EUROPA WORSTELT OM ZIJN LEVEN Een keerpunt in de wereldgeschiedenis TEN GOEDE OF TEN KWADE? Londen in geestdrift DU1TSCHLAND- OOSTENRIJK sssssj ««si Wat het vuur verwoestte SPANJE REPUBLIEK Dr. Brims' pleidooi ed:\;EirteSnn:tra^n i FASCISME EN KERK. DINSDAG 21 JULI 1931 DE GEWELDIGE BRAND TE VASZECZ. TEGEN KAPITAAFVLUCHT EN BELASTINGONTDUIKING. EEN TOESPRAAK VAN DEN PAUS. DE VERANTWOORDELIJKHEID DER DICTATUUR. BLOEDIGE BOTSING TUSSCHEN COMMUNISTEN EN NAZI'S. ZULLEN DE TWEE „EEUWENOUDE ERFVIJANDEN" ELKAAR LEEREN BEGRIJPEN EN WAARDEEREN? Duizendkoppige menigte begroet de ministers DE ZEVEN MOGENDHEDEN- CONFERENTIE BEGONNEN Het eerste ootmt&cit, dat Zaterdag en Zondlag tusschen de Duitsche en Fransche ministers te Parijs heeft plaats gehad, is bovenal door een onmiskenbare hartelijkheid en zelfs vriend schappelijke gezindheid gekenmerkt geweest. Men spreekt weer van 'n atmosfeer, zooals die na Locarno tusschen Briand en Stresemann be staan heeft, een mentaliteit, welke gedurende een zekere periode een aanmerkelijke ontspan ning in de FranschDuitsche betrekkingen heeft gebracht, en in Europa de hoop deed le ven, dat de twee „eeuwenoude erfvijanden" el kaar eindelijk zouden leeren begrijpen en waar- deeren. Na alle desillusies, welke op dit punt de laat ste twaalf maanden gebracht hebben, spreekt het bijna vanzelf, dat men op tastbare resulta ten wacht en deze kunnen eerst in Londen verkregen worden -alvorens men zijn vreug de over de Zondag bereikte toenadering uit spreekt. De wereld is niet meer met woorden gebaat, zij eischt daden, positieve daden, welke een werkelijke redding inleiden, en volgehou den worden, tot het saneeringswerk volkomen voltooid is. Het alternatief blijft.' de onder gang. Maar wel is reeds giebleken» dlait de Duit sche rijkskanselier Brüning in zijn groote, sen- sationeele radiorede, welke het uitgangspunt dezer FranschDuitsche besprekingen is ge weest, de moeilijke situatie zeer juist heeft aan gevoeld, en toen ook het eenige woord heeft gesproken, dat 'n uitweg aan de impase wijst: „ik houd aan de overtuiging vast, dat de ern stige moeilijkheden en belemmeringen niet on- overkoombaar zijn; dat er veeleer bij weder- zijdschen goeden wil middelen en wegen ge vonden kunnen worden om het overeenstem mende en gemeenschappelijke in de belangen va" i-mso landen op den voorgrond te stellen cu in het bewustzijn der beide landen zoo vast te verankeren, dat het den waarborg van duur zaamheid in zich draagt." Dat een geweldige crisis, zooals Duitscliland en met Duitschland de wereld, op het oogen- blik doormaakt, noodzakelijk was, om dit be sef tot breeder kringen dan de leidende staats lieden te doen doordringen, moge betreurens waardig zijn; het feit, dat de afgrond van te genstellingen toch nog overbrugd kon worden, wettigt de verwachting, dat men nu ook over de brug elkaar zal kunnen naderen. De Parijsche besprekingen zijn de voorberei ding voor Londen geworden. En daar de Fran sche ministers verklaard hadden, dat zij niet naar Londen zouden gaan, tenzij daar vrucht baar werk kon verricht worden, d.i. tenzij er een formule gevonden was, welke zoowel de Fransche als de Duitsche openbare meening kon bevredigen, kan men in dit licht een bij zondere beteekenis aan de talrijke en drukke conferenties, welke Fransche, Duitsche, Ame- rikaansche, Engelsche, Italiaansche en Belgi sche staatslieden te Parijs gehouden hebben, niet ontzeggen. Het gemeenschappelijk Fransch-Duitsch com muniqué, dat Zo/n-diagavonJcl laat, na zorgvuldige overweging van elk woord, gepubliceerd werd, vindt zijn hoogtepunt in den duidelijken zin, waarin de wil tot uitdrukking wordt gebracht „om tezamen en voor zoover mogelijk, de voor waarden voor een krachtdadige samenwerking op politiek en economisch gebied op te stellen, terwijl beide landen het er over eens geworden zijn, hun krachten te vereenigen, teneinde den weiéerzijdHchen goedien wil en het vertrouwen in een atmosfeer van Tust en veiligheid te her stellen." Dergelijke betuigingen zijn sinds langen tijd tusschen Parijs en Berlijn niet meer gewisseld. Men zal tot de enkele uren van Thoiry moeten teruggaan om den „wederzijdschen goeden wil", aldus geformuleerd, terug te vinden. Wat toen echter meer het werk was van twee persoon lijkheden, is nu het vaste besluit van twee re geeringen, die hun volken achter zich weten. Een oogenblik schijnt men in Parijs zelfs den indruk te hebben gehad, dat de fronten voor de aanstaande conferentie plotseling veranderd waren, dat n.l. Frankrijk en Duitschland naast elkaar stonden, tegenover Engeland, Amerika en Italië. Meer dan een indruk kan dit niet zijn, waint Henderson heeflt Zondagavond llaat de volle instemming van Engeland met de Fransch-Duitsche besprekingen te kennen ge geven; en zijn woorden waren zoo gekozen, dat er uit blijkt, welke gevoelens ook te voren mo gen geheerscht hebben, tenslotte eventueele meeningsversehillen bijgelegd zijn. Frankrijk en Duitschland zijn met de overige deelnemers aan de Londensche conferentie overeengekomen, dat daar slechts maatregelen beraamd zullen worden om in den economischen en financieelen nood van Duitschland te voor zien. Tijdens dte conferentie zulilen natuur lijk de politieke aangelegenheden besproken worden, maar dan op de eerste plaats als een zuiver Fransch-Duitsche aangelegenheid, waar bij geen bemiddelaars noodig zijn. Of de Amerikanen en Engelschen met een dergelijke opvatting vrede kunnen hebben, lijkt zeer twijfelachtig. Waarschijnlijk zal men ook hier vooral met een formule te doen hebben, voor binnenlandsch gebruik, welke het groote voordeel heeft, dat zij alle pijnlijke onderhan delingen verborgen kan houden, tot het oogen blik, dat een definitief resultaat Is verkregen. De Londensche conferentie staat voor beslissin gen, waarvan die betaefc-emis nieit hoog genoeg kaïn aangeslagen worden. Brüning hoeft Zondag overduidelijk gezegd, dat mislukking of uit stel van Londen de catastrofe is, en, voegde hij er veelbeteekenend aan toe volkomen om wenteling m. a. w. Brüning gaat heen, als hij met ieege handen naar Berlijn moet terug- keeren. Daarom moet Londen slagen. Dat is de groote kracht, welke naar het doel drijft. Welke mid delen moeten gekozen worden om het doel te bereiken, zullen de verantwoordelijke staats lieden in de komende beslissende dagen te over wegen hebben. Een wanklank. PARIJS, 20 Juli. (V.D.) Terwijl in Parijs al het mogelijke werd gedaan, om de sfeer tus schen Frankrijk en Duitschland zooveel moge lijk te zuiveren, heeft de Fransche minister van oorlog Maginot te Monedy een rede ge houden, die eir niet toe bijdraagt, de betrekkin gen tiusschen beide landen te verbeteren. O.a. verklaarde Maigiinot, dat Frankrijk voor een beslissend tijdvak stond. Frankrijk zou niet mogen capituleeren voor een volk, dat al tijd de noodi'ge credieten had gevonden, om zijn -oorlogszuchtige lusten te bevredigen. Frankrijk diende zijn goud en zdjn goed te verdedigen en de vrede eischite een voortdu rende inspanning. Twee voorwaarden waren noodig, om den vrede tot werkelijkheid te maiken. De landen, die den oorlog niet willen moes ten -sterk blijven om den anderen landen, die den oorlog weinschten, het zwijgen op te leggen. Frankrijk heeft zijn overwinning te duur be taald dan dat deze gemakkelijk verloren zal mogen gaan. Nog steeds is Frankrijk overwinnaar, niet de overwonnene. ParijsLonden PARIJS, 20 Juli. (N.T.A.) Tijdens de reis van Parijs naar Calais hebben de Fransche minister-president Laval en zijn collega's zicih met d-e Duitsche, Italiaansche en Belgische ministers, die op uitnoodiging van Laval in den wagon van den president hadden plaats genomen, onderhouden. Rijkskanselier dr. Brüning discussieerde vooral met den Frans-eken minister van finan ciën, Flandin en den minister voor de begroo- ting, Piètrl. Minister-president Laval had in zijn wagon voor het ontbijt uitgenoodigd: Rijkskanselier -■y-r dr. Brüning, rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. C-urtius, den minister voor buiten landsohe zaken van Italië, Grandi den minister van buitenlandsche zaken van België, Hijmans, den minister van financiën, Franqui, zijn Franschen collega en Philippe Berthelot. De extra-trein met de delegaties, de finan cieele deskundigen en het hulppersoneel be vatte 200 personen. Om tien minuten over één kwam de trein te Calais aan. Om tien minuten over half twee werd de reis met de „Cöte d'Azur" naar Dover voort gezet. DOVER, 20 Juli. (N.T.A.) De gedelegeerden van Duitschland, Frankrijk, Italië en België voor de Londensche zevenlandenconferentie zijn om kwart over drie hier gearriveerd. Een ongekend schouwspel. LONDEN, 20 Juli. (N.T.A.) Nog nooit heeft Victoria-station te Londen zulk een schouw spel gezien, als heden bij de aankomst van den minister-trein" uit Parijs om kwart oveT Reeds 'n half uur tevoren duidden een zee van cylinderhoeden van de leden van het corps diplomatique en van de officieele Brit- sche vertegenwoordigers op het perron en een voortdurend toenemende, duizendkoppige men- schen menigte, die den weg naar het station doel de Engelsche regeering met deze coufe- lentie heeft voorgestaan. Hij uitte de meening, dat dit oogenblik een Keerpunt in de wereldgeschiedenis, ten goede of ten kwade, zou zijn. Indien voor de tegen woordige crisis geen oplossing zou worden ge vonden, zouden de politieke en financiee'e cevaren niet te overzien zijn. Indien men er echter in slaagt een resultaat te bereiken, dan zou dit een doorslaand bewijs zijn voor he. steeds grooter wordende nut van de interna tionale samenwerking. Mac Donald bracht in herinnering, hoe in de afgeloopein twee jaar een ongekende daling der prijzen van vrijwel alle grondstoffen hst oeconomisch leven der wereld uit zijn voe gen heeft gebracht. Dit had den last der schulden verzwaard en voor alle landen, die schulden hebben, tot moeilijkheden geleid. De gevolgen waren het ernstigst voor de internationaal- industries e en financieel® staten en de speciale positie van Duitschland als exporteerend en me schulden bezwaard land had gemaakt, dat dit land onder de moeilijkheden, die ook anderen voelden, het ergste leed. De Duitsche regeering heeft de belas--.i_ verhoogd, maar de vorige maand was zq ge noodzaakt geweest te verklaren dat tenzij toestand verbeterde, zij haar recht zou moe en gebruiken om een moratorium volgens he plan-Young af te kondigen. Dit had de buitenlandsche crediteuren, van wie Duiitschland in de afgeloopen 6 jaar in hooge mate had afgehangen, ongerust ge maakt en daarop begon op groote schaal de terugtrekking van oredieten op korten termijn. Na minister-president MacDonald nam de Fransche minister-president Laval het woord, die rapport uitbracht over de besprekingen te PRAAG 19 Juli (V.D.). De brand, die bijna het geheele dorp Vaszecz verwoest heeft, heeft zonder onderbreking tot Zaterdagavond voort geduurd. Er zijn helaas ook zes menschenle- vens verloren gegaan. Vier kinderen, die alleen thuis waren, ver brandden, evenals twee mannen, die tijdens de reddingswerkzaamheden bewustloos werden en in de vlammen velen. Alle have en goed der inwoners. 130 koeien, 120 paarden en 160 varkens, benevens vele land bouwgereedschappen en machines weiden een prooi der vlammen. Volgens schattingen be draagt de schade 35 .millioen kronen, waarvan slechts 5 pet. door verzekering is gedekt. In totaal zijn 3400 personen dakloos geworden. Levensmiddelen en 20 wagons met hout voor barakken ter onderbrenging der bevolking zijn reeds op de plaats des onheils aangekomen. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend, doch men vermoedt, dat brandstich ting in het spel is, aangezien het vuur op drie verschillende plaatsen tegelijk uitbarstte. Een brandweerauto stortte onderweg naar de brand in een sloot, waarbij vijf brandweerlie den licht en twee zwaar gewond werden. Er zijn in totaal 20 zwaar gewonden. Van links naar rechts: Curtius, Briand, Laval, Brüning en Frangois-Poncet. De groote vergaderzaal in het ministerie van Buitenlandsche zaken te Londen, waar gisterenavond de conferentie is aangevangen. vulde, op een belangrijke gebeurtenis. Ongeveer een kwartier voor de aankomst van den trein versohenen Mac Donald en Henderson o,m de komenden te verwelkomen en al spoedig waren zij in gesprek met de aanwezige internationale diplomaten en pers vertegenwoordigers aller naties. Toen de trein om precies kwart over vijf het station binnenliep, werden spoedig de bekende gezichten der Duitsche, Fransche, Italiaan sche en Belgische staatslieden zichtbaar. In het gevolg van den rijkskanselier dr. Brüning, bevond zich ook de Duitsche gezant^ vou Neurath, die de Duitsche staatslieden tot Dover tegemoet was gereisd, en staatssecre taris von Bülow. De Duitsche ministers werden door de leden van het Duitsche gezantschap en de aanwezige DuitsChe (persvertegenwoordigers zeer harte lijk begroet en daarop verwelkomd door Mac Donald en Henderson, die hun Duitsche col lega's lang en hartelijk de hand schudden. Onder stormachtige -toejuichingen der dui zenden mensohen voor het station, reden daar op -de auto's -met de verschillende delegaties naar de verschillende hotels. De Fransche delegatie heeft haar intrek in het Carlton Hotel genomen, waar ook de ver tegenwoordigers van Duitschland en België kamers hebben besteld. Er is nog geen officieel program voor de conferentie vastgesteld maar uit de officieele mededeelingen, die te Parijs gedaan zijn, is duidelijk gebleken, dat men zich zal bezigheden met den financieelen toestand van Duitschland en met de stappen, die gedaan zullen moeten worden om Duitschland verlichting te bren gen. Men leidt hieruit af, dat de kwestie van ont wapening, het stopzetten van den pantserkxui- serbouw, de Oostenrijksch-Duitsoihe tolunie enz. niet aan de orde zullen komen. Misschien zal men trachten, een andere gelegenheid te scheppen, waar deze kwesties behandeld kun nen worden. De Engelsche regeering stelt er prijs op, dat zoo snel mogelijk beslissingen zullen worden genomen. Men hoopt nog voor het komende week-end definitieve resultaten te hebben bereikt. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat op de confe rentie de volgende punten ter sprake zullen komen: 1. Het Hoover-moratorium moet in overeen stemming met het Youugplan worden gebracht. 2. Het verstrekken van een crediet op lan gen termijn en in aansluiting hierop het ver strekken van een leening. 3. Het bepalen van de financieele en econo mische garanties, die men van Duitschland verlangt als veiligstelling voor deze credieten en leeningen. 4. De credieten, die den kleinen staten ver strekt moeten worden om hen uit de huidige moeilijkheden te helpen. De beraadslagingen begonnen. LONDEN, 20 Juli (H.N.) Binnen een uur na hun aankomst aan het Victoria station wer den de gedelegeerden van Frankrijk, Duitsch land, Itallië, België, die van Parijs gekomen waren om de ze-ven m-ogendhelcten-ccinfereinitie bij te wonen, in het lagerhuis ontvangen in de kamer van den eersten minister voor een voor- loopige bespreking. Behalve de vertegenwoordigers van Enge land, waren daarbij ook die van de Ver. Starten en Japan tegenwoordig. De gedelegeerden werden door den eersten minister MacDonald, Henderson en Sn-owden begroet. De beraadslagingen werden geopend door den eersiten mlinister, die een overzicht gaf van den toestand, waaraan het hoofd moet worden ge boden, voor welk doel de conferentie bijeen is geroepen. Mac Donald's openingsrede. In zijn openingsrede, ter Londensche confe- rentiet heeft Mac Donald uiteengezet, welk I lengd. Parijs en uitvoerig het standpunt uiteenzette, dat Frankrijk bij de beraadslagingen inneemt. Hij sprak de hoop uit, dat een loyale samen werking tusschen Frankrijk en Duitschland zal plaats hebben om het vertrouwen van de wereld te herstellen. Daarop sprak Dr. Brüning, die even-eens de verwachting uitsprak, dat Duitschland en Frankrijk loyaal zullen samenwerken en ver volgens een overzicht gaf over den toestand van Duitschland, dat hij met uitvoerige statis tieken toelichtte. Voorts gaf hij een overzicht van de maatre gelen waartoe de Duitsche regeering besloten heeft, om aan de crisis het hoofd te bieden. Voorts betoogde hij de noodzakelijkheid van steunverleening om tot. verbetering van den toestand te geraken. Daarop werd nog over het werkprogramma beraadslaagd, waarna d-e zitting tot morgen verdaagd werd. Morgenochtend om 10 uur vindt een plenaire vergadering der conferentie plaats op het En gelsche ministerie van buitenlandsche zaken. De besprekingen had-den in een zeer verzoe nenden geest plaats. Toen de Fransche mJinisiters in het Carlton Hotel waren teruggekeerd, wekte het eenige verwondering, dat de Duitsche ministers niet verschenen. Spoedig werd echter bekend, dat Dr. Brüning en Dr. Curtius door MacDonald in -het lagerhuis voor verdere besprekingen terug gehouden waren. MacDonald verzocht hun ook met hem te di- neeren. Bij dlit diner waren ook Sn-owden,«Hen derson en de permanente onderstaatssecretaris van het departement van buitenlandsche zaken sir Robert van Sittart aanwezig. BERLIJN, 18 Juli 1931. (W. B.) De nood verordening tegen de kapi-taalvlucht en belas tingontduiking is vervat in drie paragrafen. De eerste regelt de mogelijkheid van devie- zenaankoop door de Rijksbank. De tweede regelt de amnestie van belasting terwijl de derde een 6treinger toezicht op de be lastingen inhoudt. Wat de eerste paragraaf betreft, hierdoor is iedereen die buitenlandsche betaalmiddélen ot vorderingen in vreemd geld bezit gehouden deze betaalmiddelen of vorderingen binnen een door de rijksregeering te bepalen termijn aan de Rijksbank aan te bieden en wanneer zulks dooi de Bank geëischt wordt, deze middelen tegen de aJgemeene bedrijfsbepalingen van de bank aan haa.r te verkoopen of af te staan. Wie kan aantoonen dat hij wettelijk een zeker bedrag aan deviezen noodig heeft voor zijn za ken (importeurs b.v.), moet hiervan de Bank in kennis stellen, welke dergelijke gevallen zal onderzoeken. Wordt het motief geldig geacht dan behoudt de bezitter zijn deviezen, in het tegenovergestelde geval kan de Bank verkoop eischen. De rijksregeering zal den eersten ter mijn zoo spoedig mogelijk bekend maken. Voor personen, die zich bij het van kracht worden van deze verordening in het buitenland bevinden, loopt de termijn op z'n vroegst een week na terugkeer ten einde. De bovenvermelde bepalingen gelden ook voor die buitenlandsche papieren die, sinds 13 Juli worden aangewend ter betaling van buiten landsche vorderingen. Pasmunt geldt niet als betaalmiddel. Vorderingen met een looptijd lan ger dan drie maanden komen niet in aanmer king. Overtredingen worden gestraft met gevange nisstraffen, in bijzonder zware gevallen met tuchthuisstraffen van ten hoogste tien jaar. Daarnaast kunnen geldstraffen in onbeperkten omvang en openlijke bekendmaking worden toe gepast. Van zeer veel belang is ook de amnestie van belastingen. Degene die op zijn aanslagbiljet van de vermogensbelasting waarden invult die door hem tot nog toe verzwegen waren zal alge- heele amnestie ontvangen van alle straffen en van alle belastingen die van teruggrijpende kracht zoude zijn, inclusief rijk en gemeente belasting. In verband hiermede zal de invul ling van de biljetten tot 31 Juli worden ver- ROME. 20 Juli. (V.D.) Gisteren heeft de Paus voor de Heilige Congregatie een rede gehou den, waarin hij terloops een toespeling maak te op het conflict tusschen het Va-ticaan en de Italiaansche regeering. De Paus sprak van de „beproevingen waa aan de Kerk was blootgesteld en de vijanden der Kerk, die niet blind waren, doch weiger- deDWat wij thans werkelijk noodig hebben" aldus Pius XI "zijn wonderen, en voor alles moeten wij bidden dat allen, die blind zijn, zul len mogen zien en dat zij, die zien zullen m gen begrijpen". Betreurenswaardige sociale toestanden MADRID, 19 Juli. (B.T.A.) De cortes helbben bepaald, dat hert ambt van afgevaardigde on- vereenigibaar is met de functie van civielen gouverneur, behalve met de f-unctie van civie len gouverneur van Madrid. Verder besloten de cortes binnen vijf dagen een commissie te benoemen, die belast zal worden met het onderzoek naar de verantwoor d-elijkheid -der dictatuur. Dit onderzoek zal be ginnen met -het jaar 1923, toen de dictatuur d-e bestaande parlementaire commissie ont bond. In het verloop van de debatten over de con stitutie zal geen enkel wetsontwerp of inter pellatie worden toegelaten, tenzij deze door honderd afgevaardigden wordt ingediend. Het amendement van majoor Franco, volgens hetwelk de zittingen van de cortes per radio zouden worden uitgezonden, werd verworpen. Het statuut van Andalusie. SEVILLA, 19 Juli. (B.T.A.) De commissie, die belast is met het opstellen van het ontwerp statuut van Anda-lusië, deelt thans de voor naamste punten mede, die dit statuut bevat. Andalusië zal bestaan uit acht provincies en eenige dorpen van Estremadura. Het zal autonomie verkrijgen in zijn binnenlandsch be stuur alsmede in het bestuur en de ontwikke ling van -zijn nationale rijkdommen, met name van zijn mijnen. De kloosterbranden. Naar „El Mati'' uit Madrid verneemt, is de zer dagen een speciale rechter benoemd, om een instructie te openen betreffende de k'loosteT- bran-den. De rechter is begonnen met een be zoek te brengen aan d-e ruïnes van de kloos ters, die indertijd door het gepeupel werden in brand gestoken en verwoest. ,,Hongerloonen' Aan een. artikel in het Katholieke Madrd- leen-sehe blad „El Debate'' over de algemeene staking in Spanje ontleenen wij het volgende. Wij "beschikken over geen andere gegevens omtrent den economischen toestand der sta kers dan die welke de stak-ers zelf aan on-s ver strekken. Aangenomen dat deze gegevens juist zijn dan volgt daaruit, dat de stakers in begin sel wel reden hebben voor deze staking. Dagloonen van zes a zeven peseta's die jarenlang gehandhaafd blijven, loonen van 25 a 30 duro's voor telefonisten en kantoorbedien den en van 10 duro's voor mechanicians zijn inderdaad, wat men tegenwoordig noemt „hon- geri-oonen". En daar dit onchristelijk is, ver klaren wij. dat de stakers, als de inlichtingen, die zij ons verstrekken, juist zijn, wel degelijk reden hebben, om bet-ere loonen te eischen. Het lijkt ons echter verkeerd, dat zij niet den ■weg hebben gevolgd van scheidsrechterlijke uitspraken die hun door de wet wordt openge steld, maar ook de staking is in ieder geval een we-ttige weg. Wat wij echter geenszins kunnen dulden, is dat voor het wettige wapen van een staking oo k de "onwettige en gevaarlijke wapenen ge bruikt worden van dwang en sabotage. Be dreigingen, gew-eldmaatregelen het doorsnijden van telefoonkabels, enz. enz., waardoor het algemeen -belang wordt geschaad, ontnemen aan de stakers de geldige reden voor een staking, die o-p zich wegens hun al te lage loonen zou gerechtvaardigd zijn. Uit Glogau wordt gemeld: Tijdens een dans-partij in het dorpje Aufzug ontstond Zondag een ernstige vechtpartij tus schen communisten en nazi's. De land-bouwer Sehmeisser werd met een flesch zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij dood neerstortte. Een jongeman werd door messteken ernstig gewond en in levensgevaarlijken toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Vele gewonden moe-sten zich onder geneeskundige behande ling stellen. De inventaris van het lokaal werd geheel vernield. Aangezien men niet over telefonische aan sluiting kon beschikken kon politiehulp niet worden, ingeroepen. DE TOLUNIE-KWESTIE VOOR HET HAAGSCHE HOF Wat wordt onder Oostenrijk's „onafhankelijkheid" verstaan? Onder buitengewone belangstelling is gister ochtend half elf in de groote rechts-zaal van het vredespaleis een aanvang gemaakt met de be handeling voor het permanente hof van inter nationale justitie van de kwestie betreffende de Duit3-cli-Oostenrijfcsdhe tal-unie. Zooals men zich -herinneren zal, waren de Duitsche en Oostenrijksche regeeringen bij protocol van 39 Maart 1931 overeengekomen, onverwijld in onderhandelingen te t-reden over een verdrag, strekkende tot gelijkmaking van de tarief- en handelspolitiek ran beide landen op den grondslag van de in dit protocol neer gelegde beginselen. Daarbij werd vooropgesteld, d-at dit verdrag, ond-er volledige handhaving van de onafhanke- liikiheid van heide landen en met volkomen eer biediging van de verplichtingen, welke zq te genover derde staten op zich genomen hadden, bestemd zou zijn, om een begin te maken met een nieuwe ordening d-er Bunopeesdhe econo mische -betrekkingen langs den weg van regio nale overeenkomsten. In het hijzonder zouden beide partijen zich in ihet verdrag op bindende wijze bereid ver- Maren ook met ieder ander land, dat zulks modht'wensöhen, in onderhandelingen over een gelijksoortige regeling te treden. Duitschland en Oosten-rijk zouden overeen komen over een -tariefwet en een douane-tarief, r\n hei-de douane-gebieden op overeenkom- tomelijk met het verdrag en voor duur daarvan in werking zo-u treden, ter wijl in het goederenverkeer tussch^n^>ride lan- Tegen dit voornemen werden van verschil lende zij-den aanstonds bezwaren aangevoerd, zoowel van juri-di-schen als van economische en politieken aard. Op verzoek van de Engelsche regeering werd OP f ÏJa^t ran de "In de vergaderingen ran 18 en 19 Mei 1931 resultaat, dat - «tuk het advies van JSUS fn winnen en het de vdlgende vraag ^u^n^vmelSchen Duitschland en Oostenrijk ingesteld op den h nen de grenzen voorzien in het pro^Tan 19 Maart 1931, vereemgbaaT zqn m van het verdrag van St. Ge™,al r <retee- tocol no. 1 op 4 October 1922 te Genève ge-tee- kend? De regeeringen van DuitScMand, Frankrijk, Italië en Tsjedho-Slowakie hebben gebruik gemaakt van de door den P van het hof, bij beschikking van 27 Mei aan de regeeringen, gebonden ^oor e verdrag en protocol, verleende bevoegd ïei vóór 1 Juli j.l. een schriftelijke uiteenzetting aan het hof omtrent deze kwestie, te doen to» komen. Dezelfde regeeringen zijn oak thans ter tifflg door agenten en raadslieden vertegenwo digd. Het hof zelf is .als volgt samengesteld: Adatci (Japan)president, Guerrero (Salvador), K log-g (Ver. Staten van Amerika), Baron Ito m Jacquemijns (België), graaf R-estworowskl (Polen), Fromageot (Frankrijk), de mante (Ouba), Altamira (Spanje), Anzilottl (Italië), Urrutia (Columbia), Sir Cecil Hurst (Engeland), Sdhïieking (Duitschland), Negu- lesco, (Roemenië), J-hr. van Eijsinga (Neder land) en "Wang-Chung-Hui (Ohina). Griffier is de heer Hammar-skjöld. De president, de heer Adatci, deelde mede. dat de Oostenrijksche regeering hij het Hof officieel de vraag aanhangig had gemaakt van de aanwijzing van rechters ad hoe door de partijen of belanghebbende regeeringen, die in het Hof geen rechter van haar nationaliteit hebben. De Tsjecho-Slowaaksche regeering had mee gedeeld, dat indien Oostenrijk door een rechter ad hoe vertegenwoordigd was, zij eveneens zulk een rechter zou aanwijzen. Nadat het Hof in raadkamer geweest was, deelde de president mede, dat het besloten had geen rechters ad hoe noch van Oostenrijksche noch van Tsjecho-Slowaaksche nationaliteit toe te laten. Gisterenmiddag 4 uur wend de behandeling voortgezet. De president gaf dadelijk na de opening het woord aan den agent der Duitsche regeering, prof. dr. V. Bruins. Komende tot de kwestie zelve^ zette prof. Bruns allereerst de -beteekenis uiteen der ver plichting van Oostenrijk om geen afbreuk te doen aan haar onafhankelijkheid, volgens de bepalingen van art. 88 van het verdrag van St. Germain en het protocol van Genève va-n October 1922. Uitvoerig ging pleiter vervolgens in op het onderscheid, dat in de interpretatie van „on afhankelijkheid" door verschillende landen gemaakt i-s. Hij wees er op, dat wanneer de stelling der Tsjeöho-Slo-waaksche regeeri-ng juist was, de onderteekenaren van het proto col overeengekomen zouden zijn alleen de po litieke onafhankelijkheid te eerbiedigen en niet de economische. Pleiter vraagt of het protocol van Genève een uitbreiding van het woord onafhankelijk heid. volgens art. 88 van het verdrag van St. Germain bevat. Hij beantwoordt deze vraag ontkennend. Niet de beweerde -bedoelingen van de onder teekenaars, maar de tekst van het verdrag is daarbij beslissend. De auteurs van het proto col hebben trou-we-ns denzelfden term van on afhankelijkheid gebruikt, d-ie in het verdrag van St." Germain voorkomt en een vaststaande technische beteekenis heeft. Ware de Fransche opvatting juist, volgens welke Oostenrijk uit hoofde van de verdrags bepalingen zonder toestemming van den vol kenbond nimmer een To-l-unie zou mogen vormen, dan zou het verdrag van Saint Ger main niet de onafhankelijkheid van Oosten rijk hebben geproclameerd, maar de meest volmaakte afhankelijkheid van dat land hebben geschapen. Pleiter verzocht hier zijn rede te mogen aS> breken om haar morgen voort te zetten. De zitting werd daarop verdaagd tot Din» dagochtend half elf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9