HET BUITENLAND HONGERT NAAR NEDERLANDSCH BANKPAPIER Meer dan ooit activiteit gevorderd ONZE UITVOER NAAR FRANKRIJK. WOENSDAG 22 JULI 1931 Klachten van Nederlandsche K. v. K. te Parijs over de verhooging der invoerrechten. HET INTERN. ORIËNTALISTEN- CONGRES. HET NED. PAVILJOEN TE PARIJS. DE STRIJD TEGEN VALSCHE MUNTERIJ IN INDIE. DE RAAD VAN VLAANDEREN. Een memorandum aan de regeeringen. ALS DE GEPOE MET GASBOMMEN WERKT. DYNASTIE-FEEST IN BELGIE. NEDERLANDSCHE BANK. PRIJSVRAAG VEREEN. VAN VOLKENBOND EN VREDE. NED. CHEMISCHE VEREENIGING. 68e algemeene vergadering te Haarlem. LANDBOUWWEEK TE WAGENINGEN. OVER EEN RADIO- EN GRAMOFOON. TOESTEL. GEEN PIJP, MAAR EEN KNUPPEL WIJDING NIEUWE KERK TE ALPHEN. inbraken. De Nederlandsaha Kamer van Koophandel te Parijs heeft haar jaarvergadering gehouden en wagens de uitstedigiheid van onzen gezant jhr. Louden, die anders ais eere-voorzitter die vergaderingen leidt, is het de actieve voorzit ter der Kamer, de heer Joseph Asscher ge weest, die den voorzittershamer hanteerde. Ondanks de groote uitbreiding van de werk zaamheden der kamer em de verhuizing en verschillende ongewone omstandigheden wees het verslag van den heer Bunge, penningmees ter, een saldo in kas aan, dat 1 Januari 1930 frs. 15611 en 2106 gld. bedroeg, op 1 Januari 1931 op 12504 frs. en 3105.30 gld.. De contribu tieopbrengst in Frankrijk bedroeg 38200 frs die in Holland frs. 70373, diverse inkomsten lever den 72531 trs. op. De uitgaven hebben dus frs. 103118 bedragen. Het jaarverslag, door mr Voorbeijtel uitge bracht, stond natuurlijk in het teeken der cri sis. Het herinnerde in de eerste plaats aan de verhuizing der kamer, d'l© haar bureaux van de rue Joubert. waarin ze 27 jaar gevestigd zijn geweest, in de gebouwen die voor de „Prin- temps"-uitbreiding worden gesloopt, naar de bij na even gunstig gelegen rue de Clichy (no. 39) zijn overgebracht in een uitstekende lokaliteit. Wat verder het leven van de Kamer betreft, zegt hit jaarverslag: „Gegeven de economisch*, crisis, die, verre van teekenen van verbetering te vertoonen, in tegendeel in het afgeloopen verslagtijdperk nog dieper in het bedrijfsleven is gaan ingrijpen, mogen wij niet ontevreden zijn over ons leden tal, dat in weerwil van enkele opzeggingen van 421 in Juli 1930 tot 427 steeg. Nog meer dan ooit werd de activiteit van de kamer opgevorderd voor de douanequaesties. Eenerzijds kwamen wij, zegt het verslag, tel kens weer op voor- het goed recht van onze Nederlandsche exporteurs. Onze pleidooien in woord en geschrift tot de Fransche autoriteiten, vooral de ministers, gericht om verhooging van rechten te voor komen bleken in vele gevanen een stem des roependen in de woestijn. De aandrang van tallooze takken van de Fransche productie, waarbij tengevolge van de tijdsomstandigheden vooral landbouw en veeteelt op den voorgrond traden, was zoo sterk dat de betrokken be windsmannen daaraan doorgaans geen weer stand meenden te kunnen bieden. Zoo steeg ook de tariefmuur die Frankrijk omsluit in de afgeloopen verslagperiode opnieuw aanzien lijk, en werden verschillende Nederlandsche producten die zich hier te lande een uitgebreid afzetgebied hadden weten te verwerven zwaar gqtrpffen. ■Van producten van landbouw en veeteelt ■werden verhoogd de invoerrechten op: aard appelen met 40 en gedurende een bepaalde periode met 100 pet., graan met 60 pet., boter met 100 pet., kaas met 66 pet., aardappelmeel met 71 pet., varkens met 100 pet, versch var- kensvleesch met 100 pet., gezouten varkens- vleesch met 128 pet., reuzel met 233 pet., (brut) en 190 pet. (geraffineerd)gecondenseerde melk met 1221 pet., beetwortelen met 25 pet. Onze vischinvoer werd getroffen door ver hoogingen van rechten, die voor de fijnere soorten tot 194 pet. en voor de gewone soorten met 76 pet. van de tot dusver gehevene bedra gen. Voor filets van haring steeg het recht zelfs van 25.50 tot 95 frs. per 100 kg. hetgeen een verhooging van 272 pet. beduidt. Onder de verhoogingen op industrie-produc ten valt o.a. melding te maken van de rechten op verschillende papiersoorten, die In enkele gevallen stijging vertoonen van 420 pet. Op dit oogenhlik wordt onze steenkolen- invoer 1n Frankrijk, tengevolge van den on dernemingsgeest van onze mijneigenaren en de uitnemende kwaliteit van ons product vooral de laatste jaren zeer gestegen, bedreigd door een plan tot contingenteering van de in voeren, waarover de onderhandelingen nog voortduren, maar waarvan zich reeds laat voorzien dat nieuwe schade voor een van onze nationale industrieën er het gevolg van zal zijn. In al deze gevallen toonde onze Kamer zich diligent en wij hebben dan ook wel eens weten te bereiken dat sommige voorgenomen ver boogingen achterwege bleven of minder aan zienlijk werden dan eerst kon worden gevreesd. In het algemeen echter bleek de strooming tot bescherming van den nationalen landbouw en nijverheid onweerstaanbaar. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat de jongste douanebedreigingen niet alleen de aan dacht van de kamer hebben, maar tot een zeer krachtige actie hebben aangezet. De jaarvergadering werd door een buiten gewone vergadering gevolgd voor het behan delen van eenige ondergeschikte statutenwij zigingen. Prof Oudenrijn vertegenwoordigt Freiburg. Men meldt ons uit Freiburg: De staatsuniversiteit van Freiburg in Zwit serland zal op het achttiende internationale Oriëntalistencongres, te houden in September a.s. te Leiden, vertegenwoordigd worden door pa-of. dr. M. A. van den Oudenrijn O.P., hoog leeraar aan genoemde universiteit. Deze zal in de Caucasische-Iraniscihe sectie een referaat houden over de werken van de „Broeders der Hereeniging", een katholiek ge oriënteerde middel-oostarm-enieche school, die omstreeks het midden van de XlVe eeuw haar geestelijk middelpunt bezat in bat klooster van Krna in het district van Erndsjak. Met wedewerking van de Vereeniging „Oost en West" zal binnenkort het licht zien een aan de Nederlandsche vertegenwoordiging ter Pa- rijsche tentoonstelling, gewijd Gedenkboek, een uitgave, welke mede strekken zal aan de be vordering van het doel, dat het Nationaal Steuncomité Parijs zich gesteld heeft. Een onderhoud met hoofdin specteur Broekhoff naar aan leiding van diens a.s. bezoek aan Indië. Heden vertrok de Amsterdamscke hoofdin specteur K. H. Broekhoff, leider van de Neder landsche Centrale inzake falcificatiën met de ..Marnix van St. Aldegonda" naar Ned. Indië, om daar den strijd aan te binden tegen valsche mouterij e-n falsification in het algemeen. Naar aanleiding van dit vertrek had een redacteur van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud met den heer Broekhoff. weet, zoo begon de heer Broekhoff, dat in 1929 te Genève de conventie ter beteugeling der valsche munterij door een groot aantal landen werd geteeken-d. Bij de veie be-palingen tot ver betering van de opsporingsmaatregelen, werd ook overeengekomen, dat in ieder land een cen traal bureau zou worden gevestigd. Dat was voor Nederland niets nieuws; wij hadden, op initiatief van de Nederlandsche Bank, reeds in November 1929 een diergelijk bureau ingesteld. Bij dezelfde conventie werden natuurlijk ook de maatregelen onder het oog gezien voor Over- zeesche gewesten met een eigen circulatie bank, en daarbij werd gewezen op de wenschelijkheid daar centrale bureaux te stichten. In ons Indië werd in Februari j.l. een dergelijk bureau op geiricht te Batavia, onder leiding van Commis saris Coerper; evenals hier te lander berust de algemeen© leiding bij den procureur-generaal. Dit bureau is op ongeveer dezelfde wijze geor ganiseerd als hier en sitaat in zeer nauw con tact met de Javasehe Bank als circulatiebank. Komt de aanmaak van valsch geld in Indië veel voor? Voor zoover mij bekend, is er onlangs weer een valsche Indische zilverbon van 2.50 aangetroffen, doch volgens de aanwijzingen is deze buiten Indië gemaakt, in China, Japan of de Straits. Dat is trouwens heel dikwijls heit geval, in China was zelfs vroeger een fabriekje van Ne derlandsche Willem Ill-rijksdaalders, de mun ten werden daar, net als in Utrecht geslagen, wat natuurlijk in Nederland nooit voorkomt; het materiaal en de instrumenten er voor zou den niet te krijgen zijn, dat zou al te gauw in het oog loopen. Hier blijft het altijd bij gieten. Bij don chaotischen toestand in China blijft op sporing van een dergelijke „industrie" natuur lijk buitengewoon lastig, hoewel ook Ghina evenals Sovjet Rusland de conventie teekenden. Een nadeel In Indië b.v. is ook, dat de bevol king in het algemeen valsch munten niet zoo spoedig zal herkennen als dat in Nederland bet geval is, ofschoon de Chineesche kassiers een buitengewoon scherpe intuïtie op dit gebied moeten hebben. Daar komt nog bij, dat Kroono, zoo gauw hij een nieuwen rijksdaalder in han den krijgt, hij deze als „versiering" beschouwt en er b.v. een broche van maakt. Als hij in geld nood zit, sloopt hij de speld eir weer af, zoodat er een groot aantal beschadigde munten in omloop is. Naar de meening van onzen zegsman is de Indische politie beter georganiseerd dan de Ne derlandsche, In geen enkel land is de politie zoo verbrokkeld als hier; wij kennen gemeentepo litie, rijksveldwacbt, Kon. Marechausse, rijks recherche en militaire politie. In Indië niets dan staatspolitie. Het feit van een eenhoofdige leiding resorteerend onder B. B. maakt door voer van recherche maatregelen oneindig veel gemakkelijker; daar staat echter de geweldige uitgestrektheid van het rijk weer tegenover en, niet te vergeten de wisseling in de pesten. Dat gaat specialiseering, zooais we dat hier kennen, tegen. Centraliseeren zal dan ook in Indië moei lijk zijn, de gegevens kunnen centraal worden behandeld, maar bij de opsporing is dit, dunkt mij vrijwel onruomogelijk. Ho© dit zal -moeten ge/beuren kan ik op het oogenbllk nog onmogelijk zeggen. Ten opzichte van de herkenning van falsiflcaten spelen de agentschappen van de Nederl. Indische bank instellingen een zeer belangrijke rol. Het is echiter zaak, deze materie beter en doeltref fender te organiseeren. Zaak is ook de autori teiten bulten Indië, China, Japan etc. mee te krijgen om het doel te toereiken. Indië is na- tuurlook ook op dit gebied niet hermetisch af te sluiten. Vervalsohing van waardepapieren zal in Indië minder voorkomen dan in Europa; deze zijn in Indië in de breeder© lagen niet zoo ingeburgerd. Practische maatregelen zijn natuurlijk pas te nemen na bespreking met menschen, die de Indische toestanden goed kennen; op dat ge bied hen ik een leek". Het verschijnsel valsche mun terij in het algemeen. De heer Broekhoff is van meening, dat dit een verschijnsel is dat zijn wortel heeft in de toestanden van het land zelf. Zoo hebben wij in 1921 'n grooten last van valsch Nederlandsch bankpapier gehad, wat mag worden toegeschre ven aan den honger in het buitenland naar Nederlandsch bankpapier en het verbod om het langs legalen weg -te krijgen. De tegenwoordige deviezenregeling in Duitschland zal weer een rijke 'bron voor val sche munters worden, als het vertrouwen in de mark gaat verminderen, stijgt meestal dat in de 'buitenlandsche geldswaarden. Een clan destiene straathandel, in duistere cafétjes etc. werkt de uitgifte van valsche biljetten in de hand. De duur van 's heeren Broekhoff's reis is voorloopig vastgesteld op drie maanden uit en thuis. Of dit echter voldoende zal zijn, betwijfel ik aldus de hoofdinspecteur. Er blijven mij voor mijn verblijf in Indië zes weken en dat Is niet veel om zich in te werken in Indische toestan den en tot het voeren van doeltreffende be sprekingen en het nemen van maatregelen. Evenals in Europa, zal ook in Indië een con ferentie noodig zijn. De heer Broekhoff zal terugreizen over Japan en Amerika, waar hij niet officieel, verschil lende besprekingen met politie-autoritelten zal houden. BAYREUTH. Alle geruchten volgens welke de Wagner- «pelen, die heden zouden aanvangen, in ver band met de crisis zouden zijn afgezegd, zijn uit de lucht gegrepen. De voorzitter van den raad van Vlaanderen, Borms heeft ter doorzending aan de regeerin. gen aan alle gezanten te Brussel een memoran. dum overhandigd, waarin in verband met het bekende Fransch-Belgische militaire verdrag een uitzetting gegeven wordt van de houding, welke het Vlaamsche volk tegenover het inter, nationaal statuut van België, de naoorlogsche positie van dit land en zijn buitenlandsche be trekkingen geeft. Het memorandum, dat in een zitting van be doelden raad, op 7 Juli j.l. gehouden, werd goed. gekeurd, wijdt ook een hoof dstuk aan den Vlaam. schen strijd voor Vlaanderens onafhankelijkheid Daarin wordt o:m. gezegd „De politiek van den Raad van Vlaanderen is een politiek van zelfhandhaving voor het Vlaamsche volk. De leuze der Activisten: „On- verfransebt, onverduitscht, Vlaanderen aan de Vlamingen!'' is de grondgedachte van deze staatkunde. Van vreemde smetten vrij, keert zij zich tegen geen enkele buitenlandsche mogendheid. Zij wortelt in een liefde, die zich vrij weet van zelfoverschatting en van afkeer tegen andere volken. Het Vlaamsche volk verafschuwt den oorlog. Het wil in vrijheid arbeiden aan de ontwikke, ling van eigen volkskracht. Ook tot Wallonië, ook tot Frankrijk begeert Vlaanderen in een vredelievende verhouding te staan. Mits èn de Walen èn de Fransehen leeren inzien, dat er ten Zuiden van Brussel een taalgrens bestaat, een sedert eeuwen ongewijzigde grens, waar. vóór de Waalsche en Fransche bemoeizucht halt dient te houden. De raad van Vlaanderen, thans reeds de er- kende zedelijke vertegenwoordiging, straks bij het uitbreken van het bij dit accoord voorziene Europeesche conflict aanstonds de staatkundige belichaming van den Vlaamschen volkswil, heeft het een eisch van oprechtheid geacht aan Europa, intijds, een duidelijke uiteenzetting te geven van de redenen, waarom het Vlaamsche volk dit accoord niet zal helpen uitvoeren, en waarom, dientengevolge, in de berekeningen der Europeesche staatkunde op België als bond- genoot van Frankrijk voortaan niet kan wor den gerekend." Het memorandum is in het Nederlandscli, Fransch, Duitseh en Engelsch gepubliceerd. SCHIETPARTIJ AAN DE JOEGO-SLAVISCH- BULGAARSCHE GRENS Twee dooden te betreuren BELGRADO, 21 Juli (V.D.) In den afgeloopen nacht hebben aan de Joego-Slaviscto-Bulgaar- sche grens gevechten plaats gehad, waarbij twee dooden te betreuren vielen. Volgens te Belgrado ingekomen berichten geraakte een Joego-Slavische patrouille bij het grensplaatsj© Prevalatz slaags met vier onbe kende gewapende mannen, die op het bevel staan te blijven, geen gehoor gaven, doch be gonnen te schieten. Het vuur werd beantwoord, waarbij twee van de vier mannen werden gedood. De beide anderen konden over de Bulgaar- sohe grens vluchten. Geweren, een bom, een revolver en munitie werden In toeslag genomen. Menschenlevens tellen niet Naar het telegraaf agentschap „Ofinor" uit Stamboel verneemt, zag de' bevolking van de kuststreek langs de Zwarte Zee in den laat. sten tijd herhaaldelijk lijken langs de rivieren van den Kau kas us in zee afdrijven. Uit het onderzoek, dat door de autoriteiten werd ingesteld bleek, dat vliegtuigen van een speciale afdeeling der gepoe op verschillende plaatsen gasbommen hadden uitgeworpen. De vliegers waren door de gepoe uitgezonden om tegen de opstandelingen in het gebergte te opereere-n. Toen zij er echter niet in slaagden, dezen te ontdekken, wierpen zij bommen met verstikkende gassen toch maar uit. Tal van boeren, die op het veld aan het werk waren, sprongen in de nabijgelegen rivieren, om zich aldus tegen de gaswolken te beveiligen. Na eenigen tijd gezwommen te hebben, werden echter ook zij het slachtoffer van de vergif, tigde gasmassa's. Hun lijken werden door den stroom der rivieren meegesleurd in de zee. Onze Brussetache correspondent meldt ons nog: Zondag heeft in toij'zijn van koning Albert, koningin Elizabeth en kroonprins Leopold aan de Belgische kust de viering plaats gehad van den honderdsten verjaardag van de in komst van Leopold I in België. De feestelijkheden namen een aanvang in De Panne, waar de eerste koning der Belgen voor het eerst den voet op Belgischen bodem zette. De straten van het badplaatsje waren rijkelijk versierd en bevlagd en het was onder hartelijke toejuichingen van de 'bevolking, dat de koninklijke familie ontvangen werd. Nadat de vorsten een .bloemenhulde gebracht hadden aan het monument der gesneuvelden dor gemeente, had de inhuldiging plaats van de gedenkplaat ter herinnering aan de aan komst van Leopold I in België. Deze bronzen plaat, waarop zich de profie len der drie souvereinen, Leopold I, Leopold II en Albert I, afteekenen, is aangebracht in den gevel van het nederige huisje op het grond gebied van De Panne, waar Leopold I in 1831 ontvangen werd. Na afloop van deze plechtigheid hield de burgemeester van De Panne een redevoering. Te midden van de enthousiaste menigte gin gen de vorsten daarna naar de kapel der Pa ters Oblaten, waar zij gedurende den oorlog in de meest verschrikkelijke uren vaak troost bij den Allerhoogste kwamen zoeken. Hierna kreeg het stadje Veurne een beurt, waar de Koninklijke familie op het stadhuis ontvangen werd en waar eveneens gelegen heidsredevoeringen werden uitgesproken. Ten slotte begaven de vorsten en hun gevolg, waartoe eveneens behoorden de eerste minis ter Renkin en de minister van oorlog, Dens^ zich naar Ostende, waar zij temidden van dui zenden burgers en 'badgasten het standbeeld van Leopold I, opgericht door de stad Ostende, onthulden. DE ZAAK-DAUDET. Naar uit Parijs gemeld wordt, is uitspraak gedaan in het beleedtgingsproces, dat Daudet ingespannen heeft tegen den chauffeur Bajot, die den auto bestuurd 'heeft, waarin het lijk van den jongen Daudet gevonden is. Bajot, evenals een medetoe-klaagde zijn vrijgesproken. De omvang van den goudinvoer. Verdere goudzendingen te wachten. Toename der beleeningen en der bank. biljettencirculatie. De geschiedenis van de Nederlandsche Bank heeft, zooals trouwens die van iedere centrale bank, meerdere periodes van bewogenheid ge kend. Vooral sedert 1914 is zij rijk aan mar kante evenementen geweest; markant ook in dien zin, dat zij in sprekende cijfers tot uit drukking kwamen. In zooverre zijn de mutaties welke de week staat dezen keer aantoont, dan ook geenszins zonder weerga. Evenmin als zij dit zijn ten aanzien van de tendenz, welke zij verraden. Het kwam immers sedert het uitbreken van den oorlog al eens eerder voor, dat menigeen, die op beveiliging van zijn vermogen uit was, zijn toevlucht zocht in den „gulden", onver schillig de vraag of daardoor tevens eenig rendement op zijn bezit was verzekerd. De mate waarin een dergelijke tendenz op 't oogenhlik tot uitdrukking komt in den week staat van de Nederlandsche Bank is echter wellicht wel degelijk ongewoon. De vlucht voor het Pond Sterling reeds eerder tot uitdrukking komende in een scherpe koersreacti® vali het Engelsche devies, heeft tot ongewoon omvang rijke goudverschepingen naar de Nederlandsche Bank aanleiding gegeven. Gedurende de afge loopen week voor een bedrag van per saldo oirca dertig millioen gulden. Deze goudverschepingen van Engeland naar Nederland kwamen tot dusverre nog niet tot stilstand. Ook vandaag werd er wederom een partij goud ter waarde van circa 6% millioen gulden voor Nederlandsche rekening aan de Bank of England onttrokken. Het effect van den jongsten aanval op het Engelsehe devies komt dus nog niet geheel volledig in dezen weekstaat tot uitdrukking. TEGENSTRIJDIGE VERSCHIJN SELEN OP DE GELDMARKT. De weekstaat van de Nederlandsche Bank bevat intussehen ook nog andere belangwek kende indicaties dan alleen een bevestiging van hetgeen zich op de buitenlandsche wissel markt reeds in de wisselkoersen openbaarde. In dit verband is bijvoorbeeld de toename der beleeningen, vrijwel geheel voor rekening van beleeningen tegen onderpand van effecten, van beteekenis. Op de eerste plaats wel om het ongebruikelijke tijdstip waarop die belee ningen een uitbreiding hebben ondergaan. De laatste jaren placht dit slechts te gebeuren tegen het einde van de maand, wanneer de maandwisseling hare bijzondere eischen aan de geldmarkt stelde. Dezen keer is de toename der beleeningen, hoofdzakelijk voor rekening van het hoofdkantoor een symptoom daarvan, dat er i.n den lande een bijzondere crediet- behoefte wordt gevoeld, en dat daaraan slechts door de Centrale Bank kan worden voldaan. Dat er een „gebrek" aan beschikbare midde len op de particuliere geldmarkt zou heerschen is althans bezwaarlijk aan te nemen. Het tegen deel toont het verloop van de „Diverse Reke ningen" aan de passiefzijde van de balans dui delijk aan. De „diverse rekeningen" aan de creditzijde van de balans ondergingen toch andermaal een belangrijke uitbreiding met ruim 20 millioen gulden. Niettegenstaande de zichtbaar disponibele middelen zulk een belangrijke uitbreiding ondergingen, steeg' echter de rente op de geld markt, waar het particuliere disconto het officleele disconto op enkele fracties na reeds benaderde, op den voet gevolgd door de notee ring voor prolongatie. De prijswinnaars. De vereeniging voor Volkenbond en Vrede is er ook dit jaar -toe overgegaan -een prijsvraag uit te schrijven onder jonge onderwijzers en onderwijzeressen en onder a.s. leeraren bij het M-O., welke prijsvraag betrekkling heeft op den Volkenbond en zijn arbeid. De bekroning van de winnaars van deze prijsvraag bestaat in het beschikbaar stellen van de uoo-dige fondsen om onder leiding en met goede introducties een reis te maken naar Genève -ten einde t-er •plaatse het werk aan den Volkenbond gade te slaan. De jury voor deze prijsvraag bestond uit: mej. Mr. G. K. J. van der Molen, secretaresse van de jeugdonderwijs-commissie der Ver. voor Volkenbond en Vrede, en de heeren J. Bns- tiaans, te Hilversum, voorzitter dezer commis sie. prof. dr. J. A. Cramers, hoogleeraar te Utrecht en H. Oh. G. J. van der Mandele, alge meen secretaris der Vereeniging. De jury heeft de drie prijzen, die te barer beschikking stonden, toeigekend aan de heeren: J. G. Thoomes, onderwijzer eener C'hr. sc'h-ool te Soestdijk, P. Boeren student te Nijmegen (opstel over het Kellog-g-pact) en mej. Eva M. Dizon^ onderwijzeres te Veen (N.Br.). - In totaal waren -dit jaar ruim 40 opstellen ingezonden. Het algemeen oordeel der jury luidt, dat het gemiddelde dezer opstellen op aanmerkelijk kooger peil. stond dan vorige ja ren het geval was en blijk gaf eenerzijds van objectiviteit in bet zoo moeilijk pacifistisch vraagstuk, anderzijds aan goede kennis van den Volkenbond en zijn arbeid. De jury spreekt natuurlijk den wenseh uit, dat volgende jaren aan de prijsvraag in nog grooter mate door on derwijzers en onderwijzeressen en a.s. leeraren, als nu van elke godsdienstige en politieke rich ting zal worden deelgenomen. Het resultaat echter, dat dit jaar verkregen werd, is een be wijs opnieuw, van de steeds vermeerderende be langstelling, die in onderwijskringen voor deze vraagstukken bestaat. MARI ANDRIESSEN. Op de onlangs gehouden tentoonstelling van werken van verschillende Nederlandsche schil ders en beeldhouwers in de toonzalen van het Instituut voor Kerkelijke Kunst „St. B-onlfa- cius", te Amsterdam, trok vooral het werk van den jongen Haarlemschen beeldhouwer Mari Andriessen de aandacht van kunst-critici en publiek. Naar aanleiding van dit feit organiseert het Instituut een tentoonstelling van werken van dezen beeldhouwer, welke zal worden gehouden in haar toonzalen, Leidachegraoht 18, te Amster dam, vanaf 1 tot 15 Augustus. OPLICHTER IN ARREST GESTELD. Door de Nijmeegsehe politie is aangehouden de 57-jarige W. J. B. uit Rotterdam, gewezen bioscoop-portier en oud-globe-trotter, die den laatsten tijd zich schuldig maakte aan aller lei oplichterijen. In Nijmegen en verre omge ving huurde hij rijwielen zonder ze terug te brengen. Hij ie In arrest gesteld en aan de justitie te Arnhem uitgeleverd. Dezer dagen houdt Ce Haarlem de Neder landsche Chemische Vereeniging haar 68ste algemeene vergadering. Maandagavond vond in het H. B. S.-gebouw aan het Santpoorterplein een bijeenkomst van de afgevaardigden plaats, waarbij eenige films vertoond werden. Gistermorgen werd eerst 'n huishoudelijke vergadering, welke ip de aula van Teyler's Mu seum gehouden wordt, geopend. De voorzitter heette de groote schare van aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de buitenlandsche gasten. Vervolgens wijdde de voorzitter eenige woorden aan dr. A. D. Donk, den onlangs overleden secretaris-pen ningmeester der vereeniging. Ter eere van de nagedachtenis aan den over leden secretaris-penningmeester verzocht spr. de aanwezigen zich van hun zetels te willen verheffen. Allen voldeden hieraan, waarna de vergade ring voortgezet werd. Door dr. Trivelli werd daarna een lezing ge houden o-ver: de lichtiowerkiing o-p die fotogra fische plaat. Hierna werd de vergadering gesehorst ein be gaven de deelnemers aain de Algemeene Verga dering zich naar het stadhuis, waar zij offi. cieei door het gemeentebestuu ontvangen werden. In den loop van den middag werden eenige excursies gemaakt. Maandagmiddag begon te Wageningen de Landbouwweek welke aldaar van 20 tot 24 Juli wordt gehouden, in de aula der landbouw- hoogeschool, Bij afwezigheid van den heer ir. S. M. Louwes, o-pende de heer T. A. C. Scheevers, voorzitter der regelingscommissie de vergade ring. Voor ditmaal is bij' de samenstelling van bet programma voor de landbouwweek meer aan de veeteelt gedacht, een volgend jaar zal wellicht bodemkennis meer op den voor grond treden. Spreker stelde nog eens het doel dezer hij- eenkomsten in het licht: bevordering der wetenschappelijke en daardoor rationeel© 'be oefening van den landbouw in ruimsten zin, tot welzijn van ons volk. De heer Lindeman, Amsterdam, thans als voorziter optredend namens het Ned. Genoot schap voor Landbouwwetenschap, verleende het woord aan den heer dr. ir. C. K. van Daaleu te Bilthoven, die het onderwerp: „Vraagstuk ken op het gebied van weidebouw" behandelde. Spr. achtte het noodzakelijk zoo spoedig mo gelijk in Nederland een instistuut te stichten, dat zich geheel kan wijden aan de studie van technische en economische graslandvraagstuk ken. Da beer Wibbens, voorzitter der Zoötech- nische vereeniging nam daarna de leiding der' vergadering over. Namens die vereeniging sprak de heerir. W. de Jong, Arnhem, over: „Eenige beschou wingen over onze paardenfokkerij in verhand met uitkomsten van de veatelling 1930" Er volgde eenige discussie, waarna de dag be sloten werd met een demonstratie van een rem- rosmolen voor het meten van de trekkracht van paarden, onder leiding van prof. M. F, Visser. Uitspraak in kort geding in een octrooi-kwestie. De vertegenwoordigster voor Nederland en Ned. Indië van „His Master's Voice", d-e N.V. Dutch Graimopihon Company heeft een nieuw toestel in den handel gebracht, dat een combi natie 's van radio en gramophoo-n. De N.V. Philips Radio zag hierin een in breuk op drie van haar octrooien en vorderde in kort geding, dat de president van de Haag- sche rechtbank zou bevelen, dat op grond hier van „His Master's Voioe" den handel in deize toestellen in ons land zou stopzetten. „Hia Master's Voice" voerd-e hiertegen aan, dat zij haar rechten voor het in den handel brengen van deze radio-gramophoon-toestellen ontleende aan Telefunken die daarvoor een leentie had van deugen©, van wien Philips de betrekkelijk© paten-ten had gekocht. De president der Haagsche rechtbank heeft thans vonnis gewezen en daarbij de door Philips ingestelde vordering ontzegd. OVERVAL OP EEN SIGARENWINKELIER. Op 12 Juni j.l., te ongeveer 7 uur pleegde de Duitscher H. E. J. B. een overval op een siga renwinkelier aan den Overtoem te Amsterdam. Hij kwam den winkel binnen z.g. om een pijp te koopen, doch plotseling trok hij een gummi knuppel en gaf daarmee den winkelier een har den slag op het hoofd. Deze verloor echiter zijn bewust rij n niet, doch riep om hulp. De Duit- sober maakte zich uit de voeten, doch kon op straat gegrepen worden. Wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweldpleging eischte het O. M. bU de Amster- flamsohe rechtbank een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. De Vacantie-Kamer der rechtbank veroor deelde hem Maandag tot 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf. BRANDSTICHTING IN DE ALEXANDER. KAZERNE TE 's-GRAVENHAGE. Gister beefft voor den Krijgsraad te 's-Bosch terecht gestaan de wachtmeester J. O. van de treinafdeeling der eerste artiileriebrigade, die driemaal op 16, 17 en 28 April brand heeft gesticht in de Alexanderkazorne te Den Haag, waar hij in de stallen hooi en stroo In'brand stak en op een kamer een stroozak. Hij bekende volledig. Voorts bekende hij diefstal van choco lade en sigaren. Kapitein A. Drijfhout verklaarde, dat de ge volgen zeer ernstig hadden kunnen zijn als do brand niet tijdig ontdekt was. Om Jhr. van Suohtelen te hooren werd de behandeling der zaak verder uitgesteld tot 4 Augustus. 55tl POGING TOT DOODSLAG. Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte gister tegen J. de V., landbouwer te Wapsen- veen, thans gedetineerd wegens poging tot doodslag, in een jachtveld, op een veldwachter, aldaar, 4 jaar gevangenisstraf. WAAR GELEIDELIJK VER BETERING KOMT DE CELEBES-MISSIE. Art. 177 remt. De Apostolisch Prefect van de Missie van Colebes schrijft in het „Kol. Missietijdschrift": Het aantal Katholieken bedroeg 18573 het geen een toename in één jaar beteekent van 1033 Katholieken. Gedoopt werden 1420 men schen, waaronder 748 kinderen van katholieke ouders, en 672 bekeeringen van protestanten en heidenen. De Missie telt 9582 communican ten en er werden dit jaar 254.034 H. Commu nies uitgereikt. Dit is zeker een hoog getal te noemen, als men weet, dat er van de tien hoofdstaties, waar een priester-missionaris gevestigd is, slechts vier plaatsen zijn waar de geiloovlgen in staat zijn eiken dag tot de H. Tafel te naderen. De missionarissen der zes overige hoofdstaties hebben elk nog vele bij staties te bedienen. In de provincie der Mina- hasa alleen al telt de Missie 63 van die bij staties, terwijl er over geheel Celebes ver spreid nog overal kleinere groepen van Katho lieken gevonden worden. Te Menado, Makassar en Tomohon hebben wij onze Frater- en Zusterscholen, met NedeT- landscfh als voertaal, te samen 2381 leerlingen tellend. Te Tomohon heeft de Missie haar Ma- leisc'he Normaalschool tot opleiding van in- heemsch© onderwijzers, tellende 82 leerlingen. Te Wo'loan is een begin gemaa/kt met een Kiein-S-eiüinarie^ op 1 Juli een 15 studenten tellend. Verder onderhoudt de Missie vijftig katholieke maleisohe volkssahoilen, met 3057 kinderen. Het gezamenlijk aantal kinderen op de scholen der Missie bedroeg dus op 1 Juli 5535 leerlingen. De Zustere van J.M.J. (moederhuis te 's-Her- togenbosch) onderhouden te Tonnohon een flink groot en modern ingericht ziekenhuis, waarin in het afgeloopen jaar 674 interne en 7545 externe patiënten verpleegd werden. Onder de Zusters zijn vijf inh-eeimsohe, ter wijl haar noviciaat momenteel zeven novicen telt. 113 Catechisten staan de priesters bij in het godsdienstig onderricht der jeugd. Een vijfhonderd kinderen en volwassenen werden dit jaaT tot de Eerste H. Communie toegelaten. Overal valt groei en bloei waar te nemen. Buiten de Minahasa zijn er nog geheele landstreken, die om missionarissen vragen, doch wij. gevoelen ons nog gebonden èn door gebrek aan personeel èn door wetsbepalingen, die de vrijheid van beweging der missionaris sen nog in den weg staan. Maar als de voorteekeuen niet bedriegen, laat het zich aanzien, dat ook daarin geleide lijk verbetering komen zal. Maandag werd door Z. H. Exg. Mgr. Am. Diepen de nieuwe kerk te Alphen, gemeente Appeltern (G.), geconsacreerd. Heel het dorp was in feestvreugde. In een werkelijk zinrijken en kunstvaardig-gevormden stoet werd Mgr. Zondag afgehaald op de grens der parochie, waar Z. H. Excellentie begroet werd met een rede door burgemeester J. de Leeuw. In de kerk had daarna de gewone begroeting plaats door pastoor' W. Peeters, waarop Mgr. ant woordde. De wijding der kerk had een meer dan gewone beteekenis. Nog voor enkele jaren stond daar een bedebuis, dat in geen enkel opzicht voldeed aan minder dan matige eischen. Het was oud, vervallen en veel te klein. Daarbij kon financieel idle laat eener nieuwe kerk niet gedragen worden. Sinds dien tijd is er heel wat gebeurd. Nadat de gemeente den oerouden toren aan de kerk had overgedragen, en de aandacht van Rijksmonumentenzorg op het bouwstuk gevestigd was. kon men eindelijk overgaan om den ouden bouw zoo te vergroe ien, dat aan de prac-tisohe behoeften voldaan werd. Wie nu de nieuwe kerk ziet, waarin enkele oude gedeelten zooals de toren, de linker beuk, en een deel van het priesterkoor werden opgenomen, staat versteld over het mooie ge heel, dat architect Yalk heeft weten te berei ken. De geheele kerk bestaat nu uit het schip, dat ook naar den rechterkant verbreed is, en twee groote zij-armen. Het geheel maakt van Vinnen en van buiten een zeer rustigen indruk. ZUSTER HELENIA t- In het St. Stanislausgesticht te Moergestel is in den ouderdom van 73 jaar overleden de Eerw. Zuster Maria Helenia (in de wereld mej. Corn. M. Wegman, geboren te Tubbergen.) POLITIE MISHANDELD. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch veroor deelde den mijnwerker H. P. uit Ubachsbag- Voerendaal, de op den wachtmeester der mare chaussee G. Stakenburg bad geschoten, tot 2 jaar gevangenisstraf, waarvan 1 jaar voor waardelijk. De rechtbank te Maastricht bad hem tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. HAAGSCHE RECHTBANK. De Rechtbank veroordeelde gisteren dien 25- jarigen gewezen betaalmeester van de Veiling- vereeniging, Zwartendijk, te Monster, De B., ter zake van verduistering, tot één jaar gevan genisstraf den koopman R. H. Chr. v. S., ter zake van oplichting, tot 6 maanden. Vrijgesproken werd A. E. J. K„ die terecht had gestaan wegens een zedenmisdrijf- ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Te Teteringen, aan 'n on'bewaa'kteri overweg, werd het paard van den heer F- "h- Qoeterhout door een pa snee renden trein aangereden. Het dier moest afgemaakt worden. Gisternacht is te Hoogeioon op 3 plaatsen Ingebroken n.l. in de stoornzniye]fanriek, het Boerenbondsgebouw en 'n een filiaal van de Texas-sigarenfabrleken te Valkenswaard. In de stoomzidvelfabriek weid boter en kaas ontvreemd, terwijl men vergeefs getracht heeft de brandkast te forceeren. In het Boerenbonds gebouw werd alles overhoop gehaald, maar niets ontvreemd terwijl uit de sigaren^abriek 3000 sigaren en losse tabak zijn meegenomen. De politie stelt een onderzoek ia- Gisternacht la ingebroken in 't .Gemeente huis, te Hoornaar, waar de ongenoode gasten alles overhoop hebben gehaald. Ook aan de aangrenzende woning, waar de wijkverpleegster mej. De Vries, woont, hebben zij een bezoek ge bracht en ook daar werd alles overhoop ge haald. Tot nu toe wordt alleen een gouden broche vermist. De politie stelt een onder zoek in.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10