WIJZIGING VAN DE ARBEIDSWET WOENSDAG 22 JULI 1931 NIET VOORBARIG Geen aanleiding tot intrek" king der beschikking NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. WERKTIJD VAN WINKEL PERSONEEL. DOM thibaut bekroond. DE MOTIEVEN VAN DEN MINISTER. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Voorontwerp van Wet bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. DE WERKTIJD VERLENGD PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND. NIEUWE RIJKSWEG RIJSWIJK— ROTTERDAM. VERVROEGING VAN HET AAN- VANGSUUR. DE INBRAAK IN „DE ZILVERVOS Voor een bedrag van 16.000 aan bont gestolen. SUCCESSEN DER HAAGSCHE EN ROTTERDAMSCHE POLITIE. Zeer geachte Redactie. Na den terugkeer van de Limburgsche Bede vaart uit Lourde-s heeft ondergeteekende reeds gewezen op de voorbarigheid van sommige persberichten betreffende de „wonderbare ge nezing" van eene der» pelgrims. Van verschillende zijden werd hem gevraa-0 een nadere preciseering van het gevat te geven. Daarom richt hij tot u het beleef c vei zoo onderstaand schrijven te willen opnemen m uw blad. „Naar aanleiding van een interview met mej. M. H. te Reek, welk interview in ver schillende bladen werd overgenomen, meen ik het volgende te moeten opmerken als oog getuige vóór de piscines en als een der twee medici van de Limburgsche Bedevaart, welke haar dienzelfden dag onderzocht hebben. De ziektegeschiedenis van haar huisarts vermeldde alleen een zeer chronisch verloo- pende long- en buiktube-reulose en verder niets; dus geen enkel woord over een afwij king van been of voet. Waarop de diagnose chron. long- en buiktuberculose berustte, werd evenmin vermeld. In de door ons opgenomen anamnese bleken vele duistere punten te be staan. Speciaal de vraag waarom ze meende te voren niet te hebben kunnen loopen, werd beantwoord met ,de mededeeling, dat ze wel eens liep en met de bemerking, dat de dokter haar gezegd had rust te nemen. Indien men nu weet, dat er aan haar been nog wel eenige kleine afwijkingen bestonden, en daarenbo ven de vraag of er een actieve long- en buik tuberculose bestond, m.i. alleen door een langer durende ziekenhuisobservatie zouden beantwoord kunnen worden, begrijpt men reeds, dat over de vraag: „Wonderbare gene zing" of niet, zeker geen uitspraak mogelijk was en dat zelfs a priori het „wonderbare" zoowel als de „genezing" zeer twijfelachtig waren. Het spijt mij dan ook zeer, dat, alvorens iets te publiceeren, niet aan de medici der Limburgsche Bedevaart eenige inlichting is gevraagd en aan den geestelijken leider "even tueel de juiste formuleering. Men moet zelfs den schijn vermijden, dat wij zonder voldoenden grond en „voorbarig wonderen aannemen. Dr. A. WILLEMSE, Geneesheer-Directeur van het St. Jozef-Hospitaal Kerkrade. Natuurlijk deelt ondergeteekende volkomen de meening van Dr. Willemse vooral wat het laatste punt betreft. Elk jaar zijn er onder de pelgrims zieken, die zich genezen of ten min ste heter voelen. Er wordt dan, ook door andere bedevaarten, zoo gauw een wonderbare gene zing naar het vaderland geseind en door de pers, met foto der genezene, opgenomen! Na lezing van het bovenstaande zal men be grijpen, waarom het Comité der Limburgsche Bedevaart dit geval nog niet aan het Bureau der Gonstatations voorlegde en nog niet een officieel communique aan de pers verstrekte, zooals het niet geaarzeld heeft te doen in zake de wonderbare genezing van mej. Heuschee te Maastricht, het eenige geval in Nederland, dat sedert de laatste vier jaren door het Bureau des Constatations als dusdanig is erkend en geregistreerd. Een officieele persdienst met één aangewezen persoon als eenige bron van inlich tingen ware m.i. wel te overwegen als afdoend middel tegen voorbarige berichten. Met beleefden dank en hoogachting, PASTOOR RIBBERGH, Geestelijk leider der Limburgsche Bedevaart. Geestdriftige stemming onder de pelgrims. Audiëntie bij Z. H. Exc. den Bisschop van Tarbes en Lourdes. Men schrijft ons uit Lourdes d.d. 18 dezer: Een stijgend enthousiasme is er waar te ne men onder de pelgrims van de nationale bede vaart. .We treffen schitterend weer en de zon vuurt het enthousiasme op tot laaiend-en gloed. Vrijdag in den voormiddag hebben de pelgrims officieel hun welkomstgroet aan de Grot ge bracht, waar Pastoor Hase O.F.M. de pelgrims opwekte tot een goed gebruiken van deze kost bare dagen in Lourdes opdat zij beter uit Lour des heengaan dan zij gekomen zijn. „Wij heb ben hier te Lourdes een hemel op aarde".' In het plechtig Lof hield Pater Liberius O.C., een predicatie waarin hij uiteenzette dat Maria onze Moeder is en erop wees wat Maria voor ons als Moeder vermag. De Sacramentsproces sie 's middags, alsook de fakkelprocessie des avonds stond onder leiding van de Nederlan ders, die vooral door hun orde en hun zang een goeden indruk maakten. Vandaag kwam een groep Italianen uit Milaan en een groote groep mariniers uit Cherbourg eu Brest te Lourdes aan. Dezen da,g, Zaterdag werden wij gedurende het Lof opgewekt tot boete en versterving in een vurige predicatie van Rector Loomans uit Breda. Na het Lof zijn de Nederlanders in audiëntie ontvangen door Z. h. Exc. den Bis schop van Tarbes en Lourdes. Dat was een in drukwekkend oogenblik! Baron van Wijnber gen hield in het Fransch een toespraak^ waar in bij vrees op de goede verstand-h-ouding tus schen het Nederlandsche en Fransche volk, SPL bracht ook naar voren de groote liefde van Ne-derland tot Z. H. den Paus, vooral in d-eze moeilijke dagen. Hij vroeg ten slotte aan monseigneur den zegen voor de pelgrims, hun families, voor heel ^Nederland. Hierop richtte de beminnelij-ke kerkvorst zic'h tot de pelgrims en prees hun geio0lf en dat van Neerlands Ka tholieken. Hij schetste d-e liefde van den Paus voor het Heiligdom te Lourdes en verzocht in deze dagen vurig te bidden voor Zijne Heilig heid, zooals de Paus mgr. zelf gevraagd heeft. Dan gaf Z. H. Exc. den zegen en zegende nog afzonderlijk enkele zieken, die bij deze audiën tie aanwezig waren. Onder het zingen van: „Aan U o Koning der eeuwen", werd afscheid ge-nom-en. Het waren inderdaad onvergetelijke oogenblik-ken. Verlenging van de werkweek bij vacantie niet behoud van loon. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De Académie Franjaise heeft het werk van den Belgischen Benedictijner Pater Dom. Ray mond Thibaut van de Abdij van Maredsous „Un maitre de la vie spirituelle, Dom Columba Marmion", bekroond. Naar aanleiding van de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Dro-p be treffende de ingevolge ministerieele beschik king van 5 Juni 1931 door de districtshoofden der Arbeidsinspectie gedurende 1931 te ver leunen verdunning tot verlenging van den duur der werkweek aan hoofden of bestuurders van winkels, wier personeel een vacantie van een week of langer achtereen met behoud van loon geniet, deelt Minister Verschuur het vol gende mede: Bij bedoelde beschikking is aan de -district- hoofden der Arbeidsinspectie machtiging gege ven gedurende het jaar 1931 aan hoofden of bestuurders van binnen hun ressort gelegen winkels, die het daarin werkzame personeel een vacantie van'een week of langer ac-htereen met behoud van loon geven gedurende ten hoogste 10 weken te vergunnen, dat in die winkels ar beiders van 16 jaar of ouder arbeid verrichten in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 2, eerste lid, en 3 van het Werktijdenbesluit voor winkels 1939, met dieli verstande, dat be houdens in de gevallen waarin krachtens dit werktijdenbesluit een langere arbeidsduur is toegestaan niet langer arbeid wordt verricht dan: door mannen en vrouwen gedurende, ten hoogste 9]/2 uur per dag en 5S*£ uur per week door jeugdige personen van 16 jaar of ouder gedurende ten hoogste 9y2 uur per dag en 55 uren per week, een en ander met inacht neming van bepaald schema. Ten einde op de draagwijdte dier beschik king het juiste licht te doen vallen, wijst de Minister er nadrukkelijk op: lo. dat het hier niet betreft een ver-gunning voor een groep van ondernemingen maar een machtiging aan de districtshoofden. Dezen kunnen aan de inilividueele hoo-fden of bestuur ders van winkelond-ernemingen, die -daarom vragen en die daarvoor, naar het oordeel van het districtshoofd, in aanmerking k-qjuen, een vergunning, als in de machtiging aangegeven, verleenen; 2o. dat de in de beschikking genoemde grens van 58y2 (5-5) uur per week een maximum is. In tal van gevallen bijv., waar het winkels betreft, die te 6 uur n.m. sluiten, blijft men binnen die grens en wordt zelfs de normale 53-urlge werkweek niet overschreden; 3o. dat de individueele arbeiders in geen enkelen winkel langer dan gedurende S weken overeenkomstig een vergunning, als "hie(rbe- doeld, mogen werken. In vele gevallen is dat ingevolge -het schema aanmerkelijk korter, nl. 1-6 weken. De Minister stemt niet toe dat h-et verleenen van vergunningen, als in de beschikking be doeld, in. strijd zou zijn zooal niet met de let ter dan toch met de bedoeling van het Werk tijdenbesluit voor winkels 1929. Afwezigheid van een deel van het personeel vormt z.i., zelfs in bedrijven en diensten, waar de vacantie tot gewoonte of recht is geworden, een bijzondere omstandigheid, die -bijzondere maatregelen noo-di-g kan -maken. Standpunt van werkgevers en werknemers. Vóór -het nemen van de beslissing is daarover, overeenkomstig het voorschrift van artikel 9, vijfde lid van het We-rktijdenbèsluit, voor win kels 1929, de m-eening van de betrokken or ganisatie-s van werkgevers en arbeiders ge vraagd. De werfcgev-ersvereenigingen konden zich alle met de ont-worpen, regeling vereenigen. Te vermeiden valt slechts, dat de K-on. Ne-d. Middenstandsbond te kennen gaf, -boven een machtiging aan de districtshoofden te prefe- r-eeren een algemeen,e vergunning volgens het zesde lid van artikel 8 van genoemd Werk tijdenbesluit. De a-rbeidersvereeni,gingen hadden tegen de voorgestelde re-geling bezwaar. Zij wezen.er o.a. op, dat in afwezigheid van perso neel wegens vacantie -geen bijzondere omstan digheid, als in artikel 8, eerste lid, van het Winkelwerktijdenbesluit -bedoeld, gezien mag worden en dat voor de over,groote meerderheid van winkels in den vacantietijd -geen sprake is van ope-enhoo-ping van werk. Het door de ar beiders-organisaties -gegeven advies is niet ge volgd, o-m-dat zulks de bij deze aangelegenheid -betrokken bedrijfsbelangen en he-t instituut der arbeidersva-cantie niet -zou hebben bevorderd. Het voornaamste motief voor de regeling 'be-stond hierin, dat de gang van zaken in vele ondernemingen -zou w-orden ontwricht, wanneer oo-k tijdens de afwezigheid van h-et vacantie genietende pers-o-neel aan 't achterblijvende ge reduceerde personeel een halve dag p-er week vrijaf moest worden gegeven. Niet betwist wordt, dat reeds vóór de invoeg ring van het Werktijdenbesluit voor winkels het toekennen van vacantie met behoud van loon in tal van 'bedrijven regel was. Men h-oude daarbij echter in het oog, dat destijds het in stituut van den halven vrijen dag en de maxi male 53-urlge werkweek in winkels slechts bij uitzondering bestond. De in-voering -dezer maat regelen bij meergenoemd -besluit heeft ten ge volge gehad, dat in vele ondernemingen de neiging, om de vroegere vacantie-gewoonte zon der meer' te bestendigen, aanmerkelijk bleek te zijn verflauwd. In verschillende gevallen zouden dan ook de els-chen der pra-ctijfc zich verzet hebben tegen het toekennen van vacantie, in dien daarnaast ond-sr geen omstandigheden ontheffing van den vrijen halven dag vo-or het achterblijvende pers-onee-l (hierop komt de ge- heele regeling neer) zou verleend worden. Uit het bovenstaaande blijkt, dat de Minis ter de getroffen regeling juist acht, zoodat or geen enkele aanleiding -bestaat intrekking der aangevochten beschikking in overweging te nemen. EEN SOCIALISTISCHE BURGER- WACHT „Kameraadschap" Bescherming tegen kwaadwilligen. Opgericht is te Amsterdam de Nederlandsche Arbeiders Vredeswacht. Art. 2 der Statuten luidt: Het doel bestaat uit: le Nauwe samenwev king met verwante organisaties in andere Euro- peesche landen tot vorming van de kern van een internationaal Europees-ch Vo-lkenbonds- leger. 2e. Het beschermen en bewaken van vergade ringen. demonstraties, eigendommen, enz. der moderne arbeidersbeweging tegen aanvallen van kwaadwilligen. 3. Het bestudeeren van alle vraagstukken die betrokking hebben op de organisatie van de-n Europees-eken vrede. 4e. De opvoeding harer leden tot internatio naal voel-en, denken en handelen. Art. 3 van de grondslagen zegt o.m.: De vredeswacht stelt zich o-p het standpunt der moderne arbeidersbeweging, zooaJs dit is be lichaamd in S. A. I. en I. V. V. en laat zich in haar gedragslijn leiden door het belang der Europeesche moderne arbeidersbeweging. Zij voelt zich verbonden met de arbeidersklasse in de geh-eele wereld. De organisatie geeft een wekelijksch orgaan uit, onder den titel „Kameraadschap De oefeningen zijn reeds begonnen. Subsidie voor Vreemdelingen verkeer. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen gisteren in vergadering bijeen in het gebouw der Tweede Kamer onder voorzitter schap van Jhr. mr. H. A. van Karnebeek Aan de orde was de bespreking van bet ver slag omtrent den toestand van de provincie in 1930, dat na eenige discussie z. h. s. werd goedgekeurd. De heer van Duin (R.K.) betreurt dat af wijzend is beschikt op het verzoek om subsidie van den Ned. R. K. Politiebond St. Michael voor de te 's-Hertogenboscb gevestigde politie- vakschool. De heer Heukels (A.R.) antwoordt, dat Ge deputeerden op het standpunt blijven staan, dat hier geen taak ligt voor de provincie. De heer van Duin repliceert en dient een motie in, vragende terugneming van het prae- advies en Ged. Staten uitnoodigende, te zyner tijd met een voorstel tot toekenning van subsidie te komen. Na bestrijding door den voorzitter, die deze manier van behandeling onjuist verklaart, daar het hier alleen gaat om het prae-advies, neemt de heer van Duin zijn motie terug, waarna het prae-advies wordt aangenomen met 62 tegen 11 stemmen. Verschillende punten van de agenda worden na de pauze zonder beraadslaging of stemming aangenomen, o.m. het voorstel tot het ver nieuwen van de Geestbrug. De heer De Brauw (A.R.) maakt eenige op merkingen naar aanleiding van het reglement voor de provinciale wegen. Art. 4 bepaalt, dat motorrijtuigen „met in rust gebrachten motor niet onbeheerd mogen staan op bepaalde wtgen- Spr. wijst erop, dat deze bepaling tot ver warring aanleiding geeft. Want de bedoeling kan men er in lezen, dat motorrijtuigen met gaanden motor wel onbeheerd mogen blijven. Dit wordt echter verboden door het motor- en rijwielreglement (art. 25). Spr. dient daarom een amendement in om de woorden „met in rust gebrachten motor" te schrappen. De heer Von Fisenne (R.K.) antwoordt, dat deze bepaling bedoeld is, werkende naast het motor- en rijwielreglement. Het amendement wordt aangenomen met 46 tegen 20 stemmen en het reglement wordt vastgesteld. Aan de orde kwam voorts het afwijzend prae-advies op een subsidie-aanvrage van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage. De heer Werker (V.D.) licht een voorstel toe om aan deze vereeniging 2500 subsidie te verleenen. De heer van Eek (S.D.A.P.) bestrijdt even eens het prae-advies, evenals mevr. Cohen Tervaert Israels (V.B.). De heer Schokking (C.H.) verdedigt het prae- advies. Het is hier geen kwestie van sympathie of waardeering. Ware dit het uitgangspunt, dan zou zeer zeker subsidie moeten worden gegeven. Het wordt bijna regel, dat in plaats dat de Staten contröle oefënen op de uitgaven, Ge deputeerden zich moeten verweren tegen uit gaven van de Staten. Juist in een tijd van malaise is het noodig, scherper dan ooit toe te zien. Bovendien wijst spr. erop, dat de kwestie van het vreemdelingenverkeer niet moet worden genomen uit de handen van particulieren. De heer Borghols (R.K.) meent, dat de direct-belanghebbenden het Nreemdelingenver- keey moeten steunen. In dezen tijd moet men met nieuwe subsidies zeer voorzichtig zijn. De provincie dient zich te beperken tot de nood zakelijke uitgaven. Het voorstel-Werker wordt verworpen met 41 tegen 29 stemmen. Hiermede wordt het prae-advies geacht te zijn aangenomen. Na eenige discussie komt in stemming een motie-Bosman om aan te houden een voorstel tot verjtoop van provincialen grond onder de gemeente Leiden. Deze motie wordt verworpen met 42 tegen 26 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten om tot verkoop over te gaan, wordt aangenomen met 39 tegen 25 stemmen. Mevr. de VriesBruins (S.D.A.P.) oppert be zwaren tegen het voorstel tot het ter leen verstrekken van kapitaal aan de ver. „Ned. Herv. stichtingen voor zenu'w- en geestes zieken", gevestigd te Amersfoort. Zij doet het voorstel dit agendapunt aan te houden en Ged. Staten te verzoeken een cdtnmissie te be noemen om de wenschelijkheid en mogelijkheid van grootere centralisatie op dit gebied te onderzoeken. De vergadering wordt hierop verdaagd tot heden 11 uur. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Al-s gevolg van het in de vaart brengen va-n meerdere schepen der Vereenigde Exploitatie Maatschappij te IJmuid-en is de werktijd in de fabrieken van deze reed-erij, welke ee-nigen tijd geleden wegens de slapte in het bedrijf verkort was, thans weer met een uur verlengd. Een gedeelte voor het verkeer opengesteld. De Minister van Waterstaat maakt bekend, da-t het gedeelte van den nieuwen Rijksweg van Rijswijk naar Rotterdam onder de gemeente Overschie tusschen K.M. 17.700 e-n K.M. 19.210 hedenmorgen 10 uur voor heit verkeer in de richting RotterdamOverschie is opengesteld geworden. Dit gedeelte van den nieuwen Rijksweg is ingedeeld in de eerste klasse; het is gesloten verklaard voor alle vervoer in de richting OverschieRotterdam. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet tot wijziging van de be-pal-ingen der Arbeids wet 1919 betreffende den arbei-d in brood bakker ijen. Aan een commissie uit den Raad zal worden opgedragen omtrent dit voorontwerp pirae- advies uit te brengen. De strekking van dit Voorontwerp is na artikel 38 der Arbeidswet 1919 een nieuw artikel in te voegen, luidende: Artikel 39. In-dien zoowel vakverenigin gen van werkgevers als van arbeiders in het broodbakkers-bedrijf van oor-deel zijn, dat het gewenscht is in alle broodbakkerijen in be paalde gemeenten of gedeelten van gemeen ten het verrichten van bakkersanbeid toe te staan gedurende één uur vóór het tijdstip, waarop ingevolge h-et bepaalde in den aanhef en onder a en b van artikel 35, tweede lid, in artikel 35, vijfde lid, en in den aanhef en onder a van artikel 36, derde lid, deze arbeid mag aanvangen, kan Onze Minister voorwaar delijk of onvoorwaardelijk daartoe vergunning verleenen. De beschikking, waarbij eene zoo danige vergunning wor-dt verleend, wordt af gekondigd in de Staatscourant". In zijn toelichting zegt de Minister van Arbeid o.m. dat wijziging van het aanvangs uur ernstig aan de orde kwam. toen in Novem ber 1929 in het bakkersbedrijf een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand kwam tusschen de voornaamste organisaties van werkgevers en werknemers. De Centra-le Bedrijfscommissie, die bij de overeenkomst werd ingesteld, kwam spoedig tot een besluit aangaande de vervroeging van het aanvan-gsuur Daarin was opgenomen een verklaring van de arbeidersorganisaties, dat „deze haar volle medewerking willen verlee nen om de moeilijkheden van h-et ongelijke aanvangsuur in het bedrijf o-p te heffen en daartoe in die plaatsen, waar de collectieve arbeidsovereenkomst van toepassing is ver klaard, voor ondernemingen, waarop artikel 37 der A^eidswet niet van toepassing is, te bevorderen, dat voor een of meer personen een uur vroeger aanvang van den arbeid wordt toegestaan". De voorstellen, die den Minister aanvanke lijk va-n de zijde der Centrale Bedrijfscom missie bereikten ten einde de bestaande moei lijkheden te ondervan-gen, konden niet zijn goedkeuring wegdragen, deels omdat zij aan bestaan-de wettelijke voorschriften een toepas sing van te verre strekking wilden geven, deels omda-t de uitvoering der voorgestelde maatregelen te veel arbeid van de arbeids inspectie zou vorderen, deels om-dat daarbij een niet gerechtvaardigd on-dersoheld werd ge maakt tusschen georganiseerde en ongeorgani seerde werkgevers. Wel heeft zij zich bereid verklaard door het bevorderen van een wijziging der Arbeidswet aan de uit het bedrijf zelf naar voren gekomen wenschen in dier voege tegemoet te komen, da.t op verzoek van va.kvereenigin-gen van werkgevers en arbeiders ln het broodbak-kers- tedrijf het tijdstip van aanvang van den bak- kersarbeid in bepaal-de gemeenten of gedeelten van gem-een-ten, waar normaal eerst te 6 uur v.m. met dien arbei-d mag worden begonnen, voor alle brood-bakkerijen met één uur ver vroegd kan worden. Hiermede heeft de Cen trale Bedrijfscommissie zich in hoofdzaak vereeni-gd. De in het voor-ontwerp vervatte regeling heeft ten doel de Arbeidswet in dien zin te wijizdgen. Het ligt in de bedoeling van de vakvereni gingen van werkgevers en van arbeiders de ver gunning aan te vragen voor gemeenten waar een collectieve arbeidsovereenkomst gesloten is. Op dit oogenblik is deze reeds van kracht te Amsterdam, R-otterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Zaandam, Hilversum, Leeuwarden Groningen, Zwolle, Almelo Enschede en Vlis- singen, terwijl daarover besprekingen gaande zijn te Alkmaar, Haarlem, Leiden, Delft, Dor drecht, Arnhem, Deventer en Zutphen. Indien de voorgestelde wettelijke voorziening tot stand komt zal dus reeds s-poedig in zeer veel gevallen aan de moeilijkbeden, die in -de middel-groote bakkerijen bestaan, kunnen wor-den tegemoet gekomen, teTwijl het min of meer in de hand van het bedrijf zelf wordt gélegd om door onderling overleg ook elders een-zelfde resultaat te bereiken. De Minister tegen het ontwerp verdrag van Genève. Bij deze gelegenheid heeft de Minister te vens overwogen of het aanbeveling verdie-nt de bepalingen der Arbeidswet in overeenstemming te brengen met het ontwerpverdrag van Ge nève (1925) betreffende d-en nachtarbeid in bakkerijen. De d/aari-n vervatte regeling is op twee punten in strijd met de Arbeids wet 1919. Volgens artikel 38 dier wet mag het hoofd of de bestuurder van een broodtoakkerij, die in den re-gel zender hulp van anderen bakkers- arbeid verricht, tusschen S uur n.m. en 6 uur v.m. dien arbeid verrichten, indien hem daar toe vergunning is verleend. Zoodanige ver gunning mag alleen geweigerd worden met het oog op de -belangen van anderen. Het ontwerp verdrag (artikel 1, tweede lid) staat niet op dat standpunt. Het verbiedt nachtarbeid gelij kelijk voor patroons en arbeiders en kent geen speciale afwijkingen voor e-erst-genoemden al leen. De afzonderlijke regeling van den bakke-rsar- beid in 4 van hoofdstuk IV der Arbeidswet betreft alleen werkzaamheden in broodbakke- ren, Banketbakkerijen waarin geen brood wordt vervaardigd, zijn hieronder niet begre pen. Dientengevolge kan de banketbak-kerspa troon, die uitsluitend een banket-bakkerij drijft, des nachts vrij werken. Het o-ntwerp-verdrag daarentegen verbiedt algemeen het des nachts bereiden van brood ge-bak of dergelijke meel- prod-ucten. Noch van de bestaande regeling krachtens artikel 38 der Arbeidswet, noch van de vrij heid van den banketbakkerspatroon om 's nachts te werken i-s blijkens de ervaring eenig gevaar voor verstoring van bedrijfsbelangen te duch ten. Ook met het oog op de internationale con currentie, waardoor de bescherming der ar beider-s zou kunnen worden geschaad, is het ont werpverdrag van geep beteekenis. |pg§|gii|il|§g|| De Leidsche Studentensportvereeniging Pro Patria" arriveert te Nijmegen voor de Vierdaagsche Afstandsmarschen. Het belang, dat Nederland zooveel mogelijk dootr toetreding tot ontwerpverdragen den arbeid der internationale organisatie steunt, onderschat de Minister niet, maar he-t dienen daarvan zou hij in dit geval te duur gekocht aöhten door een nieuwe en voor de behoeften van ons land geheel onnoodige inbreuk op de patroonsvrijheid te maken. Hij vindt daarom geen aanleiding tot het doen van voorstellen ten einde de Arbeidswet ln overeenstemming te brengen met het ont werp-verdrag en het ligt voorts in zijn voor nemen, de noodige stappen te doen om tot intrekking van het wetsontwerp houdende voorbehoud der bevoegdheid van toetreding tot het ontwerp-verdrag, te geraken. Vijf arrestaties; de helft van den buit in beslag genomen. Men meldt o-ns uit Den Ha-ag: Omtrent de inbraak op 15 Juli bij de N.V. De Zilvervos, Lange Po-t-en 25 waarbij die dieven zich door uitsnijding van een ruitje aan de achterzijde van het perceel toegang hadder ver schaft en waarbij voor een bedrag van 15 a 16.000 aan bont werd gestolen, kan thans nog het volgende worden medegedeeld Na de inbraak kreeg de Haagsche recherche verschillende aanwijzingen inzake personen, die hierbij betrokken konden zijn geweest, terwijl die aanwijzingen er mede op wezen, dat ook een met name genoemde juffrouw in Rotterdam in het complot betrokken was. Vrijdag j.l. werd daarop gelijktijdig in Den Haag en in Rotterdam een onderzoek ingesteld, waarbij de Haagsche recherche in laatstge noemde plaats door de Rotter-damsc-he werd bijgestaan. In Den Haag leidde dit onderzoek tot de arrestatie van 3 personen, waarvan echter weder één op vrije voeten werd gesteld. De aangehoudenen zijn de 31-jarige bakker R. v. A. en de 30-jarige bontwerker J. G. G„ beiden wonende in Den Haag. In hun woningen werd evenwel niets van den gestolen buit aange troffen. De buit in Rotterdam Anders was dit in Rotterdam. Daar stelde men allereerst een onderzoek in naar de ver blijfplaats van de aangeduide juffrouw. De genoemde naam en het opgegeven adres bleken echter niet juist te zijn, doch de vergezellende Rotterdamsche rechercheur, kwam, nadat men ook in een café in de buurt van he-t opgegeven adres tevergeefs inlichtingen had trachten in te winnen, op het denkbeeld, eens een onder zoek in te stellen bij een juffrouw, van wie hij vermoedde, dat zij wel bij deze inbraak betrokken kon zijn. Tegelijkertijd werd echter ook een politiepost geplaatst bij de woning van den vader va-n d-en man, met wien deze juf- frouw in coucutoi-n'aia.t li&öfde. Nadat de huiszoeking oij deze juffrouw geen resultaat had opgeleverd, is deze verdachte onmiddellijk genoemden vader gaan waarschu wen. Deze trachtte daarop een gedeelte van den bui-t in een zak in veiligheid te brengen, doch toen hij met een gevulden zak buiten zijn woning kwam, viel hij in hand-en van den daar staan-den politiepost. Voor een bedrag van 8000 van het gestolen bont werd daarbij in beslag genomen. In verband hiermede zijn in Rotterdam aan gehouden de bedoelde juffrouw, de 39-jarige M. A. B., de met haar in ooneubinaat levende 28-jarige D. B. en diens vader, de 62-jarige sigarenwinkelier J. B. Deze personen zijfl daar op naar Den Haag getransporteerd doch zouden heden weder naar Rotterdam worden terug gebracht, om voor de:i officier van justitie aldaar geleid te worden. De twee in Den Haag aangehouden personen zijn gisterenmiddag voor den Haagschen offi cier van justitie geleid. IN HET OPENLUCHTTHEATER TE VALKENBURG. „Mariken van Nieumeghpn" en ,>De Knecht van twee Meesters". Het welslagen van een openluchtspel hangt af van velerlei omstandigiheden. Maar buiten eenig verband met het stuk en de spelers over- heerscht één factor al de overige: de ongesta digheid van ons klimaat. „Als de zon zoo lieflijk schijnt door de groene hoornen", dan stroomt 'het theater vol „dank bare toeschouwers"; maar als de dagvorstin zich verschuilt achter dreigende regenwolken dan Is zelfs het treffendst drama, op de voor- beeldigste wijze veTtolkt, niet in staat het pu bliek te bewegen tot een urenlang vertoef on der den blooten hemel. En is het reeds zóó gesteld met voorstellin gen in den klaren middag, in veel sterker mate geldt het voor opvoeringen na zonsonder gang. Want des avonds speelt naast de regen kans ook de vochtige kilte der atmosfeer een rol van doorslaande beteekenis. Wanneer na een somberen dag de lucht op klaart, dan verspreidt zich een koude avond damp door het dal en kruipt langzaam maar gestadig omhoog tegen de begroeide hellingen. Geen wonder, dat het huiverend toeristendom zijn vermaak dan veel liever zoekt in de ge- Bloten dancings en cabarets dan op de klamme treden van het openluchttheater. Geen wonder, dat zoodoende de toch reeds lastige concur rentie van de ernstige kunst met het lichte amusement dermate wordt verzwaard dat de bestverzorgde voorstelling het niet verder brengt dan tot een matig „suocès d'estime". Bit lot trof Zaterdagavond Mariken van Nl-eumeghen. Reeds was daags tevoren de laatste re-pitdtie droevig in t water gevallen zoodat bij de pre mière het gemis aan de noodige voorbereiding nu en dan hinderlijk merkbaar was. Toch zou dit gemis de opvoering niet ernstig geschaad hebben, ware de temperatuur wat milder ge weest Maar de hittere kou na den bui-igen dag bevroor alle geestdrift en verkilde de warme waardeering, waarop de voorstelling toch stel lig recht had, al ware het slechts om haar voor treffelijke regie. Zooals men weet biedt de rotsachtige heksen- keuken die te Valkenburg als tooneel dient, den bedreven regisseur bijna onbegrensde mo gelijkheden; maar juist daarom plaatst zij hem tevens voor moeilijke vraagstukken. Dat dr. Wijnand Frans deze vraagstukken schitterend heeft opgelost, dat hij meer dan eens plastische effecten van -hooge schoonheid wist te bereiken dat om één voorbeeld uit vele te noemen, de her- en derwaarts sluipende, nu eens omhoog, dan weer omlaag dwalende, maar altijd onheil spellende duivelsfiguur tegen den achtergrond deT grauwverweerde mergelrots-en een waarlijk diabolischen in-druk maakt-e, dit alles bewust eens te meer, dat deze artistieke leider de regie volkomen beheersebt en haar ook m bui tengewone omstandigheden met kracht en durf te voeren weet. Jammer slechts dat de ou-d-Hollandsche of liever oud-Geldersche taal van het drama menig maal over de hoofden der toehoorders heen- ging. Als Phoebus Apollo zijn vurigen zonnewagen nu- eindelijk ongesluierd wil mennen boven Limburgs gouwen, dan gaat het openluc- theater weder een glans-rijk seizoen tegemoet. R. L. DE „GELDERLAND". H.M.'s „Gelderland" is gisteren van de ge houden zomerreis te Nieuwediep teruggekeerd. ZESDE R. K. PAEDAGOGISCHE WEEK TE TILBURG. Het programma der 6de R. K. Paedagogische Week zal in de eerste week van Augustus ter terzending gereed zijn, terwijl dan ook de kaarten bij de administratie der R. K. Leer gangen verkrijgbaar worden gesteld. Als aan vulling van de reeds vroeger gedane mededee- lingen kan worden gemeld, dat naast de excur sie naar het St. Vincentiusgesticht te Udenhout cok een excursie zal plaats hebben naar de E. K. Huizen te Breda en het Kasteel Bouvigne te Ginneken. Dit met het oog op het groot aantal deelnemers, hetwelk voor één excursie te uitgebreid zou zijn. Daar Dr. Allers uit Weenen door een ernstige ziekte verhinderd is zijn aangekondigde spreek beurt te vervullen, zal in zijn plaats optreden prof. van Oosterhout, hoogleeraar aan het Seminarie te Hoeven, die spreken zal over de vorming van het geweten der kinderen. BERNARD SHAW IN DE SOVJET-UNIE. Bernard Shaw is gisterenavond tegen 9 uur -te Moskou aangekomen voo-r een verblijf van eenige weken. Om hem te ontvangen zijn hem van Moskou tot aan de grens tegemoet gereisd het lid van de Directie der Staatsuitgeverij Jonof, de bekende romanschrijver Gladkov en de criticus Cogan. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteren-middag is hij de Zuiderzeewerken op Texel een doedel ijk ongeval geschied. De 18-ja rige hulpmachinist J. de Jong uit Harlingen stond op een achteruitrijdende locomotief van een zandtredn en gleed uit met het gevolg, dat hij onder de locomotief terecht kwam en werd vermorzeld. Het ongeluk had plaats bij de Waal-dersJuizen. Het luk van het slachtoffer zal naar Harlingen worden overgebracht. KEURING VAN DEKHENGSTEN. By beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnehlandsche Zaken en Land bouw, is bepaald a. dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1931, welke alleen door de Stamboekcommissiën zullen ge schieden, zullen worden gehotiden op: Zuid-Holland.: Donderdag 3 September te Arkel voor type tuigpaardDinsdag 15 September te Dordrecht en te Rotterdam voor type trekpaard Woensdag 16 September te Middelharnis voor type trekpaard. b. dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1931, welke zullen geschieden door de Rijkscommissie voor de keuring van trekpaarden en door de betrok ken Stamboekcommissie, zullen worden gehou den op: Zeeland: Donderdag 29 October te Hulst en te Axel; Vrydag 30 October te Oostburg. Corry Roozendaal als Mariken van Nieu- meghen en Kommer Kleyn als de Pastoor, in het openluchttheater te Valkenburg,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5