OM HET VERTROUWEN DER TE HERSTELLEN WERELD Goede verstandhouding tusschen Franschen en Duitschers Hoover komt met een nieuw plan Oppositie in Duitschland ONAFHANKELIJKHEID' SPANJE REPUBLIEK J o~o Zoo er WÈÈÊÊËËM VERHINDERING VAN KAPITAALSVLUCHT AMERIKA'S MEMORANDUM. Door bijlslagen vermoord ALGEMEENE STAKING IN SEVILLA. Revolutionnaire plannen der stakers. DE STAKING IN NOORD- T? igri frankrijk. OOSTENRIJK GEEFT GEEN RECHTEN PRIJS WERVELSTORM IN POLEN. NANKINGS OFFENSIEF TEGEN DE ROODE LEGERS Ningtoe in Z.-Kiangsi tot puin geschoten. O—Ó O ,,DE POLITIEKE PROBLEMEN MOETEN BOOR DE BETROKKEN MOGENDHEDEN IN 'T RE INE WORDEN GEBRACHT" „Kan nieuwe verplichtingen tegenover Frankrijk niet als rechtsgeding erkennen" De vermoeienissen, waaraan de staatslieden, die onder de huidige omstandigheden zulke ver-strekkende en diep-ingrijpende beslissingen over het lot van Europa moeten treffen, door langdurige, zelfs nachtelijke besprekingen en snelle reizen bloot staan, zijn waarschijnlijk de groote reden geweest, waarom de opening der Londensohe conferentie een tamelijk mat ka rakter droeg en zich tot een zeer algemeene uiteenzetting der verschillende Btandpunten beperkte Slechts drie sprekers hehibe-n het woord ge voerd: de premiers Mac Donald, Laval en Brü- ning. Zij hebben den toestand van eigen land ©n wereld geschilderd en slechts Mac Donald heeft wat dieper in het probleem ingegrepen, door alvast twee mogelijkheden uit te stippe len om Duitschland uit zijn benarde financieele en eoonomisohe situatie te verlossen; nieuwe leeningen o£ credieten, en een versterking van Duitsohlands inwendige positie, waardoor het vertrouwen wordt hersteld en als van zelf het opzeggen van credieten op korten termijn op houdt en zelfs nieuwe fouitenlandsche kapita len naar Duitschland zullen toestroamen. Laval en Brüning hebben vooral den nadruk gelegd op de wenschelijkheid, en tevens de mo gelijkheid van een loyale en hartelijke samen werking van Duitschland en Frankrijk om al dus het vertrouwen der wereld te herstellen. Brüning gaf*lx>vendien een met uitvoerige sta tistieken toegelichte uiteenzetting van Duitsch- lands toestand, waarbij hij Mac Donalds woord herhaalde, dat er met den grootst mogelijken spoed maatregelen moesten getroffen worden om het Hoover-initiatief in vollen omvang te verwezenlijken. Er zijn meerdere teekenen, welke er op wijzen, dat vooral het persoonlijk contact tus schen Laval en Briining een aanmerkelijke ontspanning heeft te weeg gebracht, zoodanig zelfs, dat tegen ite aanvankelijke schikkingen in de Duitsche en de Fransche delegatie te Londen haar Intrek hebben genomen in een en hetzelfde hotel, het Carl ton-hotel om aldus te demonstreeren, dat het zwaartepunt bij de be sprekingen bij Franschen en Duitschers ligt en dat de goede verstandhouding dezer partijen een waarborg voor een betere toekomst is. De strijd te Londen concentreert zich op het oogenblik om een redding van Duit&cliland door een gestabiliseerde leenimg, of door een over- bruggings-, een herdlsconibocrediet van die cen trale banken. De laatste oplossing is door den factor van den korten termijn natuurlijk geen definitieve oplossing, en later zal een dergelijke steun, wil hij duurzaam effect hebben, toch in een leening moeten omgezet worden. Maar daar door wordt de nu gevoerde diplomatieke actie noodzakelijkerwijze op politiek terrein overge bracht. Hoe dergelijke politieke onderhandelingen, welke een diiepe voorbereiding van regeering tot regeering vereisdhen, zich op dit oogeniblik zou den ontwikkelen, valt moeilijk te zeggen. Maar bij de chaotische verwarring, welke in de inter national© betrekkingen heerscht; bij de hoog dringendheid, waarmede een financieele trans actie moet doorgevoerd worden, zouden licht besluiten genomen kunnen worden, welke een „politiek moratorium" of een „politiek vijfjaren plan" spoedig tot een ijdel woord zouden maken. Dergelijke termen kunnen inslaan, indruk mar ken op de volksfantasie; wti'llen zij realiteit wor den, dan moeten zij tot in détails uitgewerkt ""orden. Bij alle voldoening echter, welke over Het eerst© contact tusschen Briining en Laval ontstaan is, blijft het zaak scherp voor oogen te honden, dat het in de volle beteekenis van het woord nog slechts een „eerste" contact is, dat er ongetwijfeld veel toe heeft bijgedragen om den weg tot verdere toenadering te banen, doch dat zelf de voldongen toenadering nog niet is. Dat dit einddoel bereikt wordt, hangt overi gens niet alleen van Frankrijk en Duitschland af. Er zijn ook Engelsche en Amerikaansche ge voeligheden, welke belemmerend, zelfs sterk remmend kunnen werken; en men krijgt op het oogenblik den indruk, dat er scherper ontstem mingen tusschen Parijs en Londen dan tusschen Parijs en Berlijn bestaan. Maar de verantwoordelijke staatslieden zijn bijeen; en het is bijna ondenkbaar, dat zij de redding van een werelddeel op gevoeligheden, zelfs op ernstiger meeningsverschillen zullen laten stranden. Voor hen die in voorteeke nen gelooven LONDEN, 21 Juli. (R.O.) Voor hen, die in gunstige voorteekenen gelooven, zij gemeld, dat de zeven -mogendheden-conferentie hedenmor gen om tien uur haar werkzaamheden op het ministerie van buiteirlandsche zaken hei vatte bij een stralen den zonneschijn hetgeen een aan genaam contrast maakte met het regenachtige en -druilige weer van gisteren. Al-s een ander -gunstig voorteeken wordt be schouwd, -dat de zeven Fransche en Duitsche gedelegeerden, die zich in hetzelfde hotel be vinden, hun ontbijt in -de z-elfde zaal hebben ge bruikt, terwijl het voornaamste voor-werp van de conversatie de zachtheid van het Engelsche kli-maat uitmaakte. Briining, Curtius, Briand en Laval zaten aan dezelfde tafel. Brünin-g die tot in de vroege morgenuren werkte, genoot slechts een korte nachtrust, daar hij voort-durend met Berlijn -telefoneerde. De Fransche ministers, die ee-n rechtstreek- sohe verbinding hebben met Parijs, doden het zelfde. Da levendige drukte, die gisterenavond heerschte in den foyer van het hotel, dat op een hoofdkwartier geleek in tij d van oorlog, maakte -hedenmorgen plaats voor een rustige atm-osf-eer, die me-n eveneens als een gunstig voorteeken beschouwt! LONDEN, 21 Juli. (H.N.) Naar vernomen wordt, heeft de Amerikaansche staatssecreta ris, Stimson, in de conferentie-zitting van beden, het Amerikaansche memorandum voorgelegd, dat Vrijdag uit Washington ont vangen was en waarover Stimson reeds Zon dag m-et de eerste ministers van Duitschland en Frankrijk heeft gesproken. In dit memorandum wordt gezegd, dat de kern van het vraagstuk het herstel van ver trouwen in het economische leven van Duitsch land is, zoowel in Duits-ch-land zelf als in het buitenland. Wat de politieke zijde betreft, hoopt Ame rika dat de vol-ken van Europa door een el kaar wederkeerig begrijpen en door goe-den wil alle wrijvingen uit den weg zullen ruimen, zoodat de were-ld o-p een politieke stabiliteit van Europa zal kunnen rekenen. Wat de economische zijde aangaat, is de tegenwoordige noodtoestand in het algemeen een crisis van credieten op korten termijn. De druk op het Duitsche economische leven is in de-zen tijd van malaise verlicht door den stap der schuldeisobersstaten, om alle betalin gen op regeerin-gsschul-den voor een jaar te schorsen. Duitschland heeft echter zijn economische leven voor een zeer groot gedeelte door bui- tenlandsohe credieten op korten termijn ge financierd. Er bestaat geen aanleiding om aan de zeker heid van de grondslagen, waarop deze credie ten rusten, te twijfelen. De in de laatste weken h-eerschende algemeene onzekerheid bracht echter een zoodanig verlies aan vertrouwen, dat het Duitsdhe bank- en credie-tmezen aan ieen zeer zware belastiingproef blootgesteld werd. Deze -belasting nam twee zeer bepaalde vormen aan en -had tot gevolg een wegvloeien van het geld der banken en een vermindering van den goud- en deviezenvoorraad. Ten eerste ontstond de kapitaalvJucht uit Duitsohiand zelf, terwijl ten tweede buiten- landsche deposito's onttrokken en credieten door de -buitenlan-dsche banken besnoeid wer den. Deze bewegingen worden door niets gerecht vaardigd en, zoo zij door een gemeenschappe lijke actie tegengehouden kunnen worden, is er geen grond om te twijfelen, dat de tegen woordige noodtoestand terstond en definitief overwonnen kan worden. Het voor de hand liggende doel moet dus zijn de binn-enlandsohe vlucht van h-et kapi taal wat reeds geschiedt met succes te bestrijden door maatregelen van de Duitsche regeering en van de rijksbank. Als de ongerechtvaardigde bezorgdheid maar eenmaal verdwijnt, kan de vaderlandsliefde het Duitsche volk er t-oe -brengen, om de ver nietiging van het crediet van het eigen land te verhinderen. Nieuwe credietmiddelen te verschaffen, zou nutteloos zijn, indien de opzegging van de voorhanden credieten niet verhinderd kan worden. Amerika gelooft, dat, wat de ibuitenlandsche credieten betreft, de eerste daad voor de be handeling van dit vraagstuk moet bestaan in de opstelling van een programma, waardoor de loopende credieten op korten termijn ver lengd worden, teneinde een omzetting dezer crediieten in een leening op langen ter-mij n voor te bereiden. Om de uitvoering van dit programma te verwezenlijken, moeten de regeeringen der kapitaalkrachtigste landen de 'bankiers aan moedigen om overeenkomstige maatregelen te -nemen D-e bijzonderheden van het plan moeten overgelaten -blijven aan commissies van de banken der betrokken landen, doch de cen trale credietinstelüngen kunnen daarbij <j© noodige leiding op zich nemen en aan het plan medewerken. De-ze vrijwillige overeenkomsten moeten aange^ul-d worden door een strenge contróle van de Duitsche rijksbank ove-r alle trans acties in buitenlandsche valuta's. De onmiddellijke uitvoering van het pro gramma zal ongetwijfeld een onmiddellijke® terugkeer van het vertrouwen tengevolge heb ben, zoodat in betrekkelijk korten tijd de be perkingen van verschillenden aard weer op geheven zouden kunnen wor-den. Door de bank voor internationale betalin gen, of op een andere geschikte wij-ze moet een commissie worden -benoemd om met de be langhebbende banken van de verschillende staten over de verlenging van de loopende credieten op korten termijn te beraadslagen, de verdere onmiddellijke cred'iebbehoeften van Duitschland te bestudeeren en in de eerstvol gend a zes maanden een plan uit te werken, dat de omzetting van een zeker deel der cre dieten op korten termijn in een -crediet O® langen termijn mogelijk maakt. Volgens een bericht uit "Washington heeft onderstaatssecretaris Castle den tekst van het memorandum In de .persconferentie voorge lezen, waarhij hij er op we^s, dat In dit plan afgezien wordt van alle politieke eischen. Het voornaamste punt is het doen ophouden van de opzeggingen der credieten op korten termijn en de omzetting daarvan in credieten op langen termijn. Als eenige garantie wordt een strikte contr&le van de rijksbank op alle transacties in deviezen verlangd. Vol-gens Castle is bet plan, waarover Stim son Zondag met de eerste ministers van Duitschland en Frankrijk heeft gesproken, zeer vriendelijk ontvangen. Van de 1200.000.000, die in Duitschland als credieten op korten termijn zijn -belegd, ls ongeveer de helft uit de Ver. Staten afkom stig. Castle sprak de hoop uit, dat de centrale credietinstellingen in samenwerking met de hank voor internationale betalingen de parti culiere banken zullen bewegen, deze credieten niet op te zeggen, eventueel zoo noodig ver dere credieten op korten termijn te geven om dan binnen het volgende halfjaar de-ze credie ten in een leening op langen termijn om te zetten. y Verklaringen van Curtius. LONDEN, 21 Juli. (V.D.) Na afloop van de ochtendzitting van de ministerconferentie •heeft de Duitsche rijksminister van buiten landsche zaken, dr. Curtius, eenige me-dedee- lingen gedaan omtrent het verloop der zitting. Met bijzondere voldoening heeft de Duitsche delegatie kennis genomen van de verklaringen van Mac Donald o-ver de oorlogsschulden en de schadevergoedingen. De zitting van heden heeft zich uitsluitend met de financieele kwesties bezig gehouden. Met hijzonderen dank gewaagde dr. Curtius ervan, dat de Amerikaansche staatssecretaris Stimson een duidelijke opheldering van den finanaieelen toestand van. Duitschland ge- eischt heeft. De besprekingen van heden sloten aan bij de Maandag door den Duitsehen rijkskanselier d-r. Briining naar voren gebrachte punten en ■wel ten eerste de kwestie van het voorkomen van kapitaalsvl-ucht en ten tweede het verkrij gen van credieten op korten termijn. De conferentie heeft zich -hedenmorgen alleen met het eeTste -punt bezig gehouden. Men heeft de mogelijkheden om kapitaals- .vlucht te verhinderen, ernstig onder de oogen gezien en de vraag behandeld, of ook maat regelen tegen kleine -banken k-unnen worden genomen. Dr. Curtius betoogde met nadruk, dat geen politieke kwesties in behandeling zijn geko men. Of een conferentie voldoende zal zijn voor de thans hangende kwesties, moet men afwachten. D© technische bijzonderheden omtrent het eerste punt, de verhindering van kapitaals- vlucht, zullen zoo -mogelijk in de bijeenkomst van de ministers van financiën, die heden middag plaats vindt, gexegel-d worden. Mac- Dona-ld hoopt, ald-us Briining, dat deze con ferentie in staat -zal zijn, reeds Woensdag aan .de plenaire conferentie practisclie voorstellen te doen. Daarna zal de tweede kwestie in be handeling komex. Over de -besprekingen in de conferentie van hedenmorgen wordt verder nog gemeld, dat alleen -besprekingen over den algemeenen fi- nancieelen toestand hebben plaats gehad. Het is duidelijk, zoo wordt er vau Engelsche zijde op gewezen, dat d-e delegaties algemeen va-n meening zijn, dat de credieten, die op het oogenblik aan Duitschland zijn toegestaan, niet moeten worden ingetrokken en dat maat regelen daarvoor moeten worden genomen. BLOEDIG FAMILIEDRAMA. WEIDE3N (Oberpfalz)20 Juli. (W.B.) In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich in het dorp Wen-dersreuth een bloedig drama afge speeld. Het echtpaar Schieder, aldaar, dat een her berg houdt, werd gisterenmorgen vroeg in zijn woning door bijlslagen vermoord gevonden. Ook hun tweejarig kind was door een houw met een bijl zwaar verwond en is later aan de gevolgen daarvan overleden. Als de vermoedelijke dader werd de broeder van den berber-gier gearresteerd en naar de ge vangenis te Weiden overgebracht. 11 PROF. BRUNS ZET ZIJN PLEIDOOI BETREFFENDE DE TOLUNIE VOORT Voor alles herstel van vertrouwen. LONDEN, 21 Juli. (V.D.) Volgens den di- plomatieken correspondent van de „Daily He rald'' kan aan de beide eischen van rijkskanse lier Dr. Brüning n.l. het verhinderen van het terugtrekken van kapitaal uit Duitschland, en de vergrooting van de goud-dekking van de Rijksbank, niet voldaan worden, zonder een lee ning op langen termijn die echter een be langrijke belasting voor Duitschland beteekent en waaraan politieke voorwaarden vastge knoopt zouden kunnen worden. Misschien zou, na de nieuwe noodibepalingen een crediet aan de Rijksbank ten bedrage van zeshonderd millioen mark mogelijk zijn en zou dit voldoende zijn om de reserve voor de Rijks bank terug te brengen tot haar normaal per centage waardoor Duitschland een zekere vrij heid van handelen zou krijgen. Door dit denk beeld zou misschien ook het grootste gat ge stopt kunnen worden. SEVILLA, 20 Juli (B.T.A.) In Sevilla is de strijd om de republiek begonnen, verklaarde de gouverneur der provincie. Inderdaad is, om -half één, eien troep syndicalisten, die terug kwamen van de begrafenis van een van hun bij de relletjes van Zaterdag gedoode kameraden, in botsing gekomen met de gendarmerie. Er werd heftig geschoten. Een aanval op de kazer nes mislukte. Toen de garde civile op kwam dagen, werden de opstandigen op de vluchit gedreven en keer- de de rust terug. De gendarmerie heeft een doode en twee gewonden, de syndicalisten zou den één doode en vie-r ernstig gewonden heb- ben. Verder zijn er talrijke lichtgewonden, zes tien personen werden gearresteerd. Te Osu-na is geschoten, maar is de kalmte teruggekeerd. Te Xeres hebben stakende metselaars orde- varstoringen uitgelokt. Zes syndicalisten zijn aangehouden. Er zij® maatregelen genomen, om de orde te herstellen. Naar aanleiding van deze hotsing is in Sevilla, zoowel in de stad als in de provincie, op last van de nationale arbeddsfederatie de algemeene staking geproclameerd. De Spaansche minister van binnenlandscbe zaken te Madrid deelde mede, dat er orders zijn gegeven, om elke poging om de orde te verstoren te onderdrukken. Ironisch voegde de minister hieraan toe, dat de plannen der stakers inhouden: het afzetten der "autoriteiten, bestormen der kazernes, ont binding van de civiele garde en terechtstelling der ministers. De toestand te Sevilla. SEVILLA, 21 Juli (B. T. A.). Gedurende den nacht zij-n groote voorzorgsmaatregelen getrof fen in verband met de algemeene typografensta- king, welke hedenmorgen begon. De militaire troepen blijven mobiel. SEVILLA, 21 Juli (N.T.A.) De stakers heb ben heden getracht, het telefoonkantoor te be stormen en i-n brand te steken. Het gelukte den militairen troepen deze po ging te verijdelen in een hevigen strijd, waarbij 15 personen ernstig werden verwond. De incidenten te Sevilla hebben in regee- ri-ngskringen een sterken indruk gemaakt. De mimister van binnenliandsche zaken ver klaarde aan een vertegenwoordiger van het Havasagentschap, dat hij hedenmiddag in den ministerraad een wetsontwerp zou voorstelieu, waardoor het mogelijk wordt bij staking de vakvereenigingen verantwoordelijk te stellen. Aankomst van de voornaamste vertegenwoordigers op de Zeven mogendheden-conferentie te Londen: v.l.n.r. Henderson, Grandi, Curtius, dr. Brüning, Mac Donald> Briand en Laval, Stimson begeeft zich naar de conferentie te Londen. (De meenimg van den rijkskanselier, dat Duitschland te veel leeniingen had, die een last beteekenden, en dat veel hetere voorwaarden mogelijk "aren, indien het aantal leeningen kleiner was, heeft volgens de „Times" in de city een goed-en indruk gemaakt Het blad acht het herstel van vertrouwen belangrijker dan een leening. De Amerikaan sche en Engelsche huizen, die hun credieten in Duitschland hebben gelaten hebben daaraan goed gedaan. Met deze credieten ka-n Duitsch land in beperkte mate zijn zaken in stand hou den. Verdere credieten zullen ongetwijfeld wor den gegeven, op voorwaarde dat Duitschland van den last der herstelbetalingen zal worden bevrijd. Nog een noodverordening in Duitschland. BERLIJN, 21 Juli (H N.) Op grond van art. 48 van de rijksgrondwet heeft de -regeering een noodverordening uitgevaardigd, die reeds in het „Reichsgesetzblatt'' is afgedrukt en volgens welke aan gepensionneer-den en wachtgelders van het rijk, de landen en de gemeenten tij delijk op den eerstvolgen-den vervaldag slechts de helft van de gebruikelijke bedragen uitbe taald fbehoe-ft te worden terwijl de rest uiter lijk 10 Augustus 'betaald moet zijn. Tevens worden ook -particuliere ondernemingen ge machtigd, tijdelijk maandsalarissen in gedeel ten uit -te betalen. Op de gewone -betaaldagen moet ten minste de helft .van het 'bedrag en 10 dagen later de rast uitbetaald wo-rden. De nationaleoppositie. Uit Berlijn wordt gemeld: De leiders der nationale oppositie hebben het volgende telegram aan den rijkskanselier dr. Brüning te Londen gezonden: Tegenover het oorspronkelijk tot verlichting ontworpen plan van den Amerikaanschen pre sident Hoover wordt het onomwonden voorne men van Frankrijk gesteld, het Duitsche volk op den duur onder zijn dictatuur te dwingen. Zoo moet uit de verlichting een verzwaring ontstaan. Het zal in verantwoordelijke kringen in Frankrijk niet onbekend zijn, dat onder ons gemartelde volk, vooral op het platteland, de vertwijfeling zoodanig gestegen is, dat aller wegen gevaarlijke gedachten ontstaan. Het Duitsche volk wil zich van de schuld aan den oorlog vrij zien, het wil de hem op- gediwongen onrechtvaardige laste-n niet lan ger dragen. Een verdere beperking van de Duitsche sou- vereiniteit is ondragelijk en niet te verant woorden. De geheele nationale oppositie wijst er daarom op, dat zij op grond van haar begin selen nieuwe verplichtingen tegenover Frank rijk niet als rechtsgeldig kan erkennen. Het telegram was geteekend: Graf von der Goltz, Hitler, Hugen-berg, Graaf Kalckreuth Bethke, LSns, Selke en Düsterberg. Eisch van Catalonie s katholieken Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, heeft de minister-president Zaterdag j.L ee-n deputa tie ontvangen van Katholieke Caitaloniërs, die hem 31 albums met 215.000 handteekeninge® overhandigden en hem mededeelden, dat alle on-dergeteekenden langs deze® weg de Spaansche regeering verzochten, er voor te waken, dat nu en i-n de toekomst de gevoelens der Katho lieken in alles zullen worden geëerbiedigd. Naar „El Mati" uit de Vaticaansche Stad verneemt, heeft de H. Vader dezer dagen den kardinaal aartsbisschop van Tarragona, dr. Vidal y Barraquer, die de reis van Barcelona naar Rome per watervliegtuig maakte, i-n bizon- dere audiëntie ontvangen. De H. Vader had een langdurig onderhoud, met den Catalaan- schen prelaat. Geleidelijke hervatting van den arbeid Het textielconsortium te Roubaix deelt me de, dat Maandag ongeveer 6000 stakers het werk hebben hervat. De socialistische „Popu laire" verklaart echter dat dit getal overdre ven is en beweert dat slechts enkele arbeiders, door den nood gedwongen, het werk hebben hervat. In een vergadering te Roubaix is een motie aangenomen tegen de manoeuvres van het tex tielconsortium, om scheuring onder de arbei ders te veroorzaken. Verklaard wordt, dat de kracht van de stakers ongebroken is en zij den strijd vastberaden zullen voortzetten, zoolang het consortium weigert, de bemiddelingsvoor stellen van Laval te aanvaarden. Gisteren zijn weer' Belgische werkwilligen, die zich per bus naar de fabrieken begaven, door stakers gemolesteerd. Een Belg werd door een steenworp zóó ernstig aan het hoofd ge wond, dat 1)Ü' een operatie moest ondergaan. RIJSSEL, 21 Juli. (B.T.A.) De beweging om het werk te hervatten in Rouibaix en Tour- coing schijnt bespoedigd te worden. Men telde Dinsdag reeds 12000 werkwilligen in be-ide steden. Ernstige incidenten kwamen niet voor. Gisterenochtend werd voor het Permanente Bof van Int. Justitie te 's Gravenhage de be handeling van de kwestie d-er Duiitsoh-Oosten- rijksohe Tolunie voortgezet. De president opende om half elf de zitting en gaf het woord aan den a-gent der Duitsche regeering, prof. Bruns, die zijn pleidooi voort zette. Hij wilde thans nagaan, welke de beteekenis is, in de memories, van den juridische® term „onafhankelijkheid". In de eerste plaats besprak pi. het Fransche memorandum, dat op dit punt de meest gedetailleerde uitlegging bevat. PI. is het eens roet Frankrijk, dat de verdee- llng van een staat he-t verii-es van zij-n onafhan kelijkheid tengevolge heeft. Maar de souve- reine rechten van een staat moeten niet worden verward met den inhoud van d-e bevoegdheid van een staat. De Fr-anscbe memorie zet ui-teen, dat het verdrag van Saint Germain en het Protocol van Genève niet in het algemeen het oog heb ben gefiad op de theoretische onafhankelijk heid van den staat, maar op de onafhankelijk heid van Oostenrijk, zooals dit land i-n 1919 -bestond,. De onafhankelijkheid zou verloren gaan, indien Oostenrijk belangrijke rechten af stond. PI. is het eens dat het verlies van on afhankelijkheid kan bestaan in geheele of ge deeltelijke vervreemding van het grondgebied van den staat. Hij kon toegeven, dat het ver drag en Protocol dit wilden tegengaan. De ge heele of gedeeltelijke vervreemding is slechts toegestaan met toestemming van den Volken- bondsraad. Het is de vraag of, door het voorgestelde regime in te stellen, Oostenrijk souvereine rechten prijs geeft. Zoo ja, welke die rechten zijn. Wanneer een staat op zich neemt iets te doen of eielt te doen, dlan aanvaardt hij een beperking in de uitoefening van zijn souve reine rechten, maar geeft hij die rechten zelf niet pTijs. Hoeveel rechten zou men dan op deze wijze niet beperken, opdat gezegd kan wor den. dat mem zijn onafhankelijkheid had verlo ren? Men zou een uitvoerig onderzoek moeten instellen naar den aard en het aantal van al die rechten. Alleen de Staat, die vrij zou zijn van elke Techteverplichti-ng zou een volledige onafhan kelijkheid genieten. De Fransche memorie gaat uit van de vrij heid van Oostenrijk om handelsverdragen te sluiten. Maar om na te gaan of daardoor de onafhankelijkheid in gevaar wordt gebracht, zou meu moeten nagaan het aantal, de ernst en den omvang der beperkingen, van rechten, welke Oostenrijk daarbij aanvaard had. Maar men spreekt wel van de verplichtingen, welke Oostenrijk bp zich heeft genomen, maar niet van de rechten die Oostenrijk heeft t er- kregen door de verdragen. Wanneer k-an men spreken van zulk een ernst van de -beperkingen, diat deze de onaf hankelijkheid aantasten? Volgens Frankrijk kan Oostenrijk wel normale verplichtingen op zich nemen, maar geen verplichtingen, welke het zouden plaatsen in een toestand van afhan kelijkheid ten aanzien van de uitoefening van zijn souvereine rechten. Het zou zeer moeilijk zijn volgens deze for mule uit te maken af een Staat zijn on-afhanke- lij-kheiid in gevaar brengt door het op zich nemen van verplichtingen. Wat is een normaal op zich genomen verplichting? Vallen de verplichtingen die Oostenrijk door het verdrag van Saint Germain op zich geno men heeft, binmen bet kader daarvan? Zou het plan van een Europeesche Unie alle verplich tingen op de Staten-leden laden, welke een Staat normaliter op zich neemt. PI. was het eens met de Italiaansche memorie, dat de be perking in de uitoefening van een souverein recht geen afstand van een recht is. Maar vol gens Italië kunnen er toch contractueel© ver plichtingen zijn, die een algemeene gedragslijn aan een Staat opleggen, diie ondergeschikt ls aan den wil, van een ande-ren Staat#of waar door de Staat, indien hij wil handelen, rekening heeft te houden met andere belangen dan zijn eigene, Italië onderscheidt d-us tusschen twee soorten cont-ra.ctueele verplichtingen, die, waar door een Staat een bepaalde prestatie of een serie daarvan op zidh neemt en die waardoor een Staat zich verplicht een bepaalde gedrags lijn te volgen. Pleiter meent, dat een dergelijk onderscheid niet houdbaar is. Wat de Tsjecho-Slowiaaksche Memorie betreft, is het moeilijk een grens te vinden tusschen afhankelijke onafhankelijkheid en onafhankelijke afhankelijkheid. PI. wilde zich niet verdiepen in waarschijn lijkheidsrekeningen omtrent de toekomst; wilde hij zoo iets doen, dan zou hij evengoed het verleden kunnen na-gaan en de vraag stel len, of de verplichtingen die aan Oostenrijk zijn opgelegd, vereenigbaar zijn met den wapen stilstand en de 14 punten van Wilson, De stelling va-n Italië, dat de vrijheid om handelsverdragen te sluiten, een andere is, dan de vrijheid om geen douane te hebben tegenovere een bepaald land, feitelijk neer komt op het verbod van een staat een anderen staat vrijen invoer toe te staan. Toch is deze ook toegestaan in het handelsverdrag van 1923 tusschen Italië en Oostenrijk voor sommiige goe deren. 15 dooden, vele gewonden. Een wervelstorm heeft de stad Lublin in congres-Polen geteisterd. Van bijna alle huizen werden ds daken afgerukt. Boornen werden ontworteld, auto's en spoorwagens omgewor pen. Een deel van de. stad is een puinhoop ge worden. Enkele personen werden door den win.d opge nomen en daarna weer op straat of tegen mu ren gesmakt. Ongeveer 15 personen moeten ge dood en talrijke andere gewond zijn. Aangezien de telefonische en telegrafische verbindingen verstoord zijn, ontbreken nog nadere bijzonderheden. NANKING, 20 Juli (R.O.) Ningtoe, in de provincie Zuid-Kiangsi, heeft al de verschrik kingen van een modernen oorlog ondervonden. De stad werd door de regeeringstroe-pen. die tot taak hebben de communisten uit te roeien, uit de lucht en te land aangevallen. Door dit dubbele bombardement is er letterlijk geen muur in de stad overeind blijven staan. Nadat de rege-sringstroepen na een gevecht van twaalf uur de stad binneu rukten, was van Ningtal nie-ts over dan rookende puinhoopen. Dit is het 'tweede der drie communistische bol werken, dat zich beeft moeten overgeven. Men verwacht, dat he-t derde spoedig zal volgen, daar het moreel der communistische troepen zeer geleden heeft. Staat van beleg te Peking. LONDEN, 21 Juli (V.D.) Van Britsche zijde wordt uit Peking gemeld, dat zoowel te Peking als te Ti-en-tsin de staat van beleg is afgekOPr digd. Deze maatregel zou slechts een preventiet karakter dragen. In beide steden heerscht volslagen rust.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9