HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVILJOEN TE PARIJS. Signalen of verlichting 5 léCfi M 4 M. K DONDERDAG 23 JUL! 1931 NED. CHEMISCHE VEREENIGING. Jaarvergadering te Haarlem. „GENESIUS" VAN GHEON. CRISIS IN DEN LAND- EN TUINBOUW. Jaarvergadering van den Noord- Brahantschen Christelijken Boerenbond. HET URGENTIE-PROGRAM DER CENTRALE LANDBOUW- ORGANISATIES. BERNARD SHAW TE MOSKOU. OPBOUW IN KOORTSACHTIG TEMPO. De opening wellicht in het midden van Augustus. INRICHTING VAN HET HOOFD. GEBOUW. Een aesthetisch geheel. De ontvangzaal De economische afdee ling. De staatkundige afdee ling. Naar Parijs. m* i UIT MAASSLUIS UIT VLAARDINGEN UIT SCHOONHOVEN UIT OUD-BEIJERLAND BALDWIN. TEEKENT HET ONTWAPENINGS-PETITIONNEMENT. "V IA Ui W£K'T'W> m*. S TEGEN VRIJSTEALENDE LAMPEN LANGS DE WEGEN. Scherp en minutieus heeft ir. v. d. Werf horst, leider van het lioht-technisch bureau van Philips, Woensdagmiddag te Utrecht, de groote gevaren van vrijstralende verlichting van we gen en straten besproken. Hij was daartoe uit- genoodigd door de P.U.E.M., die op haar beurt vele leden van gemeentebesturen en van gewestelijk besturen naar het Jaarbeursrestau- rarnt, waar de voordracht met beihulp van lan taarnplaatjes werd gehouden, geroepen had. Uitvoerig vertelde de heer v. d. Werfhorst van een botsiing tusschen een auto en een turf kar bij Apeldoorn, en van de desbetreffende rechtzaak, die naar aanleiding van de uit stralende straatverlichting ter plaatse vrij spraak van den aangeklaagden automobilist ten gevolge had gehad. Volgens ir. v. d. Werfhorst gebruikt men nog zooveel vrijstralende lampen langs den weg, omdat men zich nog niet geheel van het model der oude gaslantaarns heeft losge maakt. Veel juister is gesloten armaturen te bezigen, omdat het vrijstralende licht den weg- verbruiker ontwwust naar zich toe trekt en zijn oogcapaciteit aanzienlijk vermindert. Het werkt op hem als een signaal, terwijl volgens spr. juist scheiding dient te worden gemaakt tusschen lichten, die signalen zijn, en die al leen voor verlichting zijn aangebracht. Ook de lichtreclame moet afzonderlijk behandeld wor den. Verder stelde spr. o.a. nog de vraag, wie verantwoordelijk behoort te worden gesteld, wanneer een verkeersongeval aan verkeerde verlichting is te wijten. Men meldt ons nader uit Haarlem De huishoudelijke vergadering van de Ne- derlandsche Chemische Vereeniging werd Dins dag geopend door den voorzitter, prof. dr. P. E. Verkade. De jaarverslagen van den secretaris en pen ningmeester werden onveranderd goedgekeurd. Tot secretaris-penningmeester werd gekozen dr. G. J. van Meurs, uit Dordrecht, onder dank zegging aan dr. I. S. Cohen, voor het tijdelijk waanemen dezer functies, na het overlijden van dr. A. D. Donk. Besloten werd tot opheffing der excursie commissie. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Te kwart over 12 werden de deelnemers aan het Congres officieel ten Stadhuize ontvangen. Restaureeren van schilderijen. 's Middags werd door Ir. A. M. de Wild, uit 's-Gravenhage, een korte voordracht gehouden over het restaureeren van schilderijen ter in leiding van het bezoek aan het Frans Hals-Mu seum, alwaar in het bijzonder de gerestaureer de schilderijen van Frans Hals zouden worden bezichtigd. Sectievergaderingen. Gisteren werden de Sectievergaderingen ge houden. In de Sectie voor Organische Chemie hield prof. dr. P. E. Verkade 'n voordracht over: „De nieuwe regels voor de organisch-chemische no menclatuur" Mede namens prof. dr. J. P. Wibaut deed H. J. den Hertog Jr. chem. docts., een mede- deeling over nieuwe werkwijze ter berei ding van pyrMinedlerivaten, Dr. M. H. Werther behandelde het onder werp Nttratie van xeuylamine derivaten. Prof dr C. J. van Nieuwenburg (Delft) sprak „Over Siliciiumdioxyde, alleen en te zamen met water'. Dr. J. van der Lee te Rotterdam behandel de „Onderzoekingen over polymethyleenglyco- len". In het openlucht-theater te Valkenburg. Zooals reeds w,erd bekend gemaakt, zal het Val-kenburgsch Openluchttheater vanaf 25 Juli tot 25 Augustus dagelijks worden worden be speeld door het Gezelschap van den Kon. Ned. Schouwburg van Antwerpen, onder leiding van Arthur van Thillo. Er zijn vier voorstellingen aangekondigd van „Genesius" (De tooneelspeler en de Ge nade), door Henri Ghéon, vertaald door Wil lem Nieu/wenhuis, welke plaats ihehben op 25, 26 en 29 en 31 Juli a.s. De titelrol wordt vervuld door Arthur van Thillo, die te Antwerpen algemeen uitbundigen lof verwierf voor zijn vertolking van de hoofdrol. De andere worden vervuld door Ida Wasserman (Poppea), Jenny van Santvoort (Albina) en Ed. Gorlé (Diocle- tiaan). Verder treden op: Mevr. De Gruyter, Joris Diels, Jos. Gevers, Jan Camimane, Remy Angenot, Free Waeles, René van de Putte. Charles Janssens en Jef Verlinden. De regisseur Charles Gilhuys, wiens regie van „Genesius"' te Antwerpen zeer bijzonder werd geroemd, heeft voor de uitvoeringen te Valkenburg een gelukkige oplossing weten te vinden voor de verschillende moeilijkheden van technischen aard, die verbonden zijn aan eene openlucht-vertooning, speelhal in ddt rotsenthe ater van Ghéon's „Genesius". BEVORDERING VAN RESERVE OFFICIEREN Men meldt uit Den Haag aan het „Htod.": Men had er onze aandacht op gevestigd, dat sinds geruimen tijd de bevordering van reser ve-officieren geheel stop staat. Naar de juistheid van deze opmerking in- foTmeerend, vernamen wij van bevoegde zijde, dat deze in haar algemeenheid wel juist is. Dat in den laatsten tijd geen reserve-officie ren zijn bevorderd, houdt verband met de over gangsperiode, welke ontstaan is door het be sluit van den tegenwoordigen minister van Defensie, waarbij het stelsel der z.g. dubbei- ra ngen, ingesteld door minister Lambooy, weer is verlaten. Op het oogemMik nemen b.v. ca. acht majoors hij de infanterie nog de plaats in van kapiteins. Men verwacht, dat hieraan nog dit jaar een einde komt. Hiervan zal dan als het ware automatisch het gevolg zijn, dat de bevordering van de reserve-oflflicleren weer voortgang krijgt, om dat de bevordering van reserve-officieren nu eenmaal nauw varband houdt met die van de beroepsofficieren. INBRAAK. Door uitsnijding van een ruit hebben inbre kers zich gisternacht toegang verschaft tot het kantoor van den A.B.T.B. te Maarssen. Alles werd overhoop gehaald en 'n schrijfmachine werd mee genomen. De pogingen om de brandkast te for- oeeren, zijn mislukt. Vervolgens werd de wo ning van den directeur bezocht. Voor een be drag van f 100 aan zilverwerk werd hier gesto- De N. C. B., de groote en invloedrijke R. K. Vereeniging van boeren en tuinders in de bisdommen 's-Hertegenbosch en Breda, kwam gisteren te Tilburg in algemeene jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer C. Moof% uit Nieuw- Vosmeer riep den aanwezigen het welkom toe Na deze begroeting wees de voorzitter op de crisis, die in land- en tuinbouw heerscht. In den tuinbouw, zeide spr., zijn in de eerste helft van 1931 hetere uitkomsten verkregen dan verwacht werd, doch in den landbouw is de toestand treurig. Ook de gemengde bedrijven voelen den greep van de crisis; de prijzen van zuivel, varkens en eieren zijn belangrijk ge daald. De goedkoope voederprijzen kunnen het bedrijf niet loonend maken; de varkensfokkerij en mesterij hebben ongekend lage prijzen. De toestand van het zuivere akkerbouw bedrijf noemde spr. allertreurigst. Bijna alle producten moeten heneden productieprijs ver kocht worden. Het bleten- en tarwewetje bren gen wel eenigen steun, doch beide wetten bren gen het bedrijf nog onvoldoende uit den diepen put. De maatregelen die hiertegen genomen moeten worden hebben de centrale landbouw organisaties neergelegd in 'n urgentie-program van den volgenden inhoud: Steun van Staatswege aan de suikerbieten teelt, den graanbouw en de aardappelmeel- industrie. Vermindering van den druk der grondbelas ting, inzonderheid door de afschaffing van de crisis-opcenten op de grondbelasting. Afschaffing van den vieeschaccijns met be- houc!.van het invoerrecht op vleesch. Wijziging van het stelsel van waardeering van landelijke eigendommen bij het vaststellen van den aanslag in de Vermogens- en Successie belasting door niet langer hiervoor als grond slag te nemen de verkoopswaarde, maar de gebruikswaarde. Aanmerkelijke en effectieve verlaging van de vrachttarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwproducten. Heit onverwijld geven van ruilobjecten aan de Nederlandse be onderhandelaars bij het sluiten van handelsverdragen oim de meestbegunsti- gin-gsclausule effectief te maken en het treffen van maatregelen van beveiliging tegen alle landen, welke door kunstmatige middelen als dumping, uitvoer premies, enz. de positie in het internationaal ruilverkeer onbillijk verzwak- ken. Uitvaardiging van een z.g. nuaalverbod. Spr, memoreert wat te dien aanzien reeds is tot stand gebracht. Nu de verdere bemoeiingen van den N. C. B. naar voren te hebben gebracht, herinnert spr. nog aan het door den algemeenen secretaris, den heer P. van Ha aren, gevierde jubilé en con stateert met genoegen den vooruitgang van het ledental im het afgeloopen jaar en den gunstigen fimaneieeilen toestand. Bij de hierop volgende behandeling der huis houdelijke zaken wend onder dankzegging aan den secretaris het jaarverslag goedgekeurd en had de vaststelling plaats der rekening over 1930. De thans geldende contributie zal gehand haafd worden. De begrooting werd vastgesteld op 155.911. Van verschillende zijden uit de vergadering gingen stemmen op tot aanstelling van een of meer vrijgestelden. De voorzitter deelde mede, dat door bet be stuur reeds in die richting wordt gewerkt. Terwijl een bestuursverkiezing werd gehou den kwamen de voorstellen der afdeelingen aan de orde. Door den heer Ganzeboom werd aan het eind der vergadering nog een bezielend propagan distisch woord gesproken. Bestuursverkiezing. Aan het eind der vergadering kon de uit slag der gehouden bestuursverkiezing worden meegedeeld. De aftredende heeren J. O. van Beek te Deurne M. van Halder te Drunen, J. v. d. Heuvel te Berghem, G. van Lieshout te Veghel en H. M. Wellen te Neerbosch werden herkozen. Na de rondvraag werd door den bondsadvi- seur nog gesproken over de slechte tijden die de boerenstand doormaakt, waarbij hij een bemoedigend woord liet hooren over den geloofstrouw en den soberen aard van den Brabantschen boer. Omtrent de aankomst te Moskou van Ber nard Shaw wordt nog nader gemeld, dat een giroote menigte met roode vlaggen den Enget- sehen schrijver op het plein voor het station van aankomst met gejuich verwelkomde. OndeT hen bevonden zich behalve een delegatie van Sovjet-letterkundigen eenige leden van de Britsdhe ambassade te Moskou en van het volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken. Shaw arriveerde roet hetzelfde gezelschap, wadr- mee ook lady Astior te Moskou aankwam. In het Kremlin werd Shaw gefotografeerd en werd hem een diner aangeboden. Tegenover een jongeman, die hem iets omtrent het commu nisme wilde uitleggen, zei Shaw: „Jongmensch, ik was reeds Marxist voordat Lenin geboren was". ANTON VEgHEYEN IN INDIë. Na veel tegenslag te hebben ondervonden bij den aanvang van zijn tournee, boekte Anton Verheyen groot succes met zijn van alle zijden toegejuichte prestatie, n.l. een openluchtvoor stelling van ,,Elckerlyc", te Bandoeng, waar mede de aandacht van de Kunstkringbesturen op hem gevestigd werd. Thans worden onder handelingen gevoerd met verschillende Kunst kringbesturen. KAMP VAN DUITSCHE KATHOLIEKE JONGENS OP AMELAND. Dezer dagen zijn 260 Katholieke Dultsche jongens, grootendeeds uit Berlijn en voor een kleiner deel uit Hamburg, met 30 leiders op Ameland aangekomen om tijdens en kele weken een tentkamp te betrekken. Door de autoriteiten ls bun een kampeerplaats bij Nes ter beschikking gesteld. Het kamp is Zondag 26 Juli van 4 uur n.m. af te bezichtigen. Op 2 Augustus zullen de kam peerders een afscheidsfeest te Nes organiseeren. Zondag j.l. was het drie weken geleden dat een klein troepje wanhopige menschen ver bijsterd stond te staren naar de nog rookende puiahoopen van wat eens het NederJandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling in het Bosch van VinceDnas wai geweest. Thans, drie weken later, worden de dakspanten aan gebracht op het nieuwe gebouw, waarvan bet geraamte reeds geheel overeind staat en waar, op sommige plaatsen, de muren reeds weer zoo goed als gereed staan en de vloeren weer ge deeltelijk zijn gelegd. Een telefoontje had ons uitgehoodi-gd naar de werkkamer van prof. De Bussy, den leider van de afdeeling Handelsmuiseum van bet Kolo niaal Instituut te Amsterdam, tegenover wien wij ons ook drie weken geleden bevonden, eveneens op Dinsdagmiddag, dadelijk na zijn terugkomst per vliegtuig van het terrein van de ramp te Vincennes. „We gaan niet bij de pakken neerzitten, maar nog vanmiddag gaan we weer met volle kracht aan den gang" had hij ons toen gezegd. En thans hebben we one kunnen overtuigen, dat men wo.rd heeft gehouden, in het Kolo niaal Instituut te Amsterdam niet minder dan op het tentoonstellingsterrein bij Parijs. Het is hierbij van onschatbare waarde geble ken, dat we beschikken over een instelling als het Koloniaal Instituut, waardoor niiet al-leen terstond een schat van materiaal en gegevens bij de hand was, maar waardoor tevens direct een beroep kon worden gedaan op den gecentra- liseerden staf van vaste en geroutineerde mede werkers en -werksters, die allen terstond be reid waren hun vacanties op te offeren om prof. De Bussy en zijn onvermoeid-en medewerker dr. Uhterma-rk bij te staan bij het vele, vele werk, dat in een minimum van tijd in koortsachtig tempo moet geschieden. In totaal zijn er zestig losse en vaste medewerkers aan den arbeid. Het bericht in de pers, dat het nieuwe Pavil joen op 31 Augustus a.s. zou worden geopend, noemde pr-otf. De Bu-ssy volstrekt onjuist. On voorziene omstandigheden daargelaten hoopt men met den opbouw zoo tijdig gereed te zijn, dat het Nederlandsch Paviljoen reeds medio Augustus kan worden geopend. De aannemer Grupe uit Den Haag moet d-e constructie van het nieuwe gebouw op 27 Juli a.s. opleveren; Wat den opbouw van het nieuwe Paviljoen betreft, ook hier moest met de grootste snel heid gewerkt worden, want de tentoonstelling, die tot eind October duurt, zal niet verlengd worden, zoodat eiken dag, dat de Nederland- sche afdieeJing later geopend wordt, verloren is. Niettemin diende het gebouw een aesthe- thisch geheel te vormen met de twee gebou wen, die door het vuur zijn gespaard, de Ball- neesche danspendoppo en het particuliere pa viljoen. Een snelle en aesthetische oplossing heeft men gevonden door het nieuwe paviljoen te combineeren uit een herhaling van het parti culiere paviljoen, waarvan men teekeningen en bestekken nog kant en klaar had liggen. Het hoofdgebouw zal een fron-tbreedte heb ben van 90 meter, dus ongeveer 20 meter min der dan he-t afgebrande paviljoen. Het zal be staan uit een combinatie van drie maal het particuliere paviljoen en ook op dezelfde wijze worden uitgevoerd en versierd met afgietsels in gips van Balaneesche tempel-beelden. De diepte zaïl veel minder zijn d-an die van het oude paviljoen. In totaal zal de oppervlakte ruim 1600 vierkante meter bedragen, terwijl achter het middenstuk nog een aparte zaal zal worden gebouwd voor de ethnologische afdee ling, die een oppervlakte krijgt van 400 vier kante -meter. Op de oude plaats is het kantoor herbouwd en juist gisteren weer in gebruik ge nomen. Bij het binnenkomen door den hoofdingang komt men in een ruime ontvangzaal, die ver sierd zal worden met wandschilderingen van de schilders Eland, Paulides en Sayers, die ook het afgebrande paviljoen versierd hebben. Achter in deze zaal, recht tegenover den in gang, zal een groot diorama van Eland komen. In de zaal zelf zullen verschillende kunstvoor werpen worden opgesteld, grootendeels een se lectie uit de tallooze aanbiedingen van particu lieren. De selectie zal geschieden door Hoofd ingenieur Moens, van het Bataviaasch Genoot schap, die hiervoor speciaal uit Parijs naar Holland zal komen, aangezien de heer Moojen de handen vol heeft met den bouw en de leiding van het werk. In den linkervleugel van het nieuwe gebouw wordt de economische afdeeling ingericht, in den rechtervleugel de staatkundige afdeeling, ditmaal allebei door het Handelsmuseum van het Kolbniaal Instituut, aangezien de secreta ris-generaal, Dr. van der Waals, die den vori- gen keer voor de staatkundige afdeeling zorgde, eveneens thans te Parijs de handen te vol heeft. - Bij de inrichting van het Paviljoen zijn Prof. De Bussy en Dr. Uhtermark uitgegaan van het standpunt, dat in het algemeen dezelfde on derwerpen van de eerste maai weer geëxpo seerd dienen te worden, maar nu natuurlijk beknopter en zoo mogelijk weer in eêu nieuwen vorm, waarbij echter de opgedane ervaringen dankbaar worden toegepast en dezelfde aan trekkelijke methode van exposeeren werd nage streefd. In het front van de zaal, waarin de econo mische afdeeling gevestigd wordt, komen hij de produeten-afdeeling weer vier kleine dio rama's van Eland, waarbij de geschilderde voorgrond echter vervangen wordt door plas tische figuren van den beeldhouwer Kamman. Deze diorama's geven weer de tabak-, de rub ber-, de thee- en de oliepalm-cultuur. Er komt verder een overzicht van den Inlandschen en den Europeesehen landbouw, van de dierlijke producten en van de boschproducten. Verder modellen van koelie-woningen en van eenige fabrieken. Evenals de vorige maal zullen de economisch- statistische gegevens op aantrekkelijke wijze worden voorgesteld met behulp van maquettes, plastische voorstellingen en lichtkaarten. De groote maquette, van de bevolkingsdichtheid op Java, die zooveel belangstelling trok, wordt in verbeterde uitvoering opnieuw vervaardigd. De scheepvaart en de luchtvaart, vertegenwoordigd door de K. N. I. L. M., zullen ook ln het nieuwe paviljoen niet ontbreken. In den rechtervleugel is gevestigd de staat kundige afdeeling. Behalve een kaart van de bevolkingsdichtheid vinden we er hier ook een van de vee-dichtheid van Java. Rechts in deze zaal is de stand voor West-Indië, met de- in zending betreffende Suriname en Curasao. Er is een gedeelte gewijd aan leger en vloot o.a. zullen we er weer de maquette zien met de door Prof. Yening Meinesz voor zijn onderzoe kingen gebruikte duikboot. We zullen er een plastisch beeld zien van de irrigatiewerken, overzichten en maquettes, betreffende de spoor wegen, de hygiëne van het schoolsysteem, de staatsmachine, de bestuursindeeling, het ge vangeniswezen, de zending en de missie, het Bureau van Arbeid, de kaart van de vestiging van het Nederlandsch gezag, de uit Indië ge komen propaganda-auto voor volkslectuur, het werk van de P. T. T. en den radio-dienst met Europa, en vele andere bijzonderheden, die minder uitgebreid maar zeker met even veel zorg zullen worden vervaardigd als den eer sten keer. Uit het Zoölogisch Museum van Prof. De Beaufort te Amsterdam, krijgt men de beschik king over een aantal opgezette dieren uit de Tropen, terwijl een kaart in maquette-vorm van de verspreiding der verschillende diersoorten over den Archipel een Interessante bijdrage vormt voor de biologische afdeeling. Veler medewerking. Vol lof waren prof. De Bussy en dr. Uhter mark voor de medewerking, die men van alle kanten ondervond. Daar was, behalve de materieele hulp, die van verschillende zijden werd aangeboden, bijv. door Werkspoor, die dadelijk de teekenkamer van deze onderne ming ter beschikking stelde, zoodat nu al eenigen tijd een teekenaar van Werkspoor in het Koloniaal Instituut zit te teekenen, de Pakhuismeester voor de Thee, die eveneens eenige arbeiders beschikbaar stelde. Voorts prees men zich gelukkig, dat I. Ko ning, de directeur van den Gemeentelijken Be- plantingsdienst te Amsterdam, zich weer be schikbaar had gesteld om d-e leiding te nemen van den tuinaanleg, die thans een grooter oppervlak beslaat dan den eersten keer, omdat de gebouwen toen meer plaats innamen. Reeds hebben de Gladiolusvereeniging en de kweekers van Aalsmeer en Boskoop hun volledige mede werking en het noodige materiaal voor den tuin toegezegd. Trouwens, de voortuin, tusschen den weg en het Lac Daumiisnil, waar het ongeschonden gebleven Menang Kabausche Ladat-huis en het Ned-srlandsche en Indische restaurant staan, is al weer in orde. Het werk in het Kolo niaal Instituut. Tenslotte leidden onze gastheeren óns nog even door eenige vertrekken van het Kolo niaal Instituut. De rustige gangen van het monumentale gebouw aan de Mauritskade doen niet vermoeden, dat achter sommige van deze deuren in zulk een tempo gewerkt wordt. Een aantal dames bewerkte met palet en pen seel de houten kaarten en maquettes, die aan stonds naar Vincennes gaan, we waren even bij den beeldhouwer Kamman, die met liefde en zorg zijn voor maquettes en diorama's be stemde beeldjes boetseerde. De heer Hoogewerf vormde mat was de fijne takken en bladeren, die een bedrieglijke nabootsing worden van de verschillende tropische gewassen, die men nu eenmaal niet ln natuurstaat hiier kan krij gen en die toch te Vincennes niet mogen ont breken. En ln de kelders wordt getimmerd en gezaagd, zien we diorama's en maquettes in opbouw, worden kaarten gespijkerd en ge lijmd, lichtbakken gereed gemaakt en honder den andere werkzaamheden verricht, snel en rustig. En aan de achterpoort stond de auto, bijna geheel volgeladen, met de eerste stukken, die naar Parijs worden verzonden. De spoor wegen hebben zonder onderscheid alle mede werking verleend, die verwacht mocht worden. De Belgen zullen voor een snelle transit zorgen, de Fransche douanen zullen er niet naar om kijken Op het goederenstation van de P. L. K. te Parijs zal de tappissière uitgeladen worden en Vrijdagmorgen staajt zij op de plaats van bestemming te Parijs, naar wij hopen veilig en beschermd. In den loop van Vrijdag arriveeren Prof. De Bussy en dr. Uthermark met de sleutels, want zij zullen zelf aanwezig zijn bij het uit laden van de eerste zending, die, naar zij hopen, weldra door de tweede en de andere zendingen zal worden gevolgd. Prinses Helena van Roemenie met haar broer, ex-koning van Griekenland, tijdens haar verblijf te Londen. ALG. SPAAR- EN BELEGGINGSBANK. Saldo winst 953. Aan het jaarverslag van de C. V. Algemeene Spaar- en Beleggingsbank over 1930 ontleenen wij het volgende: Besloten werd 5 pet. dividend betaalbaar te stellen op de prioriteitsaandeelen. De verlies- en winstrekening 1930-1931 ver meldt in het debet: wiskundige reserve 2421afkoop waarden f 415; onkosten 1328; acquisltiekosten 623; toevoeging reserve 50; 5 pet. dividend prioriteitsaandeelen 100; onverdeeld saldo naar nieuwe rekening 953; en in het credit: saldo Ao Po 822wiskundige reserve 1590; premies 3366; diversen 122; ROTTERDAM—LLOYD RAPIDE. De firma Ruys Co. hoofdagente der N. V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de boottrein van het mailschip „Patria", dat Donderdag 23 Juli a.s. des morgens om 8 uur te Marseille zal aankomen, Vrijdag 24 Juli te 7.16 v.m. te Roosendaal, te 8.51 te Rotterdam (D.P.) en te 9.29 te Den Haag zal arriveeren. De boottrein, aansluiting gevende, op het motorschip „Indrapoera", hetwelk 24 Juli a.s. van Marseille vertrekt, zal Donderdag 23 Juli a.s. te 12 uur van Den Haag (H.S.M.), te 12.30 van Rotterdam (D.P.) en te 13.30 van Roosen daal vertrekken. R. K. VACANTIEOORD TE KERKRADE? Naar wij vernemen worden onderhandelingen gevoerd tusschen den secretaris van de com missie tot oprichting van R. K. Vacantieoorden en den gevolmachtigde van de Fransche paters Franciscanen, eigenaars van het kasteel Oud- Ehremstein te Kerkrade, vroeger ooilege, tot inrichting van dit kasteel 'als R. K. Vacanti©- oord. VERKORTE DIENSTTIJD. Op Maandag 3 Aug. a.s. des n.im. 7 urur zal in het gebouw van de voormalig© Ambacht»- teekensichöol ln de Lange Boonestraat alhier geHelgmhedid toestaan om inltoh.tiiigen te ver krijgen vocht verkorten diensttijd MOOI SUCCES. V. D. L. heeft door haar 4-2 overwinning op Naaldwijk I, voor die Naaldwijk ned-erlaag- sePie, toeslag gelegd op den eersten, prijs zijn de een fraoien beker. GESLAAGD. De heer N. van Vliet, allhier, slaagde te 's-Gravenhage voor d© Hoofdacte. Mej. aj. Jongbloed van hier slaag-de te Amsterdam voor de aidte Fraaie Handwerken. Mej. N. h. van Heijst slaagde voor de Nijverheidsacte Nh. AANBESTEDING. Bij die Woensdagmorgen gehouden aanbe steding dkx>,r den heer A. Maarleveld Azn. al hier van he? sl-oopen van toet pand Maassluis- scha Dijk 46 ©n twe© daarachter gelegen huiisjies, en het ter plaatse bouwen van een pak huis imiet kelder, waren 16 biljetten ingeko men Laagste inschrijver Gebr. van Vliet voor 6900. TURNDEMONSTRATIE. Wij vemlemem, dait de Zaterdag 1.1. uitgestelde TurndemonstralWe, thans an. Zaterdagmiddag gehouden zal worden. Afmarsoh 5 uur. Op het veld 6 uur. DE LIMBURGSCHE MIJNEN. De netto productie der gezamenlijke steenkolen mijnen in Limburg gedurende de maand Juli bedroeg 1.105.556.491 ton. Het totaal aantal arbei ders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Lim burg op 1 Juli 1931 bedroeg 27.396 ondergronds, 11.266 bovengronds, totaal 38.662. Het aantal dagen.' waarop het bedr(jf gedu rende de maand Juni 1931 geregeld werd uit geoefend, bedroeg by de Domaniale mijnen en de mjjnen Willem ophia 25, by de overige mynen 26 dagen. FRUIT- EN GROENTENVEILING Coop, frulit en grdenAemveiMng Hoekschle Waard en Omstreken G.A. Veiling van 22 Juli 1931. Rood© besisem 61429; witte bessen 712 zwarte bessen 2030; gele kruisbessen. 1326; witte kruÜ'Sbessen 212; rooide kruistoeissen 420; morellen 27—75; frambozen 28112; aardbeien 1214; krieken 4656; Spaansobe kersen 25; Janbaas 9%12; diksitieel 16%; barletifries 910; yellow transparant 1845; dubbele pri-noess-en 712; enkel© prluceseem 11—17; wiagemaars 25; alokprincessem. 16-17; roiem van Holland 10%; snijboo-men 31—36; stamsnjj bonnen 20; pa ars putt en 4%-7; poters 2—31A; eigenheimers 2% 5; eerstel Inge n 33% vroege blauwe 4%5; blauwe eigenheimers 4; ziliveirui!|an 8—15%; augurken 1543; uiilan S'A4%; postelein 6%9; tutaboomen 5—5% sjalotten 34;, alles per kilo; andijvtle 1—1%; sla 1% per krop; seldery l'A kroten 1%3% peen 57%uien 13 per bos; eavoye kool 44%; komkommers 1%6; roocle kool 4%; spitskool 4; bloemkool 17; perziken 13; me loenen 19—102 pier stuk; eendeleren f 3.501; kiptoiieren 45.80 peer 100 stuks. ORANJEFEEST Het Bestuur van de Oranjevereeniging heeft het programma vaisftgesteld: voor de viering van den verjaardag van H M. die Koningin Op Maandag 31 Aug. zullen de kinderen zin gen voor het stadhuis, waarna een wandeling dioor de stol zal worden gemlaakt. Des avonds zal een oo-n-ce-rt worden gegeven in de muziek tent. Op Dinsdag 1 September worden die kin deren op de scholen getraebeerd en 's middags zullen volksspelen plaats hebben, terwijl des avonds wederom een concert wordt gegeven. CONGOURS-HIPFI QUE. Besloten is wederom een eoncours-hippique te houden, in aan.sluiting op de feesten van de Oranj'e-vereeniiging en wel op 2 September a.s. Uit het Bestuur van de Onanjevereeniging en de Winkeliers vereeniging „Schoonhoven Voor uit" ia een oom missie gevoarmd, dl® de verdere plannen zal uitwerken. MARKTBERICHTEN. Botermarkt. Aanvoer 50 kg. weitooter 70 ct., per pond; eiervöillng, aanvoord 14298 st. Prijs 3,705 per 100 stuks. WERKLOOZENSTEUN. De Minister van Binnenlandsclie zaken heeft verklaard, .-ge-en varlllenging meer te kunnen toe staan van d-e steunregeling voor -de fabrieksar beiders te Schoonhoven, aangezien geacht word't dat in de PlateeDinidusbrle toler geen werkloosheid meer iheersicht. BENOEMD. D-e leer ar es in handwerken aan de Rijks kweekschool en aan de Cbr. U. L. O.-school alhier, imej. H. Vallk, is ln gelijke functie be noemd aan een Industrieschool voor meisjes it© 's-Gravenhage. GESLAAGD. Aan de Middelb. Technische School te Dor drecht slaagde de heer J. Th. A. N-ienhuis voor het diploma Sciheepstoouwkunde. DE VERZAKKING VAN DEN DAM. Het onderzoek dia? gevolgd is naar aanlei ding van de arzakking op den Dam heeft aangetoond dat over een lengte van pl.m. 10 meter van het gewelf, toe-t metselwerk vernieu wing veneischlt. Mien is van plan dit vak met gewapend beton te doen herstellen. De kos ten worden geschat op ongeveer 3000. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN De h-eer J. Th. Niineliud-s heeft wegens drukke werkzaamheden ontslag genomen als secretaris der afdeeli-ng Schoonhoven van -ton R. K.'Bomd voor groote gezinnen. In z3n plaats ls benoemd de heer L. Faal. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN; WMha. Per?., dochter van H. C. F. Murk en M. J. Muirk. ONDERTROUWD; A. den Hollanders en H. Muldierü. DE strijd voor de ontwapening is een strijd der geesten, een geestelijk werk. Maar de overwinning in dezen strijd kan niet in één oogenblik behaald worden. Maar wij zullen winnen, als wij niet achterwaarts, maar steeds voor waarts zien, als wij onvermoeid voort- werken en zelfs in de somberste tyden den moed niet verliezen. GROOTE WERKEN BIJ GOUDA. Gouda is dit jaar het middelpunt van een viertal bellamgrij ke werken, waarvan d'e aanleg van -iau nieuwen verkaereweg R'dam-Utrech/t van groote beibaefcentiis is. Het werk aan dien, we S Wj etia/tlon Moordt cc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10