LAATSTE BERICHTEN ZEETIJDINGEN DE HUURDERSSTAKING TE ROTTERDAM DE RELLETJES IN DE TUINDERSSTRAAT. DE ONRUST IN SPANJE- DONDERDAG 23 JULI Ï3SÏ ONGEREGELDHEDEN IN DE BINNENSTAD. Ernstige botsingen met de politie. HET NIEUWE NED. PAVILJOEN TE PARUS. ENGELAND EN PALESTINA. TRAMVERKEER DEN HAAG—DELFT. DRIE SLACHTOFFERS. INVAL IN EEN SPEELHOL. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. POLS IN EEN DEEGMACHINE AFGEKNELD Sluting der vakvereenigingsbureaux in Sevilla. NIEUWE BLOEDIGE BOTSINGEN. Plannen inzake agrarische politiek. MARKTBERICHTEN,. fransche vischtrawler VERMIST. HET RESULTAAT VAN LONDEN. FAILLISSEMENTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. AMERIKA GESCHROKKEN. Van, Frankrijk bewapenings- memorandum. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Diverse malen moesten charges worden uitgevoerd. Het is in den loop van den middag en vooral gisterenavond in de omgeving van de Tuinder straat verre van rustig geweest. Heede drom men kijklustigen en op sensatie-beluste-perso- nen zijn nadat bet gebeurde van gisteren morgen was bekend geworden, naar de Tuin- derstraat-orpgeving gekomen. Op iedere® boek van de vele dwarsstraten tusscihen Aert van Nesstraat en Oldenbarneveltstraat stonden groepjes menschen, die zich gaarne lieten in lichten over hetgeen zich in den morgen had afgespeeld. V as in den middag de politie-afzetting zeer gering alleen in de Tuinderstraat mocht men zonder doel niet komen tegen den avond waren er nog al wat politiemannen op de been, daar bet vermoeden was gerechtvaardigd, dat de communistische elementen van de drukte een gretig gebruik zouden maken, om onrust te stoken en de politie last te veroorzaken. Zit hebben dit dan ook grif gedaan met het gevolg dat de politie genoodzaakt werd ver scheidene malen met gummistok en blanke sabel de samenscholende menigte uit elkaar te jagen. Een dergelijk gerechtvaardigd optreden was voor diverse onrustzaaiers het moment om met steenen te gooien naar de dienstdoende politiemannen. Bij de vele charges, die moesten worden uit gevoerd zijn rake klappen gevallen. Van vuur wapens heeft de politie geen gebruik behoeven te maken. Herhaaldelijk werden diverse be woners van de Aert van Nesstraat gesommeerd de namen te sluiten, daar telkens weer opnieuw met steenen werd gegooid. Een vrouw, die met een gummistok een slag op haar been bad ge kregen, moesit door een auto van den G. G. D. naar bet ziekenhuis aan den Coolsi-ngel worden vervoerd, waar zij na verbonden te zijn weer huiswaarts werd gestuurd. straat. Ook hij Peperzak had twee schoten hooren vallen en na het laatste was Groene- veld plotseling in elkaar ge-zakt Een zoon van den heer Peperzak vertelde ons dat hij duidelijk een man in hurkende houding uit het slop had zien komen, die naar den rechercheur gegooid had. Ook andere bewoners van de straat bevestig den dat er door opgeschoten jongens met stee nen gegooid was. Zij kenden deze jongens niet en wisten met zekerheid te vertellen dat zü niet ln de straat thuishoorden. De politie heeft naar het gebeurde een nauw- onderzoek ingesteld. Tot diep in den nacht zijn verschillende getuigen op het bureau aan de Witte de Withstraat gehoord. De relletjes duren onverminderd voort Het vreeselijk lot dat in den afgeloopen nacht den variété-artist Groeneveid trof, is niet in staat gebleken hst gezond verstand bij de men schen, die zich rond de huurstaking bewegen, wakker te roepen. De communisten hebben thans de leiding van het verzet tegen de politie definitief in han den genomen. In de Tuindersstraat was het vanochtend vroeg al weer zeer druk. De politie hield zich afzijdig en volstond met aan beide uitgangen van het straatgedeelte een post te plaatsen. Iederee.n die dit wenschte en dat waren er ondanks alio waarschuwingen nog zeer velen mocht in de straat loopen. i>e communist Reuderink haalde daar met enkele geestverwan-ten geld op voor de begrafe nis van den gevallen .kameraad" Groeneveid Uit vertrouwbare bron weten wij dat Groe.no veld geenszins communist was. Een kras staal tje dus weer vau communistische drijverij en stemming-makerij. Alles en alles had echter een tamelijk rustig verloop totdat te ongeveer 12 uur de politie zich genoodzaakt zag over te gaan tot de arres tatie van zekeren A. G. een los-werkman uit de Fabrieksstraat, die bezig was een opruien- de redevoering af te steken. De man werd naar den politiepost aan het Kruisplein gebracht en tijdens zijn overbrenging raakten de poppen weer aan het dansen. In een minimum van tijd Uitzending van een detachement politietroepen voor bewaking. A.s. Zondag zal met den nachttrein van hier naar Parijs vertrekken een detachement van 22 man politietroepen onder bevel van dein eersten luitenant U. de Stoppelaar, voor het verrichten van bewakingsdiensten op de terreinen van het Nederlandsch Paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Vincennes. Opening van de nieuwe brug over het Provinciaal Kanaal. Men meldt ons uit Delft: De officleele opening van de nieuwe brug over het Provinciaal Kanaal, het laatste belang rijk werk in bet trampla®, waaraan ongeveer 3 jaar is gewerkt, heeft plaats op Woensdag 2 September as. Het tramverkeer Den Haag-Delft geschiedt alsdan geheel over de nieuwe baan. EEN SLUWE ZAAKWAARNEMER. Een goed geloovige sollicitant 2500 afhandig gemaakt. Men meldt ons uit Amsterdam: Eenigen tijd geleden verscheen in een der dagbladen een advertentie, waarin een goede positie werd aangeboden. Een bewoner van de Ceintuurbaan schreef erop en ontving onmid- delijk antwoord. Het bleek dat de vacature be stond ten kantore van een zaakwaarnemer. Deze heer spiegelde zijn sollicitant gouden ber- gen voor. Om de positie te krijgen moest de kletterden allerlei projectielen, waaronder dak- sollicitant 2500 storten waaraan deze, zonder De relletjes, die gisteravond de omgeving van de van Oldenbarneveltstraat en Aert van Nes straat in rep en roer hebben gebracht hebben in den nacht een buitengewoon tragischen af loop gekregen. Tegen 12 uur was het in de buurt vrij kalm geworden. De meeste nieuwsgierigen waren naar huis gegaan en algemeen werd gedacht dat het met de herrie gauw gedaan zou zijn. - Te ongeveer half 1 stonden een viertal agenten en twee rechercheurs op den hoek van de Aert van Nesstraat en Mauritsstraat voor een daar gevestigden winkel In commestibles van v. Es. Plotseling sloeg een klinker daar tegen de ruit. -Het projectiel kwam uit het gedeelte van de Mauritsstraat dat tusschen Aert van Nesstraat en Kruiskade gelegen is en was waarschijnlijk geworpen uit een in aan bouw zijnd pand, dat aan de Westzijde van de straat gelegen is. Een van de rechercheurs stak onmiddellijk de Aert van Nesstraat over en stelde zich op vlak langs de muur aan de Oostzijde van de Mauritsstraat. Enkele meters van zijn stand plaats lag de ingang van een slop en vanuit deze poort werd, even nadat hij zich had opgesteld, weer met een steen gegooid. De rechercheur waarschuwde om met gooien uit te scheiden, doch daarna schoot een opgeschoten jongen uit het slop die schreeuwde: Daar staat een rus, gooi hem voor z'n d De rechercheur trok daarop zijn revolver en loste ter waarschuwing 'n scho in de lucht Nau welijks had hij dit gedaan of daar kwam een groote steen aansuizen waardoor hij zich ge noodzaakt werd zich achterover te buigen om niet getroffen te worden. Tegelijkertijd vuurde hij zijn revolver af, waarbij hij mikte op de beenen van den man, die den steen gegooid had. De kogel miste den man, doch trof ongeveei 60 meter verder een man, die op den hoek van een doodloopende straat met een paar ken nissen stond te praten en aan de relletjes part noch deel had. De man kreeg het schot midden tusschen beide oogen en werd op slag gedood. De rechercheur heeft van dit laatste niets bemerkt. Hij is wat later naar het Hoofdbureau van politie gegaan en eerst daar heeft hij ver nomen welk een noodlottige uitwerking het schot had gehad. Het slachtoffer is door den G G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Hij was de 52-jarige variété-artist Leendert Groen, veld, die in de doodloopende zijstraat woonde De man was gehuwd en vader van twee jonge kinderen. pannen en straatsteenen op de straat. Onmid dellijk greep de politie in. Voor de zooveelste maal kwam het bevel ramen sluiten, dat ge volgd werd door een salvo revolverschoten. Be reden agenten maakten een charge door de straat die in wilde vlucht ontruimd werd. Weer twee slachtoffers. Op de straat bleven echter weer twee slacht offers liggen. Zij bleken te zijn de 21-jarige A. C. V. uit de Alebiasstraat die een schotwond in den linkerarm had gekregen en de 14-jarige M. T., een jongen uit de Eendrachtsstraat die een revolverkogel in den linker bovenarm had gekregen. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De jongen Is in de operatiekamer behandeld, waar de kogel uit de wonde is gehaald. V. Is verbonden. Oogenschijnlijk na het hernieuwd uitbreken der relletjes men zou bijna van onlusten gaan spreken werd het poli tie-bureau aan de Witte de Wiühefraat gewaarschuwd vanwaar een sterke politiemacht, waaronder bereden agenten, naar de omgeving van de Tuinder- straat rro-k. In de Nadorststraat reeds stuitte men op een gedeeltelijk opgebroken straat, waar de steenen alvast voor een bekogeling waren klaar gelegd. De tijdige verschijning der politiemannen verhinderde dat men van de projectielen gebruik kon maken. De omgeving van de Tuindiersstraat werd daarna weer schoongeveegd. Krautverkoopers kregen het verbod om in de omgeving bladen te verkoopen en tegen 1 uur trad weer een betrekkelijke rust in. Betrekkelijke rust. Het publiek verdringt zich nog steeds in de van Oldenbarnevelt straat en Aert van Nesstraat. Ook de plaats, waar gisteren Groeneveid als slachtoffer viel, trekt groote belangstelling. Dit en het feit dat de communisten ondanks al het gebeurde blij ven stoken, maken het noodig dat de poliltie voortdurend op haar qui vive is Het ziet er momenteel niet naar uit dat er spoedig een ver betering in den toestand zal komen. zich lang te beden-ken, voldeed. De aanstelling liet echter op zich wachten. Wel kwam er op een goeden dag een vrien- delijk briefje van den zaakwaarnemer, met een contract, waarin deze bekende 2500 van den sollicitant te hebben geleend. De laatste werd daarop toch wel een weinig verontrust en gaf de zaak bij de politie aan. Het bleek de politie, dat er van een vacature op dit kan toor geen sprake was, omdat de zaakwaar nemer zelf niets beters te doen had, dan goed- geloovige menschen geld af te zetten. De politie mag nu verder de boontjes van den snuggeren sollicitant doppen. Eerst tegen half twee in den nacht deed het gerucht van dit uiterst tragisch ongeluk de ronde door de stad en wij hebben ons' toen nogmaals naar de Mauritsstraat begeven om van ooggetuigen nog enkele bijzonderheden over de noodlottige gebeurtenis te vragen. De heer P. J. den Hóed, een huisknecht ver telde dat hij door de Mauritsstraat in de rich ting van de Kruiskade was geloopen. Het was toen ongeveer kwart voor één. In de poort van ihet slop had hij opgeschoten jongens gezien, die met steenen in de richting van de Aert van Nesstraat wierpen. Hij was doorgeloopen en had OP den hoek van de doodloopende straat drie mannen gezien, waaronder zich Groeneveid be vond. Nauwelijks was hij deze menschen gepas seerd of hij hoorde een zachte knal, die even later gevolgd werd door een hardere. Hij keek om en zag Groeneveid op den grond neer storten. Eerst dacSht hij nog dat de man een grapje maakte, maar een breede bloedstraal die op den' grond neersijpelde overtuigde hem weldra van de vreeselijke werkelijkheid. Mensehen uit de buurt waren naar het slachtoffer toegegaan en hadden twee agenten aangeroepen die, na dat een bereden agent eerst voorbij was ge reden, zich met den zwaar gewonde hadden be zig gehouden. Den Hoed was naar de post Kruis plein geloopen om den G.G.D. te waarschuwen. Een andere ooggetuige was de kapper J. Peperzak, die zijn zaak op den hoek van de zijstraat heeft en met Groeneveid en zekeren Grishave jia-d staan praten. Groeneveid stond In hun midden en liet een poesje dat hij bij (rich-had, kunstjes maken op zijn schouder. Het was al een heelen tijd rustig geweest in de De lezing van de politie over het doodelijk schot. Op het politiebureau aan de Witte de Witlh- s-traat is vanochtend een pers-conferentie ge houden, waarop van politie-zijde een lezing is en ook op straat heeft men in den afgeloopen nacht Deize lezing stemt volkomen overeen met wat wij hierboven publiceerden. Het doodelijk schot moet afgevuurd zijn juist op het oogenblik dat de rechercheur achterover uitweek voor een steen die naar hem gewor pen werd. De kogel is waarschijnlijk daardoor van richting veranderd. Dit staat natuurlijk niet met zekerheid vast. Het is ook moge-lijk dat die kogel op de straat geketst is en daardoor Groen ïveid heeft getroffen. De sectie op het lijk heeft morgenochtend in het ziekenhuis aan den Coolsingel plaats. Daarbij zal waarschijnlijk wel meer aan het licht komen. Het onderzoek staat onder leiding van inspecteur Hess van den justitieelen dienst van het bureau aan de Witte de Witbstraat. Op het bureau zijn een 8-tal getuigen gehoord enook-cp straat heeft men in den afgeloopen nacht enkele personen een verhoor afgenomen. Van wat eenlge van deze menschen vertelden hebben wij hierboven het éen en ander mede gedeeld. Hun verklaringen zijn over het alge meen eensluidend en kloppen met de lezing van de politie. Verzoek om hulp. Groot is de verslagenheid in een Rotter- damseh gezin, door het noodlottig schot, dat een buitenstaander trof en dat -buiten de schuld der politie een slachtoffer maakte. Moeder en twee kleine kinderen (terwijl eerst daags een derde verwacht wordt) blijven on verzorgd achter. Geld is totaal afwezig. Om eenige hulp te bieden, verzoeken wij alle bur gers van Rotterdam een bijdrage voor deze zoo zwaar getroffen familie. Het hulpcomité ziet uwe -bijdrage (hoe ge ring ook) gaarne tegemoet. Geiden hiervoor kunnen worden afgedragen aan het Hulpcomité Mr. Carter, Kruiskade 86b, penningmeester. Eens te meer is door dit droevig ongeval wel weer komen vast te staan hoe uiterst ge vaarlijk het is, zich noodeloos op te houden in de buurt waar de politie door een handvol rad draaiers en kwajongens wordt lastig gevallen. Het is in het belang van iedereen en allen, dat men bij dergelijke gelegenheden liefst zoo ver mogelijk uit de buurt blijft 18 personen gearresteerd. Men meid-t ons uil' Amsterdam: Reeds geruimen tijd vermoedde de politie, dat er in een huis aan de Oude Kerksteeg gelegen, heid werd gegeven tot hazardspel. Het was echter zeer moeilijk, om daaromtrent juiste inlichtingen te krijgen. In de» afgeloopen nacht heeft de politie van bureau Warmoesstraat een inval gedaan in het bewusite perceel. Alle uitgangen werden af gezet, zoodat niemand kon ontsnappen. Inderdaad had de politie het geluk, om een 18 tal personen daar aan te treffen. Een on derzoek wees uit, dat zij zich waarschijnlijk aan hazardspel hadden sohuldig gemaakt. Ze zijn alle 18 naar het bureau in de Warmoes- straat gebracht van waar ze, na een onder vraging 4e hebben ondergaan, weer werden heengezonden. Ze zullen zich tegelegener tijd hebben te ver- anitwoordem. Men meldt ons uit Delft: Vanmorgen omstreeks 11 uur is op den spoor weg DelftDen Haag nabij den overweg ,,'t Haantje" de tuinder O. uit Honselersdijk door den Parijschen trein gegrepen en vermorzeld. Het verminkte lijk is door de politie te Delft naar Ihet gasthuis vervoerd. De trein had korten tijd vertraging. Gisteren had de bakker Hekkers van do Coöp. verbruiks- en prodnetievereeniging „Ons Belang" te Deventer de onvoorzichtigheid een in beweging zijnde deegmachine te willen schoonmaken. Hij werd door de machine ge grepen, waarbij zijn pols vrijwel werd afge- kneld. De man werd in het ziekenhuis opge nomen. INGEBROKEN. Hedennacht drie uur bemerkten te Vlaar- dingen twee agenten van politie op de Nieuwe Haven aldaar twee personen, die op een rijwiel zonder licht reden en voorzien waren van hen gels enz. De agenten sommeerden om af te stap pen, waaraan geen gevolg werd gegeven. De agenten zetten hen na en wisten beide personen te grijpen en naar het politiebureau over te brengen. Hier bleek, dat de visohkanis en de zakken gevuld waren met doosjes sigaretten en stukjes chocolade. Zij gaven voor de gebr. L. uit Maassjuis te zijn. Dit bleek echter niet waar te zijn. Het zijn de gebr. H. uit Rotterdam. De chocolade en sigaretten hebben zij ontvreemd uit een oonsumptiewagen staande op de Oost- Havenkade. Later bleek dat nog was ingebroken op het kantoor Th. A. v. d. Vlis aan de N. Haven. Hier wordt echter nietis vermist. 22 JuIi" T" Het was in de stad hedenochtend bijna even rustig als vóór de uitbarsting. Meer dan duizend personen boden zich aan voor de openbare diensten. In de afgelegen wijken merkte men echter kleine groepen stakers op, die tegen twaalf uur 's middags aanmerkelijk in aantal toena men en zich naar de telefooncentrale begaven. De civiele garde poogde ze uiteen te jagen doch zij namen de wijk In een leeg huis, van waar zjj begonnen te schieten op de civiele garde, die de schoten beantwoordde. Verschei dene personen werden gewond, van wie één ernstig. De stakers schoten vervolgens van het dak van het huis op de tramwagens. Een compagnie infanterie rukte uit met machinegeweren. Vijf-en-twintig betoogars wer den gearresteerd. Iets later vonid weer een schietpartij plaats, ditmaal voor het paleis van den civielen gou verneur. Drie gewonden zijn overleden. De syndicalisten namen hun gewonden mee, Ongeveer vijftig personen zijn gearresteerd. De civiele gouverneur van Sevilla heeft aan de burgemeesters der provincie een circulaire gezonden, waarin hun wordt medegedeeld, dat de regeering de nationale federatie van' den arbeid had ontbonden en opdracht had gegeven, alle syndicalistische hoofdbureaus te sluiten en zich meester te maken van de documenten, die zich daar bevinden. Samenscholingen zullen moeten worden uiteengejaagd met vuurwapens. De hoofdbure&ux der arbeiders zijn tijdelijk gesloten. Inval bij de vakvereenigingen te Madrid. MADRID, 22 Juli. (B. T. A.) De Spaansehe minister van binnenlandsche zaken, Maura, ver klaarde, dat de politie een inval heeft gedaan in de lokalen der vrije vakvereenigingen te Madrid. De hoofd bureaux zijn gesloten en de leden van het comité executief zijn gearresteerd. Bij de huiszoekingen vond /men kisten met ledige springbuss-en, een revolver, een plan van het Spaansehe telefoonnet, en een groot aantal brie-ven, waarvan er e-eniige van belang bleken, wij-1 er uit bleek welke betrekkingen er bestaan tusschen sommige syndicalisten en de interna tionale federatie van anarchisten. Verscheidene aangeslotenen blijken lid te zijn van de commiL nistische partij. Vier en veertig personen werden gearresteerd. Bomaanslag te Barcelona. BARCELONA, 23 Juli. (N.T.A.) Het telefoon verkeer is hier door de stakende telefoonbeamb ten stopgezet. De stakers brachten in een onder- aardisoh net een bom tot ontploffing. Vele tele foonverbindingen werden vernield en groote schade werd aangericht. De minister van binnenJamdsche zaken deelde Over de-zen aanslag mede, dat de telefonische verbindingen tusischén Barcelona en de geheele rest van Spanje gisterenoöhtend zijn afgesne den. Een vijftien personen kwamen in drie auto's aan het gebouw der telefoonmaatschappij aan en legden in een ondergr omdsche ka-mer een bom, die spoedig sprong. Den voorbijgangers, die zich op de Paseo de Gratia bevonden, werd door een aantal personen met de revolver in de vuist belet, vender door te loopen. De raddraaiers deden zelfs een café In de nabijheid ontruimen. De ontploffing was geweldig. De persomen in den omtrek schrokken op en namen vlucht De bedrijvers van de sabotage konden in hun auto's ontkomen. De Engelsche onder-staatssecretaris voor koloniën, dr. Drummond Shiels, deelde in het lagerhuis mede, dat aan den hoogen commis saris in Palestina een telegram is gezonden, waarin de richtlijnen worden aangegeven voor de regeeringspolitiek voor de ontwikkeling van den landbouw en de verdeeling van den grond in Palestina. De benoodigde fondsen zullen verkregen wor den door een leening; de regeering zal het par lement vragen, deze te waarborgen. De regeering zal een directeur voor de ont wikkeling van den landbouw en een kleinen staf van ambtenaren binnenkort benoemen. Het Jóodsehe bureau en de Arabische executieve commissies zullen uitgenoodigd worden, elk een lid te benoemen, die den directeur als advi seurs ter zijde zullen staan. De directeur zal een lijst aanleggen van Arabieren, welke doordien hun land in Jood- sche handen is overgegaan, hun land moesten Schiehaven stukg.; 3.15 D P. G. CHAJO^ ^45 EOBEETAI5pKvteS' Waalhaven 26, ledlj; 0.45 RO ERTA, p_Fauchey, Noordzee, stroom ten anker; 7.15 STAD ARNHEM, Trknsp-My Vulcaan Melilla, Waalhaven NHB, erts; 8.15 LIDSLANp Scheepv.- en Steenk.-Mtj, Imming- ham, le Katendrechtschehavon Oz kolen- 8 50 OSTPREUSSEN, Aschaffenburg Lemngra? Waalhaven 94, hout; 8.55 TILSIT N V Waldhof Koningsbergen, Maashaven 18, gr'aan'; 9.- ABBE- KERK, Holland-Australië Lijn, Brisbane, Rijn haven Zz., stukg. u 10.45 NIOBE, Koningsbergen; 11 wiLLY Newcastle; EXPRESS, King's Lynn; NIEUWE WATERWEG vertrokken 22 Juli namiddag 3.10 FLORA, Bremen; 3.45 Katwijk, Altona SIRIUS, Sundsvall5.10 LOBITO, Lissabon; 6.20 TOLOSA, AalborgWOLFSBURG, Hamburg; 7.- C1TY OF DIEPPE, Kaapstad; 7.10 URUNDI, Z. Afrika; OAKWOOD, Boston; 7.30 FRITZ SCHOOP, Antwerpen; IMPORl, Londen8.- GRIJTTO, id.; 8.15 AMIRAL L HERMITE, Duin kerken; MAAS, Hamburg; 8.35 GEORGIAN, id.; ARIADNE, Bergen; 8.40 CUTABA. Santos; AL TONA, Pt NatalBATAVIER II, LondenAMUR MARU, Hamburg; 8.55 DUNAV, Venetie; TSU- KUGA MARU, Antwerpen; 9.10 ORANJEPOL DER Londen: 9.35 FELIXSTOWE, Harwich. 9.55 DUPLEIX, Saigon; ARCLIGHT, Londen; 10.25 ERNST HUGO STINNES 11, Koningsber- verlaten. Er zal een plan worden opgemaakt, £en; 10-45 JERVaulx abbey, Huil; om dezen gezinnen weer gelegenheid te geven zich te vestigen. Ook zal er een onderzoek worden ingesteld, ■welke landerijen beschikbaar zijn voor de ves tiging van Joodsche kolonies en hoe een be tere levensstandaard kan worden bereikt in de berg achtige districten. Verder zal de mogelijkheid onderzocht worden, om credieten te verstrek ken aan Arabische landbouwers en Joodsche kolonisten. De directeur zal in December een rapport moeten uitbrengen. Het wetsontwerp, om de leening te garandee ren, zal niet in werking treden, voordat dit rap port door het Joodsche bureau en de. Arabische executieve is bestudeerd. GOUDA, 23 Juli. Veemarkt. Aangevoerd 2888 stuks, waarvan 386 slacljtvarkens, vette 2122% ct„ Londensche 19—21 ct., zouters 21—22 ct., alles per pond, lev. met 2 pet. korting, 1Ö07 magere varkens 1827, 1425 biggen 8—12, 7 runderen, 300—360, 32 nuchtere kalveren 10—16. Handel vette varkens, Londensche en zouters vlffg, magere varkens, biggen en runderen matig, nuch tere kalveren vlug. Algemeene markt: 431 partijen kaas. Pryzen le kwal. met rijksmerk 3943, 2e kwal. id. 33 37,z zware 46, extra zware 47 per 50 kg., han del matig. 93.300 eieren. kipeieren 3.50—4.50, eendeieren 3.754.50 per 100 stuks. Handel vlug. 900 ponden boter, goeboter 7075 ct.-, weiboter 65 —70 ct. per pond. handel vlug GOUDA, 23 Juli. Coöp. Zuid-Hollandsche eieren veiling: aanvoer 71.2000 kipeieren. Pryzen 56/58 kg. ƒ3.80—4, 58/60 kg. 4—4.30, 60/62 kg., ƒ4.20— 4.40, 62/64 kg. 4.30-^1.50, 56/68 kg. 4—5.30, kleine 3.70—3.80 per 100 stuks. 900 eendeieren 3.80— 4.10 per 100 stuks. ROTTERDAM, 22 Juli. (Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G. A.) Holl. kaskom- kommers le soort 3.30—3.80, 2e soort 1.30—2.1,0 3e soort 90 ct., Holl. platglaskomkommers le soort 1.40—3.60, 2e soort 0.79—1.90, 3e soort 50—90 ct., bloemkool le soort 59.10, 2e soort 25.10 per 100 stuks, komkommerstek 0.501.10, spina zie 5.60, postelein 4.10—8.30, tuinboonen 5.90 9.40, roode kool 3.304.70, spitskool 2.102.40 per 100 kg., peen 5—10 ct. per bos, tomaten A 9—10.60, B 8—9, C 8.50—10, CC 5—7.30 per 100 pond, snyboonen 2729 ct., stamprinsessen 8—10 ct. per kg., andyvie 1.50—1.60 per 100 krop. UTRECHT, 22 Juli. (Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken"). Ra barber 2-r-4, wortels 3—10 per 100 bos, kropsla 0.401.60, andyvie 0.401.60, komkommers geel 0.504, bloemkool 216, roode kool 38, savoye kool 36, groene kool 23, perziken 2—30, pruimen 8, meloenen 30110 per 100 stuks, zomerspinazte 412, postelein 411, snyboonen 1225, suikerboonen 731, tuin boonen 310, pronkboonen 1017, peulen 4 15, doperwten 1031, aardappelen f 35.20. augurken 437 per 100 kg., aardbeien 928, tomaten 515, pruimen 3071, kersen 28, druiven blauwe 3553, frambozen 3085, roode bessen 3—19, zwarte bessen 615, witte bes sen 714, kruisbessen 211, boschbessen 33 per 100 pond. (Tomaten-exportveiling). Tomaten A 6.20 10.10, 7.80—9.40, C 6.50—9.80, CC 4.10—6.50 per 100 pond. Aanvoer 23.175 pond. 23 Juli voormiddag: 12.15 VIENNA, Harwich; ACACIA, Denemar ken. Wind Z.W., flauwe koelte, kalme zee, bewolkte lucht. VLAARDINGEN aang. 22 Juli: SEIRSTAD, WabanaRESERV, Bilbao, bunkert. IJMUIDEN aangekomen 22 Juli: QUEEN- WORTH, Sunderland, kolen; AGNETE, Londen, ledig; AMERIKA, Gefle, voor Velsen, erts; TEU- TONIA, Pto Barrios stukg.AFON DULAIS, Honfleur, voor Velsen, ledig; PIRET, Archangel, naar Zaandam, hout; GLYNWEN, Havre, voor Velsen, ledig; vertrokken 22 Juli: DELFLAND, B.-Ayres; MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, Batavia; NIEUWKERK, Hamburg; ESTRID, Memel; RHEIN, Hamburg; ACTIV, Koningsbergen; THEANO, Rotterdam; NEREUS, Kopenhagen; ZEUS, Hamburg; AMAZONE, Rotterdam. Wind Z.W., harde wind. VL1SSINGEN aang. 22 Juli: MECKLENBURG, Harwich; vertr 22 Juli: ORANJE NASSAU, Harwich; gen. naar Antwerpen: ANTWERPEN, Londen; l.EOVILLE, Havre; BRANT COUNTY, Mon treal; WEST-VLAANDEREN, Shoreham; CE- LAENO, Rotterdam; OTTO, Hull; ALT, Goole; I'ANMARK, Gothenburg; OLDENBURG, Ham burg; WAZIRISTAN, B.-Ayres; JEAN JADOT, N.-York; WOLFSBURG, Rotterdam; CUYABA, id.; ALTONA, id.; URUNDI, id.; gep. naar Gent; GWENTLAND, Havre; gep. van Antwerpen: JEANNETTE, Londen; DROMORE, Swansea; HOFFNUNG, Holding; AROLA MENDI, Rotterdam; DIAMANT, Til bury; FAIRFIELD, Delfzyl; DUNLUCE CASTLE, Rotterdam gep. van Gent: REDCAR, Blyth; gep. van Terneuzen: JOHN REHDER, Ham burg. ZAANDAM aangekomen 22 Juli: PIRET, Ar changel, hout, Amons Co. Met 50 man aan boord. KOPENHAGEN, 23 Juli (V.D.) De Fransche vischtrawler van zeer groote afmeting, de „Quentin Roosevelt", die uit Frankrijk, naar Göteborg is vertrokken en op 18 Juli aldaar zou arriveeren, is daar nog niet aangekomen en ook heeft men geen teeken van leven meer van het schip ontvangen. Het vaartuig heef* 50 man bemanning aan boord. Het Fransche gezantschap te Kopenhagen deelt mede, dat men ook draadloos geen enkel bericht van het schip heeft ontvangen. Het officieele communiqué. LONDEN, 23 Juli. (V.D.) In het officieele communiqué van de slotzitting staat o.a. ver meld: De op de conferentie vertegenwoordigde re geeringen zijn bereid m hun respectievelijke landen den financieelen instellingen aan te be velen de volgende voorstellen voor de onmid dellijke verlichting van de huidige situatie: lo. dat het door de centrale banken onlangs onder auspiciën van de Bank voor internatio nale betalingen aan de Reichsbank verstrekte crediet van 100 millioen dollar op den verval dag zal worden verlengd voor een tijdsduur van drie maanden; 2o. dat de bankinstellingen in de verschil lende landen gezamenlijk maatregelen zullen nemen, opdat de credieten, die reed® in Duitsch land uitstaan gehandhaafd kunnen blijven. Het communiqué was getee&end door Ram say Mac Donald en den secretaris-generaal Sir Maurice Hankey. Opgegeven door v. d.. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN ROTTERDAM, 23 Juli. J. Vink, handelende onder de firma G. Vink, aannemer, Gaesbeek- straat 12a. Rechter-comm. mr. A. Huygen; cur. mr G. C. A. Oskam. P. A. Kramer, yskoopman, Zwaanshals 20b Rechter-comm. mr. A. Huygen; cur. mr. P. H. M. Hoogenbergh. W. Böttcher, handelende onder de firma Gebr. Bötteher, grossier in koloniale waren, Ackers- dykstraat 133b. Rechter-comm. mr. A. Huygen cur .mr. W. van Gelder. J. Grüteke, handelende onder den naam Dames- hoedenfarbriek, de Vlyt, Nieuwe Haven 171 Rechter-comm. mr. A. Huygen; cur. mr. A. Hy- man. B. W. Kok, houtzager, aul Krugerstraat 147, zaakdoende Soetendaalscheweg 13. Rechter-comm mr. A. Huygen; cur. mr. H. J. F. Heyman. GEëINDIGD: ROTTERDAM. D. Blaak. L. D. van de Linde. AMSTERDAM. W F. van de Bogt Jr., gewoond hebbende te Rotterdam. TE ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geldi Kade Op Donderdag 23 Juli des namiddags ten 2 uur. VOORLOOPIGE AFSLAG. Heerenhuis met tuin en erf, Mathenesserlaan 288. Trekgeld ƒ20.100. GEVAARLIJKE HOND. Woen sdagmiddag is te Buitenveldert een 9-jarig jongetje, spelenderwijs aangevallen door een grooten hond en door het diieir drie maal in het gelaat gebeten. Deerlijk gewond en hevig bloedendie werd het knaapje door een der plaatselijke doktoren verbonden. Onder het rechteroog van het ventje werd een. stuk uit de wang finaal uitgescheurd. NEW YORK, 23 Juli (N.T.A.) Een der groot ste bladen schrijft over het voor eenige dagen door de Fransche regeering gepubliceerde me morandum over de ontwapening, dat de pu blieke opinie in Amerika geschrokken is van den onve/r doenlijken toon warin d'it memo randum is opgesteid. De ontwapeningsconferentie lijkt hij een dus danige houding van Frankrijk wel nutteloos. Er bestaat evenwel nog een zwakke hoop, dat het gezond verstand in Frankrijk de over winning zal behalen en dat 't Fransche volk zal inzien, met hoeveel spanning de rest van de gereld op een vermindering der bewape ningslasten wacht. ROTTERDAM, 23 Juli 19dl. Vlet- en lichterwerk265 ton 6.50 per dag. Vaarwerk voor zwaar goed: ryst naar de Zaan 300 ton 1.05, 350 ton idem 1, beide per last. Zeer lusteiooze stemming in alle afdeelingen. 500 ton naar Wezel, Ruhrort of Uerdingen 65, Kempenaar naar RuhrortDuisburg, diverse goe deren 75. Hout naar Mannheim 40—505p ct. per last met lostyd. ROTTERDAM, 23 Juli 1931. Boven-Ryn. Waterstand vallend. Er was matige vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onver anderd. Voor papierhout naar Mannheim betaalde men ca. 55 ct. per last. Beneden-Ryn. Waterstand wassend. Er was geen vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar de Ruhrhavens geen noteering. Sleeploon volgens het 30 ets. tarief. ROTTERDAM aangekomen 22 Juli namiddag 2.15 SILDRA, Phs v. Ommeren, Houston, Pe troleumhaven Pernis, olieKASHMIR, Gen. Steam Transp. Cy, Huil, Rotterd. Droogd.-My, ledig; 2.30 TANGANJIKA, Wm H. Müller Co., Pt Natal, Merwehaven, stukg.BATAVIER VII, Wm H. Müller Co., Middlesbro, Parkhaven, stukg.; ALNWICK, D. Burger Zn, Newcastle, HOLLAND—AFRIKA LIJN. WAALKERK Rott. n. Beira 20 v. Kaapstad. HOLLAND—AUSTRALI LIJN. ABBEKERK 22 Juli van Brisbane te Rotterdam. ■HALCYON LJN. STAD ARNHEM 22 van Melilla te Rotterdam. JAVA—NEW-YORK LIJN. TAPANOELI 21 van New-York te Soerabaja. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. IRIS 21 Juli van Danzig naar Stettin. NEREUS, 22 v. Amsterdam n. Kopenhagen. ZEUS, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. AMAZONE, 22 v. Amsterdam n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MODJOKERTO 22 van Hamburg n. Rotterdam. KOTA RADJA (uitreis) p. 22 Juli Gibraltar. ROTA TJANDI (thuisreis) p. 22 Juli Ppver. DJAMEI (thuisreis) 22 (3 n.m.) te Marseille. STÏ'VFR JAVA PACIFIC LIJN. IkOTA BAROE, Calc. n. Vaner. 20 v. L. Angeles. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. J. P. COEN 24 v. Batavia te Amsterdam verw. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. ANTENOR, Japan n. Rotterdam 22 te Tsingtao. CITY OF HALIFAX, Rott. n. Japan 22 v. Penang. AMAZON MARU, Rott. n. Japan 21 v. Dairen. ARIEL 22 Juli van Rotterdam te Heisingfors. BARENFELS, Rott. n. Calcutta 21 te Madras. BELGICA 21 v. Amst. te Shields. I'ARRY m Veltman, 21 v. Stockh. n. Transund CITO, Salomons, 22 v. R'dam te Zeebrugge. COMM. PIERRE LECOCQ, Rott. n. Haiphong 21 te La Paliice. CAPIT. AUGUSTIN 20 van Rotterdam te Rouaan CASAMANCE, Rott. n. Pte Noire 16 v. Konakry CASSEQUEU 19 Juli van Rotterdam ue Lobito. COMM. P. LECOCQ, Rott. n. Haiphong 20 te La Paliice. CITY OF NEWCASTLE Rott. n. Beira 21 te pt. Natal. CITY OF CANTERBURY Rott. n. Z.-Afrika 20 v. E-London. FORMIGNY, Rott. n. Marseille 20 v. Bordeaux. GRaNGESBEKG, 17 v. Narvik n. Antwerpen. GAZELLE, m., Mulder, 20 v. Sundsvall te St HENDRIKA JOHANNA, m., Westers, 21 v. Hamburg naar den Ryn. IMANUEL, m., de Boer, 21 v. Ostende n. Londen IRENE, m.. Schothorst, 20 v. Duink. n. Ldn. JUTLANDIA, 21 v. Rotterdam te Bangkok. jaBIRU, 21 v. Rotterdam te Manchester, JAMAICA MERCHANT, Rott. n. Kingston Ja. p. 21 Prawle Pt. KULMERLAND, Rott. n. Japan 21 te Shanghai. KOEFIA, Rott. 11. Italië 20 (9.16 nam.) 70 myl Z.O. v. Land's End. LIESEL HALM 18 v. Rott. te Malmö. MANU, 21 V. Rotterdam te Cardiff. MANATAWNY, 19 v. Amsterdam te Colon, h EPTUN 21 Juli van Rotterdam te Bremen. NOORD FRIESLAND, m., Kunst, 22 v. Ostende n. Londen. NOORDSTER, Sloots, 18 v. Kopenh. n. Lande- krona PATRIA (Zw.) 20 v. Rotterdam te Gothenburg. RHEA, Rotterdam n. Holbak 21 Juli van Kolding. RKEINHAUSBN, Rott. n. Kirkenea p. 21 Skom- vaer. SAYN 20 Juli van Rotterdam te Stockholm. SAPPHO, 20 v. Rotterdam te Bristol. SELANDIA Rott. n. Bangkok p. 21 Perim. TAIWAN, Rotterdam n. Japan 21 v. Manilla, TRINGA, Amst. n. Manchester 21 v. L'pool. THE DUCHESS, 21 v. Delfzyl te Liverpool. TARANGER, 19 v. Rotterdam te Vancouver. TRBPCA. Rotterdam n. B.-Ayres 21 te B. Bla»ca- TENERIFFA, Rotterdam n. Japan 22 v. Aden. WENTWORTH, 20 v. Rotterdam te Swansea. WATUSSI, Rotterdam n. Z.-Afrika 19 WANGONI Amst. n. Pt. Natal 21 v. Dar-es- Salaam. YARMOUTH TRADER 19 v. Rott. te Yarmouth ZUID HOLLAND 22 v. Tyne n. Pt- ®ru.e' ZEEHOND, m„ Nooitgedacht, 20 v. Hamburg te Gothenburg en vertrok n. Hamburg. TUNGSHA. Colombo,21 Juli- Het Noor- sche motorschip ,,Tungsha van Japan naar Rotterdam, is hier gistere» 'nunengeloopen met machineschade. Een der eyunders van den stuur boordsmotor is gebroken. 1-et schip zal de reis met gebruik van don pakloorclamiotor alleen voortzetten. Men is nu neaig een eXpertiae te houden. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 23 Juli namiddag: 2.30 AGILITY, Harburg voor Schiedam; 2.4K ASTREE, Rouaan; CIRCE, Caeu; vertrokken 23 Juli namiddag: 2.50 MARNE. St. Nazaire. HARLINGEN aang. 23 Juli NOORD HOLLAND Goole. STOOMVAARTLIJNEN BARNECELD 22 v. Hamburg n. Antwerpen. VENEZUELA Amst. n. W.-Indtë p. 23 Azoren. IRIS 22 v. Danzig te Stettin. HEBE 23 v. Huelva te Lissabon. AURORA 23 v. Triest te Fiume. DINTELDIJK Rott. n. Vancouver 23 te Swans

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2