OM CHAOTISCHE TOESTANDEN TE REDDEREN Wordt vandaag een accoord bereikt? «sr r*™.— Van pessimisme tot optimisme Voorloopige overeen stemming DUITSCHLAND- 00STENR1JK SRANJE'S ONRUST. DOK I' HJLI 1931 53 EEN ACCOORD TE LONDEN BEREIKT. Vandaag de beslissing? Gevaren langs den weg FR ANKRIJKS BEWAPENING. HET MEMORANDUM AAN DEN VOLKENBOND. De ooi waarden voor het welslagen de ontwapeningsconferentie. Bloedig treffen. "a"a°n8S!ill«na« arrestaties plaats DE POOL VLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". De laatste toebereidselen. LITAUEN EN HET VATICAAN. EENIGE ONTSPANNING DE STAKING IN N.-FRANKRIJK. AANSLAG OP SIR HOTSON. De dader door hemzelf gegrepen. EEN HEELE BADPLAATS VERKOCHT VERDERE ASPECTEN VAN HET BEGRIP „ONAFHANKELIJK HEID". FABRIEK IN ASCH GELEGD. DE SPIONNAGE IN POLEN. DE REBELLIE IN ARGENTINIË. n <v 93 Jiet vraagstuk der Duitsche financiën is als een bad: de afvoerbuizen moeten gesloten wordenalvorens men water in de kui p laat loopen Nopens de voorwaarden van een rapport, dat goedgekeurd moet worden WAT ZAL DE VOLTALLIGE ZITTING BESLUITEN? Te .Lomdein heeft ©on zekere crisis stemming geheerscht, waarschijnlijk echter meer rond dan op de conferentie. Er gingen zelfs geruchten, dat de Fransehen het volgens hen nutteloos geconfereer voor allerlei onder geschikte aangelegenheden, zonder dat men tot de kern der kwestie durfde doordringen, reeds moede waren, en dat zij daarom het voornemen koesterden Lomlden te ver laten. Ministerpresident Laval heeft dit „be richt'' echter positief tegengesproken. Dat de Londensche conferentie met ontzag lijke moeilijkheden te kampen zou hebben, hebben wij voor onze lezers niet verborgen gehouden. Men is bijeen om chaotische toestan den in den waren zin van het woord te red deren, en wordt daarbij belemmerd door ge voeligheden en misverstanden, door politieke tegenstellingen en door vaak geheel tegen strijdige belangen. Maar „men is bijeen". Zelfs als uit de eerste besprekingen geen grootsch reddingsplan op rijst, behoeft men nog niet van een mislukking te spreken. Alle groote conferenties hebben dagen of uren van crisis gekend. Nog nooit echter heeft het persoonlijk contact der lei dende staatslieden geen uitweg uit de ergste moeilijkheden gevonden. Al zal men ook moe ten erkennen, dat het zoeken van den uitweg nog nooit zooveel bezwaren heeft opgeleverd, wijl de toestand wellicht nog nooit zoo ernstig en tegelijkertijd zoo verwikkeld is geweest. Het nUeuw-e Ameoiikaansche plain, Dinsdag door onderstaatssecretaris Castle voor de pers toegelicht, ziet van alle politieke waarborgen af, en beperkt de hulpactie tot een verlenging der credieten op korten termijn, met de be doeling dat deze door de banken in leeningen worden omgezet, zoodat het gevaar van een snel en gelijktijdig ontrekken van buitenlandsdh kapitaal aan Duitschland geheel verdwijnt. Aldus zouden rust en vertrouwen vanzelf terug- keeren, zonder dat het Duitsche economische leven met nieuwe lasten bezwaard wordt. Het Amerikaansche staatsdepartement meent, dat, nu Duitsohland door het Hoover- moratorium gedurende een jaar van de herstel betaling ten bedrage van een 1.800.000.000 mark bevrijd is, het na de moedige actie der Duitsche regeering zelf, bij zijn actieven han delsbalans, voldoende geholpen is, als de 1.200.000.000 dollar credieten op korten ter mijn, welke nog in Duitsohland aanwezig zijn, niet aan het economische leven onttrokken worden. Is dit doel eenmaal door de, samen werking van centrale en particuliere banken onder de auspiciën van de internationale her- stelbank bereikt, dan zal in een rustiger sfeer de verdere afwikkeling der crisis kunnen door gezet worden, waarbij de algemeene pacificatie van Europa een onderwerp van afzonderlijke besprekingen zal uitmaken. Indien dit plan inderdaad afdoende is men kan het na de ontsteltenis, welke de Duit sche crisis in de geheele wereld gewekt heeft, nauwelijks gelooven en doorgevoerd kan worden, moet het in Berlijn en Londen wel een groote aantrekkelijkheid hebben. Maar voor de internationale situatie heeft het het nadéel, dat alle benauwende problemen, welke in groot complex een oplossing hadden kunnen vinden, er onaangetast door blijven, zoodat in den loop van het jaar meerdere groote conferenties zouden moeten bijeenkomen om de wereld duurzaam uit den politieken en economischen chaos te redden. Maar daarbij zullen noch Amerika en Enge land, noch Duitschland de volle en loyale medewerking van Frankrijk kunnen ontberen. Het schijnt dan ook allerminst practisch, met het oog op de toekomst, nu Frankrijk, zelfs als dit op dit oogenblik mogelijk zou blijken, ge heel uit te schakelen. Een dergelijke daad zou Duitschland wellicht momenteel redden, maar de wereld spoedig aan nog grooter gevaren blootstellen. Communiqué der morgen- zitting. LONDEN, 22 Juli. (V.D.) Na de conferentie van hedenmorgen, die om 1 uur werd onder- •broken, -werd het volgGH'öe officieel© commu- niqué uitgegeVen: De internationale conferentie zette heden- ttnorgen ta tien uur in het Foreign Office de besprekingen voort, en beraadslaagde over de methoden voor het herstel van vertrouwen in de stabiliteit van de Duitsche financiën door Internationale samenwerking op de basis van het rapport van de oom-missie van ministers •van financiën. Men heeft daardoor eenigen vooruitgang bereikt en een aantal technische kwesties werd ter behandeling voorgelegd aan de ministers van financiën, die vanmiddag over deze kwes ties zullen vergaderen en hun rapport mor gen aan de plenaire conferentie zullen voor- Een Duitsch exposé. LONDEN, 22 Juli. (N.T.A.) „Er zijn enkele vorderingen gemaakt". Met deze woorden leidde de woordvoerder der Duitsche delegatie de huidige bespreking met de Duitsche persvertegenwoordigers in. Hjj wees erop, dat gisterenmiddag de mi nisters van financiën der in aanmerking ko mende landen geconfereerd hebben en dat het hoofdzakelijk om" de drie volgende punten is gegaan: do verlenging van het tot nu toe ver leende her-discontocrediet van 100 miliioen, het nemen van maatregelen om sommige par ticuliere credieten te laten staan en tenslotte het vraagstuk, hoe daarenboven nog nieuwe credieten op korten termijn ter beschikking van de rijksbank zouden gesteld kunnen wor den. Deze punten zijn in geformuleerde voor stellen samengevat, die een inleiding bevatten en waarin de verschillende punten worden aangevoerd, zonder dat daarom de voorstellen als definitieve voorstellen kunnen worden be schouwd. Nadrukkelijk is erop gewezen, dat het hier slechts cm opmerkingen gaat, die In de ge- zamelijke besprekingen naar voren zijn geko men en dat de ministers van financiën en ge delegeerden in hun beslissingen viij zijn en niet gebonden door de stellingname der nu nis'ters van financiën. In de inleiding van het tot. stand gekomen document, dat nog niet gepubliceerd is, wordt ook duidelijk verklaard, dat het behoud van de financi-eele stabiliteit van Duitsohland van werkelijk belang is vo-or de geheele wereld en dat allen bereid zijn, voor zoover mogelijk, mede te werken tot herstel van het vertrou wen. Hierop werd de nadruk gelegd in verband met het bericht van gi-steren, dat de Fran- sch-en geen belang had-den bij verdere bespre kingen en dat hun komst naar Londen slechts als een daad van hoffelijkheid moet beschouwd worden. Dit bericht is volkomen ongegrond. De Frans-chen hebben, zooals van Duitsche zijde wordt verklaard, zich niet alleen over het al gemeen op ee.n positief standpunt gesteld, wat betreft -de algemeene inleiding, doch ook wat betreft elk afzonderlijk punt van het opgestel de document. In het vraagstuk va-n het herdisoonteerin-gs- orediet en het laten staan van andere credie ten is heden overeenstemming verkregen. Dit laatste is vooral het Amerikaansche denkbeeld, n.l, dat in de eerste plaats zeker heid moet worden verschaft, op-dat de thans -in Duitschland aanwezige cr-ediete-n op korten termijn niet ver-der worden teruggenomen. Verder wordt gemeld, -dat dr. Curtius zich met de verschillende te Londen aanwezige mi nisters van buitenlan-dsche zaken in verbin ding heeft gesteld. Gisterenmorgen heeft een bespreking met Stimson plaats gevonden, waarop 's middags tot tweemaal toe een -samenkomst met Hender son volgde, terwijl hedenmiddag om zes uur een samenkom-st met Briand o-p het program stond. Zooals reeds gemeld, komt dr. Curtius ten slotte vanavond met den Italiaanschen en morgenmiddag met den Franschen gedelegeer de samen. Het, ls de bedoeling va-n den minister van buitenlan-dsche zaken om de bespreking der alge-meene politieke vraagstukken voort te zet ten -en in de eerste plaats de te Parijs begon nen geda-chtenwisseling te hervatten. Van hijzonder belang wordt -het geacht, dat de besprekingen met België over het vraag stuk der geleidelijke invoering van het Hoover- p'.an, welke -reeds te Berlijn zijn begonnen, ten einde werden gebracht. Hierbij zal de overeen komst inzake de Mark natuurlijk een belang rijke rol spelen. De besprekingen zull-en hedenavond te Lon den aanvangen en men -hoopt, dat zij tot een goed einde gebracht zullen kunnen worden. Van Duitsche zijde werd ten opzichte van de onderhandelingen, welke tot nu toe zijn ge voerd, erop gewezen, dat de noodzakelijkheid van zekerheidsstelling, dat de in Duitschland voorhanden zijnde gelden op korten termijn niet verder teruggenomen worden, tot nog toe als vanzelfsprekend is aangenomen en dat de moei lijkheden, welke' in de regeling van dit vraag stuk liggen, zoo weinig besproken worden, dat men niet begrijpt, waarom hierover nog onder handeld wordt. Wanneer men echter dieper op de bespre kingen, welke gisteren en vandaag door de ministers van financiën zijn gevoerd, ingaat, blijkt het, welk een ongehoorde moeilijkheden het meebrengt een organisatie te stichten, welke ervoor zorgt, dat de credieten niet verder aan het land worden onttrokken. Hiertoe dient het voorstel van de Ameri kaansche gedelegeerden, dat ter doorvoering van bet principieele plan door gezamenlijke maatregelen zoo spoedig mogelijk een comité van de centrale en andére banken wordt inge steld, opdat de aanbevelingen der regeeringen in een daad omgezet kunnen worden. Er moet in dit verband op worden gewezen, dat het hier slechts gaat om aanbevelingen der regee ringen en wel zóó, dat de regeeringen de circulatiebanken en andere instituten aan raden, de maatregelen te treffen, welke van Duitsche zijde voor afdoende worden gehouden. Het is in het -belang van Duitsohland, dat door d-eze conferentie een aantal groote 'bankiers, die zich reeds bij vroegere dergelijke gelegenheden als grondige kenners van het internationale eoonomis-ohe leven en als objec tieve beoordeelaars van den internationalen -economischen toestand -hebben doen kennen, naar Berlijn genoodigd worden om vast te -stellen, of wat in Londen wordt overeengeko men, voldoende is om in Duitschland de cre- "■.etverhoudingen te handhaven. Met nadruk moet erop gewezen worden, dat onder geen enkele omstandigheid de meening -zich mag vestigen, dat het hier om een soort van contröle-commissie gaat. De instelling van dit comité is in het geheel niet op tactische gronden naar voren gebracht en door nie mand is tot nog toe van een controle-commis sie gewag gemaakt. Het comité tot handhaving van de credieten zou bijvoor-beeld te Bazel of ergens anders samen kunnen komen. Stimson over zijn voorstel. LONDEN, 22 Juli. (H.N.) De Amerikaan sche staatssecretaris Stnmaon heeft in een persconferentie verklaard, dat het voorstel, dat hij aan de Londensche conferentie heeft voor gelegd, in hoofdzaak gelijk is aan dat, het welk hij te Parijs heeft uiteen gezet en vooral ten do-el heeft de bestaande credieten te staibili- sferen. Hij vergeleek het vraagstuk der Duitsche financiën met een -bad, waardoor d-e afvoerbui zen gesloten moeten word-en, alvorens men water i-n d-e kui-p laat loopen. Stimson legde er den nadruk op, dat het voorstel niet alleen van Amerikaansohen oor sprong is. Engeland steunt dit voorstel even zeer al-s de Ver Staten. Het doel van het voorstel is na te gaan. of bet bedrag der credieten op korten termijn vol doende is. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal men zoo noodig verder gaan. Volgens d-e Amerikaansche opvatting gaat de kwestie overigens vooral de bankiers aan. Zoo- dra de staatslieden tot overeenstemming zijn gekomen, moet d-e geheefo kwestie door de ban ken der verschillende landen verder behandeld worden. Naar vernomen wordt, hebben de groote ban kiers te New York zich reeds met een verlen ging der credieten op korten termijn, die aan Duitsohland zijn verstrekt, accoord verklaard, indien ook de geldschieters der overigen lan den tot verlenging bereid zijn. De bankiers hebben zich dus achter het nieuwe voorste-l van Hoover geschaard. Overi gens wordt ook medegedeeld, dat een ver trouwde vertegenwoordiger van Morgan zich te Lond-en ophoudt waarbij opgemerkt wordt, d-at Morgan als particulier bankier geen belang heeft 'bij ©en toespitsing der tegenstellingen tusschen de Angelsaksische mogendheden en Frankrijk. Officieele reserve, gevolgd door optimisme. LONDEN, 22 Juli. (R.O.) In officieele krin gen bestaat nog gereserveerdheid wat betreft den preciesen aard der gedane voorstellen. In Duitsche kringen der conferentie ver klaart men, dat het ontwerp tot stabilisatie van heit crediet van Duitschland in de nabije toekomst aan de ministers voor onderzoek is meegedeeld en dat men hoopte, dat Frankrijk aan de voorgenomen actie zou deelnemen. LONDEN, 22 Juli. (H.N.) Naar officieel ge meld wordt, hebben de beraadslagingen der ministers van financiën tot een vergelijk ge- 1-ei-d, dat morgen aan de plenaire vergadering der conferentie voorgelegd zal worden. Vanmorgen was de stemming no-g tamelijk pessimistisch, doch in den namiddag werd de stemming optimistisch, zoowel wat betreft de kansen der conferentie, als de beteekenis van hetgten reeds bereikt werd. LONDEN, 21 Juli. (V.D.) De onderhande lingen der plenaire zitting ter Londensche minister-conferentie hebben Woensdagmorgen een wen-d-ing genomen, die algemeen door de deelnemers gunstig wordt -beoordeeld. Tijdens de zitting, die drie uren du-urde, is men er i-n geslaagd, het er over eens te wor den, dat het buiten het kader der conferentie zou val-len, indien zij zich met principieele aangelegenheden zou gaan bezig houden. Dit zou te lang duren en, aangezien de huidige toestand spoed vereischt, heeft de conferentie haar geheele werkzaamheid geconcentreerd op de kwestie van de Duitsche cred-ieten en op het verdere verloop der zaken. Bij de onderhandelingen speelde de Ameri kaansche staatssecretaris van -buitenlan-dsche zaken, Stim-son, een leidende rol. Zijn bemoei ingen waren volkomen constructief. Zij sloten aan bij een document, dat aan de plenaire bij eenkomst door de commissie van min-isters van financiën is voorgelegd. In den aanhef van dit document wordt ge wezen op het feit, dat de hand having der fi- nancieele stabiliteit van Duitschland van es sentieel belang is voor de geheele wereld en dat de afzonderlijke staten berei-d zijn tot samenwerking. WASHINGTON, 22 Juli (R.O.) Pertinax, diie tot n-u toe dagelijks zeer pessimistische be richten aan de „Baltimore Sun" zond, deelde heden mede, d-at het Amerikaansche plan bin nen 48 uiren zou worden aangenomen. Fransche voorzichtigheid. LONDEN, 22 Juli. (H.N.) Naar verluidt, heb ben de Fransche onderhandelaars voor het be gin der plenaire vergadering zich opnieuw de verzekering laten geven, dat de z.g. grondpro blemen dat der oorlo-gs- en s-chad-eveirgoedings- schulden e-n de herziening van het Youngplan luiten het kader van de conferentie zullen blij ven. Bij d-e beraadslagingen van vandaag beeft Snow-den de kwestie der verdeeling van de buitenlan-dsche credieten in Duitschland ter sprake gebracht. Hij wees e-r op, dat Frankrijk zijn te goed voor het grootste gedeelte reeds uit Duitschland -heeft teruggetrokken, zoodat de Fransche credieten nog slechts een gering percentage van het geheel uitmaken, volgens de Time-s 5 pet. en volgens een berekening van Duitsche zijde ongeveer 6 pet., zoodat Snowden van meening was, dat Frankrijk voor ©en hoo- ger percentage in deze credieten betrokken moet worden. Laval gaf naar aanleiding biervan een ont wijkend antwoord en wees er op, dat hij geen controle op de Fransche banken heeft en er overigens ook rekening mee moet worden ge houden, dat groote bedragen Fransch geld via -de Amerikaansche en Engelsche banken in Duitsohland zijn -belegd. De Duitsche salarissen. BERLIJN, 22 Juli. (W.B.) Een aantal groote werkgeversverenigingen, onder welke het verbond van Berlijn-sche metaalind-ustrieelen, het werkgeversverbond der chemische indu strie van Groot-Berlijn en bet Rijksverbond van Duitsche detailhandel zal geen gebruik makeD van de machtiging van een der laatste noodverordeningen, de salarissen van bun e-mployé's in twee termijnen te betalen, D-e bon-den raden hun leden aan, de huidige wijze van uitkeering de-r salarissen te hand haven. LONDEN, 22 Juli. (V.D.) Na de vrij lange beraadslaging der ministers van financiën, welke plaats bad in het ministerie van bui- tenlandsche zaken, werd hedenavond een communiqué ver-strekt, waarin wordt gezegd, dat overeenstemming is bereikt nopens de voorwaarden van een rapport, dat morgen ter goedkeuring aan de plenaire zitting zal wor den voorgelegd. Nader wordt meegedeeld, dat de ministers een accoord bereikt hebben over de volgende punten: Zij zullen aanbevelingen doen Voor stappen, te nemen door tfankconsortiën, die het -bestaan de crediet o-p korten termijn moeten stabili seren en een crediet aan de Rijksbank van 25 miliioen pst. voor den tijd van 90 dagen vernieuwen. Ernstig auto-ongeval, gewond. Nederlanders DUREN (Rijnland), 21 Juli. (W.B.) Op den weg tusschen Diiren en Langerwebe beeft gisterenavond een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een Holland-sclie luxe-auto, bestuurd door een dame, reed in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom, welke afknapte. De auto sloeg over den kop en raakte in brand. Met groote moeite slaagden eenige, zich in de nabijheid bevindende landlieden erin, de vier inzittenden te redden^ die, ernstig gewond, naar het ziekenhuis werden overgebracht. Botsing tusschen auto en vrachtwagen. PARIJS, 22 Juli (H. N.) In de buurt van Besangon z^jn 3 personen bij een auto-ongeluk om bet leven gekomen. Een particuliere auto was in een bo-cbt van den weg in botsing gekomen met een vrachtauto, waarbij de ben zine van d-en eersten auto ontplofte. De drie inzittenden wisten zich niet tijdig te bergen en vonden in d-e vlammen den -dood. De chauffeur van den tweeden auto liep lichte brandwonden en snijwonden op. Behandeling van de Tolunie-kwestie voor het Haagschc Hof Havas seint nog uit Parijs over het door de Fransche regeering gepubliceerde memorandum aan den volkenbond, dat het document in de eerste plaats uiteenzet, dat de inhoud van het pact van den volkenbond en de verdragen een nauw verband vaststellen tusschen een alge meene vermindering van de bewapening en een strikte inachtneming van de militaire, maritie me en luchtclausules in de vredesverdragen, de organisatie van een gemeenschappelijke actie tegen een erentueelen aanvaller, en tenslotte de nationale veiligheid, die afhankelijk is van de geografische positie en de bijzondere om standigheden van iederen staat. Hiermede rekening houdend, heeft Frankrijk reeds eigener beweging de uitvoering van zijn vlootprogram en luchtprogram verlangzaamd, en zijn effectieven te land aanzienlijk vermin derd. Ze bedragen thans 577.000 man tegcu 796.000 man in 1921. Het tegenwoordige cijfer geeft trouwens een juist beeld van de werkelijkheid, daar de ver antwoordelijkheid, om de orde te handhaven Frankrijk vooral belet de effectieven te vermin deren, gestatiónneerd in het moederland en in het bijzonder de geoefende manschappen onmid dellijk beschikbaar voor bet verdedigen van de grens. De aanneming van den eenjarigen dienst en de inlijving van de recruten twee keeren per jaar maken, dat er permanent een halve klasse niet-geoefende manschappen is. De andere heeft slechts zes van de twaalf maanden dienst en kan derhalve niet worden vergeleken met be roepssoldaten. De geoefende manschappen, be schikbaar voor het grondgebied van het Fran sche moederland, die 400.000 bedroegen in 1921, daalden daardoor tot 227.000, hetgeen neerkomt op een vermindering met 42 pet., of zelfs tot 163.000, hetgeen een vermindering met 60 pet. beteekent, indien men er rekening mee houdt, dat de mobiele strijdkrachten, in Frankrijk gestatiónneerd, na de ervaring opgedaan bij de gebeurtenissen in Marokko en Syrië, elk mo ment buiten Frankrijk kunnen worden geroe pen, daar zij een reservemaebt vormen voor overzee. Het welslagen van de ontwapeningsconferen tie van 1932 zal afhangen van het onderlinge vertrouwen, bestaande in eerbied voor de vei- dragen, verder van de organisatie van den vrede, welke behalve vermindering^ van de bewa pening, verplichte arbitrage vereischt, gesanc- tionneerd door wederzijdsche hulp ingeval van aanval. Frankrijk is bereid aan de organisatie van deze wederzijdsche hulp deel te nemen voor alle landen. LONDEN, 22 Juli (N.T.A.) Het orgaan der Britsohe arbeiderspartij, de „Daily Herald'', schrijft over het Fransche memorandum inzake de ontwapening, dat er duidelijk uit blijkt dat Frankrijk zich op zijn ei-gen veiligheid en die van zijn bondgenooten en koloniën zal beroe pen, om zijn bewapening te rechtvaardigen. Verder blijkt duidelijk uit bet memorandum, dat Frankrijk besloten is, de Duitsdhe bewa pening zoo laag mogelijk te houden en zijn eigen -bewapening op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. In de andere bladen wordt de inhoud van het memorandum zonder toevoeging van eenig commentaar weergegeven. SEVILLA, 22 Juli. (B.T.A.) De politie ar resteerde heden een Duitscher, die verscheide ne documenten, onderteekend door de sovjets, bij' zich droeg en waarvan eenige in het He- bree-uwach waren geschreven. Uit Coriario wordt gemeld, dat een groep nersonen na de communicatie to -hebben ver broken, getracht heeft, het centraal telefoon- politie, wel-ke ingreep, werd met steenen ontvangen, waarop z« het vuur op de rad- MORGEN WORDT GESTART Uit Friedrichshafen wordt gemeld: Alvorens te vertrekken naar het Noordpool- gebied maakte de „Graf Zeppelin" hedenmorgen vroeg onder commando van dr. Eckener nog een technische proefvlucht. Zooals men weet, -heeft h-et luchtschip met hel oog op den Noord-p-ool-tocht zoowel in- als uit- - wendig een aanta-l veranderingen ondergaan. In het midden van het luchtschip is een I groote 'buis aangebracht, die met deuren kan worden gesloten. Door d-eze opening wil de Russis-c-be geleerde Moltsjanow een met gas gevulde ballon uitlaten, die naar hij hoopt, een 'hoogte van 15000 meter zal -bereiken. In de bergruimten bevinden zich bo-oten reddingsboeien, ijshouweelen en proviand voor 58 dagen. De geheele bemanning is voorzien van een Po-ol-uitrusting. De „Graf Zeppelin" zal Vrijdag a.s. starten voor zijn vlucht naar het Noordpoolgebied; het staat echter nog niet vast, op welk uur de start zal plaats vinden. Aan boord zijn reeds 600 Kg. levensmiddelen ge-laden, -benevens alle poolequipementen, voorts 12 sleden en 12 zeildoektenten, 5 vouw- booten, 2 kajaks, ijshouweeien en jachtgeréi, tenzinekooktoestellen en vele andere voor werpen, die onmisbaar zijn voor een tocht in het Poolgebied. Naar uit betrouwbare bron verluidt, is dë „uditore'' der nuntiatuur te Kowno, mgr. Fai duti, tot interimair zaakgelastigde benoemd. Deze benoeming beteekent ongetwijfeld een ontspanning in het conflict tusschen Litauen 'en den H. Stoel, daar mgr. Faiduti bij d-e Li- tausche regeering reeds van ou-ds een persona grata is, zoodat de diplomatieke 'betrekkingen tusschen Litauen en het Vaticaan wellicht ge handhaafd kunnen worden. Intusschen 'blijft de kwestie van de opzeg ging van het concordaat nog onopgelost. Waar schijnlijk zal de Litausche regeering thans met m-gr. Faiduti de onderhandelingen over de toe passing der afzonderlijke bepalingen van het concordaat hervatten. Natuurlijk neemt ook mg-r. Fai-duti -het stand punt in, -dat de katholieke actie zich niet met politiek zal (bezighouden. HAAR MAN IN BED VERBRAND. Dinsdagnacht hoorden bewoners van een -huis te Koningsbergen hulpgeroep. Toen zij de deur openden van de woning, waaruit het ge schreeuw kwam, vonden zij een echtpaar in een in brand staand bed. De man was reeds overleden; de vrouw was nog slechts licht ge wond. Uit het onderzoek -der politie is gebleken, dat de vrouw haar sla-penden man met spiritus heeft begoten en daarop in brand gestoken. Daarop trachtte zij op dezelfde wijize zichzelf van h-e-t leven te -beroovea. Nog negentigduizend stakers. In het -begin van deze week zijn. wederom veie arbeiders in het textielgebied van Noord- Frankrijk aan den arbeid gegaan. Alleen te Roubaix en Tourcoing gingen Maandag weer tienduizend arbeiders aan het werk, die voor het eerst sedert het begin van de staking weer naar de fabrieken zijn teruggekeerd. Het aantal stakers bedraagt echter nog steeds bijna -negentigduizend. PO-ONA, 22 Juli. (R.O.) Een student loste 'twee revolverschoten op sir John Hotson, lid van het gouvernement van Bombay eu waar nemend gouverneur aldaar gedurende diens bezoek aan de universiteit. Als door een wonder bleef Hotson ongedeerd. D-e eerste kogel werd gestuit door een me talen- knoop van Hotson's jas vlak boven het hart, terwijl de tweede kogel hem niet raakte. Hotson zelf o-vermeesterde zijn aanvaller, die gearresteerd werd en op wien no-g een tweede revolver werd gevonden. Bijna het geheele stadje Hampton, een had- plaats aan de Zuidkust -jan Engeland, dat zoo goed als geheel eigendom was van den hertog van Norfolk is door hem verkocht aan een Lon-densche firma. Het bedrag van d-eze transactie is onbekend, doch het staat vast, dat dit de grootste grond- transactie is, die men ooit in Engeland heeft gekend. I-Iet permanent hof van internationale justitie zette gisteren d-e behandeling voort van de zaak der Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Het.woord was thans aan den agent der Oostenrijksche regeering prof. E. Kauföianm. In de eerste plaats wees pleiter er op, dat het noodig was, de teksten van artikel 88 van het verdrag van St. Germain en van het protocol van Genève juist te interpreteeren. Hoofdzaak is daarbij artikel SS, daar dit het internationaal statuut van Oostenrijk regelt. De invoeging van dit artikel werd door den oppersten raad aldus gemotiveerd op 2 Sep tember 1919, dat het noo-di^ was voor het beginsel, reeds erkend in artikel SO van het verdrag van Versailles, in bet ver-drag vaü. St. Germain neer te leggen; n.-l. dat de onaf hankelijkheid van Oostenrijk onvervreemdbaar is 'behoudens goedkeuring van den volken bondsraad. Dit artikel bracht dus geen nieuw beginsel in het verdrag. Indien dus de tweede alinea van dit artikel niet voorkomt in artikel 80 verdrag van Versailles, dan geeft die alinea slechts een consequentie aan van hetgeen reeds in de eerste alinea is vervat. De in de tweede alinea genoemde daden zijn geen andere dan die in de eerste alinea bedoeld zijn. Dit blijkt uit de woorden: „En oonsé- quence", „bij gevolg", waarmede de tweede alinea aanvangt. Frankrijk zegt, dat in het verdrag van St. Germain de onafhankelijkheid van Oostenrijk ls vastgelegd, zooals dit land in 1919 bestond. Deze opvatting vindt nergens steun. Zij zou neerkomen op eeh immobilisatie van Oosten rijk; Oostenrijk zou daardoor geplaatst zijn in de positie van een Staat van den tweeden of -derden rang. Dit zou gelijk staan met een doorvoering van het begrip onafhankelijkheid tot de vernietiging daarvan. Pleiter ging hi-erop over tot een onderzoek van het protocol no. 1 van Genève van 4 Oct. 1922 en deed uitkomen dat het bij de opstelling van dit protocol er alleen om te doen was, de financieel-e wereld, die Oostenrijk geld zou moeten le'enen, ervan te overtuigen, dat Oos tenrijk zijn financieele verplichtingen zou na komen doordat het zijn onafhankelijkheid, zijn territoriale integriteit zou handhaven. Op 6 September 1922 heeft de Oostenrijksche bondskanselier, dr. Seipel, den volkenbonds- raa-d niet gevraagd zooals Frankrijk het voorstelt den economischen toestand van Oostenrijk, zooals deze bestond, te handhaven, maar hij heeft nadrukkelijk in zijn rede ver klaard dat Oostenrijk in het be-lan-g van ge heel centraal Europa moest worden gered van d-e kunstmatige hinderpalen, aan zun handel en verkeer in den weg gelegd. In het protocol hebben de mogendheden, die de leening garandeerden, geen nieuwe ver- plichtingen op zich genomen en hjben zü zich zelfs onthouden van de mtdrotemg garantie of bescherming; zij hebben slechts herhaald, dat zij zich verplichten de onaflian- kelijkhei-d van Oostenrijk te eerbiedigen te handhaven. De materieele inhoud van artikel^ ver aanvaard door alle mogendheden, die ot e protocol toetraden, waaronder ook Spanje en België, die het verdrag van Saint Germain niet mede geteekend hadden. De garande-erende mogendheden verbon en zich ook zich te zullen gedragen naar alle be slissingen van den volkenbondsraad Opge merkt diende te worden, dat Oostenrijk deze verklarin-g niet heeft onderschreven, doch dat -dit een verklaring was, die alleen d-e garan- deerende -mogendheden bond. De verklaring door de Oostenrijksche regee ring gegeven, bevat twee alinea's, waarvan -de eerste uitdrukkelijk verwijst naar art. SS van het verdrag van St. Germain. Daaruit volgt, dat Oostenrijk geen andere verplichtin gen op zich genomen heeft, dan daarin zqn neergelegd. De Fransche en Italiaansehe memories hul digen, zoo betoogde spr. o.a., een hyper-indi vidualistische opvatting van het begrip onaf hankelijkheid. Men kan de arbeiders toch niet onderwerpen aan een verbod van coalitie om hun onafhankelijkheid te verzekeren; men kan een onderneming niet verbieden lid van een kartel te worden, een boer lid van een coöpe ratie te worden, een koopman een compagnon te kiezen omdat men de vrijheid zoozeer lief heeft. Pleiter vreest, dat de liefde voor de vrijheid maar al te vaak voortkomt uit de zucht om anderen in afhankelijkheid te houden. De begrippen afhankelijkheid en onafhanke lijkheid hebben niet alleen een juridische, maar ook een sociologische beteekenis. Maar ook in sociologisichen zin is er een onderlinge afhankelijkheid der staten. De eene staat heeft grondstoffen, die een andere mist, de éé-ne 'heeft .geld, de ander niet. En overeenkomsten zijn noodzakelijk om deze feitelijke afhanke lijkheid te regelen, ten einde de nadeeilige ge volgen daarvan te voorkomen. Indien Oostenrijk 10 jaar tevergeefs heeft getracht, te komen tot een economische toena dering met zijn naburen en zoo mogelijk tot een Tolunie, dan is de schuld van die misluk king zeker niet aan Oostenrijk te wijten. Het douane-protocol vangt aan met de ver klaring, dat het bedoelt een begin te maken met een nieuwe regeling van Europa door midde-l van regionale overeenkomsten. Het was volkomen in overeenstemming met de verklaringen van tal van vooraanstaande Euro- peesche staatslieden, Briand vooraan, in de vergadering van den volken-bond van Septem ber 1930. Allen meenden, dat dergelijke regio nale overeenkomsten beslis-t noodig waTen in het belang van het economisch herstel en de eenheid van Europa. Welnu, op 19 Maart 1931 had men in het protocol tusschen Duitschland en Oosteniijk een dergelijke regionale overeenkomst op het oog. Pleiter onderbrak hier zijn betoog. VEEVIERS, 22 Juli. (B.T.A.) Een ho-uts- koolfabriek, alhier, werd geheel door brand verwoest. De schade bedraagt 4 miliioen francs. De oorzaak van den brand is onbekend. WARSCHAU, 22 Juli (W.B.) Te Wilna zijn In verband met de spionnage-affaire van majoor Demkowski nog drie arrestaties gedaan. De na men de-r gearresteerden worden nog geheim gehouden. Opmarsch naar Resistencia BUENOS AIRES, 22 Juli. (B.T.A,) De mi nister van oorlog deelt mede, dat een groe# opstandelingen in Corrientes de rivier de Pa rana is overgestoken, om de stad Resistencia in den staat Chaco aan te vallen. Generaal Bruce, divisiecommandant van Pa rana, heeft de opstandelingen gesommeerd, <K* zich binnen 36 uur over te geven. Het hoofd der opstandige troepen ls lult* nant kolonel Ponar, de vroegere adjudant vaCj president Irigoyen. -j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9