NAAR DE TWEE Voorloapig geen werk meer HET AMSTERDAMSCHE STEENZETTERSCONFLICT Petitionnement v. Internationale Ontwapening Einde der Amsterdamsche huurstakinsf „Tot verzekering der openbare orde" VRIJDAG 24 JULI 1931 HUURDEKSST AKIN G HET PETITIONNEMENT, NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. DE SENAAT OP RECES. HET RIJKSMUSEUM. AANWINSTEN OVER 1930. BENOEMINGEN. DE BESPREKINGEN MISLUKT. DE VERVOLGING VAN DE KATH. ACTIE IN ITALIË. BEHOORT GIJ OOK TOT DE TEGENSTANDERS? van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. DE EISCHEN DER BEWONERS INGEWILLIGD. HET ANDERHALF MILLIOEN OVERSCHREDEN. COMMUNISTISCHE OPENLUCHT MEETINGS. AFWIJKENDE INTERPRETATIE TE CULEMBORG. IN BETERE BANEN! KERMISACTIE IN HET LAND VAN CUIJK. LANDBOÜW-INSPECTIE. MALAISE IN DEN TUINBOUW. We staan voor niets meer stil. Ook Rotterdam heeft na Amsterdam zijn huurdersstaking. Rotterdam kan toch niet achterblijven als grootstad bij dit allernieuwste nieuntje. Al wat uit is op een relletje, al wat zich graag tegen de politie kant waarom zullen ze zelf wel niet weten al wat flan zieke lijke nieuwsgierigheid lijdt, gaat kijken. En loopt men klappen op, dan klaagt men, en dan zullen er altijd wel v\eei raadsleden of Kamerleden gevonden woiden, die inter- pelleeren, vragen stellen en in die kringen een relletje uitlokken tegen de politie. Want menschen blijven overal hetzelfde; en me nig Raads- en Kamerlid leeft bij de gratie van dat soort kiezers. Toch zit er ook een ernstige kant aan dit verschijnsel. "Zeker, het wordt uitgebuit door onverantwoordelijke mensehen, het wordt opgeschroefd en aangewakkerd, doch we zouden ernstig in overweging wallen geven, zoo'n gebeurtenis niet alleen te be zien als een communistisch relletje. Daar zit wat meer onder en achter. Wij loopen niet rond met de overtuiging, dat alle huisbazen onmenschen zijn. .of, om in het jargon va.n de straat te spreken: „bloedzuigers". En evenmin hebben we last van de mee ning, dat alle huurders tot de menschen in engelengedaante behooren. Ook hier geldt zooals overal: we hebben goeden en kwa den aan beide kanten. Dat een huisbaas huur vraagt en het wil hebben, ligt voor de hand; daartoe heeft hij het volste recht. En onrecht doet degene, die huurt en aan alles eender denkt dan aan de huur. Natuurlijk loopt men als huisbaas gevaar lastige huurders te krijgen, slechte beta lers, menschen. diie het er op aan leggen relletjes te maken. Daarin heeft de wet voorzien: onwillige huurders kan men ver wijderen. Ook daartegen kan niemand, ver zet aanteekenen. Behalve wanneer zoo'n huisbaas alleen zou rekenen met het koude recht en daar door grootelijks tegen de naastenliefde mis doen. doqr goedwillige huurders, die door omstandigheden buiten hun schuld in ach terstand geraken, dadelijk het mes op de keel te zetten. Ook dat kan voorkomen- huisbazen en huurders hebben elkaar als medemensch te beschouwen. Hier ligt de oorzaak, naar men zegt, in het opslaan der huur. De huurders meenen, dat het onge motiveerd js; dat het dus alleen maar te doen is, om meer geld uit de huizen te wrin gen. Over die bedoelingen spreken we niet. Doch. laten we eens veronderstellen, dat in een of ander geval een huisbaas meent de huur te moeten verhoogen; en er ook recht toe zou hebben, dan nog dient zoo iemand irt. uit de oogen te kijken, dat men, door het f betere te willen, het goede niet verliest. En we zouden willen vragen: is het nu juist zoo'n geschikte tijd om de huur te ver- hoogen? Loopt men geen gevaar zoodoende menschen te treffen in de huidige omstan digheden, die het onmogelijk kunnen op brengen? We hooren de opwerping al: dat ze eerder aan huishuur, dan aan de bioscoop moeten denken. Goed; doch zoo staat voor die menschen de kiwestie niet; voor hen is het deze vraag: waaraan geven wij het geld het, liefst: aan de bioscoop, waar we wat aan hebben, of aan den huisbaas? En laten we niet te gauw dat. veel te alge meen veronderstelde verkwistingsargument aanhalen. We geven graag toe: huurders slaan niet. den besten weg in door te weigeren, zeker niet door relletjes te maken. Wij zouden lie ver zien, dat, als onredelijk de huur word opgedreven, men er globaal uittrok en er niemand meer introk. Doch het zal gewoon lijk om huizen gaan, die door hun goedkoop te al denken geven, en door die menschen voor hetzelfde geld niet vervangen kunnen worden. Dat geeft een soort macht aan den huis baas, welke wij gevaarlijk vinden. Wij hou den vast aan het vrije bedrijf. Zoolang het mógelijk is, doch „als" het zou blijken, dat er menschen zijn, die de weelde van die macht niet kunnen dragen, dan zouden wij noodgedwongen, die vrijheid beperkt wil len ziien, juist als enkele jaren terug. Ook hier gaat het tusschen twee groe pen van menschen, waarvan de eene groep niet machteloos overgeleverd moet zijn aan een andere- Uit Lourdes vertrokken. Gister-morgen is de zfekenfrein vertrokken Het vervoer der zieken, die allen zeer tevreden zijn, had een vlug en goed verloop. De andere treinen met de Nederlandsche pelgrims, ver trekken eenigen tijd later. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft den Zeereerw. heer G. Huys belast met de gods dienstlessen aan de K. M. Academie te Breda en hem tevens benoemd tot moderator der ka thedieke Cadettenvereenlging. (S't. Maria) „Wij kennen geen politieke gevangenen" Op .ourbeeldige wijze heeft de Eerste Kamer haar werkzaamheden voorloopig gesloten. Ware mevr. 'othuis ter elfder urt niet met een op merking gekomen welke een vrij uitvoerige ge dachte. iwisseling ontketende, dan zou de revisie vau een vrü-groot aantal wetsontwerpen, welke alle z. n. st. onder den hamer door gingen, bin nen eenige uren afgeloopen zijn geweest, hu moest er nog gepauzeerd worden. De opmerking van mevr. Pothuis betrof het gevangenis-regiem, dal ir. Soekarno, de ver oordeelde leider der P. N. 1. moet ondergaan. De socialistische afgevaardigde wilde Soekarno 23;en hehkndeld als politiek gevangene. Zoo ongeveer als mr. Troelstra, Jhr. v. d. Goes ot ds Hugenholtz hun straftijd doorbrachten, veel Humaner dus dan Domela Nieuwenhuis, die „zakjes moest plakken", en meer zooals Hugo de Groot, die op Loevestein toch boeken kreeg (en er zoo vandoor kon gaan. dachten verschil lenden hardop I. Minister de Graaft antwoordde heel formeel: wij kennen geen politieke gevangenen en de heer Soekarno is een gewoon misdadiger in zoover hij veroordeeld werd wege-ns overtre ding van het wetboek van strafrecht. Dit vond prof. Kranenburg toch wel wat al te formalistisch geredeneerd en de heer Her mans, die als man van ondervinding kan pra ten, was er bepaald kwaad over, Jat de Minis ter menschen als ir. Soekarno tot de „gewone clientèle" van de gevangenas rekende. In zijn antwoord op deze bemerkingen stond de Minister toch wat sterker, toen hij er op wees, dat het verblijf van ir. Soekarno een gevangenis is, uitsluitend voor ontwikkelden, waaraan zelfs zekere weelde verweten wordt. Hier uitzonderingen maken voor bedrijvers van daden, die meer in politieke lijn liggen, schijnt inderdaad moeilijker. Overigens gelooven wij, dat dit gevangenisregiem toch we! een bij uit stek „inwendige aangelegenheid" van Indië is en dat de Indische regeering gesteld, dat ir. Soekarno zijn straftijd van twee en een half jaar zal uitzitten, iets, waar men met het oog op de eritiek van prof. de Schepper wel eens aan kan twijfelen zelf wel zal begrijpen, dat het de bedoeling niet kan zijn een man als den veroordeelden mheemsdben leider voor goed te knai- ken. Deze discussie ging buiten, de stukken om, ztf nam niettemin bijna den meesten tijd in beslag. Niemand bad bezwaar drie leeraressen van de Kweekschool te Arnhem wegens bijzonde re omstandigheden, bij speciale regeling alsnog onder de pensioenwet te laten vallen, ofschoon personen, uitsluitend werkzaam zijnde aan het internaat van de Kweekschool, niet als ambte naar in den zin der Pensioenwet 1922 kunnen worden beschouwd De heer de Jong kreeg van Minister de Geer de toezegging, dat in analoge gevallen eenzelfde billijkheid zal worden betracht als nil te Arn hem werd beoefend Vermoedelijk zal de katho lieke senator aan deze mmisterieele toezegging meer waarde hechten, dan aan de overweging van maatregelen tegen immoreel© beursprac- tijken.- Deze zaak, waar de heer de Jong bij de begrooting af op wees, schijnt de Regeeri-ng blijkbar niet zoo makkelijk voor uitsnijding vatbaar. De wijziging der wet op de dividend- en tantieme-belaefcing deed de heer Dubbelman in de bres springen o.a. voor belanghebbenden, die belast worden over uitkeeringen, waarvan het doel is oud verlies goed te maken. „Ik ken geen beter land dan Nederland", zei de heer Dolbbelman, „maar de belastingen jagen er velen uit". Minister de Geer zei noch veel op den lof, noch op de klacht, maar hij Meld vast aan zijn wetsuitleg, welke tusschen die van den fiscus en de belanghebbenden in staat, maar toch di goedkeuring schijnt weg te dragen van het liberale deel van het bedrijfsleven. De Stuwadoorswet gaf den heer die Bruyn aanleiding tot de opmerking, dat de Minister zou waken voor de onafhankelijkheid der vei- liighoidscommissies in ti stellen krachtens art. 19 bis en dat er geen verantwoordelijkheid zou worden afgeschoven op de* arbeiders, die dit is een novum krachtens art. 12, lid 7 der wet strafbaar zullen zijn, als zij verzuimen weiligkddsmlddelen te gebruiken. Minister Verschuur ziet deze bepaling juist in verband met de algemeen© posiitie der ar beiders Eigen verantwoordialijkheiidtsgevoel wordt zoo gescherpt en natuurlijk zullen de ambtenaren well uitzien, hoe de feitelijke po sitie der arbeiders in bedrijven is. Dat zij ge dwongen worden ook zélf op eigen veiligheid te letten, lijkt ons heuech niet kwaad. Op dit punt gelooven wij in opvoedende kracht. Maar met Jhr. v. Gittens hebben wij minder fiducie in de paedagogische waarde van onbewaakte overw gen. Of oua-gouverneur van Gelder land inrussohen de door hem verlangde viaduct- kruisicf. zal krijgen op den spoorweg Ede-Bar- neveld, betwijfelen wij. Minister Reymer is altijd mn goeden wil, maar de „Spoorweg directie is er ook nog". En zoo goed als zij de verlaging der rentegarantie van 5 op 4 pet. er door kreeg, iets waar Jhr. v. Gitters ook al ontsticht over was, zoo zeker zal zij er wel in slagen aan haar overwegen-politiek vast te houden. Heeft Minister Reymer er ail nliet triomfantelijk op kunnen wijzen, dat bij de laatste begrooting niemand behoefte gevoelde over da onbewaakte overwegen te spreken?... Dat kan Z. Exc. op een extra-rede komen te staan lij de eerst volgende gelegenheid. Het aantal bezoekers vertoont een bevredigende stijging. Verschenen ?ijn de verslagen omtrent 's Rijks verzamelingen van geschiedenis en kunst over 1930, gedrukt ter Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage. In het jaarverslag omtrent het Rijksmuseum vinden wij het volgende vermeld De brand van het Leidsche Stadhuis was aanleiding om opnieuw grondig mogelijk brand gevaar en voorkoming daarvan onder oogen te zien. Het gevolg daarvan was afsluiting van alle werkplaatsen, ateliers en bewoonde ver trekken door ijzeren deuren. Door de zorgen van den Rijksgebouwendienst was een 29-tal dezer deuren tegen het einde van het jaar aan gebracht. De Vereeniging Rembrandt stelde het museum in staat tot een aankoop, sinds jaren ge- wenscht, namelijk een werk van Hieronymus Bosch 14551516). „De gevangenneming van Christus in Gethsemane" is een pakkende compositie in den trant van het bekende „Christus op weg naar Golgotha", in het Mu seum van Gent. Deze aankoop viel samen met het terug geven aan het Louvre van de „Blauw schuit" van Bosch, welk schilderij sedert drie jaren als bruikleen in het Rijksmuseum aan wezig was. De Commissie voor Pboto-verkoop schonk aan het Rijksmuseum een „Gezicht in Florence", een avondstuk, geschilderd door Francesco Bacchiacca (1494—1557) en waarschijnlijk da teerend uit omstreeks 1550. Een aanwinst van beteekenis viel het Rijks museum ten deel door een testamentaire be schikking van wijlen Dr. C. Hofstede de Groot, namelijk een „Landschap", van Hercules Se- ghers (1590—1640), hetwelk een langgevoelde leemte in de verzameling aanvult. Dr. Hofstede de Groot had als bepaling bij dit legaat de voor waarde gemaakt, dat aan de stad Groningen een kunstwerk van ongeveer gelijke waarde uit de verzameling van het Rijksmuseum moest aangeboden worden. Daarvoor werd een der beste werken van Willem van de Velde, „Sche pen in een stormachtigen dag", beschikbaar ge steld, welk aanbod door B. en W. van Gronin gen werd aanvaard. Als schenking van de Commissie voor Photo- verkoop werd verworven een aantrekkelijk „Berglandschap", op hout geschilderd door Guillaume Dubois 16101680), van diens handteekening voorzien en gedateerd 1640. Eveneens werd van de Commissie voor Photo- verkoop ontvangen een fijn en pittig Zeestukje van Jan Porcellis 15851632), die tot dus ver in de verzameling nog niet vertegenwoor digd was. Een vierde schenking van deze Com missie bestaat uit een expressief Damespor tret, door Anthonie Palamedesz 16011673) hetwelk om zijn duidelijken Delftschen trant gehangen werd in het kabinet met de Delftsehe meesters. Dr. H. Schieffer, te Amsterdam schonk een merkwaardig .„Berggezicht", dat werwantschap vertoont met Claude de Jongh 1605—1663), aan wien het vragenderwijze is toegeschreven. De beide zalen, waarover de 17de eeuwsche beeldhouwwerken zijn verdeeld en waarvan de eerste de werken in marmer en de tweede dr- schetsen in terra-cotta bevat, hebben een ver andering ondergaan, zoodat/ thans de- eerste zaal Hendrick de Key&er en zijn tijdgenooten omvat, de tweede zaal -de voortbrengselen der latere 17de eeuw, met Artus Quellinus en Rom- bout Verhulst als hoofdfiguren. Hierdoor ver kreeg men behalve een juister overzicht van de historische ontwikkeling tevens een beteren kijk op de drie voornaamste beeldhouwers on zer gouden eeuw. De nieuwe groepeering in de koepelzaal werd mogelijk gemaakt doordat een tweetal tot dusver zoo goed als onbekende wer ken aan het geheel kon worden toegevoegd. Dit is in de eerste plaats de buste van gepolycho- meerd terra-cotta, door Pieter de Keyser, voor stellende den Admiraal Piet Heyn en waar schijnlijk ontstaan op het moment, dat deze beeldhouwer de graftombe van den Zeeheld te Delft vervaardigde. Geheel onbekend was tot dusver een borstbeeld aangetroffen tusschen de bouwfragmenten, dat vermoedelijk tusschen De Katholieke steenzetters onder politie-geleide weer naar huis. Zooals wij reeds vermeldden werden er tus schen leden van „Emos" en „E.M.M." bepre kingen gevoerd om een oplossing te vinden in het bekende conflict. In verband hiermede werden de ongeregeldheden enkele dagen ge staakt. Naar wij thans evenwel vernemen zijn de besprekingen mislukt en daar men vreesde, dat de vijandelijkheden thans weer zouden worden voortgezet zijn de Katholieke Steen zetters gistermiddag weer met sterke politie begeleiding naar hun woningen gebracht. St. Dionysius de Areopagiet, uit de Zuid- fransche school van omstreeks 1505, aan gekocht door het Rijksmuseum- 1876 en 1886 uit een Amsterdamsche afbraak in het museum kwam. Nadat deze buste in het licht was gebracht, viel den hoofddirecteur op, dat onder loodwit- en menie-lagen zich een krachtig gemodelleerd terra-cotta bevond. Na verwijdering der vele verflagen kwam bet oor spronkelijke zoo goed als ongeschonden en met hier en daar bewaarde polychromie voor den dag. De stijl van dit beeld sluit zich, wat haar- bewerking, vorm van hoofddoek en uitdrukking betreft, op het allernauwst aan bij de vier mas- kers^ die het voetstuk van de Razernij ver sieren. v Voor verschillende afdeelingen kunstnijvei- heid werden aanwinsten verkregen, evenals voor de historische verzamelingen. Het bezoek over bet afgeloopen jaar mag zeer bevredigend heeten. Het totale aantal steeg tot 235.426 tegenover 230.435 in 1929. On der dit laatste cijfer zijn niet begrepen de 15.563 avondbezoekers der lichtweek in October 1929. Het bezoek in 1930 vermeerderde dus met 4991. Onder het totaal vallen 205.539 betalenden en 29.8S7 houders vau vrijkaarten, waaronder 4711 leerlingen onder 380 geleiders van 168 on derwijsinrichtingen. Het prentenkanmet boekte door schenking cn koop verschillend© aanwinsten op grafisch gebied. De collectie teekeningen werd verrijkt met de belangrijkste aanwinst die zij tot heden mocht boeken, toen het Prentenkabinet in Augustus de vijf en zestig Rembrandt- teekeningen ontving, die in 1906 door dr. C. Hofstede de Groot aan het Rijk werden ge schonken met het recht van vruchtgebruik voor den schenker tot zijn overlijden. Nog andere teekeningen werden verworven. Het studielokaal boekte 1895 bezoekers. Voor het Mauvitshuis te 's-Gravenhage werd dit jaar niets aangekocht en de voor aankoop beschikbare gelden werden grootendeels ge- gebruikt ter afbetaling van aanwinsten van vroeger. De rest, werd ter zijde gelegd om in een volgend jaar iets zeer belangrijks te kunnen verkrijgen. De heer B. Svenonius te Stockholm gaf aan het Mauritshuis een interieur met een dok tersbezoek ten geschenke, een karakteristiek schilderij van Hendrick Heerschop (1627-1672), voluit gemerkt en 1668 gedateerd. In bruikleen van 't Dep. van Financiën ont ving 't Mauritshuis het bekende portret van Jacob Cats, geschilderd door Arnold van Rave- steyn in 1660, voluit gemerkt en gedateerd. Het is afkomstig uit het Catsbuis op Zorgvliet. Het aantal bezoekers bedroeg 86832 tegen 81941 in 1929. Van het Kopinklijk Kabinet van Munten, Penningen en Gesmeden Steenen is een ge detailleerde lijst van aanwinsten opgenomen. Ook het Rijksmuseum van Oudheden kon de verzamelingen met verschillende voorwerpen verrijken. Het verslag van het Leidsche Mu seum deelt verder tal van bijzonderheden mede over gedane opgravingen. VEERTIG-JARIG PROFESSIEFEEST. Woensdag 29 Juli a.s. hoopt de Eerw. Zuster Innocentia (in de wereld mej. Th. van Doorn) directrice der Kweekschool in het Moederhuis der Franciscanessen te Dongen, haar veertig jarig professiefeest te vieren. Antwoord van den H. Vader aan den Ned. R. K. Middenstandsbond. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft in amt- woitrd op zijn telegram aa,n Z. H. den Paus het volgende telegram ontvangen „Zijne Heiligheid, zeer dankbaar voor de .har telijke hulde van den Katholieken Midden standsbond en vaderlijk aanvaardend Uw edele gevoelens van kinderlijke solidariteit met de Katholieke Actie, dankt U voor den bijstand in 't gebed en zendt U van ganscher harte, als onderpand van Zijn genegenheid den Apostoli sch en Zegen. w.g. KARDINAAL PACELLI." Communisten, links-socialisten en fascisten zijn de eenige principieels tegenstanders van het ontwapeningspeibitionnement. Alle andere Nederlandsche burgea's zijn voor ontwapening. De een meent, dat de ontwapening alleen internationaal en gelijktijdig kan geschieden, de ander dat men zelfs nationaal, zonder weder- kearigheid, mag en moet beginnen. Het minimum, het gemeenschappelijke is ech ter voor alles deinternationale ontwapening. En deze wordt door het petitionnement geëdsöht. Wie nu, om welke reden dan ook, hetzij dat hij de formuleering niet straf genoeg vindt; of wijl hij hoogere motieven had willen zien opgenomen, of ook uitsluitend uit laksheid, zich niet bij het leger der onderteekenaars aansluit, verzwakt de moreel© kracht van het petitionne ment; sluit zich als het ware aan bij de prin Cipieele tegenstanders. Te' Genève zal men niet alleen berekenen, hoevelem onderteekend hebben, maar ook hoe- velen niet onderteekend hebben. Tot deze laatste groep mag geen enkele Ka tholiek behooren. Teekent daarom zelf, ©n werft onder uw vrienden en kennissen voor het petitionnement We gaan naar de twee millioen, we moeten nog veeUÏTooger. Het kan, het moet. Alle Nederlanders, mannelijke en vrou welijke, hoven 18 jaar kunnen teekenen. ZILVEREN KLOOSTERJUBILé. Zaterdag 25 Juli a.s. viert, op „Mariënburg", te Soestdijk, de Eerw. 'Zuster Maria Gesina, van de Orde der Augustinessen, te Delft (in de wereld mej. Suze Schoonebeek, uit Amsterdam) haar zilveren professiefeest. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam i Adres INaam Adres Naai» Adres Naam Adres Naar wij vernemen is in een bespreking tusschen de huureommissie van bewoners uit de Nova Zemblastraat en den eigenaar der huizen de kwestie omtrent de huren opgelost. De eischen der bewoners werden volkomen ingewilligd, terwijl tevens is afgesproken, dat er° binnen een jaar geen huurverhooging zal plaats vinden. Men verwacht ook, dat de buurstaking in de van Hogendorp&traat thans spoedig zal zijn opgelost. Het bestuur der Ver. De Nederlandsche Dagbladpers maakt bekend, dat het aantal onderteekeningen van het Petitionnement voor Int. Ontwapening gisteren de anderhalf millioen overschreed. Allen, die nog niet hebben geteekend, wor den met aandrang verzocht dit ten spoedigste te doen. DE VERDEELING DER OVER SCHOTZETELS. Artikel 100 tweede lid der Kieswet. S.V.P. Ingevuld toezenden aan het Bureau van ons Blad Bezwaren tegen door de overheid gestelde voorwaarden. Eenigen tijd geleden werd aan de afdeeling Eindhoven der C. P. H. vergunning verleend tot het houden van eenige openluchtmeetings, waarbij o.a. de voorwaarden gesteld werden dat men zich moest onthouden van het be spreken, eventueel bet vermelden van feiten en omstandigheden, specifiek uit het bedrijfsleven van Eindhoven en omgeving; en van het kwetsend sproken over den godsdienst, gods dienstige instellingen of bedienaren van den godsdienst. Naar aanleiding hiervan stelde het Tweede Kamerlid Wijnkoop eenige schriftelijke vragen waarin het o.m. luidde of de regeering bereid was te bevorderen „dat in den vervolge derge lijke uitzonderingsmaatregelen tegen de C. P. H. en ten gunste van kerk en patroons niet meer worden uitgevaardigd" De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben hierop geantwoord dat het de regeering bekend is dat die voorwaarden werden gesteld. Zoodanige voorwaarden strekken tot verzeke ring der openbare orde; burgemeester en wet houders zijn bevoegd haar te stellen. De Regeering vei'mag den steller der vragen niet te volgen in de beschouwingen, welke deze meent daaraan in diit verband te moeten ver binden. Op grond van het vorenstaande behoeven de andere vragen geen beantwoording. De raadscommissie, belast met het. onder zoek van de geloofsbrieven voor den nieuwen, gemeenteraad te Culemborg, besloot den raad te adviseeren het door het Centraal Stem bureau benoemd verklaarde lid J. A. Klein (V.D.) niet toe te laten en aan den Vrijheids bond in plaats van twee, drie zetels toe te kennen. De commissie is van oordeel, dat deze be noeming onjuist is geweest en in strijd met den letterleken tekst van art. 100 der Kieswet. Het Centraal Stembureau heeft, nadat het bij de eerste verdeeling der zetels acht zetels had toegewezen, aan de lijsten, die meermalen den vollen kiesdeeler hadden bereikt, de overige 5 zetels verdeeld aan de lijsten met de grootste overschotten, waarbij zij ook in aanmerking liet komen die lijsten, die wel van den kiesdeeler, doch niet den vollen kiesdeeler hadden gehaald. Dit acht nu de raadscommissie een onjuiste toepassing van art. 100, 2e lid, waar dit zegt dat, na de eerste toewijzing van de zetels, ver kregen met den vollen kiesdeeler, eerst een zetel moet worden toegekend aan de lijsten die de grootste overschotten hebben gelaten. Hierbij stilstaande, meent de raadscommissie dat lijsten die den kiesdeeler niet ten volle hebben-^ehaald, geen overschot kunnen hebben doch slechts een tekdtt aangeven. Deze lijsten kunnen volgens de raadscommissie slechts hij een derde verdeeling voor een zetel in aan merking komen. Het is vrijwel zeker dat, in welken zin de raad van Culemborg ook besluit, een of meer der betrokken partijen in beroep zullen komen bij Ged. Staten, die dan in deze kwestie zullen hebben te beslissen. De eerste bijeenkomst der commissie. Zooals wij indertijd hebben medegedeeld was door den kring Cuijk van den N. C. B. het ini tiatief genomen tot het voeren eener actie, welke er toe zou leiden, dat de kermissen, zoo wel op moreel als op financieel gebied, in be ter© banen zouden worden geleid. Hiertoe werd onlangs een vergadering gehouden met de be sturen deT verschillende gemeenten, op welke bijeenkomst besloten werd een commissie in het leven te roepen, waarin Maast d© geestelijk heid en de gemeentebesturen de dekenaten Boxmeer en Cuijk ook zitting zouden hebben, vertegenwoordigers der diverse standsorga nisaties. Na gehouden besprekingen werd een uitge breide commissie samengesteld; waarin o.m. zitting hebben de ZeeTEerw. heeren J. Hessel- mans, deken van Beugen en A. Sengers, deken van Cuijk en de burgemeesters van Boxmeer, Cuijk, Hops, Mill, Oeffeit, Oploo, Vieriingsbeek en Wanroy. Verder hebben zitting vertegenwoordigers van den Boerenbond, der Middenstamdisver- eenigingen en werkliedenvereeniging. Deze Commissie hield te Boxmeer haar eerste bijeenkomst en koos tot voorzitter den heer L. Th. Pools te Gassed en tot secretaris den heer J. M. Goessens te St. Anthonis. Teneinde een verkeerde meening» weg te ne men, verklaarde de Commissie, dat bij niemand der leden voorzit of heeft voorgezeten de ken- mis af te schaffen. Verschillende voorstelden, indertijd naar voren gebracht, werden thans nader besproken en overwogen. De bedoeling is deze voorstellen ter bespreking voor te leg gen aan de diverse stamdisorganisaties en haar medewerking te vragen tot het welslagen van het beoogde doel. DE UITVOERING DER TARWEWET Het is aan het Regeer!ngsbureau voor de uitvoering van de Ta.rwewet noodzakelijk ge bleken nogmaals er op te wijzen dat de meening als zou voor het vervoeren van ingevoerd gries- meel een toeslag van 2 gulden per 100 K.G. moeten worden betaald, onjuist is. Niet 2 gulden doch slechts 25 cent per 100 K.G. moet worden betaald door hen, ten wier behoeve het ingevoerde griesmeel wordt ver voerd of opgeslagen. Mr. J. J. Wintermans tot inspec. teur benoemd. Bij Kon. besluit van 20 Juli 1931 is; I. G. J. Kaiebeeke, te 's Gravenhage, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als inspecteur van den landbouw, benoemd tot adviseur van den landbouw; mr. J. J. Wintel-mans, te 's Gravenhage, on der gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als inspecteur van het la ndbouw-onderwijs, tevens belast met de waarneming van de func ties van inspecteur van het zuavelwezen en van Rtjkszuivelinspecteur, benoemd tot inspecteur van den landbouw en is hem als zoodanig <x>k verder de "Waarneming opgedragen van de beide hiervóór bedoelde functies; ir. D. S. Huizinga, te Roermond, onder gelijk, tijdige toekenning van eervol ontslag als Rijks- landbouwconsulent, benoemd tot inspecteur van het landbouwonderwijs, tevens hoofd van den binnenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst. Geen vrijstelling van premie betaling. in verband met de malaise in den tuinbouw had de algemeene vergadering van de Langen- dijker groentencentrale besloten, tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het verzoek te richten om vrijstelling van premie betaling voor de sociale verzekeringswetten voor tuinders met een inkomen van minder dan 1200 's jaars. De minister heeft thans bericht, dat hij zijn medewerking voor de daarvoor noodige wetswijziging niet kan ver- leenen. OUD BURGEMEESTER E. J M. J. MAEYER f. Te Moergestel is in dien ouderdom van ruim 70 jaren overleden de heer E. J. M. J. Mayer, oud-burgemeester van Moergestel en ridder in de Orde van Oranje Nassau. Beulsknecht, teekening van Rembrandt, verworven door het Rijksprentenkabinet,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5