„REPARATIE VAN 'N GEBARSTEN VAT" Doch men begint niet het vat opnieuw te vullen IS BRUNING TEVREDEN Is dat ontwapening? Woede van de Duitsche pers SPANJE'S TROEBELEN. DE TOLUNIE VRIJDAG 24 JULI 1931 WERELDCRISIS EN ONT- WAPENINGSVRAAGSTUK De Duitsche pers boos op Frankrijk. De „Daily Herald" over het Fransche memorandum. DE KARDINALEN ONTBODEN. DE ZEPPELIN-POOLTOCHT. Slechte weervooruitzichten. BEKLAGENSWAARDIGE OUD- STRIJDERS. OPROEP AAN DE SPAANSCHE COMMUNISTEN. DE OUSTRIC-AFFAIRE. EEN VRAAG VAN DEN NEDER- LANDSCHEN RECHTER HET FASCISME IN FINLAND. Hij noemt den afloop van de conferentie een zeer goede „EEN BIJEENKOMST VAN ZOOVEEL MINISTERS EN DESKUNDIGEN HAD WEL IETS BETERS MOGEN OPLEVEREN" LONDEN, 23 Jul'i (V.D.) Het officinale communiqué van de slotzitting luidt als volgt: Het in den laatsten tijd in overmatigen om vang onttrekken van kapitaal aan Duitschland heeft een acute, finaneieele crisis veroor zaakt. Deze opzeggingen zijn voornamelijk voort gekomen uit een gebrek aan vertrouwen, dat niet wordt gerechtvaardigd door den economi- schen toestand van het land. Teneinde de handhaving van de finaneieele stabiliteit van Duitschland, die van essentieel belang is voor de geheele wereld, te verzekeren, zijn de op de conferentie vertegenwoordigde regeeringen bereid, om, voor zoover het in hun macht ligt, samen te werken tot herstel van het vertrouwen. De op de conferentie vertegenwoordigde re geeringen zijn bereid in haar respectievelijke landen den financieelen instellingen aan te be velen de volgende voorstellen voor de onmid dellijke verlichting van de huidige situatie: lo. dat het door de centrale banken onlangs onder auspiciën van de Bank voor internatio nale betalingen aan de Reichsbank verstrekte crediet van 100 millloen dollar op den verval dag zal worden verlengd voor een tijdsduur van drie maanden 2o. dat de bankinstellingen in de verschil lende landen gezamenlijk maatregelen zullen nemen, opdat de credieten, die reeds in Duitsch land uitstaan gehandhaafd kunnen blijven. Voorts beveelt de conferentie aan, dat de bank voor internationale betalingen zal wor den uitgenoodigd om zonder dralen een com missie te vormen van door de regeering be noemde vertegenwoordigers van geïnteres seerde centrale banken, teneinde een onder zoek in te stellen naar den onmiddellljken verderen credietnood van Duitschland en ten einde de mogelijkheden te bestudeeren van converteering van een deel der credieten op korten termijn in credieten op langen termijn. De conferentie nam met belangstelling ken nis van de mededeelingen van dr. Brüning, met betrekking tot den gemeenschappelijken waarborg, <R9 onlangs door de Duitsche in dustrie ter beschikking is gesteld voor het goud-disconto van de Reichsbank. De conferentie was van meening, dat een waarborg van dezen omvang het mogelijk maakt, een gezonde basis te vinden voor de hervatting van de normale werkzaamheden voor hét internationale credietwezen. De conferentie was voorts van meening, dat, wanneer de genoemde maatregelen zouden wor den uitgevoerd, zij een basis zouden vormen Voor een actie van meer permanenten aard. Het communiqué was geteekend door eten voorzitter der conferentie, Ramsay Mac Donald en den secretaris-generaal. Sir Maurice Hankey. De conferentie besloot tevens, dat de com missie van deskundigen de maatregelen, noo- dig-voor de uitvoering van de voorstellen van president Hoover, inzake de opschorting der in ternationale 'schuldbetalingen, gedurende een jaar in bijzonderheden zal uitwerken. Brüning over het resultaat LONDEN, 23 Juli. (N.T.A.) „De afloop van de conferentie is een zeer goede". Met deze woorden leidde de rijkskanselier, dr. Brüning, de bespreking met de persver tegenwoordigers, welke dadelijk na het slot van de Londensche zeven mogendhedenconfe- rentie plaats vond, In. Ten opzichte van de verklaring, welke zoo- als reeds gemeld, door de Londensche confe rentie na het slot van haar beraadslagingen werd gepubliceerd, merkte de rijkskanselier op, dat de formuleering der besluiten in zeer ruime mate in den zin van de Duitsche wen- schen is geschied. „Vandaag", aldus de kanselier, „zijn nog eenige dingen veranderd, die ons aangenaam waren. Het gaat bier om een tusschenoplos- sing. Op een snelle oplossing op de basis van een leening op langen termijn hebben wij niet Berekend en zooals ik reeds in Parijs gelegen heid bad te zeggen, is het, geheel afgezien de technische moeilijkheden van zulk een internationale leening, die maandenlange voor bereidingen eischt, van den aanvang af duide lijk geweest, dat overeenstemming over zulk een leening 0p het ©ogenblik minstens tus schen Amerika, Engeland en Frankrijk in het geheel niet te bereiken is. Ik zie hierbij geheel af van eventueele poli tieke eiseh-en. Z-oo is het bijvoorbeeld duidelijk, dat ook de toestand der Vereenigde Staten het hun onmogelijk ge-maakt zou hebben, aan een leening op langen termijn deel te neimen. Hierbij komt nog de toestand van de Lon densche geldmarkt, die o-p het oogenhlik een Duitsch-e leening wel uitgesloten doet lijken. Dientengevolge hebbsu wij ons ertoe moeten bepalen, dat eerstens het 100 m-illioen dollar •rediet, dat 16 Augustus a.s. vervalt, verlengd wordt en wel voor drie maanden en ten twee de hebben wij, waarop het vooral aankomt, er voor gezorgd, dat verder geen credieten op korten termijn aan Duitschland onttrokken worden". Rijkskanselier dr. Brüning wees er ve-rder dat dit juist bet punt is, waarvan de noodzakelijkheid algemeen erkend werd. Hij legde er den nadruk op, dat het nu in Wezen nog slechts om Ameri-kaansche en Engelsche credieten gaat. Het feit, dat de fi naneieele instituten dezer twee landen onvoor waardelijk bereid zijn, mede te helpen en dat Duitschland, zooals reeds meermalen is ge zegd, al zijn invloed in deze richting zal aan wenden, is, aldus de rijkskanselier, in ieder geval van niet geringe bete-e-kenis. Groote waarde hechtte de rijkskanselier aan de vaststelling, dat alle maatregelen van de conferentie sle-chts voorloopi-g zijn en da* het Duitsche crediet in het buitenland onder alle omstandigheden binnen afzienbaren tijd vergroot zal worden. Hij merkte op, dat hij in den laatsten zin van het door de conferentie verstrekte com muniqué aangespoord heeft, dat in de toe komst de gezonde basis moet gelegd worden voor de herleving van normale credietopera- ties. Om dit alles te bespoedigen werd van Duit sche zijde voorgesteld, zooals reeds persoon lijk met dr. Sprague, den Amerikaanschen ad viseur van de Bank of England in de afge-loo- pen week geschied is, dat een kleine groep van deskundigen van internationale bekend heid naar Berlijn zal gaan, die in deze kwestie dan van advies kunnen dienen. De Amerikaansehe gedelegeerden hebben voorgesteld, dat om zoo spoedig mogelijk te komen tot een regeling van bet vraagstuk der handhaving der credieten op korten ter mijn en tot een eventueele uitbreiding vau de credieten op korten termij-n, de presidenten der circulatiebanken een comité van deskundi gen op bankge-bied zullen benoemen, dat tevens op voorstel der Amerikanen zich ermee bezig zal houden, de mogelijkheden om de credieten op korten termijn om te zetten in credieten op langen termijn, reeds thans onder het 002 te zien. Wij hebben gedaan gekregen, aldus Brüning, dat, terwijl de bank voor internationale her stelbetalingen dit comité formeel onder z-ioh zal hebben, de leden ervan door de circulatie banken benoemd worden en niet door genoem de bank. Mcdedeeling van Curtius. Na de uiteenzettingen van d-r. Brüning, deelde de rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius mede, dat de deskundigen, die over de za-kenleveringen en de geleidelijke doorvoering van het Hoov-er-plan van advies hebben te dienen, te Londen bijeen blijven en onder elkaar het vraagstuk zullen regelen om don uitslag aan hun regeeringen mede te doe len. Dr. Curtius stelde verder vast, dat het niet tot een of ande-re manifestatie van politiek vertrouwen was gekomen. De conferentie heeft zich uitsluitend met <fe finaneieele vraag stukken bezig gehouden. Hoe Hugenberg de zaak ziet. De voorzitter der Duitsch-nationale Volks partij, dr. Hugenberg, heeft gisteren een verkla ring afgelegd over den toestand in Duitschland, waarin hij o.m. zegtDe finaneieele crisis in Duitschland is bet onvermijdelijke gevolg van de jarenlange herstelbetalingen. Het terugtrekken der credieten, dat ten deele geschiedt uit politieke overwegingen, maakt bet bedrijfsleven thans bloedarm. Wij bestrijden het Youngplan, omdat wij als gevolg hiervan de huidige crisis hebben voorzien. De herstelbe talingen zijn ook de hoofdoorzaak voor de eco nomische wereldcrisis. Wij begroeten den stap van Hoover, omdat hij liet herstelvraagstuk raakt. Aan bet einde van het Hoover-jaar moet de revisie der her stelbetalingen staan. Omdat Duitschland de par ticuliere schulden erkent en terug wil betalen, moet het van de politieke schulden worden be vrijd. In den komenden winter zullen wij 6 millioen werkloozen hebben. De oplossing van de wereldcrisis is niet te bereiken zonder de oplossing van het ontwa- peningsvraagstuk. Het ontwapende Duitschland moet afwachten, dat ook de andere staten, zooals in het Verdrag van Versailles is vastgesteld, hun bewapeningen verminderen tot dezelfde hoogte als Duitsch land. De rechterzijde zal binnenkort geroepen wor den, de regeering in Duitschland in handen te nemen. Zij erkent de verplichtingen, aanger gaan door het particuliere bedrijfsleven tegen over het buitenland. Daarom keurt zij het even wel af, den noodtoestand van het Duitsche volk door de verdere uitwerking van het verdrag van Versailles nog te laten vergrooten. Indien het niet gelukt de huidige finaneieele crisis te saneeren, dan zullen wij in Duitschland het bolsjewisme krijgen. Het bolsjewisme is echter een pest, die aan de Duitsche grenzen geen halt houdt. Terwijl Woensdag nog de Duitsche rijksminis ter van buitent-andiscbe zaken, dir. Curtius, voor de Durceche journalisten te Londen nadrukke lijk de berichten in de Engelsoho pers over Frankrijks z. g. intransigent© houding tegen sprak en hulde bracht aan d© verzoeningsge zinde pogingen der Fransche onderhandelaren, dienen de Duitsche Walden bun beschouwingen over het „mager resultaat der Londensche con ferentie" aan onder den kop: „de schuld van Frankrijk". Bijna algemeen zijn de bladen van oordeel, dat de feitelijke resultaten der conferentie niet beantwoorden aan de verwachtingen en dat een bijeenkomst van zoo veel ministers en deskun digen ais te Londen samen waren, wel iets be ters had mogen opleveren. Zooals ge-zegd, de voornaamste schuldige is, in de Duitsche pers, Frankrijk, dat, gelijk de „Deutsche Tageaztg" zich uitdrukt, Londen sys tematisch onder spervuur houdt. Ock de „Genmania" laakt in een uitvoerige beschouwing Frankrijks houding te Londen. Wil Frankrijk het risico loopen, vraagt het blad, d'ait zich, tegen zijp duidelijk aan den dag tredende overheersckingsplanuen een coa litie vormt, waarin Duitscihland zou samen werken met die volken, welike meer en meer begrip toonen voor Duitschlands economisoheu en polirtieken uitzonderiingsitoestand? Een dergelijke Wok-formatie vervolgt het blad. zou waarschijnlijk evenzeer in tegen spraak zijn met het pact van Genève als de sinds 12 jaar bestaande Fransche militaire coalitie: zij zou echter meer recht van bestaan hebben, wijl zij zou zijn een afweer-maatregel tegen een werkelijk bestaande bedreiging en zij zou Frankrijk moreel en politiek in liooge mate isoleeren. Slechts met leedwezen echter zullen wij Lon densche resultaten zien, weilke zonder of zelfs tegen Frankrijk moesten tot stand komen; eöhiter niet enkel, omdat het niet deelnemen van Frankrijk aan de te treffen maatregelen een factor van onzekerheid is en de heele hulp verleening reeds daardoor in zekeren zin pro blematiek is. Ons leedwezen betreft in de eer ste plaats de voorloopige mislukking van een poging, om Duitschland en Frankrijk econo misch nader tot elkaar te brengen en aldus een uitgangspunt te scheppen voor een practiseh© Duitsch-Fransche sa menwerking. Washington's verwachtingen. NEW-YORK, 23 Juli. (H.N.) Onderstaats secretaris Castle deelde vandaag in de pers conferentie mede, dat staatssecretaris Stim- son thans zijn reis naar Bellijn kan onder nemen om persoonlijk de toestanden in Duitschland te bestudeeren. Zijn reis beeft echter niet ten doel, terstond nieuw kapitaal voor Duitschland te verschaf fen. Deze taak blijft voorbehouden aan de oommissie, welke zoo spoedig mogelijk door de bank voor internationale betalingen zal wor den bijeengeroepen en, naar men hoopt, reeds de eerstvolgende dagen met haar werkzaam heden zal kunnen beginnen om over de mid delen tot stabiliseering van den financieelen toestand in Duitschland te geraken. Intusschen zal de overeenstemming, welke te Londen tot stand is gekomen en waarmede ook Frankrijk instemt, een goeden psycholo- gischen indruk maken en het den bankcom- missies mogelijk maken een plan voer de re organisatie van de Duitsche financiën, dat voor een lange periode berekend is, uit te werken. Het zal den leiders echter zeer moeilijk val len, de banken te bewegen om terstond nieuwe credieten toe te staan. Desondanks hoopt men te Washington, dat, zoodra het vertrouwen in de Duitsche stabili teit weer hersteld zal zijn, nieuw geld naar Duitschland zal vloeien. Om dit te bereiken moet de politiek van de Duitsche regeering, om door krachtige maat regelen de vlucht van de mark te verhinde ren, worden voortgezet. De rijksregeermg heeft in deze richting reeds belangrijke vorderingen bereikt, wat een verheugend en voor de toekomst bemoedigend teeken is. Mellon tevreden. LONDEN, 23 Juli. (N.T.A.) De staatssecre taris van de schatkist, Mellon, heeft heden de volgende verklaring afgelegd: Ik ben overtuigd, dat de conferentie resul taten heeft afgeworpen, die uiterst bevorder lijk zuilen zijn voor hot horstel van de finan eieele stabiliteit van Duitschland. Deze stabiliteit is geschokt door een gebrek aan vertrouwen, dat door den innerlijken eeo- nomiscben toestand van Duitschland niet ge rechtvaardigd wordt. De Duitgclie industrieën zijn goed georganiseerd en zullen zich na ver loop van tijid, als er gunstiger omstandigheden komen, weer herstellen en de in de Duitsche industrie liggende kracht toonen. Door zijn voorstel van een één-jarig uitstel van betaling van alle oorlogsschulden en her stelbetalingen heeft president Hoover de nood zakelijke r-ustpooze verschaft en door de om zetting van zijn voorstel in de daad, worden zoowel de kleinere naties als ook in het bijzon der Duitschland, van een zwiaren last geduren de den tijd van het uitstel bevrijd. De door de Londensche conferentie gescha pen nieuwe verhoudingen zullen Duitschland bij de oplossing van zijn onmiddellijke moei lijkheden ten zeerste steunen. _De door de conferentie geschapen toestand zal ook een onderzoek met betrekking tot ver der kapitaal en verdere hulp, welke voor het herstel der Duitsche industrie bevorderlijk kunnen zijn, toelaten. De Fransche pers over het bereikte resultaat. De Fransche ochtendbladen beijveren zich, om het resultaat van de Londensche conferen tie als bevredigend voor te stellen, doch geven toe, dat Duitschland geen groote verlichting in zijn moeilijken toestand ontvangt. Slechts het vertrouwen tusschen Duitschland en Frank rijk is versterkt. De „Petit Journal" kenschetst den toestand aldus: De Duitsche ministers ontvangen geen nieuwe credieten noch op korten, noch op lan gen termijn. De conferentie stopt de gaten van. het gebarsten vat, doch begint niet het vat opnieuw te vullen. In plaats van contant geld of een moratorium brengt Brüning naar Ber lijn een soort imponderabelen steun mede, waar uit Duitschland als het wil voordeel kan trek ken. Duitschland kan op de nog aarzelende doch gemeenschappelijke hulp van de schuld- eischerslanden rekenen. Dat de verbetering in de betrekkingen tus schen Duitschland en Frankrijk sedert de Parijsche besprekingen is blijven aanhouden en verdere gevolgen zal hebben, is van veel beteekeuis en wellicht is de openhartige houding van dr. Brüning en zijn wensch, om met Frankrijk samen te werken, niet voldoen de te waardeeren. Deze toenadering is reeds een bewijs van vertrouwen en het hangt thans van de openbare meening in Duitschland af, dat deze toenadering vruchten zal dragen. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat de uitnoodiging aan de particuliere banken, om do bestaande credieten in Duitschland te hand- haven en de benoeming van een subcommissie maatregelen zijn, waarvan men niet veel kan venvachten. Het tegenbezoek van Laval en Briand aan Berlijn zou waarschijnlijk in den herfst plaats hebben. Het is te hopen, dat de Duitsche poli tiek bewijzen van goeden wil in dien tusschen- tijd zal geven. Alles tezamen genomen kan men zeggen, dat een betere atmosfeer in de weder- zijdsche betrekkingen is ontstaan, zonder dat Duitschland ook slechts een oogenhlik in twij fel is gelaten, dat Frankrijk de onvoorwaarde lijke handhaving van de verdragen verlangt. Uit de Engelsche pers. LONDEN, 23 Juli (H. N.). De Engelsche ochtendbladen spreken de meening uit, dat de besluiten der conferentie voldoende zijn, om den financieelen toestand van Duitschland voor de naaste toekomst behoorlijk te verzekeren. Men Is van oordeel, dat datgene, wat voor het oogenhlik noodzakelijk was, tot stand is gekomen, doch de hoofdvraagstukken uitgesteld zijn. De „Times" is tamelijk pessimistisch en spreekt van een gelegenheid, die men verloren heeft laten gaan. Het blad noemt de resultaten van de conferentie mager. Zoolang de V. S. een bespreking van het vraagstuk der oorlogsschul den weigeren en Frankrijk een bespreking van het vraagstuk der schadevergoeding, kunnen geen ingrijpende resultaten worden verwacht. De Duitschers ontvangen de Franschen. LONDEN, 23 Juli. (H.N.) De leden der Fransche delegatie waren vanmiddag de gas ten van het Duitsche gezantschap, waar hun een lunch werd aangeboden. Do Fransche gedelegeerden vertoefden on geveer twee uur op het gezantschap. Terstond na de lunch vormden zich groepen van de Fransche en Duitsche gedelegeerden, die over de politieke vraagstukken beraadslaagden, zon der echter eenige toezeggingen van bindenden aard te doen. Naar verklaard wordt, kenmerkte het samen zijn zich door een zeer vriendschappelijken toon. Duitschlands vlootbouw. BERLIJN, 23 Juli. (V.D.) De Duitsche vloot vereeniging heeft zich met een telegram tot den rijkskanselier gewend, waarin o.m. wordt gezegd, dat door politiek niet verantwoordelijke personen de indruk is gewekt en in Frankrijk en in Duitschland de gedachte is geopperd, als zou men in verhand met den eoonomischen nood toestand in Duisohland uitstel van den bouw van den pantserkruiser kunnen eisohen of zelfs verder van dezen houw afzien. Het presidium van de vereeniging verwacht van den rijkskanselier, dat in alle omstan digheden aan het rijksdagbeslult van 18 Juni 1929 zal worden vastgehouden, bij welk besluit voorzien wordt in de vervanging van oude kruisers in nieuwe. De noodzakelijke ontwikkeling van de Duit sche mariime alduis heet 't in 't telegram mag niet door de op het oogenhlik aan den gang zijnde internationale onderhandelingen worden beinvloed. Langdurige zitting ten Vaticane. ROME, 23 Juli. (V.D.) De Paus heeft heden morgen het college van kardinalen bijeenge roepen voor het houden van een bespreking in zijn particuliere bibliotheek. Hedenmiddag kon het Vaticaansche staats secretariaat nog geen enkele mededeeling om trenit den inhoud der besprekingen ia de zeei langdurige zitting geven. Naar verluidt, zou o.a. ook de toestand in Spanje een onderwerp van bespreking uit maken. Het meteorologisch observatorium te Lenin grad deelt mede, dat op het oogenhlik in de nabijheid van Frans Josephsland slecht weer heerscht, gepaard gaande met storm en regen. Volgens de Russische meteorologen zouden ook de vooruitzichten voor de komende dagen niet op een spoedige wijziging van de weers gesteldheid wijzen, zoodat de vlucht van de „Graf Zeppelin" daardoor ten zeerste bemoei lijkt kan worden. FRIEDRICHSHAFEN, 23 Juli. (H.N.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal morgenochtend om half 10 opstijgen voor de vlucht naar het Poolgebied. Zooals reeds gemeld, zal te Berlijn en te Leningrad een tussohenlanding worden uitgevoerd. Een 72-urige vasten. TOKIO, 22 Juli. (R.O.) Omdat zij overeen komstig de huidige bepalingen geen recht had den op pensioen, begonnen 25 Japansche ver minkte oudstrijders, een aantal anderen, die in hetzelfde geval verkeeren, vertegenwoordi gend, Maandagmorgen een twee en zevemtig- urige vasten, gepaard met gebed bij het graf van keizer Msiji. De regen, die gestadig neerviel, verminder de geen oogenhlik hun geloof, dat op hun openlijk sm-eeken, de geest van den keizer hun nood zou lenigen. Zes van hen vielen achtereenvolgens in zwijm, doch de anderen •zetten htfn wake voort. „Wanneer alle volkeren met dezen geest ter conferentie komen, kan men nauwelijks op eenig succes hopen" LONDEN, 23 Juli. (V.D.) De „Daily Herald' levert eerst heden op het Fransche ontwape- ningsmemorand'um, dat door de Londensche conferentie eenigszins op den achtergrond is geraakt, een zeer scherpe critiek. Op het ongunstigste oogenhlik is het memo randum gepubliceerd en de inhoud is nog ongunstiger en onheilspellender. Duitschland zou Frankrijk kunnen voorre kenen dat ook in Duitschland minstens even dikwijls, zoo niet vaker, vreemde troepen zijn binnengevallen. Het is eigenaardig, dat Frankrijk als be wijs zelfs naar oude historische oorlogen moet teruggrijpen. De eischen die Frankrijk stelt zou elke an dere natie met hetzelfde recht kunnen stellen. Het document beschouwt alle overeenkomsten als het Kellogg-pact enz. als onzin en ademt een g*esf van bet naar overwinning dorstende Frankrijk. Wanneer alle volkeren met dezen geest t€T ontwapeningsconferentie komen, kan men nau welijks hopen, dat de conferentie eenig succes zal hebben. Prof. Dr. Kaufmann zet zijn pleidooi voort Staat van beleg te Seville MADRID, 23 Juli. (V.D.) De Spaansche sec tie van de derde internationale richt zich in een oproep tot het Spaansche proletariaat, waarin zij verklaart, dat de jongste gebeurtenis sen de noodzakelijkheid van een algemeenen aanval op de Spaansche republiek aantoonen. De Spaansche sectie roept alle arbeiders op benevens het Spaansche leger, om de burgerlijke republiek m-;t geweld ten val te brengen en de dictatuur van het proletariaat te vestigen. Tegen 1 Augustus zal in Spanje de algemeene staking worden afgekondigd. MADRID, 23 Juli. (N.T.A.) Te Sevilla is om middernacht de staat van beleg afgekondigd, nadat de vooral door de communisten geleide stakingsonlusten een steeds ernstiger karakter hadden aangenomen. Tegen zeven uur 's avonds trachtte eau groot aantal manifestanten, aan wier hoofd zich tal rijke vrouwen bevonden, de kazerne der civiele garde te bestormen. De aanval werd afgeslagen. Bij de gevechten voor de kazerne en in de andere doelen der stad vielen talrijke gewon den. Vijfhonderd personen werden garresteerd, on der wie de leiders der communistische partij. Het communistische partijbureau is voor goed gesloten. De voorbijgangers in de straten zijn gedwon gen met opgeheven handen te loopen. personen wier papieren niet in orde zijn, worden gear resteerd. Gerechtvaardigde straffen" PARIJS, 23 Juli (H.N.) De procureur-gene raal heeft gisteren voor het staatsgerechtshof zijn requisitoir in de Oustric-zaak gehouden. Hij eischte tegen Péret en Vidal gerechtvaar digde straffen zonder echter den omvang van deze straffen aan te geven, wat aan het oor deel van het staatsgerechtshof wordt overge laten. De aanklacht tegen Besnard en Favre liet hij vallen, zoodat voor dezen vrijspraak wordt verwacht.'liet staatsgerechtshof zal waarschijn lijk vanavond uitspraak doen. FRANSCHE CONSUL-GENERAAL GESTOKEN. LONDEN, 22 Juli. (V. D.) Naar eerst thans bekend wordt, is de plaatsvervangende consul- generaal van Frankrijk Dinsdag in zijn bureau door eien uit Sileaië afkomstig student, wien hij naar het schijnt, geweigerd heeft geld te geven voor de terugreis naar zijn geboorteplaats, met een zakmes aangevallen en vrij ernstig aan den hals verwond. De dader is ter beschikking der politie gesteld. Voor het permanente hof van internationale justitie heeft prof. dr. E. Kaufmann, agent der Oostenrijksche regeering, gisterochtend zijn pleidooi voortgezet inzake de toluniekwestie. De Fransche regeering, aldus pleiter, somt een lange lijst van restricties op, die het voor gestelde tolverdrag aan Oostenrijk zou opleg gen. Pleiter voerde echter aan, dat men hier te doen heeft met bepalingen, die geenszins aan de onafhankelijkheid beperkingen opleggen, welke onvereenighaar zijn met de internatio nale verplichtingen van Oostenrijk; o.a. be toogde pleiter, dat het niet de bedoeling is Oostenrijksche douane-ambtenaren aan de grens te vervangen door Duitschers of omge keerd wanneer goederen voor een van heide landen bestemd in transito de grens van het andere land overschrijden. Overigens kunnen in dat geval de inkomende rechten zonder bezwaar voor rekening van het andere land worden geïnd door de douane ambtenaren van het land waar de goederen het eerst binnenkomen. Zulke verrekeningen zijn ook voorzien in de internationale spoorweg- en postverdragen. De meesten der hier aanwezigen betaalden, toen zij zich naar Den Haag begaven, hun reiskosten en bagagekosten hij het vertrek; maar de kosten van vervoer op de verschil lende spoorwegen worden tusschen de betrok ken landen verrekend. Beteekent dat een prijs geven van de onafhankelijkheid door de staten? Ook moet er volgens het protocol geenszins een afzonderlijke administratie worden inge steld; er is alleen sprake van technische orga nen, die geen enkel beslissingsrecht hebben, doch die rapporten uitbrengen aan het centrale gezag. Zelfs indien er echter een gemeenschappelijk orgaan belast met toezicht werd ingesteld, dan zou dat geen inbreuk op de souvereiniteit maken. Tal van dergelijke gemeenschappelijke inter nationale organen zijn reeds geschapen ter be hartiging van gemeenschappelijke belangen. Dezelfde opmerking geldt ook van de arbi tragecommissie, in het protocol voorzien. Wel beroept Frankrijk zich op Kellogg, die bij de beschikking van het hof inzake de zöne-quaestie tusschen Frankrijk en Zwitserland opgemerkt had, dat een politieke kwestie, als b.v. het ma ken' van regelingen betreffende het douane regiem, uitsluitend tot de bevoegdheid van een staat behoort. Maar Kellogg zegt tevens, dat hij meeningsverschil over dergelijke kwesties de betrokken staten volkomen vrij zijn, die verschillen aan arbitrage te onderwerpen. PI betoogde voorts, dat het bezwaar van eon- stitutioneelen aard, door Frankrijk aangevoerd tegen de regeling omtrent de opzegging van het verdrag, voorzoover deze Oostenrijk betre.t, niet van beteekenis is voor de vraag, of het verdrag de onafhankelijkheid van Oostenrijk zou aantasten. Iedere staat heeft zelf te beoordeelen, op welke wijze hij zijn souvereinen wil wenscht te uiten. De president, de heer Adatci (Japan) gat hierop het woord aan den rechter jhr. van Eijsing^ (Nederland), die prof. Kaufmann de vraag stelde, of er in Oostenrijk een cousti- tutioneele praktijk bestaat, volgens welke de opzegging van een verdrag, dat volgens de Oostenrijksche grondwet door den nationalen raad is goedgekeurd, onderworpen is aan de zelfde parlementaire goedkeuring. De president merkte op dat prof. Kaufmann niet verplicht was onmiddellijk op deze vraag te antwoorden, doch dat hij allen tijd had om na te gaan, wat hierop geantwoord moet wor den. Hij schorste de zitting tot half vier. Om half vier vervolgde Prof. Kaufmann, agent der Oostenrijksche regeering, zijn pld- dooi voor het permanente hof van intern, justitie in de zaak der Duitsch-Oostenrijksche tolun&e- Prof. Kaufmann ving aan met de mededee- ling, dat hij op de vraag van rechter Jhr. van Eysinga betreffende de constitutioneele prak tijk in Oostenrijk met betrekking tot de opzeg ging van verdragen, bij zijn repliek zou ant woorden. De raadsman van Oostenrijk, prof. dr. H. Sperl, lichtte enkele speciale punten toe, weilke prof. Kaufmann intusschen nog ter sprake had gebracht. Hij betoogde, dat de zinsnede van art. SS van het verdrag van St. Germain: de onafhankelijkheid van Oostenrijk is onver vreemdbaar, de onafhankelijkheid van Oosten rijk in den volkenrechtelijk algemeen erkenden zin veronderstelt. Het protocol van Genève nu had geenszins ten doel noch tot gevolg die on afhankelijkheid in eenig opzicht te vermin deren. De zitting werd tenslotte verdaagd tot Vrij dag half elf. Dan is de Fransche advocaat, mr. Paul Bon-cour aan het woord. Een eigen tijdschrift. Te Helsingfors is het eerste nummer van het tijdschrift „Fascisti" verschenen. Hoofdredacteur is een bekend lid der Lappo- beweging, baron Oustaaf Wrede. De titelpagina toont een foto van Kosola, den leider der Lappo-beweging. In het hoofdartikel wordt verklaard, dat het thans noodzakelijk is geworden, den fasoistische-n elementen der Lappo-beweging een eigen orgaan te geven. NOODWEER IN HET EISACKDAL. BOZEN, 23 Juli (V. D.). Tengevolge van een hevige wolkbreuk werden in het Eisackdal groote verwoestingen aangericht. Bovendien werden gedeelten van den straat weg van Bozen naar den Brenner door eenige lawines bedolven, waardoor het verkeer werd DE EERSTE INSTRUCTIE, Kadetten rnn het Engelsche opleidingsschip Stork worden met die geheimen van. het vlagg eseinea verrfanwd gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9