„Clericale terreur" ZWAAR WEER BOVEN ONS LAND. VERSCHEIDENE DOODEN EN GEWONDEN. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 V EEN ERNSTIGE TIJD VOOR EN TEGEN DE SCHAND- LECTUUR COLPORTAGE. JUIST NA DE RETRAITE TRAGISCH ONGELUK TE UDEN. 8WcS trek maChinist van de tlam g*en ARNHEM VOOR 'N DEEL ONDER WATER GEZET. Vijf personen door den bliksem getroffen. MENSCHEN EN MEEN1NGEN EEN ACHTERPOOT DE SALARISKORTING IN ONZE OOST ernstig AUTO-ONGEVAL. wielrijdster door auto VROUWELIJKE LISTIGHEID COWBOY-LIEFDE. DE NATUURGENEESKUNDIGE DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. NEDERLANDS CHE B^NK. Behandeling van eenige amendementen door den Volksraad. WEER STAKING TE VERWACHTEN HET EXTRA-ROODCONTRACT IN DE STEENINDUSTRIE. Wij leven in een ernstigen tijd! Zoo'n gezegde schijnt indruk te moeten maken. Waarom zouden we niet in een ernstigen tijd leven: het heede leven is ernstig; het gaat nie* aan, om daarvan een grapje te maken. Maar onze sociaal-democratische bladen meenden deze waarheid-als-een-koe aan hun lezers te moeten meedeelen. Ze hadden ont dekt, dat vooral de katholieken, die driedub bel overgehaalde booswichten, stiekum be zig zijn aan een „fransche richting". Ze zouden het al zoo goed als voor elkaar heb ben, dat ons leger zoo'n beetje zou konke len met de Framschen- Na een beetje heen en weer 'gepraat, komt dan tenslotte de klap op de vuurpijl; dat alle bewijzen, die gegeven worden, wel niet doorslaan, maar ook, dat niet alle bewij zen, die ze hebben, gepubliceerd kunnen worden, Dit laatste klinkt wel heel eng diploma tiek en maakt wel eens indruk bij men-, schen, die nooit achter de schermen geke ken hebben, doch laat de rest steenkoud. Wat haalt men aan, hetgeen men niet kan publiceeren! Daarna nog eens ©en bevestiging, dlie klinkt als een klok: dat het staat als een paal boven water, dat er contact bestaat tusschen den Nederlandschen, Franschen en Belgischen legerstaf. Natuurlijk wordt hier bedoeld, dat Ne derland op weg is, zich zoo'n beef je te ver- koopen. En... het bloed kruipt waar het niiet gaan kan.... de katholieken hebben dat gedaan! Een feit? Een bewijs? „Door een cfericale intrige heeft zich de katholieke fanaticus Weygand in het opperbevel van het Fransche leger gedrongen". Nu ligt Frankrijk niet dn Limburg. En ook hebben de clericalen niet zoo heel veel te vertellen in de Fransche regeering. Doch dat voilk is slim, slim en-zeker niet zoo oliedom, als men altijd aan dien kant gezegd heeft. Jammer voor dat mooie artikel tegen de kaholieken komt de mi nister en komen ook hoogere officieren dat bericht den kop indrukken. Die praatjes worden als pyramidale onzin aan de kaak gesteld. De minister zegt open lijk, dat hij aan zoo'n verbond niet gedacht heeft, noch denkt. Nu zijn we heel erg benieuwd naar de andere bewijzen! En ook of de katholieken toch nog de kwade pier zijn; het schijnt al een gevaar dat een katholiek de portefeuille van defensie beheerscht. Weilke zeeslang komt nu aan de beurt? Zouden wij in onzen ernstigen tijd ook geen ernstige menschen willen zien? „Wanneer zou blijken, dat de politie niet zou of wil zorgen voor de handhaving der vrijheid. Een rumoerige vergadering DE ONTWAPENINGSACTIE Een groote vergadering van den R. K. Vredesbond Naar wij vernemen,, zal de R. K. Vredesbond zijn aotle ten behoeve van (te vredesgedachte inzetten met een groote nationale veraaderine- OP Zaterdag 26 September in bouw ite Amsterdam. Jleisje door een derailleerenden tramwagen gedood. Gisterenmiddag om kwart voor 3 uur kwam een ledig© goederentrein van de richting Oss door et dorp Uden gereden. Nabij Jet gast- buis s ond een vrachtauto, welke oogenschjjn- hnrht "l ston(i- Toen de machinist, bij de niet v mende' zag dat d® aut0 inderdaad s'°nd, remde hij zeer sterk, ten einde °ooanuljding te voorkomen. Pgjj ,r net sterke remmen ontspoord® echter w,a er ledige goederenwagens, ten gevolge dam Ir* C'6 1®^ariSe meJ. de W. uit Amster- en rn '6 ^den een retraite had meegemaakt te k"k Vier zust®rs voor een étalaS® stond eegr^ 6n' d°0r den derailleerenden wagen werd en bek80 kwam onder den wagen terecht rij om rm zulk® ernstige verwondingen, dat leden T,",Ur aan de gevolgen daarvan is over- wezen dat cieeIe onderzoek heeft uitge- BEZOEK DER INDISCHE PRINSEN. prinsen Vlm Serbain en Solo betten gister middag omstreeks half vier te Lei dei gebracht aan bet archeologisch ,uJ waar zij door bet bestuur verden vangen. Vervolgens begaven zij zifii Universiteit waar ter ontvangst •waren de secretaris van curatoren, mr. Iden- burg en de rector-magnlficus, prol. Vogel. Na bezichtiging der Universiteit verd de thé aangeboden in de senaat-kamer. n bezoek instituut ont- naar de aanwezig Men meldt ons uit Amsterdam: De Protestamtsehe debatingclub belegde Maan dagavond in gebouw „Salvatori" aam den Am- stel een vergadering die, zooals de aankondi ging mededeelde, „een klinkend antwoord be doelde te zijn op de Roomsche hitserij" inzake de colportage met sohand lectuur. De vergade ring was tamelijk druk bezocht, al deed het ©enigszins vreemd aan dat de overgroot© meer derheid der bezoekers gevormd werd door vrij denkers en katholieken. Het woord werd gevoerd door den heer J. H. Schops, die o.m. zeid-e dat dezen avond niet gesproken zou worden over den inhoud der bro chures noch over de wijze, waarop deze worden gecolporteerd. Uitvoerig protesteerde spr. tegen de „clericale terreur" die hij in Nederland meent waar te nemen. Komende tot de bewuste brochures, aed- cle spr., dat de katholieken wanneer zij mee- nen dat zij er in gelasterd worden zich moe ten wenden tot de autoriteiten, die dan op een wettige manier zullen moeten ingrijpen. Het zelfde geldt ten aanzien van de wijze va'n ver koop. Wanneer men zich daarover beklagen wil, dan doe men dit bij de politie. Spr.'s protest i io it-te zich vooral tegen de beschouwingen die in de R. K. Parochiebladen over deze actie ge schreven zijn. Voorts drong hij er op aan, dat de politie maatregelen zou treffen om de orde te handhaven en de coTpolteu-rs i:n de gelegen heid zou «tellen om vrij hun brochures aan den man te brengen. Wanneer echter zou blijken, aldus spr., dat de politie niet zou of wil zorgen voor de handhaving der vrijheid, dan zullen wij het zelf doen. Na 'n langdurige tirade, waarin spr. op 'n minder fatsoenlijke wyze fulmineerde tegen katholieke instellingen zoioals de ka tholieke ziekenhuizen besloot de heer Scheps met te zeggen, dat hij niet tegen de katholieken als persoon streed, maar slechts tegen het „systeem" dat zij aanhangen. Na deze min of meer verwarde rede, die overigens met flair werd voorgedragen maar welker inhoud omgekeerd evenredig was aan het aantal volzinnen diat eraan werd gespan- deer,d, was er gelegenheid tot debat. Van katholieke zijde werd allereerst gespro ken door den heer Paul de Waart, die er uit drukkelijk op weeis, dat de heer Scheps on danks de afspraak, zich niet aan zijn onderwerp had gehouden, met name laakte de heer de Waart de wijze waarop de inleider had gespro ken over de katholieke ziekenhuizen. Voorts wees hij er op, dat bet onrechtvaardig is, om op grond van geuite beschuldigingen aan het adres van enkelen zelfs wanneer deze beschuldi gingen juist zouden blijken te komen tot een veroordeeling van de kerk, van wie die enkelingen slechts de dienaren zijn. Wat de katholieke persactie tegen de schandlectuur- oolportage betreft, wees de heer de Waant er op, dat deze zich uitsluitend heeft bepaald tot waa-.-&a!-, awingen aan de lezers, om zich van de ze onwaardige vertooning niets aan te trekken, voor hetgeen de parochiebladen hebben ge schreven, draagt de katholieke pers geeneried verantwoordelijkheid. W<TS S,pr' er ernsti« OP, dat de wij ze van col portoenen voor de katholieken zeer grievend as geweest, en dat de katholieken slechts het redlut opedschen om met wettige mid- delen hun actie te plaatsen tegenover die van de colporteurs. Verschillende malen trachtte men den heer de Waart 't spreken onmogelijk te maken en hetzelfde geschiedde toen even la ter de keer J. Bakker, voorzitter van de Alg. B-K. Propagandaclub het woord nam. Ook deze ui'tie'en de grieven die de katho- wusto brVcCJ?8^ de colportage met de be- bekende, die iY.°orts s'Prakem nog een on- komlst van het niet ter zak® de jonge r zpns inziens èn de protestanten èn de katht heken het mis hadden, het woord werd ont" nomen. D® heer Scheps beantwoordde daarna de ver schillende sprekers, althans hij deed alsof, wamt hij ging op de van katholieke zijd© geuite be weringen in 't geheel niet in, maar herhaalde Slechts wat hij in zijn inleiding ook reeds re zegd had. Toen de heer de Waart hiertegen zeer terecht protesteerde en den spr er op attent maakte, dat hij verschillende verklaringen op zettelijk verdraaide, zei,de de heer Scheps dat de katholieke terreur hem het spreken onmo gelijk maakte en dat de vergadering daarom zou worden gesloten. Dit gebeurde met eenige rumoerigheid, doch onder toezicht van de politie verliep alles zon der incidenten. IN VREDE SAMENWONEN DE RICHTINGEN IN DE NEDERL. HERV. KERK. Voorloopig geen vrouwelijke predikanten. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft Donderdag het rapport onderzocht van de com missie welke de Synode van 1930 heeft be noemd, om te onderzoeken, of door wettelijke maatregelen kan worden bevorderd, dat de verschillende richtingen in de kerk in< vrede samenwonen en de godsdienstige belangen van haar aanhangers kunnen behartigen. De com missie had twee voorstellen ingediend, welke tezamen werden behandeld. Het eerste voorstel bevatte de invoeging van een artikel in het Reglement voor de Kerke raden n.l. een art. 14*, luidende: „Indien een groep van gemeenteleden, wel ke voldoet aan de daarvoor gestelde eischen, dit aanvraagt, staat de Kerkeraad haar toe, dat jaarlijks eenige godsdienstoefeningen wor den geleid door predikanten van haar keuze, en wel ten minste twee voor het bedienen van den H. Doop, één voor de viering van het H. Avondmaal en één voor de bevestiging van lid maten. De gestelde eischen zijn: a. dat de groep verklaart in te stemmen met de verkondiging van het Evangelie van Jesus Christus, overeenkomstig de beginselen en het karakter der Hervormde Kerk hier te lande; b. dat zij zich volgens haar geweten dog matisch niet bevredigd acht met de wijze, waarop in de plaats harer inwoning die ver kondiging geschiedt; c. dat zij bestaat, in gemeenten met niet meer dan drie predikantsplaatsen, uit ten minste een derde gedeelte der stemgerechtig de lidmaten, en in gemeenten met meer dan drie predikantsplaatsen, uit ten minste het zooveelste gedeelte der stemgerechtigde lid maten, als er predikantsplaatsen zijn; d. dat zij de bijzondere onkosten, door deze beurten veroorzaakt, voor haar rekening neemt." Dit voorstel werd door den president, den vice-president en den secretaris der Synode bestreden, omdat d© richtingskwestie, welke de Ned. Herv. Kerk verscheurt, zoo ook in de reglementen komt en den toestand zal ver scherpen. Toch werd dit voorstel aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Over een tweede, verder gaand voorstel staakten de stemmen. In de zestien-de zitting der Synode is ge rapporteerd over de consideraties der kerk om trent het voorstal de ongehuwde vrouwen tot het predikambt in vollen omvang toe te laten. Over 't geheel genomen waren de consideraties ongunstig. Er werden principieele bezwaren en practi- sche ingebracht. De principieele bezwaren zijn: dat men niet de gelijkheid van de vrouw met den man ais waardig voor alle functies erkent; dat de Evangeliebediening ,aan een vrouw toe gekend, niet tot haar recht kan komen, omdat de geest der Schrift is, dat de man de leiding heeft; dat het hier gaat tegen de natuur der dingen en daarom ook tegen God, die de na tuur geschapen heeft. De kerk heeft zich niet te regelen naar de wereld, maar naar de Schrift en daaruit is niet af te leiden, dat de bediening des Goddelijken Woor-ds behoort aan Giet is volstrekt tegen de Schrift, 14, 3436. Red.) de vrouw heeft een andere psychische gesteldheid is niet geroepen zaken van objectief belang te bedisselen, dat de Christen vrouwen in onze kerk het ambt van predikant niet aan de vrouw willen zien toegekend. Ook practische bezwaren. In de practijk heeft zich tot dusver nog niet de behoefte doen gevoelen om aan de vrouw het volle predi kantsambt toe te kennen; de tijd voor deze wijziging is er nog niet; in de practijk zullen zich moeilijkheden kunnen de vrouw tegen den Gisteravond omstreeks half zes brak boven Arnhem een hevig onweer los, dat gepaard ging met een wolkbreuk, die in een minimum van tijd straten en buitenwijken onder water zette en het verkeer onmogelijk maakte. Het licht was niet van de lucht. Omstreeks zes uur 'sloeg de bliksem in een vlaggemast op het bootenhuisje van den heer S. in den Rijn nabij den Westeirvoort-scihen dijk. Op dat moment bevonden zich in of nabij dit huisje ongeveer tien personen, van wie er vijf door den bliksem min of meer ernstig gewond werden. Het ergste waren mevr. P. en de heer J. H. eraan toe, die beiden bewusteloos bleken te zijn. Voorts be kwamen de 19-jarige mej. A. K., de 28-jarige S. H. en mej. S. v. M. schroeéwonden aan armen of beenen. De doktoren Roest en van Staa pasten op de beide bewustelooze personen kunstmatige adem haling toe. Na ongeveer tien minuten mochten zij erin slagen, mevr. P., die aan Ihet hoofd licht verwond was, weer tot -bewustzijn to brengen, doch bij den heer A., bij wien men ongeveer anderhalf uur bezig bleef, bleken de levensgees ten geweken. Het lijk is naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht, waarheen ook de vier gewonde dames werden vervoerd, van wie mej. K. en mej, H. na verbonden te zijn zich naar huis konden begeven. De beide anderen zullen waar schijnlijk heden uit het ziekenhuis kunnen wor den ontstegen. De heer A. was ongeveer 25 jaar oud en Werkzaam bij de FhiJipsiflabriek te Eindhoven, doch tijdelijk te Arnhem waar ook zijn ouders wonen, in militairen dienst. Zwembad op drift. Kort na dit ongeluk sloeg de bliksem in een ketting van het rivierbad voor mannen, dat eveneens in den Rijn is gelegen. Een gedeelte van heit bad geraakte op drift. De personen, die zich in het bad bevonden, wisten door naar he-t vrouwenhad over te klimmen te voorkomen, dat zij door den stroom werden medegesleurd. Een tram ontspoord. Bij de tramkruising op de Beukenlaan te Oosterbeek ontspoorde tengevolge van het vele zand en grind, dat zich op de rails had ver zameld, een electrisch personenrijtuig van de Oostertramweg-Mij, komende uit de richting Heveadorp. De wagen kwam dwars over den weg te staan en veroorzaakte een verkeers- Stagnatie van ruim twee uur, waarvan ook do tram der gemeente Arnhem hinder in den dienst ondervond. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Vader temidden van zijn gezin gedood. Ook boven Doetinchem en omgeving woedde gisterenavond een hevig onweer. Te Silvolde sloeg de bliksem in de woning van den fabrieks arbeider J. C. De familie zat juist aan tafel. De 51-jarige C. en drie kinderen werden door den bliksem getroffen, terwijl in de kamer alles vernield werd. C. was direct dood. De kinderen waren be wusteloos, doch kwamen spoedig bij. Het bleek, dat zij slechts lichte verwondingen hadden opge- loopen. C. laat een vrouw en zeven kinderen achter. Jongeman onder een boom doodgeslagen. In den Broekpolder onder de gemeente Oegst- geest werd de 19-jarige A. K., die daar aan het vissollen was, door het onweer overvallen. Om zich tegen den regen te beschutten is hij op den Broekweg onder een boom gaan schuilen. Hij werd daar echter door den bliksem getrof fen en gedood. Boerderij afgebrand. De Betuwe heeft eveneens van het noodweer te lijden gehad. Te Driel bij Eist sloeg de blik sem in de kapita-le hofstede van den heer van Dijk. Het gebouw werd geheel in de aseh ge legd, terwijl eenig vee In de Wammen omkwam. Ook de gansdh© Inventaris en de inboedel werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. In den loop van dezen morgen bereikten ons nog verschillende b)aricht)en betreffende helt noodweer, dat gisteravond boven ons land ge- heerschit heeft. Zeer vele boerderijen zijn een prooi der vlammen geworden; zoo o.a. die van J. fce Twello, welke geheel is afgebrand. Te Voorst is gisteravond om half elf de boerderij „Romduite", terwijl alle bewoners aam tafel zaten, totaal in vlammen omgekomen; 'n hevig geknetter ideed plots vermotedien, dat alles in lichte laaie sfomid. Er was niets meer te redden», en eemig vee is in het vuur omge komen. Ook boven hiet Rijk van Nijmegen heeft het onweer hevig huisgehouden:, waarbij vele boerderijen een prooi dier vlammen zijn ge worden. Heel wat dingen brengen ongeluk aan, zooals: met dertienen aan tafel zitten, on der een ladder doorloopen, op Vrijdag op reis gaan, of een geestelijke tegenkomenf Maar gelukkig bestaan er ook veel din gen, welke geluk aanbrengen. Hoe hielden wij, arme stervelingen, het anders uit! Zoo brengt een blad ons de heugelijke tijding, dat het dragen van een achterpoot van een konijn, dat by volle maan op een kerkhof gedood is, verondersteld wordt ge luk aan te brengen. Twee vliegeniers, op weg om de wereld- toer te maken in den kortsten tijd, ontdek ten dat in Moskou, toen ze daar aan een lunch zaten, die bestond uit negen gerech ten, en wel, toen de visch werd opgediend. Ook wisten ze met hun beiden niets van die levensverzekering, dié ieder voor zich gesloten had! Enkele moeilijkheden hebben we nog altijd. Moet het de rechter- of lin kerachterpoot zijn van dat hardloopendte beest. Moet het noodzakelijk gedood wor den op een kerkhof en kan een katholiek kerkhof ook gerekend worden tot de plaat sen, die zulk een zegen aanbrengende ko- nijnenpoot leveren, of is dan de toover- kracht er af? Moet het een wild konijn zijn, die op dat kerkhof verrast wordt, of mag men ook met een tam dito, een reuzenhaas, konijn, Vlaamsch of Angora-konijn, naar het kerk hof gaan en hel daar den welbekenden tik achter de ooren geven? Moet die konijnenpoot in zijn natuurlij ken staat gedragen worden of kan men hem eerst bij een diner of lunch ontdoen van zijn voedzame bestanddeelen. U begrijpt, als het over geluk gaat, we ten we graag het naadje van den kous. En, onder ons, dient zoo'n poot ook als de Staats loterij trekt? de vrouw zie I Oor. ft e dan de man. voordoen, omdat rollen omvang van het werk misschien niet opgewassen is; onwillige of onmachtige gemeenten zuilen met betrek- te™!,/* r®gIement °P de predikantsfrafc- tementen trachten een vrouwelijke predikant te krijgen, die immers met minder honorarium toe kan en dit zal verlammend werken op de beweging om het traktement op een behoorlijk peil te brengen; al Is de gemeente vrij om een vrouwelijke predikant te beroepen, vacante ge meenten, die gansch niet met een vrouw- dominé gediend zijn, zouden haar als ring- predikant op den kansel moeten toelaten. Dit voorstel zou beroering brengen in de kerk. De commissie van rapport komt met een eenparig advies om deze wijzigingen niet definitief vast te stellen, twee leden, omdat zij principieele en practische bezwaren hebben; vier op grond van de in groote meerderheid ongunstige con sideraties. Deze conclusie wordt aangenomen door de Synode. Een voorstel om de vrouwen benoembaar te stellen voor ouderling en diaken werd conform het advies der commissie, afgewezen. °rm Chauffeur zwaar gewond. De 36-jarige L. L. uit Amsterdam, reed op den Bred-a-schen weg door tot nog toe onopge helderde oorzaak met zijn auto op een hand wagen met groenten. Met een schedelfractuur werd hij opgenomen en op last van dr. P. naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overge bracht. GEGREPEN. Drie Groningsche meisjes op stap. GOUDEN PROFESSIEJUBIIé. De Eerw. Zuster Odilia (in de wrneld M. A. Op ten Kamp) zal 11 Augustus gouden professiefeest herdenken in het voor rustende zusters aan de Lage Vuursche. mej. haar huis VERDUISTERING DOOR EEN VELDWACHTER. De rechtbank te Assen veroojdeeld gister IJ. B. K., gemeente-veldwachter te Smilde, thans gedetineerd, wegens vercüistering en vaischheid in geschrifte, tot 1 laar en twee maanden gevangenisstraf. OVERREDEN EN GEIOOD. Gisterenmorgen te ongeveer half 8 viel de 7-jarige M. van S. nabij de boterfabriek te Raamsdonk (dorp) van een melkwagen en kwam onder de wielen terectt Het kind was op slag dood. Drie Gremangsdhe jongedames van ongeveer taef te 716nfnMn' hadden d« vorige maand, toen in Groningen een circus kwam, kennis aangeknoopt met eenige cowboys, welk© ken nismaking wederzijds op prijs werd gesteld, zoo zelfs, dat de vriendinnen besloten hun ge liefden te volgen. Dies gaven zij thuis voot met vacant» naar familie te willen, maar peddel den naar Leeuwarden, waar het circus inmid dels zijn tenten had opgeslagen. En toen ook daar de voorstellingen waren afgeloopen gin gen zij mee naar Enschedé. Edoch hun trouwe vehikels werden vergeten en dat wekte arg waan. De politie toog op onderzoek uit en het gelukte haar de drie vriendinnen op te spo ren. Zonder gelegenheid te krijgen afscheid te nemen werden zij naar Groningen getranspor- teei d en aan do familie teruggegeven. Vermeld kan nog worden, dat zij om den schijn op te houden, door bemiddeling der familie, waar zij zoogeuaaemd waren, prent briefkaarten naar huis hadden gezonden. DOODELIJK ONGELUK. De arbeider H. Koning, die werkzaamheden verrichtte op een garnalen-drogerij te Zout kamp, werd gisternacht door 'n losgewerkte riamschijf getroffen. De man is hedenmorgen in het Academisch Ziekenhuis te Groningen, waarheen hy' werd vervoerd, overleden. COLPORTEUR-WONDERDOKTER. Voor het kantongerecht te Deventer had zich te verantwoorden de 24-jarige reiziger E. H, uit Apeldoorn wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Door bemiddeling van een ken nis vervoegde H. zich ten huize van den heer W. te Deventer, waar hij zich voordeed als „wonderdokter", die in de oogen van een zieke kon zien, wat de patient mankeerde. Verdachte schreef bet zieke kind van den heer W. krui den voor, doch stelde als voorwaarde, dat de vader van den patiënt boeken o-ver natuurge neeswijze zou koopen. Deze kruiden zijn aan verdachte betaald, echter was de vader zoo verstandig om bü nader inzien het recept niet toe te dienen. Voor het kantongerecht verklaarde H. thans; dat hij niet de bedoeling beeft gehad, als dok ter op te treden. Hij is colporteur voor een fir ma die boeken als hiervoor bedoeld in den handel brengt. Daar hij op het oogemblik dat hij bij dien heer W. kwam geen boeken bij zich had heeft hij op verzoek van den heer W. een recept opgegeven, dat ia het boek vermeld staat. De heer W. en diens e-chtgenoote ontkenden, dat het geval zich aldus heeft toegedragenH. heeft zich wel degelijk als natuurgeneeskundige voorgedaan. De ambtenaar van het O. M. achtte dit een zeer ernstig geval van kwakzalverij en eischte f 60 boete suhs. 40 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 50 boete siuhs. 40 dagen hechtenis. Ernstig ongeval bij Crailoo. Gisterenmiddag te ongeveer twee uur is bij het gevaarlijke kruispunt Crailoo een ernstig ongeval geschied. Op hetzelfde oogenblik, dat een wielrijdster den weg wilde oversteken, kwam uit de richting Baarn een auto met groote snelheid aanrijden. Hoewel de bestuur- der, de heer K. uit Amsterdam, krachtig rem de. kon hij een aanrijding niet voorkomen. De wielrijdster werd meegesleurd en met kracht tegen den grond geslingerd. Met een hersen schudding en een bloedende hoofdwonde is zij naar het St. Jans-ziekenhuis te Laren vervoerd. Haar toestand is ernstig. Boerenwagen door een trein verbrijzeld. Bij den spoorwegovergang Veenklooster werd gisteren door den trein, die om 7 uur uit Buitenpost vertrekt, een boerenwagen ge grepen. De bestuurder, de ongeveer 50-jarige H. IC, werd zwaar gewond en in hopeloozen toestand naar Twijzel overgebracht. Het paard werd vermorzeld, terwijl de wagen geheel werd vernield. De machinist deed wanhopige pogingen den trein nog tot stilstand te brengen, doch tever geefs. Opnieuw vermeerdering van den goud voorraad. Nieuwen toevoer in uitzicht Belangrijke uit breiding der biljetten- circulatie. Voordat de Bank of England te tweeden male overging tot een verhooging van het offi- <rieele disconto met een vol percent, was er reeds sprake van een op de wisselmarkt be merkbare interventie door Frankrijk ten be hoeve van het Pond Sterling. Aan de voort durende, in dreigend sneller tempo toenemend© reactie kwam dien overeenkomstig een einde. Er trad zelfs een herstel in, waarvan fact hoogtepunt voorloopig inmiddels reeds kort na de tweede disoontoverhooging wederom wiste bereikt. De tot dan toe ongekend groote gouduitvoer onderging dienovereenkomstig eveneens een snelle vermindering; de export naar Frankrijk kwam zelfs vrijwel tot staan. Zooals we reeds de vorige week opmerkten waren er vóór dat de Fransche steun zijn effec tieve kracht in dgn wisselkoers demonstreer de nog goud-zendingen voor Nederlandsche re kening onderweg.. De vermeerdering welke de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank an dermaal onderging, deze week met een bedrag van circa 17 miliioen gulden, komt dan ook voor een goed deel voor rekening van de tij dens het afsluiten van de vorige weekbalans reeds hangende goud tramsacties. Het koers- herstel van het Engelsehe devies voorkwam in middels echter een verderen goudtoevoer van betieekenis. Dezen verminderden goud-toevoer uit Engeland ten spijt., kan intussohem nog geenszins worden gesproken van een algeheelea omkeer op de wisselmarkt ten bate van het Pond Sterling. Ook al bleef de goudimport uit Engeland gedurende de vorige week belangrijk ten achter bij dien van zijn voorganger, van een vol komen herstel is nog geenszins sprake, en de heersehende onzekerheid is daardoor nog niet weggenomen. INBRAAK. HAND AFGEKNELD. De 18-jarige dochter van den heer M. leun- de gisterenmorgen in de drukkerij van haar vader in de Nobelstraat te Haarlem tegen de bordpapierenbesoherming van een machine. Het bordpapier bezweek en het meisje kwam met een arm tusschen de raderen. De hand werd zoo goed als geheel afgek-neld. Nadat ge neeskundige hulp was verleend, werd het meis- je -sees- hst «iekenhuis overgebracht. De 26-jarige loswerkman J. J. E., gedetineerd had zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens diefstal met inbraak, gepleegd in den nacht van 26 Juni in het magazijn ,,H-et Modehuis" aan den Hofweg te 's-Gravenhage, waarbij o.a. bedragen van 50 en 35 vermist worden. Verdachte ontkende iets met de-ze inbraak uitstaande te hebben. Door een getuige-deskundige wordt daarop a.an d-e hand van foto's aangetoond, dat nie mand anders dan E., deze inbraak kan hebben gepleegd. Verd. beweert dien nacht in de vijver in het Haagsche Bosch te hebben gevischt. De president houdt' verd. voor, dat hij reeds eerder wegens diefstal met den strafrechter in .aanraking is geweest. Het O.M. achtte de feiten bewezen en vor derde één jaar gevangenisstraf. Vonnis 11 Augustus a.s. De fluctuaties op de wisselmarkt gaven voorts nog aanleiding tot enkele mutaties in d-e buitenland-sohe wis-selportefeuiüe evenals in de in het buitenland onderhouden saldi. De fluctuaties van dollar en Franschen franc schij- ne hiervoor in hoofdzaak aansprakelijk te zijn. Op de binnenlandsche geldmarkt speelde de ultimo een rol van beduidend geringere betee- kenis dan de gewoonte schijnt te zijn. Slechts het Rijk oefende grootere aanspraken op zijn credietfaciliteiten bij de Bank uit, en maakt voor het volle bedrag gebruik van zijn recht op een renteloos voorschot. De beleeningen ver meerderden met slechts 15 miliioen gulden. Inmiddels werd er op de particuliere geld markt eindelijk weer eens een meer tegemoet komende houding door geldgevers aan den dag gelegd. De bankbillettencirculatie onderging intus- schen een verdere uitbreiding tot 970 miliioen gulden. Een ongewoon hoog bedrag, dat mèt de reken-ing-oourantsaldii en na aftrek van het aan fluctuaties onderhevige gedeelte der belee ningen en der binnenlandsche wissels, op een direct beschikbare fiduciaire circulatie van méér dan een milliard gulden neerkomt. BATAVIA 4 Augustus. (ANETA) De Volksraad heeft met 39 tegen 12 stemmen verworpen een amendement ingediend door mr. Fruin (Vad. Club) beoogende de salariskorting ook toe te passen op salarissen tusschen de 20 en 50 's maands. De motie ingediend door mr. van Helsdiingen (C.S.P.) om bij de even- tueele korting een aftrek voor grootere gezin nen toe te passen, evenredig aan het aantal kin-deren wordt met 37 tegen 16 stemmen aan genomen. Vervolgens worden gelijktijdig be handeld het amendement van den heer Soeroso (Nationalist doch partijloos) om de salariskor ting geheel teniet te doen en het amendement van mr. Fruin (Vad. Club) om de korting terug te brengeu tot 5 pet. De regeeringsgemachtigde de heer van den Bussche deelt mede, dat beide amendementen onaanvaardbaar zijn. Het amen dement-Soeroso wordt aangenomen met 29 tegen 26 stemmen, waardoor het amendement- Fruin is vervallen. Amendement tot intrekking aangenomen. BATAVIA 4 Augustus. (ANETA.) In de zitting van den Volksraad werd, na de aanneming van het amendement-Soeroso, strekkende tot algeheel© tenietdoening der sa lariskorting, een motie ingediend door de hee- ren mr. R. A. A. Fruin (Vad. Club), mr. C. C. vau Helsdingen (C.S.P.) en B. Roep (P.E. B.), waarin de Regeering wordt uitgenoodigd om, indien zij de amendementen op posten in zake de 10 pet. korting op de salarissen der ambtenaren niet aanvaardt, terug te komen op haar voornemem om de salarissen met ingang van 1 Januari 1932 nogmaals met 5 pot te ver minderen. Na een korte, niet openbare, onder linge beraadslaging werd de motie ingetrok ken, omdat bleek, dat geen enkel Inheemsch lid zich voorstan-der van een dergelijke motie verklaarde. Dreigend conflict te Arnhem. In verband met de actie voor het extra-rood- contract in de Nederlandsche steendndustrie, hebben de arbeiders onlangs het verzoek ge richt tot de firma Kooy te Arnhem om tot dat contract toe te treden. Dit verzoek heeft geen resultaat gehad en de toestand is thans zoo, dat onderhandelingen niet meer plaats hebben en het is te voorzien, dat Maandag a.s. de staking ingaat op de twee fabrieken der firma te Arnhem en Westervoort. VALSCHE ACTE OPGEMAAKT. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. van Lier, concludeerde gisteren tot ver werping van het beroep van H. G. B., die door de Rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, wegens het opmaken van een vals-che borgtocht-acte. Het arrest, is bepaald op 11 Augustus a.s. LIJK AANGESPOELD. Gisterenmiddag te ongeveer half vier is te Castricum 500 M. bened-eu den zeeweg een lijk aangespoeld van een onbekenden jongeman. Signalement: Lang ca. 1 M. 80, leeftijd ongeveer 25 jaar, zwart haar, zware zwarte wenkbrau wen, gaaf gebit, bruine oogen, geen iifctoekens, gekleed i-n zwart badpak. De kleeding en ver dere voorwerpen die de jonge man bij zich had, zijn in een badkoets gevonden. Op zijn jas be vond zich een nikkelen insigne met er om heen de letters M. V. E./W. S. LIJK GEVONDEN. In de bosschen achter het op het buitengoed ingerichte openluchttheater is Maandagavond het lijk gevonden van een dert-igjarigen jonge man. De politie heeft het lijk herkend en doen overbrengen naar Carvariënberg. ,GöTZ Moderne kindersprookje; stofzuiger. s: De heks op 4e*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5