Schikking niet meer mogelijk HERHALINGS OEFENINGEN. DONDERDAG 6 'AUGUSTUS 1931 V NIET ZOO HEEL STERK MENSCHEN EN MEENINGEN RECHTSPOSITIE VAN AGENTEN EN REIZIGERS. DE STAKING IN OOST-DRENTHE. VERKIEZING ARBEIDERSCOMMISSIE ORANJE NASSAUMIJN I. HET VLIEGONGELUK te soesterberg. ONWEER. PLECHTIGHEID MET EEN BESCHEIDEN KARAKTER HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVILJOEN. IN OMMEN SLACHTOFFER VAN ZIJN ONVOOR ZICHTIGHEID. KRAMP BIJ HET ZWEMMEN. GASVERSTIKKING. STRIJD TEGEN DE FEDERATIE- TERREUR. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. IN MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN VERDRONKEN. DREIGEND CONFLICT BIJ DE KON. VfeR. TAPIJTFABRIEKEN. BROOD UIT BELGIE. Mr. dr. Deckers, de Minister van Defensie, heeft de vriendelijkheid gehad ons ui - noodigen tot de conferentie, we e ij ai belegd om de pers inlichtingen te verstrek ken over de a.s. herhalingsoefeningen, welke door de 4 divisies der landmacht m Augustus (de 4e divisie) en September (de drie andere divisies) zullen worden gehouden in den Gfclderschen achterhoek. Als ware de Minister op de hoogte ge weest van de zotte fantasieën, welke het hoofdorgaan der S.D.A.P. aan deze oefenin gen zou vastknoopen en van de unfaire wijze waarop het dagblad-petitionnement zou wor den misbruikt, zoo precies werden de rede nen der oefeningen aangegeven. Natuurlijk is er geen tegenstelling tus sehen deze oefeningen en het petitionnement. Terecht schrijft „Het Volk", dat dit was „een der laatste uitingen van de in sterkte toe nemende overtuiging van het Nederland- schr volk, dat alleen ontwapening Europa van haar dreigend noodlot verlossen kan". Juist, alleen ontwapening kan Europa redden, maar de redding van Europa hangt niet af van de eenzijdige ontwapening vaa één land heeft Ramsay MacDonald nog on langs in de Albert Hall te Londen verklaard. Trouwens, de a.s. conferentie tot beper king der bewapening Minister Deckers heeft daar terecht op gewezen loopt niet over den graad van geoefendheid der mili tairen, maar alleen over het aantal mili tairen, dat in werkelijken dienst komt of moet komen. Nederland beperkte zijn lichtingen, het verminderde den duur van den eersten oe en b'id tot 5% maand en bracht het aan a. herhalingsoefeningen van drie op twee. u België daarentegen duurt de eeiste oe e ringstijd van 8 tot 12 maanden en heeft men S herhalingsoefeningen, n.l. 1 van 6 we \.ei en 2 van 8 dagen. De herhalingsoefeningen vormen de nooa zakelijke aanvulling op den eersten oefe- ningstijd van soldaat en kader. De laatste «onder de eerste beteekenen eenvoudig tijd ?erspillingj want het is duidelijk, dat men een dienstplichtige niet vijftien jaar lang kan laten terén op de kennis, welke hij in minder dan een half jaar opdeed. Voortge zette oefening is voor een legei ook voor een zuiver defensief leger als het Nederland- sche, dat geen sterveling van eenige agressie verdenkt even noodig als voor een korps brandweerlieden. De soldaat die opkomt, beeft er reoht op, dat hij behoorlijk datgene leert doen wat het land in tijd van nood van hem eiscbt. En de officieren hebben er recht op. dat hun de gelegenheid worde gegeven hun kennis te oefenen. Het is pure demagogie om het voor te stellen of oefeningen eigenlijk een amuse ment voor de officieren zijn. Wanneer het bloedige ernst zou worden, verwacht mea van officieren, dat zij hun manschappen n.'et als schapen laten slachten, maar hun verstand gebruiken en tactisch te werk gaan. De landen, wier Grondwet, evenals dit bij ons het geval is, een weermacht eischt, heb ben ook hun herhalingsoefeningen. Hst kleine Zwitserland bijvoorbeeld oefent elk jaar met een leger, waarvan de onderdee- len uit 7 lichtingen tegelijk worden gevormd tm dat zoo bijna de oorlogssterkte bereikt. De voorstelling in „Het Volk", alsof de oefeningen in den Achterhoek eigenlijk pas sen in het door dit blad gefantaseerde ae- coord tussehen Frankrijk, België en Neder land is alleen te vergelijken met de „schun nige methode" (de qualificatie is van het Handelsblad) waarmee men van social is tiscbe zijde Oost-Pruisen en Nederland ver geleek en zoo mèt Duitsche officieren ook Nederlandsche goedgeloovigen tracht te mis leiden. De regeering weet natuurlijk heel goed, dat de herhalingsoefeningen voor de bur gers een even zwaar offer zijn als het heel a „dienen" überhaupt. Zij tracht zooveel mo gelijk de particuliere belangen te ontzien. Niet alleen verleent zij vrijstelling aan alle d'enstplichtigen, die, 15 K.M. van de Neder landsche grens wonend, in het buitenland hun brood verdienen, maar zij is ook tege moetkomend op het stuk van het verleenen van uitstel. Het aantal uitstel-genietenden, zoo deelde de administrateur Oosterhoff mee. bedroeg verleden jaar ongeveer 10 pCt. van de dienstplichtigen, namelijk 3400 van de 34000. Bovendien geeft de wet vergoeding aan '■-istwinners, die voor de herhalingsoefenia- i onder de wapenen moeten komen. Hun fjantal beloopt jaarlijks 7400 en het maxi mum der vergoeding, dat door bijna de helf' der in aanmerking komende personen gö- noten wordt, bedraagt 2.50 per dag. Mogen de katholieke dienstplichtigen in het belang van de gemeenschap en van zichzelf meewerken aan het handhaven van den goeden geest, welke altijd van het hoog ste belang is, waar veel menschen samen zijn, maar die eenvoudig onontbeerlijk is m het leger. De knapste leiding, de grootse mogelijke voorkomendheid, het beste eten, de uitstekendste verzorging en de best rncgelijke bewapening baten niets, wanneer bet moreel van den troep niet deugt. Dit moreel helpen bandhaven, juist in onzen tijd, vergt een zelfverloochening, welke dap per nagestreefd, niet enkel de gemeenschap ten goede komt maar ook eigen karakter vormt en staalt. Het zal wel overbodig zijn de werkgevers er aan te herinneren, dat zij den plicht heb ben, niet het bestaan te bedreigen van de menschen, die hun door de wet voorgeschre ven verplichtingen vervullen. Het zijn de slechtste militairen niet, die, zeker van het behoud hunner betrekking, gerust „opko men". Maar het zijn ook de slechtste arbeids krachten niet, die hun militairen diensttijd met opgewektheid en plichtsbesef vervuld hebben. Dageraadsmenschem zijn over 't algemeen niet zoo heel sterk in het redeneeren. Wie het lang niet prettige baantje heeft gehad, om eens kennis te moeten nemen van het geen ze laten drukken, staat versteld over de mufheid van hun zoogenaamde weten schap over de onbekendheid van datgene wat ze bestrijden, voor 95 pet. van de leden; over de grofheid, waarmee zij iemand, die gelooft, te lijf gaan. Voor hen is een gedoovige, een ras-huiche laar, die/het om een of andere vetheid der aarde te doen is of een ras-stommerik, die letterlijk niets weet van de stand der weten schap. De tocht naar Limburg is dien heeren niet erg goed bekomen. Hoe zij zoo iets in bet raam van hun hoog geroemde verdraag zaamheid passen, begrijpen wij nog niet best. Volgens advertenties in sociaaldemocrati sche bladen en ook een verslag daarin, heb ben ze de getrouwen weer eens opgetrom meld, om over dat katholieke gewest te spreken. Dat trëkt altijd. Kondig aan, dat ge aan dood-ordiinaire papenvreterij doet dan treft ge in het lieve vaderland nog altijd menschen die tijd genoeg en hersens te weinig hebben, om daarvan eens te gaan smullen. Dat ze hun advertenties in de sociaaldemocratische bladen laten plaatsen, bewijst wel, dat ze weten, waar ze hun aan hang moeten zoeken. Volgens het verslag heeft de Da.geraad- leid-er een kostelijke redeneering tegen de Katholieke Kerk tem beste gegeven. Natuurlijk is die op en top tegen den vooruitgang! Wat dat is: vooruitgang, staat er niet bij En de vrijdenkers achtten den todht naar Limburg gerechtvaardigd, alleen reeds door zich eens rekenschap te geven, wat het den menschhead kost, als de vooruitgang wordt tegengehouden. Gelukkig komen we nu aan een voorbeeld van vooruitgang in het oog van de Dageraad, en tevens aan een staaltje redeneerkunst. Voorstel voor een wettelijke regeling. Verbindende bevoegdheid opzichte van derden. ten „Als voorbeeld roemde spreker het groote aantal gevallen van abortus, omdiat de Kerk zich tegen geboortebeperking blijft veraetten en daardoor een gezonde menscheneccunomi© onmogelijk maakt.'' Dat is dus een staaltje van het tegen houden der vooruitgang. Nu moet die mijn heer eerst eens zöen te bewijzen, dat ge boorte-beperking, zooals hij dde bedoelt, een vooruitgang is. Heel de geschiedenis door was dat altijd nog een verschijnsel van verval. Over- mensdhemeconomie gesproken, mis schien weet die mijnheer niets van de mee ting, dat de geboortebeperkers wel eens erg verantwoordelijk gesteld zouden kunnen worden voor een economischen crisis. Ook schijnt die mijnheer te meenen, dat „omdat" de Katholieke Kerk die bedoelde geboortebeperking verbiedt, er „daarom" zooveel gevallen van abortus bestaan. Dan moeten er dus de meeste gevallen van abortus bestaan bij hen, die zich heele- maal niet aan geboortebeperking overgeven. Want voor een katholiek zijn die twee feiten allebei verboden. En abortus is vreeselij.ker voor het men- sch-elijk gevoel dan geboortebeperking. Wij zouden zeggen, dat juist degenen die om abortus niet malen, zich zeker aan geboorte beperking zouden overgeven. Misschien is het ook wel wat moeilijk te bewijzen dat onder Katholieken de meeste gevallen van abortus voorkomen. Ook moeilijk vol te houden, dat alleen Katholieken tegen geboortebeperking zijn! Op geen stukken na! Nog moeilijker, dat al die niet-katbolieken, die niet aan geboortebeperking doen, daarom zich aan het andere geval overgeven, en wel, omdat de Katholieke Kerk tegen ge- boortebeperking is. Trouwens wij zouden, wel eens wil Ion zien, hoe de Katholieke Kerk het klaar speellde om dien moord op het kind goed te keuren! Dat wil in onze bekrompen hersens er r,og niet in! En we kennen tooh een beetje meer van het Katholieke gei00f dan die heeren van de Dageraad. Die hebben trouwens maar één beginsel: ga te keer tegen de Katholieke Kerk, hoe, doet er niet toe, maar ga te keer en... ge zijt waardig het lidmaatschap van de Dage raad Daar gaat de dag nooit op! Ingediend is een -wetsontwerp houdende wet telijke bepalingen omtrent de rechtsverhouding van agenten en reizigers. Blijkens de Mem. van Toelichting verdient een uitvoerige regeling, als in buitenland-sc-he wetten wordt gevonden, geen navolging. Een aanvulling van den titel van lastgeving in het Burgerlijk Wetboek en van den viea-den titel van het eerste boek van het Wetboek van Koophandel schijnt voldoende. Onderscheiden moeten wonden de interne verhouding: de overeenkomst tussehen den agent of den reiziger eener- en den principaal of den patroon anderzijds%en de externe ver houding: de bevoegdheid van den agent en van den reiziger, den principaal onderscheiden lijk den patroon aan derden te verbinden. Behouders ten aanzien van eenige nader te noemen punten behoeven regels voor de interne verhouding niet te worden gegeven. Er bestaat met naroé geen reden, voor de reizigers, op wie de bepalingen omtrent arbeidsovereen komst toepasselijk zijn, af te wijken van de regeling, welke vow alle arbeidsovereenkom sten geldt. Voor het verkeer heeft vooral de externe ver houding beteekenis. Vooi derden is het van groot belang te weten hoever de bevoegdheid strekt van personen, die als agent of als rei ziger optreden. Vastgesteld wordt dienaangaande te bepa len: dat de agent de bevoegdheid heeft tot het sluiten van in het bedrijf van zijn prin cipaal gebruikelijke overeenkomsten als tot het in ontvangst nemen van mededeelingen, welke op de uitvoering van zoodanige overeenkom sten betrekking hebben, dat de reiziger de be voegdheid heeft tot het sluiten van in het bedrijf van zijn patroon gebruikelijke overeen komsten, onder voorbehoud van de goedkeuring van zijn patroon; en dat de derde, met wie de agent of de reiziger heeft gehandeld, zich niet kan beroepen op bovestaande bepalingen, indien hem bekend was of moest zijn, dat de last beperkter was dan die bepalingen mede brengen of dat de last was ingetrokken. Ter bevordering van de rechtszekerheid is de aanstelling van agenten opgenomen onder de feiten waarvan opgave moeten worden gedaan voor de inschrijving in het handelsregister. Van de zijde der vakorganisaties is gevraagd om een voorschrift, dat een arbeidsovereen komst voer langer dan twee maanden schrifte- lijk moet worden aangegaan. Voor deze afwij king van hetgeen voor arbeidsovereenkomsten in het algemeen geldt alleen voor reizagers, bestaat niet voldoende aanleiding. Een succes voor den katholieken bond. Dinsdag heeft op de Oranje Nassaumijn I <5,0 verkiezing plaats gehad voor de arbeiders com missie. De candidaten van den Katholieken Bond verkregen resp. 299, 265 en 270 stemmen die van den Soc. Bond 182, 164 en 150 stemmen. De candidaten van den Katholieken Bond zijn gekozen. De aftredenden, niet-herkozenen, waren leden van den Soc. Bond. Dit beteekent dus een succes voor den Katholieken Bond. VACANTIECURSUS BINNENVAART- Dinsdagavond is het Instructievaartuig „Prins Hendrik", van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart met de directeuren en leeraren der binnenvaartscholen te Lemmer aangeko men. Aan boord bevinden zich verder vertegen woordigers van de verschillende vakorganisa ties. Gedurende de reis van Amsterdam naar Lem mer hebben aan boord besprekingen plaats ge had betreffende het vakonderwijs aan schip pers, ter inleiding van de prae-adviezen, die gedurende de volgende dagen van den cutsus zullen worden behandeld. De „Prins Hendrik" vertrok heden van Lem mer naar Sneek. De begrafenis van het slachtoffer. Naar wij vernemen, zal het stoffelijk over schot van dien Dinsdag op het vliegveld te Soesterberg ver°ngelukten reserve-sergeant- leerling-vlieger van Poeteren heden worden overgebracht naar de rouwkapel van het R. K. ziekenhuis aan 't Westeinde te 's Hage, alwaar Vrijdagavond te 7 uur de Rozenkrans zal wor den gebeden. Daarna wordt het stoffelijk overschot te ongeveer 8 uur overgebracht naar de O. L. Vr. Kerk aan de Elandstraat, alwaar Zater dagmorgen te 10 uur de plechtige Requiem wordt gehouden. De teraardebestelling heeft plaats op de R. K. begraafplaat® aan de Kerkhoflaan. Een deputatie uit Soesterberg zal de plechtig heid bijwonen. OUD-NOTARIS Mr. H. C. F. RITS Gister is te 's Hertogenbosch in dien ouder dom van 87 jaren overleden mr. H. C. F. Rits, oud-notaris te 's-Hertogenbosch. DOOR DE WARMTE BEZWEKEN- De 56-jarige M. V., wonende te Hoogvliet is gisterenmiddag in een weiland onder de ge. meente Pernis, waar hij aan het hooien was, ten gevolge van de warmte onwel geworden en eenige oogen-blikken later overleden NEDERLANDSCH EIERCONTR o LE BUREAU. Het Bestuur van het Nederlandsch Eiercon- tróle-Bureau vergaderde -te 's-Gravenhage co der voorzitterschap van dr. L. G. Kortenhorst Prof. C. F. van Oyen te Utrecht woonde voor de eerste maal deze vergadering hij in zijn hoedanigheid van adviseerend bestuurslid voor aangelegenheden, de koeltechniek betreffende en de koelhuisindustrie betreffende. De waar nemend directeur, de heer ir. J. G. Tukker, Rijkspluimveeconsulent, werd als zoodanig de finitief benoemd. De heer Tukker zal de-ze functie ambtshalve waarnemen. In verband met het feit, dat de verplichte stempeling van eieren bij invoer in Duitsch- land voorloopig niet tot stand zal komen, wer den de consequenties daarvan voor de Neder landsche belangen onder het oog gezien. Iu een volgende vergadering zal dat vraagstuk weder aan de orde komen. Ter uitvoering der wettelijke voorschriften omtrent de gewichts vermelding van koelhuiseieren werd besloten als norm aan te nemen het gewicht, dat de eieren bij opslag in de koelhuizen hadden, zon der dat gewichtsverlies wegens indroging of anderszins in aanmerking zal worden ge nomen. Aan de aangesloten exporteurs is medege deeld, dat de vermelding der woorden „Hol- landsche Koelhuiseieren" of „Hollandsohe Ge conserveerde Eieren" op de exportverpakking voor dit seizoen niet verplichtend is gesteld. Medegedeeld werd, dat weldra een Eierhe- sluit volgens de Warenwet zal verschijnen. De betalingsmoeilijkheden van Duitschland werden onder het oog gezien en maatregelen tot oplossing der moeilijkheden zijn overwogen. Een strijd van langen duur. Men sohrijft ons uit Emmen: Da staking in het Oost-Drentsche Veenkolo niale gebied begint meer en meer het karakter te verkrijgen van een strijd van langen du-u'r. Nu men in Ter Apel en Ter Apelkanaal voor den 2en keer een voorstel van de hoofdbe sturen der landarbeidersbonden door de leden van die bonden is verworpen, mag worden aan genomen, dat een schikking niet meer mogelijk is en dat de partijen zoo scherp tegenover el kaar staan, dat zij eerst tot opheffing van den strijd bereid zijn, wanneer de tegenpartij gaat oapituleeren. Ook in Emmercomipasou'um en omgeving schijnt de kans dat het voorstel van de leiders wordt aanvaard, bij de arbeiders niet groot te zijn. Bekend is nog niet wat besloten is. Men gelooft echter algemeen, dat de hoofdbesturen van de arbeiders een zware taak zullen hebben en dat het niet gemakkelijk zal gaan voor het bemiddelingsvoorstel, inhoudende een loonsver laging van ongeveer 5 pOt. voor het accoord- werk, een meerderheid te krijgen. In Erica heeft de Rijksbemiddelaar geen kans gezien partijen itot elkaar te kunnen ■brengen. Dat kan niet hebbei). gelegen in de grootte van het verschil, want dit bedraagt slechts 6.3 pCt. voor het aardappelrooien en 5 pCt. voor het bietenrooien, welk laatste werk niet geweldig veel te beteekenen heeft, aan gezien hier weinig bieten verbouwd worden. Dit moet dus gelegen hebben aan de starheid van het standpunt van partijen, welke beide moeten hebben verklaard niet bereid, te zijn verdere concessies te doen. De vrees is gemotiveerd dat de rijksbemid delaar er ook in de andere dorpen niet in zal slagen partijen tot elkaar te brengen, aangezien in die dorpen de verhoudingen van oudsher veel si,echter zijn, zoodat.de -geest tot toenadering Bog meer mankeert -dan elders. Ondanks de staking nadert het zichten het einde; het is niet te verwachten, dat na afloop van deze week nog veel koren op stam zal staan. De boeren werken met eigen volk en helpen overigens elkaar. I-n meerdere plaatsen hebben zij afgesproken eerst het koren geza- m-ennlijk er af te helpen en dan gezamenlijk in te halen. Mogelijk is het, dat onder het in- halen nog een oplossing wordt gevonden en in de plaatsen, waar men. de bemiddelingsvoor- setl-len verworpen heeft, hoopt men daar wel op Anderen m-eenen echter dat het conflict wel aai duren tot den aardappeloogst en dat voor September geen oplossing te verwachten is Ten opzichte van de werk verschaff-i ng heeft een langdurig conflict ernstige bezwaren, aan gezien na afloop van het zichten, alle zichters als stakers worden beschouwd, terwijl vast ©taat, dat de helft van dat aantal in normale omstandigheden niet zou kunnen worden ge plaatst in den koren-bouw, maar zou zijn aan gewezen op de werkverschaffing. Aan de verhoudingen, welke tot heden in de veenkoloniën niet slecht waren, doet deze sta king geen goed, vooral niet nu bemiddelings voorstellen steeds worden afgewezen. Het doet uiteraard de waardeering van bemiddelings voorstellen, die de instemming hebben der lei ders, verminderen.. Nu de rijksbesmd-ddelaar geen kans heeft ge zien het conflict uit de wereld te helpen is het de groote vraag of partijen daartoe wel in staat -zullen blijken, terwijl de landbouwers steeds meer madhines aanschaffen en er ook reeds over denken gemeenschappelijk rood-machines te koopen, zoodat ook het aardappelrooien ma chinaal zal geschieden. Op het stakingsterredn is alles rustig. Nog een doode. Gisterenmorgen heeft in de omgeving van Alkmaar een hevig onweer gewoed, waarbij de bliksem op verscheidene plaatsen is inge slagen zonder nochtans ernstige schade te veroorzaken. Te Heilo echter is een slachtoffer te be treuren. Daar is de 29-jarige W. Zwart, toen hij een paard uit de weide zou halen, door den bliksem getroffen en gedood. Met betrekking tot het ongeluk In Arnhem Dinsdagavond kan nog worden gemeld, dat mevrouw Polman en mej. van Maanen gisteren het ziekenhuis hebben mogen verlaten. Te Vlaardinger-Ambacht is de echtgenoote van P. de J. zoo geschrokken van een donder slag, dat zij de spraak verloren heeft. Te Gilze sloeg de bliksem in de schuur van P. P. De brandweer kon het woonhuis nog gedeeltelijk behouden, maar de schuur brandde af. De rogge-oogst en een groote voorra<ad hooi gingen verloren. Vee en inboedel werden gered. In een weide werd hier een pink gedood. Te Wouw brandde de boerderij van IJ. af, aan den weg naar Moerstraten. Door gebrek aan water kon de brandweer niet helpen. Te Diessen sloeg de bliksem in de kapitale boerderij der N. V. O.B.E.G.E.M. te 's-Her togenbosch, bewoond door S. Groot. De be woners konden zich slechts met moeite red den. De boerderij is geheel afgebrand. In een weide werd een pink door het hemelvuur gedood. Te Molenaarsgraaf is de groote boerderij van den heer B. in vlammen opgegaan. Te Waalr-e is de bliksem geslagen in de woning van den heer de W. Het huis is totaal afgebrand. Het vee kon worden gered. Tijdens een onweder, dat boven Haaksbergen woedde, sloeg de bliksem in de voor enkele jaren nieuw gebouwde boerderij van den landbouwer H. G. te Buurse. Het pand brand de tot den grond toe af. De booi-oogst ging in de vlammen op. Een paard viel bewusteloos neer, men wist het d-ier evenwel nog bijtijds te redden. Het rundvee liep in de weide. Het kamp te Ommen heeft de laatste jar® roemvolle dagen beleefd. Dank zij Krisjna» moerti. Die tijden schijnen echter voorbij. De beroemde man heeft voor velen zijn interessantheid verloren: hij kon zich niet handhaven op het hooge planwaarop ande ren hem geplaatst hadden. Dit jaar gaat het slecht. En er heerscht een gedrukte stem mingnaar het schijnt. Een correspondent van de N. R. C- schrijft dat het vrouwelijk element hans wel drie maal zoo groot is als het mannelijk gedeel te. En overwegend i het aantal dames van ouderen leeftijd. Voor de jongere meisjes biedt het kamp een dankbare gelegenheid tot het toonen van de nieuwste vindingen op het gebied van kamp- en strandkleeding. Helaas, bepalen zich hier niet toe de jonge renmaar ook enkele ouderen wagen zich op dit terrein Zulke gevallen behoeven niemand te ver wonderen.. Niets is er wat zoo gauw ont aardt dan zulke bijeenkomstenwaar geen gemeenschappelijke moraal een band vormt- Zelfs heeft de kampleiding een zekere grens moeten stellen aan de kortheid der kleeding. zooals over het algemeen èn op kleeding èn op omgang een zekere officieele controle bestaat". Wij staan een beetje beduusd te kijken, dal in zulk een milieu zoo'n maatregel ge nomen kanen naar het schijntmoet wor denzonder dat de dames en heeren vol ver ontwaardiging hun spotlust botvieren op die cctisuut! Voor Eer en Deugd" heeft het dus nog zoo slecht niet voort. En de katholieke auto riteiten, die op dat punt de leiding in han den wenschen te houden, schijnen dus na volging te vinden bij de betere elementen onder andersdenkenden, die zich ook niet van de wijs laten brengen door het geklets over: den Deinen ist alles rein!... Jawel!.. Maar ook reinen kunnen onrein worden door omgang met onreinen! Doodelijk ongeluk in Eindhoven. Gisterenmiddag is in den IJzeren Man te Eindhoven de 13-jarige jongen van R. hij het baden verdronken. De jongen was gaan baden bulten de badinrichting en lag daarbij op een ouden autoband. Plotseling gleed deze onder hem uit en de knaap verdween in de diepte. Na vijf minuten werd zijn lijkje opgehaald. Jongeman verdronken. Gistermiddag om vijf uur was de twintig jarige P. v. d. H., wonende te Viaardingen, in de Vuloaanhaven aldaar gaan zwemmen. Waar schijnlijk heeft hij daarbij kramp gekregen, tengevolge waarvan hij naar de diepte zonk. Dr. Ko-usemaker trachtte de levensgeesten nog op te wekken doch tevergeefs. De opening. In een mededeelnig aan de leden van de aligemeene commissie voor de Neder-landschë deelneming aan d-e intern, koloniale tentoon stelling te Parijs deelt de secretaris-generaal thans officieel mede, diait 't uitvoerend comi- 'té de opening van het nieuwe paviljoen voor loopig heeft vastgesteld op Dinsdag 18 dezer, des namiddags 3 uur. Op dien dag kan de be noemde gouverneur-generaal van Neder- lan-dsch-In-dië, Jhr. Mr. B. C. de Jonge te Parijs aanwezig zijn op -zijn doorrijs naar In-dië. De Nederlandsche Regeeri-n-g zal zich bij de ope ning waarschijnlijk door een der Ministers doen vertegenwoordigen, terwijl ook Hr. Ms. Gezant te Parijs aanwezig zal zijn. Het comité heeft gemeend, dat het we-nsche- lijk is bij de opening van bet nieuwe paviljoen niet in herhaling te vervallen van de feeste lijkheden, die ter gelegenheid van de opening van het thans verbrande paviljoen plaats von den. De plechtigheid van de opening van het nieuwe paviljoen zal daarom een bescheiden karakter dragen en zich bepalen tot eenige ■redevoeringen. Daarna zal een rondgang plaats vin-de® en een thee worden aangeboden, waar na de Balische dansgroep een korte voor stelling za'l geven. Het is intusscben nog niet geheel uitgesloten, dat de weersgesteldheid den arbeid aan het paviljoen dusdanig zal be lemmeren, dat de opening nog eenige dagen zal moeten worden verschoven. Het uitvoerend comité heeft door de om standigheden moeten afzien van het houden van een „Nederlandsche W-eek". Het comité ■heeft evenwel besloten om op den verjaardag vain H.M. de Koningin het Nederlandsch ter rein in het Bois d-e Vi-n-cenn-es een feestelijk uiterlijk te versahaffen. De beperkte geld middelen laten niet toe luister-rijke feestelijk heden te orgamiseeren, bétgeen echter niet zal kunnen beletten, dat de Nederlanders, die op 31 Augustus a.s. op bet tentoonstellings terrein aanwezig zullen zijn, met opgewekt heid den geboortedag van on-s Staatshoofd zullen gedenken. Een besluit van Amstels Bouw- vereeniging. Men meldt ons uit Amsterdam: In verband met de staking, welke door de Federatie van Bouwvakarbeiders op eenige bouwwerken in Zuid is geproclameerd, heeft Amstel's Bouwvereeniging aan haar leden het consigne gegeven met ingang van 17 Augustus a.s. geen leden van de Federatie meer op hun bouwwerken toe te laten, tenzij voor dien da tum het hangende conflict, waarvoor de Fede ratie aansprakelijk is, beëindigd zal zijn. DE AREND THUIS- Blijkens bij het Departement van Defensie ingekomen bericht is Hr. Ms. „Arend giste renmiddag van de reis naar West-Indië te Nieuwediep binnengekomen. De fabrieksarbeider van L. uit Aarle Rixtel, die Zaterdag aldaar door een groep wielrenners werd aangereden, is aan de daarbij bekomen verwondingen overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van acht kinderen. Bejaarde man gedood. Op de eerste etage van perceel 232 in de v. Ostaid-estr. te A'dam is gister een bejaarde man door gas-verstikking om bet leven ge komen. Hot tragische ongeval werd ontdekt, doordat een op de tweede etage wonen-de vrouw door het ontsnappende gas, dat tot het ver trek waar zij zich bevond, doordrong, bewuste loos geraakte. Zij werd gelukkig spoedig ge vonden, waarna de politie en de G. G. D. wer den gewaarschuwd. Met een ziekenauto werd de vrouw naar het Wilhelminagasthuds over gebracht vanwaar zij na te zijn bij-gebracht weer naar huis kon terugkeeren. Het lijk van den man, die gehuwd was, is door de pohitie in beslag genomen. DE MELKFABRIEK TE FIJNAART. In een nieuwe vergadering van de leden der Coöp. Fabriek van Melkproducten Fijnaart heeft de heer Jansen uit Breda, secretaris den Brab. Zuivelbond, een uiteenzetting g geven van den financieelen toestand Momen- teel heeft de fabriek geen geldmiddelen meer om de zaken loopende te houden. De leden dienden te beslissen of de fabriek moet wor den stop gezet of geliquideerd; ofwel eenigen Ïd de melk aan de zuivelfabriek te Zeven- bereschen Hoek te leveren en in dien tijd n te gaan welke maatregelen kunnen worden ge- troffen om den financieelen toestand op t helderen, ofwel dat de leden gezamenlijk 150.000 bijeenbrengen om het door twee banken opgeëisehte crediet terug Besloten werd de melk gedurende dne maan den aan de fabriek te Zevenbergschenhoek te leveren. In dien tijd hoopt men naderinzmht definitief besluit kan genomen worden. toestand te krijgen, waarna een UIT DE MIJNINDUSTRIE. De mijn Laura in volle werking. Van de zijde der directie der Mij. tot exploi tatie der Steenkolenmijn Laura en Vereenigmg vernemen wij. dat aan het feit, dat Woensd^ 29 Juli op de mijn Laura te Eygdsboven niet is gewerkt, geen bijzondere beteekenis d-ient te worden toegekend. eabeurd. Het is i-n den slappen tijd wel meer gebeunL dat er een dag niet gearbeid wordt. Op het oorebblik is de mijn Laura eveneens ate de door genoemde maatschappij geexploiteerdie mijn Julia dag in dag uit in vol bedrijf. Te Reeuwijk is gistermiddag ter hoogte va.n de Reeuwijkscheforug het tweejarig zoontje van den landarbeider G. v. S. i-n de Breevaart gevallen en verdronken. In een onbewaakt oogenblik geraakte het driejarig zoontje van den land-bouwer T. aan den S-teijnschen dijk te Haastrecht in een na- hij de ouderlijke woni-ng gelegen sloot en ver dronk. Pogingen om de levensgeesten op te wek ken mochten niet meer baten. De schipper W. te Groningen wilde met een vlet zijn vrouw over het Slochterdiep bren gen. Door het wankele vaartuigje verloor W. daarbij zijn evenwicht en schoot in het water en zonk direct voor de oogen van zijn echt genoote. Toen hij na een kwartier zoeken werd opgehaald, bleek hij reeds te zijn overleden. Gisterenmiddag te omstreeks half vier is de 18-jarige seminarist T. v. H. bij het zwem men in de Maas nabij Macharen verdronken. Gisterenavond te ongeveer 9 uur is bij het baden i-n de Eem zekere P. v. A. uit Soest ver dronken. Naar zijn lijk werd nog laat gezocht ONDER IJZER BEKNELD. Men meldt ons uit Hoornaar CZ.H.): Gisterenmiddag te omstreeks vier uur bad aan een nieuw te plaatsen gemaal voor den polder „Het Land der zes molens" een onge val plaats bij het lossen der motoren. Een hulpstaaldraad brak, juist toen een zwaar machinedeel in den takel hing. Hierdoor geraakte de 65-jarige F. van H. in de knel. Onmiddellijk werd medische hulp ontboden. Het rechterbeen van het slachtoffer bleek ver brijzeld, terwijl de man eveneens ernstige won- den aan het linkerbeen had bekomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Bespreking met rijksbemiddelaar. Naar wij vernemen heeft de gisterenmiddag gehouden bespreking tusE^en middelaar jr. H. A. van IJsselsteyn en de partijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de Kon. Ver. Tapijtfabrieken te Rotterdam, Moordrecht en Deventer geen resultaat opge leverd. Ongewenscht gevolg van de Tarwewet. Het Tweede Kamerlid de heer Hermans heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat in de grens- gebieden van ons land, met name i-n Maas tricht, brood wordt ingevoerd uit Belgie, en dat door den invoer van dit brood niet be reid uit meel, gemalen volgens de eischen der Tarwewet 1931 en dus 3.50 per 100 K.G. goed- kooper Nederlandsche hakkers ernstig zul- len worden benadeeld, wanneer genoemde wet geheel in werking is getreden? Zoo ja, welke maatregelen zullen dan door den Minister genomen worden om dezen in, voer ,in strijd met de bedoeling der Tarwewet en dus ook in het nadeel der landbouwers, ta voorkomen? OM EEN RIJKSDAALDER. Uit wraak, dat iemand weigerde hem 2.50 te betalen b'eeft de 25-jarige werkman van B. te Delft twee varkens van zijn schuldenaar doodgeslagen en ze vervolgens in een sloot geworpen. Tegen van B. werd proces-verbaal opga. maakt. iM.i.ir--r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5