RECLAME GARAGE „UNIQUE"Bura- fes®14'18 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. CHEVROLET -Luxe- en Vracht-Automobielen STADSNIEUWS „CORNER HOUSE" 54ste JAARGANG VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1931 No. 16097 Weer een nieuw luchtschip Grand Café Restaurant BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON IN-TERCOMM. 68085 EEN HORLOGE, FORD EN KOFFIE-HAG DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN examen handenarbeid AANGEHOUDEN s. z. c. UIT KETHEL legaten de brandspuit ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS Rubensplein - Schiedam De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco btj vooruitbetaling: 10, Per drie maanden 3.25; per maand I per week 25 cents. Bij bezorging franco per Post abonnementsprijs per drie maanden f 3.75, vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zün steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar ft 5 cent» per stuk. GIRODIENST No. 81440. POSTCHEQUE- en ei-n- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: 1.55, elke regel meer 25 ets Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. wordep geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 5 regels f 0.60; 10 regels 1.15 regels 1.60, bij vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. i cnn „„„„„al. f <700hii verlies van beide handen, voeten of ooaen- ^50.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wij» ^bfVerlies 'vfn twee voorlte' ledematen alTe vingers'™ een band; 25.- bij verbes v'an eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt 82e PROCESSIE VAN SCHIEDAM NAAR KEVELAER 46 Augustus aan de bedevaart R. K. KINDERVACANTIESPELEN Een der schrijft ons: Begunstigd door buitengewoon mooi zomer weer, vertrok DINSDAG een extra-trein meit 164 bedevaartgangers naar O. L Vrouw s be roemd en geliefd Kevelaer. Heerlijk verliep de reis, opgewekt werd gebeden en gezongen, onder de op per leiding van den zeereerw. lieer Schaab O.P., pastoor van de J. Joës den Dooper. Een kort oponthoud te Nijmegen, was een wel kome gelegenheid tot het némen van een ver- frissching aan de stat ionsbu f fattenPrecies op tijd kwam de trein te Kevelaer aan: in blijde en fleurige stoet, met in de zon schitterende kopermuziekinstrumenten, hoog hun operen atem uitslaand tegen de muren, het geestdriftig gezang van d© Sc luidop uitjuiehe-nd huin Maria-l e ek zielende „Welkom-predikatie m trokken worden iamgs nwdzaakte Kevelaer, alwaar de zT^£ot'tH Biesita O.P. de preekwerden pel. voor Óen nat pak! 's Avonds hebben wb naar waarde genoten van de Avond- ommegaTg, rfwel »nprocessie WOENSDAG werd do Hoogmis plechtig ge- celebS tor den zeereerw. directeur van de hlrievaart in dm Dominica,anschen ritus: Ïvt votr vel- een heerlijk schouwspel, en een heerlijke plechtigheid. De zeereerw. pater C D v Dijk sprak hier een bezielend woord over onze Goed© Moeder Mania. Voor de B. Mis vond die processie met t H. Sacrament plaats op de „Kapelleplatz"; een voorrecht ip Keve laer verleend aan die zeer lang bestaande pro cessie. Heerlijk, zoo uit te trekken Jat die stad! pat wij Schiedam niet vergeten hebben, toon den wij om 12 uur, toen wij gezamenlijk het Rozenhoedje baden voor de belangen van onze goede Stad Schiedam, en deszelfs inwoners. Des namiddags trokken wij uit naar den Kruisweg, welke besloten werd met een schit terend© predikatie van den zeereerw. pater Kolenberg, over die zielen in het Vagevuur. 's Avonds konden wij weer onze Maxla-llefde en devotie uitjubelen ln den „Avondommegang" trekkend orator de groene linden die de Kaïpelle- platz ons toonen, zingend en juichend, rondom de feeëriek verlichte kapel, waarin de wondere afbeelding van onze goede Moeder bewaard wordt. DONDERDAG kwam al te vlug: 't zou weeT schelden wordlen van de plaats die ons zoo lief is; algemeen© H. Communie; H. Mis en daarna maar oud Kevelaer, waar kapelaan Th. J. J. v. Seggelem den lof verkondde van onze Heilige stadgenoot© Sint Liduima, en onze aandacht vestigde pp een groote bijzonderheid van de Schiediamsche processie nJ. het bezit van een Ldduino-alitiaax in die kerk op ond-Kevelaer. Daarna sprak zijneerw. het traditioneel© „woordje over de arme Gorzenkerk" en mocht het genoegen smlakien met pastoor Möller op te halen de som van 103 gulden, waarvoor pastoor Möller in een van humor niet gespeende toe spraak een hartelijk dankwoord sprak. Daarna kon men dte Schiedammers bewonde ren in hun „Kauffmaimiech" optreden in de winkels, alwaar voor de huisgenooten, kennis sen etc. 'n herinnering aan Kevelaer wer n gebracht. Te kwart voor twee trokken we biddend en zingend weer langs Kevelaer's straten, naar „Bahnhof", om, onwillig en noodgedwongen ge volg te geven aan de aansporing der Duitsche conducteurs „Einsteige". Ach, 't is zoo goed te zijn in Kevelaer, thuis, bij „Onze Moeder". Al te vlug zijn deze dagen weer voorbij; dankbaar zijn wij weer naar huis gegaan, om tot slot nog een plechtig Lof bij te wonen in de kerk aan de Hoogstraat, waar patier Biesita een kort dankwoord sprak. Dank aan O. L. Vrouw voor haar gunsten en gtaven, oms verleend; dank aan pastoor H J. J. Schaab O.P. voor zijn heerlijke leiding; diamk ae- de ons vergezellende priesters. Dego dlie thuis bleven, mogen wel beden ken, dlait zij zeer veel hebben gemist. Een schuiltent Het comité voor de R. K. Kimdervacantie- spelen weet bij ondervinding, welk een ont zettende teleurstelling voor de kinderen het is als een paar regenbuien den hoofdleider het besluit afdwingen, in het belang vooral van de gezondheid der aan zijn verantwoordelijk heidsbesef toevertrouwde kleinen, de kinderen naar huis te sturen. Met doorweekte kieeren kan men van alles op-loopen. Toch is het vaak niet anders dan een fiksche regenbui, die de kinderen van net veld drijft. Na een kwartier of een half uur schijnt weer de zon; het veld blijft bespeelbaar. Maar .de kinderen zijn naar huis! En zoo is het van den eersten verregenden dag der Kindiervacanltiespelen af drie jaar ge leden al een ideaal van het comité geweest 'n schudltient te bezitten, waar de kinderen het voorbijtrekken van die bui konden afwachten Maar elk jaar werd het aantal aan de spelen deelnemende kinderen grooter,, de afmetingen van zulk een tent begonnen ai fantastischer vormen aan te nemen, de kosten al fantasti scher te klinken, Doch ook het aantal door den regen teleurgestelde kinderen groeide steeds aan en zoo werd dan Deel alten een schuiltent van zeildoek op te richten. Gekozen werd de allereenvoudigste vorm, de constructie het geraamte werd door den architect den heer A. P. P. Roovers aan het comiité aange boden en belangeloos gezeit is zoodanig, dat vergrooting te allen tijde mogelijk is. Wie eenig verstand heeft van dekzeil, waar van 400 M2 moodiié was, weet dat ook deze een voudige schuiltent het comité een zeer groot bedrag kost. Maar heit ondervindt dagelijks de sympathie van de ingezetenen voor de spelen en het rekent er stellig op, dat de giften zullen blijven toestroom-en. 't Is ten slotte alles voor onze kinderen en daarvoor geefit iedereen gaarne een offertje. Men heeft er eigenlijk nog zoo weinig Idee van, wat er dagelijks voor die kindervaeantle- speleu noodig is. Een klein voorbeeld. Ter aanmoediging bij de spelen wordlen prijsjes uitgereikt. Aan elke groep dagelijks acht. Er zijn een goede 40-tial groepen, zood-at zulks per dag een 320-tal prijs jes uitmaakt, in de week dus 1G00, in de drie weken van de spelen dus bijna 5000!! 't Zijn geen schatten, allemaal, maar er zijn er toch bij van flinke waarde, als rugzakken, riemen, boeken enz. En met het minste prijsj-e zijn de winnaars gelukkig. Ook hier kan het comité de goede gaven van velen gebruiken. Morgen is er rust. Maandag wordt gespeeld door de kinderen van die volgende scholenSint Jan, St. Aloysius, Sint Catharina, Sint Vinoentius, Sint Liduima A en B en Simt Joseph A en B alsmede door de kinderen dier bewaarscholen van Singel en Lang© Haven. BROEDER RAPHAëL Bij zijn familie hier ter stede is aangekomen de eerw. Broeder Raphael, in die wereld H. J. Brökllng, missionaris bij de Witte Paters van Algiers. De missionaris is 33 jaar in de Afrikalansche missies der Witte Paters werk zaam geweest en was 21 jaar geleden voor het laatst ln Europa. SPAARBANK ANNO 1820 Opgave over de maand Juli 1931. Inlagen 285.850.terugbetalingen 248.389.47; aan. tal inleggers 1 Juli 24440; aantel inleggers 31 Juli 1931 24498. Verschuldigd kapitaal aan in leggers op 31 Juli 1931 8.194.600 51. Geslaagd te 's Gravenhage Th, E. v. d. Pias- Krijger, alhier. Als verdacht van diefstal van een bankbiljet van 100 gulden is door de politie aangehouden A. F. B. alhier. De man heeft bekend en is na verhoor op vrije voeten gesteld. GEVALLEN Aam den politiepost Broersvest is verbonden mej. B., wonende Rozenburgerplein, die bij het uitstappen uit die tram gevallen was en zich bloedend aan de linkerknie had verwond. De uitslag van den gisteravond te Leiden gespeelden bekerwedstrijd om de Havenbrug- beber tusschen de Zijl I en s.Z.C. I luidt 6 3. Er werd door de Schiedammer» slecht ge speeld. DIEFSTALLEN Ten nadieele van G. T is van een tuinhuisje in het Sternebosch een zonnescherm ontvreemd. Ten nadieele van a. v. V. is op de Lange Haven een lantaarn van zijn rijwiel gestolen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 6 Aug. Aangekomen: s.s. Can ton, met stukgoederen van Antwerpen in de Wilhelminahaven. BURGERLIJKE STAND A-aingitte Van 5—6 Aug. GEBOREN: Aagje, dochter van N. van der Hoest en A. van <}Qr Hoeven, Ni-e-uwe Maas straat 56 Tberesia J„ dochter van W. van Pel-t en M. A. Verhaal, Lekstraat 24 Clara J., dochter van T. J Heinsbroek en E. Janssen, Maasstraat 21. GEHUWD: H. J. Brökling 20 jaar en H. van den Ham 20 jaar m. J. de Groot 23 jaar en M. M. Gouka 22 jaar S. P. van der Linden 25 jaar ©n A. L M. Greeven 23 jaar j. w. T. Biesman® 2'5 laar en J. E. Jansen 29 jaar W. F. Zwamborn 24 jaar en S. W. H. Noot©- boom 20 jaav A. j. Kuiters 23 jaar en A. Valk 21 jaar E. van Rossen 24 jaar en A. C. van Eijk 21 i®ar. ONDERTROUWD; \y. van Rossen 23 jaar en N. van der Net 20 jaar J. van Petten 32 jaar en C. Mulder 26 jaar A. A. van Knot- seinburg 28 jaar en j. Kolling 26 jaar J. van Geijl 26 jaar en C. van Doorn 23 jaar T. de Kaper 29 J8®*" en J. S. Witberg 23 jaar A. Kooij 44 jaar en m. H. Dekkers 57 jaar M. J. Meijer 23 jaar en jvi. A. Vermeulen 21 j. P. van Rosse 24 jaar en C. A. van Leeuwen 22 jaar C. van Hagen 45 jaar en P. M. Philips© 29 jaar. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier omitving dezer dagen van N. N. een le gaat van 500.terwijl door denzelfden mil- den gever 500.— aan de Diaconie-armen al hier was vermaakt. In den Polder werden gisteravond proeven genomen met de motorbrandispuit teneinde het materiaal dait in het afgelopen jaar geen dienst behoefde te doen, te keuren. Alles bleek nog in goede conditie. Binnenkort zal in Bijdorp dezelfde demonstratie plaats heibhem. Onder de vele nieuwe kunsten, t zijn niet altijd schoon©, die tegenwoordig druk be oefend worden, behoort ook de kunst der reclame. Wij bedoelen hier niet, dat ook onze tegen woordige kunstenaars over en weer voor elkaar reclame maken, en daarvoor heel zake lijk zelfs v'an de radio gebruik maken, maar wij bedoelen meer de reclamekunst als zoo- danig. Wij hebben reclamebureaux, reclamecnels, reclame-vaktijdschriften, zelfs reclame-experts. Er worden zelfs in sommige weekbladen heele rubrieken verzorgd, welke zich speciaal bezighouden met de kunst der reclame, in zoo ver deze zich uit en openbaart in karakteris tieke teekeningen. Het groote geheim van reclamekunst is, dat zij de aandacht trekt, dat zij opvalt. Er is een tijd geweest, dat de reclame haar kracht zocht in bondige slagwoorden, en onder dit opzicht is het bekende „C. en A. is toch voordeeliger" een gelukkige vondst geweest, welke later in alle toonaarden is geimiteerd. Tegenwoordig zoekt men het succes meer in omslachtige verhalen om u zoo langs een omweg tot het beoogde doel te brengen. De slag op de vuurpijl. Zoo werd dezer dagen In een weekblad onze aandacht getrokken door de teekening van twee handen, die het binnen-raderwerk van een horloge omvatten. Op 't eerste gezicht zou men meenen met de reclame voor een goed horloge te doen te heb ben Horloges leenen zich altijd voor een dank bare reclame. Maar de forsche teekening werd omlijst met een kloek gedrukten tekst. En wij lazen: Henry Ford Haha! alzoo een reclame voor een nieuw alweer geperfectionneerd Ford-type. Wat had daarmee nu het binnenwerk van een remontoir te maken Toch wèl, niet kwaad gezien, een goed ge monteerde Ford is als een solied rege matig uurwerk, dat nooit hapert. En dan nog niet waar, een auto en een ijjur- werk passen zeer goed bij elkaar, want wie zich in een modernen wagen voor het stuur zet, heeft meteen het zicht op een heele reeks klokjes en uurwerken, waarmede het voor bord gewoonlijk is uitgerust. En toch weer de bedoelde reclame had noch met een auto noch met een uurwerk te doen. Het verhaal vervolgend lazen wij, dat f© groote Henry Ford zijn loopbaan was begom nen met het repareeren" van horloges. Moeten wij nu hieruit concludeeren, dat Henry Ford in het leven debuteerde als leer ling-horlogemaker Ook dat weer niet. Kwamen dus tot de interessante mededee- ling dat Henry Ford als jongen, net als wij allemaal, die echter minder beroemd zijn ge worden, van zijn vader een horloge kreeg- „Nadat hij dat horloge" zoo gaat het re- clameverhaal verder „eenige maanden met trots had gedragen, kon hij niet nalaten het uit elkaar te nemen". Zie, hierin was de beroemde Ford een echte jongen, hij wilde weten hoe het horloge, 8&t als elk ander speelgoed, er van binnen wel zou uitzien. In één dag kreeg hij zijn horloge wel biet in elkaar. „Wekenlang peuterde hij zenuwach tig en opgewonden aan zijn horloge", a0° vervolgt het reclame-verhaal „tot hij ein delijk tot de conclusie kwam, dat hij slechts met absolute kalmte en zekerheid zijn d00* zou kunnen bereiken". Let wel, aandachtige lezer, op die schijn baar hier zoo simpel geplaatste woorden „zenuwachtig" en „opgewonden" en „absolute kalmte", want deze woorden zijn met opzet en na diep overleg zorgzaam in het reclame-ver haal gekozen, zooals U straks tot Uw verras sing zult hebben te constateeren. „En zie" zoo vervolgt weer het boeiende reclame-verhaal „het gelukte den jongen Henry Ford. Het horloge liep weer en bleef prachtig gelijk. Dat was het begin van zijn loopbaan. Op 17-jarigen leeftijd was hij een handig werktuigkundige, die 's nachts in een winkel horloges repareerde". De lezer vraagt mij nu allicht: „man, waar gaat of wilt ge naar toe?" Maar dit moet gij niet aan mij, maar aan het reclame-verhaal vragen. Het reclame-verhaal moraliseert dan: „Wat Henry Ford tot succes voerde waren, naast ijver en begaafdheid, zijn onverstoorbare kalmte en zelfbeheersching, die hij uit 't avontuur met zijn eerste horloge zijn heeie leven lang be waard heeft." Begrijpt U 't nu Eerst was Henry Ford „zenuwachtig" en „opgewonden" aan zijn horloge aan het peu teren geweest, toen was hij eindelijk tot het inzicht gekomen, dat slechts „absolute kalmte en zekerheid" hem zijn doel zouden doen be reiken. En nu komt de clou van het aardige reclame- verhaal, dat boelend als een detective-roman eindigt. ■•In de klassieke dramatische kunst zou men hier spreken van een „Deus ex machina' Luister en lees aandachtig: „Wie in alle levensomstandigheden kalm, zeker en doelbewust wil handelen, drinke Koffie Hag, de volkomen onschadelijke, cof- feïne vrije koffie. Lieve lezer, nu zijn wij er. Uit heel die romantische reclameschil pellen wij de blanke pit van de Koffie Hag. De Koffie Hag is zeker een voortreffelijk product, dat wij reeds vaak met smaak hebben genoten. Maar wij wisten niet. dat dit uitmun tende product van jongen datum ook reeds zulk een terugwerkende kracht ln zich had, dat 't den nu hoogbejaarden Henry Ford ln zijn jonge jaren reeds kalmte en zelfbeheersching schonk. En toch lezen wij „Inderdaad drinkt Henry Ford coffeïne-vrije koffie, sedert hij die heeft leeren kennen". Het verhaal ls daardoor wat anachronis tisch geworden. Maar als reclame niet kwaad. Want het heeft de facto zóó onze aandacht getrokken dat wij dit merkwaardige koffiepraatje nog eens geheel grabuiet hebben nagedrukt. In de autorennen op de Avusbaan in Berlijn heeft Caracciola in zijn Mercedes op Continental- banden weer de overwinning behaald, in 1 uur 35 minuten bij een uurgemiddelde van 185 K.M. pe voor deze rennen speciaal vervaardigde Con- tinental-banden hebben zich schitterend gehou den, daar Caracciola de race heeft kunnen af maken zonder van banden te verwisselen. (Adv.) (Vacantie-kamer) Nog een schipbreukeling. De 28-jarige losse werkman A. D. S. uit Schiedam had zich in den nacht van 6 op 7 juli naar d© politie aldaar begeven om onder dak. Toen hem dit geweigerd werd, deelde hij den dienstdoenden politie-agent mede, dat hij dan wel de een of andere inbraak zou plegen. Nog geheel in die verbitterde stemming wa3 hij gekomen voorbij een directiekeet van een bouwwerk aan de Burgemeester Knappertlaan. Ret plan was toen plotseling bij hem opgeko men in die keet een inbraak te plegen. De glasruit van een der ramen was spoedig ver nield en zoo kon S. met zijn hand den afsluiter van het raam bereiken. Vervolgens was hij naar binnengeklommen en had uit een niet gesloteu kast een foto-toestel en een passerdoos weggeno men. Met dl© voorwerpen had hij de keet ver laten, maar in de Burgemeester Knappertlaan had hij ze neergezet en had daar gewacht op de komst van een agent van politie. Meer dan een uur had hij gewacht, toen er nog maar steeds geen voorbijgekomen was. Het verdere wach ten moe. was hij het Sterrebosoh ingeloopen en had daar den verderen nacht doorgebracht, 's Morgens vroeg had hij de voorwerpen in een pakhuis aan den Vlaardingerdijk verkocht voor ƒ.10. Met dit geld had hij zich naar het ouder lijk huis begeven, dat, mu bij weer kostgeld kon betalen, weer voor bem openstond. Verdachte, die een zeer onverschillige hou ding aannam, meende, dat de politie de daad had kunnen voorkomen. Dat heeft ze niet ge wild. Als verdachte weer in die omstandighe den kwam, zou hij weer zoo bandelen. Nadat de benadeelden als getuigen waren gehoord, heeft het O. M. waargenomen door mr. C. F. J. Gomlbaiult er op gewezen, dat verdaoh- te's mentiuïtedt het niet gemakkelijk maakt een lichte straf op te leggen. Het O. M. weet heel goed, dat in de tegenwoordige maatschappij de toestanden niet schitterend zijn, maar de pri vate eigendom moet nu eenmaal worden be schermd. Het O. M. eischt 1 jaar gevangenis straf. Verdachte heeft hierop niets te zeggen. Hij vindt het ook niet nooddg, dat de hem toe gevoegde verdediger voor hem pleit. Mr. G. J. Wiarda merkt nog in het belang van verdachte op, dat deze meer gebaat zal zijn met een straf, waarvan een gedeelte onvoor waardelijk en een ander gedeelte voorwaarde lijk zal worden Met aanleg voor zwaarlijvigheid EEN NIEUWE VARIATIE OP HET OUDE THEMA Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaan- of half bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, wei. nig verandering in temperatuur. Diefstal van een portemonnaie. Hoogmoed had den 24-jarigen machinist W. J. W. voor het hekje gebracht. Deze jongeman voer als 4e machinist op een schip, dat in Ja nuari ter reparatie aan de werf van PSmit Jr. lag. Tegenover vrienden en bekenden bad hij het doen voorkomen, alsof hij derde machi nist was en toen zijn vriend G. W. Hofman op 29 Januari met hem meeging om het schip te bezichtigen was W. wel verplicht een kleine oomedie te spelen, om niet te laten merken, dat hij gelogen -had. Die comedie bestond hier in, dat hij zich toegang moest verschaffen tot de hut van den derden machinist, die tijdelijk afwezig was. Van den wachth-ebhenden offi cier kreeg hij een sleutel, die op de hutdeur van den derden machinist past. Bij het bin nenkomen van de hut zag zijn vriend, dat er een portemonnaie op tafel lag. Veronderstel lende, dat dit zijn beurs was, waarschuwde Hofman hem, waarop W. de portemonnaie jn den zak stak. Toen de derde machinist, P. Huyakens na twee dagen terugkwam bemerkte 'hij dat hem zijn portemonnaie ontstolen was en de verden king viel op W. die zich nu wegens diefstal te verantwoorden had. Verdachte ontkende. Hij had op dien avond in het bijzijn van zijn vriend die portemonnaie wel in zijn zak gestoken, maar hij had haar later weer teruggelegd. Wanneer ze dus ver dwenen was, dan moest een ander den diefstal hebben begaan. Het O. M. den diefstal bewezen achtend eischte 6 maanden gevangenisstraf, mede in verband met een ongunstig reclasseeringsrap- port. De verdediger, mr. G. J. Wiarda concludeerde tot vrijspraak en vroeg subsidair veroordee ling tot een voorwaardelijke straf. Kleinigheden. Ter zake van diefstal van een paar schoe nen ten nadeele van den winkelier P. J. Ho nings te Gouda heeft het CU M. geëischt tegen den 21-jarigen lossen werkman F. G. Y. uit Gouda 3 maanden gevangenisstraf. De 37 jarige M. G. A. huisvrouw van B. J. v. d. H. hoorde ter zake van diefstal van een groote partij kleedingsstuk- ken en manufacturen uit den winkel (van juf frouw L. W-esterve-ld-K 1 einjan 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar tegen zich eischen. De eiisch tegen de 37-jarige N. v. H. huis vrouw van A. S. die de goederen die door de vorige verdachte waren gestolen, had geheeld luidde 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 15 Augustus. De Zeppelin staat weer eens in het brand punt der mensolielijke belangstelling. Een deT roemrijkste vertegenwoordigers van de soort, de „Graf Zeppelin", die de kunst van vlagver toon verstaat en reeds meer dan een stout- moedigen tochtmoedigen tocht op zijn naam zette, is na een gedurfde reis over het Arctis gebied weer te Friedriohshaf-en teruggekeerd En heeft de internationale aandacht weer ge vestigd op het Zeppelinnest Friedrichshafen. Wat voor Keulen de Dom en de Ean de Cologne, voor Zandvoort het zand en de zee en voor Parijs de Koloniale is, is voor Friedrichs hafen de Zeppelin. Hij is het „lockende Ziel" voor al wat vreemdeling is en zich in de na bijheid bevindt. Wie in de nabijheid van het meer van Constana vertoeft, zal niet nalaten, ter ©ere van de Zepp een omweg te maken Er loopen autobussen ,,op" hem en de post organiseert extra diensten te zijner eere. Et zijn heimwee-kxeten gericht aan 't adres van dr. Eokener en de jagers achter autogrammen hebben hem achtervolgd voor een simpele hand teekening. Er zijn kappers, Ischoanipoetsers, koks en keukenmeiden geweest, die hun dien sten hebben aangeboden als hulp in de Zeppe- lin-bu!shondiing. Burgemeesters hebben gevraagd om een lan ding binnen hun gebied, andere meer be scheiden van aard hebben gebedeld of de grootmachtige Zepp 'ns wilde komen overvlie gen, „en dan heel laag over het raadhuis zweven" ■En nu zou die beroemde Zepp reeds eenigen tijd Benjamin af geweest zijn, als de tragische ramp van de R. 101, die aan zooveel moedige mannen het leven kostte, de wording van den nieuwen luchtreus niet had verhinderd-. In Friedrichtshafen stond een nieuw aero- nautiseh -wonder op de helling, de L.Z. 128 en dit is in laatste instantie met de R. 101 ver nield. Gevaar voor een ontploffing bleek op eens veel minder denkbeeldig dan men aanvan kelijk had gedacht en Duitschiiand wilde zijn mannen daaraan niet wagen. Het moet eeh tragisch moment voor de oonstructeurs zijn geweest, toen de luchtkruiser, die reedis zóó ver gevorderd was, stang voor stang en schroef voor schroef moest worden afgebroken en van de bou-wlijst geschrapt. Germania zit echter niet gemakkelijk met de handen in den schoot. Onmiddellijk heeft men den kiel gelegd voor een nieuw lucht- wonder: het heliumluchtschip L.Z. 129, dat een unicum zal zijn in zijn soort. Dit besluit zal van een enorme draagkracht blijken, want het zal wel tot gevolg hebben, dat men zich geheel van het ontplofbare gas gaat afwenden. Helium is ech-ter zwaarder dan gas, zoodat een bedui dend grooter omhulsel noodi-g zal zijn, om het nieuw schip luchtwaardig te maken. Dit bracht de consequentie mee, dat de L.Z. 128 eerst tot d-en grond toe moest worden afgebroken, daar van de constructie, zooals ze daar stond, niets kon worden benut. Eenzelfde lot, half weg in den bouw te zijn blijven steken is reeds aan heel wat luchtschepen beschoren geweest. De „Graf Zeppelin'' draagt het werfnummer 127, terwijl het in werkelijkheid het honderd-zeven- tiende luchtschip is, dat van stapel is geloopen. Nog -ti-en andere collega's heeft dus de L.Z. 128, -d'ie niet afkwam. De nieuwe luchtreus L.Z. 129 heeft nog een andere nieuwigheid? Nu men toch eenmaal be gon met voorzorgen tegen ontploffingen wilde men geen haif werk doen. Een luchtschip, dat door motoren wordt voortgedreven -had tot nu toe nog altijd de zeer brandbare stof; benzine, noodiig. De L.Z. 129 zal door Dieselmotoren worden voortgedreven en krijgt dus een lading ruwolie als brandstof mee, waarmede men bet summum van veiligheid op luchtvaartgebied zal bereiken. Anderzijds belooft het misschien een interessant gezicht, den nieuwen Zepp door de lucht te zien trekken, kringen van afgewerkt gas uitstootend, zooals een nette motorboot pleegt te doen We maken ons sterk, dat er dan in de volks beeldspraak een nieuwe varatie komt op het oude thema: de „si-gaar". Voorloopig blijft het in Friedrichshafen nog -bij voorbereidingen, doch voor het einde van ■het volgend jaar kan de eersteproeftocht wor- ten tegemoet gezien. Dan zullen de haldenren met redbtmatigen trots worden opengeschoven en onder de tonen van het Duitechlandlied zal de kruiser der lucht van de helling worden gelaten! Eerst dient echter het groote pro bleem behandeld, hoe men aan het noodlge helium komt. Gelijk bekend wordt helium slechts in Amerika geproduceerd en dat nog maar in -beperkte hoeveelheid. Men neemt aan, dat op het oogenblik slechts een voorraad be staat, om dTie luchtschepen van die drijfstof te voorzien. Dan komt het vraagstuk aan de orde, hoe het luchtschip het benoodigde helium zal -betrekken voor de bijvulling. Amerika zal -het goedje natuurlijk wel keurig verpakken en overzenden, desnoods in flesschen die staan er toch genoeg leeg maar op zijn beurt denkt de Duitscher er nu al over, of de Zepp het zelf niet veel gemakkelijker ikan gaan halen. Een Ooeaanvluoht zal voor dit schip niet meer dan een uitstapje zijn. Een bijzondere medewerker van het „Berli ner Tageblatit" heeft kortgeleden Friedrichs hafen eens rondgeneusd in de plannen en aan zijn lezers het een en ander over het nieuwe luchtschip verteld. Een jourmali-st-langs-den- weg weet, hoe de lezer houdt van getallen. Daarom kan het gebeuren dat hij van een nieuwe -brug wil weten hoeveel klinknagels er precies in verwerkt zijn en ten naastenbij! lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ^St Eloy", Gebouw R. K- Volk» bond. I©doren Woensdag om half negen bestuur» vergadering van het afdeel in gsbestuur van den N. R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams»Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresla-vereent ging. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor da Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver. eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 om repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpbeus" onder leiding van Ed» Flipse. Gebouw R. K- Volksbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bood van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. 7 Aug.; Diergaarde, avetodconcert Rett, Philh. Gen. 8 Aug.: Diergaarde, 2e avondconcert ItaL Opera-solisten. 9 Aug.: Doeietuin, 3e pop. concert Rott, Philh. Gen., 8 uur Diergaarde, middagcon cert Rott. Phdlh. Gen. Dagelijks: Casino-theater, optreden prof. Vandredi, 2 en 8.15 uur. SCHIEDAM, 7 Aug. Offifcieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1.40. hoeveel hamerslagen noodig zijn geweest, om het geval in elkaar te zetten. De cijfers van -den Berliner Tageblat-t-oollega zijn heel wat minder gezocht en geven een idee, van wat het nieuwe aëronauti-sche wonder worden zal. De nieuwe Zeppelin is 24S M. lang en wordt heel wat dikker dan zijn ouder „broertje". Twee honderdduizend kubieke meter heli-uimgas zal noodig zijn, om het omhulsel -drij vend te maken. De aluminiumstaven waarvan het geraamte wordt gebouwd, zouden wanneer zij aan aan elkander werden gelegd, een lengte hebben van vijftien kilometer. Dertig duizend vierkante meter stof zal het geraamte omspannen, ter wijl nog tachtigduizend vierkante meter noodig is voor de verschillende gaskamers in het in wendige van den reus. Terwijl de Graf Zep pelin vijf motoren noodig heeft zal de veel grootere L.Z. 129 het met vier motoren klaar spelen. Men verwacht, dot het nieuiwe lucht schip een goed figuur zal maken niettegen staande zijn aanleg voor zwaarlijvigheid. (x). Dagschotels vanaf 1 gulden. Lunch, Diner, Souper en Restaurant la Carte - 3 Wilhelmina-billards. 4 modern ingerichte kegelbanen Feest- en vergaderzalen disponibel Namiddag- en avondconcert

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1