DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Men amuseert zich STADSNIEUWS Niet binnen, maar buiten de stad 54ste JAARGANG WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1931 No. 16101 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 WEINIG WELWILLEND? RIJWIELPLAATJES WERKLOOZEN hinderwet R K. kindervacantiespelen goedkoope trein ziekentriduum ongeval scheepvaart het tienduizend-jarig NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 8.25; per maand UO; per week 25 cents. Bü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 8.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents Per stuk. SCHIEDAMSCHE DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: 1.55, elke regel meer 25 cta Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert worden geen contracten afgesloten. Kabouteradvertentiën: 6 regels f 0.60; 10 regels Lr-5 15 regels 1.50. bij vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No, 81440. r «r c-- r» t- 1 i pfl vaü een WÜ8- f 500- bü vetliea vu, beid. henieu. of oogea; 250.- bij ,erli«. 1'ZZ.TpT in di. bl.d worden nlgedndd Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. l e g P P -_———-—=========== vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vi e __-——========================== DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. 11 V Uit de „Settled. Ct." van gisteravond knippen we volgend stukje; f0®? gisteravond bet feestterrein ia ie Volkspark betraden, waar een conoeirt ten bate van het nieuwe Westerkerkfonds gegeven wend, viel onze blik op een bord, dat door den exploitant van de consumptie- tent aan den ingang van het terrein ge plaatst was. Op dOt bord Helt genoemde exploitant weten, dat hij, wegens het ge bruik van het terrein door den Dekeaalem Jeugdraad, 's middags zijn tent niet had kunnen plaatsen. Er was gisteravond dus Seen oonsumptietent op het terrein. Nlaicieir vernemen we, dait de Dekemia- e Jeugdraad dien exploitant gistermiddag ge weigerd had zijn tent op het terrein op te slaan. Na vijf uur gistermiddag k°!n echter zijn gang gaan, doch de tijd is toen zeker te kort geweest om die tent nog fooi het aanvangsuur vtan het concert klaar e hebben. Dit beteekent niet alleen 'n schade post voor den exploitant, maar ook wei ons medegedeeld, dat die cancerrteeirende ver ^lenigingen er schade dioor ledem. Bet lijkt ons terwille van den naam der R. K. Kindervacaeltiespelen noodig op boven staande een kleine bantteekenimg te maken. Bedoelde exploitant van een consumptieten kwam niet in den namiddag om zijn tent op <e stellen, maar 's morgens om kwart ove negen. Als men dan vreet, dat om het terrein te sparen, dlat op sommige plaatsen van te ten regen val ernstig te lijden heefit, een deel Van dat terrein buiten gebruik moest worden gesteld het comité wil volgend jaar wedei- om gaarne van B. en W. het terrein voor de spelen toegewezen krijgen en een aanvraag ntat zien afgewezen, omddt roekeloos met het terrein zou zijn omgegaan! als men verder bedenkt, dat een aanmerkelijk deel van het terrein niet beschikbaar wa», om dat men doende was dlaar een schiettent voor 1200 kinderen op te rich^aj als men tenslotte weet, dait op hert over schietende terrein 1125 kinderen in ruim veer tig groepen kwamen spelen; dan zal men begrijpen, dat de leiding der epeien er niet happig op was, den geheelen dag een groot deel vain het terrein, diat ei gen- iuk reeds te klein moest worden genoemd, te iftoetien afiataaai voor een consumptie tien t, waar- onder niet kon worden gespeeld, omdat er aan gearbeid werd. v De hoofdledder der spelen wendde zich dan ook tot den exploitant met de woorden; „Dat zal OP ket oogenblik niet makkelijk gaan." Wlare er toen overleg gepleegd, dan zou de tent toch reeds in den morgen geplaatst zijn. Maar een dergelijk overleg heeft we laten op het oogenblik in het midden: waarom niiieit plaats gehad. We hopen verder over dit incidient het zwij gen te kunnen doen. desbetreffende minlsite- In verbamT m dlen medegedeeld, dat rieele circulaire kan wwa rijwieIpiaatjes het verstrekken van koetó»» e aan de daarvoor in aanmerking werkloozen ook in deze ge het reiding is. Zoo spoedig mogehjk gemeenltebestuuff te dezer zak «telt worden genomen. De bedoelde ca - namelijk de regeling afhankelijk vian trokken gemeentebestuur. Alsmaar kijkende.... Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Ingekomen zijn verzoeken van. 1. de N.V. Baitaafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage om vergunning tot oprichting van een benziine-insitailatie met ondergrou se reservoir inhoudende 6000 L. en boyen- grondsche aftapiina-iohting in en op het Ru- beinsipleiim, kadaster Sectie M no. 5223 (god.) 2. J. Kapaan. Proveniershuis 23, alhier, om vergunning tot oprichting van eein sigaren- makerij met drogerij in het pand Kreupeistraat no. 60a, kadaster Sectie B no. 429 3. die N.V. Petroleum Maatschappij „The Texas Company" te 's Gravenhage om vergun ning tot oprichting van eein inrichting tot het bewaren van petroleum tot een hoeveel heid van 6000 L. in het pand Overschiesche- straat 74c, kadiaster Sectie I no. 2529 Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 26 Augustus 1931, des namiddags ten 2 aire, zal ten RaadhuiZe ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van diie verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens die beisitlaandie jurisprudent ie zijn niet tot beroep op eeme beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor hert gemeente bestuur of een of meer zijner lieden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 12 Augustus 1931. R. K. WERKLOOZEN De R. K. werkloozen hebben wederom een onderling diamconcours gehouden. Een groot aantal prijzen was voor dit concours beschik baar, waarvoor het R. K. Werkl oozencomit ons verzocht den milden geVers in om blad dank te zeggen. MUZIEKUITVOERING Voor de uitvoering te geven d-oor het Sted. Muziekkorps te Schiedam, dir. de heer H. H. v Vleuten, op Donderdag den 13en Aug. 1931, des nam. ten 8 ure op het Rozenburgerplein, lull dit het programma: 1 ParisBruxelles, rnarsch P- Furnotte 2 Ouverture Dichter umd Bauer. F.V. Suppé 3 Ballsirenen, wals irilment 4 Wiener Melodien Strauss H. Kiiment 5 Heinzelmanohens Wachitpajrade 6 Schiedam Vooruit, marsch H. H. V. Van de afdeeling Schiedam van de K. K. vereeniging van Port-, Telegrgaf- en Telefoon personeel Sint Petrus mocht het comité voor de R. K. Kindervacantiespelen een bedrag van 5 ontvangen. Morgen, wordt gespoeld door do kinderen van de volgende scholen: St. Jan; St. Aloyaius; Simt Catharina; Sint Vincenitius! Simt Lldu&na A en D en Sint Joseph A en B, alsmede door de kinderen van de bewaarscholen aan den Singel ©n de Lange Haven. Nog steeds blijven de giften in naitura voor de kinderen binnenkomen. Zoo mocht het comité van de fiima J. j. Gokke, Nieuwe Buurt 5, die reeds meermalen het comité met bikken kaakjes en dergelijke verraste wederom 12 blikken speculaas ont vangen. De firma v. d. Knaap stuurde voor de zooveelste maal een kisit met heerlijke koek; <te flirma Herman Jansen deed het comité een demyon limonadie-extract toekomen enz. enz. Alles wordt in grooten dank door heit comité voor de meer dan 1600 kinderen aanvaard. Op Donderdag 20 Augustus a.s. zal er een goedkoope trein rijden o.a. van Schiedam, Rotterdam, Barendrecbt, Zwijndrecht, Dor. drecht en Lag» Zwaluw» naar Goes, Middel burg en Vlissingen. Voor bijzonderheden ver wijten wij naar de advertentie in dit nummer. Gelijk reedjs gemeld wordt volgende week Dinsdag, Woensdag en Dondietfrag in de Fran- kelamdsohe kerk een ziekentriduum gehouden. Dinsdag Donderdag is er om half tien 'n plechtige, Woensdag om half tien een stille H. Mis. Dinsdag en Woensdag om 12 uur aan bidding, alsmede handoplegging; Donderdag om 12 uur processie ter eer» van die H. Liduina. Voorts eiken middiag om 2 uur Lof met zege ning der zieken en Donderdag tevens Te Deum. EXAMEN HANDENARBEID Geslaagd te 's Gravenhage mej. E. M. G. den Haan, alhier. NIEUWE SLAGERIJ In een der nieuwe moderne panden aam de Broersvest opent morgen de heer A. Molendijk een naar de éischen des tijds ingerichte slagerij. Men zie Je advertentie. DIEFSTAL De heer C. v. S. x., wonende Korte Haven, deed bij he politie aangifte van diefstal van bedsteeplainken uit zijn pand aan de Roosbeek. De huurder van dat pand is heimelijk vertrok ken en heeft vermoedelijk die planken mee- genomen- DISTRI CTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachtenglasblazers ateliers: aanvangers; indragea-s; glasslijper, letterzetters; boekdrukker; loodgieters; metse laars; opperlieden; stuciadoors; schilders; tim merlieden; Betonwerkers; betomvlecbters; kis tenmakers; kuipers; mandenmakers; macli. houtbewerkers; meubelmakerskleermaker, geschoolde metaalbewerkers in vrijwel alle vak ken; distil lote-umsknechts; branderknechts; broodbakkers; slagers; kellners; magazijn- en expeditliekniecbtsreizigjems; incasseerders chauffeurs; transportarbeider^varensgezellen; voerlieden; zakkendragers; werksters; kan toorbedienden (m. en v.); fabr.arbeiders(sters) en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten te Schiedam typiste (aanik.), bekend met de moderne balein. Voor nadere inlichtingen wende men zich tolt de Gem. Arbeidsbeurs, Broerovelid 142. Aan den politiepost op de Broersvest is gis termiddag verbonden de 59-jarige grondwerker P H van de Nieuwe Haven, die bij het leggen van een kabel op de Koemarkt den rechter wijsvinger had geklemd en verwond. BURGERLIJKE STANP Aangifte van 8—11 Augustus GEBORijN* Joharuna M., dochter van J. R. Hoedt en M. Tieleman, Dr. Noletsitraat 1 Johanna M. E„ dochter van J- C. A. Schoof en J W. F. Schuunnans, Vondellaan 48 Wilhelmina, dochter van C. A, Schroot en W. Kerkhof, Westfrankelandscheatraat 100 Cornelia, dochter van M. Westerveld en J. P. Ruseler, Havendijk 180. OVERLEDEN: D. J. de Jager, 16 j„ Voltar straat 2 C. Korpershoek, 85 jaar, weduwe van J. Zuidgeest, Noordvestlaan 10. SCHIEDAM, 11 Aug. Aangekomen: Letl. s.s. Janis Vaulbaums, van Amsterdam; Braz. s.s. Rage, met stukgoederen van Santos via Ant werpen in de Wilhelminahavenhet vertrok naar Hamburg. SCHIEDAM, 11 Aug. Vertrokken: Duttsch s.s. Ceuta, met. stukgoederen naar Vigo; Eng. sa. Alchymiat, met olie naar Brake aan de Weoer. HET KIND EN DE MODERNE WERELD Wie herinnert zich niet uit zijn zoete kinder jaren zijn eerste en heerlijke genot van prentjes-kijken. Een prentenboek was vaak ons eerste ge schenk, al waren moeder, tante en de kinder meid ook de Cicerone, die ons de prentjes en plaatjes moesten verklaren en uitleggen. Mijn eerste schrede op den langen weg der journalistiek is een hulde gewees: aan „Moeder de Gans", die met haar onsterflijke sprookjes mij het' eerst inleidde in de wereld der romantiek. Bij de eerste kennismaking knn ik de door Ant de Rop berijmde Perrault's sprookjes noch lezen noch spellen, maar dankbaar ge denk ik nog altijd Mina de kindermeid, die aan de hand van Gustave Doré's prenten zoo weergaloos boeiend de oude sprookjes te ver tellen wist. Na de sprookjes van „Moeder de Gans kwam de Katholieke Illustratie een rol spelen in ons leven, de oude Illustratie met haar sehaarsche houtgravuren, maar met een schat van mooie vertellingen. Maar toch, het verhaal en de vertelling leken ons ééns zoo boeiend, als een prent de geschiedenis als het ware tastbaar kwam illustreeren. En nog later zouden Jules Vernes fantastische verhalen ons nooit zóó sterk toegesproken hebben, als de bekende blauwe deeltjes ook niet met prentjes en plaatjes waren versierd en verlucht gewees Het kind van vroeger en ran tegenwoordig heeft altijd een zwak gehad, en behouden voor prentjes-kijken. De kinderen werden en worden er mee zoet gehouden, maar als ooit bewaar heid wordt, dat het kind de vaderw«n den man, dan geldt dit zeker met betrekking tot het prentjes-kijken. Als onder één opzicht ons tegenwoordige geslacht kinderlijk is gebleven dan is het zeker in onze chronische zucht om prentjes te kijken. Wij hebben een passie, een obsessie gekregen om prentjes te kijken, 't Is ons een dage- lijksche behoefte geworden. Niet meer de boeken en verhalen van be roemde en populaire schrijvers worden ge ïllustreerd, bijna ieders gewone leven wordt tegenwoordig met pakkende Illustraties be geleid. Wij mogen we-1 zeggen van de wieg tot aan het graf. Men is amper een baby van een paar weken, of reeds wordt de lens op ons ingesteld ter verheuging van de trotsche ouders en genegen bloedverwanten, en als wij een maal moe en afgeleefd ten grave dalen, dan wordt ons laatste „vera effigies" ter herinne ring en tot vrome nagedachtenis op ons bid prentje afgedrukt. En wij kunnen moeilijk meer beweren, dat de chronologie van ons leven alleen in beeld wordt vastgehouden als veelbelovend zuigeling, als eerste Communie-kind, als milicien onder dienst, als bruidegom, als gelukkige familie vader en eindelijk als grootvader temidden van zijn gezegend nakroost. Men kan tegenwoordig, op welk uur van den dag ook, geen drukke straat afwandelen, of de camera wordt ons bijna als een dreigend revolver voor de borst gehouden. 't Is hier je geld en je leven tegelijk. Men heeft 't permanent gemunt op je leven, en dat geïllustreerd. Men kan er geen album meer op nahouden, het oude familiealbum, dat met zijn vergeelde portretten vaak met weemoed werd in handen genomen, men moet er tegenwoordig heele muurvakken en afzonderlijke laden voor reser voeren. ,,Wer photografiert, hat meihr vom Leiben, desihalb photographiere Dat is waarlijk een levensleus geworden. Geen vacamtiie-, geen relsuitrusting is com pleet, als ons de camera.niet om den schouder hangt. Om omze vaoantiegeneugten, onze reisindruk ken vast te leggen en ook om er zelf op te paradeeren. Heele fabrieken vinden hun bestaan in bet veelvuldig afdrukken van onze onvermoeide opnamen. Wij doen mee aan foto-wedstrijden; aan va- cantie-foto-wedstrijden, en onze moeite wordt nog bovendien betaald en gehonoreerd. Wij komen in de krant. In de krant Er was een tijd dat de Illustratie ééns in de week in hui-s kwam. Sommigen vonden nog te veel, en lieten de vier weeknummors ingenaaid ééns in de maand thuisbezorgen. De Illustratie, diie vroeger toch meer tekst was dan prent en plaat. Er kan geen naam genoemd worden of de beeltenis moet er bij. „What is in a name 's mans portret 't u zeggen. Wij lezen geen verzen of boeken meer, als wij den dichter en schrijver maar kennen van het portret. Wij kijken alleen prentjes. Wij letten op geen reclame of advertentie, als er geen prentje bij staat. De prijslijst van onzen wijmkooper, van onzen kruidenier, van onzen kleermaker, van onzen leverancier op afbetaling, moet geïllustreerd zijn en met kiekjes verlucht, willen wij haar de eer aan doen ze in te kijken. De moderne huisvrouw zal geen corset, geen onderjurk, geen tafellinnen, geen babygoed koopen, als haar eerst niet in een prentje of plaatje getoond wordt, boe smakelijk en ver lokkelijk er alles wel uitziet. En dan is dit alles nog maar het doode, strakke, stijve, levenlooze premitje. Maar wij hebben het doode prentje ook leven en ziel ingeblazen. Nu hebben wij ook het prentje, dat leeft en beweegt, dat lacht en schreit, en spreekt en Binst- i - Verwacht wordt: Zwakke tot maltlgen wind uit Westelijke richtingen, meest gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, Iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.02 tot 's morgens 5.08. een „ring,toffenlabne kbij Reinvforf (D„i geteeld ge ontploffingen phe*. Como,nomen gtepen dote gelegenheid .en om hun pamflet- tJrnn de f.brieksingangen ouder de arbmder. te eertpreulee. Wij gaan naar den bioscoop om prentjes en plaatjes te zien, om prentjes en plaatjes te hooren spreken en zingen. Het sprekende en zingende prentenboek, de film, de -bioscoop. Wij stikken in de prentjes, in de prentjes van de dag- en weekbladen, binnen- en buiten- landscbe, wij kunnen er aldoor maar niét ge noeg van krijgen. Wij zien en hooren heel een wereld in beeld en geluid. El-ken middag en eiken avond, en des Zon dags heel den dag door, kunnen wij een paar week journaals zien, stomme en geluidgevende, er zijn dubbel zooveel weekjournaals als de wéék zelf dagen telt. En al deze weekjournaals geven ons als het heeld vam de huidige wereld een leven van spel en van sport, van amusement en pleizier. Kan dit dan 'het zuivere beeld zijn van een wereld, die klaagt en jammert, in zorgen en niisère leeft Vroeger gaf men het kind, als het moe ge- -peeid was en zich te vervelen begon, het pren tenboek, om het stil en zoet te -houden. Als een kind lijkt ook de moderne wereld, „,1e monde oü l'an s'en-nuie", een wereld, die haar ontspanning, leering en afleiding zoekt in,,.,, prentjes kijken. P. H. H. MONUMENT Zal het 't uithouden? Na de groote aardbeving van 1923, waarbij tallooze personen het leven verloren ontstond in Japan een beweging, die ten doel had te zor gen, dat de namen van de slachtoffers voor het nageslacht en voor altijd zouden worden ver eeuwigd. Nu was bet slechts de vraag hoelang „voor altijd" is en na eindelooze polemieken in de bladen werd aangenomen, dat tien dui zend jaar een periode is, die voor de kort leven de menschen met „voor altijd gelijk staat. Een groep technici toog daarop, onder leiding van Ir Yamaki, van het electriciteitsbedrijf van Tokio aan het werk, om een middel te vinden, waardoor aan het verlangen van het Japansche volk kon worden tegemoet gekomen. Hun eerste taak was de keuze van papier, dat de eeuwen zou doorstaan. Helaas is de kunst van het maken van het beroemde blauwe papier, waarop de Boeddhistische geschriften zijn géschreven, verloren gegaan. Dit papier is schier onverwoestbaar, doch aangezien men het niet maken kon, bleef het huiten dispuut. Ten slotte vervaardigde de landsdrukkerij een spe ciaal soort wit papier, het beste, dat te maken viel. In totaal werden 548 vellen vervaardigd, respectievelijk een halven meter lang en vijf entwintig centimeter breed. Hierop werden met Chineescbe inkt de namen der slachtoffers van de aardbeving geschreven en aangevuld met een hoofdstuk uit de Boeddhistische geschrif ten en de namen van degenen, die het initiatief hadden genomen tot het oprichten van het tien duizend-jarige monument. Het papier onderging vervolgens een speciale behandeling en werd met verschillende lagen asbest en zijde bedekt, waarna het met een pre servatief gas werd bewerkt. Het werd verder op allerlei manieren ingepakt en voor bederf gevrijwaard. Na de bewerking zagen de vellen papier er uit als steenen tafelen en ze werden daarop naar den tempel op den berg Koya over gebracht, waar een speciale hal zal worden ge bouwd, waarin ze zullen worden opgeborgen. Ir. Yamaki verzekerde, dat de vellen den tand des tijds wel zullen kunnen weerstaan. Het ten aanzien van verwering meest gevoelige der ge bruikte materialen, de zijde, heeft toch nog een levensduur van minstens twaalf honderd jaar, naar de uit zijde vervaardigde, oude Cbineesche boeken bewijzen. Volgens hem hangt de moge lijkheid, dat de vellen papier na Gen duizend jaar nog goed bewaard zullen blijken, niet af van den invloed der tijden, maar eerder van het gedrag der menschen, die Japan over vijf of tien duizend jaar zullen bewonen. Indien die on der de monumenten van het tegenwoordige Ja pan zoo zullen huishouden, als de volken van deze en vroegere eeuwen hebben gedaan ten aanzien van talrijke herinneringen uit de oud heid, dan bestaat er niet veel kans, dat de menschheid*" over tien duizend jaar zal kun nen lezen, wie bij de aardbeving 1923 het leven verloren hebben. I 'J Een vraagstuk, dat altijd heeft bestaan Alweer een probleem onder welks oplossing we gebukt gaan. Als we echter maar niet den ken, dat men in vroeger eeuwen in dat opzie i het laissez faire, laissez aller-stelsel huldigde en dat voor ons geslacht de twijfelachtige eer is weggelegd, dit zaakje eens grondig op e knappen. Het verkeersvraagstuk heeft altijd bestaan, doch 't overweldigende verkeer ,s er de oorzaak van, dat de kwestie ons boven het hoofd is gegroeid. In vroeger jaren bepaalde men zich hoofdzakelijk tot het aanleggen en onderhouden van goede wegen tusschen de verschillende groote steden. Op reis gaan deden de menschen weinig of niet; in stad of dorp waar men geboren.was, leefde, werkte en stierf men. Rijver keer binnen de stad was er slechts weinig en de groote wegen dienden in oorlogstijd voor legei ver plaatsing en in vredesyjd als handelswegen. Breed behoefden ze in ons land niet te zijn, want het meeste vervoer had plaats te water en ook de reizigers hadden lang genoegen te nemen met deze wijze van transport, want met onze onvolprezen trekschuit ging men lang zaam maar zeker. De oude ommuurde of omwalde steden had den als- centrum het marktplein, waarop meestal de kerk en het sfadhuia stonden en op de markt liepen straalsgewijze de betrekke lijk nauwe straten uit, die onderling weer door stegen waren verbonden. Men hoort dan ook dikwijls het verwijt, dat onze dierbare voorvaderen hun steden zoo onpractiseh hebben gebouwd, zonder aan de toekomst te denken,, en dat wij nu de lasten dragen van hun kortzichtigheid Deze opmerking is even ondankbaar als onbillijk. Want vooreerst hebben zij ons dik wijls juweeltjes van stedebouw nagelaten, en op de tweede plaats bouwden ze de steden naar de behoeften van hün tijd. Zes eeuwen en langer gaf niemand hierover zijn ontevreden heid te kennen, totdat de jachtende, reizende en trekkende mensch van de twintigste eeuw zijn voorouders ging verwijten, dat ze hun steden totaal verkeerd hebben gebouwd, zonder eerlijkheidshalve te erkennen, dat niemand een dergelijke ontwikkeling van het moderne verkeer eeuwen te voren had kunnen voorzien. Toch liet men in vroeger jaren het verkeer niet aan zijn lot over. Reeds in het oude Rome kende men êén-ricbtings|raten en verkeers agenten! Aan voorname ambtenaren en aan militairen was het toegestaan met hun eigen wagens de stad binnen te rijden en eveneens bestond een beperking van het rijden met be paalde voertuigen. Doch we behoeven niet zoover van huis te lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiödams» - Mannenkoor" (dirigent Paul T, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 nur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het at halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni. ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% ma gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over; Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 urn repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 wthalf U repetitie Koninkl. Zangvereniging Schiedam Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Bd. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ^St. Antonius Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. 13 Aug.: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 14 Aug.: Groote kerk, orgelvoordracht J. H. B«sseLaar Jr., 8 uur - Diergaarde, avondcon- eert Haagsche Harmonie. 16 Aug.: Diergaarde, avondconcert Kon.^ Mil. Kapel. Dagelijks: Casino-theater, optreden proL Vandredi, 2 en 8.15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programnm's tot en met Donderdag 13 dezer in: Royal, Watt en Halfwatt als detectieven. Blank en Bruin (voor volwassenen). seum, De vaandrig van den keizw (v wapenen); - Corso, De melodie van het hart (voor volwassenen); Ooster Storm op den Montblanc (voor volwassenen). City, Het gestolen collier (voor v<dwaa£ nen)- Grand theatre, Hoe word ttnjk en gelukkig? (voor volwassenen), - ThaUa, ty Lights (voor volwassenen); Olympra, Hü. zij en de Pekingees (voor volwassenen). SCHIEDAM, 12 Aug. Officieele noteerimg van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwün Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling L40. Dr. Brüning, de Duitsche Rijkskanselier, bij Kardinaal-Staatssecretaris Pacelli vóór zyn bezoek aan den H. V ader gaan, om sporen van een verkeersregeling te vinden. Baljuw, schout en schepenen van Den Haag trokken in 1537 tegen de toenmalige snelheids maniakken te velde en verboden het „rennen of stijfaan racen" op een boete van vijf stui vers, ieder maal. Vooral de turf- en biervoer ders' en de bestuurders van bleekers- en slagerswagens schijnen ware kilometervreters te zijn geweest. In 1649 werd bepaald, dat turfrijders, mole naars e.d. slechts stapvoets mochten rijden, en niet op hun voertuig mochten zitten of staan, daar zij anders een groot gevaar oplever den „voor alle passanten en kinderen van over reden of beschadigd te worden." Maar in die dagen had de koning van den weg nog niet zijn kroon bestegen en het ver keersvraagstuk in vroeger jaren, vroeg maar een paar bepalingen en klaar was men! Intusschen zoeken we naar een oplossing om uit den tegenwoordigen verkeerschaos in het centrum van onze groote steden te komen. De verkeersagent heeft de puzzle al gedeel telijk weten te ontwarren, wanneer zijn mach tige arm zich uitstrekt of het stopbord draait. In tegenstelling met vroeger, beschouwen we hem niet meer als een dwingeland, die er plezier in heeft ons tè kwellen en te dwars- boomen, doch we zien tegenwoordig in hem veeleer 'n goeden raadsman en vriend, die over ons leven waakt. Doch de voornaamste-oplossing moet worde» gevonden in het ontlasten van de steden va» het doorgaand verkeer en het vraagstuk lig| dus niet binnen, maar buiten de stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1