WmÉm tfX: U |H I "Wn"." TA-v INGEZONDEN. DONDERDAG 13 AUGUSTUS Ï93Ï LIBERAAL OORDEEL OVER ONT SLAG BIJ HUWELIJK. Dogmatische vrijheidsprofeten en angstige liberalen. i HET CONFLICT BIJ DE K. V. T, DE WAALOVERBRUGGING TE NIJMEGEN. INDEXCIJFERS DER GROOT- HANDELSPRIJZEN. ïöo HET VOORSTEL VAN B. EN W. DOOR DEN RAAD AANVAARD. ZWAKZINNIGENGESTICHT TE LEUR. - fgs.- „De gehutvde vrouw is in bedrijf's- en beroepsleven een volstrekte abnormaliteit Dezer dagen hebben B. en W. va-n 's Graven- hage een voorstel gedaan meit be trekking tot huwende ambtenaressen. De kern daarvan was, dat 'bijzondere gevallen daar gelaten gemeente-ambtenaressen, die in het huwelijk treden, eervol zullen worden ontsla gen. Dat voorstel was gegrond op deze motieven: ten eerste, de gehuwde vrouw hoort in het huisgezin; ten tweede, de gehuwde vrouw heeft een grooter arbeids-verzuim en dit benadeelt het gemeente-belang ten derde, het is onrechtvaardig (vooral te gen woord ig) om aan bepaalde gezinnen een dubbel inkomen te verschaffen. De liberale „Avondpost" acht deze motieven stuk voor stuk volkomen juist en begroet het voorstel dan ook met groote ingenomenheid. De gedwongen uithuizigheid 'dér vrouw, die haar dubbele taak onmogelijk goed kan vervullen, en zeker niet wanneer zij kinde ren heeft, (wat zij, een nieuw kwaad, met het oog op haar functie zal trachten te voor komen) is een groot maatschappelijk euvel. Het dubbele gezinsinkomen is niet alleen een onrechtvaardigheid op-zich-zelf, maar 'bovendien een struikelblok voor anderen om In bepaalde functies te worden benoemd; de gehuwde ambtenares is op de arbeidsmarkt niet alleen een concurrente voor de onge huwde vrouw, die In haar onderhoud moet voorzien, en niet alleen voor den man, die een bestaan zoekt, maar zij belemmert ook de buwel ijksmogel ijfkheid en poei tie-vjer be tering voor andere vrouwen, wier verloofden en echtgenooten vaak de kans op benoeming en promotie vertraagd of ontnomen wordt. Hoe inen het ook beschouwt, de ge huwde vrouw tg in het bedrijfs- en beroeps leven een volstrekte abnormaliteit, en haar terug-plaatsing in het gezin om ideëele, so ciale en economische redenen een noodwen digheid. Zeker; in bij zon cl/ere omstandigheden kan haar benoeming gerechtvaardigd worden. Wij denken slechts aan de mogelijkheid, dat zij kostwinster is. Niemand zal haar dan van benoeming willen uitsluiten, en het voorstel van B. en W. houdt die dan ook open. Het gaat hier om den algemeenen regel. Intusschen vreezen wij, dat het voorstel niet zal worden aangenomen. De sociaal-de mocraten, de vrijzinnig-democraten, de com munisten ende liberalen zullen er wel tegen stemmen, en dan staat de verwer ping vast. In dit verband wijzen wij er op, dat het voorstel gedaan is door de meerder- head van het college. Wie zijn dat? Men mag -OOTS aannemen dat de Burgemeester en de wet houders de Wilde en Quant er vóór zijn, de «■«♦rrojrethouders Drees en Vrijenhoek ér tegen Heeft de liberale wethouder van der Meulen zioh bij eerstgenoemden gevoegd. Alleen dan is er een werkelijke meerderheid kunnen ontstaan. Zoo ja dan verheugen wij ons daarover ten zeerste. We weten natuurlijk wel, dat de liberalen tegen dit voorstel ver moedelijk een beroep zullen doen op de vrij- heid-s-g-edachte, doch in dit geval wraken wij zulk een beroep. Wie met miskenning van andere groote bolangen, van het vrijheids beginsel een dogma maakt, handelt niet li beraal. Thorbecke, de onsterfelijke liberale staatsman en apostel van het gemeenschaps beginsel, heeft zijn geheele leven betoogd, dat boven het recht en het belang van den en keling, gaan, het recht en het belang der ge meenschap. Met het oog op dit laatste is het Haagsche voorstel volkomen gerechtvaar digd. Het Is een merkwaardig verschijnsel door ons vaak geconstateerd, dat vele libe ralen het in hun hart met de in dit artikel on-twikkelde stelling eens zijn en m-et leede oogen en zelfs met sterken weerzin het op treden der gehuwde vrouw op de arbeids markt aanschouwen, maar er niet rond voor durven uitkomen en zich door de dogmati sche vrijheids-profeten met permissie zoo'n beetje laten overduvelen. Al achten wij dus de kansen van het voor stel niet bijster groot, wij willen de meer derheid van B. en W. onze waardeering voor de indiening er van niet onthouden. Het zou een zegen zijn, vooral in onzen tijd, nu zoo-vele verhoudingen ontwricht worden en het gezins-leven, van ouds de luister en de kracht van ons volk, meer en meer verslapt, Indien de gehuwde beroeps arbeidster onverbiddelijk werd teruggewie- zijn naar de plaats waar zij hoort. Overheid en particulieren zouden daartoe moeten sa menwerken. Maar wij zijn waarlijk niet zul ke illusionisten om te gelooven, dat een der gelijke wensch In vervulling zal gaan. -Doch al blljve het voorstel van het Haagsche ooilege dan slechts een gelegen heid om te getuigen, wij verheugen er ons over. En betreuren daarbij, dat ook in libe ralen kring het Juiste Inzicht, als gevolg van een dogmatisch toegepast vrijheidsprin cipe, veelal zoek is. De staking een feit Gisteravond vergaderden te Moordrecht de werknemers, aangesloten bij de verschillende organisaties, welke betrokken zijn bij het con. flict van de Kon. Ver. Tapijtenfabrieken. Besloten werd, op de voorstellen van de directie niet in te gaan, zoodla.t de staking een voldongen feit is geword-en. Door ruim 200 arbeiders is hedenmorgen aan die fabriek te Moordrecht de arbeid neergelegd. MfedM s Dinsdag ontving „De Maasbodebezoek van een gezelschap R. K. Manufacturiers uit de hoofdstad. Het vertrek der gasten, die per autocar hun tocht hadden ondernomen. EEN HERDENKINGSPLECHTIGHEID. Hulde aan de nagedachtenis van kolonel J. D. Ledel. Op het R. K. gedeelte van de begraafplaats te Oostburg had Dinsdag de herdenking plaats Van den dag, waarop voor 100 jaar bij Stroo- brugge onder Maldeghem de laatste krijgsver richting van eenige beteekenis plaats had waar door Zeeuwsoh-Vlaanderen Nederlandsoh bleef. Eenige leden van den historisohen kring voor Zeeuwsclh-Vlaanderen kwamen daartoe op de begraafplaats samen, als mede het Dag. Bestuur van de gemeente Oostburg. De voorzitter van genoemden kring, de heer idr. J. de Hullu te Oadzand, wees er op, dat men gemeend heeft eeh eenvoudige hulde te moeten brengen aan de nagedachtenis van kolonel J. D. U. Ledel, die met den toenmalige® burge meester Calle.nfels van Oostburg, dit stuk grond •voor Nederland bewaarde. De heer A. Mijs, notaris te Oostburg, heeft vervolgens hij -het grafmonument een geschied kundig overzicht gegeven van het leven en de daden van kolonel Ledel. De voorzitter legde daarna een eenvoudlgen lauwerkrans met de nationale en de oranje- fcleuxen bii het grafmonument new. NIJVERHEIDSRAAD. Behandeling van verschillende onderwerpen. In zijne laatste vergadering heeft de Nijver- heidsraad uitvoerig van gedachten gewisseld over een doo-r zijne electriciteitscommissie over hare werkzaamheden uitgebracht rapport. In dertijd was aan die commissie opgedragen een onderzoek in te stell-en naar de mogelijkheid, om tot grootere uniformiteit en publiciteit der electricitei-tstarieven te komen. Voor dat on derzoek was de medewerking verkregen van de vereenigin-g van directeuren van electricltedts- bedrijven in Nederland, welke o.a. een onder zoek bij de bij haar aangesloten centrales heeft gehouden over vragen, die door 's raads com missie waren opgesteld. Hoewel van een twaalftal bedrijven waardevolle gegevens zijn verkregen, treft het, dat verschillende centra les, waaronder de gemeentelijke electriciteits- bedrijven van Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Dordrecht, Leiden en Zaandam, het niet noo- dig hebben geoordeeld op die enquête te ant woorden.. Besloten is dit onderwerp in een volgende vergadering opnieuw principieel onder oogen te zien en alsdan te beoordeelen, of het onder zoek al dan niet moet worden voortgezet. De raad heeft in afwijking met zijn gewoonte zijn oordeel over de organisatie van den eco-no- mischen voorlichtingsdienst ter kennis van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gebracht. Op diens verzoek heeft de raad verder den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een uitvoerig rapport over den toestand van de Nederlandse he schoen-industrie uitgebracht. Ter kennis van den minister van Buitenland sche Zaken is gebracht de inhoud van een sclhrijven van den raad over de werkzaamhe den van de commissie voor de Europeesche Unie en verzocht, dat daarme-de bij de' bespre- kigen te Genève rekening zal worden gehou den. Het door verschillende kamers van koophan del en fabrieken aan den raad va-n ministers gezonden request van 25 Juli 1931 over de overbrugging van het Hollandseh Di-ep heeft den raad met het oog op de groote indu-strieele belangen, diie daarbij zijn betrokken, aanleiding gegeven dit onderwerp in studie te nemen. Het daarvoor noodlge onderzoek heeft de raad aan zijne vervoer commissie opgedragen. Ook is nog een bespreking gewijd aan de on langs te Amsterdam opgerichte Neder-landsch- Relglsohe kamer van koophandel. De noodzake lijkheid van de instelling van een dergelijk lichaam werd sterk betwijfeld, terwijl men bo vendien ernstig bezwaar meende te moeten maken tegen de wij-ze, waarop die kamer, ge heel buiten het georganiseerde bedrijfsleven hier te lande om, in het leven was geroepen. Het algemeen indexcijfer beneden dat van Juli 1913. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de indexcijfers der groothandelsprijzen over Juli 1931. Algem. indexc. Indexc. voedingsm 48 artikelen e.d. 28 artikelen 1901/1910 1913 1901/1910 1913 SE: s= 100 100 100 100 1913 112 100 112 100 1919 338 304 326 296 1920 319 292 277 252 1921 199 182 206 187 1922 174 160 174 160 1923 165 lol 159 143 1924 171 156 173 156 1925 173 155 174 155 1926 162 145 163 144 1927 165 148 172 153 1928 167 149 176 137 1929 159 142 167 149 1930 131 117 134 119 „„ei 1930 133 118 131 116 Juni 1930 131 118 133 119 Juli 1930 129 115 133 118 Mei 1931 113 llf 106 Juni 1931 110 113 103 Juli 1931 108 97 112 101 Bij beschouwing der indexcijfers (basis 1913 100) over Juli 1931 in vergelijking met die der voorgaande maand, blijkt, dat het alge meen indexcijfer met 3 (3 pet.), dat der voe dingsmiddelen met 2 punten (2 pet.) is ge daald. Hierdoor daalde het algemeen index cijfer beneden dat van 1913. Tegenover een prijsstijging van 22 artikelen (18 voedingsmiddelen) met in totaal 105 pun ten, w.o. lamsvleesch met 33, kaas met 12 en varkensvleesch met 11 punten), staat een prijsdaling van 13 artikelen (6 voedingsmidde len) met in totaai 204 punten (w.o. aardappe len met 69, hooi met 34, zemelen en hars elk met 22 en terpentijnolie met 20 punten). De stijging van Juni tot Juli, in procenten uitgedrukt, is als volgt: varkensvleesch 20.5, lamsvleesch 19.0, kaas 11.9, kalfsvleesch 10.1, lijnolie 7.1, boter 4.7, katoen 5.7, tin 4.6, peper en zilver 4.3, gerst 3.7, haver 3.3, melk 3.1, zout 2.4, tarwe 2.1, rijst en groene erwten 1.9, koffie 1.7, suiker en macaroni 1.5, mais 1.4, en eieren 1.2; de daling was voor: hooi 38.7. hars 23.3, aardappelen 22.6, zemelen 19.8 ter pentijnolie 14.0, hout 7.4, paardehuiden 7.1, thee 6.8, petroleum 5.0, hennep 4.9, runderhui den 4.5, rundvleesch 4.2, en rogge 2.1, Onder vrij groote belangstelling op de pu blieke tribune heeft de Raad van Nijmegen Woensdagmiddag het voorstel inzake Waal overbrugging in behandeling genomen. Nadat de voorzitter, burgemeester Steinweg, voorlezing had gedaan van de verschillende adressen, welke te dezer zake waren ingeko men, werden door den heer mr. Smeets (R.K.) achtereenvolgens besproken de toegangswegen de kostenverdeeling en de voorwaarden, door B. en W. gesteld in hun gewijzigd voorstel. De in het plan-van Citters aangegeven afwegen hadden thans niet zulk een raison d'être meer, om er zoo groote bedragen voor uit te geven. In het bijzonder had spr. bezwaar tegen den indertijd ontworpen afrit naar de Waal. Inzake de kostenverdeeling betreurde spr. dat geen rekening was gehouden door de Re geering met de veranderde omstandigheden al3 gevolg van de instelling van het wegenfonds. Hoezeer spr. de houding van den Minister in zake de kostenkwestie .ook betreurt, toch meent hij, dat de Raad daarmee accoord zal moeten gaan. Inzake de toepassing van het collectieve arbeidscontract en de andere door B. en W. gestelde bepalingen, zou spr. geen voorwaarden gesteld willen zien, anders dreigt de animosi teit tegen Nijmegen in den lande nog al groo ter te worden. Spr. adviseert daarom den Raad een besluit te nemen, waarbij de kosten verdeeling wordt aanvaard, geen nadere voor waarden worden gesteld en door B. en W. of 'n daartoe aangewezen lid of leden van den Raad sterken aandrang op den minister wordt uit geoefend, inzake verkrijging van datgenen wat thans als voorwaarden in biet voorstel vail B. en W. wordt gesteld. Het verdere debat bewoog zich in hoofdzaak over de voorwaarde te stellen inzake het col lectieve arbeidscontract. Wethouder Busser (R.K.) zette uiteen, dat -d-e thans door B. en W. gestelde voorwaarden uit het vorige voorstel voortvloeiden en zelfs, wat het C.A. betreft, zijn verzacht tengevolge der beperking van di-t contract tot de arbei-' d-ers, te werk gesteld aan 't werk op het gebied der gemeente Nijmegen. Spr. vertrouwt dan ook, te meer waar het 't Rijk ge-en cent kost, dat d-e minister met de gestelde voorwaarde accoord zal gaan. De Voorzitter, burgemeester Steinweg be streed met veel nadruk bet voorstel van B. en W., waarvan -hij zeer ernstige vertraging in de overbrugging duchtte. Hij wees op de ingeko men adressen en oip de toezegging, welke bij bij zijn ambtsaanvaarding had gedaan, n.l. dat hij met alle kracht zou streven naar een zoo spoedig mogelijke tot standfaxning van de Waalbrug. Na nog een laatste waarschuwing door den voorzitter kwam het voorstel van B. en W, gesplitst i-n stemming. Dit voorstel luidde als volgt De raad der Gemeente Nijmegen, besluit: eene bijdrage uit de gemeentekas te verleenen in de kosten der Waaloverbrugging van: a. Yi voor de hoofdtoegangswegen aan de Nijmeegsche zijde; b. 2/3 voor andere opritten of afwegen aan de Nijmeegsche zijde; c. 1/6 voor den toegangsweg aan de Lentsche zijde, onder voorwaarde, dat bij de uitvoering van de onder a en b bedoelde werken de als dan te Nijmegen geldende collectieve arbeids- overeenkomsten voor de bouwbedrijven zullen worden toegepast en de werkkrachten zooveel mogelijk door bemiddeling van de gemeente, lijke Arbeidsbeurs zullen worden betrokken en dat ten aanzien van het project van de onder a en b bedoelde toegangswegen vooraf overeen stemming tussehen Rijk, Provincie en Gemeen, te zal zijn verkregen. Eerst kwam in stemming punt b der ge. stelde voorwaarden. Dit punt werd aangenomen met 22 tegen 9 stemmen; punt c met 21 tegen 10-stemmen en het algemeens punt betreffende de kostver- deeling met algemeene stemmen. Eerste steen gelegd voor het Maria Paviljoen. De Eerw. Moeder Cherubine. algemeen overste van het gesticht „Alles voor Allen" te Breda, heeft Dinsdag te Leur den eersten steen gelegd voor het Maria-paviljoen voor zwakzinnigen. De plechtigheid had plaats in tegenwoordig heid van tal van genood igden. Rector Melsen hield een toespraak tot de aanwezigen, die beantwoord werd door de Eerw. Algemeene Overste Cherubine. De in aanbouw zijnde gebouwen maken reeds thans een grootschen indruk. Het paviljoen zal ruimte bieden voor ruim 200 patiënten uit alle Btanden. De gebouwen zullen van alle comfort voorzien worden, ruime kelders met centrale verwarming, permanente baden, isoleerkamers. schitterende open terrassen, ruime electrische verlichting, terwijl een 13-tal groote dag verblijven zullen worden ingebouwd. Naast het groote complex bestaande gebouwen, dat reeds thans een 300-tal patiënten herbergt, zal het in aanbouw zijnde paviljoen het eerste zijn van de vier in de toekomst te bouwen paviljoenen waarmede deze grootsche Inrichting geleidelijk zal worden uitgebreid en waarvoor bereids reeds thans een terrein bouwgrond van ruim 4 H.A. werd aangekocht. Met den bouw van het Maria Paviljoen werd begonnen in Juni j.l. en verwacht wordt, dat in Mei 1932 het werk zal kunnen worden opge leverd, terwijl Z. H. Exc. de Bisschop van Breda alsdan zelf deze gebouwen zal komen inwijden. INVOER FIJNE ZADEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand Juli 1931 aan fijne za den werd ingevoerd: Maanzaad (papaverzaad) 82.558 Kg. Karwijzaad: nihil. Kanariezaad: 36.947 Kg. Bruin mosterdzaad: 54.264 Kg. Geel mosterdzaad: 17.455 Kg. BRAND. Dinsdagmiddag brandde te Nederweert de boerderij van den landbouwer P. J. H. Timmer mans, wonende in de buurtschap Kraan, geheel af. Ook de aangrenzende woning bewoond door de wed. Hek-ers werd een prooi der vlammen. Een achttal varkens kwam In de vlammen om, evenals de inboedel en de reeds binnenge haalde koren en hooioogst. HOLLANDSCHE STOOMBOOT MIJ. Voorstel tot opschorting uitloting en aflossing der 6 pet. eerste hyp. obl. voor 1931. In de op 27 Augustus a.s. te houden vergade ring van 6 pet. eerste hypothecaire obligatiehou ders der leening 1927 der N. V. Hollandsche Stoomboot Maatschappjj komt in behandeling het voorstel tot opschorting van de uitloting en aflos sing van 162 obligatiën, voorgeschreven voor het jaar 1931. AMSTELBANK. By beschikking van de arrond. rechtbank te Amsterdam, vacantie-kamer, van 10 Augus tus 1931, is aan de N.V. „Amstelbank N.V." te Amsterdam en aldaar kantoorhoudende aan den Amstel no. 216 (Procureurs mrs. Molster Worst) op het daartoe door haar ingediend ver zoekschrift, surseance van betaling verleend, voor dén tjd van een jaar en zes maanden, In gaande op 22 Juni 1931, met benoeming van mrs N, A. Mensing van Charante en A. Grünebaum, beiden advocaat en procureur te Amsterdam, onderscheidenlijk kantoorhoudende aldaar Kei zersgracht 416 en Heerengracht 572 en E. D. van Walree, wonende te Baarn, Amsterdamschestr. weg 24, tot bewindvoerders» NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. J. F. Tierie in Bad Ems. Op 2 Augustus j.l. hebben te Bad Ems de dirigent Kurt Barth en de Konzertmeister Wil helm Kroger van de Kurkapelle, ter eere van den geboortedag van H. M. de Koningin-Moe der een programma samengesteld hoofdzakelijk uit liederen en composities van Nederlandsche oompönisten. Ook nog op andere wijze hebben dirigent Kurt Barth en Konzertmeister Nocke bewezen, dat zij Nederlandschen componisten een warm hart toedragen. Van onzen Nederlandschen componist J. F. Tierie Jr. die momenteel ook te Bad Ems vertoeft, werden op 11 Aug. enkele zijner composities, geschreven voor viool en piano, gespeeld, w.o. Melancholie Op. 24, Ga votte Op. 13 en Melodie Op. 25, die een uit bundig succes oogstten. De vioolpartij werd vertolkt door Con-zertmeister Albert Nocke en de piano-partij werd op een voortreffelijke wij ze op de harp verklankt door mej. Bianca Hil- lebrand. RADIODIENST IN DE BUITENGEWESTEN BANDOENG, 11 Augustus. (ANETA). Ten behoeve van de bestuursvoering zullen nog dit jaar 13 stations voor draadlooze tele grafie in de buitengewesten worden opgericht. Het meerendeel van deze stations zal worden opgericht in de Molukken, op Nieuw-Guinea, en op de' Terempa-Anambas-eilanden, gelegen in den Riouw-Archipel. Laatst genoemde sta tions zullen o.m. dienstig worden gemaakt aan weerberichten via Singapore naar Hongkong een en ander ten behoeve van de scheepvaart. STAATSEXAMEN s-GRAVENHAGE, 12 Augustus. Voor het examen ingevolge art. 12 Hooger Onderwijswet zjn van de vorige groep alsnog geslaagd voor diploma A: de heeren G. M. Doornbos, G. M. Kosters en C. P. Djkstra en mej. H. J. Laman Trip. In deze groep deden 26 candidaten examen voor diploma A en 12 voor diploma B. Geslaagd voor diploma A de heeren J. Kluck en C. A. van Zjl en de dames M. L. A. J. Defe- sche en N. Feberweer en voor diploma B: mej. E. R. B. Cliteur en de heeren E. H. J. Krekel- berg, Ch. J. Rasch en B. Struber. Gedurende het examen trokken zich terug 5 candidaten. Het examen wordt met 5 candidaten yfiortffezet» ACHTSTE INTERNATIONAAL TANDHEELKUNDIG CONGRES. Bovengenoemd Congres, dat dezer dagen te Parijs werd geibouden onder voorzitt-e-rsohap van Prof. G. Villain, werd bijgewoond door niet minder don ruim 4000 leden, verdeeld over 43 nationaliteiten. De wetenschappelijke voordrachten waren over 16 secties verdeeld, terwijl een paar dagen gewijd waren aan demonstraties, en het verton nen van films op onderwijsgebied. Zeer be langrijk was de weten-schappelijke tentoonstel ling, waaraan door de Universiteiten van vrij wel alle landen der we-reld was deelgenomen en waarvoor in de enorme ruimten van het Grand Palais een geweldige plaats was inge ruimd evenals voor de industrieele tentoon stelling, die een volledig overzicht gaf over de onbeperkte mogelijkheden van het moderne tandheelkundig instrumentarium. De opening geschiedde door den Minister van Volksgezondheid, die zijn groote waardee ring uitsip-rak over de organisatie, diie het werken van een dergelijk enorm Con-glC i h«4 mogelijk gemaakt en d>ie ook door herbaalde bezoeken aan de tentoonstelling van zijn be langstelling blijk gaf. Onder de gebruikelijke feestelijkheden kwa men voor, een ontvangst te Versailles, een theatervoonsteliling op de Koloniale Tentoon stelling, een ontvangst ten Stadhulze en een feestbanket met duizend deel nemers in de Saile Wayram, waar ondanks het groote aantal de organisatie zoo perfect werkte, dat de Fmsche keuken er door alle nationaliteiten de haar toekomende eer ver kreeg. In de slotzitting werd onder meer besloten, het volgende Congres in 1936 te Weenen te honden. Tot bestuursleden van de Fédératlon Den- taire Internationale (belast met de voorberei ding van dat Congres) werden gekozen: Prof. G. Villain (Parijs), voorzitter; Oh. F. L. Nord, (Den Haag), secretaris en A. Rowlett (Leices ter^ penningmeester. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). EEN HALF MILLIOEN GEVRAAGD. Mjne Heeren, Naar aanleiding van het artikel van den heer W. Ph. J. Hellebrekers zou ik gaarne verwjzen naar m jn artikel, hetwelk werd opgenomen in De R.-K. Werkgever van 17 Juli j.l. en hetwelk ik hier gaarne nog even gedeeltelik laat volgen: WERKLOOSHEID—REGEERING—RECLAME. Het ls niet moeilijk een nauw verband aan te toonen tussehen de drie hierboven genjemde begrippen. Het werkloosheids-vraagstuk is er overigens een van zulk een grooten diepgang en moellyk- heid getuige het feit, dat er reads zoovele studiën over gemaakt worden dat ik b jna zou zeggen: men mag er hierbjj een eigen opinie op nahouden, gezien de vele denkbeelden tot bestrjding, welke reeds tot uiting werden ge bracht. Wat de werkloosheid is onder den werkne mersstand, dat is de malaise in werkgevers kringen .Logisch verklaarbaar dus, dat beide ziekten tegel jkertjd optreden en een Innig ver band met elkander hebben. Met het een treedt het andere In; met het eene op te heffen, zouden we dus ook het andere kunnen opheffen. Zonder al te optimistisch te zjn, mogen we aannemen, dat de voorgestelde rust, welke aan Duitschland wordt gegeven, een algemeene Europeesche verademing zal brengen. Juist in dien tjd van verlichting is het de aangewezen weg de noodige krachten te verza melen om naderhand aan een eventueele inzin king beter weerstand te kunnen bieden, maar ook om de eventueele inzinking minder diep gaand te doen zjn. En waarom in dit verband niet van andere landen te leeren? Het „Buy British" heeft toch zjn goede resul taten kunnen ui tw jzen. Te meer te betreuren ls het dan, wanneer we in de R.-K. Werkgever van 10 Juli 1931 moeten lezen, dat Mr. J. Huges, secretaris van de Kamer van Koophandel te Arnhem na een beleidvolle investigation den Minister van Arbeid, Handel en Njjverheid heeft moeten rapporteeren, dat de besturen der verschillende industrieele bedrijfsgroepen, in overgroote meerderheid, strjdig stonden tegenover zjn plan. Als hier inderdaad gesproken kan worden van een tekort schieten der groepen, dan zj het aan de Regeering om aan te vullen waar de groep tekort schiet. Hier ligt een taak te vervullen waarmede een sociaal, maar tevens commercieel landsbelang in hooge mate gebaat zal zjn. En hiermede komen we tot den samenhang tussehen: Werkloosheid malaiseRegeering, Re clame. Ter verduidelykingt Wat g-fe'schiedt in charitatieve vereenigfngenr wanneer aanvragen om steun inkomen? Men splitst deze aanvragen in 2 categorieën en wel: lo. Steun als onderhoud, 2o. Steun tot aankoopen van gereedschap om daardoor In de nooddruft te kunnen voorzien. De laatste aanvraag gaat dan gewoonl jk voor. Moge elke vergeljking orthopaedische feilen vertoonen, toch zou ik deze vergeljking willen toepassen op het Staatsorgaan. Een Pers-men Reclame-campagne met als slogan: „Eerst zien, wat Nederland levert", kan voor de Regeering beteekenen het verschaffen van gereedschap het opvoeren der consumptie een stap tot werkverruiming. Hoe goed en nood- zakeljk werkloosheidssteun overigens moge zjn, zou het niet voortreffeljker zjn, wanneer met een steunen van den Arbeid en de Njver- heid de werkloosheid althans ten deele zou worden opgeheven? En wanneer we dan al niet aanstonds zouden komen tot een NEFA-demonstratie exposeeren op tentoonstellingen is dikwjls wel wat kost baar, vergeleken met de te verwachten resul taten een reclame-campagne kan op zichzelf bestaan en zal door haar intensiviteit èn door de belangstelling, waarin zich dagblad en re clame heden ten dage mogen verheugen, op de meest stellige wjze haar doel treffen. Dat is nu langzamerhand wel bewezen door allen, die hun toevlucht namen tot de macht der publiciteit. Een zelfde welkome inmenging van den Staat bepaalt zich niet uitsluitend tot de departe mentale takken Arbeid, Handel en Njverheid, doch evenzeer tot dien van den Landbouw. Hoe staat het met het visscherj-bedrjf? Zou een „Eet meer visch"-campagne geen uitzicht geven op werkverruiming onder visschers en trawler-personeel? Zou het Nederlandsche el niet daadwerkeljk voordeelen hebben van een perscampagne en tegen de nagenoeg gesloten grenzen een com pensatie vinden door een m^ér-verbruik in Nederland? Geldt dit ook niet voor het zuivel- en het warmoeziersbedrjf? Er is eens door een groep Nederlanders een perscampagne gevoerd tegen het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De couranten, welke zich aan die zjde schaar- «B W SHB Na het gangstersgevecht te Netv-Yorki waarvan eenige kinderen het slachtoffer werden, requireerde het detectievencorps auto's, waarmede het gewapend de stad doorkruist. den, namen bereidwillig annonces op tegen sterk gereduceerden prjs, omdat zj daarin een lands belang zagen. Hoeveel temeer niet zullen zj zich bereid ver klaren in deze tegemoetkomend te zjn, nu het gaat den str jd aan te binden tegen de werk loosheid. Toch kunnen we allen reeds in de goede rich ting medewerken. Een getypt postcriptum onder Uw briever, inhoudende „Eerst zien, wat Nederland levert. Bevordert de Nederlandsche industrie. En ge beperkt de werkloosheid", is immers reeds het begin eener reclame campagne, welke.... niets kost! Geen sluitzegels of gedrukte strookjes, maar laat het typen, men leest het eerder en het geeft een persoonljk karakter. U intusschen bj voorbaat dankend voor de ver leende plaatsruimte, verbljve inmiddels, gaan» Hoogachtend J. J. ROUMA. Amsterdam, Augustus 1931. Het voorbeeld gesteld door de firma Hellebre- kers ware zeker toe te juichen en zou Warm» aanbeveling verdienen indien men overtuigd kol zjn van de gewenschte resultaten. Men heeft he; resultaat kunnen beoordeelen bj de grootsch op gezette reclamecampagne van Nederlandsch Fa brikaat voos schoenen, welk resultaat nihil waS( Men moet de oorzaken b j de bron zoeken. Zoolang de regeering een vrjhandelspolitiefc volgt en geen actieve handelspolitiek, zoolanj zullen geen millioenen helpen om de welvaar; te doen terugkeeren en te bestendigen. Ziet maar wat de omliggende landen doen, Frankrjk met zjn beperking van kolenimport, Denemarken waar nog eenige exportmogelijkheid van schoenen was, gaat zjn rechten hiervoor heffen. Wel komen Fransche wjnen en Deensch vleesch onbelast in ons land. Men werpt hier alles op de vrije markt terwjl Nederlandsche producten naar net buitenland op zoodfl.ni?6 IÏ13."»- nier belast worden dat exporthlogerjkneta gmee» afgesneden wordt Neen, de regeering moet eerst komen tot eer koersverandering in haar handelspolitiek eh mis schien zal dit besef eerst tot haar doordringer nadat de industrie totaal lamgeslagen is en duizenden werkloozen ten laste der regeering komen. Tilburg. GERARD JANSEN. OPLEIDING VERKEERSVLIEGER. Naar aanleiding van een bericht ln de dag bladen aangaande een opleiding tot verkeers vlieger aan de Kweekschool voor Zeevaart ta Amsterdam en een in enkele bladen gepubliceer- den oproep voor candidaten meent de Vereeni- ging van Res. Onderoff. Vlieger goed te doen te wjzen op de kansen, welke de leerlingen maken om na een met succes volbrachte studie zich ah verkeersvlieger een werkkring te verschaffen. Ons land telt momenteel één particuliere lucht- vaartschappj (door het Rjk gesubsidieerd) die wat aantal piloten betreft, voldoende is voorzien of nagenoeg voldoende. Voor aanvulling heeft de Marine Luchtvaartdienst en de Luchtvaart- afdeeling steeds zorg gedragen. Al jaren over treft 't aantal aanbiedingen de vraag. Het ver trouwen in deze Luchtvaartmaatschappj zou danig geschokt worden, wanneer ervaren vlie gers, zooals land- en zeemacht ze bezit, gepas seerd zouden worden door vliegers opgeleid aan een particuliere school, die alleen al om de hooge kosten een minimum practjk ontvangen. Uitdrukkel jk wordt vermeld dat het „Laat Uw zoon geen vlieger worden" hier niet uit vrees voor concurrentie dient. Op het groote aantal heeft een getal van drie meer of minder geen invloed. Uitsluitend doel is ouders en voogden te waar schuwen voor een onomstootelijk v&ststaanae desillusie. De ouders staat de Vereeniging met allen m<H gelijken raad btf. De Vereeniglng van Res. Onderoff. Vlieger, SecretariaatLootsstraat 41 Amsterdam (W.) Met de „Bremen" arriveerde de burge meester van New-York, Jimmy Walker, te Bremerhaven, VROUWEN EN HET MANNENWERK. Rotterdam, 8 Augustus 1931. Mjnheer de Redacteur, Beleefd verzoek lk U aan het onderstaande wel eenige plaatsruimte te willen verleenen, waar voor bj voorbaat mjn dank. Hedenavond werd mjn oog wederom onaange naam verrast door een advertentie, waarin twee vrouweljke kantoorbedienden werden gevraagd. De capaciteiten, welke van deze twee nimfen vierden gevergd, zjn dezelfde als voor den eersten den besten manneljken kantoorbediende en nu is alleen maar de vraag, waarom er vrouweljke en geen manneljke krachten gevraagd worden Bj de tegenwoordig toch al zoo schraal voor komende arbeidskrachten-vragende advertenties zjn den laatsten tjd een groot aantal, welke slechts vrouweljke krachten vragen. Waarvoor Het is toch elgenl jk onsociaal om in dezen slech ten tjd, waarin de arbeidsmarkt voor manneljke krachten toch al reed3 zoo slecht is, de stichting van nieuwe gezinnen en daardoor het scheppen van meer afzetgebied voor alle m°8e'ijke produc ten, tegen te werken. Immers, daar, waar een vrouw geplaatst wordt, is geen plaats meer voor een man, zulks geheel volgens de regelen van Bartjens, dus wordt, telkens wanneer een man bj een vrouw wordt achtergesteld, feiteljk èen gezin minder in de maatschappj toeglaten. Ware bet nu, dat de man, wat kantoor en winkel betreft, de mindere van de vrouw was, dan zou voor de tewerkstelling v-an de vrouw veel ta zeggen zjn, doch ln tien van de tien gevallen zjn de verelschten voor een of andere vacature zoowel door een man als door een vrouw te vervullen. U ziet, ik zeg met opzet niet, dat de man beter werkt dan de vrouw, al was het alleen maar om de lieve lezeressen niet te ontstemmen. Heusch, ze doen haar best. Maar ze zouden minstens even goed, zooal niet meer, haar best doen in haar eigen lief nestje, wat toch voor zeker 80 pet der vrouwen de bestemming is. Dan zou wellicht de jammerklacht in de advertentie kolommen van dit blad niet meer voorkomen van dat jonge meisje, dat op een kantoor werkzaam was, doch dat deze werkzaamheden niet in over eenstemming vond met de idealen van een vrouw en deswege een andere betrekking zocht, nieer in overeenstemming met die idealen. Die „idealen" gevonden, meiske Ja 7 De goede Geluk dan, hoor Ik hoop de mjne ook eens te bereiken. Voorloopig zal daar wel niet van komen. Lees het bovenstaande, dat met goed» hoop op weerklank geschreven is, nog maa^ eens over. Inmiddels teekent. Hoogachtend, M. A. r. d. WOUfc Abonnfc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6