„IK MAG NIET ZWIJGEN wanneer het gaat om de heilige belangen van onze H. Moeder I :r de Kerk" PUROL REPUBLIEK en KERK IN SPANJE. De groengele auto op 't spoor mi ONVEILIG ROEMENIË van Huid en Voeten "ZfJSL* m» Wil KARDINAAL SEGURA AAN ALCALA ZAMORA. EEN FEL REQUISITOIR. Een nieuwe aanslag Niet de echte Jack Diamorn Verhitte geesten GROOTE RAZZIA JliggSe^St^b^™-'tSSÏÏ™* liü 1 i,!5| lllij DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 In brandend hooi gevallen DE CUBAANSCHE ONLUSTEN. GRAPPIGE PERSOONSVERWISSELING NA DEN GRONDWETSDAG. SPOORBRUG IN IERLAND OPGEBLAZEN. MOORD OP 2 JONGENS EN 2 MEISJES. De natte moesson DE NOOD VAN OOSTENRIJK. 1.31 ik lil O C C. 9 c „Waarlijk beklagenswaardig zijn de vol ken, die de grootheid van hun voor ouders niet weten te waardee- ren en hun kostbaarste familie-herinne ringen ver nielen", BEN DUBBEL VERZOEK Zooals bekend, riebtte Z.E. kardinaal Se- gura y Saeniz, aartsbisschop van Toledo, eeui- gen tijd geleden tot den president der voor- loopige Spaansche regeering een schrijven, waarin hij met kracht voor de rechten der Kerk in Spanje opkomt. Wij zijn thans in de gelegenheid, dit schrij ven hieronder uitvoerig weer te geven. Excellentie! Den 8siten Juni JA richtte ik aan Uwe Exc., in uw hoedanigheid van president van de voorloopige regeering der Spaansche republiek, namens de leden van het metropolitaan kapit tel, een verklarend schrijven in overleg met het geheele episcopaat van ons vaderland. Diit document werd niet anders beantwoord dan met de volgende verklaring, vervat in uw schrijven van 17 Juni JA: „Naar aanleiding van uw schrijven deel ik u mede, dat ik hier thans niet nader inga op het feit, dat som mige motieven van uw protest voortkwamen uit argwaan of uit valsche geruchten; dat al deze motieven, wat verder het partijdig of tendentieus criterium van de beoordeeling van het wezen of de oplossing van deze kwestie ook zij, algemeen in het moderne politieke recht erkend worden als behoorende tot het rechtsgebied van den staat; en dat er in een onbeduidende kwestie als die der militaire or den, tegenwoordig alleen nog maar sprake is van uiterlijke eerbewijzen en aristocratische zwakheden, zonder dat deze orden thans nog in eenig verband staan met godsdienstige en geestelijke aangelegenheden". Ik ben vastbesloten om geen enkele van de verklaringen, die uw schrijyen over mijn per soon bevat, hier naar voren te brengen. Ik laat de juiste waardeering van mijn werken over aan het Oordeel van God, „voor Wiens oogen alle dingen open en bloot liggen en in Wiens liefdevollen boezem ik volgens den raad van den heiligen Apostel Petrus al mijn beslom meringen helb neergelegd en voor Wiens r ee - bank, waarop geen beroep is, vv ij we ra T» rechtvaardiging en verdediging in alles wat mij persoonlijk tot nadeel en oneer is, ik mag niet zwijgen, wanneer het gaat om de heilige belangen van onze H. Moeder de Kerk. Ik zi© mij genoodzaakt, Uw© Excollontie In het kort te antwoorden, al was het alleen maar om tie voorkomen, dat mijn stilzwijgen werd geïnterpreteerd als een Instemming met het door Uwe Exc. aangewende criterium. Geenszins ligt het in mijn bedoeling, ook maar eenige polemiek te voeren: ik wil Uwe Exc. alleen opmerken, dat ik het diep betrenr, dat niet alleen aan het verzoek van het epis copaat in het geheel geen aandacht is ge schonken, maar dat het zelfs geen antwoord verdiende, in overeenstemming met het ge wicht van dit verzoek en met de waardigheid van de heilige hiërarchie der Spaansche Kerk. Het kan den goeden kinderen der Kerk en Haren herders niet anders dam pijn doen, dat Uwe Exc. in uw antwoord geen enkel woord van afschuw hebt neergeschreven over de fei ten, die aanleiding waren tot het zeer ernstig vermaan van het episcopaat: pij het krachtig protest van alle goede Spanjaarden, uitgelokt door den brand van kerken, kloosters en bisschoppelijke paleizen, voegt zich ook het protest van de leden van het metropolitaan kapittel' en van alle bis schoppen, die niet alleen de onberekenbare schade, waarvan zij een wettig herstel eisohen, maar vooral de heiligschennissen en profana ties, die met dit motief werden bedreven, diep bedroeven". Ik zal niet ingaan op de verklaring, waar mede Uwe Exc. de edschen van het episcopaat tracht te ontzenuwen, wanneer U zegt, diat „sommige motieven van uw protest voort kwamen uit argwaan of uit valsche geruch ten", omdat de onhoudbaarheid van deze ver klaring klaar is als de dag. De protesten hebben namelijk betrekking ofwel op deoreten, gepubliceerd in de „Gace- ta", ofwel op offioieeie nota's. Helaas werden al deze protesten uitgelokt door tastbare fei ten, die plaats hadden overeenkomstig minis terieel© beschikkingen en waardoor de rech ten der Kerk werden geschonden. Zij zijn zoo duidelijk en zoo beknopt uiteen gezet, dat een eenvoudige opsomming ervan de beste bevestiging zal zijn van deze bewering. Opheffing van het verplichte Mishooren voor militairen en gevangenen; officieele aankon diging tegen spoed igen datum van de secu- lariseering van de kerkhoven en van de schei ding van Kerk en staat; verbod aan de gou verneurs der provincies, om officieel deel te nemien aan godsdienstplechtighedenverbod Win het leger, om de gebruikelijke deputaties te zenden naar godsdienstplechtigheden; op heffing van de vier militaire orden; berooving van den Katholieken nationalen boerenbond Tan burgerrechten, juist omdat hij Katholiek te; berooving van het recht der Kerk, om vertegenwoordigd te zijn in den raad vian openbaar onderwijs door middel van een van Haar prelaten; opheffing van de millitaire eerbewijzen aan het Allerheiligste, wanneer Bat wordt rond gedragen, door de straten, over eenkomstig traditioneel gebruik en wet van Katholiek Spanje; opheffing van h godsdienstcmiderwijiS op afTe., 1 scholen; verbod van het Kruisbee en godsdienstige emblemen in de sc en, zich personen bevinden, die bet on w i Kerk weigeren te ontvangen; de vrij61 eeredienst, waardoor de fundamentee e w van den staat en voornaamste ar e en van het concordaat geschonden worden, e schikking over de kerkelijke kunstschatten, waardoor de onschendbare rechten er er op Haar eigen bezittingen worden gesc on de inbreuk op de persoonlijke immuni Kerk, uitdrukkelijk in de thans van kracht zijnde wetten erkend. Ik geloof, dat Uwe Exc. haar eigen woorden niet naar behooren heeft overwogen, toen zij de opheffing der militaire orden een „onbe duidende kwestie" noemde en verklaarde, a ,;de militaire orden thans in geenerlei verband meer staan met godsdienstige, en geestelijke aangelegenheden". Of Uwe Exc. herinnerde zich op het moment, dat zij deze woorden neerschreef, artikel 9 van het nog steeds van kracht zijnde concor daat van 16 Maart 1851 niet meer, of Uwe Exc. plaatste haar persoonlijk oordeel, boven het oordeel van den heiligen, wijzen en on- sterfelijken Paus, die alleen reeds de histo rische beteekenis een zeer gewichtige reden noemt, om de zeer verdienstelijke militaire or den van Santiago, Calatrava, Alcaniara en Montera eeuwig in eere te houden: „zorgvul dig moet men de herinnering bewaren aan een instelling, die zooveel diensten aan Kerk en staat heeft bewezen". Al kon men geen enkele andere reden aan geven, om de militaire orden te handhaven, dan zou deze reden reeds meer dan voldoende zijn, ook al zou het behoud van deze orden eeniig offer vragen van den kant der natie. Waarlijk beklagenswaardig zijn de volken, die de grootheid van hun voorouders niet we ten te waardeeren en gewetenloos hun kost baarste familieherinneringen vernielen! Overigens geloof ik, dat Uwe Exc. het eens zal zijn met hen, die van meening zijn dat het oordeel of de militaire orden tegenwoordig al dan niet „verband houden met godsdienstige en geestelijke aangelegenheden", eerder aan de Kerk dan aan de regeering toekomt,^ aan de Kerk, tot wier gebied krachtens privaat recht de godsdienstige en geestelijke aange legenheden behooren, overeenkomstig de Ka, tholiieke leer, dóór Leo XIII neergelegd in zijn encycliek „Immortale Del" van 1 November 1885, als de Paus zegt: „Alles wat in de menschelijke dingen om welke reden dan ook heilig is, alles wat de heiliging der zielen en den goddelijken eere dienst betreft, hetzij in zich, hetzij met be trekking tot het doel daarvan, valt uitsluitend en geheel onder de macht en het oordeel der Kerk". Wanneer Uwe Exc. uw schrijven weer eens kalm zult overlezen, twijfel ik er niet aan, of u zult erkennen, dat uw woorden „er is in den tegenwoordigen tijd hij de militaire orden alleen nog maar sprake van uiterlijke eer bewijzen van aristocratische zwakheden", wel licht beter weggelaten waren als minder passend in een document van dien aard. Er is echter nog een andere reden, die, afge zien van de bovengenoemde, verplichtte tot een ander optreden. Het beriaan der militaire orden immers wordt uitdrukkelijk gewaarborgd door een artikel van het concordaat en hier over moet ik uitvoeriger spreken. Ik moet Uw Exc. onomwonden verklaren, dat niets in uw schrijven op mij zoo'n pijn lijken indruk heeft gemaakt als de woorden, waarmede u alle maatregelen tracht te recht vaardigen, die in strijd met de rechten der Kerk zijn genomen: „Dezen worden allen, zegt ,u met betrekking tot de motieven van ons protest, wat verder het partijdig of tendentieus criterium voor de beoordeeling van deze kwestie ook zij, algemeen in het modern politiek recht beschouwd als behoorende tot het rechtsgebied van den staat". Ik wil u niet kwetsen in uw innigste ge voelens, maar toch wil ik Uw Exc. het ernstige gevaar van uw bewering niet verbergen. Indien Uw Exc., wanneer zij spreekt van „modern politiek recht" daarmede, zooals het schijnt, het zoogenaamde nieuwe „op de be ginselen van het naturalisme gebaseerde" recht bedoelt, dat door de revolutie is ge proclameerd, dan weet Uw Exc. toch heel goed, dat dit moderne politieke recht „positief en beslist door de Kerk is veroordeeld" in gedenkwaardige documenten, die ieder kind der Kerk dient te kennen, zooals de encycliek van Z. H. Pius IX „Luanta cura" van 8 December 1864, waarin uitdrukkelijk het Politieke naturalisme wordt verworpen. „Gij weet, eerbiedwaardige broeders, zoo schrijft Z. H. Pius IX, dat er in dezen tijd velen zijn, die op de burgerlijke gemeenschap bet „goddelooze en absurde beginsel" van het naturalisme, zooals zij dat noemen, toepassen en durven te leeren „dat de volmaaktheid van de regeering der volken en de vooruitgang der burgerlijke maatschappij beslist eischen, dat deze laatste gevormd en geregeerd wordt, zonder ook maar eenigszins rekening te houden met den waren godsdienst of ten minste, zonder onderscheid te maken tusschen den waren godsdienst en de valsche". De leer van het politieke naturalisme is definitief aan den Katholiek verboden in het gulden pauseljjke document „Syllabus", dat van denzelfden datum is als „Luanta cura". Deze veroordeeling wordt in zeer ernstige bewoordingen herhaald in de encycliek van Z. H. Leo XIII „Immortale Dei" van 1 November 1885 en „Libertas" van 20 Juni 1888, om niet eens te spreken van een groote serie pauselijke documenten van lateren datum. Indien Uw Exc. wellicht door „modern WEINIG POSITIEFS OVER DEN TREINAANSLAG BIJ JüTERBOG ]>e geheimzinnige Ier zal voorloopig in hechtenis blijven politiek recht" zou verstaan het recht, dat voortvloeit uit de stichting van het nieuwe regiem in Spanje, dan behoeven wij slechts te herinneren aan de woorden van Z. H. Leo XIII in zijn encycliek „Libertas", „van de verschil lende regeeringsvormen, vooropgezet, dat zij geschikt zijn, om het algemeen welzijn der burgers te bevorderen, verwerpt de Kerk er geen, maar Zij eischt, en dat eischt de natuur der dingen zelf, dat de rechten van niemand worden geschonden en dat ln het bijzonder de rechten der Kerk ten volle worden ge ëerbiedigd". Maar er bestaat geen en er kan ook geen waar „modern politiek recht" bestaan, dat het ontoelaatbaar beginsel huldigt, dat men niet verplicht is, om de wettelijk gesloten ver dragen na te komen, daar dit beginsel met het natuurrecht zelf in strijd is „pacta sunt servanda". En daarom moeten niet alleen de Katho lieken, maar ook de wetgevers en regeerings- personen erkennen, dat de regeering door de genomen maatregelen de wettelijk vastgestelde grens overschrijdt, zoolang het tegenwoordige concordaat van kracht blijft, en zoolang het niet vaststaat, dat dit op geldige en geoorloof de wijze is opgeheven, zullen dus op grond hiervan alle ministerieele beschikkingen, die daarmee in strijd zijn, geen kracht van wet hebben. Bü eenvoudig doorlezen van de vier funda- menteele artikelen van het concordaat blijkt reeds duidelijk, dat het onvereenigbaar is met de bovengenoemde decreten en beschikkingen. „De Katholieke, Apostolische, Roomsche godsdienst, zoo heet het in artikel 1 van het concordaat, die met uitsluiting van iederen anderen eeredienst, de eemgste 8°?sdl blijft van het Spaansche volk, zal altij gebied van Zijne Katholieke Majesteitgehand- haafd worden, met alle rechten en voorrechten die de godsdienst «oet genieten overeenkom g de wet van God en hetgeen door t kerke jk wetboek is bepaald". „Bijgevolg, zoo heet het in artikel onderwijs op de universiteiten, colleges, sem - naries en openbare of bijzondere scholen, n welke klasse dan ook, in alles overeenkomen met de Katholieke leer en tot dit doel zal geen enkele hinderpaal in den weg worden gelegd aan de bisschoppen en overige diocesane prelaten, die uit hoofde v-an hun ambt moeten waken over de zuiverheid van de leer, van iet geloof en van de zeden, en over de gods dienstige opvoeding der jeugd, bij de vervulling van deze taak, ook op de openbare scholen „Evenmin, zoo heet het in artikel 3, zal eenige hindernis in den weg worden gelegd aan genoemde prelaten noch aan de overige heilige bedienaren bij de uitoefening van hun functies, noch zal iemand hen onder eenig voorwendsel lastig vallen bij de vervulling van hun taak; veeleer zullen alle autoriteiten ervoor zorgen, hen te beschermen en ervoor waken, dat hun de verschuldigde eerbied en achting wordt verzekerd, overeenkomstig de goddelijke voorschriften, en dat er niets ge schiede, wat hun schande of oneer zou kun nen berokkenen. Zijne majesteit en Zijne koninklijke regeering zullen eveneens haar machtige bescherming en steun verleenen aan de bisschoppen, ingeval zij hierom vragen, vooral wanneer zij weerstand moeten bieden aan de hoosheid van de menschen, die de zielen der geloovigen en hun zeden trachten te bederven, of wanneer de publicatie, introductie of verspreiding van slechte en schadelijke boeken zou moeten worden ver hinderd". Tenslotte wordt in artikel 4 bepaald, dat „In alle overige dingen, die behooren tot het recht en de jurisdictie van het kerkelijk gezag en tot de priesterlijke bediening, de bisschop pen en de van hen afhankelijke geestelijkheid de volle vrijheid zullen genieten, die in het kerkelijk wetboek is vastgesteld" Welk een schaduw wordt bij het helder licht, dat de Kerkelijke leer, gebaseerd op deze 4 artikelen van het concordaat uitstraalt, geworpen op de eerste beschikkingen van het nieuwe regiem met betrekking tot de rechten van onze Heilige Moeder de Kerk Ik eindig met Uw Exc. éen dubbel verzoek te herhalen, in de hoop, dat uw geweten u zal manen, het in te willigen, daar ik van meening ben, dat heide verzoeken zijn ge baseerd op de strikte rechtvaardigheid. Het eerste heeft rechtstreeks betrekking op de Spaansche Kerk in het algemeen, en is „dat in alle dingen, die verband houden met de rechten der Kerk, gehandeld wordt ln overleg met den Heiligen Stoel" En het tweede, dat onmiddellijk verband houdt met mijn zeer geliefd aartsbisdom Toledo en met de belangen, die mij als primaat van Spanje en als Pauselijk directeur van de Katholieke Actie zijn toevertrouwd, is, dat mij niet met geweld nog door dwang verboden wordt, naar mijn zetel terug te keeren, ten einde door de vervulling van mijn plichten voort te gaan met voor het heil der Kerk en, van het vaderland te werken. Ik neem deze gelegenheid te baat, om de gevoelens van hoogachting te hernieuwen, enz DE KARDINAAL-AARTSBISSCHOP VAN TOLEDO. Vreeselijke dood van twee boerenzoons In het dorp-Neu-Kaletka nabij Allenstein brak brand uit in een stal en een schuur, die onder een dak vereenigd zijn. Op den hooizolder van de schuur sliepen vier zoons van den boer. Een hunner wist slechts door het luik van den hooizolder in veiligheid te komen. De tweede startte naar beneden in het brandende hooi en kwam in de vlammen om. De vader trachtte met een bijl een gat in den hooizolder te hakken om zijn andere zoons te redden. Beiden konden in veiligheid worden gebracht, doch één hunner had zoo ernstige brandwonden opgeloopen, dat hij korten tijd later overleed. BERLIJN, 12 Augustus (H.N.) Volgens het hlad Tempo" is de politie een groengelen auto ophét spoor gekomen, die in den nacht van den treinaanslag hij Jüterbog is gezien en waar- in twee personen gezeten waren, op één van wie het signalement van den vermoedelijken dader paste, die materiaal bij een installateur in de Friedrichsstrasse heeft gekocht. De auto moet te Berlijn thuis behooren. Voorts leidt nog een spoor naar Wiesbaden. Een motorrijder heeft n.l. bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat een onbekende man hem te Maagdenburg verzocht hem mede te nemen naDe motorrijder heeft aan dit verzoek voldaan doch te Wiesbaden-Biebrich is de onbekende plotseling van het motorrijwiel gesprongen en ^^signalement, dat de motorrijder gaf meent de politie te kunnen afleiden, dat de man welicht één der daders van den aanslag is geweest. Hij had o.a. een actentosch met werktuigen bij zich. De Iersche ex-officier gevonden BERLIJN, 12 Augustus (W.B.) Het onder zoek naar den spoorwegaanslag hij Jüterbog cp den D.-trein BazelBerlijn is weer een flink stuk gevorderd. Den Beriijnsehen commissaris van politie, Lissigkeit, is het namelijk gelukt in den loop van dezen nacht een vroegeren Iersohen officier op te sporen, die tot ongeveer drie maanden geleden inderdaad „achter Potsdam", namelijk te Caputih, heeft gewoond Zooals men zidh zal herinneren, heeft de onbekende, die eind vorige week in een Ber- lijnsöhen winikel voor electrisohe installaties het materiaal voor dein aanslag op den D-trein heeft gekocht, den eigenaar der zaak verteld, dat hij een voormalig IensCh officier was en achter Potsdam in een huisje met drie kamers woonde. Thans is de verrassende omstandigheid ge bleken, dat de hedennacht opgespoorde Ier, een zekere Darnell, inderdaad tot den 15en Maart van dit jaar te Caputih in de Ringstrasse in een tuinhuisje dat drie kamers telt, heeft gewoond. Carnell leefde daar samen met een Deensche zekere Olga F. Beiden leefden zeer terugge trokken, hadden bijna geen omgang met de bewoners van het plaatsje en golden algemeen als zeer nette lieden. De beroeps bezigheid van Oarnell bestond hierin, dat hij hij een firma voor draadlooze apparaten te Berlijn, een post als Engelsch correspondent bekleedde, dodh hij gaf deze he. trekking ongeveer een jaar geleden om onbe- kende redenen op. Hij sprak zeer goed Duitsoh, bijna zonder accent, terwijl de man, die in den winkel voor electrisdhe installaties te Berlijn verscheen, gebroken Duitsoh sprak. Ook de persoonlijke beschrijving, door den eigenaar der zaak gegeven, klopt niet met het uiterlijk: van Carnell, zoodat deze in elk ge val niet degene is ,die het materiaal Zaterdag heeft gekocht. Of hij soms iets met den aanslag beeft uit te staan moet nog uitgemaakt worden. Duistere punten. Tijdens het verhoor door commissaris Lissig keit in het politiepresidium ontkende Carnell iets met den aanslag uitstaande te hebben, doch op verschillende gronden zal hij voorloo pig in hechtenis worden gehouden, daar veel wat zijn persoon betreft, duister schijnt. Reeds gedurende zijn verblijf te Caputh was het den autoriteiten aldaar, opgevallen, dat hij, nooit ondanks herhaalde waarschuwingen, zijn bij de politie liggend en pas heeft afgehaald en alle ambtelijke aanwijzingen met de grootste nonchalance veronachtzaamde. Verder werd na zijn vertrek uit Caputh bekend, dat door de firma bij welke hij tijde lijk werkzaam was, zekere nasporingen naar hem werden gedaan. Toen kwam uit dat Car nell en zijn gezellin, hoewel zij te Caputh op zeer bescheiden voet leefden, plotseling te Berlijn een luxueuze woning met vijf kamers in de Hardenbergstrasse bij den Beriijnsehen die rentuin van een architect die in den zomer in zijn landhuis nabij Berlijn woont, overnamen. Vanwaar Carnell, wiens wettelijke vrouw met twee kinderen te Vohwiakel bij Elberfeld moet wonen, de middelen gekregen heeft tot deze aanzienlijke verbetering van zijn woongelegen heid is tot nog toe, niet duidelijk. Thans wordt eerst onderzocht, of hij wel een voormalig Iersdh officier is. Volgens zijn pas is hij echter den 8en Februari 1898 te Worthing in Engeland geboren. De Ier niet de dader. BERLIJN, 12 Augustus. (V.D.) De door de politie gearresteerde voormalige Iersche offi cier, die verdacht werd van den aanslag op den D-trein bij Jüterbog, werd geconfronteerd met den eigenaar van den winkel, waarin het draad en het ijzeren materiaal voor den aanslag zijn gekocht. Daarbij is gebleken, dat de gearresteerde niet dezelfde persoon is, als degene die men van den aanslag verdenkt. Verklaring van een chauffeur. CAPUTH, 12 Augustus (W.B.) Bij de plaat selijke politie heeft vandaag de chauffeur zich aangemeld, die Dinsdagavond door een man werd aangesproken, die hem den weg naar Fotsdam vroeg. De chauffeur meent, dat deze man, die met een vreemd accent sprak, volgens de beschrij vingen in de ochtendbladen ongetwijfeld iden tiek is met den scheldraadkooper in de Fried- richstrasse. De plaatselijke politie heeft de zaak doorge geven aan de Berlijnsche criminalisten, die belast zijn met het onderzoek naar de spoor wegaanslag. Een nieuive treinaanslag. LOEBAU, 112 Augustus. (V.D.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd op het traject Zueilichau-Loebau tusschen Kontopp en Boya- del een misdadige aanslag gepleegd op een personentrein. Door tot nu toe onbekend gebleven daders is een groot stuk rotseteen op de rails gebracht Do zware machine van den trein schoof den steen opzijde zoodat een ongeluk werd voor komen. Het vermoeden dat de aanslag uit politieke overwegingen zou zijn gepleegd, is nog niet bevestigd. De treinaanslagen duren nog steeds voort ROOFOVERVAL BIJ JABLANITZA BOEKAREST, 12 Augustus (H. N.). De aan slagen op de treinen in Roemenië duren nog steeds voort. Volgens de laatste berichten heb ben vier gewapende individuen vandaag in de buurt van de stad Jabianitza in het Banaat een roofoverval uitgevoerd op den sneltrein van Temisvar naar Boekarest. Het gelukte hun den postwagen binnen te dringen en ettelijke pak ketten te rooven. Aangezien het treinpersoneel niet gewapend was, konden de roovers zich ln den donkeren nacht uit de voeten maken. Op hun vlucht hebben zij nog een pakket verloren. Op het traject van Boekarest naar Sinaja heeft een gendarmeriepatrouille een haanwach ter en een soldaat verrast, die bezig waren een gat onder de rails te graven. Beiden zijn ln hechtenis genomen. In het Zuid-Westen van Bessarabië heeft men getracht een aanslag op een personentrein te plegen. De daders hadden enkele rails verwij derd om den trein te doen ontsporen. De toe leg is echter mislukt, daar de trein nog tijdig tot stilstand kon worden gebracht. en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand •n Bmetten, verzacht en geneest men met Ooot 30-60 ea 90 ct Tube 80 d Bij Apotb.cn Drogisten Reel. 4213T DG VS 17 300 man vallen de stad Santa Clara aan De toestand zeer ernstig. NEW YORK, 12 Augustus. (H.N.) Hoewel de berichten uit Cuba aan een scherpe censuur onderworpen zijn, blijkt toch uit de hier ont vangen berichten, dat op geheel Cuba onlus ten zijn uitgebroken. Bewapende en blijkbaar zeer goed georgani seerde opstandelingen vallen de regieierings- troepen op verschillende plaatsen aan. De toe stand wordt als zeer ernstig beschouwd. De stad Santa Clara werd door 300 opstan delingen aangevallen. Bij het daarop volgende gevecht werden dertig man der regeeringstroe pen gedood en vijf en twintig door de opstan delingen gevangen genomen. Het schijnt, dat de vroegere president Menocal achter de be weging staat. Het Ouhaansohe parlement heeft besloten een moratorium voor den tijd van twee jaar af te kondigen. Door de staking der betalingen voor hypothecaire schulden worden vooral Amerikaansche onderdanen benadeeld. HAVANA, 12 Augustus. (N.T.A.) In een gevecht met de regeerlngstroepen nabij Los Palacios, zou generaal Francisco Peraza, die als de leider der opstandelingen in de provin cie Pinar del Rio geldt, met verscheidene zijner volgelingen, den dood gevonden hebben Maar lastig is het Op het oogeniblik logeert in een der Lon- densche hotels in West End een goedmoedig ingenieur uit Kaapstad die echter het ongeluk heeft, een naam te hebben die in de laatste jaren nogal dikwijls in minder gunstig verband in de dagbladen heeft gestaan n.l. dien van Jack Diamond. Op het gerucht dat de beruchte New York- sche „gangster" zich te Londen zou bevinden, wisten eenige Londensche journalisten a.l spoe dig het hotel uit te visschen waarin de ver meende koning der New Yorksohe onderwereld verbleef. Inderdaad vonden zij er een Jack Diamond, een goedmoedig Zuid Afrikaanseh burger, die echter heelemaal niet te spreken was over den last, dien hij te Londen al van zijn naam had gehad. Hij vertelde dat reeds op de 'boot een dame die zijn naam hoorde flauw was ge vallen en in drie dagen haar hut niet had verlaten. De douane-autoriteiten waren verstandiger, maar ln de hotels was het gezanik weer be gonnen en een jongedame waarmee hij in een hotel had kennis gemaakt en aan wie hij zich voorstelde, liep verschrikt weg, toen zij zijn naam hoorde. De heer Diamond verklaarde, met het gevoel rond te ,00pen, dat hij elk oogenblik door de politie Kon worden ingerekend om op een polltiie-bureau in arrest te worden gesteld. ERNSTIGE INCIDENTEN TE KEULEN KEULEN, 11 Augustus (V.D.) Te Keulen is het tijdens den fakkeloptocht, welke de Rijksbanier ter gelegenheid van de grondwete feestelijkheden had georganiseerd, in Guerze- n-ich, tot verschillende incidenten gekomen. Op den hoek van een straat werden uit de menigte plotseling twee schoten op de deelne mers aan den optocht gelost, evenwel zonder dat iemand getroffen werd. De leden van de Rijksbamier geraakten echter hierdoor in een staat van buitengewone opwinding. De politie greep onmiddellijk in, zette de straten af en fouilleerde de voorbijgangers, om te zien of zij wapens hij zich hadden. Alle voorbijgan gers werden naar het politiepresidium opge- Een tweede incident had plaats in de nabij heid van het operagebouw. Hier werden in den rioet twee stukken vuurwerk, z.g. donderbus sen, geworpen, die eveneens groote verwarring veroorzaakten. Ook bier werden verscheidene arrestaties verricht. BERLIJN, 12 Augustus (H.N.) Ook te Maag denburg is het gisterenavond na afloop van de viering van den constitutiedag tot ernstige on lusten gekomen. Het kwam tot een hevige vechtpartij tusschen aanhangers van de rijks banier en natiionaial-socialisten, waarbij uit een café ook geschoten werd. De politie greep ln en veegde de straten schoon, waarbij verschei dene personen in hechtenis werden genomen. Onder de communisten van het Wurm-district WAAR ZIJN DE WAPENS? AKEN 12 Augustus (H.N.) De politie heeft Dinsdagnacht een groote razzia gehouden on- uinsaagua Tan .het Wurm-district. tóCaaÏÏS' hiervan heeft de poNtte* alle stilte maatregelen getroffen om een gr ten siag o^orte her omiiggende gemeenten alle bekende communisten dee na^te Een daad van sabotage. LONDEN, 12 Augustus. (R. O.) Do brug op de lijn van den Great Northern Railway ln Ierland van Ballybag naar Cootehdll in het graafschap, Cavan is opgeblazen, terwijl de telegraafdraden doorgesneden zijn. Men vermoedt, dat het hier gaat om een daad van sabotage om de bijeenkomst te ver hinderen van de Royal Black Preceptory Oran gemen, (een Protestantsche organisatie) welke bijeenkomst vandaag te Cootekill zou gehouden worden. Er loopen geruchten, dat groote groepen jon ge Katholieken zich gisterenavond naar Coote- biil, hebben begeven. Hun doe'1 is, naar men meent te weten, de bijeenkomst der Protestan ten te verhinderen. De politie heeft maatregelen getroffen. WAT DE BRAND VERBERGEN MOEST Jonge vrouw vermoord gevonden De Kramitz bij Lindow, zoo wordt uit Berlijn gemeld, brak brand uit in een schuur, eigen dom van den landeigenaar Rosenkranz. Bij het blusschingswerk vond de brandweer het lijk van de 21-jarige vrouw Mallwitz, die bij den landeigenaar in dienst was. Het lijk was in een deken gewikkeld en gedeeltelijk verbrand. Het onderzoek wees uit, dat de schedel van de vrouw door een slag met een bijl was ge spleten, terwijl op het lichaam verscheidene steekwonden werden ge onden. Een losse arbeider, die met de familie Mall witz in onmin leefde, is als verdacht van den moord gearresteerd. versie personen ^ll^eafresfeerlen^dcn overgebracht naar Alle gearresteera tevoren ont- de gevangenis teEsch e arre&te.n- ruimd was om voor gearres- ten ruimte t\b,^na™et hulS van bewa- teerden overgebracht naar net veel on en vermoedt daarom, dat de wapens ergens in veilige Het meest bezwarende, dat den g den ten laste kan worden gelegd, zu0 schillende geschriften, waarin tot revolut wordt aangespoord. Verbrand in een auto gevonden Op een stillen weg hij het dorpje WillisnaMJ Detroit in den staat Michigan vond een ter- mer in een automobiel de verbrandeden van twee meisjes en twee jongens tusschen vijftien en zeventien jaar oud. Het waren de vijftienjarige Vivian Gold, de zestienjarige Anna May Harnsom - jarige Harry Lore en de 70-jarige Wheatley. In een greppel langs den weg vond men de sporen van een hevige worsteling. De politie heeft een onderzoek ingesteld en is tot de con clusie gekomen dat de vier jongelui, die een pleziertochtje maakten door bandieten moeten zijn overvallen. Vermoedelijk hebben zij een __der geheime drinkêelegenheden bezocht en zijn zij daarna gevolgd door personen, die het op de heide meisjes hadden voorzien, waarna een worste ling met de jongens is ontstaan, met het nood lottige gevolg. Met ongewoon groote hevigheid ingetreden Honderden dooden. Tengevolge van den dit jaar met ongewoon groote hevigheid ingetreden natten moesson, zijn gisteren elf steden en dorpen ln het laag gelegen Malvan-district ten Zuiden van Bom bay, dooi* het water overstroomd. Hoe groot het aantal slachtoffers is, staat nog niet vast, doch er zouden honderden men schen verdronken zijn. Duizenden bewoners van deze streek zijn dak loos. JACK DIAMOND VEROORDEELD. Uit Chicago wordt gemeld, dat Jack Diamond veroordeeld is tot vier jaren tuchthuisstraf en een geldboete van 11.000. Deze veroordeeling heeft plaats op grond van overtreding der drankwet. Reeds in September a.s. maatregelen? De „Neue Freie Presse" meldt, dat de datum. waarop Avenol ter onderzoeking van den fh nancieelen nood van Oostenrijk naar Weeneü zal komen, reeds vaststaat en dat het onder zoek binnen zeer korten tijd beëindigd kaa worden, zoodat men hoopt, dat reeds de Sejv temberzitting van den volkenbondsraad zic.il naar aanleiding van het rapport der deskun digen zal bezig houden met de kwestie van eea onedietverleeaiag aan Oostenrijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9