m - - ADVERTEERDERS, DENKT DAAR AAN! f LEVERPASTEI Ckaböljtcr^ BIJ DEN GENEESHEER DER GRIEKSCHE OUDHEID f f f HOLLANDSCHE ROOMBOTER 3 Dagen KOLYNOS P0NT-SCH00L Stegeman Co., Deventer KLEIhE-AITOlCti ADVERTENTIEN SPOT- m WÊm mmmm REISINDRUKKEN. A. HOOGENDIJK SIMON DE WIT, INSCHRIJVING PONT ACCOUNTANTSKANTOOR J- F- M. rademakers MAAND AG 17 AUGUSTUS 193Ï WAAR THEOKRITOS ZONG EN ASKLEP10S HEELDE - i - -- 1 W' 'ÜW* -vU- WAAROM IK ZE GESCHREVEN HEB. DE STIJL EN DE NATIE. RADIO-BERICHTEN ONDERTROUWD: ARN0L0US AMMERLAAN, Anna Catharina Suijker, G00SJE, MARTINUS JACQUES ADRIANUS JANS, heeft de praktijk hetvat. Vanaf heden tot en met a.s. Vrijdag prima per pond 74 cent. U koopt prettiger en goedkooper bij GR0ENELAAN 50a - HOOGSTRAAT 58 - SCHIEDAM —Tanden zijn Dinsdag 3 Tinten Lichter! OUDE COURANTEN TE KOOP Tot en met 1000 Ho. 5ct.püt tiouen 1000 t.e.m. 2500 Ko. 46 ct.p.Ki Bouen 2500 t.e.m. 5000 Ko. 4 ct.pHo. De Courant, die hier ter stede het MEEST GELEZEN wordt, is I KOEMARKT 4 TELEFOON 68085 adviesbureau voor alle Belastingzaken. GEMAKK. BETALING NETTE DIENSTBODE EEN NETTE R- K. DIENSTBODE Kabouter-annonces: on overtroffen in kracht en uitwerking door PROP. DR. F. J. DE WAELE Hooge verdiensten hebbem de Italianen zich verworven bij het onderzoek naar de resten der antieke cultuur op het eiland Koos. Bo vendien hebben ze -van de stad Koos vooral aan het strand een echt juweeltje gemaakt. Dit verdienstelijk arcbaeologisch werk, het opruimen van vervallen Turksche begrafenis plaatsen en vuilnisbelten, het optrekken van een nieuw Oostensch stadje mag men in groote letters op het credit-Mad van het fascistisch bestuur schrijven. Maar wie hier als phil-ita- liaan en phil-helleen tevens onbevooroordeeld naar waarheid kwam zoeken, moet ook lezen wat aan de keerzijde staat en kan niet anders dan de denationaliseerings-politiek schand vlekken van het land, dat het „irredento" als strijdleus aan de kleine volkeren heeft ge stuurd maar thans drie capitals misdrijven egen het irridentisine op zijn geweten heeft: Zuid Tirol ontstolen aan Duitsohland, Zara aan Joego-Slavië, de Dodekanesos ontroofd aan Griekenland. En zoo wandelt men met gemengde gevoelens in het moderne Italiaanseh tuindorp, dat zich langs het strand uitstrekt. Het centrum is de Agnus Dei-kerk met zijn toren, die aan het Koisebe landschap een mooae afwisseling geeft Er ligt iets erg gemoedelijks over het geheel, maar ook een gemis aan iets mannelijks en van binnen doet het hybriede van Florentijn- eöhie Madonna's in faience en Sint Antonius beelden in St. Sulpiee stijl bepaald onbehaaglijk aan. Maar wie eenmaal gezien heeft, wat het hier vier jaar geleden was, zal mild zijn in zijn cri- tiek. Mijn studievriend Laurinsich, thans in specteur der antiquiteiten, toonde met trots hij is 'n irredento redento uit Triestwat de fascistische regeering hier tot stand ge bracht had. Vier jaar geleden lagen over het geheele veld hier de doode, onbegraven honden tus- schen de verweerde, gebroken mooi gecalligra- feerde Turksche grafsteden. Honden Wie het Oosten kent, weet wat de hondenplaag in ©en Turksche stad beteekent. Wie over de poedels zijn beschermende hand uitstrekt, heeft enkele jaren voor den oorlog de gouver- neui-pascha ondervonden, die meende tot een drastischen maatregel te moeten overgaan en Stamboel te reinigen van enkele legioenen der viervoeters. De al te ijverige menschenvriend werd door den sultan verbannen naar Rhodes, het Turksche verbanningsoord voor in ongena de gevallen grootheden. Kortom, Koos stroopt zoo veel mogelijk zijn vuil Turksoh kleed af, ten minste aan de kust. Karl Sudihoff, een Duitsch medicus, geeft In zijn mooi boek Kos und Knidos (1927) een beschrijving, die thans volkomen verouderd is. Thans worden overal nieuwe wegen aange legd en je kunt het eiland per auto in alle richtingen doorkruisen. Men komt natuurlijk per auto tot aan het Asklepieion. Maar het is mogelijk dit Amerikanisme te vermijden en het natuurgenot van onze voorgangers-archaeologen en reizigers opnieuw te smaken in een langen tocht door 't Koisch gebergte. Welk classicus zou het niet verkiezen, met Theokritos op zak, opnieuw de wandeling te maken van den bu- kolisohen dichter met zijn beide vrienden en van de stad Koos naar de deme Haieis of wat er voor in de plaats staat te zwerven? Wie dan in 't Asklepieion vlak bij de stad, aanlandt, kan daar ook met de twee vrouwen uit den dialoog van Herondas probeeren in den geest te reeonstrueeren wat eenmaal deze vrouwen uit het volk aan tempelschatten be wonderden. Asphendiou is de naam van het mooiste dorpje in het idyllisch landschap van Theokri tos. Het ligt een paar honderd meter boven den zeespiegel en sedert verleden jaar kruipt een breede autoweg in lange slingers tegen de hel ling op. In den vroegen morgen kijken de boeren, die per ezel naar de stad rijden, me verwonderd aan: wie gaat nu te voet op een warmen zomerdag? En, als was ik er een van 't ras der nieuwe meesters, krijg ik een „buon- giorno'waarvoor ik in ruil hun een Griek- schen „kalimeras" toewensch. Asphendiou is, als ieder Grieksch bergdorp, heel wat mooier op een afstand, midden het groen van bosschen heesters en wijngaarden: de huizen zelf zijn vaak bouwvallig en altijd miserabel, de bewo ners arm. Maar het dorp blijft mooi. zelfs wanneer men in de onrgelmatige straatjes en over de slingerende bergpaadjes wandelt en ge weldig blijft de achtergrond van het gebergte, waarvan de toppen vier tot vijf honderd me ter boven het dorp liggen. Tusschen Asphendiou en de stad Koos strekt zich het gebied van de oude ,,deme" Phyxa uit en hier ging Theokritos, die zich zelf in de 7e idylle Simichidas noemt, een zangwedstrijd aan met den herder Lykidas. In den mooien Juni-morgen werkte alles mee om het lied van den bu'kolisehen dichter zijn lokale en antieke kleur te geven: het landschap van olijfboomen wijngaarden, platanen, steeneiken en populie ren, de verre blauwe zee met zijn rotseilanden, de amwaasde kust van Anatolië met den ke- gelberg van Halikarnassos, de witgekalkte huisjes en hutten tusschen het diepdonkere groen. Daar vlijden we ons neer menige populier en olm ruisohte boven ons hoofd; vlakbij stroomde het heilige water, klaterend uit de Nymphengrot. Onder een blakende zon zongen de krekels als om prijs in de bladerrijke twijgen en heel verre kwaakte de loofkikker in de dichte doornige braamstruiken. Daar zon gen huifleeuwerken en distelvinken, daar koerde de tortel, daar zwermden om het het vlietende water de goudgele bijen." De heele zevende idylle lag voor mij: meer ten noorden woonde Phrasidamos, die aan de godin Demeter als dank voor den rijken oogst een offertafel had klaargemaakt; hier de Phyxa, thans nog het rijkste gedeelte van het eiland; verder in een meer rots- en steenach tig bergland de Kokkinonero-bron met zijn ijzerhoudend mineraal water, ongetwijfeld met de Bourina-bron van Theokritos te identifi- ceeren Wat tegenwoordig de Bourina-bron heet is een zeer merkwaardige ondergrondsche con structie uit de vierde eeuw v. C.. die thans nog het water voor de stad Koos levert. Er zijn weinig stervelingen te zien op dezen warmen zomerdag. Op den weg naar het Asklepieion zag ik alleen een Turk, die bezig was met zijn veelbelovend zoontje Ismaël de aren van de te velde staande schooven af te knippen. Turken zijn hier vrij veel: het na burig dorp Kermete is zelfs uitsluitend Turksch. Van Kermete is het opgravingsgebied slechts op een twintig minuten afstand verwijderd. Asklepios' heiligdom een concurrent van Epidauros lag tegen de helling van de heuvelen en was in drie terrassen gebouwd. Engelsche geleerden hebben In het begin van deze eeuw de inscripties van Koos verzameld, maar vonden de ligging van het Asklepieion niet. Ontdekking en opgraving is de verdien ste van professor Herzog van Giessen; aanvul, lend werk werd in den laatsten tijd door de Italiaansche archaeologen ondernomen. Wie van de heuvelen afdaalt de foto toont het aan ziet slechts twee terrassen. Beneden, aan het einde van den autoweg, een stuk Romeinsche thermen, die pas geleden blootgelegd werden. Van dit gedeelte komt men in het „Kurhaus" of liever: het plein der patiënten, 90 M. lang en half zoo breed. Zalen en hallen omgaven het aan drie zijden: aan de lange zijde, die het tweede terras begrens de, was een geweldige steunmuur met nissen, .'v:- e:: M V.', ;i- iSfflSEaeKss'*' ASKLEPIOS' HEILIGDOM OP HET EILAND KOOS waterputten en met het bronhuls. Nieuw leven werd aan de oude constructies ingeblazen: weer klatert het water als in de dagen van Hippokrates en in de waterputten spelen de kleinkinderen in het zooveelste ge slacht van de schildpadden, die reeds op de gesneden steenen der oudheid met den god Asklepios voorkomen. Hier leeft ook een tra ditie der oudheid in een modernen christelijken naam voort: op het tweede terras bevond zich namelijk het cypressen-heiligdom van Apol- loon, waar men in de vierde eeuw den eere- dienst van Asklepios heeft ingericht. In de vroeg Christelijke tijden hebben de monniken in de vervallen gebouwen der Romeinsche ther men een klooster en een kerkje gebouwd en het Panagia tou alsous: O. L. Vrouw ten Bosch genoemd. Wie op den heuvel boven het Asklepieion staat, ziet van het tweede terras zeer weinig. Van het hoogste terras met den lateren grooten tempel deT tweede eeuw v. C. zijn de grond muren van kamers en zuilenhallen, die het heilig gebied afsloten, nog duidelijk te zien en van den tempel zelf is de heele onderbouw, deels in poreuzen steen, deels in marmer, met den vloer van den tempel voor het grootste gedeelte bewaard. 6 Zuilen stonden aan de korte, 11 aan de lange zijden van den tempel. Men heeft zelfs nog de illusie dat men den tem. pel binnen treedt, want ter plaatse ligt nog de drempel van zwart marmer. Ook is nog zeer duidelijk te herkennen de plaats waar het groote cultusbeeld van god Asklepios met Hygeia (de godin Gezondheid) gestaan heeft. Verreweg het belangrijkste gedeelte van het groote complex van het heiligdom is het mid- denste terras met den oudsten tempel, dien Hippokrates nog gezien heeft. Het onderstuk van de steenen schatkist van den tempel we zouden beter zeggen het groote offerblok staat nog ter plaatse. Toen men het heiligdom in de zesde eeuw na Christus of misschien nog later, plunderde, hebben de roovers de dekplaat stukgeslagen en natuurlijk geen enkelen cent achtergelaten. In Korinthe waren we gelukkiger daar vonden we op den bodem nog elf belangrijke munten. Tegenover dezen tempel stond het groote al taar van den god, naar antieke zede in open lucht, want men brengt het brandoffer natuur lijk niet in, maar buiten den tempel. De zonen van den meest beroemden beeldhouwer der vierde eeuw, Praxiteles, hadden dit altaar met half verheven beeldhouwwerk versierd, maar van dit meesterwerk, evenals van de schilde rijen of de beschildering door Apelles is een marmeren meisjeskop en architectuurstuk ken uitgezonderd niets weergevonden. De kalkbranders hebben van de skulptuurstukken in den oven bouwkalk gemaakt. Toch schijnt het, naar de vele munten te oordeelen, dat het heiligdom tot in de vierde eeuw na Christus zeer druk bezocht werd door zieken, die hier bij den goddelijken geneesheer en bij de geneesheeren-familie der Asklepiaden genezing kwamen zoeken. Men krijgt heimwee naar de verdwenen kunstschatten, vooral wanneer men hier ter plaatse den in een sappige volkstaal geschre ven dialoog leest van de twee vrouwen Kokkale en Kunnoo, die in den vroegen morgen naar het heiligdom komen, er tot Asklepios bidden, hem het geschenk der armen, een haan, brengen en ten slotte een praatje slaan met den kos ter. Herondas, de schrijver van dit literair genre, de „mimiambus" was tot 1891 slechts door enkele toevallig bij schrijvers bewaarde verzen bekend in dat jaar vond men echter zijn werk begraven in het zand van den Fayoem in Egypte. Bij het fragmentarische van ieder opgra vingsgebied is een literaire bron dus van hoogste waarde. Uit het tweegesprek vernemen we bovendien, dat ook in dit heiligdom van Asklepios de gewoonte bestond votiefplaatjes te offeren, waarop dan een of ander lichaams deel afgebeeld was in teekening of relief. Door dit heerlijk stuk volkspoëzie worden we ook ingelicht over de kunstenaars: beeldhouwers en schilders, die meegewerkt hadden om het heiligdom van den heelgod op te luisteren. Ten slotte een stukjekosterspsycholo- gie. De „neokoros" of tempelbewaarder komt de twee vrouwtjes vertellen, dat hij het offer aan Asklepios gebracht heeft en dat de voorteeke nen gunstig zijn. „Dank je, koster, nu heb je ook recht op een fooi„Kottale," ze spreekt tot haar vriendin, „vergeet niet een billetje van den haan af te snijden en het aan den koster te geven Maar het antwoord luidt, zooals vaak dat van onze moderne cice roni, die het driedubbele van het geschonken drinkgeld verwachtten „Prosdos" (geeft wat meer Over de beteekenis van het Koische heilig dom gedurende zijn negen eeuwen van bestaan, leggen een menigte opschriften en verdragen op steen getuigenis af. Als „Kurort" had het zeker een meer wetenschappelijken naam dan Epidauros. Het schijnt zelfs, dat men er te Koos zeer vroeg op uit is geweest, om de be teekenis van Epidauros in de oogen der pa tiënten te verkleinen. Dat Koos wetenschappe lijk veel hooger stond dan ieder ander heilig dom, daarvoor hebben de geslachten der As klepiaden en der Hippokratiden gezorgd. Een van die beroemde Asklepiaden was Caius Ster- tinius Xenophon, die evenals Hippokrates als „philhelleen" geprezen werd en die op het laagste terras een klem monument aan Nero had opgericht. Stertinius had de functies van lijfarts vervuld aan het keizerlijk hof te Rome, had Claudius door vergift naar den Hades, en aldus Nero op den troon geholpen. Of hij als medicus daardoor een dienst be wezen heeft aan de millioenen menschelijke patiënten, die aan Rome gehoorzaamden, is erg twijfelachtig. Van onzen Londenschen correspondent j Ik herhaal, wat ls reeds een paar malen opgemerkt heb: dat niets dwaizers denkbaar is dan reizen in zijn eigen land, behalve uit noodzaak. Maar nooit is dit dwazer dan wan neer men in een ander land woont. Het eendge wat men doen kan om tegen te gaan, dat men in den loop der jaren Engeland als zijn eigen land gaat beschouwen, is dat men er zoo vaak mogelijk reist. Te Londen wordt men zoo ingeburgerd, dat men zich ten slotte hier meer thuis gaat voelen dan in eenige Nederlandsche stad. Maar zoodi'a ik op reis ben: in Cornwall of Devonshire, in Yorkshire <xf Derbyshire, is Engeland weer „buitenland" voor mij. Ging ik om andere redenen dan om verwanten en vrienden op te zoeken, eens in de twee jaren mijn eigen land „bereizen"; ging ik zijn bezienswaardigheden bezichtigen, dan zou het in mijn gedachten al heel spoedig de plaats van een vreemd land gaan innemen. Een museum bezoeken in zijn eigen land komt op hetzelfde neer als dat men „u" en „mevrouw" zegt tot zijn eigen echtgenoot? of moeder. Het is die vrees voor vervreemding van eigen land en volk, welke ons, in 't buiten land wonende Hollanders, een bijzondere men taliteit verleent gedurende een verblijf in pa- trla. Eenigszins vreemd gaan wij ons na ver loop va.n eenige jaren ongetwijfeld voeden. Onze vrienden geven ons daarvan de schuld, en ik geloof, dat zij gelijk hebben, ofschoon elk ver wijt onbillijk zou zijn, daar de vervreemding het natuurlijke gevolg is van een langdurig verblijf temidden van een ander volk. Het Instinct der zelfverdediging voert ons ertoe scherp toe te zien of de sohuld niet veel meer steekt bij ons volk dan bij ons persoonlijk. Wij kijken dus goed uit onze oogen, en mer ken iedere verandering op. Die verandering is, als het ware, buiten ons om geschied. Wij zijn dezelfden gebleven, maar in ons land is iets veranderd. De vervreemding ligt dus niet aan ons, maar aan ons land. Wij achten ons dus gerechtvaardigd. Maar ons oordeel is niet steeds billijk. Wij zijn geneigd iedere ingrijpende verandering als een kwaad te beschouwen. Wij prijzen niet gaarne. Waarom zouden wij datgene prijzen, wat anderen wijzigen of invoeren, terwijl wij afwezig zijn Wij staan er wantrouwend tegenover. Bekrompen thuisblijvers meeneu, dat wij „afgeven" op ons land, omdat wij het gewichtig vinden de voorkeur te geven aan het vreemde land, waar wij wonen. Dat is het inzicht van een botterik. We geven af op het land, dat wij weerzien, omdat wij houden van het land, dat wij vaar wel zeiden. Dat is alles Maar de indrukken die ik in een reeks brie ven vastgelegd heb en die niet veel meer zijn dan een inleiding tot de indrukken, die ik had knmnen schrijven, danken hun ontstaan toch niet daaraan, dat ik ons land heb willen beoordeelen volgens de i n zich ton van een Nederlander, die zich gescb-okt voelt, omdat hij het Holland, dat hij tien jaren geleden verliet, zoozeer vervormd teruggevonden heeft. Ik besef al te goed, dat ik zelf in die tien jaren vervormd ben. Die indrukken heb ik weergegeven, omdat ik de veranderingen, welke in ons land plaats gegrepen hebben, geanalyseerd heb, en steeds gekomen ben tot dezelfde conclusie: zij zijn het gevolg hiervan, dat wij geestelijk voort bouwen op wat gebeurd is en gebeurt in een ander land dan het onze. Zelfs nationale kunstenaars, met een nationale kunstmentali teit, scheppen inspiratie voor uiterlijk natio nale kunst aan de geschiedenis, het heden en de toekomstdroomen va.n een ander volk daa het onze. Al zou ik dat andere volk grenzeloos be wonderen, al zou ik met dat andere volk heel en al meevoelen, dan zou ik het verschijn sel, dat ik in ons land alom waargenomen heb, in de hoogste mate bedenkelijk vinden. Wij ondergaan in massa de reactie van ge beurtenissen, waarmee wij niets meer hebben uit te staan dan met die in China of Mexico. Het kan zijn, dat in ons land die gebeurte nissen het aanzien geven aan scheppingen op architectonisch-, op kunst-, op letterkundig gebied van den allereersten rang. Maar zij missen nationale ingeving, en wer ken de ont-hollandsching van ons geestesleven m>et geweld in de hand. Een grooter gevaar voor onze zedelijke en. intellectueele onafhan kelijkheid is niet denkbaar. Le style c'est l'bomme, zegt de Franschman. Maar de stijldat is ook de natie. En vóór alles de stijl der gedachte. Een automatisch radio weerbericht. De Zeppelintocht naar de Noordpool had o.m. ten doel, meteorologische waarnemingen te doen. Het doel van één der onderzoekingen was de be paling van de grens der stratosfeer, d.i. de grens waar de luchtlaag om den aardbol, die aan warm- tewisselingen onderhevig is, waardoor de weers invloeden ontstaan, overgaat in een rustige lucht laag van lage temperatuur. De hoogte dezer grens is niet overal dezelfde, zoo is v.y bij den equator, door de hitte die de aardkorst daar ter plaatse afstaat aan den damp kring, veel hooger dan in het hooge Noorden. Hoewel reeds vele proefnemingen zyn gedaan, heeft men de hoogte dezer stratosfeergrens in de noordelijke regionen nog niet met zekerheid kun nen bepalen en dit was o.m. een der voorgenomen dingen op den jongsten Zeppelintocht. Daartoe was een speciaal ballonnetje medege nomen, waaraan een bijzonder radiotoestel was bevestigd, dat b(j het oplaten van het ballonnetje vanaf den Zeppelin, automatsch de meteorologi sche waarnemingen der instrumenten in het bal- iongondeltje uitzond. Op deze wjjze werden be trouwbare registraties omtrent temperatuur, druk en vochtigheidsgehalte by het opstygen van het ballonnetje verkregen. Deze automatische radio-uitzending van de registreering van apparaten zal ongetwyfeld ook in andere wetenschappen veel toepassing kunnen vinden, waar de mensch niet in staat is, de instru menten te vergezellen. Propaganda voor muziek- appreciatie. Door de Amerikaansche omroepmaatschappii de „National Broadcasting Company" zal op 9 October a.s. een grootsche propaganda worden ge organiseerd om de appreciatie voor muziek onder de luisteraars te bevorderen. Een en zestig zendstations zuilen op dien dag een programma uitzenden, hetwelk onder de lei ding staat van Walter Damrosch. Meer dan 56.000 gedrukte handleidingen zullen tevoren op alle scholen in het land worden gedistribueerd. Hierin zyn enkele nuttige uiteenzettingen om trent de te geven muziekstukken vervat en aan- wyzingen gegeven voor de onderwyzers, voor een goede ontvangst der uitzendingen. De belangstelling voor deze paedagogiscne mu. ziekuitzendingen blykt uit de meer dan 25.000 brie ven, die by de vorige serie uitzendingen nierover zyn binnengekomen. De radio-omroepmaatschappyen gaan er steeds meer toe over, om de waarde van de uitzendin gen te vergrooten door het van te voren ver spreiden van byzonderheden ov-v de uit te zenden werken, hetzij in hun orgaan, hetzy als afzon- derlyke drukwerkjes, waardoor de belangstel ling voor en de uitwerking van de programma's aanmerkelyk wordt verhoogd. Wat trouwens hier te lande reeds sinds lang in de organen der om- roepvereenigingen op bescheiden schaal geschiedt. Wat de N. B. C. in een half jaar deed. De National Broadcasting Comnanv" vepft een kort overzicht van de uitzending?,? diï J-ï In de eerste zes maanden van 1931 verrichtte Behalve de normale programma's gaf de N. C. 149 byzondere gebeurtenissen voor de mi crofoon weer, waarby 22 internationale pro gramma's. By een groot aantal gelegenheden hebben ko- mnklyke personen voor de microfoon gesproken, o.a. de koning van Siam, de prins en prinses van Japan, de prins» van Wales (by zyn bezoek in Buenos-Ayres gerelayeerd), verder werd twee malen door de N. B. C. de stem van den paus over geheel Amerika ten gehoore gebracht. Beroemde wedrennen, voetbalmatches, boks matches werden uitvoerig beschreven, Amerika's grootste staatslieden hebben het woord gevoerd, beroemde musici hunne talenten getoond De radio-omroep heeft reeds voldoende bewe zen een belangrijk orgaan voor volksontwikkel ling en onderricht te zyn. Den 26 Augustus a.s. hopen onze geliefde Ouders J. P. M. M. SCHACKMANN en S. M. SCHACKMANN— v. d. Plas hun veertigjarige Echtvereeni- i ging te herdenken. Hun dankbare kinderen, i Rotterdam, Tolensstraat 104a. WILLIE BISCHOFF en EUGENIE SLICKERS. Zwolle, Wipsfrikkerallee 169. Roermond, Buitenop 13. Augustus 1931. Huweiyksvoltrekkïng 10 Sept. a.s. te Roermond. 11642 9 De Heer en Mevrouw EDIXHOVEN—VOS geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Zoon JOHANNES EMMANUEL. Ossendrecht, 15 Augustus' 1931. 4841R 6 Hiermede geven wy U kennis van het overlijden van onzen ge liefden Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer Weduwnaar van Mejuffrouw Lid van de Derde Orde van onzen H. Vader Franclscus. Hy overleed heden na een korte ongesteldheid zacht en kalm. voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, In den ouderdom van büna 87 jaren. Delft: P. J. AMMEHLAAN Pz. Schipluiden: P. C .AMMERLAAN en Kinderen Denemarken: Pater AUGUSTINUS AMMERLAAN O. C. M. Delft, 14 Augustus 1931. Oude Delft 108. 11644 31 Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van het H. Oliesel, ons oudste Zoontje In den ouderdom van 7 jaar. J. A. M. STAVENUITER E. A. STAVENUITER— v. d. Nes en Kinderen. Zwolle, 14 Augustus 1931. Diezerstraat 24. Tydeiyk adres Tulpstraat C 406 Hattem. Eenige en algemeene kennisgeving. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid, plotseling, door een noodlottig ongeval te Hoek van Holland, onze innig geliefde Zoon en Broeder, de Heer op den leeftüd van 25 jaar. Uit aller naam J. L. JANS J. W. TH. JANS—Jacobs en Kinderen. Schiedam, 16 Augustus 1931. Warande 176b. De plechtige gezongen H. Mis van Requiem zal plaats hebben in de kerk van den H. Nicolaas (Mathenesserdyk 113 te Rotter dam) op Woensdag 19 Augustus a.s. ten 8.15, waarna de begra fenis van uit de kerk op het R. K. Kerkhof Crooswijk te Rot terdam (circa 10.30). ARTS 9823S 6 goedkoop: Magnifique Singer hand naaimachine f 48..- Gritzner 30.-. Naumann 32.50. Naaimachinehuis fa. ROZA MEIJER, 53 Goudsche Singel 53, Rotterdam. Tel. 12964. Reparaties zeer billijk. LET VOORAL OP No. 53. 4229 VS 10 9821S 30 CUyiJ Woensdag Kolynos' merkwaardige droge- borstel-methode verwijdert die "gele" kleur Gebruik eens iy2 c.m. Kolynos 10 dagen op een drogen tandenborstel, en let dan op het verschil van uw tanden. Na 3 dagen is de kleur reeds 3 maal zoo licht en na 10 dagen is het effekt verrassend. En dan dat heer lijk schoon gevoel in uw mond. Kolynos is een sterk ge concentreerde tandcrème met heel bijzondere bacteriedoo- dende en antiseptische eigen schappen. De droge-borstel methode wordt mogelijk ge maakt doordat het een schuim oplevert in den mond. Gij kunt zoodoende Kolynos op volle sterkte gebruiken, en daardoor blijven ook de bor stelharen hard genoeg om de tanden behoorlijk te poetsen, in alle gaatjes en openingen tusschen de tanden door te dringen, en het tandvleesch te masseeren. Het actief en antiseptisch Kolynos schuim reinigt de tanden zoodanig, dat het glan zend wit glazuur te voor schijn komt. Het brengt versch bloed naar het tand vleesch en verwijdert tand steen. Bacteriën worden ge dood en zuren geneutrali seerd, waardoor uw mond frisch en schoon aanvoelt. Ofschoon gij misschien denkt, dat het tandmiddel, dat gij nu gebruikt, even goed is, zouden wij toch gaarne zien, dat gij Kolynos en de droge borstel methode een kans gaaft te toonen, wat bereikt kan worden. Gij zult versteld staan van de resultaten. Lange Nicuwstraat 25. voor de nieuwe dag- en avond cursussen, van heden af (aanvang der lessen 1 Sept.) Correspondent-Steno-Typist(e) Particulier Secretaresse Steno-Typist(e) Fransch Duitsch Engelsch BOEKHOUDEN STENOGRAFIE TYPEN Voll. prosp. en inlichtingen GRATIS. SCHOOL (ONGEBRUIKTE EXEMPLAREN) Te halen aan hnt bureau van De Maasbod GR MARKT 30 ROTTERDAM 9820S 25 en dan van het goede merk, is werkelük een delicatesse. Overal verkrügbaar. 4182DGVS 30 R'DAM, HëEMRAADSSINGEL 142 - TEL. INT. 32438 belast zich matInrichting, bijhouden en regelmatige controle van Vennootschaps-, Koopmans- en Privé-Bo8khoudingen, Boeken onderzoek en Opmjken van Rapporten. SPECIAAL ADRES VOOR HET BIJWERKEN VANACHTER. STALLlGE ADMlNISTRATIëN, TEGEN MATIG TARIEF 5 regels o.bo 10 regels f L— 15 regels f i.60 Moquette-Leermeubl., Dress., fetten, Theemeub., Divans, KarPet Bedd, Dekens, Ledik., SpieSe's enz Simonstr. 44 en 57, nabü Schiekaae 6584a Tel. 41541. Gevraagd een voor klein gezin. Mevr. Jacobs, Broersvest 57b. Aanmelden winkel, ook na 8 uur. 1807S Voor direct gevraagd Adres Nassaulaan 36, Schiedam. 1808L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 8