NEDERLAND OP DE INTERN. TENTOON STELLING. ONS NIEUWE PAVILJOEN GEOPEND Wijsheid van den wiiten mal wWM if DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 28 Juni een aschvlak 18 Augustus een der schoonste paleizen. DE INRICHTING VAN HET PAVILJOEN. HET POLITIEBELEID IN INDIE. MISSTANDEN TE BATAVIA. BEGRAFENIS LOUIS CHRISPIJN. KAPELAAN J. VAN HUSSEN f. FIETSEN MET ELECTRISCHE AANDRIJVING. DOODELIJK JACHT-ONGELUK. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. INGEZONDEN. RUNSCHIP GEZONKEN OP DE SCHELDE. EXAMEN FRANSCH L. O. AANRIJDING WOESTELING EEN BEZOEKER ONDER HET BED. Parijs, 18 Augstus 1931. In het park, aan de Oostzijde van het Lac Daumesnil ligt weer ons tentoonstellingspaleis, (lat in schoonheid opnieuw in de rij der meest geslaagde monumenten van de zoo belangrijke internationale koloniale tentoonstelling is getre den. De menschenstroom, die dagen lang reeds vooroij trok om de vorderingen van de verbluf- rende onderneming, waarin de vreemdeling ons devies „Je maintiendrai" leest, te aanschouwen voelt met minder voldoening dan de landgenoot nu de schuttingen gevallen zijn en op de beide dakuiteinden van het paviljoen, dat de schoon- eid heeft van een streng opgevat monument, weer de driekleur wappert. Twee en veertig dagen en evenzooveel nach ten is er aan gewerkt nacht en dag en zij die met constructiewerken bekend zijn uiten hun verbazing, dat men zoo iets heeft klaar ge speeld. Welk een indruk van ons kunnen is in dit centrum van de internationale belangstel ling gewekt. Een groote dankbaarheid dient uit te gaan naar allen, die te Vincennes hebben gewerkt en den naam van ons land hielpen hooghouden. Ons paviljoen staat er, en als men zich over één ding heeft te verheugen, dan is het, dat onze deelneming te Vincennes op particulier initiatief berust heeft, waardoor de mannen van ons comité onmiddellijk ter plaatse een be sluit hebben kunnen nemen. Men heeft gezegd: er moet een nieuw paviljoen komen en de daad bij het woord gevoegd. De aanmoedigingen, die onze werkers heb ben ontvangen, ook van de particuliere verza melaars, de medewerking van het Amsterdam- sche Koloniaal instituut, dat de inrichting van verschillende zalen op zich wilde nemen de f/inHoziTi A f m «rol/Ivo In 11 t i In den doorgang van ontvangsthal en achter, zaal is een waardige plaats verkregen voor het groote bronzen borstbeeld van H. M. de Ko ningin wier zeer belangrijke inzendingen zijn geplaatst in de meest diohtbijizijnde vitrines alle preciosa gaan buiten de bezoekuren in 'n enorme Lipsbrandkast, die door die firma voor dat doel werd beschikbaar gesteld. In den doorgang naar de staatkundige zaal ■staat de maquette van het oude paviljoen. Voorts is in een der hoeken de verzameling Indische muziekinstrumenten opgesteld. De ontvangsthal is tevens de kunstzaal. De beschikbaar gerteld© pneci-osa en kunstvoor werpen door de verzamelaars afgestaan zijn in tien groote vitrines geplaatst in de eerste plaats de zeer waardevolle gouden en zilveren voor werpen, kostbaar geciseleerd, oa. een prachtige gouden kris door H.M. de Koningin in bruik leen afgestaan, met bovendien kostbare weef werken en voorwerpen van kunst. Verder moe ten worden genoemd de zeer belangrijke in zendingen, afgestaan door de Parijsehe musea Guimet en het Trocadero. Het geheel is buitengewoon voornaam waar toe ook de werken der kunstenaars bijdragen die weer boven de doorgangen de schilderingen hebben aangebracht waarvoor zij reeds in he le paviljoen hun krachten hadden ingespannen De achterzaal werd bestemd voor een etno grafische afdealing die aan ons vroegere pa viljoen. ontbrak toen dj etnografica bij de i n.~i h^ 'r, 'U' 'r^ea ea decoraties waren onderge- mac 1 Bovendien liet zij toe de belangrijke oeroeboodoer-neliefs in do zaaidecoratie op te ru.m0n 'n serie Balisch schilderwerk. 1 e kunst van Java komt daardoor weer tot naar recht. De belangrijke medewerking hier door de etnografische afdeeling van het Ko loniaal Instituut verleend, heeft nu gemaakt dat (behalve de Ba.'laahe kunst ook andere belangrijke hoofdstukken der beeohaivingisige- aohiedenis, de Boedbisüsob» sculpturale kunst van Java, waardig zijn vertegenwoordigd. Een zeer belangrijks, t-jszb Boeddha- en Boedd-basauvabeelden >-iia daarvoor aanwezig. Het wandvlak ba ver. den breeden doorgang van ontvangsthal naar de etnografische zaal heeft plaats geboden voor de uitgebreide ver- fondsen, die weldra in uitzicht werden gesteld, -m stelden het bestuur in staat een overzicht te zamoiing Baiische schilderingen. ^Alle1 overige verkrijgen van de mogelijkheden, waarop het j waniiruimten, dragen drapeeriagien die een ^ord«n gebaseerd. j beeld geven van de weefwerken en de versie- ue orana naa net gebouw der particuliere in- i lingswijzen van stoffen in de verschillende gespaard en °°k de pendoppo, het i gewesten van Insuiinde vervaardigd. ;1>€ p eiiltj'e> en bet groote plein ,j Frofessor van Eerde en zijn medewerkers had nog de mooie Baiische ommuring met de e-ende poorten. Een geheel van beteekenis, waar ij het nieuwe paviljoen slechts aangeslo- en ehoefde te worden om ons paviljoen nog e sehoone artistieke en monumentale en semble te doen blijven, waarover ons zooveel lof was gebracht. Om dat architectonische geheel te behouden werd beslaten een paviljoen te bouwen, onge veer driemaal zoo groot als het particulier ge bouw., (o.m. de conservator de heer Lamster) zijn er in geslaagd een geheel saimen te stellen van groote belangrijkheid. De inrichting der staatkundige zalen voor staatkunde en economie is geschiedt door het Koioniaai Instituut, welks handelsmuseum en afdeeling Tropische hygiëne in hoofdzaak voor het matemaai hebben gezorgd. De opstellingen helbben plaats gehad onder leiding van prof. de 15ussy, directeur van het Haudelsmuaeum bijgestaan door den heer üthenmark. P,! W,e;rkzaa™ €den kon het Plan üoor de Zuidzijde van het paviljoen bin- n/entred-end vindt men eerst de weinige over Het artikel „Evangelie en Koran" in de Studiën. BATAVIA, 17 Augustus. (ANETA). De 'r-egeeringsgetmachtigde mr. ir. H. J. Kie- wi-et de Jonge heeft in den volksraad ge antwoord op de beschouwingen van het college ten aanzien van het politiebeleid. De regeering heeft dooT haar optreden, aldus spr., ten aan zien van de Bataviaeche politie op de meesi openlijke en ondubbelzinnige wijze getuigd dat aan de leiding in het bijzonder veel ont brak. De getroffen maatregelen toonen de vastbeslotenheid der regeering om een einde te maken aan de misstanden. De intensievere oontrole van den laatstea tijd brengt meer verkeerde practijken aan het licht dan vroeger De regeering is overtuigd dat de politie "als geheel geen flink eerbiedwaardig gezagsorgaan is, welks reputatite niet kan en mag 'worden geschonden door hetgeen enkele slechte ele m.enten mesdoen. De regeering wijst met groote beslistheid een minderwaardigverklaring var. de Indische politie vergeleken bij de Europee echo af. Verder zei-de de heer Kiewiet de Jonge dat het artikel in het April-nummer van „R. K. Studiën'' getiteld „Evangelie en Koran" ge schreven door den pastoor van Moentilan op wetenschappelijk peil staat en meer de strek king heeft van een verdediging van het Chris tendom tegen dien Islam dan van een aanval op den Islam. Evenwel komen er enkele min der gelukkige uitdrukkingen in voor en een be paald zeer afkeurenswaardige zinsnede, welke het comité Pambeia-Islam aanleiding gaf in grooten getale een circulaire te drukken, waar in op de krenkend geachte woorden met nadruk de aandacht wordt gevestigd. De president van Middan-Priangan ontraadde in overeenstem ming met den Procureur-generaal aan de voor naamste leden van bit comité de verspreiding van deze circulaire, aan welk vlea-zoek het comité voldeed. De regeering verzocht den di recteur van het departement van Onderwijs en Eeredienst den schrijver van het artikel het afkeurenswaardige zijner woorden ernstig on der het oog te brengen en aan te dringen geen exemplaren, overdrukken of vertalingen in Ned.-Indië te verspreiden, daar deze bij ver spreiding voor vervolging op grond van ar tikel 157 van het Wet'hoek van Strafrecht in aanmerking zou komen. De regeering hoopt dat hiermede het incident gesloten is. Deze opzichzelf staande gebeurtenis staat geheel los van de groote toewijding en volharding, waarmede ook de Katholieke geestelijken van Moentilan naar hun overtuiging aan de gees telijke ontwikkeling van deze landen arbeiden, waarbij in het algemeen de gevoelens van andersdenkenden evenzeer worden ontzien, als zulks van de voormannen van den Islam .kan worden getuigd. uog de uitbreiding worden gegeven door de hemieycle voor het groote diorama van Eland, achter de ontvangstzaal gedacht, nog achttien meter terug te brengen, waardoor een vierde groote zaal werd verkregen voor de etnogra fische inzending van het Koloniaal instituut, terwijl op het omringend terrein weer de la- landsche monumentjes, oa de batakwoning, konden worden opgesteld, dank zij de materia len, die het Koloniale instituut uog in voorraad bleek te hebben. De beer Moojen kon onmiddellijk aan den arbeid gaan, te meer, daar van zijn oude tech nische medewerkers er nog een voldoend aan tal te Vincennes waren gebleven. In den namiddag van den 3den Juli werd het terrein vrijgegeven en belastte de stad Pa rijs zich met de ontruiming en konden op ver schillende plaatsen gelijktijdig de werkzaam heden aanvangen. Om snel te werken werd de ruwbouw aanbe steed, terwijl de afwerking en de decoratie door verschillende ploegen in eigen beheer werd uitgevoerd. Voor de buitenverlichting is thans het patent Shaddowlite toegepast. Bij de proefverlichting heeft het zeer goed voldaan en in den avond zal het paviljoen een van de meest rustige en harmonische aantrekkelijkheden van de ten toonstelling zijn. Aan een herbouw van het voorgedeelte van het oude paviljoen, met den vroegeren gevel en het samengesteld dak en de beide rneroes, die zooveel belangstelling hadden, viel niet te denken. De nieuwbouw zou den eenvoud moeten hebben, die een snelle afwerking vereischte. Een rechthoek die drie zalen omsluit, de ont vangstzaal, tevens voor de kunst bestemd, en twee groote hallen, één voor de staatkundige en één voor de economische afdeeling twee groote zij-ingangen, direct toegang gevend tot de toonzalen en in een voorstuk van den houw opgenomen, een zeer eenvoudige middeningang als toegang voor de ontvangstzaal, ziedaar de opzet, waaruit de architectuur van gevel en dak logisch werd afgeleid. Men kreeg, doordat ook de toonzalen hun as met den gevel parallel hebben, een gevelbreedte van ruim 90 meter, met op de bei.de uiteinden de belangrijke uitbouwen, waarin de portieken zijn opgenomen. Door in den gevel dezelfde decoratieve stut- beeren te plaatsen en de daardoor ontstane muurvakken weder met de decoratieve pa- neelen (Baiische reliefs) te vullen, het geheel een zeer hoog en monumentaal basement te geven en een daaraan beantwoordende kroon lijst, werd een monumentaal aspect verkregen, waarvan de voornaamheid nog meer tot uit drukking werd gebracht door het karakteris tieke dak. ■Heeft van buiten ons paviljoen een zeer voornaam aspect, aoodat het opnieuw tot de schoonste paviljoens van Vincennes is gaan be- ihooren, ook van binnen kan het niet anders dan den bezoeker verrassen. De zoo geroemde prachtige ontvangzaal terug te vinden, moet wel de grootste verrassing zijn voor de ongeveer vijfhonderd gasten, die heden de plechtige opening hebben 'bijgewoond. De «aal is natuurlijk dn overeenstemming met de afmetingen van het nieuwe paviljoen, doeh niet opvallend kleiner. Met den marmeren vloer de hooge 'betimmeringen, de rijke wanddeco raties,, de zeen- decoratief geplaatste wandschil deringen, het indrukwekkende plafond, de stem mige verlichting, de breede doorgangen naar •He zijden, die vooral naaT de achterzaal een •«hoon perspectief openen, maakt de zaal een Voornamen, rijken indruk. De 'betimmeringen rijzen zeer hoog op, zoo dot de tien vitrines voor de preciosa tegen de •Handvlakken geplaatst daarmee een zeer ar tistiek geheel vormen. blijfselen van de inzendingen die in het voor malig paviljoen waren ondergebracht. In de middenga erij hangt een groote kaart van de •bevolkingsdichtheid van Java, die thans ook een overzicht geeft van de verbreiding van den veestapel. Verder zijn er de stands in de middemjalerij mat talrijke kaarten en ma quettes. De achterwand draagt in het midden de schilderij, welke een beeld geeft van onze be stuursorganisatie. Dan zijn er nog voorstellin gen van onze onderwijsorganisatie, en de kaar ten met de gegevens omtrent verbreiding en omvang van de zending en van de missiën. In de afdeeling verkeer zijn te zien: de be langrijke stands van den hydrografischen dienst het diorama met den onderzeeër dat een beeld geeft van de d iepzee-zwaa r telera oh timet i nge n van prof. Veiling Meinesz en daar tegenover da uitgebreide zeebodemmaquette, de reliëfkaart met geografische gegevens. De geheel© hoek is ingenomen met de afdeeling Onze West. De andere hoek bij de ontvangstzaal geeft financiën, de Javabank en het volkscrediet. Een -groot deel van den breeden wand is ingenomen door de afdeeling tropische hygiëne van het Koloniaal Instituut van Prof. Scbnuffer Ver der de eterftestatistieken vain de Seneimbah mij samengesteld door prof. Schnuffer en Kuenen In den Zuidelijken hoek tal van gegevens van de verschillende diensten en ook de kaar ten die de uitbreiding van het Nederl. gezag aangeven van 1614 tot onzen tijd In de economische zaal wordt het oog direct getroffen door de balans met de drie blokken, die de handelsbalans van Ned. Indië voorstel- !ea. Daarachter ligt de afdeeling scheepvaart met de maquettes en kaarten en de 'bootmo-del len terwijl in den waad tegen -de ohtva-ngstha. de groote ver keerskaarten zijn aangebracht, waaronder ook die van de K.N.I.L.M. Langs den achterwand treft men stands der voor naamste iandihouw-niltvoerprodU'Cten aan ka pok. kokospalm, suiker, tabak, rubber, koffie, thee enz. terwijl de zij-wand de diorama's van Eland van het Koloniaal Instituut, de groote cultures iti beeld brengen. Alles te zatnen een prachtig geheel, dat weer een volledig beeld geeft van de heteekenis on zer Indische koloniën. DIAMANTEN FEEST HEILIGE FAMILIE. Mgr. H. A. Stöcker van de Berner Abdij te Heeswijk, was Zondag te Beek.Ubbergen, te opluistering van bet diamanten feest van de Heilige Familie afdeeling vrouwen, te Ubber- gen-Beek. 's Morgens werd een Heilige Mis opgedragen door mgr. Stöcker. De plechtige jubileum her denking des middags, werd besloten -met een Lof. MGR. H. W. H. EVERTa. De Hoogeerw. beer Mgr. H. W. H. Everts, geheim kamerheer van Z. H. den Paus, rustend professor van het Groot-Seminarie en Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van .Roermond, thans wonende te Buggenum, is Vrijdag van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien. NAAR DE MISSIE. De weleerw. pater A. Busch S. J., te Gouda, die benoemd is tot professor in de philosopkie aan het St. Ignatius-College te Djokjakarta en in den loop dezer week de reis naar Insuiinde aanvaarden zal, heeft de vorige week Zondag en thans afscheid genomen van zijn stadge. nooten. Een gehouden collecte bracht 1432,78 op. Zondagmorgen om 10 uur overleed in het groot ziekengastbuis te 's Hertogerbosch de Weleerw. Heer J. H. P. van Hussen, kapelaan te Vught (O. L. Vrouw Middelares aller ge naden). Een half uur voor zijn dood heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen den zieke nog be zocht en met hem gesproken. Onze correspondent te Eindhoven meldt ons: Naar wij vernamen, bereidt de N.V. Philips bet in den handel brengen van fietsen met electrische aandrijving voor. Boven het achter wiel komt een accu, welke 's nachts geladen kan worden. Het rijwiel zal, zonder trappen, een snelheid van 40 K.M. kunnen ontwikkelen. Aan het stuur komen de schakelaars. De firma Burgers levert de fietsen. Een schot hagel in de volle horst. Zondag bevond zich te Eersei de 20-jarige M. Bazeman met een vriend in het jachtveld. De laatste gaf aan B zijn geweer over, waar van de haan gespannen stond in de richting van B. De haan haakte achter het takje van een boom het geweer ging af en B. kreeg het schot in de volle borst. Geestelijke en genees kundige hulp werd spoedig gehaald, maar de heer B. is ter plaatse nog overleden. 5-jarig kind aan de gevolgen overleden. Zondagavond is te Ten Boer het vijf-jarig kind van den heer R. v. d. Veen, dat op den w-eg speelde, door een auto, -bestuurd door den heer A. B. uit Groningen, oven-eden. Eenlge uren later is het kind overleden. Den chauf feur treft geen schuld. VAN EEN AUTO GESLINGERD. Benige jongens, waaronder de 13-jarige H. H. uit Groningen, die te Waldendorp, ge meente Termunten bij zijn grootouders logeer de, reden met den vrachtauto van den vracht rijder M. mee. B-ij het passeer en van een scherpe bocht werd H., die boven op den auto stond, er afgeslingerd. Met 'n ernstige schedel- fractuur werd hij opgeno-men. Dr. Botjes ver leende de eerste geneeskundige hulp. De toe stand van den knaap is zeer ernstig. Veel belangstelling op „Zorgvlied". Onder groote belangstelling is gister op de begraafplaats .Zorgvlied" te Amsterdam het stoffelijk overschot van den lieer Louis Chris- pijn Jr. ter aarde besteld. Ze-er talrijk waren die collega's, die gistermorgen te half 10 aan hun „verleden kunstbroeder een 1-aatsten groet kwamen brengen in de hall van den stads schouwburg, welke tot chapelle ordente was ingericht. Van de wanden hingen zwarte, met witge- boor-d'O draperieën af e-n ook de lichtfontein in het midden was met een rouwfloers omhangen. Daarachter stond de lijkkist opgebaard, omge ven door een groot aantal kransen en bloem stukken, welke door vrienden en bewonderaars van den overledene waren gezonden. Rond de baar stonden tal van belangstellen den. - Toen allen zich zwijgend bij het stoffelijk over schot verzameld hadden, werd het woord ge voerd docr mevrouw Jo van Annners-Kiiller, namens het Ned. Tooneelverbond. Nog enkele dagen geleden, aldus spreekster, hebben wij gehoopt op een gelukkige wetffling in de ziekte van den heer Chrispijn, welke hem in staat zou stellen om weer op de planken van het Leid- sche plein op te treden. Hoeveel had deze eer lijke en zuivere kunstenaar ons nog kunnen geven. Nooit heb ik een tooneelspeler gezien, die met groote-r nauwgezetheid en met meer liefde zijn rol opbouwde en beleefde. Hij was een veelzijdig kunstenaar, die zijn gaven wist te benutten, zoowel in ernstige rollen als in het -blijspel. Hij voldeed aan den eisch die Shaw heeft gesteld, n.l. dat het too-nee-1 de suggestie geeft, dat er op het toomeei werkelijk iets ge beurt met een werkelijk mensch. Hoeveel had hij ons nog kunnen geven en hoeveel sehoone mogelijkheden heeft hij gemist, want meer dan een ander heeft hij geleden ouder de steeds slechter wordende constellatie van ons tooneel- leven. Wij zullen hem blijven herdenken. Het is een weemoedige gedachte, dat wij geen an deren troost meer kunnen geven dan deze laat ste bloemengroeten en die herinnering in bet hart. Hierna werd de lijkkist naar bui-ten gedra gen en vertrok de stoet. Op het Le-idscheplein had zich een groote menigte opgesteld, die on danks -den stroomenden regen geduldig wachtte tot de stoet vertrok e-n op de-ze wijze de nage dachtenis van den kunstenaar eerde. Voor de beide toegangen van de strak ge bouwde en met bloemen omgeven aula van Zorgvliet" stonden vele belangstellenden, die een wlnderigen tocht langs den Amsteldijk er voor over gehad hadden, de komst van den stoet af te wachten. Ook hier waren tal van collag'as en vrienden aanwezig. Nadat de kisit in het gebouwtje op een baar was geplaatst, werd ze. terwijl Jan Musch, Oscar Tourniaire, mr. J. Ten Winkel en Flor La Roche er als slippendragers naast schreden, naar de met 'n krans van aronskelken en dalia's omringde groeve gevoerd. Dan daalde de kist in de diepte neer. Familieleden en vrienden sprenkelden er wat fleurige bloempjes op, waar na de kransen op het zwarte laken werden neer gevleid. Dan bracht de heer Louis Saalborn namens de directie der Kon. Vereeniging Het Neder- landsch Tooneel een laatsten groet aan den overleden acteur. De gevoelens, aldus spr., die ons bezielen, zijn moeilijk weer te geven. Vooral het verlies voor de naaste familie is moeilijk met woorden te schetsen. Het leven heeft zijn ei'sch gesteld. Het afscheid van het leven kwam ook hier onverwacht. Dit afscheid is voor Chris pijn gekomen toen hij weer den greep op het leven had en weer wilde gaan werken. De man was bezield met een eeuwige jeugd. Ook als tooneelspeler bad hij de onnavolgbare gave de jeugd weer te geven. Daarom blijft de plaats, die hij in het tooneelleven vervuld heeft, ledig. Het eenige wat ons overblijft, dat is de herin nering aan een goed mensch en een groot kun stenaar. Dat deze herinnering bewaard zal blij ven in de harten van ons allen moge voor de overblijvenden een bron van troost zijn- Daarna sprak de heer Adriaan van der Horst, directeur van Het Schouwtooneel, die Chrispijn nog gekend had bij de oude tooneelvereeniging, waar hij zijn loopbaan begon. Spr. schetste den overledene als een waardig nakomeling van een groot kunstenaarsgeslacht. De open plaats zal niet zoo licht door een ander vervuld worden. Veryolgens werd het woord gevoerd door den heer Herman Schwaab namens de directie van het Rotterdamsch Hofstadtooneel en mede voor mevrouw Annie van Ees. Wij zijn, zoo zeide spr., zeer getroffen door het heengaan van dezen zeldzaam begaafden kunstenaar. Wij zul len hem niet vergeten en spr. eindigde met de zen groet: Goeden nacht, Lou. Een vriend van den overleden kunstenaar, de heer Zegers Klunk uit Zwolle, dankte voor de bewezen eer. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) EEN HALF MILLIOEN GEVRAAGD. Naar aanleiding van verschillende in uw blad verschenen artikelen betreffende een wijze van steunverleening aan het Nederl. Fabrikaat neem ik, als belanghebbende, de vrijheid het volgenue op te merken Ondanks de hardnekkige handhaving der vrij handelspolitiek door de Regeering, zou op dit gebied nog veel te bereiken zyn, indien het groote publiek overtuigd was van de noodzake lijkheid van steunverleening en het verband begreep, dat er bestaat tusschen de factoren van oorzaak en gevolg in den huidigen crisis-toestand hier te lande. Gezien de ongelooflijke onwetend heid op dit punt, zou het allereerst noodzakelijk zijn de groote massa daaromtrent degelijk in te lichten en, door voortdurend hameren op een zelfde aambeeld, de vereischte mentaliteit aan te kweeken. De w(jze, waarop dit zou dienen te geschieden, moet vooral pakkend en origineel zyn. Buiten de pers, denk ik o.a. aan een campagne door stad en land afreizende propaganda-auto's met massaal opgezette film-voorstellingen in de open lucht. Een ander, meer completeerend, middel zou b.v. Zijn: het inrichten in elke plaats van betee- wgro?te permanente toonzaal, waar het pubhek geheel gratis met eigen oogen kon kennismaken met een zeer uitgebreide keuze van geprijsde, inheemsche fabrikaten op allerlei gebied, beurtelings door verschillende fabrikan ten tentoongesteld. Aan deskundigen de beoordeeling omtrent de mogelijkheid hiervan. „Aglait Ilismatiksat Inungut Ilingnajut". J. van HASSELT. Heerlen. De bemanning gered. Het Belgische Rijnsehip „Poseidon II", sohipper Deurloo, geladen met zand, is giste renmiddag tijdens stormweer op de Ooster- schelde na/bij Stavenisse gezonken. De beman ning, bestaande nit twee koppen, kon worden gered. Het schip, dat 1093 ton meet, is ver moedelijk gebroken en zit 16 Meter onder de oppervlakte. De „Poseidon II" was op weg naar Gent. Bergingsvaartuigen va.n de firma Hoogenboezem en van der Tak zijn op de plaats des on hells aangekomen. BRAND. HET AUTO-ONGELUK TE MOOK. Naar men ons meldt heeft de weleerw. heer Docketing, die bij eem auto-ongeluk op de Moo-kselxe baan bij Nijmegen een schedelbreuk en een dubbele kaakfractuur opliep, een opera tie ondergaan aan de kaak. De-ze operatie is goed gelukt en de patient, wiens toestand ernstig geweest is, gaat lang zaam vooruit. BRAND IN HET LEGERKAMP BIJ OLDEBROEK. Zondagayond wer-d de assistentie van de brandweercorpsen te OJdebroek, Zwolle en Zwofllerkarspel ingeroepen voor een brand in de legerplaats Oldebroek. Do brand, die vermoedt Ijjk was ontstaan door liet vlam vatten van een petroleumtoestel van een der bevelvoerende officieren, liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Het houten gebouw, waarin hij was ontstaan, was spoedig een prooi der vlammen en daar men ter plaat se slechts over weinig water te beschikken had, dacht men niet anders of de verblijfplaat sen der militairen zouden eveneens aangetast worden. Door het krachtig ingrijpen der aan wezige manschappen kon de brand echter tot de eene woning worden beperkt. De Mimister van Onderwijs, K. en W. brengt, in het belang van toekomstige eandidaten voor de akte Fransahe 'taal Lo., reeds thans ter kennis van 'belanghebbenden, dat de commis sie, aan welke dit jaar het afnemen van dit examen is opgedragen, haar opvolgster in overweging zal geven de mondelinge vertaling uit 'het Fransch te doen vervallen, aangezien zij van meening is, dat de schriftelijke verta ling in het Nederlandsah voldoende gelegen heid biedt een oordeel te vellen betreffende de kennis van de eandidaten in dit opzicht. Ter beoordeelinig van de uitspraak komt het der commissie gewensoht voor, dat aan de eandidaten voortaan ter lezing zal worden voor gelegd eene bladzijde eenvoudig proza uit een niet te voren aangekondigd boek, waarbij 'hun een kwartier tijd ter voorbereiding zal worden toegestaan. Door onbekende oorzaak ontstond Zaterdag avond brand in de boerderij van den heer E. Ufkes te Heiligerlee. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de inmiddels op het terrein gekomen autohrandspuit der firma van Ber gen aldaar niet kon verhoeden, dat het huis em zoo goed als alles wat er in was 'n prooi deT vlammen werd. Ook een deel van den oogst en hooi gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Gisterenmiddag is de boerderij van H. O. te Kielwindeweer totaal afgebrand. Oorzaak onbe kend. Verzekering dekt de schade. Zondagmiddag had er op den Leidschemweg bij Utrecht een aanrijding plaats. Een zestien jarig meisje en een duo-passagier van een motorrijwiel werden daarbij zoodanig verwond, dat zij per G. G. en G. D. naar de klinieken moesten worden vervoerd. In een cafe in de Kanaalstraat te Utrecht onstond Zondagmiddag ruzie doordat een. der bezoekers een glaasje te veel had gedronken en daardoor schijnbaar in een ruziestemming kwam. De woesteling sleepte een medebezoeker naar buiten, rukte een koperen handvat van de deur en sloeg zijn slachtoffer daarmede op het hoofd. Van een en ander is intussehen proces-ver baal opgemaakt. Toen de bewoners van een huis in de Kinker straat té A'dam Zaterdag thuis kwamen en zich ter ruste wilden begeven, ontdekten zij tot hun schrik, dat zij bezoek hadden gekregen van een onbekende, die zich onder het bed had ver scholen. De vreemdeling bleek intussehen even zeer geschrokken te zijn als de bewoners zelf, want hij deed geen poging tot ontvluchting en wachtte rustig af tot dat de politie van het bureau Overtoom hem kwam halen en hem voorloopig in verzekerde bewaring stelde. De man had nog geen kans gezien om iets te ont vreemden. TWIST MET ERNSTIGE GEVOLGEN- Teen Zondagmiddag die 17-jarige van Dijk uit Marum en de 19-jarige E. Pijpker eveneens uit Ma rum naar huis terugfietsten kregen zij te Zevenhuizen om een onbekende zaak woorden De ruzie ging zoo hoog, dat van Dijk mot een mes Pijpker drie steken toebracht, waarvan ■één zóó diep ging, dat het mes de long raakte. De jongeman is naar hot Academisch Zie kenhuis te Groningen .overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand was gistermorgen ernstig. De politie te Zevenhuizen heelt de zaak in handen. DOODELIJKE HONDENBEET, Te Eindhoven-Gestel werd Zaterdag het 10- jarig zoontje van G., aan de Hoogstraat door een hond zoodanig gebeten, dat hij gisteren in het R.-K. ziekenhuis aan de gevolgen is over leden. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Het 5-jarig kindje R. van D. te Ten Boer, werd door een auto. bestuurd door den heer A. B„ overreden en gedood. De hertog en hertogin van York met hun dochtertje tijdens een verblijf op Glamis Castle, waar de schoonouders van den Prins, de graaf en gravin van Stratmore, hun gouden huwelijksfeest vieren Wanneer de zetter in een alleszins vergeeft lijken aanval van zenuwachtigheid bovenstaan- de lettercombinatie niet door elkaar schudt, dan zal gewis een of ander onzer lezers on middellijk hier een Eskiinooschen titel uit le zen, e-n vertalen: „Wetenswaardig boek voor Eskimo's". De Eskimo heeft het langen tijd met slechts één boek gedaan; men kan dat ook zóó zeg gen: de Eskimo heeft lezen geleerd om één boek te kunnen lezen. Het Boek der boeken, de Bijbel. Onlangs is er echter nog een ander boek verschenen in deze taal, en dit niet van de hand, van een Eskimo, die een begin aan een eigen literatuur wenscht te maken, maar van de hand van Goorge Binney, dat is een Engelsche beambte van de Hudson-Baai Com pany te Londen. Het „Wetenswaardige Boek voor Eskimo's", is door twee zendelingen uit het En-gelach ia liet Eskimo-dialect van Labra dor omgezet. Wat, zoo vraagt men zich natuurlijk onmid dellijk hierbij af, is dan buiten de Bijbel mo menteel zoo wetenswaardig voor den pelsman in het hooge Noorden geworden? Wel, de twee in het oog springende kwali teiten des heerea Binney en al <wat daar aan vast zit. Hij ds Engelscüman en Brit; en hij Is employé van de Hudson-Baai Company. Het nieuwe boek, in opdracht van de Com pany geschreven, is voor een Eskimo te koop voor twee hermelijnvellen. Of dat voor een Eskimo veel en -voor de uitgeefster weinig is, moet u zelf maar uitmaken. Ds Eskimo komt er in alle geval mee op de hoogte van een hoogst interessant geschiedenis van het Empire; verder wordt hem verteld van de voldoende positie in dat Rijk van de Company, en tenslotte -is het voor den eenzame op Labrador hoogst w-etenswaard, hoe hij zich een trouw onderdaan van het Rijk, en een goed vriend van de Company kan en moet be toenen. Een Duitsch journalist heeft ons uit het ge ïllustreerde, van het Engel-sch in het Lahra- dorsch overgezette boek, een en ander vertaald, en de company zal ons dankbaar zijn, wan neer zij er achter komt, dat wij haar in het Nederlandsoh herdacht hebben. Zooals verschillende menschen-rassen zijn, zoo zijn er ook verschillende opperhoofden, maar de grootste van allen, die in rechtvaardigheid, witte, zwarte en bruine mensciien regeert, is ikoning George". Op z'-n Es-kimo'scli heet hij: Atanek George. Er wordt van hem verhaald, dat hij een groot jager is, maar ook een goed zeiler „wat een passende eigenaardigheid is, voor iemand, die op een eiland woont". Van zijn gemalin, Atanaxikjakse Mary „Hoofdvrouw van .het Briteoke Rijk, wordt bijzonder vermeld, dat zij dikwijls een zilvervos om de schouders draagt, en bij plechtige gelegenheden hermelij nen 'bont van de Eskimo's of van de Company. Als de koning en de koningin in hun groote sta ties lede door de wegen van het tentenkamp Londen rijden, dan geeft dat een groote op winding onder het volk, nog grooter dan „waa neer in den zomer het schip van de Company nw handelshaven aandoet. Dan staat eenieder stram en recht en zingt; Guddb saimarliuk Atanerijavut''. God save the King. Het Engelsche wereldrijk ontstond, doordat de kooplieden van het eiland voor vele, vele jaren naar onbekende afreken voeren, -o™ handel te drijven, en zij gedroegen zich overal -ter waereld zóó voorbeeldig, dat de volkeren van alle landen door niemand anders meer be diend Wilden wezen. „Maax gij weet hoe het met kinderen gaat. Zijn ze j-ong dan onderwijst en leeraart men hen, ze moeten leeren honden te mennen, en een sneeuwhuis te bouwen en om bekwame jagers te worden. Maar zijn ze groot geworden en hébben ze hun eigen gezin, dan kan men hun niets meer leeren Zoo ontstonden de Dominions; zoo ontstond het Empire. Al zulke dingen lioe interessant en hoe wetenswaardig ook, blijven echter ab stracta voor den Eskimo van Labrador. Voor hem -is er toch eigenlijk maar ééu reëel ding, -en dat is de Hudson-Baai Company. Daarom drukt het wetenswaardige boek voor Eskimo1'®" den lezers op het hart; le dat de dingen, die de Company verkoopt, goed zijn; 2e. dat de Company helpt en redding brengt in tijden van ellende en rampspoed; 3e dat er geen trouwer vriend voor de Eskimo's is, tenzij de Company. En daarom moet de Labradoriaan zijn best doen, om wat pelzen over te houden voor die Company; en daarom moe-t de Eskimo zorgen dat hij gezand blijflt en die waarde der hygiëne inziet; om een extra pelsje aan die Company te kunnen aanbieden; en daarom moet de kou- lijder van het harre Noorden vooral de vellen en vachten met groote zorgvuidigheid behan delen. De jongste gbneraltiie vam. Eskimo's eet meel dn plaats van aeehondenvleesch, vaart in een motorboot inplaats van in een kajak; han teert het geweer en woont al in houten huizen, en hoest en hoest en daartegen waar schuwt heit „wetenswaardige boek" ten strengste. Het Eskimowoord, voor zorgvuldigheid luidt: Udiertutsiamek en U-diertut.siarnek komt op élke pagina voor van het werk. Nauwkeurigheid, zorgvuldigheid, aandacht moeten in dienst gesteld van de Gompany. Ook wanneer d© Eskimo in zijn boot vaart of in zijn slede rijdt, dat hjj dan goed uitzie, of de steenen langs zijn weg niet wonderlijk schoon gekleurd zijn, schitteren of metaal bevatten. „Veel eteenen zijn waardeloos, maar waarschijn'ijk is het, dat iemand op zekeren dag een steen naar het haüdels- etation brengt ter keuring en dat die man waarachtig ©en gelukkige .Eskimo zal zijn. Want hij zal ruimschoots worden beloond, en hij en zijn gezin zullen de rijkste Eskimo's van Labrador zijn; zij zullen zich 'bezittingen ver werven, die zich niemand drooanen kan Dat is d© wijsheid van dien witten man, t© koop voor twee vellen. Zoek goud, laat d© Bijbel verder ongel®2611, wij geven u een nieuw iboek; zoek goüd en alle schatten der aard© worden u in uw armen, kouden hut toegewor pen Gauw gewoon. „M'n vrouw wil koffie bij 't ontbijt, maar ik heb liever Ervaren vriend: „Je te-l wel gauw aan koffie wennen." Verschil Zij: „Je hoort niet dikwijls dat vrouwelijke kassiers er met het geld van hun chef vandoor gaan." Hij: „Neen, niet dikwijls, maar als 't gebeurt, dan nemen zij gewoonlijk den chef mee."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10