DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. „Ups and downs" der Duitsche banken STADSNIEUWS 54ste JAARGANG DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 No. 16114 i BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 nieuwe inspecteur benoemd UIT KETHEL UIT moordrecht DE SALZBURGER HOCHSCHUL- WOCHEN. De tweede cursus. EEN TERUGBLIK. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bi) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3.75, bi) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels: 1.55, elke regel meer 25 ets Bjj contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlet Llefdadigheldsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 5 regels f 0.50; 10 regels 1.—! 15 regels f 1.60, bi) vooruit- betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij vinger; 50.bij verlies van twee voorste j overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250. by verhes 2 eelimaal per maand in dit blad worden afgedrukt. oorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vmger. AANSCHAFFING LEERMIDDELEN B. en stellen den Raad voor, over te gaan tot aanschaffing van leermiddelen voor de i Mulo-school G 1, tot een bedrag van 950. Met ingang van 1 September Is tot inspec teur bij de gemeente-politie alhier benoenid de heer W. H. Kloeseman, thans adjunct-inspecteur van politie te Deventer. BEDEVAART NAAR HEILO Gisteren zijn 85 deelnemers aan de bed©v/.ar raar Heilo naar Maria's genadeoord vertrok ken. Het weer was mooi en er beerschte een devote en opgewekte stemming. Des morgens was er H. Mis, des middags kruisweg en plech tig Lof met processie met bet H. Sacrament in de open lucht. De deelnemers waren buitengewoon voldaan, over den dag, die voor allen zeer genadevol is geweest CONGRES R, K. WERKLIEDENVERBOND De plaatselijke deelnam© aan bet Congres te Utrecht bedraagt thans 345 personen. Even- tueele deelnemers kunnen zich nog tot en met Zaterdag 29 Aug. a,s. bij de penningmeesters hunner afdeelingen opgeven. Het harmonie orkest „St. Ambrasius" zal de deelnemers ver gezellen. JEUGDREIS METAALBEWERKERS Dezer dagen hébben de jonge metaalbewer kers van St. Eloy een relisje gemaakt naar Ant werpen onder leiding van kapelaan van Segge- len. Er waren 57 deelnemers. In Antwerpen ging men onmiddellijk naar het Katholieke Internaat, waar werd gelogeerd. D© jongens hebben zich in Antwerpen uitstekend geamu seerd. Tegen 11 uur waren zij den anderen dag weer in Schiedam terug. STAATSEXAMEN Geslaagd voor staatsexamen B de heor P. Stulemeijer alhier. De Maas, gezien van den betontoren de? nieuwe Maasbrug. Op den voorgrond is een groote zandzuiger aan t werk. In het midden ziet men de nieuwe spoorbrug en op den achtergrond de stuw bij Borgharen. ORANJE NASSAU-SCHOOL Officiëele opening Woensdag 2 September des middags om half drie, zal de nieuwe school voor Gereformeerd onderwijs» de Oranje-Nassauschodl, officieel worden geopend. BOOTTOCHT WERKLOOZEN De „Zierilkaee" vertrok hedenmorgen met meer dan 1000 werkloozen, alsmede hun vrou wen en kinderen naar Hoek van Holland. Het weer was prachtig en de tocht had 'm vlot ver loop, zoodat de boot reeds om tien vooi tien in den Hoek meerde. Het defoarkeeren ging vlot en ordelijk- Onderweg zijn de deelnemers gul op spijzen en dranken onthaald. Om 7 uur wordt de boot weer in Schiedam terugverwacht. Kapelaan van Seggelen, maakte als adviseur van den Metaalbewerkers bond St. Eloy, den tocht mee NIEUWE TOONEELVEREENIGING Alhier is opgericht de toomeelveireeniigimg „Vooruitgang is ons Streven" (V.I.O.S.j met aanvankelijk 9 leden, Het bestuur bestaat uit de hoerenJ. Sansitra, voorzitter, J. v. Dijk, secretaris en C. Sansitra, penningmeester. Re gisseur is die heer L. de Zwart. In November zal deze vereeniging haar eerste uitvoering geven. DIEFSTAL B. te Hillegenstoerg deed bij de politie aan gifte van diefstal van veertig stukjes choco lade, gepleeg op het feestterrein. AANRIJDING Gistermiddag Reeft op den hoek van de ^aat 611 "ie Velleveet een aanrijding m n tusschen een auto, bestuurd door stuurd (loor^r r!Rt,lL en 0611 motorrijwiel, be kwam te vallen v*ethe';.De motorrijder -p»— Tr verwondde zich aan de linkerhand Dr Kunze heeft hem verbonden. In den afkopen tlacht 70.jarf wachtsman H. B. uit de Boomgaardstraat te Rotterdam, van een touwladder gevallen, die aan het s.s. Yaton, liggemd in de Wilhelmina- haven was vastgemaakt Hij raakte te waiter doch werd door een roeier van V.i.o.s. gered. Aan het hoofdbureau van politie ia yy van ÖToge kleeren voorzien. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 Aug. Vertrokken: Dulitsch 6.s. Freiburg met stukgoederen naar Oost-Indag via AntwerpenEng. m.s. Teleua naar St. Kitts voor orders; Deensch B.S. Alain met stukgoed naar Hamburg; Eng. m-®- Athellalr naar Londen; s.s. Koudekerk naar R'öum. SCHIEDAM, 26 Aug. Vertrokken,: Duitsch m.s. Havel, met stukgoed naar Oost-Azlé via Genua; Noorsch m.s. Belpareil, met stukgoed naar Engelsch-Indië. SCHIEDAM, 26 Aug. Aangekomen: s.s. Yalou met stukgoed van Duinkerken; s.s. Tudaf, met stukgoed van Hamburg in de W/ilhelmina- haven. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2526 Aug. GEBOREN: Johanna, dochter van J. P. van Tienen en G. Komaat, Boerhaveplein 11 Jacobus, zoon van C. G. Bas en J. C. Kers, Brouweirstraat 16 Josephina J. A., dochter van J. P. J. Weber en J. F. Leunisise, IJssel- mondestraat 96 Cornelia C. J. E., dochter van C. van der Vlugt en C. J. E. Coster, Over sohleschestraat 110 Jan, zoon van H. C. van den Hof en J. in 't Veld. Rhoonschestrtaat 3. GEHUWD: L. B. C. Weasel 26 jaar en J, <J. Jiaaesou 24 jaar. CRISIS-MOEILIJKHEDEN EN GLANSPERIODEN DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. Niettegenstaande het geenszins bemoeidi- gende weer der laatste dagen, toonde Pluvius zich gisteren bij de viering van het Kouingin- nefeest nog al welgezind; hij kleine tusschen- poozen kwam zelfs de zon de feeststemming nog verhoogen. Het feestterrein, dat door zijn tallooze vlaggen en wimpels een fleurigen aan blik bood» was in een goede conditie. Nadat de schooljeugd bij den burgemeester een zang- hulde had gebracht, gingen zij in o.ptocht' naar het feestterrein, waar hun verschillende ver snaperingen en traetaties werden aangeboden. Door den heer A. J. J. Keilen, uit Amsterdam werden de kinderen op een aangename wijze bezig gehouden. Het buikspreken, en goochelen en de vertooning van de Oud-Hollandsche Pop penkast verheugde zich in de belangstelling van groot en klein. Intusechen was de kleurig© optocht van versierde tilbury's, dog,cars, ver sierde rijwielen en ruitere het dorp genaderd, waarna op het feestterrein allereerst de keu ring voor de mooiste versieringen plaats vond. De jury, bestaande Uit de beeren J. L. Verveen, burgemeester van Kethel, A. A. Roodenbung en A. Winkes, uit Vlaardinger-Ambacht kende de volgende prijzen toe: Versierd© tilbury's: 1ste pr. J. Breugem; 2e pr: C. Olstbooirn; 3e pr. A. Rijn. Dogcans: le pr. D. van der Eik; 2e pr. A. Poot, Jac. z. Versierde rijwielen: p. Korpershoek en mej. G. van der Meer. Tijdens de hierna gehouden wedstrijden zijn de volgende prijzen behaald: Harddraverij: 1 j. <je jong; 2 W. Poot; 3 Nootenboom. Ringsteken met tilbury's; 1 P. Verkade; 2 A. Poot; 3 C. A. de Lange- 4 J. Zegwaard; 5 D. van der Eik. Hindernisfietsen (dames) 1 Nellie Vlaar- dingerbroek; 2 Jo Remigius; 3 Nel Diethelm; 4 Anna Lange. Hindernisfietsen (heeren) I A. Jongste; 2 C. van der Meer. Wedloop met hindernissen (Iheeren) 1 G. Lansbergen; 2 A. de Lange; 3 F. Olsthoom. Kuiipsteken (dames) I Mlaartje de Bruin; 2 Jo Reniglus; 3 Kaatje Bijl. Kuipsteken (heeren) 1 T. Nootenboom; 2 W. Poot; 3 C. Diethelm; 4 A. de Lange. Schoen zoeken (dames) 1 M. de Lange; 2 A. de Lange; 3 M. Ditethelm. Boegspriietloopen (heeren) 1 W. Breugem; 2 W. Poot; 3 A. Jongste; 4. T. Nootenboom. Na afloop der wedstrijden, die gedurende den geheelen dag veel belangstelling trokken, werden de prijzen ter hand gesteld. Op het voorterrein waar ve,ïsobililende kermisreizigers hun tenten hadden opgeslagen, heerschte tot laat in den avond een hoogst prettige stem ming. De opgewekte muziek hield deze stem ming er wel in en toen ongeveer half elf het concert geëindigd was en de eerste vuurpijlen de lucht in echoten was dit een toeken dat het bestuur der ojranjevereeniging haar program ma ging besluiten. De eerste pijlen werden spoedig gevolgd, lucht kanonnades, schitter- lidhten, z wemfont ei non met bril jan tbouquet- ten, sterren en gouden regen (molentjes zou den de Kethelaars zeggen) bengaalsch vuur, alles spatte knetterend en knallend uiteen. Een groote kroon a's slotdecoratie, omgeven door licht en knaleffecten met fcot slot een bombar dement van sterrenregens, en het feestpro- gram wias afgewerkt. Toen het publiek het ter rein verliet, kon men wel over de hoofden loopen. Men hoorde niets dan lof voor het be stuur over dit uitstekend geslaagde oranje. DE STAKING BIJ de K. V. T. Gistermorgen arriveerde alhier een scheepje met een lading jutebaleo bestemd voor de K. V. T. Daar wegens de staking niemand de jute wilde lossen waren de heeren firmanten met de bedrijfsleiders genoodzaakt zelf den schip per van zijn vraebt af te helpen. STUMPERD. Het driejarig zoontje van den arbeider N. de Bruijn, had al spelende de kasdeuren van een klein kastje geopend. Er aan trekkende, vdel de kasit om. Zij kwam op het jongetje terecht. Geneeskundige hulp die terstond was ingeroepen, constateerde hersenschudding. Het ventje is naar het van Iterson Ziekenhuis te Gouda vervoerd. Honderd jaar geleden was Duitschland nog een gewest om een poëet als Poot in verruk king te brengen: Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen! Door zulke din gen als bankkrachen, welke nu aan de orde van den dag zijn, werd niemand bijv. ge stoord. Pruissen had een staatsbank, de z.g. Seehandlung, die ook nu nog als dusdanig fnn. geert, maar de klerken van deze inrichting hadden weinig anders te doen dan vliegen te vangen. Kwam er een klant het kantoor bin nengestapt om wat geld op depót te leggen, dan werd hij niet zelden afgewezen met de mededeeling, dat de Seehandlung waarachtig niet wist wat met geld aan te vangen, noch ook hoe het te beleggen. Maar in 1833 deed het tolverbond zijn entrêe in deze wereld en tegelijkertijd ongeveer ook de locomotief, die er zooveel too bij zou dra gen om het aanschijn onzer aarde tot onher- kenbaarwordens te wijzigen. Spoedig ook be gon de industrie op te luiken en weldra deed de vraag naar geld zich steeds nijpender ge voelen. Er waren steeds grootere kapitalen noodig. Er moesten aandeelen worden uitge geven en obligatieleeningen ondergebracht worden en op zulke krachtsinspanningen was het toenmaals bestaande bankwezen niet be rekend. Er moesten noodgedwongen dus nieuwe banken komen, maar in Pruisen ging zulks niet zoo gemakkelijk wijl het stichten van ban ken op den voet van N. V. daar te lande door zekere wettelijke bepalingen belemmerd werci. Hiervan profiteerden de buren, zooals bijv. Leipzig, waar in de veertiger jaren de Allge- meine Deutsche Credit-Anstallt opgericht werd. In 1853 verrees in Darmstadt de „Bank für Handel und Industrie", gemeenlijk „Darm stadter Bank" geheeten. De Disconto Gesell- schaft zag wel-is-waar in 1856 in Berlijn bet licht, maar in den vorm van een commandi taire vennootschap op aandeelen. Deze opbloei in de vijftiger jaren werd door eene inzinking gevolgd, precies gelijk dat ook al in bet oude Egypte gebruikelijk was, waar de vette jaren eveneens met eene zevenjarige malaise pleegden af te wisselen. Kort vóór den oorlog van '70 begonnen de zaken weer op te fleuren en toen deze oorlog met de Franschen tot een voor Duitschiand gelukkig einde gebracht was, barstten de knoppen en bloesems van een geheel nieuwen staat van za ken in eens allen tegelijkertijd open. In 70 was de Deutsche Bank al in Berlijn opge richt en twee jaar later ontwikkelde de Dres- dener Bank zich uit de privé-onderneming „Michael Kaskel". Tusschen de jaren 1851 en '70 zag Duitschland 295 N.V.'s geboren worden met een kapitaal van 2.404 millioen mark. Maar in de drie jaar, die tusschen 1871 en 1874 liggen, werden 875 N.V.'s opgericht met een kapitaal van 3.306 millioen. Natuurlijk volgde hierop weer een inzinking en deze ging toenmaals, evenals zulks nu ook het geval was, van een bankkrach in Weenen uit. De Dresdener Bank werd daarbij zoo zwaar ge troffen, dat zij nog maar ternauwernood aan eene liquidatie ontkwam. Gelijk bekend werd zij nu ook weer voor in-elkaar-zakking behoed en wel door middel van belastingpenningen, maar zonder dat iemand, althans van de be lastingbetalers, precies weet boe de vork hier eigenlijk in den steel zit. In de droevige dagen, welke wij tegenwoor dig doorworstelen, strekt het wellicht ten troo3t zich te herinneren, dat wij al verschil lende zoodanige perioden van inzinking ach ter den rug hebben en dat wij ze alle zege vierend hebben doorstaan. De jaren tusschen 1879 en '82, tusschen '88 en '90, tusschen '97 en 1900 zuilen altijd te boek blijven staan als glansperioden, in welke het geld en de pret allures aannamen alsof ze nimmer op konden. Maar deze hoogtepun ten zijn door diepe depressies van elkaar ge scheiden, depressies, welke niet met graven, maar met heele kerkhoven als het ware zijn bespikkeld en gedurende welke het gewee klaag en het gejammer niet van de lucht was. Wat de Duitsche banken, en in het bijzonder de kolossen onder hen, de D. Banken, be treft, begonnen deze in den loop der jaren hun zwaartepunt meer en meer naar Berlijn te verleggen. De Darmstadter nestelde zich al zoo vroeg als '71 in de nieuwgeboren hoofd stad van het nieuwgeboren rijk. Andere volg den later; de Dresdener bijv. pas in '82. Toen deze banken allemaal op een hoopje bij elkaar gekropen zaten, begonnen ze elkan der een moordende concurrentie aan te doen. Zij overdekten stad en land met een net van filialen, deposito-kantoren, dochter-maatschap pijen, enz. Zij slokten provincie-banken op, streefden meteen al naar concentratie en wan neer van derde zijden niet voldoende business aangebracht werd, togen zij op bet oorlogs pad om zich een weg naar nieuwe, nog niet bestaande ondernemingen te banen en het ini tiatief voor de oprichting van allerhande maatschappijen te nemen. Wanneer zulks in het binnenland niet meer mogelijk was, open de men kantoren in het buitenland en wan neer die kantoren niet voldoende hielpen, zocht men nog naar andere wegen. Zoo was de Deutsche Bank leidinggevend in den droom van het Oosten, welke ten slotte in een booze nachtmerrie zou ontaarden. De D. Banken hebben de hi'te van den strijd niet geschuwd en daaraan is het wel te danken, dat hun historie zoo menige rake lik uit de pan te boekstaven heeft. In 1901 brak een crisis in Saksen los, waar bij de Leipziger Bank op het veld van eer bleef, maar ook de Dresdener gevoelige klap pen opliep. Laatstgenoemde bank moest in vier dagen tb'd 50 millioen uitbetalen, wat voor die dagen, die toch eigenlijk niet zoo vreesehjk lang achter ons liggen, een gewel dige prestatie was. Inderdaad was dit bedrag echter gelijk aan 20 pet. van haar gezamenlijk credietbedrag- De ADCA bank, waarover in de laatste dagen ook gesproken is, werd uitge- noodigd 8 millioen over de toonbank heen, aan verschrikte depöthouders uit te keeren. Rijksbank en andere banken sprongen echter met edelen Schwung in de bres en aldus werden groote ongelukken nog voorkomen. In 1907 hadden we weer met een ernstige crisis te doen en weer moest de Rijks Dank te hulp komen. Deze crisis had eenige gelijkenis met de tegenwoordige, in zooverre bij hoofdzake lijk veroorzaakt werd door wantrouwen van het buitenland, dat zijn in Duitschland uit staand geld in stormachtig tempo terug ver langde. In 1911 veroorzaakte de Pantersprong op Agadir nog eens een crisis, welke weer in ont trekking van buitenlandsch geld uit de Duit sche banken uitliep. Maar dan gingen in 1912 de zaken weer prachtig omhoog tot den nood- lottigen datum van 4 Augustus 1914 toe. In de oorlogsjaren bestond de hoofdtaak der ban ken in de financiering van den krijg. Zij heb ben zich van deze taak zoo goed mogelijk ge kweten, want alléén de D. banken wisten hun cliëntèlen over te halen voor 25 milliard in oorlogsleeningen in te schrijven. De vergissing van de „Daily Herald" en een technische verrassing van „De Tijd?'. In ,4e Tijd" van Zaterdag 15 Aug. j.l. etend het navolgende verrassend bericht: „De H. Vader naar Venetië? Om een ziek familielid te bezoeken. Volgens de Romeinsohe Correspondent van de „Daily Herald" zal Z.H. de Paus waar schijnlijk binnenkort het Vaticaam verlaten om zijn zuster Gravin Pe-rsio della Ohiesa, die ernstig ziek is te Venetië te bezoeken. De Pauselijke trein moet hiertoe al gereed staan. Dit zou de derde maal zijn, dat de H. Va der het grondgebied van het Vaticaan zou verlaten en eerste maal, dat de reis zich ver der zou uitstrekken dan Rome". Twee dagen later in het avondblad van ,4e Tijd" van 17 Aug. het volgend nader verkla-, rend bericht: „Vergissing van „Daily Herald". „Tengevolge van een der technische verras singen, die bij de dagelijksche dagblad-uitgave zoo vaak een rol spelen, is Zaterdag een com mentaar weggevallen bij het bericht van de Londensche „Daily Herald" over een vermoe delijke reis van Z.H. den Paus naar Venetië. Daarin werd n.l. Gravin „Persico" geboren della Chiesa, die ernstig lijdende is en op het oogenblik te Venetië vertoeft, een zuster van Z.H. genoemd. Deze vergissing van het Lon densche blad gravin Persico is n.l. een zus ter van wijlen Paus Benedictus XV als mede het geheele kader waarin de van sensatie niet afkeerige „Daily Herald" haar bericht geplaatst heeft, maken dit laatste meer dan waarschijnlijk tot een perseend". Die malsche jonge perseend jee ook! Van onzen bijzonderen correspondent.) Salzburg, 16 Augustus 1931. Na de hoogspanning van den eersten acht- daagschen cursus kwam met den zonder onderbreking daarop volgenden tweeden een inzinking. Vele toehoorders zijn moe en wilden deze drie dagen uitrusten, anderen werden door plichten weggeroepen en nog anderen komen eerst voor den laatsten „zesdaagsche" terug, die niet minder "belangrijk dan de eer ste cursus belooft te worden. De plotseling halfgevulde, twee k drie hon derd personen bevattende, aula, doet na de vorige dagen vreemd aan; de stemming is moe en loom (of is het verbeelding?). Hoe vol komen begrijpelijk de inzinking na de zoo zware „metaphysieke" week ook moge zijn, de docenten verdienden beter. Het is waar geen der sprekers heeft een dictie als een Adam of een Alters, maar de behandeling der onder- werpen is daarom niet minder. Naast de interessante voordrachten van prof Wunderle (Würzburg) en van prof. Baumgar - ner (Deken der theologische faculteit alhier) bracht deze cursus in den persoon van Geheim- rat Prof. Finke (Freiburg) en van Geheimrat Prof. dr. Beyerie (Miinchen) twee waardige vertegenwoordigers der oude gaTde. Maar o nu de jongere generatie met de haai heilige geestdrift den toohoorders de volheid der katholieke philosophie en wereldbeschouwing Iaat zien, of wel in dienst der wetenschap vergrijsde nestoren van het katholieke geestes leven, een blik gunnen in het beduidzame arbeidsterrein van hun vakstudie, in beide ge vallen krijgt de aandachtige toehoorder een overweldigenden indruk van de grootheid en beteekenis eener zuiver-katholieke cultuur van het geestesleven. Prof.Wundarle over de belijdenissen van den H. Augustinus sprekend, deelde zijn voordrach ten in drie deelen in: Augustinus als Godzoe ker, Augustinus als Godziener en Augustinus' instelling ten opzichte van wereld en men- schen. Wat Augustinus ons zoo na brengt is zijn menschelijkheid. Niet alleen zijn verstand, maar zijn hart als symbool van den geheelen mensch zoekt naar de hoogste waarheid: „ons hart is onrustig, totdat het ruste in God Augustinus belijdenissen moge het subjectief ste boek der wereldliteratuur zijn, iedere bladzijde roept ons, dat is iedereen, toe. Het zoeken naar God is in den grond be schouwd een drang, dien God in het inner- lijkst der menschelijke ziel gelegd heeft (fe- cisti nos. ad te), een drang om Hem te zoeken, zich uitend in een drang naar waarheid en geluk. Het zoeken alleen maakt reeds geluk uit maar alleen wanneer dat zoeken de eenige waarheid vindt, wordt de ieatitudo bereikt. Augustinus' streven naar de kennis der waar heid is geen streven meeT, maar bijna fana tisme. Augustinus' Godsbegrip is gekenmerkt door het „vita beata" en het „summum bonum dat wil zeggen: hij ziet God als hoogste Waarheid en als een lichtend geestelijk Wezen, dat de mensohen door vereeniging met Hemzelf tot de hoogste gelukzaligheid verheft. Tegenover dit overweldigend naar God ge neigd zijn, gepaard met 'n omineuze haat tegen de zonde, staat bij Augustinus het geboeid zijn aan zijn zinnen. Deze sterke drang beschrijft A. zelf plastisch. De hoogste geestelijkheid en diepste zinnelijkheid zijn wellicht hij geen ander zoo sterk verbonden. Het meest wezen lijke in Augustinus is dat alle tegenstrijdige neigingen gelijktijdig aanwezig waren: dit is de onrust zijns harten. Augustinus' geneigdheid voor de menschen was eveneens zeer sterk, als blijkt uit zijn ver houding tot zijn vrienden en later als bis schop uit zijn gemeenschapsleven, maar het meeste wel uit zijn vereering en liefde voor zijn heilige moeder. In de geheele wereldlite ratuur bestaat er geen monument waardoor een vrouw met zooveel liefde en eerlijkheid werd verheerlijkt. Prof. dr. Baumgartner sprak over den op bouw der Maatschappij op katholieke grondbe ginselen. Spreker gaf vooreerst een definitie der christelijke sociologie. Zij is voor de ethiek als hulp wetenschappelijk belangrijk en be hoort onder de christelijke philosophie. Wezen lijke vooropstellingen zijn de gedachten, dat menschen en maatschappij wat hun zijn be treft in God wortelen, dat zij naar een zedelijk zijnsdoel zijn geordend en dat zij zoowel onder de wet der zonde als onder de wet der genade staan. De methode der sociologie is historisch genetisch en in zekeren zin theologisch. Zij is een normatieve wetenschap die door het „moeten-zijn" wordt bepaald. Het grondprobleem der sociologie is de span ning tusschen individu en gemeenschap. In de kerk die een societas perfecta is is de verhouding tusschen de afzonderlijke persoon en gemeenschap harmonisch geordend. In de tweede z.g. volkomen maatschappij, in den staat, is deze verhouding overeenkomstig de diverse vormen en naar gelang van de diverse theorieën die hieraan ten gronde liggen, ook verschillend en is zij ook veranderlijk. Spreker behandelt deze verschillende staats theorieën. In zijn laatste voordracht behandelde spre ker overeenkomstig „Quadragesimo Anno" de vragen der sociale rechtvaardigheid en liefde, de sociale functie van eigendom en het over- winnen der proletariseering, waarhij hij twee wegen wijst: hoogere loonen en een sterker rekening houden met de standen bij den op bouw van den staat. Bij deze voordracht sloot die van prof. dr. Finke over „het geestesleven der Middel eeuwen" goed aan, maar zij moge evenals Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Ooete- lijken of Zuid-Oostelijken wind, heider tot Debt- of half bewolkt, droog weer, iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten s avonds 8.30 tot 's morgens 5.33. op van lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ^St. Eloy", Gebouw R. B. Volk» bond. lederen Woensdag om half negen bestuur» vergadering van het afdelingsbestuur van den N. R. K. Volksbond, lederen Woensdagavond om half 9 repetitie Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl. ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% nu gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uw repeUtie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tothalf 11 reDetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam* Mannenkoor Orpheus" onder leiding van Ed. Fiipse. Gebouw R. K- Volksbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behun- vers en aanverwante vakken ,,St. Antonius Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Vrijdag 28 Augustus Excursie K. J. M. V. Katholiek Leven mar De Maasbode. Des avonds om kwart over bijeenkomen bij het tramhuisje. 28 Aug.: Groote Kerk, or;, el voordracht J. H. Besselaar Jr., 8 uur Diergaarde, avond- concert Haagsche Harmonie. 30 Aug.: Diergaarde, middagconcert Haag se he Harmonie 1 Sept.: Diergaarde, avondconcert Haagsche Harmonie. D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, De wonderdancing (Rott. Hofsitad-tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). Casino, De lichte Isabella (Nationaal Operette-gezelschap) 8.15 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 dezer In: Luxor, Mensch erger je niet; Royal, Skippy; Grand Taboe (voor volwassenen); Thalia, De liefdes- expresiae (voor volw.)Corso, Die Lindien- wixtin (voor volw.)Roxy, Studentenliefde (voor volw.) SCHIEDAM, 27 Aug. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1.40. prof dr. Beyerle's voordracht over „recht en religie in de Duitsche rechtsontwikkeling" hier slechts met name worden aangeduid. Het is Maria Hemelvaart. Om drie uur ver. zamelen zich aan de Plain-brug, tientallen mannen en vrouwen, deelnemers aan de Salz- burger Hochschulwochen. Het aantal neemt tot rond vierhonderd toe. Het is de bedevaart der deelnemers naar Maria-Plain, om de Hemelko. ningin te danken voor het tot stand komen van het congres en om de Vredeskoningin om poli- tieken, socialen en geestelijken vrede te smee- ken. In vol ornaat met staf en mijter ging de eerbiedwaardige abt van Lambach aan het hoofd van den luid biddenden stoet. In de kerk hield de bekende kanselredenaar pater Hugo Lang O.S.B. een treffende to» spraak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1