ONBESUISD,OVERIJLD EN VOORBARIG BERICHTEN GEZONDEN Zr'»s* ZESDE R K PAEDAGOG Rustig de verdere ontwikkeling afwachten! BONDFRDAG 27 AUGUSTUS 1931 HET ONDERWIJS BIJ DE SOVJETS DE ONDERZOEKINGEN VAN DR. BENDIEN. reisindrukken van heleen ANKERSMIT. KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. MGR DR. W. H NOLENS. R. K. UNIVERSITEIT. PASTOOR A. F. TEURLINGS. BROEDERS VAN DEN H. FRANCISCUS. R. K. SANATORIUM „HELIOMARE". HET KLEIN-SEMINARIE TE CULEMBORG. De tentoonstelling. PASTOOR MELKERT AANGEREDEN. Feestavond der KJ.V. DERDE ALGEMEENE VERGADERING. NIJVERHEIDS-ONDERWIJS EN BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Derde dag. En de houding van de pers. EEN INTERVIEUW. Geestelijke verblinding overal hetzelfde: men begint met het buiten sluiten, in naam der opvoedkunde, van den Almachtigen en Algoeden God: men eindigt met het binnenhalen, in naam van den klas senstrijd, van den satan van het ongeloof en den broederhaat. En de lofprijzing van dit verfoeilijk systeem door een „nuchtere" Hollandsche schrijfster be wijst eens te meer, wat ons te wachten staat, als deze denkbeelden hier ooit zouden triom feeren R. L. De vroegere socialistische schrijfster Heleen Ankersmit die onlangs tot het communisme is bekeerd", geeft —wij stipten het reeds aan 'in een brochure van 32 compres-gedrukte blad zijden een reeks beschouwingen over „Het we zen der school in Sovjet-Rusland, zooals het uit den arbeid der kinderen tot ons kwam". (Uitgave Etn. Querido, Amsterdam). Van het begin tot het einde is deze brochure een dithyrambe op de nieuwe Sovjet-school, zóó zichtbaar opgeschroefd en overdreven, dat men bij de lezing een glimlach nauwelijks weerhou- den kan. Blijkbaar heeft men vanwege de Sovje-t-re- geering aan de ar gel oo ze vreemdelinge een aantal model-scholen laten zien, zooals kei zerin Catharina II op haar reis door de Krim werd vergast op het gezicht van een reeks mo del-dorpen, die door haar gunsteling, minister Potemkin, opzettelijk waren ingericht en op gesierd, om ze aan zijn gebiedster in vollen glans en luister te kunnen vertoonen. E-n even als de Czarina uit de achttiende is ook de So- cialiste uit de twintigste eeuw opgetogen van haar reis teruggekeerd, om haar geestdrift te ontboezemen in een serie hooggestemde lof uitingen, waaraan elke zweem van kritiek vreemd ls. En zoo vernemen wij, dat de schoolkinderen 1-n Rusland niet gewoon hun lessen leeren en hun schrijfwerk maken, maar dat zij „maat- sohappelijken arbeid", en tevens „cultureelen arbeid van hooge waarde" verrichten, dat de school ginds „in het volle leven" staat, dat de kinderen zelf hun eigen bestuurders kiezen, vergaderingen beleggen, notulen maken en een schoolkrant uitgeven. Zoo worden zij rechtstreeks klaargestoomd voor hun werkzaamheden in de fabriek, den landibouw en.... de politiek; zij nemen een actief deel aan de nationale en internationale feesten, zij leeren strijden tegen den alcohol den godsdienst en het militairisme en desniet temin voeren zij een krachtige propaganda voor de gewapende verdediging der Sovjet-unie met evenveel overtuiging als succes, „waarvan meerdere oorlogsvliegtuigen, door de scholen het roode leger aangeboden, getuigenis afleg gen". En in dien trant gaat het verder, bladzijde na bladzijde; het is verbijsterend van argeloos heid, ontstellend van naiveteit en lachwekkend van vrouwelijke inconsequentie. Zelfs partijgenoot R. Kuyper, die in het po pulair wetenschappelijk bijvoegsel van „Het Volk" het hoekje van zijn geestverwante be spreekt, is gesöhrokken van dit meedoen der schoolkinderen aan de politiek en de landsver dediging, maar vooral van hun strijd tegen den godsdienst. „Reeds de overweiging, dat kind-eren niet over vraagstukken van levensbeschouwing kunnen oordeelen, moest van zulk een jeugd-bederf te rughouden", zegt ICuyper, die goeddeels scep tisch staat tegenover de al te fraai-voorgeste-lde resultaten der Sovjet-opvoeding, zooals die b.v. zouden moeten Wijken uit het werk der „school- pionniers" tot..bevordering der kiippenteelt! En inderdaad hij de beschrijving van dit bij uitstek practiseh boerenwerk stijgt de naive teit van de stadsche schrijfster tot zulk een toppunt van onnoozelheid; dat iedere platte lander, die zelf kippen houdt en welke plat telander doet het niet? in een gullen scha terlach schiet, als hij verneemt, dat schoolkin deren zichzelf contractueel verplichten, „in den loop van vijf jaar* 5000 collectieve kinder kippenfokkerijen te stichten met 5000 collec tieve kippenstalien en 5000 kuiteenhuizen". Vervolgens verbinden deze „pionn-iers" zich het aantal kippen in ieder boerenbedrijf met twee goede kippen te vermeerderen". „Dat geeft het land 50 millioen kippen en vijf milliard eieren"; en tenslotte waarborgen zij het in richten' „van 500.000 zelf gemaakte controle nesten, om hleTdoor de legkracht van twee millioen kippen te controleeren en van die twee millioen er 20.000 uit te kiezen, die niet min der dan honderd eieren per jaar leggen,^ ten einde deze aan de proefstations te geven Honderd eieren per jaar! Zelfs als men re kening houdt met den strengen Russischen ■winter, is dit geen maximum, maar een scha mel minimum. Hier te lande gaat iedere kip, die dit minimum niet bereikt onherroepelijk den soepketel in! Want een stel behoorlijk ver zorgde boerenhoenders brengt het gemakkelijk tot 150, en een toom raskippen zonder veel moeite tot 200 eieren per dier en per jaar. De school is in Rusland reeds tot één ge- '-,"1 gebroeid met de samenleving", zegt de schrijfster op bl-z. 8 van haar brochure. Maar als de resultaten op elk ander gebied even schraal zijn als op dat der „rationeele kippen- teelt", dan weten wij waarlijk niet wie erger te beklagen is: de samenleving of de school! Na het voorafgaande behoeven wij zeker niet uitvoerig te betoogen, dat het heele beeld, hetwelk Heleen Ankersmith van de Russische Bcbooltoestanden schetst, dóór en dóór valsch is. Onlangs heeft de weduwe van Lenin op last der sovjet-re-geering een rapport uitgebracht over ditzelfde onderwerp. En daaruit blijkt, dat er nog millioenen kinderen in het voorma lig tsarenrijk van alle onderwijs verstoken blij den; dat er doorloopend gebrek is aan leer krachten; dat de onderwijzers (wellicht mede in verband met den steeds dieper zakkenden roebelkoers) veel te karig worden bezoldigd, en zoodoende alle ambitie verliezen; maar vooral dat het oude en bet nieuwe school systeem op vele plaatsen door elkaar worden gehaspeld, tot groot ongerief voor de onderwij zers en tot onherstelbaar nadeel voor de kin deren. Brochures als deze hebben slechts één goede zijde. Zij leeren tot welk een mate van geeste lijke verblinding het dweepen met een bepaald politiek en economisch stelsel de aanhangers en erger nog de aanhangsters brengen kan. En zij bewijzen, dat de communisten, die den godsdienst als ongeschikt voor de kinderziel uit de school willen verbannen, het ongeloof met open armen welkom beeten. Men leze de veelzeggende bladzijden 14 en 15, waar met een schrijnende openhartigheid wordt verteld, hoe de kinderen op school worden opgehitst tegen hunne „nog in wonderverhalen geloovende" ouders. „De dogmatiek van het Christendom gaat boven het begrip van de jeugd" zoo beweren de socialisten bij elke gelegenheid. Maar het schijnt, dat de dogmatiek van Marx en Lenin een bij uitstek geschikt geestesvoedsel is voor de jonge hersenen! Het blijft altijd en De toestand van Mgr. Dr. Nolens wa.s gister avond in hooge mate ernstig. De missiologische leerstoel. De missiologische colleges aan onze Univer siteit te Nijmegen werden, zoo lezen we in de Augustusaflevering van „Het Missiewerk", in het eerste jaar gevolgd door gemiddeld twaalf studenten behoorend tot verschillende missio- neerende Orden en Congregaties alsmede een paar le-ekestudenten. Dit aantal j:s betrekkelijk zeer hoog, zoowel wanneer we het vergelijken met de studenten, die te Nijmegen de andere leervakken in de theologische faculteit volgen als wanneer we hooren, hoe elders over het gebrek aan stu denten in de Missiologie geklaagd wordt. Terwijl in het afgeloopen jaar een reeks col leges een inleiding op de missiewote-nsclhap gaf en een andere den tegenwoordigen toestand der missies in Afrika schetste, zijn voor het volgend jaar twee nieuwe reeksen aangekon digd n.l. Theologie en missiologi-e alsook Mis- siekunde omtrent Azië. De Z.eerw. heer A. F. Teurlings, pastoor der parochie van 't Heilig Hart van Jesus te Hel. mond, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden De Eerw. Broeder Jozef, algemeen overste van de Congregatie der Arme Broedei s van den H. Franciscus te Bleijerheide, is van zijn visitatie-reis in Amerika in het Moederhuis te Bleijerheide teruggekeerd. Midden October gaat de algemeene overste zich te Aken ves tigen. De Missie in het nieuwe Ned. Paviljoen. In het Koloniaal Missietijdschrift" schrijft prof. P. G. Groenen, dat de Missie ook m het nieuwe Nederlandsche paviljoen te Parijs niet ontbreekt, al moest zij zich dan met een ge ringere ruimte tevreden stellen en al ontbrak de tijd om werkelijk iets groots te maken. Op 11 Juli werd aan de firma Hypsos te Amsterdam de opdracht gegeven en op 28 Juli leverde zij aan het Koloniaal Instituut een kaart af van 2.10 x 1.50 M. Deze kaart is permanent verlicht en daarop worden de ver schillende voorstellingen als volgt weer gegeven. De kaart zelve, welke door de fijne uitvoering opvalt, zal in ieder geval een heel aardig beeld geven van wat de Missie in ons Indië tot stand heeft gebracht. Van den vrijen middag, waarop de excursies werden gehouden, maalt ten ook vele deelne mers aan de paedagogisohe studiedagen te Til burg gebruik om de tentoonstelling van leer- •i 'ukiianm an 'n afarbeid I middelen te bezoeken. De vluchtige kennisma- Een zilveren jubileum en n afschel openinssdag spoorde hen voorze- Naar het „Centrum" verneemt zal op 8 Sep- ker aan nog eens terug te keeren naar dit rijke ternber a.s. het feit herdacht worden, dat het arsenaai Van jeugd- en schoolboeken, van hmp- Klein-Seminarie te Culembo-rg 25 jaren be- middeien bij het onderwijs op alle gebied, stierd wordt door de wereldgeestelijken. Deze expositie toont de evolutie van het la- Op 8 September zal het Seminarie aan den ger on,derwijs in de latere ja-ren en geeft een rier-us van het Aartsbisdom een feestmaaltijd jn<jrUE van de zorg die men allerwegen ziet om aanbieden, om bet heugelijke feit te herdenken. het jeUg,donderricht zoo vruchtdragend en T ter volgt nog een feest voor de studenten, doeltreffend mogelijk te doen zijn Het zilveren herdenkingsfeest op 8 Septem- D,e tentoonstellingscommissie bestaande uit her wordt tevens een afscheidsplechtigheid, want zooals men weet. wordt bet Klein-Smina^ rie verplaatst naar Apeldoorn. De plannen vL den nieuwen bouw zijn reeds ver gevor derd. de heeren H. J. v. d. Zanden, Bezems, W. de Graaf, Fr. van VuCht en H. Burgers, allen on derwijzers, verdient een woord van lof voor hetgeen zij heeft tot stand gebracht. De toonaangevende frima's voor school- en jeugdboeken, leermiddelen en schoolbehoeften Het feest te Culemborg zal worden vereerd met de tegenwoordigheid van Z. H. Exc Mgr. zijn aHe vertegenwoordigd. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht. Er is te kust en te keur. Maandag komen de eerste patiënten. De bouw van bet groote R.K. Sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee, een stichting van de R.K. Ve-reeniging van Herstellings oorden voor Longlijders en zwakke kinderen, waarvan het secretariaat te Amsterdam ge vestigd is, heeft zulke snelle vorderingen ge maakt, dat reeds a.s. Maandag 12 patiënten kunnen worden opgenomen. Ze zijn thans tij delijk ondergebracht in het R.K. Sanatorium „Dekkerswald" bij Nijmegen van dezelfde in stelling en in het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Enkele zusters van de congregatie van den H. Carolus Borromaeus uit Maastricht, die voor de verpleging zullen zorg dragen, hebben reeds haai' intrek in liet sanatorium genomen. In Dotober zal het aantal patiënten reeds tot 35 kunnen worden uitgebreid. Wanneer het sanatorium geheel gereed is, zal bet aa.n 150, en in het uiterste geval zelfs aan 200 patiën ten plaats kunnen bieden. Waar zooveel van het beste is bijeengebracht, kan men vergelijken en dit heeft deze tentoon stelling tot een „onderwijsbeurs" gemaakt, van groot belang voor de opvoeders der jeugd en voor den handel in schoolbehoeften en leer- middelen. De excursie naar de huizen van de K.J.V. te Breda, vond des avonds een waardige be- Uit voorzorg bediend. Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermiddag is de Zeereerw heer A. J Mel- feestav0lM, die d6 TnbUrg- kert, pastoor van de kerk van 't H. Hart in de KJV m6t medewerking van een groepje Vondelstraat, toen hij op den Overtoom bij de j-y.eTs uit Breda aan de deelnemers Gerard Brandtstraat den rijweg overstak, door paeda,gogische week aanbood, een fietser aangereden. pastoor Me-lkert kwam te vallen en wel zóó ongelukkig, dat hij met het achterhoofd tegen het plaveisel terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hij naar her der De zaal der Kon. Liedertafel in de Willem II-straat bleek te klein om al de belangstel-len den i-n het sehoone werk der K.J.V. te bevat ten, Door d-e meisjes in haar sportieve uniform werd een gevarieerd pro-gram uitgevoerd van Wilhelminagasthuis vervoerd. Daar stelden de I zang deciamatie en dans. gen-eesiheeren vast, dat de pastoor een ernstige gezinsverpleging te zijn, voral niet, wijl men tie beschikking niet heeft over observatiehui zen, waar behoorlijk is na L gaan, welke ab- normale kinderen voor gezinsverpleging in aan merking komen. Aan het internaat zijn welis waar bezwaren verbonden, doch deze gelden niet in gevallen, waar aan de zedelijke en gods dienstige vorming hooge eischen worden ge steld. Na daarop een aantal geestelijke afwijkingen te hebben nagegaan, besloot spr. met er op te wijzen, dat de persoonlijkheid van den opvoe der een groote rol in het op voed ings vraagstuk speelt, omdat de jeugd steeds bet haar voorge houden ideaal tracht te verpersoonlijken. Na de pauze werd de derde algemeene ver gadering gehouden met als inleider dlC. F. Kortenhorst, psychiater te Vu-ght, die het on- oerwerp beton,de,lde: Voorlichting bij moeilijk opvoe- hare kinderen. Spreker begon zijn inleiding met de con- Êtateeren, da.t de brug nog niet geheel is ge bouwd, waarover geneesheer en paedagoog el kaar gemakkelijk kunnen ontmoeten. De wetenschap, die bij de opvoeding te hulp moet geroepen, om voorlichting te geven is de psychopathologie, of de ervarmgs wetenschap van de geestelijke afwijkingen. Deze afwijkin gen zijn op tweeërlei wijze te beschouwen n.l. als verschijnselen van een levend organisme d i natuurwetenschappelijk pychopatlhologie en van uit het gezichtspunt der geesteswetenschap pelijke psychopathologie, die belang stelt m het biologisch karakter der geestelijke afwijkingen. Spreker wijst er op, boe het materialistisch p©oriënteerde orgaan-specialisme ziöhtot een empirische wetenschap heeft ontwikkeld, waar- ra bii de onderscheiden factoren nagaat, hersenschudding had opgeloopen. Hoewel er geen onmiddellijk levensgevaar bestaat, is de patiënt gisterenavond uit voor zorg bediend. Zijn toestand was des avond-s om elf uur zorgwekkend. 4 Een proef werd gegeven van een groepleid- stersvergadering, waardoor men een-ig Inzicht kreeg in de methode van het K.J.V.-werk. Prof Scheermakers, liet de meisjes op boei ende wijze door hun eenvoud ontroerende lied jes zingen zoodat al de aanwezigen zich dank baar toonden voor hetgeen zij te hooren en e 2d en kregen. Directeur Frencken hield er de stemm in dooT den vaak herhaalden „drieklap 't Werd een geslaagde avond. Van onzen medischen medewerker). Onze lezers zullen zich herinneren, dat ik, terstond na het verschijnen van enkele artike len in de pers, eenige woorden gewijd heb aan de wijze, waarop men bezig was de zaak te bederven. Het verloop der gebeurtenissen moge het bewijs zijn, dat ik goed gezien heb. De grootste verwarring heerscht tusschen de beide partijen, welke zich gevormd nebben; het is vóór of tégen Bendien, alsof man in een zaak als het opsporen van de oorzaak en het vinden van een geneesmiddel tegen kanker vóór of tegen kon zijn. Dat is natuurlijk onmogelijk en er moet dis een misverstand zijn, waarbij men personen en zaken verwart Inderdaad is zulks het geval. Men meent dat dr. Bendien een geneesmiddel tegen kanker heeft gevonden en dat de geneeskundigen van Nederland (men spreekt gewoonlijk van „de officieele geneeskunde" ofschoon niemand weet wat men daaronder eigenlijk te verstaan heeft) daarvan niets willen hooren. Ton van Tast teekende in de Haagsche Post zelfs een welis waar geestige, maar hoogst onware plaat. Van den anderen kant ontkennen sommige deskundigen de waarde van de onderzoekingen op grond van bespiegelingen, waaruit alleen reeds blijkt, dat zij wél kennis genomen hebben van Bendiens onderzoek. Van de eerstgenoemde zijn er die zich met de meest ongemotiveerde klachten over Ben diens vermeende tegenstanders tot allerlei speculatieve beweringen laten verleiden. Een voorbeeld daarvan is dr. Bynen, die in een ingezonden stuk schrijft, dat detijdschriften artikelen van Bendien natuurlijk geweigerd hebben, want, dat hij die nergens beeft gelezen. Wat hiervan waar is, zullen wij hieronder vaa dr. Bendien zelf hooren. Van de vertegenwoordigers der „officieele geneeskunde" (s. v. v.) zijn er, die wel op een betere wijze aan en over dezen onderzoeker hadden kunnen schrijven. Daar wij van oordeel zijn, dat de geheels verwarring in hoofdzaak moet geschoven wor den op de debetrekening van een deel der pers, die onmiddellijk begonnen is een zaak naar voren te brengen, waarvan zij niet op db hoogte was en kritiekloos verwachtingen wekte, die zeer zeker niet zouden worden vervuld, heb ik terstond in mijn eerste artikel in dit Blad gewaarschuwd tegen ovlerijling en gezegd, dat een dergelijk ondeskundig en onoordeelkundig geschrijf de zaak veel schade deed. Om te weten, wat dr. Bendien zelf over dit alles daclit, heb ik hem persoonlijk bezocht, langen tijd met hem gesproken en veel wetens waardigs van hem vernomen. Daar op de tafel, tusschen de vracht pape rassen, geen plaats was zelfs niet voor mijn kopje thee, maakte ik op mijn knie enkele aanteekeningen. Schrijf asjeblieft niks op, collega, zei dr. Bendien haastig, ik heb al zooveel gepubliceerd gezien, waartoe ik geen verlof had gegeven dat ik bang geworden ben. Wees voor mij niet bang, zei ik, wij zul len niet over uwe methode spreken; ik be studeerde uw boekje.... Ja, ik las uw artikel daarover. Dat is het eerste wat ik graag van u wilde weten: acht gij het juist, wat ik schreef, dat overijlde en reclame-acktige publicaties in de pers de zaak kwaad doeu? Zondei twijfel, antwoordde dr. Bendien, en men heeft mij zell's verweten, dat ik mijn werk aan de publieke pers heb gegeven ot - laten geven. Maar ik ben toch niet meer de meester over wat anderen weien of hooren. Mijn boekje kan ieder lezen; en wat ik in ge sprekken meedeel kan iedei publiceeren; ik stel mijzelf in geen enkel opzicht verantwoor delijk voor vorm noch inhoud van de publica ties, die terstond in de bladen opdoken. De brieven van den Engelschen journalist waren mij totaal onbekend; en toen ik daarvan kennis kreeg, heb ik hem dringend verzocht niet over mij te schrijven. Maur ik kon niet tegenhouden, wat een ander buiten mij om over mij schrijft. Zij schreven weinig 0j niet 0ver da diagnostiek; meest over de behandeling. Ter wijl u daarover nog niets hebt gepubliceerd Juist Ik ben niet verantwoordelijk voor wat zij zeggen ondervonden te hebben, noch voor de perspectieven, welke zij meenen te zien. Ik betreur het zeer, dat men mij niet in de gelegenheid gesteld heeft mijn werk af te maken, zooals ik mij dit voorgesteld bad. Ik ben ervan overtuigd, dat het onverkwikke lijke strijdgeschrijf dan niet zou hebben plaats gehad. Het Leitmotiv van de persartikelen is wel een verwijt in alle toonaarden tegen de „offi cieele geneeskunde" gericht. En is de veronder stelling van collega Bynen juist, dat publicaties van uw hand door de Nederlandsche medische tijdschriften zouden zijn geweigerd? Geen kwestie van! Ik heb nooit artikelen ingezonden. De eerste publicatie is mijn boek je. Laat men dat eerlijk bespreken; dan komt vanzelf alles aan de orde wat voor de zaak van belang is. Medewerking van de Nederland sche medische autoriteiten heb ik niet veel gehad. U weet evengoed als ik, collega, dat het voor een medicus in de praktijk haast ondoen lijk is een wetenschappelijk onderzoek in eigen laboratorium en met eigen middelen te onder nemen en door te zetten. Als privé persoon kan men zulks ten slotte ook niet meer financie ren. Iemand, die geen laboratoriumwerk ver richt heeft, weet niet, dat dit enorme sommen kost. Men begrijpt zelfs niet hoe dit mogelijk is. Voor het controleeren van de resultaten van mijn behandeling kwam het er op aan een aantal patiënten in een ziekennuis te behan delen gedurende eenige maanden wat duizen den en wellicht tienduizenden guldens zou gaan kosten. Ik kan u niet anders zeggen dan dat ik hij mijn pogingen daartoe te geraken niet ben geslaagd, niet alleen niet in Nederland maar ook elders niet. Ik heb gehoord, dat de directeur van een ziekenhuis u wel' in de gelegenheid had wil len stellen patiënten in dat ziekenhuis te be handelden, mits hijzelf de gelegenheid zou heb ben alle maatregelen te treffen, die een zeer nauwkeurige controle van de diagnose moge lijk maakten. Daarover kan ik u moeilijk inlichtingen geven. Wél wil ik u vertellen dat ik veel moei lijkheden en onaangenaamheden heb meege maakt en dat ik zelfs éénmaal op een verzoek aan een instituut mijn methode te mogen uit werken (het was ditmaal een buitenlandsch instituut) niets anders dan het woord „neen" tot antwoord kreeg. Het ;ing er bij mij uitslui tend om de bevestiging van mijn diagnostische methode al duidelijker te doen uitkomen en tevens een voortzetting te kunnen ondernemen van de behandelingsmethode, die ik op de diagnostische methode had opgebouwd, maar waarover ik nog niets heb gepubliceerd. Ik begrijp heel goed, dat men over het algemeen sceptisch staat tegenover nieuwe methoden van kankerdiagnostiek en kankerbehandeling omdat er voortdurend methoden opduiken om weer onder te gaan. klaar ik kan niet zeggen dat men het een onderzoeker gemakkelijk maakt, wanneer hij niet behoort tot de kringen, die over instituten en ziekenhuizen beschik ken. Dat de British Empire Cancer Campaign aandacht schonk aan mijn methode, is niet, zooals Deelman het in zijn stuk in het tijd schrift van Zaterdag wil doen gelooven, geboren uit een pressie, die er van de leekenwereld uit op dit Engelsche Instituut is uitgeoefend. Terstond na het verschijnen van mijn boekje dat tegelijkertijd aan de meeste wetenschappe lijke bladen en groote dagbladen ter recensie is aangeboden, heeft dit Instituut zich met mij in verbinding gesteld, zooals u mag blijken uit dezen brief, die van 11 Mei is gedateerd. Thans sta ik ook met den Gezondheidsraad in verbinding.. Denkt u het nog zoo ver te brengen, dat een geregelde samenwerking met de Instituten van Nederland en met onze eigen ziekenhuizen tot stand komt Dat zal niet van mij afhangen. Ik ben te allen tijde bereid mijn methode te demon- streeren. Maar u zult toch moeten toegeven, dat ik van vele zijden ben aangevallen en dat vele brieven nu juist geen heel vriendelijke stemming ademen. Zoodra ik met den Gezond heidsraad heb geconfereerd, zult u daar waar schijnlijk wel meer over hooren. In ieder geval zal ik de relaties met de British Empire Cancer Campaign voortzetten omdat ik van oordeel ben, dat zij zich tegenover mij in alle opzichten buitengewoon bereidwillig hebben betoond. Wanneer men in het algemeen van oordeel is, dat men zich sceptisch tegenover nieuwe publi caties op dit gebied moet gedragen, dan heeft dit Instituut toch ook niet tegen dezen regel gezondigd. Men heeft niet terstond gejuicht, a:sof ik het kankervraagstuk had opgelost, maar heeft terstond een ernstig onderzoek naar de waarde van mijn methode ingesteld. Het instituut heeft geen termen aanwezig geacht cm met mij in relatie te treden, alvorens ik bewees, dat mijn diagnostische methode recht op onderzoek had. Daarom heeft men mij de bekende twintig buisjes ter onderzoek gebracht en, zooals u weet, bleek de diagnose in alle gevallen juist te zijn. Hoe dus Professor Storm van Leeuwen durft zeggen, dat ik niet in staat ten de kankerdiagnose vroeg te stellen, is mij een raadsel. Wij hebben Dr. Bendien bedankt voor zijn vriendelijke ontvangst en voor de bereidwillig heid, waarmede hij (vermoedelijk voor de zoo- veelste maal) het onderwerp opnieuw wilde entameeren. Toen wij thuis nog eens rustig over alles nadachten en de verschillende knipsels uit de couranten doorsnuffelden, konden wij niet anders dan tot de onpartijdige conclusie komen, dat deze episode in de geschiedenis van het kankervraagstuk-onderzoek weer eens duidelijk belicht, hoe verkeerd het is en tot welke animo siteit het aanleiding geeft, wanneer over medi sche en in het algemeen over wetenschappelijke zaken onbesuisd, overijld en voorbarig berich ten aan de dagbladen worden ingezonden. Na hetgeen over het resultaat van de eerste controleproeven is bekend geworden kunnen wij rustig de verdere ontwikkeling der gebeur tenissen afwachten. De methode zal door onge motiveerde reclame van ondeskundigen heusch geen waarde krijgen, maar evenmin door onge motiveerde kritiek de waarheid kunnen worden teniet gedaan. Daarom is een ernstig onderzoek zonder twijfel aangewezen en ik zie niet in. waarom de Nederlandsche deskundigen hieraan niet in de eerste plaats zouden meedoen. Tot beden heb ik alleen maar gelezen over een gedeelte van de methode (de uitvlokkings- teactie)over het spectroskopisch onderzoek las ik niets. Gelukkig laat Steemsma in het Nederland-sch Tijdschrift voor geneeskunde thans een heel ander geluid hooren; en, daar dezen onderzoeker zeker geen deskundigheid kan worden ontzegd, geloof ik, dat wij nu eerst in het goede stadium zijn ingetreden. Nu begint de wetenschap werkelijk te spreken. Laten dan de niet-deskundigen zich voorloopig afzijdig houden. Tilburg, 26 Augustus 1931. Wegens de buitengewoon groote deelneming werden de cursussen van den derden dag ge geven in de groote zaal der N. K. Harmonie in plaats van in het conservatorium der R. K. Leergangen, dat den vorigen dag te klein was gebleken. De eerste bijeenkomst van dezen druk bezet ten cursusdag ving om half tien aan en stond onder leiding van prof. dr. Th. Rutten. Als inleider in deze sectie: M. O.; U. L. O., Nijver heidsonderwijs en Vorming der rijpende man nelijke en vrouwelijke jeugd, voerde de zeer- eeuw. Pater J. L. Jansen C.s.s.R., hoogleeraar te Wittem het woord over: De psychologische waarde der bovennatuurlijke genademidde len voor de zedelijke vorming der rijpende jeugd. Na een algemeene inleiding van het onder werp kwam pater Jansen tot een bespreking van de zielkundige genademiddelen, die de rijpende jeugd gebruiken moet tot een vol maakte onderhouding der zedewet. Als het eerste genademiddel wees spr. op de kennis van God, een der natuurlijke middelen om Zijn wet te onderhouden. Vervolgens op het lidmaatschap der Katholieke Kerk, om daarna meer in het bijzonder de genadewerking uiteen te zetten der H. Sacramenten: de H. Eucharistie en de biecht. Een uitvoerige be spreking wijdde spr. aan de heilzame werking van het gebed, terwijl hij er in een slotbetoog op aandrong, dat de opvoeders een ruim ge bruik der genademiddelen door de rijpende jeugd zullen bevorderen, wijl de bovennatuur lijke genademiddelen van zeer groote psycho logische beteekenis zijn voor de zedelijke vor ming. Buitengeivoon Lager Onderwijs. De volgende les werd gegeven door dr. G, Janssens, geneesheer-directeur van het Genees kundig gesticht „Voorburg" te Vugbt. De president-curator der R.K. Leergangen, mr. A. baron van Wijnbergen, die zich inmid dels onder de deelnemers had geschaard, werd door den rector der Leergangen, mgr. Goos- sens, verwelkomd. Daarna werd de leiding overgedragen aan den voorzitter der sectie, Pater Pascliasius, O.M.C., van Langeweg, die met een enkel woord de behandeling van het onderwerp aan de orde stelde. De zedelijke vorming der abnor male jeugd. Dr. Janssens lichtte zijn reeds gepubliceerde stellingen over dit onderwerp nader toe. Met zedelijke vorming, zeide spr., bedoelt men de opvoeding naar vaste regelen. Bij deze ze delijke vorming moet men uitgaan van de om geving, die een sterke suggestie teweeg brengt. Toch beantwoordt in onze samenleving en in onzen tijd niet alles aan dit princiep. Men moet zich afvragen, of er nog van vaste begin selen sprake is, vooral als mem de ziekelijke uitwassen ziet, die de tegenwoordige verken nersbeweging in Duitsehland, maar ook elders, aankleven. Die veckennersibeweging verlengt voor velen de puberteitsjaren. Mem wil te lang jong blijven e-n men krijgt niet voldoende wer kelijkheidsbesef. Dit is, zegt spr., verkeerd en leidt tot exces sen. In de Duitsche jeugdbeweging wordt dat mi#t voldoende gevoeld, want men vergeet daarbij, dat bij elke opvoeding der jeugd het conservatieve element sterk vertegenwoordigd moet zijn. Bij ons Katholieken, liet spr. hierop volgen, is de jeugdbeweging door de geestelijke overheid iin goede banen geleid. Daarna werd aan de hand der stellingen uit eengezet, wat de opvoeder wil bereiken. Het doel van den opvoeder is tweeërlei n.l. hij wil het inleven in de maatschappelijke ver houdingen vergemakkelijken en hij zal zooveel mogelijk vormend op het karakter inwerken, zich richtend naar het .toekomstbeeld. Uitvoerig stond spr. daarop stil bij de milieu, verhoudingen en behandelde in dit verhand de wenschelijkheid van gezins- en gestichtsver- pleging. Spr. verklaarde geen bewonderaar van zich doen gelden en waarmede de psyoho-pa^a- o-oog te maken heeft n.l. genetische factoren van den aanleg en den biologlsohen grondslag tij de geestelijke vorming van bet kind. Bij de toelichting zijner 2e stelling n.l. dat de ervaring met moeilijk opvoedbare kinderen in linnen- en buitenland heeft geleerd, dat het allergrootste deel dezer kinderen binnen de „reuzen van het normale valt n.l. 80 pet bracht inleider de cijfers naar voren van oonsultatieibnreaux in binnen- en buitenland en gaf een inzicht in de werkzaamheid dezer bu reaux waarbij de verschillende systemen ter snrakè kwamen. In het vervolg van zijn betoog drong spreker aan op de stichting vanconeub tatiebureaux. opdat naast de de feestelijke volksgezondheid weeiklank vin aard omdat door het toevoegen van de i v-rie en de psychopathologie aan het psycholo^i -—Mi-ik der geneesheeren me- onderwu-s en de praktij K aei diseihe paedologen worden gevoini arts niet uitsluitend raad geven J afwijkingen, maar die tevens medisch opvoeder de kinderen zullen zijn. Na er opge-wezen te hebben dat het bezit ter van groote sociale waar ^elegen jSf het eminent belang aan. da toekomSit ook wanneer de gezinsar-ts de.^^d „e- paedologisch is geschoold Stokho3im sloot, spreker van het congres t in vindt een uitnemende vertolking ten «went n een artikel van Broeder die schrijft: Welk een weldaad W onze plattelandsgemeenten zijn als de mm* daar ook psychiatrisch onderlegd o*^pvoed kundig geschoold waren. Menig ^n daar later een bëlastimg voor het regelma gemeensdhapslevan» komt ten - pnPT1 voelt Staatszorg, omdat men zich met. helpend in te grijpen. Zulk een heil van zoo'n stumperd, die ^e11.1011 kan leven, de Minde ouders maken, hun den weg kunnen wijzen naar eem nog bereikbaar levensgeluk voor hu-n kin door Broeder Prudentius zoo juist gev kort in de opleiding ran den medicus, zoo A digde spreker, zou aangevuld h t door een speciale® cursus te door door Prof. Rutten voorgestel-de zou de eerste stap kunnen zijn voor destichting van een medische faculteit te Nijmegen. CURSUS SPELLEIDING Door het -bestuur van het R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem is een driedaagschecur- sus in spelleiding georganiseerd te Hilversum voor de jeugdleiders. In den namiddag van den eersten dag wer den een 30-tal deelnemers hartelijk ontvangen door de Eerw. Fraters van de Kweekschool te Hilversum. De Zeereerw. heer Lucassen, deken van Be verwijk, had de geestelijke leiding oip zich ge nomen. Hij interesseerde zich buitengewoon voor dezen cursus en heeft hem met de groot ste aandacht geheel gevolgd. Na -het Lof begaven zich de deelnemers naar het schitterende gemeentelijke sportpark, waar met den eigenlijken cursus begonnen werd, waarvoor de heer Dekker, directeur van het sportpark, zijn helanglooze medewerking ver leende Gedurende den geheelen cursus heeft hij zich een subliem leider getoond, die uit de deelnemers wist te halen wat er in zat en die hun een kijk op verschillende halspelen heeft ge-geven, die zeker niet zal nalaten vruchten af te werpen in de toekomst wanneer de jeugd- sport zal zijn ondergebracht bij de verschil lende patronaten. De morgen van den tweeden dag werd be steed aan spelleiding, waarna 's middags een excursie volgde,door de prachtige omstreken van Hilversum. De avond werd wederom aan spel besteed. Tot slot van dezen dag werd een voet hal-wed strijd gehouden. Tijdens het middagmaal van den derden dag werd door de-n nestor der deelnemers, den heer W. Heideiman uit Leiden, een hartelijk dank woord gericht aan deken Lucas sen en aan de Eerw. Fraters. Na het middagmaal begaven de cursisten zich naar het R. K. Jongelingen-Vereenigings- gebouw van de St. Vitusparochie, waar practiseh bewezen werd hoe de nieuwe richting in da patronaats-beweging kan worden doorgevoerd, vooral met het oog op groeps-indeeling en het vrije clubsysteem. Onder leiding van de patronaatsheeren-cursisten J. Jansen en Th. Terlinden werd hier het Volley-spel gedemon streerd en door de heeren cursisten beoefend. Daarna werd op de kweekschool onder leiding van den heer Dekker een honkibal-wedstTijd gehouden waarmede het practische gedeelte van den cursus beëindigd was. Tenslotte heeft de de-ken zijn dank betuig* aan de heeren cursisten, aan den heer Dekket voor zijn tactvolle leiding en aan de Eernfc Broeders voor hun onverdroten zorg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5