Uw Zenuwen meeren en worden Z.EXC. MGR. DR. W. H. NOLENS t TWEEDE NATIONALE BEIAARDWEDSTRIJD. m V KONINGINNEDAG DE ZUSTERS VAN MOERDIJK. HERDENKING DOOR MR. C. GOSELING. Bidden voor hem is dan ook de strenge plicht der dankbaarheid?' RADIO.REDE VAN DEN VOORZITTER VAN DEN R. K PARTIJRAAD. em. pastoor g. c. custers ALBERT THOMAS BEZOEKT HET STERFHUIS. HET GEVAAR VAN HET GEMENGDE HUWELIJK. UITVAART EN BEGRAFENIS. HULDIGING VAN DEN HEER SOKAL. DE NEDERLANDSCHE KLOKKEN- SPELVEREENIGING TE ROTTERDAM DE OPVOERINGEN VAN HET STADT- THEATER TE MAINZ. Voorzitter der laatste Arbeids- conferentie te Geneve. DE INDRUK TE GENEVE. ORGANISATIE VAN EEN REGEERINGS PERSDIENST. De wedstrijd. Mmm DE DERDE KRUISER. DOOR DEN VOLKSRAAD VERWORPEN. Mijnhardt's Zenuwtabletten EERHERSTEL DOOR DE DERDE ORDE. 31 Augustus trekt altijd nog, als een open baar feest. „De koning die verjaart, en de vlaggen hangen uit!' Daar komt meer muziek op straat en men schijnt op zoo n dag, al is men een ernstig wensch, wat mal te mogen doen. Dat gaat meer zoo. In een huiselijken kring kent men sommige voorname, deftige lui niet terug: ze kunnen wat gezellig zijn. En als het bruiloft is, of een intiem feestje, wel, dan leert men de menschen van een heel anderen kant zien. Dat een volk, volksfeesten heeft, kan niet verwonderen. Dat ligt volmaakt in de lijn Het, is altijd zoo geweest, en zal ook zoo blijven; wat voor regeering we ook krijgen Natuurlijk behoeft niet iedereen het eens te zijn met alle uitingen van feestvreugde bij een volk, bij een groote massa van zoo veel verschillende opvattingen. Zeker korrien er uitspattingen voor bij zoo'n gelegenheid, evenals bij zoovele ker missen vroeger en nu, hoewel daarmee nog lang niet het bestaan van zoo'n atgemeene feestviering veroordeeld wordt Zulke dingen wijten aan het kapitalisme, kan ©en meiisch met verstand alleen maar doen lachen. En bij gelegenheid van het koninginnefeest die excessen va,n jongeren en ouderen minachtend betitelen als Orainje- lol, doet geen hoogan dunk krijgen van eerlijkheid en oorspronkelijke geestigheid. Wij hebben er niets tegen, dat de verjaar dag der Koningin als eén volksfeest gevierd wordt. Evenmin als wij er iets op tegen zouden hebben, dat eventueel in een republiek zoo'n feest wordit. gehouden. Op zich zelf behoeft men iemand, die Ko ninginnedag viert, toch geen haar minder te achten, dan iemand die 1 Mei trachit te maken tot een feestdag. Wel heeft iedereen ertoe mee te werken dat zoo'n dag niet ontaardt, We bedoelen hiermede niet, dat er een puriteinsche deftigheid en strakheid zou moeten heerschen Doch wel, dat op zoon dag iedereen zich moet weten te beheer- schen, vooral op het gebruik van sterken drank. Feestvreugde leidt daar eenigszins toe. Fh'ukte en uitgaan maken dat zoo gemakke lijk. Terwijl het gebruik van dranken bi; zulke gelegenheden zich wteer zoekt te spuien in drukte en lawaai. In verband met drankgebruik zouden wi, voor Koniginnedag beel wat jongelui willen Waarschuwen voor andore gevaren, welke op zoo'n dag moer voor de hand liggen. Het met elkaar uitgaan en vooral van onbeken den met elkaar, leidt maar al te dikwijls tot erger uitspattingen. Waartoe drank en openbare feestvreugde sterk meewerken. In diiit verband moeten we nog even onze verbazing uitspreken over de zeer ordinaire, de volstrekt minderwaardige manier, waar op in advertenties door zoogenaamde dames en heeren deelgenooten worden gevraagd om koninginnedag te vieren. Haar werk in Finland. De eerste twee missiezusters van het Aller heiligst Hart uit Moerdijk vieren dit jaar in Finland haar zilveren kloosterjubileum. Voorts is deze Congregatie bijna 10 jaar in het land der duizend meren werkzaam. Twee feiten, welke aanleiding werden tot de niteave van een feestnummer in den hekenden vorm van „De Missiepost" der Priesters van Hart> met wie de Zusters samenwerken, Finland is oen heel moeilijk missiegebied en eischt een enorme hoeveelheid energie, kracht en volhardingsvermogen, 't Werk Mr. C. Goseling, voorzitter van den R. K. Partijraad, heeft gisterenavond voor de K. R. O.-microfoon de volgende herdenkingsrede uit- esproken ter gelegenheid van het overlijden an Mgr. Nolens wils- gaat êoedöndër den geestdriftigen drang van paters zusters maar vordert niet met sprongen, zusters blijken ook hier weer een prach- VhulP Dankbaar schetst Pater Hartwijk de schitterende activiteit van het groepje onver saagde Zusters, eener offervaardige Congrega tie, die begonnen in een bovenhuis, thans be schikken oveT 'n school met internaat in Hel- singfors en een kindertehuis te Viborg. BIJBELCURSUS OP DE H- LAND STICHTING. Van 5 tot 7 September a.s. zal op de H. Landstichting hij Nijmegen de zevende Bijbel cursus worden gegeven en wel door den Zeer- eerw. Pater Jos. Cools O.P., leeraar te Huis- sen. Het onderwerp is „De profeten der bal lingschap". De lezingen worden in Casa Nova gehouden, de eerste op 5 September om 15 uur, de laatste op 7 September om 9.30 uur. Gisteren overleed te Sïttard do Zeenearw. tueer Goswijn Constant Custers. KOLONEL VAN DER WAARDEN, t In 7 6-jarigen ouderdog is te 's Hage over leden de heer W. F. van der Waarden, gepen- sionneerd kolonel der Marine. INTERNATIONALE BLAUWE KRUIS. Ter gelegenheid van het gouden jubilé der nationale christen geheelonthoudersvereeniging werd dezer dagen te Utrecht de algemeene vergadering van het Intern. Blauwe-Kruis ge houden. Behalve de nederlandsche bestuurs leden, prof. Slotemaker de Bruine, ds. D. van Krevelen en de heer J. Henri Ledeboer, waren aanwezig vertegenwoordigers van Zwitserland, België. Frankrijk, Denemarken Noorwegen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Duitschland, Italië en Ronga Thong-a (Portugeesch Zuid- Af rika). De verschillende vertegenwoordigers gaven verslag van den strijd in hun eigen land. Als voorzitter van het Intern. Blauwe-Kruis werd herkozen Ds. Junod. Verder werden ge kozen Luitenant-Kolonel F. de Benoit van Bern als secretaris-penningmeester, en prof. Lemaitre van Genève. Daarna kwam het onderwerp ter sprake: „De Intellectueelen en de geheelonthoudingsbewe ging". Pastor Bode van Hannover hield daar over een referaat in de Duitsche, en ds. Gal- liene van Parijs in de Fransche Taal. Bij het geopende graf plegen wij, Katholieken, niet te spreken, maar te bidden. Gisterenavond is Mgr. Nolens gestorven. Hij was een der grooten, men mag wel zeg gen een der machtigen in onze volksgemeen schap, ook in de grootere gemeenschap der volkeren. Maar evenredig aan die positie was ook de verantwoordelijkheid, die hij zoo diep gevoel de. En daarom, Katholieken, die naar mij luis tert, en gij allen, die met ons gelooft in de Goddelijke Voorzienigheid, In het Goddelijke bestuur over al het geschapene, in Gods recht vaardigheid, in Zijn goedheid, in Zijn barm hartigheid bovenal vóór alles vraag ik u: Bidt voor dezen uitgestreden strijder, bidt voor dezen werker tot op het laatste van den dag: Heer, treedt niet in gericht met Uw dienaar God, wiens innigste wezen het is barmhartig te zijn en te sparen, voer hem tot het vaderland van Uw glorie. In die heerlijk troostende gedachte van de gemeenschap der Heiligen, kan Mgr. Nolens zoo na zijn dood ons Katholieke volk vooral nader komen dan hij het wellicht tijdens zijn leven menigeen was door het gebed Maar bidden is dan ook een strenge plicht van dank baarheid, den eenigen dien wij thans nog kun nen .vervullen. In den gewonen menschelijken zin van het woord zal Mgr. Nolens wel niet zijn een om wien velen uit persoonlijke droefenis treuren „als de overigen die geen hoop hebben". Maar ook, ja te meer voor hem geldt het woord van St. Paulus (I Thess. 4—13), die niet wilde dat wij onkundig zijn omtrent het lot van hen, die zijn ontslapen. Juist deze „meer eenzame" heeft dubbel recht op uw aller gebed. Als ik daarom ter voldoening aan het vereerend verzoek van den K. R. O. enkele eenvoudige woorden zal wijden aan de nagedachtenis, zooals men dat pleegt te noemen, van Mgr. Nolens, dan kun nen die slechts deze strekking hebben, u op te wekken in dezen geest „van de gemeenschap der Heiligen" aan hem te blijven denken. En vanzelf zullen dan- de werkers voor wie het nog dag is, in dien goeden geest en in de rustige bestudeering van zijn werk, een mach tige aansporing vinden om voort te gaan met verdubbelden ijver, onbaatzuchtig en getrouw, zooals hij: Utrique fidelis. En zij, die in levens- en wereldbeschouwing van hem en ons verschillen, zij zullen, hoop ik, in dit stille oogenblik om den grooten doode van waarlijk nationale beteekenis nog beter leeren begrijpen en waardeeren bet groote be ginsel, dat in alle menschelijke onvolkomen heid van uitvoering, ons leidt en leiden moet hij onze politiek en sociaal werk. Alles wat lelden kan tot heter begrijpen en waardeeren en dan wederkeerig heeft Mgr. Nolens steeds uit alle krachten bevorderd. Zijn scherpe en critische geest oordeelde niet zon der nauwkeurige kennis van personen en zaken en omstandigheden. Daarom oordeelde hij niet lichtvaardig en mede daarin ligt de grond zij ner nationale beteekenis. Ik spreek dus verder niet over de menigvul dige functies, die deze werker-staatsman bij de gratie Gods, vervulde, niet over al het werk, dat hij verzette, nog minder over de wijze, waarop hij dit alles deed. U kunt het uitvoe rig lezen in wat over hem geschreven is en nog zal worden. Ik wil hem zelf nog eenmaal tot u laten spreken. „Indien het mij veroorloofd Is te spreken in naam van de millioenen van hen, die hoewel verschillend in de leer, toch vereenigd zijn door hetzelfde geloof in een Goddelijke voor zienigheid, die het menschelijke lot leidt en regelt; in naam van hen die door al hun men schelijke inspanningen nederig gelooven de rol van medewerkers van God te Vervullen, voor wie tenslotte de Al machtige de oorsprong en het einddoel is, het centrum en de spil van alle eenheid, in naam van al die millioenen mannen en vrou wen, spreek ik den wensch uit, dat de zegen van den Almachtigen God moge rusten' op het werk, dat Mgr. Nolens met zulk een stoere kracht en zuivere bedoeling heeft mogen ver richten voor geheel ons volk. Ik heb mij veroorloofd de slotwoorden toe te passen op het werk van dezen grooten doode, maar dezen zegewensch sprak hij zelf uit te Genève bij de plechtige opening van het nieuwe gebouw van het Intern. Bureau van den Arbeid in 1926. Die woorden teekenen hem, zooals hij was en zooals wellicht niet ieder hem kende: den man, die zijn leven wijdde aan de verwezen lijking van de sociale rechtvaardigheid en aan de bevordering van den socialen vrede, en dit deed in de volheid van zijn Katholieke over tuiging. Maar U weet het, hij deed nog veel meer, in het groote kader der politieke en sociale activiteit in ons vaderland. Het is dan ook volkomen waar, wat de pers hedenmorgen een stemmig getuigde: Zijn dood is een zwaar ver lies, niet alleen voor de R- K. Staatspartij, maar ook voor het politieke en sociale leven van ons heele land. Voor de R. K. Staatspartij. U zal mij ten goede houden, dat ik daaraan nog een kort woord wijd. Hij heeft de partij het grootste gedeelte van zijn leven gekend in eenigszins andere organi satorische verhoudingen dan tegenwoordig. In zijn gemoedelijk Limburgsch kon hij nog zoo spreken van „diejen bond". Maar uit mijn er varing van den laatsten tijd weet ik maar al te goed hoezeer hij belang stelde in de kiezers organisatie en welke waarde hij hechtte aan haar werk. In het begin van zijn betrekkelijk korte laat ste ziekte heb ik met hem nog zaken behandeld, waarvan wij op onze a.s. Partijraadsvergade ring de vruchten kunnen plukken, als hij zelf er niet meer zal zijn. Dan zal het juist ander half jaar geleden zijn, dat hij zijn rede hield hij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Al gemeene landelijke organisatie der R.K. Staats partij. Hij beschouwde toen met zijn bekende scherpe onderscheiding en veelomvattende er varing het verleden der partij. Hij opende dan ook een perspectief, een vooruitzicht. Hij zeide: ,Kan de R. K. Staatspartij in al haar deelen, kiezers, gekozenen, regeeringspersonen, niet met eenige bescheiden, Jlpaste voldoening te rugzien op het verleden? Ook voor de toekomst is zij geroepen invloed uit te oefenen ten bate van het zelfstandig voortbestaan als eenheid, van het rijk in en buiten Europa en van de al gemeene welvaart van al zijn onderdanen in dien geheelen omvang van de eenheid des rijks. Daarvoor is in de eerste plaats noodig: behoud en versterking van de eenheid". U hoort het die eenheid is dus ook zijn poli tiek testament, maar die' eenheid duidelijk en nauwkeurig omschreven zooals hij dat ge woon was te doen als nationaal postulaat ten bate van het Ned. volk. Daar ligt de taak voor ons, werkers van den dag, formeel in de organisatie, maar niet min der materieel in den inhoud van ons politiek werk. ik wil getrouw blijven aan mijn voornemen om den doode zelf te laten spreken. Ik wil dus sluiten met zijn woorden in de Partijraadsver gadering van 24 Mei 1930: Ik zeg dank aan ons aller Heer en Meester met eenige woorden uit den heerlijken lofzang van David, die eigenlijk niets anders is dan een toespraak, een redevoering, gehouden bij de oprichting van den tempel, waartoe het ge heeld volk (en dan, zeide Mgr. Nolens in bijna schalksche interruptie van zich zelf, zooals nij dat doen kon, denk ik aan het Dr. Schaepman fonds) op grootsehe ruime wijze had bijgedra gen door goud, zilver enz., ieder naar de mate van zijn krachten, bij welke gelegenheid dank werd uitgesproken door David. En David be sloot zijn rede met deze woorden: Aan U, o Heer, behoort de grootheid, de macht, de roem en de overwinning. Aan U komt lof toe, want alles wat in den hemel en op aarde bestaat, behoort U, en aan U behoort dé heerschappij. Gij staat boven alle vorsten. Alle rijkdom en alle glorie behoort U. Gij hebt de opperste macht over alle schepselen en daarom bren gen wij U nu hulde en dankbaarheid en lof aan Uw heiligen Naam". Voor alles wat gij ons hebt geschonken in het rijke leven van Uw dienaar, Willem Hubert Nolens en wij bidden U voor hem om barm hartigheid en ontferming, om de eeuwige rust ln het licht Uwer glorie Voor ons om Uw bij stand en Uw genade om te werken voor de glorie van Uw Naam. Albert Thomas, de directeur van het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève, die op het Sociaal Economisch Congres te Amsterdam den dood van Mgr. Nolens vernam, heeft, voor hij het land weer verliet, aan de nagedachtenis van Mgr. Nolens willen hulde brengen. Hij bracht een persoonlijk bezoek aan het sterfhuis van den grooten doode te 's-Gravenhage. DE K. R. O.-FILM- 30 September in het Koloniaal Instituut. Naar men ons mededeelt van de zijde van den K. R. O., zal de door de N. V. Polygoon te vervaardigen propaganda-film in de tweede helft van September gereed zijn. Woensdag 30 September, des avonds, heeft ln de aula van het Koloniaal Instituut aan de Mauritskade te Amsterdam de eerste vertoo ning plaats, waarbij het K. R. O. salon-orkest zijn medewerking zal verleenen. Voor dien avond zullen slechts 500 kaar en tegen betaling worden uitgereikt; de overige worden gereserveerd ten getale van 150 voor genoodigden, waaronder ook de pers. Hierna werd de uitzending 2 minuten onder broken om op deze wijze hulde aan de nagedach tenis van Mgr. Nolens te brengen. Bij uiterste wilsbeschikking is door Mgr. dr. Nolens bepaald, dat de plechtige uitvaartdienst moet worden gehouden in de kerk der paro chie, waarin hij zou overlijden en dat deze uit vaartdienst moest worden gecelebreerd door den pastoor der parochie. En vervolgens, dat hij begraven moest worden op de begraafplaats te Venlo. x Daarom is bepaald, dat de Metten zullen gezongen worden ln de Parochiekerk van Sint Willibrord, Assendelft, straat te 'sGravenhage, Maandagavond 7 uur; dat de Lauden zullen gezongen worden in dezelfde kerk, Dinsdagochtend om half tien; dat de H. Uitvaartdienst zal worden gehou den in dezelfde kerk Dinsdag om 10 uur; dat in de Parochiekerk van St. Martinus te Venlo een plechtige Mis van Requiem zal wor den gezongen Woensdag om half elf, waarna de begrafenis op de begraafplaats te Venlo. De K.R.O. zal Dinsdagmorgen om 10 uur de Requiemmis uitzenden, welke in de kerk aan de Assendelfstraat, ln den Haag voor de ziele- rust van Mgr. zal worden opgedragen, Protestantsche maatregelen. De autoriteiten der Evangelisch© Ke<rk van Heseen hebben bepaald, dat in het vervolg huwelijken tussohen leden dezer Kerk en van een andere Christelijke Kerk slechts dan inge zegend kunnen worden, in-dien opvoeding in ■het Evangelisch geloof beloofd wordt. Als bruid of -bruidegom behoort tot een niet- Christelijke Kerkgemeenschap of tot geen Kerk, mag niet kerkelijk getrouwd worden. Kinderen van niet-protestantsehe ouders mo gen slechts gedoopt worden als een opvoeding in de Evangelische Kerk wordt 'beloofd en door evangelische peter en meter worden gewaar borgd. Kerkelijke begrafenis wordt slechts toege staan aan leden der Kerk; voor niet-leden al leen indien een gemengd huwelijk oorzaak is, dat de eigen Kerk deze begrafenis weigert. Deze begrafenis kan vervangen worden door een rouwdienst aan hujs hij degenen, die tot geen Christelijke Kerk behooren. De geloofsbelijdenis mag alleen worden af gelegd door kindereD die gedoopt zijn en bet godsdienstonderwijs gedurende den vastgestel- den tijd hebbe-n bezocht, terwijl kinderen van niet-evangelisch© ouders alleen aangenomen worden indien de ouders toestemming verleenen en beloven te zullen zorgen, dat de kinderen de beloften zullen nakomen. Men ziet: Kerkrechtelijke regels, welke die van ons canonieke recht zeer dicht benaderen. Gisteren is te Rotterdam het eerste deel van den tweeden nationalen bejaardwedstrijd gehou den, uitgeschreven door de Nederlandsche Klokkenspel-Ver- eemiging. Om half drie in den namiddag kwamen een aan tal beiaardiers en vrienden van het klokkenspel bij een in de Socië teit „Harmonie' aan de Coolvest, onder voorzitter schap van Dr. J. Casparie uit s-Hertogenibosch. Ingekomen was een telegram van den bekenden Robterdamschen bevorderaar van het bei aardwezen, den heer Ph. van Ommeren Jr., die mededeelde niet ter vergadering aanwezig te kun nen zijn en zijn beste wenschen uitsprak voor het verloop van den wedstrijd. Iff' v' - Onze correspondent te Genève seint ons d.d. 28 Augustus: De heer Sokal, de voorzitter van de Inter nationale Arbeids-conferentie van Juni 1.1. deed mij, als vertegenwoordiger der „Maasbode" de volgende verklaring toekomen, als een laatste hulde zijnerzijds aan Mgr. Nolens, wiens over lijden hij zoo diep betreurt. De verklaring is als volgt: „Met het diepste leedwezeD verneem ik, het overlijden van Mgr. Nolens den uitnemenden Nederlands'chen staatsman en den grooten lei der der Christelijk Sociale beweging. Ik heb het voorrecht gehad sinds tal van ja ren met Mgr. Nolens te mogen samenwerken en nog laatst in Juni, tijdens de arbeid sconfe- rentie. Wij allen hebben leeren waardeeren zijn onvermoeibaren arbeidslust, zijn steeds recht vaardige en krachtige interventies in de debat ten, de helderheid van zijn geest en de diepte van zijn kennis. Hetgeen bij Mgr. Nolens vooral trof, was ihet evenwicht in zijn opvattingen, de bijzonde re sterkte van zijn rechtsgevoel. Onder het eenigszins terughoudende uiterlijk van den po litieleen leider en van den uitnemenden jurist, ontdekte men weldra een diep bewogen ziel en een hart vol liefde en medelijden voor alle menschelijke ellende. Het was niet een politie ke of juridische opvatting die van Mgr. Nolens, een zoo hardnekkig verdediger van de arbei dersklasse maakte. Het was zijn o-preehte lief de voor de araien en onterfden, die mgr. No lens ertoe dreef, met hartstocht en met alle gaven van zijn grooten geest de belangen der arbeiders te bepleiten." Onze correspondent te Genève seint ons: Het bericht van het overlijden van Mgr. Nolens heeft op het internationale arbeids bureau groote verslagenheid gewekt. Mgr. Nolens werd daar buitengewoon gewaardeerd als een der getrouwste vrienden van de inter nationale arbeids-organisatie. Met dankbaarheid herinnert men zich op het internationale arbeidsbureau, hoe Mgr. Nolens herhaaldelijk in de moeilijke oogenblikken als een rechtvaardig arbiter tusschenbeiden is gekomen en het geschil tot oplossing had ge bracht. Ofschoon het iedereen in Juni ter internationale arbeidsconferentie reeds duide lijk was geweest, dat Mgr. Nolens zich helaas niet meer in zijn oude krachtige gezondheid mocht verheugen en ofschoon de latere be richten omtrent zijn gezondheidstoestand ook door Albert Thomas en zijn medewerkers met groote bezorgdheid werden vernomen, werd een zoo spoedig einde toch niet voorzien. De directeur van het internationaal arbeids bureau, Albert Thomas, die door jarenlange samenwerking met Nolens een groote, persoon lijke vriendschap voor den overledene gevoelde, zou juist gisteravond, overeenkomstig een dezer dagen gemaakte afspraak bij gelegenheid van zijn verblijf in Nederland, een bezoek aan Mgr. hebben gebracht. Met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orchest. Naar men ons mededeelt, zijn de besprekin gen, welke gedurende de zomermaanden tus- schen het Utrechtsch Stedelijk Orchest en het Stadttheater te Mainz met verschillende schouwburgen in ons land zijn gevoerd over een tournée van laatstgenoemd theater met medewerking van het U. S. O., thans ten einde gebracht, met het resultaat, dat opvoeringen gegeven zullen worden in Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, Haarlem, Nijmegen en Baarn. Deze voorstellingen, waartoe gekozen is de Zigeunerbaron van Johann Strauss, zullen plaats vinden in de tweede helft van Sep tember. Het muzikale deel zal staan onder leiding van Adolf Kienzl, General-Musikdirektor van het Stadttheater te Mainz, terwijl de regie in handen is van Edgar Klitsch, intendant van genoemd theater. Commissie van advies ingesteld. De Minister van Buitenlan-dsche Zaken heeft ingesteld een commissie, bestemd om de Regee ring van advies te diiemen ter zake van de organisatie van een Regeerinspersdiemst. Tot leden vam deze commissie zijn benoemd de heeren prof. mr. J. P. A. Frangois, adminis trateur aan het Departement van Buitenland- sche Zaken, voorzitter; D. J. von Bal luseek te Amsterdam; dr. M. van BLankenstein te Sc-he- veningen; mr. J. J. van Bolhuis t© 's-Graven hage; H. Kuijpers, vice-president van de Ver eeniging van Dagbladdirecteuren „De Neder landsche Dagbladpers", voorzitter van de Kar tholieke Vereeniging van Dagbladdirecteuren „De Katholieke Nederlandsche Dagbladpers" t© Rotterdam, A. J. Lievegoed te 's-Gravenhage, J. G. Pater, chef van den persdienst van het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie tevens secretaris der commissie; mr. L. J. Plemp van Duiveland, chef van het Bureau Pers aau het Ministerie van Buitenlandsche Za ken; Th. F. M. Schaepman, lid van d© Tweed© Kamer der Staten Generaal; P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In de toespraak, waarmede Dr. Casparie de vergadering opende, uitte hij verder den wensch dat het instituut der internationale beiaard- congressen zou mogen herleven, daar zij van zoo groot nut zijn voor de ontwikkeling van de kunst van het klokkenspel. Ten slotte stelde spr. de bedoeling in het licht van de wedstrijden, die beoogen ertoe mede te werken, dat de Nederlandsche beiaar diers zich op het kunstspel zullen blijven toe leggen. Vervolgens hield dr. Casparie zijn aangekon digde lezing over het herstel van oude bed aarden. Er zijn daarbij, naar de spreker uiteenzette, twee stroomingen. D© oudheidkundigen stre ven naar een historische reconstructie, maar hebben weinig oog voor de eischen van het muziekinstrument. Daardoor belemmeren zij de mogelijkheden om oude klokkenspelen weer bruikbaar te maken als speeltuig. Anderen daarentegen geven al hun aan dacht aan de muzikale waarde van het carillon. Zij heibhen weinig belangstelling voor het klok kenspel als geschiedkundig monument. Niet de klok is hij hen hoofdzaak, maar de Mank, de toon. DePermainente Oommissie van Advies uit de Nederlandsche klokkenspelvereeniging poogt tusschen beide uitersten inzake het herstel van oude beiaarden, den middenweg te bewandelen. Haar sympathie gaat uit naar de musici en near dé bruikbaarheid van het carillon als speeltuig. Maar zij wil met de wenschen van de oudheidkundigen rekening houden. Dr. Casparie zette dan uiteen, wat diit in de practijk wil zeggen. Als het b.v. geldt een oude beiaard met enkel klokken van één beroemde gietersfirma, dan late men het liefst intact, ook als de stemming te wenschen overlaat. Als alles va Isch is, dan doet men beter het carillon niet meer te bespelen en het te be waren als museumstuk. Men breide het niet uit met nieuwe klokken om er een toch onvoldoen de bespeelbaarheid mee te krijgen. Wanneer het echter gaat om een beiaard met maar weinige oude klokken, dan is het muzikale resultaat hoofdzaak. De oude Mok ken moe t men niet omsmelten, wel bij stemmen. Als dat niet mogelijk is, kunneh ze beter wor den verkocht om b.v. als luidklokkea te die nen. De uitbreiding met nieuwe klokken is al leen gewenscht als de oude klokken op peil kunnen worden gebracht. Dr. Casparie heeft zijn denkbeelden met vele verdere bijzonderheden toegelicht en na zijn lezing ontspon zich een geanimeerde gedach ten wisseling. Vervolgens sprak de heer B. Eysbouts Jr. uit Asten (N .Br.) over de moderne ontwikke ling van het mechanisch klokkenspel. De dis cussie over de overwegend technische uiteen zetting van den jongen Brabantschen klokken- fabrikant was in vollen gang, toen plotseling een stem de komst aankondigde van meester Jef Denijn. Onder luid applaus van de aanwezigen betrad de grijze Mechelsche beiaardier de zaal. Hf werd hartelijk verwelkomd door Dr. Casparie* die hem namens de vergadering nog geluk- wenschte met zijn zeer onlangs gevierde jubi leum. Nadat Jef Denijn aan de bestuurstafel had plaats genomen, werden de beraadslagingen voortgezet Er was op deze vergadering ook gelegenheid voor de beiaardiers om kwesties betreffende hun ambt, hun kunst en hun instrumenten te berde te brengen, waarvan er velen gebruik hebben gemaakt. Om ongeveer vijf uur werd de geanimeerde bijeenkomst gesloten. Om kwart voor acht klonken de eerste tonen van Willem Pijper's „Passepied" van den Stad huistoren. Het was de heer Willem Smit van Amsterdam, die als eerste deelnemer den wed strijd opende. De stille tuin van de Sociëteit „Harmonie" bood een uitgezochte gelegenheid om het caril- lonspel te beluisteren. De kalme, windlooze avond werkte mede tot een goed resultaat. Het aantal toehoorders was echter niet groot. Willem Smit had ais vrij nummer gekozen de bekende wals van Strauss „An der schonen blauen Donau", Jos Reekers nit Utrecht, de tweede deelnemer, een eigen compositie „Lente" (naar een gedicht van Bernard Verhoeven) en de derde, K. M. Luyten uit Enschedé, een thema met variaties van Gustaaf Nees. Het programma werd vlot afgewerkt en ter wijl de jury zich kon bezinnen op haar uit spraak, beklom Ferd. Timmermans den toren om een concert te geven. De Rotterdamsche stadsbeiaardier had een aantrekkelijke keuze gemaakt uit de beiaard-literatuur; vooral met de Fantasie van Handel, eenige volksliederen en het kwinten- en kwartenspel van Fr. Has selaar wist hij door een fijnzinnige en tem peramentvolle vertolking te hekoren. Na het concert klonk er een hartelijk applaus. Vervolgens zou de jury haar oordeel bekend maken. Zij bestond uit de heeren Dr J. Cas parie, voorzitter van de Ned. Klokkenspel Ver- eenrt'ing; Jef Denijn, directeur van de Beiaard school te Mechelen; Ferd. Timmermans, gedi plomeerd beiaardier te Rotterdam en te Schie dam; J. W. Meyll, gediplomeerd beiaardier te Nijkerk en Barneveld; Jac. N. D. Hoogslag, muziekleeraar te Sneek. Toegevoegd secretaris was de heer P. T. A. Swillens W« meenden als leeken, dat het peil der uit voering hij de drie op elkaar volgende deel nemers een stijgende lijn had vertoond. De jury oordeelde echter eenigszins anders. De totalen der gegeven cijfers leverden als resultaat op, dat de heer Jos Reekers den eersten prijs kreeg met 136 punten, K. M. Luyten den tweeden met 118 punten en Willem Smit den derden met 11a P De prijzen werden met een toepasselijk wooTd door Dr. Casparie uitgereikt. Hiermee was de wedstrijd ln de B-klasse geëindigd. De beiaardiers van de A-klasse h ben vandaag in Breda gelegenheid zie elkander te meten. Willem Pijper, wiens „Passepied" het ver plichte nummer was voor den beiaard, wedstrijd te Rotterdam. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Oponthoud te Jodhpur. De K.L.M. ontvangt uit Jodhpur bericht, dat het uitgaande postvliegtuig aldaar wordt op gehouden door zware regens, die het veld on- bruikbaar maken. Zoodra het twee dagen droog is zal het vlieg tuig zijn reis vervolgen. Een voorstel tot stopzetting van den bouw. BATAVIA, 28 Augustus (ANETA) Bij de herstemming in den Volksraad over het amendement-de Dreu tot stopzetting van den houw van den derden kruiser waarover gisteren de stemmen staakten, kwam men wederom tot een staking der stemmen n.l. 29 29 zoodat het amendement wordt geacht niet te zijn aangenomen. Over den post van 10.300.900 voor militair© uitgaven !van toet Departement der Marino staakten eveneens de stemmen. EIEREN. De Minister van Binnenlandsche Zaken Landbouw, gelet op zijne beschikking van September 1930, LIPLEES-VACANTIE-CURSUS De props gandacommissie van de Vereeniging tot 'bevordering der belangen van Sleohtfoooren- den heeft een liplees-vacantie-oureus op haar programma staan. Deze cursus zal plaats hebben van 5 tot en met 14 September a.s. op „Ons Landhuis" te Lunteren. daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Reel. 4279 DGVS 7 houdende voorschriften ten aan zien van de uitvoering van het bepaalde in de artikelen 1, 2, 3 en 6 van het Kon. besluit van 16 Juni 1930, Staatsblad no. 265, en artikel 3, 3e lid, van de Landbouwuitvoerwet 1929, zoo als die beschikking later is gewijzigd, heeft goedgevonden le. met ingang van 7 September 1931 in het bepaalde sub I, a, de zinsnede „Kleur voor ver- sche Hollandsche eieren zwart", te wijzigen in „Kleur: voor versche Hollandsche eieren, rood" en in het bepaalde sub I, c, de zinsnede „Kleur: zwart" te wijzigen in „Kleur: rood"; 2e. met ingang van heden in het bepaalde sub III de alinea „Tot 1 Maart 1932 zjjn de „Hol landsche geconserveerde eieren" van deze sor- teeringsvoorschriften vrijgesteld", te wyzigen in: „In afwijking van het onder dit punt in de voorafgaande alinea's bepaalde, zyn de eieren van deze sorteeringsvoorschriften vrijgesteld, indien een drukhoofdletter B van minimum 3 cm. hoogte in een staand vierkant met zyden van minstens 4 cm. op of aan de verpakking is aangebracht, onder de gewichtsaanduiding of de daarvoor bestemde plaats, op het opengeble ven gedeelte in de ruimte, die krachtens het be paalde sub V, a en b, voor de gewichtsaandui ding is aangewezen en in de gevallen, bedoeld sub VI, op het bij elke party bijgevoegd stuk; by gebruik van meermalige kisten of in de ge vallen, bedoeld sub VI, mogen de afmetingen 1/3 van de hierboven aangegeven grootte bedragen." In overleg met de secretariaten der Derde Or de van Sint Franciscus te Weert en Tilburg wordt op Zondag II October, octaafdag van het feest van den H. Franciscus van Assisië, een dag van algemeen eerherstel door de Derde Orde georganiseerd. De bedoeling is, dat alle tertiarissen van geheel Nederland op denzelf den dag eerherstel bieden aan Christus voor de vervolging, waaraan Hij en zijn H. Kerk met haar Opperhoofd in onze tijden blootstaan. Des morgens zal een algemeene H. Commu nie van alle Derde-Ordeüngen worden gehou den, des middags heeft een openbare, geza menlijke acte van eerherstel plaats, en waar 't mogelijk is, wordt des avonds een vergadering georganiseerd, waarin een spreker toet betref fende onderwerp zal behandelen. In de verschillende Derde-Orde-tijdschriften worden directeuren en tertiarissen opgewekt, allen zonder uitzondering aan dezen dag van algemeen eerherstel deel te nemen en er een grootsehe plechtigheid van te maken. PAKKETPOSTVERKEER MET NED. INDIë De aandacht van de afzenders van postpak ketten naar Ned. Inidië wordt er op gevestigd, dat pakketten, inhoudende versche vruchten, zaden, levende planten, enz. vergezeld moeten zijn van het voorgeschreven gezondheidscerti ficaat. Douaneverklaringen van alle pakketten moe ten steeds volledig worden ingevuld, het waax- debedrag voor meerdeTe artikelen niet in één bedrag doch voor elk artikel afzonderlijk. Ook de inhoud moet nauwkeurig worden aan geduid en niet ander een verzamelnaam als b.v. „manufacturen" of „kleeren". Blijkens mededeelingen van de Ned. Indische postadministratie moet herhaaldelijk de invoer van pakketten,, welke niet aan de gestelde eischen voldoen, worden geweigerd, of is aan zienlijke vertraging in de doorzending der pak ketten het gevolg. HENRTETTE DAVIDS. Met ingang van 1 Januari 1933 zal Henrietta Davids geen deel meer uitmaken van het ge. zeischap „Louis Bouwmeesters Revue",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5