r t ALGEMEEN OVERZICHT. DE SOCIALE POSITIE VAN SPANJE srs letten! I M NOBILE NIET GEVONDEN Katholieke en vrije syndicaten ZATERDAG 29 AUGUSTUS 19SÏ DE ZWEEDSCHE „QUEST' EXPEDITIE. HET LAND STAAT VOOR DE OPLOSSING VAN TWEE PROBLEMEN REVOLVERS, HOOIVORKEN EN KNUPPELS ER MOET HARD GEWERKT WORDEN INTERNATIONALE JUWEELEN- DIEF DE STAKING TE DUSSELDORF. OPSTANDELINGEN TER DOOD VEROORDEELD. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. DE EENE RAMP NA DE ANDERE OOGST-CATASTROFE IN RIJNLAND. AANSLAGEN OP VOORRAAD SCHUREN. DE POLITIE-MOORDEN IN DUITSCHLAND. OVERSTROOMINGEN AAN DE RUSSISCH-PERZISCHE GRENS. De oorlogsverklaring der Engelsche arbeiders Zooals gemeld, hebben de aigemeene raad der vakvereenigingen, de executieve commissie der labourpartij en de laigerhuisfracüe der arbei derspartij een oproep tot het volk ge-richt. Daarin wordt het volk opgewekt zich bij de arbeidersbeweging aan te sluiten „ter verdedi ging van de ware nationale belangen en tot een doeltreffende poging om tot een betere samenleving te komen". Verder wordt betoogd, dat de ware oorza hen van de finan-oiee-le crisis niet in het open baar zijn toegelicht. De nationale regeering wordt beschreven als een Tegeerlng van lieden die handelen zon der mandaat van bet volk. Die regeering aldus het manifest, doet een aanval 0p ,jen levensstandaard van de arbei ders, teneinde een toestand te bestrijden, die veroorzaakt is door een politiek van particu- lera 'hankbelangen, welke politiek zich onttreki a-au de openbare contröle. Men tracht de sociale politiek der natie om Tw te werpen en dit geschiedt niet, omidat de *ationale hulpbronnen plotseling zijn verrnin- 'die'r,(3 of omdat de natie niet in staat zou zijn te zorgen voor haar werkloozen, óók niet omdat de 'begroeting niet sluitend zou kunnen worden Semaakt, maar in de allereerste plaats omdat de tihancieèle belangen hebben uitgemaakt, dat Engeland een slecht voorbeeld geeft aan andere kaden, door belastingen op te leggen aan de rijken, om te voorzien in de behoeften van de armen. Het belang van de natie is zeer zeker ook bet belang van de arbeiders; maar dezen wei geren nadrukkelijk de opvatting te aanvaar den, dat het belang der natie kan worden ge diend door die arbeiders te verarmen. Diit manifest der arbeiderspartij wordt door de oomservatieve en liberale bladen streng veroordeeld. De 'bladen wijzen er op, dat óók Henderson dit manifest heeft onder- teekend, ofschoon hij vroeger zelf heeft aange drongen op het nemen van de noodige bezuini gingsmaatregelen. Hielt bestuur van die Britsche mijnwerkers- federatie heeft de pari. vertegenwoordiger der mijnwerkers in 't lagerhuis opgedragen de oppo sitie der vakvereenigingen en der arbeiders partij tegen de regeering te steunen. De mijnwerkers zijn in het lagerhuis ver tegenwoordigd door 43 leden. Henderson is als opvolger van Mac Donald toit leider van de Engelschle arbeiderspartij gekozen. Slechts 6 onafhankelijkem onder lei ding van Maxtom, stemden tegen Henderson. Met uitzondering van Mac Donald, Snowden en Thomas, waren alle vroegere ministers uit het arbeiderskabinet aanwezig en tot veler ver wondering ook de lord-kanselier, Sankey. Snowden heeft te kennen gegeven, dat bij van plan is zich uit hert politieke leven terug te trekken, zoodra de huidige internationale financieel® toestand geregeld en de financieele moeilijkheden opgelost zullen zijn. Herhaalde malen gingen er reeds geruchten, dat hij in verband met zijn gezondheidstoe stand, geen herkiezing wenschte, of zelfs zijn ontslag zou nemen als lid van het lagerhuis. Gisteren verklaarde hij, dart hij vier maan den geleden reeds aan Mac Donald zijn voor nemen te kennen heeft gegeven, zijn ministe- rieele functi-es neer te leggen, zoodra hij de rinancieele operatie, welke toen aan den gang was, tot een goed einde zou hebben gebracht, erwiji hij tevens van plan was, geen nieuwe verkiezing te aanvaarden. liet uitbreken van de internationale crisis heeft echter de uitvoering van zijn voornemens vertraagd. Hoewel omtrent Mac Donald eveneens der gelijke geruchten hebben geloopen, wordt thans van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze geens zins een dergelijk besluit heeft genomen. Hij is thans veeleer van plan zoo krachtig moge lijk zijn taak voort te zetten om den moeilijk heden bet hoofd te bieden. Het kabinet zal Maandag a.s. weer bijeen komen. Br zullen dan belangrijke beslissingen worden genomen. Het verdrag van Versailles In Républiique" woir&t d© vraag ge- steld, of men van Duitschland moet verlangen, dat bet zich aan den status quo houdt, en die vraag ontkennend beantwoord. In twee punten zoo verklaart het blad, is de door de verdragen ontstane toestand gevaar ljjk voor den wereldvrede. In de eerste plaats heeft een groot industri eel volk, zooals het Duitsche, een afzetgebied noodig en heeft men, zooals algemeen wordt toegegeven, een groote domheid begaan, om Duitschland zijn koloniale markt af te nemen. Tweedons is de Poolsche Corridor in zijn tegenwoordigen toestand een voortdurende oor zaak van ontevredenheid en niet in overeen stemming met de oplossing, die met zich wenscht. Allereerst moet Frankrijk de middelen zien te vinden, hoe Duitschland weer aan een kol> niaal gebied zou kunnen komen en tevens met alle macht aandringen op een Duitsch-Poolsche overeenkomst inzake het Corridor-vraagstuk. Mocht men in beide gevallen tot een resul taat geraken, dan heeft men het recht, Duitschland de verplichting op te leggen, geen maatregelen te treffen, om door een of andere handeling iets aan den status quo te verande ren. De Ontwapeningsconferentie Naar van welingelichte zijde verluidt, verwacht mem dezer dagen 'n schrijven van Henderson, waarin hij, In verband met die jongste poli tiek® gebeurtenissen in Engeland, zijn amibt ais voorzitter van de ontwapeningsconferentie •weer aan dien volkenbondsraad ter beschikking stelt. De volkenbondsraad zal, in verband hier mede, op zijn eerstvolgende zitting het vraag stuk van het voorzitterschap der ontwapeninge conferentie nogmaals ander d-e oogen zien, waarbij men zich zal afvragen, of Henderson, die indertijd om zijn persoonlijke eigenschap pen en niet als vertegenwoordiger der Britsche regeering tot voorzitter werd benoemd, weder door dien raad zal worden aangesteld. In elk geval zal het vraagstuk door den aangekondigd-en stap van Henderson worden opgelost. In vooraanstaande kringen van het volken- bondssiecretariaat houdt m-en Henderson voor de meest geëigende persoonlijkheid om deze conferentie te leiden. Het is echter geen geheim, d'ait van zekere zijde een zeer sterke activiteit gedeeltelijk langs diplomatieken weg, wordt ontwikkeld om in plaats van Henderson een anderen president voor de ontwapeningsconferentie te benoemen. Zou dit streven worden doorgezet, dan zijn do gevolgen welke hieruit kunnen voortkomen nog niet te overzien, vooral voor wat betreft h-et tijdstip, waarop de conferentie zal gehou den worden. Heeds eenige dag-en loopt h-et gerucht, over een uitstel van d-e conferentie, welke, zoo- als bekend is, op 2 Februari van het volgend jaar is bepaald en h-et valt niet te loochenen, dat de gedachte, de conferentie voor korten tijd, ongeveer tw-ee of drie maanden uit te stellen, opnieuiw veld schijnt te hebben ge wonnen. Naar verluidt zou ook aan de Fransche link sch-e partijen 'n uitstel tot na de Fransoh-e ver kiezingen in Mei van bet volgend jaar nd-et onwelkom zijn en ook van Engelsche zij-d-e wordt er d-en laatsten tijd op gewezen, dat de binnenlanöeche politieke toestand van Enge lan-d, welke in Januari en Februari te wachten staat, het houden van de conferentie in Fe bruari bemoeilijken zal. Te Genève staat men daarentegen in voor aanstaande kringen van het volkenbon-dissecre- tariaat op h-et standpunt, dat deze omstandig heden een uitstel van de conferentie niet recht vaardigen. Men vreest daar blijkbaar dat ook een kort stondig uitstel den volkeren het laatste restje vertrouwen i-n d-en ontwapenimgswil van de zwaarbewapende regeering-en ontniem-en zal. De plaatsvervangende Amerikaansche staats secretaris Castle heeft, volgens een bericht uit Washington, in een onderhoud met de pers verklaard, dat er volgens de opvatting van de Amerikaansche regeering niets is geschied, waardoor een uitstel van de ontwapeningscon ferentie gerechtvaardigd zou zijn. Ook de poli tieke toestand in Engeland verandert hieraan niets. Voorts sprak Castle de geruchten tegen, volgens welke de vraagstukken der oorlogs schulden en der schadevergoeding op de a.s. ontwapeningsconferentie -een belangrijke rol zullen spelen. Volgens d-e „Times" is de Italiaansche regee ring voornemens, er te Genève op aan te drin gen, om de candidatuur van Henderson als voorzitter voor de ontwapeningsconferentie te bandhaven. Zij gaat daarbij van de opvatting uit, dat Henderson niet als minister van bui- tenlandsche zaken van Engeland, doch om zijn persoonlijke verdiensten als voorzitter van de ontwapeningsconferentie is voorgedragen. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bü het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Reel. 4280 DGVS 7 Onrustig Spanje In antwoord op de interpellaties, die de Bas- kische afgevaardigden. Leizaola en Gil Robles Dinsdag in de cortes indienden naar aanlei ding van het optreden der regeering is de Bas- kische provincies en in Navarre, zeide minister Maura, dat men slechts de artikelen in de in middels verboden Baskische bladen behoeft na te lezen, om te kunnen bewijzen, dat door de Basken een anti-republikeinsche campagne wordt gevoerd. In een dier artikelen werd zelfs gezegd, zeide minister Maura, dat de regeering het volk het geloof ontrukt. Toen een der Baskische afgevaardigden, een geestelijke, den minister hierbij interrumpeer de met een „natuurlijk!" ontstond er in de kamer zoo'n helsch kabaal, dat zelfs het voor zittersbelletje niet in staat bleek de gemoede ren -te kalmeeren en voortijdig onder de slagen van den voorzitter bezweek. Toen de minister zich weei* eenigszins hoor- haar kon maken, ging hij voort met te verkla ren, dat in een modern Spanje een burger oorlog een dwaasheid zijn zou, wijl hierdoor het kostbaarste bezit van het volk, dat op slot van rekening het eenigste is, wat hem inte- resseert, zou worden vernietigd. Hierop ont stond wederom een heftig tumult, waarbij voor al de Baskische afgevaardigden tegen den mi nister van leer trokken. Toen de órde weer hersteld was, richtte de minister zich wederom tot de B-asken en ging voort: Als Katholiek verklaar ik, dat uw op treden onwaardig is. De godsdienst staat bo ven alles, gij echter plaatst se-ctarische gevoe lens boven Iedere godsdienstige idee. Gij zijt zelf de aanleiding, dat geheel Spanje tegen u in opstand komt. Bovendien wo-rdt gij nog in uw streven gesteund door een campagne van kloosterlingen, die u tot opstand aanhitsen. De regeering kon deze campagne niet langer dul- den. Een onbeschrijflijk tumult volgde op deze bewering van den minister, die zijn rede spoe dig daarna beëindigde. Bij een banket, dat den Spaanschen minis ter van buitenlandsche zaken. Lerroux door de Canarisch kolonie te Madrid werd aangeboden, hield de minister een groote politieke rede, die beschouwd wordt als een aanvulling op de rede, die hij op den partijdag te Valladolid heeft uitgesproken. In deze rede zeide Lerroux o.a. het volgende. Er zijn er, die mij als een ongeletterde be schouwen. In ieder geval zult gij moeten er kennen ,dat ik over een groote ervaring be schik, die de wetenschap der ongeletterden is. Deze wetenschap heeft mij leeren strijden en triomfe-eren. Ik heb steeds getriomfeerd en sinds ik de banier draag van de radicale partij kon ik op de parlementaire tribune verkla ren: „Gij kunt regeeren zonder mij, maar nooit zult gij regeeren tegen mij". Men heeft echter zelfs nooit zonder mij ge regeerd, u zult thans personen aan mijn zijde zien, die vroeger mijn vrienden niet waren, maar die het geworden zijn. Ik ben heftig be streden maar zij, die ipijn heftigste tegenstan ders waren, komen mij thans de verzoenende hand drukken. Ik verzeker u, zoo ging Lerroux voort, dat ik niet zal sterven, alvorens een regeering te hebben gepresideerd. Aan dit doel heb ik mijn bestaan gebonden. Wanneer? Dat weet ik niet, maar verliest uw geduld niet. Vraagt mij niet, om thans te regeeren, want ondanks den steun die mij de publieke opinie kan geven, zou ik als ik morgen aan den dag het bewind in han den moest nemen, er dood bij neervallen. Met de tegenwoordige cortes zou niemand tenzij hij, die op het oogenblik de leider is van de republikeinsch-socialistische coalitie, ook maar een minuut kunnen regeeren. Ieder ander zou het leven er bij laten en dit zou het einde zijn der republiek. In politieke kringen is men algemeen van meening, dat de twee laatste door Lerrbux ge houden redevoeringen bewijzen, dat hij de toekomstige minister-president van Spanje is Naar uit Madrid vernomen wordt, zijn dezer dagen in het klooster van San Millan bij Logrono altaargereedschappen en tal van an dere kostbare voorwerpen, waaronder ivoor- snijweïk ter waarde van rond 1.900.000 gulden door den gouverneur van de provincie Logro no in beslag genomen, nadat deze tevoren per. soonlijk een bezoek aan het klooster had ge bracht. De gouverneur deelde den kloosterlingen tevens mede, dat zij zich als gearresteerd moes ten beschouwen. Verder is bevel gegeven tot in beslagneming van een waardevolle bibliotheek, die eigendom is van het klooster van Najera, eveneens in de provincie Logrono. Het plein Praca do Comercio te Lissabon, waar de verschillende ministeries gevestigd zijn. Met het oog op den opstand worden de ingangen bewaakt door troepen bewapend met machinegeweren. Zal de oude strijd weer opnieuw ontbranden Het huidige Spanje staat voor de oplossing van twee groote sociale vraagstukken de Agrarische kwestie in Andalusie en Extrama- dura en het arbeidersvraagstuk, dat vooral in Cata-lonië, Asturie, Madrid en Valencia zoo dringend om verbetering roept. De groote stuwkracht, die van de katholieke sociale beweging uitging om deze beide proble men tot oplossing te brengen, werd ten zeerste belemmerd, ja zelfs volkomen lamgeslagen door de verdeeldheid, die er in de eigen partij heenschte. Na het versdhijnen van de Encycliek Rerum Novarum werden wel enkele „Circulos de obre- ros catolicos" katholieke werkliedenvereni gingen opgericht, die in 1912 nationaal georga niseerd werden in de „Federacion Nacional de obreros catolicos": zij hadden haar eigen or gaan „Eco del Pueblo" in Madrid, Valencia en in het land der Basken maakte de arbeidersbe weging wel enkele vorderingen, maar zij kon den bun ledental tocb nooit boven de 2000 op- voeren. Van den beginne af aan stond heel de beweging in 't teeken van patronage en zij was zuiver integraal, zoodat zij geen invloed kreeg op de arbeidersmassa. Het was meer voorzorg voor de arbeiders dan een feitelijke arbeiders beweging en meer een instelling van liefdadig heid, die een steun was voor behoeftigen en noodlijdenden, inplaats van een machtige organisatie, die er naar streefde om d-oor ia- grijpende sociale maatregelen de echte recht vaardigheid door te voeren, Intusschen groeiden de syndicalistische en socialistische arbeidersbonden op een gewel dige manier. Toen men inzag, dat de Federacion National niet bij machte was om zich daad werkelijk te weer te stellen tegen deze radicale syndicaten, stichtte men in 1914 in Madrid en in 1918 in Barcelona de Syndicatos Libros, die in 1924 op het congres van Pampeluna samen de groote centrale vormden der Confederation Na cional -de Syndicatos Libros. De „Syndi catos Libros" (die men in zekeren zin met de Hollandsche werkliedenvereenigingen kan ver gelijken) keerden zich vooral tegen het socia lisme en de revolutionnaire syndicaten. Zij streefden er niet naar om een soort staatssocia lisme in te voeren en zij veroordeelden den klassenstrijd, maar zij wilden de rechtvaardig heid weer herstellen door samen te werken met het kapitalisme en de wetgevende macht. Zij trachtten vooral een eenheidsfront te vor men tegen de gewelddadige revolutionnaire alge- meene stakingen der syndicalisten. De Syndi catos Catolicos stonden zeer sceptisch tegen over de Syndicatos libros, om-dat deze niet het praedicaat R.-K. voerden en de sociale en eco nomische punten van hun program op den voor-grond' stelden, terwijl zij de andere onder- deelen van hun sociale taak verwaarloosden en zuiver een massa-beweging in grooten stijl wil den worden. En zoo ontstond er tusschen heide organisa ties een strijd, die thans reeds meer dan 15 jaar duurt, en waardoor de weerbaarheid tegen -den gemeensohappelijken tegenstander gewel dig werd verzwakt. De oneenighei-d onder de katholieken tijdens de dictatuur was oorzaak dat de socialisten hun organisatie stevig konden uitbouwen, en korten tijd na den val van de dictatuur waren zij de eenige partij die over een goed geoutil leerde organisatie konden beschikken. Eerst ter elfder ure, nadat de eerste revo-lu- tie-poging in Jaca (November 1930) nog was onder-drukt en de dreigende aigemeene staking hij velen de oogen deed opengaan, begon men den ernst van den toestand in te zien. De kar dinaal-primaat liet op 31 December 1930 weten nat voortaan de katholieke syndicaten en de Syndicatos libros één organisatie mochten vor men, om de revolutie te voorkomen. In Maart 1931 heeft men nog getracht om deze bei-de werklieden-organisaties in één natio- nalen bond, de „Union Obrera", onder te brengen, maar vóór de unie tot stand kwam, was de re-voiutie reeds uitgebroken. Het was te laat. Op het oogenblik is het „Syndicate Anico del Tra-bajo" de machtigste arbeidersorganisa tie van Spanje. Deze anarchistische syndicalis ten verwachten de vrijmaking van den arbei dersstand alleen van de vernietiging van den staat en het kapitalisme. Zij proclameeren telkens aigemeene stakingen, waardoor het economisch leven geregeld in de war gebracht wordt. Zij hebben bijna 600.000 leden, die voor het meerendeel in Madrid, Andalusië en Cata- lonië gevestigd zijn. Zij beschikken over een eigen Bondsgebouw in Madrid San Mareoz, en het is wel zeer merkwaardig, dat dit gebouw eigendom is der Luises. Zij geven ook een eigen orgaan uit: „Soli-daridad Obrera". Dit Syndicaat heeft bij revolutie feitelijk de overwinning behaald. In Catalon-ië is deze regeering aan hert bewind gekomen, dank zij de hulp en steun van dit Syndicaat, Voor deze syndicalisten, die tijdens de dictatuur onder drukt werden, was de revolutie een dag van wraak op de Syndicatos libros. De kantoren der Syndicatos libros werden gesloten en de organisaties in Madrid en Ca- talonië voot ontbonden verklaard: (in het Noorden des lands bestaan zij nog). In 14 dagen tijd werden 13 leiders der Syndicartos libros door de syndicalisten gewoon op straat op klaarlichten dag vermoord, omdat zij weigerden zich aan te sluiten hij de anarchisten. Onge veer 18 leiders der Syndicatos libros zitten ge vangen in Madrid en er is een 'bevel uitgevaar digd om alle bestuursleden van deze werk liedenorganisaties te arresteere-n onder be schuldiging, dat zij met de dictatuur hebben samengewerkt. Het orgaan der Syndicatos libros „Union Obrera" is verboden: in ae plaats daarvan verschijnt thans „La Razon De Katholieke Werkliedenbond moet dus weer van voor af aan beginnen. De regeering is serieus begonnen met de syndicalisten te bestrijden en het söhijnt, dat de regeering het plei-t zal winnen, wanjt de aanhangers der anarchistische partij kunnen i-n een nacht weer verdwenen zijn, omdat de meeste gedwongen werden zich bij de anarchis ten aan te sluiten. Men beweert ook, dat de Syndicatos libros binnen afzienbaren tijd weer hun werkzaam heden zullen mogen hervatten: er is zelfs een zekere toenadering te -bemerken tusschen de socialisten en de Syndicatos libros. Het zal een groote vraag zijn of de oude strijd die er bestond tusschen de katholieke en vrije syndicaten, thans weer opnieuw zal ont branden tusschen de vrije syndicaten en de socialistische organisaties, of dat men met eerbiediging van elkanders princiepen om rede nen van praotisoken aard zal samenwerken om den -gemeensohappelijken tegenstander te be strijden. Van kerkelijke zij-de zal geen bezwaar meer gemaakt worden tegen het samengaan van katholieke en vrije syndicaten. Er is nog ééne hoop: de -helft van de afbei- ders behoort nog tot geen enkele organisatie. Maar dan moet er hard gewerkt worden, zon der talmen, anders zijn de syndicalisten en communisten ons weer voor. En men moet er stee-da op bedacht zijn, dat het wispelturige karakter van een Spaanschen arbeider en de snelle kleursverwiss-eling der Spaansche vak organisaties, naast een goede hoop, steeds een groot gevaar oplevert. Maar als men onmid dellijk en energiek de sociale hervormingen doorvoert in den zin der Encycliek Quadrage- simo Anno, dan -heeft dat werk ook voor het huidige Spanje nog kans van slagen. (Nadruk verboden). Poolsche ambtenaren door boeren overvallen. Actie tegen den roofbouw WARSCHAU, 28 Augustus (H. N.). In een Poolsch dorp bij de TsjechoSiovakische grens zijn Poolsche ambtenaren door een aa° tal boeren overvallen en mishandeld. De ambte naren haden tot opdracht de bosc „p„ten verdeelen onder de verschillende gem welke maatregelen noodig weiden geac 1 den roofbouw van de boeren tegen te gaan. Terwijl de ambtenaren aan het beraadslagen waren drongen plotseling honderden boeren, met revolvers, hooivorken en knuppels gewa pend, het dorp binnen. Drie ambtenaren wei den bewusteloos geslagen, de vierde wist te ontvluchten, doch werd door de boeren achter volgd, die hem revolverschoten achterna zon den. Tot nu toe zijn 15 boeren gearresteerd. Vondsten in het vroegere kamp van Sora en van Dongen. 'N HORLOGE DAT NOG LIEP Het rapport van de Zweedsche expeditie die met de „Quest'' d-e laatste maanden tusschen Spitsbergen en Nova Zembla heeft gekruist is -thans verschenen. De expeditie stond onder leiding van prof. A'hlman van de universiteit te Stockholm en -heeft ook een bezoek gebracht aan Foyn-eiland, waar zij het verlaten kamp van kapitein Sora en van v. Dongen nog hebben aangetroffen. In 'het kamp werden nog verscheidene voor werpen aangetroffen, die uitstekend bewaard zijn gebleven, o.a. een slee, een zilveren horloge een fotoigxafiertoesrtel, een Primus-kooktoestel enz. Alles was onder den oonserveeren-den in vloed van 't ijs nog in goeden staat, t Horloge liep, nadat het opgewonden was, weer ter stond. Ook een zakboekje met aanteekeningen en Italiaansche en Noorsohe bankbiljetten wer den gevonden. Alles bevindt zich thans aam boord van de „Quest" en zal aan de wettige eigenaars wor den toegezonden. De wetenschappelijke resultaten van de ex peditie zijn bevredigend, doch sporen van do Nobile-expeditie zijn niet ontdekt. Door voorbijgangers bij zijn kraag gepakt Naar het einde DÜSSELDORF, 28 Augustus (W. B.) Naar verluidt is hedenmorgen de overgroote meer derheid van de stedelijke gemeentearbeiders weer aan het werk gegaan. In sommige stads- deelen werden de werkwilligen gehinderd en uitgescholden, vooral door werkloozen en vrouwen en kinderen. Bij den dienst der kanaalweriken is het werk echter nog niet hervat. Me-n verwacht, dat morgen de staking beëindigd zal zijn. 18 andere verbannen Uit Rangoon wordt gemeld dat de leider der opstandelingen in Burma met 11 andere lei d-ers uiit het Tiharrawaddygebied, ter dood zijn veroordeeld. Saya San was de voornaamste en centrale leider van den opstand. Voorts werden 18 beklaagden verbannen en 8 vrijgesproken. Verklaringen van Green. NEW-YORK, 28 Augustus. (R.O.) Green, de voorzitter van de Amerikaansche arbeidsfede- ratie, schat het aantal werkloozen in de Ver- eenigde Staten, begin Augustus, op 5.11)0.000. Hij verwacht, dat dit aantal voor Januari a.s. met 2.000.000 zal toenemen. Green pleit voor een kortoren arbeidsduur voor de werklieden in alle industrieën, waar van meer heil te verwachten is, dan van het ontslaan van een deel der arbeiders. GEMEENTEARBEIDERS IN STAKING Naar uit Hadersleben gemeld wordt, is tegen Zaterdag a.s. een aigemeene staking der ge meentearbeiders te Kopenhagen afgekondigd. Het stadsbestuur heeft de noodige maatrege len getroffen, opdat de stad Zaterdag a.s. niet zonder licht en gas zal zitten. HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK Eenige dagen geleden werd te Düsseldorf op de Koenigsallee de Italiaan Victor Lorenzi gegrepen, die in een juwelierszaak een étui met 10 kostbare ringen had gestolen en zich met zijn bait uit de voeten maakte. Voorbij gangers hielden hem aan en leverden hem aan de politie over. Zes ringen werden nog in zijn bezit gevonden, de overige 4 had hij tijdens zijn vlucht weggeworpen. De politie heeft thans kunnen vaststellen, dat Lorenzi ook te Keulen verschillende juwee lendiefstallen heeft gepleegd. Lorenzi ontkent wel hardnekkig, doch is door de winkeljuffrouw uit één der zaken her- kend. Men gelooft, dat Lorenzi een bijzonder ge vaarlijke internationale juweelendief is. In Duitschland schijnt hij zich vooral in het grens gebied te hebben opgehouden, om zich snel over de grens te kunnen begeven, als de grond hem te warm mocht worden. Men heeft vastgesteld, dat hij zich ook in Engeland, Argentinië en Brazilië heeft opge houden. Lorenzi spreekt verscheidene talen en maakt een zeer intelligenten indruk. Hij beweert, dat hij, nadat hij te Brussel 3 jaar gevangenisstraf had ondergaan wegens het maken van valsche munten, zich in Luxemburg heeft opgehouden. Nasjitsjewan door overstrooming geteisterd t Talrijke personen omgekomen. Uit Nasjitsjewan in den Kaukasus wondt ge- 120 ernstig beschadigd. Ook eenige regeenngs gebouwen zijn vernield. waar. Te Ordohat stortte een in zich 30 zieken bevonden, die allen ^deel van het garnizoen te TifHs te naar het overstroomde gebied gezonden i "Schade wordt op 8 roebel go- schat. Nasjitejowan is onlangs geteisterd dooi een hevige aardbeving. De regen heeft veel bedorven De kamer voor den landbouw in de Rijn- provincie deelt mede, dat in de hooger gele gen gedeelten van de Rijnprovincie de hevige regens van den laatsten tijd oen katastrofe voor den oogst veroorzaakt hebben. Van het graan is nog geen 10 pCt. in de schuren en het te velde staande graan is zwart en schiet door. De gerst ligt gemaaid op het veld en ver- rot. De no-g niet gemaaide haver ligt tegen den grond geslaig-en en het onkruid schiiet weelderig op. In vele streken is de oogst voor 60 pCt. ver nield. Op talrijke kleinere en middelmatige boer derijen ontbreekt het noodige zaai- en brood, koren, daar datgene, wat op het veld staat, niet meer bruikbaar is. Ook in de aardappelen begint tengevolge van het natte weer het kwaad reeds grooteren omvang aan te nemen. Men vreest, dat talrijke boerderijen ten gronde zuilen gaan, Indien geen hulp wordt geboden. De kamer verlangt daarom, dat de rijks-, land- en gemeentebelastingen voorloopig niet betaald behoeven te worden en voor het uit stel dier belasting ook geen rente in rekening zal worden gebracht. Opwinding en schrik in een vreedzaam dorp Uit Bromervoerde wordt d.d. 28 Augustus gemeld: In den afgeloopen nacht brandden m dorp Graepel met slechts enkele nu^uten us- schenpoozen verschillende voor den land u gebruikte gebouwen geheel uit. Binnen een half uur brandden vier groote voorraadschuren met een groot gedeelte van den oogst tot en grond toe al. Nog terwijl de brandweer den eersten bran aan heit blusechen was, vloog plotseling de ge- heele voorgevel van een op 200 meter afsta -gelegen schuur over de volle breedte in bran Behalve de binnengehaalde oogst verbrand den hier ook nog 30 varkens. De aigemeene opwinding steeg nog meer, toen eenige minuten later met een paar korte hevige knallen een derde schuur in brand vloog. Ook hier gingen, behalve de oogst, ell varkens verloren. De opwinding en schrik der bevolking be reikten een hoogtepunt, toen onmiddellijk hierna een vierde schuur onder dezelfde om- standighieden Ln brand vloog. Weldra was de justitie en het parket ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Men vermoedt dart men te d-oen heeft met een aanslag op den binnengehaalden oogst. Van do daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. OVER HET KANAAL GEWANDELD. Het Engelsch Kanaal heeft Donderdag een nieuwe vernedering ondergaan, meldt Reuter. Reeds herhaaldelijk heeft men getracht, en met succes, het zwemmend over te steken, maar gisterenmiddag, tegen half vijf kwam te Dover een man aangestapt, die in letterlijken zin voor 't eerst over het Kanaal was gewandeld. Het is een jonge Oostenrijker, Karl Namest- nik eeheeten, die des morgens op zijn water ski's bij kaap Gris Nez in het water was ge stapt en zijn wandeling in den tijd van 8 uur 50 minuten volbracht. „Wacht maar, jullie krijgt allemaal je deel nog wel!" Naair het Wolffibureau uit Hamburg meldit, werd Woensdagavond een vijf en veertigjarige inspecteur van politie door een schot ernstig gewond. Toen hij zich op weg bevond naar zijn post, zag hij plotseling vijf fietsers voor zich van wie er een op hem toekwam en een schot op hem loste. De inspecteur van podtiïe stortte in el kaar en moest mert een ernstige schotwonde naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ongeveer vijf h tien minuten later ontmoette een politieman die de daders trachtte op ts sporen, een fietser, die uit tegenovergestelde richting kwam, en die hem toeriep: „Wacht maar, jullie krijgt allemaal je deel nog wel!' Ook deze fietser kon in het duister ontko men. TIFLIS, 28 Augustus (N. T. A.). Volgens hier ontvangen berichten hebben nabij de Russisch- Perzische grens groote overstroomingen plaats gehad, waardoor talrijke personen zijn omge komen. Tot nog toe heeft men 27 lijken geborgen. Honderden personen worden nog vermist en men vreest dat zij allen zijn omgekomen. POLITIE-INVAL BIJ DE NATIONAAL- SOCIALISTEN I BERLIJN, 28 Augustus (H. N.). De politie heeft vanmorgen een inval gedaan in een wo ning aan de Motzstrasse, waar nationaal-socia- listen hun kwartier hadden gevestigd. Het bleek, dat in deze woning des nachts eea twaalftal nationaal-socialisten op stroozakkeni sliepen, doch af en toe van hieruit ook poli tieke tegenstanders overvielen en mishandel den. Een onderzoek wordt ingesteld om na taj gaan, of de gearresteerden verantwoordelijk zijn voor de vele overvallen, die den laatste® tijd in de buurt van de Motstrasse zijn voorg® i komen. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9