Uit en door nieuwsgierigheid Geen eigen gezicht Iets nieuws ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931 DE TWAALFDE VOLKENBONDS VERGADERING GEEN GROOTE VERWACHTINGEN. MR. BALDWIN'S POSITIE IN HET KABINET. DE BEIAARD VAN DEN UTRECHT- SCHEN DOMTOREN. Veel belangstelling voor de beiaardbespelingen. DE PRIVY COUNCIL. PRODUCTIEVE WERKVERSCHAFFING. UIT VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN UIT MAASSLUIS VERZOEK VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR OM 10.000. UIT BERKEL EN RODENRIJS Van onzen correspondent). Genève, 2 September 1931 Men zon kunnen meenen, dat een algeimeene volkenbondsvergadering nimmer voor een dringende5- tank gestaan heeft dan de as Maandag beginnende twaalfde en dat dan ook buitengewoon belangrijke debatten en beslis singen ons te wachten staan. Het tegendeel schijnt helaas het geval te zullen zijn. Men heeft hier vrijwel algemeen den indruk dat weinig volkenbondsvergaderin gen een onbelangrijker verloop zullen hebben gehad da.1 d>ie welke wij thans gaan! tegemoet De redenen, die tot deze pessimistische voor spellingen leiden, zijn van verschillenden aard en hoezeer men de gevolgtrekking ook betreu ren moet, bij een nuchtere beoordeel ine van den toestand zal men moeten toegeven, dat althans enkele dier redenen van inderdaad dwingenden aard zijn. ■hJd? en economische wereldcrisis heeft thans het dringendst behoefte aan een ^nTOWaSft9 ml m de herzde- waagstuk |intmiaUonale schulden en der reparatiebetalingen moeten vervuilen. Hiertoe is ebhter de medewerking van de Amerikaansche regeering onomtbeer Anrari'ka is echter ln de volfcenbomdsver- gadcrung niet vertegenwoordigd. Nimmer is deze afwezigheid ran Amerika zoo pijnlijk ge voeld als thans. Voor iederen objectiewen beoordeelaar van den toertand is het duidelijk, dat de twaalfde wolkenbondsvergadering niet bij machte is eenigen beslissend en stap in de kwestie van •de herziening der internationale-schulden-en- herstelbetai ïmgen regeling te doen. Hoogstens ma een wensdh ln deze richting kunnen aan genomen worden, waarbij overwogen worden, stof deze ook bieden mogen en hoezeer zij stellig ook niet van belang ontbloot zijn, toch in deze tijden van crisis en nood als niet-an ders dan ondergeschikte kwesties te beschou wen zijn. De aanpassing van het volkenbonde- verdrag aan het pact van Kellogg, de verster king van de bevoegdheden van den volken bondsraad in crisistijden, de codificatie van het volkenrecht, de nationaliteit der gehuwde vrouw, de salamsregeling van het volkenbonds- personeel, de stilstand in de bouwplannen voor de nieuwe volfcenbondspaletoen, het zijn alles ongetwïjfeki dankbare onderwerpen voor een debat, doch de volkeren zuilen en terecht, daarmede niet tevreden zijn. Toch zat ik meen het boven te hebben uiteengezet 4e twaalfde wodjkeiubondisvergia- ring huu' meer verlangen, noodzakelijk eenjte. UTSfc6^'n®' een nieuw gewoel van orabe- -tl™ uioeten brenigen! Tenzij een wonder a^wuit en een nog onbekende man opstaat, die 10 vei'?adprinig zoo zou weten moe te sleepen, dat zij besluiten zal zich 'bet gezegde ter harte te nemen; „aux grands maux les grands re- mèdes!" Doch onze tijd bezit helaas dien grooten leider niet. Het is, zooals de „Journal de Ge- nève" gisteren opmerkte: „omae staatslieden hebben goeden wil en goed inzicht genoeg, doch het ontbreekt hun aan moed en vooral aan gezag. Een minister, die te Genève een werke lijk oonstruotaeve politiek zou durven voor stellen, zou als een naïeveling of in het eigen land als een verrader worden beschouwd. Omdat dit helaas de waarheid is, zal ook de twaalfde volkenbondsvergaderdng ons geen uit- weg uit den nood wijzen! Over de klokken van den Utrechtschen dom toren, ook over de klokken van het carillon, voor het meerendeel meesterstukken van de vermaarde Hemo- nog zou moeten HHI wat de uitwerking van ,een herzieningswensch op de openbare meaning in de Veneemigde Staten van Amerika zou zijn. Wellicht zullen vertrouwelijke besprekingen tusfsdben de voornaamste finianoieele gedele geerden van eenige Europeesebe staten, en ln de eerste plaats natuurlijk tussdhen den Fran- Bdhen minister van financiën Plandin en den Duitsehen gedelegeerde dr. Melctoiar, het nut tigst kunnen ziju en zal daardoor in Septem. her te Genève zegenrijke voorbereidende ar beid in stilte worden verricht, waarvan dan later bulten Genève de vruchten zullen plukt worden. ge- Belangrijke andere beslissingen op finan cieel gebied, met name met betrekking tot de bevordering ven internationale crediietvertee- ningen, zijn evenmin van de volfcenbondswer gadaring te verwachten. De kwestie van de crodiet ver J een ïmgen is in die eerste plaats in de handen van da internationale bank te Ba zel, en bovendien hebben de Bazelsohe finan cieels deskundigen en eweneens de door de Ku- ropeesche oommiasdie in Mei benoemde onder- oonnmisie voor het credletvraagisituk, duedelijk de stem der financieel© wereld laten 'hooren: „eerst verbetering der internatiioiiale politieke atmosfeer, voordat nieuwe credieten worden beschikbaar gesteld Kan de voEkenbonasvergaderijig dan nijet wat doen tot herstel van het politieke ver trouwen, dat èn door de financieele èn door de economische deskundigen een nood zakelijke voorwaarde voor wertoelijken vooruitgang op financieel en economisch ge bied wordt geacht? Enkele jaren geleden ln de periode-Briand- Ohamiberlain-Streseananin en zelfs ook nog ver leden jaar zou men hebben mogen hopen, dat de volke ubondewergadertnig de aanleiding zou kunnen worden tot belangrijke politieke be sprekingen en een gelukkige verbetering van de internationale politieke atmosfeer. Helaas kan men dit jaar ook hierop niet meer hopen. Van Engeland is in het geheel geen staats man aanwezig, die op het gebied der hooge politiek eenige bedrijvigheid zal kunnen ont wikkelen. Van Duitsöhland en Frankrijk zullen welis waar de ministers van buitenlandsche zaken elkander hier kunnen spreken, doch Briand en Curtlus hebben helaas niet meer dien door- elaanden invloed op de leiding der buitenland- eehe politiek van hun land, dien Briand en Stresemann in de jaren 1925—1929 hadden. De aanwezigheid van de ministers van buiten landsche zaken van Duitechland en Frankrijk te Genève is thans niet langer een waarborg, dat inderdaad hier gewichtige beslissingen op het gebied der DuitscbFransche betrekkingen zullen kunnen getroffen worden! Het kan in dit opzicht vreemd loopen. In de aanvangsjaren van den volkenbond pleegden de groote mogendheden slechts tweede-rangs staatslied en naar de zittingen van den val kenbond en naar de volkenbondsvergaderingen te zenden. Hun ministers lieten zij thuis. In 1925 maakte Chamberlain er een ge woonte van, dat ook de ministers van buiten landsche zaken der groote mogendheden steeds persoonlijk naar Genève kwamen. Thans is het een andere Britsche minister van bui- tenlandsche zaken, lord Reading, die voor het eerst met deze gewoonte breekt en hebben de Duitsche en Fransche ministers van bulten- landsche zaken ndet langer voldoende gezag iin eigen land, om hier bindende afspraken te maken. Zoo is (iaat ons hopen dat het slechts tij delijk is!) de beteekenis der Geneefeche Sep tembermaand plotseling weer danig gezonken. Briand en Curtlus zullen thans niet veel meer kunnen doen dan hoogst voorzichtig, in over eenstemming met hun eigen wankelende po sitie in het eigen land, de latere besprekingen te Berlijn tussohen hun minister-presidenten Inleiden! Wie nog eenige hoop mocht hebben gehad, dat ondanks de geringe kansen op eenig her stal van bet politieke vertrouwen tijdens de twaalfde volken, bond «vergadering deze toch nog iets nuttigs op het terrein der handels politiek zou kunnen volbrengen, zal ook deze hoop wel hebben opgegeven toen hij gisteren vernam, dat de economische coördinatiecom missie der Euiropeeeche commissie besloten heeft aan deze laatste voor te stellen, het rapport der economische deskundigenooanmds- eie-Trip over de betere organiseering der Euro- peesche voortbrenging en van den Europee- söhen handel aan de regeeringen ter overwe ging toe te zenden! Op duidelijker wijze kon het niet gedemonstreerd worden, dat 41 Euro- peeadhe regieringen van oordeed zijn, dat het aan de twaalfde volkenbondsvergadering ndet mogedijk zal zijn tot eenigen collectieven maat regel ter verbetering van Europa's handel en productie een besluit te nemen. Zoo zal de twaalfde volkenbondsvergadering aioh moeten beperken tot de bespreking van eenige kwesties, dóe hoe interessante discuseie- Onze Londensche correspondent schrijft ons: Mr. Baldwin neemt in het crisis kabinet den rang in van lord president of the council, een titel die nogal verwarrend is voor sommi ge volken, in het 'bijzonder voor de Franschen, die hun eerste ministers „president du con- seil noemen. De „council waarvan de drager van boven- genoemden titel president is, is evenwel de privy council, een lichaam dat in zijn oude gedaante met veel goeden wil zon kunnen ver geleken worden met onzen raad van state (waarvan natuurlijk de koningin presidente is). Zijn functie evenwel is een geheel andere geworden, vooral ln de laatste honderd jaren, 'en ook naar zijn samenstelling neemt hij thans ten geheel aparte plaats in. Hij heeft zich ontwikkeld uit de concilium regis der middeleeuwen, die zelf een gemoder niseerde vorm was van de Normandische com mune concilium. De „oouncil" was vaak een 'bolwerk van de koninklijke prerogatieven te gen het parlement. Tegen het einde der mid deleeuwen was het aantal leden zoodanig toe genomen, dat de koning slechts een en geren kring van raadsheeren placht te raadplegen, en deze kring werd „privy oouncil" genoemd, en was de voorlooper van een hedendaagsch ka binet. In de zeventiende eeuw verloor dit lichaam veel van zijn politieke en juridische bevoegdheden, tot het door sir William Temple gereorganiseerd werd. George I, die geen woord Engelsch verstond en zich nooit moeite gaf de taal zijner nieuwe onderdanen te leeren, verscheen nimmer op de zittingen van den privy council, en het gevolg .hiervan was dat de leiding der zaken in handen kwam van een comité van minis ters, dus van een kabinet. Ook heden ten dage is het kabinet de eigen lijke privy oouncil. Elk lid van het kabinet legt den eed als privy councillor af, doch hij houdt dien rang ook na zijn aftreden als mi nister. Bijgevolg zijn alle oud-kabinetsleden lid van de privy council, zoodat thans mr. Henderson en andere leden van het labour- 'kablnet zitting hebben ln denzelfden raad, waarvan 'skonings ministers deel uitmaken. Constitutioneel blijft men councillor voor den •duur van het leven van den souverein, door wlen men benoemd is, en nog zes maanden na diens dood. Het is evenwel gewoonte gewor den dat de opvolger de benoemingen her nieuwt. Een aantal der hoogste Engelsche en Schotsche rechterlijke ambtenaren de aartsibis- schoppen van Canterbury en York en de bis schop van Honden zijn rechtens lid van de privy council. Sinds het einde der vorige eeuw worden ook de premiers der dominions en deT zelfbesturende koloniën steeds tot privy coun cillor benoemd terwijl het ook gewoonte is dat verdienstelijke oud-ambassadeurs, oud-rechters en zelfs groote figuren op het gebied van we tenschap, letteren en kunst ln den raad zitting Brrijgen. Als izeldzame onderscheiding wordt het lidmaatschap ook verleend, op voordracht wan den eersten minister, aan verdienstelijke paTtijgenooten die niet ln aanmerking wen- schen te komen voor een peerage. Het college heeft dus een zoodanige uitge breidheid verkregen, dat het, ln zijn geheel, als advlseerende raad van den koning geen praktische beteekenis heeft. De leden van het •kabinet evenwel adviseeren den koning in bun hoedanigheid van privy councillor. Het is niet algemeen bekend, dat een eerste minister in Engeland constitutioneel niet bestaat. Eerste minister is die privy councillor, die tevens eerste lord van de schatkist is. Zijn oollega's worden, voor zoover zij het niet reeds zijn, door den koning benoemd tot privy councillor; ver volgens keurt de souverein de door den eer sten minister voorgestelde „r-cl verdeeling" ;oed. Tot in de laatste jaren van koningin Victo ria toe konden leden der oppositie, die privy councillor waren, door den souverein geraad pleegd worden buiten den eersten minister om. Onder Edward VII werden hiertegen evenwel bezwaren te berde gebracht door mr. Asquith, en sindsdien is de beteekenis van het raadheer- schap voor niet-leden van het kabinet nog af genomen. Alleen oud-premiers en andere •staatslieden van nationale beteekenis worden bij zeer zeldzame gelegenheden neg wel eens, gemeenschappelijk met leden van het kabinet geraadpleegd als privy councillors. Volledige zittingen van den raad worden ge houden bij een troonsbestijging bij de aankon diging van het huwelijk van de(n) regeeren- de(n) souverein, in welk geval de lord mayor van Londen de zitting bijwoont. Ook bij andere plechtige, ceremonieele gelegenheden, komt de volledige raad bijeen. Koninklijke besluiten worden afgekondigd de privy council; vandaar de benaming onder in council". Voor de betreffende zittin gen worden uitsluitend die leden van het ka binet of die staats functionarissen opgeroepen, die met het besluit te maken hebben. De mi nister contrasigneert een besluit niet als lid van het kabinet, doch als lid van den privy •council. De handteekening van den griffier van den privy council is onontbeerlijk. Voor zijn administratieveu en juridischen arbeid is de raad in een aantal commissies verdeeld. Het is door den aard van dit deel van zijn taak dat de council overeenkomst ver toont met onzen raad van state. ny's, hebben we vroeger al eens iets meegedeeld. Waar we thans op willen wijzen het Is op het pro fijt dat er in den laatsten tijd van getrokken wordt, Meer dan vroeger grijpt het gemeen tebestuur de gele genheid aan, om bij feestelijke ge legenheden de zware bronzen stemmen van de luiklokken te la ten hooren. Maar ook het carillon vervult een rui mer taak dan wel eer. De Utrechte naar is jaren lang gewend ge weest aan zijn Meiklokjes en aan het klankenspel op Zaterdagmor gen, den markt dag, al gaat er op dezen dag ook veel geluid van de klokken in het stadsgewoel verloren. Behalve ln Mei en op Zaterdag vergastte de stadsbeiaardier, de heer J. Wagenaar, de burgerij op nationale feestda gen op klokkemmuziek. Hij voert dan programma's van vaderlandsche liederen uit. Sinds de Nederlandsche Klokken- spelvereeniging optreedt, waarvan te Utrecht ten actieve afdeeling huist, zijn echter de speciale concerten in aantal vermeerderd. Deze vereeniging bevordert de uitwisseling van beiaardiers en zoo krijgen de Utrechtenaren, behalve het spel van den heer Wagenaar, ook menigmaal het spel van andere beiaardiers, Hol landers en buitenlanders, te genieten. Verschil lende beiaardiers brengen verschillende speel stijlen mee. Er kunnen dus interessante verge lijkingen worden gemaakt, zoowel met betrek king tot den aesthetischen aanleg als tot de technische vaardigheid. Het publiek stelt deze uitbreiding van de beiaard-bedrijvigheid blijk baar zeer op prijs. Er zal natuurlijk altijd een belangrijk percentage inwoners blijven, dat, gewend of meer dan gewend aan het mechani sche spel bij de vaste tijdsaanduiding van het uurwerk, voor den klokkenklank betrekkelijk onverschillig blijft. Anderen weten niet al de fijnere finesses te onderscheiden. Maar er is toch bijzonder veel belangstelling voor den zin genden toren en bij die belangstellenden zijn veel serieuze luisteraars, die geen concert over slaan. Zij nemen bij voorkeur plaats in. den Kloosterhof, waar zij, omgeven van gothische bouwkunst, peinzend gelijk de schrijvende monnik van Jan Brom op den fontein, wel ln een zeer passende omgeving vertoeven en bo vendien, als de wind wat gunstig is, den vallen den klank acoustisch onder goede condities krijgen aangevoerd. Te Utrecht is men niet gezwicht voor den aandrang van hen die hebben gepleit voor een ombouw der Hollandsche carillons volgens het Mechelsche systeem. De verslagen van het gou den Jubelfeest van Jef Denijn hebben ons ver zekerd, dat ook wanneer het mechaniek een rof feling op den klokwand mogelijk maakt, zoodat de illusie van een lang-aangehouden toon wordt gewekt, een sober spel, zonder te veel tierlan tijnen mogelijk is. Vooral Denijn zelf wendt zijn fiorituren en tremolo's met mate aan en zijn spel is van een monumentaal meesterschap. Te Utrecht echter heeft men het verband tusschen het stokkenklavier en den klepel gehouden in den ouden trant. Men hield vast aan de opvat ting dat een klok geslagen, niet gespeeld moet worden, dat de objectiviteit van den toon ge handhaafd moet worden om het kiokkekarakter niet te verloochenen en dat de bijgeluiden en het vervloeien der klanken zonder meer moeten worden aanvaard. De openheid van de klokken kamer, waardoor de tonen niet „gemengd" wor den alvorens zij naar buiten komen, werkt er nog aan mee die eerlijke muziek in haar eigen karakter te handhaven. Ondanks dit traditionalisme zijn er nog beiaardiers te vinden die op den Utrechtschen beiaard den toon een zekere persoonlijke kleur weten te geven. Hoe zij dien heksentoer op de stokken klaarspelen is hun geheim, maar bij een beiaardier als Leon Henry, uit Nivelles (Nijvel zegt de Dietscher), die onlangs te Utrecht concerteerde, was een zekere afwijking van den hier meest gebrulkelijken speeltrant duidelijk waarneembaar, ook in het bijkleuren van den toon, in den aard van zijn toucher. Henry bleek overigens een groot virtuoos, die voor watervlugge of pathetische passages niet terugschrok, een der knapste leerlingen van Denijn's school. De Hollandsche beiaardiers stellen gewoonlijk hun programma's met meer smaak samen dan de Belgen. Zij trachten geen serenades van Toselli, geen stukken typische pianistiek van Chopin in klokkenklank om te zetten en spelen nog 't liefst de composities die direct „op het lijf" van den beiaard zijn geschreven. Een zeer goeden indruk maakte dezer dagen het spel van den Nijkerkschen beiaardier Joh. W. Meyll. Hij had lang gestudeerd, om de eigen aardigheden van het Utrechtsche instrument te leeren kennen en daarom was het zooveel te meer te betreuren, dat het begin van zijn con cert door den onbarmliartigen regengod werd belaagd. Ook hij heeft bij Denijn lessen gehaald en is in April j.l. gediplomeerd. Hij is zeer sober in zijn tremolo's, in zijn dynamiek en agogiek en de enkele uitstapjes die hij maakt bleken steeds artistiek verantwoord. Vooral de Gavotte van W. de Tesch en een Feestmarsch van den Utrechtschen musicus Jos. Reekers klonken uitstekend. Het eerstvolgende speciale concert zal weer door Wagenaar worden gegeven. Moge de Ned. Klokkenspelvereeniging haar mooie werk kunnen voortzetten. Zij verschaft er aan velen een groot genot mee en maakt beiaarden en torens tot levende elementen in het leven onzer Nederlandsche sleden. De ongeloovigheid van den Apostel Thomas is klein ln vergelijking met de nieuwsgierig heid van La Condamine, een der leden van de Fransche Academie in de achttiende eeuw. Hij is het klassieke voorbeeld een er onverzadig bare nieuwsgierigheid, met alle noodlottige ge volgen van dien. Tijdens zijn rusteloos leven nam dit gebrek steeds in buitensporigheid toe ©n tenslotte voerde het hem in den dood. Eenige voorvallen en het vreemd verhaal van zijn sterven, mogen een poging zijn tot uitdrij ving van de kwaal der nieuwsgierigheid, waar- 85,11 zooals steeds beweerd wordt vooral de vrouw lijdt. Een der vele „hobbies" van La Condamine tijdens zijn schooljaren was de studie der aard rijkskunde. Uren aan 'n stuk bestudeerde hij op een dakkamertje in Parijs het ingehouden spel van lijnen en stippen op een globe, en als hij mijmerend in den small en doorkijk op den hemel ontzagwekkende wolkendrommen ais wilde horden voorbij zag trekken, werd zijn hart onrustig van de vreemde pijn der nostal gie en openden zich voor zijn verbeelding paradijselijke perspectieven. Na de beklemming der schoolbanken meldde hij zich aan als vrijwilliger. Bij het beleg voor Roses baarde zijn moed groot opzien, maaT niemand vermoedde nog, dat hij ln het beton nen dezer heldhaftigheid slechts gehoor gaf aan de roepstem van zijn hart, dat bevrediging voor een nieuwsgierigheid begëerde. Hij zocht altijd het merkwaardige en het deerde hem niet of hij het vond na een hevig verzet of daar, waar het gevaar het grootst was. Hij vocht in de voorste linies om het verloop der krijgsverrichtingen zoo nauwkeurig mogelijk gade te slaan en om de eigenaardige bekoring der knallende batterijen zoo volledig mogelijk te ondergaan. Zijn leven was één zwerftocht om de bevre diging zijner nieuwsgierigheid. Hij maakte een reis om de wereld, waarvan hij doof en half verlamd terugkeerde. Zijn kwaal was alleen maar verergerd: hij bleef onvoldaan. Tijdens een verblijf in een Italiaansch dorpje aan zee, maakte men hem attent op een altijd brandende waskaars voor het Mariabeeld, welk licht bedoeld was als behoedmiddel tegen overstroomingen. Dit prikkelde de nieuwsgie righeid van La Condamine, hij wilde de kracht dezer beschutting beproeven. Toegevend aan een zonderlingen' impuls blies hij de kaars uit. Onmiddellijk keerde de geheel© bevolking der streek, zich tegen hem en onder een regen van steenen werd hij het dorp uitgejaagd. Nauwe lijks heeft hij zich in veiligheid gesteld, of hij grinnikte vergenoegd over het negatief resul taat van zijn optreden, daar immers het dorp niet door het water bezocht werd. Geen enkel vertrek of bureau, geen enkele kast of Iade kon veilig gesteld worden voor zijn nieuwsgierigheid. Met de behendigheid van een beroepsinbreker opende bij de geheimste sloten om zijn honger naar het onbekende te verzadigen. Rusteloos zon hij op middelen de duistere dingen des levens te doorgronden, en deze weetgierigheid vooral, maakte hem tot een groot geleerde. Hij was een bekende figuur bij alle terechtstellingen, de beulen beschouw den hem als een bekwaam vakgenoot. Met gespannen aandacht bestudeerde hij de gelaats trekken der ter dood veroordeelden tijdens de laatste oogenblikken op het schavot. Toen La Condamine oud geworden was leed hij aan alle mogelijke ziekten, welke hij voor namelijk door zijn nieuwsgierigheid had opge- loopem. Maar bevredigd was hij niet. In 'ut jaar 1774 meende een jong geneesheer aan de Academie door middel van een uiterst moei lijke operatie een kwaal te genezen, waaraan ook La Condamine leed. Direct bood hij zich aan als proefkonijn. Toen de geneeskundige hem op zijn hoogen leeftijd wees, waardoor de operatie ernstig gevaar liep te mislukken, schold La Condamine hem voor lafaard en een dag later vond de proef plaats. Gedurende het subtiele werk van den chirurg was de ge leerde het toonbeeld eener alleronaangenaamste nieuwsgierigheid. Hij scheen niet de minste pijn te voelen, maar waarschijnlijk vond ook hier zijn koelbloedigheid grond in de bekende kwaal. Zijn storende interrupties maakten den jongen heelkundige zoo van streek, dat hij zich met koortsaohtigen haast naar het einde spoedde. Dit was echter niet naar den zin van den zieke, die de bewegingen van het mes nauwlettend volgde, als kerfde het in het lichaam van een ander. De operatie slaagde voortreffelijk. La Con damine bleek echter te ongedurig om aan het geneeskundig bevel roerloos te blijven liggen, te gehoorzamen. De wonde opende zich tot ge noegdoening van den raadselaehtigen patiënt opnieuw, zoodat hij zich op de hoogte van zijn toestand kon stelljen. Dit laatste verlangen echter werd niet bevredigd. Hij stierf een dag later aan de ongeneeslijke kwaal zijner nood lottige nieuwsgierigheid. MARKTBERICHTEN. Botermarkt, aanvoer 50 Kg., prijs 0.75 per half Kg. Eierveiiling, aanvoer 13226 stuks, prijs 4.80—5.80 per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voorwerpen zijn bij de politie nadere inlichtingen te be komen: een halsketting, een k inder paraplu ie> een rijwielbelastingmerk, een muziekboek. De S.D.A.P.-raadsfractie heeft de volgende voorstellen aan den raad ingezonden: 1. de Groote Gracht te doen uitbaggeren en dit werk te laten uitvoeren door Schoontooven- sche werkloozen, met subsidie van het RIJk, het werk beschouwende als productieve werKver schaffing; 2. de verbetering van den Ouden Singel, waarvoor elk jaar een posit van 2500.op de begrooting voorkomt, door werkloozen ulc de gemeente te doen uitvoeren; 3. en begrooting te doen maken van het dempen van den Zevender, welk werk eveneens in aanmerking zou komen voor dr ingenue pro ductieve werkverschaffing. Een zitting van de privy council wordt na tuurlijk gepresideerd door den president, zoo dat de eerste minister, indien hij de vergade ring bijwoont, onder het presidium staat van •een lid van zijn eigen kabinet. Tot in moderne tijden toe was de lord president steeds een lid van het hoogerhuis. De werkzaamheden aan het lord president schap verbonden zijn weinig omvangrijk en mr. Baldwin kan dan ook beschouwd worden als minister zonder portefeuille. Als zoodanig 't Zal een kleine tien jaar geleden zijn, dat de radio populair werd, dat er radio-hartstoch- ten werden ontketend iets waarvan we nu nog de naweeën ondervinden en dat we alleen 'n soort vervormden toeter als luid. spreker kenden. Wat was het toentertijd 'n genot te weten wat we 's avonds muziek hoor den, uitgevoerd door een Engelsch orkest, musiceerende ver over de donkere wateren der Noordzee 't werkte verbazend sterk op je fantasie. Nu gaat helaas onze belangstelling alleen nog maar uit naar ons fietsvlaggetje en buur man Kraak, die zijn toestel altijd zoo luid- rucbtig aanzet. Neen, 't fijne geheimzinnige is er al lang af. Maar er komt iets nieuws! We zijn al niet meer verbaasd, wanneer we hooren van beeld- overbrenging ten dienste van politie en ge ïllustreerde pers. Doch de mogelijkheid, ver verwijderde gebeurtenissen tegelijk te hooreD en te zien (zooals we nu voorbije gebeurtenis sen op de geluidsfilm hooren en zien) die mogelijkheid opent wijde perspectieven en geeft ruimte aan nieuwe poëzij, die in de radio tenzij onder 't litterair half uurtje niet meer te vinden is. We moeten evenwel de moeilijkheden niet onderschatten en zooiet3 beweren van: „Wach. maar, over 'n jaar of vier, zal je 'r is zien, dan praat je met je nicht in Adrianopel of ze naast Je zit. We moeten rekening houden met wat bereikt is en wat in de naaste toe komst te bereiken valt, zonder ons aan te stoute toekomstdroomen over te geven. Het zien vanuit de verte (dus de „televisie") berust op denzelfden grondslag als de beeld- telegrafie die telegrafisch zwart-wit voorstel, lingen of foto's overbrengt. Iedere afbeelding Is daarvoor gescheiden in een groot aantal deeltjes, die we beeld-elementen noemen. Elk beeld-element wordt door een telegrafisch sig. naai overgebracht en dit telegrafisch signaal wordt door de ontvang-post weer ln een beeld element omgezet. Uit die vele beeld-elementen ontstaat dan weer de oorspronkelijke voorstel, ling. De nu voor politie of pers overgebrachte foto's die wel van voldoende kwaliteit zijn worden in ongeveer 500.000 beeld-elementen verdeeld en deze brengt men met behulp van automatische apparaten en een bepaald aantal minuten over. Dit laatste is een groot bezwaar bij de televisie. Hierbij is het n.l. noodig, dat een beeld in z'n geheel binnen één vijftiende seconde moet zijn overgebracht. Wat dus hier op neer komt: er moet een middel worden ge vonden waarmede het mogelijk is, de signalen der beeld-elementen tot een ontzettende snel heid op te voeren. Zoo ongeveer dus van 7.500.000 tot 10.000.000 signalen per minuut. Deze snelheid is noodig, om tot een bijna onberispelijke beeld-uitzending te komen. We zijn helaas nog verre onder het vereisch- te getal gebleven en kunnen het tot nog toe slechts tot de overbrenging van 15.000 tot 30.000 beeld-elementen per seconde brengen Toch al een heele prestatie, doch we begrijpen wel, dat een voorstelling van een dergelijk laag aantal beeld-elementen weinig objecten bevat. Zoo zouden we met de huidige resultaten wel den kop van een redenaar kunnen zien terwijl zijn stem ons door den luidspreker toeklinkt, doch veel meer valt niet binnen ons bereik. Hoogstens zou een interview met het beeld van 't slachtoffer het program voor de ontvan ger fleuriger maken De pogingen, om speciaal Kir dit doel vervaardigde geluid-filmpjes weer te geven zijn vrijwel mislukt. Tenminste, de resultaten bleven steeds beneden de verwach tingen en we mogen die voorstellingen dan ook niet anders beschouwen als proeven of als reclame-kunststukjes. Zij, die zich bezig houden met het vraagstuk der televisie breken zich nu het hoofd, in welke richting de verbetering en vervolmaking der uitvinding moet worden gezocht. Eenigen zullen het zoeken in vereenvoudigingen of nieuwe bouw-methoden van huis-apparaten voor televisie-ontvangst. Anderen zoeken het in de versnelling van overbrenging (waarin wel het meeste perspectief ligt). Men heeft er zelfs aan gedacht, niet meer als tot nogtoe, de beeldregels stuk voor stuk over te seinen en te ontvangen, doch alle beeldregels tegelijk door te seinen. Dat beteekent evenwel, dat men zooveel signalen tegelijkertijd moet geven, als er beeldregels zijn, du3 dat men ook zoo veel signaal-inrichtingen moet gebruiken. Een is hij evenmin als de premier aan eenig depar tement gebonden en dus in de gelegenheid met oplossing, die nogal in de papieren loopt dezen te deelen in de leiding. J Een ieder kent in zijn omgeving wel perso- sen, die de gave der mlmiiek en van het na bootsen op een zeer bijzondere wijze bezitten. Ze zijn de welkome gasten ln gezelschap, dat ze op vaak amusante wijze weten bezig te hon den. Deze taak van „bezighouden" was in vroe ger jaren oa toebedeeld aan de hofnarren en de geheele middeleeuwen door hield men aan de hoven en ook wel op de kasteelen menschen, wier taak bet was, vooral tijdens en na de maaltijden de stemming er in te honden. Onder deze grappenmakers zijn er enkele, wier naam in de geschiedenis is bewaard ge bleven. Zoo had Lodewijk XVIII zijn hofnar in den persoon van Coulon, een dokter, die zijn praktijk Met varen voor den koning wiens ge neesheer en nar hij tegelijk was. "Wei een zeer bijzondere combinatie! Reeds als medisch student genoot Coulon een groote vermaardheid om zijn mimische kracht Een geheel hospitaal kon hij doen daveren van het lachen. Als de koning hem vroeg, wien hij vandaag ontmoet had, kon Coulon oogenblikkelijk stem, houding ©n gebaren nabootsen van de personen die hu wilde vo rstellen. En hij deed het zon der onderscheid van persoon. Eens had hij den hertog van Orleans geimi teerd. „Coulon", zei deze den volgenden dag, „de imitatie, die je gisteren van me gaf was uitstekend, maar toch niet geheel volmaakt, Je droeg niet. zooals ik, een diamanten das speld; sta me toe, dat ik je deze cadeau geef, het zal die gelijkenis nog valkomener maken. „Ach, Hoogheid", antwoordde Coulon, ter wijl hij de speld in zijn das stak en zulk een gezicht trok, dat de Hertog had kunnen den ken voor een spiegel te staan, „als arme imi tator behoorde ik eigenlijk slechts imitatie te dragen". Zijn nabootsingen kwamen de werkelijkheid dan ook zoo nabij, dat hij zelfs poseerde voor portretten van Thiers en Molé. Zoo bestond er geen goed gelijkend portret van den overleden minister Villèle en Coulon werd in den arm genomen om al-s model te dienen. „Ja", zei deze „er bestaat geen portret, dat de sluwheid van zUn karakter en het onbeduidende van zijn gezicht weergeeft". En meteen trok hij een ge zicht, alsof een levende Vdllèle in de kamer stond. Op deze wijze heeft de schilder Gros het be kende portret gemaakt van den beroemden staatsman uit den Bourbonschen tijd. Een man zonder eigen gezicht kan men ook den tooneelspeler David Garrick noemen. De -bekende Engelsche schilder Gainsborough was juist klaar met het portret va.n Quin, een van zijn beste stukken en het werk werd algemeen om de gelijkenis geprezen. ,Het is uitstekend", beweerde Garrick, „maar Gainsborough heeft nog nooit een werkelijk moeilijk gezicht te schilderen gekregen. Ik ge loof niet, dat hij van mij orit een goedgelijkend portret zou kunnen maken". In het clubje, waarin dit gesprek plaats had, wonden de vrienden van Gainsborough zich natuurlijk hevig op over het feit, dat de kunde van den grooten meester in twUfel werd getrok ken. Het einde van het dispuut was een wed denschap, waarvan de schilder echter niets mocht weten, en Garrick zou zijn portret laten maken. Gainsborough, die zeer vereerd was met de nieuwe opdracht, toog onmiddellijk aa.n het werk, doch reeds den tweeden dag begonnen de moeilijkheden. Garrick scheen een geheel ander gezicht te hebben gekregen. Zoo ging het een paar maal en wanhopig begon de schil der telkens weer opnieuw, het scheen alsof hij zijn groote gave op eenmaal had verloren. Zijn bewonderaars begrepen er niets van en na nog een paar maal bet veranderlijke gezicht van Garrick te hebben geprobeerd op het doek vast te leggen, gooide hij in vertwijfeling zijn pen seel weg en riep woedend uit: „Loop rond! De gezichten van alle menschen kunt u imiteeren, maar een edgen gezicht hebt u niet eens!" DE FUNCTIE-VERDEELING BIJ B. EN W. Het nieuwe college van B. en W. heett de werkzaamheden als volgt verdeeld: Financiën en Veer bedrijf: de Burgemeester; Openbare wer ken, Woningbedrijf en Onderwijs: de heer S. v. d. Oever. Bedrijven: de heer A. Deerenberg. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 1 Sept.: Neeltje, d. van C. van deT Leedem en N. Eigenraam, v. Kinsborgen- plaats 19; Jan, z. van J. Westerhoff en C. Kor. naat, Hoogstraat 58; 2 Sept.: Jan, z. van 1'. van den Berg en K. P. Swaneveld, Smalle Haven straat 10; Willy Maria Geertje, d. van A van Bij en H. Beekman, P. C. Hooftetraat 2. GETROUWD: Jan Marius Smelik 24 J. en Maart je de Keijzsr 23 j.; Willem Wijnandus Geerlings 24 j. en Petro-nella Maartje Dekker 25 j.; Cornells van der Lee 24 j. en Kathnrina Dijkshoorn 23 j. ONDERTROUWD: Rinke Baarma 27 j.f Hogeweg, Rockanje en Jacoba Sara Maat 27 j„ VI. Spoorsingel 11; Anthonie Stolk 23 J., VI. Vondelstraat 54 en Catharina Marie Francois© Focke, 23 j„ Sohiiedam, Lekstraat 48; Daniel van Zeventer 23 j., A'dam, Prinsegracht 79 en Elizabeth Maartje van Beek, VI., Markgraaflaan £2; Cornells Mrie van der Gaag, 28 j., VI. Gr. v. Prinsterarstrat 154 en Gerrltje Bredervelld. VI., Galgkade 5; Pleiter Rodenburg 27 j., VI. Land- straat 48 en Neeltje Westerhout 24 VI. Maas- landiachedijk 33; Arij Moerman 23 VI. Ridder straat 36 en Cornelia de Goede 20 j., VI. Mark- graaflaian 20; Petrus Johannes Storm, 24 j., VI., Stationstraat 88 en Agatha van t Oor, 23 j., VI. De wetstraat 4; Simon Fousert, 25 j„ Vl! Ged. Biersloot 47 en Pleuntje Haddeman 21 j., VI. 3e Biersbr. 10; Abraham Simons 26 J., VI. Falckstraat 5 en Jaap je Langendoen 22 j., VI, Gr. Primstererstraat 170. OVERLEDEN: 30 Aug. Pieter Weltevreden, 57 j„ echtg. van Aaltje Bakker, v. Schraven- dijkplein 32; 1 Sept.: Willem Post, 67 J., echitg. van Neiletje Maarlevelid, v. Schraveudijkplein 60. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester houdt op Maandag 7 Sept. a.s. spreekuur lnplaaits van voormiddag 1012 uur, des namiddags van 3 tot 5 uur. AANBESTEDING. Op Vrijdag 18 Sept. n.m. half drie, zal dOor B. en W. ten stadhuiz© worden aanbesteed het leggen van een rioleerlng met toeguingskokera enz. in de Gedempte Biersloot, Delfteche Veer en Kortedijk. VISSCHERIJ. Viain d»o liariin.g-vie&cli«.T-l j VL 47, A. Korpershoek met 30 last haring; VL 146, J. Tuimebredjer, met 28 last haring; VL 194, J. van Nooit, met 30 last haring; VL 200, H. van Minnen, met 32 last haring; VL 201 J. van Minnen, met 32 last haring; VL 216 P. v. d. Zwam Mzn., met 34 last haring. Vrijdag werd hier aan den afslag betaald voor volle haring Zuid 18,201.16 per kantje, maatjesharing Noord 17.30 per kantje, idem Zuid 7.608.40 per karntje, makreel 17.— per kantje, zware stijvekoon van 25.tot 26.30 per kantje. VOETBALPROGRAMMA Zondag worden hier gespeeld: Fortuna III Hollandiaam III; V.F.C. IllU.S.C. II; V.F.C. IVE.D.S. III; Hollandlaan IV Fortuna V;' Hollandliaan VSt. Volharden IV; Fortuna IV Schiedam IV. BENOEMD. Mej. C. W. van den Berg, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de nieuwe O. L.-School te Capelle aan den IJsel. In die raad is bovengenoemd verzoek ia be handeling geweest. Wethouder Uitdienbogaardt gaf een overzicht van hetgeen de gemeente reds aan steun heeft uitgegeven, n.l. de uitzending naar Drente 12.000. Het Burgerlijk Armbestuur 5000; dempen Put Zuiddijk (werkverschaffing) 2800. crisissteun ïo.ooo.(waarvan vermoedelijk 75 pot. terugkomt). Door deze bedragen is de 20.000 onvoor ziene uitgaven van de begrooting reeds inge smolten. Spreker achtte het no-odiig dat het Burgerlijk Armbestuur zoo zuinig mogelijk is. Ook komen de ziekeinhuisverpl©simg en die kosten, died oor het Burgerlijk Armbestuur betalad worden ter sprake. De voorzitter meent dat dit. zulke groote sommen kost en hoopte daar niet de heeren doctoren eens over te con- ftreeren. Na breedvoerige discussie komt het verzoek van liet Burgerlijk Armbestuur om 10.000 subsidie in stemmeing. H©t wordit met f.lgemeeue stemmen aangenomen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maatje, d. van H. Bouwmeester en N. Flikweert, Paul Krugerstraat 5; Arendje, van A. van Dam en J. Bakker, Haven 48; Johanna Wilhelmino, d. van P. Oosterlee en J. T. Drop, Fonacoliuataan 41; Klaasje Johanna d. van L. Witvliet en K. Dekker, Lange Boone straat 24. ONDERTROUWD: Arie van der Wek en Catharina Froon. GETROUWD: P. Dekker en J. J. Coumon; H. Meuldijk en J. yan der Burg; T. de Jong en P. van der End; C. A. Quak en D. van Ingen. DE R. K. RAADSFRACTIE. In de gehouden vergadering van de R. Raadsfractie werd tot voorzitter gekozen heer C. L. Schinkel en tot secretaris de B. v. d. Burg. K. de heer HET COLLEGE VAN B. EN W. De heer P. Schipper werd in de gehouden vergadering van het College va nB. en W. be noemd tot eersten wethouder en waarnemend burgemeester.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10