MODERNE ZONDAGSRIJDERS ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931 UITVOERING TARWEWET. Maalpercentage verhoogd. PRIJZEN TARWE OOGST 1931. SPRAAK EN STEMVERBETERING. DE UNIE-BEWEGING IN OEKRAÏNE. DE P. N. I. VONNISSEN. Gedeeltelijke gratie voor Soharno en Gatot HET AFSCHEID DER BALINEESCHE DANSERS. AANSLAG OP ZIJN VROUW GEPLEEGD. N.V. HET SCHOUWTOONEEL. MEISJESKLEEDING BIJ SPORT- DEMONSTRATIE. WAT EEN TIED TEGENSWOARDIG HET POLITIESCHANDAAL. OP WIEN IS SCHADE VERHAALBAAR? LEVEND VERBRAND. De minister van Binnenlands-che Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 7 September a.s. het maal percentage van 20 pet. ■wordt verhoogd tot 22% pot. De Tarwe-organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland maken bekend, dat voor den tarwe oogst 1931 als gemiddelde prijzen zul len geiden: voor le kwaliteit 13.50, voor 2e 12.50 en voor 3e 11.50 per 100 K.G. Dit geldt voor witte zoowel als voor roode tarwe. Er zal geen prima kwaliteit onderscheiden worden. Teneinde in de kosten van bewaring, krim ping e.d. tegemoet te komen, is een oploopen de prijsschaal vastgesteld. Hieronder volgt deze schaal voor de 2e kwaliteit. Door ieder getal met 1.te verhoogen of te verlagen, krijgt men de prijsschaal voor le respectieve^ lijk 3e kwaliteit. Voor de tusschenklassen zijn de prijzen 33 cent hooger of lager. Deze prijzen worden door de organisaties na levering aan de V: I: T: A: zonder eenige korting uitbe taald. Prijs 2e kwaliteit per 100 K.G.: September 1931 11.65, October 1931 f 11.75, November 1931 11.85, December 1931 f 11.95. Januari 932 f 12.05, Februari 1932 12.20, Maart 1932 12.35, April 1932 f 12.50, Mei 1932 12.70 Juni 1932 12.90, Juli 1932 13.10, Augustus 1932 13.30 (hoogste prijs), September 1932 13.30. De laatste jaren is de belangstelling voor het spreekonderwijs op verblijdende wijze toe genomen. 't Is dan ook geen wonder, dat overal waar op dit gebied gelegenheid geboden wordt, advies voorlichting en hulp in te winneu hiervan in ruime mate gebruik gemaakt wordt. De klinie ken en oonsultatie-bureaux voor spraak, en stemverbetering die in verschillende steden van ons land (Den Haag, Utrecht Nijmegen, Rotterdam) werden opgericht, hebben een toe loop van patiënten, die daar advies en hulp komen zoeken. In verschillende steden bestaan ook gemeen telijke cursussen voor spraakgebrekkige kin deren, die tijdens de schoolplichtige jaren ge regeld spreekonderwijs ontvangen. Over de wenschelijkheid van scholen uit sluitend voor spraakgebrekkigen wordt in vak kringen reeds veel gesproken. Maar 't zijn hoofd zakelijk de groote steden waar in deze richting gewerkt wordt. Er zijn veel meer goede, weten schappelijk onderlegde spraakleeraren en leeraressen noodig. De vereeniging voor Logopaedie en Phonia- trie (secretaris de beer P. Linthorst, Juliana- straat 38, Rijswijk) heeft deze opleiding ter band genomen en stelt zich ten doel in een twee jarigen cursus te geven in Den Haag en in Utrecht en die zoowel theoretisch als prak tisch zijn zal, goede spraakleeraren (logepae- disten) te vormen. Verder heeft de vereeniging hft groote nut en de wenschelijkheid ingezien onderwijzers en onderwijzeressen bij het voorbereidend en lager onderwijs in te lichten over de behande ling der kinderspraak tijdens de apraakontwik keling, hoe zij deze kunnen beïnvloeden en vele moeilijkheden kunnen voorkomen. Hiertoe zul len cursussen worden georganiseerd In ver. schillende plaatsen. Oud-minister de Visser opende gisteren in het Kurhaus te 's Gravenhage het tweede congres inzake Nederlandsch Volksrecht, uitgaande van de af deeling den Haag van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Men schrijft ons: In December van het vorige jaar weTd pater Nicolaas Czarneckyj Redemptorist, naar Rome ontboden. Kort daarop ontving hij van den Paus de opdracht als Apostolisch Visitator naar Oost-Polen te gaan om dentoestand al daar te onderzoeken en de missioneering deT scblsmatlekén systematisch voor te bereiden. Den 8sten Februari 1.1. ontving hij de Bis schopswijding en vertrok daarna om zijn ge wichtige zending te volbrengen. Reeds verscheidene maanden achtereen reist nu Mgr. Czarneckyj de parochies af van d.en slavisch-oosterschen ritus. Er schijnt een machtige invloed van hem uit te gaan. Overal waar hij komt wordt hij niet alleen door de geünieerden maar ook door de schismatieken met vreugde begroet. De roomsche bisschoppen van Polen in de aan Rusland grenzende gebieden doen al wat In hun vermogen ligt om de zware taak van den Apostolischen Visitator te vergemakke lijken. Met massa's stroomt de orthodoxe bevolking naar de godsdienstoefeningen, die hij geeft, en dat niettegenstaande hun popen alles in het werk stellen om haar daarvan af to houden. Niet zelden komen orthodoxen bij den Visita tor met het verzoek nieuwe geünieerde paro chies op te richten. Het missiehuis van Lublin verschaft priesters, maar hun aantal is lang niet toereikend. De teekenen zijn verblijdend en we mogen vertrouwen dat door het succesvol optreden van Mgr. Czarneckyj de Uniebeweging een nieuwe phase is ingetreden. BATAVIA, 4 Sept (ANETA OFFICIEEL) Een gouvernamentsbeslui t van heden luidt als volgt: Gelezen do brieven van den procureur-gene raal van 38 Mei 1931 van den directeur van het Departement van Justitie van 1 Juni 1931, van het Hooggerechtshof in Ned. Indie van 22 Jund 1931. Gehoord den Raad van Ned, Indlë, welke 25 Augustus 1931 advies uitbracht, overwegende, dat bij '-omnia van den Land raad te Bandoeng dd. z2 December 1930, be krachtigd door den Raad van Juetitie op 17 April 1931 de Ingenieur Soekarno werd schul dig verklaard aan de misdrijven bedoeld bij de artikelen ".69 en 153 bis van het Wetboek van Strafrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaren onder aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis; dat voren/bedoelr' misdrijven zijn vergrijpen tegen die openbar orde welker bescherming tegen onrechtmatige aanranding behoort tot den duren plicht van elke overhield; dat echter juist in de omstandigheid, dat die veigrijpen tegen haar zijn aangericht, voor de regeering aanleiding is gelegen te overwegen of er termen aanwezig zijn om ten aanzien van den veroordeelde ambtshalve gebruik te ma ken van het recht van gratie. dat het in dit geval niet op den weg van de regeerinj ligt om bij de foeoordeeildug van evenbedoeide vraag in zelfstandige, juridisch*» waardeering te treden van hert door den Land raad gewezen vonnis, nu dit door den raad van Justitie bekrachtigd ls en ook door bet Hoog gerechtshof als juridisch wel en terecht ge wezen wordt beschouwd, dat de Regeering met onvoorwaardelijke eer biediging derhalve van de rechterlijke uit spraak voor zoover deze schuldigverklaring aan meer bedoelde misdrijven bevat, echter van oordeel is, dat daarbij niet voldoende re kening is gehouden met het feit, dat hoe laak baar en onwettig het optreden, hoe onbezonnen en onbesuisd zijne handelwijze ook moge ge weest zijn,, de veroordeelde zich door ideeéle motieven heeft laten leiden; dat het geheel in de lijn ligt van den drang naar gerechtigdheid, welke tot toepassing van het recht van gratie moet aansporen, dat de Regeering bij toepassing van dat recht naar haar inzichten onderscheid maakt tusschen mo tieven van lager en hooger orde en iu- Btede van de strenge toepassing van het recht grootmoedigheid betracht ten aanzien van een veroordeelde, die al heeft hij gegrepen naar onduldbare middelen ter verwezenlijking van idealen nochtans op grond van de beweeg redenen, welke hem tot het plegen van straf bare feiten, waaraan hij is schuldig verklaard, (hebben geleld, gevoelens van mededoosen waardig is. Heeft goedgevonden en verstaan, ten eerste, bij wege van gratie den duur van de aan ir. goerkarao opgelegde gevange nisstraf van vier jaren, met inbegrip van de dn Augustus verleende vermindering van straf voor den tijd van drie maanden terug te brengen tot totaal twee jaren, ten tweede aam Raden Gatot Mangkoopradja gratie te verleenen van het nog te ondergaan gedeelte van de heen opgelegde gevangenia- £aaf voor den tijd van twee jaren. Onze correspondent te Parijs schrijft ons d.d. 2 dezer Voor de afscheidsvoorstelling der Balineezen op hedenavond heeft het tentoonstellingsbe- etuur de groote feestzaal in de Cité des Infor mations afgestaan. Zooals men weet wordt deze gala-avond georganiseerd ten bate van de „Cité Universitaire". De commissaris-generaal van de feestelijkheden op de tentoonstelling, de heer Fernand Rouvray, zal bij die gelegenheid door een bekende P&rijsche tooneelspeelster, mad. Della-Coll, den afscheidsgroet doen declameeren, waarvan de tekst luidt ons allez nous quitter, petites Balinaises, Emportant avec vous nos plus ardents regrets, Puisque dans vos atours tant de choses nous plaisent Et que, pour nous charmer, vous saviez le secret! .Au précieux souvenir d'une grAce adorable, i'n qui nous est plus cher encore vient s'ajouter: Nous vous associons au peuple incomparable Font le monde admira la forte volonté, Pour ne pas qu'il soit dit qu'en des jours d'allégresse Vous pourriez augmenter encore notre chagrin Vous avez dissipe le volle de tristesse En dansant chaque soir avec le m&me entrain Et e'est alnsl parmi tant de choses qui plaisent Que ce qui touche A vous, pour nous a plus de prix Vous allez nous quitter, petites Balinaises Mais cönservez ces fleurs, e'est un peu de Paris Gisterenavond hebben de danseresjes en dansers voor het laatst gespeeld in de Pen- doppo, die zooals steeds geheel bezet was. Het vertrek der Balineezen wordt hier zeer be treurd, daar zij bij alle toeschouwers zonder onderscheid de bewondering wisten óp wekken. Vrijdag 25 September wordt de Kon. Militaire Kapel uit Den Haag hier verwacht. Zij zal van het gare du Nord worden afgehaald en naar bet Palais d'Orsay worden geleid, waar zij zal verblijf houden voor de vier dagen van haar verblijf. Zij komt op de koloniale tentoonstel ling een aantal concerten geven. NAAR EEN OPLOSSING VAN HET BOUWCONFLICT De staking bij „Amettas VI". Men meldlt- ons uit Amsterdam Zooals bekend, vond de uitsluiting in het bouwbedrijf haar oorzaak in de staking welke door de Federatie van Bouwvakarbeiders was geproclameerd op het werk van de N.V. „Amettas VI" in Zuid. De leiding van deze staking berusttte bij zes Federatieleden. De patroonsvereenigingen die de uitsluiting proclameerden, hebben, zooals bekend, geëischt dat deze staking zou worden opgeheven, voor dat er aan de uitsluiting een einde zou komen. Waarschijnlijk mede in verband met het feit. dat de patroons voornemens zijn om de uitsluiting op 7 September a.s. nog straffer door te voeren, toont de Federatie thans nei ging tot capituleeren. Naar verluidt, zijn de zes stakingsleiders thans opgenomen in een commissie, waarin ook zes leden van den modernen en drie leden van den Katholieken bond zitting hebben. Deze commissie heeft tot taak contact te zoe ken met de N.V. „Amettas VI", ten einde op deze wijze tot een oplossing van het conflict te geraken. DE IEPENZIEKTE. Ir. N. van Poeieren, hoofd van deu Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen, ver zoekt ons opneming van het volgende: Op dit oogenblik wordt, vooral in de Noor delijke provinciën, met behulp van berichten in de bladen en circulaires aan gemeente-be sturen, propaganda gemaakt voor Mabu 3, dat een middel zou zijn ter bestrijding van de iepenziekte en dat samengesteld is door den heer J. A. L. Bouma te Dordrecht en in den handel gebracht wordt door de finma Reese en Beintema te Meppel. Ter voorlichting van hen, die in de bestrij ding van de iepenziekte belang stellen, zij me degedeeld, dat in geen enkel geval, dat onzer zijds voldoende gecontroleerd kon worden, een gunstige werking van dit zoogenaamde middel kon worden waargenomen. Gegevens hierover zijn opgenomen in Mededeeling No. 3 van het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte, welke toegezonden is aan alle besturen van gemeenten en andere instel lingen, die door het verleenen van een gelde lijke bijdrage de werkzaamheden van dit Co mité gesteund en mogelijk gemaakt hebben. Daaraan kan thans worden toegevoegd, dat in den nazomer van 1930 en in het voorjaar van 1931 onder persoonlijk toezicht van den heer Bouma uitgevoerde behandelingen te Nij megen. Driebergen, Heerenveen en Dordrecht, dit jaar een volkomen negatief resultaat heb ben opgeleverd. Ten sterkste wordt afgeraden bovengenoem de vloeistof toe te passen. Na regen komt zonneschijn. Voor 't Amsterd. gerechtsh. diende in hooger be roep de zaak tegen een 48-jarige® electro- technicus uit Leiden, die door de Haarlemsche Rechtbank wegens poging' tot doodslag op zijn vrouw was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De man had op 7 Januari j.l. zijn vrouw, die hem verlaten had, opgezocht te Bloemen, daal. Hij had haar 's avonds in de nabijheid van haar woning opgewacht, in een gesprek, dat volgde wond de man zich zeer op, daar de vrouw weigerde de echtelijke woning weer te betrekken. De man trok een mes en bracht zijn vrouw een aantal steken toe; zij werd ech ter niet ernstig getroffen. Verdachte was in hooger beroep gekomen, omdat hij niet de bedoeling had gehad zijn vrouw te dooden of te verwonden Verd. herin nerde zich slechts zeer vaag, wat er dien avond was gebeurd. De vrouw, als getuige gehoord, zeide dat de man baar nooit had bedreigd, ook dien avond niet. Zij verklaarde dat zij na af loop van deze zaak weer bij hem wilde komen, De procureur-generaal mr. Bauduïn wees er in zijn requisitoir op, dat ook de vrouw niet vrij van schuld was, zij toch had haar man on kinderen verlaten. Nu er weer een verzoe ning is tot stand gekomen wilde spr. een aan merkelijk lagere straf eischen. Hij requireerde vernietiging van het Haarlemsche vonnis en verd's veroordeeling tot tien maanden gevan genisstraf met aftrek der voorloopige hechte- nis (Vanaf 1 Januari af). De verdediger mr. Fokker, achtte den opzet tot doodslag of mishandeling niet aanwezig, Verd. was onder invloed van sterken drank PI. drong aan op vrijspraak subs, hoopte hij dat het Hof het requisitoir zou volgen, meer subs, vroeg pi. een voorwaardelijke straf. Arrest 17 September. 'Een klasse op onze wegen, waarvoor men gaarne, als dit mogelijk ware, een uur of wat zou omrijden. AUTO ZONDER CHAUFFEUR. Een nieuw gevaar voor het Zondagsche verkeer. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Door de N.V. ,,Het Schouwt ooneel", Adriaan van der Horst en Jan Museh, zullen in het speelseizoen 19311932 onder meer de volgen de werken op het repertoire gebracht worden: „Vrouwen op kantoor" (London Wall), spel van dezen tijd, door John van Druten „Das Glück des Jaro Svatek", door Nerz Friedmann „Un ami d' Argentine", door Tristan Bernard „Schwengel", door P. Buch Een nieuw blij spel van Herman C. J. Roelvink Een nieuuj blijspel van Jaap van der Poll ,,'n Goeie buur is beter dandoor John. Elsensohn; -Kopper Co.", door Daan van der Zee Onze beste vrienden", door Victorien Sardou; „Hoe wordt men rijk", door Gottwald Gribitz; „R. U. R.", door K. Czapek „Geld op de bank" door Beda Kiemens. Protest van een pastoor. De Vereeniging Betuwsche Paardensport hield gisteren haar Jaarlijksche concours, hip- pique te Andelst op de gemeenteweide. Ter opluistering van de paardennummers zou een gymnastlekvereêUiging uit Eist dê- monstreeren. En inderdaad trad een groep jon gens' en meisjes in het veld allen gekleed In korte sportbroek en wit shirt zonder mouwen. Op het zien van deze kleeding der meisjes trad onmiddellijk de Zeereerw. heer Schaars, pastoor van Indoornik in den ring en protes teerde publiek en luide tegen de kleeding waar in de dames-gymnasten in bet openbaar op traden. Hij drukte zijn spijt en verontwaardi- ding er over uit, dat, na hetgeen onlangs te Arnhem algemeen afgekeurd is, het bestuur der Ver. Betuwsche Paardensport niet beter be grepen heeft, dat door deze vertooning het sportfeest voor velen onmogelijk gemaakt werd. Een der bestuursleden trad daarop op den pas toor toe en verzocht hem zich uit den ring te verwijderen waaraan de pastoor, die kalm uitgesproken had, voldeed. „GASMANOEUVRES" schrijft uit Voorst aan heit „Dev. zijn ge- BATAVIA, 3 September (ANETA). De hoofdpolitieopziener R. die in preventieve hechtenis werd gesteld in verband met de be kende politieaffaire en onder verdenking dat ihij tijdens de uitoefening van zijne functie meermalen geld zou hebben aangenomen van houders van Chineesche speelhuizen heeft I eecls een gedeeltelijke bekenten» afgelegd. Men Dagbl. Toen de bekende schrijver-in-de-lucht kunstig werk boven Zutpken verrichtte, beurde het, dat in een der buurtschappen te Voorst, een op het land werkzaam zijnde vrouw eveneens de evoluties volgde, doch niet wachtte tot de geheele taak Was afge- loopen. „Persil" stond nog niet volledig aan het firmament te lezen, toen het vrouwtje, die de grillige kronkelingen van den vlieger schrijver aandachtig had gevolgd, plotseling te binnen schoot, dat ze „wei-eens" in een krant wat had gelezen van gassen uit de lucht, en massavergassing, vlucht in kelders, en totale vernietiging van alles wat op dit ondermaan- sche leeft, ódk vrouwen en kinderen. Plotseling rent ze over het veld huiswaarts, haar pas gegraven aardappels en greep in den -steek latend, vliegt haar huis binnen, en ver dwijnt, dat na tijd gehad te hebben haar buur vrouw, die eveneens den lucht-rook-schrljver had ontdekt, toe te roepen: „Mens, maak da j' in den kelder komp, want ze gooien doar boa ven van dee gifgassen uut, wit een tied-tegens- woardigw&t een tied". Beide vrouwtjes hebben 'n angstig half uurtje in den kelder doorgebracht, en zouden nog in gifgassen ge- looven, indien ze niet overtuigd waren gewor den door een bericht in de krant, hun door welwillende bewoners voorgelezen. (Zitting van 3 September.) Diefstal van een hond. De 24-jarige schilder C. G. D. B. beeft zich te verantwoorden gehad terzake diefstal van een hond ten nadeele van J. Bijl. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter achtte het bewijs echter geleverd en eischte 4 weken gevangenisstraf. Uitspraak 17 September. Een ingewikkelde zaak. Vervolgens heeft terechtgestaan de 52-jarl- ge stucadoor J. H. W. uit "Wateringen, die zich op verschillende tijdstippen In April, Mei en Juni zou hebben schuldig gemaakt aan ver duistering. De aannemer H. Oidtman had van de firma Boltzer te 's-Gravenhage stucadoor- en metsel werk aangenomen voor de graansilo aan de Brielschelaan. Aangezien Oidtman ook werk te Wateringen had, maakte hij met W. een af spraak, dat deze het werk zou doen uitvoeren en dat de winst samen door hen zou worden gedeeld. Voor de uitbetaling van de löonen dor met het stucadoorswerk belaste arbeiders ontving Wi geregeld elke week een voorschot tan de firma Boltzer. Bij de afrekening met Oidtman gaf verdachte niet hetzelfde bedrag op als hij in voorschot gekregen had. Er waren weken dat hü 50 en 25 'verzweeg. In totaal zou hfj Oidtman voor f 450 hebben benadeeld. In de instructie bad verdachte toegegeven dat hij niet het totaal van het in voorschot ontvangen bedrag had verantwoord. Hij be weerde echter, dat hij nog een vordering had op Oidtman die hij nu op deze wijze wilde bin nenkrijgen. Voor de rechtbank veranderde hij zijn ver dediging in dien zin, dat het verzwegen geld besteed zou zijn om arbeiders in daggeld te betalen die niet op de loonlijsten voorkwamen. Ten bewijze biervan legde verdachte door den uitvoerder en den ingenieur geteekende briefjes over. Het O. M., die er verdachte een verwijt van maakte eerst nu met deze bewijs stukken te komen, eischte terugzending naar de instructie, waartoe de rechtbank besloot. Ontrouwe wacKtsman. De 46-jarig© waclhtsman J. A. heeft terecht gestaan ter zake dat 'hij zich in de maanden januari eu Februari zou hebben schuldig ge maakt aan heling van goederen, die gestolen waren uit kisten, die tot de lading behoorden van een schip van de Nederlandaefhe Rijnvaart- maatschappij. Na het hooren van den expediteur en den boekhouder dier firma achtte het O.M., waar genomen door mr. E. D. H. Schutter de ten laste gelegde heling bewezen. In verband met de omstandigheden dat ver dachte reeds 4 malen ls veroordeeld achtte het O.M. een reden gelegen om tegen hem, niet zooals tegen die beide dieven een voorwaarde lijke gevangenisstraf te eischen. De eiscih luid de 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. O. G. Baron wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte door de bedde anderen in verleiding is gebracht. Pleiter vond hierin aanleiding een clemente sitraf te vragen Een geheimzinnige erfeniskwestie. De 35jarige machinebankwerker H. v. d. W. heeft terechtgestaan wegens bedreiging. Hem was ten last© gelegd dat hij in ©en brief aan den notaris H. Worst dezen had bedreigd met een misdrijf tegen het leven gericht en tevens dat hij door die notaris voor een leugenaar en een zwendelaar uiit te maken, zich had schiui. dig gemaakt aan beleediging. Voor zoover nit de 'behandeling ter terecht zitting bleek, handelt het zich hier om een erfeniskwestie. Verdacht© is getrouwd met een afstammelinge van een freule, die in 1810 een testament zou hebben achtergelaten, waarin een beschikking was getroffen over de goede ren, die in -de erfenis vielen. Dit testament zou ten nadeale van die familieleden, waartoe de vrouw van verdachte behoorde niet ten uit voer zijn gelegd, zoodat de goederen ziich op het oogenblik in verkeerde handen zouden be vinden. De geheele familie der vrouiw is aan getast door een verterend verlangen naai" de groote erfenis en het verlangen daarnaar kwam oök op bij dien bankwerker. Hij toog op ondier- zoek nit naar de betreffende papiei'en maar hij kwam daarbij niet veel verder. Toch vatte de meening bij hem post, dat de notaris de be treffende stukken onder zijn berusting moest hebben. Aanvankelijk had hij heel vriendschap pelijk en zakelijk met den riotaris Worst te Den Bosch gecorrespondeerd, maar toen deze hem mededeelde de acten niet te kunnen vinden, vertrouwde hij de zaak niet een schreef een brief, waarin hij mededeeidngen deed van de treurige ervaringen die een burgemeester van GkuadLMi. genad zou hebben toen deze die stuk- Henri Meijer sohijft in „De Auto"; In den „goeden ouden tijd", een kleine veer tig jaar geleaen, was een van de geliefkoosde Zondags vermaken van den burgerman in de groot© steden, bij een rijtuigverhuurder een tilbury met hit te huren en daarmede In gezel schap met vrouw en kinderen of van vrienden en vriendinnen op stap te gaan. In de Maandagavondhiladen trof men dan meermalen in de angelukkenrubrieik een uit voerig verslag aan van de avonturen, die som migen dezer Zondagsrijders met hun huurspul- leitje hadden beleefd. Soms had men te veel uitspanningen bezocht. Of te dicht langs den waterkant gereden. Kortom, ©r ontstond schade aan personen en goederen, om van de Zomdagsgeneugten van het arme trekdier nog te zwijgen. Een andere Zondagsvreugde be stond in 'het huren van een zeilboot. Ook deze verhuurderij gaf aan ontluikende journalisten rijke stof voor de Zondagsche ongelukken, kroniek. Meestal kwamen de „aankomende zeilers" er met een nat pak af en per slot van rekening bleef de schade, die zij door hun absolute onkunde op het gebied van zei-len aanrichtten, tot hun eigen beurs beperkt. Het behoorde overigens tot de uitzonderin gen, dat zoowel onbedreven paardenmenners als onervaren zeilers groot gevaar opleverden voor het verkeer te land of te water. Het risico, dat zij door hun onkunde liepen, was eigen risico, dat eventueel gedeeld werd door hun passagiers aan wie het vrij stond er zich al dan niet aan bloot te stellen. In dezen tijd van malaise ln schier aille be drijven is thans een nieuwe soort verhuurderij in zwang gekomen, die door eenige handelaars in gebruikte automobielen wordt aangegrepen als een middel om van hun renteloozen voor raad wagens althans nog eenig profijt te trek ken. We bedoelen het verhuren van auto's zondier chauffeur. Hét aambod ln deze nieuwe branche, schijnt vooralsnog de vraag belangrijk te overtreffen, want bedroeg aanvankelijk het huurtarief yan een vijf a zeven persooons auto met gevuld benzinereseirvoix 15.per dag, op het oogen blik kan men reeds een auto in marsohvaar- diigen staat voor 10.per dag bekomen. Dat is dus bijna te geef en men begrijpt nau welijks, hoe een verhuurder, al levert hij dan ook garnituren, ,die door hun staat van dienst geen kooplust gaande kunnen maken daar nog een korst brood aan kan verdienen. In elk geval ia de auto hiermede onder het financieel bereik gelkomen van de burgerij, die zich Vtóeger op Zondag per Jart Ple-Zïèr Of peT hittekar placht te vermaken. En als spe cifiek Zondags-genoegen 'brengt het een klasse van autobestuurders op onze wegen, waarvoor men gaarne, als dit mogelijk ware, een kilo meter of wat zou omrijden Want al ligt het voor de hand, dat de verhuurder zijn wagen, niet in handen zal geven aan iemand, die geen lij-bewijs heeft, er zijn feiten t© over bekend, dat het bezit van zoodanig bewijs geen voldoen de garantie inhoudt, dat de eigenaar in staat is een auto in de volle verkeersdrukte te be sturen zonder de veiligheid van het verkeer in gevaar t© brengen. Gesteld al, dat de huurder inderdaad eenige bedrevenheid achter het stuur heeft verkregen, dan wil dot nog geenszins zeggen, dat hij be hoorlijk en veilig kan rijden met een zoo- veelsite hands auto, dien hij niet kent. Geen ervaren automobilist zal ooit voor zijn genoe gen uit rijden gaan met een ouden wagen zon der zich vooraf grondig te hebben overtuigd, dat het geheele mechanisme van zessen klaar is, dat de banden betrouwbaar zijn en dat de remmen goed werken De liefhebbers van Zondagsche uitstapjes met goedkoop© huurauto's zonder chauffeur, moeten dus uit den aard der zaak onervaren bestuurders zijn, d'ie zoo maar op hoop van zegen achter het stuur plaats nemen en in hun onwetendheid risico's aanvaarden, die geen verstandig meusch op zich neemt. Bleef dit risico nu hun eigen risico, dau zou den we aan deze verhuurderij geen woord heb ben verspild. De zaak is echter veel ernstiger dan het verhuren van Mttekarretjes eu zeil- fcooten aan oubedrerven lieden. Wat wé hier zien, is dit, dat autobestuurders met twijfel achtig© hoedanigheden op het overig©, zeer intense verkeer worden losgelaten met auto's vol ouderdomskwalen. Daar 't slechts „huurepul- letje", is behoeft de huurder het niet te ont zien. Het wordt dus al licht een geschiedenis vam rijden en rossen, en zulks met een halven slag speling in het stuur, met slingerende voor wielen, met remmen, die niet voldoende wer ken en met handen, die hun beste tijd gehad hebben. Dit is niet onze grootste grief tegen dit verhuurbedrijf. Een grooter bezwaar is ,dat de verhuurder die de mogelijkheid creëert, dat een gezelschap voor een daalder den man een beelen dag bui ten eenige controle met een auto uit toeren gaat, het automobilisme in het algemeen na^ deel toebrengt en wel om deze reden, dat er geen verhaal is op eventueel© schade aan der den toegehroaht. Men stelle zich ©ven voor, dat zoo'n huur koets op z'n gevaarlijke excursie ©en zware botsing met ©en luxe-auto veroorzaakt of aan andere weggebruikers zwaar lichamelijk letsel toebrengt. Op wien ls deze schade verhaalbaar? D© man aan het stuur ls natuurlijk niet tegen schade aan derden verzekerd. Het zal hem natuurlijk erg spijten, dat zijn vroölijk uitstapje zulke nare gevolgen had, doch daar hij slechts een arme metselaar of een ketelbikker zonder werk is, kan niemand van hem vergen, dat hij de on kosten vergoedt. Van een kikvorech plukt men nu eenmaal geen veeren. Dit mi is een der consequenties, die men bij deae sterk doorgevoerde pauperisa.t1e van het automobilisme onder hei: oog zülméfren zien. In de verhuring van auto's zonder een 'bevoegd en financieel, verantwoordelijk man aan het stuur zien we dan ook een kwaad, dat hoe eer hoe beter dient te worden opgeruimd. ken onder zich had en niet wenschte af te geven. Reed® toen liét v.d. W. doorschemeren, dat den tegenwoordige® eigenaar eenzelfde lot te wachten zou staan. Deze brief werd spoedig gevolgd door dien anderen brief die uitlatingen bevatte, waarvoor hij zich nu te verantwoorden had. Het O.M achtte zoowel de bedreiging als de beleediging bewezen. Het moeilijke is hieT te strafmaat. Men heeft hier te doe-n met een ove rigens zeer fatsoenlijk man, dl© echter overi gens door zal gaau met zijn erfeuisonderzoek en daarbij uit zijn geestelijk evenwicht wordt geslagen. Toch wil het O. M. hét met eèn voor waarde1ijk6 straf probeeiren waarbij als bijzon der© voorwaard© moet worden gesteld, dat ver. dacht© notaris Worst niet meer lastig zal vallen. Het O.M. eisc'hit 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger mr. J. A. Wolfsbergen zette in zijn pleidooi uiteen, hoe verdachte tot het schrijven vau dien brief is gekomen. De be dreiging achtte pleiter niet bewezen, want de gebezigd© woorden slaan op een zelfmoord ten kantor© van den notaris. Pleiter kan zich ove rigens mer, den elementen eisch van het OJM. vereeniigen. Valschheid in geschrifte. De 44-javiig© eleeitrioien H. G. A. M. verkeerde in Februari in geldelijke moeilijkheden, om dat zijn zaak in mdio-apparatein niet al 1X1 ging. Hij had toen ©en aantal buurkoopcon- tracten opgemaakt en met gefingeerde namen ingevuld. Met die contracten was hij naar ©en financieringsmaatochappij gegaan, die hem 80 pCt. van de hunrkoopaom uitkeerde. Eeniigen tijd later was hij failliet gegaan en toen kwam uit, dat de contracten elaohtis gefingeerd wa ren. Het geld, dat hij van de financierlngsmij. had ontvangen was intusechen in zijn zaak opigegaau. Ter zake vam vaUsdbbeid in geschrif te eiaebt© het OjM. in aanmerking nemend, dat er door do R.K .recilasseering 0611 gunstig rapport over verdachte was uitgebracht, zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een winkeldievegge. Wegen» diefstallen in de Bijenkorf heeft te rechtgestaan de 22-jarige Oostenrijksoh© buf fetjuffrouw )M. V. gedetineerd. Verdachte legde een voledige bekentenis af. Het O.M. eischte drie maanden gevangenis straf.. De verdediger mr. G. J. Wlarda zette uiteen, dat het lvier eén tragisch geval betreft en pleiter drong aan op een zeer clemente straf. Uitspraken 17 September. VITRIOOLWERPER Voor het gerechtshof te Arnhem stond Donder dag terecht de landbouwer M. H. uit Helno, die door de rechtbank te Zutfen tot 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Hij werd ver dacht dat hij mej. B. te Helno met vitriool in het gezicht had geworpen. Tegen hem werd thans door de procureur- generaal één jaar gevangenisstraf geëischt met dien verstande, dat hiervan 6 maanden on voorwaardelijk en 6 maanden voorwaardelijk zou zijn met een proeftijd van 3 j«ar. Uitspraak over 14 dagea. Bij auto-botsing in de vlammen omgekomen. ONTZETTEND DRAMA Bij PUTTE. De 40-jarige autobestuurder J. Leyten uit Ossendrecht reed gisterenavond te ongeveer kwart voor zeven uur met een vrachtauto van deu bierhandelaar A. Kommens uit Putte (N.-Br.) over de® Putschenstraatweg. Ter hoogte van het café Halfweg botste de auto door tot nu toe ombekende oorzaak met een vaart van 30 35 K.M. tegen een langs deu weg sfaanden boom. Tegelijk met de botsing makte de 'benzinetank im 'brand en in een oog wenk stond de wagen met inhoud iu lichtelaaie. Da chauffeur was door de botsing geheel versuft geraakt en voor hij zich in veiligheid ion etellen, werd hij door de vlammen ge. grepen. Hij kwam, zonder Uit den wagen te kunnen komen, in het vuur om. Het duurde vrij lang alvorens omwonenden er in geslaagd waren het vuur te doove® en toen dit tenslotte gelukt was, kon me® niet anders dan het verkoolde lijk van L. bergen. Het stoffelijk overschot van den ongelukkige, die vader is van twee kinderen, is naar Oseen- ürecht vervoerd. AUTO VAN DEN DIJK. Den auto bestuurd door den beer J. v. d. K. uit Rotterdam is nabij,.het. Luchtje" op den Maasdijk te Maassluis in de bocht over den kop geslagen en van den dijk getuimeld. Een viertal inzittende familieleden van den be stuurder kwam er met vleeschwonden af. De auto werd zwaar beschadigd. Het ongeluk is te wijten aan onbekendheid met den weg. KIND VERDRONKEN. Terwijl kinderen te Tolkamer bij Lobith speelden op den nieuwen loswal aan den Rijn, is het vijfjarig zoontje van Th. Gerritsen, café houder van „Dl© Wacht am Rheln" aldaar, in de haven geraakt. Nadat door toegeschoten hulp het knaapje op bet droge was gebracht, ia men met kunstmatige ademhaling begonnen, doch deze mocht niet meer baten, zoodat de inmiddels aangekomen geneeskundige den dood moest coustateeren. DE LANDARBEI DERSSTAKING IN DRENTHE. De staking te Nieuw Buinen en Buinermond is opgeheven. Men heeft overeenstemming be reikt op een basis van een loonsverlaging van 6 pet. voor den aardappeloogst en 8 pet. voor het andere stukwerk, terwijl de bestaande uur- loonen worden gehandhaafd. De Rijksbemiddelaar is bezig partijen in Gas- selternijeveen en omgeving tot elkaar te bren gen en heeft daarvoor besprekingen gehouden, In Lutten en Slagharen blijft een conflict drei gen. De werkgevers hebben het bestuursvoor stel verworpen. Dit is in Dedemsvaart en om geving ook het geval. De werkgevers wensche* daar een loonsverlaging van omstreeks 15 ia te roerea,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6