DE BENARDHEID VAN DEZEN TIJD Vormt 't hoofdbestanddeel van het geestelijk voedsel dat ons dagelijks wordt toegereikt DE 25ste NEDERLANDSCHE JAARBEURS. De heer Graadt van Roggen over den economisehen toestand. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 WEINIG KIESCH V KROOST-RIJK MGR. NOLENS f HULDIGING VAN DEN SECRETARIS GENERAAL. OUDERS PAST OP UW KINDEREN, HET GEVAARLIJKE LOODSVAK. BENOEMINGEN. EEN LICHTPUNT IN HET DUISTER De deelneming van industrie en handel. PRINSES JULIANA. De bouw van het derde gebouw. De houw van bet derde Jaarbeursgebouw vor dert naar wensch en faihrplananaissig. Onimid dallijfc na afloop der voorjaarSbeurs is met liet grondwerk begonnen. Het derde gebouw moet in tien maanden worden gebouwd en bij de komende voorjaarsibeurs in gebruik genomen worden. De eisoh om tot een kortoren bouwtijd te komen, leidde tot een ijiaeroonsfcrnctte met baksteen-jvulilinig. Nadat omstreeks IhiaM Juli de fundeeiring en de betonkeider geroeid waren, kon begonnen worden met de oprichting van de ijzerconstructie, waarvoor ruim 500 ton ijzer werd gemonteerd Begin Augustus is men reeds kunnen aanvangen met bet metselen der ge velmuren en bet aanbrengen van bet dak en de betomv loeren. Verwacht wordt, dat in de maand October bet nieuwe gebouw glas- en waterdicht zal zijn en met de inwendige afwerking be gonnen kan worden. Bij bet grondwerk voor het derde gebouw zijn terug gevonden de fun damenten van het oude kasteel Vredenburg, dat in 1529 door Keizer Karei V binnen de muren der stad Utrecht werd opgericht, uit welk kasteel in 1578 de Spanjaarden door de Utrechtscbe burgers werden verdreven. 'n Verbergend vooruitzicht is 't, dat enquetes onder eenige vooraanstaande groepen reeds hebben uitgewezen, dat bij in gebmikneming van het nieuwe derde Jaarbeursgebouw aUeen reeds door de uitbreidingen, welke de oude deel nemers wenschen, een groot deel van d^nieuw gewonnen expositie-ruimte zal voi en ze Zoo is dus niet alleen bet JaaAeur^etxmw maar ook bet Jaarbeursinstituut nog steeds in opbouw. Hierna werd de Secretaris-Generaal van de Jaarbeurs, de heer Graadt van Roggen, toege sproken door den heer Dekking. Namens de journalisten huldigde hij hem voor hetgeen hij in het bijzonder voor de Jaarbeurs-journalisten is geweest. De Ned. Journalistenkring beschikt, aldus spreker, niet over officieele onderscheidingen. Had hü die, gij zoudt grootkruis worden. Maar hij heeft toch een huldeblijk. Jaren geleden heeft hij een zilveren medaille laten slaan ter belooning van bijzondere diensten aan en in de Nederlandsche pers bewezen. Er zijn er daar van slechts een paar in omloop en mij, aldus spreker, is opgedragen namens den Ned. Jour nalistenkring u zulk een medaille aan te bie den. Zij bevat uw naam en de vermelding: „De N. J. K. aan zijn oud-lid den bewonde- renswaardigen leider van 25 persconferenties". Een paar weken geleden hebben de collega's Rademaker en Hotke het initiatief genomen, om de trouwe Jaarbeursjournalisten op te wekken om dezen dag voor Graadt van Rog gen een bijzondere waarde te schenken en u een stoffelijk huldeblijk aan te bieden. Spreker heeft als penningmeester van deze commissie mogen ervaren hoe hartelijk en algemeen de instemming met dit initiatief was. En wij zijn daardoor in staat een wensch van u te ver vullen. Geleid door een goeden genius, vervulden wij één uwer verlangens door een der mooiste standaardwerken, dat niet meer in den handel is „Graf Ueber Goethe's Werke" voor u aan te koopen. Na afloop van de persconferentie werd het in aanbouw zijnde derde gebouw van de Ne derlandsche Jaarbeurs bezichtigd. Een huldeblijk. Op initiatief van deelnemers aan alle 24 voorgaande jaarbeurzen werd besloten een hul deblijk aan te bieden aan de Jaarbeurs-Vereeni- ging ter gelegenheid van de 25ste beurs. In overleg met den architect van de Jaar beurs, J. de Bie Leuveling Tjeenk, Amsterdam, w;erd besloten tot het doen uitvoeren van een bronzen hallklok met bijbehoorende plaquette. De klok is geplaatst tegen %et plafond in de hoofdhal, tegenover de hoofdtrap, zoodat zij de bezoekers van de beurs, zoowel bij bet komen als bij het gaan, onmiddellijk opvalt. Het ontwerp is van den architect P. Kramer Amsterdam het geheel werd voortreffelijk uit gevoerd door de N.V. Metaalgieterij „Holland", te Amsterdam. De aanbieding zal geschieden op .een recep tie, te houden door het Jaarbeursbestuur, Dins dagmiddag, te half 4 uur, in de groote feest zaal van het Jaarbeursrestaurant. Johnny Walker, de burgemeester van New York bracht te Rembouillet een bezoek aan den Franschen president. Jongeman te Bussum gearresteerd. Gisterenmiddag is een 9-jarig meisje dat in het Rozenlaantje te Bussum eikels liep te zoe ken, door een jongen man meegetroond en aan gerand. Op het hulpgeroep van het meisje, ging de man op de vlucht, doch hij werd later door de politie gearresteerd. Hij bleek te zijn de 22-jarige B. uit Amsterdam. Reeds twee ma len werd de man wegens inbraak veroordeeld. De politie heeft goeden grond om aan te nemen dat hij te Bussum verschillende rijwie len heeft gestolen en waarschijnlijk schuldig is aan de begin Augustus bij den-Wirecteur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Bussum gepleegde inbraak. De man werd ter beschikking van de Justitie gesteld. Nog bijtijds gered. Bij ruwe zee kwam Zondagmiddag om kwart over één de Lingestroom van de Hol- landscbe Stoomboot Maatschappij, gezagvoer* der de heer van Os, voor JJmuiden aan. De loodsboot zette een jol uit met drie roeiers en den loods Kuiper, om dezen af te zetten op de Lingestroom. Juist op het moment, dat de loods naar de touwladder sprong, werd de jol door een golf naar beneden getrokken. De loods Z l de zeer woelige zee. De eerste ettwr- man van de „Lingestroom de heer Visser, had de tegenwoordigheid van geest direct een uitQe werpen, die door Kuiper werd worden geheschen. MOTORRIJWIEL GESLIPT. Echtgenoote van den bestuurder dood opgenomen. Men meldt ons uit Den Haag: Gisterochtend omstreeks half tien heeft op den Bezuidenhoutsoheweg bij de le v. d. Bosch- straat een ernstig ongeval plaats gehad. De 31-jarige motorrijder A. v. B. wonende in de da Costastraat te Rotterdam moest plot seling uitwijken voor een hem tegemoet ko mende wielrijdster, met gevolg, dat de motor slipte. De echtgenoote van den motorrijder, de 29-jarige Th. van B., die op de duo was gezeten, werd tegen den grond geslingerd en overleed kort daarop aan de bekomen schedelfractuur. Het lijk is door den Geneeskundigen Dienst naar bet ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Aan de onbekend gebleven wielrijdster wordt verzocht zich tot het geven van inlichtingen zoo spoedig mogelijk te wenden tot den Com missaris der afd. C. Alexanderplein 15a. Inlichtingen gevraagd. De commissaris van politie der afd. C., Alexanderplein 15a verzoekt in verband met het gisterenochtend half tien op den Bezuiden- houtschenweg hij de 1ste v. d. Boschstraat plaats gehad hebbende motorongeluk, waarbij de 29-jarige Th. van B. uit Rotterdam om het leven is gekomen, den persoon die aan het slachtoffer de eerste hulp heeft verleend en den geneesheer die het eerst ter plaatse was zich tot het geven van inlichtingen zoo spoedig mogelijk tot zijn bureau te wenden. NEDERLAND-EXPRESS. Wij hebben ons verheugd over de „goede pers", welke wijlen Mgr. Nolens heeft gehad. Indien zulk een overlijden dezen goeden kant heeft, dat het wederzijdsche waardeering los slaat en oprechten wil om andersdenkenden te begrijpen, dan is dat reeds zeer veel en dan beschouwen wij dit meer dan van voorbij- gaanden aard. Daarom spijt ons een tweetal uitingen, welke wij dezer dagen aantroffen in twee Katholieke bladen. Eén blad liet in een nabeschouwing van de begrafenis schrijven „Een van de socialistische kopstukken, die de plechtigheid bijwoonden, hoorden we de opmerking maken, dat de massale begrafenis stoet van wijlen Troelstra in het niet zonk hij het grootsche afscheid dat Venlo gisteren zijn grooten zoon bereid heeft. Hier kon men zoo echt bemerken, dat onder de duizend koppige menigte werkelijk rouw heerscbte, droefheid in het hart en dat men beseft, wat Katholiek Nederland en vooral Limburg aan den doode verloor. Aan dit onverdachte ge tuigenis behoeven we niets meer toe te voe gen." Wij weten niet, of dit zóó gezegd is. n ek geval, ook de begrafenis van Troelstra Tvas m rukwekkend. Zij was natuurlijk heel an- ersoortig dan die te Venlo de positie van r' Troelstra in het nationale leven was ook ee° geheel andere dan die van mgr. Nolens. Maar een vergelijking trekken, als hierboven geschiedt, schijnt ons onjuist en aan de nage dachtenis van Mgr. Nolens rond wiens lijkbaar °ok socialisten stonden, onwaardig. Op denzelfden dag trof ons in een ander Katholiek blad de bewering, dat Mgr. Nolens Toor „Het Volk" in „zenuwachtige dagen" een „verpolitiekte priester" was. Het socialistisch orgaan heeft helaas nooit uitgemunt in eerbied jegens de priesters, doch voor zoover wij ons herinneren, heeft het blad althans over Mgr. Nolens nimmer krenkend geschreven en hij het overlijden van Mgr No- lens heeft ook het socialistisch hoofdorgaan zeer opmerkelijk aan zijn eerbied voor diens persoon en werk uiting gegeven. Het is een simpele plicht van eerlijkheid, om dit te constateerem, vooral waar dankbaar- beid jegens en erkenning van tegenstaanders niet zoo veelvuldig is. Die geestelijken toch! E<n die moode Katholieke Kerk! Wat een ongerechtigheden kan een in telligent mam daar niet ontdekken! En wat een kromme redeneeningen kunnen daaromtrent gepleegd wordiem. Ontdekken ze een of ander feit onder geestelijken of kloosterlingen, dan wond't alles op haren en snaren gzzeit. om toch de onwetende menschen te waarschuwen tegen die Kerk en die kloosters: poelen van ongerechtig heid, mijnbeer! Wat vreemd aandoet? Dat die ontdekkers van zulke ongerechtigheden geregteld door klagen over het onverstand, helt slecht op de hoogte zijn van hun eigen volgelingen. Het gaat er maar lustig op los: van dlik hout zaagt men planken, en bijna geen enkel van de geduldige slikkers van brorihuurtjes en pamfletjes en redevoerin- getjes vragen naar het naadje van den kous. Ze gelooven heit immers al lang voor dat gebeurd is. Dat de katholieke opvatting van het hu welijk ook nog al eens onderhanden geno men wordt, ligt voor de hand. En dat een socdaal-idiemooraat graag zoo'n kluif nog eens afbMflt, eveneens. Zoo krijgen we nu te hooren: „de choco ladefabriek.... vereenigt negotie met reli gie, reclame met propaganda voor talrijke gezinnen, waarin Rome haar kracht zoekt". Daan heibben we dus „Rome" weer, het spook en schrikbeeld niet allen van pro- testantsche propagandisten, diie zich als so- cdaal-democraat aandienen en heulen met dageraadsmenischen, maair ook mannen met universiteitsopleiding. Dus,„Rome", bedoeld worldt: de Katholieke Kerk zoekt haar kracht in talrijke gezinnen. Als ge alle dingen bij elkaar telt, waarin Rome haar kracht zoekt, krijgt ge een mooi stukje papier vol. Dikwijls komt daar bij: het klooster, de kloositerlingeen, die niet trouwen, en voor al de Jezuieten, altijd gemakkelijk, enkele van die dingen bij de hand te hebben. Dus Rome zoekt haar kracht in talrijke gezin nen. En „de bond van kroostrijke geziinnen kan rekenen op bescherming en steun vain de Kerk Waarin bestaat die bescherming en die siteum? Bij ons zijn geen bijzondere middelen bekend. Die bond ligt zeker in de lijn der katholieke opvatting, gelijk trou wens ook de katholieke bonden van werk lieden kunnen rekenen op den steun en de bescherming der Kerk. M Die Kerk, volgens den schrijver, „moedigt de kinderrijkdom aan, vindt het een god delijke roeping voor de vrouw, zooveel mo gelijk kindieren voort te brengen, en niet. al tijd op tactvolle wijze herinnert de geeste lijke de moeder wel aan haar plicht, om de aarde dichter te helpen bevolken' Ziezoo, daar komen we terecht bij clen geestelijke. Natuurlijk komt het op dien man neer! Doch al was er geen enkel gees telijke, dan bleef voor maai en vrouw nog den gewetensplicht besaan om.ja, om wa.t, eigenlijk? Is het werkelijk gewetens plicht \olgens „Rome" of volgens de gees telijken van Rome, om „zooveel mogelijk" kinderen voort te brengen? Wel neen! Op geen stukken na! Zeker, het. is een buitengewoon-zuiver ka tholieke opvatting, als ouders graag een groot gezin hebben wijl zij hun huwelijk en het hebben van kinderen, uit een geheel anderen hoek bezien dan diie van last of genot. Een katholiek heeft dezen gewetensplicht, en dat heeft hij krachtens zijn mensch- zijn, zoodat die plicht bestaat vbor alle ge huwden, katholiek of niet, niet op kunst matige wijze het huwelijksproces te heiem meren. Doch zelfbehoersching bij onderling goedvinden is volkomen geoorloofd en soms ceifs noodzakelijk. De kapel in de open lucht, waar Z.H.Exc. de Aartsbisschop een H. Mis opdroeg bij gelegenheid van de openlucht-meeting der R. K. Werklieden. Waarom die geestelijke weer zoo „ontafc- tisöh", vooral op de vrouwen zou inwerken begrijpen we evenmin. Voor vrouwen en mannen geldt de verplichting precies even sterk. De Katholieke Kerk kent geen dub bele moraal voor mannen en vrouwen. Ook meenen wij, dat in dit punt, de vrouwen veel natuurlijker en veel menschelijker zijn aangelegd dan de mannen, en dus lang zoo veel waarschuwing niet noodig hebben. Trouwens, welke echte vrouw zou er zoo op staan, om in het. huwelijk voor den man niets te beteekenen idan „.slavin van genot"? „ZIJN KARAKTER STOND ROVEN CRITIEK" In „Het Katholieke Schoolblad" herinnert de B(oer) aan de verdiensten van wijlen ingr. Nolens voor het onderwijs: Monseigneur was geen specialiteit op het gebied der salaris-materie. Maar hij was toe gankelijk voor een redeneering, waarvan de conclusie was, dat in bepaalde omstandig heden aan den kant der ambtenaren en on derwijzers het goed recht was. En om een laatste ding te noemen, de redevoering bij de Algemeen© Beschouwingen op de Begroo ting 1931 draagt in zich alle kentee- kenan, dat dr. Nolens billijkt, dat er ge vraagd werd. Zeker, ook die rede was van een sfinxachtig karakter. Men moest tusschen de regels trachten te lezen en ze verklaren uit de omstandigheid, dat de leider der Fractie scherp onderscheidde tusschen de taak van Regeering en Parlement. Daardoor was niet bevredigd degene, die onmiddellijk vruchten wilde pluken. Maar het zal moei lijk zijn te bewijzen, dat een Regeering de verzoeken van Mgr. Nolens, al waren ze niet altijd concreet en meest gedaan na ontwik keling van premissen met een sterk moge- Üjkheidsaccemt, bij voorbaat afwees. De ge schiedenis zal wel anders spreken. In de afgeloopen tien jaar, heeft het Par lementarisme onder de onderwijzers weinig bewonderaars gehad, om het maar zacht uit te drukken. Toch is het teekenend, dat bij dit alles de figuur van Mgr. Nolens ongerept bleef onder deze weinig-enthousiasten. Zoo iets is alleen mogelijk, als zulk een opvat ting haar oorsprong vindt In de overweging, dat het karakter van Mgr. Notens boven critiek staat. Inderdaad deze werker dii'e werkers liefhad, was van een zoo blanke in tegriteit, dat hij zijn blazoen sans peur et sans reproche kon vertoonen. Zijn persoon lijke onbaatzuchtigheid, zijn warsheid van vertoon en van eer zijn het mede geweest, die het vertrouwen in hem hebben staande gehouden. JUBILEA. De Eerw. Zuster Godefrida (mej. A. Wester) thans hoofd der St. Jozefsschool voor meisjes te Culem'borg en voordien van de St. Beroar- dusscholen te Rotterdam, viert op Vrijdag a.s. het zilveren feesj, harer intrede in de Congre gatie van het Gezelschap J. M. J- Dit zilveren jubileum zal Vrijdag op de school en Zondag op het meisjespatronaat, waarvan de jubilaresse de beminde directrice is, met den noodigen luister worden gevierd. HET KANKER.VRAAGSTUK. Dr. Ben (Hen weer naar Londen LONDEN 6 September. (R.O.J'. Dokter Piney, die proefnemingen doet volgens de methoden van dr. Bendien in het kanker-hospitaal heeft verklaard, dat hij precies dezelfde instrumen ten gebruikte als dr. Bendien en dat hij hoopte tot dezelfde resultaten te komen. Zijn resul taten waren echter niet zoo goed, als hij had gehoopt, maar hij zou trachten dr. Bendien naar Londen te laten komen, om te demon- streeren, hoe het onderzoek dient verricht te worden. LONDEN, 7 Sept. (R.O.). Dr. Campbell .Smith, een van de onderzoekers in het Lon- de®-Hos.pitaal naar dr. Bendien's genees methode heeft verklaard, dat er een mis verstand bestaat omtrent de onderzoekingen van dir. Bendien, die bestaan uit een chemisch en een spectroscopisch gedeelte. Volgens dr. Bendien was het chemisch ge deelte het belangrijkst. Dit is nog in onder zoek. De gehouden proeven betroffen het spectroscopisch gedeelte, wat niet de hoofd- tzaak is. NIET-ZWEMSTER IN EEN KANO. Op den Amstel, te Nieuwer Amstel, is Zon dagmiddag een kano omgeslagen, waarin een 18-jarig meisje, zekere A. v. B„ uit Amsterdam was gezeten. Het meisje, dat niet kon zwem men werd met gtoote moeite, na drie maal dui ken, door een schippersknecht gered. Toepos- sing der kunstmatige ademhaling had eerst na ruim een half uur resultaat. Gisterenmiddag werd de Nederlandsche Pers in het gebouw van de Ned. Jaarbeurs te Utrecht ontvangen in een Persconferentie waar de heer W. Graadt van Roggen een rede hield ter inleiding van de Ned. Jaarbeurs. Rede van den heer Graadt en Roggen. De XXVe Nederlandsche Jaarbeurs valt, jammerlijk genoeg, aldus ving spr. aan, in een voor handel en industrie beursch jaar. De be nardheid van dezen tijd vormt 't hoofdbestand deel van het geestelijk voedsel, dat ons dage lijks wordt toegereikt. De laatste maanden staan den menschen voor den geest als een tijd van heftige vertrouwens-schokken, een periode van prijsverwoesting, een tijdperk van verschrompeling van de wereldmarkt, van di©pe depressie in het internationale bedrijfsleven met als sombere omlijsting een angstwekken de serie van déconfitures en schandalen. En temidden van een heele reeks arbitrage-, ver- zoenings- handels- en vriendschapsverdragen een desniettemin volledig vastloopen van de internationale credietmachine. Het Nederlandsche Jaarbeursinstituut had voor zijn vijf en twintigste beurs ongetwijfeld hetere tijdsomstandigheden verdiend dan deze algemeene ontmoediging der publieke opinie. De vijf en twintigste beurs staat, als herden- kings-moment, als mijlpaal op den levensweg van het Jaarbeursinstituut in de schaduw van de algemeene depressie, maar toch heeft het Jaarbeursbestuur gemeend het cijfer XXV niet te moeten verdonkeremanen. Het cijfer XXV is nu eenmaal onder zijn mede-telgangers een enfant chéri. Iets heeft dat cijfer ten opzichte van het Jaarbeursinstituut toch wél te zeggen. De oprichting van het Nederlandsche Jaar- beureinstituut ligt nog te frisch in ieder's ge heugen dan dat reeds vergeten zoude zijn het voorbehoud, waarmede in kringen van handel en industrie de Nederlandsche Jaarbeurs als permanent instituut werd ontvangen. Men ken de in den aanvang aan een Jaarbeurs op Neder, landschen bodem slechts levenskansen toe, die niet verder reikten dan het einde van den oor- log. De eerst© bestaansjaren van het Jaarbeurs instituut gaven een strijd te zien minder om het „to be or not to be" der Nederlandsche Jaar beurs, dan wel om de vraag of aan de nieuwe instelling slechts een tijdelijk dan wel een permanent bestaan zou zijn beschoren. Die strijd kan thans als beslist worden beschouwd. Het getal XXV is daarvan het symbool. Maar het getal XXV heeft óók iets te zeggen om nog een Andere herinnering. Er is een tijd ge weest, dat het Nederlandsche Jaarbeursinsti tuut financieel dreigde te stranden. En nu is het getal XXV In de kroon van deze najaarbeurs ook dóarom zoo veel-beteeke- nend, omdat op een gering bedrag na, de oude uit den oorlog dateerende crisisschuld, afge lost Is. De belangrijkheid van het feit, dat voor de XXVe maal in Nederland een Jaarbeurs wordt gehouden, is in 't kort deze: ten eerste, dat industrie en handel het jaarheursinter- mediair als een wezenlijk bestanddeel van het handelsverkeer hebben aanvaard en ten tweede, dat de financieel© toestand van het Jaarbeursinstituut thans een vasite basis tot breeder ontwikkeling waarborgt. De voorbereiding en de vooruitzichten voor de najaarsbeurs 1931 geven reden tot. voldoe ning. Het had. de tijdsomstandigheden in aan merking genomen minder kunnen zijn. 't Econo misch leven is van koers veranderd. Dat wij thans een wending van het economisch leven meemaken, een wending, waaraan meer vast zit, waaraan wijdere beteekenis is te hechten en die van principieeler aard is dan bij vorige crisissen, daaraan vallt niet meer te twijfelen. En dat van stonde af het bedrijfsleven met zijn reorganisatieplannen zich op den nieuwen stijl tracht in te stellen, is een lichtpunt in het duister, waarvan de waarde voor den komenden dag niet mag worden onderschat. Een al t© groot optimisme op de mogelijkheid van een spoedig herstel moge niet gemotiveerd zijn, maar over het algemeen zijn de kwade kansen grootendeels verdisconteerd en de deprimeeren- de krachten zoo goed als uitgewerkt. Maar ook wanneer het vooruitzicht op een langzame op- waartsch© beweging mocht falen en de toe stand onverhoopt nog ernstiger mocht worden, of wanneer d© langzame stijging wat niet onmogelijk is onderbroken zou worden door tijdelijk© dalingen die ons bedrijfsleven voor nog grootere moeilijkheden zouden stellen, ook dan nog kan aan den huidigen economischer toestand van ons land en aan de huidige men taliteit van den Nederlandschen zakenman grond ontleend worden om met kalme vastbe radenheid de toekomst af te wachten. Wij heb ben zeer zeker reden om den economisehen toestand ernstig, maar niet om hem als hope loos in te zien. Ons bedrijfsleven beschikt nog altijd over een materieele en moreele reserve, die aan eventueel komende moeilijkheden weer stand kan bieden. Het zal zaak zijn die reserve ook onze Koloniale reserve met hand en tand te verdedigen; men reken© in de naaste toekomst niet op een economisch dolce far niente: „handen uit de mouw" zal het parool moeten zijn voor hoog en voor laag, maar men make elkander niet diets, dat er geen uitkomst meer is: een dergelijke paniek-ver wekking beteekent in de huidige omstandig heden verlies van moreele kracht, beperking van ondernemingslust, druk op de belangstel ling voor nieuwe inzichten, verzwakking van alles wat met energie in verband staat. Daar tegen te waken, tegen dat wassende gevaar van ontmoediging een dam op te werpen, kan één van de resultaten van de komende najaars beurs zijn. Want deze najaarsbeurs weer spreekt wat de deelneming betreft niet den ernst, maar wel de hopeloosheid van dezen ongewonen tijd. De voorbereiding van deze najaarsbeurs is glad geloopen. Gelijk bij de beurzen in den tijd der hoogconjunctuur was alle beschikbar re ruimte op de verdiepingen verhuurd. De voorbereiding van deze beurs gaf den indruk van ferme energie en van flinken weerstand. Ook ten opzichte van het te verwachten be zoek aan de komende Jaarbeurs zijn de vooruit zichten gunstig: het aantal aangevraagde kaar ten is, vergeleken bij de najaarsbeurs van een jaar geleden, toegenomen en door de handels- en middestandsvereenigingen in verschillende gemeenten van ons land worden excursies per trein of autobus naar de Jaarbeurs georgani seerd. Dit zegt nog wel niets ten opzichte van den omvang en aard van het zaken doen ter komende Jaarbeurs, maar het doet toch wel vermoeden, dat ook onze middenstand nog niet in een toestand van economische bewusteloos heid is geraakt. Het principe va® het jaarbeunsintermediair gericht op een zoo voordeelig mogelijk iukoo- 'pen, wijl de Jaarbeurs dn eiken tak van bedrijf de gelegenheid biedt om in persoonlijk contact met den producent uit de grootst mogelijke veelheid van aanbod de beste keuze te doen, toont duidelijk aan, welke hulp het jaarbeurs- intermediair den zakenman kan bieden, wan neer het zóó nauw als in tijden van depressie, aankomt op voorzichtig, voordeelig en oordeel kundig inkoopen. Er is nliets abnormaals in ihet verschijnsel, dat in moeilijke tijden het jaaribeurswezen zich op zijn best vertoont, want het komt in tijden van nood juist aan op die soort van economische hulp, die alleen het jaarlbeursintertmediiaiir krachtens zijn eigen aardige structuur het bedrijfsleven kan ver schaffen, zooals in tijden van epidemie ook alleen de doktoren de medische hulp kunnen verleenen. De grootere belangstelling, welke juist thans zoowel van deelnemers- als van bezoekers'Zijd© aan de Jaarbeurs wordt ge schonken, bewijst, dat het bedrijfsleven in ons land de oogen opengegaan zijn voor datgene, dat de kern vormt van bet economische nut, hetwelk het jaarbeurswezen voor industrie en handel kan opleveren. En het is niet onmoge lijk, dat uit het intensievere gebruik, dat han del en industrie dn deze tijden van gedruktheid van het jaarbeursintermediair maken, nieuwe 'blijvend© vormen ontstaan, waaronder het jaarbeurswezen in de toekomst ook nog op andere wijze dan tot nog toe het bedrijfsleven izal kunnen dienen en de 'belangen van indus trie en handel zal kunnen bevorderen. De deelneming. Het aantal deelnemers is op het oogeniblik. 1004; dit is ongeveer het aantal van de vorige najaarsbeurs. De deelneming omvat dezelfde groepen als toen; de indeeling over de verdie pingen is dezelfde gebleven. Parterre is de groep zuivelwerktuigen en zuivedmachinerieën van de sedert ten behoeve van de uitbreiding van het Jaarbeursgebouw verdwenen semi ■permanente hal verhuisd naar de hal van het tweede gebouw; de automobielen, die het vo rig jaar deze hal vulden zijn thans onderge bracht in het tijdelijke h<*Bten paviljoen op het Vredenburg welk paviljoen met een door gang verbonden is met den vasten Jaarbeurs- bouw. De vorming van een tweetal nieuwe groepen is vóór den aanvang van deze beurs niet mogen gelukken; gedeeltelijk waren hier bij de beruchte tijdsomstandigheden in 't spel, gedeeltelijk speelde een rol het gebrek aan be hoorlijke plaatsruimte. Een nieuwe verschij ning is de Italiaanse he sectie in het parterre gedeelte van de tweede hal aan de zijde van de Rijnkade. Dit is eon inzending van Italiaan- eche fabrikaten en producten op initiatief van het Nationale Export-instituut te Rome en met medewerking van den heer Nofairaugeli, han- de'lsattaché bij de Italiaansche Legatie te Den Haag tot stand gekomen. Ben werkzaam aan deel bij de samenstelling van de inzending had het Nationaal Verhond voor de Kleiniindustrie te Rome, terwijl het Nationaal Verhond voor Vreemdelingenverkeer mede in deze sectie uit komt. Een nieuw© buitenlandsche verschijning is Zuid-Slavië, dat ter Jaarbeurs vertegenwoor digd is door het Instituut tot bevordering van den bui ten landschen handel te Belgrado, het officieele reisbureau „Putnik" aldaar en de Nederlandsch-Zuid-Slavische Kamer van Koop handel te Rotterdam. Op het gebied van het bezoek is nieuw het collectieve 'bezoek van smedenpatroons uit Nieuwkoop, die op kosten van de gemeente de Jaarbeurs zullen bezoeken op 10 September. Het raadsbesluit dier gemeente heeft voor de Jaarbeurs wijder strekking dan een jaarbeurs bezoek alleen; het is de voorbereiding tot een ■collectieve inzending van Nieuwkoopsche sme denpatroons waar iedere patroon zijn eigen waren zal exposeeren op de komende voor- jaarsbeurs in Maart 1932. Op 16 September is een bezoek van een ge zelschap Italiaansche zakenmenschen uit Mi laan, bestaand© uit circa 30 personen, aange kondigd. Ter gelegenheid van d© XXV© Nederland soh© Jaarbeurs heeft de raad van beheer bij bestalt van 25 Augustus 1931 een bronzen plaquette ingesteld die voor de eerste maal verleend wordt aan de 24 firma's die aan alle tot nu toe gehouden Jaarbeurzen continu heb ben deelgenomen. De uitreiking van deze pla quette, die blijvend aan de monsterkamer of stand van den deelnemer wordt aangebracht, zal plaats hebben op dien eersten dag der beurs. Paters Redemptoristen. De paters G. Voorbraak en C. Klinkhamer zijn benoemd voor de missie van Suriname, terwijl de paters J. Cupers en G. Joosten naar Brazilië zullen vertrekken. Nieuw bezoek aan Parijs. Naar wij vernemen, zal Prinses Juliana Vrijdag en Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, in het bijzonder ter bezichtiging van het nieuwe Nederlandsche paviljoen. ONDERWIJS IN HANDENARBEID. In de rijkskweekschool te Haarlem is de vijftigste jaarvergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland. Prof. R. Casimir heeft daar een feestrede gehouden, waarna een receptie heeft plaats gehad, waar tallooze vertegenwoordigers van vereenigingen op onderwijsgebied hun geluk- wensohen aanboden. Namens een huldigings comité bood dr. H. B. F. Westerouen van Mee- teren een geschilderd portret aan van den heer D. Been, den eersten 1 eeraar in ha.ndenarbeid- onderwjja. Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam en Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het m.s. „P. C. Hooft", hetwelk 9 Septem ber a.s. te Genua zal aankomen, Donderdag morgen, 10 September, te 11 uur 27 aan het Maasstation te Rotterdam zal arriveeren. Aan komst te 's-Gravenhage (S.S.) te 11 uur. De boottrein, aansluiting gevend op het m.s. „J. v. Oldenbarnevelt", hetwelk 11 September a.s. van Genua afvaart, zal Donderdagmorgen 10 September van Rotterdam (Maas) vertrek ken te 9 uur. Vertrek van 's-Gravenhage (S.S.) te 9 uur 22. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. De heer v. M. uit Weert, reed tengevolge van een defect aan de stuurinrichting op den rijksweg RoermondHorn met zijn auto van het hooge talud. De auto botste tegen 'n boom, sloeg om en werd zwaar beschadigd. Van de zes inzittenden werd alleen de heer v. K. uit Weert ernstig aan het hoofd gewond; de «anderen kwamen met eenige schrammen en onbeduidende verwondingen vrij. Van K. werd in het St. Laurentius-ziekenhuis te Roer mond opgenomen, waar hem de H.H. Sacra menten werden toegediend. KOKENDE KOFFIE OVER HET LICHAAM, Te Druten kreeg het 2-jarig dochtertje van. den beer P. K. een kan kokende koffie over het lichaam en is aan de bekomen brandwonden overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5