Vrees voor de gevolgen DINSDAG 8 SEPTEMBER 193Ï iVEREENIGING VOOR KADASTER EN LANDMEETKUNDE. Jaarvergadering te Rotterdam. Het Instituut Hoofden van dienst PREVENTIEVE KINDER- GENEESKUNDE. VERDRONKEN. ONDER DE DORSCHMACHINE GEDOOD. SMOKKELAARSTERS AANGEHOUDEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. r POLITIEKE ONZEKERHEID IN FRANKRIJK. LONDEN ONDER SCHIJNWERPERS- TER EERE VAN HET VERLICH TINGSCONGRES. JAPANSCH—CHINEESCHE SPANNING. GEWELDIGE BOSCHBRAND. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. HEVIGE HAGELBUIEN BOVEN WILNA In het Gouden Hoofd" te Rotterdam heeft de Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde gisteren haar algemeene vergadering gehouden, onder presidium van den heer H. J. Pietere. De secretaris de heer J. F. Jongedijfc bracht het jaarverslag uit. Het ledental is vrijwel ge lijk gebleven. Op 1 Juli telde de vereeniging 170 gewone leden en 49 buitengewone leden. Het financieel verslag van den penningmeester geeft aan outvamgsiten 3426.80, aan uitgaven f 3642.07, aldus een te kort van i 215.27. Het batig saldo over 1929 ls thans teruggebracht tot 601.95. Aan de orde werd dan gesteld een bespreking van het Instituut Hoofden van dienst. De voor zitter wees erop, dat dit iets nieuws is in het dienstvak. De heer Jonas gaf daarop een nade re uiteenzetting. Spr. wees hierbij op de proef te Maastricht. De eigen voorstellen van het bestuur zijn er nog steeds en er moet nu een beslissing vallen. Hy wees er verder op, dat 't nieuwe systeem oneconomisch is en veel on rust verwekt. Spr. bepleitte tenslotte invoering van enkelvoudige districten. De vergadering had zioh hierna uit te spre ken vóór of tegen aanvaarding van dit instituut als boven bedoeld. Verschillende sprekers heb ben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Ben voorstel-de Korver om de beslissing rvoorloop:g uit te stellen en een commissie in (het leven te roepen, om te onderzoeken welke voorschriften het meest geschikt zullen zijn, rwerd met groot® meerderheid van stemmen aangenomen. Hierna hield prof. Ir. W. Schermerhom uit Delft een lezing over de Landmeetkunde in de technische Overheidsdiensten in Nederland waarbij spr. bijzonder de aandacht vestigde op ide zoo hoog noodlge samenwerking tusschen de technische diensten in land en gemeente en het kadaster. De vergadering werd hierna gesloten De afdeeling 'sGravenhage bood den deel- taemers aan de vergadering een boottocht aan door de Rotterdamse!» havens, met hieraan Verbonden een bezoek aan bet vliegveld Waal haven. In de afdeeling Luchtfotografie had prof. Schermerhorn een apparaat opgesteld woor de karteering van onfhoekte foto's. Hij igaf hier nog een korte Melding Tweedaagsche conferentie in Den Haag Te 's Graven hag© is gisteren, een. tweedaag sche oonferentie van de Union Internationale dé Secours aux Erafants begonnen. De voorzitter van de voorbereidende com missie prof. G. SobeJtema uit Groningen, hield een openingsrede, waarin hij de aanwezigen welkom -heette en er den nadruk oplegde, dat het hier geen congres geldt, waar eemige we tenschap een reeks feestelijkheden moet camou- fieeren, maar een werkcongres. Spr. zette vervolgens uiteen, dat het lang heeft geduurd eer de preventie, die meer be- teekent dan genezen, in de praotijk kon wor den toegepast, daar men de oorzaken van de ziekten niet kende. In deze conferentie, de eerste der vereeni ging, welke een afdeeling vormt van de Union Internationale de Secours aux Enfants te Ge- nève, zullen twee vraagstukken worden be sproken, die de lichamelijke gesteldheid van het kind betreft. Een andere maal zal men Rich bezig kunnen houden met onderwerpen, •de intellectueele en moreoio voorzorg betref fende. Aan de orde was daarna het rapport van de professoren A. Couvelaire, P. Lerebouliet en dr. M. Lacomme uit Parijs over de oorzaken van de sterfte gedurende de eerste tien levens dagen en de middelen om deze sterfte te ver minderen. Dr. Lacomme lichtte het rapport toe. Hij zette uiteen, dat alle sterftestatistieken bewij zen, dat de sterfte het grootst is in het eerste iervensjaar, iu dat jaar weer het grootst in de eerste maand en in die maand het grootst gedurende de eerste tien dagen. De medische maatregelen zijn samen te vat ten als volgt* Onderzoek en zoo noodig behandeling van de ouders voot de verwekking; onderzoek van do vrouw tijdens de zwangerschap; toezicht op de geboorte; toezicht op den pas-geborene, in 't bijzonder op den debiel gedurende de eerste levensdagen. Vervolgens sprak prof. dr. Arthur Schloss mann uit Düsseldorf over het steTven van zui gelingen in de eerste levensdagen. Volgens spr. is het waarschijnlijk dat de vroeg-sterfettijkheid in het geheel niet berust op een oorzaak, maar op het samenwerken van verschillende in dezelfde Ticbting gaande, mo menten. De stijging achtte spr. geen Duitsch, maar een internationaal probleem. De verdere daling van de zuigelingensterfte is in het al gemeen afhankelijk van het feit of het gelukt de vroeg-sterfelijikheid te onderdrukken. Mej. Hazel Gregory uit Londen betoogde dat de periode van tien dagen in het algemeen te kort Is om daarin de voornaamste oorzaken der •vroegere sterfte te zoeken, deze moeten ge vonden warden in de periode voor de geboorte «n in de geboorte zelf. Dr. van Reuss uit Graz maakte onerschedd tusschen kinderen die den eersten daig reeds sterven en zulke, die later sterven. De laatste •groep wordt vooral gevormd door te vroeg ge- horenen, de eerste groep sterft gemeenlijk ten gevolge van trauma. De voorzorg moet vooral gericht worden op verbetering der conditie. Prof de Snoo uit Utrecht betoogde, dat de eerste tien dagen voor de ontwikkeling van (het ki.nd zeer belangrijk zijn en dat het daarom van belang is. dat het onmiddellijk moedermelk (krijgt. Dit te bevorderen is een taak van den airts. In Nederland wordt hiervoor veel ge daan, zoowel bij de opleiding van artsen als bij die van kraamverpleegsters. Dat er ondanks de goede zuigelingenzorg toch een vrij groote sterfte in de eerste levensdagen voorkomt, waarvan spr. een aantal cijfers gaf, schreef hij toe aan schadelijke invloeden bij d-e geboorte. De vroege sterfte kan door goede zorg aanzienlijk worden teruggebracht. Dr. Dehrê uit Parijs gaf een groot aantal Cijfers uit eon volken/bondsenquête voor de (kindersterfte. Na de middagzitting werd het congres in bet ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ontvangen door de Regeering. - - - - i-i M „Hfflff Albert Servaes bij een zijner schilderijen op de Belg. tentoonstelling te Amsterdam NAAR DE LEI TERUG? Maar geen koude kachels. Minister Terpstra wil bezuiniging op de on derwijsuitgaven. „We zouden b.v., zoo lezen wy in „Het Kath. Schoolblad", in de natte moesson van zomer mag in de laatste jaren niet meer worden ge sproken de steenkolen kunnen inslaan. Best. Verder zouden we, volgens den Minister, in het as. winterseizoen met stoken pas moeten be ginnen als' de temperatuur dit volstrekt nood zakelijk maakt. Dit is een wat zwevende raad. Volstrekt noodzakelijk is stoken pas als we ge vaar loopen te bevriezen. Ik weet bijna geen grooter ellende dan onderwijs geven of ontvan gen in een slecht verwarmd lokaalHonger is erg, maar kou is, geloof ik, nog erger. Mag ik den Minister een goeden raad geven, die de bezuiniging zal ten goede komen? Hij schrijve in alle lagere scholen dwingend voor het gebruik van een lei. Een lel kan bij oordeelkundig gebruik 10 jaar mee. Een schrift een paar maanden, 't Zal volgens sommigen zelfs het onderwijs zeer ten goede komen. Waarop werd lekkerder gewerkt, op do lei of op 't schrift? Op een lei maak je 25 sommen tegen op 't schrift vijf. Met taaloefeningen idem hetzelfde. Excellentie geef ons de lei terug en laat ons dan de gezellig verwarmde lokalen. De tijd is er gunstig voor". Denken alle onderwijzers er zoo over? Wij meenden, dat 'net laatste onderwijsver slag zoo juichte over de verdwenen lei. Zaterdagmiddag geraakte voor het Krelage- huis te Haarlem een 6-jarig knaapje in de Leidsche vaart en verdronk. Alhoewel men den geheelen middag bleef dreggen, werd het lijkje niet gevonden. Zondagmorgen zag een aldaar spelende jongen het echter drijven. Door de politie werd het toen spoedig op het droge gebracht. Dezer dagen werd het 6-jarig jongetje, J. L., wonende in de Wilhelminastraat te Haarlem, vermist. De ouders deden bij de politie hier van aangifte en dadelijk werd aan een onge luk gedacht. Gisterenmiddag omstreeks 12% uur heeft een agent van politie het lijkje uit het water van de Leidschevaart, zijde Zijlvest, opgehaald. Het is naar 't St. Elizabeths Gasthuis over gebracht. De 18-jarige dochter van den veenarbeider Post te De Krim bij Coevorden wilde gisteren middag andere veenarbeiders halen om behulp zaam te zijn bü het laden van een schip. Zij viel van een vonder en werd eenigen tijd later gevonden. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven vruchteloos. De dood kon slechts worden geconstateerd. Men meldt ons uit Voorst; De vrachtrijder J. Barmentloo reed gisteren middag op den Rijksstraatweg Voorst-Apel- doorn met een dorschmachine, bespannen met twee paarden. Doordat de paarden op ho-l sloe gen, geraakte B. onder de dorschmachine, die over hem heen ging. Met zware inwendige kneu zingen werd hij opgenomen en in een nabij gelegen woning binnengedragen. Voordat me dische hulp ter plaatse was, was de man reeds aan de bèkomen verwondingen overleden. Aan de grens bij Ittervoort werden door de commiezen twee vrouwen, een Duitsche en een Sloveenscbe, aangehouden, die, onder bare klee- ren verborgen, eenige duizenden boekjes siga rettenpapier frauduleus trachtten in te voeren. Zij werden ter beschikking van de justitie naar het Huis van Bewaring te Roermond over gebracht. „EVERYBODYS WEEKLY". „Zou dat badcostuum nog krimpen?" „Beslist niet, juffrouw!" „Jammer! Geef u er me dan maar liever één, dat krimpt!" De Ooievaar vertrok Zaterdag om 6,42 uit Athene en landde te 11,35 te Mersamatruh. Te 12,30 vloog het toestel naar Cairo alwaar het te 14,57 aankwam. Zondagmorgen te 6,38 ver trok het naar Gaza en arriveerde aldaar om 8,45. Te 9,54 vloog het door naar Bagdad waar het om 16,24 landde. De „Raaf" is uit Rangoon naar Calcutta vertrokken, doch kon wegens het slechte veld de reis vandaar niet voortzetten De Ooievaar, vliegtuig der K. L. M., is gis teren 5.20 uit Bagdad vertrokken, 10.57 te Bus- kir aangekomen. 11.53 van daar vertrokken en te 18.15 te Djask aangekomen. ONDERSCHEIDING. Onze Brusselsehe correspondent meldt ons De heer P. Bakker, oud-eere-oonsul van Bel gië, te Groningen, is benoemd tot ridder in de Orde van Leopold II. PROP. RADEMAKER. Prof. dr. G. J. J. Rademaker, hoogleeraar in de physiologie aan de Leidsche Universiteit, is in bet diaconessenhuis te Leiden opgenomen, waar bij een ernstige maag-operatie heeft ondergaan. Zijn toestand is vrij bevredigend. Automobilist rijdt een auto in puin HIJ NEEMT ZELF DE BEENEN Zondagavond te ongeveer 7 uur stond de luxe auto van den heer Jung uit Amsterdam, waarin zich nog drie andere personen bevon den, bij de nieuwe spoorwegoverbrugging Op den Mulderstraatweg te Diemen. Op een gegeven ©ogenblik kwam van de richting Amsterdam een luxe auto, die vlak voor den spoorwegovergang begon te slingeren en slipte. De auto kwam in botsing met den wagen van den heer J. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto van den heer J. een tiental meters werd weggeslingerd en totaal vernield werd. Een inzittende dame, mej. De Jong uit Amsterdam, bekwam een gebroken pols.en werd door dr. Derkinderen geholpen. De ande ren kwamen met de schrik vrij. Na de aanrijding trachtte de bestuurder van den aanrijdenden auto zijn motor nog op gang re brengen, om weg te rijden, doch dit mocht hem niet direct gelukken. Naar nader is ge bleken, ,heeft de man zich uit de voeten ge maakt. De marechaussee heeft proces verbaal opgemaakt en stelt een onderzoek in. BRANDSTICHTING? Te Strijp is de boerderij van den landbouwer A. v. P. tot den grond toe afgebrand waarbij twee varkens in de vlammen omkwamen. Twee kinderen konden door toegeschoten hulp nog bijtijds worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Korten tijd na het uitbreken van dezen brand, werd brand ontdekt in de in de nabij heid gelegen stoómtimmerfabriek van den heer v. T. Hier wist men door snel ingrijpen erger te voorkomen. In beide gevallen denkt men aan kwaadwilligheid, zulks temeer, daar den laat- sten tijd in Strijp reeds dikwijls brand is voorgekomen. MAN ONDER DE TRAM. Zondagavond, omstreeks kwant over acht, wilde de meubelmaker P., te Tilburg, in de Ju- lianastraat op zijn fiets springen, toen juist de tram naar Goirle daar passeerde. Hij geraakte onder -de tram, waardoor zijn rechterbeen werd afgereden. Een geneesheer uit Boxtel, die juist in de buurt was, verleen-de de eerste hulp. Spoedig was ook geestelijke hulp ter plaatse. De ongelukkige is naar het ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand was gistermorgen onver anderd ernstig. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Leiden ingebroken in het kantoor van de maatschappij voor verkoop van boter enz. „De Veluwe", aan het Galgenwater. Een bedrag van ongeveer 1000 wordt vermist. ERNSTIGE VAL. Gisterenmorgen viel het knechtje de R. uit de goot van een huis in de Hoofdstraat te Velp. Met ernstige verwondingen aan hoofd en bee- nen werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. BRAND. Te Oudepekela is gisteren het dubbele woon- huis van den landbouwer W. afgebrand. Twee varkens zijn in de vlammen omgekomen. Ver zekering dekt de schade. EEN GOEDE BUUR- Te Middelburg heeft bij een burenruzie zekere J. in de Korte Singelstraat zijn buur vrouw, de wed. B. zulk een klap gegeven, dat deze kwam te vallen en bewusteloos haar woning werd binnengedragen. De dokter con stateerde hersenschudding. ALLE OPGERUIMDHEID VERDWENEN. Een vertegenwoordiging van 600 locale belangetjes. (Van onzen correspondent) P a r ij s 27 Augustus. Als Iheel Partje in de hengen of op het stra nd zit, moet mien geen politieke (belangstelling verwaellitem. Zeker niet in een .vaicamtie, die d-e laatste is ©ener wetgevende pertodie en waarin de kamerleden naar ihun arrondissementen zijn •vertrokken am met Meppend hart hun herkie- zingskansen te wegen, terwijl zij tuun vriende lijkste woorden (benutten om de gunst der kiezers te behouden. Maar gebeurtenissen sto ren zich niet aan parlementaire vaoantieis en in de jaren die achter ons liggen, hebben we Augustusmaanden gekend, nog foewogener dan de stereotiepe agitatie van den parlementairen „•terugkeer". (Dit jaar hebben de buien zich elders ont last en de Piransch© kamerleden hebben zelden Bulk een rustigen tijd gekend als- voorberei ding der verkiezingscampagne, dlie als gewoon lijk in volslagen mist gevoerd wordt. En het ministerie zelf, dat in zulke gezegen de tijden de mogelijkheid tot werken kent het doet weinig van zioh spreken. Briand zet noig zijn rustkuur voort en LavaJl is de slimme Auvegneir, van wien men ndet verwachten moet, dat hij zijn spel zal bloot leggen. De publieke opinie; en wie (haar maken, wensdhen ook de vacamtiegeneugiten t® deelen en vinden het al indiscreet genoeg, dat zij als toeschouwer dier buitenlamdische aangelegen heden, d-e oogen geopend moeten houden. Ze hebben dra Duitsche financieel© moeilijkheden verwensdht, en vargaten de voldoening te smaken, dat ze dien gang van izaiken voorzegd hadden, ze hebben over de moeilijkheden van toet pond sterling gezucht, meer uit sympathie voor de Engelsichen, dan op grond van de te vage vrees, dat ook weer -de franc zijn beurt zou kunnen krijgen. De val van het Laibourminiisteri© 'heeft wel de socialisten ver schrikt, méér uit vrees voor den terugslag op de aanstaand© Fransche verkiezingen, dan uit berekening van de gevolgen op de internatio nale politiek, waarvoor trouwens geen volks vertegenwoordiger belangstelling ikan koeste ren, zoolang zijn lot dn 'de handen zijner kie zers is gelegd en hij eerst zijn „aanblijven" heeft te verzekeren. Maar intuisschen draaien de weken en ook aan het parlementaire doice far nitente is een einde 'beschoren, zelfs all blijft de fiscus het «sluimerlied der famtastieikie belastingopbreng sten neuriën. Ook aan vacaintie komt een eind, maar wat men bij thuiskomst vindt, zijn niet d© statistieken, maar gele of groene bevelen. Een vroolijke thuiskomst is dat niet, zelfs niiet na den verregenden zomer, en zoo bij den fiscus het geld blijft binnenstroomen, de belastingbetalers zien huin inkomsten steeds awa-kik-er toevloeden. Het beste (humeur kan daar niet tegen. In de zaken wordt dam mi et •geloofd, en ad de mooie dingen 'van 'boven af beloofd, worden gemakkelijk voor ironie ge houden, ailis uit (het land alle opgeruimdheid is verdwenen. De ecouomisch-poditieke moralisten (hebben 'het geconstateerd, en niemand heeft een Lu men Romiier durven tegenspreken, ttoen hij said© in meer parlementair© letteren dat sinds lang de Framseke natie zoo somber niet is geweest als in dezen tijd. En toch heat de natie geprivilegieerd dn ver gelijking met zooveel andere, die in een ledige schatkist turen. Het geld vloeit hier maar toe, men blijft het geld maar op potten, de fiscus wordt elke maand heter voorzien, men leent vorstelijk aan de grootste buren en als ,per slot van rekening van all© Youngplan- [belofte niets terecht komt, dan wondit diat •breed gecompenseerd door de moreel© succes sen, di© doen zien, hoe rijk men is. Jammer genoeg dat. de gawione sterveling dii© dien rijk dom niet 'veel bemerkt ©n de moreel© succes sen slechts voelt in het stijgend vertrouwen, (dat de fiscus in toet onuitputtelijk© van zijn Het enthousiasme is hier altijd heel sterk, maar het houdt toch op, als men aan d© beurs komt. En ais daaruit klinkende munt verdwijnt, dan toomt zeer spoedig de vraag voor welke 'portemomnaie heeft, leegte men aicto eigenlijk (bevindt. Als de leegte eenmaal aangevoeld is, dan west men niet meer*, waar men naar toe gaat en eenmaai door den angst bekropen gaat men spoedig toegrijpen dat het scheef 'gaat. De va- cantieatemmdng wordt dan vergald en men gaat aan het hervatten van den arbeid denken. Wat nog niet hetzelfde is, als er in te gelooven Toen men uit was, heeft men duur betaald, maar als het op werken aankomt, valt met geen geld te gooien. De prijizen zijn tot het tuiteirisite (opgedreven, de loonem hebben ide uiterste mogelijkheden overschreden, de klan ten verbergen schaamtevol huin ledige porte- rnonnai© en als de fiscus gemakkelijk zijn kof fers heeft kunnen vullen, dan bemerkt men toch wel, dat het heel aardig is de buiteu- landscfhe producten daarvoor dubbel duur moet gaan betalen. En de fierheid over een levens standaard die 40 tot 60 pCt. hooger is dain van alle omringende landen, gaat spoedig verble ken, als bovendien nog de inkomens schrik, barend worden genepen. (Hè, was dan die Tardieu geen held? Is de politiek van „na tionale welvaart'' een failliet? Br zijn er die het gaan gelooven. Men heeft geen werkloosheidmaar hoe veel vreemde werkkrachten zijn afgevloeid? Hoeveel werken halve dagen. Hoeveel bedrij ven met zeer gedeeltelijke kracht? Hoeveel loomen worden gehandhaafd ondanks de ge slaagde stakingen om zich tegen alle tariefs- vermlndertng te verzetten. In hoeveel bedrij ven heeft men het ondanks allen echoonen schijn op een aocoordje gegooid voor de werk uren, voor het uurloon? En in den landbouw? Waar is de fantastiek© bescherming van den beer Tardieu ten slotte terechtgekomen? Bij de 'landbouwers zelf, die meer dan ooit tevoren blijven klagen? En het toerisme, die ontzaglijk© bron van gemakkelijk vloeiende inkomsten? Blijven de menschiem maar altijd duur betalen? En het zakencijfer van den winkelier? En het intomen der hiitiseigenaren? Nu de woningcrieis wend opgelost, niet door de toe neming van het aantal woningen maar vooral door het verlaten van een grootere voor een kleinere. Hij heeft geen statistieken noodig, geen eco nomisch© bespiegelingen, geen vergelijkend© balansen, om den zakenman t© doen inzien, dat toet zakenleven mank gaat. Eu ook van boveuaf wordt dat wel geweten, maar alluta gezegd als inderdaad bepaalde belangen toet eischen. „Oh, de koloniale tentoonstelling heeft een pradhtigen gevel, heeft minister Reynoud dur ven aeggen, maar men vergete niet, dat in al ide koloniën ide economische toestanden meer d'an verontrustend zijn". Als men ook zulke bekentenissen eens voor het economisch© leven van de metropool zelf kon ontvangen, misschien 'dat er dan ©en drang kwam om het welzijn der financiën niet alleen te meten naar wat (de Ibelastiingpers weet uit te wringen. En ernstig tot ©en weilvaartspolit'lefk ®yu wonden besloten. Ook al zou di© slechte met ©en antd-misèrepolitiefc volstaan. (Men kan niet tzeggen, dat het gros van de Fnamsctoe® voor liet ©ogenblik meer van zijn bewindvoerders •zou eischen. Maar is die werkelijk te wachten? Gouver nement noch parlement geven den indruk te weten waar naar toe moet worden gestuurd. Het parlement denkt slechts aan de verkiezin gen. En het ls nog niet vertoond, dat het laat ste bijeenkomen eener stervende kamer iets andiers deed dan aan de verkiezingen dienken. Een (kloeke politiek van sociaal en economisch herstel, geen regeering die verwacht in die richting iet© te doen slagen en geen kamer die daar 'haar tijd aan zou verbeuzelen, of een ander initiaftef dan tot het loslaten van pa rade-paarden zou nemen. Ja-, als er werkelijk een politiek mogelijk ware en uit de botsing der partijen een grootsdh streven weeid gebo ren! Maar het pairtij.leven iis nog nooit zoo dood, het partijstreven zoo plat geweest als in deze vertegenwoordiging van 600 plaatse lijke 'belangetjes. Men spreekt wel van (binnenlandsch© politiek Maar nimmer is haar onzekerheid zoo flagrant geweest. En daarom weet niemand waar toet (heen gaat. Wat men wel weet ie, toelt er niet vroo- lijk uitziet. Onze Londenscbe oorrespondent schrijft ons: Zoo wij de steden kunnen verdeelen in man nelijke en vrouwelijke, dan is Londen bij uit stek mannelijk. Degelijk mannelijk, wel te ver staan, zonder een zweem van dandy-isme. Be zoekers uit het buitenland weten dit vaak niet op prijs te stellen. Ze gaan Londen vergelijken met Parijs, met Weenen, en zeggen „Ja, Lon den is beel groot en indrukwekkend, maar tochParijsof Weenen Maar Parijs is wèl een dandy, en Weenen is een aanvallige vrouw. Londen daarentegen is een ernstige man, nogal hoekig van gebaren en bonkig van voorkomen. Men moet hier niet dat gene verwachten en zoeken wat sommigen hoofdsteden van bet land een bijzondere be koring verleent. Het zou Londen misstaan. En deze stad beeft zeker baar eigen deugden en verdiensten, waarop Parijs en Weenen naijverig zouden mogen zijn. Aan uiterlijke opsieringen heeft Londen nooit veel gedaan. Deze zijn goed voor den dandy Parijs, voor de schoone dame Weenen en voor den parvenu Berlijn, maar Londen, de deftige oude heer, weet dat het zich er door belache lijk zou maken. Vastelandsche steden tooien zich met alle mogelijke, vaak nogal goedkoope sieraden en zijn er trotsch op. Haar bewoners vertellen de wonderen over koffiehuisterrassen met licht- guirlandes, over lichtgevende fonteinen en over tal van anderen opschik, en meenen aldu3 bet sobere Londen te overtroeven. Maar het is niet alles goud dat blinkt, of licht dat straalt. Maar in de aangevangen maand zal Londen eens meedoen. Het drie-jaarlijkscb internatio naal verlichtingscongres zal in deze stad ge houden worden, en ter eere van de buitenland- sche gedelegeerden, die ook Glasgow, Edinburg, Sheffield, Buxton, Birmingham en Cambridge zullen bezoeken, zal een vijftiental openbare ge bouwen onder het licht van schijnwerpers wor den gesteld. Verder zal 't St. James' Park op bij zondere wijze verlicht worden, terwijl in White hall, de breede straat, die begrensd wordt door de voornaamste regeeringsgebouwen, de ver lichting aanmerkelijk zal worden versterkt. Tot de bekendste gebouwen, die aldus in gloed zullen worden gezet, behooren de Westminster Abbey, de Katholieke Westminster kathedraal, de Big Ben Toren van het parlement, de County Hall, de torens der Towerbridge, Buckingham Palace, de National Gallery aan Trafalgar- square en de St. Paul's Kathedraal. Verscheidene handelsfirma's, magazijnhou ders en andere particuliere ondernemers zullen hun perceelen eveneens door middel van schijn werpers verlichten, en, vooral in de nabijheid der rivier, rekent men op een tooverachtig effect. De laatste weken zijn de meeste der voor dit doel bestemde gebouwen reeds bij wijze van proef elk op hun beurt veriicht geworden, zoo dat wij ons reeds eenigszins een voorstelling kunnen vormen van den indruk, dien Londen in September, na zonsondergang, maken zal. Het is evenwel moeilijk dien voorloopigen indruk weer te geven. Een groot monumentaal gebouw en een hooge toren, zoozeer met licht overgoten, dat zij uit licht in plaats van uit steenen opgetrokken schijnen te zijn, leveren natuurlijk een merk- waardigen aanblik op. Door den feilen gloed lijkt de nachtelijke hemel nog donkerder, en dit verhoogt de uitwerking. Ik heb één of twee torens gezien, die onder licht van verschil lende kleuren'stondenzacht geel, zacht roze, zacht groen, en een jong meisje hoorde ik zeggen: „Je zoudt er zóó in willen happen!" Het zag er dan ook werkelijk heel lekker uit voor wien van zoetigheden houdt. Ik ben er zeker van, dat het parlementsge bouw en de aan den overkant der rivier lig gende County Hall, en ook de St. Paul's Kathe draal met zijn beerlijken koepel, en misschien ook de Byzantijnscbe Katholieke Westminster Kathedraal onder een zee van licht een onver getelijke®. indruk zullen maken. En dat diege nen, die het nog niet weten, verbaasd zullen staan te'kijken naar de effecten, die men met schijnwerpers- en ander kunstlicht bereiken kan. Maar de illuminatie-gedelegeerden uit het buitenland, die Londen voor het eerst bezoeken, zullen zich ervan Dewust moeten zijn, dat zij de stad, onder het licht der schijnwerpers, niet op haar allermooist zuilen zien. Al brak al het vuur van den hemel los over den koepel der St. Paul's Kathedraal, zij kon. niet schooner en dicbterlijker zijn dan zij sinds meer dan twee en een halve eeuw nacht op nacht is, zich ver liezend in het schemer van den Londenschen avond. En de rivier Welke effecten men ook bij Tower- en Westminsterbrug met schijnwer pers bereiken moge, zij kunnen onmogelijk den aanblik overtreffen, dien de Theems, voi raad selen en geheimen, sinds eeuwen eiken nacht geboden heeft. Voor eenige weken geeft het lichtfeest ons afwisseling en genot, maar daarna kan Londen niet beter doen, dan zoo spoedig mogelijk weer Londen worden. Mr. Lansbury, de thans afge treden labour-minister, was bekoord geworden door schijnwerper-verlichting te Dusseldorp en andere Duitsche steden, en had ook Londen er duurzaam op willen onthalen. Hopen wij, dat het biertoe nooit komen zal. Londen is geen dandy, geen schoone vrouw en ook geen par venu. Het is zelfs niet al beweerde ik dit in een onbewaakt oogenblik in den aanhef van dezen brief een deftige oude heer. Het is Londen. En wie weet, wat dit zeg gen wil, zal deze stad niet langer dan noodig Is opgesmukt willen zien door middel van schijn die niets dan schijn ls. LONDEN, 7 September (H.N.) De corres pondent van de „Daily Tel", te Tokio meldt, dat tusschen de Japaneche en de Ohineeeohe regeering een ernstige spanning bestaat, omdat China weigert voldoening te geven veo-r den moord op den Japanschen kapitein Heka- moera en zijn begeleiders welke op 18 Augustus in Mongolië heeft plaats getoad. Zeer veel dieren omgekomen Om twee uur Zondagmiddag brak er brand cit in een tooscto van de landstreek Malacassis op Attica, welke reusachtige afmetingen aan nam. Tegen middernacht bereikt© het vuur het Tatol-bosch en bedreigde 'het oude koninklijk slot, waar thans de president van de repu bliek vertoeft. Het vuur was zeer moeilijk te bestrijden, daar alle wegen zich in de vuurzó.ne bevon den. Het dienstpersoneel van den president heeft Tatoi verlaten. Vier dorpen, welke door den brand werden bedreigd, zijn door de bewoners ontruimd. Naar verluidt, vallen er géén slachtoffert' te (betreuren, doch men vermoedt, dat zeer veel dieren zijn omgekomem Bij wedstrijden. DRESDEN, 6 September. (W.B.) Bij de Grillenburger motorwedstrijden hebben twee ernstige ongelukken plaats gehad. Van twee rijdeTs werd de mederijder uit bet zijspan ge slingerd. De een was onmiddellijk dood; de ander moest bewusteloos naar het ziekenhuis worden overgebracht. MONZA, 6 September. (B.T.A.) Vanmiddag is op de autodroom te Monza (Noord-Italië) de wagen van den Franschen renner Etancelin geslipt. De wagen kwam tusschen het publiek te recht waardoor drie personen werden gedood en tien gewond. Etancelin zelf bleef ongedeerd. Zes personen gedood. NEW YORK, 7 September (H. N.) Bij Monc- ton in Nieuw Bronswijk ie een autobus op een overweg door den trein gegrepen met het ge volg, dat zes personen gedood en twee ernstig gewond wenden. Verscheidene personen gewond. WARSCHAU, 7 September. (H. N.) Het ge bied van Wilna is door buitengewoon hevige hagelbuien geteisterd. Op sommige plaatsen lag de hagel 15 C-M. hoog. Aan de velden en weiden is groote schade toegebracht. Schapen, die zich op Weiden bevonden, werden gedood, terwijl ook verschei dene personen gewond werden. Stahende transportarbeiders te Saragossadie op de politie schotenworden door tie gewapende macht uiteen gedreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6