VOORBIJ. 'Jiiiilll.ii" i'iHï..* NAZOMER. MODEPRAATJES. EEN GEBREID KRUIP- PAKJE. TOEKOMSTIGE MOEDERS. X WMïmi"1 DINSDAG 8 SEPTEMBER Ï93T M LID KALENDER VAN DE WEEK. CORRESPONDENTIE, j WINKELEN IN DE STAD. MISS UNIVERSE. DE MOUWEN. MODE EN BLOEMEN. HET JUMPERTJE. achterkant broekje ror@^frI N&H/unt voorkant broekje; HET IN ELKAAR ZETTEN VAN DE JUMPER. HET BROEKJE. DE BRETELS. VERLEDEN EN HEDEN 4? „Ils sont passés les jours de fête!" Zijn ze dat voor ons allpn geweest? Zijn de dagen der vacantie voor iedereen min o£ meer dagen van werkelijk feestelijke ont spanning, 'n feestelijk uitrusten geweest naar «lei en lichaam Wie Eet meeste genoten hebben? De bitnieren zeker niet het minst en in hun Vreugde aeelend, de ouders, verheugd om dat gene wat zij den kinderen mochten toestaan verblijd om den innigen familiegeest, die in de dagen van vacantie, zoo sterk opleeft en nieuw voedsel ontvangt. Want in de kleinere vacantie's toch is va der meestal niet den geheelen dag thuis. En dat is juist een der groote zegeningen der groote vacantie dat de band tusschen va der en. kinderen zooveel hechter wordt. Kijk, eens, moeder lis altijd t>Ü en olm ('1 jeugd, vader meer sporadisch, door zijn werk- studie, zaken enz. io maaltijden en des avonds is alles païs en ^ree. Daarvoor zorgt de vrouw des huizes. Eeh Waarschuwing bij weerspannigheid, bru- ^a-J-zijn enz. luidt meestal: Kom, beheersoh je, zong dat vader, als tij thuiskomt, niet merkt hoe vervelend en ondeugend je zijt, hij heeft al genoeg aan zijn hoofd. De kleine beugels weten het drommels goed en toornen wel in en de grooten, ze mogen hun onstemiming uiet geheel kunnen-verbergen hun somber gezicht trekt niet zoozeer de aandacht waar de heer des huizes zelf met eigen ge dachten bezig Is. De huisvrouw vindt het dan ook dikwijls Jammer de welverdiende rust van haar echt genoot te verstaren, de sfeer van stilte en schijnbare eensgezindheid te vertroebelen; zij (versmoort een zucht en zwijgt, Jamimer erg jammer, later op den avond, als alles naar bed is, is ze zelf te moe om tra aden de kwesties naar voren te brengen. En zoo groeit er langzaamaan een onzicht bare muur, waarachter ieder zich met eigen Borgen verbergt. Maar dan komt de vacantie, de eerst© dagen tiles zoo mooi, wel wat druk en lichtelijk on gebonden. Doch dan komt de reactie. Vader is geregeld thuis, zet nu ook eens alle affaires en zorgen terzijde, geeft volle aandacht aan het „lieflijk spel des huiselijken hoards". Vaders oogen zien hoe langr hoe meer, want lang. kunnen de schelmen niet voor brave Ma- rietjes en Hendrikjes poseeren, ze flappen er dit of dat uit, en wat de heer-gemaal misschien als niet zoo geloofwaardig van vrouwlief aan nam, wordt ham nu zoo klaar aJs en klontje. Deze laatste lacht in haar vuistje en laat vol gaarne de teugels aan 's vaders handen over gaan. Behalve dit komt er ook veel en veel inniger samenleven tussschen vader en kinderen, hij heeft den tijd zich voor hun kleinigheden als ae piepjong zijn, voor hun groote problemen 40 intereeaeeren als ze ouder zijn. Met Waarachtige vreugde ziet de moeder, de innige verstandhouding aan, laat ze zoo gaarne met elkander uitgaan. Ze weet welke groote zegen daarin gelegen is ook voor haar zelf. Want veel wat den man anders ontgaat, wordt ■hem duidlijk: misschien de nooit geweten en geschatte taak, die vaak in tengere vrouwen handen rust. Op deze wijze is de vacantie een zegen voor menig en vooral voor een groot gezin. De in nerlijke Dand groeit en bloeit, alle vreemde in vloeden verdwijnen, >t is weer een echt patri archaal familieleven. Mocht dan de vacantie met groote teleur stellingen begonnen zijn, naet geslaagde exa mens, geen verhoogtiug, terugzetting misschien als het huiselijk leven, de saamboorigbeiid van vader en kinderen versterkt is, zullen ook die teleurstellingen een stimulans, een krachtige aansporing tot -beter, het gevolg hebben. HELLENEN. P a rij s, 1 September 1931. Wat de garneering betreft, de kenmerkende eigenschappen blijven eenvoud en sierlijkheid. Speciaal een meer eenvoudige robe laat zich met wat smaak en handigheid heel gemakke lijk garneeren. Het gaat gewoonlijk slechts om een aardig détail, discreet en onopvallend aangebracht, maar dat toch een sierlijk cachet aan het geheel geeft. Het liefst maakt men voor garneering ge bruik van dêcoupes, waarmede men ook ;elkens nieuwe en on verwachte effecten be reiken kan, vooral wanneer men ze met wat fantasie aan brengt. Voor den rok, bijzonder in het meer eenvoudige genre, ko men de plooien in aanmerking. Dan worden ook heel aardige effecten bereikt met knoopen en piqures. Het hier naast weergegeven model laat zien, dat men ook met deze versiering een apart en sierlijk cachet aan een robe kan geven. Het toilet is uitge voerd in toile de lai- ne in amandel-groene tint. Met veel smaak heeft men een band van gepiqueerde stof als garneering over 't corsage aangebracht, evenals op de mou wen boven de ellebo gen en op één kant, van den rok. De plqures zijn precies in de tint van het geheel. Om intusschen een contrasteerend détail aan te brengen, hetgeen op het oogenblik erg gewild is, zijn de knoopen op het corsage en den rok zwart evenals het ceintuur van ge lakt leer en de suède handschoenen. Ook het hoedje van soepel vilt is zwart; het is ge garneerd met een discreet fantaisietje van groene veertjes. Als laat, maar mooi geluk na eindelooze droomen, als luwte na den storm en plots gelegen tij, zoo is na onweersvlaag en wilde regenstroomen, na hopeloos gesmacht "de zomertoch gekomen. 't Is laat, maar niet tè laat om eenzaam rond te dolen in zoelen najaarslucht, op 't snel verbleekend mos, te zwerven, door het woud, ten doode reeds bevolen, te toeven, waar alom „het einde" ligt verscholen. Van zoeten weemoed loom, dwaal dichter door het loover, W1- en stem Uw zilv'ren luit tot dankend afscheidslied, zing van dit „laat geluk en najaars gouden toover'\ al is uw luit ook zwak uw lied klein, mensch'lijk poover. BELLENEN. Dinsdag. Laster en kwaadsprekendheid zijn vonken, die, als men ze niet aanblaast, vanzelf uitgaan. Woensdag. Als wij de macht niet hebben om het onrecht te keeren, moeten wij toch den moed hebben om het als onrecht te brandmerken. Donderdag. Men meent dat slechte humeuren gevolg zijn van slechte spijsvertering, doch zij zijn er meestal oorzaak van. Vrijdag. Zich zelf zijn zou veel gemakkelijker zijn in dien zich zelf te kennen niet zoo erg moeilijk was. Zaterdag. Er is een ding, dat velen weerhoudt om in het goede volijverig te zijn en te vorderen, dat is afkeer van moeite en vrees voor strijd. Zondag. Vriendschap moet gelijkwaardig zijn aan de broederlijke liefde. Het is een bijzondere band om elkaar te steunen in het bereiken der vol maaktheid, alle andere vriendschap is ijdel. Maandag. Wie een twistvuur aanblaast, moet zich niet beklagen als de vonken hem in de oogen vliegen. Aan mej. P. v. d. Z., voorzitster van „the N. R.! Hartelijk dank voor je aardig briefje, dat de redactie mij doorstuurde. Ik ben al dadelijk voor jullie aan het werk gegaan, want dat vind ik zoo'n sympathiek idee om samen voor arme kindertjes te breien en te haken! Misschien dat er tegelijk met dit briefje al wel iets voor jullie in staat, anders hoop ik dat de redactie het er de volgende week inzet, want jullie willen na tuurlijk graag beginnen! Ik zal nog heel wat aardigs voor jullie laten volgen: vele andere abonné's zullen met patronen voor wollen kin- derkleertjes eveneens gebaat zijn. De grabbel ton zal ik ook niet vergeten! (en dan maar geen inktlappen hé?) Laat je me dan nog eens weten wat jullie allemaal gemaakt hebt? Ook een speciaal verzoek stuur je maar gerust op! Veel pleizier en veel succes met je werk! Zorg maar dat je nuttige club lang blijft be staan! TANTE TOET. In de winkelstraten van de stad kan men in de middaguren dikwijls meer en betere mode- indrukken opdoen dan in de groote salons. Op straat ziet men de meest uiteenloopende en practische modellen. Bovendien raakt men er gemakkelijker met de onderscheidene details vertrouwd, ziet modern schoeisel, de laatste hoeden, aparte bontgarneeringen en zoo nu en dan zelfs, als het frisch is, een van de mooie korte bontmanteltjes, welke de mode in voorbe reiding heeft. Aldus geeft de straat een welhaast volledig beeld van heigeen de mode biedt. De al te uitgesproken trotteurstijl met zijn sportief karakter wordt langzamerhand meer en meer teruggedrongen. De verhoudingen noodzaken de vrouw bij het kiezen van haar kleedij veel voorzichtiger dan voorheen te werk te gaan. Tegenwoordig toch wordt een en het zelfde kleedingstuk zoowel voor wandeldoelein den als voor middagtoilet gebruikt. Daarom is naar een „tusschenstijl" gezocht. Deze ligt tusschen de trotteur- en de namid dagkleeding in. Hoofdzakelijk komen er voor in aanmerking stoffen zonder dessin, waarbij alleen de eigen aard van het weefsel naar voren treedt. Nog altijd worden veel poreuze stoffen gedra gen, omdat ze decoratief zijn, maar steeds meer stelt de mode zich in op de vastere stoffen, welke een Bhetlandachtig karakter hebben en waar- van de kleuren uitgesproken herfsttinten zijn. Dikwijls ook worden contrastrijke combina ties toegepast: mooi rozerood met indifferent beige kleurt zeer goed; niet minder voordeelig staat groen met een neutrale randkleur. Ook grijs met zwart en zwart met elpenbeen-wit vol doen uitstekendevenals alle schakeeringen in blauw, met gedekt, dus met kelkachtig wit. Het is opvallend welk een gewichtige rol bontgarneeringen op de laatste wandeltoiletten spelen. Deels betreft het breede randen van langharig bont als vos of imitatie er van, deels ook kleine garneeringen van kort pelswerk, waarvan overal een ruime keus voorhanden is. Onze eerste afbeelding brengt onze lezeressen in kennis met het „tusschenkleed", waarover wij boven spraken. Het is uit bruine stof ge maakt. Een van voren geknoopte bontrand om sluit het borststuk, op de mouwen boven den elleboog is eenzelfde rand gezet. De rok loopt uit in een klok. Deze begint echter eerst onder de knieën teneinde het behoud der slanke lijn te waarborgen. Dikwijls ook bezigt men voor eenvoudige donkere toiletten zware stof of zijde (crêpe marocain en „verwanten"met korte bolero-achtige pelsjassen. Voor dit doel is bont, dat men nog heeft liggen of bont van een ouden afgedragen mantel zeer goed bruikbaar. De nieuwe kozakkleeding, die in wezen aan de vroegere jumpermode herinnert is eveneens zeer elegant. Het derde ontwerp met zijn vlot sjaaleffect en den rok, welke op zijde met bont is gegarneerd, verduidelijkt hetgeen wij bedoe len. Het is richting gevend voor een mode, die alleszins aandacht verdient en die daarom nog veel van zich zal doen spreken. R. Vanmorgen, toen ik alle bloemen in huis eens verzorgde, en de verwelkte rozen met heur uit stervenden geur zoo echt wisten te zeggen, dat zij toch slechts „koninginnen van één dag" zijn, dacht ik onwillekeurig aan het Belgisch schoon heidskoninginnetje „Miss Universe" waarmede van badplaats tot badplaats geleurd wordt en die ook den Haag dezer dagen bezocht. 't Kan u gebeuren, dat ge het Kurhaus of casino, een onzer badplaatsen binnentreedt. Ge wilt een tea of iets bestellen, doch ziet even naar het kaartje dat voor u op tafel ligt. Pardon, dit is geen spijskaart, wel neen, de eene zijde vermeldt, hoe laat „Miss Universe" haar entree maakt, aan de andere zijde vindt ge 'n lijstje: Miss Universe draagt schoenen van die firma, japon van die zaak, juweelen uit dien winkel, ze is gekapt doorenz. enz. Daar is iets „wldermadigs" in en het welt u naar de lippen: Jakkes 't lijkt wel een pop, koopwaar; of nog erger 't heeft wel iets weg van 'n algemeene reclamezuil. De stakkert moet haar triomf wel boeten, ze zal 't toch beu worden van al dat aangrijpen en bekritiseeren. "Wij waren toevallig in de gelegenheid „Miss Universe" te zien. 'n Lief jong gezichtje, maar verpletterd door een aanblik van hoogste schoonheid, neen, dat waren wij niet. 't Is geen verwaande onsympathieke verschij ning la pauvre Reine d'un jour", al duurt haar rijk iets langer dan „l'espace d'un matin". Maar evenals al de anderen van haar regime is zij eenmaal tot abdiceeren gedoemd. Lazen wij nog niet kort geleden het droef ver haal van de vergetelheid, vernedering en ver bittering van eene harer voorgangsters. Arm jong ding, betooverd en gelokt als de vlinder door de vlam, en met gerengde vleugeltjes neer gestort om eenzaam te sterven. De hemel beware onze jonkvrouwelijke jeugd voor dergelijk narrenspel. toer en brei recht door. Herhaal dit laatst* nog eens. Maak den rug verder af als de* voorkant. Kant het werk af. Zet voor den manchet 36 st. op en brei een ribbeltje van 1 recht, 1 averecht tot een hoogte van 7% c.M. is verkregen. Volgende toer: in eiken rechten steek 2 st. breien tot er aan het einde van den toer 54 st. opstaan. Brei hierop door recht aan de voorzijde en averecht op den achterkant tot het van het begin af 17% c.M. is. Brei dan recht en averecht 2 st. samen aan beide zij den van de naald tot er 40 st. overblijven. Kant alle st. af. H. Madame Mode is een onverbiddelijke heer- scheresse en altijd zullen er slaven en slavin nen te over zijn om de luimen der ijdele vrouwe in te willigen. 'tls eigenlijk belachelijk, maar je begint je zoetjes aan te schamen, nu nog met 'n hoedje van gros-grain, zijde of stroo te loopen. Begin Augustus zag men al winterhoeden dragen, 't is als een wedloop, wie de eerste zal zijn. Voor goede beurzen een amusante sport, maar voor degenen, die met beperkte middelen toch goed te voorschijn moeten komen, maakt de Mode het wél moeilijk. Weelde en nog een3 weelde, buitensporige weelde. Heeft de oorlog dan zoo weinig invloed gehad, heeft de na-oorlogsche tijd ons dan niets geleerd, zegt de hedendaagsche malaise niets Wordt 't dan heelemaal vergeten, dat een voud het kenmerk van het ware is Maar eenvoud kan gruwelijk duur zijn, werpt men mij tegen. Volkomen juist, maar 'tgaat hier over het verbluffend snel veranderen, het niet bij te houden tempo, dat vele hoofdjes op hol, vele huisvaders tot wanhoop brengt. Zijn we toch verstandig ieder moet naar staat en stand gekleed gaan, maar laten we toch geen wedloop houden met elkaar, wie het eerst het nieuwste, het „vient de parattre" kan vertoonen. En zooals met de garderobe, gaat 'took zou men zeggen in de natuur. In Augustus, als de weelde van rozen, die Juli ontbloeien deed, ons moest toelachen, staan we al chrycanthen en asters en vroege dahlia's te bewonderen. Vooral de chrysanthen waren vroeg, ze zijn prachtig, ze zijn subliem, maarze verbeelden voor ons het najaar, den komenden winter. 'n Chysant is 'n heel aparte bloem, eene die sfeer geeft, maar ook om sfeer vraagt. 'a Echte chrysant vraagt verwarmde salons, schemerachtig licht en geeft dan 'nondefini eerbaren geur, dat iets, wat aan broeikassen, Japansche huisjes en spleetoogjes doet denken. Iets vreemds, als exotisch ademen ze uit, wat ze dan ze dan ook werkelijk, zijn. Edoch, zoolang er nog rozen en leliën te Plukken zijn en zooveel andere zomerbloemen, mag de vreemde gast verre blijven. Maar als „the last rose" is uitgebloeid, dan halen wij ze met vlag en wimpel binnen, om, groot of klein, in wit, gelen, oud goud of roze- gloed het meest aantrekkelijk voornaam en duurzaam pièce-de-resistance te vormen onzer gezellige binnenkamers. HUISMOEDER. (LEEFTIJD 9—12 MAANDEN). Benoodigdheden: 200 gr. rose baby-wol, 6 kleine paarlmoerknoopjes. Maten: van het jumpertje: hoogte van den schouder af gemeten 30 c.M.; geheele wijdte onder de armen gemeten 50 c.M.; lengte mouw naad 22% c.M. Van het broekje: hoogte 25 c.M., wijdte 53 c.M. Opmerking: hij het opgeven van de maten is gerekend dat 13 steken een lengte van 5 c.M. hebben. Begin met 72 st. op te zetten (voorkant) en brei hier een naald overheen. Brei dan 2 rechte naalden en ga door in het volgende blokjes-patroon. lste en 2de naald: 2 recht, 1 averecht, af wisselend tot eind van den toer. 3de en 4de toer: 2 averecht, 2 recht, afwis selend tot eind van den toer. Herhaal deze 4 toeren nog 3 maal en brei dan 2 rechte naal den. Ga dan door met afwisselend een naald recht en 1 naald averecht (zoodat de voor kant geheel recht wordt) tot de lengte van het begin af 22% c.M. is. Eindig na een avereeht- schen toer. Volgende toer: 2 st. afkanten en gewoon breien tot eind van den toer. Volgende toer: 2 st. afkanten en breien tot eind van den toer. Nu de lste tot en met de 4e naald, blokjes-partoon, 5 maal herhalen. Aan beide zijden van de naald bij de eerste 2 blokjestoeren minderend. Hierdoor is men tot aan het halsje gevorderd. Volgende toer: 22 st. blokjes, 20 st. afkan ten (voorkant halsje), weer 22 st. blokjes. Volgende toer: 22 st. blokjes en steek de andere 22 st. op een andere naald over, voor- loopig. Brei nu 4 toeren blokjes. Volgende toer: 14 st. afkanten, 8 st. breien. Volgende toer: 8 st. blokjes. Volgende toer: 14 st. opzetten, blokjes breien tot het eind, Brei nu 7 toeren blokjes, waardoor het geheele schoudertje verkregen Is. Zet dan 20 st. op voor den achterkant van het halsje. Laat dat nu even rusten. Ga nu de 22 st. breien op de extra naald en maak dit schoudertje gelijk aan het an dere tot den achterkant van het halsje. Brei dan alle st. door. Brei dan de lste tot en met de 4e naald 5 X*. Meerder 1 st. aan beide zij den van de naald bij de volgende toer (steeds doorgaande met de blokjes.) Brei dan een toer zonder meerderen. Herhaal dit van af. Zet dan 2 sL op aan het begin van den volgenden Zoo dikwijls hebben wij het over de kinde- Vrouwen thuis behoort, dat een den' voornaam ste schakels in de bloemrijke keten, de scha ren, de ouders en alles wat tn het Rijk der kei tusschen kind en vrouw in bet gedrang zoude raiken. "Wij willen vandaag eens een speciaal woord wijden aan onze toekomstige huisvrouwen, en wat nog meer zegt „Toekomstige Moeders". Er is een tijd geweest, getuige de vele mooie 'boeken in den laatst en tijd geschreven, er is n.1. een tijd geweest, dat het jonge meisje zonder eenig bewustzijn van eigen waarde en verheven voorbestemming op een goeden of kwaden dag, zoo ge 't noemen wilt, werd aan gekondigd, dat deze of geene eerbare jonge ling, <wn haar hand gevraagd en vaders en moeders toestemming verkregen had haar het hof te maken. Het hof te maken, faire la cour, volgens alle eisohen van stand, etiquette traditie enz. enz. Soms ten nadeele met treurige gevolgen had 't meisje zich te schikken (ze wist niet beter) soms ten voordeel, en in dit huwelijksleven, weliswaar zonder groote liefde gesloten, doch op achting en dankbaarheid vaak gebaseerd, 'groeide een stil maar groot geluik. Bovengenoemde huwelijken, waren en zijn nog het privilege onzer Belgische en Franscbe geburen, doch ook in onze goeden ouden tijd waren er dergelijke huwelijken te over. Maar nu dit veelal niet meer zoo geheel buiten de voorkennis en eigen verlangens van beide partijen geschiedt, blijft het toch een zeer kwade noot in 't huwelijksprobleem, dat zoovele jonge meisjes dikwijls absoluut of groo- tendeels onwetend het huwelijksleven ingaan. Onwetend, want met al dat gestreef, van moderne voorlichting en dergelijke brochure's en vlugschriften, worden de delinquenten, niet wijzer. Maar dikwijls veel en veel armer aan illusies, idealen en. droomen. En dat is zoo jammer. Voorlichting voor toet jonge meisje, de toe komstige echtgenoot© en moeder, moest het ■heilig privilege zijn. en blijven van. de moeder, de eigen moeder. Het is alleen in de armen, aan het hart der moeder, dat het door vreemde gewaarwordin gen, angsten en twijfelingen, verontruste meisje zich uit kan spreken en vragen om ver klaring van wat zoo duister, zoo vreemd, zoo drukkend lijkt. Geen man is in staat, dat te peilen, hoe goed van wille ook, alleen een vrouw, eene van eigene sekse en sentiment is die taak als eere- last opgelegd. Want 't is geen sinecure, in geenendeele en velen schrikken er voor terug, zijn nalatig, maken er zich met scherts of erger, scham per verontwaardigd woord van af. Jammer genoeg spreekt hier een zekere on wetendheid, een gebrek aan zelf beheers ch ing en kennis van eigen verheven staat, een kwade rol. Daarom moeten zooals een wijs en ervaren geleerde mij eens zeide, niet de jeugd, maar eerst en voo-ral de moeders, zelve voorgelicht worden. Immers de meesten onzer zijn dit in een vorige generatie nooit gedaan, wel werd ons traditioneel tn de laatste biecht voor het huwelijk, een program van plichten en plichtjes voorgehouden, maar toch Is menig huwelijk een desillusie geworden, omdat menig jong onschuldig, onwetend schepseltje vol goede en best© voornemens, maar te onwetend, onbewust van het mooie, het in zich gelukkige eohtgenoote- en moederschapsibesef, den band sloot. Na tientallen jaren, kan zich dit wreken, zoo- niet eerder. Ik ken vrouwtjes, die i,n het huwelijk, on danks hare groote liefde en het eeuwig ver langen toe te bebooren aan den man harer keuze, nooit anders in het huwelijk gezien hebben, dan een voortdurend offeren van zich zelf. Wel is waar in liefde, maar nooit beseft, geweten hebben, dat dit alles ook zijn geluk i.n es om sich kon hebben, eigendommelijk geluk. Hier zullen wij niet verder uitweiden, maar wij willen zoo gaarne de moeders van onzen tijd erop wijzen, dat zij zich toch vooral tijdig voorbereiden op vragen, op gezegden, en woor den harer dochters, wanneer zij de grens van het kinderlijke en meisjesachtige naar de hoogere wijding van verloofde en toekomstige eehtgenoote overschrijden. Toekomstige eehtgenoote, onze Duiitsche huren noemen het bruid, een verloofd meisje is „die Braut" en in die sfeer en dat aureool de jonge man zijn verloofde. Nergens is dien band zoo los als hier, waar men een verloving zoo licht verbreken kan. In andere landen» is een verloving zoovee i als trouwbelofte, waarvan het slechten met zeer veel moeite en dikwijls hooge sommen gepaard gaat. Het is zulk een schoon© taak der moeders, de jonge meisjes en de bruidjes vooral in te Uxjbten over de groote waardig heid haar door God toebedeeld. Beginnen wij haar te zeggen, hoe wij als vrouw zijn geboren, met een verheven doel, kindertjes groot te brengen voor God, voor de wereld, opdat deze in stand blijve. Wijzen wij erop, dat Maria, na God, de hei ligste en meest geëerbiedigde Vrouwe, ons daarin is voorgegaan. Wat zij was, Moeder mogen wij ook zijn, al kunnen wij Haar groot privilege Maagd te ■blijven niet navolgen in onzen huwelijken staat. Want waar een God Haar tot Moeder van Zijn Zoon begenadigde, hebben wij een steun en hulpe in den echtgenoot. Zóó heeft God het gewild. Zoo moeten wij om te beginnen onze jonge meisjes aan de poorten van dat geheimzinnig paradijs, allereerst van de groote waarde van haar zelve naar ziel en lichaam overtuigen. Naar de ziel opdat datgene wat eenmaal in haar geboren zal worden vanaf de eerste kiem in een bodem van deugd en godsvrucht gedije, van het lichaam opdat zij dit rein en zuiver, in onverlette en ongerepte schoonheid beware, als crèche primitieve voor het een maal komend wonder. Aldus moeten wij onze dochters, onze bruid jes de gezegende staat van eehtgenoote en moeder voorhouden. Da wereld en heur spot haalt dit door de modder, vergalt, verbittert en ontheiligt alles en zeker het moederschap. Leeren wij onze kinderen, dat naast het vrijwillig gekozen maagdendom, geen schoo ner en verhevener staat door God is ingesteld dan van vrouw en moeder. VROUW om den man tot hulpe te zijn op den soms doornigen, moeilijken weg des levens, MOEDER om Gods schepping Zijn wereld wonder in stand te houden. Laten onze meis jes gerust wat trots zijn op hare sexe, maar in dien trots ook alle deugden, hulSiVrouweUjke en moederlijke, cultiveeren en behoeden voor alles wat heur schaden en heur bloei belemmeren kan. Want de psychologie der vrouw is hoofd zakelijk ingesteld op het moederschap. En waar in onze dagen, het droevig stelsel der kinderlooze huwelijken, meer en meer zich aan ons opdringt, moeten wij het huwelijk en moederschap niet enkel en alleen als een lood zware massa verplichtingen, als een einde van alle vreugde en genoegens aan onze kinderen voorstellen. Gewoon, brutaal als of 'it een grapje was, weten de jonge dingen het er uit te flappen: „als ik trouw, één of twee kinderen". Dan denk ik wel eens: stakkerds, weten jullie nu niet beter, heeft je moeder je niet geleerd, hoe lief, hoe bekoorlijk, hoe stralend, het Madonnaschap is Ach Jullie weten, jullie beseffen, niets, in schuldige nalatigheid. Daarom een beroep op alle moeders met huwbare of vroeg ontwikkel de dochters. Denkt aan de wijze en verstandige voorlich ting uwer kinderen, maar allereerst denkt om die welke gij zelve in deze zoo noodig hebt, om de uwen tot een lichtende steun te zijn, een veilige en betrouwbare gidse in het huwelijk, •dat land der onbegrensde mogelijkheden; tot geluk en hel! van gsnsche geslachten. HELLENEN, Naai de mouwen dicht en zet ze in de arms gaten. Naai de zijnaden dicht. Haak de schou ders en het halsje om met vaste steken en maak een lusje halfweg en vlak tegen den hals, aan de schoudertjes van den voorkant Naai de knoopjes, correspondeerend met deze lusjes op de schoudertjes van de achterzijde. Aan de bovenzijde wordt begonnen. Zet 76 st. op en brei hierop 1 toer. Brei dan 9 toeren, 1 recht, 1 averecht. De vorm vau de achterzijde moet er nu ingebracht worden: lste toer: brei 60 st., draai om en brei ze averecht terug. 3de toer: 50 st. recht, terug 50 st. averecht. 5e toer: 40 recht, terug averecht. 7e toer: 30 recht, terug averecht. 9e toer: 20 recht, terug averecht. 11e toer: 10 recht, terug averecht. Ga door met 1 naald recht, 1 naald averecht tot het werk langs den rechten kant 20 c.M. lang is. Eindig na een rechten toer met den verkeerden kant van het werk naar u toe. Volgende toer: 8 st. afkanten, 6S recht. Volgende toer: 8 st. afkanten, 60 recht. Volgende 2 toeren: 2 recht, 2 averecht tot eind van den toer. Volgende 2 toeren: 2 averecht, 2 recht tot eind v i de toeren. Herhaal deze 4 toeren nog eens. Brei dan 2 toeren recht en kant af. Maak de andere helft op dezelfde manier, maar begin den vorm van de achterzijde met een averechtschen toer, inplaats van een rech te, dus: le toer: 60 averecht, terug recht. 3e toer: 50 averecht, terug recht enz enz. Eindig deze tweede helft als de eerste. Naai de korte zijden aaneen en dan de 2 langere. Naai dan de 2 kleine stukjes samen waar de 8 st. zijn afgekant, en ook de naadjes van de pijpjes. Strijk alle naden uit. Begin met 12 losse steken te haken, le toer: 1 stokje in de 4e losse St., 1 stokje in elk© st. (10 st.) 2e toer (sla hij het draaien altijd de eerst© 3 st. over), 1 stokje in elk stokje van den vo- rigen toer. Herhaal den laatsten toer 43 keer. 46e toer: 4 stokjes, 2 losse st., 2 stokjes overslaan (om een knoopsgat te maken), 4 stokjes. 47ste toer: 10 stokjes. Breek den draad af. Haak nog net zoo'n band. En haak voor het stukje, wat de beide bretels bij elkaar houdt, 13 toeren'van stokjes. Naai dit stukje aan de bretels, over den rug, ongeveer 5 c.M. van het eind en naai dit eind aan de bovenzijde van het broekje. Naai dan 2 knoopjes aan den voor kant van het broekje en maak de bretels hier aan vast. TANTE TOET. Op de dezer dagen te Londen gehouden. Britsche Mode-tentoonstelling waren dena „modellen" te zien. Linkshet type va* een Vlctorian-dTess uit het oude verleden e&reohta^ een rand japon 1?.32>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7