In het brandpunt der belangstellin, Het we£envraagstuk VOOR BRABANTS OPBLOEI UIT DE CRISIS WOENSDAG 9 SEPTEMBER Ï93Ï VIJF JARENPLANNEN. Wat in het eerste tot stand kwam en in t tweede wordt ter hand genomen. UITEENZETTING VAN MINISTER REIJMER. UTRECHT IN DE JAARBEURSSFEER Een zilveren beurs en zilveren deelnemers DE EERSTE MORGEN. DE INDUSTRIEDAGEN INGELUID. VOORZITTER STULEMEIJER VOOR DEN MICROFOON 4- Doel en noodzaak van een grootsche propaganda. Jf i fabrieken en rtionumenten, de redevoeringen der sprekers, in één woord: de ontvangst, die wij onzen gasten bereiden, weergeven. NEDERLANDSCHE BANK DE INBRAAK IN DE NIEUWE PLANTAGE TE DELFT. ;j Het wegenfraagstuk, waaronder wij dan ver staan de verbetering van ons wegennet, staat in het brandpunt der belangstelling van het Nederlandsche volk. En niet zonder reden, want de ontwikkeling van het verkeer doet de be hoefte aan betere en ruimere wegen steeds meer gevoelen. Om aan die algemeene belangstelling tege moet te komen, heeft de Minister van Water staat. Zijn Exc. Mr. P. Reymer, vertegen wocr digers der Nederlandsche dagbladen Maandag ontvangen in een persbijeeuKumst op zijn -iepd- tement, teneinde hun eenige mededeelingen te doen over den huldigen stand van het wegen vraagstuk. De verbetering van het Rijkswegennet noem de de minister een werk van de orde van grootheid van de Zuiderzeedroogmakin» Dat is het inderdaad. Wanneer men bedenkt dat de uitvoering van het Rijkswegenplan een werk is van ten minste 25 jaar en dat naar globale raming met dit werk ongeveer mii It™ Kulden gemoeid ,S„. d»ST.' toegeven, dat beide ondernemingen, wat grootte kunn?nVTtLn r6£t' in 6lkaars Na te hebben herinnerd aan vroegere po- gingen om het Rijkswegennet te verbeteren, ?em&r er °P- ^t de wegen- verbetering eerst met kracht is ter hand eeno men toen in het laatst van 1926 de Wegen- belastingwet m werking trad, waardoor de tinancien om met de verbetering te beginnen, werden verkregen. In het eerste jaar, 1927, bedroeg de bate der wegenbelasting omstreeks 6.500.000, over i.930 is zij tot ƒ10.800.000 gestegen; die der rijwiel- belasting, welke ook voor wegen verbetering wordt aangewend, nam in die Jaren ondanks de verlaging van ƒ3.— tot ƒ2.50 per rijwiel nog van ƒ6.000.000 tot 6.800.000 toe. De opbrengst van beide belastingen komt gedurende de eerste vijf jaren voor 70 pot ten voordeele van het Rijk en overigens ten voor- deele der provincies; voor de volgende vijf jaren wordt het Rijksaandeel 65 pet en daarna 60 pet, Het eerste Rijkswegen plan Het eerste Rijkswegenplan werd in Juni 1927 vastgesteld, de provinciale wegenplans in den loop van dat jaar of in den aanvang van 1928 goedgekeurd, rlji ronde getallen kan men zeggen, dat op bet eerste Rijkswegenplan 1900 K.M. bestaande Rijksweg voorkwam en 1000 K.M. weg, die óf bij anderen in onderhoud was óf nieuw aan gelegd moest worden. Reeds bij de eerste besprekingen over de uitvoering van het aanvankelijke Rijkswegen- plan (1927) was men er zich van bewust, dat de uitvoering een werk van ten minste 25 jaren zou zijn, indien men althans niet te groote sommen ten behoeve van de wegenverbeteriug zou willen leenen. De zeer globale begrooting immers deed een raming van omstreeks 303 mlllloen zien. Het vijfjarig werkplan van 1927 van minister v. d. Vegte, beoogde in hoofdzaak 3e. de bestaande Rijkswegen in behoorlijken staat te brengen; 2e. van enkele wegen, waar van de plannen reeds waren opgemaakt, den aanleg of de reconstructie met kracht ter hand te nemen; 3e. met den bouw van de groote bruggen te beginnen. Wat het in behoorlijken toestand brengen der Rijkswegen beteekende, kan men zich het beste voor oogen stellen, indien men bedenkt, dat de Rijkswegen vóór het begin van het eerste vijfjarige werkplan een breedte van de rijbaan van 4 4.25 M. hadden, een verharding, die over het algemeen in slechten staat was, door de gedwongen verwaarloozing gedurende en na den oorlog, en dat zij van geen of onvoldoende rijwiel- en voetpaden waren voorzien. Wat de eerste 5 jaren aan de wegen is gedaan. De taak, die het eerste vijfjarig werkplan ean den Rijkswaterstaat oplegde, was de breedte der rijbaan op 6 M. te brengen, de verharding te verbeteren of te vervangen, rijwielpaden aan te leggen, waar dit zonder onteigening zou kunnen geschieden en voetpaden waar zulks noodzakelijk en mogelijk was. Men kan zeggen, dat, nu men aan het eind van de vijf jaren gekomen is, dit werk grootendeels is geschied. De nieuw aan te leggen wegen in het eerste vijfjarig plan bedoeld, zijn die van de Hoorn brug naar Rotterdam, van Rotterdam naar Gouda en van Amsterdam naar Velsen langs bet Noordzeekanaal. Van den eersten weg is het gedeelte naar Delft in het vorige jaar geopend, de weg van Rotterdam naar Overschie is kort geleden voor het verkeer in één richting opengesteld en het gedeelte tusschen Delft en Overschie is in vollen aanleg. De weg van Rotterdam naar Gouda is tot Nieuwerkerk gereed en van daar af in aanleg. Van den weg van Amsterdam naar Velsen is het vlak bij Velsen klaar gekomen, terwijl jerder de Muggen in aanleg zijn. Geheel gereconstrueerd zijn de wegen van 's-Gravenbage naar Leiden, van Amsterdam naar Baarn, waaraan nog slechts de overbrug ging over het Merwedekanaal ontbreekt (waar mede echter inmiddels een aanvang is gemaakt zoodat de brug in 1933 gereed kan zijn), de weg van Amsterdam naar Haarlem en de weg floor Zeeland. WH I». I 'P i' T~v De bruggen. "Wat de bruggen aangaat, is die bij Katerveer, die reeds voor de totstandkoming van de We genbelastingwet in uitvoering was, gereed ge maakt. Het plan is geweest daarna de brug bij Nijmegen te bouwen, de lange onderhandelingen met de gemeente hebben het onmogelijk ge maakt, daarmede te beginnen. Er is toen aan gevangen met de brug bij Keizersveer, die in een route is gelegen, waarin nog twee veren (Gorincheim en Keizersveer) kort bij elkander liggen en waar geen onderhandelingen den voortgang konden vertragen. Deze brug zal in de tweede helft van October a.s. voor het ver keer geopend worden. Daarop is de brug bij Zaltbommel gevolgd, omdat daar het veer voor komt, dat behalve Nijmegen, nog het hinder- Jiltste voor bet verkeer ls en omdat, wanneer deze overbrugging tot stand is gebracht, er hoi grootste deel van het jaar een doorgaande ver binding tusschen Noord en Zuid aanwezig is over deze brug en de beide schipbruggen bij Vianen en Hedel. Van deze brug zijn thans de onderbouw en de bovenbouw in uitvoering. Voor de brug bij Arnhem zijn de plannen gereed; voor die bij Nijmegen is de aanbeste ding van het eerste bestek uitgeschreven tegen li September a.s. tenzij geen overeenstemming met het gemeentebestuur kan worden ver kregen. t A ieuwe Rijkswegenplan. In het Rijkswegenplan-1932 zijn een aantal nieuwe verbindingen opgenomen, waardoor de lengte met 400 K.M. is uitgebreid, o.a. met: den hoofdweg door den Wieringermeerpolder; den weg over den afsluitdijk van de Zuiderzee en verder van de Friesche kust af over Sneek naar Heerenveen; de verbinding van den reeds opgenomen weg HeerenveenDrach ten met Groningen; den weg langs het Stads kanaal; een verbinding van Emmen met dien weg bij Ter Apel; den weg van Almelo naar Hardenberg; een verbinding Noordelijk langs Amersfoort van den weg AmsterdamBaarn met Hoevelaken en Nijkerk; den weg van Laren over Hilversum naar Utercht; verbin dingswegen van Moerdijk over Oud-Gastel met Wouw en met St. Philipsland; een weg van Maastricht naar Heerlen. In het wegenplan zijn voorts, naar men weet, diverse profielen opgenomen voor auto-wegen met of zonder parallelwegen. Intusschen zit niet de gedachte voor, dat thans ook wegen uitsluitend voor auto-verkeer volgens rechte lijn van de voornaamste steden naar het buitenland getrokken, zullen worden aan gelegd. De kosten. De kosten van het wegenplan, zooals het thans is vastgesteld, zbn geraamd op 435 millioen gulden. Het Is wenschelijk dit plan in een termijn van ongeveer 25 Jaren uit te voeren. Sneller werken is niet mogelijk zonder ten behoeve van het wegenfonds te leenen, zooals ook reeds in vorige jaren in toenemende mate is geschied. Nu de wereldcrisis ook in ons land in steeds sterker mate haar invloed laat gel den kan nog niet worden gezegd in hoeverre het maken van schuld voor het wegenfonds toelaatbaar kan worden geacht. Wat nu ter hand genomen wordt. In do eerste plaats zal het noodig zijn de verbetering der bestaande Rijkswegen voort te zetten. In de eerste vijf jaren is de ver harding verbeterd en verbreed en zijn zooveel mogelijk rijwiel- en voetpaden aangelegd. Daar echter die aanleg langs vele wegen niet zon der onteigening zal kunnen geschieden en langs andere wegen de reeds aanwezige aan sluitende paden door vrijliggende op aan te koopen grond moeten worden vervangen, zal bij de bestaande wegen vooral verbetering der voorzieningen voor het rijwielverkeer, in het belang van rijwiel- en automobielverkeer beide, moeten worden uitgevoerd. Vervolgens schijnt het wenschelijk, dat enkele der hinderlijkste doorgangen door be bouwde kommen, gedacht wordt b.v. aan Meppel, Goor en Oldenzaal, door omleggingen worden vervangen. Evenzoo zullen de vakken, die buiten de eigenlijke bebouwde kommen door verschillende oorzaken het meeste hinder bieden, zooals de weg van Arnhem naar Velp en de weg van Utrecht naar de Bilt, geheel gereconstrueerd of door omleggingen vervan gen worden. Van de nieuw aan te leggen wegen zullen uit den aard der zaak in de eerste plaats de reeds onderhanden zijnde wegen van 's Gravenhage naar Rotterdam, van Rotterdam naar Gouda en van Amsterdam naar Velsen moeten worden afgemaakt, terwijl van de .te reconstrueeren wegen die door Zeeland verder verbeterd zal worden. Van de nieuwe wegen zouden, naar 's minis ters meening, de zeer noodige nieuwe verbin dingen van Amsterdam door den Haarlemmer- meerpolder in de richting van 's Gravenhage aan de beurt komen en die van 's Gravenhage naar Utrecht, waarvan, indien de Landsfinan- ciën zullen toestaan de middelen beschikbaar te stellen, de eerste wellicht in de komende vijf jaren voltooid zal worden en de tweede tot nabij Utrecht genaderd zal zijn. Ook zuilen de verbindingen van Rotterdam naar het Zuiden en Oosten worden begonnen, waarbij zoovee! mogelijk Dordrecht en Gorinchem bereikt zul len worden, terwijl ook de weg van Rotterdam naar Hoek van Holland waarvan reeds onteige- ningsbeseheiden ter visie lagen, in uitvoering zal genomen worden. Behalve deze wegen in het Westen des lands, dat het meeste van goede wegen voor snelver keer verstoken is, is het van belang zooveel mogelijk aan den aanleg van andere wegen te verrichten. De weg over den afsluitdijk van de Zuider zee zal, naar het plan is, zoo spoedig als die dijk gereed is, voltooid worden. Een weg van Utrecht naar Vianen en van Vianen in de rich ting van de brug te Zaltbommel, zou in ver band met den brugbouw te Zaltbommel zoo veel- mogelijk in uitvoering moeten worden ge nomen; met de verbetering van den weg van Zwolle over Apeldoorn naar Arnhem is reeds begonnen. Veie van de hier genoemde wegen vormen toegangen naar overbruggingen over de groote rivieren, welke mede op het plan van uitvoe ring staan. In de eerste plaats zullen, indien zich geen verdere moeilijkheden voordoen, de bruggen bij Arnhem en Nijmegen in uitvoering komen, vervolgens komt Vianen aan de beurt, waarvoor op de begrooting voor 1931 reeds een eerste post is uitgetrokken en dan acht de minister het van belang met kracht de over bruggingen in den westelijken en voor het ver keer belangrijksten verbindingsweg van Noord naar Zuid tot stand te brengen Het wegdek. Wat het wegdek betreft, is er een ruime keuze in de verhardingssoort. Klinkers, asfalt, teer en beton strijden om den voorrang. De aanleg van klinkerwegen is terecht het bevorderen van een nationale industrie ge noemd. Indien de klinkerweg goed ligt, Is hij ook een uitstekend wegdek voor het autover keer. Maar om een klinkerwegdek in goeden staat te houden, zijn er bij druk verkeer en bij niet vasten ondergrond, hoogere uitgaven noodig dan voor andere wegdekken. Met de klinkerfabrikanten wordt overleg gepleegd hoe door verbetering van het klinkerwegdek de onderhoudskosten kunnen dalen. In de ljosten van een klinkerweg zijn 42 k iS pet aan Ned. arbeidsloonen begrepen, terwijl deze verhouding bij betonwegen 30 A 33 pet, bij asfaltwegen 30 A 36 pot is, wanneer het cement en het asfalt door de Nederlandsche industrie worden gemaakt. De thans toegepaste constructie van de z.g grove asfaltbatonwegen, levert een stroef weg dek, terwijl het Rijkswegenbouwlaboratorium de middelen toepast om wegen van oude con structie, die soms na eenigen tijd weder glad worden, stroef te maken. Beton vormt een zeer goede verharding bij nieuwe wegen; bij bestaande wegen geeft de aanleg van een betondek dikwijls aanleiding tot ernstigen hinder voor het verkeer. De ver beteringen, die nog steeds in de samenstelling der materialen en van he-t dek worden aange bracht, doen niet verwachten, dat het laatste woord op het gebied der wegdekken reeds ge sproken is. Eenige vragen beantivoord. Op de vraag, van een der aanwezigen, of de primaire wegen in de drooggemaakte Zuiderzee uit het Rijkswegenfonds of uit het Zuiderzee- fonds gefinancierd zullen worden, antwoordde minister Reymer, dat naar zijn meening de wegen voor het doorgaand verkeer uit het Wegenfonds gefinancierd behooren te worden. Voorts vernamen wij van Zijn Exc., dat het de bedoeling is voor de verbinding Den Haag Utrecht, welke in het Rijkswegenplan Is opge nomen, niet de bestaande wegen te verbeteren, doch een geheel nieuwen weg aan te leggen, welke vrij dicht langs Gouda zal loopen en buiten de dorpen om zal worden gelegd. Het vraagstuk van het tegengaan van zgn. lintbebouwing langs de groote verkeerswegen bleek den minister zeer ter harte te gaan. Eerst had hij overwogen een commissie in te stellen om dit vraagstuk te bestudeeren. Maar thans heeft hij besloten, dat de-ze aangelegenheid bekeken zal worden door de Commissie voor de Waterstaatswetgeving onder voorzitterschap van mr. Schepel. Daar aan dit vraagstuk ook belangen van volkshuisvesting verbonden zijn, zijn een tweetal hoofdambtenaren van het De partement van Arbeid, n.l. de heeren mr. L. Lietaart Peerbolte en H. v. d. Kaa-, aan deze commissie toegevoegd. Op een vraag over het nog niet tot stand komen van overeenstemming met Nijmegen in zake den brugbouw aldaar, merkte de minister op, dat alles gereed ligt om het eerste bestek op 17 September a.s. aan te besteden. HIJ hoopte met Nijmegen tot overeenstemming te komen, want het gaat hier niet alleen om een belang van Nijmegen, maar om een lands belang. Als de Nijmeegsche Raad de voorstellen van de Regeering niet accepteert, zal de minis ter zien, wat hem verder te doen staat. De Regeering kan zich niet door den Raad van een of andere gemeente laten voorschrijven, wat zij moet doen of laten. Maar bovendien, de kwestie van het collectief contract, waar het om gaat, heeft hier geen practisc-he beteekenis: daar de aannemers, die voor dat werk in aan merking komen, alle het collectief contract reeds hebben ingevoerd. Op de jaarbeurs heerscht momenteel nog de eenigszins loome stemming, die den eersten dag van alle beurzen pleegt te kenmer ken, doch het blijkt allerwegen, dat iedereen, die met deze jaarbeurs iets heeft uit te staan do rdrongen is van de noodzakelijkheid om met veel vertrouwen, maar met nog veel meer ener gie aan te pakken in de overtuiging, dat er dan in ieder geval nog heel wat van te maken valt. De stemming, die zoo'n eersten dag op een beurs pleegt te hangen, is ongevaarlijk en mis schien juist een gevolg van de groote energie, waarmede aangepakt is geworden. Er is de laatste dagen ongelooflijk hard gewerkt aan de verschillende stands en de aanblik van verscheidene gedeelten van de beurs op den avond voor de opening en op den openingsdag zelf bewees wel, dat er gedurende den nacht nog buitengewoon hard moet zijn doorgewerkt. En als dan den volgenden morgen de heele boel netjes gereed is gekomen en de kooper uit den aard der zaak voorloopig nog maar even kijker blijft, dan is er een klein poosje zoo'n beetje landerige stemming. Men slentert een beetje heen en weer, verschikt nog hier of daar wat en staat zelfs al eens een paar klan ten te woord, die vast eens een voorloopig contact beginnen te zoeken. Ma,ar deze stem ming is toch maar een kwestie van uren. Want al heel spoedig is men over de eerste loomheid heen gekomen en begint de hoogspanning, die tien dagen lang de menschen vast zal houden, die tien dagen lang het uiterste van een ieder zal vergen. De vijfentwintigste Nederlandsche jaarbeurs heeft ditmaal 1004 deelnemers waarvan er al leen uit Nederland 680 komen. De deelneming uit <te andere landen is al-s vo-lgt: Amerika 25, België 15, Denemarken 2, Duitsohland 139, Engelan-d 44, Frankrijk 31, Italië 5, Joego-Slavië 1, Oostenrijk 46, Polen 1, Tsjecho-Slowakië 3, Zuid-Afri-ka 1, Zweden 5, Zwitserland 6. Het hoogste aantal deelnemers werd bereikt bij de 5e beurs, toen er niet minder dan 1508 firma's aanwezig waren en daarop volgt de voorjaars-beurs van dit jaar met 1349 deelne mers. Hierbij dient men natuurlijk rekening te houden met de omstandigheid, dat er bij de voorjaarsbeurzen steeds meer deelnemers zijn dan in het najaar. Iandsche arbeid wordt bevorderd en de Neder landsche arbeider op de keien komt te staan." Ditzelfde kan gezegd worden met betrekking tot hetgeen honderdduizenden Nederlanders voor hun dagelijksche behoeften zich hebben aan te schaffen. Al dezen spreken onophoudelijk over de malaise, de depressie, de slechte tijden, de werkloosheid, doch zij denken er geen oogen- blik aan, dat zij, voor Nederland althans, zelf deze euvelen kunnen bestrijden, door b.v. uit- sluitend Nederlandsche schoenen te dragen, waarvan 10 millioen paar jaarlijks in Neder land worden vervaardigd, door uitsluitend on der- en bovenkleeren van Nederlandsche gewe ven stoffen te dragen, door uitsluitend Hol- landsche sigaren en sigaretten te rooken, Hol- landsche chocolade en conserven te eten, enz. enz. En toch, op deze wijze kunnen en zullen wij bereiken, dat het tegenwoordige leger van tweemaal honderdduizend werkloozen, dat ons OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. De werkloosheidscijfers betrekking hebbende op de te Amsterdam woonachtige leden der gesubsidieerde werkloozenkassen zijn voor Juli 1631 vergeleken bij de vorige maand en bij de overeenkomstige maand van 1930 als vólgt: Diamantindustrie Drukkersbedryven Bouwbedrijven Houtbewerking Kledingindustrie Metaalindustrie Textielnijverheid Voedings- enz. bedr. a. Bakkers b. Slagers C. Sigarenmakers d. Gemengde bedrijven Land- en Veenarb. Handelsreizigers Verkeerswezen a. Transportarbeiders b. Hotel- en Restaurant- personeel Handels- en kantoorbed. Overige groepen a. Fabrieksarbeiders b. Technici c. Andere Alle groepen Alle groepen zonder diamantbewerkers 4- of t/o van Juli vorige Juli 1931 maand 1931 83.5 1.2 18.7 7.1 4- 0.8 T 3.9 18.1 4- 2.6 9.5 24.7 -f 2.8 18.6 16.3 9.6 4.0 21.9 1-1 4- 16.5 13.2 3.8 6.9 8.5 0.4 1.8 (6.1) 0.1 2.0 (7.2) 1.3 1.9 (16.9) 0.9 3.3 (3.3) 0.4 0.1 2.3 0.5 1.0 12.6 3.7 4- 6.9 (13.1) 3.9 7.0 (7.0) 0.7 6.0 5.2 0.3 1.3 8.0 1-? 4- 2.5 (9.0) 3.5 3.9 (5.4) 0.7 3.2 (7.8) 0.9 1.9 20.4 -f 1.6 4- 7.9 13.4 2.0 4- 7.7 VEE-TRANSPORTEN IN BELGIë. Nadeelen voor autohouders Men meldt oms uit dein Haag: In België bestaat de bepaling, dat geen transporten tusschen in dat land gelegen plaat sen mogen worden uitgevoerd door motorrij tuigen, welke in een ander land zijn ingeschre ven. Op grond van deze bepaling worden even wel ook belet de transporten van vee, afkom stig uit Nederland en met bestemming naar plaatsen in België. Ter voldoening aan de vete rinaire voorschriften moet het vee bij het binnenkomen in België n.l. worden uitgeladen voor onderzoek. Na afloop van het onderzoek mag nu geen inlading plaats hebben in de Ne derlandsche motorrijtuigen, waarmede het vee is aangevoerd. Dit verbod doen de Bel gische grensbeambten steunen op deze bepaling nopens vervoer tusschen Belgische plaatsen onderling. Het valt te betwijfelen, of deze Interpretatie beantwoordt aan de bedoeling, welke bvj de uit vaardiging van dien maatregel heeft voorgeze ten. De nadeelen, die de Nederlandsche bedrijfs autohouders door de bijzondere toepassing van de bepaling ondervinden, hebben aanleiding gegeven tot menigvuldige klachten. De betrokken expeditie-bedrijven gevoelen zich te sterker gegriefd, omdat zij in Nederland zelf door Belgische ondernemingen in hun be staan worden bedreigd. Deze tooh kunnen on verlet transporten tusschen in Nederland gele gen plaatsen op zich nemen en dit geschiedt den laatsten tijd dan ook in toenemende mate. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft zich tot de Ministers van Waterstaat, Binnenlandsche- en Buitenland- sohe Zaken gewend om een dringend beroep te doen, opdat deze mistand uit den weg worde geruimd. ONEERLIJKE POSTBEAMBTE. De tijdelijke hulpbesteller J. van Z. te Stand- daarbuiten werd wegens verduistering van 320 in dienstbetrekking door het Bossche Gerechtshof veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf, waarvan 4 maanden voor waardelijk. t A Arbeidsbemiddeling voor han delsreizigers en handelsagenten. Evenals vorige jaren zal de vakafd-eeling bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling voor de arbeids bemiddeling voor handelsreizigers en handels agenten aan de najaarsbeurs te Utrecht deel nemen; zij wordt ondergebracht in kamer 130 op het Vredenburgterrein. De leider der vak- afdeeling, de heer A. Beeftink, zal op 9, 11, 14, 16 en 17 September aldaar aanwezig zijn en is gaarne bereid belanghebbenden te ontvangen. Het doel der vakafdeeling Is om werkgevers op vlotte en economische wijze behulpzaam te zijn bij het aanstellen van vertegenwoordigers. Het praedicaat Koninklijk door H. M. de Koningin verleend Bij den aanvang van de vergadering van het algemeen bestuur der Nederlandsche Jaarbeurs deelde de burgemeester van Utrecht gister mede dat H. M. de Koningin aan de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland het praedicaat „Koninklijk" heeft verleend. Toen de omroeper van den K. R. O. gisteren avond om zeven uur aankondigde: „Nu volgt er een rede van den heer Charles Stulemeijer uit Breda over de „Brabantsche industrieda- gen", heeft hij daarmede ingeluid het begin van een grootsche propaganda, die voor heel I millioenen guldens per jaar kost, afneemt, ën" ons land zij het dan ook voor Noord-Brabant ze industrieën wederom opbloeien, de belastin- het meest direct van zeer groot belang is. Heel ons land lijdt onder de wereldcrisis. Brabant ook. Maar de Bra bantsche indus- trieelen zijn niet van zins bij de pakken neer te zitten, doch evenals hun Limburg sche collega's het vorig jaar reeds deden zü hebben een groote cam pagne op touw gezet om de aandacht te vestigen op hun gewest en zijn producten. Zij Ch. Stulemeyer. wilden den landgenoot en heel de wereld want het is een wereld-actie geworden la ten zien, wat Brabant is en wat het presteert in het vaste vertrouwen, dat die kennisma king tot duurzame betrekkingen zal leiden, tot voordeel der eigen provincie en zoo ook van gansch ons land. De voorzitter van het uitvoerend comité nu heeft gisterenavond over deze propaganda, over opzet en doel, door middel van den K. R. O.-microfoon een en ander verteld aan luiste rend Nederland. Rede Stulemeyer. Er i-s, zoo hegton de heer Stulemeyer, een Ohinees-ch spreekwoord, dat aeigt: „Een reis van 1000 mijlen begint met één sita-p". Dit spreekwoord leert on-s, leiders der Bra- bantsdhe Industriedagen dat onze actie, dat onza reis van 1000 mijlen begonnen is met één stap, d.w.z. dat wij overtuigd zijn met ons werk -der komende dagen eerst te zijn aan het aller eerste begin van onz-e taak, dat wij er in de verste verte niet aan denken, het bij dien stap te laten, dat wij ons hebben voorgenomen, moedig en enthousiast al de volgende stappen te zetten en met vastberadenheid en volharding dit te blijven doen, totdait ons w©rk, onze dui zend mijlen lange reis zal zijn voltooid. Dit spreekwoord zal ons dit andere woord, dit echter mn koninklijke huiize, doen zeggen en herhalen: „Nous maiutiendrons'', wij zullen I over (le geheele wereld in 60.000 exemplaren gen verminderen en wij de overtuiging weder om in ons kunnen ronddragen, onze vaderland- schen plicht te hebben gedaan. Spr. concludeert alzoo naar aanleiding van de eerste vraag, dat onze actie niet is praema- tuur, dat onze actie ten aanzien van dit gedeel te niet i-s of kan zijn een experiment, maar vruchten zal dragen vooral, omdat deze actie komt op het juiste oogenblik. De gasten. Wie zijn de deelnemende genoodigden, die Noord-Brabant bezoeken tijdens de Industrie- dagen? Die vraag beantwoordt spr. met de vermel ding van eenige der voorname gasten. In de eerste plaats zal de Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, één der beschermheeren de zer actie, gedeeltelijk de Industriedagen med«- maken. Verder de ministers van Koloniën en van Oorlog, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, die zitting hebben voor de Provincie Noord-Brabant, een gedelegeerde van den Bel gischen Gezant, de consul-generaal van Duitsch- land, directeuren-vertegenwoordigers van groot banken, 13 vertegenwoordigers en vertegen woordigsters van -40 buitenlandsche dagbla- den en periodieken, 46 vertegenwoordigers van 57 binnenlandsche dagbladen en tijdschriften. Verreweg het grootste gedeelte onzer gasten zal den geheelen propagandatocht van het Oos ten der provincie naar het Westen meemaken en Vrijdagavond aanzitten aan den officieelen maaltijd in de Statenzaal in de hoofdstad der provincie, alwaar de minister van Arbeid, Han del en Nijverheid en de Commissaris der Ko ningin het woord zullen voeren. Hoe geschiedt de actie? En nu de derde en laatste vraag: Is onze actie er een van enkele dagen of een met ver der perspectief? Vanden eersten dag der voorbereiding af is Brabant middelpunt der belangstelling ge maakt. In de komende dagen zal zich dit na tuurlijk accentueeren. Alle dagbladen in Nederland en vele dag. bladen in het buitenland zullen met honderd duizenden exemplaren onze moderne reis, onzen Si-ooten propagandatocht, de beaoekan aan onze De „Manchester Guardian Commercial" zal Geen verdere goud-import Afwikkeling der ultimo. Onverminderd surplus op de locale geldmarkt. Het jongste FranschAmerlkaansche cre- diet van 80 millioen, heeft tot dusverre een zoodanig herstel van den koers voor het pond sterling terweeg gebracht, dat de Bank of Eng land reeds wederom melding kon maken van de aanvulling van den geplunderden goudvoor raad, zij het ook op nog zoo bescheiden schaal. De goud-export kwam echter voorloopig tot staan, en ook naar Nederland kreeg de arbi trage geen kans tot het uitvoeren van nieuwe goudtransacties. Deze week bleef de metaal- voorraad dan ook vrijwel ongewijzigd. Overigens is er echter nog weinig of geen verandering van beteekenis in de situatie op de geldmarkt te bekennen. Of het moest zijn, dat de geldgevers althans op de binnenland sche geldmarkt iets minder wantrouwen aan den dag leggen, en wederom bereid zijn om wissels te koopen niet alleen, doch zelfs een toenemende belangstelling voor disconto's too- nen. Zoolang hun bereidwilligheid zich echter localiseert, kan dit niet anders dan een verdere reactie van de geldrente tot gevolg hebben. En op de discontomarkt daalde het tarief dien overeenkomstig tot a 7/16 pet., terwijl voor call-geld, dat tot dusverre tegen dien koers nauwelijks werd gegeven, op het oogenblik ge noegen wordt genomen met een noteering van Yi pet. Deze meerdere bereidwilligheid van geldge vers was intusschen niet in staat om ook maar bij benadering emplooi te verschaffen aan het geld-surplus op de locale markt. De rekening- courant-saldi van anderen, welke de vorige week tot circa 116 millioen guldens waren ge daald (na tot 184 millioen in de week per 24 Augustus te zijn gestegen), vertoonden althans wederom een toename tot 142% millioen gul den. De liquidatie der ultimo-eischen, welke hier in tot uitdrukking komt, reflecteert zich even eens in een afname der binnenlandsche wissel- portefeuille bij de Bank, evenals in een ver mindering van het bedrag der beleeningen. De ontwikkeling der wisselkoersen gaf de Nederlandsche Bank aanleiding tot afgifte van dollar-saldl tot een bedrag van circa vijf mil lioen gulden. In overeenstemming met al deze mutaties, verminderde de bankbiljetten-circulatie met 14 millioen gulden. standhouden, wij zullen volharden. Officieel en naar hui ten zetten wij den eersten stap, Donderdag 10 September a.s. d<es avonds te hailf negen, te E-indhove® als de reünie van alle deelnemende genood iigden met de leden een Brabant-nummer in de Engelsche taal ver. spreiden. Een tiental Nederlandsche dagbladen en periodieken zullen in tienduizenden exem plaren Brabant-nummers uitgeven en daarmede en daardoor de oogen van Nederland doen rich- van bet eere-comité en het algemeen comité ten or> Brabant's land, Brabant's industrie en in de aula der Philipsfabriek-en zal plaats Brabant's bevolking. hebben. Het algemeen comité der Industriedagen Als v-oor-zltter van hat algemeen en uitvoe- 'me ft dit allefe echter nog niet als voldoende rend comité zal apr. het signaal tot vertrek beschouwd. Het heeft gemeend een blijvend monument, een blijvend aandenken te moeten soheppe-n en zoo zal aan het einde dezer week een p-ropagandaboek verschijnen, getiteld: Noord-Brabant" en inhoudende alles, maar dan ook alles, dat strekken kan en strekken zal tot aanbeveling der provincie. Dit boek, met een voorwoord en Inleidingen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, den Commissaris der Koningin in Noord-Brabanit en den Minister van Staat, dr. Golijn, zal de provincie Noord-Brabant to one®, in haar historie, in haar huidige beetaan en in haar toekomstige mogelijkheden. Dit boek zal spreken in onze moeder-taal en in de Fransch, Engelsche en Duitsche talen van het lijden onzer voorvaderen, van het wer ken der hedendaagsche bevolking en Neder land en vreemdeling nopen kennis te maken met een Nederlandsche provincie, die, èn wat industrie èn wat aantrekkelijke woongelegen heid en wat geaardheid der bevolking betreft, niet alleen ieders aandacht overwaard is, maar ook een ieder tot zich trekt. Tienduizend exemplaren van dit boek zullen worden verspreid over de Oude en de Nieuwe wereld, om getuigenis af te leggen, dat een volk, ondanks lijden en zorgen, voortspruiten de uit een wereldcrisis als misschien nooit te voren bestond, voldoende energie en kracht en moed behouden heeft, om hoopvol een nieuwe toekomst tegemoet te gaan. In verband met de inbraak in de Nieuwe Plantage te Delft wordt bericht dat letters en nummers van de navolgende bankbiljetten be kend zijn geworden: 4 25 letters J. M. nos 90.874 tot en met 77; 10 20, letters C. N. nos 37.372/81 en 10 it 10 letters V. G. j nos 99.084 tot en met 99.093, geven, terwijl doel en middel-en van de actie der Brabantsche Industriedagen zullen worden uiteengezet. Voor hedenavond wil spreker ten aanzien van het programma volstaan met er op te wijzen dat ditmaal de Braibantsdhe Industrie dagen worden gehouden te Eindhoven, Hel moud, 's-Hertogenbosdh, Waalwijk, Tilburg en Breda. Hij hoopt echter, dat één dor resultaten van -deze actie moge zijn, dat zij permanent wordt verklaard, en in komende jaren op an d-ere d-eelen der provincie en op andere indus trieën de aandacht zal worden gevestigd en deze zullen worden bezocht en besproken. Op oen drietal vragen wil spreker thans een antwoord geven; Eerste vraag: Waarom nu? Tweede vraag; Wie? Derde vraag: Hoe? Waarom nu Beoogen wij met onze actie Nederlandsen belang te dienen, of specifiek B-rahants-ch be lang on waarom juist deize actie nu, in dezen economisch slechten tijd? Op deze vraag antwoordt de heer Stulemeyer: Wij, Noord-Brabanders, willen ons in d-e aller eersite plaats go-ede Nederlanders toonen en -dat wel, door op onze Brabantisahe zaak te letten. Wij willen Nederland dienen door Bra bant en Brabant doo-r Nederland. Wij willen die nu doen, juiat omdat wereldverschijnselen onze volkswelvaart schrikbarend aantasten en moei lijkheden veroorzaken, die wij slechts door bui tengewone krachtsontplooiing, vastberadenheid, moed en vol-harding kunnen overwinnen. Wü willen onze goede Nederlanders toonen, dooi de aandacht te vestigen op een zoo diep in geworteld kwaad bij ons v-olk om de voorkeur te geven vaak noig zelfs bij gelijken prijs en kwaliteit aan buitenlandscih fabrikaat boven het imbeamsek product. Wij hebben te dien aanzien in de verste verte niet bereikt, ondanks gestadigen arbeid van een vereeniging als Nederlandsch Fabrikaat, hetgeen wh hadden moeten en hadden kunnen bre-iken. Dit is te wij-ten aan onnadenkendheid en oppervlakkigheid, fouten, die ons volk toch anders in het algemeen niet kunnen worden aangewreven. Men kan over vrijhandel en protectie ver schillend denken, doch zelfs de meest ver stokte vrijhandelaar zal het er over eens zijn, dat het geen verkeerd protectionisme is, door hot gebruiken van fabrikaten van eigen land, deze te beschermen boven do uitheemache Er is echter nog meer: In de Nederlandsche Merkuur van 20 Augus tus j.l. is door den heer A. B. Michielsen aan deze aangelegenheid bijzondere aandacht ge wijd. Hij schrijft daar om.: „Terwijl men in het buitenland hooge tolmu ren opmetselt, waartegen de locomotieven met Nederlandsche producten zich te pletter loopen en waardocfr de werkloosheid onder tal van groepen van ons arbeidende volk zienderoogen I De Fransche minister-president, Laval ga*4| toeneemt, gaan allerlei persenen en lichamen -ac/lf in dpn omtrek van zijn N maar door, zonder goede motieven bestellingen te doen in het buitenland, waardoor de buiten- i disch buitenhuis „Lu i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6