FEUILLETON Jeugdig en wel verzorgd, SPORT IN ENGELAND LUCHTVAART SPORT EN SPEL DE HEMELBESTORMER DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA BEZOEK MGR. G. GALBIATI. DUITSCHE INBREKER VOOR DEN RECHTER. POORWEGG OEDERENT ARIEVEN Intern, congres te Scheveningen. Ontvangst door het Haagsche gemeentebestuur. jOHN THOMSON, DE BESTE KEEPER SINDS DEN OORLOG. DE WEGWEDSTRIJD VAN BRASSCHAET. Braspenning en Boogeart in den strijd. INTERN. ZESDAAGSCHE TE MILAAN. VOETBAL IN ENGELAND. DE SCHNEIDER CUP. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. ROMAN VAN FELIX NABOB. S2£tohSSBBtti VRIJDAG 11 SEPTEMBER. Huizen (298 M„ 1004 K.H.) Algemeen pro gramma, verzorgd door den K.R.O.8—9.15 en 1011.30 gramofoonpl.11.30 voor zieken en ouden van dagen: 12.— politieber.12.15 K.R.O.- kwintet; 1.A. Vcrdyl:, burgemeester van Eind hoven,,De Eindhovensche industrie"; 1.452 vervolg kwintet; 2—2.20 Henriette v. Breemen (zang), Pr. Boshart (piano); 2.20—3.15 K.R.O. Kun3tensemblc3.153.30 vervolg zang en piano; 3.304.30 K.R.O. Kunstensemble; 4.455.45 K.R.O.-kwartet; 5456 M. K. Gerisch: Najaar in Duitscbland"6.IC.R.O.-kwartet; 7.Th. Arts: ,,lets over gewassen- en rassenkeuze in den landbouw"; 7.40 politieber.; 7.45 mr. dr. A. B. G. M. v. Ryckevorsel: „De ontwikkelingsmo gelijkheden voor N.-Brabant" 811 Uit Leeu warden, K.R.O.-orkest, dubbel-mannenkwartet ,,St. Dominicus"1112 gramoloonplaten. Hilversum (1876 M., 160 K.H.) 0.45—12 V.A.R.A., 12-4 A.V.R.O., 4—8 V.A.R.A., 8—11 V.P.R.O., 11—12 V.A.R.A.6.45—7 en 7.30—7.45 gymnastiek; 8.— gramofoonpl.; 10.15 voordracht; 10.30 voor de zieken11.30—12 gramofoonpl.12.— A.V.R.O.-omroeporkest m. m. v. Augusta Re- claire (zang)2.schooluitzending2.30—4 A.V.R.O.-lcwartet; 4.pianostukje voor de kin deren; 4.30 knutselwerkjes voor de kinderen- 5.15 V.A.R.A.-orkest; 6. Kapteln (za.ng) en Joh. Jong (piano); 6.15 vervolg orkest; 6.45 N.V.V.-allerlei; 7.— vervolg zang; 7.15 G. v. Overboek: „Het P.N.I.-congres en het lot der daarby veroordeelden"; 7.35—8 vervolg orkest; 8.— V.P.R.O.11—12 gramofoonplaten (V.A.R.A.) Daventry (1554,4 M., 193 K.H.): 11.05 Ie- zang12.20 orkeBt1.05 orgelspel door O. H. Poasgood; 1.502.50 gramofoonpl.; 4.20 orkest- 5.35 kinderuurtje6.20 berichten; 6.50 piano-duet ten; 7.10 lezingen; 8.20 militair orkest, D. Brvn- ley (tenor); 9.10 „Depression over Fairyland" muzik. fantasie van H. Ege; 10.— berichten 1O20 lezing; 10.40 kwintet; 11.20-12.20SS P a r y s („Radio Paris", 1725 M„ 174 K H 8.05, 12.50 en 6.50 gramofoonpl.8.20 La Tra- viata", van Verdi, opgenomen op gramfoonpl. Langenberg (473 M., 634 K.H)- 7 25- 8..0, 11—12 15 en 12.30 gramofoonpl.1.25—2 50 orkest; 2.50 gramofoonpl.; 5.20—6.20 vlerhandie- pianospel; 6.40-7 gramofoonpl.; 8 20 zang 8 50 „Mississippi", drama van G. Kaiser diarna berichten en tot 12.20 orkest. a na Kalundborg (1153 jj., 260 K.H.)- 12 25- 8 3O-R45C0zlnv3'3<Li5?e *0°%3 50—5-20 orkest; li rtoolmuzi'ek ^adio-tooneel11.05- «SOenV^L^r5 M 590 KH>: 5-20 orkest; liszin fl ^amofoonpl.8 50 vi°olsoli door R. IaszIo, O20 „De menschelyke stem", tooneelspel van J. Cocteau; 9.35 dansmuziek. 887 K.H.): 5.20 orkest; 6.50 gra mofoonpl.; 8.20 orkest; 10.20 laatste berichten. trr? ?.er* e (i635 M- 183.5 K.H.)ca. 7—7.50 10.30 uitz. voor scholen; 10.55 12.J) berichten; 12.20 gramofoonpl.; 1.15-2.20 be- richten; 2.,j03,20 gramofoonpl.; 3.204.50 lezin- concert; 5.508.50 lezingen; 8.50 Vara R5ul?er',f opera in 4 acten van G. Verdi; Vs berichten en daarna dansmuziek uit de „Femina". Gistermorgen ontvingen we op onze bureaux te Rotterdam het vereerend bezoek van mgr. Dr. Giovanni Galbiati, professor aan de Ka tholieke Universiteit van Milaan en Prefect ■van de wereldberoemde Ambrosiaansche biblio theek, waar hij den thans regeerenden Paus opvolgde. Mgr., die een speciale studie van het Oud- Arabisch gemaakt heeft, vertoeft eentge dagen in ons land, teneinde het Orientalistencongres te Leiden bij te wonen, en wilde van deze ge legenheid gebruik maken om een bezoek te brengen aan De Maasbode en hare redactio- neele en technische outillage te bezichtigen. Met groote belangstelling nam Monseigneur van een en ander kennis, en wenschte bij zijn vertrek die leiders van onze courant geluk met het welslagen vian hum onderneming. Katholiek Nederland met het bezit van zulk een groot en leidend dagblad. Drie jaar gevangenisstraf. De 23-jarige arbeider A. H. P., geboren te Oberhausen, wonende te Arnhem, than3 gede tineerd, heeft van Februari tot Juni Arnhem en omgeving onveilig gemaakt door een reeks van zeven inbraken te plegen. Hiervoor moest hij gisteren voor de Arnhemsche Rechtbank terecht staan. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde. Op de tafel voor den president der Recht bank lag voor bonderden guldens gouden voor werpen, alle door verdachte gestolen. De waarn. officier van Justitie eischte drie jaar gevangenisstraf. Diaiisdag is te Schevcaiiugien aangevangen het Internationaal Congres voor Spoorweggoe- derentarieven, dat in het Kurhaus gehouden wordt. Gedelegeerden uit Denemarken, Frankrijk, België, Duitscbland, Tsjecho-Slowakije, Joego slavië, Hongarije, Oostenrijk, Polen, Silezië en Nederland, wonen dit congres bij. De besprekingen hebben hoofdzakelijk ten doel meeningsversohillen en strijdvragen, wel ke met de interpretatie van het Internationaal reglement verband houden, te bespreken en op te lossen. Voorzitter is de beer Matter, oberbetriebs- olief der Zwitsersehe Spoorwegen Gisterenmiddag zijn de congressisten om 5 nur dooir het gemeentebestuur in het gebouw Javastraat 26, ontvangen. Aanwezig waren de 1 urgemeester, jhr. mr. dr. Bosch ridder van Rosenthal, de wethouders mr. de Vries em Quant en de heer Robin, waarnemend chef van het kabinet van den burgemeester. De burgemeester hield, ter begroeting der Congressisten in de Fransche taal een rede. Spreker zeide verheugd te zijn, dat men dit jaar den Haag, uitkoos en met groot genoegen heette spreker de aanwezigen welkom in de residentie. De burgemeester sprak zijn wensoben uit voor het welslagen van het oongres, waarvan öe resultaten, naar hij hoopte algeheel© vol doening zullen geven. Daarna sprak de heer Matter, congres-voor zitter die in eenige hartelijke woorden het Gemeentebestuur en in het bij zon der den bur gemeester dankte voor de vriendelijke ontvangst en de beste wenscihen uitte voor de toekomst van den Haag In een der aangrenzende vertrekken waren buffetten aangericht. Gisteren maakte de congressisten een excursie naar de Zuiderzeewerken. WIJZIGING VAN DE SCHEPENWET. Do late indiening betreurd Blijkens het Voorloopig Verslag betreurt de Bijzondere Commissie der Tweede Kamer, in wier handen het voorstel is gesteld, de late indiening van dit wetsontwerp. Wat het kader der voorgestelde wetswijzi ging betreft, is de commissie van oordeel, dat de keuze der voor wijziging voorgedragen on derwerpen niet vrij is van willekeur. De minister heeft in de noodzakelijkheid, de Schepenwet in overeenstemming te brengen met den Inhoud van het verdrag van Londen, aanleiding gevonden de indiening van het wets ontwerp te bevorderen. Tot het voorstellen van do daartoe noodige wijzigingen heeft hij zich echter niet beperkt. In de Memorie van Toe lichting worden nog een vijftal andere groe pen van wijzigingen genoemd, die de Minister meende bij deze gelegenheid tegelijk in de voorgedragen wetswijziging te kunnen betrek ken. Hoewel deze punten werden voorgesteld als van bijkomstigen aard, steunen daarop ver schillende belangrijke wetswijzigingen. Naar het oordeel van verscheidene leden der commissie zou het onder deze omstandigheden de voorkeur hebben verdiend, indien de Regee ring, in stede van zich tot deze partieele wijzi ging te beperken, een algemeene herziening van de Schepenwet aan de orde had gesteld. Met het oog op de wenschelijkheid van spoe dige afdoening van dit wetsontwerp meent de commissie thans niet meer te moeten aandrin gen op verandering van den opzet der voorge nomen wetswijziging. Zij zou bet echter op prijs stellen te vernemen, of ook andere wij zigingen van de Schepenwet, dan thans wor den voorgesteld, naar het oordeel der Regeering binnen afzienbaren tijd aan de orde dienen te worden gesteld. NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS. In een buitengewone algemeene vergadering zijn tot lid van het Nederlandsch Instituut van Accountants benoemd de heeren S. van Arkel, Den Haag; J. W. F. Haks, Rotterdam; G. van Hoorn, Rotterdam; C. H. A. J. Janssens, Til burg; J. W. Sasburg, Haarlem; W. J. de Tombe, Leiden, en J. L. Westrup. Haarlem en met ingang van 1 Januari 1932 de heeren P. M. Aarts, Amsterdam; M. B. Frenkel, Rotterdam en M. van Pelt, Voorburg. een voorwaard^ voor elke moderne vrouw Spelend bereikt door Pfeilring-Lanolin-Crème, velke onmiddellijk in de huid doordringt en geen /etten glans achterlaat. Een crème voor alle gelegenheden - een Crème voor dag en nacht. in doozan en fvb«t L 0.30 - I. 0.80 Reel. 4092 DGVS 48 De zegetocht van Sheffield Wednesday. Zijn naam kwam zelden voor in deze kolom men. Zijn daden evenmin. U kent John Thom son niet. Wel heb ik in vroeger dagen bij wijlen bet licht laten schijnen op dezen stoeren boy, doch langs Uw geeet passeeren zóóveel namen en Thomson en nog wel John Thomson is zoo'n gewone, alledaagsche naam. Gij hebt hem niet behouden in herinnering. Dezen eigen dag, dat gij dit leest, lezer, beeft een tiental spelers van Celtic, Glasgow, gefun geerd als slippendragers langs de baar van hun gestorven vriend. Johnny Thomson is ge sneuveld in dienst der Celtic. Eu de duizend koppige schare, die Johnny drie dagen tevoren had toegejuicht bij zijn binnenkomen, stond nu stom genageld langs den weg bij zijn heengaan. Het was alles geschied als een louter ongeluk. In de match Celtic versus Rangers dreef de Rangers-centervoorwaarts tusschen de backs door naar de vreemde goal. Daar stond Johnny Thomson, 23 jaar oud, niet alleen Celtic's, maar ook Sehotland's goal-keeper. Johnny zag bet gevaar en wierp zijn lange body voor de voeten van den voorwaarts. Doch mat ter zelfder tijd zijn eigen snelheid verkeerd, weifelde nog in zijn val, bonkte met de slapen op de knieën van zijn tegenstanderen bleef roerloos liggen. Vier uur later was hij overleden. Een zeer diep leed kwam daarmee over Sehot land's voetbalwereld. Immers de jonge Thomson werd niet alleen de beste, moedigste keeper genoemd sinds den oorlog, maar bovenal was deze Celtic-crack een jongen met een ferm, open, eerlijk karakter. Hij had alleen maar vrienden, vijanden niet. En hij zal blijven voortleven in de herinnering en een voorbeeld zijn voor hen die op hem volgen. Keeren wij thans terug tot Engeland. Den eersten schok in de competitie hebben we vorige week opgevangenArsenal's thuis-nederlaag tegen West-Bromwich. We waren ons toen blijkbaar niet bewust, dat er meer schokken zouden volgen. Thans heeft het hoog-geroemde Arsenal, het super-super-team van gemiddeld zes duizend Pond per man, drie matches ge speeld en als ze den volgenden winnen dan ia 't de eere zege. Tot nogtoe hebben ze het niet verder weten te brengen dan tot een nederlaag en twee gelijke spelen. Ra, ra, wat is dat Wel verre van nu alle glans en glorie op andere clubs te werpen, meen ik toch beden in de eerste plaats de prostatie van Sheffield Wednesday te moeten belichten. Ge weet, dat voor eenige jaren de Wednesday zoo'n semi permanent abonnement had op 't kampioen schap. Het vorig jaar heeft het trouwens even min veel gescheeld, doch gekneusde spelers bedierven later de kansen ten gunste van Arsenal. Thans is echter de Wednesday in 't front en aller oogen zijn op deze club gericht. Wonnen ze den eersten match met 41, het liet nog 'n mogelijkheid voor twijfel open. Toen zegevierden ze midden in de week over Black burn Rovers met 61 en men begon te peinzen over deze nieuwe attractie, toen Zaterdag de deur werd dicht gedaan met een knetterende 71 verplettering van Bolton Wanderers. Der halve een doelsaldo 173 Prosit-! De pas-aangevangen zege-tooht van de Wednesday zal de attractie zijn van de komen de weken, maar evenzeer dienen we te letten op het juist gepromoveerde Everton. Speelden ze een seizoen terug nog in de tweede divisie, ze startten bij hun terugkeer naar hoogere regionen direct met drie achtereenvolgende ^overwinningen en dus houden ze met de Shef- 'field-club het record van maximum punten uit Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven drie wedstrijden. Alle andere vereenigingen hebben reeds hier en daar een steek laten vallen. Ons Chelsea is er nog niet wat je noemt „in". Ze spelen niet slecht, maar ze winnen eigenlijk wat sporadisch. Hun eerste match leverde maxi mum-punten op, maar daarna sneuvelden ze midden in de week op Upton Park tegen West Ham en Zaterdag neigden ze het hoofd voor Huddorsfield. Nu behoeft een en ander geen zorg te baren want er staat geschreven de laatsten zullen de eersten zijn. Alsmede ende desespereert niet. Bij den Huddersfield-match was het een strijd tusschen den aanval van Chelsea en de tegen overgestelde verdediging. Deze verdediging was echter zoo perfect in orde, dat kerels als Jack son en Gallacher geen kans zagen om door te breken en het moet al heel raar loopen als Goodall en Roughton, de twee Huddorsfield- backs, niet de rstvolgendc maal gezamenlijk in 't Er.gelsch elftal zullen optreden. De voor hoede van de Huddersfield-heeren hing echter aan elkaar als droog zand en had dan ook nooit een goal gemaakt zonder de genialiteit van een linksbuiten W. H. Smith. Deze snaak speelde 17' jaar geleden voor 't eerst met HuddersfieJd mee, en voldoet nog altijd perfect. Smith kreeg oen bal van het midden toegespeeld en sjouwde met een boogje naar binnen. Toen kwam echter de Chelsea-back Donald op de proppen en elke minder geroutineerde linksbuiten bad vóór dien tijd uit moeilijke positie een schot gewaagd. Niet aldus Smith. Hij wachtte op Donald, zwenkte om 'm heen, stond toen pal midden voor de goal en met zijn rechter voet gaf hij het led-er een ordentèlijken schuiver, waarnaar Young Wood-ley, die weer keurig keepte, tever geefs greep. Zoo won Huddersfield met 10 door de routine van een der oudere steun pilaren. Het gelijke spel van Arsenal was een dave rende zege geworden, als HIbbs niet goalkeeper was van Birmingham. Wat Engeland's doel wachter gered heeft grenst aan het bovenmen- schelijke. Birmingham was weldra tweemaal voor envrij safe, toon bij Arsenal bet besef ging rijpen dat er aangepakt diende te worden. The Reds werden rood van opwinding en kan jerden kogels op Hibbs. Het teruggekeerde schaap James dreef de kudde voorwaarts en Lambert's hoofd ontmoette eenmaal een center van Hulme en het leder verdween in de netten. Niet lang daarna scoorde Hulme zelf. Met de iartijen gelijk zette Arsenal nog 'n extra beentje voor en het werd slechts een strijd tusschen Jack James en Lambert eenerzijds en Kibbs anderzijds. Hibbs won dien kamp en Engeland's goalkeeper werd op de schouders Weggedragen. Zoo droeg men in Glasgow Sehotland's keeper van bet veld, in Birmingham Engeland's wach ter. Maar hoe verschillend in wezen was hun beider tocht Onze Antwerpsche correspondent schryft: Nog nooit hebben wij zoo'n menschenmassa bijeen gezien. Uit alle streken van België en ook van Nederland kwam het als by lawine in het anders zoo kalme buitendorp van Antwerpen gevallen. Tot op twee, drie kilometer van Brassehaet stonden de auto's langs de wegen ge parkeerd, tenslotte zelfs op de wegen, zoodat de aftocht hier en daar met veel moeilykheden ge paard ging. Hoeveel sportenthousiasten er waren? Wy schatten het leger op 200.000, maar onze schatting kan nog wel te laag zyn. In elk geval was iedereen het er over eens, dat er een record geslagen werd. De wedstryd werd begonnen met de voorstel ling der verschillende renners en hun gangma kers. Braspenning beschikte over Pynenburg, Valentljn, v. d. Horst., Maas, van Oers, Speek, v. d. Reyrit en v. d. Heyden. Boga.ert over: Verbist, De Corte, Haesendonck, v. d. Bogaerd, Ramschaert, Metz, Bakker en v. d. Bempt. Na de renners kwam de nieuwbakken schoon heidskoningin Miss Belgium op de eeretribune. Dat viel bar tegen! Iedereen mompelde dat hjj op z'n kladboekje heel wat schooners kon aan- wyzen! Wat er van zy: Miss Belgium „maakte nog al wat voor haren neus", zooala men in Vlaanderen zegt. Zy liet zich te midden van de renners fotografeeren; zat voortdurend met haar hoedenkwast te werken, of met alle mogelyke oude heeren te converseeren. Zy werd een stuk van het program. Zulke schoonheid en wielersport zyn blykbaar wel te combineeren. Te kwart voor vier wordt er gestart. De weg heeft den vorm van een acht, waarvan het sny- punt in het dorp Brassehaet ligt. De lengte be draagt 9100 meter, en deze baan moet elf maai worden afgelegd. In de eerste ronde zien wy Braspenning voort durend aan de leiding, in een snelheid van on geveer 41 kilometer. De Nederlander wint den eersten sprint en daarmee de eerste premie van 500 frank; 2e Blanchonnet. In de tweede ronde zit Braspenning nog steeds aan den kop en de Nederlander wordt erg favo riet. In de sprint moet hy de vlag stryken voor Ronsse. Het gaat zoo hard, dat Opperman en Frantz niet kunnen volgen. Als de derde ronde ingaat, wordt gemeld, dat Braspenning tegen het steigerend paard van een gendarm gereden is en niet meer zal deelnemen. Ook Binda en Pesenti zyn gevallen. Even later echter komen ook Bras en Binda. weer voorby vliegen. Naar het comité meldt is Braspenning Bteeds in de baan geweest, in het hoofdpeleton. Bogaert rydt nu zonder gangmakingen raakt zoodoende leelyk achter. In de vyfde ronde weet Braspenning een oogen blikje uit te loopen, doch Haemerlinck en Ronsse brengen het hoofdpeleton weer byeen. Bogaert staat twee minuten achter, Frantz 4% min. Sprint: 1 Haemerlinck; 2 Blanchonnet; 3 Bras penning. Zesde ronde: 1 Leducq; 2 Braspenning, gede classeerd omdat een der gangmakers hem voor uit had geduwd. De zes ronden (53,6 K.M.) werden afgelegd ln 1 uur 26 min., d.i. een snelheid van 41 K.M. per uur. Zevende rondeBulla moet een oogenblik los sen. Bogaert, thans beter gegangmaakt, loopt wat in. Sprint: 1 Ronsse; 2 Leducq. Achtste rondeBogaert staat 1 min. 51 sec. achter, Frantz 5 min. 10 sec. Miss Belgium looft een premie uit van 1000 frank, en veegt opnieuw wat roodsel over haar lippen. Haemerlinck wint haar, t is te zeggen, de premie. Negende ronde: Een dikke meneer fotografeert verschillende notabelen naast Miss Belgium. Wat een comedieAls een der voornaamste personali teiten vergeet plaats te nemen naast de miss om met haar gefotografeerd te worden, valt er een plak witsel van haar gezichtvan ontroering of van boosheid? Te midden van deze comedie diegen de ren ners weer eens voorby. Braspenning heeft band defect gehad en voigt op eenige honderden meters achter het hoofdpeleton. Doch als de negende sprint ingaat, is hy al weer ingeloopen. 1 Hae merlinck Tiende ronde. Niets nieuws. Men laat Binda gemakkelyk de premie winnen. Bogaert heeft zyn achterstal 1 flink verminderd. Elfde ronde. De laatste ronde. Nu komt er eerst spanning in. De gangmakers stellen zich nog eens extra op. Pynepburg zal, zoo zegt men, probeeren de Bras los te trekken. Maar dat lukt natuurlyk niet. De Belgische baanrenners laten zich zoo maar niet lossen, zeker niet met gang making. Wanneer dan ook de eindspurt begint, zitten nog 9 renners byeen. De stryd is fel, bui tengewoon fel en de Belg Haemerlinck weet met klein verschil te winnen. 2 Ronsse (Belg)3 Schepers (Belg)4 Leducq (Franschman)5 Bulla (Oostenryker)6 Blanchonnet (Fransch man) 7 Buse (Duitscher)8 Braspenning (Ne derlander) op 500 meter 9 Oppermanop 1 kilo meter 10 Bogaert. Braspenning beweerde' b{j het begin van den eindsprint gehinderd te zyn. De organisatie van den persdienst liet veel te wenschen over. Vooral de Nederlandsche pers werd stlefmoederlyk behandeld. Ook de verkeers regeling vooral op de wegen in de richting der Kempen leek nergens op. Huldiging der Nederlandsche motor rijders. Onder groote belangstelling uit motorrijders- Uringen zyn Woensdagmiddag in „Royal" te Arn hem na hun aankomst uit Milaan de Nederland sche motorryders gehuldigd, welke aan de inter nationale Zesdaagsche hebben deelgenomen. Naar men weet, heeft het A-team, bestaande uit van Hamersveld, Bakker Schut en Eysink de Zesdaagsche zonder atrafpunten uitgereden en daarmede de „Silver Vase" gewonnen, terwijl het B-team, bestaande uit Sybrandy, Nortler en Fyma, den vierden prys won. De secretaris-penningmeester der K. N. M. V., de heer Nortier, die reeds eerder uit Milaan te rugkeerde, was de motorryders tot Zevenaar te gemoet gegaan. By hun binnentreden In de receptie-zaai wer den ze met een langdurig applaus begroet. Na mens het K. N. M. V.-bestuur werd het woord gevoerd door den heer Zeegers Veeckens, die hulde bracht aan de beide Nederlandsche teams voor de prestaties door hen geleverd. Zy hebben in den vreemde den naam van motor-Holland hooggehouden en weer eens de aandacht op ons kleine landje gevestigd. Met den wensch, dat zy by volgende Internationale wedstryden de Neder landsche kleuren even hoog zouden nouden als in Meran, eindigde spr. zyn korte toespraak, die door een driewerf hoera door den aanwezigen aangeheven, werd gevolgd. Van Hamersveld, Bakker Schut en Eysink werden elk met een grooten lauwerkrans, voor zien van oranjelinten, omhangen, terwyl Nortier, Sybrandy en Fyma, evenals mevr. van Hamers veld, met fraaie bloemen werden gehuldigd. Tydens het ronddienen van den eerewijn wer den verschillende ingekomen telegrafische geluk- wenschen voorgelezen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Bakker, voorzitter der commissie voor de betrouwbaarheidsritten der K. N. M. V., die er op wees, dat de keuze-commissie zich voor een moeilyke taak zag gesteld by de samenstelling van twee Ned. teams, doch dat haar keuze een zeer gelukkige is geweest, bewyzen de geleverde prestaties. Nog nimmer heeft een Nederlandsch team op een internationalen wedstrijd zulk een fraai succes geboekt. Velen in den lande hebben in gedachten medegeleefd met den stryd die van Hamersveld c.s. in de bergen van Italië met de beste motorryders van Europa te voeren hadden. Een woord van warme hulde bracht spr. aan de Nederlandsche motorryders, die zich zoo kranig in Milaan gehouden hebben. De heer Rozendaal, prov. vertegenwoordiger der K. N. M. V. in Gelderland, sloot zich aan by de woorden van hulde door de vorige sprekers tot den ryders gericht en bood hun namens de mo torclub „Arnhem en Omstreken" het eerevaan del dier club aan. Tenslotte sprak nog de heer Eysink, voorzitter der afd. motoren van de R. A. I. te Amsterdam. De uitslagen van de gisteren voor de eerste divisie gespeelde wedstryden zjjn: ArsenalPortsmouth 33 Bolton Wanderers—Grimsby Town 53 Chelsea—Sheffield Wednesday 23 Manchester City—Derby County 3—0 MiddlesbroughLiverpool 41 LONDEIN, 9 September (N. T. A.). De wedstryd om den Schneider Beker zal als volgt gehouden worden: Een der twee S. 6 B. Vickers Super- marine watervliegbooten, die speciaal voor dezen wedstrijd is uitgerust, zal het traject vliegen en daarby een poging doen om het 100 K.M. wereld snelheidsrecord en tegelyk het Engelsche record voor de Schneider Cup-wedstryden te verbeteren. Wanneer deze poging niet zou gelukken, zal de S. 6 A. het probeeren. ROTTERDAM, 9 September. De pryzen heden besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als volgt: Holl. platg. komkommers le soort 3—7.30, 2e soort 110290, 3e soort 0.501-10 per 100 stuks, komkoramerstek ƒ0.50—1.30 per 100 kg., spinazie 7—15.20 per 100 kg., bloemkool le soort 4.808.80, 2e soort 1.20 —3.20 per 100 stuks, peen 4.106.90 per 100 bos, postelein 7.1011.40 per 100 kg., snyboonen 25— 45 ct. per kg., pronkboonen 13—17.10 per 100 kg., Duitsche prinsseseboonen 1419 ct., stamprln- sesseboonqn 15—23 ct., stokprinsesseboonen 19 26 ct. per kg., andyvie 1.60—2 per 100 krop. HANSWEERT, 9 September. Gepasseerd voor 's middags 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 3 en 20; Zaan- brug, de Haan; Vertrouwen. Fluyt; Louwina, Evenbuls; Henriette, den Besten: Catharine Fortuin; Binnenvaart 16, Jacobs; MIDDELBURG: Maria, de Koster; KATWIJK: Dirkje, v. d. Plas; KORNWERDERZAND: Clementine, Broekaart; BEVERWIJK: St. Antolne. Pols; WORMER- VEER: Rival, van Kaam; BOLNES: Toreador, Verduin; IJMUIDENOome Hein, Zandvliet; ALPHEN: Onderneming, Reyngoudt; HEL MOND: Dankbaarheid, Broeken; SCHEVENIN GEN Jannetje, VerveldenLEIDENCornelia, van Lonkhuizen. DUITSOHLAND: st. Ryn en Schelde 14, st Badenia 19; Rhenus 13, Weiss; Corma, Verhoe ven; Albatros. Schrieck; Drittura, Kajulter; St Antolne, Wesdorp; Richard, van Dongen; For tune, Schnuppe; Emanuel, de Decker; Philegon, de Roeck; Marie Jose, Saeys; Montesquieu, Heint- zelmannFerdinand, SpiegelsKizu, van Caute- ren; Dahomey, Ehret; Os Co. 5, Borstel; Es ther, van Gaever; Alma Marianne, Spektor; Al fred', Segaart; Josephine, Martens; Fluviale 30, Blommers. BELGIë: st. Middelburg; Schelde 1, Koopman; St. Amstel 7, Marcel, HeyntjensEdmond, Heyn- tjens; Naphta 3, Spranz; Maria, van Perre; Eli sabeth, Vos; Succes, Koster; Madeleine, van 11 ijsbergenToekomst, v. d. Velde; Saigon, Ile- gems; Balance, Cornelia; Cornells, de Jong; Spes, JoostenSt. Jan, Peters; Zeelands Luister, v. d. Klooster; Koopmans Welvaren, v. d. Graaf; Presto, de Vuyst; Spes Nostra, de Leeuw van Weenen; Ryntrans 14, Tyssen; Chrijo, Versluis; Wil jo, van Parys; Spes Vera, Verhage; Altda, Hagethorn; August Boodts; Oscar Sylvie, Boodts; Deux Soeurs, v. d. Velde; Oso 15, Francke; Maria Elisabeth, LammertsHuan, de Bot; Vertrouwen, van Denderen; Pinang, Fuchs; Wilhelmina 3, de J'on<L Amiral 1, Maas; Jacoba, Pecher- Courage, Jacobs; Alcyon 2, Wyckmans; Laos Keck; Comptoir XI, Waldorf; Nieuwe Zorg, v d OudenFieternella, de Haas. Vertaling door van R. 27) Hij stribbelde nog een weinig tegen, dan gaf hij toe en beval baar zich snel te verkleeden en alles van waarde mede te nemen, vooral goud, paarlen en briljanten, om in Parijs voor loopig daarvan te kunnen leven. Gehoorzaam ging zij! terwijl hy zich naar de torenkamer begaf en ziöli verkleedde. In de lange gummi-regenjas en sportpet zag hij er als een toerist uit, ook droeg hij een revolver in den zak. Daar hij niet over voldoende reis geld beschikte, ging hij naar het werkvertrek van den slotheer, verbrak het slot der schrijf tafel en maakte zich gewetenloos van den rij ken buit meesteT. Dat is geen misdaad, suste hij zyn gewe ten, ik neem van den ouden boef slechts dat, wat hij gestolen heeft. Hij stopte alle bundels dollars, Hollandsöhe guldens, Zwitsersehe franken en Duitsche honderdmark biljetten ongeveer een mil- lioen, in zijn zakken en deed de meest waarde volle papieren in zijn portefeuille. Daarmee kan ik een nieuw leven beginnen en een heer lijk leven leiden, dacht hij, sloot de schuiflade en begaf zich naar Lotte. Deze was nog steeds bezig te pakken en deed juist haar cassette met sieraden in den kaffer. Erich sloot hem zonder aarzelen en zeide: Wij moeten gaan. anders pakt ons de politie toch nog. Lotte wilde een paar regels aan haar vader sdbrijven, maar Erich verbood bet haar, uit vrees, dat men hen achterha len zou. Wij moeten spoorloos verdwijnen, zeide hij haar. Je vader ia een sluwe vos en zal zich wel uit den strik bevrijden. Met zijn millioenen en relaties komt hij gemakkelijk door de we reld. Terwijl zy het slot doorliepen verklaarde hij haar zijn plan. Zij mochten zich nergens, in geen geval op een druk station laten zien. Het beste was over de Wannsee te varen, een paar uur te marcheeren en dan bij een of ander klein station in den trein te stappen, die naar het Westen ging. Bij de oerstvolgeude stad in den sneltrein en dan hup! naar den Rijn. Lotte vond alles goed. Het geheimzinnige dezer romantische vlucht lokte haar aan en zonder aarzeling volgde ze hem. Den zwaren koffer sleepend ging hy met Loitte naar de landingsplaats; maakte de boot kettingen los, wat met een luid gerammel ge paard ging en akelig klonk in den nacht. Het afschuwelijk geraas der vallende kettin gen deed een dwalenden reiziger, die tusschen slot en water rondliep, toesnellen, en nu moei lijk ademend, beiden jammerend toeriep: „Oef, eindelijk zijt ge daar, ik kan nauwelijks uit mijn oogen zien, maar aan jullie stemmen heb ik je herkend. Om Hans? riep Erich." Wat doet ge hier? Jullie vergezellen op je huwelijksreis, gaf Hans Forster tot antwoord, boog zich over het water, wieseh zich het bloed van zyn gelaat, en was met één sprong in de boot, waarin Lot te, den koffer aan haar voeten, reeds plaats ge nomen had. Erich was woedend over dezen ongewenschten begeleider maar daar bij geen kans zag hem kwijt te raken, greep hij toornig naar de riemen, en begon uit alle macht te roeien. Langzaam gleed de boot vooruit in het wijde water, dat geheim zinnig, donker en onafzienbaar voor hen lag. Spookachtig viel het maanlicht op zijn spiegel, geheimzinnig ritselde het in het oeverriet en uit de diepte grepen de lange bleeke handen der waternimfen Akelig klonk het mur melen en fluisteren der golven, de maan veT- borg zich achter een donkere wolk, en duister nis stond als een zwarte muur boven de zee. Slechts in de verte schemerden een paar licht jes levenskaarsen der menschen, wegwijzers voor verdwaalden. Of waren het de fakkels der wachters aan ae poorten der eeuwigheid, waar aan de doodsengel zijn kransen van sterren wond Lotite boog zicfh angstig over den roeier. Ik ben bang, fluisterde z!j. De dooden, ach de dooden! Daar, daar grijpt een doodenhand uit het water en wil mij pak ken. Hu! Zij sprong op, sloeg tegen Erichs knie en viel weer op haar plaats terug. Kalm! beval hij. Anders slaat de boot om. Zij hield zich rustig, begon echter over haar heele lichaam te beven. Haar gelaat bedekkend riep zij: Daar is je moeder! Zij loopt over het water, haar mond is stom en dood, maar haar oogen zijn vreeselijk. Je fantaseert, riep hij misnoegd, ofschoon ook hij, bij de gedachte aan zijn moeder, door de vreeselijkste angst werd overvallen. Houd den koffer dicht bij je! Als hij by het schom melen van do boot overboord valt, ben je doodarm. Jij toch ook. Zachtjes lachte hij. Niet heelemaal, schat! Ik heb opgepastEer ik het kasteel verliet, heb ik het bureau van je vader een bezoek ge bracht en bem een millioentje armer gemaakt je voorloopige bruidschat. Ben je het ermen eens? Een toornige kreet gilde over het water. Dief roover! Geef dadelijk den buit terug! Als ik gek was! Daarmee bouw ik mij in het buitenland een nieuwe bestaan op! Waarvan moet papa dan leveif? schreeuw de zij. Keerom, ik vaar niet meer mee, ik wil naar papa terug. Hij was altijd zoo goed voor mij, heeft my alles gegeven, wat mijn hart begeerde. En hem nu iu den nood te verlaten, zou geiheen zijn. Het geld terug en dan terug naar het slot. Neen, besliste hij. Wij willen toch naar Parijs daar worden wij man en vrouw. Wat van jou is, is ook van mij. Daarom behoud ik bet geld en keer ook niet terug. Je moet! riep ze, ik zal je dwingen. Jij mij dwingen? lachte hij Zottin! meisje! Nachtvlinder! Met één vuistslag smyt ik je de zee in. Het geld teTUg en omgekeerd! riep ze woedend. In de eeuwigheid niet. Dan zij God je genadig of satan. Als een tijger wierp zij zich op hem, sloeg hem de vingernagels ln den hals en kneep hom de keel zoo toe, dat hij gèen adem kon halen. Toen liet hij de riemen los eu sloeg de armen als ijzeren klemmen om haar heen en wat zich vroeger in liefde omarmd had, klemde zich nu als met klauwen in haat, woed© en doodsstrijd vast. Lotte woedde als een duive lin maar zij was niet bestand tegen Erichs kracht. Toen schreeuwde zij wanhopig: Oom Hans, help toch! Sla hem neer. Den dief! Oom Hans was een lafaard; hij waagde geen open stryd, maar zocht den vijand door arglist te overwinnen. Eerst greep hij naar Erichs jaszak, om naar geld te zoeken, vond ech ter de revolver. Laat hem los, Lotte! schreeuwde hij. Ik jaag hem een kogel door zijn kop. En hij zocht het wapen uit de rust te zetten, wat hem ech ter niet gelukken wilde. Erich zag het dreigende gevaar, maakte den arm vrij, sloeg zijn oom den browning uit de hand en gaf hem een zoo heftigen trap. dat hij brullend op den bodem zonk. Erich hief vlug het wapen op, maar terwijl hij zicfii bukte, wierp Lotte zich opnieuw over hem, drukte zijn hoofd neer, en schreeuwde: Geef hem er nu' één, Hans Erich zocht zich van de in woede ontstoken vrouw te bevryden, maar het gelukte hem niet. De strijd begon opnieuw onder tandenknarsen en ra zend geschreeuw Een toornig steigeren van twee wilde dieren, een woedend omvat ten, hijgen en stampen, en nu een wild ge- schommel der boot Op eens sloeg ze om, en alie drie stortten in het opspattende water. Een bruisen en gorgelen, een drievoudig ge schreeuw, dan hadden de golven haar offers verzwolgen en de boot dreef met de kiel naar boven op de woelige wateren. Dieps golven-kringen sloegen verre cirkels, tot aan het strand der eeuwigheid. Nu plechtige angstwekkende stilte. En dan een zacht plassen, alsof een poedel aan den oever stijgt en zich het water van het vel schudt. Stilte das doods Charon, de sombere schipper dor onderwereld vaart geluidloos over de zee geleidt dwalende zielen naar de poor ten der onderwereld. In een klein vertrekje van het asyl lag moe der Beate stil en bleek in de witte kussens. Ernst stond aan het voeteneinde van het bed, eu de geneesheer boog Bleb over de Mek©. „Moedige vrouw," zeide hij, ik kan u den troost geven, dat uw leven niet in gevaar is. Uwe beenen zijn inderdaad ernstig gewond en zul len verlamd blijven; maar u kunt er honderd jaar bij worden. Wat baat mij dat, als ik niet loopen kan. klaagde de zieke. Moeder, riep Ernst, wees zonder zorg ik zal je op de handen dragen. Als ge slechts voor mij behouden blijft, is alles goed. Moat moet ik zonder U beginnen? Ik heb anders niemand op de wereld. En Erich? waar is hij nu? onder vroeg ze. Niemand weet lets van hem misschien is hij gevlucht, om z'n straf te ontgaan. Adh, ach, ik verlang toch zoo naar hem, bekende zij. Misschien is hij in Ulm mis schien vindt hij nog den goeden weg terug. Daarvoor wil ik bidden, zoolang ik leef. Was ik nu maar eerst te huis! Ik zou mijn huisje willen terugzien en de Donau en de Kathe draal, ja de oude lieve stad Ulm en het graf van Marieke. Over acht of tien dagen kunt u reizen, moeder Krafft, beloofde haar de arts. Toen droogden haar tranen op en een stil, hoopvol glimlachje gleed over haar bleek ge laat; maar reeds ln het volgend oogenblik maakte het plaats voer een vreeselijken angst, omdat een wild, gillend geschreeuw, een dier lijk gebrul gelijk, door het stille huls klonk. De zwarte Stilke, zeide de geneesheer. De man heeft razende pijnen, zyn wonden dragen, daar de dronkaard geen druppel gezond bloed meer heeft. En daarbij is nog koudvuur geko men. Ik zal hem een morphlne-lnjectie geven, maar te redden is hij niet. Dat hij zich toch eindelijk eens bekeerde, de verstokte zondaar. Hij drukte moeder en zoon de hand en ging naar de groote ziekenzaal, waar zusters en verplegers radeloos rond den zieke stonden. Deze brulde als een stier en kromde zich van pijn Vruchteloos zodht pater Clemens hem te troosten en hem te doen bedaren hij hoorde niet naar hem, maar stiet verwenschingen uit u sloeg met de vuisten om zich heen, omdat men hem den alcohol weigerde, waar hij hiel buiten kon. Schuim vloog hem van den mond, zweet stond op zjjn voorhoofd, eerst als «ueter Cla- riese dit wegveegde, werd hij rustiger Dank, zuster! zeide hy U is goed voor mij als een engel, hoewel ik u zwaar beleedigd heb. Kunt u mij vergeven? Alles is vergeven en vergeten, zeide zuster Clarisse met haar zachte, milde sitem. God sta u bij in uw nood! Neen, schudde hij het hoofd God helpt mij niet Ik heb mijn leven lang met God op voet van oorlog gestaan. Maar de andere moet mij helpen, mijn vriend en partijgenoot, de roode Mauke. Waarom komt hij niet? "Wij hebben reeds driemaal naar het slot Hohenlinden gezonden, maar de slotheer was niet te vinden. Hoe, de slotheer, de slotheer! hoonde Stil ke. 't Is een gemeenheid, dat die schoft i® zoo'n fijn kasteel zit. Gestolen heeft hij het, ja wel gestolen en een moordenaar Is hij. Hij adem de moeilijk, en zijn borst ging «P en neer, als wilde hij een rotsblok, dat hem bedrukte, van zich afwentelen. Pater Clemens vermoedde het ontwakende geweten in den zondaar, wiens ziel om verlos sing riep, „Stilke," zelde welwillend, als zonde en schuld u bedrukken, ontlast dan je geweten door een rouwmoedige biecht. Dan zult ge de reis naar de eeuwigheid met een lichter hart kunnen 'wginnen. Neen, verzette hij zich, geen biecht! In het openbaar wil bekennen. Maar moet ik dan werkelijk sterven, dokter? Geen redding is mogelijk, Stilke u moet zich op den dood voorbereiden. Vooruit dan maar, riep Stilke, zich op richtende. Dan wil lk alles zeggen, omdat de schoft niet gekomen is. Schrijf het op, dokter, en geef bet den ambtenaar van het openbaar ministerie. Ja ik ben een moordenaar maar de roode Mauke op Hohenl'.nden is er ook een. Wij hebben graaf Linden, den vroegeren slotheer dien hebben wy omgebracht, om dat hij met aangifte gedreigd had wegens be drog bij den verkoop van Hohenlinden Het lijk hebben wij In het water gesmeten en Mauke heeft mij daarvoor betaald Maar al ds familiejuweelen van den graaf heeft Mauke g» stolen en in zijn huls verborgen. Zoo tl het en niet anders, zoo waar ik Gott/hoU Stilke heet. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10