'n Hoogstaand karakter HOE RIJMT DAT Wat de regeering van plan is DONI ,vi)AG 10 SEPTEMBER 1931 DE VERBINDING VAN ANTWER PEN MET DEN RIJN Het kanaal Antwerpen Volker HET OVERLIJDEN VAN MGR. NOLENS. DE VLAMINGEN EN MGR. DR. POELS hENZINEBELASTING EN VERHOO GING VAN HET TARIEF VAN INVOERRECHTEN. NATIONALE NOVEEN TER EERE DER KLEINE H. THERESIA 'NTHULLING LORENTZ-MONUMENT. HERDENKING 1830—1832. STATEN-GENERAAL. De onthulling door Prinses Juliana. O". .h EN1NGEN ENKELE GROOTEN! DE VERLOFREGELING DER AMBTENAREN. Het wijzigingsvoorstel In den Volksraad. PREVENTIEVE KINDERGENEES KUNDE. GEAMENDEERD AANGENOMEN. VERHOOGING FRANSCHE INVOER- RECHTEN OP VISCH. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Dezer dagen maakten Brabant'', bericht van het „Dagblad voor de waarin o.m. werd Nederland en Bei- onderhandelingen tusso werpen.Rynj welke gie over de vertoon eeri ver gevorderd sta- besprekingen reed® de verwachting in niet dium verkeeren, Schelde.ontwerp het Plan:Konünenburegts wel^^tracé, dat rechtstreeks van de Amt- wlesche do»en naar het Volkerak loopt. Defteob." welke dit bericht eveneens over. merkte daarbij op, dat het naar haar mee- tóng niet juist kon zijn. Immers wat onze Bredasdhe collega hier meedeelt, is volkomen in strijd met het Nederlandische standpunt, neergelegd in de bakende memorie van onze Regeering op 7 Mei 1929 te Brussel overhandigd. Daarin staat uitdrukkelijk vermeld dat elk plan in zake de verbinding tussöheu Schelde en Rijn moet gebaseerd zijn op de geografische gren zen der Söheidingsrageling van 1839. En op 18 Maart j.l. bij de behandeling der begrooting van Buïtenlanidsohe Zaken toen een debat werd gevoerd over het kanaal- plam van den heer van der Lande, dat zeer veel overeenkomst had met het plan, dat ■thans volgens het hierboven aangehaald bericht geprojecteerd zou worden, verklaarde minister Beelaerts nog eens met nadruk (zie pag. 446 der Handeliuigen) dat het standpunt der Regeering in de memeorie van 7 Mei 1929 ontwikkeld, nog steeds door de Nederianid- sdhe Regeering wordt ingenomen en dat voor eenage ongerustheid, dat de Regeering van dit standpunt zou afwijken, geen enkele aan leiding was. Voorshands mogen we dus dit bericht van het „Dagblad van Noord-Brabant' 'als wei nig geloofwaardig afwijzen. Wij kunnen ons althans niet voorstellen, dat de regeering in deze zaak, welke in ons land siteeds met zoo groote belangstelling ie gevcdgd, plotseling zonder de volksvertegen woordiging hierin te kennen, zoo radioaal van haar eenmaal aangenomen standpunt zou a wijken en op nieuw zou durven komen met een tweede Moerdijkkanaal. Deze opmerkingen lijken zeer plausibel Ech. ter, van een zijde, die in deze materie goed in gelicht placht te zijin, vernamen wij, dat het geen het „Dagblad van Noord-Brabant'^ meldde inderdaad juist is. Bet kanaal-Konijnenlburg, liep van de Schaw e ibïj Batlh, door Eendracht en Slaak, (het ongeveer bij St. Phildpsland in het VoUke- rak uitmondde. Op grond nu, dat in dit je veel oestembankeu zijn, wil men thans, a i us onze zegsman, van de Eendracht af ©an a graven door den Brabantsohen wal, dat zal uit monden bij Wdllemetd. België zou dan van de Schelde bezuiden Bath een kanaal graven rechtstreeks naar de havens van Antwerpen. Op die wijze zou men dus een kanaal krijgen dat al zeer weinig verschilt van 't oude Moer dijk-kanaal, hetwelk indertijd door de Eerste Kamer is afgewezen. Hoe dit eohtSr met de verklaringen van den minister te rijmen valt, is ook ons voorshands een raadsel. Brieven en telegrammen van rouwbeklag. Zooals te begrijpen is, werden na het over lijden van Mgr. Dr. Nolens tallooze bewijzen van deelneming ontvangen. Enkele, van we reldlijke en geestelijke overheden werden reeds gepubliceerd. Daar kunnen nog bijgevoegd worden brieven of telegrammen van rouwbe klag van H. M. de Koningin-Moeder, van H. K. H. Prinses Juliana, van de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, den directeur van het Kabinet der Koningin, van Mgr. L. Schrij nen en Mgr. A. F. Diepen, van de besturen van verschillende Kamerfracties, van Ministers van Staat, o.a. van den heer Colijn uit Genève en den heer Idenburg, uit Nauheim, van den direc teur van het Int. Arbeidsbureau te Genève, Albert Thomas, van Sir Butler uit New-York enz. enz. Van Z.Em. Kardinaal Van Rossum werd uit Brunnen (Zwitserland) het volgende telegram ontvangen: „Innig deelnemend in onherstel baar verlies voor Katholiek Nederland blijven wij den grooten doode in onze gebeden her denken". w.g. Kardinaal VAN ROSSUM Onze Brusselsche correspondent melid't ons d.d. gisteren: Naar aanleiding van het 40-jarig prlesterjubilë van mgr. dr. Poels, schrijft de Brusselsche „Standaard" o.m. het volgende: „Heden huldigt katholiek Nederland den geleerde; den ziener en voortrekker, die op verschillend gebied een zoo geweldige werk kracht heeft ontplooid, en bij de stem van ka tholiek Nederland voegt ook katholiek Vlaan deren zijn stem van dankbare hulde. Want hij is siteeds een warme vriend geweest van de katholieke Vlaamsche beweging, een bewonde raar van Vlaanderen's kuituuropgang, tevens een helper van onze christelijke sociale bewe ging. Dit zijn wel redenen te over, opdat Mgr. Poels vandaag ook aan den haard van „"ka. tholiek Vlaanderen zou worden gefeest". En andere voorstellen op de begrooting voor 1932. Naar de „N. R. Ort." meldt ligt heit in het voornemen der regeering, ter bestrijding van het verwachte tekort op de begrooting 1932, voorstellen te doen tot invoering van een bem- zinetoelasting en tot verhooging van het tarief van invoerrechten tot een algemeen tarief van 12 pet. Voorts verneemt het blad van andere zijde dat voorgesteld zal worden een terugstorting van de batige overschotten van vorig© dienst jaren, hetgeen natuurlijk beteekent, dat men voor die reeds bestede bedragen zou moe ten gaan leenen Ook zouden de stortingen in het Invalidiiteitsifonds worden geschorst en zou er bezuinigd worden op de Zuiderzeewerken. In de voorbije zomermaanden hebben vele belangstellenden een bezoek gebracht aan het, toen bijna voltooide, Karmelklooster aan den Heerenweg te Esmond. 'Welken indruk heeft men er van meegenomen? We weten het niet. Misschien was de overheerschenidie wel deze, vooral opgewekt door 't gezicht der zware poort, het ijzeren traliewerk van kapel en spreek kamer: dat zoo'n Karmel een ontoegankelijk oord is, slechts aan enkele uitverkoornen voor behouden. Men. wist immers dat diie Zusters na de inwijding „slot" kregen, en niemano dan meer binnen 't klooster mocht! 't Is voorzeker waar, behalve.... in één opzicht, dat n.l. de Karrad steeds open staat voor allen, die in geestelijken of tijdelijken nood den steun onzer gebeden willen viogen- en dat de Zusters twee maal s jaars als t ware de poorten wijd openen en velen tot binnentreden nooden! Dat is in de dagen der Nationale Noveen ter eere van de alom gekende en beun nde H. Kleine Thereaia, de patrones van kapel en Zeker,' een Karmelltes moet in eenzaamheid en verborgenheid de taak volbrengen, uit liefde tot God en de zieden aanvaard, maar t blij Steeds meer hoe goed de gedachte was van hen die 't initiatief daartoe namen, om n.l een enkele maal de aandacht der buitenstaan^ te trekken. We bereiken daarmee een dubbel goed. Velen bidden aldus met ons, velen leeren weer eens met vertrouwen bidden, velen ook worden, Goddank, verhoord! fc„i_ Men is orns dan dankbaar voor onze hulp (in de dagen dier Noveen doen de ,Zu;Ste?,^ hun gebeden en goede werken uitsluitend tot intentie van hen die om gebed vroegen), de geboden gelegenheid. Maar wij van onzen kant zijn evenzeer rnn ganseher harte dankbaar aan a len le met onis wilden vereenen. Weet U waarom Omdat de vele nooden waarvan we bij die gelegenheid kennis krijgen, de massa smeek beden opgestapeld bij 't beeld en e T e der lieve Heilige voor ons de welsprekendste leis em een machtige aansporing zijn onze bemiddelende taak van gebed ©n 0 ®r van alle zielen, toch met ware edelmoedigheid ©n onbegrensden ijver te volbrengen. Ongetwijfeld is ook dteze aansporing een der genaden, welke de H. Theresla zoo gaarne verkrijgt voor allen die tot Haar hun toevlucht nemen. Want, was U niet Haar hartewensch goed te doen aan alle zielen, over heel die wereld, tot aan 't einde der tijden? Het werk der Nationale Novenen schijnt Haar bijzonder aangiemaam. Welnu, iu Haar (helaas nog al te) bescheiden hoekje in onze kapel wacht. Zij Uwe beden. De Noveen begint op 24 Sept. a.s. en eindigt 2 October, daags vóór Haar feestdlag. Men kan of z'n intentie zelf vormen, of ons toezenden, en wordt als deelnemer beschouwd indien mee (duidelijk s.v.pl.) naam en adres opgeeft en het gebedje'dat dan toegezonden wordt, mee bidt gedurende dile negen dagen. Eiken dag wondt dan ook in onze kapel de H. Mis opge dragen tot intentie van hen die zich hebben aangesloten bij die Noveen. Bepaalde kosten zijn er niet aan verbonden, ieder moet zonder bezwaar kunnen meedoen. Wie kan en wil, geve iets tot dekking der uitgaven, of tot mindering der schuldenlast op kapel en klooster De H. Theresia, aan Wie we onze tijdelijke zorgen hebben toevertrouwd, zal er U wel voor loon en! Verzoeke nog zich tijdig op te geven, oipdait we aan alle aanvragen kunnen voldoen. Uwe in Xo dw., ZUSTERS KARMELITESSEN. Heerenweg, Egmond a. d. Hoef. Giro no. 39730 NAAR DE MISSIE. Gistermorgen heeft firn hiet sanatorium te Heerlen het vertrek naar Ohina plaats gehad van de Eerw. Zusters Adallberta, Anastaisia en Julienne, van de congregatie der kleine zusters van St. Jozef en de weleerw. Paters G. Kuiper O- F. M. en Hyae. Fortuyn O. F. M. De plechtigheid geschiedde door den Hoog- eerw. Provinciaal der Franciscanen die ook de H. Mis opdroeg met assistentie van de beide genoemde missionarissen. Pater Severus hield de afscheidspreek. Gisteren vertrokken uit „Huize Lavigeri©'" te Boxtel naar de missles in Mldden-Oost-Afrika Landingsihaven Mombasa de Witte Zustters Sr. Bonifacia tDora Popma, Heerenveen), Sr. Fé- lieien (G er ar. da Moons. Nieuwerbrug Utr.) Sr. Emmanuel!a (Ohrietina van Gendt, Utrecht), Sr. Hermina (Johanna Hendriks, Hernen hij Wij- chen), Sr. Ancilla Marie (Dina de Vries, Kaats heuvel) allien vain de orde van „Kardinaal Lavi- gerie'', waarvan het postulaat is te Esdh bij Boxtel, huize „Samota Monica". Kranslegging te Bergen op Zoom. Dinsdagmiddag te 2 uur heeft aan de zuid zijde der Ned. Herv. Kerk te Biergen op Zoom, alwaar het stoffelijk overschot van den Luite nant ter zee Maee en van de matrozen B. F. Meijer en Bvehn, gesneuveld bij de krijgsver richtingen voor Antwerpen, in het tijdivak 1830j.832 ter aarde werd besteld, in allen eenvoud de plechtigheid der kranslegging plaats geihad waarbij door den voorzitter der Kon. Ver. „Onze Vloot" een herdenkingsrede is gehouden. Bij deze plechtigheid waren tegen woordig, deputaties van Ons Leger, Onze Vloot, den Boni van Christ, oranje vereeniigingen Luit. Generaal 'b.d. van Dam van Isselt, Prof. Dr. C. W. VOl'graff van Volks weerbaarheid, de burgemeester van Waalwijk Mr. Sewerijns de Vries van Doesburg, B. en W. van Bergen op Zoom, de garnizoenscommandant van B. O. Z., het kerkbestuur en kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar en vele anderen. Na het uit. spreken van de herdenk ingsrede speelde het orgel het Wilhelmus en daarop het lied van Marnlx van St. Aldegonde. In eerbiedige stilte stonden de velen geschaard rond de eenvou dige zerk, die de plaats nog aanwijst waar het stoffelijk overschot der gevallenen rust. Een groote krans, getooid met de nationale drie kleur werd op het graf neergelegd. Na deze plechtigheid -begaven de deputaties zic'h naar Breda. Vereenigde vergadering. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bijeengeroepen in de Ridderzaal op Dinsdag 15 September des na middags te half één. Een man, die gaven bezat, van hoofd en hart Te Arnhem vond hedenmiddag de onthulling plaats van het Lorentz-monument, op Sonsbeek opgericht. De minister «pan Staat, dr. J. Th. de Visser, hield daarbij een herdenkingsrede, waarin hij allereerst dank bracht aan H K. H. prinses Juliana, die het monument namens H. M. de Koningin wilde onthullen. Voorts heette spr. de vertegenwoordigers van de lands-, pro vinciale- en stedelijke regeering welkom, alsmede de talrijke belangstellenden uit de wetenschappelijke wereld. Zelden zal er een huldebetoon in ons land hebben plaats gehad aldus spr. dat van den aanvang af zoo spontaan weerklank vond als hier het geval was. i* WILLEM C. BROUWER. Op 1 October a.s. is het dertig jaar geleden, dat de bekende keramische kunstenaar Willem C. Brouwer op .^Vredelust" te Leiderdorp het bedrijf begon, waaruit zoo buitengewoon veel schoons kunstvoorwerpen zjjn voortgekomen. Prof. Dr, Lorentz. Het initiatief, door Arnhem's burgemeester genomen, om in de plaats van Lorentz' ge- boorte, een gedenkteeken te zijner nagedachte nis te doen verrijzen, leidde zeer snel tot de vorming van ons comité, waarin allerlei vooraanstaande mannen bereidvaardig zitting namen. In korten tijd was het benoodigd bedrag van 50.000 bijeen. Van Arnhem's gemeente bestuur ondervonden wij algeheele mede werking, ook wat de keuze betreft van het terrein, waarop het monument werd geplaatst. Aan den bekenden beeldhouwer Wenckebach kon spoedig met behulp van den architect Limburg, het werk worden opgedragen, man nen, aan wie reeds vóór de onthulling een woord van dank en hulde mag worden ge bracht voor de wijze, waarop zij hun arbeid hebben verricht. En zóó kon dan nu deze Septemberdag alles voor de plechtigheid ge reed vinden, dank zij vooral de groote toewijding en den ingespannen arbeid van onzen voortreffelijken secretaris en penning meester, Baron de Vos van Steenwijk, die daarvoor ons aller waardeering verdient. Groote piëteit vervuld ons allen op dit oogenblik, nu het beeld van den grooten Nederlander voor onzen geest verrijst. Groot door de geheimzinnigheid van zijn genie, door de diepte van zijn denken, door de klaarheid van zijn voorstelling, door den samenhang zijner theorieën, door het vooruit brengen der wetenschap, door zijn machtigen invloed op natuur-wetenschappelijk gebied. Het past mij niet, hierover iets meer te zeggen, niet alleen omdat ik daartoe volstrekt onbe kwaam ben, maar ook, omdat straks Lorentz' geleerde discipel en vriend, prof. Fokker, hierover het zijne zeggen zal. Maar wanneer een man als prof. Zeeman na Lorentz' sterven, zeggen kon: „Aan den tempel der wetenschap is één der hoofdpeilers ontrukt en niet alleen de natuurkunde, maar de Internationale wetenschap treurt", dan is daarmede vol doende bewezen, dat wij in Lorentz een man bezaten, zooals Nederland er slechts een zeer enkele kent. Want Iets anders is het de weten schap bij te houden dan vooruit te loopen, iets anders op dit gebied meer helderheid te brengen, dan licht te ontsteken in de duister nis. Dit laatste is slechts aan hem gegeven, in wien de vonk gloort van het genie. En zulk een begenadigde was Lorentz. En wij dragen er roem op, dat hij onze landgenoot was. Want hoewel de wetenschap een internatio naal karakter draagt en haar beoefênaars over nationale en politieke grenzen heen zien, om dat het er hun uitsluitend om te doen Is de menschheid op een hooger trap van beschaving en geluk te brengen en vooral een klein land als Nederland, omringd door volken van hooge cultuur, gaarne ruim om zich heen ziet en groote winst doet met de vruchten der weten schap, onafhankelijk van den bodem, waarop zij zijn gerijpt, zoo verhoogen corypheeën der wetenschap als Lorentz niet alleen den roem van het eigen land, maar banen zij ook hier en in den vreemde op verschillend gebied wegen voor onze jongelingschap, die hun leer lingen waren. Zoo is hun arbeid niet alleen van internationale, maar ook van nationale •beteekenis. En als dit van eenig Nederlander geldt, dan zeker van den man, wiens nage dachtenis wij heden eeren en die als het middelpunt, ja het glanspunt van zoovele internationale grenzen, bij tallooze vreemde lingen den indruk heeft achtergelaten, dat Nederland, zoo groot in het verleden, ook nog in het heden den aureool zijner grootheid niet verloor. In zooverre vervullen wij heden aan Lorentz een schuldigen, vaderlandschen plicht. Maar bij Lorentz staan wij niet alleen vóór een held op het gebied der wetenschap, doch tevens voor een zoo hoog staand karakter, dat onze eerbied bijna tot vereering klimt. Hij paarde aan wakkerheid, rechtschapenheid, aan vooruitstrevendheid bezadigdheid aan fierheid eenvoud. Ik heb herhaaldelijk per sonen, van hem sprekende, hooren zeggen, dat zij in zijn tegenwoordigheid verlegen werden tengevolge van zijn overgroote bescheidenheid. En dat dit begrijpelijk is, heb ik zelf herhaalde lijk ondervonden. En waar dan ook zijn beeld komt te prijken In de Leidsche senaatskamer of zijn vroegere collegezaal; in Haarlem's Lorentzpark of op Arnhem's Sonsbeek, het zal voor tijdgenoot en nazaat de herinnering oproepen aan een man, die gaven bezat van hoofd en hart, als slechts zeer zelden in één mensch vereenigd zijn en die blijvende sporen nalaat zoowel op inter nationaal als op nationaal gebied. Het is voor ons, die nationaal voelen een schoon oogenblik van ons leven, dat wij deze nationale plechtigheid ter eere van een zóó verheven nationale figuur mogen bijwonen. Met opzet sprak ik van een nationale plechtig heid, omdat alle standen en rangen, alle partijen en volksgroepen ons Lorentz-comité hebben gesteund en hierbij thans op Sonsbeek vertegenwoordigd zijn Ons nuchter volk heeft nooit zijn beroemde mannen veel door stand beelden geëerd. En als het dit deed, dan waren ©r niet zelden vóór- en tegenstanders. Maar hier bij de vestiging van dit monument zijn in dit opzicht geen wanklanken gehoord. Hier staat als het ware de natie in haar eenheid geschaard. Dit eert haar evenzeer als Lorentz. Doch dit is niet genoeg. Want wij eeren dezen groote het meest, wanneer wij van hier gaan met nieuwen lust en kracht bezield, om mede te helpen bouwen aan den tempel onzer samenleving, waarvan sommigen de fundeering leggen en anderen deze architec tonisch bewerken, maar waarin ook de kleinste en eenvoudigste steen medehelpt om de ge dachte van het geheel tot uitdrukking te brengen. Zoo is ons aller roeping bepaald Voor de plechtige onthulling van het monu ment ter nagedachtenis vhn Prof. Lorentz in het park Sonsbeek te Arnhem, bestond zoowel van de zijde van het publiek als van de auto riteiten groote belangstelling. Duizenden had den zich in de lanen van het park Sonsbeek opgesteld om de onthulling van het monument gade te slaan. Klokslag drie uur arriveerde de hof-auto aan den hoofdingang van het park Sonsbeek, waar H. K. H. Prinses Juliana ontvangen werd door den voorzitter en eenige leden van bet nationaal Loreutz-oomité. Terwijl Prinses Juliana en Haar gevolg zich naar de eere-tribune begaf, zongen een 800-tal schoolkinderen, onder leiding van Peter Fre- quin de eerste twee coupletten van het Wil helmus. De Arnhemsche Orkestvereenlging on der leiding van haar dirigent Martin Span jaard, bracht hierop de Piet Hein-Rhapsodie van Peter van Anrooy ten gehoore. Hierna plaatste dr. J. Th. de Visser, oud minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, voorzitter van 't Nationaal Lorentz- comité, zich voor de microfoon en sprak zijn red© uit, waarvan hierboven melding is ge maakt. De onthulling. D© onthulling, diie na deze rede volgde, ge schiedde door H. K. H. Prinses Juliana. Nadat dr. d© Visser haar dte trappen van heit monu ment had opgeleid, brok de Prinses door mid del van koord het witte doek van heit beeld af. Langzaam vertoornde zich het levensgroot© beeld van den natuurkundige dat in brons uit gevoerd buitengewoon mooi tegen den lichten zamdsteenem achtergrond afsteekt. (Het geheel werd ontworpen en uitgevoerd door den beeld houwer Weodlkehaoh). Onderwijl speelde de A. O. V. twee couplet ten van het Wilhelmus, terwijl alle aanwezi gen zich van hunne zetels verhieven. Terstond hierna legde de Prinses namens H.M. de Koningin een groote krans aan de reeten van het monument meer, terwijl zij een cogenblik stilzwijgend het beeld aanschouwde. Terwijl de Prinses zich naar haar zitplaats terug beigaf, werden kransen gelegd namens het Larentz.oomité door Dr. de Visser, namens het gemeentebestuur van Arnhem door burge meester De Monchy, een krans van d>en Senaat van de Universiteit te Ledden en een van het Lorentz-lyceum te Eindhoven. Nadat het kinderkoor zich weer had doen hooren, was het woord aan prof dr. A. D. Fok ker, die 't licht Het vallen op het wetenschap pelijk werk van wijlen prof. Lorentz. Hierna sprak de burgemeester van Arnhem. Mr. S. J. R. de Monchy, die o.m herinnerde aan Lorentz' Amsterdam sdhen tijd en uiteen zette hoe het nationaal comité tot stand kwam. Tensilote nam spreker namens de gemeente Arnhem het monument in beheer en onderhoud ever Na de rede van den burgemeester van Arn hem bracht het kinderkoor het „Wien Neer. land's Bloed" ten gehoore. Bij de herdenking van den Tiendaagschen Veldtocht legde een deputatie van den Bond van Ridders der Militaire Willems orde een krans bij het standbeeld van Willem II te Tilburg. SEXUEELE VOORLICHTING. CULEMBORG'S KLEIN SEMINARIE. Vijf en twintig jaar onder seculier bestuur. In grooten getale hebben de Utrechtsche geestelijken gevolg gegeven aan de uitnoodiging om op 8 September tegenwoordig te zijn bij de viering van het feit, dat het klein-seminarie fce Culemborg 25 jaar geledien door de E.E. P.P. Jesuieten werd overgedragen aan de seculiere geestelijkheid van het Aarts bisdom, tevens gelegenheid om van de plaats waar zij hun studietijd doorbrachten, afscheid te nemen, nu het Seminarie binnen enkele jaren wordt overgeplaatst naar Apeldoorn. Omtrent een uur des middags arriveerde Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen te midden van zijn samengestroomde geestelijkheid en werd hartelijk begroet door den seminarie-president, kanunnik H. J. Koopmans. Nadat de Aartsbisschop zich geruimen tijd met de aanwezige clerici op zeer vriend schappelijke wijze had onderhouden, werd het middagmaal gebruikt in de schitterend ver sierde refter der studenten. Het tafel-presidium werd waargenomen door kanunnik J. G. van Schaik. De begroetingsrede tot de 170 aanzittende gasten werd gesproken door president Koop- mans, die tevens een historisch overzicht gaf van de gebeurtenissen in het seminarie-leven der afgeloopen 25 jaar. Daarna hield de Aartsbisschop een rede, waarin hij de nagedachtenis huldigde van Mgr. J. A. S. van Schaik, den eersten president van het seminarie, uitweidde over het traditio- neele opvoedingssysteem der Jesuieten voor de opleiding van den toekomstigen clerus, welke hij ten zeerste prees, en voorts de sympathie en steun vroeg der clergé voor de seminaria en bijzonder voor den nieuwbouw te Apeldoorn. Verder werd nog gesproken door Z. Exc. Mgr. dr. J. Smit, kanunnik van Schaik, dr. J. de Jong en vele anderen, waarbij vele oude herinneringen aan den eersten staf van leeraren werden opgehaald. Het slotwoord sprak Mgr. Jansen, waarbij hij bijzondere hulde bracht aan president Koopmans, den waardigen opvolger van presi dent van Schaik z.g. en wien de bouw van het nieuwe seminarie te Apeldoorn was toe vertrouwd. Omstreeks half zeven verliet de Aarts bisschop het seminarie en keerden ook de meeste der overige geestelijken naar hun stand plaatsen terug. Van het gemeentebestuur van Culemborg was een hartelijke felicitatie ingekomen, welke aan tafel werd voorgelezen. Ter waarschuwing. Bij den uitgever Mulder en Co. te Amster dam, verscheen onder den titel Geslachtelijke voorlichting van onze kinderen" een nieuwe bijdrage tot de bergenbooge literatuur' over genoemd onderwerp. Van de voorlichting over de voorlichting krijgen we dan ook langzamer hand genoeg. Dit geschriftje van den socialistischen arts B. Premsela, dat zich in weinig onderscheidt van andere populaire uitgaven van dezen aard het brengt niet veel nieuws en in het kernpunt der kwestie loopt het zelfs om de zaak heen zouden we verder laten voor wat het is, indien niet het voorwoord reclame maakte met een katholiek", die de radiole zing van den schrijver, waarvan dit boekje een amplificatie is, uitbundig prijst. Bedoelde lezing hebben wij niet gehoord en het geschriftje vult die lezing, zooals meege deeld wordt, op verschillende' punten aan, zoo dat de mogelijkheid open blijft, dat de heer Premsela voor de radio geen, naar ons inzien, gevaarlijke sententies heeft verkondigd. Dit laatste kan intusschen niet worden gezegd van het boekje zelf, dat heusch geen kerkelijk „im primatur" zou krijgen. Zoodat ten aanzien van het gedrukte woord van den heer Premsela stellig van katholiek standpunt de loftuiting niet gelden mag, den Amsterdamschen genees heer te recht of ten onrechte gebracht voor zijn gestoken woord. Het dacht ons goed hierop even den nadruk te leggen ter voorkoming van misverstand. üe wereld drauil op cru vare manier! We kunnen ervan genieten, uls we een beetje verstandige toeschouwers kunnen, zijn. Als we wat gelezen en gehoord hebben en dan de feiten nagaan. Zoo--kan toch niemand de oogen sluiten voor het feit, dat in de politiek, in de staat kunde van vandaag, van de na-oorlogjaren enkele Katholieken eenverbazend groote plaats innemen. We noemen er maar een paar. Wij zelf, hier, hadden Nolens. Helaas, hadden. Maar zijn herinnering zal nog lang in ons volk naleven. Zoo iemand vergeel men niet licht. Mgr. Nolens had een wereld beroemdheid als een groot, een nauwgezet, een eerlijk, een geweldig invloedrijk staats man. Heel de wereldpers staat vol lof over zijn werk. En Nederland, het zoogenaamde protestantsche vaderland zou een heele reeks jaren van zijn vaderlandsche geschiedenis moeten overslaan om hem te vergeten. Oostenrijk had en heeft nog Mgr. Seipel. Ook iemand van internationale grootte. Ook tem,and die in den ellendigen na-oorlogtijd voor zijn land meer was dan een gewoon vaderlander; een leider, een redder, een zeer bekwaam bestuurder. En nog heeft men met dien man te rekenen, en rekent men bij iedere crisis weer op zijn vele talenten. Duitschland heeft Dr. Brüning, een leek, maar een Katholiek te voeten uit. Een man, die meer doormaakt met en voor zijn vader land, dan een mensch kan dragen. Iemand met een rustige wilskracht, die angstig zou maken, als ze niet zoo beheerscht was. Ook Duitschland heeft niet bepaald Katholieke strevingen en toch zal niemand hem den voorrang betwisten, dien hij bezit. Het zijn enkele grooten! Ze worden ge schraagd door duizenden en millioenen min der grooten, die hun het werk mogelijk maakten en maken. Iets, wat wel eens te denken geeft, en ook te lachen, als er weer eens dik beweerd wordt over de minderwaardigheid der Katholieken. VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN SPANJE. Ingediend is hij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot goedkeuring van het op 30 Maart 1931 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Spanje gesloten verdrag tot beslechting van geschillen door verzoening, rechtspraak en arbitrage. Een tweetal resoluties aangenomen. In de slotzitting van de conferentie van de Union Internationale de Secours aux Enfants zijn de rapporten van von Gröer en Lichten- stein over de besmetting met roodvonk door herstellende patiënten in bespreking gebracht. De conferentie heeft twee resoluties aange nomen, een aangaande de sterfte in de eerste tien levensdagen en een betreffende de .return-cases" bij roodvonk. De eerste resolutie luidt als volgt: De Voorwaarde voor de bestrijding der sterfte in de eerste levensdagen is een nauwkeuriger kennis van haar oorzaken. Niettemin is de vergadering thans reeds van meening, dat het geraden is met nadruk op het nut der antenatale -zuigelingenbescherming en op de resultaten te wijzen, welke men mag verwach ten van een goed geleide medisch-sociale voor zorg, die zich moet uitstrekken over den tijd voor de bevruchting, de zwangerschap, de ge boorte en de eerste levensdagen. Ter verdere bestudeering van het vraag stuk der sterfte in de eerste levensdagen wordt deze vraag verder op de dagorde gelaten. De vergadering draagt haar bestuur op een com missie te benoemen teneinde een werkplan op te stellen. De bestudeering van het vraagstuk moet volgens een gemeenschappelijk plan in verschillende Europeesche landen worden aan gevat door samenwerking van kinderartsen met andere specialisten. Na beëindiging van dezen arbeid stelt het bestuur de resultaten vast en kan deze tot onderwerp van een nieuwe be spreking in een zitting der vereeniging maken. De tweede conclusie luidt: 1. Individueele verpleging en fractioneele desinfectie van roodvonkgevallen in zieken huizen zijn, tezamen met een betrekkelijke isoleering der kinderen tehuis als voorloopig de zekerste methode ter voorkoming van „return-cases" te beschouwen. 2. De duur der isolatie-periode van de rood vonkgevallen kan niet door de aanwezigheid van streptococcen in de neuskeelholte worden bepaald. Voor een vroeg ontslag van roodvonk- gevallen met complicaties wordt gewaar schuwd. Bij de vaststelling van den ontslag termijn moet met individueele factoren reke ning wordén gehouden. 3. Het probleem der actieve, resp. passieve (met reconvalfescenten-serum) immunisatie der omgeving van het door roodvonk aangetaste kind dient nader onderzocht te worden. De vergadering heeft voorts de statuten der vereeniging vastgesteld en bepaald, dat de volgende conferentie in den zomer van 1932 te Genève zal worden gehouden. Het voor- loopige bestuur werd definitief gekozen. BATAVIA, 9 September (ANETA)', Bij de beraadslagingen van den Volksraad over de -wijziging van de verlofregeling werd door het liid Iskander (P-P.) een amendement ingediend, strekkende tot verhooging van de salarisgTens tot aanspraak op verlof van 400 tot 700. De gemachtigde der regeering verklaarde, dat ieder bezuinigingsvoorstel meebrengt dat slechts 'bepaalde groepen worden gedupeerd. Hij 'betoogde dot, maatschappelijk gezien, het geven van verlof aan ambtenaren met een be scheiden positie beschouwd mag worden als een volstrekte luxe. De laatste jaren is de aandrang tot het vragen van verlof toegenomen. Veilen die verlof aanvragen, behooren tot ben voor wie dit verlof nimmer bedoeld was. De regeering ontkent niet dat hier getornd is aan verkregen rechten maar onder de gegeven omstandigheden brengen zachte middelen geen redding, zoadat moest warden overgegaan tot het aantasten van gevestigde reühten. De maatregel is ook moreel te verdedigen, omdat zij geboden ie door sociale noodzaak. Omtrent verdere bezuinigingen die in het voornemen liggen, kan nog geen mede- deeling worden gedaan. De regeering is van oordeel dat het tijdelijk opschorten van alle vei loven verwarring zou brengen daar in dat geval op groote schaal wachtgeld verleend zou moeten worden zoodat dan meer sprake zou zijn van verplaatsing der kosten dan van be zuiniging. Spreker wijst er op dat het hier niet gaat niet om afschaffing maar om opschorting in afwachting van een algeheele herziening van het verlofsreglement. Het amendement-Iskander werd verworpen met 40 tegen 11 stemmen; een amendement de Dreu (I.S.D.P.) om ambtenaren, die een echt- genoote of kinderen in Europa hebben, hun aanspraken op verlof te doen behouden, werd aangenomen met 27 tegen 26 stemmen, een amendement-Roep, waardoor ambtenaren na 8 dienstjaren, mits na 1 Januari 1934, nog een. maal gelegenheid tot verlof krijgen, werd aan. genomen met 30 tegen K stemmen. Tenslotte wend 'het aldus geamendeerd ont werp zjh.s aangenomen. Actie van de vischhandelaren te IJmuiden. De te IJmuiden gevestigde vischhandelaren hebben zich dezer dagen tot de Kamer van Koophandel te Haarlem gewend, met een uit eenzetting van de ernstige gevolgen, welke de verhooging der Fransche invoerrechten op visch voor het visschersibedrijf zouden kunnen hebben. In verband met dit adres heeft de Ka mer een schrijven gericht aan de Directie Eco nomische Zaken van het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, waarin wordt aangedron gen, niets te verzuimen hetgeen alsnog tot vermindering van de zoo onverwacht: toege paste verhooging van invoerrechten in Frank rijk zou kunnen strekken. De „Ooievaar" is gisterenochtend te 7.30 uur uit Karachi vertrokken en na een tusschenlan- ding te Jodhpur om 17 uur te Allahabad geland. Het retourvliegtuig „De Raaf" is gisteren te 5.50 uit Jhansi vertrokken en na een tusschen- landing to Jodhpur om 15.10 te Karachi aange- komtok VEREENIGING TOT HET HOUDEN VAN JAARBEURZEN IN NEDERLAND. In de Dinsdag gehouden algemeen© leden vergadering van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland deelde de voor. zitter, de heer F. H. Fentener van Vlissingen mede, dat het H. M, de Koningin behaagd heeft aan de Vereeniging het praedicaat Ko ninklijk te verleenen. Vervolgens werd het jaarverslag uitgebracht en werden de balans en verlies- en winstreke. ning over het jaar 1930191 goedgekeurd. De periodiek aftredendeleden werden allen herkozen, terwijl iu de vacature pref. mr. M. W. F. Treub gekozen werd, mr. L. J. A. Trip, voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned. Indië. De datum van de voorjaarsbeurs 1932'werd vastgesteld op 15 tot en met 24 Maait.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5