HET SPOOK IN DEN NACHT Haastige spoed.... Hoe staat de barometer 'n Onoplosbaar raadsel DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 IN ED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Negende congres te Venlo. VIJFTIG JAAR ZOETELAARSTER. DE NAUTILUS EN DE HARING- VISSCHERIJ. DE BUITENLANDSCHE WEER- BERICHTEN. ERNSTIG ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. OM EEN EENVOUDIG MENSCH KIPPENVEL TE BEZORGEN NAAR EEN CONFLICT? PAST OP VOOR ZAKKENROLLERS Brutaal optreden van internationale gauwdieven. GROOTVADER EN KLEINZOONTJE DOOR DEN TREIN VERMORZELD. ERNSTIGE AANRIJDING. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. EEN BUURT OP STELTEN GEHEELE FAMILIE TOT DEN BEDELSTAF GEBRACHT Lage daad van avonturiers SPRONG IN DE VRIJHEID. HET KIND IN DE BRIEVENBUS. Em. Lockefeer. De openingszitting. Woensdagmorgen was de St. Martinuskerk te Venlo om 9 uur grootendeels gevuld met deelnemers aan het Congres. De plechtige H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. heer J. L. A. van Oppen, Deken van Venlo, met assistentie van de Eerw. heeren kapelaan A. M. L. Omloo, geestelijk-adviseur der afdeeling Venlo en Pater Benedictus Coenen O.F.M.) moderator der R. k. Jonge Middenstands vereeniging te Venlo. Na afloop der kerkelijke plechtigheid begaf men zich naar de groote zaal van het Rem- brandt-theater, waar langs de wanden en op het podium, waar het hoofdbestuur zat, tal van vaandels en vlaggen waren opgesteld. Wegens ziekte van voorzitter C. J. G. Struycken en den vice-voorzitter J. E. A. M. Meyrlng, opende het Tweede Kamerlid, de heer E. Lockefeer, met een rede, waaraan het vol gende is ontleend. Openingsrede. In verband met het feit, dat dit congres in Limburg wordt gehouden, wees spr. er aller eerst op, dat tijdgeest en economische ontwik keling de katholieke cultuur van dit ge west niet onbedreigd laten. Integendeel, zij maken voor Lim burg de katholieke maatschappelijke or ganisatie bijzonder noodzakelijk, ook in de kringen van den middenstand. Spr. hoopte dan ook, dat dit tweede Limburg- sche oongres krach- ig zou mogen bijdra- ten tot uitbreiding en versteviging van de organisatiege- dachte onder den Limburgscben middenstand. Na dit inleidend woord herdacht spr. den Venlonaar, die hier de vorige week is ten grate gedragen, Mgr. Nolens, wiens verscheiden ook m de sociale organisatie diep wordt betreurd. Als dank voor zijn werk mogen ook de mid denstanders steeds blijven streven naar socialen vooruitgang en katholieke eenheid. Vat den bond betreft, constateerde spreker, dat deze in den besten welstand verkeert en sinds het vorig congres in meer dan een opzicht sterk is vooruit gegaan. Voor wie het wereldgebeuren nauwlettend volgt, is het duidelijk, dat wij srtaan voor beslissende gebeurtenissen en beiangrijke ont knoopingen in de ontwikkeling der wereld maatschappij. Wij katholieke organisatiemenschen. hebben ons te bezinnen op wat in dezen tijd het doel van ons streven moet zijn. Ons beginsel van solidariteit vraagt een harmonisch evenwicht tuschen persoonlijke zelfstandigheid, maat schappelijke organisatie en overheidsinvloed. „Quadragesimo Anno" spreekt over het her stel der sociale orde en het herstel van het leidend beginsel der volkshuishouding in een voudige en duidelijke taal. Het zal altijd een mooie herinnering voor onzen Bond blijven, 'dat wij met onze erste Rome-reis deze encycliek mede ten doop hebben gehouden. Moge deze encycliek gelezen en begrepen en toegepast worden. Ook in onzen kring. Maar niet alleen in onzen kring. De Nederlandsche Regeering heeft een doel bewuste stap gezet in de richting van her stel der sociale orde door de indiening van het voorontwerp tot instelling van bedrijfsra- den. Onze vakraad heeft zich in beginsel met dit ontwerp vereenigd. Wij erkennen en waar- 'deeren het voorontwerp van Minister Ver schuur als een juisten gronds.ag voor de ordening in het bedrijfsleven. En wij hopen en vertrouwen, dat de regeering, als zij het ontwerp aan helt parlement voorlegt, daar méér succes zal hebben dan in den Hoogen Raad van Arbeid. Met den wensch, dat dit Venlosch congres met dankbaarheid herdacht kunne worden in de rij der congressen van den bond, besloot spr. zijn luid toegejuichte rede. De herdenking van Mgr. Nolens, in deze rede vervat, werd door de vergadering staande aangehoord, waarna een gemeenschappelijk kort gebed voor de zielerust van Mgr. werd verricht. In het jaarverslag maakte mr. v. Hellenberg Hubar een vergelijking tusschpn de gevolgen der economische crisis voor ons land en voor het buitenland en hij meende te mogen consrta- teeren dat de middenstandsorganisaties geluk, kig nog niet al te veel van den economischen weerslag hebben gevoeld. De organisatie blijft zich steeds uitbreiden en is in de afgeloopen twee jaren met ruim 6600 leden toegenomen, terwijl 47 nieuwe afdeelingen werden gesticht. Ook de R. K. Middensitandsvakbonden boek. ten vooruitgang. Pastoor F. Huf uit Hoofddorp gaf een over zicht van het werk van Santos. De opbrengst voor dit jaar van de bloempjesdagen wordt ge raamd op 22.000. In 1929 zijn 33 patiënten door het Santos-fonds uitgezonden met 4136 verpleegdagen. De kosten daarvan bedraagt 8491. In 1930 werden eveneens 33 patiënten uitgezonden met 2998 verpleegdagen, uitgege ven 4589. De kosten voor 1931 zijn geraamd op 12.000. In behandeling kwam nu het praeadvies van mr. F. B. J. Wobbe uit Den Haag over „Wettelijke Pensioenverzekering voor de kleine zelfstandigen". Na heropening der vergadering richtte de heer Lockefeer een woord van welkom tot minister Verschuur, die de middagvergadering bijwoonde, alsook tot den loco-burgemeester, mr. E. Janssen, en tot de vertegenwoordigers der verschillende zustercorporaties. wensdhen en verlangens der vertegenwoordi gers van organisaties ziet de regeering een „communis opinio". Tenslotte sprak Z.Exc. er zijn genoegen over uit, dat op dit congres, zoovele ernstige vraag stukken ook over Middenstandsbedrijfstech- niek besproken werden en erkende den gesta- digen bloei van den Ned. R. K. Middenstands bond als een algemeen belang. Voortzetting der discussies. Vervolgens werden de afgebroken besprekin gen aangaande het praeadvies van mr. Wobbe over de wettelijke pensioen verzekering voor kleine zelfstandigen, voortgezet. Na een korte beantwoording door mr. Wobbe aan de opponenten, werden de conclusies van het praeadvies onveranderd door de vergade ring aangenomen, onder toevoeging van de be paling dat eene commissie tot nadere bestudee ring en onderzoek van het vraagstuk zou wor den ingesteld. Praeadvies Mr. F. Bach. Hierna was aan de orde het door mr. F. J. H. Bach directeur van het Centraal Hanze- bureau van het bisdom Haarlem uitgebrachte praeadvies over Publiekrechtelijke Bedrijfs- ordening". Mr. Bach betoogde in zijn toelichting dat de Middenstand niet met den vorm der huidige bedrijfsordening kan accoord gaan, daar in die bedrijfsordening hoe langer hoe meer de ge meentelijke en staatsbemoeiing een voorname plaats gaan innemen. Spr. wees op het voorontwerp der bedrijfs- radenwet dat door minister Verschuur binnen kort aan de Kamer zal worden aangeboden, en protesteerde tegen de uitlatingen van Dr. Kor- tenhorst, in de pers, die het praeadvies als een argument tegen het voorontwerp Verschuur had voorgesteld. Wat speciaal de middenstandsbedrijven be treft achtte spr. eene wettelijke regeling ge- wenscht. Tenslotte drong de prae-adviseur er bij de vergadering op aan om de noodige maatregelen te nemen om na alzijdige bestudeering van het vraagstuk te komen tot een concreet program- en acttepunt. Over de conclusies zal in de ochtendvergade ring van heden door de vergadering een besluit genomen worden. Minister Verschuur spreekt de vergadering toe. Moeder Stien" te Breda herdacht. Te Breda heeft mej. Ohr. Hollander, bij de soldaten bekend ondier den naamvan „Moeder Stien", haar vijftigjarige loopbaan als zoete- 1 aarster herdiacht. In den vroege morgen al werd haar een aubade gebracht door de stafmu- ziek van het zesde Regt. Inf. De eigenlijke hul diging had plaats in de cantine der Ohassée. kazerne. Toen de jubilaresse daar verscheen afgehaald door een deputatie van het 6e R, I., waren daar reeds talrijke hoofdofficieren, offi cieren en minderen tegenwoordig, o.m. kolonel Mathol de Jong, commandant VI E. Inf. Bri gade; luitenant kolonel Snellen van Vollen, hoven. Laatstgenoemde feliciteerde mej. Hollander en-prees haar genegenheid voor den soldaat die spreker al reeds als jong luitenant kon waar- dieeren;. alsmede haar recht 'begrip van tucht in de troep. Het was hem zeer aangenaam te kunnen mededeelen, dat het H. M. de Konin gin behaagd had haar trouwe diensten te erken nen door haar de eere-medaille van Oranje- Nassau in brons te verteenen. Overste Snellen van Vollenhaven spetde haar de kleine medaille op, er hij voegende, dat hij het zich tot eer zou rekenen, later haar de groote medaille voor liet front der troepen te mogen aanbieden. Namens de soldaten van het 6e Regt. Inf. bood hij haar nu een salonileunstoel aan, namens de officieren een klok, waarna nog tal van ge schenken volgden, namens versdhillende afdee lingen. Een zoon van de Jubilaresse dankte namens zijn ouders. Nog een vervolgschrijven van de Reedersveredniging Het hoofdbestuur der Reeders vereeniging voor de harlngvisscherij heeft in aansluiting op zijn, door ons vermeld, telegram nbg het volgende schrijven verzonden aan de Ministers van Defensie en van Blnnenlandsehe Zaken en Landbouw. Het zij ons vergund hieraan nog te mogen toevoegen dat het ons onbegrijpelijk voor komt, dat van Regeeringswege zoo weinig aan dacht geschonken wordt aan de belangen van de Nederlandsche harlngvisscherij. In dit sei zoen hebben wij over de radiovi ssdberij-uitzen- dingen van H. M. „Nautilus" slechts klach ten gehad van onze schippers, omdat alleen het weerbericht door den om,roeper Van de Nau tilus werd bekend gemaakt goede vangplaatsen daarentegen werden in tegenstelling met verleden jaar niet genoemd. Wij hebben daarover op 4 September bij de afdeeling Vis- Hoberijen telefonisch geklaagd en verwachtten, dat onze schippers nu meer profijt zouden gaan krijgen van den omroep van H. M. Nautilus. Inplaats daarvan vernemen wij uit de pers, dat H. M. Nautilus naar Reykjavik is vertrok ken, waarvan dus ook de afd. Visscherijen op 4 dezer onkundig bleek te zijn. Wij hopen en vertrouwen, dat Uwe Excellen ties met de belangen van ons bedrijf meer re kening zullen willen houden. Het bestuur der reedersvereeniging voor de Nederlandsche Harlngvisscherij ontving van den Minister van Defensie het volgende tele gram: „In antwoord op Uw telegram bericht ik U, terugzending „Nautilus" niet in voornemen ligt, aangezien de „Vulcanus" volgens vaar- plan heden uit Newcastle naar vischterrein vertrekt. Minister Verschuur dankte voor de woorden van welkom tot hem gericht. Z.Exc. wees er op, dat in den laatsten tijd de middenstand, als afzonderlijke groep van bevolking, door het instellen van een afzonderlijke onderafdeeling van den middenstand aan het departement, meer tot zijn recht is gekomen. Speciaal wees Z.Exc. op het groote nut van het economisch instituut voor den middenstand, en sprak de hoop uit dat de middenstand, die wel eens dut, ten opzichte van dit instituut niet zal slapen. „De Middenstand", aldus Z.Exc., „wordt wel eens genoemd het laatste bolwerk van de vrije concurrentie, en al klinkt dat ook zeer mooi, toch heeft dit zijne schaduwzijde in zooverre dat de Middenstand zich door een zeker Indi vidualisme antipathiek stelt tegenover organi satie. En toch moet het prijzenswaardige indi vidualisme met organisatie verbonden worden". Z.Exc. wees er op dat het de regeering zeer aangenaam is in belangrijke kwesties met or ganisaties te doen te hebben, immers uit de DE LOONEN IN DE METAALINDUSTRIE. „Het Volk" deelt mede, dat de Metaalbond, de werkgeversorganisatie In de metaalindustrie, die eenige weken geleden meedeelde, dat hij een loonsverlaging van 10 procent wilde In voeren, thans heeft medegedeeld, dat hij met Ingang van 20 September een loonsverlaging van 5 procent zal laten ingaan. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond zal 19 September met zijn leden hierover vergaderen. IN EEN PIN GEVALLEN. Te Oostburg viel een man van een stellage, die hij had gebouwd om heggen te snoeien. Een pin drong hem In het lijf. De man moest in het ziekenhuis wofifsa opgenomen. beteekenis daarvan. Bij de opstelling van het uitvoerig week overzicht streeft het Meteorologisch Instituut ernaar zooveel mogelijk vaktermen te varmij- den. Om het overzicht eanigszdns te kunnen bekorten en niet telkens in uitvoerige omschrij vingen te moeten vervallen, is het echter ge- wenscht enkele sinds lang in de weerkunde gebruikelijke termen te bezigen, waarvan hieronder een verklaring volgt. Ieder die thuis een barometer bezit, is er mee vertrouwd, dat weersveranderingen wor den voorafgegaan, vergezeld en gevolgd door rijzingen of dalingen van den barometer. De groote verdienste van Buys Ballot is ge weest ook te letten op de gelijktijdig op ver schillende plaatsen, zelfs in geheele wereld- deelen voorkomende barometerstanden, tempe raturen en weersgesteldheden, waarbij hij tot de wet kwam, dat de wind waait van de plaat sen waar de barometer hoog staat naar die, waar hij nog laag staat, maar met een afwij king, die op 't noordelijk halfrond naar rechts is. Staat dus die barometer in Frankrijk hoog, op de Noordzee laag, dan waait het niet uit het Zuiden, maar uit het Zuidwesten. De voortzetting van deze studie van het weer, dat gelijktijdig op verschillende plaatsen heerecht, beeft gevoerd tot den tegenwoordi- gen weendienst, die met behulp van de radio- telegrafie ons in staat stelt het weer over bijna het geheele noordelijke halfrond eenige ma len per dag te leeren kennen, om daaruit onze gevolgtrekkingen te maken. Bij die studie nu is gebleken, dat in het al gemeen streken, waar de .eter hooger staat dan in de omgeving, -tig, droog, in den zomer zonnig, in den winter vriezend of mistig weer hebben, die, waar de barometer lager staat dan in de omgeving, Wer winde rig weer met veel bewolking en neerslag, koe ler in den zomer, zachter in den winter. De eerstgenoemde streken noemt men gebieden van hoogen druk barometerstand)de laat ste gebieden van lagen druk of depressies, welk laatste woord letterlijk inzinking of neer drukking beteekent. Bij deze depressies is ge woonlijk een scherpe scheiding tusschen de voorzijde, dat is de zijde waarheen zich het gebied beweegt en de achterzijde. Is de voor zijde vooral de zetel van opstijgende luoht- stroomen met regen, de achterzijde geeft plot selinge opklaring, afgewisseld door buien, de bekende Noord-Westerbuien, terwijl de over gang dikwijls door een plotseling uitschieten (met zon draaien en toenemen) van den wind en buien, ook onweer gekenmerkt wordt. Slechts zelden zijn de hoogedrukgebieden daarop goed afgerond veel bijzonderheden van het weer hangen samen met smalle ton gen van hooge drukking tusschen twee depres sies, die men ruggen van hoogen druk noemt, en V-vormige uitloopers van depressies, in onze streken gewoonlijk met de spits naar het Zuiden, die men wel secondairen, soms onweerszak'ken noemt. De binnenste lijn van gelijken druk in hooge of lage drukgebieden omsluit de kern die de plaats van het gebied in ons werelddeel het duidelijkst aangeeft. HET le REGIMENT VELD-ARTILLERIE DEFILEERT VOOR H M. DE KONINGIN. Op zijn doormarsch naar de legerplaats bij Oldebroek heeft het le Regiment Veld-Artillerie in garnizoen te Utrecht, voor H.M. de Koningin mogen defileeren. Dit défilé had, begunstigd door prachtig weder plaats des morgens om half 11 op het Soerensche Veld benoorden Hoog Soeren. H. M. verscheen aldaar met gevolg te paard en sloeg te paard zittende het voorbij trekken der troe pen gade. In voorbeeldige orde en in kranige houding marcheerde het Regiment langs zijn hoogsten chef. Na afloop betuigde H.M. Hare tevredenheid over bet defileeren van het regiment, welks Commandant, Luitenant Kolonel G. L. M. H. Higly, H. M. dankzegde voor de eer, die het Regiment genoten had, om voor Haar te mogen defileeren en op die wijze een blijk te hebben mogen geven van aanhankelijkheid en trouw. in Den Haag. Geen overbodige waarschuwing In den laatsten tijd ls in den Haag de zakkenrollerij, blijkens het groote aantal ge vallen, dat ter kennis gekomen is van de politie, sterk toegenomen en heeft zulk een omvang verkregen, dat de politie het noodig acht de ingezetenen en hen, die in den Haag voor korteren of langeren tijd verblijven, met den meesten nadruk te waarschuwen. Het is gebleken, dat in den Haag eenige zeer geroutineerde zakkenrollers hun beroep uit oefenen; waarschijnlijk zijn het internatio nale misdadigers, die thans de residentie tot operatie-basis hebben gekozen. Zij gaan daarbij volgens een bijzondere methode te werk. Bij bankinstellingen in de binnenstad wordt de wacht gehouden en komt een persoon daar geld halen, die min of meer „geëigend" is om ge rold te worden, dan wordt hij gevolgd. Heeft hij het ongeluk van een tram gebruik te maken, dan is hij als het ware voorbeschikt om bestolen te worden. Wanneer de man op het voor- of achterbalcon blijft staan temidden van andere menschen, dan zal hij slechts zeer zelden aan het dreigend gevaar ont snappen. Reeds vele gevallen zijn ter kennis van de politie gebracht en in al deze zaken was de wijze van werken vrijwel dezelfde. Gisteren stond iemand op het achterbalcon van een tram en had een portefeuille met 100 in een binnenzak van zijn vest. Bij zijn thuiskomst bemerkte hij, dat zijn vest opengesneden was en de portefeuille gerold. Meer dergelijke ge vallen zijn voorgekomen. Vandaar, dat de politie het publiek aan raadt, uiterst waakzaam en voorzichtig te zijn. NIET'TOEGELATEN RAADSLID TE RIJNSATERWOUDE. Beslissende op een beroep van C. van Tol en J. A. de Bruijn, leden van den raad der gemeente Rijnsaterwoude, tegen het besluit van dien raad voorzoover betreft de toelating van R. Kroon als lid van dien raad, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland besloten, met vernietiging van het raadsbesluit, R. Kj-oon niet toe te laten als lid van dien raad, aange zien de vaststelling van den uitslag der ver kiezingen in strjid is met art. 17 der Gemeen tewet. Auto door een trein gegrepen. Gisterenmiddag heeft te Doetinohem een ernstig auto-ongeval op een onbewaakte® over weg aldaar plaats gehad. Toen de heer Prins uit Dinxperlo met z'n auto de spoorbaan wilde oversteken, was deze afgesloten. Hij is daarop een zijweg ingeslagen en kwam toen voor den onbewaakten overweg waar juist op daft oogen- bxik de trein uit de richting Ruurlo naderde. De heer P. wilde toch nog voor den trein passeeren. Op het laatste oogenblik werd echter de auto nog door den trein gegrepen en 50 meter meegesleurd. De heer P. en zijn mede passagier, de heer Wulfers uit Amsterdam werden uit den auto ieder aan een kant van den weg geslingerd. Met zware verwondingen zijn ze in het ziekenhuis opgenomen. De toe stand van den heer P. is ernstig, die van den heer W. minder gevaartijk. De auto werd totaal vernield. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET MISDEELDE KIND. Dezer dagen .werd door den Ned. Bond tot Kinderbescherming aan alle instellingen, die daarvoor in aanmerking kwamen het aan deze toekomende aandeel in de opbrengst der wel dadigheidspostzegels en prentbriefkaarten voor het misdeelde kind over 1930/31 uitgekeerd. Verdeeld over de 4 verschillende groepen kon worden uitgekeerd: Aan 19 Instellingen voor idiote, achterlijke, zwakzinnige kinderen samen 10.523.59; aan 83 instellingen voor zieke en zwakke kinderen (herstellingsoorden, vacantiekolonies etc.) samen 26.426.61; aan 236 instellingen voor Verwaarloosde kin deren (opvoedingsgestichten, kinderzorg, Vin- centius, Pro Juventute, Tot Steun e. a.) samen 93.563.76; aan 11 instellingen voor blinde, doove, doof stommen, gebrekkige kinderen samen 7.120.02. In totaal 137.632.98. Dit geheele bedrag kwam ten goede aan de Nederlandsche misdeelde jeugd tot den leef tijd van 18 jaar. Vreeselijk ongeluk op een onbewaakten overweg te Beverwijk. Gisterenmiddag zijn op den onbewaakten overweg Pruimendijk te Beverwijk de 71-jarige J. Dikker, wonende te Wijk a. Duin, en zijn kleinzoontje J. Tromp, wonende te Beverwijk, dat op een door zijn grootvader bestuurde bak fiets had plaats genomen, door den electrlschen' trein, welke de 4.14 uur van Beverwijk naar Uitgeest vertrekt, overreden en gedood. Het uitzicht op dezen overweg is naar beide zijden goed. De bestuurder van den trein zag de bak fiets plotseling op het door hem bereden spoor verschijnen. Aan tijdig stoppen viel niet te den ken, zoodat de trein met een vaart van 90 K.M. op het voertuig Inreed. De trein ondervond en kele minuten vertraging. Nog goed afgeloopen. Op den Rotterdamschen weg nabij de Over slag te Delft is een auto van Th. uit de van Speijkstraat te Rotterdam, tengevolge van de verblindende verlichting van een van de an dere zijde komenden auto, in volle vaart gereden op een bespannen voertuig van Van der M. uit den Haag. Dit voertuig werd versplinterd en de auto zwaar beschadigd. De voerman be kwam eenige ontvellingen aan armen en beenen doch overigens kreeg niemand letsel. De auto werd later weggesleept met een ber gingswagen door den heer J. de Graaf. Te Bovenburen is het 5-jarig dochtertje van den heer H. Kuiper door een auto overreden en gedood. Te Olddbroek is dezer dagen het 6-janig zoontje van den landbouwer G. S. door een auto overreden. Gisteren ls het kind aan de gevolgen van zijn bekomen verwondingen overleden. DE KINDERDOODSLAG TE WANSSUM. De rechtbank te Roermond behandelde de zaak tegen den zich sinds eenlgen tijd in voor arrest bevindenden 51-jarigen rozenkweeker J. V. en de 23-jarige dienstbode A. F. beiden te Wans sum, verdacht van doodslag op een kind te Wanssum. Tegen V. luidde de eisch een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen de dienstbode F. een jaar gevangenisstraf voor waardelijk. MOTORBOOTJE GEZONKEN Gistermiddag te ongeveer twee uiur is op de Oude Maas bij Zwijndreöht een mobdirbootje, waarin twee mannen waren gezeten, tegen een ander scheepje gevaren. Het motorbootje zonk, terwijl de beide opvarenden te water geraakten. Zij werden gered en konden weer naar buis gaan. INBRAKEN TE ARNHEM Voor de Arnhemscke rechtbank heeft terecht gestaan A. M. P. arbeider te Arnhem, die van Februari tot Juli de stad door een serie in braken onveilig heeft gemaakt en zich gou den en ziiveren voorwerpen heeft toegeëigend, waarvoor thans drie jaar gevangenisstraf tegen hem werd geëischit. Vervolgens etond terecht de 22-jarige btoe- menkoopninn H. A. C. die in Juli bij een in braak 1000 had gestolen. Tegen hem werd twee jaar gevangenisstraf geëeisc'hit. Uitspraak over 8 dagen. ONTROUWE PENNINGMEESTER De Amsterdamsche rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den 27-jarigen bakker C. B. die terecht had gestaan verdacht van verduistering en diefstal met braak twee maal gepleegd. De man zou, als penningmeester van de rois- cluh „De Tourist", die vereeniging voor ruim 250 hebben benadeeld. Voorts zou hij hebben Ingebroken in een perceel aan den Oostzaner- dijk en aan den Buiksloterdijk. De rechtbank veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van één jaar. Het O.M. had twee Jaar gevorderd. Wie betrapt het „spook"? Men meldt ons uit Amsterdam Spookhuizen, waarover men in de kranten leest, hebben meestal de eigenschap, dat zij ver weg liggen, zoodat ze moeilijk te bereiken zijn. Sinds korten tijd echter is ook Amsterdam in het bezit van zulk een spookhuis, dat reeds een heele buurt in opschudding heeft gebracht en waaromtrent de zonderlingste geruchten in de stad de ronde doen. De voorvallen, die zich in dat huis afspelen, zijn wanneer de geruchten inderdaad juist zijn op zichzelf niet zoo buitengewoon, doch de geheimzinnige manier waarop zij plaats vinden is schrikaanjagend en het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat zich van de buren langzamerhand een paniekstemming heeft meester gemaakt. Niet, dat alle buren er van overtuigd ,zijn met buitennatuurlijke machten te doen te hebben, dooh de geheim zinnige voorvallen moeten wel in staat zijn een eenvoudig menseh kippevel te bezorgen. Geloofde men eerst nog niet een flauwe grap van een der bewoners te doen te hebben, het volslagen mislukken van alle nasporingen in die richting en het feit, dat zelfs de scherpzinnigste naturen er niet in geslaagd zijn het mysterie van het bewuste huis tot klaarheid te brengen, lieeft de menschen er gaandeweg van over tuigd, dat zij hier vooralsnog voor een onoplos baar raadsel staan. Naar verluidt, zou zelfs, de politie er niet in geslaagd zijn dit geheimzinnige geval op te helderen. Alle naspeuringen zijn te eenenmale mislukt en men is er niet in geslaagd het „spook" te betrappen bij zijn onrust verwekkend gedoe. Het eigenaardige van het geval is, dat nie mand ooit het spook in levenden lijve heeft gezien. Men heeft het alleen gehoord en de geluiden, die dit geheimzinnige wezen produ ceerde, zijn van een geheel anderen aard, dan men van een ordinair spook zou verwachten. De gebeurtenissen, die den bewoners van het spookhuis al vele angstige en s'lapeïooze nach ten hebben bezorgd, komen in 't kort op het volgende neer. Op een der etages woont 'n oude vrouw en op deze schijnt het spook het vooral gemunt te hebben. Sinds eenigen tijd hoort deze vrouw, wanneer zij zich des avonds ter ruste begeeft, zonderlinge geluiden. Het is alsof iemand voort durend piet de vlakke hand op 'n stuk hout slaat. Op zichzelf is dit natuurlijk nog niet zoo schrikwekkend, dooh het eigenaardige van het geval is, dat deze geluiden eerst beginnen, wanneer de dame in kwestie zich te bed begeeft. Onmiddellijk vangt het kloppen, dan aan en Voor de rechtbank te Roermond werd giste ren het onderzoek hervat tegen den gedeti neerden telegraafarbeider T. de B. uit Eind hoven, verdacht van oplichting der familie SI. te Beek en Donk. Verdachte was, nadat twee mede in het huis van bewaring gedeti neerde Eindhovensche avonturiers de familie S. aan geld en goed een bedrag van ongeveer 30.000 gulden hadden weten afhandig te maken, ten huize der tot den bedelstaf gebrachte fa milie gekomen en had daar voorgegeven, dat ky advocaat was. Naar hij voorgaf, kon hij zorgen, dat het geld, dat zij kwijt waren ge raakt, en hetwelk zich op de Amsterdamsche Bank zou bevinden, wel weer terug kwam. waarvoor natuurlijk kosten moesten worden gemaakt, welke moesten worden voorgescho ten. De familie S. geloofde verdachte. S. wist bij zijn familie wat geld te leenen en zoo streek deze pseudo-advocaat van deze van alles beroofde menschen nog bijna 200 op. Hij deed natuurlijk niets; het ontvangen geld ver braste hij in enkele dagen, want toen hij kort daarop werd aangehouden, bezat hij er niets meer van. Met het oog op den ernst van het feit eischte d.e officier van justitie tegen dezen beklaagde een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Een gevangene rukt zich los en zwemt voor zijn leven. Men meldt ons uiit Amsterdam: Een sensationeele ontvluchting van een ver dachte heeft gisterochtend omstreeks twaalf uur het Leidsoheplein en Leidsoheboschje in opschudding gebracht, want de mistige wande laars zagen aldus de „Telegraaf" een man met snelle slagen het water van de Stadhouders kade overzwemmen, terwijl aan de overzijde bij het geoouw van instructie een rijksveldwach ter twee schoten loste. Om kwart voor twaalf was namelijk met den gevangeni.-auto een 22-jarige man overgebracht naar het instructiegebouw om daar verhoord te worden in verband met een aanranding te Bussuim. Toen de arrestant uit den auto staipte, om naar het instructiegebouw te worden overge bracht rukte hij zich van den rijksveldwaohtea' los, rende door den tuin van het huis, dat op dit doodloopende stuk van de Leidschekade stond en sprong vlak naast den hoogen muur van het Huis van Bewaring te water. Zijn jas, die tul uitgetrokken had hield hij boven zijn hoofd Terwijl de vluchteling snel de gracht overzwom, loste de rijksveldwachter 2 waarschuwende schoten, wat natuurlijk veel nieuwsgierigen deed toestiroomen. Intueschen zou do vrijheid van den verdachte maar kon zijn want op het geluid van de scho ten was de verkeersagent, die bij „Parkzicht'' staat, toegesneld en ook de tuinlieden, die In het plantsoentje van het Leidscheboschje werk ten, maakten zich gereed, den man te pakken. Toen hij druipnat in het felle zonlicht stond, in het frissche gras van het plantsoentje zijn jas wilde aantrekken, zag hij geen kans meer zijn vlucht te vervolgen, wamt onmiddellijk had de verkeersagent, die zijn stopbord In den steek gelaten nad, hem gepakt. Geboeid werd de natte vluchteling nu naar het Instructie-gebouw overgebracht, te midden van een groot-en toeloop van nieuwsgierigen. En 11a de korte en natte vrdugde van vrijheid en zonneschijn zat hij in de donkere cel van het Huis van Bewaring. blijft dan voortduren tot 's nachts drie uur. tan vermoeidheid bij dezen eentonigen arbeid schijnt het spook dus niet heel veel last te hebben. Het is uiterst moeilijk na te gaan waar deze geluiden vandaan komen. Nu eens lijkt het alsof zij uit den vloer, dan weer is het alsof zij uit de zoldering of de muren komen. Buren beschuldigen elkaar. Men begrijpt dat de vrouw al heel spoedig in een overspannen toestand geraakte en de buren waarschuwde. De laatsten werden daarop ook waakzaam en vernamen 's nachts duidelijk het onheilspellende kloppen. Al heel gauw was het heele huis in rep en roer. Intusschen werd ook de huiselijke vrede ernstig door het spook bedreigd, want de eene buur vertrouwde den ander niet en verdacht hem ervan voor spook te spelen. Beschuldigingen werden over en weer geuit en daar men op deze manier niet veel wijzer werd ~n het spook zioh hiervan niets aantrok en eiken nacht zijn omgewenscht bezoek her haalde, kwamen de buren tenslotte overeen een ganschen nacht gezamenlijk door te brengen, teneinde elkaar en het spook in de gaten te kunnen houden. De angstige en opgewonden menschen zaten des nachts bij elkaar, maar het spook deed alsof er niets aan de hand was en zette zijn luguber bedrijf voort. De bewoners zijn nu van elkaar's wederzijd- sche onschuld overtuigd, dooh hiermede ls het curieuss geval nog geenszins opgelost. Zij zoeken nu naar een andere oplossing en de wildste veronderstellingen doen opgeld. De wildste geruchten. De benedenverdieping van het spookhuis staat momenteel leeg. Eenlgen tijd is deze woning echter bewoond geweest door een per soon, van wien men veronderstelde, dat hij niet geheel en al normaal was. Men vertelde dan ook zonderlinge verhalen over hem, voor de waarheid waarvan zij natuurlijk moeilijk kun nen instaan. Zoo moet het o. a. zijn voorgeko men dat, wanneer er kinderen voor het huis aan het spelen waren, de bewoner voor het raam versoheen met een mes in zijn handen, waarmede hij gebaren maakte alsof hij zich de keel wilde doorsnijden. Klaarblijkelijk wilde hij den kinderen daarmede te verstaan geven, wat hun wachtte wanneer zij zich niet verwij derden en voor het huis bleven spelen. Onlangs is deze man echter vertrokken en. nu schijnen sommige buren verband te willen leggen tusschen de spookachtige geluiden, welke hun nachtrust verstoren en het zonderlinge gedrag van den vorigen bewoner. Natuurlijk is een en ander nogal aan twijfel onderhevig en wij deelen het dan ook met de noodige reserve mee. Wij zijn echter benieuwd, naar de ontknooping van deze griezelige historie. De brandweer als kindermeisje. De A'diamscheo brandweer dankt ook haar populariteit aan het feit, dat zij zich zeer ver dienstelijk weet te maken bij het opknappen van karweitjes, waar niemand meer raad mee weet. De commandant noemt zijn corps wel eens een „madchen für alles" en inderdaad heeft de brandweer sinds gisteren ook verdienste als kindermeisje. In de Pijlsteeg zat gisterenmid dag plotseling een meisje van een Jaar of drie in de brievenbus vast. Het had gespeeld met een spiegeltje en daarbij was 't spiegeltje door de onderste gleuf in de brievenbus gevallen. Het kind stak haar hand in de gleuf om het spiegeltje te pakken en toen kon natuurlijk op eens haar arm niet meer terug. Voorbijgangers kwamen eraan te pas, maar die wisten er ook geen raad op. Toen opperde er een: de brand weer. De brandweer kwam dadelijk, altijd hulp vaardig als er ergens een Amsterdammer in de penarie zit. Zij kwam met een grooten auto met loeiende claxon voorrijden voor de brieven bus, waarin het kleine meisje stak. De deur van de brievenbus werd opengebroken, een knoestige brandwacht pakte het kinderhandje en wist het heel voorzichtig uit de gleuf te werken. Het kind, dat van verbazing over al deze gebeurtenissen geen kik had gegeven, be gon te huilen. Het publiek meesmuilde en de brandweer reed hoogst voldaan weer naar stal terug. BRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag is da woning, bewoond door P, van Meel, onder de gemeente Woensdrecht, tot den grond toe af gebrand. Met zeer veel moeite slaagde v. M. er In zijn vrouw en kinderen te redden. De Inboe del ging geheel verloren. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Mussolini tijdens een wapenschouw vam 50.000 avanguardisti, die in de omgeving van Rome kampeeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6