algemeen overzicht. REVOLUTiE-POGING IN OOSTENRIJK ONTZETTENDE NATUURRAMP Door duizenden toegejuicht De „He^matwehr" grijpt naar de macht HELSCHE MACHINE OP DE RAILS Voor oorlog en vrede Bittere pil STAKEND SPANJE. DE ORKAAN BOVEN HONDURAS. r MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 Joego-Slavië's nieuwe grondwet Eenige wekqn geleden nog deelde de Joego slavische koning in een interview een verte genwoordiger van Havas mede, dat men niet van plan was eenige verandering te brengen in de dictatuur. Alle berichten over een op handen zijnde verandering van regeerings- systeem werden categorisch tegengesproken en thans heeft koning Alexander het Joego-Slavi- sche volk verrast met een nieuwe grondwet, welke den schijn wekt, alsof voortaan in plaats van de op 6 Januari 1929 geproclameerde dicta tuur een constitutioneel democratisch regiem zou beginnen. TREIN BOEDAPEST—WEENEN STORT VAN VIADUCT MAC DONALD. DE REGEERING DEN TOESTAND MEESTER? GANDHI'S LONDENSCHE REIS. Dezer dagen arriveerde te Parijs koning Faigal van Irak (links). WEENEN, 13 Sept. (W.B.) Bij Klosfcer- Nouburg zijn 200 gewapende Heimwehr-mannen door de Weensche politie gearresteerd. Zij boden geen tegenstand. Zij zijn naar AVeenen op trans port gesteld HET OPWEKKEN VAN ROOK GORDIJNEN. DE NAUTILUS. Zelfs een pastoor tot staken gedwongen. EEN INTERVIEW MET EX-KONING ALFONSO. MILITAIRE MUITERIJ IN BOLIVIA. Zijn aftreden door de labours geeischt. MOTORRENNER VERONGELUKT. VLIEGONGEVAL. DE WERKLOOSHEID IN DE V.S. zal VAN SCHRIK GESTORVEN KARDINAAL SCHULTE ZESTIG JAAR. DE JAPANSCH—CHINEESCHE SPANNING. 1 Nieuwe Japansche nota. ONTPLOFFING IN KODAK- FABRIEKEN. HET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN De officieele uitnoodiging aan Laval overgebracht. De Ronde Tafel De vroegere president van lement, Vallab-hai Patel, Mei» n.vtiomalisti- ke-ndste politicus in de todtec igm_ sche beweging is, heeft V 3 vliegveld reds van Wee-nen naar Londen op Tempelhof een fu van de ronde- Op de vraag: Wat antwoQrdde de tafel-conferentie ejscht tenslotte, dat heer Patel: - 'f„ 'tsbeStuur geheel in handen het Indiscie ^.„iidng overgaat. Het is de dat de Britsche regeering Kroaten, Slovenen en mohammedanen het recht op een eigen nationaal leven te geven. De fictie van dén volk en één staat wordt ook in de nieuwe grondwet volgehouden en daar mee Verdwijnt tevens de mogelijkheid van een verzoening tusschen het en veran- invloed? van niet te verwachten ^HwfTvoor tet geheele- vraagstuk de dering ln de Britsche regeering Neen de arbeidersregeering had wellicht een beteren' wil voor verzoening gehad dan de tegenwoordig sterk door conservatieven bein vloede regeering Daar tegenover had zij ech ter minder macht achter zich. De wisseling in <ja regeering te Londen is voor de Indische kwestie van geen beteekenis. En wat als de conferentie zonder resultaat eindigt? Xndië is bereid verder te lijden en te dulden Het is bereid en zal den strijd met alle macht opnemen onder het devies: beltrijdt alles, wat Engelsch is. Niet alleen een boycot van En- gelsche goederen, doch ook een boycot van En- gelsche geestesproducten, der Engelsche scho len, universiteiten, enz. Een mislukking der conferentie, ging Patel voort, zal alle hoop op een Britsch-Indische ver zoening voor altijd vernietigen.- Van het resul taat der besprekingen te Londen zal de vrede van een vijfde der menschheid afhangen. Mil- lioenen menschen in Indië en Engeland zullen ernstig te lijden hebben, wanneer geen resul- taat bereikt wordt. De geheele wereldhandel zal er onder lijden. Hoe staat het Indische volk tegenover het geheele vraagstuk? Wat verwacht bet? Niets! Geheel Indië is even pessimistisch als ia. Het is geensgezind en bereid den strijd te hervatten zoowel de Hindoes als de Mohamme danen. Dan houden alle geschillen op. En de Indische vorsten? Hun houding is niet duidelijk en hun mee- ningen zijn verdeeld. Oorspronkelijk Ine en zij zich meer aan de Engelsche regeering, doch thans hebben zij grootendeels ingezien, da hun positie in groot gevaar verkeert, wanneer zij zich tegen de nationalistische beweging in Indië verzetten, en zij zijn thans bereid, zoo- als zij tot dusver verantwoording verschuldig waren aan de Engelsche regeering te Lon en, onder een centrale Indische regeering te s an. De macht der vorsten is echter ten einde, aar de Britsche regeering hen ontwapend neen. Hun invloed is slechts gering. Zij ™"en v0° een compromis zijn, dat en voor Gan i en m onaannemelijk is. Op de vraag, waarom onder deze omstandig, beden Gandhi en Patel nog naar Londen zijn gegaan, antwoordde Patel: Wij zu en nge- land een laatste kans geven. Tenslotte herhaalde hij, dat wanneer de con- ferentie te Londen thans zonder resultaat eindigt, de Britsche handel in Indië definitief zal worden vernietigd. Op 3 September verkondigden op alle hoeken van de straten der Servische hoofdstad blauw- wit-rood omrande plakkaten de verbaasde be volking van Belgrado, dat de koning zijn volk een nieuwe grondwet geschonken had. In dit manifest van den koning heet het „De bescherming van de nationale en staatkun dige eenheid was de voornaamste taak van het regiem, dat ik den 6en Januari 1929 heb inge voerd. Ik ben er trotsch op, dat mijn trouw volk van het eerste oogenblik af mijn bedoelin gen begrepen en door zijn eenstemmige goed keuring mij de uitvoering van mijn besluit metterdaad verlicht heeft. Dank zij dezen mo- reelen steun van het volk is het mij gelukt in naar verhouding korten tijd de vaste grond slagen te leggen van een gezond staatkundig leven. De noodzakelijke voorwaarden voor een krachtigen opbloei en een groote nationale toe komst zijn thans voor het koninkrijk Joego Slavië verzekerd. Ervan overtuigd, dat de tot nog toe bereikte resultaten het toestaan tot definitieve organisatie over te gaan van die instituten en staatkundige instellingen, die het beste aan de nationale nooden en staatkundige belangen beantwoorden, heb ik besloten den arbeid, welke ik tot nog toe verricht heb tot doorvoering van de nationale en staatkundige politek, in te stellen op de breedere grondsla gen van de onmiddellijke medewerking van het volk'" Volgens de nieuwe grondwet is, zooals men weet, het koninkrijk Joego-Slavië een consti tutioneels monarchie onder de erfelijke dynas tie der Karageorgen. Behalve vrijheid van drukpers en vrije m-eeningsuiting wordt ook de onschendbaarheid van de woning -en het var mogen der burgers door Je grondwet gewaar borgd. Verder bevat de grondwet de bepaling, dat sommige bepalingen van de grondwet in geval van mobilisatie, oorlog of een groot open baar gevaar met de latere goedkeuring van het parlement opgeheven kunnen worden. Volgens de nieuwe grondwet heeft de koning voorts bet recht oorlog te verklaren en vrede te sluiten Vereenigingen op religieuzen en partijpolitie- gen grondslag en op den grondslag van stam of ras, zoowel als vereenigingen voor licha melijke oefening, zijn echter verboden. Uit deze nieuwe grondwet kan men zich gemakkelijk een denkbeeld vormen van wat de dictatuur beteekend beeft. In West-Europa zal men het ongetwijfeld niet iets buitengewoons vinden, dat de woningen der staatsburgers en hun vermogens onschendbaar zijn. Voor de volken van Joego-Slavië beteekent deze bepa ling van.de nieuwe grondwet echter een ver lossing, want in de afgeloopen twaalf jaar, vooral echter in de jaren van de dictatuur, was niemand veilig in zijn eigen huis. Ook de thans beloofde gelijkheid voor het gerecht en de onafhankelijkheid der rechters zijn geëigend de gemoederen der bevolking gerust te stellen want het gerechtswezen van Joego-Slavië vormt één der donkerste hoofdstukken van dezen staat. Na een grondige bestudeering van de nieuwe grondwet en haar bepalingen komt men echter toch tot de conclusie, dat ook zij weinig ver andering in Joego-Slavië zal brengen. De be paling, dat vereenigingen op religeuzen en partijpolitieken grondslag en op den grondslag van stam of ras verboden zijn, bewijst, dat Belgrado ook thans nog niet geneigd is den ln dezen staat levenden volken, vooral den Kroatische volk bet. centralistische regiem van Belgrado. Men vraagt zich onwillekeurig af, welke reden de koning had om de dictatuur met dit parlementair manteltje te bekleeden. Men brengt in herinnering, dat de dictauur in het jaar 1929 is ingevoerd met het doel de ineenstorting van den staat te voorkomen. In de afgeloopen twee jaren heeft men de meest mecdoogenlooze en energieke methoden aange wend om de eenheid van den staat en de natie te herstellen. In de koninklijke proc amatie van 3 September heet het, dat dit doel dank zij den grooten moreelen steun van het volk. bereikt is. Deze bewering is echter in tegen spraak met de in de laatste maanden plaats ehad hebbende processen, bomaanslagen en de bij den volkenbond ingediende verzoekschrif ten van de in het buitenland levende Joego-Sla- vische emigranten, van wie velen bi] verstek ter dood zijn veroordeeld. Wij kunnen echter ook nog andere bewijzen aanvoeren om aan te toonen. dat de grondslagen voor een gezond staatkundig leven met bereikt zijn, dat dus de dictatuur het door haar nage streefde doel nog geenszins bereikt beeft. Noch koning Alexander, noèh de minister president, generaal Ziwkowitsj, dacht eraan de dictatuur op te heffen. De talrijke aanslagen en verontrustende berichten over Joego- a n de buitenlandsche pers, hebben ec ei Parijs de vrees verwekt, dat de voortzetting van de dictatuur in Joego-Slavie ooizaa zon kunnen zijn van gebeurtenissen, zooals deze zich thans in Spanje voordoen, waardoor de waarde van den Zuid-Slavischen bondgenoot problematisch zou kunnen worden. In de a ge- loopen drie maanden hebben dan ook eenige hooge Fransohe militairen en politieke persoon lijkheden Joego-Slavië bezocht en hun berichten schijnen niet zeer geruststellend te zijn ge weest, want men gaf Jen Joego-Slavischen geallieerden vanuit Parijs den dringenden raa aan het systeem, dat tot nog toe gevolgd was, een einde te maken. Deze raad werd te Be - grad-o met niet al te groot enthousiasme begroet. Integendeel, de onder strenge censuur staande pers publiceerde afwijzende artikelen, waarin er op werd gewezen, dat Frankrijk geen reke ning hield met den economischen noodtoestand van Joego-Slavië en daarom ook zijn politieke raadgevingen bij zich kon houden. Deze Servische stemmen, zoowel als de hou ding van de Joego-SIavisobe pers ten opzichte van het Duitsch-Ooetenrijksche tolunievraag- stuk, brachten Parijs er toe op Joego-Slavië dezelfde methoden toe te passen als op Oosten' rijk en Duitsehland. Noch de beloofde lan-d- bouwcredieten, noch de gevraagde leeningen werden Joego-Slavië verstrekt. Men wilde met financieelen dwang bereiken, wat met goede raadgevingen niet gelukt was. Koning Alexander heeft tenslotte in verband met den economischen toestand, welke tenge volge van bet Hooverplan nog gevaarlijker werd, besloten de dictatuur uiterlijk te ver zachten en liet door verschillende vertrouwens mannen de stemming der bevolking van het geheele land peilen. Het oude plan, de stichting van de eenheidsstaatspartij, werd weer van den rommelzolder gehaald en de vertrouwden van den koning reisden het land rond om zich ervan te overtuigen, hoe de verschillende par tijen en politici ten opzichte van dit plan stonden. De minister zonder portefeuille, Preka, dien de Kroaten als een renegaat beschouwen, reisde naar Agram. Hij trad in onderhandeling met verschillende politici, die hij ervan trachtte te overtuigen, dat Raditsj op het standpunt heeft gestaan van er bestaat slechts één koning en één volk. De minister moest echter onverrichter zake naar Belgrado terugkeeren, want de Kroa ten waren niet geneigd hun intransigent natio naal standpunt op te geven. Alleen bij de Kroatische sociaal-democraten, een zeer onbe- teekenende partij, die zich bereid verklaarde tot de staatspartij toe te treden, had Preka succes. Van veel meer beteekenis wellicht dan de ervaringen van Preka, waren de ondervindingen van den heer Kosta Tiinotievicb en den vroe- geren minister-president Usunowitsj, die zich naar het centrum der Servische radicalen, in het district Schumadia, begeven hadden. De Servische radicalen, die van het begin af aan tegenstanders van de dictatuur zijn geweest, weigerden met den afgezant van den koning zelfs maar te onderhandelen, daar zij in de nieuwe staatspartij slechts de voortzetting van de dictatuur op andere basis zagen. De banus Nioolitsj van het Donaubanaat is voorzichtiger geweest. Hij liet zijn reis grondig voorbereiden en zond aan alle vooraanstaande persoonlijkheden afzonderlijk een speciale uit- noodiging. Deze tactiek had in zooverre succes, dat de voordrachten, die hij hield, ook door talrijke personen uit het de dictatuur vijandige kamp wérden bijgewoond, maar toen zij ver zocht werden zich schriftelijk tot toetreden tot de nieuwe partij te verplichten, vroegen zij bedenktijd en de banus stelde zich ermee tevre den, de lijst van degenen, die op zijn vergade ringen aanwezig waren, naar Belgrado mee te nemen. Deze poovere resultaten wierpen de plannen van den koning omver en zijn proclamatie, welke 16 Augustus, den tienden verjaardag van zijn troonsbestijging, zou uitkomen en welke reeds naar Agram en Banjaluka was gezonden, werd weer ingetrokken. Parijs eisohte thans nog dringender een ver andering van regeeringssysteem en zoo kwam de nieuwe grondwet tot stand, die misschien voldoende is om den Franschen bondgenoot tevreden te stellen, doch die door de Joego slavische natie met het grootste wantrouwen werd ontvangen. Koning Alexander en generaal Ziwkowitsj hebben met de dictatuur de tegenstellingen ver scherpt, en of de nieuwe grondwet in staat zal zijn de grondslagen-te'leggen, welke volgens de bewering van den koning reeds bereikt zijn, moet de toekomst uitwijzen. De bepalingen van de grondwet, het onveranderde kabinet, waarin naast tien Serven twee Kroatische renegaten en een mohammedaan zitting hebben, doch waarin de katholieke Slovenen niet vertegen woordigd zijn, en tenslotte de koele ontvangst, welke de nieuwe grondwet ten deel viel, geven in elk^eval geen aanleiding tot een optfrnisti- sche beoordeeling van den toestand van Joego- Slavië. WEENEN, 13 September (W.B.) Een deel van de Heima/tschutz onder leading van dr. Pfriemer heeft hedennacht in eenige plaatsen van Noord-Stiermarken, Opper-Oostenrijk en Walzburg, zijn aanhangers gealarmeerd en ge deeltelijk gemobiliseerd. Dr. Pfriemer heeft de overname van de staatsmacht d-oor de Heimatschu-tz geprocla meerd De politie, gendarmerie en het leger zijn opgeroepen om den toestand het hoofd te bie den. Omtrent de putsch van de Heimatwehi kan nog gemeld worden, dat te Bruck aan de Mur de verkeerswegen geblokkeerd zijn. Te Kirchdorf in Opper-Oostenrijk heeft de plaatselijke afdeelimg van de Heimiatschuitz het districtsbesituur bezet. Gendarmerie uit Lluz en het band-sl eger hebben echter hst gebouw weder ontzet, waarbij twee leiders der beweging kon den gearresteerd worden. De bondsregeering heeft mede door de lands- reg eer in ge n alles in het werk gesteld O. u de openbare orde te herstellen, hetgeen dan ook binnenkort heit geval zal zijn. INNSBRUECK, 13 Sept. (V.D.) In de door dr. Pfriemer uitgevaardigde proclamatie aan het Oostenrijksche volk, wordt o.m. verklaard dat de Heimwehr het bewind in handen noemt. Alle ambtenaren en beambten worden van hun verplichtingen aan den Staat ontslagen. Tege lijkertijd is een nieuwe grondwet gepubliceerd, waarin dir. Pfriemer tot staatsbestuurder wordt benoemd en het opperbevel over het bondsleger op zich neemt. Bij deze grondwet worden de juryrechtbanken afgeschaft en het standen- recht geproclameerd. GRAZ, 13 Sept. (W.B.) De Heimwehr-afdee- ling-en die aan de Putsch hebben- deelgenomen, waren hedenmiddag om 3 uur tusschen Leoben en Judemburg ingesloten. Afdeelingen infanterie zijn uit Klagenfurth opgemarcheerd en zullen binnen enkele uren actief kunnen ingrijpen. Troepen van heit gar nizoen Graz staan bij Bruck opgesteld. Tus schen Leoben en Domawitz hebben zich onge. veer 1000 Heimwebrnumnen verzameld. De regeeringssoldiaiten zijn gewapend met machinegeweren en handgranaten, terwijl ook artilleriestukken aan den strijd zullen deel nemen. Bij gerucht verluidt, dat de leider der Futschiisten, dT. Pfriemer, reeds gevlucht is. Het bericht volgens hetwelk hij gearresteerd zou zijn, wordt volgens hier ontvangen Inlich tingen, onjuist genoemd. De Bondsregeering te Weenen heeft ver klaard dat de staat over genoeg machtsmidde len beschikt om dte „putsch"poging te onder drukken. De autoriteiten hebben opdracht gegeven tot arrestatie van de Heimwehrleiders dr. Pfrie mer, Rauter en Graaf Lamberg over te gaan. Vorst Starhemberg heeft den dag voor de „putsch" getracht verschillende militaire lei ders te bewegen deel te nemen aan de „putsch^ Door hun weigering, zoomede door het feit diait dir. Pfriemer te vroeg zou zijn begonnen, zou de „putsch" tot mislukking gedoemd zijn geweest. Misdadig communistisch bedrijf BOEDAPEST, 13 Sept. (W.B.) Nabij Bia Torbagy, op 20 kilometer afstand van Boeda pest zijn zes wagons van den D-trein Boedapest- Weenen-Keulen van het viaduct afgestort. De locomotief en de twee wagons daarachter waren reedis voorbij de ongeluksplaats. Volgens nadere berichten waren hedenmor gen om zes uur 25 dooden geborgen. Het aan tal gewonden wordlt voorloopig op 50 geschat. Daar de wagons 30 Meter diep omlaag gestort zijn, is het reddingswerk uiterst moeilijk. Op de plaats, waar de D-treiin is ontspoord werd een leut en een brief gevonden, waarin gezegd wordt: „Daar de kapitalistische maat schappij ons geen werk kan verschaffen, ver schaffen wij het ons zelf". Vanuit Boedapest vertrokken onmiddellijk twee hulp trainen met vrijwtilliigiers, gevolgd door een afdeeling staatspolitie en een groot aantal journalisten. De aanblik van de verwoeste wagons was vreeselijk. In een diepte van ongeveer 30 M. lagen de volkomen vernielde locomotief en wagons, terwijl op de rails nog 5 wagons ston den. Door de stilte van den nacht klanken de jammerklachten in Hongaarsche, Duitsche, Pransche en Engelsche taal. Uit de puinhoopen van de verwoeste wagons werden de bloedende gewonden geborgen. Nadat 21 hunner geborgen waren hoorde men geen menschelijke stemmen meer en de vreeselijke stilte toonde -aan, dat thans onder de puinhoop-en nog slechts lijken waren. Een nieuwe uitvinding. STOCKHOLM, 11 September (H.N.) De heeren Haerden, civiel-inigenieur te Stockholm en Berndt K'.ook, luitenant bij de Zweedeche luchtstrijdkrachten, hebben een patent verkre gen voor een nieuwe uitvinding tot het op wekken van rookgordijnen, welke volgens de meening van militaire deskundigen een belang rijk verdedigingsmiddel is en bovendien kaD dienen om insectenplagen te bestrijden. Het toestel voor het opwekken van den rooK is gemakkelijk te bedienen, kan niet ontploffen, indien het door kogels wondt getroffen en weegt do helft minder dan de tot nu toe gebruikte toestellen. Bovendien is dit toestel tienmaal goedkooper dan het oude. Wordt het toestel op vliegtuigen gebruikt, dan dient de weerstand van de lucht als compressor, terwijl bij gebruik op den grond gewone inch teem pressors gebruikt worden. Van Spitsbergen vertrokken. KOPENHAGEN, 12 September (V.D.) Naar van Advemtbay gemeld wordt, is de onderzee boot „Nautilus" Vrijdagavond van Spitsbergen vertrokken Daar er een krachtige sneeuwstorm woedt, houdt men het voor uitgesloten, dat de „Nau tilus" direct naar Reykjavik zal varen, doch verwacht men, dat zij een Noorsche haven zal moeten binnenloopen. Naar uit de stad Portille gemeld wordt, heb ben stakers dezer dagen een inval gedaan in een kerk op het oogenblik, dat de pastoor der parochie een godsdienstoefening leidde. De stakers beletten den pastoor, de godsdienstoefe ning voort zetten en eischten van hem, dat ook hij i u schikken naar het bevel tot algemeent ing. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft Alcala Zamora Donderdagmorgen twee delegaties van Spaansche Katholieken ontvangen, die hem als haar wensch te kennen gaven, dat hij van zijn gezag gebruik zal maken, om alle radicale be palingen tegen den godsdienst uit het ontne-rp- constitutie te weren. Anderzijds verklaarde Alcala Zamora met be trekking tot het bezoek, dat de aartsbisschop van Tarragona, kardinaal Vidal y Barraquer hem dezer dagen gebracht heeft dat dit be zoek, hoewel daarbij ook de tegenwoordige ge beurtenissen ter sprake zijn gekomen, uitslui tend een vriendschapsbezoek is geweest. Eenige dagen geleden bevatten de Spaansche bladen het opzienbarend bericht, dat de politie in de St. Jacobskerk te Barcelona een aantal wapens en munitie had gevonden .Door de anti-Katholieke bladen werd dit bericht on middellijk uitgebuit als een bewijs van de anti-republikein-sche actie der Spaansche Katho lieken. Thans heeft echter de civiele gouverneur van Barcelona medegedeeld, dat deze wapens en munitie zich reeds in 1909 in de St. Jacobs kerk bevonden, waar zij bij den kerken- en kloosterbrand in de tragische week van Januari 1909 waren gedeponeerd. Volgens een bericht van „El Mati" is het groote Katholieke monarchistische blad „El Siglo Futuro" voor onbepaalden tijd door de Spaansche regeering- verboden. Alfonso hoopt nog. In een interview met een correspondent van het Hongaarsche blad, de „Pester Lloyd" ver klaarde ex-koning Alfons van Spanje, die momenteel te Boedapest vertoeft, dat het eenigste punt van zijn program is, een afwach tende houding aan te nemen, en dat hij van meening is, dat de tijd der monarchie weer zal terugkeeren Ik sukkel thans maar aan, zeide Alfonso, gelijk iemand, die zijn beroep heeft verloren. Ik heb geen andere gedragslijn dan wacbten. De monarchie zal hersteld worden maar alles moet zijn tijd hebben. Voorbarige restauratie, pogingen zijn nooit goed geslaagd, noch voor de landen noch voor de monarchen zelf. Ik heb mijn land verlaten, zoo ging Alfonso voort voor het welzijn van mijn volk en voor het welzijn van mijn volk zal ik terugkeeren. Een monarch, voegde hij eraan toe, moet iets meebrengen, wanneer hij terugkeert. Hij moet den terugkeer naar zijn land appreciabel maken. Anders zou de korte bedwelming van blijdschap spoedig door een ontgoocheling gevolgd worden Alle royalisten moesten die opinie deelen. Nog geen nieuw concordaat. ROME, 12 September (B.T.A.) Het Vaticaan dementeert het bericht, volgens hetwelk reeds een overeenkomst tusschen Spanje en den H. Stoel zou zijn tot stand gekomen. VLOEDGOLF TEISTERT BELIZE Mac Donald's beroep op naasteliefde PARIJS, 12 September. (N.T.A.) Gandhi is hedenmorgen vroeg om tien voor zeven Parijs gepasseerd. Op het perron kon hij zich een kwartier lang, totdat de trein naar Boulogne vertrok, met de leden van de Hindoe-kolonie te Parijs onderhouden. Incidenten heibben zich niet voorgedaan. LONDEN, 12 September (H.N.) Gandhi is vandaag te Southampton aangekomen, waar hij op de straten door vele duizenden levendig werd toegejuicht. De aankomst te Londen had zonder bijzon dere betoogingen plaats. In het huis der kwakers werd een groote receptie ter eere van Gandhi gehouden. Toen hij met een witten lendendoek gekleed, de zaal binnen kwam in gezelschap van zijn vrienden, waaronder zich ook de deken van Canterbury bevond, en ook in gezelschap van de hem steeds begeleidende miss Slade, een dochter van een Engelsch admi raal, werd hij met luid applaus begroet. Daarop begon na een volkomen stilte van enkele minuten de vergadering. De voorzitter maakte bekend, dat begroetingstelegrammen ontvangen waren van Mac Donald en vele an. dere toonaangevende persoonlijkheden. Hij heet te Gandhi op Engelsch grondgebied welkom en sprak de hoop uit, dat zijn reis met succes bekroond zal worden. Dit kan echter slechts dan geschieden, indien de staatslieden in het politieke leven de religie van de naasteliefde invoeren. Gandhi beantwoordde deze rede met een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat de natio- nalistische beweging in Indië uitsluitend met vredelievende middelen wordt gevoerd. Zijn taak is door zijn mandaat van het, Indische congres aan zekere grenzen gebonden. Uit naam van dit congres strijdt hij voor de vrijheid van Indië, welke niet alleen voor Engeland, doch voor de geheele wereld van het grootste voor deel zal zijn. LONDEN, 12 September (R.O.) Een door het bestuur der labourpartij, die te Seaham Har bour bijeen is, ingediende resolutie, waarin bet aftreden van Mac Donald geëisobt wordt, werd met 50 tegen 39 stemmen door de vergadering van gedelegeerden aangenomen. De grieven. LA PAZ, 11 September. (N.T.A.) Twee in- fanterie-regimenten zijn in den afgeloopen nacht aan het muiten geslagen en wel, naar verluidt, wegens vertraagde soildijbetaling, slechte behandeling en dito verpleging. In Kirchhoerde had naar uit Dortmund ge meld wordt, een ernstig ongeval plaats. De motorrenner August Schminke reed op zijn motor in buitengewoon snel tempo door de Hagenerstrasse, toen een vrachtauto van den anderen kant kwam en een zijstraat insloeg. De motorrenner, die klaarblijkelijk geloofde nog te kunnen uitwijken, kwam met den vrachtwagen in botsing, sloeg in een grooten boog tegen den grond en werd dood opgenomen. Drie personen gedood. BERLIJN, 12 September (W.B.) Naar de „Deutsche Lufthansa" mejfit, is het Braziliaan- sche postvliegtuig „Bala", toen het den elfden September voor een vlucht van Natal naar Rio wilde starten, bij het rollen over het water met een onder het water liggend wrak in bot- sing gekomen en in brand geraakt. Hierbij kwamen drie leden der bemanning om het leven. De poststukken konden voor het grootste gedeelte geborgen worden. WASHINGTON, 12 September. (R.O.) Een der grootste arbeidersorganisaties schat het huidige aantal werkloozen in Amerika op on geveer zeven millioen, doch regeeringsambte- naren verklaren, dat, hoewel den vorigen win ter zes mi'llioen personen als werkloos stonden ingeschreven, slechts drie tot vijf millioen hulp noodig hadden. Volgens de tot dusver in New-York ontvan gen telegrammen zijn te Belize in Honduras tot nu toe ongeveer 150 dooden geborgen. Van de 13.000 ihuizen der stad werden de meeste verwoest. De materieele schade bedraagt ruim twee milliard dollaT. Gevangenen zijn te werk gesteld voor het maken van graven. Direct na den orkaan heeft, zooals gemeld een vloedgolf de stad geteisterd. Hierdoor zijn vele personen verdronken, die door den orkaan gespaard waren gebleven. Dozijnen kleine sche pen werden door de vloedgolf met geweld op het strand geworpên. De stad was in den nacht op Zaterdag in duisternis gehuld, daar de gas- en electrici- teitsvoorziening gestoord zijn. De Britsche gouverneur van Honduras, Sir John Burdon, heeft uitvoerige berichten ge seind omtrent den omvang van de catastrofe in Belize. De toestand in deze stad is vreese lijk, daar door de vloedgolf de hulpverleening zeer werd bemoeilijkt. Elf Amerikaansche priesters zijn in den storm gedood. De Amerikaansche consul in Belize werd gewond'. LONDEN, 12 September (V.D.) Volgens hier ontvangen telegrammen zijn er in Belize be halve de honderden dooden nog ongeveer duizend gewonden. Tot dusver zijn nog geen berichten ontvan gen omtrent den toestand in de omgeving van de hoofdstad en op de andere deelen van de eilandengroep. Het Engelsche ministerie van koloniën heeft een telegram ontvangen, meldende dat 70 pro cent van alle huizen in Belize zijn verwoest. Het water stond tot een hoogte van drie meter in de straten. Nagenoeg van alle huizen zijn de daken afgeslagen. Boomen werden ont worteld en de masten van het radiostation werden omgeslagen. De verbindingen zijn ge stoord. De electrische centrale, die zeer solide ge bouwd is, is gelukkig behouden gebleven. Bij- na alle vaartuigen in de haven zijn verwoest Amerikaansche vliegtuigen zijn uit Managua vertrokken, om hulp te verleenen. De kanon, neerboot „Sacramento" is van Nicaragua ver trokken met levensmiddelen, medicijnen en kleeding. Ook de kruiser „Rochester" heeft be vel ontvangen van Colon direct naar de Ber muda's te vertrekken. 700 dooden. NEW-YORK, 12 September (N.T.A.) Het radiostation van de „Panamerican Airways" te Belize meldt, dat volgens de jongste schat ting bij den storm in totaal zeven honderd per sonen om bet leven gekomen zijn. Ook in Mexico. NEW YORK, 12 September. (V. D.) Volgens hier ontvangen telegrammen beeft de orkaan, die Belize geteisterd heeft, ook langs de West kust van Mexico gewoed. DE SALARISSEN IN HET BRITSCHE LEGER. Met 11 pCt. verlaagd. De salarissen in het Britsche leger zijn bij verordening gemiddeld 11 pet. verlaagd. De legerraad heeft een circulaire gericht tot alle generaals en bevelhebbers in Engeland en de koloniën, waarin de overtuiging wordt uit gesproken, dat het leger in dezen tijd van nood de gevraagde offers bereidwillig dragen. POOLSCHE CONSUL KORT NA ZIJN ARRESTATIE OVERLEDEN. WARSCHAU, 12 September. fW. B.) Naar de Gazeta Warszawska" Verneemt, werd hier gisterenavond de Poolsche consul te Hamburg, dr. Samson-Himmelstjerna, om onbekende re. denen gearresteerd. Bij de arrestatie kreeg de consul een ernstt. ge beroerte, zoodat bij terstond naar het zie kenhuis moest worden vervoerd, waar hij een half uur na zijn arrestatie is overleden. DE ARCHITECTEN-TITEL. Ook in Duitsehland bescherming In Duitsehland gevoelt men evenals hier be hoefte aan bescherming van den architecten- titel. Er bestaat reeds een verordening, die den naam „Baumeister" met zekere beperkin gen toekent aan degenen, die krachtens hun beroep in de bouwnijverheid werkzaam zijn. Er wordt nu echter een wetsontwerp voor bereid, dat den titel „architect" afhankelijk maakt van plaatsing op een officieele lijst. „Bauanwalt" mogen alleen degenen zich noemen, die op een speciale lijst voorkomen. Om op deze lijsten te worden geplaatst, moeten gegadigden aan een aantal voorwaar den voldoen. Een felicitatie van den rijks president. BERLIJN, 12 September (W.B.) De rijks- president heeft den aartsbisschop van Keulen, kardinaal dr. Schulte. ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag in een eigenhandig ge schreven brief zijn gelukwenschen uitgesproken TOKIO, 12 September. (V.D.) Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan den Chineeschen ambassadeur een nieuwe nota doen overhandigen, in verband met den moord op den Japanschen overste Makamura. In de nieuwe nota wordt erop gewezen, dat, wanneer de Chinee sche regeering niet zeer spoedig maatregelen neemt, om deze zaak op te helderen, de Japansche regeering zich harer zijds alle maatregelen ter bescherming van haar onderdanen in China voorbehoudt. De Japansche nota wijst opnieuw cup de noodzakelijkheid van een strenge bestraffing der schuldigen en materieele schadeloosstel ling van de familie van den vermoorde. Twee dooden, vele gewonden. ROCHESTER (New York). (N.T.A.) In ia Kodak-fabrieken alhier had een vreeselijke ontploffing plaats, waardoor 2 personen gedood en 14 zwaar gewond werden, waarvan, naar men vreest, 4 doodelijk. Bovendien werdeff vele personen van de S00 man personeel licht gewond door zuren. PARIJS, 12 September (V.D.) Het Duitscha gezantschap maakt bekend, dat de Duitscha zaakgelastigde, Förster, heden den Franschen premier, Laval, de officieele uitnoodiging van de rijksregeering heeft overgebracht, om in gezelschap van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Briand, in het week-end van 27 September naar Berlijn te komen. Daval heefit de uitnoodiging aangenomen. DE STINNES-AFFAIRE. De communistische fractie van den Prnisi- schen landdag heeft een motie ingediend, waar. in zij de benoeming van een commissie ver. langt, welke een onderzoek zal instellen, of en in hoever in het strafproces tegen Stinnes wegens bedrog met stukken van de oorlogslee- ning invloed is geoefend op de justitie en hei ministerie van justitie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9