ifitiiiii VADERTROTS EN MOEDERVREUGDE VERGEVEN. I HET VROUWEN TONGETJE. 7' MODEPRAATJES. DINSDAG 15 SEPTEMBER 193Ï M hellenen. KALENDER VAN DE WEEK. ZOUT AMANDELTJE. HERFSTROBES. HOOG DIETSCH. EVEN ATTENTIE. OVER HET INMAKEN VAN TOMATEN, NIEUWE KOMKOMMER RECEPTEN. DERNIER CRI. BLOEMKOOLRECEPT. - Toen sprak de Heere Jesus: „Niet zeven keer maar, doch zeventio tig maal zeven keer vergeeft uw schuldenaar" „Alles is dus vergeven en vergeten". Dege nen, die schuld hebben, kunnen het zoo vlot, zoo opgelucht, zeggen om zich dan verder van de zaak geen syllabe meer aan te trekken. En van de honderd keeren zal 't antwoord misschien zestig keeren luiden: „Vergeven ja, maar vergeten kan ik zoo gauw niet." Want van ieder ons aangedaan leed, groot of klein, blijft een litteeken achter, dat soms nog geweldige smart kan veroorzaken. Men zegt 't dikwijls, vergeven is Christen Plicht, ge moogt niet met wrok in 't hart leven, maar dat ge niet vergeet is geen eigen wil Omstandigheden, een woord, een gezicht een geur, een klank kunnen u woorden en daden in herinnering brengen, die ons te mid den van vreugde een huivering over den rug een angst, een pijn in 't hart een waas voor oogen brengen. Omdat wij slechts menschen zijn met men- schelijke gevoelens. En wij kunnen in onze vergevensgezindheid glimlachen, een ander die ons leed berokkende, goed bewijzen, als we niet vergeten, en dddrom altijd iets teruggetrokken behouden, dan is dit niet onze schuld Daar is zeer veel zedelijke moed of een mate van gewilde onverschilligheid voor noodig, een herhaaldelijk terugdringen van gedachte, om met het vergeven, het vergeten te beoefenen Zulks vereischt soms meer zielegrootheid dan men oppervlakkig denkt, Vooral als de ij-deliieid gekwetst is, of, als men u beleedlgd, soms ontroofd heeft van 't liefste wat ge be zat, de liefde van een, die u rechtmatig toe kwam. Vergeven gaat gemakkelijker dan vergeten Zulk een verdriet komt menigeen nooit te boven, oogenschijnHjk wel maar diep in hart ©n ziel blijft 'n teere plek, waarvan de aan. raking feller smart veroorzaakt dan 'n versche wonde in het vleesch. Zielepijn en harteleed zijn erger dan lichaams smarten. Toch de tijd, dien wij soms zoo vaak verwijten, dat hij al te snel voortgaat, doet wonderen, is als een troostende moeder, 't Kan gebeuren, dat wij met deze of gene een minder aangename uitwisseling van gevoelens hebben gehad. Er zijn beleedigende dingen tot elkaar gezegd; we scheiden in den vorm, maar hopen elkaar nooit meer te zien. Maar tien tegen één komen wij diezelfde persoon na jaren in binnen of buitenland of gezelschap tegen: „Wel hoe maak jij 't, wat heb ik je in lang niet gezien. Wacht eens waren we eigenlijk niet kwaad op elkaar? 't Is al zoo lang geleden ik weet 't niet meer, broeder geef me de hand". En dan kan er nog een bescheiden vriend- schaps-plantje opbloeien, waar die twee eens verbitterd tegenover elkaar stonden. Zoo gaat 't ook met 'n ernstige veete, de tijd heelt alles, als wij maar beginnen met te ver geven, dan komt 't vergeten ook wel. De herin nering vervaagt op den duur en tijdsomstandig heden geven dikwijls een geheel anderen kijk op dé. zaak. Vergeven Is mooi; en altijd een daad van hoogen zielenadel, en daarom had God recht om te zeggen, laat de zon nooit ondergaan over uwe gramschap. Gaat nooit met gedachten van haat en wraak ter ruste, gij weet niet wat u wacht. Gaat ook niet ter Kerke, aan den disch des Heeren, als gij in onmin met de uwe, familie of vreemden zijt. Heeft Hij niet gezegd, wanneer gij uw offer wilt opdragen, en gij bedenkt dat uw broeder iets tegen u heeft, gaat heen en verzoen u eerst met hem en kom dan uw offer opdragen." Denken wij daar eens allen over na, en leeren wij naar het voorbeeld van den meest verguisden, meest beleedigden Meester, spoedig en van harte te vergeven, al kost het 'n bloe- digen strijd aan ons arme zwakke hart. Brengen wij zooveel mogelijk den ouden be proefden regel in practijk: Ontvangen wel- daden grif ze in uw hart, ontvangen beleedi- gingen, schrijf ze in 't zand. Capito? zeggen ze daar ginds in 't zonnig Italië, want hier regent 't altijd! HELLENEN. Christelijke gebruik weet te maken. Luister dan naar ons, zegt mgr. Tissier, luister tot het einde zonder boos te worden, of u op te winden, want voor ieder in 't bijzon der is in onze conferentie een vrucht verbor. gen, die elk voor zich moet weten te plukken. In goed Hollandsch, geachte lezeressen- „Wie de schoen past, trekke hem aan". Of 't allemaal Bally-sehoentjes zullen zijn, betwijfel ik. om verder te gaan haalt de hoog- eerw. auteur een brief aan van den H. Apostel Jacobus, waarvan deze zegt: „dat dit klein., onrustig en kwaadaardig lichaamsdeeltje der vrouwen, gevoerd kan worden, als een zweep, als een diep vlijmend stylet, snijdend als een degen, en verantwoordelijk voor bijna alle fouten en gebreken der menschen." We kunnen het daar voor vandaag mede doen: stof tot meditatie genoeg! Wacht even: „Vaar de vrouwen er nu eenmaal op ingesteld zijn véél te praten, hebben wij meer dan de mannen onze tong te bewaken. Een al te groqt aantal babbelzieke vrouwen is de oorzaak, dat wij dit boek tezamen stelden, uit vreeze voor dat treurig schouwspel, de ruine,» dikwijls veroorzaakt door dat meest vruchtbare en slechte vruchten dragende wapen: „de tong der Vrouw." Voor heden dunkt me genoeg, geachte leze- ressen. Stof te over voor de in „Het rijk der Vrouwen" snuffelende mannen. Fi done. Ziet u wel dat wij 't hard noodig hebben. Een volgende maal meer. Dinsdag. Waar geluk is niet gelegen in des levens zonneschijn „goed te hebben" is een zegen grooter zegen „goed te zijn". Woensdag. Wie troost brengt in der armen kluis brengt vreugde en zegen mee naar huis. Donderdag. Gij kunt de vriend uws vaders worden voor moeder blijft gij kind altijd een zorg die laf zou zijn van and'ren blijft lief als moeder ze aan u wijdt. Vrijdag. „Ik laat me niet aan banden leggen", och zoovelen die het zeggen, missen eigenlijk, welbekeken de kracht, hun banden te verbreken. Zaterdag. Al wat gij ziet, oordeelt het niet al wat gij hoort, gelooft het niet al wat ge weet, zegt dat niet al wat gij moogt, doet het niet. Zondag. Wees in 't oordeel niet lichtvaardig gij die struikelt waar gij gaat vraag: eer g'anderen liefd'loos smaadt welk een vonnis ben ik waardig. Maandag. Wie met lust zijn werk verricht valt het zwaarste zelfs vrij licht. Toen de H. Antonius in de kloosterkeuken moest helpen heeft hij het vaatwerk niet schoon- gekregen door 'n schietgebedje en 't eten niet toebereid door 'n verzuchting. Maarhij boende en wreef en daaren boven bad hij er nog bij. In dien geest moeten wtj ook onze werkzaamheden verrichten. H. Met het oog op de veranderingen, die de mode voor het nieuwe seizoen nog zal voor schrijven, is het op 't oogenblik goed de noo- dige voorzichtigheid in acht te nemen, slechts het meest urgente zich aan te schaffen en zich te houden aan de klassieke modellen, welke niet zoozeer aan veranderingen onderhevig zijn. Daarvoor leenen wollen stoffen zich uit nemend. De yersey en vooral de effen yersey schijnt terrein te verliezen, maar daartegenover staat, dat de belangstelling groot is voor keper. Het zal dan ook in het geheel geen verwondering wekken als deze stof, in combinatie met een serie wollen weefsels, in den loop van den aan staanden winter en vogue komt. Van fantasiestoffen wordt een zeer beschei den gebruik gemaakt. Meer trekken de eenvou dige stoffen met slechts weinig teekening de aandacht. Mélanges zijn er in dit genre volop. De lengte der rokken is nagenoeg ongewij zigd gebleven, zij reiken tot onder aan den kuit; slechts veer meer elegante toiletten wordt van dezen regel afgeweken, deze zijn iets langer. Een min of meer breeden ceintuur „beklemtoont" de taille. Kleine details, vooral op de mouwen en rond den hals, worden gaarne aangebracht, omdat ze het costuum opvroolijken. Dit laatste komt goed tot uiting bij het eerste van onze modellen, dat versierd is met een rjj van kastanjebruine knoopen op een etamine van beige, kastanje-bruine en witte wol. Iedere knoop is in het midden vastgezet op een ge- festoneerd stukje sterf. Met het kleine witte kraagje vormen de knoopen de eenige gamee ring dezen charmante robe. Bet tweede van een ietwat meer gekleed genre, is van yersey. of van. marnie-blauw keper met een breede hemelsblauwe revers, versierd met groote steeken. De piquv arm band heeft hetzelfde detail. Nog eleganter is het derde model, uitge voerd in donker groene marocain, welke wordt opgevroolijkt door een klein wit geheel ge- plisseerd vest. Een breede ceintuur van soepel, effen groen leer, geeft aan de taille een bijzon dere bekoorlijkheidr. 't Was er juist zoo'n middag voor j.l Zon dag, regen en nog eens regen en somberte. Als je dan pas je enthousiaste ziel in 'n nazomer gedichtje hebt uitgestort en gezien, hoe het drukduiveltje als een tweede ondeugen. de Mickeymuis, de eerste zinnen van een ernstig hetoog door elkaar wist te gooien, zoo dat 't veel op den Snipperwedstrij-d van de „Katholieke Vrouw" geleek, als dit venijnig, diertje, durft te maken, dat er staat, dat Miss Universe van al het aangrijpen (aangapen) wel beu zal zijn, denk dan maar, dat je stemming zoo grauw is als op een regenachtigen Zondag in September. Troost zoekend in de boekenkast viel mijn oog op bet nog niet opengesneden laatst uit- gekomen boek van mgr. Tissier, die ons reeds met vele geschriften over de vrouwen beeft be giftigd. En 't was ditmaal raak: La Langue des femmes. Hemeltje lief, wat heeft dat op zijn geweten. Onbescheidenheid, lichtzinnigheid, zelfzucht, ijdelheid, overdrijving, toorn, weerspannigheid, dubbelzinnigheid, afgunst en kwaaksprekend- heid. Er blijft niet veel goeds over van dat kwaad aardig tongetje en, toen ik een gedeelte had doorgelezen, voelde ik mijn laatste greintje kans op een genadig oordeel aanmerkelijk slin ken en kreeg ik waarlijk medelijken met al m'n m-edezus-teren, die, niet tijdig gewaar, schuwd, alle kan» loopen, vanwege „ce petit d-iable" ter helle te varen. Mgr. Tissier echter, hoffelijk als altijd tegen, over les femmes du monde, waarin hij toch ook zooveel goeds te sluimeren weet, zegt in zijn voorrede, dat 't niet gaat over de ondeug- den, welke wij ons bexoust zijn te bedrijven maar over die, welke wij onwetend begaan. Wij kunnen misschien ondeugend zijn, maar zijn niet met opzet slecht en menig man, ha dat doet ons goed, verdient eigenlijk meer den naam van babbelkous dan diverse vrouwtjes tezamen. Naast de ondeugden, welke mgr. Tissier ons aantoont, wil hij ook het beeld scheppen van de „femme ideale", die van haar tong het ware i Onder de rubriek „Wijsneus", In het Alg, Handelsblad te Amsterdam, lezen wij de vol gende ontboezeming ,Wij zijn het volk, dat in alle lagen de meeste ontwikkeling heeft van alle natiën, dank zij ons uitstekend onderwijs" (Openingsrede van de 33 laatste Nationale en Cultureele Congres sen.) Waarde Wijsneus, Per telefoon werd dezer dagen aan den druk ker opgave gedaan van een muziekprogramma. De bediende nam het, daar verder niemand aaanwezig was, op en schreef aldus Marsch per asperien tot asma. Ouverture de zwarte dominéé, Aria uit Koossie van Putten. Fietsbellen-dans. Ouverture: Sammie Ramis. Marsch: onder de zieke lammeren. Na heel veel getob kwam de drukker ten slotte er achter wat de eigenlijke bedoeling was n.l.: Marsch: Per aspera ad astra (Urbach). Ouverture: De zwarte domino (Auber). Aria uit: Cosi fan tutte (Mozart) Libelien- tanz (Lehar). Ouverture Semiramis (Rossini). Marsch: Unter dem Siegesbanner (v. Blom). Is het niet om een onderwijzer de haren ten berge te doen rijzen. Is dit dan ons uitstekend onderwijs? Ik geef -toe, dat de onderwerpen zooals de bediende ze noteerde ieder op zich zelf een interessant motief voor opera of compositie zouden zijn, maar als kroon op ons nationaal onderwijs kunnen wij ze niet gebruiken. De R.-K. Kraamverzorging te Rotterdam, die nog altijd den binnengekomen stroom aanvra gen om de „modelkoffertjes" niet verwerkeD kan, verzocht ons nogmaals een beroep te doen op het geduld onzer lezeressen. Zelfs uit Denemarken kwam een verzoek- De Kraamverzorging tracht nu een koffer samen te stellen, welke niet teruggestuurd, doch behouden kan worden in dat verre land en daar nog veel nut kan stichten. De meest sympathieke brieven zijn der Kraamverzorging geworden, waarvan ons wel willend inzage werd verleend. Ik zal 't aantal vragen maar niet noemen, want dat is om van te schrikken. Toch zouden wij dit heerlijk enthousiasme onzer echt Roomsche moedertjes niet willeD missen en houden ons steeds aanbevolen. Namens de R.-K. Kraamverzorging te Rot terdam, HELLENEN. De Brabantsche industrie-dagen hebben ook het oude mooie Brabc ntsche kapsel op den voorgrond gebracht. Boven een typisch Brabantsche kap, een Oirschotsche poffer, onderaan een poffer uit Nistelrode. HET GROOTE OUDERGELUK. Oudergeiluik, vadertrots en moedervreugde, wat is de mengeling van de vele en talrijke gaven die God als een belooning aan rechtgeaarde ouders wil schenken, toch on eindig groot. Het leven der Ouders kent z'n zorgen, z'n zware moeilijke dagen, en het drukkendst zijn wel die, waarin het -kind niets mag bespeuren van datgene -wat vader kwelt, wat Moeder in stilte doet weenen. Ze voelen bet zoo en dat vleiend mondje, die streelende handjes, kunnen het harte als was zoo week maken. 't Is een oongenblik van zoeitsten troost, maar tevens van innigst harte-wee, als men voor de liefkozing van het kind terwille van den kinderlach, z'n leed verbijten en de zucht versmoren moet. Doch dat sterkt, dat geeft kracht en menig kind heeft met al z'n onbevangenheid en een argelooze vraag meer bereikt en gesteund dan men vermoeden zou. In zulke dagen, is de Ouderliefde verwant aan heldenmoed, zij w-i-llen, zij mogen de zon. n-ige leventjes niet verduisteren, hun droomen en sprookjes niet in bittere realiteit doen ver- keeren. En 't is juist dit bewustzijn, dit Heiige Moe ten, dat hun energie ten hoogste opvoert, hun uithoudingsvermogen tot in 't oneindige rekt, om voor die kinderen alles te redden, te dra gen en te behouden. WU gewagen hier van de kleinsten in het ge zin, maar voor de grooteren die wel deeglijk al eigen opinie en kijk op de wereld hebben, is het wel eens goed in onzen tijd, die vol is van genotzucht en egoïsme hen te doen deelen in zorg en kommer. Vrees niet dat zij zich het al te zeer zullen aantrekken, zij bezitten het gulden optimisme der jeugd „dat alles terecht] komt". Zij hebben misschien een heel ander inzicht en geven U tevens een pracht kijk op hua flink, levensblij en sportief karakter, dat met U dragen, met U zorgen wil. Zij als llwe kinderen door U opgevoed, zul len begrijpen, dat hier voor hun jonge enthou siaste zielen een werkkring te vinden is, een doel om hun kracht en capaciteiten te toetsen In innige saam hoor igheid zullen zij edelmoe dig genoeg zijn eigen v-erlange-ns het zwijgen op te leggen, om U te steunen en d-e kleintjes die nog niets beseffen van de schaduwzijde des levens in hun vreugde en levensblijheid te be schermen. Uit dat "samen-dragen zal een meer dan men. schelijke liefde groeien van ouders tot kinderen en andersom, en die liefde zal geluk geven ook daar waar leed mocht dreigen. Maar er zijn wel deeglijk vele en sohoone da gen in het leven der Ouders, die met gulden letteren geschreven staan. Niet alieen de dagen van het groote geluk bij een voorspoedige geboorte, bij een eerste Heilige Communie, bij een welgeslaagd studie jaar, examen of promotie, een der schoonste dagen is dit wel van een verloving, een huwe lijk der kinderen. Koperen en zilveren bruiloft spreken van ver leden en toekomst. En eene verloving is wel eene die 't ouder hart innig en diep moet roeren. En geluk innig zonnig geluk omstraalt op zulke -dagen niet alleen het jong verloofd paar tje, het zijn eveneens de ouders, wier eenige wensch en streven is, het pad te effenen en bloemen te strooien, voor hun dierbare kinde ren. aohtige, rijke liefde wisten te geven. Want dit geluk Is een der Kronen op hun levensweg, op de opvoeding die zij hun kind gevormd en geboren uit hun innige, waar achtige, rijke liefde wisten te geven. HELLENEN. Op verzoek van mevr. v. H. te E. volgen hier onder eenige goede recepten voor het inmaken van tomaten; wanneer de aanwijzingen juist opgevolgd worden is mislukken uitgesloten Voor tomatenpuree worden de tomaten ge- wasschen, van de groene kelkblaadjes ontdaan, in stukken gesneden en daarna gedurende een half uurtje tot moes gekookt, waarbij af en toe geroerd moet worden om aanzetten te voorko men. Vervolgens wordt dit moes door een paar- deharen of rieten zeef gewreven en daarna on der roeren ingekookt tot de purée de verlangde dikte heeft. Dit duurt ongeveer uur, maar is ook afhankelijk van de soort tomaten: hoe dikker de purée is, hoe beter, daar ze dan beter houdbaar is. Daarna wordt de purée In de fleschjes gedaan, die 20 minuten zijn uitge kookt. Ze worden gesloten met kurken, die ook uitgekookt zijn (slechts 5 minuten). Druk deze kurken er stevig in, snijd ze gelijk af met de flesch en dompel ze in flesschenlak. Herhaal dit lakken, indien in het eerste laagje nog gaatjes voorkomen. Indien de purée voldoende dik is en de flesch jes behoorlijk steriel zijn. is het niet noodig, zooals wel gedaan wordt, om de purée in de flesschen met de kurk er los op nog een kwar tier te stereliseeren, en dan pas af te sluiten. Om heele tomaten in te maken, zgn. tomaten au jus, worden de gewasschen en van de groene kelkblaadjes ontdane tomaten in wijde fles schen geschikt. Deze flesschen moeten ook weer uitgekookt worden en afgekoeld voor de toma ten er in gaan, daar anders het velletje hier van zou springen. Er wordt dan zooveel koud water op de vruchten geschonken tot ze geheel onderstaan en gedurende 15 minuten gestere- liseerd op een temperatuur van 80 graden Celsius. Iedereen weet, dat komkommers koel en ver- frisschend zijn als ze koud opgedien-d worden, maar er zijn maar weinig menschen, die er aan denken om ze te koken. Ze zijn even lekker gekookt of gestoofd, en hieronder volgen een paar nieuwe manieren om ze klaar te maken, zoowel koud als warm. U moet ze zeker een» probeeren, nu de komkommers nog zoo volop te krijgen zijn. GEVULDE KOMKOMMER. 3 niet te groote komkommers, 200 gr. var kensgehakt of vleeschresten, peper, zout, noot- muscaat, 2 d.l., overgebleven jus en wat brood. Bereiding Schil de komkommers en snijd ze overlangs in tweeën. Neem er met een lepel het zaad uit en kook de halve komkommers gaar in water met zout, gedurende een half uur. Roer het gehakt in een steelpannetje op het vuur, tot het grijs ziet en dus gaar is. Ver meng het met wat broodkruimels en maak het af met peper en zout. Vul hiermee de halve komkommers. Leg ze in een vuurvasten scho tel, giet er wat bouillon of verdund bruin van jus op, bestrooi het met paneermeel en klontje» boter of vet van jus en laat den schotel in den oven 15 minuten stoven. Of wel leg de gevulde komkommers op een warmen schotel en overgiet ze met een dikke tomatensaus. KOMKOMMERSLABAKJES. Komkommer, mayonnaise, gekookte wortel tjes, erwtjes en aardapplen, wat gehakte peter selie. Bereiding Schil de komkommer en snijd ze in schijven die 5 c.M. hoog zijn. Haal het bin nenste gedeelte (het zaad) er uit. Hak de wor teltjes en aardappelen in kleine stukjes, ver meng ze met erwtjes en wat mayonnaise. Vul hiermee de komkommer-hakjes, giet er wat ma yonnaise over en strooi er wat peterselie op. GESTOOFDE KOMKOMMER. 4 flinke komkommers, 5 gr. zout, 2% d.L. melk of komkommernat of 2 d.L. komkommer- nat met d.L. azijn, 20 gr. bloem, 25 gr. boter. BereidingSchil de komkommers, snijd ze door, haal er het zaad uit en snijd ze dan in reepjes van 4 c.M. Kook ze gedurende 20 min. gaar in zoo weinig mogelijk water met wat zout. Laat ze op een vergiet uitlekken. Ver warm roerende de boter met de bloem, voeg hierbij langzamerhand onder goed roeren de melk of het nat of het mengsel van nat en azijn en laat in deze saus de komkommers nog een kwartiertje stoven. KOMKOMMER MET KAAS-SALADE. 1 komkommer, geraspte kaas, zout, peper, mayonnaise, gekookte biet of plakjes tomaat, sla. BereidingSchil de komkommer en snijd ze in dikke plakken. Haal er wat van het mid delste zaadgedeelte uit. Roer de geraspte kaas door de mayonnaise en maak het naar smaak af met peper en zout. Beleg een schotel met blaadjes sla, leg hierop plakken biet of to maat, en op elke plak een schijf komkommer. Hoop het kaasmengseltje op, op elke plak kom kommer, GEBAKKEN KOMKOMMER MET RIJST. 1 komkommer, wat overgebleven rijst, ons geraspte kaas, zout, peper en boter. Bereiding Schil de komkommer en snijd ze in de lengte doormidden. Haal het middelste er uit en vul het op met een mengsel van rijst, kaas en wat peper en zout. Bindt de helften op elkaar en bak ze met boter in een koekepan heel zachtjes gaar of laat ze gaar worden ln den oven. Snijdt ze dan in plakken en dien ze op geboterde toast of op ln boter gebakken brood. KOMKOMMERSOEP. 1 liter water of bouillon, 1 komkommer, 40 gr. bloem, 50 gr. boter, nootmuscaat, peper, zout, melk, ei, desverklezend gefruit brood. BereidingSchil de komkommer en trek er lange reepjes van met een sambaltrekker. Fruit deze met boter lichtgeel en kook het zaadge deelte met water of bouillon en zeef dit. Voeg bij de komkommer eerst de bloem en daarna onder roeren het vocht. Laat de soep eenigen tijd doorkoken. Maak ze af met kruiderijen en wat melk en geklopt ei. M. M. Weet U al, dat de jonge Parijsche schoonhe den zich bij de nieuwe marquesa's, napoleons en hoe ze meer mogen heeten, grijze of witte krulletjes laten aanbrengen om meer in stijl te zijn met dien der hoedjes? Die hoedjes zijn ook waarlijk, mits sober en van prima qualiteit, allerfijnst van stijl. Sommigen doen ongetwijfeld denken aan het sierlijk hoofddeksel van Roscane in Cyrano de Bergérac. Anderen gewagen van het dartel mingespeel der marquesa's ten tijde dat de gondoliere nog serenade's bracht voor het palazzo zijner ^aan- gebedene en zich met genoegen door adellijke rivalen liet doodsteken en doodbloeden aan den voet van haar balkon. Anderen doen denken aan het directoire-tijd perk. Waarlijk een modeshow van hoeden is een dwaaltocht door het rijk der oude romantiek. Een abonné uit den Haag was zoo vriende lijk ons volgend recept te zenden: Men neme een groote gave bloemkool, zet deze, na schoongemaakt te zijn, daags te voren in ruim wat-er, opdat de sterke lucht er af ga. Men kookt hem gaar geruimen tijd v-oor het gebruik en late hem koud worden. Dan wordt hij in kleine stukjes gesneden in een sla-kom gedaan met wat melk en azijn. Een poosje laten staan en even voor het gebruik er een gehakt uitje bijvoegen met een gesneden tomaat en, indien men ze heeft, één of twee koude aar dappels fijn gemaakt. Mayonnaise er over en gameeren met schijfjes el en tomaat. Het wordt volop tijd voor 'n practischen en confortabelen herfstmantel, die de novergang moet vormen naar onze warme wintermantels, straks als de koude Invalt. De stoffen voor de nieuwe mo dellen vertoonen een streven. naar een izoo sober m o gelijk effect, dat wil zeggen, dat men, als het eenigsztns moge-lijk Is, voor keur geeft aan ef fen boven fantasie- stoffen. Speciaal voor het ,,stads"-toi- let. Voor sport e-n reis zijn de fantasie- stoffen nog altijd erg gewild. In het laatste gen- re komen de diago nalen OP eerste plaats; zij hebben al lerlei aardige aspec ten. De echte Sehot- sohe stoffen komen veel minder in aan merking en 't tweed ls byna geheel op den achtergrond ge raakt. Oolk ruiten, maar dan met een sterk wegvloeiend effect ziet men veel. Het teekenlngtje biernaast geeft er een voorbeeld van. Het is een heel modern en oorspronkelijk model van een heel soepele en wollen stof in roe-sttint met dessins in kastanje. De lijn van het costuum is heel eenvoudig de rok is geheel recht, de mantel, drie-kwarts van. lengte, heeft ra-glan mouwen, ruime zakken en revers met grove piqflres afgelijnd. Daar in-tusscihen contrasten op het oogen blik nog sterk door de mode begunstigd wor den, kan men het ensemble opvroolijken met een sweater van een andere kleur, bijv. groen of kastanje. Voor dit model werd d-e eerst# kleur gekozen terwijl de knoopen en het lee ren ceintuur van de laatste tint zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10