HET KWAAD BESTRIJDEN, MAAR OOK HET GOEDE DOEN WIÊtÊÊÊÊÈÊÊÊÊÈÊm wam DER TROPENl Werken aan den opbouw van de Christelijke maatschappij EN KIND OOK DE JONGEREN ZULLEN HUN AANDEEL NEMEN IN DE LEIDING NOLENS' OPVOLGER. DINSDAG 15 SEPTEMBER 193Ï KATHOLIEKE TWEEDE KAMERCLUB. Prof. Aalberse voorzitter. CENTRAAL VERBAND DER ST. JOSEFGEZELLENVEREEN. Congres van seniores en commissarissen. TWEEDE DAG. iHMriliiÉMWll1 i 'li WETSONTWERP ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST. R. K. CHARITATIEVE VEREENIGING VOOR GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID. VOORKOMEN VAN ZWAKZINNIG HEID IN NOORD-BRABANT. DE TOESTAND IN OOST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN. LANDBOUWHOOGESCHOOLi Overdracht van het rectoraat. GEEN STAP DICHTER BIJ ELKAAR GEKOMEN EEN CONFERENTIE MET RESULTAAT EEN VOOR BEIDEN BEVREDI GENDE oplossing De Katholieke Tweede Kamerclub heeft giste ren vergaderd ter verkiezing van een voorzitter Jn de vacature, ontstaan door het overlijden van mgr. dr. Nolens. Met bijna algemeens stemmen werd tot voorzitter gekozen Prof. ar, P. J. M. Aalberse Het optreden van prof. mr. Aalberse als leider der Katholieke fractie in de Tweede Kamer zal niemand verbazen. Weinig na men werden zoo dikwijls genoemd als die van den oud-Minister, wanneer er over den eventueelen opvolger van wijlen Mgr. Nolens werd gesproken. De vox populi wees hem aan als den nieuwen leider. En wel zonder eenige ern stige mededinging, nu twee andere emi nente en ervaren katholieke krachten door hun bizondere ambten bij voorbaat schenen uitgeschakeld. Weinigen zullen den last van het leiderschap hebben verlangd; velen zullen in Aalberse den meest geschikten lastdrager zien. Aalberse moet wel een bijzondere persoon lijkheid zijn. Toen hij jong was, won hij het vertrouwen van den, in zijn laatste dagen niet zoo gemakkelijken Schaepman, die hem als zijn opvolger in de Kamer aanwees. En toen hij zelf een man op leeftijd was geworden, kon hij zich een der weinigen noemen, die zich niet alleen in het ver trouwen maar ook in de genegenheid van IJCt-vNolens mochten verheugen. Deze twee feiten omspannen niet alleen dit leven, maar zij teekenen het veel dui delijker dan veel woorden vermogen. Het karakter van Aalberse: zijn minister kamer heette bij de ambtenaren „de hemel" en bij zijn aftreden zag men het in Neder land nooit geziene feit: departementsambte naren, die hun scheidenden chef, een door hen zelf bereidwillig en onbaatzuchtig sa mengesteld relaas van zijn ministerieel werk aanboden in den vorm van een prachtig gedenkboek. Aalberse is jarenlang de leeraar geweest in den meest uitgebreiden zin: leeraar van geestelijken en leeken in zijn omvangrijk sociaal-theoretisch werk, in brochures, stu diën, het Katholiek Sociaal Weekblad en andere bladen; als hoogleeraar ook. Zijn veel bewogen en druk leven heeft hem een ervaring geschonken als weinigen: ervaring als student, ervaring als advocaat, ervaring als professor, ervaring als jour nalist, ervaring als organisator, ervaring als afgevaardigde, ervaring als minister.. Niemand is feilloos en ieder kan zich wel eens vergissen, en een zoo werkzaam man als Aalberse zal ook wel ooit hebben mis getast. Maar nooit heeft iemand getwijfeld aan zijn eerlijkheid, zijn trouw, zijn idealisme, zijn reine bedoelingen en offervaardigheid. Zich zelf heeft deze begaafde man nooit gezocht; maar hij heeft de achting verwor ven van allen ook een principieel tegen stander als Schaper legde openlijk getuige nis van die hoogachting af en zijn naam zal onsterflijk blijven in de geschiedenis der sociale wetgeving van Nederland, zoo als voor de mannen der wetenschap altijd van waarde blijven zal de merkwaardige rede met dat roerend slot, welke Aalberse uitsprak bij de vrijmaking van het Hooger Onderwijs. Het vertrouwen, wij mogen wel zeggen de genegenheid, waarmede dr. Nolens, vooral in zijn laatste levensmaanden mr. Aalberse vereerde, was als een stille wenk van den grooten zwijger aan zijn medestrijders in de Kamer. Moge de Katholieke fractie onder de lei ding van haar nieuwen voorzitter het werk van Schaepman en Nolens voortzetten tot heil van het vaderland en tot verheffing van het hoogere cultuurleven, dat in zoo ruime mate den invloed der staatkunde kan ondergaan. BOSCHRAAD. Bij gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en van Financiën is het landgoed van den heer A. Ledeboer te Almelo, gelegen tem Zuidwesten van Tubbergen van den verharden weg Almelo naar Tubbergen, aangemerkt als een landgoed, in den zin der natuuxschoonwet 1920. Het terrein beslaat een oppervlakte van on geveer 52 H.A. en bestaat voor het grootste gedeelte uit dennenbosch, waartusschen ver schillende loofhoutaoorten voorkomen. De bos- schen, waardoor wegen en paden voeren, wor den In het Noorden zeer fraai omzoomd door een uitgestrekt heideveld, waarin eem mooie waterplas ligt. Met uitzondering van de on- middelijke omgeving van het landhuis, is het terrein voor het pubidek opengesteld, mits dit is voorzien van kaarten, welke tegen betaling van i 0,15 verkrijgbaar zijn bij B. Kroeze, Al- jaeloscheweg, Tubbergen. Zaterdagmiddag om vijf uur Is in de groote zaal van het gebouw der St. Jozefsgezellen-ver- eeniging aan de Stadhouderskade te Amster dam het congres voor seniores en commissaris sen geopend. De opkomst was verrassend groot. Op het podium prijkte een versierd borstbeeld van den vader der St. Jozefsgezellenvereeniging. Kolping. De bijeenkomst werd geopend met een toe spraak van den heer Jan Hersbach, vice-voor- zitter van het Centraal Senioraat, waarin deze de oprichting der verschillende senioraten me moreerde. Nadat een der leden van het Amsterdamsche senioraat de aanwezigen had verwelkomd In de mirakelstad, werd medegedeeld, dat aan het congres wordt deelgenomen door 97 St. Jozefs- gezellenvereenigingen en 471 afgevaardigden. Ingekomen was naast een schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, een telegram van Mgr. Hürth, secretaris-generaal van de St. Jozefsgezellen- vereenigingen in Duitschland. Hierop was het woord aan den Zeereerw. pater P. C. Biesta O.P., die een inleiding hield over de godsdienstige taak der Gezellen- vereeniging. Inleiding van Pater Biesta O.P. Op een onlangs te Utrecht gehouden congres van Sobriëtas, aldus ving spr. aan, is door een der sprekers gezegd, dat de St.' Jozefsgezel len, hoewel zij in den eersten tijd van haar bestaan, de organisatie van de jongemannen heeft ter band genomen op een voor dien tijd geëigende wijze, voor den tegen- woordigen tijd eigenlijk ongeschikt is. Hiertegen kwam spr. op een zeer besliste wijze op. Neen, de St. Jozefsgezellenvereeniging is niet uit den tijd, haar werk, haar streven, haar doel, haar idealisme, haar middelen zijn evenzeer van dezen tijd als zij dat vroeger waren van een vroeger tijdvak. De taak van de St. Jozefsgezellenvereeniging is op de allereerste plaats een godsdienstige. Vader Kolping. zag, toen hij de plannen voor zijn vereeniging ontwierp, zeer wel in, dat het velen jongelieden mangelde aan voldoende gods- diestkennis. Men kon nu eenmaal niet voor iets ijveren, wanneer men het niet of niet vol doende kent. De groote vragen van den godsdienst worden tegenwoordig besproken in de fabrieken en de werkplaatsen, en het is dus noodzakelijk dat de gezellen goed beslagen ten ijs komen. Dat wil niet zeggen dat zij niets anders te doen heb ben dan bidden of preeken. Zij moeten ook stre ven naar verdieping van de kennis van den godsdienst en daarin moeten vooral de senio res de leden voorgaain. De leden der St. Jozefsgezellenvereeniging hebben de grootscfae taak om den arbeid, den handenarbeid in eere te herstellen en te herzien. Zij staan niet op het standpunt, dat hun stand de eenige is, die rechten kan doen gelden. Zij zien in den werkgever nog niet een loondief, die parasiteert op het werk van zijn onderge schikten, omdat zij weten dat ook de werkgever door God in zijn positie is geplaatst om op zijn wijze de zaligheid te bereiken. Maar zij heschouwen den arbeid ook niet als minder waardig. Zij schuwen den arbeid niet en voor ben is de naam van „zoon van een timmerman" nog een eeretitel. Het besef van dit alles moet allereerst levend zijn bij de seniores en com missarissen en door de laatsten bij de leden worden ingeprent. Daartoe mag hun taak zich echter niet be perken. Ook op bet terrein der ontspanning moet voortdurend contact bestaan tusschen hen en de gezellen. En dit moet zich niet alleen be palen tot de persoden der gezellen zelf, maar moet zich ook uitstrekken tot hun verloofden. Vaak komt bet voor, dat gezellen, wanneer zij zich verloven, de vereeniging verlaten. De oor zaak van dit betreurenswaardig verschijnsel schuilt vaak in het feit, dat men te weinig doet uitkomen, dat ook de aanwezigheid der ver loofden van de gezellen op sommige bijeenkom sten op prijs wordt gesteld. De functies van commissaris en senior zijn geen eere-posten. Want zij zijn voor alles de dragers van het Kolpings-program, dat zij ge heel en ai zelf moeten heieven. Moge dit congres, aldus besloot spreker, u opnieuw bezielen voor uw Kolpings-ideaal. Ver sterkt uw idealisme, door veelvuldig tot de H. Tafel te naderen, want een lange en moeilijke weg ligt nog voor u in dezen tijd, die geteis terd wordt door een zoo diepe moreele en maat schappelijke ontreddering. Ons retraiteiverk. Na een korte gedachten-wisseling over de rede van pater Biesta O.P., was bet woord aan den heer J. Sluyter, die een inleiding hield over „Ons retraitewerk". Wanneer wij, aldus spreker, beantwoorden moeten aan de eischen, die aan seniores en commissarissen worden gesteld, dan hebben wij daarvoor veel noodig. Het komt, ook in het gezellenwerk, niet zoo zeer aan op het woord als op de daad en het goede voorbeeld. Het is niet voldoende het kwaad te bestrijden, men moet ook bet goede doen. De wereld en de Kerk hebben vooral in dezen tijd behoefte aan mannen, die het goede doen en niet op de laatste plaats wordt dit ge vraagd van de leden, commissarissen en se niores der St. Jozefsgezellenvereeniging. Va der Kolping en praeses van Nispen om slechts enkele namen te noemen hebben aan bun volgelingen getoond, hoe zij moeten leven. Doch wanneer zij deze voorbeelden in practijk willen brengen, moeten zij daarvoor de hulp zoeken in geestelijke oefeningen. Daar onder nemen de retraites een zeer belangrijke plaats in. Spreker gaf ten slotte enkele practische aan wijzingen betreffende het organiseeren van 't retraitewerk in de St. Jozefsgezellenvereeni ging.. Hierop werd de eèrste congres-bijeenkomst gesloten met bet Kolpingslied. Om half negen vertrok voor het gebouw aan de Stadhouderskade een fakkel-optocht, waar aan de Amsterdamsche gezellen deelnamen. In een opgewekt marschtempo trokken de gezellen door Amsterdam's straten. In den hel deren herfstavond maakte het flakkerend schijnsel der toortsen een prachtig effect en talloos velen schaarden zich langs den weg om den stoet te zien voorbijtrekken. De tweede dag van het congres voor Senio res en Commissarissen dér St. Jozefsgezellen- vereenging, werd begonnen met een plechtige hoogmis in de St. Hubertuskapel. Deze H. Mis werd opgedragen door den Centraal praeses den zeereerw. heer J. Th. van Galen, met as sistentie van éen weieerw. pater L. Oorsprong O.P. en Prof. de Bont, respectievelijk als dia ken en subdiaken. Allen naderden onder de H. Mis tot de H. Tafel. Omstreeks elf uur werd in de groote zaal een gemeenschappelijk ontbijt georganiseerd. Te kwart over twaalf kon daarop de middag vergadering een aanvang nemen onder voor zitterschap van den heer Jan Eyckelhof uit 's Gravemhage. Deze opende de bijeenkomst met den Kolpingsgroet en hield vervolgens een korte toespraak waarin hij kernachtig het groote n:ut van het congres uiteenzette en voor al dank bracht aan den zeereerw. heer J. Th. v. Galen, den Centraal praeses:. Een uitbundig applaus uit de vergadering bewees hoezeer de voorzitter aller gevoelen had vertolkt. Daarop was het woord aan den heer Jan Hersbach, senior van Rotterdam I, die een in leiding hield over de sociale t^ak der St. Jo zefsgezellenvereeniging. Inleiding J. Hersbach. De gezellenvereeniging, aldus spr., is een bij uitstek katholiek sociale organisatie. Zij richt zich vooral tot den jongen werkman, dien zij wil opvoeden in den Christelijk socialen geest, hem wil zij beschaven en ontwikkelen, bij hem wil zij den gemeenschapszin versterken en hem op deze wijze vormen tot een degelijk karakter, een degelijk vakman, een degelijk burger en een degelijk huisvader. Uiteraard is de gezel lenvereeniging een standsorganisatie. De eco nomische en de politieke kanten van het so ciale vraagstuk laat zij ter behartiging over aan de katholieke vakorganisaties en de R. K. Staatspartij. Al beperkt zij zich dus tot de per soonlijke sociale belangen van haar leden, zij tracht bij de laatsten ook belangstelling te wekken voor de andere kanten van het sociale vraagstuk en bevordert daarom het lidmaat schap van vakorganisatie en kiesvereeniging. Onverbreekbaar verband legt de vreeniging tusschen Kerk en maatschappij en neutrali seert daardoor gevaarlijke socialistische en communistische invloeden. Door dit opvoedingswerk is zij er in ge slaagd de élite van den werkmansstand op te fcweeken, in ideëel en in technisch opzicht. Want de vereeniging begrijpt, dat het niet mo gelijk is liefde voor het beroep aan te kwee ken, wanneer grondige vakkennis niet of in onvoldoende mate aanwezig is. Daarom be vordert zij bet vakonderwijs en vormt zoodoen de rasechte sociale werklieden. Ook in wetenschappelijk opzicht moeten de gezellen sociaal ontwikkeld zijn. Zij moeten kennis bezitten van de katholieke opvatting van het sociale vraagstuk, opdat zij, waar noo dig, zelfstandig kunnen optreden en bandelen. Daarom organiseert de vereeniging speciale cursussen over dit onderwerp die door den praeses worden geleld. Ook de onderafdeelingen dragen direct bij tot de vorming van den gezel, door een alge- meene ontwikkeling van geestes- en lichaams- giaven. Zoo werkt dus alles in de St. Jozefsge zellenvereeniging mee om de leden tot socia le werkers op te voeden. Door het lidmaatschap der geaeUenvereenl- ging werken de gezellen derhalve mede om den opbouw van de Christelijke maatschappij. Het is echter niet voldoende wanneer zij in eigen kring sociaal gevormd worden zij moe ten ook uitkomen voor 'hun sociale overtuiging en deze aan anderen mededeelen. Zij moeten leekenapostelen zijn, allereerst in eigen veT- eenigingsverband, maar daarnaast ook op hun werk. Naar buiten moeten zij demonstreeren, gezamenlijk en enthousiast en behulpzaam zijn bij elk sociaal werk. Gij gaat thans naar uw eigen vereenigin- gen terug in de steden en op het platte land. God verwacht veel van U, weet dus ook veel aan God te geven. Hebt moed en durf en hei lige liefde voor uw vereeniging en beseft voor al dit eene: Gij moet voor de vereeniging ztjn, wat de vereeniging is voor u. Nadat de heer Hersbach zijn Melding be ëindigd had, was het woord aan den Zeereerw. heer Rector Th. Boonekamp, die de cultureele taak der St. Josephgezellenvereeniging zou be lichten. Inleiding rector Th. Boonekamp. Geen enkele vereeniging aldus de inleider, heeft het program van de sociale en godsdien stige vorming van den jongen man zoo dui delijk en doeltreffend geproclameerd ais de St. Joeepbgetzellenvereeniging. Daarna beoogt deze echter ook de cultureele opvoeding van haar leden en streeft aldus naar de belichting van de volle menschelijke persoonlijkheid. Dit Is niet toevallig. De groote voormannen der St. Jozefsgeaellen- beweging hebben dit uiwixuikeiyk zoo gewild. Vader Kolping en om in eigen kring te blijven, praeses van Nispen, deden alle moeite om hun volgelingen ook in cultureel opzicht te scholen Allereerste wijdt de vereeniging zich aan de godsdienstige opvoeding van den jeugdigen mensch, maar daarnaast houdt zij er rekening mede, dat de mensch niet alleen geest is, doch ook een stoffelijken kant bezit. Daaruit vloeit de verplichting tot arbeid voort en uit eindelijk ook de arbeidsiverdeeling. De arbeids verdeeüng doet de onderscheidene beroepen ontstaan, en niet hij. die in alle- beroepen een leerling is, maar hij, die in een bepaald beroep een meester is, benadert Gods het meest. Daar om tracht de gezellenvereeniging haar leden door voortgezet en vakonderwijs tot meesters in hun beroep te maken. Het Kolpingsideaal is dus beroeps ideaal in middeleeuwschen geest. In het hart van vele jonge gezellen schuilt bijna onbewust een zuiver stijlgevoel. Dit stijlgevoel moet worden ontwikkeld in de St. Jozefsgezellenvereeniging, opdat de jonge man nen eerlang ook bulten de vereeniging, in bun eigen huiselijfcen kring daar blijk van geven. Het is de prachtige taak dier gezeUenvereeni ging om haar leden de schoonheid te doen kennen, want de schoonheid behoort, zooals Charles Baudelaire heeft gezegd tot het trans cendentale, het metaphysieke, het bovennatuur Iijke zij verheft onze ziel boven het geschapene. Over de beide inleidingen werd uitvoerig gediscussieerd. Onder toejuichingen, die aan groeiden tot een ovatie, nam de centraal prae ses, de zeereerw. heer J. Th. v. Galen daarop achter het spreekgestoelte plaats om het slot woord uit te spreken. „Dragers van de toekomst". Meer en meer wordt het duidelijk, aldus spr dat de jongeren ook in de gezel len vereen'- ging hun aandeel zullen nemen in de leiding. Maar zijt gij ook inderdaad klaar om die taak te aanvaarden en te vervullen? Wij leven' in een tijd, waarin veel critdeK wordt geleverd op oudere generaties. Overal gist en koekt het. De vorming van kinderrepu- 'blieken in Duitschland, van de jeugdorganisa ties in ons eigen land bewijst het bestaan van de gedachte om zelf werkzaamheid bij onze jeugd. De St. Jozefsgezellen vormen bij voor keur de jongeren uit den werkenden stand. Wij moeten ipns de vraag stellen of wij wel de gaheele massa van jongeren rond ons heen verzameld hebben en zoo dit nog niet het ge val is, moeten wij met alle middelen, waarover wij beschikken, trachten ze in onzen kring te tre.'kiken. Na deze geestdriftige toespraak, welke ge volgd werd door een daverend en mi nuten lang applaus, werd het congres gesloten met het gebed voor de zalig verklaring van vader Kolping. Voor het laatst vereenigden zich de con gressisten aan het diner in het coöperatief restaurant aan het Molenpad: Nog diep onder den indruk van het gehoorde, begaven zich de deelnemers daarna naar hun woonplaatsen. Het prachtige, geestdriftige en schitterend geslaagde congres der St. Jozefs gezellenvereeniging was ten einde. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL De opening van het 5e studiejaar Maandag zal ter opening van het vijfde stu diejaar om half 11 een H. Mis worden opgedra gen in de St. Jozefkerk te Ttilburg en zal om 14 uur de Rector-Magnificus verslag uitbren gen over het afgeloopen jaar en het rectoraat overdragen aan prof. mr. E. Gimbrère. R. K. LEERGANGEN De opening van het 20e studiejaar Zaterdag wordt het 20e studiejaar der R. K. Leergangen geopend met een plechtige H. Mis om 10 uur in de St Jozefkerk teTilburg, waarna de Rector om 11.15 uur in het Audito rium van het Conservatorium (Bossclieweg 142) verslag zal geven van het werk der Leergan gen in het studiejaar 1930-1931. Vervolgens zal mej. dr. Jaooba Hol een openbare les houden over: Oude en Nieuwe opvattingen, over bet ontstaan der gebergten. De Memorie van Antwoord zou heden verschijnen. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat de Memorie van Antwoord op het Wetsontwerp inzake den economischen voorlichtingsdienst beden zal verschijnen. Eerste algemeene vergadering. Gisterenmorgen werd in bet hotel Terminus te Utrecht de eerste algemeene vergadering ge houden van de R. K. Charitatieve vereeniging voor geestelijke volksgezondheid gehouden. In een ochtendvergadering, die niet voor de pers toegankelijk was, werd bet huishoudelijk regle ment vastgesteld en een voorstel tot bestuurs- uitbreiding besproken. In den middag werd een openbare vergade ring gehouden, welke door afwezigheid van den voorzitter, mr. J. R. van Scbaik, door mgr. prof. dr. Hoogveld werd geopend. In zijn openingswoord wees deze er op, dat het nood zakelijk is, dat iedere vereeniging, <üe werkt op het gebied van de geestelijke volksgezond heid, tot deze charitatieve behoort toe te treden. In den loop van het jaar zal de verdere organisatie van de vereeniging over het ge- heele land ter hand worden genomen. Vervolgens werd het woord gevoerd door Pater Paschasius O.M.C., die een inleiding hield over de samenwerking tusschen priester, ge neesheer en opvoeder. De heer H. M. C. Jansen, psychiater te Vught, verkreeg vervolgens bet woord, ten einde enkele mededeelingen te doen omtrent zijn ervaringen met de consultatiebureaus voor geestelijke volksgezondheid in Noord- Brabant. Spr. wees allereerst op de waarde van de R. K. charitatieve vereeniging, die samenwerking als doel heeft. Dr. Jansen weidde vervolgens uitvoerig uit over eenige door hem aangehaalde voorbeelden, besprak enkele der meest karakteristieke be slissingen, en wees tevens op de absoluut noodi-gie samenwerking. Met een opwekkend woord sloot prof. Hoog veld de bijeenkomst. Onderzoek vanwege de Prov. Commissie voor zwakzinnigenzorg. De Provinciale Commissie voor Zwakzinni genzorg in Noord-B rabanit, opgericht op initia tief van de afdeeling N.-Brabant van de ver eeniging van Nederlandsche gemeenten, met als voorzitter dr. C. T. Kortenhorst te Vught en als secretaris G. A. E. Christ te Udenhout, terwijl als leden zijn toegetreden vertegenwoor digers van liet Kijks- zoowel aTs liet Bijzonder schooltoezicht op het lager onderwijs, verschil lende burgemeesters en statenleden der Pro vincie, met meerdere deskundigen op onder wijsgebied, heeft een omvangrijk onderzoek voorgenomen, naar het voorkomen van zwak zinnigen (aard en omvang) in N.-Brabant, zoo als dat in Engeland is verricht door dr. Lewis. Dit onderzoek is opgedragen kunnen worden, nadat verscheidene vereenigingen en besturen subsidie's hebben toegezegd, aan dr. Koenen psychiater aan het gesticht „Voorburg" te Vuglxt. Dit zal de eerste maal zijn, dat in Ne derland op uitgebreide schaal voor een gelieele provincie dergelijk wetenschappelijk onderzoek ter hand wordt genomen. Bedoeling van dezen arbeid is, dat de Com missie 'n vaste basis krijgt voor baar verdere pogingen om het zwakzinnigen-vraagstuk zoo goed mogelijk mede te helpen oplossen. Concurrentie van Belgische arbeiders. Men me-ldt ons: Door de slechte prijzen van het vlas (er is in dit product momenteel nagenoeg geen han del) ligt de geheele vlas-industrie te Koe wacht en omgeving zoo goed als geheel stil. Talrijke gezinshoofden zijn daardoor werkloos geworden en zonder inkomen. Door de landbouwers in deze streek wordt zoo goed als geen persoonlijk arbeidscontract meer gesloten, maar bet werk opgedragen aan de voormannen der groote „kooien", die van boer tot boer rondgaan. De bazen dier „kooien" nemen in den regel per gemet aan en betalen de arbeiders in dag loon uit, op die wijze voor zich een winst makende. Thans wordt in de kooien 1-25 per dag verdiend, waarvoor een volle dag zwaar werk wordt vereisoht, zooals aardappel- rooien, enz. De boeren besteden dan ook maar 20 tot 25 per gemet voor aardappeiirooien, wat vo rig jaar nog 50 tot 60 per gemet vorderde. Mon wijt de lage loonen voornamelijk aan het groote aanlbod van Belgische arbeiders, die steeds trachten beneden het geldende dagloon aan het werk te komen. Gisteren heeft de aftredende Rector-Magnifi cus der Land'boiuwhoogeschool te Wageningen, prof. Ir. M. F. Visser, 'het rectoraat overgedra gen aan zijn opvolger, prof. Ir. J. H. Thai Lar- sen en daarbij een rede gehouden over het Stu diejaar 19301931. De centraal-praeses rector van Galen te midden der andere bestuursleden op het congres van het Centraal Verband der St. JosephgeseUen-vereeniging. HET VERNIEUWEN VAN RIJBEWIJZEN. De aandacht van houders van rijbewijzen in Zuid-Holland wordt er nogmaals op ge vestigd, dat de geldigheidsduur der bewijzen afgegeven ingevolge de bepalingen der Motor en Rijwielwet, is gesteld op twee jaar n& datum van uitgifte, betgeen ook op de thans geldende^ rijbewijzen staat vermeld. De benoodigde aanvraagformulieren voor bet vernieuwen dier bewijzen zijn verkrijgbaar op de secretarie van de plaats hunner inwo ning (voor Rotterdam op het hoofdbureau van Politie) tegen betaling der leges ad 1. Tevens wordt er met nadruk op gewezen, dat het ten zeerste aanbeveling verdient de formulieren in te zenden plm. 14 dagen,, vóór dat de geldigheidsduur van het rijbewijs zal zijn veretreken teneinde tijdig in het bezit te geraken van een vernieuwd, rijbewijs. In ons nummer van hedenavond maken wij een aanvang met een nieuw feuilleton: een kind der tropen. Het verhaal speelt zich af op Ceylon, het land met zijn vruchtbare plantages, zijn onvergelijkelijk natuurschoon vooral en met zijn oude, rijke historie. De hoofdpersoon is van moederszijde afstammelinge van een volk, welks geschiedenis tot in den tijd van sagen en legenden terugvoert; 't is die afkomst en een opvoeding, welke alleen het verstand, niet het hart gold, die haar in haar onafhankelijk heid haar grootisten rijkdom doen zien en die zoo tot een conflict voeren waarvoor slechts één bevredigende oplossing schijnt te zijn. NEDERLANDSCHE BISSCHOPPEN IN MONGOLIË. Mgr. Frederix en Mgr. Hoogers gaan heen. Naar het Hgz. verneemt, heeft Z. H. Exc, Mgr. G. Frederix ontslag genomen als aposto lisch vicaris van Ning-hia (China) provincie Kansoe. Mgr. Frederix behoort tot de missie, congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut-Sparrendaal). Mgr. Frederix werd in 1866 te Afferden (Limb), geboren, in 1892 priester gewijd en vertrok het jaar daarop reeds naar de missie van Mongolië. In 1920 werd hij door den H. Stoel benoemd tot .bis schop van Tagasti en apost.-vicaris van Ning- hia en werd in hetzelfde jaar tot bisschop ge wijd door Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, in de kathedraal van Roermond. Ook Mgr. Jos. Hoogers, apostolisch prefect van Ta-Toeng, in de provincie Noord-Chansi, die tot dezelfde congregatie behoort, heeft ont. slag genomen. Mgr. Hoogers werd geboren iu 1867, priester gewijd in 1891. In betzelfde jaar vertrok hij naar de missie van Mongolië. Ia 1923 werd bij benoemd tot apostolisch prefect. In de missie van Mongolië is thans nog slechts één Nederlandsche bisschop n.l. Mgr. C. Abels, apostolisch-vicaris van Oost Mongolië oi Jehol. HET LANDBOUWCONFLICT IN DRENTE. Op de onder leidiiugwan den Rijksbemiddelaar den beer J. B. Westerdijk, ten gemeentehuize te Assen, gehouden vergadering van de besturen van de landarbeiders en werkgeversorganisaties in het landbouwbedrijf der beide Exloermond en de Valthermond, hebben de werkgevers zich op het standpunt gesteld dat de staking kon worden opgeheven, wanneer de arbeiders zich bereid verklaarden aan hun leden aan te be velen met een loonsverlaging van 8 pCt. voor de accoordloonen genoegen te nemen. De werk. gevers verklaarden zich daartoe bereid. De arbeiders meenden dat de werkgevers, die voor drie weken het door de arbeiders aangenomen voorstel van den burgemeester van Odoorn, in. houdende een loonsverlaging van 6 pCt. voor het accoordwerk, hebben verworpen, thans met een voorstel moesten komen om op de basis van dat voorstel de staking op te beffen .De arbeidersbesturen waren dan bereid dat voor. stel nogmaals bij hun leden aan te bevelen. De werkgevers waren hiertoe niet bereid, maar waren wel te vinden, om over het voorstel van een verlaging van 8 pCt. Maandag een beslis sing van de leden uit te lokken en die aan •de arbeiders bekend te maken, voor de leden een beslissing gingen nemen, zoo dat de arbei. ders de kans niet meer beliepen over een voor. stel te stemmen dat door de werkgevers ver. worpen zou kunnen worden. Op de vraag van den Rijksbemiddelaar aan partijen, of zij be- reid waren een door hem te doen voorstel om de staking op te beffen op de basis van 7 pCt. verlaging voor do accoordloonen, gaven de werkgevers een weigerend antwoord, waarop de Rijksbemiddelaar verklaarde geen voorstel te zullen doen en de vergadering sloot, zonder dat partijen, een stap dichter bij elkaar zijn gekomen. De staking duurt dus onveranderd voort. ARBEIDSKWESTIE (jiPGELOST. Begin Juni werd door de directie der N.V. De Wit's Dekenindustrie te Helmond op haxfl fabriek te Geldrop een loonsverlaging inge voerd. Deze verlaging bedroeg voor een gedeelte van- het personeel 15 pet. Na bezwaren van werknemerszijde werd met het bestuur van de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de textiel nijverheid geconfereerd en dit leidde tot het resultaat, dat de loonsverlaging voorloswg werd teruggenomen en een commissie van on derzoek werd ingesteld, waar-van pr«- Kaag te Tilburg het onpartijdig vo'°rZ1 üaP aanvaardde. Deze commissie heeft tn s haar rapport uitgebracht, dat in „H<* Hbog Am- bacht" in hoofdzaken gepubliceer t. er- laging van de stukloonen rvord gegrond genoemd en verder worden m bet rapport eenige kleinere wijzigingen aanbevolen wat werkverdeeling enz. betreft. STAKING OPGEHEVEN. Van de zijde van het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Personeel in de Voedings bedrijven wordt ons medegedeeld, dat de sta king bij de N.V. Vleeschwaren- en Conserven- fabriek' v. h. Dam en Co. te De Leek, met ingang van 14 dezer ia opgeheven. Door over- leg zijn hoofdbestuur en directie tot een voor belden bevredigende oplossing gekomen. Het werk wordt door allen, zonder uitzondering, .hervat. UITVOERING ziektewet. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het fonds, bedoeld in artikel 123 der Ziektewet (prophylaxefonds) zijn werkzaamheden aan gevangen. In de vergadering heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid eenige richtlijnen genoemd en zijn beste wenscben uitgesproken voor de werkzaamheden van het bestuur. De voorbereiding van bijzondere punten wer4 in handen gelegd van enkele subcommissie^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6