FEUILLETON fi^^EEN KIND DERTROPENÖS g^Jg=2S CH- sJi SPORT EN SPEL LUCHTVAART Grove schuld door nalatig heid bewezen geacht DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA HET AUTOBUS-ONGELUK TE BLERICK. ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART. Mr. P. W. DE KONING VOORLOOPIG NED. ELFTAL. DE OCEAANVLUCHT VAN JOHANSEN EN RODY. MARKTBERICHTEN. A. VON LANKA. WOENSDAG, 16 SEPTEMBER. Huizen (298 M.,,100* K.H.) CgramI: pft-'rSh 10Gfê sffsopr'aTn)1 j 12.Z (piano)8 4 30-4-45 gramofoonjl., 5— kinderuur, (pano) Grasland in herfst en winter", 7— Onderwiisf°nds binnenvaart, 7.30 politieber., 7 45 nrof dr. A. v. Veldhuizen; persberichten van het Ned'. Chr. Persbureau; 8.— orkest, m.m.v. To v d. Sluvs (sopraan), 910 carillonbespeling door J Vincent, 10.orkest, na afloop Vaz Dias en tot'11-30 gramofoonpl. Hilversum (1875 M., 160 K.H.) Uitsl. V. A. R. A.-uitzending. 6.457 en 7.307.45 gymnastiek- les, 8-gramofoonpl., 10.15 Onze keuken door P. J. Kers, 11.— Meyer Smeer (zang) en Joh. Jong (piano), 11.lo causerie, 11.35 vervolg zang en piano, 11-50 gramofoonpl., 12.— V. A. R. A.-septet. en gramofoonpl.; 2.15 K. de Boer: Crisis-gedach ten: 2.30 voor de kinderen, 3.30 Maak het zelf, door mevr. C. Schaake-Verko-zen, 4.25 gramo foonpl., 4.30 voor de kinderen. 6.— V. A. R. A.- orkest o.l.v. H. de Groot; voordracht; 8. Operette „Der Zigeunerbaron" van Joh. Strausz door het Mainzener Operette Gezelschap m.m.v. utr. Sted. Orkest. Leiding Ad. Kienzl, 11— Vaz ias, 11.1512 gramofoonpl. Daventry (1554 M., 193 K.H.) 11.05—11.20 lezing, 12.20 orgelspel, 1.05 gramofoonpl., 2.05 2.50 D. Glover (sopraan), V. Batley (bas), W. Busch (piano), 3.50 orkest, Gazd de Kresz (viool), 5.05 orgelspel, 5.35 kinderuurtje, 6.20 nieuwsber., 5.50 zang, 7.10 lezingen, 8.20 „The Cousin from Nowhere", muzikaal blyspel van F. Thompson, 10berichten, 10.20 lezing, 10.35 orkest, 11.20— 12.20 dansmuziek. P a r ij s („Radio Paris" 1725 M„ 174 K.H.). 8.05, 12.50 en 6.50 gramofoonpl., 8.20 „Tannhauser", (gramofoonpl.). Langenberg (473 M., 634 K.H.) 7.25-8.20, 11—-12.05 en 12.20 gramofoonpl., 1.252.50 orkest, 5.206.20 solisten, 8.20 orkest, 9.10 concert en toe maak, daarna berichten en tot 11.20 orkest, 11.20 12.20 gramofoonpl. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.). 12.28—1.35 0l-ltest, 3.205.20 orkest, en voordracht, 5.20—5.50 f^mofoonpl., 8.358.50 zang, 9.10—10 en 10.40 11-25 orkest. Brussel (508.5 M„ 590 K.H.) 5.20 dansmuziek, 5-5o gramofoonpl., 8.20 viool, 8.50 gramofoonpl., 8-20 dansmuziek. - (338.2 M„ 887 K.H.). 5.20 en 6.50 gramofoonpl., °-20 militaire muziek, 9.40 gramofoonpl., 10 vervolg Militaire muziek. Zee sen (1635 M., 1035 K.H.) Ca. 7—7.50 gra mofoonpl., 9.20 en 10.30 schooluitzending, 10.55 en J2.20 berichten; hierna gramofoonpl., 1.152.20 berichten, 2.303.05 gramofoonpl., 3.05—4.50 le ningen, 4.50—5.50 concert, 5.507.50 lezingen, 7.50 poneert, 9.30 Symphonieconcert, 10.35 berichten; «aarna tot 112.50 Tziganermuziek uit Boedapest. Het 10-jarigbestaan van het Onderwijs fonds voor de binnenvaart viel samen mei de in dienst stelling van het instructie vaartuig „Prinses Juliana" De vertegen woordiger der Koningin, N. A. Rost van Tonningen neemt afscheid van den heer De Jong, directeur van het Onderwijsfonds. Verzuim door een al» 't ware aangeboren roekeloosheid De baanwachteres voor het Bossche Gerechtshof. Het gerechtshof te 's Hertogenbosoh heeft gisteren de strafzaak behandeld tegen de baan wachter-es mej E. te Blerick terzake van het spoorwegongeluk te Bierick waarbij 5 personen het leven verloren en meerdere zwaar gewond wer-deü. De rechtbank te Roermond had haar veroor deeld tot een maand hechtenis. Verd. en het O.M. gingen in hooger beroep. Verd. verklaarde, dat zij meende geen schuld te hebben. Zij moest volgens h-e-t voorschrift drie minuten voor het passeeren van den trein den boom sluiten, doch had het kloksein niet gehoord, alhoewel zij bij den wachtpost in afwachting zat Plotseling kwam de trein aan en verdachte werd duizelig, zoodat zij van de ramp niets heeft waargenomen. Zij heeft ook geen telefoon aan den wachtpost en weet daar om ook geen raad. als er mist is of ander ge vaar dreigt De heer F. Wijnmalen inspecte-ur N. S. te Maastricht deskundige, kon wegens ziekte niet verschijnen. De opperwachtmeester der Marechaussee F. Hulsmans deelde o.m. mede, dat verd. hom be kend had te laat te zijn gekomen; zij had hem niet gezegd, dat zij duizelig was geworden. De heer H. van Berkel, ingenieur van weg en wer ken te Nijmegen beschreef de taak der baan wachteres, indien de chauffeur Wiefering, be stuurder der autobus had opgelet, dan zou hij volgens getuige van dichtbij den trein hebben zien aankomen. Get. erkende, dat uitzicht naar de verte er niet zoo goed is, maar de seinklok is er om te waarschuwen, al kan de wachte-re® niet naar de verte uitzien. Zij had echter overplaatsing gevraagd naar een post, die meer uitzicht geeft. Zij kan zich niet beroepen op zorgen voor een groot gezin, want zij had voor hulp in de huis houding een groote dochter thuis. Verd. is na latig geweest, doch er wordt met dergelijke be ambten nogal consideratie gebruikt, omdat er anders geen beambten zouden te vinden zijn om dergelijk werk te doen. Bij klachten veront schuldigde zij zich steeds, dat de seinklok niet in orde of iets anders niet in den haak was. De vrouw en haar man waren beiden niet accu raat. Op den dag van het ongeluk mankeerde er aan de klok niets en vaststaat dat het sein gegeven is. De verdediger las een briefje van den dokter voor waarin overplaatsing der vrouw en een lichtere dienst werd gevraagd op grond, dat zij op het punt stond moeder te worden van het 15e kind. Getuige Van Berckel was dit bekend, ook be vestigde hij, dat de vrouw hij haar zilveren jubilé als baanwachteres 1 December 1929 met de ge-lulrwe-ns-chen der Directie tevens een gra tificatie had ontvangen. Dit is niets bijzonders. Het niet toekennen der gratificatie zou als een straf moeten worden beschouwd. Nadat het Hof kennis heeft genomen van de voorschriften over het sluiten der boomen en de schriftelijke verklaring van den deskundige Wynmalen te Maastricht, deelt de Stations ambtenaar J. van Laanen te Blerick mee dat hij op tijd het kloksein heeft gegeven en dit op verschillende stations en wachtposten is waar genomen. De chauffeur J. A. Wiefering verklaarde, dat er in zijn autobus 22 personen zaten, wat de President deed opmerken, dat ook getuige schuld had omdat hij maar 19 personen mocht vervoeren en er twee naast hem zaten. Getuige ontkende alle schuld de personen naast hem hinderden hem niet; lastig was ech ter, dat de ruiten van de bus bes-lagen waren. Getuige had al zijn aandacht noodig, om een bus te passeer en, toen spoedig daarop het on geluk plaats had. Hij ontkent, dat ih de bus een persoon op een kistje zat. Alle zitplaatsen waren bezet, er waren niet te veel passagiers. Hij weet niet alles meer, wat de machinist van den trein heeft gezegd. Op de vraag, waarom hij als chauffeur ontslagen was, antwoordde getuige, dat hij na het ongeluk niet meer durfde rijden. De machinist van den trein J. van Heukelom verklaarde nog uit alle macht geremd» te heb ben, maar het ongeluk was niet meer te voor komen. Een teeken was hem niet gegeven; hij heeft nog een stoot met de fluit gegeven maar kon in 2% seconde niet méér doen. De caféhoud-ster Engels Janssen te Grubben vorst ontkent, dat zij haat of afkeer tegen de baanwachteres heeft. Wat over haar verhou ding tot deze vrouw is gezegd is onwaarheid. De wegopzichter A. Klein te Grubbenvorst verklaarde, dat het seinhuisje en de klok be slist in orde waren. De vrouw had den dienst vaak slecht verricht en straf gekregen; zij klaagde den laatsten tijd over de gevolgen van den vordere.nden leeftijd, hij had daarover niet gerapporteerd, daar de vrouw daarvoor maar naar den dokter moest gaan. De wegwerker J. Linders te Grubbenvorst heeft op tijd het sein gehoord. Toen het onge luk gebeurde, kwam getuige aa-nloopen; de vrouw stond buiten en was erg van streek. Haar man had hem gezegd, dat de vrouw naar buiten liep toén de trein kwam. On middellijk daarna gebeurde het ongeluk. Nim mer heeft getuige gehoord dat de vrouw tijdens het gebeurde al buiten stond. Aan de deur gekomen, zag zij de botsing, liet een schreeuw en wist verder van niets; die lezing heeft ge tuige steeds gehoord. Getuige A. Janssen,arts te Venlo had wel eens klachten gehad over ongesteldheid der vrouw, doch zij was geschikt voor den dienst. Dr. Meuleman te Heerlen getuige a dechar ge, die den gezondheidstoestand der vrouw had onderzocht, had stoornissen geconstateerd bij de vrouw, die door de geboorten van zooveel kinderen niet de kracht had zoo'n zwaar werk te doen als van haar gevergd werd. Getuige acht het onverantwoordelijk de vrouw met dat werk te belasten. Hiermede is het getuigenverhoor afgeloo pen en de zitting wordt geschorst. In de voortgezette zitting van het Gerechts hof te 's Hertogenbosch was na de pauze het woord aan den advocaat-generaal voor het hou den van zijn requisitoir. Hij betoogde dat op juridische gronden het vonnis moet worden vernietigd. Verdachte kan niet worden aansprakelijk gesteld voor den dood van een der personen, gelijk ook de recht bank aannam. Spr. acht echter de grove schuld door nalatigheid van verdachte bewezen. Het is onaannemelijk, dat zij het kloksein niet heeft gehoord. Verdachte is schuldig aan ver. zuim, niet gepleegd als gevolg van ziekte of ongesteldheid, doch door een als 't ware aan geboren roekeloosheid. De straf daarvoor door de rechtbank opgelegd, acht spreker niet te hoog gesteld. Sp-r. eiecht een maand hechtenis. De verdediger mr. Nederveen Roermond daarna het woord nemend betoogde dat ver dachte door duizeling overvallen kan zijn, toen zij opstond om haar plicht te gaan doen. Vol. gens dr. Meuleman kon de toestand der vrouw vaak duizelingen ten gevolge hebben. De schijn is er, dat de verdachte onwaarheid spreekt door te 'beweren, dat zij naar buiten ging, doch zoover niet kwam. Twee getuigen hebben haar evenwel buiten zien staan. Daar alles uit de verte werd gade-geslagen zijn de verklaringen twijfelachtig. Met moeite slechts beeft de spoorwegdirectie toegegeven èn spre ker is daarover verbitterd, dat de vrouw reeds een tijd voor het ongeluk heeft te kennen ge geven, te zwak te zijn voor het waarnemen van haar zwaren post. De directie houdt haar eigen fouten achterbaks en laat de vrouw in twijfel of zij pensioen zal krijgen of niet. Dat de directie reeds vijf dagen na het on geluk schadevergoeding aan den houder der autobus aanbood, toont ook reeds haar schuld, maar voor de vrouw, die reeds zoo lang ge klaagd had wordt niets gedaan. Vergeefs ha-d zij overplaatsing verzocht. Het ergert den ver dediger, dat de huisdokter der vrouw zoo weinig notitie van haar toestand heeft geno men. Ten slotte vroeg pleiter volledige vrij spraak van verdachte. De uitspraak is bepaald op 28 September a.s. DE UITVOER VAN SLACHTVEE NAAR BELGIë. Sedert geruimen tijd was de uitvoer van slachtvee naar Selzaete (België) in verhand met de onvoldoende outillage van het slacht huis en de quarantainestallem, aldaar, onmo gelijk. Zulks heeft tengevolge gehad, dat de veemarkt te Sas van Gent sterk verliep. Naar wij vernemen, heeft thans de Belgische regeering aan het gemeentebestuur van Selzaete het aanbod gedaan, bedoeld slachthuis aan de gemeente over te dragen, die bet dan als ge meentelijk abattoir kan explod-teeren. De ge meente zou dan evenwel verplicht zijn, de noe dige verbeteringen te doen aanbrengen. Wordt dit aanbod door het gemeente-bestuur aanvaard, waarvoor goede kans zon bestaan, dan zal de uitvoer van slachtvee weer mogelijk zijn en openen zich voor de Sassche vee-markt nieuwe perspectieven. DE DEL1SCHE PRINSEN. Ontvangen door H. M. de Koningin. H.M. de Koningin heeft giste-remnamiddag 6 uur ten Paleize Huis ten Bosch in tegen woordigheid van Z.K.H. den Prins en H.K.H. Prinses Juliana den Kroonprins van Deli Te- li Tengkoe Mahkota Otteman, zijn broeder Prins Tengkoe Amiroeden en de-n Kroonprins van Serdang Tengkoe Radjih Anwar ontvan gen. De Indische prinsen die in inlandsch galaoostuum waren werden vergezeld door Ba ron van Na-gell, administrateur in Deli. Zij brachten eanige geschenken mede van den Sultan van Deli en dien van Serdang. Onderhoud met den kroon prins van Deli. Een redacteur van het Ned. Corr.-Bur. had gisterenmiddag een kort onderhoud met den kroonprins van Deli. Over politieke kwesties wenschte hij echter niet te spreken. In Indië stond hij ook geheel buiten de politiek, had deze niet noodig en kon zich ook hier te lande niet over staat kundige kwesties uitlaten. Enthousiast was de kroonprins over zijn reis door Europa. Ongeveer vijf maanden zijn zij thans uit Indië en dezen tijd hebben zij benut om een indruk van Europa te krijgen, zoo goed als dit mogelijk was. .Natuurlijk hadden wij veel over Europa en Nederland gelezen en platen gezien, maar het is in werkelijkheid toch zoo geheel anders dan wij het ons voorgesteld hadden. Aan het eind van onze reis gekomen, kunnen wij werkelijk verklaren, dat het ons nergens tegen is ge vallen. Met de grootste sympathie en vriend schap zijn wij overal ontvangen en wij nemen de meest aangename herinneringen mee. Bijzondere bewondering hebben wij voor de koloniale tentoonstelling. Voor den Europeaan is het natuurlijk prachtig, maar 'zelfs voor ons uit Indië overgekomen, is deze tentoon stelling van een groote bekoring. Het Neder- landscbe paviljoen maakt op ieder een buiten gewonen indruk; het imponeert alle be zoekers". Hedenmiddag worden de prinsen door H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk ont vangen. Vanavond vertrekken zij via Parijs naar Marseille, om zich daar aan boord van het s.s. „Dempo" te begeven, waarmee zij de reis naar hun land maken. DE NEDERLANDSCHE FILMLIGA. Zaterdagmiddag he-eft de Ne-derlandsche Filmliga te Amsterdam een a-lg-emeene leden vergadering gehouden. De vergadering werd geopend do-o-r den voorzitter, mr. Hendrix Scholte, die In een uitvoerige rede uiteenzette, waarom de meerderheid van het Hoofdbestuur in verband met -haar meening, dat de Filmliga haar doel reeds had bereikt, het tijdstip van heengaan ge-komen achtte. Echter werd over gegaan tot verkie-zing van een nieuw Hoofd bestuur, dat aldus wer-d gesonstitu-eerd: mr. J. Huyts (Rotterdam), voorzitter; dr. J. F. ot- te-n, (Rotterdam), secretaris; G. J. Tennis sen (Wassenaar), penningmeester; mej. mr. H. J. D. R-e-vers (Den Haag), assessor; W. Al varez Correa (Leiden), assessor; Ir. J. H. E. Jong (Arnhem), assessor. Na de verkiezing en installatie van het nie-u-we ihoofdibe-stuur -hield de nieuwe voorzitter een toespraak, waarin hij m-r. Henri-k Scholte en de andere afgetreden hoofdbestuursleden in warme woorden dankte voor -het zeer veie, dat zij in de afgeioopen jare-n voor de Nederland s-olie Filmliga hadden verricht. In zijn rede betoogde rn-r. J. Huyts, dat in de bestuurswis seling slechts de overgang naar een ander front wordt uitgesproken. W-as de Nederlan-dedhe Filmliga v-roeger uitsluitend een s-trijdorga nisatie tegen het filmbedrijf zoo moet thans worden getracht door samenwerking m-et dat bedrijf de zaak van de goede fi-l-m te dienen. Van het uitsluitend aesthetische front, moet nu worden overgegaan naar een meer sociaal getint front. Bij dezen overgang zal het nieuwe hoofdbestuur zich laten leiden door dezelfde beginselen, waardoor de Filmliga vier jaren lang i-s geleid. De middelen mogen veranderd zijn, maar het doel is hetzelfde gebleven. Na de rede van mr. J. H-uyts -bracht dr. J. F. Otten rapport uit omtrent de plannen van de Film-liga voor het komende seizoen. Dit rap. port -bevatte naast mededeeflingen van orga- nis-atoriscuen aard, directievem omtrent het zoeken van samenwer-k-in-g met het filmbedrijf door de afdeelin-gen, o.a. i-n den vorm van vóór-voorstellingen en door -het zelfstandig hu ren van de films bij de filmverhuurders. Tot de belangstellenden, die Zaterdag aan wezig waren bij de herdenking van het 19 jarig bestaan van het Onderwijsfonds voor do Scheepvaart, behoorden o.a. de oud Minister van Onderwijs K. en W., mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Roermond, het Eerste Ka merli-d mr. H. Smeeuge. d-e hoofdinspecteur voor de scheepvaart vioe-admiraal C. Fock, de direct-e-ur fan de Zeevaartschool te Amster dam, de heer P. Haverkamp, de inspecteur voor de Scheepvaart te Amsterdam, de heer C. A G. van der Boom, de heer C. D. Julius ui» Rotterdam vioe-admiraal L. J. Quant water schout van Amsterdam en vele anderen, ver tegenwoorcl-igers van de vakorganisaties, direc teuren van Zeevaartscholen uit verschillende plaatsen van ons lan-d, enz. Het woord werd nog gevoerd door den heer W. de Vlugt, bur gemeester van Amsterdam, die namens het gemeentebestuur van de hoofdstad zijn geluk wenschen aan-bood. Namens den Minister van Waterstaat bood de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer C. Fock zijn gelukwenschen aan. De heer M. C. Koning sprak namens het Matrozen In stituut van de Kon. Ned. Roei- en Zeilveree-ni- ging. Nadat nog verscheidene andere sprekers na mens verschillende organisaties het woord had den gevoerd en de heer G. d-e Jong als direc teur van het Onderwijsfonds voor de Scheep, vaart een woord van dank aan allen had ge sproken, nebben de autoriteiten en andere ge nood ig-den het intusschen geheel gereedgeko men In-scructievaartuig „Prinses Juliana" be zichtigd. EXAMEN NATUUR- EN SCHEIKUNDE, ENZ. M. O- De Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen brengt ter algemeene kennis, dat, be houdens onvoorziene omstandigheden, het mon deling gedeelte van de in de maanden September, October, November en December te houden examens tot het verkrygen van een akte van be kwaamheid tot het geven van middelbaar onder wijs, onderscheidenlijk in de natuurkunde, schei- kunde en cosmographie (akte K III) en in de delfstof-, aard-, plant- en dierkunde (akte K IV), voor zoover die in het openbaar zullen worden gehouden, zal worden afgenomen. akte K III, te 's Gravenhage, in het gebouw Fluweelen Burgwal 22, op Ut,22. 28 en ffl Octo- ber, telkens van 11 uur tot 12 uur en van 13.45 "Tkte1 kW te Amsterdam, in het botanisch laboratorium', op; 28, 29 30 September, 12, 13, 14 October telkens van 9 uur tot 11 uur en van 13 uur tot lS uur, 5, 6 en 7 October, telkens van 10 uur tot 11 uur en van 14 uur tot 15 uur, te Utrecht, in het botanisch laboratorium op: 9 10 en 11 November, telkens van 9 uur tot 10 uur en van 13 uur tot 14 uur; 14, 15 en 16 De cember, telkens van 9 uur tot 11 uur en van 13 "Te Leiden,"Thet zoötomisch laboratorium, op: 30 Nowembèr en 1 en 2 December, te kens van 9 uur tot 11 uur en van 13 uur tot 15 uur. Na een langdurige ziekte is te Amsteidam gestorven mr. P. W. de Koning, de voorzitter van den Dietschen Bond, in den ouderdom van 63 jaar. W. MOORREES. t Op 74-jarigen leeftijd is te Amsterdam over leden de heer William Moorrees, geboren te Combong (Java). INSPECTEUR DER KON. MARECHAUSSEE Naar in militaire kringen verluidt, meldt het Vad.. zal de luitenant-kolonel der Kon. Mare- chaussée J. H. G. Kappelhoff, thans comman dant der derde divisie, bestemd worden om den kolonel Bauduin als inspecteur der Kon. Mare- chaussée op te volgen. REISPLAN H. Ms. VAN NES- Het ligt is het voornemen om voor H. Ms. van Nes, onder commando van den luit. ter zee le kl. J. C. H. Scholte, het volgende reisplan vast te stellen: vertrek Willemsoord 6 October 1931, aankomst Las Palmas (Gran Canaria) 12 Octo ber, vertrek Las Palmas 15 October, aankomst Port of Spain (Trinidad) 24 October, vertrek Port of Spain 27 October, aankomst Curasao 29 Octo ber. Het elftal, dat op Woensdag 23 September op V.U.C.-veld tegen Manfield Town F.C. zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Meulen (H.F.C.); achter: Weber (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.) midden: Paauwe Sr., Paauwe Jr. en Van Heel (Feyenoord) voor: Wels (Unltas), L. Adam (H.V.V.), Lagen- daal (Xerxes), v. d. Broek (P.S.V.) en Van Nel len (D.H.C.) Reserves: Odyk (De Hollandlaan), Van Zeyi (P.S.V.), W. G. Anderiesen (Ajax), v. d. Wild» (V.U.C.), Duynhouwer (Feyenoord) en Post (D.H.C.) De „Sportkroniek", waaraan we dit bericht ontleenen, vestigt er speciaal de aandacht op, dat dit het voorloopige Ned. elftal is. Het is In middels dezelfde ploeg, die van Denemarken ge wonnen heeft; alleen Is Anderiesen door Paauwe vervangen. Adam, die tot 1 October in ons land vertoeft, kan juist nog meedoen. MEXICO—VER. STATEN. In Mexico,stad speelden de vertegenwoordigende voetbal-elftallen van Mexico en de Ver. Staten tegen elkaar. Mexico won met 54, na by rust met 34 achter gestaan te hebben. R. I£. SPORTWEEK TE LEIDEN. Vrijdagavond is te Leiden de jaarlyksche R.K. Sportweek begonnen met een optocht van alle Katholieke sportvereenigingen door Leiden's stra ten. Ondanks het minder gunstig weer, al was het droog, trok deze demonstratie zeer veel belang stelling. Zaterdagmiddag werd de Singelloop gehouden, georganiseerd door de R. K. Athletiekvereeniging „Rood Wit". Hiervoor waren zeventien deelnemers inge schreven, waarvan er dertien opkwamen. De uitslag werd: 1. W. Vessies (D. E. M.) In 18 min. 25 2/5 sec.2. J. Dubbelaar (De Bataven) 18 min. 48 sec.3. J. Bakel (De Bataven), 4. D. Visser (Meerburg). 5. G. Haack (Leonidas). Door deze overwinning legde de heer W. Ves sies definitief beslag op Clen P. Verhoef-wissel beker. De sportweek wordt Donderdag voortgezet met een gymnastiekavond door de vereenigingen Jeanne d'Arc, Klimop en U. R. L. O. Op Zondag 20 September zullen nationale ath- letiekwedstryden worden gehouden en op Zondag 27 September onderlinge athletiekwedstryden om het kampioenschap van Leiden en de veldloop voor Leiden en omstreken. RENNERSJUBILE. De heer A. v. d. Bogaerd te Helmond, die op binnen- en buitenlandsche wielerbanen een ge ziene figuur is en eerst als amateur en later als prof. in de wielersport groote successen boekte, herdacht in Juni jl. zijn 25-jarig jubileum als wielrenner. Te dier gelegenheid heeft zich een feestcomité gevormd dat hem Zaterdag in een huldigingsbyeenkomst te Helmond tal van ge schenken heeft aangeboden. Op weg naar Halifax. Het Junkervliegtuig, waarmede de Duiteclie vliegers Johansen en Rody Zondagmorgen om kalf tien van Lissabon zijn vertrokken voor hun vlucht naar New York, vloog gisterenmid dag 1.40 uur, Amerik. tijd, boven het stoom schip Pennland. Dit bevond zich toen ongeveer 395 mij! Oostelijk van Halifax. De windrich ting was West-Zuidwest met een snelheid van 2025 mijl per uur. De lucht was bewolkt, zoodat het zicht maar ongeveer vier mijl be droeg. ROTTERDAM. 14 September, (Veilingsvereeni- ging ..Vrjje Aardbeienveiling Charlois"). Uien 2.603, snyboonen le soort 3039, 2e soort 16 18, spinazie 713, Duitsche boonen 1420, aardappeleneigenheimers 3.704.30, poters ƒ2.90—3.10, stokprincessen 22—25, roode kool 1.40—1.90, gele savoye kool 2.20—4, witte kool 1.30—1.70, kroten ƒ3.10—4.40, Beurré de Merode le soort 10—11, 2e soort 7—8. 3e soort 5—3, Williams duchesse le soort 8—11, 2e soort 56, Manx Codlin ƒ17, Transp. de Cronsel le soort 1218, 2e soort 89, Bloemé 67, Beurré Hardv le soort 22—24, 2e soort 13—15, alles per 100 kg., sla ƒ0.50—2, andyvie ƒ1.20—2.20, bloem kool le soort 10-13.40, 2e soort 5.807.60. 3e soort 1.90—3.304, groene savoye kool 3.206.80, komkommers le soort f 2.903.60, 2e soort 1.80 —2.10 eieren 5.90—6.30, alles per 100 stuks, kroten 1—3.10, radys 1.10—1.90, prei 3—3.20, Selderij 1—1.20, pieterselie 70—80 ct., peen 6.70 —7.50 per 100 bos, knolselderij 24—27 ct. per bos. ROTTERDAM, 14 September. (Coöperatieve Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G.A.) Holl. Platg. komkommers le srt. 5.20—6.70, 2e srt. 2—3.60. 3e srt. 1.70—2.40. komkommerstek per 100 kg. 0.50—1.60, sla 1.60—3.30, spinazie per 100 kg. 10.30—18.40, bloemkool per 100 stuks le srt. 6.90—13.10,, 2e srt. 2.50—5.70, peen per 100 bos 4.50—7.90, tomaten A per 100 pond 6.30—8.40, B 4.50—6.30, C 5.40—7.90, CC 34.50, postelein per 100 kg. 10.3014.10, sny boonen per kg. 3849 ct., pronkboonen per 100 kg. 13.10—il5.80, Duitsche prinsesseboonen per kg. 17—20 ct., stamprinsesseboonen per kg. 18—23 ct., stokprinsesseboonen per kg. 2334 ct., andyvie per 100 kg. le srt. 1.50—2.30. Aanvoer tomaten 49.000. UTRECHT, 14 September. (Paardenmarkt). Aanvoer 780 paarden en veulens. Handel rede lijk, prijzen weeldepaarden 400—500, werkpaar den 250—350, oude jaarden 100200, 1 li-jarige veulens 140200, 2-jarige veulens 250—300, jonge veulens 60—150, hitten 100300. (Vetveemarkt). Aanvoer 6 runderen en 73 var kens, pryzen: slachtkoeien le soort 4347 ct., 2e soort 3942 ct., vette varkens 1920)4 et. met 1 kg. doorslag, zouters 1819 ct. met 1 kg. doorslag. Varkens handel vlug. Vrij naar het Duitsch. VAN 1.) I. Palmen met gevederde kruinen werpen tril lende schaduwen op het nauwelijks gebaande pad. Verderop de diepe schaduw der mango- en vygenboomen, waarlangs grillige lianen zich als reuzenslangen omhoog kronkelen. Hier boomen met gloeiend-roode bloesems, daar zeld zame orchideeën over de reuzen-waaiers van den „boom der reizigers", zoo genoemd omdat hij in zijn bladstengels water verzamelt, dat den jager menigmaal welkome lafenis biedt. Wij zijn op Ceylon. Aan den voet van een der boomen hokt een sierlijk gevlekt eekhoorntje, en vlak voor de voeten van den man, die langs het pad komt, ligt een groote schildpad, van het soort dat de inlanders zoo gaarne met curry eten. Dr. Raiger blijft onwillekeurig staan. Het dier ligt daar onbeweeglijk. Zal hij het dooden? Waar om? Hij geeft niets om schildpad met curry; en voor toovenarij heeft hij het dier heelemaal niet noodig, zooals de bijgeloovige inlanders. Maar hy wil het eens bekijken. Hij bukt zich voorover, 'n Goede vier voet is het dier lang. Zijn krachtige hand, die in de weinige dagen, sinds hij in Colombo van boord is gegaan, reeds danig door de tropische zon verbrand is, strekt zich naar de nog altijd onbeweeglijk liggende Böhildpad uit. Maar het volgende oogenblik heeft hem zulk een krachtige pats van den staart opzij geslingerd, dat hij zich nauwelijks C# de been kan houden. De schildpad is blik semsnel tusschen de bamboestengels verdwenen die hier in een dichte groep staan. Dr. Raiger lacht bij zichzelf. Mijn eerste avontuur in het oerwoud! Het volgende oogenblik kromp hij ineen. Vlakbij was in de stilte een sdhot gevallen. Papegaaien vlogen krijschend omhoog, en een menigte vliegende vossen, die zoo pas nog aan de bovenste takken hadden gehangen, en zich behagelyk door den wind hadden laten schom melen, vlogen thans ang-stig heen en weer, en verspreidden zich over verderopstaande boo men. Raiger versnelde zijn pas. Daar vóór hem moest iets gebeurd zijn. Een jammerlijk steunen en reutelen drong tot hem door. En daar tus schen een kijvende vrouwenstem. Thans was het een oogenblik doodstil, het gereutel ver stomde, maar nu begon een ander wezen jam merlijk te huilen, en het kletsend gedruisch van slagen mengde zich daartusschen. Raiger liep, dat het zweet hem over het vuur- roode gezicht liep. En toen bleef hij als aan den grond genageld aan den rand van een open plek staan. Daar lag een doode aap met blo-edbedekten kop op den grond, en ernaast een inlander, op wiens fug een jong meisje bezig was, er onbarmhartig met den bamboestok van (haar zonnescherm op los te slaan. De in lander huilde, en het meisje ging toornig tegen hem te keer, waarbij zij zich van tal van kracht termen in de landstaal bediende. Raiger, die voorzoover hij zich ooit om vrouwen bekommerd had (en dat was bitter weinig, het geval geweest) altijd slechts de zachte zijde der Schepping in haar had ge zien, wierp verontwaardigd het Monde hoofd achterover. Zijn blauwe oogen fonkelden toor nig. Myn hemel, wat doet u daar toch met dien armen kerel? riep hij uit. U hebt toch geen dier, maar een mensch voor u! Het jonge meisje gaf den inlander nog drie goedgemikte slagen, en richtte zich dan gelaten overeind. Zoo, neem nu je portie maar mee, en ver dwijn! En drie dagen kom je me niet meer onder de oogen begrepen? Gehoorzaam greep de getuchtigde naar zijn geweer, en sloop weg, terwijl hij een schuwen blik op den dooden aap wierp. Het meisje sloeg met een vlugge beweging haar lange, over den rug golvende donkere haar uit heur gelaat, en nam zonder de minste verlegenheid den blond/en reus o-p, die haar sprakeloos aan staarde. Nooit tevoren had hij een mooier wezen gezien. Ja, toch, in zijn jongensfantasie: Sneeuwwitje, de sprookjesprinses. Alleen had hij zich Sneeuwwitje nooit met zoo'n bezielden blik, en heelemaal niet van zoo onberispeiyke gestalte voorgesteld. Dit meisje zag er uit als de lente, omstraald door den gouden glans der zon. Zy van haar Kant beschouwde hem met crl- tischen blik; het blonde haar over het hooge voorhoofd, de lichte puntbaard, de forsche breedgeschouderde gestalte, die niettemin een voornamen indruk maakte, en dan de uitdruk king van zyn gezicht ietwat nuchter die aan een muf woordenboek deed denken, in ieder geval aan „geleerdheid"zy knikte met een spotachtig glimlachje om de lippen. Zoo, dat bent u dus? Dr. Raiger uit Ber lijn, hartstochteiyk geleerde, boekenwurm, vrouwenhater, ©nz. U woont by de familie White op victoria-huis, nietwaar, en u bent naar Ceylon gekomen, om hier een beetje uit te luchten, en ons gelukkig te maken. Hij moest lachen, of hy wilde of niet. Een hoogst vleiende schets, dat moet ik zeggen. Mag ik misschien nu ook vragen, met wie ik de eer heb. Natuurlijk. U hebt de eer met Anda Kor- wilb te spreken, zooais ik in de wandeling heet. De buurvrouw dus van de familie White, van de villa „Habsburg". Ja, dan Ook in zyn trekken werd een spottend lachje merkbaar. Hy was zijn verrassing over haar buitengewone schoonheid te boven gekomen. Anda's donkere oogen fonkelden. Wat dan Dan verwonder ik me niet meer ov-er uw voor een jongedame ietwat ongewone bezig heid. Zij wierp opnieuw het hoofd achterover. Ik ben geen jongedame. Ik ben een mensch, evengoed als u U bedoelt misschien, omdat ik Tsjanda heb afgeranseld? Bah.... Wat heeft hy dan misdaan, de arme kerel? Zij wees toornig op den dooden aap. Hy heeft niet rfULk geschoten. Hebt u het arme dier dan niet hooren jammeren? Het was hartverscheurend, en ik moest dóór een gena deslag een eind maken aan zyn lijden. Hy dacht, dat het dier het op my gemunt had, de stommerik, en probeerde toen zyn aandacht door een schot van my af te leiden. Raiger lachte. Maar dat is toch feitelyk, in den grond van de zaak, een bewys van roerende trouw. Hy waagde er zyn leven mee. Dank u wel! Voor zulke stommiteiten, hoort de stok, anders niet. Zy wierp nog een blik op den aap, en wendde zich dan af. Eigenlijk kunnen we nu wel gaan? De kennismaking is gebeurd. Mag ik u vergezellen, juffrouw Korwilb? Als u niets beters te doen hebt, heel graag. Nu moet ik zeker een compliment maken? My? Anda's oogen gloeiden van verontwaardiging. Ik dadh-t, dat u mij al een beetje kende door Grace en Allan White. My complimen ten maken! Daar lieb ik maling aan, mijnheer. Nu, kijkt u nu maar niet zoo verbluft. Zy lachte. Als we goed met elkaar willen opschie ten dan behandelt u me niet, als een „dame", maar als een goede kameraad. Vertelt u me liever eens, hoe Ceylon u bevalt, hoe u het vindt, hier. Zyn oogen straalden vroolijk. Ik heb een gevoel als iemand, die in een nieuwe, donkere kist gezeten heeft... Aha, uw studeerkamer in Berlijn, waar het wemelt van boeken en skeletten, zooals Grace zei. Ja. En die kist (heb ik nu stuk geslagen, en de heerlijke zon overal, in alle hoekjes, bin nengelaten. Zoo voel ik me hier, in dit heer- ly'ke land, waar men als in een sprookjesland wandelt. Bij die woorden richtten zyn oogen zich weer op het slanke, echoone gelaat vóór hem, en stilzwijgend voegde hy erbij: En het heerlykste wonder heb ik vandaag gezien. Anda lette niet op zyn blik. Zy haalde diep adem. Ja, het 1» heeriyk, dit land, en Ik houd er zielsveel van. Nergens kunnen er palmen zyn, die zich zóó trotsch verheffen, en zoo wonder- iyk ruischen. En nergens op de wereld kan mij zich zoo vrij voelen, als hier. Menigmaal zou ik mij op den grond willen werpen, en hem omarmen. Eigeniyk dom, hè? Maar dat is het gevoel van geluk in me, zóó intens, dat men niets heerlykers droomen kan. Zy keek verlegen naar hem op. Eigeniyk had zy dat heelemaal niet willen zeggen. Maar zoo wae het nu eenmaal altyd flapte zy alles eruit, wat zy op een oogenblik dacht. En op dat oogenblik voelde zy juist zulk een overwel digend geluk. Alles was zoo mooi; de regen- tyd was voorbij; alles liep uit, en stond in Moei en straalde in de zon. Zon, en kleuren; o, men kon er dronken van worden! Hy liep stil en in gedachten naast haar vo-ort, en zei geen woord. Een vreemde beklemdheid maakte zich eensklaps van hem meester. Hy had een gevoel, alsof, temidden van al die zon- nepraeht, een of ander gevaar hem dreigde Schuw zag hij om zich heen. Neener was niets te bemerken. Ook Anda zweeg, en sneller stapten zy voort. Weldra lag het woud achter hen, en goed verzorgde thee-plantages begrensden nu aan beide zijden den weg. Onafzienbaar strekten zy zich uit over het dal, slechts door enkele alleen staande palmen en groepjes boomen onderbro ken, waaronder de witte muren en lichtge kleurde houten daken der villa's te voorschyn kwamen. Anda frommelde aan haar japon, en haalde een nietig klein horloge voor den dag. Goede genadehet loopt al tegen den middag. Dan moet u haast maken, om nog op tyd voor de lunch te komen, op Victoria-huis. Ik sla hier links af, dat is nader. Uw weg Is rechtsaf, en dan maar recht door. Na den mid dag komt u toch met Grace en Allan overwip pen, nietwaar? We hebben gasten Zullen we dan niet storen? De hemel beware me! De White's zyn bij ons als kind in huis. Hun vader was al dertig jaar terug pa's beste vriend. Na zyn dood ging dat natuuriyk op Allan en Grace over, en ik.. Nu, ik ben toch samen met hen opgegroeid. Ik dacht, dat juffrouw Grace en Allan in Engeland waren opgevoed? Klopt. Maar ze kwamen toch meermalen naar - Ceylon, en na den dood van Mr. White, nu drie jaar geleden Grace en Allan brachten toen immers juist den winter in Beriyn door kwamen ze voor goed hier naar toe. Allan moest de plantage overnemen Wat onze gas ten betreft, het zyn er maar drie; Mrs. Caird, de vrouw van den districtegouverneur hier, Grace's en myn vriendin, die zich dood onge lukkig voelt op Ceylon, en er geen woord over te zeggen heeft; dan haar broer, James Cook, die officier in Indië is, en ieder jaar een paar weken riof by zyn zuster komt doorbrengen; en eii jk een zekere Mrs. Swift, weduwe vian den gouverneur Van Madras, die op bet oogenblik by Mrs. Caird op bezoek is. Ze is verschrikkelijk sentimenteel, verder rijk, en idioot belangstellend als er iemand van liefde of van huwelijk begint te praten. Zij lachte spottend. Wat men van u niet beweren kan! Juf frouw Grace zei me, dat u met zulke dingen gewoonweg op voet van oorlog staat, en ze liefst te vuur en te zwaard van de aarde zou verdelgen. Natuurlijk. Liefde is eenvoudig idioot. Ze verlaagt den mensch. Oho! Nu, zweert u dan zelf óók niet by dat beginsel? Grace zei toch Dat ik een verstokte vry gezel ben? Zeker. Maar by een man is dat toch wat anders trouwens Hy aarzelde, zweeg, en speelde met een bam- boetak, dien hy in het voorbygaan afge rukt had. Trouwens moet u nu maken, dat u op de lunch komt, zei Anda beslist. En praat u geen onzin. Er is volstrekt géén onderscheid in deze kwestie tusschen man en vrouw voor verstandige menschen, wel te verstaan. Adieu. Hy stond alleen, en zag haar na, de witte gedaante, die tusschen de thee-struiken nog langen tijd zichtbaar bleef. Dan ging hy „recht- af al maar recht door, zooals zy' bevolen had. Mooi maar terugstootend, constateerde hy, met een voldoening die hij zelf niet heel» maai begreep. (Wordt vervolgdJe j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7