R. K. LEERGANGEN TE TILBURG. VOORBARIG WANTROUWEN. HET JAARBOEK. BEZWAAR MAANDAG ifcf i'KMBER 1931 Opening van het twintigste cursusjaar. de verbetering van ons JUBILE PATER H HERMANS. EM. PASTOOR W. M. H JOOSTEN f MGR. DR. GOOSSENS OVER DE middelbare ACTEN. Reden voor dankbaarheid en vreugde. WEGENNET. HET TWEEDE VIJFJAARLIJKSCHE WERKPLAN. BEZUINIGING BIJ HET LEGER. Aanmoedigend schrijven van d,en Minister vqn Defensie. Een ieder kan rechtstreeks voorstellen indienen. Wmirn- PROTEST TEGEN „DEN AANVAL OP HET LEVENSPEIL" NEDERLANDSCHE BALLETKUNST ifeas dansgroep ^geve o AFSCHEID Dr. C. J. VINKESTEYN. DE PATERS CAPUCIJNEN TE NIJMEGEN. dr, Renkema j© d& S® Aaéel, LEERSTOEL SANSKRIT UTRECHT. ->i Het was te verwachten! In het kamp der vrijhandelaren is men op geschrikt. Hevig ontsteld door het wetsont werp tegen dumping gaat men daar reeds tot mobilisatie over. Zij hebben een afkeer van vechttarieven, van een economischen oorlog en zij laten de industrieele vijanden, die met ongeoorloofde middelen ten strijde trekken, zelfs frank en vrij het land binnendringen. Zij zijn voor vrede en laten zich het liefst ongewapend door de binnendringers af slachten. Doch deze zelfde vredelievende economen staan direct met de wapens gereed als zij het wachtwoord: „Anti-dumping" hooren. Men is reeds ten strijde getrokken en de aanvoerder Prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stu art begint den aanval in het jongste nummer van de Economisch Statistische Berichten. De strijdleuze is: „Het Antidumping-voor stel mag bij het Parlement geen genade vin den." Deze eerste aanval kan door de voorstan ders van een actieve handelspolitiek reeds direct onschadelijk worden gemaakt Immers Prof. Verrijn Stuart geeft zelf toe, dat in bepaalde gevallen een antidumping- wet zin kan hebben. Zijn grootste bezwaar gaat dan ook tegen de omschrijving van de te bestrijden concurrentie. Prof. Verrijn Stuart meent, dat „de deui voor willekeur door het wetsontwerp wijd is opengezet en dat de regeering een blanco vol macht gegeven wordt." „Behandeling in het Parlement is ietwat omslachtiger, maar waarborgt veel beter, dan het onderhavige voorstel zou doen, een voorkomen van mis bruiken." Ziehier de hoofdmotieven, waarom het wetsontwerp verworpen moet worden. Het is wel zeer bedroevend, dat de vrij- handelaars geen betere argumenten naar voren kunnen brengen dan alleen den „ver- trouwensfactor". Prof. Verrijn Stuart wantrouwt de re geering. Zij zal misbruik maken van haar rech ten en de deur voor willekeur wijd open zetten. Ditzelfde wantrouwen geldt ook tegenovei 'de Commissie van Onderzoek, welke ooi de Kroon benoemd wordt en de regeenng van advies zal dienen. Deze commissie za niet minder dan 25 leden omvatten. Zonder deze vooraanstaande persoonlijk e en an de regeering feitelijk niets beginnen, want de regeering zal alleen een afweermaatregel invoeren, wanneer de Commissie daartoe een voorstel doet. Prof Verrijn Stuart wantrouwt dus ook reeds een te benoemen commissie van 25 lei dende figuren uit Nederland, waarvan hij de namen nog niet eens kent. Wel ietwat voorbarig. Het is bedroevend na de klinkend geslaag de Brabantsche industriedagen een derge lijk betoog van een professor aan onze Rot- terdamsche Handelshoogeschool in de Eco nomisch Statistische Berichten te moeten aantreffen, temeer daar in hetzelfde num mer naar aanleiding van bovengenoemde in dustriedagen het volgende wordt gepubli ceerd: „In de eerste plaats moet men bij de Bra bantsche industrie niet alleen aam enkele groot-bedrijven denken. Er zijn vele kleine ondernemingen, die weliswaar niet zoo be kend zijn als Philips, maar die niettemin voor de Nederlandsohe markt toch van groote beteekenis zijn (textiel-, sigaren-, schoenen industrie enz.). Evenals onze geheele indus trie wordt ook de Brabantsche ernstig door de depressie getroffen. Men zit echter niet bij de pakken neer, maar tracht door ver betering van kwaliteit en technische outil lage aan de afzetmoeilijkheden het hoofd tt bieden- Wij hebben sterk den indruk gekre gen, dat de ondernemingen groote aandacht aan de verlaging van de productiekosten be steden, om op deze wijze aan de steeds ster ker wordende concurrentie het hoofd te bie den. Dit zoo bij uitstek gezonde beginsel zal dan ook steeds bij onze industrieelen op den voorgrond moeten staan, omdat alleen op deze wijze Nederland zijn positie op indus trieel gehded kan handhaven en uitbreiden. Voor de toekomst van ons land is dit een eerste vereischte, maai- daarnaast verdienen de producten van onze industrie hij ons Ne derlanders ook de belangstelling, die zij waard is." Welnu als men er van overtuigd is, dat de Brabantsche industrie niet bij de pakken neerzit en haar best doet om het hoofd bo ven water te houden, is het dan niet een eerste vereischte, dat de regeering deze voor ons land en voor onze toekomst van zoo veel beteekenis zijnde industrie beschermt tegen een ongezonde en alles verwoestende dumping van de zijde van het buitenland? Het is aan onze regeering en aan de te benoemen Commissie van Onderzoek best toevertrouwd voor een juiste toepassing en uitvoering der wettelijke maatregelen zorg te dragen. Op 26 September a.s. hoopt pater Hyacinth Hermans O. P. den dag te herdenken, waarop hij voor vijf en twintig jaren tot redacteur van „De Maasbede" werd benoemd. De jubilaris zal dien dag om 8 uur een H. Mis van dankbaarheid opdragen in de kerk van het Allerheiligst Hart van Jesus. Van half 4 tot 5 uur houdt hij receptie in de pas torie (v. Oldenbarneveltstraat 91, Rotterdam). Te Vroenhof (L.) is, voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden in den ouderdom van 76 jaar overleden, de Zeereerw. heer W. M. H. Jooeten, emeritus pastoor. 4O-JARIG KLOOSTEFFEEST. Op 24 Sept. herdenkt de eerw. Broeder Ray- mundus Bijsterveld (uit Nuenen geboortig) zijn 40-jarig kloosterjubilé als Trappist in het fcloofltey glflm t§ Ptepeaveejk Met een plechtige H. Mis in de St. die door studenten en docenten werd bijge woond had Zaterdagmorgen de^opemng plaats van gen. bet 20ste cursusjaar der R. K. Leergan- Na de H Mis werd een bijeenkomst gehou den in het Auditorium aan den Bosschenweg. ne Rector der Leergangen Mgr. dr. Th. Gooa- «na bracht hierbij verslag uit over het stu diejaar 1930-1931, waaraan het vo-lgende ls on R. K. Leergangen 19301931. De vreugd verdaghvaert ons in 't jaar toch eens to sanron Dat aou een geschikt motto zijn verklaarde dr Goossens in den aanvang van zijn verslag, voer hetgeen ik zeggen ga, want bijzonder door God gezegend mogen wij op het 19e cursus jaar vol dankbaarheid en blijheid terugblik- ken» Het vorig jaar kon spr. een getal van 923 studenten noemen, waarmede op 31 Augustus 1930 het cursusjaar gesloten was, en hij voeg de daar hij „met onze 923 studenten zijn wij dit jaar met groote schreden naar de 1000 ge komen, een getal, dat de Leergangen thans niet meer als onbereikbaar behoeven te be schouwen". Met zevenmijlslaarzen, In plaats van voetje voor voetje, zijn wij over de duizend heen ge stevend niet alleen, maar sloten ons jaar af met niet minder dan 1318 cursisten, een toe name dus van 43 pet. een abnormaal percen tage, wat mogelijk meer uw verwondering, dan uw bewondering zal wekken. Voor het allergrootste gedeelte is de toe name te verklaren door een expansie naar nieuwe terreinen, die de leergangen ter ont ginning hebben gekregen. Tot nieuwe organi satie van cursussen zijn de Leergangen altijd binnen het raam van hun doel gaarne bereid en zoo wordt uitbreiding van werkzaamheid vaak slechts aanvaard, en niet ge-zocht. Aldus is het met 't Jeugdleidersinatiuut, dat dit jaar in ons totaal getal een toename van 258 cur sisten geleverd heeft. Onder leiding van prof. Rutten, die de directie van dit instituut op zich heeft genomen, zijn in het afgeloopen jaar met een viertal plaatselijke cursussen de werk zaamheden begonnen, n.l. te Eindhoven, Nij megen, Arnhem en Utrecht. Een tweede, ook 'beduidende uitbreiding heb ben de Leergangen dit jaar te boeken door een tweetal cursussen in Paramentiek, die zij, al wederom op dringend verzoek, ditmaal van den Priestermissiebond, te Tilburg en te 's Bosch hebben doen geven. De cursus te Tilburg telde 52 deelneemsters en die in den Bosch 45, hetgeen het beste be wijs is, dat de Leergangen daarmede een goed werk hebben gedaan. Wanneer deze 97 cursisten opgeteld worden bij de 258 van de Jeugdleiders-cursussen, geeft dat te samen 355, maar dan blijft er nog een voordeelig verschil van 40, waarvan ook weer een verklaring is te geven. De twee opleidings cursussen ml. voor Buitengewoon Onderwijs tellen dit jaar dubbel mede: de oude cursus sen zijn in Mei gesloten, en in den loop van den zomer zijn wederom in Den Bosch en in Den Haag twee nieuwe cursussen begonnen. Zoo zijn de cursisten van vier cursussen in het eind getal 1318 opgenomen. Na dit globaal overzicht gaf de Rector een kijkje op de verdeeling der cursisten over de verschillende afdeelingen. De afdeeling Algemeene Wetenschappen, saamgesmolten met de 2e afdeeling der Han delswetenschappen, telde 559 deelnemers, te genover verleden jaar 562, de Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten 161, tegen over verleden jaar 143; het Muziekconserva torium 164 en verleden jaar 171; het Centraal Instituut voor Leerkrachten in de Gymnastiek 79 en verleden j ar 47. Bij dit laatste is de zeer belangrijke toename nl. 68 pet. vooral te verklaren door dj zeer goede vooruitzichten, die de 'bezitters van een miiP'-dbare akte voor Gymnastiek in de toekomst hebben, waarom ook te Heemstede daarvoor een cursus werd opge richt. In het vervolg van het verslag werd gewe zen op de uitbreiding der gebouwen. In den loop der volgende maand zal de plechtige inze gening van collegegebouw en bibliotheek door Z. H. Exc. Mgr. Diepen plaats hebben. Na enkele jubilea te hebben gememoreerd wees de rector otp de behaalde resultaten bij de studie. Het aantal geslaagden bedraagt 129. Van die 129 zijn niet minder dan 51 middelbare bevoegdheden, wanneer bij de 44 middel bare rijksdiploma's ook de 7 akten Paedago- giek A en B worden opgenomen, die met een middelbare bevoegdheid zijn gelijk te stellen. Vanaf 1925 tot en met 1930, dus over de zes laatste jaren zijn door de studenten der Leer gangen in totaal 552 akten behaald. Rector Goossens wijdde hierop in zijn ver slag een uitvoerige bespreking aan een inter view van Inspecteur Bolkestein waarin zeer scherp i,s geaccentueerd: „Tegen ieder, die voor een M.O. akte gaat studeeren", zoo luidt het dan, „zeg ik: denk ni-et, dat U straks spoedig een betrekking bij het M.O. kunt krijgen.". Te-gen zulk een stemming meent spr. o,p te mogen komen. Zeer zeker zijn er nog katho lieke krach-ten, die de wettelijke bevoegdheid hebben en nog niet een plaats bij het O. M. hebben kunnen bemachtigen. Maar dit is nu eenmaal het geval met alle mogelijke betrekkingen: voorloopig zul-l-en bij alle vacaturen wel meer gegadigden blijven dan er plaatsen t>e bezet-ten zijn. Spr. zou het dau ook ten zeerste betreuren, a.ls onze middelbare scholen niet meer van uit het Lager onderwijs aanvoer van leerkrachten kregen. Op verschillende scholen hooren juist die tot de ibeste docenten, en in paedagogis-cthe scholing zijn zij den universitair-gevormden ver ui-t de baas. Het is hier niet de gelegenheid om te gaan afmeten of een leerkracht met universiteitsopleiding de voorkeur heeft boven een bezitter met' M.O.-akte, of amderom. Wel wil spr. zeggen dat een schoolbestuur, hetwelk aan een doctorandus per se voorrang geeft bo ven een kracht met M.O.-akte, de ond-erwijsibe- lang-en van zijn school slecht -begrijpt en dient. Doch ook buiten het M.O. is er uo-g plaats te vinden. En dan denkt spr. aan Kweekscholen, U.L.O.HSchol-en, hoofda-ktecuirsussen e.d. waar zij, die zi-ch in een of ander vak speciaal heb ben bekwaamd, het/welk door de M.O.-akten -wondt bewezen, Teel gemakkelijker een aan stelling zullen krijgen en promotie zullen ma ken dan anderen, die dezelfde bevoegdheid niet in den zak hebben. Men lette er tevens op, dat bij het neutraal M.O. en V.H.O. voor Katholieken ook nog meer plaats is, dan zij nu over het algemeen bezet ten. Ook hi-e-r in het Zuiden komt nog voor, dat zelfs aan gemeentelijke instellingen als Gymnasia e.d. Katholieken met een lantaarn tje te zoeken zijn, terwijl zij even goed benoem baar zijn a-ls anderen en even goed het open baar onderwij-s kunnen dienen als anderen. Maar hoe vaak komt het ook voor, dat zich daar geen katholieke sollicitanten aan melden? Men late zich niet afschrikken door meaedee- lingen, dat de tijd en de kansen voor middel bare akten voorbij zijn. Zoo speelt men in de kaart van een reeds groote groep, die de toekenning dezer bevoegdheden uitsluitend aan de Universiteiten wil doen geven en de middelbare akten wil doen verdwijnen. Na deze uitweiding deelde de rector mede dat het docentencorps der R. K. Leergangen gestegen is tot 96. Voor een nieuwen cursus Gemeenten-Finan- ciën, die te Nijmegen bij vol-doende deelname zal worden begonnen, zijn benoemd: Mr. Cl. Prinsen, A. J. Smoor beiden te 's Bosch en J. QuaadvUet te Vught. Voor den cursus Plant- en Dierkunde voor Kweekschooldocenten, waarvoor zooveel be langstelling was, dat d-e inschrijving reeds moest worden gesloten, is benoemd p. D-r. J. Peeters S.J. De directeur van de afdeeling Kerkmuziek aan het Conservatorium, D-r. A. Smijers be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de theorie en geschiedenis der muziek aan de Universiteit te Utrecht heeft,, omdat zijn tel kens uitgebreide werkzaamheden te zwaar voor hem werden, ontslag genomen. Als zijn opvolger werd benoemd Dr. W. Kers- semakers. Met een woord van dank aan allen, dli© zich in het afgeloopen jaar zich voor de R. K. Leergangen verdienstelijk hebben gemaakt ein digde Rector Goossens zijn uitvoerig verslag Door de docente der R. K. Leergangen mej. dr. Jacoba Hol werd hierop een openbare les gegeven over: Oude en nieuwe opvattingen over het ontstaan der gebergten. Iiï een dezer dagen verschijnende Legerorder is opgenomen de volgende beschikking van den Minister van Defensie: B(j meer dan èèn gelegenheid heb ik er op ge wezen, dat de uitgaven ten behoeve van de lands verdediging zich tot het strikt noodzakelijke moe ten beperken. Om doorvoering van dit beginsel te verzekeren is het allereerst noodig, dat bij zee- en landmacht soberheid wordt betracht overal, altijd en door allen. Ik heb mij er van kunnen overtuigen, dat velen b(j voortduring dezen regel in acht nemen en ik stel dit op hoogen prijs. Het is mijn nadrukkelijke wensch, dat hun voorbeeld door allen worde gevolgd. Een ieder, die tot de weermacht behoort, dient b{j zyn handelingen, dus ook by het gebruik van Rijksgoederen, voor oogen te houden, dat elke kostenbesparing, de kleinste niet uitgezonderd, haar beteekenis heeft. Hy, die met gezag is bekleed, moet daar, waar het pas heeft, zynen ondergeschikten zulks voor houden. Ik acht het mogelyk en zelfs waarschynlyk, dat er officieren, onderofficieren en minderen zyn, die denkbeelden hebben omtrent een of an dere bezuiniging, welke naar hun meening kan worden verkregen zonder dat de waarde der weer macht er door zal verminderen. Ik verzoek hun my deze denkbeelden schriftelijk te doen kennen en ik machtig hen dit te doen in een rechtstreeks tot my gericht schrijven. Ook indien verwezen- lyking van hun denkbeeld slechts een oogenschijn- lyk geringe, kostenbesparing tengevolge zou heb ben, laten zy niet na het onder myn aandacht te brengen. De bruggen te Zaltbommel, Nijmegen, Arnhem en Vianen voltooien, die te Moerdijk beginnen. Aan de Memorie van Toelichting tot de be grooting van het Wegenfonds 1932 wordt het volgende ontleend: Wat den vorm aangaat, wijkt het plan 1932 belangrijk af van het plan 1927, omdat naast den staat met provineiesgewijze rangschikking der wegen (welks behoud in verhand met de beteekenis van het plan voor de wegenlijsten noodzakelijk was) ls opgenomen een overzicht van de wegen, welke, verbinding gevende tus- schen belangrijke verkeerscentra of -knooppun ten. als een geheel moeten worden beschouwd. In het centrum van het land komen weer voor de reehtstreeksche verbindingen tusschen Amsterdam's-GravenhageRotterdam en Utrecht met die van Amsterdam en 's Graven- hage naar Haarlem en ^ie van 's-Gravenhage en Rotterdam naar Hoek van Holland. Een zij tak tot aansluiting van het Westland aan het havengebied te Rotterdam komt tegemoet aan reeds herhaaldelijk geuite wenschen. De verbinding van Rotterdam naar het Oos ten en het Zuiden is vereenvoudigd door van den weg van Rotterdam naar den Moerdijk den weg naar GorinchemEist te laten aftakken. In evenbedoelden weg naar het Zuiden is als hoofdverbinding de rich-ting MoerdijkPrln- oenhageZundert gekozen, terwijl door invoe ging van de schakels MoerdijkOud-Gastel Wouw en Oud-GastelSt. PhilipslandZijpe goede aansluiting van Zeeland met het cen trum van het land wordt gewaarborgd. Het hier besproken Rijkswegenplan geeft een wegennet, dat behalve de vereischte hoofdver bindingen voor doorgaand verkeer met motor rijtuigen, ook als aanvulling andere voor name verbindingen bevat. Geen primair wegennet voor groot afstandsverkeer In denzelfden gedachtengang wordt thans voorgesteld ons wegennet verder te voltooien en te vervolmaken, alleen die nieuwe wegen daarin op te nemen, welke voor het verkeer ook van locale strekking vereischt zijn, en daar bij niet te vergeten de belangrijke oude wegen, waarvan dat verkeer zal blijven gebruik ma ken, omdat het gericht is op en afkomstig van de woongebieden, die zich van oudsher langs die wegen hebben gevormd en voor welker be staan dat verkeer noodig is. Het nu reeds in uitvoering nemen van een primair net voor groot afstandsverkeer zou bovendien noodzakelijkerwijs verbetering en uitvoering van de in het Rijkswegenplan 1932 opgenomen wegen ophouden en ook niet over bodlg maken en tenslotte zeer zware financieele eisehen aan het Wegenfonds stellen, welke vooreerst althans niet vervuld zouden kun nen worden. Financiering Naar globale schatting gegrond op de prijzen van begin 1930, kost de voltooiing van het wegennet volgens het Rijkswegenplan 1932 on geveer 435 millloen. De regeering is bereid in de eerstvolgende werkperiode' versnelde afwerking van de we genverbetering te blijven bevorderen. Zij meent, dat dit bereikt kan worden door er op aan te sturen, dat in de eerstvolgende 10 jaren zoo veel fondsen worden beschikbaar gesteld, dat zoo mogelijk de meest dringende grooté wer ken van het Wegenplan 1932 grootendeels vol tooid kunnen worden. Hiertoe worden gerekend alle groote rivieroverbruggingen, welke de centra in het hart van het land onderling en deze met de overige landstreken verbinden. Dr. Vinkesteyn. DE SALARISVERLAGING. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Bond van administratief personeel bij 's Rijks belastingen is na scherpe debatten over die voorgenomen salariskorting, een resolutie aangenomen, waarin wordt uitgesproken dat de buitengewone offerzin van den Nederland- sohen rijksambtenaar reeds bij herhaling is moeten blijken, o.a. door intrekking van het premie-vrije pensioen, terwijl het welvaarts peil van den rijksambtenaar heneden het ge middelde van het Nederlandsehe volk ligt. De vergadering was dan ook van oordeel, dat de salarissen geen korting meer zouden kunnen dragen en oordeelde de salariskorting hoogst onbillijk. Zij protesteerde tegen dezen aanval op het levenspeil en droeg het bestuur op alle mid delen aan te wenden om de regeering te be wegen het voorgenomen besluit niet uit te voeren. De A. R. K. A- gaat een krachtige actie voeren. Het voltallig hoofdbestuur der A.R.K.A. ver gaderde op 18 en 19 September te 's Graven hage o.m. ter bespreking van de door de re geering voorgenomen salarisverlaging. Beslo ten werd een krachtige actie te voeren ten einde de verlaging tegen te gaan. Een bespre king niet de R.K. Kamerfractie en de R.K. Cen. trale van Burgerlijk Overheidspersoneel werd daartoe gewenscht geacht als aanvankelijke in stantie. Voor het verder verloop der protest actie zal naar alle waarschijnlijkheid contact gezocht worden met de R K. Onderwijzersor ganisaties tot het vormen van een zoo krachtig mogelijk front. De heer Ruigvoorn econ. cand. Tilburg werd benoemd tot ambtenaar ten bureele der A. R. K. A. De commissie ter bevordering van de dans kunst zal in het seizoen 1931-1932 drie avonden van Nedwlandsoho Balletkunst doen onderne men. Voor den eerste dezer drie avonden. Donder dag 8 October a.s. in den sl !n urg t Amsterdam heeft de ooi :rio Rodrigo bereid gevonden Tweede werkplan. vijfjaarlijksche In de naaste toekomst, waarop deze begroo- ting betrekking heeft en welke toekomst even- bedoeld tweede vijfjaarlijksche werkplan om- rat, met de minister behalve bijna 34 millioen voor de overbruggingen nog te kunnen beschik ken over rond 90 millioen voor verdere we genverbetering. Bruggenbouw. Het ligt in het voornemen de bruggen te Zaltbommel, Nijmegen, Arnhem en Vianen in deze periode te voltooien en de brug te Moer dijk te beginnen. Omtrent den bouw van andere bruggen, waarmede eveneens een aanvang kan worden gemaakt, kan bier nog geen bepaalde mededeeling worden gedaan. In het algemeen staat voor oogen om met de aangegeven bedragen verschillende wegen in het centrum van het land zoover mogelijk bruikbaar voor het verkeer af te treden, de toe gangen tot groote rivieroverbruggingen en zooveel doenlijk ook de daarop aansluitende wegen gereed te hebben op het tijdstip, dat de brug zelve voor bet verkeer kan worden opengesteld, en de overige wegen eiken weg als één geheel beschouwende zoover in orde te maken, dat de meest hinderlijke verkeersbelemmeringen, gevormd door bebouw de kommen, bochten en dergelijke, worden op geheven, alsmede voor zoover andere verbe teringswerkzaamheden niet den voorrang ver dienen de rijwielpaden van die wegen vrij te maken van de haan voor snelverkeer, door deze paden buiten de boomen aan te leggen. Het eindcijfer van de begrooting is 33.05 milloen tegen 30.74 millioen voor de begroo ting van 1931. Treffende huldiging bij zijn heengaan als inspecteur der gymnasia KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Dr. C. J. Vinkesteyn, die met ingang van 1 September j.l. is afgetreden als inspecteur der gymnasia, heeft Zaterdag in de aula van het Eerste Stede- ijk Gymnasium aan de Laan van Meerdervoprt te den Haag 'n tref fende afscheids- ouldiging in ont vangst mogen nemengegroeid uit de erkentelijk heid van allen, die met hem tij dens zijn lange hoog - verdienste lijke ambtsver - vulling l in aan raking mochten komen. Toen te ruim S uur de aula tot de laatste plaats bezet was, sprak namens de comité's de heer C. de Jong het openings woord. Toen in dit voorjaar aldus spr. het ontslag van dr. Vinkesteyn bekend werd, vormde zich spontaan een tweetal comité's ten einde een bijeenkomst als deze te beleggen om van den inspecteur der gymnasia afscheid te nemen. In 't eene comité zijn de curatoren en colleges der lycea vertegenwoordigd, in het andere curatoren en gecommitteerden van gymnasia en gymnasiaal onderwijs en andere belangstellenden. Namens beide comité's verwelkomde spr. dr. Vinkesteyn en zijn familie. De aanwezigheid van Z. Exc. den minister van Onderwijs is, zoo zeide spr., een blijk van waardeering, waarover wy ons verheugen. Vervolgens verwelkomde spr. de aanwezigen, onder wie wij opmerkten Z. Exc. dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs; Jhr. mr. C. Feith, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, K. en W.; den heer W. de Boer, chef der afd. Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs van dat departement; prof. Symons, voorzitter; prof. Woltjer, onder-voorzitter en den heer Tilanus, secretaris van den Onderwijsraad; oud-wet houder dr. van der Meulen; den president curator van het gymnasium te Schiedam; dr. Renkema en dr. van Andel, opvolgers van dr. Vinkesteyn; den heer Schaepman, secretaris van het comité tot behoud der klassieke op voeding In Nederland; wethouder mr. Marchant; prof. dr. G. A. van Poelje, chef der afd. Onderwys der gemeente-secretarie e.a. De chef der afd. Hooger Onderwijs van het Ministerie van Onderwijs, K. en W., mr. A. van Beeck Calkoen en de oud-gouverneur van Curasao, Helfrich, waren tot hun leedwezen verhinderd. De rij der sprekers werd geopend door Z. Exc. den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Terpstra, die, na een van veel waamdieertag getuigende toespraak de volgende mededeeling deed: Het heeft H. M. de Koningin behaagd, u dr. Vinkesteyn, wegens uw groote verdiensten, te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Ontvang daarmede mijn harte- lijken gelukwensch. God geve, dat het eere- teeken u nog vele jare moge sieren. Mr. W. A. Mees, president-curator te Rotter dam, bood namens curatoren van 64 gymnasia en lycea een geschenk in portefeuille aan, met de besite wenschen voor een langdurige rust. Namens de gecommitteerden bij de eind examens sprak dr. Beversen. Dr. G. H. Coops sprak namens de inspectie van het Middelbaar Onderwijs. Namens de vereeniging van rectoren en con rectoren in Nederland roemde dr. Bosselaar de goede verhouding tusschen dr. Vinkesteyn en de vereeniging. Als blijk van dank bood spr. een divan en een klok aan. Dr. Gunning sprak namens de lycea. Ten slotte overhandigde de beer de Jong bet geschenk van de comité's, bestaande uit een som gelds met een album met de namen. Het Jaarboek. Nadere aanduiding overbo dig. Ieder begrijpt wat bedoeld wordt Ruim elfhonderd pagina's, goed gevuld, uitstekend papier, kostelijken inhoud Gra fieken, statistieken, monografieën, berede neerde historie, adressen, toestand in de Oost en in de West kortom, het arsenaal dat „Jaarboek van het onderwijs en de op voeding der R. K. Jeugd in Nederland, N. I., Suriname en Curasao" heet, is wederom tot onze beschikking. Het boek bevat een schat van gegevens, die ons in staat stellen veel boosaardige aanvallen op het bijzonder onderwijs af te slaan. Wij raden vooral onzen Katholieken vertegenwoordigers aan den gids van 't Cen traal Bureau te raadplegen als onderwijs kwesties aan de orde komen. Directeur Verhoeven wijst er op, dat pater Hentzen's historisch overzicht nu „bij" is (met „bij" blijkt dan bedoeld tot Maart '30) en dat het overzicht over het jeugdwerk doelmatiger is ingericht. Terecht wordt de aandacht gevraagd voor pater van Ginneken's studie over de pries terroepingen. Het nieuwe opstel is veel beter en veel uitgebreider dan het vroegere (1 Aug. '28) in „Dux" verschenene. Het verdient meer dan nauwkeurige lezing alleen; men zou er gerust eens een congres aan kunnen wijden met ruime gedachtenwisseling. Wij. hebben reden om den hemel dankbaar te zijn, maar van belang is te trachten de oor zaken van verval en bloei zoo secuur moge lijk vast te stellen. Eén cijfer mogen we uit dit boek toch aan halen. „Wie op zuiniger schoolbeheer wil aan dringen", aldus dr. Verhoeven, „moet niet het eerst bij het bijzonder onderwijs aan kloppen. Op 1 Januari 1927 gingen er op de openbare scholen 262.000 leerlingen en op de bijzondere scholen 306.000; toch gaven de gezamenlijke gemeenten in ons land over 1927 voor het openhaar onderwijs nog bijna 3 mil lioen gulden meer uit dan voor het bijzon dere." Dit is duidelijk. Zoo is het heele boek. Het Bureau, dat het schenkt, is niet alleen zijn duiten waard; het doet een werk van groot cultureel en nationaal belang. Het levert werkelijk iets eenigs; iets dat zijn weerga vruchteloos in de katholieke we reld zoeken zal. Wij begrijpen, dat zelfs het Vaticaan onder den indruk raakt; dat de Paus persoonlijk het Jaarboek inzag en door kardinaal Pa- celli dankbaar op het hooge belang doet wijzen. Aan het hoofd prijkt het portret van Mgr. Jansen, den opvolger van den man, aan wiens doorzicht en energie ons Bureau nadere aanduiding eveneens overbodig mede zijn aanzijn dankt. Naar we vernemen, hebben de Paters Capu- cijnen zich te Nijmegen gevestigd. Hur voorloopige woonplaats is Oldebarne- veldstraat 42. Tot praeses is benoemd de Wel- eerw. Pater Fabianus. DE MISSIëN VAN SCHEUT IN CHINA. Het September-nummer der „Annalen van Scheut" publiceert een statistiek van den gees telijken vooruitgang in de vijf missie-gebieden van China over het laatste jaar. Daaruit blijkt, dat in die periode werden ge doopt 17472 personen o.w. 5676 volwassenen. Het bedoelde missiegebied telt nu bijna 150.000 Katholieken op een bevolking van bijna 11 millioen menschen. GOUDEN PRIESTERFEEST. De Zeereerw. Pater W. de Groot C.ss R., in het Redemptoristenklooster te Rnos°ndaal, hoopt op Vrijdag 16 Octobei den lag te berdenken, waarop hij voor ie H. Priesterwijding ontving. Dankwoord dr. Vinkesteyn. Hierna nam dr. Vinkesteyn het woord: Gij moet wel gedacht hebben: Dit is een gelukkig mensch. Dat mag ik ook zeggen. Ik heb een ambt bekleed met den aanleg, welken ik van den goeden God heb ontvangen. Een afscheid als dit maakt dezen dag tot den gelukkigsten van mijn leven. Spr. bracht dank aan den Mi nister van Onderwijs voor zijn belangstelling en voor de onderscheiding, aan bet initiatief waarvoor hij wel niet vreemd zal zijn. „Voor moeite bieden de Goden ons alle goede dingen te koop aan". Den lof mijner werkzaamheid neem ik aan. Iemand, gedrenkt in de klassieken, weet wat zijn verdiensten zijn en aanvaardt ze. Het was mij een genoe gen te werken onder verschillende ministeries. Ik heb mij vandaag gevraagd, waaraan heb ik al deze hulde te danken. Is 't niet overdre ven? Ik geloof dat een groot gedeelte van mijn succes gelegen is in hef feit, dat ik zoo ont zettend veel van mijn ambt en van mijn klas- sieke opleiding hield. -Nederland moet zijn klassieke opleiding in hooge eere houden. Onze cultuur is voor een groot gedeelte gebaseerd op de Grieksche cultuur. Onze cultuur moet met de oude Grieken stevig vastgeknoopt blij- ven. Nederland heeft een naapi van 't Grieksch in de wereld. Laat Nederland bet werk der groote mannen blijven waardeeren door de klassieke opleiding in hooge eere te houden. Er is gememoreerd, dat ik de gymnasia stel boven de lycea. Ik zeg dit nog. Laat de lycea zich tevreden stellen met het woord van dr. Gunning. De lycea moeten blijven werken on der de gymnasia. Mr. Maes dankte spr. voor de portefeuille, 't Was een hooge zeldzaamheid, dat curatoren afweken van mijn adviezen. Altijd heb ik den leefregel van objectiviteit en onpartijdigheid gehuldigd. Dank aan de gymnasiale autoriteiten voor bun waardeering, ook voor de innige samen werking. Dit succes is te danken aan de eens gezindheid. Slechts twee keer in 23 jaar moest ik optreden. Ik heb mij altijd beschouwd als den natuur- lijken besohermer en optreder voor de klas sieke opvoeding in Nederland. Ik hoop toch met kracht te blijven ijveren voor het gymna siaal onderwijs en de klassieke vorming. Het doet mij genoegen, dat in het comité de secre taris van de vereeniging tot behoud van de klassieke vorming in Nederland zitting heeft. Mijn taak is afgeloopen. Ik heb een gelukkig leven en een gelukkig inspectoraat achter mij. Gij hebt mij het afscheid moeilijk gemaakt, maar het is een gelukkige dag. Wij ontvingen een schrijven, waarin verba zing werd uitgesproken, dat door ons (bij de bespreking van de Millioenennota in ons Blad van Donderdag) „bezwaar wordt gemaakt tegen verlaging van de salarissen met 5 procent, die toch zeker gerechtvaardigd is door de daling der eerste levensbehoeften. Dat boeren en tuinders, wier inkomen niet 5 procent maar veel meer Is verlaagd, ook aan die salarissen mee moeten betalen,, schijnt bij U geen gewicht in de schaal te leggen. Dat zijn maar minderwaardige wezens, die er zijn voor de stad en geen recht hebben op een menschicaardig bestaan". Het schrijven besluit met de verzekering: ,dat de boeren hoe langer hoe meer ver bitterd worden door de verwaarloozimg hun ner belangen door de R. K. Staatspartij en door de Pers". Terwijl er gewaarschuwd wordt tegen even- tueele „treurige gevolgen" bij een volgende verkiezing. Wij wenschen onze verbazing uit te spreken over den inhoud van dit schrijven. Immers, als schrijver ons artikel volledig en nauwkeurig doorleest, zal hij oonsfateeren, dat onze bezwaren tegen salarisverlaging wel flege. lijk nader verklaard worden; eveneens zal hij bemerken, dat wij ond niet uitspreken over het gerechtvaardigd zijn der verlaging door daling der levensbehoeften; voorts zal schrijver ons moeten toegeven, dat uit niets en niets blijken kan, dat 't bij ons geen gewicht in de schaal zou leggen „dat boeren en tuinders ook aan die salarissen mee moeten betalen". Uit het feit, dat wij over de boeren- en tuinders-salarissen ditmaal niet schreven, volgt niet,- dat wij t eens zijn met de wijze, waarop hun belangen behartigd worden. Meermalen toch is door ons in dit Blad voor de hoeren en tuinders gepleit, die wij in 't geheel geen „miindervaardige wezens" achten en zeker ook w e 1 recht hebben op een menschicaardig bestaan. Om kort te gaan, spreken wij den wensch uit, dat van schrijver's slot-verzekering door de autoriteiten nota zal worden genomen, waarbij wij echter verklaren, dat van verwaar- looing der belangen door de Pers althans wat ons blad betreft geen sprake ls. In de hoop, dat hiermede de verbazing op gehelderd en het bezwaar opgeheven zal zijn. wanneer gij uw taak moet neerleggen gij met evenveel voldoening afscheid neemt. Na eer en dank gebracht te hebben aan zijn eohtgenoote voor de krachtige hulp in de op voeding der kinderen sprak dr. Vinkesteyn nog een woord van dank tot de ambtenaren van het ministerie met wie de samenwerking zon- der uitzondering aangenaam was, en tot het gemeentebestuur van 's Gravenhage voor de fraaie aankleeding en het beschikbaar stellen der aula. Op zijn „Hartelijk dank" volgde een luid applaus. Hierna werd thee geserveerd en plaatsten de aanwezigen hun handteekening in een ge. d-enkboek. In tegenstelling met hetgeen wij Zaterdag berichtten, vernemen wij thans, dat voor den leerstoel voor Sanskrit te Utrecht niet de benoeming is te wachten van den Amster- damischen hoogleer Sar Faddegon, die eerst ia aanmerking kwam, maar van een afgestudeerd discipel der Utrechts oho Alma Mater, den hetg Qomd», A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5