ALGEMEEN OVERZICHT. WEER BULDEREN DE KANONNEN IS „VREDE OP AARDE" DAN EEN ONMOGELIJKHEID? DE BEZETTINGSOORLOG IN MANDSJOERIJE. MODERNE BLAUWBAARD DE WERELDCRISIS 't Beruchte smokkelschip JAPAN MAAKT ZICH VAN NIEUWE STEUNPUNTEN MEESTER. DE BASKISCHE JEUGD BEWEGING. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 ONTSTELLENDE VONDST BIJ HELSINGFORS. ENGELAND STAAKT DE GOUDAFG1FTE HET SABOTAGE-PROCES TE MOSKOU- ERNSTIGE TREINBOTSING. Zeven wagens met schapen en paarden in brand. 1 r.'TNG VAN BURGEMEESTERS LOTGEVALLEN VAN DE VOORMALIGE „FALKE". VERDWIJNENDE ROMANTIEK EEN GEVAARLIJKE AUTODIEF. RAZZIA DE SMEDERIJ VAN GRETNA GREEN BEDREIGD. DE STRIJD WORDT HEVIGER. Sensatie te Genève De deride oommissie van de voi- kenbondsvergadering sou gisteren beginnen met de bespreking van de Nederlandsch- Scandinavisch-Zwitsersche resolutie, volgens welke de volkenbondsraad bij alle regeeringen er op zal aandringen, dat zij, in afwachting van het resultaat van de ontwapeningsconferentie zich zullen onthouden van lederen maatregel, die ten doel heeft, in het tegenwoordige peil van haar bewapening verandering te brengen. Tot een discussie is het echter niet geko men, omdat de voorzitter van de commissie, de minister van buitenlandsche zaken van Dene marken, Munch, de sensationeels prealabele vraag stelde, of de commissie niet de regee ringen van Amerika, sovjet-Rusland en Tur kije zou uitnoodigen om aan de besprekingen over deze resolutie te komen deelnemen. Munch deed een positief voorstel in deze rich ting en men kon zien, dat de delegaties v°01 het meerendeel geheel verrast waren door dit onverwachte voorstel. 1 ooral de Fransche delegatie, die geen voor stander van den bewapeningsstilstand sehun to zijn, bevond zich in een moeilijk parket, d Franschen evenmin de Amerikanen voo het hoofd wilden st roten door zich tegen uitnoodiging te verzetten, als berei het voorstel van Munch te aanvaai daardoor de kwantiteit van de ,vools rste] Van het Nederlandsch-Scandinavisch hog belangrijk te versterken. trachtte De Fransche gedelegeerde, Mass a£ te dan ook zich van een °PenlUk a° het bureau maken door voor te stellen steeds voor de volkenbondsvergadering, achter gesloten deuren verga eiwgttigheld van worden geraadpleegd overd tóten tot kTertorrsfeaid vanSMunche werd daarentegen Het voorst^ d CeCii, die er op wees, ondersteund door ioiu t ln dat er reeds een precedent bestond, doordat in 1924 de volkenbondsraad de Amerikaansche re geering had uitgenoodigd, aan de beraadsla gingen over het opiumvraagstuk in de vijfde crinfmiasie der volkenbondvergadering te ko men deelnemen, hetgeen dan ook inderdaad 26b6iird is. Ook de Spaansche gedelegeerde, de Madan- aga, ondersteunde eveneens het voorstel, mits de 'uitnoodiging niet beperkt zou blijven tot de drie bovengenoemde staten, doch uitgestrekt zal worden tot alle niet-leden van den volken- houd, waarbij hij vooral aan Brazilië en andere Zuid-Amerikaansche staten dacht. Na een schorsing van de vergadering, om de leden gelegenheid te geven vertrouwelijk van gedachten te wisselen, deelde de voorzitter. Munch, mede, dat men het hierover eens ge worden was, dat de derde commissie een brief zou schrijven aan den voorzitter der volken bondsvergadering, Titulescu, met verzoek, dat deze den volkenbondsraad zou voorstellen, zijn goedkeuring aan de uitnoodiging van alle niet- volkenbondsstaten te schenken. De volkenbondsraad heeft hierop van mid dag een lange openbare vergadering gehouden doch over het voorstel i van de derde com missie werd niets gezegd. De reden hiervan bleek te zijn, dat Titulescu geweigerd heeft het schrijven van de derde commissie aan den volkenbondsraad toe te zenden, omdat Titules cu van meening is, dat dit een kwestie is, die uitsluitend de volkenbondsvergadering aan gaat Gezantenwisseling te Berlijn Het antwoord op de vraag, welk kenmerkend verschil er eigenlijk tusschen Duitsohland en Oostenrijk heerscht, is gelooven wij reeds bekend: In Duitschland is de toestand ernstig, maar niet hopeloos en in Oostenrijk is bij hope loos, maar niet ernstig. I,n gezegden gelijk dit steekt gewoonlijk een kiem en soms zelfs veel meer dan een kiem van waarheid, over welk punt het echter niet ter zake is verder te peinzen. Wel valt het echter op, dat de Franschen zoodanig door hun esprit de contra diction ten op zichte van afbcs .vat Duitschland zegt, denkt of loet, bevlogen ijn, dat dit kolos sale verschil bij ten ln het geheel niet in het oog ichljnt te sprin gen. Aan deze om tandighe-id denkt nen on willeken ug bij het same-n- pe! vam twee ge beurtenissen, de operette-staats greep in Stier marken en het afscheid van den Franschen gezant in Berlijn, De laatste, Jacquin de Margerie van naam, is heden naar zijn huisgoden teruggekeerd, zon der de traditioneele leegte na te laten, 'waar van in dergelijke gevallen gewoonlijk gesproken wordt. Hij heeft zijn land bijna tien jaren lang bij den president van de Dultsche republiek vertegenwoordigd en daarbij het giroote kunst stuk uitgehaald heelemaa.1 niet onaangenaam op te vallen. Dit is, gezien de omstandigheden waaronder hij werken moest en vooral de soms zeer wilde sprongen van zijn onmiddellijke su perieuren veel, zelfs zooveel, dat het onbillijk zou wezen meer van hem te verlangen. De Margerie stamt uit een oude Fransche familie, die al zeven generaties lang hooge ^staatsdienaren aan het vaderland heeft afge leverd. Hij zelf heeft zijn gansehe leven in de diplomatie gesleten en dus in eene carrière die alleen nog maar door den ouderdom over troffen wordt in het aankwe-elten van zulke eigenschappen ais opgeklaafdhedd, evenwicht, voorzichtigheid van oordeel en berustende ironie. Hij begon zijn loopbaan in Constantino- pel, dat nu uitgerookte nest van de ongeloof lijkste intriges, maar kwam al spoedig met Paul Cambon in aanraking, die hem zeer hoog schatte. Later werd hij Jules Cambons medewer ker in Washington. In Algeciras was hij secre taris-generaal van de daar gehouden confe rentie. Hij diende verder ln Parijs aan den Quai d'Orsay, waar hij onder den lateren pre sident Gaston Doumergue werkte, terwijl hij ook posten bekleedde in Peking, Kopenhagen en Brussel. Na het einde van den oorlog keek de Fran sche regeering uit naar een man, die over ae zeer bijzondere eigenschappen moest beschik ken haar in Berlijn te vertegenwoordigen. Haar oog viel daarbij op de Margerie, die Btrussei verliet om manmoedig den zwaarsten post van den ganschen Franschen buitenlan-dsc-hen dienst op zijn schouders te nemen. Bijna tien jaar lang heeft hij dit ambt bekleed, waarbij hem wel vaak in de uiterste uithoeken van zijn bu reau de stille zucht over de lippen gekomen zal zijn: Heer, behoed mij voor mijn vrienden: voor mijn vijanden zal ik zelf we. zorgen. Want gelijk gezegd heeft de Margerie zich wat Duitschland betreft nimmer onaangenaam merkbaar gemaakt. Men kan aannemen, dat hij zich hier zeer wel op zijn plaats voelde, goed met de regeering over weg kon, teijijl hij zich ondanks zijn gnoote terughoudendheid toch ook een kleine plaats wist te veroveren m de har ten der burgerij. Maar met Parijs heeft hij veel te stellen gehad en ieder voelt wel aan, wat hij over een wildemans-avontuur als den to- val in het Roergebied gedacht^ hee-tt.^n^alle Vermoedelijk zes gruwelijke moorden- Nabij een eenzaam gelegen moeras, op eenige kilometers afstand van H-elsingfors, heeft Vrij. dagmiddag een chauffeur, die uit een bron wat water wilde drinken, een groote hoeveel, held deelen van mensohelijke lichamen ge- Vele beurzen gesloten gevallen heeft d-e Margerie zooveel met Parijs fe stellen gehad, dat er hem geen tijd voor - te stencil b bleef 0n hjj de bewerking van vonden. Iets anders in de Dultsche hoofd- Hij vond in de bron o.a. een afgehouwen het diplom aktieven en genoegzaam hoofd meit lang vrouwenhaar, vier linkerhan- 8 regeering gesteunden lord d'Abernon den, vier rechterhanden, drie linkervoeten, zes door zijn j^fytervoeten, ell deelen van tien afgehouwen moest overlaten. Franqois Poncet. slaagde, het raadsel, met welken moord men te do-en had, op te lossen. De nieuwe vondst toont groote overeenkomst met die van verleden jaar. Alle lichaamsdee- len zijn in krantenpapier gewikkeld en tot één bundel samengepakt. Zij toon-en alle scherpe snij wonden. Het gevonden hoofd is waarschijnlijk van een bejaarde vrouw, terwijl de gevonden han den zoowel mannen- als vrouwenhanden zijn. Toen de chauffeur zich over de bron boog seling een hand onder den waterspiegel. Met een ijzeren staaf onderzocht hij het water en even later dook het hoofd op. De politie heeft den gehieelen middag de bron onderzocht en deed voortdurend nieuwe vondsten. Bij het vallen van de duisternis werd het politieonderzoek gestaakt om Zater- dagmorgen te worden voortgezet. De licthaamsdeeflen hebben waarschijnlijk eenige maanden in het water gelegen en voor. loopig tast men omtrent de misdaden volko men in het duister. Men vermoedt, dat men te doen heeft met slachtoffers van lustmoorden, en we; minstens zes in getal. De bron is zeer diep en kan onmogelijk leeg gepompt worden. CHARLIE CHAPLIN. Charlie Chaplin, die onverwacht en min of meer ook onopgemerkt Donderdag te Londen is aangekomen, heeft verklaard, dat hij er over denkt, ergens op het land in Engeland een landhuisje te betrekken en eenigen tijd in Enigeland te blijven. „Ik heb geen haast om naar Hollywood te gaan", aldus deelde hij mede, „en ik zou graag een film in Engeland maken. Ik heb een paar invallen en ik zal zelf een scenario schrijven". Het week-end zou Chaplin doorbrengen op het buitengoed van Winston Churchill te Wes terham in Kent. t tawaniojtelling met de Margerie komt de vingers, die met touw aan elkaar gebonden nlemve g^zant, Franqols Poncet niet uit diplo waren. matieke kringen voort. Hij heeft met zijn pe plaats van de gruwelijke vondst ls onge- vooroanger de liefde voor de letterkunde ge- veer vijftig meter van den straatweg verwij- meen. maar zoo de Margerie zwakke pogingen ,derd- op dezelfde plaats werd ongeveer een gedaan heeft om in de wereld van het boek en gleden een afgehouwen vrouwenhand ge- van het theater eenige toenadering tuss-chen voniden> zonder dat de politie er indertijd in Duitschland en Frankrijk tot stand te brengen, dan zweven den heer Poncet heel andere idea len voor den geest. Poncet is van oorsprong leeraar en germa nist. Hij heeft een boek over Goethe geschreven en wie een hoek over Goethe schrijft, is in Duitschland dadelijk al een soort van held. Na den oorlog richtte hij een soort persbureau, de Société d'Etudes et d'Inforimation, ten bate van de Fransche ijzerindustrie op. Deze inrich ting werd onder Poncet's lei-ding echter een soort geestelijk centrum, waarin vele jongere groot-industrieel en een opleiding ontvingen, die om te driniken, zag hij tot zijn ontzetting piot aanzienlijk afweek van dat, wat hun vaderen hun in den ransel op hun levenspad meege geven hadden. Het oog van de regeering valt op hem en deze delegeert hem van tijd tot tijd naar internationale conferenties. Bij de Roer- invasie belastte bij zich met de afdeeling Pro paganda en daarbij ontwikkelde hij een Duit- schershaat, die hem tot verwijt werd gemaakt, toen zijn naam voor het eerst als opvolger van de Margerie genoemd werd. Maar zoo Berlijn al wikt, zoo beschikt Parijs toch en aldus moest de propagandachef van den Roerinval in Ber lijn alis ambassadeur aanvaard worden. Voor het zoover kwam, zat hij echter nog in het parlement en ten langen laatste vond hij eindelijk ook een minister, waarmede hij op kon schieten en wel Tardieu, die als minister president voor hem een nieuwe portefeuille uit vond en wel die van de nationale econom-iel. En nu komt Francois Poncet dan op den Pariser Platz in Berlijn zetelen. Hij komt hier niet al-s een gewoon ouderwetsch ge-zant, maar als een gezant gedoubleerd door den business man. Hij lapt de verbroedering aan zijn laars. Hij bekommert zich niet om de leege fraseo logie van een even leege toenadering. Hij wil niemand in Duitschland omarmen en aan zijn hart drukken. HIJ smelt niet van liefde. Hij gelooft niet aan pacifisme en aan een eeuwigen vrede. Maa-r waaraan hij wel gelooft, dat is aan fabrieken, aan staal, aan electriciteit, aan stoom. En op de basis van deze tastbare dingen wil hij een coöperatie tusschen zijn land en Duitschland tot stand brengen; foroeeren des noods. Hij wiegelt zich niet ln dwaalbegrippen over de tekortkomingen van zijn eigen land, maar hij is drommels goed op de hoogte van de kwaliteiten des erfvijands. Tusschen bedde par tijen is echter een ooope-ratie mogelijk, waarbij Frankrijk natuurlijk de leidende rol moet spe len, een coöperatie, die op veel gewin voor heide betrokken partijen ka.n uitloopen. Die tastbare, materiee-le samenwerking wil Poncet coüte que eoüte tot stand brengen. De verbroe dering blijft dan gereserveerd voor tafel- speeches en voor oude maniakken, op welker genezing geen hoop meer bestaat. Reeds dadelijk na zijn aankomst zal de heer Poncet de gelegenheid hebben de hand aan den ploeg te slaan, want om maar een voor beeld te noemen begint de warenruil tusschen beide landen ernstig spaak te loopen. In het d-oor beidie partijen aanvaar», handelsverdrag is een catas-trofenpa ragraafwaarbij elk land recht krijgt van het handelsverdrag af te wij ken, wanneer de vervulling ervan op een onge luk mocht uit gaan loopen. Frankrijk beweert nu, dat het in hopelooze economische toestan den verkeert en op grond daarvan heeft het eerst den verkoop van Duitsohe stikstof in Frankrijk schier onmogelijk gemaakt. Daarna volgden allerlei belemmeringen op het stuk van koleninvo-er; toen moesten de kousen er aan gelooven: nu werkt men alweer een plan uit om den invoer van Duitsch v-ee 'am te leggen en ondertuss-cheu ls men al tegen den wijn en tegen het hout te keer gegaan. Door den houtmaatregel wordt heel Zuid Duitschland, maar bijzonder Baden getroffen. Baden leefde vroeger voor een aardig deel van houtverkoopen aan het Saargebied en aan den Elzas. Door den loop der dingen reorganiseerde het land zijn handel en slaagde het er in een goed afzetgebied in Frankrijk te vinden, maar daarmede dreigt het nu ook uit te raken. Be halve Baden worden ook andere deelen van Duitschland door dezen nieuwen maatregel ernstig geschaad en deze schade ls zoo veel zwaarder te dragen, omdat de excuses, welke de Franschen aanvoeren, niet overtuigend wer ken. Veeleer brengt men de belemmerende maatregelen in verband met de Russisch- Fransche onderhandelingen en vreest men, dat de Russen erin geslaagd zijn een bevoor rechte positie op de Fransche houtmarkt te verwerven. Deze overwegingen leiden de aandacht on willekeurig naar de pas gepubliceerde Duitkclie handelscijfte-rs», welke er schitterend uitzien, maar waaruit men goed doet geen voorbarige conclusies te trokken van de rozenkleurige variete-ita De maand Augustus ka-n n.l op een pracht van een uitvoeroverschot groot gaan. Er werd in gezegde maand immers voor slechts 454 millioen waren in- en voor 776 millioen uit gevoerd. Blijft een aangenaam batig saldo van 322 milioem. Die cijfors is echter minder mooi dan het er op eersten aanblik uitziet. Want het dankt zijn ontstaan aan een zeer sterk inge krompen invoer. Duitschland koopt geen grondstoffen meer tot groot onheil van de lan den, die van de grondstoffenleve.ra.ntie hun werk maken. Duitschland kan niet meer als koope-r optreden, wijl het geld noch orediet heeft. En bovendien is de binnenlandsche markt totaal gedesorganiseerd. Hier staat nog dit euve, tegenover. Om uit kostbare machines nog een beetje terug te xrijgen van hetgeen erin gestoken is en ook om de werkloosheid een beetje binnen zekere dijken te houden, draalen groote ondernemingen liever met heelemaal geen winst, ja zelfs met eenig verlies door, dan dat ze geheel stop gaan staan. Maar voor de dingen welke zij daarbij produeeeren, moeten ze koopers over de grenzen vinden. Ze beoefe nen dus een geforceerden verkoop en zulks na tuurlijk tot groote schade van de industrie der andere landen, welke tegen deze dumping niet op kan. Een duidelijker beeld van de ware situatie geven de totale omzetcijfers. Deze wijzen uit, dat er in 1929 per maand gemiddeld voor 2244 millioen mark ge- en verkocht werd. In 1930 zakte dii cijfers op 1869 millioen ein nu staat het op 1402 millioen. Dat beteekent dus ln min der dan twee jaren eene 37 procentige inzin king. Er blijkt echter ook uit, dat zoo export 31 pet. is gezakt, de invoer met ruim 43 pet. naar beneden is gegaan, een kwaad, waarin de leveranciers van Duitschland natuurlijk veel onaangenamer betrokken zijn dan de patient self. In verband met dein onzek-eren fiinancieelen toestand zijn heden de beurzen van Londen, Frankfort, Berlijn, Kopenhagen, Stockholm en Weenen gesloten. Het Amsterdamsche beurs- bestuur is op bet oogenblik, dat wij dit schrij ven, nog in zitting bijeen, doch die toestand schijnt in onze hoofdstad nog niet te somber ingezien te wordien. De Engelsche regeering heeft, in overleg met de Bank van Engeland, dje noodzakelijkheid Ingezien de Bank tijdelijk te ontheffen van hiaar verplichting goud af te geven, terwijl de Bank tegelijkertijd haar disconto van 4% pet. op 6 pet. zal verhoogen. Herds 50 hongerstakers in de gevangenis van Bilbao. Drie doodvonnissen geeischt. MOSKOU, 18 September (V.D.) In het Woens dag begonnen proces tegen de 33 employé'® van de Russische Houttrust eisclhte het O.M. tegen drie personen de doodstraf. De beklaagden werden ervan beschuldigd, van buitenlandsche firma's steekpenningen te hebben iq ontvangst genomen en daardoor de belangen van den staat sledht te hebben ver dedigd MOSKOU, 19 September. (V. D.) In de nabij heid van het station Swanka aan den Moerman- spoorweg in Noord-Rusland kwam een perso nentrein in botsing met een goederentrein, waarbij 29 wagons werden beschadigd, 7 wagons met schapen en paarden vlogen in brand. Drie personen, waaronder twee spoorwegbe ambten werden gedood, terwijl 21 personen min of meer ernstig werden gewond. Nar. ..El Mali" uit Bilbao verneemt, heeft de civiele gouverneur der provincie, die dezer dagen in verband met de nationalistische relle- tjes zou zijn afgetreden, na een onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken zijn verzoek om ontslag weer ingetrokken. Dezer dagen heeft do gouverneur een aantal journalisten ontvangen en hun medegedeeld, dat hij van plan is, de onlusten met geweld te onderdrukken, Ook deelde de gouverneur mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met de leiders der Baskische jeugdbeweging, die hem verzochten, de nationale clubgebouwen, welke, zooals be kend, allo gesloten zijn, weer te openen. Dit verzoek is echter tot nu toe nog niet in gewilligd. Intusschen wordt gemeld, dat het aantal Basken, die in de gevangenis te Bilbao uit protest tegen de maatregelen van den gouver neur in hongerstaking gegaan zijn, reeds vijf tig bedraagt. Verder bevat „El Mati" een bericht, volgens hetwelk de civiele gouverneur verschillende Baskische burgemeesters ter verantwoording heeft geroepen, daar zij, in plaa/ts van de Spaansche republikeinsche vlag de Baskische vlag van het raadhuis hebben laten uithangen. De gouverneur beeft besloten, de burgemees ters volgens de daarvoor geldende normen te straffen. Te San Sebastian is het bij een vergadering van nationalisten tot botsingen met de „guar- dia civil" gekomen. Zes personen werden gear resteerd en in de gevangenis geworpen. De eigenaar van het vergaderlokaal werd beboet met 250 peseta's. Een geestelijke, die eveneens gearresteerd werd, werd later weer vrijgelaten, toen bleek, dat bij niets met de onlusten bad uit te staan. Volgens Amerikaansche berichten zou het Duitsche stoomschip „Ilse Vormauer" met een voor de Cubaansche opstandelingen bestemde wapenlading aan boord voor een Cubaansche kanonneerboot naar de Bahama-eilanden zijn gevlucht, en zich daar in een afgelegen baai verborgen houden. Het vrachtschip „Ilse Vormauer" is niets anders dan het voormalige Duitsche stoom schip „Falke", in verband waarmede zich in dertijd het bekende „menschenroofproces" af speelde en waarvan de bemanning, die tegen haar wil was geprest om medewerking te ver- leenen aan het smokkelen van wapens, sedert dien naar Hamburg is teruggekeerd. Het schip zelf was te Port of Spain geïnter neerd en naderhand weer vrijgegeven. Het was gekocht door den koopman Vormauer en door hem in Juli j.l. te Havanna achtergelaten, met een verzoek aan den Dultschen consul, het te willen verkoopen, aangezien Vormauer geen vracht voor de terugreis kon krijgen. Het is niet hekend, in wiens handen het schip, dat inmiddels verdoopt was in: „Ilse Vormauer", sedertdien is overgegaan en men weet dan ook niet, voor wiens rekening het momenteel vaart. Een persoon door hem gedood en drie gewond. KEULEN, 18 September (V.D.) Hedenavond wilde een autobandiet alhier eten auto stelen. Hij werd echter juist verrast door de eige naresse, op wier hulpgeroep een 35-jarig voor- bij ganger toesnelde. De bandiet legde den man echlter onmiddellijk door een schot in het hoofd neer en vluchtte in den auto. Tijdens den rit loste hij nog verschillende schoten, waardoor twee mannen en een vrouw werden gewond. De dief kon ontsnappen 85 Personen gearresteerd De politie te Worms hield Donderdag een razzia tegen ongeveer 100 leden der commu nistische partij, die in een bosch hij Worms, na het vallen van de duisternis, oefeningen hiel den. Er werden 85 deelnemers gearresteerd en na het vaststellen van hun identiteit weer op vrije voeten gesteld. Behalve een ongevaarlijk afweerrevolver wer den geen wapens gevonden. Onder de aangehoudenen bevond zich een lid van den gemeenteraad van Mainz en een lid van den gemeenteraad van Worms. De bekende smederij van Gretna Green, aan de Engelsch-Schotsche grens, waar zoovele ro mantische huwelijken zijn tot stand gekomen, wordt bedreigd, aangezien de huidige eigenares, de firma Mac Kie Co., wegens deze beroem de bezitting was aangeslagen voor een bedrag van 500 pond aan belastingen. De heer George Mac Kie, lid van de firma Mac Kie Co., heeft verklaard, dat, wanneer de belasting niet wordt verlaagd tot het nor male bedrag, de smederij naar Amerika zal worden verkocht. Het historische gebouw zal steen voor steen worden afgebroken om aan de overzijde van den Oceaan weer te worden herbouwd. GEHEIME RUSSISCHE ZENDER IN AMERIKA NEW VORK, 18 September (V.D.) Te New York heerscht groote opwinding over de ont dekking van een geheim zendstation, dat per manent in contact staat met Moskou. Een tweede verborgen zender regelt verzen ding en landing van verdoovende middelen voor een Japansche smokkelbende. Men heeft de plaats waar het Russische sta tion opgesteld staat, nog niet kunnen vast stellen. Een Chineesche tegen-operatie. Moekden geheel bezet. LONDEN, 19 September. (H.N.) Volgens na- dere berichten uit Tokio is de stad Moekden thans door de Japanners bezet, in wier handen zich alle openbare gebouwen bevinden en die ook de post controleeren. De berichten omtrent de oorzaak van het conflict luiden tegenstrijdig. De Japanners be weren, dat de Chineesche troepen een spoor wegbrug trachtten te vernielen, wat door de Japansche troepen verhinderd werd, terwijl de Chineesche berichten het voorstellen, dat het conflict door de Japanners is uitgelokt om een voorwendsel tot bezetting van Mantsjoerije te hebben. De toestand in de stad. MOSKOU, 19 September. (V.D.) Volgens Rus sische berichten ligt het geheele leven te Moek den stil. De stad wordt door Japansche troepen bewaakt. Niet slechts de militaire gebouwen, maar ook de banken en andere openbare ge bouwen staan onder bescherming. Hoeveel dooden er tijdens de beschieting ge vallen zijn, staat nog niet geheel vast. Terwijl de Japanners zeer kleine getallen noemen, schat men het aantal dooden te Moekden zelf thans zelfs op 120, De Chineesche pers maakt melding van sterke troepentransporten ln de richting van Moekden. TOKIO, 19 September. (R.O.) De Japansche minister van oorlog deelt mede, dat de toe stand aanzienlijk kalmer is geworden en dat bet daarom niet noodig was versterkingen uit Korea te zenden behoudens onverwachte ge beurtenissen. Er zijn evenwel vliegtutgAi naar Moekden gezonden ter verkenning en om de verbindingen met de legers van Kwnntong en Korea te onder houden. Uitwerking der beschieting Volgens een nog niet bevestigd bericht uit Moekden zou de stad Peitajing door bet bom bardement grootendeels verwoest zijn, en zou. den bonderden slachtoffers te betreuren zijn. Een ander bericht over de beschieting van Peita jing houdi evenwel in, dat de Japanners slechts enkele schoten hebben afgevuurd. De gevechten duren op het oogenblik nog voort. 3unpunten bezet. TOKIO, 19 September. (N.T.A.) De Japan- ners hebben hedenmiddag eenige belangrijke militaire steunpunten bezet. De Chineesche be- zettingen te Antung, Hinkow, Hopeh, Fushum en andere plaatsen werden door hen ontwa pend. De Japanners landen te Tsingtau. TSINGTAU, 19 September. (R.O.) Vanmor gen is hier een Japansche troepenmacht ge land. De Chineesche autoriteiten namen maat regelen om de orde te handhaven o.a. het slui ten der openbare vermakelijkheden. Tsingtau was oorspronkelijk Duitsch pacht- gebied en werd tijdens den oorlog door een Ja- panech-Britsehe troepenmacht aan Duitsch land ontnomen, doch eenige jaren geleden door Japan aan China teruggegeven. Verdere Japansche operaties. LONDEN, 19 September. (V.D.) De Japan ners hebben, behalve Moekden, waar zij ver scheidene duizenden soldaten hebben geconcen treerd, ook nog Newcliang aan de rivier Liao doen bezetten. De verbinding tusschen Sjang hai en Moekden is verbroken. De Japansche militaire overheid te Sjanghai heeft een plan uitgewerkt ter bescherming van do aldaar wonende Japansche onderdanen, voor het geval, dat de Chineesche bevolking tot wraakneming zou willen overgaan. De Japansche kolonie heeft, volgens een bericht uit Tokio, last gekregen, zich binnen de Zuid-Mandsjoerijsche spoorwegzóne te hou den. Voortdurend versterken de Japanners hun garnizoen te Moekden. Ook ten Noorden van Tschanschun, in Kwantschangtse, is het tot botsingen gekomen. Na een artilleriebeschieting bezetten de Japan ners de stad. Volgens nog niet bevestigde berichten, heeft de Japansche artilleried e stad Petaylng, op ongeveer 5 K.M. van Moekden, verwoest. Bezetting van heel Mandsjoerije 9 SJANGHAI, 19 September. (N.T.A.) In poli tieke kringen beschouwt men de bezetting van Moekden door de Japanners als het reeul taat van een door de Japansche militairen gevoerde heftige propaganda voor een flinkeT optreden tegen China. Men neemt aan, dat de Japanners de bedoe ling hebben, geheel Mandsjoerije te bezetten. De oorzaken van 't conflict LONDEN, 19 September. (V.D.) De tot dus verre uit Oost-Azië ontvangen berichten over het Chineesch-Japan sche conflict geven tot dus verre geen helder beeld van de oorzaken en bedoelingen der Jaoansche actie. De Chineesch-Japansche verhoudingen zijn, gelijk hekend is, sedert eenigen tijd nogal on vriendelijk. Japan meende reden te hebben tot gegronde klachten over slechte behandeling van zijn staatsburgers en zijn goederen ln China, terwijl China van zijn kant in het vasthouden aan de vreemdelingenprivileges in China een gevaar voor zijn nationale vrijheid zag. Het feit, dat Japan op het Chineesche vas teland, maar voornamelijk ln Mandsjoerije, spoorwegen en andere groote ondernemingen bezit, leidde tot verdere wrijvingen. Deze algemeene stemming is door een inci dent verscherpt, dat zich voor eenige weken heeft voorgedaan. Een Japansch kapitein van den generalen staf, Nakamura genaamd, werd' in Mandsjoerije vermoord en wel, volgens Ja pansche lezing, door Chineesche soldaten van het leger van Moekden. Op de Japansche klachten hebben de Chinee sche autoriteiten de zaak onderzocht, de moor denaars van Nakamura echter niet kunnen vinden Dit heeft in Japan groote verbittering ver oorzaakt en aanleiding gegeven tot energieke protesten van bet Japansche leger. Bij het eerste inoident is nu Vrijdag het tweede gevolgd, dat in de nabijheid van Moek den is geschied. Volgens Japansche mededee- lingen zouden Chineesche troepen, zooals ge meld, een spoorwegbrug in de lucht hebben la ten vliegen. (Van Chineesche zijde wordt dit eohter ontkend en wordt beweerd, dat de Ja panners de brug zelf hebben opgeblazen). Hierin hebben de Japanners aanleiding gevon den om allereerst het garnizoen van een kleine Chineesche stad gevangen te zetten en vervol gens Moekden, de hoofdstad van Mandsjoerije militair te bezetten. De Japansche actie is ingezet om volgens Japansche lezing, China te dwingen, genoeg doening te geven. Welke verdere bedoelingen in deze Japansche actie voorzitten moet wor d-em afgewacht. In dit verband verdient het de aandacht, dat de Japansche kapitaalbeleggingen in Mand sjoerije verscheidene milliarden guldens be dragen. Behandeling in den V.B.-Raad. GENèVE, 19 September. (V.B). In verband met de militaire gebeurtenissen tusschen de Japansche en Chineesche troepen in Mandsjoe rije wordt heden van gezaghebbende zijde der Japansche delegatie medegedeeld, dat strenge orders zijn uitgevaardigd, om een verdere ver scherping van het incident te voorkomen. De zitting van den volkenbondsraad van hedenmiddag werd geopend met verklaringen van de vertegenwoordigers der Japansche en Chineesche regeeringen over de militaire bot singen in Mandsjoerije. De Japansche ambassadeur te Parijs, Joshi- sawa, verklaarde het volgende: Volgens mede- deelingen van de bladen is Vrijdagavond in de omgeving van de stad Moekden een incident gebeurd. Spr. stelt er prijs op, den raad, in overeen stemming met den door den president uitge sproken wensch, die mededeelingen te doen, die hij hedenmorgen heeft ontvangen. Deze be richten bevatten helaas slechts weinig details. Er schijnt zich een incident te hebben voor gedaan tusschen de Chineesche en Japansche troepen in de omgeving van de stad Moekden. De Japansche regeering heeft onmiddellijk na het ontvangen der desbetreffende berichten alle maar eenigszins mogelijke maatregelen ge nomen om dit locale incident geen verdeo*» verwikkelingen met zich te doen meesleepen. Spr. is niet in gebreke gebleven zijn regee ring om verdere mededeelingen te verzoeken. De Chineesche gezant te Londen, Sze, ver klaarde, dat hij niet verhelen kon, dat hij ten zeerste verontrust is door de berichten over het incident bij Moekden. Uit de tot dusverre ontvangen berichten blijkt, dat de incidenten niet zijn uitgegaan van de Chineesche troepen. Spr. behoudt zich voor, den volkenbondsraad op de hoogte te houden van alle binnenkomende berichten over het betreurenswaardige incident. Raadspresident Lerronx verklaarde tenslotte, dat de raad kennis heeft genomen van de verklaringen van den vertegenwoordiger der Japansche regeering, volgens dewelke zijn regeering alle maatregelen genomen heeft ter kalmeering en hij hoopt, dat een onmiddellijk bijenlegging van het incident volgen zal. Chineesche troepen-opera ties. TOKIO, 19 September (V. D.). Volgens de laatste berichten uit Tokio zijn de Japanners te Moekden op hevigen tegenstand gestuit. Een strijdmacht van 10.000 Chineezen zou de ka zernes, welke door de Japanners waren bezet, weer heroverd hebben. Japansche troepen, ter sterkte van 900 man zijn, volgens verdere berichten, te Moekden overgegaan tot een tegenaanval, teneinde de kazernes te heroveren. Achthonderd Japanners, die poogden om Haiping op ongeveer 380 K.M. ten Noord-Oos ten van Moekden te bezetten, zijn door de Chineezen omsingeld. Bij een poging om de kust van Chang Chun te bezetten, zijn tien Japanners gedood en veer tig gewond. Manifest burgers. aan Moekdens Uit Moekden wordt gemeld, dat de Japan sche militaire autoriteiten," na de inlandsche stad te hebben bezet, een verklaring hebben gepubliceerd, waarin den burgers verzekerd wordt, dat de Japansche soldaten aansprakelijk zijn voor de veiligheid van de stad en d» handhaving van de orde, maar waarin straf wordt bedreigd tegen ieder, die verontrustend» geruchten verspreidt, of poogt de ord» tg 763» staren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9