■■OH Bf Knus en warm WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 MENSCHEN EN MEENINGEN HET STANDPUNT DER NED. BANK. STUMPERDS. RIJKSSUBSIDIE VOOR WERKVER SCHAFFING EN STEUN- VERLEENING. J WEIFELING. Jegens de voorgestelde salariskorting voor het rijkspersoneel staat de katholieke pers aarzelend. „Het Volk" had liever een „vol strekte afwijzing" gezien en verwijst naar het Katholiek program van 1929. GEWESTELIJK DERDE ORDE CONGRES. EERE-GERECHTSHOF VOOR DE JOURNALISTIEK. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. VLAGVERTOON VAN NEDER- LANDSCHE OORLOGS SCHEPEN. Het Nederlandsche escader in Australische havens. De berichten in de pers grootelijks overdreven. LOONCESSIE AAN AFBETALINGS MAGAZIJNEN. - Aflig» JÊÊ 1 1 iiMMMi F.... x FLORAPARK 1932 TE NOORDWIJK. WIJZIGING VUURWAPENWET. ALARMPISTOOL ALS VUURWAPEN TE BESCHOUWEN. OM DE GEESTELIJKE SPAN KRACHT VAN ONS VOLK TE BEHOUDEN FRAUDULEUZE INVOER VAN VEE EN VARKENS. HET NED. TOONEEL CONTRA MEVR SOPHIE DE VRIES. EEN NIEUW TIJDSCHRIFT. DE JUISTE VERHOUDING Ieder particulier kan via zijn bank- relatie een beroep doen op de Centrale Bank. §11 Kijkje op het jraaie landgoed i We mogen allen klagen over den moeilij ken tijd, de stuurlui-aan-den-wal kunnen zich de omstandigheden niet beter wenschen. Naar aanleiding van troonrede en mi lioenennota zijn ze weer in alle toonaai en losgekomen, de criticasters, die voor e regeeringsbeleid enkel een schou eiopia over hebben en zich inbeelden het zoove beter te weten. r\ u Elimineert natuurlijk in Deze betweterij cuimm den groven lasterpraat, melken een orgaan als de „Tribune" dag in dag uit over al wat overheid is ongestraft mag rondbazuinen. Maar ook de socialistisch gerichte pers i-t zich in dit °Pzicht „verdienstelijk", aTontbreekt hier dan de beleedigende toon. Voor den nuchteren lezer doet het intus- schen ietwat komisch aan, „Het Volk" te hooren schetteren in dezer voege Meer dan ooit is het noodig, dat N.V.V. en S.D.A.P. op hun belegd demonstratief congres te Rotterdam begin October de econo. misohe leiding zien te krijgen, die bij de re geering ten eenem male zoek is. Deze roode praalhanzen maken ongeveer overal, waar wij ze verantwoordelijkheid zien dragen, stukken en zijn heusch niet de eerst-geroepenen om anderen de les te le zen. Maar afgezien daarvan is er ook in hun gelederen niemanddie de juiste medicijn weet voor te schrijven aan de zieke samen leving. De linksch-socialisten hun orgaan be staat nog tot 1 October maken het uiter aard nog een graadje erger en zijn weer minder afkeerig van krachttermen, waar achter zij eigen onvermogen om een rede lijke oplossing aan de hand te doen moeten verbergen. Het stemt droevig, dat in het koor dezer onverantwoordelijke betweters, die het hee- lemaal niet beter weten, ook de stem moet gehoord worden van den katholieken pu 1 cist, die blijkbaar meent in isolement kracht te zullen vinden en zich daarom aan he hoofd plaatste van de steeds slinkende groep politieke dissidenten .Zijn beschouwingen in „Oorlog of vrede", een tijdschrift, dat on der leiding staat van den socialistischen ex- officier Paul Kiès die geheel den stempel dragen van laatdunkende oppervlakkigheid, voorzag de heer C. D. Wesseling zelf van het volgende motto, waarin hij dan zijn critiek op de regeeringspersonen wil samen gevat zien: Stumperds roeven Gods hu,p in, omdat zij niet in staat zijn zich ze en hel volk te helpen Wij behoeven, bij het ontmoeten van der gelijke mentaliteit, ons waarlijk niet meer af te vragen, waar degenen worden gevon den, die het meest te beklagen zijn. Ondanks al hun betweterij Hiertegen hebben wij tweeërlei opmerking. Men kan geen voorstellen van dezen aard „volstrekt" afwijzen zonder tegelijk met „v (rekt" deugdelijke tegenvoorstellen ter t te komen. „Het Volk" biedt die even mm als wij. Dan toch absoluut afwijzen lijkt ons onverantwoordelijk. Een verwijzing naar ons program van 1929 is niet billijk. Ook „Het Volk" zal ons onmiddellijk moeten toegeven, dat de finan cieele toestand in korten tijd essentieele wij ziging heeft ondergaan. Wil men de gemeenschap niet van den wal in de sloot helpen, dan moet hiermee rekening worden gehouden. Dat is geen kwestie van reactie maar zaak van realiteit. Directeuren- en bestuursleden. Op Woensdag 30 Sept. a.s. zal in de Sociëteit der Diergaarde te Rotterdam een gewestelijk congres van directeuren en bestuursleden der Derde Orde, ressorteerende onder de Rechts macht der paters Franciscanen, worden gehou. den, hetwelk ter gelegenheid vian het 7e eeuw. feest der patronesse zal staan in het teeken van St. Elisabeth. 's Morgens om 10 uur in de Sint Rosaliakerk plechtige H. Mis, waaronder feestpredikatie over „de H. Elisabeth als volmaakte Christin" door dem Weleerw. heer A. M. van Nobelen, kapelaan der Sint Franclscuskerk. Om half één eerste congresvergadering, waarin drs. Jos# de Boer, Rector van het R. K. Meisjeslyceum te 's Gravenhage, een inleiding zal houden over „Een voorbeeld van charita tieve daden der H. Elisabth, koningin van Hon garije". Om 4 uur tweede congres vergadering, waar in de Weleerw. pater Eusebius Kemp O.F.M. een inleiding zal houden over „Practisehe cha ritatieve actie volgens den leefregel". Het voorzitterschap wordt waargenomen door den nieuwen Commissaris der Derde Orde, de Zeereerw. pater fr. Perpetuus Palant O.F.M. JOS- MAENEN TWEEDE KAMERLID Aan den heer Jos. Maenon te Heerlen is dooT het dagelijksch bestuur van den Limburgschen R. K. Werkliedenband toestemming verleend tot het aanvaarden van het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Maenen zal tevens lid van Ged. staten van Limburg blijven. De heer Donné, VemJo, wordt wnd. voorzitter van den Limb. R. K. Werkliedenbond. TERUG UIT DE MISSIE De Weleerw. pater A. J. J. Schoenen van de missie-congregatie van Lyon (Hollandsohe pro vincie te Cadier en Keer, in Limburg) die in September 1926 naar de missie aan de goudkust in Afrika vertrok, is Dinsdag uit de Missie te Roosendaal iterugigekeeird. Z.Eerw. moest wegens zijn geschokte gezondheid repa trieeren. Een ministerieele mededeeling aan de gemeentebesturen. Geen maatregelen zonder goedkeuring van de regeering. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw besloten, aan de besturen van de gemeenten, welke voor toekenning van subsidie ten behoeve van de steunverleening en de werk verschaffing in aanmerking komen, in verband met de voorloopige toezegging, welke in de afgeloopen maanden is gedaan, het navolgende rondschrijven te doen toekomen: 's-Gravenhage, 21 September 1931. Aan B. en W. der gemeente Tot nu toe is voor uwe gemeente niet vast gesteld, hoe groot de Rijksbijdrage ten behoeve werkverschaffing vaa dena 2 Mei 1931, zal steunverleening zijn: Ik heb thans in beginsel besloten, deze bij drage in het algemeen te bepalen op procent. Ik moet mij evenwel voorbehouden, ten aanzien van bijzondere werkverschaflings- objecten een ander percentage vast te s. ilen. Opdat duidelijk blijke hoe de Regeering het vraagstuk van de werkloozenzorg ziet, acht ik mij verplicht, eenige opmerkingen van alge- meenen aard hierbij te uwer kennis te brengen. Ik behoef u niet uiteen te zetten, hoe hoogst ernstig de tijden zijn. Er wordt thans van de Overheid het uiterste gevergd om met wijs be leid datgene te doen en te laten, wat, in over eenstemming met hare verantwoordelijkheid, gewenscht en toelaatbaar is. Het is niet alleen de zorg voor de financiën van Staat en ge meente, welke dwingt deze gedragslijn te vol gen, doch ook en vooral de overtuiging, dat het de plicht is van de Overheid, om het zoo onontbeerlijke herstel van het bedrijfsleven te bevorderen. Aanpassing van ons geheele leven aan de verminderde welvaart is, zie ik het goed, onvermijdelijk. Wijs beleid zal zijn, dat er alles op wordt gezet, dit herstel mogelijk te maken en niets te doen wat in verkeerde rich ting werkt. U zult het ongetwijfeld met mij eens zijn, dat het ook de werkloozenzorg Is, welke in deze tijden veel ertoe kan bijdragen, dat de ontwik keling van het maatschappelijke leven in Juiste, dan wel in verkeerde richting wordt gestuwd. Het zijn deze leidende beginselen, welke voor op moeten staan bij eiken maatregel op het gebied van de werkloosheidszorg, zoowel bij de "eeds bestaande als bij die waarvan de Invoe ring overwogen wordt. Ga ik er dan ook toe over uwe gemeente sub sidie te verleenen, dan geschiedt dit onder de nadrukkelijke voorwaarde dal er voortaan tus- schen uwe gemeente en mijn departement een nauw contact moet bestaan ten aanzien van alles wat de werkloozenzorg in den breedeu zin van het woord (Ik doei hier dus niet het minst op voorzieningen, welke door aan u rekenplieh- tige corporaties, zooals Burgerlijke Armbestu ren, Diensten voor Maatschappelijk Hulpbetoon enz,, worden getroffen) betreft. Uw college dient zich daarom, alvorens ik mijne definitieve toezegging doe, schriftelijk tegenover mij te verbinden, geen enkelen maatregel als hierbe- doeld in te voeren of te laten invoeren, vóór dat u zich ervan overtuigd heeft, hoe de Re geering tegenover de te nemen voorziening staat. Bestaat er bij de Regeering tegen bet voorgestelde plan bedenking, dan reken ik erop, dat niet tot invoering ervan wordt overgegaan, ook niet door corporaties als hiervoren ge noemd. Wordt echter wel tot invoering over gegaan, dan zal in den regel de subsidie-toezeg- ging worden Ingetrokken. Ik stel mij voor, mij door een regelmatig toezicht ervan te overtui gen, hoe de werkloozenzorg in uwe gemeente wordt toegepast. Zoodra ik van u de hierbedoelde schriftelijke verklaring zal hebben ontvangen, zal u mijne definitieve beslissing worden medegedeeld. (w.g.) De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, RUYS DE BEERENBROUCK. Eere-comité gevormd. De volgende maand zal te 's-Gravenhage ge ïnstalleerd worden het door de Federation In ternationale des Journalistes opgerichte Eere- Gerechtshof voor de Journalistiek, waarvan het doel is, door het bevorderen van een goede en zuivere internationale pers-voorlichting de zaak van den vrede te dienen, en waarvan, gelijk men weet, onze landgenoot Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het permanente Hof voor Internationale Justitie, het voorzit terschap heeft aanvaard. Op uitnoodiging van het bestuur van den Journalisten-kring, (het vertegenwoordigend lichaam hier te lande van de bovengenoemde Federation) hebben de volgende heeiren zich bereid verklaard het Eere-comité voor bedoelde installatie te vormen: Jhr, mr. Oh. J. Ruys de Beerenbroutk, Jkr. mr. F. Beelaerts Van Blokland, mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, mr. J. R. H. van Schaick, jhr. mr. dir. H. A. van Karnebeek, A. W. F. Idenburg, dr. H. Colijn, mr. D. Fock, dir. J. Th. de Vis ser, W. de Vlugt, mr. p. Droogleever Portuyn, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch, ridder van Ro senthal, dr. J. P. Fockema Andreae, prof, mr P. J. M. Aalberse, ir. J. w. Albarda, mr. H J. Knottenbelt, mr. J. Limburg, mr. H. P. Marohant en mr. dr. j. Sohokking. De „Reiger" is te 5.50 uur uit Jask vertrok ken en landde te 12.38 in Karachi. Het toestel vertrok te 14.02 naar Jodpuhr waar het te 17.37 arriveerde. Het postvliegtuig De Specht is gisteren om 12.50 uur uit Bangkok vertrokken en om 16.10 uur te Rangoon aangekomen. DE K.R.O.-FILM Op 1 October a.s. zal de tournée door Ne derland van de K.R.O.-film aanvangen. Voor de eerste voorstelling welke op Woensdag 30 Sept. a.s. des avonds te half negen uur plaats heeft in het Koloniale Instituut te Amsterdam, zijn toegangskaarten verkrijgbaar aan het kantoor van den K.R.O. Heerengracht 118 te Amster dam en tan het Amsterdamsche bureau yaa „De Maasbode" Nieuwe Zijde Voorburgwal. Het Eerste Kamerlid, de heer van Embden, heeft aan den Minister van Defensie o.m. de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister van Defensie indertijd ken nis genomen van het artikel in „De Telegraaf' van 30 Januari j.l. waarin werd medegedeeld, dat ter gelegenheid van het vlagvertoon van den kruiser Java en een of meer andere Neder landsche oorlogsschepen in Australische havens in September en October 1930 „zich aan boord niet nader te beschrijven tooneelen hebben afge speeld", „dronken vrouwen door de Australi sche politie van een Nederlandsch oorlogsschip moesten worden verwijderd" en dat een en ander in pers en parlement aldaar tot voor ons land beschamende besprekingen geleid zou hebben? Is het den Minister bekend, dat die voorval len in de Australische pers en in openbare ver gaderingen inderdaad besproken zijn, en dat een genootschap van drankbestrijding na het gebeurde te Port Adelaide het zijn plicht heeft geacht, waarschuwende telegrammen te zenden aan de vrouwelijke politie in havens, waar het Nederlandsche eskader nog verwacht werd? Is het Zijn Excellentie eveneens bekend: a. dat deze gebeurtenissen ter sprake zijn gebracht in ten minste 3 vergaderingen van het Huis van Afgevaardigden (House of Assem bly) van Zuid-Australië, te Weten die van 30 Sept, 7 en 14 Oct. 1930; b. dat de Eerste Minister de beschuldigin gen heeft doen onderzoeken en uitvoerige poli tierapporten aan 't Huis heeft overgelegd, welke inderdaad verscheidene voor den naam van ons land zeer pijnlijke bijzonderheden bevat ten; c. dat genoemde Minister op grond dier rapporten dan ook heeft verklaard, dat zij tot zijn leedwezen een aantal der gegeven uit spraken in grooten omvang bevestigen; d. dat dezelfde bewindsman ten slotte heeft medegedeeld, dat de Australische autoriteiten zich thans voorgenomen hebben, bij volgende vlootbezoeken alles te zullen beproeven om dergelijke onverkwikkelijke ervaringen te voor komen? Is de Minister niet van oordeel, dat de Ned. Regeering, zoolang zij met het op bezoek zenden van oorlogsschepen voortgaat, veeleeT harerzijds de maatregelen behoort te nemen, welke bijzondere voorzorgen der bezochte Regeeringen overbodig maken? Op de vragen van den heer van Embden be treffende voorvallen, welke zich hebben voor gedaan tijdens het verblijf van het Neder landseih eskader in Australische havens heeft de minister van Defensie o.m. geantwoord, dat hem uit de verstrekte rapporten van den com mandant van het eskader bekend is, dat de gebeurtenissen ter sprake gebracht zijn in het Huis van Afgevaardigden. De politie-rapporten, welke aan het Huls zijn overgelegd, werden door den eersten minister bij schrijven van 18 October 1930 in afschrift aan den consul-ge neraal der Nederlanden te Sydney toegezonden Door bedoelden bewindsman werd bij de toe zending dier ra.pporten verklaard, dat go011 klachten van het publiek ontvangen werden en het zeker wel blijkt, dat de berichten In de pers de voorvallen, waarop zij betrekking had den, grootendeefls overdreven. De minister is van oordeel, dat het onnoo- dig is, dat de Nederlandsche Regeering nieuwe maatregelen neemt naast dfe, welke sedert de laatste jaren hebben gegolden. Uiteraard betreurt hij het verschijnen der in de Australische pers versohenen artikelen, vve!- ke door hun groote overdrijving stellig dea naam van ons land en dien der Nederlandsche marine kunnen schaden, 't Verheugde hem dan ook zeer, dat in de door Nederlandsohe en vreemde autoriteiten uitgebrachte rapporten over vlagvertoon en ook schier altijd in de pers het optreden van het Nederlandsohe marine personeel wordt geprezen. De uitslag van het onderzoek, naar aanleiding van het in Austra lië voorgevallene Ingesteld, heeft den minister niet do vrees gewekt, dat dit in de toekomst anders zal zijn, te minder omdat hij weet, dat alles gedaan zal worden om ongunstige oordeelvellingen Ie vermijden en den naam van Nederland eat de Koninklijke marine hoog te houden. Ten slotte deelt de minister mee, dat hij ten volle overtuigd blijft van de beteekenis van 't vlagvertoon. Een belangrijk vonnis van den Leidschen kantonrechter. Het Profestansdh bureau voor sociale advie zen te Leiden heeft onlangs in verband met huurkooplewerimgen van minderwaardige radio- toesbellen tegen hooge prijzen en de daartegen bij de oommissie ter bestrijding van de uitwas sen in het vol'kscredietwezen te Leiden aan hangige actie, namens een te Oegstgeest wo nenden aTbeddier een civiele procedure ingesteld tegen een Leidschen fabrikant. De leverancier van de radio-installatie, waar over ir. Max Polak uit Voorburg, een zeer ongunstig rapport had uitgebracht, had aan den fabrikant, btj wien de huurkooper in loondienst was, door een deurwaarder een z.gn. looncessde laten teekenen, volgens welke de werkgever wekelijks ten behoeve van den leverancier op "het loon van den arbeider zou korten en de Inhoudingen aan hem zou afdragen. Ten einde een beslissing van den rechter daaromtrent uit te lokken vorderde de arbei der, veroordeeling van den werkgever om aan hem uit te betalen de zi. ten onrechte ten be hoeve van die credietgeefster ingehouden 5. De werkgever, voor wien optrad mr. F. J. J. Trapman, beriep zich op de aan hem beteekende cessie en refereerde zich aan het oordeel van den kantonrechter. De eischer betoogde op ver schillende gronden, dat zijn patroon niet tot inhouding bevoegd was en vocht de rechtsgel digheid van de cessie aan. De kantonrechter plv. te Leiden mr. E. A. Gasman, heeft thans vonnis gewezen en wees den eisdh van den arbeider toe, met dien ver stande dat de bedde partijen haar eigen proces kosten dienen te dragen. Beslis-t werd dus, dat de patroon niet gehouden is, gevolg te geven aan de vorderingen van afbetalingsmagazij nen om krachtens acten van cessie op het loon van arbeiders te horton. »y«>>v De afdeeling Noordwijk van de Algemeene vereenlging voor bloembollencultuur bestaat in 1932 vijftig jaar. Dit gouden jubilé zal zij her denken door het houden van een vollegronda- bloembollententoonstelling: Florapark 1932. Deze naam is gekozen, omdat de afdeeling Noordwijk de pionier is geweest op het gebied van vollegrondstentoónstellingen, waarvan zij er reeds twee heeft gehouden in het nu reeds verre verleden. Florapark 1932 wordt gehou den In de parken van het landgoed „Offem"'van Leopold Graaf van Limburg Stirum, die belan geloos een oppervlakte van ongeveer twee hectaren van zijn landgoed afstond, om daarop de tentoonstelling te organiseeren. Een over zicht van het terrein vindt men hier afgebeeld. Reeds van Januari van dit jaar la men onaf gebroken bezig, het terrein in orde te maken, en thans is men bezig met het planten der bloembollen. De schitterende ligging temidden der bosschen van „Offem", de langdurige en vakkundige voor bereiding, alsmede het zeer rijke sortiment van hyacinten, tulpen en nar cissen, dat er geplant wordt, belooft een expo sitie, die in het voorjaar van 1932 geduren de den bloeitijd der bloembollen honderden liefhebbers zal trekken: Juist, wat de jubilee- rende afdeeling beoogt, want haar doel is het popu'larlseeren der bloembollen voor park versiering en perkbeplanting. Het onbevoegd voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie- Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Vuurwapen wet 1919 ingediend. In de Memorie van Toelichting wordt ge zegd, dat zich lm de eerste plaats de behoefte heeft doen gevoelen, dat aan het begrip vuur wapen meerdere uitbreiding worde gegeven. De minister heeft hierbij in de eerste plaats het oog op de z.g. alarmpistolen, welke geheel den uiterlijken vorm van een gewoon pistool of revolver hebben, waarmede, wat het geluld betreft, een even krachtig schot als met een gewoon pistool cf revolver kan worden gelost, doch zonder wijziging in de constructie, over het algemeen geen lichamelijk letsel kan wor den toegebracht. Vooral nu gebleken is. dat dergelijke voor- werpen meer en meer, o.a. door wapenfabrie ken, wier emplooi na den oorlog werd vermin derd, in den handel worden gebracht, terwijl bij de vervaardiging in toenemende mate de aard van de gewone revolver wordt benaderd, en wel zoodanig, dat die voorwerpen betrekke lijk zonder veel moeite of technische vaardig heid in gewone revolvers kunnen worden ver- anderd, komt het den minister alleszins ge wenscht voor het voorhanden hebben, afleveren enz. van die voorwerpen onder de vuurwapen- wet t.e brengen. Een tweede punt betreft de meermalen in verhand met ernstige strafbare feiten ook in de pers geopperde vraag, of de aan het onbe- voegd voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie verbonden sanctie wel voldoende is te achten. Naar de wet, zooals zij thans luidt, is enkel het voorhanden hebben (vervaardigen en her stellen) van bepaalde vuurwapenen strafbaar (art. 5). Voor wat betreft andere vuurwapens en munitie wordt de onbevoegde bezitter eerst dan strafbaar, Indien hij aan een overeenkom stig art. 9 gegeven hevel tot inlevering van vuurwapenen en munitie niet voldoet. Waar nu de praktijk heeft doen zien, dat een scherpere sanctie op het onbevoegd voor handen hebben van vuurwapenen en munitie in het belang van de handhaving der wet ge wenscht is te achten, meent de minister, dat thans zonder bezwaar den in art. 5 voor enkele vuurwapenen gestelde regel tot alle vuurwa penen en munitie is uit te breiden. Intusschen zou de minister, door handhaving ook thans nog van de mogelijkheid van het geven aan onbevoegde loezitters van een bevel van in bewaringgevlng naast die van inbeslag neming ter zake van overtreding van bedoeld verbod een zekere tegemoetkomende houding tegenover hen, die te goeder trouw waren, wil len zien mogelijk gemaakt. Die houding zou dan in de praktijk mede zijn te bepalen in ver band met een mogelijk te kennen gegeven ver- langen om alsnog de vereischte machtiging aan te vragen. Voor 't overige bevat het ontwerp aanvul lingen, waarvan ook de wenschelijkihedd in de praktijk is gebleken. Voorts verdient het naar het oordeel van den minister aanbeveling om naast de con- tróle, zooals deze op de wapenhandelaren wordt uitgeoefend, meer toezicht mogelijk te maken op aflevering door particulieren, dus ook op aflevering door hen, die door maohtiging of anderszins bevoegd vuurwapenen voorhanden te hebben, deze .willen verkoopen of inruilen. DE VELE KLEINTJES. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Op 24 September viert de Katholieke Kerk den feestdag van O. L. Vrouw der Slaven. De Katholieke Drankbestrijding heeft dezen dag als titelfeest gekozen en het zal iedereen, die weet wat het alcoholisme beteekent, duidelijk zijn waarom. Sobriëtas was een der eerste organisaties, die omstreeks dezen dag een bloemendag or ganiseerde en zij heeft mogen ondervinden, dat ons volk het belang der drankbestrijding wist aan te voelen, want de bloemendagen slaagden tot nu toe steeds. Dit jaar wordt u wederom de Sobriëtas- bloem aangeboden in den vorm van een be scheiden viooltje, het zinnebeeld van eenvoud. Schitterende financieele resultaten zijn in deze benarde tijden wel niet te verwachten, maar Sobriëtas vertrouwt toch, dat haar bloe mendag een bevredigend resultaat zal opleve ren, immers er is benauwenis om den econo- mischen toestand. Bovenal is de hoop geves tigd op da geestelijke weerkracht van ons volk. Ook door de drankbestrijding wordt al- I les gedaan om de geestelijke spankracht van ons volk te behouden en op te voeren. In deze benarde tijden is meer dan ooit noodig, dat de nuchterheid, de kalme bezadigdheid en een helder hoofd door ieder worden bewaard. Daar om is de actie van Sobriëtas in dezen tijd ze ker niet minder noodig dan anders. Laat men haar in de gelegenheid stellen op volle kracht te kunnen blijven werken. De bloemenverkoopsters mogen bereidwillige koopers vinden. De kleine gaven groeien aan tot 'n groot geheel, tot een Hinken steun voor het werk der Katholieke Drankbestrijding, dat in zijn gevolgen en in zijn zichtbare successen toch door ieder weidenkenden mensch gewaar deerd wordt. Maatregelen door de regeering. Op de vragen van den heer van Voorst tot Voorat betreffemde het spoedig neme® van maatregel et tegen den frauduleuze® Invoer van vee en varkens over de oostgrens va® Nederland, hebben de heer Ruys de Beeren- brouck, Minister van Staat, Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw en de heere® de Geer e® Donner, Ministers van Financiën e® van Justitie het volgende geantwoord: Het is den ondergeteekenden bekend, dat over de oostgrens van ons land veel vee en varkens frauduleus worden ingevoerd. Na door ondergeteekenden gepleegd overleg ten aanzien van de doelmatigste wijze om aan dezen invoer paal en perk te stellen, schijnt het meest doeltreffend een beperking van het veevervoer in een strook langs de oostgrens van ons land. De noodige stappen hiertoe, welke In het onderhavige geval dienen te berusten op de bepalingen der Veewet, zijn bereids door den eersten onidergeteekende getroffen. Uitspraak kort geding. Maandagmorgen deed de president van de Amsterdamsche Keeütbank, mr. P. J. Coninck Westenberg, uitspraak in het kort geding tus- schen de Koninklijke Nederlandsche Verëeni- ging „Plet Nederlandsch Tooneel" en mevrouw Sophie de Vria3. De Kon. Vereeniging eischte in dit geding opheffing van het door mevrouw de Vries ge legde beslag op de door Amsterdam aan de K. V. verschuldigde gelden. Subsidiair eischte de K. V. een bankgarantie van mevrouw de Vries voor eventueele schade door de K. V. veroorzaakt door het beslag. Mevrouw de Vries had beslag doen leggen naar aanleiding van haar vordering op de K. V. als vergoeding voor het ongeval, haar bij repetities van „Oplichters" overkomen. Alvorens vonnis te wijzen, deelde de presi dent mede, dat hij een brief had ontvangen van den Wethouder voor de Kunstzaken, den heer Boekman, waarin deze schreef, dat B. en W. hadden goedgevonden per 16 September een sueidie van 6000.uit te keeren aan de K. V. Dit bedrag was niet betaalbaar gesteld in ver band met het gelegde beslag. De president overwoog in zijn vonnis, dat niet is gebleken, dat de hoofdvordering van mevr. S. de Vries ondeugdelijk is. Evenmin is gebleken, dat het beslag onnoodig is. Het be- slag is niet vexatoir voor eischeres, zulke te- meer, daar de last van het beslag voor eische res thans niet grooter is, dan bij het uitbren gen van de dagvaarding. De president wees de primaire vordering de opheffing van het beslag af. De subsidiaire vordering de bankgarantie werd toegewezen tot een bedrag van 4000; het beslag zal echter vervallen, indien na zes dagen door mevrouw de Vries deze bankga rantie niet zal zijn betaald. Opheffing van Vrije Bladen. Naar het „Vad." verneemt, zal met ingang van 1 Januari 1932 bij Nijgh en van Ditmar te Rotterdam een nieuw maandblad verschijnen van plus minus 100 bladzijden per aflevering, dat Forum heeten zal. Het blad komt onder redactie van dr. Menno ter Braak, E. du Perron en Maurice Roelants. Mr. H. Marsman zal in het nieuwe tijdschrift, dat met een drama van den dichter J. Slauerhoff, Coen, zal openen, de Kroniek der poëzie schrijven. De Vrije Bladen zullen met ingang van Januari ophouden te verschijnen, liggen tal van babies in hun wiegje, de gesmette en stukke plekken van hun huidje ingewreven met Purol en nabehandeld met Purolpoeder. Verrukkelijk klinkt hun gekraai in de ooren der gelukkige moeders. Zingt Uw baby ook mee in dit loflied op Purol en Purolpoeder? Reel. 4392 DGVS 9 Wij leven nu eenmaal in een tijd, waarin veel van de juiste verhoudingen zoek is. Veel In het leven leidt daartoe, wat daarom nog niet zeggen wil, dat wij er ons zoo maar bij hebben neer te leggen, zelfs als we ons trach ten te plaatsen op een zoo ruim mogelijk standpunt. Zoo kunnen we misschien anders dan vroe ger denken over het al'of niet noodzakelijke van de wijze, waarop de jeugd zich in het le ven beweegt. De omstandigheden zijn vaak ge wijzigd en waar we de jeugd nog niet zoo heel lang geleden bijv. gaarne verre hielden van alles wat leek op ontijdige dansgelegenheden, daar weten we, dat ook dat niet altijd meer gaat of noodig is. Hierin is echter één ding het zelfde geble ven en dat is het beginsel van den ouderplicht om zich op de hoogte te stellen en te houden van alles, wat op handel en wandel ook van danslesnemende jeugd betrekking heeft. Dit kan, waar we immers hebben onze Katholieke dans-instituten en clubs, welke een maximum van waarborgen bieden om de kinderen, al worden zij geen kinderen meer genoemd, vei lig te weten. Verzet moet echter worden aangeteekend, wan neer een of ander instituut, dat zich met 't praedlcaat „katholiek" tooit, zich rechtstreeks tot de kinderen meent te mogen wenden, met absoluut voorbijgaan van oudere of wie er voor in de plaats zijn gesteld. Voor ons ligt een dergelijke circulaire, geadresseerd aan leerlin gen van een Katholiek lyceum, alsof er geen ouders dier kinderen bestonden, welke ouders toch zelf op de allereerste plaats dienen te worden gekend, ook ln het bezoeken van een Katholiek dans-instltuut. Het wil ons voorko men, dat de juiste verhouding zoek ls, wan neer op die wijze ouders worden voorbijgegaan. Wij willen aannemen, dat de bedoeling niet zoo kwaad gemeend was. De taak van opvoe den is echter een teer ding en danscirculaires dienen niet aan kinderen van vijftien Jaar of daaromtrent te worden gericht. Doet men dat wel, dan ls het een bewijs, dat het juiste in zicht ontbreekt, wat niet veel vertrouwen zal vermogen te wekken. X. Teneinde misverstanden en mogelijk noodelooze executies te voorkomen, wordt van bevoegde zijde onze aandacht erop gevestigd, dat De Nederlandsche Bank zich niet enkel bereid verklaard heeft prolongatiën en rekening-courant- posten van beursfirma's te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag over te nemen, doch dat de Bank eveneens bereid ls daarvoor in aanmerking komende posten van relaties dier firma's te beleenen. Een ieder (particulier zoowel ais commis- slonnair en kassier in de provincie), kan derhalve aan zijn relatie verzoeken zich omtrent zijn prolongatie en/of rekening- courantposten met De Nederlandsche Bank te dien einde in verbinding te stellen. De bedoeling van De Nederlandsche Bank ls juist op die wijze onnoodige executies te voorkomen. LEZINGEN VAN PROF. PICARD Prof. Ticcard, de Brusselsche (hoogleeraar, die dezen zomer tot in de stratosfeer tot een hoogte van 16.000 M. met zijn halion is op. gestegen zal, gelijk gemeld, in ons land eenige voordrachten houden. Hij komt einde dezer week en zal te Rotterdam op het vliegveld Waal haven worden gerecipieerd. In den Haag zal hem door de Kon. Ver. voor Luchtvaart na de lezing een souper worden aangeboden, in Am sterdam zal hij zijn voordracht welke met 'n serie lichtbeelden wordt geïllustreerd, hou den ln de groote zaal van het Concertgebouw Verschillende autoriteiten hebben reeds de uit- noodiiging, deze voordrachten bij te wonen, aan genomen. Prof. P'ecard spreekt in het Duitsch; men weet dat hij van geboorte Zwitser is. MEVR. A. SCHUIL—HOLL. In de bovenzalen van „Brinkmann" te Haar lem is de bekende zangpaedagoge, mevr. A. SchuilHoll gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat zij onlangs haar 60sten verjaardag gevierd heeft. Een groot aantal leerlingen en oud-leerlingen was aanwezig. T.f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5