ALGEMEEN OVERZICHT. HET CHINEESCH-JAPANSCH CONFLICT. VALT 'T NOG MEE? Slechts twee geredden? Regeering en Generale staf Uittocht uit Parijs WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 DE BASKISCHE JEUGD BEWEGING. De hongerstakers weer vrij gelaten. 400 BURGEMEESTERS NAAR MADRID. De loonsverlagingen niet zoo hoog als aangekondigd. ONVEILIG WEST-DUITSCHLAND. Onrust en bandietisme. HET FRANSCH BEZOEK AAN BERLIJN. DE BEZUINIGING IN ENGELAND. DE CRISIS IN ENGELAND. MAC DONALD OVERSPANNEN? STAPPEN VAN DEN VOLKENBOND OORLOGSKOORTS IN CHINA Paniek onder Engelsche reizigers. EXPLOSIE OP EEN SMOKKELSCHIP. LLOYD GEORGE EN DE LABQURPARTIJ. t PROF. PICCARD. Het verstoorde evenwicht Terwijl vooral in Europa de financieel® crisis van Engeland een ontsteltenis heeft, welke veelal tot sterk pessimisme voerde, heeft Ameri a gebeurtenis van het prijsgeven van standaard door de Britsche regeering kalm opgenomen. In vele beschouw ngen ui het Trans-oceanische wordt he ei ze s x die, nadat de eerste hausse-factor beschouw u, u schokken opgevangen zijn tot herstel van het economische leven zul ij ragen. Zelfs als men erkent, dat in deze opvatting een onmiskenbare voldoening verdisconteerd is over het feit, dat de Vereenigde Staten thans onaanvechtbaar de leidende financieels macht der wereld zijn geworden, zal men moeten toegeven, dat, hetgeen zich op het oogenblik in Engeland afspeelt, den weg naar de waarheid baant. Waar de waarheid de grond slag van het vertrouwen vormt, en dit weer de basis van het herstel is, kan men, hoezeer de naaste toekomst nog onaangename dagen kan brengen, ook de lichtzijde van het ge beuren als factor van bemoediging onder het oog zien. Terug naar de waarheid. Nog slechts enkele dagen geleden heeft de kanselier van de schatkist, Snowden, in het lagerhuis het eerlijke woord uitgesproken: „Engeland heeft boven zijn stand geleefd". Voor Snowden sloeg dit gezegde op de aller eerste plaats op de Engelsche begrooting. Maar men kon het evenzeer toepassen op de geheele positie, welke Londen in de wereld inneemt. Het feit, dat de dominions, al zijn zij nog door een personeels unie met Engeland ver bonden, feitelijk zelfstandige en onafhankelijke rijken zijn geworden; dat de groote kolonie Britsch-Indië een steeds kleiner afzetgebied voor Engelsche goederen is geworden; dat het zich industrieel steeds sterker ontwikkelende Japan Engeland in voortdurend sneller tempo van de markten in het Verre Oosten verdringt; en dat Noord-Amerika hetzelfde in Zuid- Amerika doet, heeft de politieke, financieels en economische positie van Engeland zoodanig verzwakt, dat de hooge rang, welke het nog steeds ideologisch innam, in werkelijkheid een fictie in schrijnende tegenstelling met de voor het fiere Brittannië zoo harde werkelijkheid, was. Door den gouden standaard prijs te geven, heeft Engeland het nu aan de wereld ovei- gelaten de innerlüke waarde van het pon sterling vast te stellen. Den eersten tijd,een periode van ontwrichting, moet men op s - schommelingen verdacht zijn, maar ang^akm aan zal een stabilisatie, in overe^rs-.e j met de werkelijke beteekenis van het pond, intzroeodebeschouwd kan men zeker niet zeggen, dat de maatregelen, welke de Enge-i ie „nS getroffen door het Parle®e?_nfti© vrijgemaakt hebben. w11 WwV tankwezen'in Engeland gezond is Za<de begrooting in evenwicht, beschikt het over voldoende weerstandsvermogen om iTcrisis op te lossen, nu het, de laatste, maar noodzakelijke ordening getroffen heeft om het evenwicht in de waarde van zijn geld te her stellen. De crisis is de uiting van het verstoor de evenwicht. Wederom wordt een der oorzaken der crisis dus weggenomen. Bovendien en ook deze factor is van hooge psychologische beteekenis, ofschoon hij onge twijfeld weer een der zwarte zijden derjn nationale gemeenschap doet zien za Amerika, nu Engeland gekapituleer meer bereidheid gaan toonen om uropa bHPeetn' was den laatsten tijd een communis opinio, dat voor het economisch herstel der Vereenigde Staten alle elementen aanwezig aipchts de steeds herhaalde waren, doch dat siecuu> schokken in Europa oorzaak waren, dat het herstel niet kon doorbreken. En evenzeer, dat men de kern van alle moeilijkheden tenslotte in de onevenwichtigheid van Engelands positie moest zoeken. Daarop konden als op het zwakste punt alle politieke, financieele en economische aanvallen gericht worden, welke dan hun terugslag in Berlijn, Weenen, Boeda pest en elders deden gevoelen. Daarop zinspeeldie president Hoover Maandag ongetwijfeld, toen hij op het congres van het Amerikaansche Legioen de depressie in de Vereenigde Staten aan den onstabielen toe stand in Europa toeschreef. Zeer veelzeggend voegde hij hier aan toe, dat „de Vereenigde Staten de wereld naar het herstel zullen leiden". De weg naar het herstel wordt den laatsten tijd door de openbare meening in Amerika steeds duidelijker aangegeven De eigenlijke oorzaak van de crisis, resumeerde Maandag de New-Yorksche „World", is de ondraaglijke last der bewapen ings-uitgaven en der schulden betalingen. „Zonder schrapping der herstel en oorlogsschulden, zonder drastische verlaging der bewapenings-uitgaven en zonder afbraak der tariefmuren zal de samenleving zich in den afgrond van een algemeen bankroet storten". Zoo worden de groote vraagstukken waar over men te Genève zoo vaak gesproken heeft, doch welke men nooit krachtig heeft durven aappakken, nu door den loop der gebeurte nissen in het centrum der regeeringsbesprekin- gen geplaatst. De internationale samenwer king, tot dusverre een ideaal, wordt een vraagstuk der actueele politiek. Voordat htj echter de kwesties aan de open bare behandeling voorlegt, wil prasident Hoover ditmaal, de moeilijkheden bij zijn moratorium-voorstel indachtig, zich de loyale medewerking van Frankrijk verzekeren: hij heeft den Franschen minister-president Laval tot een bezoek aan de Vereenigde Staten uit- genoodigd. Wat tusschen Hoover en Laval te Washing ton besproken zal worden, is geen geheim: de boven aangeduide middelen om tot herstel van het evenwicht te komen, de redding der wereld dus uit de greep der crisis. Inmiddels heeft de onderstaatssecretaris Castle, in die „Advertising club" voor lei dende industrieelen en kooplieden een rede ge houden over de wereldcrisis, waarin hij als oorzaken daarvan noemde den wereldoorlog, Amerika's onberaden leeningspolitiek na den oorlog, den overdreven uitbouw van den Ame- rikaansohen afzet, Duitschlands geweldige re- paratielasten en Engelands reusachtige uit. gaven voot werkloozenondersteuning. Castle zeide, dat Amerika weliswaar geen politieke zorgen heeft, maar toch ook onder de werelddepressie lijdt. Hij besprak verder de door Hoover gedane pogingen, om den toestand te verbeteren, met name het moratorium voorstel en Hoover's stre ven naar een beperking en vermindering der fce wapening Hoewel men nog niet kan over- glan. zeide Castle of het Hoovexplan een vol ledige verbetering brengen zal, heeft het toch reeds een heilzame uitwerking gehad. De ontwapening Litwimoff heeft aan den volkenbond het vol gende antwoord toegezonden „Ik dank u voor de vriendelijke telegrafische mededieelmg van het besluit der derde volken bondscommissie, de USSR uit te noodigien tot deelname aan de besprekingen omtrent de mogelijkheid earner tijdelijke stopzetting der bewapeningen en baar voor den loop der on derhandelingen een raadgevende stem toe te kennen. Zonder verder in te gaan op de andere be palingen van de uitnoodlging, wil ik er mij slechts toe beperken, u mede te deeden, dat het korte tijdsbestek, het de USSR in geen ge val mogelijk maakt, gedelegeerden naar Genève te zenden. Ik aohit het evenwel noodzakelijk fce ver klaren, dat de URRS ten allen tijde bereid zal worden gevondien, ieder voorstel op bet ge bied der ontwapening te ondersteunen. De sovjet-unie is ook bereid, zich aan te sluiten bij het voorstel der Italiaansohe regee ring, onder voorwaarden evenwel, dat het door alle landen als bindend zal worden aanvaard, dat het alle soorten bewapening zal omvatten en dat bij de onderteekening de verplichting uitdrukkelijk zal worden vastgelegd, in geen geval toe te laten, dat door dit voorstel, de hoofdkwestie der ontwapening, waarover bin nenkort een beslissing moet vallen te ver dagen of van die agenda te schrappen. De derde commissie van den volkenbonds vergadering heeft slechts een korte bijeenkomst gehouden ter bespreking van bet vraagstuk der bewapeniings-vacanltie. D© zitting kon ©erst na z©s uur aanvangen met het oog op de raadszitting. Behalve de Vereenigde Staten van Amerika hebben ook Turkije, Egypte en Costarica de uitnood'iging tot deelneming aan de bespre kingen aangenomen. Gisteren was die eenige groote rede die van den gedelegeerde van Denemarken, die het Neder- landsch-Scandinavisch-Zwitsersch voorstel ver dedigde. Het viel op, dat hij daarbij geen enkel woord over de voorstellen van de Marinis zeide. In de kringen der Nederlandsche delegatie was men er eenigszins over verwonderd, dat de Deensehe gedelegeerde een interpretatie gaf van verschillende punten betreffende de ge meenschappelijke resolutie zonder de Neder landsehe "delegatie te hebben geraadpleegd. Verder hebben de gedelegeerden van Duitsch- land. Hongarije Britsch-Indië, Oostenrijk en Zuid-Afrlka in eén korte verklaring de verze kering gegeven, dat zij bereid zijn, aan de Italiaansohe voorstellen hun toestemming te geven. Dmtsck nationale frontverandering Uit Berlijn wordt gemeld: Een rede, welke Hugenberg Zondag op den Duitsc'h-nationalen partijdag te Stettin heeft gehouden en waarin hij zich in het belang van Duitschland en voor het herstel van de geheele wereld bereid ver klaarde, mede de verantwoordelijkheid voor de regeering te aanvaarden, daar de internatio nale onderhandelingen in de eerstvolgende ja. ren op de rechtsehe partijen i,n alle landen moeten steunen, heeft in politieke kringen in hooge mate de. belangstelling getrokken. Een dergelijke verklaring werd van Hugen berg nog niet verwacht. Door deze verklaring wordt de mogelijkheid geopend van een steu. nen der regeering op de vereenigde rechtsehe partijen, zoodat de vroegetre politiek van een steunen der regeering op de sociaal-democraten voor de buitenland.sche politiek hierdoor een wijziging kan ondergaan. In socialistische kringen acht men het niet onmogelijk, dat Hugehberg door den finaneiee- len toestand, waarin de partij verkeert (zooals bekend is, is in verschillende linksche bladen beweerd, dat Hugenberg voor millioenen cre- dieten bij verschillende Dui&che banken, die steun van de regeering hebben ontvangen, op genomen beeft) tot deze frontverandering is gekomen. Volgens een bericht van „El Mati" uit Bil bao, zijn de Baskische nationalisten, die in de gevangenis aldaar in hongerstaking waren ge gaan, weer op vrije voeten gesteld. Intusscihen heeft, de hoofdleider der Bas kische jeugdbeweging, Elies Gailaistegui die eveneens is vrijgelaten, aan de geheele Spaan- sche pers een schrijven gericht, waarin hij uitvoerig uiteenzet, dat de stedelijke autori teiten en de gouverneur der provincie relletjes van antl-Baskische elementen, die het hoofd gebouw der Baskische jeugdbeweging onder uitroepen als „Mori Euzkadi, weg met het Bas kenland!" wilden bestormen, als een voorwend sel gebruikt hebben, om tegen de nationalisten op te treden. Gallastegui verklaart in dit schrijven uit drukkelijk, dat door de nationalisten die in het gebouw hadden vergaderd, geen enkel schot werd gelost en dat hij zelf aan de Baskische jeugdleiders het bevel had gegeven, zich pas sief tegenover de aanvallende menigte te ge dragen. Van den anderen kant breidt zich de Baski sche beweging steeds meer en meer uit en wordt zij ook door tal van plaatselijke autori teiten gesteund. Vier honderd burgemeesters hebben eergisteren, naar „El Mati" uit Pam- peluna verneemt, den trein genomen naar Madrid, om daar gezamelijk het Baskische statuut aan de Spaansche regeering te over handigen. Deze reis der Baskische burgemeesters is overigens in strijd met de wenschen der pro vinciale regeering die de burgemeesters in een rondschrijven verzocht had, het statuut eerst na het plebisciet aan de centrale regeering te overhandigen De burgemeesters konden echter blijkbaar niet langer wachten en zijn onver wijld naar Madrid getogen. TOLEIDO, 22 September. (B.T.A.) Zonder voorafgaande aankondiging is heden de aige meene staking geproclameerd. De communistische beweging neemt in de provincie Toledo voortdurend in omvang toe. Aanvallen op- politiebeambten gewelddadige in bezit neming van bezittingen van anderen zijn aan de orde van den dag. Te Corral zijn een rechter en een ambtenaar van het O.M. door communisten mishandeld en. gevangen gezet De prins van Wales, die voor een kort be zoek te Parijs verblijft, onder de colon nade bij hotel Meurisse- MOTORBOOT MET 16 OPVARENDEN VERGAAN. Uit Embden wordt gemeld: Gisternacht is bij het eiilamd Juist een met 18 personen bezette motorboot, de „Anne Marie'', vergaan. Het bericht werd het eerst bekend door een der opvarenden d>ie geheel uitgeput hij hei eiland Memmert aandreef. Reddingsbooten voeren terstond uit om hulp te verleenen. Gistermorgen vertrok ook van Norderney een vliegtuig om een onderzoek in te stellen. Kort na 9 uur meldde dit vliegtuig, dat de motorboot zich in ontredderden toestand aan de Westkust van Juist bevindt en reddings booten ter plaatse zijn. Volgens een later bericht is nog een man gered, die zich aan den mast had vastgeklemd. Een gerucht, dat nog 2 opvarenden gered zijn, is niet nader bevestigd. Men vreest, da. 15 a 16 personen omgekomen zijn. VOOR VREEMDELINGEN LEVENSGEVAARLIJK In het Westfaalsohe- en Rijnlandsche ge bied neemt de onrust onder de bevolking groote afmetingen aan. De werkloosheid neemt hand over hand toe en waar nog gewerkt wordt is loonsverlaging aan de orde van den dag. Onder de jongere Duitsebers, vooral onder de communistisch gezinden, heersoht in het grensgebied een ontstellende geest van op. standigheld en brutaliteit. Bepaalde volkswijken in de beneden steden van Keulen DusseldOTf, Dortmund en andere handels- en industrieplaatsen zijn absoluut on veilig terrein. Het jonge, ongebreidelde volkje schoolt daar samen In de achterbuurten, waar hlijkbaar jonge rooversbenden gevestigd zijn. die er in auto's op uit trekken voor inbraak, straatroof enz. De laatste dagen hebben de Keulsohe autobandieten op verschillende ma- nieren hun slag geslagen. Donderdag botste een Mercedes, waarin vier jonge kerel? zaten, tegen een politie-auto. De vier inzittenden namen de vlucht doch werden door de politie onder schot genomen waarbij er een getroffen werd. Toen de politie den auto onderzocht, bleek deze vol te liggen met gestolen waar en voorzien te zijn van schiet gaten. Vrijdagavond trachtte een Keulsohe autoban diet den auto van een dame te stelen. Toen de eigenares om hulp riep en een heer in de Sperlingsttasze te hulp schoot, trok de auto bandiet zijn revolver en trof zijn tegenstander midden in bet hoofd. DeZe viel dood neer. De bandiet loste nog meerdere schoten op voor bijgangers en trof er nog een zeer ernstig. Hij zelf wist met den gestolen auto fce ontkomen. Het is thans voor vreemdelingen levensge vaarlijk zich bij avond en zelfs ook overdag in de oude wijken van de stad te begeven. En wat hiervan uit Keulen gemeld wordt, is even zeer van toepassing op verscheidene andere Duit3che plaatsen waar de muren vol hangen met ophitsende plakkaten van communistische drijvers. De overheid blijft evenwel zeer ac tief. Zondagochtend aankomst. PARIJS, 22 September (N.T.A.) Naar in de omgeving van minister-president Laval ver luidt, zullen Laval en minister Briand Zater dagnamiddag om 16 uur 25, met den noord express uit Parijs vertrekken, en Zondag ochtend, om 8.37 uur, te Berlijn arriveeren. Zij zullen Dinsdag de rijkshoofdstad weer ver- laten. DE POLITIEMOORD TE BERLIJN Wolff seint uit Saanbrücken: De politie heeft een zekeren Heinrich Blrjser gearresteerd, die zich sinds drie weken onaan gemeld in het Saargebied heeft opgehouden. Blöser wordt ervan verdacht, een aandeel gehad te hebben aan den moord op de beide Ber lijsche poiitie-officieren, die in Augustus plaats had. De arrestant, die communist zou zijn, i? voor liet gerecht gebracht, dat verlenging van het bevel tot in hechtenisneming beeft be volen. DE SPOORWEGWACHTER VAN BIA TORBAGY DOODGEREDEN. BOEDAPEST, 21 September (W.B.) De spoor- wegwachter van het viaduct bij Bia Toirbagy. waar onlangs de spoorwegaanslag beeft plaats gehad, werd vandaag op het viaduct door een trein oveneden en gedood. LONDEN, 21 September, (V.D). Naar aan leiding van een aantal vragen in het lagerhuis legden MacDonald, Snowden en andere minis ters de volgende belangrijke verklaringen af: Met de Fransche regeering zijn tot nu toe geen onderhandelingen aangevangen over een verbod van den invoer van luxe waren. De regeering heeft besloten, de salarissen en loonen der politie, leeraren, alsmede die van de leger-, marine- en»luchtstrijdkrachten met 10 procent te verlagen. De salarissen der politiebeambten en der leeraren zouden, naar men weet, met 15 pCt. verlaagd worden, waartegen deze echter ge protesteerd hebben. De besparingen op de werkloozenbetalingen blijven echter onveranderd. De pensioenen worden door de bezuinigingswet niet getroffen. LONDEN, 22 September. (H.N.) Gisteren is in de havens van Devonport, Chatham en Ports mouth het onderzoek der klachten van de be manning der Atlantische vloot begonnen. Door het besluit der regeering, dat de kor tingen niet meer dan 10 pot. zullen bedrage j en de toeslagen onveranderd blijven is de toe stand reeds geheel veranderd en aan vele be zwaren van de bemanning reeds tegemoet ge komen. De discipline aan boord van de schepen is weder goed en ook bij het terugkeeren van de bemanning van het verlof hebben zich geen incidenten voorgedaan. LONDEN, 22 September. (R.O.) De directeur van een groot bureau voor tourisme heeft aan gekondigd, dat de prijzen van alle reizen naar het buitenland zullen worden verhoogd. De nieuwe prijzen zullen, zeide hij, gehand haafd blijven tot wij bericht ontvangen, dat de toestand zich gewijzigd heeft. De Southern Railway Cy maakt eveneens bekend, dat zij vanaf morgen de prijzen der reizen naar het continent zal verboogen. LONDEN, 22 September (R.O.) Een officieel mededeeling zegt, dat MacDonald zeer vermoeid is tengevolge van de drukke bezigheden der laatste weken. Op advies van zijn geneesheer verlaat hij Londen, om buiten eenige dageD rust te nemen. LONDEN, 22 September. (R.O.) Gedurende Mac Donald's afwezigheid zal Baldwin de func tie van premier waarnemen. Gevolg van de uittar ende houding der Chineesche sold aten WEGENS DE CRISIS PARIJS, 22 September. (H.N.) De crisis in Engeland heeft onder de vele Engelsche reizi gers in Frankrijk een ware paniek veroorzaakt. Te Parij? ontstond een ware exodus van de Engelsche leizigers uit de groote hotels. Velen keerden ten spoedigste naar Engeland terug en de treinen naar Calais waren stampvol! Nog grooter was de ontsteltenis onder bet Engelsche publiek aan de Riviera. De banken werden belegerd. Zij betaalden voor het En gelsche pond niet meer dan 85 francs en wis selden niet meer dan 10 pond tegelijk. NEW YORK, 22 September. (R.O.) De corres pondent van de „New York Times" te Washing ton meent te weten dat reeds op 18 September Mac Donald door middel van een nota Hoover op de hoogte heeft gesteld van de beslissing, welke Engeland ging nemen inzake den goud standaard. De correspondent voegt hier aan toe, dat de crisis in Engeland een zeker aantal ambtena ren te Washington, heeft overtuigd, dat het uiteindelijke resultaat ervan zal zijn een her ziening van de Duitsche oorlogsschulden eD van alle andere regeeringsschulden, welke van de Britsche credieten afhangen. Een wraakneming? Uit Helslngfors wordt gemeld, dat Zaterdag avond j.l. om half elf op de motorboot „Karoe" uit Reval een explosie plaats had. Het schip, dat 20 ton benzine aam boord bad, was op weg naar de spiritussmokkelvloot, welke voor de Finsehe kust lag. Door de ontploffing zonk de „Karoe" on middellijk. Vijf opvarenden, omder wie de be ruchte Zweedseke smokkelaar, Karl Malmberg, verdwenen met het schip in de diepte. De kapi. telt, Strandberg, werd in zee geslingerd en kon door een Zweedseh sto mschip, dat ijlings ter hulp was gekomen, gered worden, nadat hij twee uren in het water had gelegen. Zondagmiddag voer kapiteit Strandberg met de motorboot „Colon" naar de plaats, waar het ongeval bad plaats gehad. Aldaar gearri veerd vond ook op de „Colon" een explosie plaats. Op verscheidene plaatsen ontstond brand. Strandberg, die den vorigen dag op zoo ge lukkige wijze gered werd, moest ditmaal met drie andere personen over boord springen. Zij verdwenen in de diepte. De andere leden van de bemanning waren in staat het vuur te blus- schen, terwijl zij naderhand door vissobers wer. den gered. Te Helslngfors vermoedt men, dat 't hier 'n wraakneming betreft van andere spiritussmok- kelaars. Van andere zijde wordt beweerd, dat in de Finsehe Bocht mijnen drijven, waardoor do explosies hebben plaats gehad. LONDEN, 21 September. (N.T.A.) Het bericht van de „Evening News", volgens hetwelk de arbeiderspartij aan Lloyd George zou hebben verzocht, de leiding der partij op zich te ne men, wordt door Lloyd George nadrukkelijk tegengesproken. In labourkringen wordt het gerucht even be slist tegengesproken. DE „NAUTILUS". WASHINGTON, 22 September. (R.O.) De Poolonderzeeër „Nautilus'', die zich op het oogenblik te Bergen bevindt, zal volgens de instructies van het Shipping Board in een Amerikaansche haven aan den Atlantischen oceaan, worden teruggegeven door kapitein Wilkins, aan wien bij geleend Ie. Bereid veeleer 20 millioen menschen op te offeren, dan Mandsjoerije prijs te geven Nadat, zooals giemeld, China's vertegenwoordi ger voor den wegens oorlogsgevaar bijeengeroe pen volkiembondsraad 't woord had gevoerd, en 't optreden van Japan in Mandsjoerije had ge laakt en den volkenbond had verzocht den sta tus quo te doen herstellen en China schade vergoeding te doen geworden, trad de verte genwoordiger van Japan naar voren. Hij be twistte de juistheid van de verstrekte inlich tingen. De door de Japanacbe militaire auto riteiten getroffen maatregelen zijn uitsluitend het gevolg van de uittartende houding der Chineesche soldaten, zeide hij hetgeen reeds blijkt uit het feit, dat 150 Japanners gedood zijn. In dit geval is het niet mogelijk zich op het pact van den volkenbond te beroepen. Japan zal alles doen, om bet conflict te lo- caliseeren. Dit kan bet beste geschieden door onderhandelingen ter plaatse zelf. Ten slotte verzocht hij de aangelegenheid uit te stellen tot de volgende zitting van den raad, aangezien hij geen voldoende instructies van zijn regeering bezit. De vertegenwoordiger van China repliceerde en hield de juistheid van zijn inlichtingen staande. De juistheid kan door een oommissie van onderzoek van den volkenbond worden onderzocht. China heeft tegen een dergelijk onderzoek geen bezwaar, indien dit onpartij- tiig geschiedt. De vertegenwoordiger van Japan verzocht daarop nogmaals om uitstel van be handeling. De Engelsche gedelegeerde, lord Robert Ce cil, stelde voor onmiddellijk een protocol van de besprekingen in den raad van den volken bond aan de Amerikaansche regeering te doen toekomen, om haar daardoor in staat te stel len, in te grijpen tot regeling van het conflict. Het voorstel van loTd Robert Cecil beeft groot opzien gewekt, daar het voorstel geheel afwijkt van de tot dusver door den jaad van den volkenbond' bij internationale conflicten gevolgde gedragslijn en ondanks bet feit, dat de Amerikaansche regeering niet bij den vol kenbond is aangesloten, een beroep wordt ge daan op deze regeering, het conflict bij te leggen Een besluit werd in de ochtendzitting echter niet genomen; de raad moest de besprekingen afbreken zonder tot overeenstemming te ko men. Onmiddellijk werd echter een nieuwe zitting van den raad op gisteren vastgesteld, welke in den namiddag plaats vond. De raad heefit gistermiddag met aigemeene stemmen, ook die van Ghina en Japan, aan den voorzitter, Lerroux, opdracht gegeven, een dringend beroep tot China en Japan te rich ten, om zich van iedere handeling te onthou den, die den toestand zou kunnen verscherpen, de vreedzame regeling van het vraagstuk zou bemoeilijken, en in de tweede plaats heeft de raad met aigemeene stemmen den voorzit ter, Lerroux, uitgenoodigd, om in overleg met de gedelegeerden van China en Japan de ge- scuikte middelen te zoeken, die het aan de twee landen zouden mogelijk maken, onmid- d '.lijk hun troepen terug te trekken, zonder dat het leven van hun onderdanen en de be scherming van hun goederen daardoor in ge vaar gebracht worden. De raad heeft bovendien beslist overeen komstig het voorstel van lord Cecil, de notu len van deze zitting onmiddellijk aan de Ame rikaansche regeering te doen toekomen. Curtius, Grandi, Massigii en Cecil verklaar den allen, deze resolutie te beschouwen als den eersten stap en te vertrouwen, dat de Japanscbe gedelegeerde, die thans nog geenerlei instruc ties van zijn regeering over de te voeren po litiek verkregen heeft, al zijn best zal doen, om zoo spoedig mogelijk de noodige instructies te verkrijgen, zoodat de volkenbondsraad nog in staat zal zijn, grondiger met Japan en China het geval te behandelen. Van alle kanten werd er op gewezen, dat buitengewone spoed hier noodzakelijk is. TOKIO 22 September. (K.O.) Het kabinet beeft zijn goedkeuring genecht aan een voor stel tot bet benoemen eener gemengde com missie, waarin drie Japanners en drie Chmee- zen zullen zitting hebben, welke alle tusschen Japan en China Hangende kwesties, het tegen woordig conflict in Mandsjoerije niet uitgezon derd, zullen onderzoeken. GENEVE, 22 September. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Na een geheime beraad slaging tusschen den voorzitter van den vol kenbondsraad en de vertegenwoordigers der Fransche, Italiaansche, Duitsche en Engelsche regeering en den Japaneesohen en Chineeschen gedelegeerde heeft de voorzitter van den raad aan de Chineesche en Japansche regeering een telegram gezonden gebaseerd op het voorstel, dat vanmiddag eenstemmig door den raad was aangenomen. Naar wij nog vernemen, zou over de toezen ding van de documentatie betreffende het Ja- panscli-Chineesche conflict aan de Vereenigde Staten, waarvan de Japansche en Chineesche regeering ook tegelijkertijd in kennis zijn ge steld de hier aanwezige Amerikaansche gezant te Bern Wilson, geraadpleegd zijn en zou het In de bedoeling liggen, bij een verdere actie van den raad in deze aangelegenheid voeling met den Amerikaanschen gezant te houden. DE JAPANSCHE BEZETTING VAN MANDSJOERIJE. Het eigenmachtig optreden der militairen LONDEN, 22 September. (N.T.A.) De „Daily versterkingstroepen thans naar Mandsjoerije en Korea zijn vertrokken. Dat eigenmachtige optreden van de militai ren gaat lijnrecht in tegen de door de Japan sche regeering gevolgde politiek en de betrek kingen tusschen de regeering en den generalen staf die slechts aan den mikado direct ver antwoordelijk is zijn dan ook uiterst ge spannen. Naar de „Times" meldt heeft de Japansche opperbevelhebben in Moekden, generaal Honjo, een proclamatie doen aanplakken, waarin hij zegt, dat de bezetting van Mandsjoerije niet gericht is tegen de Chineesche burgerbevol king, doch tegen de „verwaande militaristen", die Japan systematisch poogden te beleedigen. De administratie van de Zuid-Mandsjoerij- schen spoorweg zal voorloopig met het toezicht over den spoorweg Tsjangtsjoen-Kirin worden belast. Een veel verspreid gerucht, dat veertig Ja pansche inwoners van Kirin, door Chineesche soldaten zouden zijn afgeslacht, is gebleken onjuist te zijn. TOKIO, 22 September. (R.O.) Terwijl hier wordt medegedeeld, dat de Japansche regee ring vandaag besloten beeft, dat de Japansche troepen niet verder In Noordelijke richting in Mandsjoerije mogen doordringen dan Tsjang- tsjoen, is te Shanghai opschudding gewekt door bevestiging uit Tokio van het bericht, dat een Japansche divisie opdracht heeft ontvangen, om naar Harbin op te rukken. Een dergelijke troepenbeweging zou den om vang der militaire operaties van Japan sterk uitbreiden en men gelooft te Shanghai, dat de Japanners plan hebben, een gebied van onge veer 150.000 vierkante mijlen militair te doen bezetten. Intusschen wordt nu ook uit Tokio gemeld, dat het Japansche kabinet post factum de daad van den Japanschen opperbevelhebber in Korea, die versterkingen naar bet reeds door de Japanners bezette Moekden heeft gezonden, heeft goedgekeurd. Wel besloot het kabinet, dat geen verdere troepen zullen worden ge stuurd. In China neemt de oorlogskoorts toe. Voor aanstaande politici te Nanking verklaren, dat China bereid is veeleer 20.000.000 menschen op te offeren, dan Mandjoerije prijs te geven. Tsjang Kai Shek. CANTON, 22 September. (R. O.) Volgens een mededeeling van de Canton-regeering heeft Tsjang Kai Shek, de president van China's centrale regeering, zijn voornemen te kennen gegeven, af te treden. Ook Zuid-China bedreigd LONDEN, 22 September. (V. D.) De Japan sche marine-officieren hebben, volgens Engel sche berichten, toegegeven, dat in de marine haven van Saseho twee divisies en een groot aantal schepen gereed worden gehouden, om zoo noodig onmiddellijk naar Zuid-China te worden gezonden. Japansche officieren zouden volgens deze berichten zelfs spreken over de mogelijkheid van een bezetting van Peking. Ministerraad te Nanking. LONDEN, 22 September. (V.D.) Uit Nanking wordt gemeld, dat generaal Tsjang Kai Scheck van zijn veldtocht tegen de communisten in de provincie Hoenan is teruggekeerd en direct een ministerraad heeft bijeengeroepen, ten einde te beraadslagen over den ernstigen toe stand te Moekden. De toestand te Moekden. MOSKOU via Kowno, 22 September. (V.D.) Volgens een bericht uit Shanghai heerscht te Moekden volkomen rust. De Japansche troepen hebben ongeveer 20.000 Chineezen ontwapend. De provinciale regeering is in de gevangenis opgesloten. De stad is nog zonder verlichting. In de omgeving van Moekden is Maandag een Japansche brigade door twee Chineesche regimenten aangevallen; 500 Chineesche sol daten werden daar ontwapend. Volgens een bericht uit Charbdn hebben de Japanscbe troepen gisteren de kolenmijnen te Foesjoen bezet. De poging der communisten de aigemeene staking te proclameeren, werd verijdeld door bet krachtig optreden der Ja panners. Volgend jaar opnieuw naar de stratosfeer. Onze Brusselsche correspondent meldt ons; Prof. Piccard zal volgend jaar in de lente of in het begin van den zomer een nieuwe rei» naar de stratosfeer maken. Hij zal echter ditmaal niet zelf loods bij de hoogt: vaart zijn, omdat bij, als blijk van dankbaarheid voor den in België ondervonden materieelen steun bij zijn eersten tocht, een Belgisch loods de gelegenheid wil geven, het hoogte-record voor België te behalen. Piccard heeft thans verklaard, dat hij niet slechts eeu hoogte van 15.781 M. heeft bereikt, doch een van 16.200 tot 16.500 M. Dat dit niet door de uarograaf geregistreerd werd, vindt zijn reden in het feit dat dit instrument, toen de ballon 15.781 M. boog was, defect raakte. DOOR DE GEPOE BEGENADIGD MOSKOU, 22 September (V.D.) Officieel wordt gemeld, dat 19 Russische specialisten, die verleden jaar wegens sabotage en andere contra-revolutionnaire werkzaamheden ter doc d en later tot levenslange gevangenisstraffen, waren veroordeeld, op voorstel der Gepoe ba. genadigd zijn. Zij zullen binnenkort naaj? Moskou terugkeeren. Mail" méldt uit Tokio, dat de eerste Japansche j legd. GOEDF, VANGST TE ANTWERPEN Onze Brusselsche correspondent meldt ons:' Twee der drie Chineezen die te Aix-en-Pro- vence een landgenoot vermoordden, zijn te Antwerpen gearresteerd, op het moment, dat zij probeerden zich clandestien in te schepen. Zij hebben een volledige bekentenis afgfe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9