ALGEMEEN OVERZICHT. HET CONFLICT IN MANDSJOERIJE. 1 Terugtrekking der Japansche troepen aanstaande DE VOLKENBOND. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 193Ï HET CONSULT TE GENEVE. De houding der strijdende partijen. HOE KONING NADIR ZIJN TROON VEROVERDE. HET FRANSCH BEZOEK AAN BERLIJN. Een actie tot herstel van het vertrouwen RAPPORT DER FINANCIEELE COMMISSIE. DE DEENSCHE WEERMACHT. EEN STA-IN-DEN-WEG MACEDONISCHE WRAAK. LAVAL'S A.S. BEZOEK AAN WASHINGTON. Stauning's programmarede. VLAAMSCHE DIENSTWEIGERAAR VEROORDEELD. „VLIEGT DE BLAUWVOET!" DE OPMARSCH IN MANDSJOERIJE. DE POSITIE DER BRITSCHE REGEERING. EEN COALITIE-REGEERING IN AUSTRALIË? DE FRANSCH-ITALIAANSCHE VLOOT- BESPREKINGEN GEHEEL MISLUKT? BISSCHOP IN VRIJHEID DE RELLETJES OP DE KURFURSTER- DAMM. Geen bemiddeling gewens ,-ate dagen uit De berichten, welke de yoor een niet Genëve komen, laten alle De yolken- ongemotiveerde bezorgdhei groot bond ziet zich, als een en politieke aantal financieele, e^onwelke ]ui(ie om een vraagstukken EeP'aa" 'waar 3lechts door zeer oplossing roepen, do gamenwerking in den nauwe ^^ydsohen goeden wil de redden geest van wederM de uitweg te v geenszins beweren, dat de NU W!l'etot samenwerking niet aanwezig goede J meenen dezen in vele belangrijke iS: nestukken te bespeuren. Maar de theore- J ,beopvattingen, de ideëen over de methode, waarop de beangstigende en benauwende pro- blemen moeten aangepakt worden, loopen zoo sterk uiteen, dat hierop elke poging om tot overeenstemming te komen, vastloopt. Voor de waardeering van het werk der staatslieden, politici en economen te Genëve verschilt het natuurlijk hemelsbreed, of men de mislukking hunner ingespannen actie aan gebrek aan goeden wil of aan te sterk afwijken de opvattingen moet toeschrijven, voor den practischen arbeid, welke gepresteerd moet worden, hebben beide oorzaken hetzelfde ge volg. En dit zien de volken het meest, voelen zij het bedroevendste aan den lijve. Er wordt te Genëve over militaire en econo mische ontwapening gesprokenmaar de sprekers redeneeren langs elkaar heen. al moet men toegeven, dat de standpunten elkaar de laatste jaren genaderd zijn, meer wellicht dan men oppervlakkig wel zou meenen. Op één punt echter schijnt de tegenstelling nog onoverbrugbaar te zijn: n.l. als het nationale prestige in het geding komt. Dan trekt elke natie zich op het engst mogelijke platform terug en duldt zij geen inmenging van anderen in haar .interne nationale aangelegenheden Wellicht is dit het diepste wezen van alle meeningsverschillenwelke in elk land heerschen en vanzelfsprekend te Genëve. waar de opvattingen internationaal getoetst gorden, het sterkst tot uiting komen. Maar nooit blijkt dit duidelijker dan wanneer twee volken met de wapenen in de hand tegenover elkaar staan om hun werkelijk of vermeend recht door geweld, dat nog nooit een eerlijke scheids rechter bij onrecht geweest is, af te dwingen. Dan wordt geen inmenging van derden geduld. Er zijn drie verdragen op grond waarvan de mogendheden in%et Japansch—Chineesche Mantsjoerije-geschil zouden kunnen ingrijpen: het negenmogendheden-verdrag van Washing ton, waarbij in 1921 de onderteekenaars zich verplichtten de integriteit van Chma te eer biedigen; het Kellogg-pact, dat de oorlog als instrument van nationale politiek uit het internationaal recht bande; en tenslotte het covenant van den volkenbond krachtens het welk elk conflict, dat tot oorlog zou kunnen leiden, voor den bondsraad moet gebracht worden. Hetgeen zich op het oogenblik in Mantsjoerije afspeelt, is volgens onze Europeesche begrip pen reeds oorlog; maar in het Verre Oosten is dit begrip blijkbaar veel rekbaarder, zoodat men de Japansche operaties heel eufemistisch nog onder de maatregelen kan rangschikken, „geschikt om een oorlog te voorkomen". In dat gebied, waar generaals voortdurend hun legers tegen elkaar laten oprukken; waar de burger oorlog een dagelijksche gewoonte is geworden, heeft het plotselinge losbranden der kanonnen niet onmiddellijk die fatale international gevolgen, welke een in vergelijking onbeduidend incident in Europa zou hebben. Zelfs echter als men met deze Oostersche mentaliteit rekening houdt, valt niet te loochenen, dat het uiterst moeilijk zal zijn dit conflict te localiseeren, als China en Japan onhandelbaar tegenover elkaar zouden blijven staan. Litwinoff heeft reeds in een onderhoud met den Japanschen gezant te Moskou ver klaard, dat de sovjetregeering een militaire operatie tegen den Chineeschen Oosterspoorweg „volstrekt ontoelaatbaar" acht. Een dergelijke ontoelaatbaarheid wordt gewoonlijk met oorlog „afgewend". Dat de drie groote verdragen, welke het ge vaar zouden kunnen keeren, tot dusverre machteloos gebleken zijn, is, hoezeer men dit verwachten kon, teleurstellend. Vooral echter Is het betreurenswaardig, dat Japan, zU het met enkele vriendschappelijke woorden, elke volkenbondsbemoeiing afgewezen heeft te meer, waar het conflict, hoe ernstig het in zich ook is, voorloopig nog slechts in de eerste felle ontwikkelingsfase verkeert, waarin een be- bemiddelend ingrijpen meer kans op succes heeft dan wanneer door de toespitsing der nationalistische sentimenten en verwikkelingen met een derde mogendheid het complex der te regelen vraagstukken bijna onoverzienbaar is geworden en het practisch onmogelijk is den stroom van volkenhaat in te dammen. Het meest verontrustende in dit conflict is echter wel, dat de Japansche regeering de drijvers van het conflict, de militaire autori teiten, niet voldoende in haar macht heeft. Het .schijnt, dat het nu gevolgde operatie-plan reeds lang te Tokio gereed lag, als een soort voorzorgsmaatregel, maar op het oogenblik, dat de Japansche opmarsch begon, was het bevel daartoe niet door de regeering gegeven. Deze kon slechts het voldongen feit aan vaarden. De militaire macht in Japan is steeds tegen de conciliante China-politiek der regeering geweest; zij heeft ook nog een rekening met Rusland te vereffenen. En achter de generaals staan machtige economische invloeden in Japan, die naar uitbreiding van hun markt gebied hunkeren. Hebben deze feiten er wellicht niet het meest toe bijgedragen, dat Japan de oondsbemiddeling afwees De ontwapening De alge-meene debatten over die vacamtie in de bewapening zijn geëindigd met de benoeming van een commissie van redactie, waartoe o.a. de vertegenwoordigers der groote mogendheden en der V.S. behooren. Deze commissie zal zoo mogelijk reeds mor gen op gTond van de verschillende voorstellen een formuleering voorleggen, waarin alle bij het debat aan het licht gekomen meeningen opgenomen zijn. De vertegenwoordiger van Zuid-Slavië en die van Roemenië hebben zich bij het Fran- sche standpunt aangesloten terwijl Benes, de Tsjechische minister van buitenlandsche za ken, zich tegen het ontwerp der 5 staten ver klaard. De Zweedsöhe minister van buitenjandsche zaken, baron Ramel, lichtte het voorstel van de 5 staten nog kort toe en wees er op, dat dit het maximum is van hetgeen onder de tegenwoor dige omstandigheden gedaan kan worden, doch het minimum van hetgeen gewenscht is. Xn denzelfden zin sprak ook de Zwitsersche bondsraad Motta. De Canadeesche senator Beaubien zette nog de wenschen van zijn land in zake de ontwa- pening uiteen. Generaal de Marini, de vertegenwoordiger van Italië verklaarde met betrekking tot de technische bezwaren, door Frankrijk ter spra ke gebracht, dat hem uit zijn bijna 10 jarige ervaring in zake het ontwapeningsvraagstuk bekend is, dat bij alle voorstellen steeds tech nische bezwaren geopperd worden. Hij diende «en nader geformuleerd ontwerp in, dat als een motie kan worden beschouwd, waarin het voor stel van de 5 staten vereenigd wordt met de Dositieve voorstellen der Italiaansche regee ring, terwijl de datum voor eventueele ant woorden van de regeeringen op 15 October wordt vastgesteld. Over de Fransche bezwaren brengt een W.B.- telegram uit Genëve de volgende bijzonderhe den De Fransche vertegenwoordiger Massigü, stelde voorop, dat hij achter het Italiaansche voorstel geen politieke beweeggronden wilde zien De wereldcrisis, vervolgde hij, vindt met haar oorzaak in de bewapening. Ook bestaat er momenteel geen wedren in bewapening. Spreker was het er niet mee eens dat een wapeningspauze onmiddellijke vermindering der werkloosheid ten gevolge zou hebben; hu vond liet Italiaansche voorstel bovendien niet practisch. De vredesmanifestatie, welke het voorstelt, handhaaft slechts in schijn den sta- Wat de bewapening te land betreft, achtte spreker ook de aanbevolen metbode der be- grootingsvaststellingen oneffectief; het komt er immers minder op aan, zeide hij, we e u gaven de begrooting voorziet, als wel, welke onkosten er inderdaad worden gemaakt. Dergelijke bedenk''-gen opperde de Fransche vertegenwoordiger eveneens ten aanzien van de bewapening in de lucht. Ten slotte stelde hij voor, dat de vergadering zich ertoe zou beperken, den wensch tot uiting te brengen, dat de landen hun tegenwoordige bewapeningen niet zouden verhoogen, o we dat zij den volkenhond zou verzoeken, de re- geeringen voor te stellen, hun vei tegenwoor digers ter ontwapeningsconferentie de noodige instructies mede te geven, opdat bij den aan vang der conferentie een overeenkomst, als met het wapening: vacantie-voorstel bedoeld, kan worden aangegaan. De Fransche regeering heeft reeds hu de on derhandelingen van den laatsten tud die poli tieke problemen op den voorgrond geplaatst, waarvan de oplossing een ontspanning van de atmosfeer zou kunnen bevorderen en waarvan de oplossing wezenlijk zal kunnen bijdragen tot het welslagen der ontwapenmgs- conferentie. Het Italiaansche voorstel is ook geenszins zoo duidelijk als het schijnt. Het voorstel van lord Robert Cecil, om de regeerw gen op te wekken voor 1 November a.s. haar houding te bepalen nopens het voorstel van het bewape ningsbestand, is practisch niet te verwezenlij ken. Massigü motiveerde zijn standpunt door te verklaren dat een wapenbestand op het oogenblik noch op net gebied van de land-, noch van de zee- e- luchtmachten mogelijk is. Wat de vlootbewaperingeu betreft zouden de verouderde vloten tegenover de nieuwere in het nadeel komen, waardoor de vlootverhou- ding zou woiden gestoord. Op het gebied der luchtmachten zouden de mogendheden ook tij dens het bestand haar kleine vliegtuigen door grootere kunnen vervangen. Wat de landmacht betreft, hiervoor zijn de begroetingen reeds tot 1932 vastgesteld. Massigü legde er vervolgens den nadruk op, dat men er rekening mede moet houden dat de ontwapeningsconferentie een zwaren en lang- durigen strijd zal hebben te voeren. Het is van het grootste belang voor de geheele atmos feer der ontwapeningsconferentie, dat reeds van het begin af een algemeen bewapeningsbe stand worde overwogen. Massigli verzoekt ten slotte de regeeringen het voorstel der Fransche regeering aan een diepgaande studie te onderwerpen. Het Hoover-moratorium Volgens dien comes-p. te Washington van de „Baltimore Sun" is Hoover van oordeel, dat Duitschland op den grondslag der bepalingen van het Young-plan het initiatief dient te ne men voor een verlenging van het herstel-mora torium. Hoover zou, aan de hand van de rapporten van minister Mellon van oordeel zijn, dat een verlenging van het moratorium na 1 Juli a.s. onvermijdelijk is en men gelooft, dat het Witte Huis zou toestemmen in een verlenging met twee jaar. In ieder geval is de president van meening, dat het voorstel tot verlenging niet moet uit gaan van hem, doch dat de procedure, welke in het Ycungplan is voorzien, door Duitsch. land gevolgd dient te worden ter verkrijging van een moratorium voor de herstelbetalin gen, waarna de geallieerde regeer in gen het vraagstuk van een moratorium voor de schuld betalingen met de VeTeeni-gde Staten in be handeling zouden kunnen nemen. Bij het bezoek van Laval aan president Hooiver zal ongetwijfeld ook het vraagstuk der herstelschulden besproken worden en men hoopt, dat wanneer het Congres het morato rium voor een jaar in December a.s. zal heb ben goedgekeurd, de Vereen igde Staten en Frankrijk het eens zullen zijn geworden over hetgeen daarna dient te geschieden. Met de hulp van Europa Bij de opening van het eerste parlement in Afghanistan verklaarde koning Nadir, dat de verovering van den troon hem niet slechts gelukt was, dank zij goddelijke hulp, doch ook dank zij den steun der Europeesche regeeringen Do Engeleche regeering had hem zona er be. paalde voorwaarden geholpen aan 750.000 pond sterling en hem 10.000 geweren en 5 millioen patronen geleverd, die hij met dankbaarheid had aanvaard. Bovendien had hij groote hoeveelheden wape nen en munitie gekocht in Frannrijk, Duitsch DE „FREUNDSCHAFT" NEERGESTORT. De inzittenden ongedeerd Naar een N.T.A.-telegram uit Londen meldt is het Junker-watervliegtuig „Freundschaft", dat den 12en September van de „Tempüner- See" bij Potsdam voor een vlucht naar Nan king gestart was, .iaar uit Vizagapatam aan de kust van den Indisohen Oceaan gemeld wordt, aldaar neergestort. De inzittenden zouden geen verwondingen hebben opgeloopen. Het is nog niet bekend, in welke mate het vliegtuig beschadigd werd. De vernielde Katholieke kerk van Belize, bij den wervelstorm, die Britsch Hojiduras teisterde, werd verwoest. Onder de puinen vond men meer dan 150 slachtoffers. GENEVE, 24 September. (V.D.) Het seere tariaat-generaal van den volkenbond heeft het rapport gepubliceerd van de financieele com missie van den volkenbond aan den raad. In dit rapport wordt verklaard, dat de po ging, de tegenwoordige financieele moeilijkhe den in eenige landen door een moratorium te overwinnen, in geen enkel opzicht een defini tieve oplossing kan brengen. Dergelijke maat regelen zullen eerder tot verliooging van de algemeene onzekerheid bijdragen. Moratoria moeten onvermijdelijk tot een opeenhooping van schulden op korten termijn leiden, die steeds grooteren omvang zullen aannemen. De financieele commissie wijst op het rap port van de financieele deskundigen te Bazel, in het bijzonder op de verantwoordelijkheid van de regeeringen onverwijld maatregelen te ne men voor het herstel van het vertrouwen. in het rapport wordt dn gedeelte van het rap port der deskundigen woordelijk overgenomen- Er wordt op gewezen, dat er voldoende kapi taal aanwezig is, doch dat dit eerst na het her stel van het vertrouwen gebruikt kan worden. Slechts dan, wanneer de politieke en eco nomische betrekkingen werkelijk verbeterd zijn en het vertrouwen is hersteld, zal het mo gelijk zijn, het normale credietverkeer te her stellen, hetgeen een terugkeer tot welvaart mogelijk zal maken. De financieele commissie wijst tenslotte op de dringende noodzakelijkheid van een onmid dellijke actie in hei belang van alle landen. De Fransöhe minister va.n handel, Rollin, vees er In aansluiting op het rapport, nadrukkelijk op, dat geen economische krachtsinspanningen zullen slagen, tenzij een internationaal ver trouwen den weg heeft bereid. Op het oogenblik, aldus spreker dat de Fransche minister-president Laval en de minis ter van buitenlandsche zaken, Briand, ziob op maken, om de gTens te overschrijden, welke getuigen was van zooveel lijden, is het te ho pen, dat de bet-ee-kenls dezer reis, welke de Fransche minis-t-ers, ondanks alle moeilijkhe den ondernemen, door de volken goed worde begrepen en dat zü worde hot begin eener eerlijke, duurzame toenadering, onderpand van veiligheid en vrede. Ook een ontmoeting met Hindenburg BERLIJN, 24 September (H.N.) De Fransche minister-president en minister Briand hebben den wensch te kennen gegeven, om bij hun bezoek aan Berlijn ook door den rijkspresident te worden ontvangen. Aan dit verzoek zal worden voldaan. De juiste tijd voor de audiëntie zal nog nader worden vastgesteld. DE SOVJET-PERS OVER GANDHI- Gandhi, die te Moskou van ouds voor den man der valsche overeenkomsten, den „bais sier", „den sta-in-den-weg" voor de echte vrij heid' van Lrndië wondt gehouden, heeft ook thans, bij zijn verblijf te Londen, een absoluut slechte pars in sovjet-land. De „Isiwestia" spot met zijn „zwijg- en spreek oefeningen" te Londen het blad gaat heftig tegen den mahatma te keer, wijl hij steeds weer met het woord „vrijheid" schermt, maar nooit duidelijk uiteenzet, wat hij eigenlijk on- der de vrijheid van Indië verstaat. Moordaanslag in 'n Bulgaarsclie gevangenis. NaaT uit Sofia wordt gemeld, heeft Dinsdag middag in de centrale gevangenis aldaar de ge vangene Dontsdho Zafiroff, die zich wegens moord op den Protogerowist Stre-zoff in arrest bevindt, een aantal revolverschoten gelost op zijn medegevangenen Kosturkoff en Trait- söhoff. Beiden werden ernstig gewond. De slachtoffers van den aanslag hadden in Februari van dit jaar op straat den bekenden leider der Michadiowisten, Gjuikoff, vermoord, -zoodat deze revolveraanslag schijnbaar een wraak is van de Michailowisten voor den moord op Gjurkoff is De gevangenis-autoriteiten onderzoeken op bet oogenblik op welke wijze Zafiroff in het bezit van den revolver is gekomen. Zij ver moeden, dat het gevangenispersoneel mede plichtig is. Politieke stabilisatie LONDEN, 24 September. (H.N.) Naar de „Daily Tel." uit Washington verneemt, ver wacht men, dat net bezoek van Laval aan Washington den weg zal effenen roor een conferentie, waarop niet alleen het goud- en het valuta vraagstuk, doch ook vraagstukken van het hoogste politieke belang besproken zullen worden. De weg tot politieke stabilisatie, welke te Washington overwogen wordt, bestaat daarin, om Duitschland er van te overtuigen, dat an nuleering van de schadevergoeding en finan- cieelen steun slechts dan mogelijk is, indien Duitschland zich verplicht voor een vast be paalden tijd niets te ondernemen om tot een herziening van zijn Oostelijke grens te ge raken. KOPENHAGEN, 24 September (W.B.) De Deensohe rijksdag is vandaag geopend met de programmarede van minister-president Stau- ning. Hij verklaarde o.a., d^t den rijksdag onver wijld een voorstel zal worden voorgelegd tot wijziging van leger en vloot in een bewakings corps en een staatsmarine. Aanvaarding van dit wetsontwerp zooi een zeer aanzienlijke vermindering der staatsuit gaven mogelijk maken. Verder zal een wetsontwerp betreffende de werkloozen-verzetkering worden ingediend Leger-Vlaamsch Fermont uit Wachtebeke te- Onze Antwerpsche correspondent schrijft; Dinsdag stond woor den krijgsraad te Ant werpen wederom een Vlaamsche dienstweige raar n.l. Berten recht. Na het requisitoir stelde de voorzitter aan Fermont de gebruikelijke vraag; Wat hebt gij daar tegen in te brengen? Fermont: Zoolang de Belgische wetten aan de Vlamingen niet dezelfde rechten versohaf fen als aan de Walen zal ik er mij niet aan onderwerpen. De voorzitter: Leustert iens Fermont ik spreek hier na niemier als veurzitter maar as ne voader. Het doet mai lijd dat zoo'n jonge as gij zooiets moot doen en het doet mij spijt, u in geval gij volhardt, in de gevangenis te sturen. Tegen den doktoor hadde toch gezeid van dienst te doen, of (en daarmede richt hij zi-öh naar den krijgsauditeur) is da soems 'n andere zaak? Do krijgsauditeur zoekt 'n tijdje in zijn pa perassen en zegt dan: Ja dat is een andoT© zaak! De voorzitter: O, ja, 't is 'n andere zaak. En gij blijft bij oew gedacht en als gij vrij zult zijn, zult gij voert propaganda blijven maken? Fermont: Ja. De voorzitter: 1st uw consciencie die u da zeet? Fermont: Ja. De voorzitter: Hedde gien spijt? Fermont: Neen. De voorzitter: In dees geval is het dus weer spannigheid en kunde volgens de wet drie jaar gevangenis doen. Na een pleidooi van advocaat Scheere werd Fer-mont tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld dus tot minder dan de minimumstraf, bij de wet voorzien. Toen het vonnis bekend werd manifesteerden de toehoorders: Vliegt de Blauwvoet! Storm op zee! Een der betoogers werd gearresteerd. GENèVE, 24 September. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Tegen het einde van de vol- kenbondsvergadering hedenochtend heeft Ler- roux als voorzitter van den volkenhondsraad de mededeeling gedaan, dat de volke-nbonds. raad in overleg met hedde geschil hebbende partijen naar een oplossing van het Japansch- Chineesch conflict streeft en dat hij hoopte spoedig in staat te zullen zijn nadere mededee- lingen te doen over den toestand, waarin de zaken zich bevinden. Lerroux beloofde in ieder geval aan de vol kenbondsvergadering een nadere verklaring te zullen doen, voordat hij Zaterdag zal uit eengaan. De voorzitter der volkenbondsvergadering, Titulescu, bedankte en sprak zijn beste wen schen voor het succes der bemoeiingen van den volken-bondsraad uit. Hij voegde echter er aan toe, dat het voor den volkenhondsraad van belang zon kunnen zijn, zioh bij zijn bemoeiingen verzekerd te weten van dien steuin der openbare meaning, zoodat bet daarom van nut zal kunnen zijn, dat de raadsbesprekingen in het openbaar zul. len gevoerd worden. Titulescu nam akte van de belofte van Lerroux, dat hij nog deze week een nadere mededeeling zou doen, zoodat de volkenbonds vergadering in ieder geval voordat zij uiteen, gaat nog de gelegenheid zal hebben, zich over deze kwestie uit te spreken. GENEVE, 24 September (H.N.) De voorzit ter van den raad van den volkenbond ontving van .den Ohineesöhen minister van buitenland sche zaken, Wang, een uitvoerig telegram, waarin o.a. vastgesteld wordt, dat het beroep van dien volkenbond op Japan en Ghina slechts als een eerste stap tot bijlegging van het con flict kan worden beschouwd eu dat terstond maatregelen moeten worden genomen om de in haar rechten beleed igde partij volledige vol doening te schenken. De Chineesche regeering neemt de adviezen van den raad in vollen omvang aan. Zoo heeft zij alle voorzorgmaatregelen genomen tegen de voortgezette uittartingen van Japan. Aan het advies tot terugtrekking van de weder- zijdsche troepen heeft de Ohin-eesche regeering reeds uitvoering gegeven. Ten slotte verzoekt de Chineesche regeering opnieuw terstond maatregelen te treffen, aan gezien de toestand van uur tot uur verscherpt wordt. De vertegenwoordiger van Japan, die aan vankelijk een negatieve houding had aangeno men, oefende thans slechts kritiek op den ter mijn, die voor eventueele regeeringsanhwoorden is vastgesteld. welk antwoord zal moeten worden gegeven op het vertoog van den volkenbond en de nota van Stimson. Men verwacht, dat het resultaat van deze bespreking nog hedenavond zal wor den gepubliceerd. Volgens een nader N.T.A.-telegram uit Was hington zouden de nota's aan Japan en China nog niet verzonden zijn. Men is te Washington van oordeel, dat de toestand zich zeker niet verscherpt heeft en hoopt nog, dat de pogingen van den volken, bond succes zullen hebben. De „Baltimore Sun" weet mede te deelen, dat de Japanscbe gezant aan Stimson zou heb ben meegedeeld, dat een ingrijpen van andere mogendheden de bijlegging van .bet conflict slechts zou bemoeilijken, wijl de openbare meening in Japan daarvan een verlies van prestige zou kunnen duchten. Japansche verklaring Washington- te GENEVE, 24 eptember (H.N.) De Chineesche delegatie publiceert een telegram uit Nanking waarin medegedeeld wordt, dat ten gevolge van de militaire crisis in Mandisjoerije de Chinee sche opstandige troepen hun verzet tegen de Nankin-gregeering hebben gestaakt en het ge heels land begonnen is zich aaneen te sluiten tegen den aanval der Japanners. Ten gevolge van de jongste gebeurtenissen in Mandsloerije is in de wijk der buitenlanders t9 Canton een run der Chineezen op de banken begonnen. Voorts is te Canton de boycot van Japansche goederen begonnen. GENèVE, 24 September (H.N.) De raad van den volkenbond heeft vanavond opnieuw een langdurige vertrouwelijke zitting gehouden. Aangezien thans morgen op een nader bepalen uur een open-bare zitting zal worden gehouden, neemt men aan, dat vorderingen zijn gemaakt. Naar verluidt, heeft de Japansche regeering op sommige punten haar troeipein teruggetrok ken en toegezegd, dat ook elders troepen zul len worden teruggetrokken. Antwoord van den volken- bondsraad aan Amerika. Twintig nieuwe aanhangers. LONDEN, 24 September (R.O.) Volgens de avondbladen zullen twintig afgevaardigden van de labour-oppositie, onder wie twee oud-minis ters, onverwijld naar de regeering overgaan, waardoor de mogelijkheid, dat binnenkort al gemeene verkiezingen zullen worden uitgeschre ven, geringer zou worden. Voor de buitengewone omstandigheden CANBERRA, 24 September (R. O.) Heden is bij het huis van afgevaardigden het voorstel ingediend, om een „regeering voor de buiten gewone omstandigheden" te vormen, waaraan vertegenwoordigers van alle partijen van het huis van afgevaardigden zouden deelnemen. De eerste-miniiister en de leader der oppositie verklaarden ziob ertegen. PARIJS, 24 September. (V. D.) De bijzon dere verslaggever van de „Paris Midi" meent reeds heden te kunnen vaststellen, dat de in den laatsten tjjé «©voerde Fransoh-Italiaansehe rlnntlirrrrrlringra volkomen mislukt zijn. GENEVE, 24 September. (VAN ONZEN CORRESPONDENT) Het voikenboud-ss-ecreta- riaat heeft vanavond nog openbaar gemaakt den tekst van het antwoord van den volken bondsraad op het schrijven van de Ameri- kaansche regeering, waarin de Amerikaanscbe regeering haar instemming uitspreekt met de door den volkenbondsraad getroffen maatre gelen inzake het Chineesch-Japansehe geschil en zich bereid verklaart nota's van gelijke lijn als die van den volkenbondsraad naar China en Japan te zenden. De volkenbondsraad verklaart in zijn ant woord aan de Anierikaangche regeering, zeer verheugd te zijn over deze instemming. De raad zal met vreugde voortgaan de Ame rikaanscbe regeering op de hoogte te houden van iedere handeling, die de volkenbond zal stellen en van alle inlichtingen, die hij zal ontvangen. De volkenbondsraad spreekt de hoop uit, dat ook de Amerikaanscbe regeering bereid zal zijn, op dezelfde wijze den volkenhondsraad in te lichten. De volkenbondsraad is overtuigd, dat onafhankelijk van alle individueele stap pen, die een of andere regeering wensche- lij-k acht te ondernemen, in het bizon der dus van een voortzetting van gemeenschappelijke pogingen een succesvol resultaat het meest waarschijnlijk te verwachten is De brief van den volkenhondsraad aan de Amerikaansche regeering is een duidelijke poging, om met Amerika tot een duurzame sa menwerking voor een vreedzame regeling van het Japansch-Chineesche geschil te komen. Amerika's nota aan Japan. TOKIO, 24 September. (N. T. A.). In een memorandum aan het departement van buiten landsche zaken over de gebeurtenissen in Mandsjoerije verklaart de Amerikaansche staatssecretaris Stimson, dat de Vereenigde Staten zich geenszins wenschen te mengen in Japans aangelegenheden. De door het JapanschChineesch conflict geschapen toestand heeft echter, aldus Stim- sen, een ernstige bezorgdheid doen ontstaan, van zedelijken zoowel als van wettelijken aard, bij de andere mogendheden, deshalve hij Japan raadt, de kwestie ten spoedigste te regelen zonder verder wapengeweld. Er is te Tokio een spoedvergadering van het kabinet bijeengeroepen, teneinde te overwegen. NEW YORK, 24 September. (H.N.) De Ja pansche gezant te Washington heelt vandaag staatssecretaris Stimson de verzekering gege ven, dat de Japansche troepen uit Mandsjoerije worden teruggetrokken. Russische démarche te Tokio. BERLIJN, 24 September. (H.N.) Volgens een bericht van het Russische telegraafagentsdhap heeft de sovjetregeering als eerste buitenland sche mogendheid Japan gevraagd, om den op marsch van zijn troepen te staken. Charbin niet bezet. LONDEN, 24 September (V.D.) De Japansche generale staf deelt mede, dat het operatieplan. in Mandsjoerije is uitgevoerd. Het is de bedoe ling, den status quo te handhaven. De diplo matieke onderhandelingen en de informaties aan de mogendheden zullen den minister van buitenlandsche zaken wórd-en overgelaten. Er zijn geen Japansche troepen naar Char, bin gezonden, Een officieel exposé der- Nanking-regeering. Men meldt uit Nanking van officieele zijde: De Japanners zijn bezig hun lang vooraf - beraamde plannen om drie Oostelijke provincies van Ohina te bezetten, te verwezenlijken. Onder voorwendsel, dat de Chinees-die sol daten een spoorbrug in Zui-d-Mandsjoerije ver woest zonden hebben, vielen de Japanners den 18en September om 10 uur 's avonds de be rak ken der Okimeesohe troepen (Peitaying) te Moekden aan. De Ohïneesdhe troepen boden geen tegen weer. De Japanners staken de barakken in brand en noodzaakten de Okineesche troepen, om terug te trekken. Tegelijkertijd opende d-e Japanners 't vu-ur op de militaire établissementen, het arsenaal, de fabrieken en verwoestten deze. De graan- depots en de umi-versitedt in het Noord .Oosten gingen in vlammen op. Op 19 September om half zeven 's morgens rukten d-e Japanners de stad Moekden binnen ontwapenden de troepen en de politie en be zetten alle gouvernementsgebouwen, de kan toren der posterijen en der telegraphic. Aan de Chineesche zijde is het aantal doo. den en gewonden bijzonder talrijk. De Japanners gingen daarna voort en be zetten met geweld Antoung, Chang Ohaung en. het gebied ten Zuiden van Mandsjoerije, ter wijl zij de troepen en de politie ontwapenden. Japansche troepen uit Korea rukken op. Men weet nog niet, hoever de Japanners in hun actie zullen gaan. Uit het voorgaande blijkt duidelijk het agressieve karakter van de Ja- pamsche actie. De cen-trale regeering is op 19 September des avonds in spoedvergadering bijeengekomen en heeft de volgende resoluties aangenomen, welk telegrafisch aan alle organen van Kuomin- tang zijn medegedeeld; 1. De communisten brengen thans 't bestaan der naties in gevaar Zij moeten radicaal uit geroeid worden. De gansche natie, één van ge voelen en één van geest, moet de nationale grondslagen consolldeeren en de kracht der regeering vergrooten, 2. Het geheele volk -moet eensgezind met alle energie, waartoe het in staat is de slachtoffers van de rampen helpen en front maken tegen den aanval uit den vreemde. 3. Alle leden der partij moeten onderlinge verschilpunten voorloopig laten rusten, ten einde een groot machtig lichaam te vormen, dat den wil der natie om tot een eenheidsfront te komen lean toonen Uit „El Edict vernietigd Caracas (Venezuela) wordt gemeld: Universal", het officieele regeerings- orgaan, bevat een bericht, dat Juan Vincente Gomez het hoofd van het huidige uitvoerend bewind van Venezuela, een besluit onder teekend heeft, waarbij het edict vernietigd wordt van zijn voorganger, die den bisschop van Valencia, mgr. Salvador Montes de Oca, in ballingschap had gezonden. Mgr. Montes de Oca werd gearresteerd, toen hü op re-is was van Venezuela naar Caracas. Hij werd uitgewezen naar Trinidad, omdat hij zich had uitgelaten over het burgerlijk huwe lijk na een echtscheiding en gezegd had, dat voor een katholiek slechts dat huwelijk geldig is, da.t gesloten wordt voor den pastoor en twee getuigen. Het vonnis. BERLIJN, 23 September. (V.D.) In het pro ces in verhand met de relletjes op den Kurfür. sterdamm op 12 September j.l. heeft d-e pre sident der rechtbank nadat de rechtbank 5 uren had beraadslaagd het vonnis bekend ge maakt. Van de 34 beklaagden werden zes vrijgespr.> ken. De koopman M, werd wegens landvre. debreuk en ophitsing tot gewelddaden veroor deeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenis straf. De koopman K. werd wegens mede- plichtibeid veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden Negen andere beklaagden kregen 1 jaar en 3 maanden, één beklaagde 1 jaar en 1 maanl, tien beklagden een jaar en de overige beklaag den ieder 9 maanden gevangenisstraf. Het proces tegen den jeugdigen Stahlhelmleidrr Brandt is nog niet geëindigd. Zijn zaak is na >r de instructie terug verwezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9