DE ZEVEN WONDEREN DER RADIO WERELD I In I I as ér ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 DE INTELLECTUEELE ARBEIDER. Het congres der C. I. T. I. te Brussel. PHILIPS toestellen veroorzaken geen burenstoring („Wat gij niet wilt dat U geschiedt HET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN. AANVANKELIJK SCEPTICISME. HET AMERIKAANSCHE LEGIOEN EN DE PROHIBITIE. UIT VLAARDINGEN. DE TILBURGSCHE WOL-INDUSTRIE EN DE ENGELSCHE CRISIS. UIT MAASSLUIS Onze Brusselsche correspondent meldt: Bij het gehouden congres gaf de heer Gallié, secretaris-generaal van de C.I.T.I, (Confédération Internationale des Travailleurs Intellectuals) lezing van zijn rapport over het innerlijk leven der C.I.T.I. Hij deelde o.m. mede: dat het vorige jaar hoogst belangrijke succes sen heeft gebracht: de toetreding n.l. tot de C. I. T. I. van twee nieuwe nationale groepen van intellectueele werkers: de Duitsche en de Belgische: dit bracht het aantal landen die in de Confederatie vertegenwoordigd zijn, tot twaalf. De betrekkingen met het intern, ar beidsbureau zijn van zeer hartelijken aard- Vervolgens gaf de secretaris-generaal een overzicht van den stand der relaties van de C. I. T. I. tot de internationale commissie voor intellectueele samenwerking, relaties, welke steeds hechter werden. Tot slot gaf spreker een uiteenzetting der verschillende kwesties, die op de dagorde voor komen: het vraagstuk der professioneele en sociale verzekering en het veel ernstiger vraag stuk der werkloosheid onder de intellectueele werkers. Het intern, arbeidsbureau zet zijn groote enquête over de werkloosheid en de recrutee- ring en plaatsing der intellectueele werkers nog voort. Maandagavond woonden de afgevaardigden van het congres een soirée bij, ter hunner eere gegeven door den heer Petitjean, minister van kunsten en wetenschappen. De tweede dag van het Congres, Dinsdag, werd besteed aan het onderzoek over de positie van de intellectueelen in deze crisistijden. Ook over deze lastige kwestie bracht de secretaris generaal der C. I. T. I. de reeds genoemde heer Gallié, een uitgebreid rapport uit. Spr. gaf een beeld der huidige moeilijkheden en vroeg zich af welke de houding der intel lectueelen tegenover een zoo ernstige situatie kan zijn. De intellectueelen, zeide hij, moeten al hun krachten inspannen, om deel te nemen aan de uitbreiding, die het politieke leven neemt, terwijl de economie door den Staat be heerd wordt. De houding van veel arbeiders organisaties is op het oogenblik soms onbegrij pelijk. Zich beperken tot het eischen van sala- risverbooging of van materieele verbeteringen, komt ons wel zeer simplistisch voor. Wat zou den wij zeggen indien de in-dustrieelen zich gehouden hadden aan deze primitieve notie: hoe duurder ik verkoop, hoe meer ik verdien? In werkelijkheid bestaan salarissen en winsten uit munteenheden, waarvan de waarde ver anderlijk is naar gelang de levensvoorwaarden. Het komt ons voor, aldus spreker, dat het tijd wordt, dat de arbeider, elk In zijn eigen land, inderdaad moet streven naar een werke lijke verbetering van zijn welzijn en waardig heid, welke verbetering echter misschien niet enkel van het salaris afhangt. Na deze uiteenzetting hield dr. Everling, Duitsch afgevaardigde, een rede tot de congres sisten. Hij constateerde, dat de desastreuse inflatie van 1923 de midden- en intellectueele klasse van Duitschland zeer verarmd heeft en weidde uit over de uitgebreidheid der werkloos heid in de best uitgeruste productie-centra. Spreker was van oordeel, dat de internatio nale economische conferenties, met haar comité s en sub-comité's, zoo dikwijls door de volkepbond en het internationaal arbeidsbureau op touw gezet, slechts zeer weinig nuttig werk verricht hebben. De woorden van den voorzitter van den Fe deralen raad der Zwitffersche crediet bank, tot de zijne makend, verklaarde spreker, dat een oplossing 6lechts te vinden is in een oordeel kundige revisie der inter-geallieerde schulden en der herstelbetalingen. Na het Duitsche vernamen wij enkele Engel- sehe gezichtspunten uiteengezet door den heèr Thomson, die von-d dat de voornaamste oorzaak der crisis voortkwam nit het feit, dat de ratio nalisatie georganiseerd werd ten voordeele der kapitalisten, inste^e van de arbeiders. Hij con stateerde dat de industrie, die vroeger machti ger was dan de finance, thans door deze ge domineerd wordt. In Engeland is 80 procent van het industrieel kapitaal in handen der banken en niet in die der industrie. Het is de interest van dat geld, die den kostprijs der in dustrieels producten op groote schaal doet stij gen. Anderzijds heeft de rationalisatie alle in dividueel initiatief verstikt. Koopt men nog uitvindingen, dan is het om ze te vernietigen en niet om ze te benutten. De banken zouden in alle landen aan een reglement moeten on derworpen zijn, omvattende een controle en waarborgen voor het publiek. De heer Thomson is, evenals dr. Everling, een voorstander van de revisie der internatio nale schulden. Na deze exposé's zijn de discussies of debat ten begonnen, welke Vrijdag een einde zullen nemen met het stemmen over diverse resolu ties. o. I Eenvoudig van vorm Philips van weergave. Het populaire toestel 2534, prijs Fl. 125.-; U zoekt tevergeefs naar 'n beter toestel voor dezen prijs. Met bijpassenden luidspreker 2028 (met verzwaard magneetsysteemj is de prijs Fl. 154.50. No. 2 Eén stap verder, Philips' ontvangtoestel 2537, hetzelfde toestel als het populaire 2534, doch ingebouwd in een'fraai eiken kastje, Fl. 145.-; met onzen luidspreker, 2024, „het orgeltje" is de prijs Fl. 177.50. No. 3 Ontvanginstallatie 932 A, toestel ep luidspreker ineen: een bijzonder fraai 4 lamps toestel, zeer eenvoudig van bediening,- met een uitstekende weergave. Prijs Fl. 159.50. Een bij passende console, met behulp waarvan U het apparaat aan den wand kunt hangen, kan worden bijgeleverd voor Fl. 5.-. No. 4 De ideale combinatie met het nieuwste toestel 720A. Technische topprestatie met „Super- inductie"-schakeling, die zoowel een groote selectiviteit als een ongekende weergave garan deert. Prijs van het toestel Fl. 195.-. No. 5 Het wonder van eenvoud en weer gave, ae 730A5 lamps ontvanger met „Super- inductie'-schakeling. Ongeëvenaarde selectiviteit en een weergave, die door den nieuwsten, inge- bouwden electrodynamischen luidspreker tot onge kende kwaliteit is opgevoerd. En de prijs slechts Fl. 275.-. No. 6 Het schoone radiomeubel 2607 voor wie prijs stelt op een verfraaiing van het interieur. Deze perfecte ontvanger met ingebouwden electro dynamischen luidspreker, bovendien voorzien van den scheidingskring „Philector", den verkeersagent voor den aether, is een radioinstailatie om trotsch op te zijn. Prijs Fl. 325.-. No. 7 De nobele telg van een roemrijk geslacht, Philips Radioinstallatie 2815: Alles inéén: een schitterend ontvangapparaat - een toonregelaar, waarmede het mogelijk is, de lage toowei als de hooge tonen naar wensch sterker of zwakker te maken - een beroemde electro- dynamische luidspreker - een onberispelijk wer kende ejectrische gramofoon - een sublieme „pick-up" en de „Philigraaf", het apparaat om zelf gramofoonpiaten te maken: het geheel ineen luxe kast, een zeldzaam toestel voor Fl. 795.-.' PHIUPS+RADIO 4423 DG VS 452 De reddende val van het pond sterling- Van onzen correspondent B e r 1 ij n, 23 September 1931. De Jantjes brengen een groet aan de Kon. Familie, uit het want van het opleidings schip PgUux te Amsterdam, Zoo de débacle van het pond sterling ook. een goede zijde gehad heeft, dan bestaat deze wel daarin, dat zij eenlgen zin geeft aan het voor de deur staande bez-oelt der twee Fran sche ministers aan de Duitsohe hoofdstad. Tot nu toe derfde deze sensationeele kracht proef alle Innerlijke waarde. De rechterhelft des Duitschen volks wilde er niet van weten. De lieden, welke tot dien vleugel behooren, verklaren oververzadigd te zijn van Fransche frasen. Zij snakken er na ook eens een Fran sche daad, een opbouwende daad natuur lijk, te zien en daarna zijn zij bereid de Franschen zeer hartelijk en gastvrij te ont vangen. Maar nu, na een ganscken zomer van chicanes, nu, nadat Frankrijk zijn overmacht over Duitschland zoo klaar gedemonstreerd heeft, doet deze visite aan een dierentemmer denken, die de kooi met leeuwen betreedt, nadat bij deze dieren eerst murw geranseld heeft. Frankrijk heeft hier te lande in den laatsten tijd enorm veel kort en klein gesla gen. Dit is zoo kort geleden geschied, dat de scherven nog niet eens opgeveegd zijn. En nu gaat de heer Laval naar Berlijn komen om die scherven eens van dichter bij te bekijken; hij zal zijn hand in de opengesperde muil van het wilde dier leggen en daarmede aan de verbaasd toekijkende wereld demonstreeren, hoe volledig hij dat beest getemd heeft. De nationale elementen zijn niet de eenige, welke de dreigende visite van uit dezen hoek bekijken. Over de grenzen denkt men er pre cies eender over. Nog gisteren noemde de „Intransigeant" bet bezoek een volkomen overbodige beleefdheid. Overbodig zouden we zeggen en daarom gevaarlijk. Gevaarlijk. Want wanneer deze visite geen visite is, dan is ze een provocatie en men zou wel willen, dat deze maar liever achterwege bleef. Inmiddels zitten ook de veliementste ver dedigers van het bezoek met het geval min of meer in hun maag. Het „Berliner Tageblatt", dat voor deze demonstratie in de bres ge sprongen is en daar denzelfden moed aan den dag legt, die het anders slechts voor de verdediging van de pornografie opbrengt, moest een paar dagen geleden zelf erkennen, niet goed te weten waarvoor dit bezoek eigen lijk dienstig kan zijn. Toch wordt er door dit blad, en door alle geestverwanten ervan, hartstochtelijk op aangedrongen, maar dat dan om redenen van binnenlandsche politiek, zoo men dat woord hier gebruiken kan. De debatten, welke rond en om dit bezoek uitgevochten worden, hebben zeer zeker iets uitdagends over zich in de richting van de toch al zoo verwilderde nationalen. Wij weten niet, of deze nationalen op die uitdaging ant woorden zullen. Maar er is ernstige reden zulks te vreezen. Toen de Duitsche vredesdelega-tie indertijd Versailles bezocht, werd zij door van de kook geraakte Fransohen met steenen geworpen. Zóóver zullen de Duitsohers wel niet gaan, maar de kans is groot, dat een groep kwa jongens een heel grooten mond gaat opzetten en dat daaruit weinig vleiende dingen voort zullen bruisen aan het adres van de twee onwelkome gasten. Verantwoordelijk daarvoor zijn de ophitsers van die jonge lieden natuur lijk in de eerste plaats. Wijders ook de demo cratische pers, welke het volslagen overbodige bezoek op zoo uitdagende wijze geprotegeerd heeft. En ten sl-otte de heer Laval zelf, die zeer wel ingelicht moet zijn over de kansen, welke hij hier loopt. De mogelijkheid op onheusche demonstra ties is aangezwollen door de slappe houding, waarmede Curtius de vernieling van de Oos- Lnrijksche tolunie en van allen stimuleerenden invloed, welke daarvan uit had kunnen gaan, aanvaardde. Had hij bij die aanvaarding eens flink van zijn lever gesproken, dan hadden de nationale elementen minder behoefte ge voeld zulks bij de eerste gelegenheid, die zich bieden mocht eens even te doen. Later, hij de ontwapeningsrede heeft Curtius deze fout trachten te herstellen en inderdaad ook voor een deel hersteld. Overigens werkt de aanwezigheid van Cur tius in Genève ook als een prikkel. Deze man, zoo zegt men niet ten onrechte, heeft tijdens een bijna veertiendagig séjour in de onmid dellijke nabijheid van de leidende Fransche staatslieden toch tijd in overvloed gehad om alles te bespreken, wat maar eenigszins be sproken kan worden. Bovendien is de nieuwe Fransche gezant gisteren ook linea recta van Parijs hier gearriveerd. Wat kan zulk een bezoek van den heer Laval twee dagen later dan anders zijn, dan een nieuwe holle, frase toegevoegd aan zoo onverdraaglijk veel voor afgaande De regeering voelt zich onder de bedrijven door ook niet bijster wel te moe. Zij heeft aanvankelijk gepoogd het Fransche tegen bezoek naar Baden-Baden te verleggen. Het is daar in het najaar veel mooier dan in Berlijn, heeft ze gezegd. Maar de heer Laval wil niet van de mooie natuur genieten, maar de temming van het wilde dier markeeren. Daarom heeft hij geantwoord: naar Berlijn of hee-lemaal niet en de regeering heeft zich daar wel hij neer moeten leggen. Natuurlijk zweet zij water en bloed, dat deze kracht proef verkeerd zal uitvallen, maar gelukkig is de justitie haar gisterennacht snel te hulp gekomen. Er hebben n.l. een paar dagen relletjes op den Kurfürstendamm plaats gehad. Laffe kwajongens vielen joden lastig, die ter viering van hun Nieuwjaar de synagoge hadden be zocht. Bij het verlaten van hun tempel werden dezen onthaald op den strijdkreet „Juda ver- recke; Deutschland erwache!" Er werden eeu paar wandelaars afgerost en de vensters van een café iDgeworpen. Deze aangelegenheid werd met alle passen de haast voor den snelrechter gebracht, op dat deze nog net tijdig genoeg een exempel zou kunnen „statuieren", zooals men dat hier zegt. En de snelrechter heeft zijn taak begre pen. Hij heeft straffen op de hoofden der schuldigen laten plasregenen. Gevangenis straffen en tuchthuisstraffen tot ver over het jaar voor de ergste belhamels en een beetje minder voor het kleine goed. Ze weten nu, wat hun te wachten staat, die onevenwichti- gen, wanneer ze hun grooten mond eens tegen den Franschen minister-president mochten open zetten. Maar hiermee zijn de zorgen der regeering toch niet uit den weg geruimd. Duitschland verwacht van dit bezoek een tastbaar gevolg. De regeering waarschuwt uit alle macht voor overspannen verwachtingen en de Fransohen waarschuwen mee. Maar dat die krachtproef van dat Fransche bezoek heelemaal niets zou brouwen dan een paar afgezaagde verbroede ringsfrasen, die dadelijk daarop weer door vijandige daden gevolgd zullen worden, het wil er bij de menschen eenvoudig niet meer in. En de regeering is er van bewust, dat zij een zeer ernstig échec zou lijden, wan neer het Fransche bezoek op niets zou uit- ioopen dan op alleen wat verbroedering. Maar nu, gode zij dank, is als een geschenk uit den hemel de débacle van -het pond gekomen. Nu hebben Laval en Brünlng Inderdaad stof om over te praten. Misschien kan er zelfs wel een daad gesteld worden en dat zou heerlijk zijn. Maar erg komt het er niet op aan. Want in het ergste geval kan men zich verschansen achter vruchtbare en opbouwende besprekingen, die echter om redenen van internationalen aard nog geheim gehouden moeten worden. Hierdoor heeft het bezoek van den heer Laval in Berlijn op het laatste nippertje een geheel anderen aard ge kregen. Het heeft inhoud gekregen en het is actueel geworden en daarmee is een zeer ge waagd experiment tot het niveau van nuttige daadwerkelijkheid omlaag geschroefd. ARNOLD I. VAN DEN BERGH. Winst 36.313 (v.j. 314.441) Divident gewone aandeelen 4 pet. (v.j. 10 pet.) Aan het verslag over het boekjaar, geëindigd 31 Augustus 1931 van Arnold I. van den Bergh te Rotterdam, ontleenen wy hét volgende: Het ongunstige resultaat van het bedryf der N. V. Emballagefabrieken en Houthandel liet niet toe, dat op de door onze vennootschap ge houden aandeelen in genoem-de vennootschap een dividend kon worden uitgekeerd. Het winstsaldo groot 36.313 verhoogd met het onverdeeld divi dendsaldo van het vorig boekjaar laat niette min een uitkeering toe van 6 pet. op de uitstaan de 6 pot. cum. pref. aandeelen A en 4 pet. divi dend op de gewone aandeelen, waarna een be drag van 14.818 op nieuwe rekening overgaat. De winst- en verliesrekening staat debet voor: interest 441.103 reserve dubieuse de biteuren 200.000 (40.000), saldo winst (625.781)oprichtingskosten (104.300)en credit voor: saldo April 1930 1.884 be- dry fsrekening na afschrijvingen en provenu van beleggingen 320.924 (795.081), verliessaldo 318.294 Omtrent den gang van het bedryf der N. V. Emballagefabrieken en Houthandel wordt in het aan aandeelhouders dier vennootschap uitge bracht verslag het volgende gezegd: De eerste helft van het afgeloopen boekjaar le verde een resultaat op, dat, gezien de gedurende bedoeld tydva-k heerschende depressie, alleszins bevredigend kon worden genoemd. Gedurende de tweede helft van het boekjaar liepen de om zetten echter in belangrijke mate terug en de ver minderde productie kon nog slechts worden ver kregen tot prijzen, die in vele gevallen nog niet voldoende waren om den kostprys' te dekken en door de styging van het percentage exploitatie kosten, een niet onbelangryk verlies beteekenden. De belangryke daling der houtpryzen, die reeds vooruit op de Hollandsche houtmarkt door gefor ceerde verkoopen van oude voorraden haar in vloed op de verkooppryzen deed gelden, dwong tot belangrijke ajfschryvingen op den kostprys der op 30 April aanwezige voorraden, die door het teruggaan der omzetten grooter waren, dan zelfs by de toegepaste zeer voorzichtige inkoop politiek werd verwacht. Op de voorraden oudfust en halffabrikaten moest eveneens belangryk worden afgeschreven. ren laste der reserve dubieuse debiteuren werd een bedrag groot 240.588, vertegenwoordigende door ons oninbaar geachte vorderingen afge schreven. Deze vorderingen zyn grootendeels in vroegere jaren ontstaan. Het werd verder nood- zakelyk geacht een bedrag groot 200.000 ten laste der winst- en verliesrekening aan deze re serve toe te voegen. Een der buitenlandsche belangen ging in an dere handen over; de meerdere opbrengst van deze transactie boven het bedrag, waarvoor deze deelneming te boek stond, werd ten bate van de winst- en verliesrekening geboeikt. De beleggin gen, die niet meer rendabel zyn, werden uit de daarvoor gevormde reserve voor byzondere be- langen afgeschreven, waarna bedoelde reserve nog met een bedrag van 123.616 op de balans voorkomt, tegenover een deelneming in andere ondernemingen ten bedrage van 362.083 ziinde de aankoopwaarde, in welk bedrag de rekening „Effecten, die op de balans van het vorig boek jaar met 55.700 voorkwam, werd opgenomen De reorganisatie der fabrieken bracht méde dat in het afgeloopen boekjaar verschillende veranderingen en uitbreidingen van gebouwen en machines, benevens vergrooting van het auto park moesten worden uitgevoerd, waardoor de betreffende actiefposten in totaal met een hooger bedrag van 194.332 op de balans paraisseeren. Met heeft tenslotte geen zin onder de tegen woordige tijdsomstandigheden, die een nog niet voorgekomen verwarring en gebrek aan vertrou wen, zoowel op financieel- als handelsgebied te zien geven, van resultaten voor de toekomst te spreken. Het streven is thans in de eerste plaats gericht op een Inwendige versterking der bedrii- ven, teneinde bij het intreden van een verbete ring van de uiterst moeilyke positie, waarin zich zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche handel bevindt, in staat te zyn van de zich dan openende mogelykheid tot het weder opvoeren van de omzetten op basis van loonende verkoop prijzen, ten volle gebruik te kunnen maken. „tïïio°Ver.?S<.-met (ien r'aad van Commissarissen k! tn «5$ tnans voor het v°or aandeelhouders beschikbare wmstsaldo van het boekjaar 193031 r S, aan te wer>dennetto winst 1930—*31 f rn vi i0!' van 13-200 cum. pref. aandeelen 792, blyft 35.521, onverdeeld dividendsaldo 1 September 1930 84.056, saldo 119.578, waarvan uit te keeren: 4 pet. dividend van 2.400.000 ge- aandaeIen 5 960o°' dividendbelasting (van 14 818 S'759' saldo onverdeeld dividend De winst- en verliesrekening staat debet voor: salarissen en onkosten 88.980 (84 644) m-o0 f 81 056 (58'458)' saId° winst i (314.441); en credit voor: a930,/ 811056 (58'458)' interest j ïzo.Ayi (118.085), dividenden (271.000). Het Amerikaaneche legioen, dat te Detroit congresseert en waarvan anderhalf millioen Amerikaansche oud-strijders deel uitmaken, heeft met 3 402 tegen 394 stemmen een sesolutle aangenomen ten gunste van de opheffing van het drankverbod. NEERGESTORT Naai uit Leipzig gemeld wordt is Donder dag boven het terrein van de Saksische zweef- vliegerssehool bij Pöhla de Berlijnsche leerling vlieger H. Fleischer met een toestel van het Grünau-type van een hoogte van 30 meter neergestort. Hij kreeg een schedelbreuk, waar aan hij in den loop van den avond, ia het zie kenhuis is overleden. VAN NIEVELT, GOUDRIAAN CO. De berekening der vrachten. De N. V. van Nievedt, Goudriaan Oo.'s Stoomvaart Maatschappij deelt mede, dat in overeenstemming met het besluit der Zuid- Amerikaansche Conferences alle in Engelsche munt uitgedrukte vrachten, toeslagen, enz., be rekend worden op de basis van 1 U. S A 4.86. Maatregelen ter beveiliging der Ned. markt gevraagd. De Vereeniging van Tilburgsche fabrieken van wollen stoffen heeft aan Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw en voorzitter van den Ministerraad, een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Tilburgsche wollen-s tof fen-fabrikau ten, In vergadering bijeen, verontrust door de zich reeds thans duidelijk toonende gevolgen der door Engeland genomen maatregelen en de daardoor automatisch in de Engelsche indu strieën ingetreden ingrijpende loonsverlaging, vragen de volle aandacht van de regeering voor de daaruit voortspruitende bedreiging van het voornaamste exportgebied der Tilburg sche wol-industrie, alsmede voor de groote verscherping der concurrentie van buitenland sche manufacturen op de Nederlandsehe markt, die zal ontstaan als Engeland voor de wollen stoffen-exporteerende landen goeddeels zal zijn gesloten. Zij vragen daarom op korten termijn ingrij pende maatregelen om althans de Nederland sehe markt tegen deze abnormale concurren tie te beveiligen en werkloosheid op groote schaal te voorkomen". RAMING EN OPBRENGST P- T. T- De diensten der Posteryen, Telegrafie en Tele fonie hebben over de maand Augustus 1931 op gebracht Posteryen: 2.911.720 18.675 minder dan vo rig jaar, 77.430 minder dan de begrooting). Telegrafie: 455.734 78.642 minder dan vo rig jaar, 126.366 minder dan de begrooting). Telefonie1.962.959 96.993 minder dan vo rig jaar, 9.S41 minder dan de begrooting). Postchèque en Girodienst: 381.030 13.485 meer dan vorig jaar. 14.530 meer dan de be grooting). Voor de eerste 8 maanden tezamen bedroeg de opbrengst: Posteryen: 26.722.013 522.136 meer dan vo rig jaar, 432.013 meer dan de begrooting). Telegrafie: 3.777.599 405.234 minder dan vo rig jaar, 656.801 minder dan de begrooting). Telefonie: 15.753.181 1.166.985 meer dan vorig jaar, f 239.781 meer dan de begrooting). Postchèque- en Girodienst: 3.668.940 351.830 meer dan vorig jaar, 287.740 meer dan de be- grooting). VISSCHERIJ Van de'liaringvisscherij kwamen liier binnen: VL 43, J. Nieuwstraten met 34 laat haring; VL 73, L. Muis met 30 last haringVl 76, H. van Zelm met 39 lasit; VL 80, C. van Oosten niet 36 last; VL 103, T. Eijgenraam met 38 'iaat; VL 142, G. Brouwer met 33 Iaat; VL 167, H. van Hoon met 35 last; VL 190, J. Go-edknegt, met 40 last; VL 195, A. Poot mei 43 last; VL 196, W. Schaar met 35 laat; VL 201, J. van Minnen met 35 laat; VL 206, D. den Hond met 37 last; VL 207, H. Woens- cregt met 33 last; VL 208, J. Roodenburg mee 33 last. Aan den afslag werd alhier Vrijdag betaald voor: volle baring Noord van 29.30—-29.90 per kantje; idem Zuid van 10.50—13; maatjes haring Noord van 16.60—17; idem Zuid 9.2010.40; makreel van 16.70lï per kantje; zware stijvekoon van 29.6031.S0. Tonijn 12.90 per ton. TON OP HET HOOFD Donderdag had de te Schiedam wonende J. B., werkzaam op de fabriek van C. v. d. Burg alhier, het ongeluk een ton, dlie naar boven geheschen werd, op zijn hoofd, te krijgen. Na verbonden te zijn, werd de jongen per zieken auto van de Eerste Hulp Dienst naar het zie kenhuis te Schiedam vervoerd, met een ge broken been en een hoofdwond. GESLAAGD De heer L. Moerman alhier, behaalde bij het to Amsterdam gehouden examen, het politie- diploma met aanteekening. FAMILIETWIST Bij de politie te Vlaardinger-Ambacht is aan- gifte gedaan, dat Donderdagavond zekere v. <L H„ wonende te Vlaardingen, bij zijn moeder, de wed. v. d. H., wonende In de Emausbuurt te Vlaard. Ambacht, is binnengekomen, en daar, na een ruzie, een broer van hem met een mee wilde steken. Zijn moeder en een andere oroer trachtten het mes van hem af te nemen, waar bij de broer vrij ernstig aan een hand werd gewond. VOETBALPROGRAMMA Zondag worden hier gespeeld: Fortuna V.O.C.; V.F.C. 2—V.D.L. 2; De Hol land loan 2— Hermes D. V. S. 3; Fortuna 5—Mussclien 5; Hoilandiaan 5Musschen 6; Fortuna 6SW VFC 6CJS 2. BINNENGEKOMEN SCHEPEN In de Vulcaamhaven te binnengekomen het s.s. Emsstrom met 6400 ton erts. DE K.R.O.-AVOND OP DINSDAG A.S. De K.R.O.-avond te Vlaardingen belooft een groot succes te worden. Reeds nu zijn alle kaarten uitverkocht en zijn velen teleurgesteld moeten worden. A.s. Zondag van 12—half 2 Is er In het Baaltje Blersloot gelegenheid tot plaatsbespreker Dinsdagavond wordt het gevierde K.R.O.- Sextat, alsmede de spreker, de weleerw. heer Pater J. Dito, per auto van het station afge haald. De auto's zijn welwillend ter beschikking gesteld door eenige particulieren. In de zaal Harmonie zal Piet Lustenhonwer met zijn staf een schitterend programma afwer ken en zal de weleerw. pater lector J.'Dllo O.P. zijn rede koudien. Door de R. K. tooneelver. Vondel alhier, zal worden opgevoerd de hiueht in 1 bedrijf „De Nachtwacht op de Maan". Alles te zamen een schitterend programma, dat hier den aanwezigen geboden wcxrdt. Men wordt er op opmerkzaam gemaakt, dat d© avond niet door den K.R.O. wordt uitgezonden. ONTWIKKELINGSCURSUS NED. R. K. VOLKSBOND Donderdagavond hield de weleerw. pater J. de Koning, die zijn vacantie hij zijn familie alhier doorbrengt, voor de leden van den Ned. R. K. Volksbond en hun dames, een zeer Inte ressante lezing over het H. Land. Pater de Koning is in de jaren 1913—1914 in het H. Land werkzaam geweest en vertelde op aange name en onderhoudende wijze van zijn erva ringen, tijdens zijn verblijf aldaar opgedaan. Aan de hand van een keurige serie lichtbeel den liet de eerw. spr. ons zien de heilige plaat sen, waar de Goddelijke Zaligmaker werd ge boren, predikte en den Moedigen Kruisdood heeft ondergaan. Tevens zagen wij menige mooie natuuropname en maakten wij kennis met die hedemdaagsche gebruiken der bewoners van het H. Land. De heer A. de Koning, 2e voorzitter van den R. K. Volksbond, bracht aan het einde dezer keurige lezing een hartelijk woord van dank aan zijn Heerbroer. GEMEENTERAAD. Ingekomen was oen verzoek van Dr. J. J. Koumans, om dispensatie voor een jaar van zijn ontslag als gemeentearts, nu hij boven den pensioen-gerechtigden leeftijd te. B. en W. stellen voor hean de gevraagde dispensatie 6e verleenen. De raad kan zich hiermee niet ver vereenigen. Uit de besprekingen volgt, dat dJe behande. ling van het verzoek tot de begiroofcing wordt, uitgesteld. Tot be stuur sleden van de woningstichting „Woningbekeer" verden de aftredende heeren W. Richter Uitdenbogaard, M. v. Rossen Mz., J v. Luipen, H. Kamsteeg en A. Warnaar her komen. Voorts waren afgetreden de leden van de raad, die zitting hebben in de commissie voor georganiseerd overleg n.l. de heeren J. v. Luipen en H. J. de Bruün als leden en H. v. Rossen Mz. en A. van Oositerom als plaats vervangende leden. Met uitzondering fan den heer v. Oosterom waren allen herkieegaar Zij werden inderdaad herkozen en 'n de plaats van de her Oosterom wordit de heer v. Oud beusdien benoemd- Ten slotte zijn er twee vacatures ontstaan In de steun commissie voer cri3igWfrj{j0(>zen^ waarvan er één door de raad nnoet word en vervuld n.l. die van den heer J. die als raadslid is afgetreden. 'n zijn plaats wordt gekozen de heer H. J- Marcus. B. en W. deelen mede dat het hun wensche- lijk is voorgekomen, den toegang tot den Kapeipolder aan den Noorddijk te verbetenen. De muur achter de loods N, Dijk 87 ia een belommering. Na onderhandeling met Dijk graaf en Hoogheemraden, hebben deze zich bereid verklaard dat gedeelte grond mot ln gang van 1 Ju!i voor den tijd van 30 jaar in erfpacht te geven tegen 10 cent per M2. Het afbreken en herstellen van den scheidings muur zal voer kosten van de gemeente zijn. De raad kan zich geheel met deze verbetering ver- eenigen. B. en W. stellen voor d.e tijdelijke geidlee- ning groot 430.000.aangegaan bij raads besluit val1 rt Juni 1931 op de aangegeven voorwaarden voor he tvierde kwartaal 1931 te centlnueeren tegen een rente van 214 pet. en yp Pc4- Provisie 's jaars. Rente en af 1 oef in g te voldoen nit de inkomsten der gemeente, met dien verstande, (lat de rente ten laste van de gewone middelen zal worden gebracht. Ook hier zijn geen bedenkingen tegen en met algemeone «temmen wordt het voorstel aang» nomen. li® er .ut

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10