FEUILLETON iwipEN KIND PP^gawiiwaafeM ER TRÖPEN^sï SPORT EN SPEL LUCHTVAART ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. EEN INTERNATIONAAL OPLICHTER. RADIO-PROGRAMMA MARKTBERICHTEN. DE LUCHTLIJN AMSTERDAM BATAVIA. BIJZONDERE FRANKEERZEGELS. YISSCHERIJ RIVIERTIJDINGEN. EEN BENDE OPGESPOORD A. VON LANKA. De „Reiger" ie gisteren te 12.08 uit Calcutta vertrokken en te 16.41 In Akyab aangekomen. Schaakvereeniging van de Schaakvereeniging Spangen met 16%—7% en komt daardoor in den eindstryd tegen den winnaar Van den kamp Kra lingenHillegersberg. H.) 6.20 orkest avond, concert tui re FRIESCHE 'iHHUIIIWmHIIII '/HHftJ Eerste klasse E, De Spartaan verloor Zondag ln Loosduinen met 10 van G. D. A., hetgeen voor een debu tant nog zoo'n heel slechte prestatie niet is. Morgen geniet ze den steun van eigen omgeving maar de Rotterdammers boffen niet dat ze in hun eersten thuiswedstrijd T. Y. B. B. op zich afgestuurd krijgen. De Haarlemsche Boys lever den het den vorigen Zondag D. H. L. met 6^-3 te kloppen en onder den indruk van die prestatie durven we de Spartaan weinig perspectief op een zege te laten. Leonidas zet morgen in met een ontmoeting op Kralingen tegen H. B. C. Rekenend naar de vroegere kwaliteiten van beide ploegen, meenen we een zeer interessanten wed- stryd, die ongetwyfeld veel bezoekers zal trekken te mogen aankondigen. Het is ons niet bekend in hoeverre de Heemsteder ploeg aan spelers wisseling onderhevig is geweest, wel Weten we dat de Rotterdamsche club wijzigingen heeft ondergaan sinds he tvorig seizoen. We zyn echter nog niet overtuigd of dit de innerlyke kracht van het elftal wel schaden zal. De kamp van morgen kan in dat opzicht nadere aanwjjziging geven. D. H. L. liet zich in Haarlem gedurende een gedeelte van de tweede helft door T. Y. B. B. totaal overspelen, maar de energieke Delftsche club wenscht daarop krachtig te reageeren nu ze voor het eerst weer op eigen terrein uitkomt. Graaf Willem., die bezoeker is in Delft, en met een 62 zege over Donk keurig is begonnen zal weinig lust gevoelen, daarbij als slachtoffer te fungeeren. Zoodoende belooft het een belang wekkende kamp te worden. We denken dat de Hagenaars ten slotte aan het kortste eindje trekken. Donk ontvangt G. D. A. in Gouda, waarby de krachten niet veel zullen uiteen- loopen. K. N. V. B. Afdeeling I. West Frisia speelt morgen haar eersten thuis- wedstryd in de hoogste afdeeling. Het lykt geen sinecure, speciaal voor de Zuid-Hollandsche col lega's, die lange reis naar Enkhuizen te moeten maken. H. V. V. is de eerste club die in de richting van den Wieringermeerpolder wanneer zullen we daar een eerste klasser krjjgen? wordt gedirigeerd. Na het zwakke debuut der Hagenaars hebben we geen groote verwachting op een succes hunnerzyds. Ook H. D. V. S. is Zondag slecht gestart na de goede verwachtingen die het spel der Schiedammers tevoren had ge wekt. Ze krygen morgen 't Gooi op bezoek, wat een geschikte gelegenheid is om het geschokte vertrouwen door een overwinning te herstellen. K. F. C., die H. D. V. S. in Koog met 40 klopte Bc'hynt wel wat ln d'r mars te hebben en R. C. H. mag in Haarlem dan ook wel op haar hóede zyn. Een interessante ontmoeting kan het treffen tusschen H. B. S. en Sparta op Holtrust opleveren, twee ploegen met een groot verleden die ook in den tegenwoordigen tyd bywylen nog uitstekend voetbal weten te produceeren. De resultaten van den vorigen Zondag geven ons nog te weinig houvast voor een bepaald idee omtrent den uitslag. Een machtige kamp valt ook te IJmuiden tegemoet te zien met een even onberekenbaar resultaat. Stormvogels en Ajax stooten daar op elkaar. Zal de Amsterdamsche aanval eenzelfde productiviteit kunnen demon- streeren, als Zondag j.l„ wanneer van Reenen, die toen 5 van de 6 doelpunten scoorde, thans door een speciale bewaking wordt lam gelegd? TER AARDEBESTELLING DER VERONGELUKTE FRANSCHE AVIATEURS. Reel. 562 DGVS 11 Credietbrief vervalscht, PARIJS, 25 September. (V. D.) De speciale trein, waarmede de lyken der belde verongelukte Fransche piloten Le Brix en Mesmin, uit Mos kou naar Parys werden vervoerd, is hedenmor gen om 6 uur 43 te Parys aangekomen. De vlieger Doret, de eenige overlevende van de ramp, en de constructeur van het vliegtuig, Deroitin, hebben de doöden begeleid. De ter aar- debestelling zal op staatskosten geschieden. EUROPA RONDVLUCHT VAN ESTLANDSCHE AVIATEURS. PARIJS, 25 September. (V. D.) De Estland- sche sportvliegers freiherr von UngernStern berg en kapitein Ewald Doering, die, komende van BÖblingen, Woensdagmorgen met hun toe- Stel te Mannheim zyn opgestegen, zyn via St. Ingbert, Croydon op Donderdag om vyf uur na middag te Le Bourget geland. De piloten zyn voornemens Zaterdagmiddag te starten en hun rondvlucht via Italië, Joego-Sjavië, Oostenryk en Duitschland te Reval te beëindigen. ADVOKAAT ONDER DEN INVLOED Een belangrijke oplichting, die een aantal Nederlandsche banken in totaal voor ongeveer 110.000 lichter heeft gemaakt, werd gisteren voor de Amsterdamsche Rechtbank berecht. In het begin van 1928 kochten de Roemeen- sche advocaat M. M. Fr. en zijn „compagnon" L. bij de National City Bank of New-York een credietbrief ten name van Ch. Louis Dupont de la Tour. Met dezen credietbrief gewapend toog het tweetal op weg, nadat het cijfer 3000 in 50.000 was veranderd. Atnvankelijk werd in Frankrijk en Zwitser land geopereerd. De oplichtingen slaagden naar wensch, de vervalsching was meesterlijk ge daan en Fr., die steeds met de aanbiedingen was belast, was óók voorzien van een carnet d'indication ten name van de la Tour. Tenslotte verscheen het tweetal oók in Neder land. Op 7 Maart 1928 lieten zij zich door de Rotterdamsche Bank te Amsterdam 8000 uit betalen en op denzelfden dag bij de Rotter damsche Bank te Den Haag 11.500. In Parijs teruggekomen, liepen de zaken mis. Zij werden gearresteerd en Fr. en zijn compag non werden resp. veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en acht maanden. Er daagde bij de behandeling van deze zaak voor de Parijscbe Rechtbank óók licht in het gebeurde in Nederland. De NedeHandsche Justitie vroeg de uitlevering van de beide vrienden, doch L. moest wegens gebrek aan bewijs weer worden losgelaten, daar hij zijn vóór de Parijsche Rechtbank afgelegde verkla ringen weer introk. Fr. echter, die reeds in vele landen vele malen werd veroordeeld, bekende volmondig. DE DUITSCHE VLIEGERS BERTRAM EN SCHöR. BERLIJN, 25 September. (H. N.) Uit Vizaga- patam wordt gemeld, dat de Duitsche vliegers Bertram en Schor, wier Junkers-vliegtuig Vriendschap neergestort is, door het Engelsche stoomschip Clan Mac GiHivary gered zyn en den nacht aan boord van het schip hebben doorge bracht. Het vliegtuig zelf is gezonken. Pogingen om het te bergen waren tevergeefs. LEIDEN, 25 September. Ter veemarkt waren anvoer en pryzen als volgt41 stieren 100400, 187 kalf- en melkkoeien 190375, handel stug, 109 varekoeien 160—250, handel stug, 251 vette ossen en koeien 195—350, 4696 et. per kg., han del stug, 139 graskalveren 3080, 22 vette kal veren 4590, 85—100 ct. pe rkg., 58 nuchtere kalveren 9—15, hande lvlug, 820 vette schapen 2437, 550 weide schapen 2030, handel traag, 941 mestvarkens 1228, zouters 3336 ct., Lon- densohe 30—34 ct. handel traag, 992 biggen 5—9. LEIDEN, 25 September. Ter kaasmarkt aan gevoerd 96 partyen Goudsehe en 32 partyen Leldsche kaas. Pi-ys Goudsehe kaas le sóórt f 3741, 2e soort 3136, Leidsche kaas le soort 4447, 2e soort 3843 per 30 kg. Hande lfiauw. ROTTERDAM, 25 September. Heden kwamen ter markt alhier 10 motorkustvaartuigen en wer den van IJmuiden, Nleuwediep en elders 490 manden en kieten versche viBch aangevoerd. De pryzen waren gr. tong 80106, mid. id. 6674, kl. id. 20—32, tarbot f 18—40, griet 1430, mid. schol 2232, kl. id. 612. haantjes 8—18. schar 610, pieterman 12—16. kabeljauw 18 22, mid. echelvisch 20—26, kl. id. 510. gul 8—15, makreel 10—14, versche haring 8—10, spiering 616, garnalen 45 per mand. VLAARDINGEN, 25 September. Binnen van de harlngvissehery VL 103 met 38. VL 206 met 37, VL 73 met 30, VL 196 met 36 en VL 207 met 33 last. Binnenkomend VL 201. Heden werd betaald voor: volle haring Noord 29.30—29.90, dito Zuid 10.50-^13. maatjesharing Noord 16.6017, dito Zuid 9.20—10.10, yle ha ring 10.70—12.20, steurharlng f 9—9.10, makreel 16.70, zouteviech (styve koon) 26.60—31.80, alles per kantje. VLAARDINGEN, 25 September. Binnen van de haringvisschery VL. 201 met 35, VL. 190 met 41 VL. 195 met 43 last. Voor herstel der Goudsehe glazen. Gedurende het tijdvak van 1 October t/m. 15 November 1931 zullen op de postkantoren bij zondere frankeerzegels verkrijgbaar worden gesteld, welke met een bijslag boven de gewone frankeerwaarde verkooht zullen worden. De frankeerwaarde der zegels bedraagt resp. 1% en 6 cent en de verkoopprijs resp. 3 en 10 cent. De kleur van het 1% cent zegel is groen, die van het 6 cent zegel rood. De extra opbrengst komt ten bate van het Fonds tot herstel van de Goudsehe glazen. De zegels zijn, ook in het verkeer met het buitenland, voor frankeering geldig tot en met 31 December 1932 en zijn vervaardigd In koper diepdruk naar ontwerpen van den architect P. Zwart te Wassenaar en van dezelfde afme ting als de nieuwe 36 en 70 cent zegels. De voorstelling is bij elk der zegels een compositie van 2 foto's. Het zegel van 6 cent vertoont een deel van de buitenarchitectuur der St. Janskerk te Gouda, met als zwaartepunt de donkere partij van een der te herstellen ramen. In een cirkelvormig medaillon is een handgreep uit het glas-in-loodbedrijf, n.l. het bulgen en vastleggen van het lood om een stuk gebrand schilderd glas afgebeeld. Op het 1% cent zegel is als overhe-erschende partij een der te herstel len kerkramen van binnenuit gezien, dus als lichte raamvorm tegen een donkeren achter grond afgebeeld. In het medaillon een andere handgreep, n.l. het aan elkaar soldeeren van de stukken lood om het glas. Beide zegels vertoonen dezelfde indeeling. Getracht is aan het beeldvlak een bijzonderen vorm te geven, waardoor de zegels sterk de aandacht vragen. Tekst en illustratieve beelden geven duidelijk het eigenlijke en ideëele doel der zegels aan. Gisteren had de Roemeensche advocaat Fr. zich voor de Amsterdamsche Rechtbank te ver antwoorden. Hij verklaarde te hebben gehan deld onder invloed van L.; deze had ook verre weg het grootste gedeelte van het geld gekregen. De verdediger mr. F. A. Deiters zeide, dat Fr. de autoriteiten had gewaarschuwd, dat L. be zittingen had ln den vorm van een circle privé ln Rijssel. De speelbank werd in beslag geno men en voor de waarde van 800.000 francs werd de National City Bank schadeloos gesteld; deze bank had reeds de Nederlandsche banken uit betaald. Ook volgens inspecteur Kallenborn was eigen lijk L. de hoofdpersoon geweest. De Officier van Justitie, mr. Reiling, achtte hier gebruik maken van een valsch geschrift bewezen. Verd. is leeds vele malen veroordeeld in het buitenland, na 1925 stond hij sterk onder invloed van L. In Parijs is hij leeds zwaar ge- Straft. Hiermede wil spr. rekening houden. Spr. eisebte tenslotte een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van voor arrest (vanaf Mei j.l.) De verdediger, mr. Deiters, pleitte clementie. Uitspraak 9 October. Afdeeling II. Xerxes begint haar thuisprogramma op het terrein van V. O. C. in Schiebroek. De Rotter dammers spelen dus niet op eigen veld in den waren zin van het woord, maar toch onder de begeesterende toejuichingen van eigen aanhang. Dit zal ongetwyfeld zjjn goeden invloed van het spel des benjamins niet missen. Daartegenover staat dat de ploeg V. U .C. te bestryden krijgt en deze Haagsche club bewees door de jongste 7i zege over Z. F. C. ook nog wel iets van voetballen af te weten. We wenschen Xerxes alle sterkteFeyenoord moet naar Blauw Wit, dat tegen de Rotterdammers haer besten vorm pleegt te toonen. We verwachten dat dezen keer even zeer maar kunnen moeilyk aannemen dat de Amsterdammers bij de huidige krachtsverhou dingen daardoor aan een nederlaag ontkomen. Z. F. C. en H. F. C. hebben beide haar aanhang al even hevig teleurgesetld in het eerste optreden de Zaandammers door met niet minder dan 71 van V. U. C. te verliezen; de Haarlemmers door op eigen veld met 5—0 tegen A. D. O. onder te gaan. Ze komen nu te Zaandam in onderlingen stryd; de thuisclub maakt daarin de beste kans. A. D. o. en V. S. V. zyn twee ploegen, waarvan we dit seizoen goede beurten verwachten. Ze zullen elkaar morgen in den Haag niet veel toe geven; wie de sterkste is, valt moeilyk te beoor- deelen. Hilversum ontvangt D. F. C. Hier houden we het op de bezoekers. 1 ZUIDERZEEWERKEN. VALSCHE MUNTERS, Naar het „Soer. Hbld." meedeelt, heeft de heer P. Saaieman, hoofd der stadspolitie te Kertosono, een uitgebreide en wijdvertakte valsche muntersbende opgespoord. De heer Saaieman heeft, gesteund door zijn mantri-moepakat en twee rechercheurs, dagen en nachten gespeurd tusschen Sidokardjo, Ker- tósono, Ponorogó, Madloen, Ngawi en Solo. Hun speuren en ijver leidden tot de arresta tie van den hoofddader Kawoek, ia de dessa Gandoeng Kepooh in de afd. Ponorogo. Achterhaald werd, behalve een complete munt-inrichting en materialen, ook een hoe veelheid valsch geld, dat nog niet of gedeelte lijk afgewerkt was, bestaande uit1 rijksdaal der, 50 guldens, 2 halve guldens, 54 kwartjes en 25 stuivers. Dit zijn slechts de geldstukken, die nog niet In omloop waren en aangezien men 'nog in het duister tast, hoelang deze Javaansche „munt" in Werking is geweest, kan men zich eenigszins een denkbeeld vormen, dat de bende munters, bestaande uit negen personen, «en belangrijke hoeveelheid valsch geld onder de bevolking van Java in omloop heeft gebracht. Sluiting van de Blinde Geul. Het laat zich aanzien, dat de sluiting van het dijkvak door de „Blinde Geul" van den af sluitdijk WieringenFriesland nog deze week tot stand zal worden gebracht. Door deze slui ting blijven er nog twee sluitgaten over en wel de „Middelgronden" en „Vlieter". De afsluiting van eerstgenoemd gedeelte moet nog dit jaar worden voltooid. WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN. De uitslagen van de 7e en 8e ronden, gisteren te Parys gespeeld waren: Fabre—Raichenbach 20; WeissWuille 20; KingBlzot 11; GarouteBoissinot 20; Fayet Poireau 20. Raichenbach—BoiBslnot 20; PoireauFabre 0—2; Weiss—King 1—1; Garoute—Bizot 02; party Wuille—Fayet afgebroken. De stand na de 8e ronde is; Fabre 13, Blzot 11, Weiss 10, Raichenbach 9, Garoute en King 8, Boissinot 7. Fayet 6 en een hangparty, Poireau 4, Wuille 2 en een hangparty. AANRANDING. De rechtbank te Zutfen heeft uitspraak ge daan in de zaak tegem den 26-jarigen land bouwer A. B. A. D. te Klarenbeek (gem. Voorst) verdacht van aanranding en ernstige mishandeling van mej. Dijkman uit Zutfen, onderwijzeres aan de R.K. school te Klaren beek. Verd. werd veroordeeld terzake van zware mishandeling tot 6 Jaren ge van gen isstr a f te on dergaan in een bijzondere strafgevangenis en ter beschikkingstelling van de regeering. JUBILé SCHAAKWEDSTRIJDEN SPANGEN. In de negende ronde van het kampioenen- tornooi verloor v. d. Heuvel van mr. Oskamp, won ir. v. Weering van Moog, verloor Vlig van J. Meyer en won Mêyer van v. d. Heuvel. De party v. d. Heuvel—v. Ravesteyn werd remise, terwyl Boersma nog won van Vlig. In de massakampen won de Nieuwe Rotterd. vrij! Hoe dieper het zich buigt, des te hooger en edeler vlucht zal het nemen. Anda verroerde zich niet. Ook nu kwam geen geluid over haar lippen. Dan ©oheen ze eens klaps uit haar verdooving te ontwaken. Zij maakte zich los uit zijn omhelzing en Zeide koud: Ieder gaat zijn eigen weg, papa, en onze wegen giaan nu eenmaal uiteen. Als dat dwaze huwelijk U gelukkig maakt, ik kan het niet verhinderen. Dat is alles, wat je me bij wijze van géluk- wenseh te zeggen hebt, Anda? Alles. Hij deed geen poging meer, de oude hartelijk heid te herstellen. Haar manier van doen hin derde en verdroot hem tegelijkertijd. Misschien vergiste hij zich evenwel. Misschien was zij werkeiyk, wat hij jarenlang gewenscht had, koud, en niet in staat, om, zooals andere vrou wen, lief te hebben. Dén was James Cook de rechte man voor haar. en de in uitzicht gestelde positie, maar ik was doof en blind. Als ik maar weg kon! Wat had ik nu nog aan doctorstitel en pósitle? Zoo kwam ik hier en bracht ten uitvoer, wat ik me voorgenomen had, en vond mijn rust en mezelf langzamerhand terug. Maar ik was een an der mensöh geworden, en vergeten heb ik niets. Hij zweeg. Anda zag hem somber aan. En ondanks dót wilt u er nu weer op afgaan en uw leven laten vernietigen? zei ze bitter. Nu, dan hebt u toch niets geleerd van het leven. Korwilb werd rood. Maar dan zei hij op vas ten toon, met iets zachts in zijn stem: Toch wel, ik heb iets geleerd, vóór alles de waarheid van het oude bijbelwoord, dat het niet goed is voor den mensch, alleen te zijn. Verder, Nu, kort en goed (Korwiilb liep opgewonden de dat ik ongelijk had, te haten en te verachten, kamer op en neer, en voer tussohenbeide hef- zonder alles te weten. Lily -was een echte tig met zijn hand door zijn weelderige grijze vrouw, gemakkelijk te leiden, ze had behoefte haren; zelfs na dertig jaar pakte de zaak hem aan liefde, en ze was totaal onzefitstandig. Haar nog duchtig aan) kort en goed, ik kreeg mijn moeder had het heele huwelijk in elkaar gezet- congé. Het was al lang gebeurd, vóór ik het Ze heeft er zelf onder geleden en heeft er zon- nu hoorde. Een Engelschiaan, schatrijk, jong, dor ophouden onder geleden, aan de zijde van deftig.... Drie dagen geleden had het hu we- den man, van wien ze niet hield. Dat is mij lijk plaats gehad; op dat oogenblik waren ze later ter oore gekomen, hoewel ik het toen als al op zee. De huwelijksreis bracht de jongs een gerechte vergelding beschouwde. Zoo is het vrouw naar de bezittingen van haar man in Mona ook vergaan. Na den dood van haar Engeland. Daar stond lk nu met mijn 25 jaar, oudere trouwde zij den gouverneur van Madras, en mijn leven hadden ze vernietigdWat ik eenvoudig, omdat ze teveel vrouw is, om de toendertijd gedacht en gedaan iheb, dat heb ik eenzaamheid te kunnen verdragen. Ook zij me later nooit precies meer kunnen herinne- heeft er spijt mn gehad, én toen het vaste be ren. Eén ding alleen staat me nog goed voor sluit genomen, om geen tweede maal zulk een oogen: een ontzettende woede, maakte zich van stap te doen, hoewel de rijke, mooie weduwe mij meester tegen de liefde, die den mensch zóó tal van gelegenheden daartoe werden geboden, ongelukkig kan makenalles, wat vrouw En nu doet ze bet toch. U hebt u gisteren heette, haatte lk. Toen zat ik op zekeren dag ln Immers verloofdwierp Anda hem honend ©en café, en las daar in een of andere courant tegen. een romantische besohrüving van het plan- In Korwilb's oogen kwam een warm© uit- teraleven op Ceylon. De koffie deed toentertijd drukking. veel van zich spreken het was net vóór de Ja, net zooals ik het doe. Maar ditmaal groot© crisis begon en zoo vernamen de met het volle bewustzijn van een kalme, wel- lezers van die courant, dat er op Ceylon be- doordachte liefde, die onzen levensavond vrien- halve koffie ook nog olifanten, wilde bosschen, delijker aanzien geven zal, dan de morgen had. cocoepalmen en de hemel weet wat nog meer, Van het eerste uur arf voelden wij ons tot elkaar wasToen lk het artikel voor de vierde maal getrokken gelezen had, was mijn besluit genomen: ik En uw vrijheid, die u zoo hoog hieldt? wilde naar Ceylon gaan, en mij als planter in Uw theorieën oveT liefde en huwelijk, die u mij het oerwoud begraven. Men ried het m© af, altijd hebt voorgehouden? IMO wees me op mijn bijsa voltooid© studies, Korwilb voelde het harde verwijt, dat uit Anda's woorden klonk, en hij werd verlegen. Je hebt gelijk, Andaik had groot onge lijk, dat lk mijn verbittering op jou wilde over plaatsen. Het spijt me nu zoo... Theorieën zijn maar al te vaak flauwverlichte baken©, die in het licht van het werkelyke leven verbleeken. Vandaag aan den dag zou ik je een andere waarheid voorhouden, die in het boek der na tuur met vlammende letters geschreven staat, als je die in den tusschentijd tenminste zelf al niet gevonden hadt. Anda stond haastig op, en zeide afwerend: Ik ontken die waarheid, die u nu wilt goedpraten, omdat u zelf zwak geworden bent. Ik ben tenminste geen deserteur geworden; Korwiilb zag haar bezorgd aan. Lieve kind, men is geen deserteur, als men zich tot een beter begrip heeft opgewerkt. En heb Jij dan niet hetzelfde gedaan? Heb jij je niet het eerst verloofd? O, ik(Anda wierp het hoofd in den nek) ik ben mezelf trouw gebleven. Ik geef w©l mijn uiterlijke vrijheid weg, maar nooit mijn innerlijk© vrijheid, di© toch de ware is. En waarom do© je dat? vroeg Korwilb zachtjes, terwijl hij haar vast en onderzoekend in de oogen keek. Zy kromp ineen, en liet het hoofd zakken, terwijl een vale bleekheid haar wangen over- toog. Eindelijk kwam het schuw en weifelend van haar lippen: Hij kwam, en vroeg me, of ik zijn vrouw wilde worden, en lk zei ja, omdat lk dat zoo wou Een blinde had moeten zien, hoezeer z© leed, bij dien woorden. Korwilb trad op haar toe, sloeg zijn arm om haar schouders, en zeide teeder: Anda, wil je voor de eerste maal in je leven je vader een leugen vertellen? Anda zweeg. Zal ik je eens zeggen, waf ik denk? ging hij voort. Ergens is een man, waarvoor je je graag heel klein en nederig op den grond zou willen werpen. En je wilt het niet, en je gaat koppig schuilen achter de beschermende mu ren van het eeirste het besté huwelijk uit bere kening. Doe het niet, Anda! Het is oen ont zettende ellende, als je je zóó voor je zelf moet beschermen. Ook dat heb ik geprobeerd. Nu zeg ik tegen je: laat je anme gepijnigde hart op uit het luidruchtige geroezemoes van het leven, naar eenzame hoogten, waar zelf» de wind zweeg, en zich angstig terugtrok voor de ijle, eindelooze lucht. De top was bereikt. Diep onder haar lag het dal heel klein, nietig klein. Anda bleef staan, en haalde diep adem. Tusschen de takken van een mangoboom door zag men ginds aan de overzijde de blauwe lijnen van de bergen in het Zuiden. Kr ij schend vlogen een paar kraaien boven haar hoofd omhoog, terwyl een prachtige paradijsvogel zich en kele passen voor haar rustig in de takken van een vijgeboom schommelde, alsof di© vreemde vrouw hem niet het minste kon schelen. Anda's blik bleef een poos lang peinzend op zijn witte pluimage rusten dan dwaalde bij af, en ncm dan opeens een uitdrukking van ergernis aan. Zij had een man ontdekt, die zwijgend naar het dal keek. Zelfs hier kon men niet eens ongestoord wezen. Reeds wilde zij omkeeren, toen de vreemdeling zich omwendde, Anda bemerkte, en beleefd groette. Hij had een gladgeschoren, vriendelijk ge zicht, omlijst door sneeuwwit haar doch bruine, vroolijke oogen vol jeugd. Die tegen stelling maakte een merkwaardigen indruk. Vóór Anda wist, hoe het eigenlijk in zyn werk ging, waren ze al in gesprek met elkaar. Ben enkel woord van den vreemdeling had haar strijdlust opgewekt. Hoe heerlijk ls deze stralende wereld! had hij geestdriftig gezegd, terwijl hij op het landschap wees, dat aan hun voeten lag. Men zou over meer dan één tong willen be schikken, om bet te prijzen, over meer dan één hart, om er van te houden. Een maand geleden zou haar dat als muziek In de ooren geklonken hebben, thans glim lachte zij koel, en antwoordde op onverschilli gen toon: Het ls maar een bedrieglijk kleurenspel een bonte mantel, die veel ellende bedek ken moet. De jonge oogen in het grijze gelaat zagen haar verbaaed aan. Hoe zegt u? Dat i« bet wezen ven alles, zei Anda, kortaf, hoewel een «tem in haar binnenata luid bet tegendeel riep. (Wordt rorvolgd| verder aan. Er Was iets in het stille, bleeke ge zicht van zijn dochter, dat een schaduw over zijn eigen geluk wierp. Mona had gisteren in woorden uitgedrukt: „Zij is diep ongelukkig geworden, omdat jij haar een weg gewezen hebt, die geen bloemen en geen zon kent. Nu komt haar instinct somber in Opstand tegen allen, die gelukkig zijn". Anda sloeg den weg naar het Zuiden in, om 'het glanzende meer heen, in welks wateren zich palmen en schaduwrijke hoornen weet i- epiegelden, terwijl aan de overzijde villa aan villa uit het dichte groen te voorschijn kwam kijken. Dan sloeg zy Oostwaarts af, en weldra lag het liefelijke Dumbera-dal aan haar voe ten uitgespreid. Weelderige tropenbosschen, overal door bla- derlooze lanen overwoekerd, die zich ale slan gen tegen de etammen omhoog slingerden, om zoomden het pad. Nu en dan had men ©en ver rukkelijk uitzicht op Kandi, het stralende meer met zijn eilandje in bet midden, waarop de laatste Inlandsche vorst een paleis had laten bouwen, en het uitgestrekte vruchtbare dal met zijn rijstvelden, groen als smaragd, en zijn hemelhóoge palmen. Af en toe ruischte een bergstroom van de helMng en zag men varens van manslengte over zijn wilde golven trillen. Anda bemerkte dat alles, zonder dat haar hart er zich eenigszins van bewust was. En nu en dan kwam een wilde blijdschap ln haar op over dien geestestoestand. Zóó moest het wor den met baar heel koud en onverschillig. De onweerstaanbare drang, die haar naar de dingen, dezer wereld dreef, moest verstikt worden. Vroeger had zij van lederen grashalm gehouden thans mocht alls om haar heen bloeien en stralen, wat ging het haar aan? Niets! En zooals met de levenlooze dingen, zoo ging het ook met de menschen. Wat kon het haar schelen, als haar vader Mona Swift trouwde? Als zij zelf James' vrouw werd? Niets, immers. En als er eens iemand geweest was, die haar genoopt had tot een verschrik- keiyken tweestrijd? Niets! Haar hart nam eT geen deel meer aan. Steeds meer verstrikte zij zich in deze «on derlinge gedachten. Hoe hooger zij nu kwaim, d«a to koluur werd tij. Ze» «toog eek boor tiel Vrij naar het Duitsch. VAN Den volgenden dag verlieten zij op mrs. öaird's verzoek Nuwara, om ln Kandi de groo te voetbalmatch te gaan zien, die de heele stad in opschudding bracht. Mona Swift, die een stralende bruid was, en wie het geluk uit lederen trek van haar gelaat sprak, nam na tuurlijk haar intrek bij de Cairds, op hun villa „Dambytenna," die schilderachtig tusschen het groen tegen een heuvel gebouwd was, en uit zicht had op het kunstmatige meer, aan welks Noordzijde de stad Kandi ligt. Korwilb en Anda stapten af in het Queens- hotel, dat zich trotsoh tegenover den beroem den tempel aldaar verheft. Zoodira zij zich een weinig op hun gemak gesteld hadden, op hun kamers, en iets hadden gebruikt, zouden ze naar „Dambytenna" gaan, om daar het ver dere deel van den middag en den avond door te brengen, 's Morgen» in alle vroegte wilde men dan naar het voetbalveld, waar de match zou plaats hebben. Doch Anda weigerde, reeds nu naar „Dam bytenna" te gaan. Zy voelde een sterken drang in zich om alleen met zichzelf en haar gedach ten te zijn,, en beloofde, tegen den avond de anderen to zullen volgen. Korwilb droqg niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7