FEUILLETON EN KIND DERTROPENüü MAANDAG 5 OCTOBER 1931 HET KANKERONDERZOEK VAN DR. BENDIEN UIT ZEIST. Het resultaat van het wetenschap pelijk onderzoek in Nederland. RUN OP EEN BANK. SCHELDE—RIJNVERBINDING. DE „COVERIN"-KWESTIE. Een groot proces in het W estland. BEZOEK AAN „DE MAASBODE" Weer een nieuw initiatief A. VON LANKA. „Het werk van arts Bendien heeft geen waarde en berust op een aaneen schakeling van fouten en vergissingen". Het Persbureau Vaz Diaa meldit: Wij zijn thans in staat de uitkomsten mede te deelen van 't in het laboratorium voor kanker onderzoek van het Instituut voor preventieve Geneeskunde te Leiden door Dr. de Bruine Groeneveldt en de Kromme, met medewerking van een scheikundige en een natuurkundige verrichte controleonderzoek, dat Zaterdag in de geneeskundige pers is gepubliceerd. Men heeft in Leiden 360 zieke én gezonde menschen onderzocht, dank zij de medewerkin- van alle hoogleeraren, van den Chef van den militair-geneeskundigen dienst en de directie van de Bijenkorf. Eerst werden de scheikun dige proeven van arts Bendien met het reagens van apotheker Oldeman overgedaan. Daarbij bleek dat de vervroegde uitvlokking van de ei witten uit het serum bij tal van ziekten (en bij kanker In bijzondere mate) voorkomt, maar die uitvlokking op zich zelf voor de onderken ning van kanker geen beteekenis heeft omdat deze verhoudingen niet specifiek zijn. Bij tal van jeugdige, niet aan kanker lijdende perso- nen vtodt men dezelfde uitvlokkingsverhoudin- gen als bij lijders aan kanker, terwijl ook de uitkomsten van arts Bendien bij gezonde nor- male menschen bij controle op groote schaal oor- reetie behoefden. De samenstelling van de ver schillende uit den handel aangekochte monsters natrium-vanadaat bleek wel te wisselen, maar de uitkomsten waren met alle gelijk. In Enge land hebben de onderzoekers in het ziekenhuis te Londen trouwens met van arts Bendien zelf ontvangen natriumvanadaat de zelfde uitkom sten verkregen als met het eigen preparaat, zoo idat de bewering, dat de uitkomsten van hen, die de methode met 'n ander materiaal contro leerden daarom geen waarde zouden hebben, on juist is gebleken. In de tweede plaats werd het spectroscopische onderzoek van arts Bendian herhaald met een Zeiss-toestel als door Bendie® zelf gebruikt (alleen van een iets kleinere dis persie). Daarbij werden de vondsten door de heeren Campbell Smith, Holiday en Marrack in het ziekenhuis te Londen verkregen ten volle bevestigd. Van alle getoetste serummonsters werd onverschillig of zij afkomstig waren van gezonde menschen, van lijders aan tuberculose of aan kanker bij onderzoek van de versch be reide geel gekleurde oplossing van het neer slag na toevoeging van azijnzuurnatriumvanadi- maat een typische „tuberculosekurve van Beo dien" verkregen en bij onderzoek van het ont kleurde preparaat nadat het eenlgen tijd ge staan had een typische „kankerkurve volgens Bendie®." Crisisstemming onder de Urker visschersvrouwen. „Berg het maar weer voor me op De Kamper Nutsspaarbank heeft in 1917 te Urk een bijkantoor gesticht onder toezicht van een raad van plaatselijke commissarissen van wie burgemeester Gravestein het voor zitterschap bekleedt. Het bijkantoor heeft zich voorspoedig ontwikkeld, doch zeer on geleidelijk en met perioden van teruggang wegens de wisselende en ongestadige inkom sten der visschersbevolking. Na het faillissement van de Kamper Bank annex Boaz-spaarbank, was het begrijpelijk, dat de onrust der Kamper-cliënten van de Nutsspaarbank zich ook zou meedeelen aan de Urker-bevolking, welke nauwe relatie met Kampen onderhoudt en te dien einde werden de noodige maatregelen getroffen, waarvoor voldoende tijd was, daar aan het bijkantoor per week slechts twee avonden zitting wordt gehouden. En de maatregelen zijn dringend noodig gebleken, maar tevens doeltreffend en naar allen schijn voldoende, aldus schrijft het „Handelsblad". Reeds DE NIEUWE KANAALPLANNEN. Vergadering van de afdeelingsbesturen va het vroegere comité van actie bijeengeroepen. Aan het slot van hun onderzoek komen de heeren tot' de volgende conclusies: 1. De uitvlokkingsreactie van arts Bendien als zoodanig heeft geen beteekenis voor de kan kerdiagnostiek. Haar eventueele waarde wordt ulW0)tend bepaald door de mogelijkheid van spectroscopische differentiatie der serumeiwit ten. 2. Deze spectroscopische differentiatie der serumedwitten is volgens de door arts Bendiem aangegeven methode niet mogelijk. 3. Aan de methode van kankerdiagnostiek, beschreven ia het boekje Spezifisohe Veran- derungen des Blusarums (ein Beitrag zur sero- iogischen Diagnose von Krebs und Tuberku- lose) van arts Bendien kan geen plaats, hoe gering ook, worden gegeven in de rij der reeds bekende meer of minder specifieke kanker reacties. Ook dieze Nederlandsche onderzoekers zijn derhalve tot de slotsom gekomen, dat het werk van arts Bendien geen waarde heeft en berust op een aaneenschakeling van fouten en vergis singen. Uit dit onderzoek blijkt tevens, dat de bezwaren, die arts Bendien begin September bij een persgeeprek, dat een onzer (Vaz Dias) redacteurs met hem had, opperde tegen de Engelsehe uitkomsten, niet steekhoudend blij ken. Bij navraag is ons voorts gebleken, dat de Leidsehe onderzoekers zich met arts Bendien tijdig in verbinding hebben gesteld, maar deze zijn belofte over te zullen komen en zijn eigen chemicaliën te zullen zenden, niet heeft gehou den. Deze heeft wel materiaal ter beschikking gesteld van de heeren van het ziekenhuis te Londen met heit reeds genoemde resultaat. Een deskundige beantwoordde ons de vraag, ■hoe het Bendien dan mogelijk was uit 20 of 30 patiënten de kankerlijders aan te wijzen als gerulmen tijd vóór het aanvangs- uur der jongste zitting verdrong zich voor het bankkantoor een groote groep personen, waarin het vrouwelijke element, sterk in de meerderheid was. Het was al dadelijk op vallend, dat ook in deze omstandigheden de aard van de Urker-bevolking zich niet ver loochende. Er was geen sprake van het ang stige min of meer vijandige, dat elders het optreden van „runners" pleegt te kenmer ken. Zoo werd al aanstonds de verschijning van de plaatselijke directie en een paar hee ren uit Kampen door de schare met opge wekte gezichten en kwinkslagen begroet, wat op gelijke wijze werd beantwoord. Dadelijk daarop begonnen de terugbetalingen, waarbij ook hier met volkomen terzijdestelling der reglementaire opzegtermijn aan de aanvrage tot ieder bedrag onmiddellijk: werd voldaan. De eerstkomenden waren bijna allen vrouwen van leeftijd In den bekenden dracht met de bonte borstdoeken en breede schorten en de mutsen, nauwsluitend om het smalle gezicht. En in hun eigenaardig dialect met hooge stemmen trachtten zij aanvankelijk toe te lichten, dat zij het geld toevallig dringend noodig hadden, om echter bij het waarnemen van lachend ongeloof gul en blozend te beken nen, dat men haar bang had gemaakt. Aan de dringende aanmaning van natellen werd meestal slechts vluchtig gevolg gegeven. Geld en boekje werd in het voorschoot gerold en de draagster verdween met herhaalde dank betuiging en vriendelijken groet. De jongere vrouwen vatten de zaak allesbehalve tiagisch op en toonden zich zeer vatbaar voor humor. De oudere mannen traden binnen met rusti- gen groet en een greep naar de karpoetmuts. De vrouwen kregen de schuld en zij gaven aan den drang met tegenzin gevolg. En dat dit niet geveinsd was, bewees een oude rob door na de uitbetaling het geldbundeltje bruusk toe te reiken aan een der Urker- bestuurders m>t de woorden: „Daar, doe me pleizier en berg hot maar weer voor me op aan welk verzoek vanzelf niet werd voldaan'. Inmiddels was het gedrang in en vóór het gebouw zoo groot geworden en het rumoer en gejoel van het jonge volk onder de wachtende menigte en daaromheen zoo oorverdoovend, dat de plaatselijke politie twee rijksveld wachters en hun gemeentelijke collega het noodig achtte, in te grijpen, den toeloop te regelen en buiten de orde te handhaven. Alles verliep verder geregeld en vlot. Er werd door gewerkt tot elf uur Toen de laatste klant het kantoor verlaten nad, bleek, dat een bedrag van nagenoeg 50.000 (pl.m. 35 pCt.) over pl.m. 120 posten was uitbetaald. Volgens hen, die de Urker mentaliteit verstaan, zou de spaarbank 'hiermee aan alle onrust ter plaatse afdoende een ein/de hebben gemaakt. volgt: alleen bij duidelijke kanker zijn de ver schillen ten aanzien van de verhoudingen bij gezonde personen zoo groot, dat men als regel met de reactie van Bendien evenals met de vele andere kankerreacties de kankerlijders wel kan aanwijzen, maar dat heeft voor de practijk geen waarde; als men uit een groote massa lijders aan de meest verschillende kwalen kanker moet aanwijzen, laat de methode van B. in den steek. Naar aanleiding van de gepubliceerde be richten omtrent een Riju-Scheldekanaal. waar in o.a. werd vermeld, dat door een vijftigtal personen van alle Staatkundige richtingen een schrijven is gezonden aan het Nationaal Co mité inzake een NederlandschBelgische over eenkomst (het vroegere comité van actie) heeft het bestuur het navolgende schrijven ge richt tot de besturen der afdeelingen- „Zooals U ongetwijfeld niet ontgaan zal zijn, is eenigen tijd geleden in een Nederlandsch dagblad aangekondigd, dat onze Regeering haar houding inzake een verbinding van Ant werpen met den Rijn zou hebben gewijzigd en wel in dier voege, dat door haar aanvaard baar zou worden geacht, een kanaal, dat alle kenmerkende eigenschappen zou bezitten, van het Amtwerpen-Moerdijkkanaal uit het verwor pen tractaat. De juistheid aan dit bericht kwam ons aan vankelijk zeer twijfelachtig voor. Immers, nu geheel voor Nederlandsche rekening en ten koste van aanzienlijke financieele offers, de verbetering van een belangrijk onderdeel van den bestaanden vaarweg (het Hellegat) in uit voering is, kan, nadat de Regeering herhaal delijk te kennen gegeven ueeüt het votum van de Eerste Kamer te zulle® eerbiedigen, toch kwalijk worden aangenomen, dat er ernstig sprake zou kunnen zijn van een nieuw Ant werpen Moerdijkkanaal in een of anderen vorm. Dit geloof in de eerbiediging door de Re geering van de uitspraak der Staten-Generaal, is sindsdien echter aan het wankelen gebracht. Er wordt sinds kort zelfs nauwkeurig door de pers aangegeven, hoe dit ontworpen kanaal er zou uitzien. Het zou van Antwerpen door de Oostelijke deelen van Wester- en Ooster-Schelde en de Westpunt van Noord-Brabant gaan naar het Volkerak nabij Dintelsas of het Hollandscb Diep nabij Willemstad. Voor een leder die eenigermate op de hoogte is van scheepvaart aangelegenheden, is het duidelijk, dat zulk een kanaal alle kenmerkende eigenschappen beeft van het verworpen AntwerpenMoerdijk kanaal. Het zou zijn een boogvormig in plaats van het oorspronkelijk gestrekte Antwerpen- Moerdijkkanaal, doch overigens in wezen daarvan niet verschillen. Van een uitsluitend in het gebied der historische tusschenwateren gelegen kanaal, dat niet Zuidelijker rijkt dan de Wester Schelde bij Bath en niet noorde lijker dan de uitmonding van den Steenberg- sohe Vliet, welk kanaal, hoewel Nederlandsche belangen, schadend, althans uit internationaal productief oogpunt niet onaannemelijk zou zijn, omdat daardoor althans de scheidings- regeling van 1839 niet uit het oog verforen wordt, zou men dus zeer nabij zij® genaderd tot het door de Eerste Kamer en zelfs door de Regeering onaannemelijk verklaarde Ant werpenMoerdijkkanaal. Deze stand van zaken, welke door de pers meer en meer gederailleerd wordt aangegeven, noopt ons te overwegen hetgeen onder deze omstandigheden behoort te worden gedaan. Wij achten een bijeenkomst van de besturen der afdeeling daarvoor noodzakelijk. Te meer bestaat daarvoor aanleiding nu bij ons in den laatste® tijd uit verschillende dee len des lands aandrang wordt uitgeoefend om de tot nu toe aangenomen afwachtende houding te laten varen. Uit het hierbij gaande door 45 bekende per sonen onderteekende schrijven, zal U b.v. blij ken, dat men ons verzoekt, ons andermaal tot comité van actie in te richten en al de stap pen te doen om te voorkomen, dat wederom onnoodige en onheilvolle beroering over ons land wordt gebracht. Mitsdien hebben wij de eer U uit te noodl- gen tot een algemeene vergadering te houden te 's-Gravenhage op Zaterdag 10 October a.s. QPÏT" A Q rheumatlek. jicht, griep, hoofd-, kica- en zenuwpijn wordt volgen» Bnnn J Seneesheeren op de meest afdoende wijze bestreden door Togal tablet- A f 1 Benomen door hen die andera middelen »<=haadt noch Uw hart. noch Uw maag en kan dus worden in- Vj/\ B m slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen geen baat brachten. Bij Aooih 4 D (0 90 Zaterdagmorgen bracht een interessante persoonlijkheid, de Slowakische oud-minister, dr. v. Srobdr, uit Bratislava, die.met Masaryk, Benes, Stefanic, Kramdr en Svehla tot de groote opbouwers van de Tsjecbo-Slowakiscbe republiek gerekend mag worden, een bezoek aan de bureaux van „De Maasbode", te Rotterdam. Z. Excellentie, die een reis door ons land maakt en er ook als oud-journalist prijs op had gesteld met ons bedrijf kennis te maken, werd vergezeld door den directeur van de Böhmische Union Bank, den heer H. Lustig, uit Bratislava. Terugvordering van productengelden. In het R. K. Vereenigingsgebouw te Naald wijk is een vergadering gehouden van aandeel houders der voormalige Coöp. Verduurzaam- inriehting „Het Westland" genaamd Coverin, welke coöperatie sedert een tiental jaren In staat van faillissement verkeert. Zeer vele le den van deze coöperatie een 400 tal heb ben eerlang een proces gevoerd over de hoe grootheid van de aansprakelijkheid der aan deden. Dit proces is tot in hoogste instantie gewonnen. Thans is er een ndeuwe kwestie gerezen, die met het gevoerde proces niets te maken heeft. „Coverin" heeft destijds boonen en andere producten, doch hoofdzakelijk boonen, gekocht van haar leden. De koop geschiedde via de vei- llngvereenigingen in het Westland.. Curatoren in het faillissement „Coverin" hebben besloten, (thans na 11 jaar) de produc tengelden (boonengelden) van de leden terug te vorderen. Een dier leden is door curatoren reeds gedagvaard! Deze vergadering nu was belegd, om onder ling te bespreken, of men gezamenlijk zou gaan procedeeren dan wel of men de vorde ringen individueel zou gaan betalen. De voorzitter der vergadering had zich in verbinding gesteld met de beide rechtskundi ge raadslieden uit het vorige proces, mr. Tel- ders en mr. Francken beiden te den Haag, met de vraag, wat hun meening was. Mr. Francken heeft getracht dit proces tegen te honden, doch dit is hem niet gelukt. Volgens den voorzitter was mr. Francken van ooreel, dat de tuinders met dit proces sterker zullen staan, dan met het vorige, dat in alle instanties werd gewonnen. Na breedvoerige besprekingen werd met al gemeene stemmen besloten de vorderingen niet te betalen doch te gaan procedeeren. INTERN. COMITÉ. WESTLANDSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. H. M. de Koningin heeft voor de Westland- sche bloemententoonstelling, die van 3 tot en met 7 November a.s. in het nieuwe gebouw der sntjbloemenveiling te Honselersdijk gehou den wordt, een zilveren medaille beschikbaar gesteld. BOND VAN AMBTENAREN BIJ DE WATERSCHAPPEN IN NEDERLAND. Deze bond vergaderde Zaterdag te 's.Herto- genbosch. Na een begroetingswoord door den voorzitter der afdeeling Noordbrabant, den heer Schampers, herdacht de bondsvoorzitter, de heer M. J. van Haumen te Rijswijk (Z.H het overleden eerelid den heer Kok. Mededee- ling werd gedaan van de benoeming tot eere- Jid van de heeren Reddingius te Groningen en van Mechelen te Oud-Gastel. Benoemd werd tot plaatsvervangend lid der financieele com missie de heer Slagteir te Opperdoes bij Me- demblik. Met de commissie-van de Veerdonk zal in contact worden getreden inzake haar rapport over de administratieve examens. Aan het bestunr werd overgelaten als plaats voor de volgende vergadering Utrecht of Zwolle te kiezen. Dr. van Drimmelen gaf een uiteenzetting van de kunstwerken van het waterschap Het Stroomgebied van de Aa, die in den namiddag bezocht werden. Burgemeester van Hout, wa- tergraaf van het waterschap, ontving daarbij de deelnemers ten stadhuize te Helmond. Voor den soc.-econ. opbouw der Wereld Naar wij vernemen, heeft zich in vervolg op het te Amsterdam einde Augustus gehouden Sociaal Economisch Congres een Intern. Co mité gevormd, bestaande uit de personen, oor spronkelijk verantwoordelijk voor ontwerp en leiding van het oongres-programma, n.l. miss Mary van Kleeck, director Industrial Studies Russell Sage Foundation, New-York, voorzit ster; mej. M. L. Fleddërus, uitvoerend vice- presidente van de International Industrial Re lations Association, Den Haag; dr. F. Meyer zu Schwabedlssen, firmant in de firma Bertels mann und Niemann, Bielefeld; de heer C. H. van der Leeuw, firmant in de firma De Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam; en de na volgende personen: mr. Gerald Barry, editor of „The Week-end Review", Londen; Hugo von Haan, Chef der Informationsabteilung am Internationalen Rationalisierungs-Institut, Ge neve, Bertrand de Jouvenel, auteur de „l'Econo- mie Dirigée", Parijs, dr. Lewis L. Lorwin, In stitute of Economics of the Brookings Institu tion, Washington, Fritz Naphtali, Let ter der Gewerkschaftlichen Forschungsstelle für Wirtschaftspolitik, Berlijn, lid van den „Reiehswirtschaftsrat"; dr. Otto Neurath, direk- tor des Gesellschafts- und Wirtschaftsmuseums to Weenen, dr. H. S. Person, managing-director Taylor Society New-York; dr. Fritz Pollock, privaatdocent aan de Universiteit te Frankfurt a/M.; P. J. S. Serrarens, algemeen secretaris van het Internationaal Chr. Vakverbond, lid van de Eerste Kamer, Utrecht, prof. J. B. Tayler hoogleeraar ln de economie aan de Yenching Universiteit, Peiping; dr. F. M. Wibaut, oud- wethouder van Amsterdam, prof. dr. R. Wil- brandt, hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Dresden. Het comité, dat dezer dagen te Parijs bijeen kwam onder voorzitterschap van Mary van Kleeck besloot de mogelijkheden te bestudee- ren welke zouden kunnen lelden tot de vorming van een Sociaal Economisch Centrum, van waaruit de gegevens, zoowel van bestaande als van te ondernemen studies, zouden kunnen worden gecoördineerd met het doel, richting te geven aan den sociaal-economische® opbouw der wereld. Het secretariaat van dit „1931 World Social Economie Congress Interim Committee" zal gevestigd zijn te New-York, Room 600, 130 East 22nd street. Voor Europa kan verbinding met het comité ook worden verkregen middels het adres Javastraat 66, den Haag, DE VERLAGING DER AMBTENAARS SALARISSEN. De Vereeniging van Onderofficieren „Ons Belang" vergaderde te Utrecht met vertegen woordigers uit alle garnizoenen. Uit de besprekingen bleek, dat de onderof ficieren der landmacht de korting onbillijk en onnoodig achten en ook voor hen niet te aan vaarden. Besloten werd een krachtige actie te voeren tegen deze salarisvermindering. Een plan van actie werd besproken en onder algemeene in stemming vastgesteld. KON. BEZOEK AAN ONS PAVILJOEN TE PARIJS. Een telegram van den koning van België aan Koningin Wilhelmina. H.M. de Koningin heeft het volgende tele gram ontvangen van Z.M. den Koning der Bel gen, naar aanleiding van Z.M.'s bezoek aan het Nederlandsch Paviljoen te Vlncennes: De Koningin en Ik stellen er prijs op Uwe Majesteit te betuigen welk genoegen Wij ge smaakt hebben door te Parijs het zeer schoone en belangwekkende Nederlandsche Koloniale Paviljoen te bezoeken, welks wederopbouw een zoo groote eer is voor den moed en de wile kracht der organisators. (Get.) ALBERT. H.M. de Koningin heeft hierop het volgende antwoord gezonden: Het verheugt Mij zeer te vernemen, dat Uwe Majesteit en de Koningin te Parijs een zoo gunstige® indruk van Ons Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling hebben ontvangen, en ik betuig Uwe Majesteit Mijn zeer op rechten dank voor Haa/r vriendelijk telegram. (Get.) WILHELMINA. SCHOOL VOOR LAGERE BEDRIJFSLEIDING Men schrijft ons o.m.: De dringende behoefte aan goed-gevormde krachten in de lagere bedrijfsleiding en het tekort hieraan door het ontbreken van een opleidingsmogelijkheid in die richting, leidden tot het besluit; over te gaan tot de oprichting van een .school voor lagere bedrijfsleiding" Het initiatief tot oprichting is uitgegaan van de katholieke Jeugd-vereeniging op aan dringen van de meisjes zelf, terwijl groot-in- dustrieeleu van Noord Brabant hun volle sym pathie en medewerking eraan schenken Er zal vooral naar gestreefd worden de meisjes geschikt te maken voor de practijk en bij de samenstelling van het lesprogramma is dan ook advies Ingewonnen van werkgevers en bedrijfsleiders. Na het rolgen van deze opleiding zullen de meisjes sociaal, zoowel als technisch, voor haar taak volkomen berekend zijn De opleiding zal bestaan in het volgen van twee cursussen van 6 maanden theorie, waar- tusschen in 3 maanden practijk. De drie maanden pTactijk zullen besteed worden om de techniek van het bedrijf, waarin men zich wil specialiseeren, te leeren kennen of om praclisoh contact te zoeken met de jeugd, organisaties van het arbeidende meisje. Het ligt verder in de bedoeling de sohool voor lagere bedrijfsleiding te doen zijn een voorbe reiding tot de opleiding voor hoogere, sociale bedrijfsleiding. Als vooropleiding wordt geëieoht; eind examen H.B.S., lyceum, middelbare meisjes school of kweekschool. Voor leerlingen met driejarige H.B.S. of M.U.L.O. zal een fcoelatings, examen worden geëischt.. Om voor intelligente arbeidende meisjes, die deze vooropleiding niet gehad hebben, de mo gelijkheid open te stellen toöh deze school te volgen, kunnen plaatselijk voorcursussen ge geven worden, warvan de elscben nader zullen omschreven worden. De leerlingen moeten minstens 18 jaar oud zijn De school is gevestigd op „Bouvigne". Nadere inlichtingen worden verstrekt door de directrice mej. mr. J. Verbeek, Vacantiehiuis „Bouvigne" Ginneken bij Breda. NED. HANDELS. EN LANDBOUW- BANK. Aanvrage surséance van betaling. Naar wij vernemen, zal de Nederlandsche Handels- en Landbouwbank hoofdkantoor te Haarlem surséance van betaling aanvragen. SCHEEPVAARTVERKEER IN DEN NIEUWEN WATERWEG Gedurende de afgeloopen week zijn volgens onze statistiek den Nieuwen Waterweg binnen- geloopen 263 schepen, waarvan 0 zeilschepen en 0 zeelichters, met Inbegrip van 11 bunkerboo ten. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 210 Hoek van Holland 7, Poortershaven 1 Maassluis 2, Vlaardingen 14, Vondelingen plaat 9, Pernis 0, Schiedam 9, andere Nederlandsche havens 2 en Duitschland 9. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1930 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 276 schepen, waar van 0 zeilschepen en 1 zeelichter. Sedert 1 Januari zijn aangekomen: Schepen Netto ren tons N, WATERWEG 1931.10270 17,411.518 1930.... ,4.. 11502 19.468.738 Verschil... 1232 2.054.222 8057 13.408.999 9170 15.628.180 ROTTERDAM 1931 1930 Verschil... 1113 2.219.181 VLAARDINGEN 1931 508 1930618 1.140.965 1.442.815 Verschil.m no 301.850 1-527.364 1.091.865 SCHIEDAM 1931 509 1930433 Verschil, PERNIS 1931 1930. 76 69 61 435.499 153.741 135.106 Verschil.,, g DUITSCHLAND 1931 1930 Verschil... MAASSLUIS 1930 Verschil., POORTERSHAVEN 1931 310 266 44 63 55 18.635 122.711 116.155 8 117 HOEK VAN HOLLAND 1931... 315 VONDELINGENPLAAT 1931... 391 Andere Ned. havens 1931125 Naar Rotterdam zijn opgestoomd met 7.552 n. reg. tons welke c jfers zijn inbe grepen in de statistiek voor de haven van Rotter dam. 6.556 13.340 13.290 50" 202.675 607.175 622.525 66.563 3 schepen Vrij naar het Duitsch. AsJk.*- VAN 20.) Het is een stil plekje, als geschapen om er te droomen. En Grace White, die de eenzaam- beid zoekt, wandelt bijna dagelijks daarheen, sinds de brug over de bergbeek gereed is, en zoo ook voor de Oostelijk wonende planters bet verkeer gemakkelijker maakt. Het loopt tegen den avond. Grace is sinds een half uur op haar plekje gezeten, en kijkt In een boek, dat Allan haar gegeven heeft. Maar zij leest al lang niet meer. Zij moet voort durend aan Anda denken, die zij vandaag in de verte gezien heeft. Wat was haar gang moe, en wat zagen haar wangen bleek! Had zij ver driet, dat haar aanstaande zoo lang niets van zich lief hooren? Allan vertelt nu en dan allerlei zonderlinge dingen. Hij is dagelijks bij de Korwilbs, en Anda lacht niet meer om zijn onvergankelijke, maar hopelooze liefde. Zij is zacht en vrien deltjk tegen hem, als nooit tevoren. Menig maal komt weliswaar de oude heftigheid weer in haar op, als Allan met haar over Engeland spreekt. Zij haat de Engelschen, behalve Allan. „Want jij bent goed. Jij bent geen egoïst", heeft zij gisteren den vriend van haar jeugd ver zekerd. Met een 6tralend gezicht en met een onrustigen glans in de oogen heeft hij dat dien avond aan Grace over verteld. Sinds wanneer denkt Anda die grootste van alle egoïsten zoo bitter over egoïsme? luidde Grace's verbaasde wederwoord. Sinds Vaan eer schat zij goedheid naar waarde? Allan werd verlegen. Waarschijnlijk, sinds Cook's egoïsme zoo ruw in haar leven ingrijpt. Die man ie razend zelfzuchtig. Hij moet toch zién, hoe ongaarne ze naar Engeland gaat Waarom doet ze het dan? Ze zegt, dat er nu niets meer aan te ver anderen is. Maar ik geloof Wat? Allan keek peinzend voor zich uit. Weet je, wat ze laatst zei? Ze keek me nadenkend aan, en toen vroeg ze plotseling bijna heftig: „Waarom ben je toen eigenlijk zoo weinig bij ons gekomen, toen ik me ver loofd had, Allan?" Grace was verschrikt ineengekrompen. En wat denk jij daarvan, Allan? Hij aarzelde even met zijn antwoord. Toen zei hij zachtjes: Dat ze Cook heelemaal niet uit liefde neemt. Ze heeft misschien veel eerder dan wij allemaal gemerkt, wat er tusschen haar vader en mrs. Swift in de maak was, en heeft zich toen zonder tehuis gevoeld. Cook liep ale een gek achter haar aan. Nu bekommert hy zich niet al te veel om haar. Sinds hij van Kandi wegging, heeft hij maar één keer heel vluchtig geschreven. Hij werd geprikkeld door haar weerbarstige manier van doen en nu Hij zweeg even. Dan ging hij nóg zachte# voort: En misschien, als ik destijds om haar hand gevraagd had Allan! riep Grace uit Denk je zóó over haar? Dat ze den eersten den besten neemt, om onder dak te zijn? Kun je van zoo'n vrouw houden? Allan zweeg, en keek schuw naar den grond. Maar Grace wist nu met zekerheid, dat het een heimelijke hoop was, die hem meer dan ooit naar de Korwilbs dreef. En haar doffe afkeer van Anda, vlamde op tot gloeienden toorn. Maar vandaag, toen zij Anda zoo moe en bleek naar de plantage van haar vader had zien gaan, was haar toorn weer gezakt Zij kon niet anders, haar hart zwol van medelijden. Want dat was geen trotsche, egoistieche vrouw meer. Missohen niet eens 'n gelukkige vrouw. Een vogel met gebroken vleugels. Steeds weer komt Grace die vergelijking in de gedachte. Maar wie heeft haar vleugels gebroken? Raiger? Zeker hij hield van haax. Maar nooit had Grace bij Anda de geringste belangstelling voor Raiger opgemerkt. Ze wa ren trouwens dat avontuur met den olifant daargelaten zoo zelden bij elkaar geweest Dus dam toch Cook Grace blijft aan het peinzen. Hij was zoo zacht en goed geweest tegen haar, vroeger. Geen enkele man had haar ooit zoo teeder aan gezien Toen bemoeide bij zich opeens heelemaal niet meer met haax. Allan had ge lijk. Wat had hij als een gek achter Anda aan- geloopen met fonkelende oogen, als een leeuwentemmer Zij, Grace, was opge schrikt opzij gegaan, daarvoor. Afkeer, walging had hij haar toen ingeboezemd. Na de verlo ving had ze hem niet meer teruggezien Schreden, die van de richting kwamen, waar het station lag, wekten Grace uit haar gepeins. Dan opeens een steek in haar hart twee verraste uitroepen, eer verschrikt dan bit), verwarde blikken. De man, aan wien zij juist gedacht had, stond vóór haar. Zij herstelde zich sneller, dan Cook, wiens wangen zich dieprood gekleurd hadden. Waarom schrik ik eigenlijk? vroeg zij zich vol bitterheid af. Eéns zou ik hem toch heb ben moeten terugzien. Waarschijnlijk is hij juist met den trein aangekomen, en heeft hij den nieuwen weg gekozen, om te voet naar Habsburg" te gaan. Glimlachend reikte zij hem de hand. Welkom, mr. Cook. Ik ben blij, dat bet toeval mij gelegenheid geeft, u mi eindelijk persoonlijk met uw verloving geluk te wen- schen. Wat 'klonk dat alledaagsch! Maar op dat oogenblik kwam haar niets anders in de ge dachte. En iets zeggen moest zij, om het wilde kloppen van haar hart te overstemmen. Hij drukte haar de hand. Dank u, zei hij, zonder haar aan te zien. Geluk kaa men altijd gebruiken. Vooral, als men op het oorlogspad is. Hij was verstrooid, verlegen. O ik bedoelde met uw huwelijk. Ja juist ook dat. Hoewel!, Hij nam zijn tropenhelm af, en veegde met zijn zakdoek over zijn voorhoofd. Toen ging hij naast haar zitten op de bank. Grace lachte gedwongen. Het huwelijk is toch geen oorlogspad. Wie kan dat zeggen? Overigens dacht ik daar op het oogenblik niet aan, maar aan mijn dienst, die me al binnen heel kort naar de grens van Nepal roept. Zij hief verrast het hoofd op. U gaat dus niiet naar Engeland? Later misschien, zei hij ontwijkend. Voor- loopig hebben we daar een kleine schermutse ling in het Noorden. Ik ben nu gekomen, om mijn huwelijk daarom te bespoedigen. Bin nen veertien dagen moet ik in Benares zijn. Zwijgen. Grace begreep niet, wat zij van de zaak moest denken, en hij scheen niet erg gestemd, om verdere inlichtingen te geven. Na een poos zei Cook opeens zachtjes, zonder op te ziien:. Grace, ben je boos op me? Zij beefde om den teeederen klank in zijn stem, en zijn vertrouwelijke aanspraak. Haar hart begon nog angstiger te kloppen. Harder, dan haar bedoeling was, kwam het antwoord van haar lippen: Ik? Waarom zou ik boos zijn, mr. Cook7 Ik begrijp niet, hoe u aan die zonderlinge vraag komt? Het leek me zoo mompelde hij. Ik heb u zoo lang niet gezien en uw gelukwensch daar straks klonk zoo vor melijk. Zij wist niet, wat te antwoorden. En plotse ling, vóór zij het voorzien had, had hij haar hand gegrepen, drukte hij die stevig, en stiet hij uit: Wensch mij geluk, Grace, veel veel geluk want ik kan het waarlijk wel gebruiken' by al de ellende, die vóór mij ligt Mr. Cook, stamelde Grace bulten zich zelf, terwijl zij haar hand trachtte te bevrij den, die hij evenwel niet losliet, niettegen staande haar afwijzend gebaar. Haastig ging hij voort: Ik ben gek, nietwaar? Zoo dichtbij, had ik het ware geluk, en ik, dwaas die ik was, storm de bot voorbij blind waanzinnig achter èen stroowisch aan. Waarom beef je zoo, Gra oe? Lieve Grace, mag ik je dian niet zeggen hoe ongelukkig ik me zelf gemaakt heb? Ik wil niets anders, dan Mr. Cook, viel Grace hem bevend in de rede, dat moogt u mij niet zeggen. Ik heb u altijd voor een man gehouden, waar ik ach ting voor kan hebben. Hot geloof daaraan moogt u mij niet óók nog ontnemen. Hi) werd bleek, en liet haar hand los. Een hartverscheurende glimlach speelde om zijn smalle lippen. Vergeef het mij. Uw achting. Neen, ik wil u het geloof daaraan niet ontnemen het was dwaasheid, wat me zoo deed spreken, Ik had niet verwacht, dat ik u hier zou aan treffen. De verrassing was te groot laat dat mijn verontschuldiging zijn. Een1 vormelijke buiging en hij ging. Met bleeke lippen, huiverend niettegenstaande de hitte rondom, staarde zij hem na. Ja er be stond een geluk op aarde ook voor haar. Daar ging het heen met vlugge, krachtige schreden weg, voor altijd. Anda zat alleen op de veranda, toen haar bruidegom kwam. Zij had hem niet verwacht, maar zij was evenmin verbaasd ails aangedaan, toen hij plotseling voor haar stond. Hy moest heel hard geloopen hebben, want zyn adem ging moeilijk, en zijn bruine, ongeschoren ge zicht was gloeiend heet. Maar de hand, waarin Anda een oogenblik vluchtig de hare legde, was ijskoud. Mag Ik je een verversching laten brengen? vroeg ze met de uitgezochte beleefdheid, die het kenmerk was van haar omgang met Cook. Hy bedankte. Straks, als je zoo vriendelijk wilt zijn. Nu zou ik vóór alles over het doel van mijn kornet met je willen spreken, Anda. Ik kan nameiyk niet lang blijven Ethel verwacht me met den avondtrein op „Dambytenna." Zy was over den korten duur van zijn be zoek de avondtrein naar Kandi vertrok al binnen twee uur even weinig verbaasd, als over zijn onverwachte komst. Hij schoof een stoel bij. De zaak is namelijk deze. Aan de grens van Nepal zijn onlusten uitgebroken, en er worden troepen heenge-stuurd. Ik heb mij aan gemeld als vrijwilliger binnen veertien da gen moet ik in Benares zijn Hij had gesproken, zonder haar aan. te zien. Thans hield hij even op, en keek In haar onbe weeglijk gelaat. Had hij misschien toch ver wacht, daarop schrik te lezen een spoor van deelneming of bezorgdheid? Men kon bij dat soort dingen, waarvan niemand den afloop koq voorspellen, toch altü'd ook zijn leven er bij in schieten Maar Anda schrok niet. Heel kalm, terwijl alleen haar oogen vroegen: „Is da,t de heele reden van je komst?" zag zij hem aam Een diepe plooi verscheen op zyn voorhoofd Zijn smalle lippen persten zich nog vaster op, een. Dan ging hij snel voort: Onder deze omstandigheden zou ik Je wil len verzoeken, er in toe te stemmen, dat ons huwelijk reedis over acht dagen plaats vindt. Thans gleed er toch iets als een uitdruk king van schrik over haar gelaat. Haar don kere oogen vestigden zich met onzekeren blik op hem. Zoo gauw al? Waarom niet gewacht, tot je terug bent? Ik houd er niet van, dingen uit te stel len, die men eenmaal besloten heeft. Anda's hoofd boog zich voorover, En wees eens heel eeriyk, Jamee heb je dat werkelijk besloten? Is het geen be* sluit, waarvan je misschien nu al spijt hebt? Hij kromp ineen. Wat moet die vraag beteekenen? Ben ik soms een schooljongen? Jij hebt mijn woord, en ik jouw woord ik geloof, dat daarmee alle vragen vanzelf ophouden. Anda liet het hoofd zakken. Je woord, ja, dat heb ik. En jij het mijne kwam het zacht over haar lippen. Cook stond ongeduldig op. Meer heb je immers niet gewild. Denk aan Nuwara Je hebt toentertijd heel ver standig over het huwelijk gesproken. Ik bea heelemaal van jouw meening geworden. Ouderwetsch standpunt, anders erover denken. Schikt het je dus over acht dagejiT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6