HEILSTAAT WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 Voorwaarden der Gratis-Verzekering tegen ongevallen voor de geabon- neerden op „Het Nieuwe Dagblad" „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander", IN HET SOVJET-PARADIJS. HET SYSTEEM VAN ONDERZOEK IN STRAFZAKEN EEN „OFFER"-KWESTIE IN DE CRISIS DE SALARISKORTING. ONEERLIJKE CONCURRENTIE? SCHAKING. ERNSTIGE BRAND TE LEPELSTRAAT HET GEVAAR VAN DEN GLADDEN WEG DOODELIJK ONGELUK. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. I „Dat kan den menschen niets schelen.ze werken zoo ook best" Liever werkloos, dan in zulke omstandigheden geld verdienen In de „Vrijheid" lezen wij de volgende aan haling uit het werk „The red Trade Menace' van den Amerikaan H. Knickerbocker, die den „heilstaat" uit eigen ervaring kent: „Wel in geen enkel land zal het een genoe gen zijn om mijnwerker te wezen. Maar wie voor de keuze werd gesteld om tuchthuisstraf te krijgen of kolen in het Don-hekken te hak ken, zou normaal gesproken het tuchthuis ver re verkiezen. De hoofdingenieur eu ikzelf za. ten in het bureau te wachten op onze mijnwer. kersuitrusting. De ploeg wend net afgelost en een stroom van menschen, de gezichten zwart van het kolenstof, stroomde met gebogen rug gen nit de diepte. Dat is onze beste ploeg, zei de ingenieur, met de beste machinale uitrus ting; ze hebben slechts zes uur dienst. Met 250 arbeiders hebben we een jaarlijksche op brengst van 120.000 ton. Vlak daarop stormde een jonge ingenieur met een vloek het bureau binnen. „Ze zijn er tusschenuit geknepen". „Wie zijn er tusschen uit geknepen?" „Die ellendige plattelands jongens; ze kwamen de vorige week hier, werk ten vijf dagen en nu is de helft al weg!" „Waarom?'' vroeg men in koor. „Och, ze zijn nog nat achter hun ooren", riep de jonge mijn. ingenieur en smeet meteen de deur dicht. Het waarom wordt intusschen duidelijk, voor wie den hoofdingenieur en den Amerikaan, schen reporter op hun tocht in de diepte vol gen. Een lift voor de menschen bleek er niet te bestaan en zoo was het overal in het Don- bekken. De schacht, die naar beneden voerde, was serpentines-gewijze aangelegd Aanvanke. lijk was er nog een soort tunnel, waardoor men in gebogen houding moest gaan, want hij was -niet hooger dan tot waar de kin van een man van gewone grootte reikt. De vloer uit natte en deels verrotte planken, waarover men dus sterk gebukt en ten deel kruipend naar beneden ging, gaf een gevoel van onveiligheid. Telkens kwam men op 100 M. een dubbele deur tegen. Een halven kilometer in gebogen houding Joopen is zelfs in gewone gevallen al vermoei end, maar onder den grond is het nog heel wat erger. Na een kwartier werd de weg zóó steil, terwijl de hoogte van de tunnel nog maar drie voet bedroeg, dat het onmogelijk was om met het hoofd vooruit verder te gaan. Men bond zich de lamp om den hals en als een kreeft moest men zijwaarts naar beneden kruipen. Het kolenstof was verstikkend Toen we een 200 M. op die wijze ons hadden voortbewogen, riep ik uit; U wilt toch niet beweren, dat de mijnwerkers op deze wijs naar de plaatsen gaan waar ze werken moeten? Natuurlijk, was het antwoord, dat kan den menschen niets schelen. Maar waarom wordt de gang dan niet 'hooger gemaakt, zoodat ze tenminste staan kunnen? Dat is veel te duur, ze werken zoo ook best. U moest maar eens kijkeij in de gan gen, die op 800 en 900 M. diepte liggen, waar ■ze heelemaal geen machines hebben en waar ze met naakt bovenlijf op hun zijde liggend hun houweelen gebruiken moeten! Maar waarom -kuuduH de arbeiders dan niet met de koienhft naar boven en beneden gebracht worden? vroeg ik. Veel te gevaarlijk, antwoordde de ingenieur. Waarom is er dan geen lift voor hen? Veel te duur, was het lakonieke antwoord. Maar is het niet soms te duur om zooveel tijd en kracht te verspillen om naar het werk en terug te komen? Inderdaad, de 'mijnwerkers hebben een half uur heen en een half uur terug noodig, zoodat ze feitelijk per dag maar vijf uur werken." De arbeiders zelf gaven den verslaggever trouwens toe, toen hij zich later met hen on derhield, dat het naar boven en beneden krui pen het zwaarste deel van hun taak was. Het is dan ook waarlijk geen wonder, dat dn 1930 van de 231.000 mijnwerkers die noodig waren, slechts 177.000 aan den arbeid waren en dat het verloop 178.000 bedroeg. Nu het Vijfjarenplan aan alle kanten kans op arbeid geeft, is de uittocht van de arbeiders nit het Don-bekken tot een massa-vlucht geworden. Men heeft een poging gedaan werklooze Duit- eche mijnwerkers uit het Ruhr „gebied te krij gen. Ongeveer 1000 zijn gekomen, zijn een paar weken gebleven, maar velen gingen weer huistoe, aangezien ze aan de werkloosheid in Duitschland de voorkeur geven boven het geld verdienen in dergelijke omstandigheden. De geabonneerde op „Het Nieuwe Dagblad", „De Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid- Hollander" zoolang zijn abonnement duurt en dit blad verschijnt, is verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden: ARTIKEL 1. Als verzekerden worden beschouwd alle be talende geabon neerden, die aan de volgende verelschten voldoen: o. gedurende minstens twee weken als ge abonneerde In de registers van „Het Nieuwe Dagblad" „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid Hollan der" zijn ingeschreven, met vermelding van naam voornaam, leeftijd, beroep en woonplaata b. tusschen 16 en 60 jaar oud zijn: c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor ben het gevaar voor ongevallen vergroo ten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. ARTIKEL 2. Onder ongeluk, als In de verzekeringsvoor- waarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van bulten af toe gebracht geweld werd veroorzaakt, met het ge volg hierna In Artikel I aangeduid. ARTIKEL 8. De uitkeerlngen bedragen: 500 GULDEN IndleD het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekerlngsvoorwaar- den) de eenlge en rechtstreeksche oorzaak la vaD den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen een maand na den dag, van het ongeluk. 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende de grenzen van de verzekerlnga voorwaar- ij» gggg ,v Het H. Hart-monument te Stevensweert, dat Zondag plechtig geintroniseerd werd. WAARVOOR LANGDURIGE BESPREKINGEN NOODIG WAREN HET BIOSCOOPCONFLICT TE GRONINGEN. Oplossing zeer nabij In den Gronimgscliein gemeenteraad is Maan dagavond na reeds twee keer om verschil. rende redenen te zijn uitgesteld, het ambtena renreglement weer ln behandeling gekomen. Te ongeveer elf uur werd de behandeling van de artikelen geschorst. Nadat vervolgens enkele kleine voorstellen waren afgehandeld kwam het belangrijkste punt, het bioscoopconflict, in behandeling. De heer Gasau (S.D.A.P.) had een verzoek ingediend om vragen te stellen, betreffende de onderhandelingen die den laatsten tijd heb ben plaats gehad en het doel hadden het bioscoopeonflict op te heffen, doch niet geheel tot een goed einde zijn gekomen. De burgemeester zette uiteen, wat door hem niet namens B. en W. met den Bioscoop bond is behandeld, nadat een belangstellend ingezetene van Groningen als bemiddelaar was opgetreden. Hierbij is gebleken, dat de Bioscoopbond wel bereid zou zijn genoegen te nemen met een verlaging tot 20 pet. in plaats van 15 pet., zooals eerst was geëiseht. De Bioscoopbond wilde echter de bioscopen niet heropenen, voordat hij zekerheid had, dat die verlaging inderdaad zou doorgaan. Na zeer langdurige besprekingen heeft de raad z. h. st. de volgende motie van den heer Gasau aangenomen. De raad, van oordeel dat het gewenscht is, dat het bioscoopconflict wordt beëindigd, ver klaart zich bereid, mits de bioscopen worden heropend, de vermakelijkheidsbelasting te ver lagen tot 20 pot., indien naar de meenieg van B. en W. op grond van aan het college over te leggen cijfers nopens de exploitatie van de bij het conflict betrokken bioscopen tot ver laging behoort te worden overgegaan; noodigen B. en W. uit eventueel een daartoe strekkend voorstel aan den raad aan te bieden. den) da eenlge en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit belde oogen (totale blindheid), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongevaL 250 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende olnnen de grenzen der verzekerlngsvoorwaarden) de eenlge en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbare gezichts verlies uit één oog (totale blindheid van dat oog) een en ander olnnen 360 dagen na den datum van het ongevaL 160 GULDEN Indien bet ongeluk (vallende Dinnen de grenzen der verzekerlngsvoorwaarden) de eenlge en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim, binnen 860 dagen na den datum van het ongeval 75 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekerlngsvoorwaarden) de eenlge en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van ALLE LEDEN van een wijsvin ger, binnen 360 dagen na den datum van bei ongeval. 50 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekerlngsvoorwaarden) de eenlge en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van een hand binnen 360 dagen na het ongevaL 25 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekerlngsvoorwaarden) de eenlge en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 360 dagen na den datum van het ongevaL Onder bepaling dat, Ingeval reeds bij bet plaats grijpen van het ongeluk de bovengenoem de ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling als anderszins, dat verlies met ampu tatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vöör het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet ln aanmerking komt bh ultkeering. Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeerlng ln geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de ge- beele band ls vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan éêne uitkeerlng. Aan denzelfden abonné zal voor verschillende ongevallen geen hooger bedrag dan f 500 kun nen worden uitgekeerd. DE STAKINGSRELLETJES TE GELDERMALSEN. Alles is hier zeer dubieus Meit Bossche Gerechtshof heeft Maandag de strafzaak behandeld in verband met de beken de staking aan de Chamottefabriek te Gelder- mals en in Juni 1930 en waarover in de pers nogal stof is opgewaaid De zaak betreft A. P. van A., 23 jaar, fa brieksarbeider te Geldermalsen, die mede tot de stakers behoorde. De relletjes en het oproer waren ontstaan toen er zich werkwilligen kwa men aanmelden. Verdachte was door de recht bank te Tiel veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf wegens mishandeling op 30 Juni tij dens de staking gepleegd op den bedrijfslei der Max Cohen van de Chamottefabriek te Gel dermalsen. Het gerechtshof te Arnhem bevestigde voor meld vonnis gedeeltelijk en vernietigde het ten aanzien der straf, welke werd bepaald op 3 maanden gevangenisstraf. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep Bij arrest van 15 Juni 1931 verwees de Hooge Raad de zaak naar het gerechtshof te Den Bosch ten einde opnieuw te onderzoeken, zulks na gedaan revisieverzoek door verdachte. Ingevolge geruchten als zou van A. niet de dader zijn, liet mr. Cnopius, adv.-gen. bij het gerechtshof te Arnhem, door den brigadier- majoor van de RiJksveldwacht verschillende getuigen hooren. De fabrieksarbeiders C. Lamboo, A. A. Bosman en G. van Kessel ver klaarden toen te hebben gezien dat de arbei der Christiaah van Utrecht den slag aan Max Cohen had toegebracht. Vermoedelijk handelde van Utrecht daarbij uit zelfverdediging omdat Max Cohen in boksende houding op hem af kwam. Verd. ontkende. Getuige Max Cohen verklaarde dat hij van zijn rijwiel was gestapt toen er met een steen werd gegooid. Terwijl hij bukte kreeg hij een slag op het hoofd, waardoor een wonde ont stond, die getuige meer dan vier maanden last heeft veroorzaakt. Voor en na den slag heeft getuige op zeer korten afstand alleen van A. links van zich zien staan. Hij weet niet wie hem geslagen heeft. Getuige van Rijen, vroeger bedrijfsleider aan genoemde fabriek, die Cohen vergezelde heeft zeer duidelijk waargenomen, dat van A. de hand in den zak stak en met een hamer op het hoofd van Cohen sloeg. Van Utrecht was daar niet. Deze staat gunstig bekend, doch van A. is onbetrouwbaar. Getuige Wernink uit Geldermalsen, die bij de groep van Cohen behoorde had een slag ge kregen van een lang smal persoon, die van A. bleek te zijn. Twee politiemannen uit Geldermalsen achten de lieden uit Geldermalsen over 't algemeen niet zoo zeer betrouwbaar en meenen dat hot wel mogelijk is dat men een complot gesmeed heeft onder de arbeiders, om er, van Utrecht voor te spannen en zoo zouden allen den dans ontspringen. Getuige De Bie, arbeider aan de Chamotte fabriek, verzekerde dat verd. steeds bij hem had gestaan en toen hij den heer v. Rijen, die een revolver in de hand had, hoorde roepen, dat van A. geslagen had, dacht hij: Dat kan toch niet, want v. A. heeft bij mij gestaan. Getuige Cohen verklaarde heel wat van de stakers verdragen te hebben en genoeg geduld te hebben gebruikt. Het Hof hoorde hierna nog verschillende ge- tulgen h décharge. Geen dezer wist echter te zeggen waarom zij zich niet eerder hadden aangemeld om te verklaren dat verd. onschul dig was. De verdediger Mr. Mendels merkt op dat toen hij zijn onderzoek begon de stroom van setuigen a décharge is losgekomen. De arbeider v. Utrecht te Geldermalsen, als getuige k décharge gehoord, beweerde Cohen met een sleutel op het hoofd geslagen te heb ben. Toen de Adv. Gen. hem vroeg, waarom hij dan een kameraad voor de rechtbank liet dagen en waarom hij niet dadelijk gezegd heeft, dat niet v. A. doch hij de dader was, antwoordde getuige, dat hij er heelemaal geen erg in had gehad. De president: Een goede vriend laat zijn kameraad niet onschuldig veroordeelen, spaart hem dat leed en komt eerlijk voor eigen schuld op. Getuige verklaarde nu geen vertrouwen te hebben in de politie. De Adv. Gen. vond het wel heel gek, dat al ARTIKEL A De uitkeerlng Ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote, ol bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeerlngen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadevergoeding ontstaat, zal de ultkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige Inlichtingen verkregen zUn eD het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege van de Direc tie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordt sche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". Ingeval wegens een en hetzelfde ongeval, dat den dood van meer dan één abonné tengevolge heeft, meer dan één aanspraak op ultkeering wordt gemaakt, zijn degenen die tot deze aan spraak gerechtigd zijn, verplicht om zich onmid dellijk te wenden tot de General Accident Eire and Life Assurance Corporation. Limited, kan toor houdende te Amsterdam, zoodra de directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „nieuwe Zuid-Hollander" hun dit te kennen ge geven heeft. De Directie ls ln dit geval niet verplicht om eenige uitkeerlng te doen wegens die ongeval len. welker uitkeerlng als bovenvermeld naai de General Accident Fire and Life Assurance Corporation Ltd. Is verwezen, zoolang laatst genoemde de uitkeerlng welke zij tegenover de Directie gewaarborgd heeft, niet heeft voldaan ARTIKEL 6. De abonné ls niet verzekerd tegen dood of verlies van ledematen of oogen, direct of Indi rect veroorzaakt: a door eenlge ziekte, kwaal of voorbeschikt- held van den verzekerde; b. door eene heekundige operatie of door uit putting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen ver zekerd ls); o. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk: d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoon lijk om zorg voor zich zeiven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet onverschil lig of de geabonneerde al dan niet goed bi) zin nen was: C la duel, at gedurende de voorbereiding tot die getuigen k décharge in eens naar hun orga nisatie zijn gegaan om mede te deelen, dat zij allen wisten dat v. A. nieit schuldig was. Ze hebben er tot het laatste oogenblik mee ge wacht. Omdat ze hoopten, dat van A. vrij zou komen, interrumpeerde Mr. Mendels. Na verder getuigenverhoor nam Mr. Couvée requisitoir. Hij zag er niets vreemds in dat plotseling getuigen het voor een verd. opnemen na de behandeling van diens zaak. In zijn loop haan heeft spr. meer ondervonden dat perso nen uit een bepaalde streek optreden zooals hier gebeurd is. Als ze echter wegens meineed worden vervolgd, zeiden ze liever de waarheid. De juistheid der behandeling voor Rechtbank en Hof staat voor spr. vast. Aan de feiten is niets veranderd, v. A. is volgens spr. de schul dige. Nu de staking geëindigd en de rust her steld is, moet het ook met deze strafzaak eens uit zijn. Spr. za.l daarom geen vervolging in stellen wegens meineed. Hij eischte ten slotte dat het arrest tegen verd. zal worden gehand haafd. De verdediger Mr. Mendels zei het treurig te vinden, dat getuigen a charge altijd geloofd worden en dat getuigen h décharge niet mee tellen. Die komen van de zijde" der verdedi ging, wordt dan maar gezegd en daarom be danken advocaten van standing er vaak voor de praktijken van het strafrecht waar te nemen. Dat v. Utrecht zich als de schuldige heeft aangemeld heeft de adv. gen. in zijn requisitoir niet gememoreerd. De toeschouwers hebben niet alles duidelijk kunnen waarne men, daar 't een kluwen was van wel 60 a 80 menschen. Een vergissing in de persoon van den dader is dus verklaarbaar. Het is niets vreemds, dat de getuigen a décharge zoo lang mogelijk blij ven zwijgen, de justitie moet het maar uit zoeken. Zoolang verdachte nog niet in de ge vangenis zat, was er geen haast en door te zwijgen konden ze een kameraad redden. Plei ter acht de getuigen 5 décharge betrouwbaar, eerder is hij overtuigd, dat door de getuigen charge meineeden zijn gepleegd. De verklaring van getuige van Rijen acht hij zeer lichtvaar dig jammer is, dat onB systeem van onder zoek in srafzaken niet deugt. Veel juister was het, als het onderzoek direct ging voor O. M. en verdediging. De instructie voor de zittende magistraten acht hij niet de juiste. Het getui genverhoor nagaande betoogde pleiter, dat de lange smalle slanke man, die geslagen heeft evengoed van Utrecht kan zijn als van A. Ge tuige Cohen heeft voor de politie anders ver klaard, dan voor den strafrechter, toch werd hij niet vervolgd wegens meineed. Spr. ver trouwt dat het Hof zal willen overwegen, dat hier alles zeer dubieus is. Hij is overtuigd, dat het vonnis niet gehandhaafd kan worden en verzoekt vrijspraak. Uitspraak 19 October. Het comité van twaalf bijeen. Dezer dagen kwam te Amsterdam bijeen het Comité van twaalf, gevormd uit de zes Centra les van Overheidspersoneel, vertegenwoordigd in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg bij het Rijk. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de gezamenlijk te nemen maatregelen tegen de door de Regeering voorgenomen korting op de loonen en salarissen van Rijkspersoneel en on derwijzers. De vergadering benoemde uit haar midden 'n klein werk-comité, dat de uitvoering der ver schillende maatregelen zal voorbereiden. O.a. zal een vlugschrift worden verspreid en zullen verschillende perspublicaties plaats hebben. Daarnevens zal namens de Centrales een uit voerig adres aan de Tweede Kamer worden ge zonden vóór deze met de openbare behandeling van de Staaxsbegrooting een aanvang zal ma ken. Het ligt in de bedoeling, in dit adres voor al op te komen tegen het eenzijdig opleggen door de Regeering van een „offer" aan Rijks personeel en onderwijzers en te doen uitko men, dat offers in verband r-.et de crisisom standigheden niet aan een bepaalde groep in de maatschappij, maar aan de geheel© burgerij, ieder naar draagkracht, dienen te worden op gelegd. DÏEFSTAL DOOR EEN POLITIE-AGENT. Op de afdeeliing Openbare Werken van het Stadhuis te Haarlem werd een dezer dagen uit d| brandkast een bedrag van 125 gesto len. De dader had de kast geopend met een sleuteltje, dat in de kamer aanwezig was. Gisterenmiddag is als verdacht van dezen diefstal gearresteerd een agent van politie der gemeente Haarlem. of de deelname aan wedstrijden, of bi) lucht- vaarttoehten, of bi) baden, zwemmen of bi) het rijden met een automobiel, motorrijwiel of ge woon rijwiel; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, of door vechten en aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of ln buitenlandscben oorlog of binnenlandsche beroerten; h. Indien de verzekerde op het oogenblik dat nem het ongeval trof in staat van dronken schap verkeerda De abonné ls echter wel verzekerd tegen ge vallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat Indien een abonné In een staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal geraken, of zich bulten Europa mocht begeven (behalve Indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europee- sche haven reist ln een schip met vast dek ln tijd van vrede) of Indien hij zich ln krijgsdienst te land of te water begeeft, en evenzeer indien het verschuldigde abonnementsgeld over den tijdens het ongeval loopenden termtin, aan dengene die met de ontvangst is belast, bij eerste aanbieding der kwitantie niet werd voldaan of deze courant ophoudt te verschtfnen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens zoodra de Directie de verzekering opzegt, óf de voorwaar den wijzigt, óf haar voornemen om niet langer te verzekeren óf op dezelfde wijze te verzekeren, door publicatie tn hare courant kenbaar maakt: dit heeft echter geen Invloed op uitkeerlngen tengevolge van een ongeval dat dan reeds heef» plaats gehad. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitge sloten allen die zich met de bereiding, het ver werken of vervoeren van of proefnemingen met buskruit, schietkatoen. nitroglycerine, dyna miet, naphta, acetyleengas, of andere Ucht-ont- plofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig hou den, of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwer kers, acrobaten, clrcusrljders en dergelUken. Zeevlsschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst zijn ln de verzekering begrepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin ken tengevolge hebben, zijn uitgesloten. Indien de gevolgen vaD een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verze kerde verkeerde op het oogenblik van bet on geval plaats had, vergroot worden, wordt even tueel geen boogere schadeloosstelling betaald dan die, welke volgens het oordeel van eep door de directie aan te wijzen geneeskundige moeten zijn uitgekeerd aan een normaal per soon, door betseUde ongeluk getroffen, Bloembollenhandelaren voor het Amsterdamsch Gerechtshof. DE SNORKENDE ADVERTENTIE Voor het Amsterdamsehe Gerechtshof ston den in hooger beroep terecht de 24-jarige P. K. en de 27-jarige P. v. L., bloem bol lemhande- laren, verdacht van oneerlijke concurrentie. De beide bloembollenhamdelaren hadden zich geassocieerd met James Stasse, wiens naam veel overeenkomst heeft met dien van den di recteur van den reeds jaren bestaanden bloembollenhandel L. Stassen Jr., te HMlegom. K. en van L. plaatsten een brallende adver tentie in een Duitsch landbouwweekblad, waarin zij zich de firma James Stasis© noem den en den indruk wekiten, dat de firma reeds jaren handel dreef in bloembollen en zich een vasten kring van klanten zou hebben verwor ven, terwijl pas enkele weken onder dien naam handel werd gedreven. Zij zouden geweten heb ben, aldus de dagvaarding, dat er in Hillegom reeds jaren een alom bekende firma bestond onder den naam L. Stassen Jr. Door de han delingen van de verdachten zou er nadeel kun nen ontstaan voor die firma en andere con currenten. De rechtbank te Haarlem had beide verdach ten van het tenlasite gelegde vrijgesproken. Het O. M. had hooger beroep aangeteekend. Volgens een hoofdagent van politie waren over verd. K. klachten gekomen wegens slechte levering. De verdachte K. gebruikt volgens get. nu zijn eigen naam om onder te handelen, verd. v. L. is tegenwoordig in dienst bij een andere firma. Get. J. Stasse, bloemistknecht, die zijn naam aan de firma had geschonken, verklaarde, dat hij voor het afstaan van zijn naam een derde van de winst zou krijgen. Van den handel zelf wist get. niets af; buiten get. om was de ad vertentie in het Duitsche blad geplaatst, hij had trouwens nooit zijn goedkeuring aan een advertentie gehecht. Toen get. merkte, wat er met zijn naam werd gedaan, had hij een einde aan het „compagnonschap" gemaakt. Get. was reeds eerder met iemand ln zee gegaan, doch hij was later door K. en v. L. overgenomen. De procureur-generaal mr. Bauduin wees er op, dat in dezen tijd vele advertenties ietwat snorkend en. onwaar zijn. Inhoud van de adver tentie en gebruik maken van den naam Stasse achtte spr. niet juist. Spr. noemde dit echter geen geval van oneerlijke concurrentie, hij re- qruireeTde bevestiging van het vrijsprekend vonnis van de Haarlemsche rechtbank. De verdediger mr. H. O. Drilsma pleitte vrij spraak. Arrest 20 October. Vervolgens stond S., die zijn naam had ge leend, eveneens wegens oneerlijke concurren tie terecht. De Haarlemsche Rechtbank had ook hem vrijgesproken, waarvan het O. M. in beroep kwam. De procureur-generaal eischte ook tegen S. 'bevestiging van het Haarlemsche vonnis (vrijspraak). Arrest 20 October. AANRIJDING ONDER OVERSCHIE. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank, waar genomen door mr. P. J. Blok, persisteerde gisteren bij den efeoh van twee maanden ge vangenisstraf, reeds eerder gesteld tegen den autohandelaar te 'e-Hage die als bestuurder van een auto op 24 November 1930 des morgens te half acht op den Rotterdamschenweg onder Overschie een hem tegemoeitkomenden motor rijder zou hebben aangereden. waardoor deze kwam te vallen en hem het linkerbeen boven de linkerknie moest worden geamputeerd. Mr. D. van den Oever voor verd. pleitend, trok de schuld van verd. in twijfel. Zijn cliënt staat bekend als een kalme rijder; de getrof fene daarentegen heeft de reputatie een wilde rijder te zijn. Spr. drong aan op vrijspraak. De rechtbank zal op 20 Oct. a.s. uitspraak doen. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld P. J. J. M. L., wegens schaking van een minderjarig meisje. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, concludeerde tot verwerping van het door L. tegen dit arrest Ingestelde cassatie beroep. Arrest 12 October. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde Lüdende ia aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. ARTIKEL 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt. moeten in alle gevallen alle bijzonder heden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Het Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieu we Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hol lander" EN INDIEN ZOODANIGE KENNISGE VING NIET BINNEN DRIEMAAL 24 UUR NA HET ONGELUK IS GESCHIED DAN ZULLEN GEEN GELDEN OP DE VERZEKERING BETAALD WORDEN. Op het couvert duidelijk te vermelden: ..Aangifte van een ongeval". Indien de getroffene zeevarende ls, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van bet ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk moet de hulp van een bevoegd geneeskundige wor den Ingeroepen, en de verzekerde ls gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafge broken op te volgen, totdat het volkomen her 9teld ls. In ieder geval moet een geneesheer toege staan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze ge- elscht kan worden en de directie heeft even eens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als zt1 noodig acht En elk bewijs hetwelk de Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een elsch werd Ingesteld, zal haar zoo spoedig mo gelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd. worden gegeven. Ingeval van eenlg ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van „Het Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant" „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" schriftelijk worden kennis gege ven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der ln dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op ultkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van bet nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer Ingevulde aanvrage-formuller tot ultkeering en Ingeval nut over LU den, van dn doodakte, Een café, een winkel en een schuur een prooi der vlammen. 'Gisterenmiddag te ongeveer 2 uur ontdekte de dochter van de familie v. Isselt ondier Le pelstraat, dat in de schuur, welke achter het café „de Vossejacht" is gelegen, brand was ont staan. Ofschoon men nog trachtte in allerijl eenige varkens te redden, kon men slechts één dier er levend uithalen. Het vuur deelde zich mede aan het café, dat ook spoedig in lichte laaie stond. Men kon nog het biljart en eea kleinen voorraad bier en limonade naar buiten brengen. Toen de brandweer van Halsteren met de auto-spuit ter plaatse kwam, werd getracht den naast het café gelegen winkel te behouden. Wegens gebrek aan water gelukte dit niet en om 3 uur sloegen de vlammen uit den winkel omhoog. Alles brandde tot den grond toe af. De oor zaak van den brand is onbekend en de schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. DOODELIJK MOTORONGELUK. Tegen den lijnwerker H. D. te Heerlen die met zijn motorrijwiel L. D. overreed, die op slag gedood werd, werd wegens het veroorza ken van dood door schuld door den Adv. Gen- bij het Bossche Gerechtshof I maand hechtenis geëisoht en ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. In de van Beuniingenstraat bij de van Hall straat te A'dam werd een 21-jairige wiel- rijdster wonende in de van Hogendorpstraat door een onbekenden wielrijder aangereden. Om niet te vallen greep het meisje zich vast aan een grooten vrachtauto met het gevolg, dat ze werd weggeslingerd. Met een groote hoofdwon de is zij opgenomen. Kort dparna trad de dood in. Het lijk is naar het Wilkelmimgasthuis ge bracht Onder Gilze Rijen, op den rijksweg eliptedooir de gladheid de nieuwe auto van een te Brussel wonende Hollandfiche familie. De wagen kwam eerst in de bermsloot terecht en daarna tegen een boom. Van voren werd hij totaal vernield. De bestuurder kreeg een hoofdwonde, een in zittende dame twee ernstige snijwonden in den hals. Na verleende eerste geneeskundige hulp is zij naar het gasthuis te Tilburg vervoerd. Tijdens het ongeval passeerde nog een auto uit Tilburg; ook deze slipte, botste tegen een boom op en liep flinke beschadigingen op. Even later kwam een derde auto uit de richting Breda; deze slipt© vlak bij den tweeden auto en kwam in de sloot terecht. Persoonlijke onge. lukken kwamen hij laatstgenoemde gevallen niet voor. Het 7-jarig zoontje van M. Jon-ker te "ÏVog- num werd toen het onverwacht het erf kwam afloopen door een luxe auto aangereden en dusdanig verwond, dat het spoedig aan de ge- volgen overleed. Den bestuurder treft geen schuld. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Te Zui'd-Scbairwoai'de passeerden een wagen en een auto elkander op den Waarddijk. Ach. ter den wagen liep het 4-jarig zoontje van den heer J. G. Juist toen de voertuigen elkaar passeerden liep het jongetje van achter den wagen en werd door den auto aangereden, Hevig bloedend werd het kind opgenomen. Eenige uren later is het aan de gevolgen overleden. In het St. Ignatlus-ziekenhuis te Breda ia gistermorgen overleden de 37-jardg© fi. stal. baas bij van Gend en Loos, die Zaterdagmid dag door een Belgischen vrachtauto werd aan gereden en ernstig gewond. De man laat een weduwe met drie kinderen achter. POGING TOT DOODSLAG. Door de rechtbank te Arnhem werd veroor deeld de 35-jarige J. de Z„ los werkman te Nijmegen, wegens een aanslag op zekeren M. te Nijmegen in de Jorisstraat, aldaar, op wlen hij, zonder te treffen, vijf revolverschoten loste, (poging tot doodslag) tot drie jaar ge- vaingenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was vtjf jaar. kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overge legde stukken blijven bet eigendom der Directie, De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeerlng aan vraagt Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Het Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid Hollander" slechte na ontvangst van eene door den rechthebbende geteekende qultantie. Van geen som, die verschuldigd ls zal Interest betaald worden, ook niet ln gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het ls toegestaan geworden, ls ingevorderd. ARTIKEL 7. Alle geschillen uit de verzekerlngsvoorwaar den voortvloeiende, zullen beslist worden door een onpartijdig, en bi) gemeen overleg aan te wuzen scheidsman, dan wel door drie scheids lieden waarvan door elk der partijen een aan te wijzen, welke twee scheidslieden gezamenlijk derden tot hun voorzitter kiezen. Bil weigering of bij gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming der scheids lieden door den bevoegden rechter te Rotterdam. Beide partijen zullen ln handen van den scheids man of van den voorzitter der scheidslieden, een bedrag van f 100, resp. f 200 storten, om daar uit de kosten van de procedure te kunnen vol doen. Partijen zijn aan de uitspraak van den scheids man of dér scheidslieden onderworpen als een uitspraak ln het hoogste ressort De kosten worden geheel gedragen door da partij die ln het ongelijk wordt gesteld. ARTIKEL 8. Het ontvangbewijs van den verzekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal ln leder geval volledige kwijting tengevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der Identiteit van den verzekerde moet deze bij elke veran- delng van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spoe digste opgave doen voor het aanbrengen van wijzigingen ln de registers van „Het Nieuw* Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant" „Nieuw* Schiedamsche Courant" of Nieuwe Zuid-Hol» lander,"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6