DE MOBILISATIE-SLACHTOFFERS IN DE TWEEDE KAMER. GEMASKERDE BANDIETEN OVERVALLEN EEN BANK. WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 de brand in het nederl. PAVILJOEN TE VINCENNES. de fostvluchten naar indie INSTALLATIES EN interpella TIES. CHICAGO-METHODEN AMSTERDAM. IN Terwijl het personeel met revolvers wordt in bedwang gehouden, doet een der schurken een greep in de brandkast. GEEN MISBRUIK MAKEN VAN DEN NOOD DE ROOVERS PER AUTO ONTKOMEN CANISIUS-FEDERATIE. OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP. DE CRISIS IN WEST-FRIESLAND. UIT DE METAAL-INDUSTRIE. Het dreigend conflict bij Nering Bögel te Deventer. OVEREENSTEMMING VERKREGEN. UNILEVER. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Verhitting door overbelasting van het geheele electrisch net de oorzaak EEN NIET GEPUBLICEERD RAPPORT Men schrijft aan het „Handelsblad": In sommige bladen óók in Nederland is een protest gepubliceerd in verband met den brand in het Nederlandseh paviljoen in Juni j.l.; een protest dat niet uitging van het Nederlandsehe of Indische comité, doch van de heeren P. de Rod de la Faille, C. C. Krieger, prof. N. J. Krom, Th. B. Lelyveld, J. W. van Nouhuys, H. F. E. Visser en prof. dr. J. Ph. Vogel. In dat protest trof mij één zinenede en wel deze: een protest tegen het feit dat geen onderzoek heeft plaats gehad door niet bij de zaak betrokken personen naar de om standigheden waaronder de ramp te Vimceones heeft plaats gehad"enz. Maar een dergelijk onderzoek heeft ioei plaats gehad en het heeft mij steeds verwon derd, dat npoit een der bladen daarvan mel ding maakte! Er bestaat een rapport ter zake dat berust o.a. bi) den hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, doch niet bij het Nederland sehe comité. Het uitvoerend comité in Nederland kent dus officieel den inhoud van dit rapport niet. Dit kan ik u mededeelen: van eenige kwaad willigheid van de zijde van communisten of ontslagen arbeiders ia geen sprake. De oor eaak der catastrophe was wel degelijk een zusje van kortsluiting: oververhitting van het geheele net, door overbelastingZeker is hier, naar men mij verzekerde en naar in het rap port zou zijn vastgelegd, sprake van noncha lance der met den aanleg van de electnsche installatie belaste ingenieurs. Mij is dan ook bekend, dat de eisch werd gesteld dat het electrisch net van het tweede gebouw zou worden nagezien door een onpar tijdig ingenieur, die vrij stond van de advi- seerende Ingenieurs van het co™lté èn van de firma die de electrische installatie zoowel in het eerste als in het tweede Nederlandsehe paviljoen aanlegde. I* weet echter niet of dit onpartijdige onderzoek inderdaad heeft plaats gehad. In deze questie treft m.i. den heer Moojen, den gedelegeerde van het Nederlandsehe comité te Vincennes, geen schuld. Hij moest uit den aard der zaak vertrouwen op den ingenieur, die als zijn adviseur optrad. de ROUTE OVER EUROPA GEWIJZIGD. SchipholM arseilleRomeAthene van 29 October af. Naar het „Handelsblad" verneemt, ligt het In de bedoeling der K. L. M.-directie met in gang van 29 October a.s. de route van den Indië-vliegdienst boven Europa radicaal te wij zigen. In plaat3 via NeurenbergBoedapest en Belgrado naar Athene te vliegen, zooals nu geschiedt, zal men in 't vervolg over Marseille Rome en Brindisi Athene bereiken. De nieuwe route is ongeveer 500 k.m. langer dan de bestaande. De reden van deze koers wijziging is, dat op de MarseilleRome route tijdens de wintermaanden aanmerkelijk beter weer te verwachten is dan boven Centraal Europa, dat wekenlang „dicht" kan zitten. Zooals men weet, is bet den vorigen winter meer dan eens voorgekomen, dat de Indie vliegers in Boedapest, Praag of Neurenberg bleven steken, waarna de post per trein naar Amsterdam werd doorgestuurd. De K. L. M. heeft niet gerust voor zij ook voor deze moeilijkheid een oplossing had, welke gevonden werd in het omleggen der route over Marseille en Rome. Na Marseille begint de zonnige Riviera met bet Middel iandsche zee-klimaat, waar veel minder kans Is op langdurige mist-periodes dan in den Balkan of Midden-Europa. Van Amsterdam wordt direct naar Marseille gevlogen, waar bet vliegveld Marignane voor vale K. L. M. lang geen onbekend terrein is. Na Marseille gaat het vrijwel recht over de Middellandsche Zee naar Rome. Dit lijkt heel wat, doch men moet daarbij bedenken, dat de eilanden Oorsia en Elba in den koers liggen, zoodat niet het geheele traject over zee ge vlogen wordt De betrouwbare driemotorige Fokkers kunnen ingeval van motorstoring im mers op twee motoren het meest nabijzijnde land bereiken. Van Rome gaat het dan via Brindisi naar Athene, van waar de bestaande route weer gevolgd wordt. In de afgeloopen maanden werden door des kundigen van de K. L. M. de vliegvelden van het nieuwe traject bezocht en met de betref fende regeeringen onderhandeld. De Italiaan- sche regeering heeft, evenals de Fransche, haar volle medewerking toegezegd, zoodat ter plaatse op elke gewenschte hulp gerekend kan worden. MINISTER RüYB DE BEERENBROüCK ontving namens de rogeering de journalisten in de Ridderzaal, na de opening van het eere-gereohtshof voor journalisitllek Hoe men vroeger bouwde! Een balken- constructie in het oude Pesthuis te Am sterdam, dat gedeeltelijk wordt li afgebroken, Een opgeblazen gevalletje DE ERNSTIGE TOESTAND VAN T OOGENBLIK Typisch genoeg heeft Mgr. Nolens na zijn dood nog aanleiding gegeven om even te denken aan het principieele verschil, dat katholieken en sociaal-democraten in levensbeschouwing scheidt. Gisterenmiddag toch werd de opvolger van den overleden leider de Limburgsche heer Maenen, die een sympathieke verschij ning is en de Leeuw droeg als Kamerlid geïnstalleerd tegelijk met den gewezen Rot terdamschen wethouder den heer J. ter Laan wien, zooals dit in de socialistische pers heei huishoudelijk werd uitgedrukt, „het Kamer lidmaatschap beter ligt". Beide heeren werden tegelijk binnengeleid, maar terwijl de socia list de belofte en de verklaring aflegde, nain de katholieke volksvertegenwoordiger God tot getuige. De Voorzitter, correct in alles, liet de eedsformule vooraf gaan, hoewel de socia list als oudste het eerst de belofte aflegde. Vermoedelijk zal het grootste deel der Kamer meer fiducie hebben in den energieke-n Llm burgscben Gedeputeerde dan in den ex-wet houder, die 't er in de havenstad nu juist niet schitterend heeft afgebracht en wiens somber geluid in vroegere dagen ons altijd een rilling door de leden joeg. Misschien ech ter heeft de heer ter Laan, door bittere erva ring wijzer geworden, ook matiging in eigen eisohen geleerd. Al is 't mogelijk, dat zijn goede hart hem weer van de wijs zal brengen. Dit laatste is dan misschien de schuld van s heeren ter Laan's broeder, den burgemees ter van Zaandam, die gistermiddag zoo uit bundig georeerd heeft, dat wij ons afvragen of zulk optreden ook maar een flauw inzicht verraadt in den toestand, waarin wij momen teel verkeeren. Aan de orde was namelijk de wettelijke rege ling inzake het verleenen van geldelijke uit- keeringen aan de mobilisatie-slachtoffers. Eén wetsontwerp is van materieelen aard en brengt het princiep (indien men hier althans dit groots woord mag gebruiken) volgens welke de uitkeeringen zullen geschieden. Het andere 716 oo?t™erp 13 foriMeel en vraagt de gelden 200.000) noodig voor de verhooging deT uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie-slacht- o ers, die nu op 400.000 zuilen kunnen reke nen. Onder de mobilisatie-slachtoffers, wier uit keeringen per algemeenen maatregel van be stuur geregeld zullen worden met inachtne ming van hun momenteelen welstand, vallen: le zij, die in het tijdvak van 1 Aug. '14 tot 1 Jan. '20 in dienst zijn geweest en dte vóór 1 Januari 25 zijn ontslagen wegens ziels- of lichaamsgebreken, welke niet zijn ontstaan door eigen moedwillige handelingen of onge regeld gedrag, 2e de weduwen of weëzën bene den den leeftyd van 21 jaar van hen, die in het aangegeven tijdvak in dienst zijn overle den. Het overlijden, mag weer niet het gevolg zijn van eigen toedoen of ongeregeld gedrag. Bovendien vallen zij, die vóór 1 Jan. '25 zijn afgekeurd, maar zioh tot dusver niet om hulp hebben aangemeld, niet onder de wet. Dit laatste is gedaan om alleen hen te steunen, die duidelijk het kenmerk als mobilisatie- slachtoffer dragen. He nieuwe ontworpen regeling, welke een lange voorgeschiedenis heeft, zou de wet van 13 Mei 1927, waarover zoo lang geklaagd 13 en waartegen zelfs speciale organisaties wer den opgericht, moeten vervangen. Deze rege ling wijkt ver af van die, welke blijkbaar werd voorgesteld in een rapport waarover heel wat te doen is geweest en dat weer zijn oorsprong dankt aan de commissie-Aal'berse, benoemd door oud-Minister Lambooy op 17 Jamuarl 1929- Het op 5 Maart 1930 ingediende rapport is niet gepubliceerd, doch uitsluitend ter kennisneming voor de leden op de griffie neergelegd. De heer Ketelaar drong aan op publicatie van het rapport en hij diende zelfs een motie in om de behandeling van het wetsontwerp te schorsen en eerst de bedoelde publicatie af te wachten. Om deze motie werd een strijd ge streden alsof het lot der mobilisatie-slachtoffers er van afhing. (Een heer, die op de gereser veerde tribune had plaats- genomen, meende dat ook inderdaad. Het bleek de voorzitter van den Bond van Mobilisatie-invaliden te zijn en toen begrepen we ook de smachtende blikken, welke de heer ter Laan telkens naar boven wierp). Een kleine twintig sprekers voerden het woord over de motie, welke vrij vinnig door den heer Ketelaar verdedigd, maar op formeelen grond door Majoor Schaepman en staatsrechtelijk door Minister Deckers bestre den werd. De vrijz.-dem. veteraan bracht er de rechten van de Kamer bij te pas en bezwoer de jongeren toch voor die rechten te waken. Maar terecht maakte de heer Suring de onder scheiding tussohen publicatie en bespreking van het rapport, terwijl de Oude mr. Heems kerk den jongeren beter dienst bewees dan Ketelaar, toen hij fijntjes liet doorschemeren, dat men toch wel heelemaal vrij over den inhoud van het rapport spreken kon zonder dit te noemen. Dat de heer ter Laan indien wij hem goedverstaan hebben deze aan duiding als „min" geliefde te kwalificeeren, leek ons behalve onbeschaafd ook minder juist. Want de Regeering zelf klapt in haar Memorie van Antwoord immers ook uit dit rapport, als zü verklaart, dat de daarin aangegeven voor stellen ruim twee en een half millioen gulden per jaar méér van de schatkist zouden vorde ren dan tot dusver aan de z.g. mobilisatie- slachtoffers ten koste werd gelegd. Aan zulk een uitgave kan zij nu zeker niet denken en in verband daarmee verklaarde zij openhartig „op een gedaohtenwisseling met de Kamer om trent hetgeen in bedoeld rapport is behandeld, ook geen prijs te stellen". Op zich genomen, klinken deze woorden nu inderdaad niet vriendelijk en toeschietelijk, maar in den contekst gelezen, verdienen zij niet het geweldig misbaar, dat de radicale linkerzijde er over maakte. Deze stelde het, bij monde van de heeren Ketelaar en ter Laan, voor alsof de Regeering aan de rechten der Kamer kwam, terwijl de Regeering, al drukte zij zich dan misschien ook wat ongelukkig uit, heeft willen zeggen nademaal mijn voor ste! op een heel andere financieele basis is opgetrokken dan die, welke het rapport aan geeft, spreek ik over 't laatste liever niet. De linkerzijde scheen er geen bezwaar tegen te hebben de slaohtoffers te laten wachten, maar de motie-Ketelaar werd in een stemming van zuiver rechts tegen links (38—50) ver worpen. Het opgeblazen gevalletje leert, dat velen ln de Kamer blijkbaar nog niet inzien, dat de algemeene toestand momenteel te ernstig is om den tijd te verdoen aan dergelijke hakke- vitterij. We proefden in de linksche manoeuvre ook een zijdelingschen aanval op Minister .«eckers, die nu eenmaal een doorn in 't oog is van vele eenzijdige ontwapenaars en wien men zelfs het recht scheen te willen ontnemen een rapp -t al of niet te publiceeren. Alk respect voor de warmte, waarmee de heer Kete laar de rechten der Kamer verdedigt, maar de gezonde democratie vordert ook, dat' men aan geen regeeringsrechten raakt. Over het wetsontwerp is daarna het woord gevoerd door de heeren ter Laan, Duymaer van Twist, Tilanus en Schaepman. Voor den sociaal-democraat deugde er niets van het heele regeeringsvoorstel. Als hij 't had moeten doen.„Gij hebt nooit een rechtsgrond ge construeerd", repliceerde de a.r. generaal en de c.h. afgevaardigde meende, dat ook een wetsontwerp-ter Laan niet alle grieven van slachtoffers zou kunnen wegnemen. Deze grie ven komen eigenlijk vooral voort uit de vaag heid, waarmee de „slachtoffers" worden om schreven: Deze vaagheid is een vitiurn origi- nis van de heele regeling en zij is ook niet weggenomen uit de nieuwe wet. Integendeel, juist het feit, dat de wet nu eigenlijk nog niet precies aanduidt wie wel en wie niet recht op uitkeering zullen hebben, was de zwakke piek waartegen de critiek van de heeren Schaep man en Tilanus gericht was Zij willen in de wet een causaal verband gelegd zien tusschen mobilisatie en ongesteldheid en ook den graad van de invaliditeit zien vastgesteld. Het eer ste zou dan de rechtsgrond moeten zijn voor de uitkeering. Hoe de Minister daarover denkt, moet nog blijken. Ook over de becijfering van de kosten, welke door de heeren Schaepman en Tilanus werd geleverd. De c.h. afgevaardigde rekende net zoo lang tot hij aan het jaarlijksehe cij fer van een millioen kwam maar zoo'n vaart zal het wel niet Ioopen. Van één interpellatie is de Kamer bevrijd: de voorzitter meende terecht, dat ir. v. d. Waerden ook bij de begrooting van het Zui- derzeefonds over de plannen der regeering in zake het beheer van den Wieringermeerpolder en de uitgifte van de Zuiderzeegronden kan spreken. De soc.-dem. afgevaardigde bleek 't daarmee bij nader inzien eens te zijn. Als nu ook de heer Wijnkoop bij de begrooting van Koloniën een half uur zijn gedachten laat gaan over de Fransche bezoeken in de Oost, is er alweer tijd gewonnen voor besprekingen van urgenter aard dan een speciale communisti sche interpellatie over de NederlandsehFran sche verhoudingen. Een buitengewoon brutale bankoverval is gisterenmiddag in Amsterdam gepleegd. De Ohieago-manieren schijnen helaas ook in Am sterdam door te dringen. Eenige dagen gele den was het een autodief en vervalsoher, die door de politie na veel zoeken gearresteerd werd, eergisteren was heit een chauffeur, die een vróuw neerschoot en daarna zijn revolver tegen den slaap zette, gisteren werd deze reeks gevolgd door een bankoverval In optima forma. De tot nog toe onbekende daders van dezen aanslag, hadden de kas van de Bankassoclatie op den hoek van den Koninginneweg en den Amstelveenschenweg tot doelwit gekozen. Het geheele drama heeft zioh in een vliegensvlug tempo afgespeeld en gebruik makend van de verbijstering, die hun ongehoord brutaal op treden teweegbracht, hebben de daders kans gezien bun slag te slaan en zich uit de voeten te maken. Omstreeks vier uur drongen drie mannetn het gebouw van de bank binnen. Zij waren ge maskerd en met behulp van de revolvers, die zij dreigend op de leden van het personeel gericht hielden, wisten zij zich een weg te banen tot in de kantoorlocaliteiten zelf. Onder bedreiging eischten zij, dat men hun de brandkast zou aanwijzen en in zijn verbou wereerdheid vertelde de kassier aan de ban. dieten, dat de brandkast zioh in het aangren zende vertrek bevond. Een van de sohurken begaf zioh daarheen, teneinde den inhoud van de brandkast te in specteeren en "foor zoover doenlijk mede te nemen. Ongewoon alarm De boeven zouden in hun opzet zeker vol ledig geslaagd zijn, wanneer een van de bank. employé's niet op de gelukkige gedachte was gekomen een asobbak te grijpen en dit voor. werp door de ruiten te slingeren. De aschbak vloog door het venster de straat over en de ruiten vielen rinkelend in scherven. Door dit ongewoon alarm werd natuurlijk de aandacht van het publiek getrokken en enkele voorbij, gangers besloten een onderzoek in te stellen in het bankgebouw. Daar overvielen zij de drie gemaskerden, die op een dergelijke verrassing niet in 't minst hadden gerekend. Er ontstond een vechtpartij waarbij men er echter niet in slaagde de twee gewapende indringers, die de wacht hielden totdat hun collega ia het aan grenzende vertrek de brandkast geleegd zou hebben, te overweldigen. ZIJ wisten zich los te rukken en snelden de straat op. Daar stond een auto, waarmede zij ijlings wegreden. Po- gingen om hen nog te achterhalen, mochten niet baten. Inmiddels was ook de derde boef ln een hevig gevecht geraakt met bet bankpersoneel. De angst verdubbelde echter zijn kracht en ook hij slaagde er in te ontkomen. Met hem verdween een bedrag van ongeveer duizend gulden, dat hij reeds uit de brandkast had genomen. Algemeene vergadering Onmiddellijk werd de politie van het bureau Overtoom van het gebeurde in kennis gesteld. Spoedig daarop arriveerden in een auto de commissaris van bureau Overtoom, de heer D. Dijkstra en inspecteur L. M. v. Pinksteren, vergezeld van een aantal rechercheurs. De toedracht van den overval. Nader geeft men ons de volgende lezing van het voorgevallene. Er hield tegen half vijf een luxe-auto voor bet gebouw stil, waarin, volgens ooggetuigen zich vijf personen bevonden. Drie ervan stap ten uit om het kantoor binnen te treden. In de portiek, waarin het schemerdonker was ,iin tegenstelling met de hall, waar het licht volop scheen, zouden de drie mannen zich met maskers onherkenbaar hebben ge maakt. Met revolvers in de band drongen zij het kantoor binnen en onder bedreigingen eischten zij van den geschrokken kassier, dat hij hun zijn geld zou afgeven. Begrijpelijker wijze ontstond aan de bureaux een ware paniek. In zijn radeloosheid zei de kassier tegen een der bandieten, dat de brand kast in een naastliggend vertrek stond. De roe ver snelde op de kast, die geopend was toe en deed een greep ln een geldtrommel, waarin zich hoofdzakelijk Zwitsersche, Belgische en Fransche bankbiljetten bevonden. De twee an dere mannen zorgden er intusscben voor, dat bet personeel dit alles zonder meer moest aan. zien. De directeur van bet bijkantoor die in zijn privé-vertrek zat, greep een asobbak van zijn bureau en wierp dezen door een ruit aan den kant van den Amstelveenschen weg, ten einde de aandacht van het publiek te trekken. Hierdoor verschrikt, koos bet drietal indrin gers bet hazenpad. Een der bedienden vloog nog op den laat- sten man toe om hem te grijpen. Dit gelukte hem echter niet. Met den auto, die nog voor de deur stond en waarvan de motor al was aangezet, reden de mannen ijlings weg en wel lm de richting van den Koninginneweg. Onderzoek der politie. Een groote menschenmenigte stelde zich allengs voor het gebouw op. Van vele kanten kwam de politie, na het vertrek der bandie ten ijlings opgebeld, in eigen en in particu- liere auto's opdagen. Onmiddellijk werd de omgeving van het bankgebouw afgezet en vervolgens een onder zoek ingesteld. Het auto.nummer valsch Het autonummer, door een der voorbijgan gers onthouden, bleek valsch. Een onderzoek in het register wees uit, dat dit nummer be hoorde aan den wagen van iemand buiten Amsterdam, die met het geheele geval niets uitstaande kon hebben. Hoewel van geen der daders een signale ment is opgenomen kunnen worden, weet men wel, dat de overval door nog jeugdige perso nen is gepleegd. Het gestolen bedrag is betrekkelijk klein: slechts 200 gulden aan bankpapier Is meege nomen. Den heelen avond trof men voor het gebouw nog menschen aan, die het geval opgewonden bespraken, terwijl een politiepost de wacht hield. De wegen afgezet. Uit den Haag meldt men ons nog, dat daar gisterenavond aan de in- en uitgangen der gemeente politieposten waren uitgezet, ten einde te kunnen optreden indien de auto der bankroovers hierlangs zou komen. Hulp van de regeering gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Kortenhorst, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: Heeft de Minister ervan kennis genomen, dat in de tuinbouwstreek van West-Friesland sinds geruimen tijd een noodtoestand is inge treden tengevolge van de mislukking van den aardappeloogst en van het feit, dat de bloem kool tengevolge van handelspolitieke maat regelen in Duitschland voor het grootste deel onverkoopbaar is geworden? Is de Minister bereid om met den meesten spoed aan deze streek hulp te bieden; in de eerste plaats door te trachten het thans afge sloten afzetgebied in bet buitenland heropend te krijgen en in afwachting daarvan maatre gelen te nemen om te voorkomen, dat door den handel van den bestaan-den nood mis bruik wordt gemaakt? Schrijven van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel aan den ministerraad. Het hoofdbestuur der Nederlandsehe Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft naar aanleiding van de plannen betreffende den bruggenbouw over de groote rivieren, aan den Raad van Ministers een schrijven gericht, waar in verzocht wordt een zoo spoedig mogelijke totstandkoming van de verbinding van Zuid- Holland met Noord-Brabant en Zeeland te wil len bevorderen, door overbrugging van het Hcllandsch Diep. Ieder uitstel van het totstandkomen dezer verbinding doet het ten Zuiden van het Hol- iandsch Diep gelegen deel van ons land zich meer orienteeren op het buitenland. Het dicht bevolkte gebied langs de monding van de Maas en in het Westen van Holland heeft groote be hoefte aan een snellere en minder kostbare verbinding met Brabant. Het spoedig in uit voering nemen van een dergelijk groot werk zou de werkgelegenheid in ons land vergroo- ten, terwijl de tegenwoordige lage grond- stoffenprijzen en de lage rente eveneens een grond opleveren om met deze uitvoering binnen den kortst mogelijken tijd een aanvang te maken. Het hoofdbestuur is van oordeel dat door een bespoediging van den bruggenbouw over het Hollandseh Diep de bouw der verder voorziene bruggen geen aanzienlijke vertraging zal mo gen ondervinden. DE STAKING OP DE RIJKSWERKVER SCHAFFING IN DE WÏ.ITEMANS- LANDEN. Nader vernemen wij omtrent de staking op de Rijkswerkverschaffing in de Weitemanslan- óen, dat gister ook een 50-tal Enschedesche werkloozen bet werk neergelegd hebben Het aantal stakers is thans gestegen tot circa 170. Zooals men weet, betreft bet hier een lson- kwestie. LUCHTPOSTPAKKETTEN VOOR SPANJE. Met ingang van 15 October a.s. vervalt de gelegenheid tot verzending van luchtpostpak ketten naar Spanje met den luohtdieast Ge- nève-Marscille-Barcelona. Naar wij vernemen, is in de gisteren onder leiding van den Rijksbemiddelaar ir. H. A. van IJselsteyn in het departement van Arbeid ge houden conferentie van de partijen, betrekken bij het dreigend oonfiiot bij de ijzergieterij deT firma Nering Bögel te Deventer, overeenstem ming bereikt zoodat de staking niet zal door gaan. De verkregen overeenstemming komt hierop neer, dat de voorgenomen loonaftrek van 5 pet niet zal worden toegepast ten aanzien van de werklieden, die minder dan het normale aan tal uren per week werken. SALARISKORTING EN 45-SCHAAL. De Camsius-Federatie van R. K. Onderwij zersbonden heeft in het Hotel Noord-Brabant te 's Hertogenbosch vergaderd. Alvorens met de behandeling van de agen da dezer vergadering een aanvang te maken sprak de voorzitter enkele woorden van eer biedige hulde aan de nagedachtenis van Mgr. Nolens z.g. en noodigde de aanwezigen uit een hartelijk gebed te storten voor de ziele- rust van den grooten doode. Dit gebed werd door den Zeereerw. adviseur, rector P. Goorts voorgebeden, tarwijl de aanwezigen staande mede baden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer Wijnen vervolgens over de door de Regeering voorgenomen salariskorting. Spr. zei, dat wederom de salarissen der ambtenaren en ouderwijzers als sluitpost voor de begroo- ting gebruikt werden, dat daardoor wederom een aanslag werd gepleegd op het levenspeil van deze groepen, dat door vroegere kortingen en het wel beloofde doch grootendeels uitge bleven redres op een be laag niveau werd ge bracht. Een krachtige actie, aldus de voor. zi-tter, zal noodzakelijk zijn. Wij zijn geenszins blind voor de nooden onzer huidige samenle- ving en wij zullen gaarne, als het noodig is, ons evenredig deel offeren, als dit kan strek ken om betere toestanden te scheppen. Wij zijn echter geenszins overtuigd dat de voor- gestelde salariskorting ook maar iets zal bij dragen tot leniging van den nood en aller, minst meenen wij, dat hiermede gevraagd wordt ons evenredig deel. Integendeel wij zijn. ervan overtuigd, dat deze korting voor ons beteekent een extra-belasting en dat wij reeds jaren lang gedwongen zijn geweest veel meer dan ons evenredig deel bij te dragen. Wij hebben trouwens en het verleden stelt ons hierin in het gelijk, alle vertrouwen in de maatregelen van deze Regeering verloren. Het meest krachtig verweer is dan ook ge- boden Herinnerend, dat in bet program der katholieke Staatspartij punten voorkomen, die spreken van een verbetering der salaris sen en van de voortdurende zorg voor de belangen der groote gezinnen, deed spreker een beroep op de katholieke Kamerfractie, waarvan bij hoopte, dat deze het zich een plicht zou rekenen om de helpende hand te reiken en dat zij die maatregelen zal treffen, waardoor deze algemeen als onbillijk en on- noodig erkende salariskorting zal worden voorkomen. Herziening L. 0,-wet. Vervolgens besprak spr. de invoering van de 45-scbaal bij de a.s. herziening van de Wet op het L. O. Wanneer ergens dan dient zeker op dit punt rust voorgeschreven. Een buitenstaander beeft er geen begrip van wat dit beteekent en welke moeilijkheden en na- deelen voor het onderwijs ermede verbonden zijn. Het materiaal door de CanisiusfederaÜe ingezameld betreffende de werking van bet 48-stelsel geeft ons bet recht de uniforme leerlingenschaal een groot nadeel te noemen voor ons volksonderwijs, die als ze algemeen werd ingevoerd zoo'n storm zou verwekken, dat ze weer even spoedig zou verdwijnen. Spreker zette uiteen, dat door deze unifor me schaal speciaal de kleinere plaatsen en bet platteland getroffen worden. Met een warm applaus stemde de vergade ring met deze woorden in. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken werd een 20-tal ingekomen stukken behandeld. Naar aanleiding hiervan werd o.a. besloten deel te nemen aan een bijeenkomst van de Tucht-Unie te Amsterdam in de Kerstvacantle en tot het organlseeren van een gelijktijdige actie onder de leerlingen der Lagere en U.L.O.- scholen om de tuchteloosheid te bestrijden. De afgevaardigde naar deze bijeenkomst kreeg de opdracht er op te wijzen, dat de ouders in dezen groote schuld hebben door de veel te slappe en dikwijls onverstandige op voeding hunner kinderen. Bij de bespreking van de te voeren actie inzake de saiariskorting werd verwezen naar de vergadering van 20 September der Com missie van Samenwerking tusschen de St. Wil- lihrordus- en de Canlsiusfederatie, waarbij be sloten werd tot het houden van een congres van alle katholiek georganiseerde onderwijzers van Nederland, waarop tevens een 45-schaal zou worden besproken; tot het aanvragen van een onderhoud met de R. K. Kamerfractie, waaraan ook volgens besluit der vergadering van Zaterdag 10 October te 's Gravenhage van vertegenwoordigers van „St. Bonaveatura'*, „St. Bernardus" (Nijverheidsonderwijs), van de R. K. Onderwijzersfederaties, van de leeraren van Middelbaar Technische Scholen, vertegenwoordigers van genoemde organisaties zullen deelnemen, tot het zenden van adressen aan regeering en Kamerleden. Getracht zal worden dit congres te doen plaats hebben in de eerste helft van Novem ber. Bij de bespreking van de actie inzake her ziening L. O.-wet werd besloten zoo spoedig mogelijk het rapport, waarin de wenschen der Federatie in dezen waren neergelegd aan re geering en Kamers toe te zenden. Behandeld werd 'n voorstel van den K.O.B. Bisdom Den Bosch inzake het instituut der tijdelijke aanstellingen. Om de misbruiken in zake tijdelijke aanstellingen den kop in te drukken besloot de vergadering er zoo krach tig mogelijk naar te streven, dat in een vaca ture voor niet langer dan één jaar door aan stelling van tijdelijke leerkracht (en) mocht worden voorzien. Interim-dividend 1931 4 pCt. (onv.). Door den raad van bestuur van Unilever N.V. is besloten op de gewone aandeelen der ven nootschap een interim-dividend uit te keeren op basis van 40 (onv.) per aandeel ad 1000 nominaal, betaalbaar op 2 November a.s. VEREENIGDE NED. KLEERMAKERIJEN. Dividend 7'4 pCt. op de gewone aandeelen en 6-3 pCt. op de pref. aand. Naar wij vernemen zal aan de op 28 dezer te houden algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. Vereenigde Nederlandsehe Kleermakerijen te 's Gravenhage worden voor gesteld het dividend over het boekjaar 1930/31 vast te stellen op 7% (v. j. 8) pet. op de ge wone en op 6.3 (v. j. 6.4) pot. op de prefe rente aandeelen. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Konin- gin wederom een belangrijk bedrag beschik, baar gesteld aan den Nederlandschen Bond in Duitschland, ten behoeve van behoeftige Ne derlandsehe kinderen ln Duitschland. DE TENTOONSTELLING TE VINCENNES. Sluiting 15 November. Het uitvoerend-comité voor de Nederlandsehe deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs heeft telegrafisch be richt uit Parijs ontvangen, dat de definitieve sluiting van de tentoonstelling bepaald is op 15 November a.s. HET s.s. „WINSUM" AAN DEN GROND. Het Nederlandsehe s.s. „Winsum" is naar Lloyds ons seint, bij Aalesund aan den grond* wevaren. Assistentie is derwaarts vertrokken. Naar Lloyd's meldt, is het Nederl. s. Win sum zonder hulp vlotgekomen. Of en in hoe. verre het schip beschadigd is, is nog niet ba kend. De „Raaf" is gisteren te 5.30 uur uit Djaslf vertrokken, arriveerde om 13.12 uur te K» rachi, vertrok daaruit te 14.21 uur en arrival de om 17.57 uur te Jodhpur,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5