FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE DERDE DOM J. DE PUNIET O.S.B. WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 DE TUINBOUW IN OSS EN OMSTREKEN. ONZE R. K. UNIVERSITEIT. TWEEDE KAMERLID SEVERIJN. DE SCHILDERIJEN-DIEFSTAL TE MANNHEIM. DE HUURDERSSTAKINGEN. INTERNATIONALE FEDERATIE VAN JOURNALISTEN. INGEZONDEN. IN DEZE ZORGVOLLE OMSTANDIGHEDEN OPIUM-CONFERENTIE TE BANGKOK ..V MANIFEST TEGEN VERHOOGING DER INVOERRECHTEN. DE MOEILIJKE REGELS VAN 1 DEN WEG. j De viering van zijn 40-jarig professie-feest. Omtrent de viering van fret 40-jarig professie-feest van Dom J. de Puniet, abt van St. Paul te Oasterlhout, op Maandag' 12 Oct vernemen wij, dat het jubileum in allen een voud en slechts in zeer intiemen kring werd herdacht. De Hoogeeirw. feesteling heeft fret niet anders gewild en had er zelfs niet op gerekend dat het gerucht ervan zou door dringen buiten de kloosterlijke familie in strikten zin Toch bleek er al dadelijk belangstelling te bestaan bi) de vrienden der abdij. De Zeereerw. beeren pastoors van de parochiën te Ooster hout, religieuzen van verschillende orden en een aantal oblaten, waren des morgens bij de liturgische plechtigheden tegenwoordig. Vervolgens werd een kleine receptie ge houden, waar gelegenheid was voor degenen, die persoonlijk hun opwachting wilden komen maken, den jubileerenden abt van Oosterhou( geluk te wenschen. Vele anderen hadden schriftelijk of telegraphlsoh van hun gevoelens doen blijken en een overvloed van prachtige herfstbloemen bewees ten overvloede hoe be mind eu geëerd Dom de Puniet zich in den loop der jaren heeft gemaakt in Nederland, dat zijn tweede vaderland geworden is. Hoofdzaak van het feest overigens waren de liturgische morgenplechtigheden, die altijd volgens Benediotijnsohe zede met groote toe wijding en nauwgezetheid worden verricht maar die dezen dag nog door bijzondere zorgen waren omringd geweest. Gedurende de veertig laren van zijn kloosterleven en de 21 jaren dat hij den abbatialen staf draagt, is Dom de Puniet immers niets zoozeer ter harte gegaan dan de schoonheid en de zuiverheid Tan den kerkelijken ©eredienst. Zijn klooster moest volgens de traditie van Solesmes een haard van liturgisch leven zijn, wat St. Paul in Oosterhout dan ook op onvolprezen wijze geworden is. Nadat in den versierden refter de feest maaltijd gebruikt was, hebben de-monniken in den kloostergang nog eenige Gregoriaansche gezangen uitgevoerd. De jubilaris, zijn huis- genooten en de gasten bleven in den tuin hijeen tot het uur van de Vespers die ook weer met bijzonderen luister werden gecele- öreerd. Hiermee werd het bij uitstek kloosterlijk feest besloten. Men schrijft ons uit Nijmegen: Ik heb onlangs de promotie bijgewoond van mej. Louise Veldhuis aan de R. K Universi teit te Nijmegen. In deze dagen gaat de col lecte voor onze R. K. Universiteit door het iand. Het Centraal Ra tlboud-comité tracht deze collecte aan te wakkeren, door artikeltjes in de R. K. pers, wat zeer prijzenswaardig, en voor sommige streken zeer noodig is. Maar als het comité de promotie van Louise Veldhuis had meegemaakt, zou het stellig melding heibben gemaakt van het per soonlijk woord, dat de hooggeachte promotor bij deze gelegenheid tot de nieuwe doctor sprak. Ik moge er een korte samenvatting van geven, voor zoover ik het mij herinner: Gij zijt uw studie begonnen aan de univer. siteit van Amsterdam en gij zijt naar Nijme gen gekomen, zoodra de katholieke Universi teit er geopend is. Daar, in dit centrum van kg|holieke cultuur, hebt gij uw roeping ge- vWftien. Hier heeft God u den weg geopen baard, welken Hij wenschite dat gij zoudt vol gen. Gij hebt uw studie onderbroken om toe te treden tot de jonge Congregatie der vrou- wen van Nazareth en nu staat gij op het punt naar Indië te vertrekken om er de katholieke cultuur te verspreiden, waarin gij aan onze R. K. Universiteit zijt opgevoed. God zegene uw arbeid. Ik voeg hier geen woord bij, het feit spreekt voor zich zelf. Maar het leek mij nut tig, dit licht op den kandelaar te plaatsen. VIR. HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. In verband met de heerschende depressie en de d-.aruit, ook voor het Concertgebouw, voortvloeiende moeilijkheden, die hoofdzake lijk een gevolg zijn van de opzegging door vele trouwe bezoekers van hun abonnementen, heb ben de allereerste krachten, verbonden aan die instelling, vrijwillig aangeboden 20 van de hun toekomende honoraria te laten vallen. Naar het „Hbld." bericht, gaat het hier om Pieirre Monteux en Willem Mengelberg. De laatste heeft zijn werkzaamheden aan het Con certgebouw hervat. SCHRIFTELIJKE CURSUS STAATSINRICHTING. Het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden verzoekt ons mede te deelen, dat tengevolge van onvoorziene omstandigheden bovenge noemde cursus eerst op 15 November a.s. kan aanvangen. Gelegenheid tot aanmelden: Steen- echuur 17, Leiden. Het nieuwe stadhuis van Enschede nadert zijn voltooiing. Neemt als zoodanig ontslag. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van dr. J. Severijn, houdende mede- deeling, dat hij in verhand met zijn benoe ming tot het hoogleeraarsambt te Utrecht, op 20 October a.s. zal ophouden lid der Kamer te zijn en als zoodanig bedankt. ÏIET INTERNATIONAAL CHRISTELIJK VAKVERBOND EN DE WERELDCRISIS Het verbond van het Intern. Christelijk Vak verbond kwam op 9 October 1931 te Parijs bijeen. Naast een aantal meer interne aange legenheden besprak het bestuur in het bijzon der den huldigen internationalen toestand. De economische crisis heeft vrijwel in alle landen scherpere vormen aangenomen. Deze verslechtering van den toestand, waar toe de in hooge mate op veronderstellingen berustende en daardoor gemakkelijk nerveus wordende speculatie ten zeerste heeft bijgedra gen, komt vooral tot uiting in een vermeerde ring der werkloosheid en in een achteruitgang in de positie van de arbeidersbevolking. Daar mede gepaard gaat een toename der revolution- naire stroomingen, hetgeen niet alteen een gevaar beteekent voor het behoud der staat kundige en maatschappelijke orde, maar dat tevens in hooge mate het vetrouwen schokt, noodig om wederom tot gezonde internationale economische verhoudingen te komen. De internationale christelijke vakbeweging heeft zich bij herhaling uitgesproken voor de liquidatie van de gevolgen van den oorlog en voor een internationale overeenstemming, voorral ook ten aanzien van de uit den oorlog voortgesproten internationale schulden. Meer dan ooit is 't thans geboden, dat de vol ken de noodzakelijkheid van een gemeenschap pelijk optreden inzien. Verder zal de bestuursraad maatregelen heb ben te trefffen met betrekking tot het vijfde congres van het I.C.V., dat in den zomer van het volgend jaar te Antwerpen zal gehouden worden. NED. TUINBOUWRAAD. In de jongste vergadering van den Ned. Tulnbouwraad werd op verzoek van den heer Valstar besloten met de centrale landbouw, organisaties krachtig aan te dringen bij de Regeering op het beschikbaar stellen van gel den voor den afzet der land- en. tuinbouwpro ducten. Besloten werd aan de Stichting Fonds Land bouw Export-Bureau 1916—1918 te verzoeken een onderzoek in te stellen naar den omvang en de beteekenis van den druk der belasting bij den uitvoer van land- en tuinbouw-prcxiuc- ten naar Duitschland. Tot voorzitter van den Raad werd voor de nog resteerende maanden van het loopende jaar aangewezen de heer Jac. Smits te Naarden, die thans reeds het presidium bekleedt. Bespreking van plannen tot uitbreiding. Maandag had op het gemeentehuis te Oss een vergadering plaats, uitgaande van de di rectie der Zwanenberg's Fabrieken N.V. te Oss, onder leiding van den burgemeester van Oss, betreffende de bevordering van den tuin- bouw in Oss en omgeving. De heer S. van Zwanenberg wees er op, dat men nu circa een jaar te Oss een fabriek had voor het conserveeren van groenten. De er varing, in dat jaar opgedaan, is voor de direc tie van Zwanenberg's fabrieken voldoende aan leiding om uitbreiding te overwegen. De be- noodigde groenten, welke verwerkt worden, kunnen worden betrokkeh van verschillende vellingen, doch kunnen ook langs den weg van contract rechtstreeks worden betrokken van de landbouwers. Aangezien nu de tuinbouw in Oss en omge ving niet op een dergelijke schaal wordt uit geoefend, dat de fabriek de groenten uit hare onmiddellijke omgeving kan betrekken, is de firma genoodzaakt buiten de naaste omgeving de noodige voorraden op te koopen. In de huidige omstandigheden verdient daar om het vraagstuk van den tuinbouw voor Oss en omstreken bijzondere aandacht. Volgens mededeeling van deskundigen zou den vele gronden in deze streek zeer geschikt zijn, of althans met deskundige bemesting zonder groote kosten geschikt te maken zijn voor de teelt van grove groenten. De bekendheid met het verbouwen dier ge wassen is eveneens volgens verklaring van deskundigen vrij spoedig aangeleerd. Daar,toe zouden cursussen of lezingen kunnen gegeven worden. Het resultaat van de besprekingen was, dat alle pogingen in het werk gesteld worden om de geopperde plannen te verwezenlijken. Daar toe wordt ook het noodige contact met den N. G. B. gezocht. DE HYPOTÖEEKKWESTIE IN „MAAS EN WAAL". Betalingen en aflossingen gestaakt. Maandag zijn de leden van de stichting „Maas en Waal" op audiëntie geweest, bij den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Doel der besprekingen was, te geraken tot verlichting der hypotheekkwestie, welke reeds zoo lang de gemoederen bezighoudt. Over de verkregen resultaten kunnen wij na Ingewonnen informaties meedeelen dat de betalingen, aflossingen enz., wegens de thans heerschende crisis zullen worden ge staakt. Hieronder vallen mede de gerechtskosten, de boetebetalingen e.a. De zaak Perdoel te Wamel met 61 anderen, waarover een procedure hangende is, omtrent de aanvaarding van de hypotheek, wordt voort gezet, om te komen tot een principieele uit- spraak. 3S& Ook het laatste schilderij teruggevonden. Bij de arrestatie van den dief, die uit de slot- galerij te Mannheim twaalf schilderijen, waar onder verscheidene Hollandsche meesters, had gestolen, kon de politie slechts elf schilderijen in beslag nemen. Naar aanleiding van de berichten in de bla den vervoegde zich echter een kunsthandelaar bij de politie met het twaalfde schilderij, dat hij zonder te weten, waarvan het afkomstig was, van den dief had gekocht. ONDERLINGE HAGELVERZEKERING L. T. B. Hoogere winst. Aan het verslag over het 10de boekjaar van Onderlinge Hagelverzekering L. T. B. ontleenen we het volgende: Over het afgeloopen boekjaar bedroeg de pre mie ontvangst 34.112 (v.j. 30.640). Aan rente werd gekweekt 4.030 2.985). Aan assurantie premie werd betaald een bedrag van 11.365 20.172). Door de overeenkomst met een zeer kapitaalkrachtig Engelsch Assurantie concern, is alle hagelschade voor 75 pet. her- dekt. In het afgeloopen boekjaar viel nog f 381 ha gelschade, Waarvan een bedrag van 285 op rekening werd gebracht van onze herverzeke ring. Het afgeloopen boekjaar sloot met een voor- deelig saldo van 22.467 19.683). Het reserve fonds bedraagt f 115.877 92.909). Het verzekerd kapitaal bedraagt 5.221.148 4.740.397). Uit een overzicht gedurende de afgeloopen 10 jaren, blijkt, dat deze verzekering-maatschappij gedurende haar bestaan slechts voor 3019 aan hagelschade heeft behoeven uit te keeren. Van het totaal verzekerd kapitaal van ruim millioen iis ruim 4 millioen verzekerd in het Westland en Loosduinen. NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DUITSCHLAND. Waarneming van Nederlandsche belangen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland, (welke gevestigd is te Frank fort a. M. met filialen of correspondentschap pen in verschillende belangrijke Dulteche han delscentra) heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken bericht, dat zij in talrijke geval len de belangen waarneemt van haar leden en ook van andere Nederlandsche firma's, zoowel terzake van moeilijkheden bh het verkrijgen van deviezen of het beischikken over iri Duitsch land aanwezige saldi als ter zake van het be hartigen van belangen van in déconfiture ge raakte Duitsche firma's. De Nederlandsche Kameir te Frankfurt wijst er op dat het haar telkens is opgevallen op hoe onzorgvuldige wijze vele Nederlandsche firma's in zulke gevallen hunne belangen doen behar tigen. Zoo zijn er talrijke gevallen, waarbij b.v. In de vergadering van crediteuren blijkt dat een enkele Nederlandsche firma haar belangen door de Nedarl. K. v. K. voor Duitscihland doet be hartigen, doch dat er daartegenover bh dezelf de déconfiture .betrokken Nederlandsche fir ma's zh'n, die of in het geheel niets doen, of zonder meer de stukken teekenen, die hun zijn toegezonden door den advocaat, die de belan gen van de in moeilijkheden verkeerende firma tegen de crediteuren behartigt. De resultaten bleken in zulke gevallen bijna zonder uitzondering teleurstellend of op veel te kostbare whze te zijn verkregen. Wenken van .,het Eigendomsrecht" aan haar leden. Door de Vereeniging van Huis- en Grond eigenaars „Het Eigendomsrecht", is aan haar leden een schrijven gezonden naar aanleiding van het feit, dat in den laatsten tijd het zoo wel te Amsterdam als elders is voorgekomen, dat in geschillen en conflicten tusschen huis eigenaars (verhuurders) en huurders inmen ging of bemoeiing van „huurders-comité's", „huurdersvereenigingen" of vertegenwoordi gers van „politieke-partij-organisaties" optrad. Met grooten ernst wordt den leden geadvi seerd hunnerzijds iedere onnoodige of onrede lijke aanleiding tot geschillen en conflicten met hun huurders te voorkomen. Maar met even ernst geeft de vereeniging hun de verze kering, dat in ieder geval, waar hun goed recht door de handelwijze van derden wordt bedreigd, de vereeniging met alle haar ten dien ste staande middelen hen za.1 steunen en ver dedigen. Den leden worden vervolgens eenige wen ken gegeven, welke zij in achit hebben te nemen „Indien een conflict met één of meer huur ders dreigt, bij inmenging van derden, als bovenbedoeld, wordt verwacht, dan is het absoluut noodzakelijk, dat de betrokken huis eigenaar niet persoonlijk in onderhandeling treedt, maar de behandeling en beslechting aan onze Vereeniging opdraagt. Iedere persoonlijke bemoeiing van den huiseigenaar zal zijn be langen schaden en het werk van onze Vereeni ging bemoeilijken. De huiseigenaar moet begrijpen dat, wanneer hij van do zijde van de huurders tegenover ge organiseerd verzet komt te staan, zijn belangen uitsluitend doelmatig kunnen worden inge diend, als zijn eigen organisatie de behande ling en beslechting in handen houdt. Niet al leen zijn persoonlijk belang eischt dat, maar hij zal, door in strijd met ons advies te hande len, het algemeene huiseigenarenbelang ernstig schdaen. Menig huiseigenaar heeft reeds door zelf standig handelen in zaken, welke hij aan onze Vereeniging had opgedragen, tot zijn eigen schade deze totaal doen mislukken. Ook van diegenen onzer leden, die hun huur- geschillen niet door den dienst van onze Ver eeniging laten behandelen, verwachten wij, dat zij georganiseerde inmenging van derden uit sluitend aan onze organisatie in handen geven." In de gisteren gehouden vergadering van het Uitvoerend Comité van de Internationale Federatie vain Journalisten werd met alge meene stemmen de volgende motie, door het Bureau der Federatie voorgesteld, aangeno men: Het Uitvoerend Comité van de Internatio nale Federatie van Journalisten, vergaderd In den Haag, spreekt den wensch uit, dat de re geeringen en de volkeren de banden van soli dariteit, welke hen vereenigen, zullen ver sterken en dat zij door een politiek van uit gebreide samenwerking de tegenwoordige moeilijkheden op allerlei gebied zullen over- winnen en vóór alles met hulp van de ver plichte scheidsreohtspraak en wederzijdsehe hulpverleening het vertrouwen zullen herstel len. Het Uitvoerend Comité hoopt, dat de con ferentie voor beperking der bewapeningen, bijeengeroepen te Genève, tot resultaat mag hebben, dat een algemeene bevrediging en zekerheid geschapen wordt, en een aanzien, lijke en onmiddellijke vermindering der bewa peningen zal kunnen plaats hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HARING NAAR DE MESTVAALT. De mededeelimg ln uwe courant van Zater dag. dat de oude haring naar de mestvaalt verhuist eindigt met „Welke verliezen op die manier geleden worden is gemakkelijk te be grijpen", Zeker ls het treurig, dat kooplieden geld verliezen, doch deze hebben t. h, t. ook de winsten. Maar voor wie het een definitief verlies is, zooals die vernietiging van wat nog maar eenigszins bruikbaar is, in het algemeen van. kapitaal, dat is voor de gemeenschap, die juist nu elke zaak van eenige waarde al is het maar voor de werkloozen, zoo best kan gebruiken, Het verwondert my ten zeerste dat die haring m u^£ereikt is aan de werkloozen i. p. v. geld; de transportkosten waren toch zeker niet zoo, dat de visch er duurder van werd dan op r® markt? Hier koopt hjj, die het betalen S haring: tegen veilingprys plus vervoer- !i„Ü ,n de voor hen bestemde haring kon den werkloozen ook behandelen: 't ware werk- hoe sering dan ook. My bekende wenschen wat graag haring! autoriteiten toch eens een beetje prac- tischer werden, is de wensch van UW ABONNé. Afgevaardigden der Ned, regeering. Naar wij vernemen, zijn benoemd als afge vaardigden der Nederlandsche Regeering ter Conferentie betreffende het gebruik van bereid opium, die op 9 November 1931 te Bangkok zal bijeenkomen, de heeren W. G. van Wettum, regeeringsa-dviseur in internationale opium- zaken, als eerste afgevaardigde; mr. C. Ph. C. E. Steinmetz, hoofdinspecteur, hoofd van den Dienst der opiumregie in Nederlandsch-Indië; mr. H. Holtkamp, administrateur bij het De partement van Financiën In Nederlandsch- Indië, als afgevaardigden, en P. G. G. J. Lub bers, dienstdoend inspecteur bij den dienst deT opiumregie in Nederlandsch-Indië, alls se cretaris. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. Naar wij vernemen, laat het zich aanzien, dat nog deze week het gerechtelijk vooronder zoek in 23,^ tegen de gedetineerden K. en P., die verdacht Worden van den moord op den heer Eschauzier, zal worden gesloten. Indien dit juist Is, zal de openbare behande ling van deze zaak door de Haagsche Recht bank naar alle waarschijnlijkheid tegen het eind van November plaats hebben. VERMIST. Te Eindhoven wordt sinds vier dagen de han delsreiziger, de heer A. de R., vermist. Men vreest voor een ongeluk. ZUIDERZEEWERKEN Ten behoeve van de voltooiing der kunstwer ken in den afsluitdijk nabij Den Oever is in den loop van de vorige week aangevangen met het bedrijfswaardig opstellen van 29 ijzeren schuiven in de uitwateringssluizen. In tegenstelling met de tot dusver gevolgde methode om de spuisluizen in te richten met draaideuren worden hier schuiven toegepast. Deze hebben een afmeting van circa 7x12 M. en een gewicht van ongeveer 40 ton. Met behulp van contragewichten kunnen deze schuiven electrisch worden geopend en ge sloten. De levering dezer schuiven ls indertijd opgedragen aan „Werkspoor" te Amsterdam; een groote drijvende stoom bok van de firma Verschure to Amsterdam is voor de montage speciaal aangevoerd. Deze bok heeft een hef vermogen van 50 ton, zoodat het plaatsen van de circa 40 ton zware schuiven een vlot ver loop heeft. Een vyftal daarvan is reeds ter bestemder plaatse aangebracht. -V "U i Ons werd toegezonden een, door tal van namen uit lndusitriaele, handels- en weten schappelijke kringen onderteekend manifest tegen de voorgestelde verhooging van ons tarief van invoerrechten. De onder toekenaars achten „de fiscale ver hooging van het bestaande tarief van invoer rechten in zijn strekking en in zijn te ver wachten gevolgen uitermate bedenkelijk en volkomen verwerpelijk. Meer dan menig ander land is juist het onze aangewezen op een stelsel van lage Ih- voerreohten. Voor Nederland valt allerminst op verbetering van zijn positie door tariefs- verhooging te rekenen. Dat wordt ook erkend door allen, die begrijpen, dat wij voor den afzet onzer goederen buiten onze enge lands grenzen plaats moeten zoeken. Daartoe moeten ■wij ons onthouden van alles wat de mede dinging onzerzijds op de wereldmarkt zou ver zwaren door prijsstijging van wat wij voor onze productie en ons levensonderhoud uit het buitenland betrekken. Hoogere rechten aan de grens moeten dus aan landbouw en industrie, ovenals aaoi handel en scheepvaart, nadeel toebrengen' Verder zegt het manifest o. m., dat een ver- hooging van onze invoerrechten met van zijn grondslag ten eenenmale in onverzoen- Üjken strijd is met het beginsel van Oslo. „De voorgestelde verzwaring van de aan de grens te vorderen betaling is van dien aard, ga*t het manifest verder, dat zij ongetwijfeld zich zal weerspiegelen in prijsstijging, terwijl toch juist ook ten onzent, voor het te boven komen van de crisis, welke ook ons volk in zijn breede lagen teistert, wordt uitgezien naar een goedkooper worden van allerlei goederen, opdat in de eerste plaats de afzet op de wereld markt worde bevorderd, terwijl lagere prijzen ook aan de binnenlandsche verbruikers zullen ten goede komen". De onderteekenaars oordeelen, dat onder de zorgvolle omstandigheden het beleid der Re geering moet worden beheersoht d-oor de over weging, „dat de voorgestelde verhooging va-n ons invoerrechtentarief nu meer dan ooit scÜa-" delijk is en niet tot eenige verlichting doch stellig tot verzwaring van de economische moeilijkheden zal leiden". Een antieke parfumflesch, men schat ze op 2000 jaar, gevonden bij de jong ste opgravingen in Perzië. door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 4). De heste verdediging, onderbrak haar Werner, dunkt mij daarin te bestaan, dat wij te weten trachten te komen, wie zijn leven belaagt. Zeer zeker, antwoordde de jonge dame, imaair. Laten wa liever over iets anders praten, onderbrak haar de vader. Weet u al, heeren, waar we heen rijden? Ik denk van niet, en 't wordt tijd, dat u hieromtrent ingelicht wordt. We gaan naar het dorp Renswoude. Bij den uitgang van het dorp ligt een oud landhuis, de Beukenhof. Daar zullen wij ongectoord kunnen verblijven, want alle maatregelen zijn getroffen, om den onbeken den vijand het spoor bijster te maken. A De professor zeide dat op kouden, zakelïjken toon. Pardon, professor, is dat landhuis van u? yroeg Werner. Neen. Hebt u vroeger daar al eens gewoond? Ook niet. Waarom vraagt u dat? Omdat in dit geval uw vijand toch mis schien uw woonplaats zou kunnen ontdekken. Do professor maakte een ongeduldige bewe ging en wilde wat antwoorden. Maar op dal? moment begon do auito opeens langzamer te rijden en de chauffeuT remde uit alle macht. Jlet "n ruk stond de wegen sitïL ^r- ik jtatj is MÓÉS»® en van Gielen te gelijk. Werner schoof direkfc 'n raampje open. - Zeg, chauffeur, wat is er aan de hand? Daar ligt 'n omvergeworpen boomstam dwars over den weg, mijnheer. Als we hier verder willen, dan zullen we hem moeten wegsleepen, luidde het antwoord Werner dacht even na, maar 't duurde geen tien seconden of hij zeide kortaf en met k! em* Rijd fn eindje terug en draai den wagen dan om. De weg is breed genoeg. Maar. Doe, waf; ik zeg. En als ge den wagen gedraaid heb, rijddian ongeveer 'n kilometer ver terug. Intusschen overleggen wij, wat ons te doen staat. Van Gielen, die de bevelen gehoord bad, keek zijn vriend verbaasd aan. Maar deze fluisterde hem toe, dat hij op zijn hoede moest zijn en zijn revolver paraat moest: houden. Hij zelf hield zijn revolver krampachtig vast in zijn zak. Terwijl hij met verapiedersoogen rondkeek, zeide hij op kalmeerenden toon; O, 't beteekent niets, we kunnen hier niet vender. De chauffeur moet omkeeren, en misschien moeten we 'n kleinen omweg ma ken. De auto reed n flink eind terug en maakte snel rechtsomkeert. Volgens aanwijzing van Werner reed de chauffeur denzelfden weg te rug, waar langs ze gekomen waren. We hadden dien boom toch weg kunnen ruimen, zei van Gleden tot Werner. Misschien wed, antwoordde hij, maar zoo is 't beter. Wij kunnen niet voorzichtig ge noeg zijn. Waarvoor bent u dan bang? vroeg nu de professor. Ik geef toe, dat het zeer onwaarschijnlijk is, maar als die boom nu eens niet toevallig §aar dwarg oyer den weg tag.,,, Ata ge uit gestapt waren en bij het licht der schijnwer pers begonnen waren, om dien boom weg te ruimen, dan zou dat voor iemand, die daar in hinderlaag lag, 'n praohtgelegenheid geweest zijn, om op u te schieten. Maar dan moeit u ook aannemen, dat iemiand wdst, dat wij hier zouden voorbijkomen. En dat Is onimogeiiijk. Men kan nooit weten. Wij hebben mijn heer van Gielen beloofd, dat wij met de uiter ste zorg over uwe veiligheid zouden waken, en dat willen we ook doen. De auto stond stil. Werner en zijn vriend stapten uit en spra ken met den Chauffeur. Het onderhoud duur de niet lang. Toen ze weer ingestapt waren, zeide van Gielen: We zullen 'n omweg maken van 'n paar uur gaans, maar dat beteekent niets voor zoo'n auto. De chauffeur volgt 'n anderen weg. Dat was niet noodig geweest, antwoordde de professor. Maar ik ben mijnheer Wemer zeer, zeer dankbaar, zeide Alice Evan. Er klonk een toon van oprechte dankbaar heid in haar stom, en Werner voelde zich rijk beloond. Middelerwijl reed de wagen in vliegende vaart verder. Veel werd er niet meer gespro ken. Iedereen was met zijn eigen gedachten be zig. En als Antoon van Gielen af en toe 'n op merking maakte, werd er ter nauwernood naar geluisterd. Ze reden langs weinig begane wegen, kwa men nu en dan voorbij 'n dorp of 'n spaar zaam verlichte hofstede en er viel verder niets bijzonders voor. 'tis een eigenaardig gevoel, zoo midideu in den nacht weggebracht te worden, zet pro feasor Evan opeens. Tenslotte kan de chauf feur ons brengen, waarheen hij wil, Is hij dan niet te vertrouwen? vroeg zijn dochter. Hij is de meest vertrouwbare knecht van mijn vader, antwoordde van Gielen en hij be weert; den weg naar ons doel precies te ken nen. O, daar twijfel Ik geen oogenhlik aan. Langzamerhand bereikten zij het doel van htm tocht Ze reden door 'n net klein dorpje Renswoude. Tien minuten later verliet de auto den grooten straatweg, sloeg 'n laan in en hield eemige oogenblikken later stil vóór een monumentaal ijzeren hek. Vlak achter het hek stond een portlershuisje, waarvan de ven sters verlicht waren. De chauffeur toeterde en direct kwam er iemand naar buiten, om het hek te openen. De auto reed over een goedver- zorgden grintweg en hield stil vóór den in gang van een mooi landhuis. De Beukenhof, mijne heeren, zei profes sor Evan. Ik heet u van harte welkom hier. Terwijl ze uitstapten, ging de hulsdeur open, en men keek ln 'n breeden, helderverlichten gang. In den gang stond 'n juffrouw in 't zwart en twee keurig gekleede huisknechts. De juf frouw maakte 'n chique buiging en sprak eeni ge oogenblikken met den professor. Daarna wendde hij zich tot van Gielen en diens vriend. Een van deze hulsknechts zal u uw ka mer wijzen, zeide hij. Laten we gauw een beetje tollet maken. De juffrouw zegt, dat het avondeten klaar staat. Ik verwacht u dus spoedig in de woonkamer. De beide jonge mannen volgden den huis knecht, d!le hen ue trappen op voorging en hun boven de twee naast elkander gelegen kamers wees, waarna hij zich verwijderde, om voor hun koffers te zorgen. Hè, hè zei Werner tot zijn vriend, de Beukenhof ziet er heelemaal niet slecht uit. Ik geloof niet, dat we hier last zullen hebben van ontberingen. 4= Dame te Amersfoort voet afgekneld. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur reed een luxe auto op den Utreohtschen weg te Amers foort. Gedeeltelijk doordat de bestuurder geen voorrang verleende aan het van rechts ko mend verkeer, botste hij tegen een uit de Paulus Buys laan komend motorrywlel, waarop gezeten dr. v. d. V. en diens moeder, beiden te Amersfoort woonachtig. De motor sloeg om en mevrouw v. d. V. geraakte met haar linkervoet tusschen den autobumper en den motor. De slag waa zoo hevig, yat voet geheel afgekneld werd. Per ziekenauto werd de ongelukkige naar heit ziekenhuis de Lichtenberg vervoerd. Daar werd het been tusschen knie en enkel geam puteerd. De toestand van het slachtoffer ls vrij ernstig. Dr. v. d. V. zelf bleef ongedeerd. DOOR EEN FIETSER AANGEREDEN. De heer C. v. d. S.p Hofstraat, te Eindhoven, werd bij het uitstappen uit een autobus door een fietser aangereden. De ongelukkige sloeg met het hoofd tegen een lantaarnpaal en werd bewusteloos opgenomen. Hij is naar het R.-K. Gasthuis vervoerd en voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden. De kamers, dlie hun aangewezen waren, wa ren ruim en behoorlijk ingericht Het nogal ouderwetsche huisraad was keurig onderhou den. Spoedig hadden ze zich een beetje opge knapt en gingen toen weer naar beneden, waar een in den gang wachtende huisknecht hun de woonkamer wees. Ze waren 'f eerste daar. Heft ruime vertrek zag er echt gezellig uit. In den open Engelsehen haard brandde n kalim houitvuirtje, dat een aangename warmte verspreidde. 't Was in 't begin van September en prach tig herfstweer, maar des avonds werd 't al koel. Van Gielen en Wemer stonden samen bij den haard. Al is onze tocht; hierheen ook hals over kop besloten, toch blijkt heit, dat het perso neel tijdig er van ln kennis gesteld ls kun nen worden. We zijn hier zeer gastvrij ont vangen, zei v. Gielen. Werner bekeek de gedekte tafel. Het avondeten ziet er veelbelovend uit antwoordde bij. Ik heb 'n gevoel, alsof ik m' 'n tooverpaleis aangeland ben, waarvan de poorten door een geheimzinnig wachtwoord geopend zijn. We hodden het niet beter kun nen treffen en toch. Hij brak zijn woorden af, alsof hij aarzelde zijn gedachten uit te spreken. En toch? Wat bedoel Je vroeg zijn vriend. Wel, ik voel me toch 'n beertje onbehaag lijk hier. 't Is net, of we dat allemaal niet goed vertrouwen kunnen, als dreigde er een onbekend gevaar. Ach wat, loop heen! Dart. is maar in beelding, je fantasie speelt Je parten. De deur van de woonkamer ging open en de dochter van den professor kwam binnen. Werner kon ze nu voor 't eerst eens goed opnemen en hij moesit eerlijk bekennen, dat Antoon i, Gielen n4«t te nrsgj gezegd had. Ze was inderdaad 'n lieve verschijning. De don kere haarlokken om haar fijn voorhoofd da den haar teere gelaatskleur nog beter uitko men. In haar fijngevormd gelaat waren de donkere, sprekend© oogen onder edelgebogeu wenkbrauwen het mooi Ede sieraad. Toen ze de belde heeren bij het haardvuur zag staan, trad ze glimlachend op hen toe. We behoeven niet op mijn vader te wachten, zei ze, hij gevoelt zich niet goed, de reis heeft hem nogal vermoeid. Ook denkt hij nog eenige diaigen op dieet te moeten la ven, en daarom komt hij nilet aan tafel. De toestand vdn uw vader is toch niet erger geworden? vroeg Wemer. Neen, hij verzekert met klem, dat hot gebeurde van dezen namiddag verder geen on aangename gevolgen zal hebben en dat hij ove rigens totaal gezond ls. Laten we dan maar aan tafel gaan, zeide van Gielen. Allee nam plaats en de belde beeren gingen tegenover haar zitten. Allee belde en direct bracht een chique gekleede hulsknecht de spij zen. Het warme avondeten was werkelijk co pieus, en al at de jonge dame maar weinig, de beide heeren deden de tafel alle eer aan. Er werd over onverschillige dingen gesproken, totdat de hulsknecht zich verwijderd had. Dan zeilde Werner; Wij hebben nu, dunkt me, een prachtige gelegenheid, om krijgsraad te houden. We moe ten toch overleggen, hoe wij uw vader het beste kunnen beschermen, zooals wij beloofd hebben, in geval zijn leven gevaar mochfc loo- pen. Wij rekenen aaarbij op uwe welvillende medewerking, dame. U moet ons de noodlgq inlichtingen geven, v. 1 - i (Wordt vervolgit), J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6