assaswa* sas* HOLLAND AMERIKA LIJN. FEUILLETON SPORT EN SPEL DE EENZAME LUITENANT. is WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 I uitvoer fijne zaden. DE "OSITIE VAN OBLIGATIE- HOUDERS. ----- MOND- EN KLAUWZEER. MARKTBERICHTEN. FERGUS HUME. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 15 OCTOBER. Huizen (1875 M., 160 K. H.) 8—9.15 KRO.. 10—11 NCRV., 11—KRO., daarna NCRV. 8—9 15 en 10—10.15 Gramofoonplaten10.15 Zie- kendienst- 10.45—1-30 Gramofoonplaten; 11.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Rolitieber.12.15-2 KRO-orkest; 2.00 Handwerkcursus3.00 Voor de dames' 4—5 Ziekenuurtje; 5.00 Cursus handen arbeid-' 5.45—6.45 Pianoconcert; 7.00 VragenhaJf- uurtje 7.30 Politieber.7.45 Ned. Chr. Pers bureau; 8—11-30 Concert met medew. van orkest, solisten en sprekers. In de pauze Vaz Dias. Ge mengd koor „Looft den Heer"; 10.30—11.30 Gra mofoonplaten. Hilversum (298 M., 1004 K. H.) Uitslui tend AVRO-uitzending8—10 en 10.15 Gramo foonplaten; 10.30 Voordracht door Jearine Hur.- sche-Verkade; 11.00 Trio van Rest. Winkels; 1.00 Gramofoonplaten; 1.15- Van Dyk's origin. Volen- dammers; 2.00 Pauze; 2.30 Gramofoonplaten; 3.00 Knipcursus; 3.45 Gramofoonplaten; 4.00 Zieken uurtje; 5—6 Spaansche muziek in café Moderne, Amsterdam; 8.00 Sportpraatje6.30 Kinderkoor; 7.15 Lezing over „Anna Pavlova7.45 Kamer muziek, Hartvelt-kwartet8.15 Praatje door Fred Frv; 8.30—9.30 Omroeporkest; 9.30 H. Schlusnus bariton; 9.45 Vervolg omroeporkest; 10.0510.15 Nieuwsber.10.15 Vervolg Orkest; 10.30—12 Gramofoonplaten. Daventry (1554 M„ 193 K. H.) 10.50 Tijd sein en berichten; 11.05 Causerie; 12.20 Orgelcon cert- 120 Gramofoonplaten; 2.25 Voor de scholen; 4 30 Dansmuziek; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Berich ten- 6.50 Planorecital; 7.10 Duitsche causerie; 7 50 Lezing; 8.20 Populair concert; 8.50 Motor- wedstryden in het Empire Stadion; 9.20 Berich ten 9.40 Lezing10.10 Muziek van Edw. German, door orkest en koor; 11.0512.20 Dansmuziek. Langenberg (473 M., 634 .K- 7 20 9 35—10.35 en 11.30 Gramofoonplaten12.25— 1 50 en 4.20—5.20 Orkest; 7.20 Haydn-Mozart con cert door orkest en W. Braunfels piano; 8.20 Europeesch concert uit Boedapest, 9.50—11.20 Tziganemuziek. Brussel <508 M., 590 K. H.) 5.20 Dansmu ziek; 6.50 en 8.20 Gramofoonplaten; 8.50 Concert uit Boedapest. (338 2 M., 887 K. H.) 5.20, 6.50 en 8.20 Gramo foonplaten 8.50 Concert uit Boedapest. P a r ii s („Radio-Paris" TT25 M., 174 K. H.) 8.05, 12.50, 1.25, 6.20 en 7.50 Gramofoonplaten; 9.05 Orkest en solisten. 1 20 aen *2 50—4.20 /icofj M,. 183.y K. H.) 5.05—5.50 M Gramofoonplaten9.30 Voor de fehn?en 9:55Tn 11 20 Berichten11.20 Gramofoon- '1215-^120 Berichten: 1.20 Gramofoonpla- Plate 2 20 Langen; 3.50 Orkest; 4 50 Lezing'efi Beschermingscomitê voor obligatie houders opgericht. - Een druk bezochte vergadering. Ver ontwaardiging over de houding van H. A. L. en van Trustee. TM ConcerTtiDanie-; symphonle; 9.20 Berichten °daa°rna tot 1150 dknsmuziek. Beeldenuitzending door het Vaticaan. Men schryft ons uit Rome d.d. 10 dezer: Op het oogenblik is men op het Vativaansch radiostation bezig met het opstellen van de in stallatie voor het uitzenden en ontvangen van foto's, teekeningen en autogrammen. Deze instal latie werd den H. Vader geschonken udoor den uitvinder den heer E. Belin, die tevens twee deskundigen naar Rome zond om haar te mon- teeren. De volgende week komt de heer Belin zelf om de laatste proeven vóór het begin van den dienst te leiden. Gisteren zjjn reeds enkele expirimenten met het toestel gedaan, welke uitstekend zyn gelukt. De „Osservatore Romano" weet mede 'te deelen, dat de H. Vader de installatie persoonlek zal komen bezichtigen en ook de officieele proeven ter gelegenheid van de inwijding zal bijwonen. Directe verbinding Europa •Venezuela v.v. Op 15 September j.l. is een directe radio-telefo nische verbinding geopend tusschen Dudtschland en Venezuela. Dit is reeds de zesde „lyn" tus schen Duitschland en overzeesche landen en de vierde met Zuid Amerika. (Met Siam, Java en Rio de Janeiro kan men reeds sinds vorig jaar telefoneerenmet Buenos Aires al 3 jaren, sinds kort zelfs over 2 lynen.) De dienst op Venezuela wordt aan Duitsche zyde uitgevoerd over de bekende straalbundel- zenders te Nauen en de ontvanginstallatie te Beelitz. De zeer moderne Telefunken-zenders en -ontvangers van het tegen-station in staan opgesteld te Maracay, naby de hoofdstad Caracas. De afstand tusschen de bêlde^ eindpunten van de nieuwe radiotelefonisehe verbinding bedraagt ruim 10.000 km.de verstaanbaarheid van het gesproken woord wordt zeer geroemd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand September 1931 aan fijne zaden werd uitgevoerd: Maanzaad (papa verzaad): 473.956 K.G. Karwijzaad: 1.669.508 K.G. Kanariezaad: 176.859 K.G. Bruin mos- terdzaad: 129.110 K.G. Geel mosterdzaad: 155.445 K.G. Gisteren werd te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van houders van 6 pet obUgaM/w Holland—Amerika Lijn. De vergadering was bijeengeroepen door bet bestuur van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel te Amster dam, en had tot doel de belangen der obligatie houders te bespreken en eventueel over te gaan tot de benoeming van een beschermings comité. De voorzitter, de heer J. Stroeve Ezn., deelde mede, dat het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel deze vergadering had bij eengeroepen op verzoek van enkele leden der Vereeniging. Het groote financieel en nationale belang aan deze zaak verbonden, heeft het bestuur aanleiding gegeven om aan bet verzoek te voldoen. De directie van de H. A. L. en van de Nederlandsohe Administratie- en Trust-Maat schappij, van het voornemen van deze vergade ring in kennis gesteld, verklaarden zich a Priori accoord met de benoeming van een beschermingsooimité. Gedeponeerd warén voor deze vergadei ing te Amsterdam ƒ1.522.000, te 's-Gravenhage ƒ404.000 en te Rotterdam 472.000, tezamen dus 2.428.000 6 pet obligaties, recht gevende °P het uitbrengen van 4856 stemmen. De voorzitter, de heer Stroevevraagt of één der obligatiehouders wellicht tegen het vor men van een beschermingscomité is. Het antwoord moet cate gorisch neen zijn Naar aanleiding hiervan vraagt de heer W. Willems het woord. Spreker juicht het Initiatief van het bestuur toe c*m de obligatiehouders in de verstrooiing te mohiliseeren, opdat zij zooveel mogelijk op de vergadering van 30 October aanwezig zullen zijn. Indien en voor zooverre vorming van een beschermingscomité daarvoor nuttig zal zijn dienen we dat hier te vormen. Indien dit niet nuttig wordt geoordeeld is deze vergade ring waarop de obligatiehouders alvast de koppen bij elkaar kunnen steken" toch nuttig in zooverre als de publieks opinie op effectieve wijze hierop wordt gericht en do wankelmoe dige obligatiehouüors worden wakker geschud. We moeten open oog hebben voor de werke lijkheid en bedenken wat heit groote publiek, de „booze" wereld van een te vormen comité zal zeggen, aangezien een dergelijk comité maar al te dikwijls niet wordt opgericht tot bescherming van obllgatiehou-ders, maar als een verkapte voorpost van de maatschappij. Het comité, dat hier gevormd wordt moet zich dan ook uitsproken, en er kan slechts één antwoord gegeven wordencategorisch neen t De bonafide obligatiehouder zal slechts dan vertrouwen geven als zijn comité door dat antwoord blijk geeft 100 pet bona fide te zijn. Over de positie der H. A. L. en over de vraag of zij al of niet !- staat is de coupon te betalen moet van gedachten gewisseld wor den op 30 October. Wij zijn hier slechts bijeen om de procedure te bespreken en om zuiver formeele redenen wil spr. toelichten, dat het categorische antwoord van den bona fide obli gatiehouder resp. van het te vormen comité (als het er prijs op stelt als bona fide comité te worden beschouwd), „neen" moet zijn. Twee redenen van formeelen aard. Er zijn twee redenen van formeelen aard, waarom bier, of liever op 30 October neen ge zegd moet worden. 1. De wijze waarop de vraag wordt gedaan. 2. De wijze, waarop de vraag wordt toege licht. Wat sub. 1 betreft zegt spreker: „Het boete- Weed siert den zondaar". Het gaat hier wel niet om een zondaar, maar toch wel om een lichaam, dat het vertrouwen door geldgevers gegeven moet beschamen, althans voorgeeft dit te moeten doen. Iemand, die lm die omstandigheden ver keert, dient alle vormen wel in acht te ne men. Hier wordt een poging gedaan, om door het mes op de keel te zetten, een toezegging van obligatiehouders te verkrijgen; op 30 Oc tober zal de H. A. L. aan obligatiéhouders toe stemming vragen om de coupon van 1 Novem ber niet te betalen. De obligatiehouder, die zich zelf respecteert moet daar niet in treden; waarom komt men daarmede op een tydstip, dat alle mogelijkheid van het nemen van maatregelen uitgesloten is? Uit de door de Maatschappij gegeven cijfers blijkt zonneklaar, dat de coupon indi»n noodig betaald kan worden, en indien het betalen er van schade voor de maatschappij zou ople veren, zijn voor die schade aansprakelijk al diegenen, die het erop hebben laten aankomen, en deze vraag gedaan hebben op een wijze waarvan ieder weldenkend mensch zal moeten zeggen, dat ze volstrekt onaanvaardbaar is. Het antwo rd van de Maatschappij, dat beta ling schade zou veroorzaken, wijzen wij dus by voorbaat terug. (Applaus). Wat sub. 2 betreft, het volgende: Bij de beoordeeling van de positie der H. A. L. 6taat in het centrum der belangstelling de verhouding tot de dochtermaatschappij, met zelfstandige derden-belangen, de Mai'- dlenst. Welnu, in het communique van 29 Septem ber wordt met geen woord antwoord gegeven op de talrijke vragen die in verband met een natuurlijk rijzend wantrouwen over die ver houding in woord en geschrift zijn gesteld Willens en wetens gaat men daaraan voorbij. Wel komt de Maildienst ter sprake, maar op een wijze die alleszins reden oplevert, het wan trouwen van Obligatiehouders te bevorderen. Spreker gelooft, dat de kans groot is, dat Obligatiehouders H. A. L. door hunne toestem ming een langdurige rentebetaling op de Obligatle-s Maildienst mogelijk maken. Dit spreekt des te duidelijker indien men zich rekenschap geeft van de finantieele ver houding tusschen Maildienst en H. A. L.; met. geen woord wordt er over gerept hoe die Spreker kan de vergadering zeggen uit den meest deskundigen mond vernomen te hebben, dat de H. A. L. op 31 October een vordering op den Maildienst beeft. Op den Maildienst, het lichaam, dat volstrekt zonder vlottende mid delen zit, en dat niettem'n nu al te kennen geeft beter dan de H. A. L. In staat te zijn haar verplichtingen te voldoen. De grootte van de vordering qp den Maildienst ls spreker niet nauwkeurig bekend, maar hjj meent zich sterk te mogen maken, dat die vordering stellig meer dan een millioen be draagt, en spreker vraagt de vergadering van bonafide Obligatiehouders, of daarin niet alleen, of in het verzwijgen van die verhou ding alleen niet reeds voldoende reden is om de vraag van de H. A. L. met een categorisch neen te beantwoorden. Het wantrouwen, niet slechts jegens de H. A. L„ in onze economische samenleving is groeiende; dat, wat voor eenige maanden nog slechts een eerste geleidelijk „vallen" was is aangegroend tot een lawine van groeiend wantrouwen en men vraagt zich af of het nog mogelijk zal z(jn dat ons heele credietsysteenT de basis van ons geheele stelsel gered wordt' De wijze, waarop de H. A. L. haar wanbeta- len wil doorzetten, die wijze op zichzelf ls ai weer bevorderlijk voor het doen aanzwellen van bet wantrouwen, dat over de wereld ia los gebarsten; en het is een eeretaak van de Amsterdamache Beurs em haar bestuuT als zij daaraan, zij het voorloopig nog slechts op bescheiden wijze paal en perk zal weten te stellen, (langdurig applaus). sis t - v TER NAVOLGING AANBEVOLEN 1 Op den weg LondenOxford nabij Benson is een benzine-station opgericht, dat door zijn schilderachtigen bouw en aardige ligging het landschap eer verfraait dan ontsiert. Heeft de trustee plicht gedaan haar De heer F. J. Bernhard merkt op dat reeds bij het aangaan der obligatieschuld door de Holland-Amerika Lijn, een ieder die eenigs- zins verstand van financieering had op zijn vingers natellen kon dat, tenzij de vrachtprijzen zich tot een hoog oorlogspeil zouden verhef- fen, de maatschappij vroeg of laat niet aan haar verplichtingen zou kunnen voldoen. Van de betreffende bepaling In de trustacte is eenige malen door de Holland-Amerika Lijn gebruik gemaakt, om onderpand te verwisse len. Welke pogingen ook door obligatiehou ders of aandeelhouders in het werk gesteld zijn, nimmer is het iemand mogen gelukken iets omtrent de o-pnieuw in pand gegeven waarden te vernemen, terwijl de Trustee en het bestuur der Holland Amerika-Lijn steeds daarover het diepste stilzwijgen bewaarden; ja sterker zelfs, Trustee, en bestuur verscholen zich steeds achter elkander. Obligatiehouders kunnen, om eenig inzicht in het onderpand te krijgen, alleen afgaan op de jaarverslagen; en dan nog maar ten deele. Zoo langzaam aan zijn dan ook 20 vracht en passagiersschepen uit het pand genomen zonder dat een buitenstaander kan zeggen, welke andere activa daarvoor in de plaats zijn gegeveu. In geen enkel jaarverslag alsook in het Nederlandsche Prospectus is daarover ook maar een letter te vinden. indien straks tot het benoemen van een beschermingscomité wordt overgegaan, dienen obligatiehouders dit comité de uitdrukkelijke opdracht te geven, te onderzoeken of de Trus tee baar plicht heeft gedaan, terwijl daarbij nauwkeurig dient te worden nagegaan, door wie de waardeering voor de te ruilen objecten is gedaan. Dit is ecbteir nog niet voldoende. Er valt meer op te merken, want ook moet worden onderzocht de rechtsgeldigheid van den verkoop van het passagiersschip Vole-n- dam, aan de N.V. Maildienst der H. A. L. Ook dient het te benoemen comité te onder zoeken of de conservatieve dividend politiek bij den Maildienst niet het bloed van de H.A.L. aftapt. Spreker heeft berekend, dat de H. A. L. circa 4 millioen extra heeft afgeschreven, welke ten voordeele komen van crediteuren van den Maildienst en niet van de crediteuren in casu obligatiehouders der H. A. L. Ook dit punt is de aandacht van het comité waard. Wat betreft het verzoek om opschorting tot uitbetaling van de rente op de Obligaties, In haar circulaire noemt de maatschappij eenige cfjfers,, waaruit te concludeeren valt dat de ontvangsten met een bedrag van 7 millioen zijn gedaald. Zeer zeker een ongunstig cijfer; echter is het voor ons van meer waarde, een juist beeld te krijgen van de liquide positie zooals deze op het oogenblik is, alsook van de waarde van de onderpanden, die nu nog voor de Obligatiehouders tot dekking dienen. Spreker stelt dan ook als laatste opdracht voor het Comité; Onderzoek naar de kas positie van de maatschappij en tegelijkertijd waar. deering van het onderpand der onder trust- verband staande activa. Spreker vat daarna zijn betoog samen In een aantal punten, welke de taak van het comité z.i. zullen moeten worden. (Applaus). De lieer Bronkhorst zegt, dat de Rotterdam- sche Bank vereeniging circa !4 gedeelte van het aandeelenkapitaal van het Nederlandsch Administratie- en Trustkanitoor bezit. De Ro- baver ls echter tevens bankier van de H. A. L. Het is duidelijk, dat het Trustkantoor dan be zwaarlijk onbevooroordeeld kan zijn. Daarom moet er een onafhankelijk beschermingscomité worden Ingesteld (applaus.) Een obligatiehouder vraagt nog om het co mité te doen onderzoeken, wat er bij even tueels liquidatie op het oegenblik zal uitko men. Een blindelings aannemen van het voorstel is hoogst onverstandig. Mr. A. J. Hanke® Drielsma, advocaat te Rot terdam wil uit naam en in opdracht van een aantal obligatiehouders waaronder ook geziene Rotterdammers eenige punten naar voren bren gen in aansluiting op betgeen er reeds opge merkt is, in het bijzonder door den eersten spreker den heer Willems. Het bekende communique van bestuur en commissarissen van de H. A. L. heeft In finan tieele kringen ten zeerste getroffen als een geringschatting van de rechten van Obligatie houders. Vandaar de huidige vergadering on der de auspiciën van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Maar nuchter bekeken moet dit oommuniqué treffen als een geringschatting van het gezond verstand dier Obligatiehouders. Wanneer men het voorstel van Directie en Commissarissen met de toelichting op den keper beschouwt en ontleedt moet men tot de conclusie komen dat het blindelings aannemen van dit voorstel door Obligatiehouders hoogst onverstandig zou zijn en bovendien ook, in strijd niet alleen met het belang der Obligatie houders maar ook in strijd met het welbegre pen belang van de Maatschappij. Ter staving hiervan ontleedt spreker dan het communiqué van 29 September. In de eer ste plaats de uitdrukkingen uit den aanvang van 't communiqué waar er naar verwezen wordt, dat andere reederijen surseance van betaling aangevraagd hebben hetgeen medebrengt dat de Directie dier reederijen onder een. nauw lettend toezicht en bewind wordt gesteld wan neer het zijn schuldeischers niet betalen kan. Verder spreekt de Directie van andere reede rijen die door regeeringssteun moesten worden geholpen; dat kan zeer zeker slaan op de groote Framscbe Scheepvaart Mij. Compagnie Generale Transatlantique die eenige maanden geleden zich niet in staat verklaarde de oou pons harer Obligaties te betalen. Obligatlehou ders hebben daartoe alle uitstel geweigerd en de regeering is toen inderdaad bijgesprongen maar op de uitdrukkelijke conditie dat de hoofddirectie en de Raad van Beheer onmid dellijk zouden aftreden en zouden worden ver vangen door deskundige door de regeering aan te wijzen personen, hetgeen dan ook ge schied is. Het is natuurlijk veel eenvoudiger voor een directie en een Raad van Beheer wanneer ze van Obligatiehouders kunnen ver krijgen dat deze genoegen nemen met het niet betalen van een coupon, zoo maar In den blinde en dat daarbij de positie der Bestuur ders geheel onaangetast gelaten wordt en ook geenerlei onder toezicht stelling plaats heeft. Maar of dat in het belang der maat schappij zal zijn is zeer betwijfelbaar. En oblt- gatiehouders zouden dan ook dwaas zijn als zij daarin toestemden. Zonder eenige groote woorden hebben ze dat eenvoudig te weige ren. Want hetgeen toch wel tot eenige bitter heid stemt ls de wijze, waarop dit geheele voorstel aan Obligatiehouders wordt gedaan, gelijk reeds uitvoerig door vorige sprekers is uiteengezet. Obligatiehouders zijn bovendien bij bun. weigering degenen die naast bun eigen belang tevens ook het algemeen belang voorstaan, van de trouw aan contracten en van het zoo hoog noodig herstel van vertrouwen in het finantieel en economisch leven. (Ap plaus.) De heer prof. mr. dr. A. van Gliijn voerde als laatste spreker het woord. Spreker legt er den nadruk op dat een groo- ter landsbelang, dan het behouden van deze of gene scheepvaartmaatschappij al of niet in Rotterdam, er mede gediend is, dat door maat schappijen van de eerste grootte contracten te goeder trouw worden nageleefd. De wijze waarop het bestuur van de H. A. L te elfder ure uitstel van betaling aan hare obligatiehouders vraagt, ls allerminst geschikt om het vertrouwen ln den lande te versterken. Haar voorstel tot opschorting dient dan ook volstrekt van de hand te worden gewezen (luid applaus.) De voorzitter deelde daarna mede, dat de volgende heeren ln het beschermingscomité zullen zitting nemen namens de vereenigin- gen. Voor den Bond voor den Geld- en Effec tenhandel in de Provincie de heer Edersheim, voor de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam de heer Marcells, voor de Ver eeniging voor den Effectenhandel te Amster dam de heeren C. van Oldenborgh en A. An driesse. Daarna werden er door de vergadering een aantal candidaten gesteld, van wie tenslotte de heeren W. Willems, Mr. H. J. Haukes Drielsma en de heer Ir. van Dusseldorp, lid der firma Heldring en Pierson te 's-Graven- hage worden gekozen met resp. 2.858, 2.254 en 2.624 stemmen. In Friesland aan liet afnemen. In een onderhoud met den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst in Fries-land, den heer Tenhaeff, verklaarde deze, van mee ning te zijn dat het mond- en klauwzeer ln Friesland zijn hoogtepunt weer gehad hoeft. Het aantal aangiften was de vorige week ook al belangrijk minder dan in de week daarvoor. ENGELSCH ELFTAL. Bradford (Birmingham), die geblesseerd is, wordt in het Engelsch elftal dat Zaterdag te Belfast tegen Ierland speelt, vervangen op de linksbuitenplaats door Hine (Leicester City.) DE K N. V. B- VERTEGENWOORDIGD BIJ EEN MISSIEWEDSTRIJD. In de Sportillustratie" treffen we het volgen- de bericht aan Ter gelegenheid van de Missieweek te Haarlem ziln aldaar gisteren (Zondag) op het terrein van H F 1 C. voetbal- en athletielmedstryden gehou den. De K. N. V. B. was daarbij vertegenwoor digd door het bestuurslid J. Moorman. BILJARTCOMPETITIE. Uitslagen van te Rotterdam gespeelde wed- Klas A (groot biljart)de Jong 300 p. ln 80 beurten, h. s. 71, gem. 10.-, tegen Kuyper 144 p. in 29 beurten, h. s. 25, gem. 4.96. Klas E (afd. 21b): Zuiden II—Hillegersberg 1—7. Klas F (35): Royal—'t Zuid 4—4. Klas F (36)Witte Paard II—Du Nord II 6—2. CARNERA GESLAGEN. In den in Amerika gehouden bokswedstryd tusschen den Amerikaan Sherkey en den Italiaan Carnera won eerstgenoemde op punten van zyn tegenstander. Er moesten 15 ronden gebokst worden. Aan het einde van de vyftlende ronde redde de gong den Italiaan van den „knock out". ROTTERDAM, 13 October. (Veilingsvereeni- ging „Vrye Aardbeienveiling Charlois"). Uien 1.802.10, witte kool 1.40—2, gele savoye kool 12.40, pronkboonen 7—11, Gles. Wildeman 9—10, kroten 1.30—1.50, wijnperen 1 esoort 1012 per 100 kg., bloemkool le soort 1.50—2, 2e soort 50100 ct., andyvie 0.802.70, roode kool 23.40, groene savoye kool 24.40 per 100 stuks, seldery 40—100 ct., peen 4.505.20 per 100 bos, tomaten A 7.508.80, B 77.80, C ƒ6.30—7.30, CC ƒ3—3.30 per 100 pond. ROTTERDAM, 13 October. (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken G. A.) Holl. platg. komkommers le srt 7.50—13.70, 2e srt 5.408.60, 3e srt 2.104.90 per 100 stuks, k< m- kommerstek 2.204 per 100 kg., sla (Meikoning) le srt 12.40, 2e srt 4080 ct per 100 krop, peon 2.106.20 per 100 bos, postelein 510 oer 100 kg., snyboonen 1834 ^ct per kg., pronkboonen I 5—9.20 per 100 kg., Tiuitsche prinsesseboonen 918 ct, stamprinsesseboonen 2033 ct, stokprin- i sesseboonen 16—42 ct per kg., andyvie le srt 1.101.60 per 100 krop, spruiten le srt 4 ct p. kg. SNEEK, 13 October (Vee). Ter markt waren 403 melk- en kalfkoeien ƒ120280, 40 vette koeien 160260, 10 vette kalveren 25—60, 1088 graskalveren 22—55, 125 nuchtere id. 6—10, 310 schapen 1926, 630 lammeren 1923, 712 var kens 3590, 228 kleine biggen 811. Totaal aangevoerd 3598 stuks. Vette varkens 1417 ct., zouters 1516V& ct., vette koeien 3034 ct., vette kalveren 30—40 ct. per kg. Melk- en kalfkoeien pryshoudend, vette koelen kalm, vette kalveren flink pryshoudend, graskal veren handel goed, nuchtere kalveren zeer traag,, schapen en lammeren pryshoudend, vette var kens en zouters lager, biggen kalm. Vit het Engelsch van 7.) Ik geloof inderdaad dat hij dat in privé deed, inspecteur, maar daar stond ons kan toor absoluut buiten. Noch meneer Wyndham, noch ikzelf zouden ons ooit met het geldschie- tersbedrijf hebben ingelaten. Wij zijn een ouderwetsch, respectabel kantoor, dat alleen volkomen zuivere zaken neemt. Maar Tyrrel had geld van zichzelf en ik heb ook wel ge hoord dat hy ai en toe geldbedragen uitleende. Tegen woekerrente? Dat kan ik u niet zeggen, Inspecteur. Net als u-zölf heb ik het alleen maar van hooren zeggen dat Tyrrel credieten gaf. Officieel wis ten mijn compagnon Wyndham en ikzelf daar niets van. Met hetgeen Tyrrel buiten kantoor tijd deed, hadden wij niets te maken. Als medefirmant vonden wij hem scherpzinnig en respectabel in de manier waarop hij de zaken behandelde, kortom, hadden we niet het min ste op hem aan te merken. -Ja, nu herinner ik me toch, dat we eenmaal het er met hem over gehad hebben. Dat was toen Hij brak plotseling af en keek den inspec teur verward aan. Gaat u voort, zei deze laatste, u moet volkomen openhartig tegen mij zijn. 20U er liever niet verder over spreken, maar de zaak is, dat op een keer, een jaar geleden ongeveer, een man op ons kantoor spektakel kwam maken. Tyrrel bad hem geld voorgeschoten op süj,n winkel de man was «roentenhandelaax in de buurt van Covent Garden en toen hij niet in staat was het geld terug te betalen, had Tyrrel zijn heele hebben en houden laten verkoopen. En dat had den man buiten zichzelf gemaakt. Dat ls te begrijpen! Hoe heette de man? vroeg Ludlow, terwyi hij zijn notitieboek te vooröchijin fl&alicLe. Bevinson, Joseph Bevinson. Maar het is nutteloos, inspecteur, om yaar een uotdtl'e van te maken, Bevinson verdween spoorloos nadat hij van ons kantoor was weggegaan; na dien tijd heeft niemand meer iets van hem gezien of gehoord. Zooals ik u all zal, bemoeiden Wyndham en ik ons niet met de particuliere zaken van Tyrrel, maar bij die gelegenheid heb ik er 10011 een kleine woordenwisseling met hom over gehad en hij gaf 0p een nogal scherpe manier antwoord. Ja, de arme kerel had een scherpe tong, een heel scherpe tong! Hm, zei Ludlow weer en toen hij den naam van Joseph Bevinson opgeschreven had, vervolgde hij Zoo'n scherpe tong kan den bezitter er van wel eens in moeilijkheden brengen. Zeker, dat is niet onmogelijk, stemde Sampson een beetje vaag toe. En hoe was dat geval met dien Bevin son precies Wel, bij schold Tyrrel uit voor al wat leelijk was en werd in een minimum van tijd ons kantoor uitgegooid. Maar dat incident heeft geloof ik niets te beteekenen. Misschien niet, vooral omdat Bevinson siedert verdwenen is, erkende Ludlow, maar deze man zou wel eens een uit de velen kun nen zyn, die meneer Tyrrel in zijn particuliere functie van woekeraar geruïneerd heeft. Tut, tut, tut, protesteerde Sampsoin ver schrikt, u moet op die manier niet over een overledene spreken, inspecteur. Tyrrel heeft nooit iemand geruïneerd. Volgens uw eigen mededeelingen heeft hij het anders dien Bevinson wèl gedaan! Dat was zuiver zakelijk. Als iemand zijn bezittingen verhypotheekeert en niet betalen kan, wordt zijn boeltje verkocht. Dat is de wet. Maar dat neemt niet weg dat het slacht offer zich wel eens wraakzuchtig gestemd zou kunnen voelen. Wilt U daarmee zeggen inspecteur, dat Tyrrel misschien door dien Bevinson vermoord is? Absoluut niet Maar iemand anders, die een wrok tegen hem had kan het feit bedre ven hebben. Volgens wat u zelf vertelt was meneer Tyrrel iemand met een. harde natuur en dat moet hem een heeleboel vijanden be zorgd hebben. Hij deed alles in overeenstemming met de wet, verweerde Sampson zich zwakjes. Ik zou er een eed op durven doen dat Tyrrel altijd binnen de grenzen van het recht bleef. Maar daarom nog niet binnen de grenzen van de rechtvaardigheid, merkte LudloW droog op. Maar hoe dan ook, de heele zaak is zoo ingewikkeld dat ik geen opinie durf geven. Berooving kan ook de aanleiding tot den moord zijn geweest. BeTOOvlng? Sampson staarde naar den inhoud van den handkoffer, die nog steeds over den grond verspreid lag. Wat zou er weg te nemen zijn geweest? De gewone dingen, die iemand bij zich pleegt te hebben. Meneer Tyrrel's horloge is verdwenen en een zilveren sigarettenkoker, dien Kolonel Ashton hem gisterenavond nog zag gebruiken.. Dus, concludeerde Sampson, u wilt zeg gen dat dit het werk ls geweest van een dief, die het om den buit te doen was? Dat zou kunnen, antwoordde de inspec teur omdat het geld en de kostbaarbeden van den vermoorde vermist worden. Een land- lo iper kan het raam hebben zien openstaan en we weten van meneer Paxton dat bet openstond, toen hy meneer Tyrrel góeden- nacht zei en die landlooper kan naar bin nen zijn geglipt om te zien of er iets van zijn gading was. En toen meneer Tyrrel wakker schrok Hij sliep heel licht, viel Stampson den in specteur in de rede, dat heeft hij me meer malen verteld. Nu, dan zou het zeker begrijpelijk zijn als de indringer hem plotseling de oogen zag openen, toen hij den koffer geplunderd had. En de dief gebruikte het eenvoudigste mid del om (e voorkomen dat meneer Tyrrel om hulp zou roepen en drukte de peluw over het gezicht van uw ongelukkigen compagnon. Maar u moet wel in het oog houden, meneer Samp son, dat wat ik hier zeg niet meer dan een mogelijkheid is. Het klinkt anders aannemelijk genoeg! Dat zou het zijn, als hef vaker was voor gekomen dat landloopers hadden geprobeerd bier hun slag te slaan, maar nog noodt heeft een zwerver zich dn de buurt van het kampe ment gewaagd. De schildwachten zouden hem gauw genoeg aan het verstand brengen, dat ongenoode gasten hier niet welkom zijn. Een oogenblik, inspecteur, stuitte Samp son den woordenstroom van den politieman, een zwerver kan de schildwachten vermyden door van den waterkant te komen. Misschien. Maar waar zou hij een boot vandaan moeten halen -— Die zou hij gemakkelijk genoeg hier of daar kunnen oppikken. Dat lijkt me niet heel waarschijnlijk. Er zijn niet veel booten op de rivier. Neen, dit lijkt me tenslotte toch niet aannemelijk, te meer Neen, de inspecteur schudde na denkend het hoofd ondanks wat ik gezegd heb, meneer Sampson, kan ik toch niet geloo- ven dat het den indringer om een eenvoudigs berooving te doen is geweest. Sampson staarde den spreker verwonderd aan. Op welke gronden? vroeg hij. Ludlow aintwo rdde met een wedervraag. Weet u ook of meneer Tyrrel belangrijke documenten meegenomen heeft naar Banmin- ster? Neen, dat weet ik niet. Hij vertelde Wyndham en mü dat hij een paar dagen bij den gouverneur en Lady Berwin op het paleis ging logeeren. Hij zei niets van zijn bezoek aan de kazerne en eprak er evenmin over dat hij documenten zou meenemen. Maar waarom vraagt u dat? Als antwoord nam de inspecteur de jas van Tyrrel's siuokin-g-costuum, die over den rug van een stoel "hing, op en liet den kleinen advocaat ziien, dat in den rug, tusschen de schouders van de voering, een lange, smalle zak was aangebracht, die gesloten kon worden met een overslag en een knoop. De knoop was afgerukt doordat iets ruw en haastig uit den zak was getrokken. Ziet u dat? vroeg Ludlow veelbeteeke- nend en haalde toen de jas van het colbert- costuum van den vermoorde, waarin zich ook een dergelijke geheime zak bleek te bevinden Ziet u dat ook? zei de inspecteur. Wel, wel wel! Sampson nam zijn bri weer af en onderwierp de glazen aan een nieuwe reiniging. Hij was vreeselijk opgewon den en stamelde: Wat leidt u daaruit af, inspecteur? Wel, dat meneer Tyrrel klaarblijkelijk bepaalde documenten bezat die bij als zóó belangrijk beschouwde dat ze altijd onder zijn bereik bleven. In al zijn kleeren tenminste te oordeelen naar de twee coetuums hier had hij een geheimen zak laten maken, waarin hij de bewuste documenten wegborg. Zooals u aan den toestand van den zak in de smoking-jas ziet, meneer Sampson, zijn de papieren daar haastig uitgetrokken. Ik ben ervan overtuigd dat de documenten overdag in de jas van het colbertcoatuum hebben ge zeten en dat meneer Tyrrel ze in den anderen zak heeft gedaan toen hij zich voor het diner verkleedde. Daaruit kunnen we wel opmaken dat die papieren van groote beteekenis voor hem moeten zijn geweest. En ook dat de in dringer wist waar hij er naar zoeken moest. De diefstal van de kostbaarheden en 't geld moeet alleen maar dienen om ons zand in de oogen te strooien en dus te doen gelooven aan een gewonen roofmoord. Den man, di6 meneer Tyrrel vermoordde, was het om de papieren te doen. Wel, wel, wel, mompelde Sampson op nieuw. Maar wat voor papieren kunnen dat geweest zijn? Weet u dat niet? Absoluut niet, inspecteur. Ik heb er geen flauw vermoeden van. Ik wist zelfs niet dat Tyrrel zijn kleeren op deze eigenaardige ma nier liet maken. Hm, hm, hm! Ik kan u dit wel zeggen, inspecteur. Er moet meer dan één geheim in het leven van mijn overleden compagnon geweest zyn. Goeie hemel! Te be denken dat Wyndham en Ik hem voor zoo'n eerlijk en achtenswaardig man hielden en dat ledereen dat deed! Kunt u geen enkel spoor van den moordenaar ontdekken? Neen. Het grasveld bij de rivier vertoont geen voetsporen; de schildwachten hebben niemand door de poort op het terrein zien komen; we hebben niet kunnen vaststellen dat hier of daar een boot gehuurd of gesto len is. De officieren in dit gebouw verklaren allemaal dat ze geen verdacht geluid gehoord hebben en niemand heeft vannacht een boot op de rivier gezien Een oogenblik, viel Sampeon den inspec teur in de rede, hoe laat ls mijn compagnon volgens het oordeel van den dokter vermoord? Zoover hij dat uit den toestand van, het lichaam heeft kunnen vaststellen, moet dit omstreeks twee uur gebeurd zijn. En niemand kan een verklaring afleggen, die eenig licht op het mysterie werpt? Neen. De eenige kans die wij hebben ia een onderzoek van meneer Tyrrel's privê-pa- pieren. We moeten trachten een en ander ge waar te worden omtrent zijn geheimzinnige praktijk als geldschieter. Dan 'slagen wij er misschien of zelfs hoogstwaarschijnlijk in de namen van de menschen te vinden aan wien hy geld heeft geleemd en daarmee dien vaa iemand, die een wrok tegen hem had. Juist. Sampson knikte instemmend. U denkt dat de papieren die uit den geheimen zak zijn gehaald, iets te maken hebben met de een of andere leening? Inderdaad. Wat ik nu zeg is natuurlijk alleen maar theorie, meneer Sampeon, maar ik vermoed dat meneer Tyrrel papleren bij zich had, die van het grootste belang waren voor den moordenaar. Waarschijnlijk had de man geld geleend en kon hij niet betalen. Tyrrel bezat papieren laten we zeggen een schuldbekentenis waarmee hij den man kon ruïneeren. Dus zou de misdaad bedreven zijn om de papderen in handen te krijgen. En van welken aard de gestolen documenten waren, zouden we ailleen gewaar kunnen worden uit het particuliere archief van meneer TyrreJ, Ais u nu zoo vriendelijk zoudt willen zijn om naar uw kantoor terug te gaan en te onder zoeken Tyrrel had nooit privé-papieren op kan toor. Die bewaarde hy ln zijn eigen huis ia Hampitead. O, misschien wilt u dan daarheen gaan en een onderzoek instellen. Waa meneer Tyav rel getrouwd? (Wordt vervolgd), i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7