algemeen overzicht. VERANTWOORDELIJKHEID TEGEN OVER GEHEEL DE WERELD JAPAN EN CHINA OP HUN MOREELE PLICHTEN GEWEZEN De treinaanslagen i WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 '■0 DE GODSDIENSTSTRIJD IN SPANJE. De politiemacht in de omgeving der kloosters versterkt. AMERIKA WERKT MEE Stimson's nota aan den Volkenbond CYNISCHE REDEVOERINGEN. OVERSTROOMING IN JAPAN. Meer dan 200 dooden. De op kt HET CHRISTUS REDEMPTOR- BEELD IN BRAZILIË. De plechtige onthulling door meer dan 50 bisschoppen bijgewoond. fi het proces wegens de ZUIGELINGENSTERFTE TE LüBECKs OP DRIE PLAATSEN TEGELIJK ADMIRAAL JELLICOE. In tijden van crisis en nood De publieke opinie moet de zekerheid hebben, i dat excessen in den politieken strijd met kracht De belangstelling voor de eerste zitting van I zullen worden onderdrukt en dat de staat be den Duitschiem rijksdag na de door politieke sloten is de grondslagen van rust en orde te be- oorzaken gevolgde verdaging was buitengewoon veiligen. Daardoor zijn door verschillende nood verordeningen scherpe maatregelen getroffen. De rijksregeering is zich er van bewust, dat ^Te drie uur precies laat president Loebe den hamer vallen en verklaart hij dê zitting voor geofpen cl Vervolgens was, overeenkomstig de agenda, het woord aan dr. Brüning. Deze begon met het voorstellen van de nieuwe rijksregeering. De leiding van de buitenlandsche politiek aldus dr. Brüning zal in mijn hand liggen. Ik zal de politiek, die tot uiting is gekomen In de besprekingen van de laatste maanden en speciaal bij de jongste Duitsche-Fransche be sprekingen te Berlijn, voortzetten. De Duitsche regeering verwacht niet alleen heil van internationale onderhandelingen doch ook van buitenlandsche hulp voor Duitschland. Aan eigen lijf heeft men gevoeld, dat de on opgeloste politieke vraagstukken der geheele wereld den binnenlandschen nood hebben opge dreven tot aan de grens van het dragelijke, waardoor alle lagen der bevolking met wanhoop zijn vervuld. Daarom heeft Duitschland het recht, een be roep op de volkeren der wereld te doen, om de pogingen om tot solidaire samenwerking te ko men, eindelijk in een practisehe daad om te Z6tt6ü. Ik geloof aldus de rijkskanselier dat op dit punt in de afgeioopen maanden een zekere vooruitgang is geboekt. Alle volken moeten inmiddels duidelijk in zien, dat meer dan ooit in het huidige tijds gewricht het lot van eiken staat met dat van zijn nabuurstaten verbonden is. Geen staat kan op den duur eenig werkelijk voordeel uit den nood van een ander land verwachten. Het Hoover-initiatief De verderflijke gevolgen van de politieke betalingen zonder economische tegen-prestaties hebben de geheele wereld zonder uitzondering in een op het oogenblik nog onafzienbare crisis geleid. Het vooruitziende initiatief van den president der Vereenigde Staten van Ame rika, heeft helaas slechts een tijdelijke ver lichting gebracht. Hoe groot de beteekenis ervan ook was en hoe dankbaar het Duitsche volk er door gestemd was, reeds de onzeker heid inzake de kwestie der politieke betalin gen oefent een voortdurende verlammende werking op het Internationale economische en financieel© verkeer uit Directie en openlijke ge. dachtewisseling moet den weg mar daadwer kelijke solidariteit effenen, want de mogelijk heid moet gevonden worden om een duidelijke en eerlijke stemming tusschen de nabuur staten te scheppen. Met alle begrip voor de levensnoodzakelijk heden der nabuurstaten en rekening daarmee houdende, eischt Duitschland de verwezenlij king van de grondslagen van gelijkberechtigd heid en gerechtigheid der volkeren. De rijks kanselier waarschuwde tegen oplossingen voor het oogenblik, onder den druk van den drin genden materieelen nood. Op den duur zullen zij ernstiger gevolgen hebben dan de huidige toestand. Be crisis-maatregelen. De diepgaande ontreddering van het crediet- wezen der geheele wereld heeft de rijksregee ring van week tot week voor nieuwe plichten gesteld. Wat maanden lang bij de beoordeeling van de economische en financleele positie van een land juist was, werd na korten tijd door de uitwerking van de crisis in andere landen achterhaald. Het was de taak der rijksregee ring en het zal de taak der nieuwe regeering zijn alle regeeringsmaatregelen zóó elastisch te maken, dat zij zich bij de optredende ver schijnselen van de wereldcrisis kunnen aan passen. De rijksregeering beschouwt het voor zich zelf als een succes, dat zij tijdig en als eerste in de rij van groote mogendheden met oe - treffende bezuinigingsmaatregelen voor de openbare uitgaven en met de verlaging er productiekosten, is begonnen. Alleen hierdoor is bereikt, dat de gezonde grondslagen van het Duitsche volksleven onaangetast zijn ge bleven. Het voorbeeld der rijksregeering heeft in de geheele wereld navolging gevonden. Men heeft erkend, dat zij zich moedig heeft aangepast aan een moeilijke toekomst. De rijksregeering Was door besluiten, die hard en impopulair waren, in staat, juist in dezen tijd tot redding van het particuliere bedrijfsleven voor bijna driehonderd millioen mark aan vlottende Schulden terug te betalen. noodverordeningen en politiemaatregelen alleen niet voldoende zijn, doch slechts den weg kun nen vfijmaken. Hot volk en vooral de jeugd moeten be schermd worden voor de invloeden van vernie ling en vervuld worden met een geest van va derlandsliefde en offervaardigheid.. De rijks regeering zal al haar krachten in dienst stellen van deze haar voornaamste taak tot, redding, van het vaderland. Interrupties. Deze verklaring van den rijkskanselier werd door een deel van den rijksdag met luid applaus toegejuicht. Eenige malen werd hij onderbro ken door interrupties van de inmiddels in de zaal verschenen communisten ais: „I. G- Farben in de regeering' „Militaire dictatuur", enz. Als toelichting verklaarde de rijkskanselier na voorlezing van zijn verklaring, dat het nood zakelijk was opheldering te geven over eenige gebeurtenissen van den laatsten tijd. De ver scherping van de crisis heeft tot een toestand geleid, die de moderne geschiedenis der econo mie nog nooit heeft gekend. Overal zag men in, dat de wereld zich in een buitengewonen toestand bevond. Buitengewone toestanden eischen buitengewone maatregelen. Wij hebben ons - aldus de rijkskanselier sneller aan den toestand aangepast dan andere landen. De Duitsche regeering heeft zich wel-is- waar eerder impopulair gemaakt dan andere regeeringen, doch zij heeft het volk daardoor bespaard, dat het onverwacht voor geheel re- volutionneerende maatregelen kwam te staan. Men heeft gezegd dat ik geaarzeld heb. maar ik vraag u waar ons volk thans had gestaan, wanneer ik in den zomer had toegegeven en een moratorium of een uitstel van betaling had aan gekondigd (bijval). Houding der socialisten. De sociaal-democratische fractie heeft ter stond, nadat de rede uitgesproken was, beslo ten, dat de sociaal-democraten tegen alle mo ties van wantrouwen zullen stemmen. De fractie, aldus overwoog men, moet ver hinderen, dat door een nieuwe inflatie de mid denstand en de kleine spaarders nogmaals van hun eigendom worden beroofd en ook moet verhinderd worden, dat het bestaan van de arbeidende massa naar beneden wordt gedrukt. Voorts stelde de sociaal-democratische frac tie zich op het standpunt, dat de betooging van de z.g. nationale oppositie heeft getoond, dat het groot kapitaal met steun van de na- tionaal-socialisten een beslissenden slag aan de arbeiders wil toebrengen. In de groot-kapitalistische pers wordt ook met een putsch gedreigd, Indien de dictatuur van het grootkapitaal en van de groote agra riërs niet langs parlementairen weg verwezen lijks zou kunnen worden. Von Hindenburg. Rijkspresident van Hindenburg heeft 'n schrij ven gezonden aan den rijkskanselier, waarin hij zich bereid verklaart, het voorzitterschap op zich te nemen bij de gemeenschappelijke besprekingen der rijksregeering en de ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven, voor zoover daarbij algemeene principieele kwesties in beihandeling zullen komen. Rijkskanselier dr. Brüning heeft president von Hindenburg per schrijven bedankt, omdat hij „het groote vertrouwen, dat zijn persoon lijkheid in alle lagen van het Duitsche volk geniet, op het spel wil zetten voor een spoedige vrucMdragemd© afwikkeling der onderhandelingen". De dochter van Mac Donald op propa- gandatocht voor de verkiezing van Papa. De val van het pond. Die val van het Engelsche pond heeft de Rijksregeering en de rijksbank voor een nieu we taak geplaatst. Nog sterker dan in de af geioopen maanden is een aanpassing van eco nomische, financieele en sociale politiek aan elkaar en een aanpassing van productiekosten en prijsniveau aan de economische ontwikke ling noodzakelijk. In overleg met den rijkspresident heeft de rijksregeering besloten, een adviseerenden economischen raad te benoemen, die haar ter zijde zal staan. In overleg met dezen raad zal zoo spoedig mogelijk een economisch program voor de komende maanden worden uitgewerkt. Als eerste voorwaarde zal dit program hebben de handhaving van de stabiliteit van de valu ta, waaraan onder geen enkele omstandigheid getornd mag worden. Van beslissend belang is de uitvoering van een plan tot delging van de schulden op kor ten termijn en een definitieve regeling van het herstelvraagstuk. Overblijfselen nit het ver leden ln den economischen opbouw van Duitschland moeten sneller dan tot nog toe worden opgeruimd. Da huidige maatregelen hebben er toe ge leid, de zelfkosten der industrie te verminde ren, de openbare uitgaven te verlagen en de aan de verkeerde beleggingen van kapitaal verbonden gevaren voor de toekomst te be perken. De credietverschaffing, juist voor den mid denstand, de kleine en de middelindustrie, moet ook bij de bankpolitiek in de toekomst een der voornaamste oogmerken zijn. Land bouw, grondbezit en industrie lijden onder te hoogen rentelast. Vermindering daarvan is eveneens een middel tot verlaging der produc tiekosten, en zal noodzakelijk zijn. Indien men niet tot een geheele ineenstorting van het bedrijfsleven wil komen. De noodverordeningen. De weg ligt duidelijk voor ons. Hij is lang en zwaar en kan slechts tot het einde worden afgelegd wanneer het volk de overtuiging heeft dat de lasten gelijkelijk zijn verdeeld en wanneer gerechtigheid en verantwoordelijk- heidsbewustzijn, hersteld zijn reeds lang heeft het Duitsche volk de zwaarste offers ge dragen. Juist, omdat het volk bereid is, de zwaarste offers te brengen, indien het slechts een einde ziet, is het de plicht der rijksregee- ling, om elke poging tot uitbuiting van den Noodtoestand van staat en bedrijfsleven door onwaarachtige agitatie te joorkomen. Matuschka legt een bekentneis af MEN ZOEKT NAAR MEDEPLICHTIGEN BOEDAPEST, 13 October. (V.D.) Bij verge lijking van het handschrift van den gearres teerden verdachte Matuska met het briefje, dat bij het viaduct Bia Torbagy werd gevonden, is gebleken, dat het briefje van Matuska af komstig moet zijn, zoodat. men ervan overtuigd is, dat Matuska de hoofddader van den spoor- wegaanslag is- WEENEN, 13 October. (H.N.) Volgens het „N. Wiener Tageblatt" heeft Matuschka van daag verklaard, dat de dader van de spoorweg aanslagen Bergmann heet. Zijn voornaam of woning beweert hij echter niet te kennen, hoe wel hij herhaaldelijk met hem in aanraking is geweest, terwijl hij ook voorgeeft, geen nadere inlichtingen over zijn persoon te kunnen ver strekken. Medeplichtigen genoemd. WEENEN, 13 October. (W.B.) De alhier gearresteerde Hongaar Matuschka heeft in den loop van den voormiddag de namen van tai van personen uit Weenen, Boedapest en Berlijn aangegeven, die medeplichtig zouden zijn aan de spoorwegaanslagen hij Jüterbog en Bia Torbagy. Politieautoriteiten uit Weenen, Boedapest en Berlijn zijn van deze gegevens per radio in kennis gesteld. Men vermoedt ecüter, dat de namen door Matuschka zoo mogelijk gefingeerd zijn, om de aandacht van het eigenlijke spoor der daders af te leiden. Juiste verklaringen WEENEN, 13 October. (W.B.) Volgens de Poiizeikorrespondenz" zijn de mededeelingen van Matuschka over zijn reis naar Berlijn, voorzoover tot nu toe kon worden vastgesteld juist. Volgens een mededeeling van den vice-presi dent "van politie, Brandl, berust het getuige nis dat hij gisteren heeft afgelegd, voor het grootste gedeelte op waarheid. Naar een speciale correspondent van „El Mati" uit Madrid meldit, zullen de debatten over de godsdienstkwestie, die, naar de voor zitter van de cortas aanvankelijk mededeelde, reeds Zaterdagnacht zouden eindigen, waar. sohijnlijk no>g de geheele week voortduren, daar zich een veel grooter aantal sprekers dan aanvankelijk verwacht was, heeft laten in- schrijven. De middagzltitimg van Zaterdag heeft weder, om heit bewijs geleverd, dat minstens tachtig procent der afgevaardigden anti-clericaal is. Allereerst werd het woord gevoerd door den afgevaardigde Barriobero, die een der grofste redevoeringen hield, die ooit in een parlement tegen de Katholieke Kerk en Har© bedienaren werd uitgesproken. Barriobero had Iets van een Mephisto, toen hij met een schrijnend sar. casime sprak over de apostelen, Kerkvaders en pausen. Men moet zich geen zorgen maken, zoo be- sloot hij zijn rede, over wat er gebeuren zal ma de scheiding van Kerk en Staat, want tot nog toe heeft de Kerk een parasietenleven ge. leid ten koste van Spanje en wanneer Zij aan Haar eigen lot zal worden overgelaten zal Zij vanzelf worden opgeslorpt door den modernen geest en sterven. Na Barriobero was het woord aan Santaló, afgevaardigde der linksche Catalaansche par- ttt, die als zijn standpunt verdedigde, dat de kwestie van het onderwijs in Spanje van ont zaglijk veel meer belang Is dan de godsdienst kwestie. Hij begreep daarom niet, waarom de kamer zoozeer uitweidde over het godsdienst- vraagstuk. Na hem sprak Amadeu Hurtado, eveneens een afgevaardigde der linksche Catalaansche partij maar veel gematigder dan zijn voorgan ger. Hij wees er o.a. op dat na den strijd tus schen het fascisme en het Vaticaan het Paus dom zich een zeer voorname plaats in de in ternationale politiek veroverd heeft en dat het daarom niet aangaat, alle mogelijke radicale wetsbepalingen in strijd met de wenschen van het Vaticaan uit te vaardigen. Hierna volgde de rede van Zamora, waarvan wij gisteren reeds aan de hand van een N.T.A- telegram den inhoud hebben weergegeven. Symptomen van verbetering? De Amerikaansche staatssecretaris Stimson heeft den waarnemer der Vereenigde Staten te Genève den Amerikaanschen consul-generaal Gilbert radio-telefonisch gemachtigd, de uit- noodiging van den volkenbond, om deel te ne men aan de beraadslagingen van den volken- bondsraad erver het conflict In het verre Oosten aam te nemen. Dit is de eerste maal, dat een officdeele ver tegenwoordiger der Amerikaansche regeering aan een raadszitting te Genève deelneemt, een feit, waarop men ook in het staatsdepartement te Washington den nadruk legt. Te Washington verklaart men echter, dat de Vereenigde Staten weliswaar de pogingen van den volkenbond steunen, doch zich volle vrij heid van handelen voorbehouden. De gedachten wisseling met Tokio en Nan king wordt dan ook met grooten ijver voort gezet, onafhankelijk van de beraadslagingen te Genève. Het oorlogsdreigement van Tsjang Kaï Shek heeft te Washington groot opzien gebaard, maar men gelooft nog steeds aan de mogelijk heid, het geschil op vreedzame wijze bij te leggen. De houding van Japan. de ontruiming, zoodat de Japansche regeeiing het noodig acht, dat eerst de atmosfeer tus schen beide landen wordt opgehelderd door directe onderhandelingen over de fundamen teels kwesties, die beide landen betreffen. Ten opzichte van de bombardeering van Kintsjoe door Japansche vliegtuigen, veront schuldigde Yoshisawa dit optreden, door te wijzen op de bizondere gevoeligheid van de Japansche militairen in de bezette gebieden. Om zich tegen de Chineesche overvallen te beschermen hadden de Japansche troepen naar dit verdedigingsmiddel gegrepen. Chineesche opvatting. Sze maakte TOKIO, 13 October (R.O.) Volgens het blad „Mainichi" zouden in het district Miye meer dan twee honderd personen verdronken zijn door het overstroomen van de rivier. De dijk langs de rivier bezweek en gewel dige watermassa's stroomden de omliggende dorpen binnen, waarin nagenoeg alles ver woest werd. STAKING WARSCHAU, 13 October. (V.D.) Te Lodz is tengevolge van een loonconfllct in zestig zij- aefabrieken een staking uitgebroken. Gisteren hebben 4000 arbeiders het werk neergelegd, Verdrijving der Jesuieten Naar „El Mati" uit Madrid meldt, schijnen de leiders der linksche kamerfracties het te zijn eens geworden over een gemeenschappe lijke formule inzake de godsdienstkwestie. Naar verluidt werd overeenstemming bereikt omtrent de volgende punten Invoering van een wet betreffende de reli gieuze orden en congregaties, waardoor haar leden zal worden verboden, om te erven en waarin tevens 'n bepaling zal worden opgeno men, dat bepaalde orden onder wie in de eer ste plaats de Jesuieten, Spanje voor goed zul len moeten verlaten. Ook zou ia deze wet wordt bepaald, dat eeuwige geloften, door kloosterlingen afgelegd, niet zullen erkend worden. „El Mati" voegt nog aan dit bericht toe, dat verreweg het grootste gedeelte der afgevaardig den zich voor verdrijving der Jesuieten heeft uitgesproken. Plakkaten kerken. oosters en Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag op ver schillende plaatsen in Madrid, maar voorname lijk op die muren en deuren van kerken en kloosters plakkaten aangeplakt, die in heftigen toon gesteld zijn en waarin het volk tegen de religieuze orden wordt opgehitst. De autoriteiten hebben de noodige maatrege len genomen en de politiemacht in de omge ving van kerken en kloosters versterkt, om te voorkomen, dat extremistische elementen een nieuwen aanval op de religieuze gebouwen doen. Ook de socialistische jeugdbeweging laat te Madrid pamfletten verspreiden, waarvan de tekst als volgt luidt „Als de cortes de religieuze orden niet ver- drijven, zal de republiek geheel ineenstorten. Zoolang er een God is, zullen er priesters zijn. Arbeiders, rukt daarom de godsidee uit uw ge weten en roeit het clericalism© uit. De afgode rij is de grootste van alle misdaden, zij is oor zaak, dat de beelden met juweelen worden ge sierd, terwijl de arbeiders omkomen van den honger" In Cordoba gingen Zaterdagnacht geruchten, dat reeds een aanval op de kerken en kloosters van genoemde stad wordt voorbereid. Troepen der guardia civil patrouilleeren in de omge ving der kloosters. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft de af gevaardigde der agrarische partij, Madariaga, dezer dagen in de kamer verklaard, dat de Katholieken van Noord-Spanje nooit zullen dul den, dat ook maar één enkele religieuze or- den uit Spanje zal worden verdreven. Mochten de cortes toch tot verdrijving beslui ten, dan zal men, zoo zeide men, naar 't Noor. der een waar heirleger moeten zenden, om ons dit besluit Je doen uitvoeren, TOKIO, 13 October. (N. T. A.) Naar gemeld wondt, bevat het Japansche antwoord aan den volkenbond, dat gisterenmiddag verzonden is, zin. welke ontnomen is aan het Japansche antwoord aan de Nankingregeering en waarin Japan's opvatting over de ontruiming van het gebied buiten de spoorwegzone wordt uiteen- ^De minister van buitenlandsche zaken, baron Shidohara, verklaart daarin, dat de dringend ste eisch van het oogenblik is een samen werking te bewerkstelligen tusschen de bedde regeeringen, teneinde de gemoederen tot kalmte te "brengen, zoodat de terugtrekking der troe pen kan worden doorgevoerd, zonder leven en bezittingen van Japanners ln gevaar te bren- gen. Japan stelt daarom voor te trachten tot een accoord te komen over de principieele kwesties, want deze zijn de basis voor het herstel van nonnale betrekkingen. Het is bereid de onder handelingen te beginnen. Over den aard der principieele kwesties wordt niets gezegd, doch van officieels^ zijde wordt herhaald, dat Japan niet naar nieuwe voorrechten in Mandsjoerije streeft. Het hoofd doel der Japansche regeering is op het oogen blik, dat de volkenbond een oplossing kan brengen, want liever verlaat men zich op een interventie van buiten af, dan °P irec 6 on derhandelingen. GENEVE, 13 October. (V.D.) De buitenge wone zitting van den volkenbondsraa ijee- geroepen ter bespreking van het conflict tus schen Japan en China in het verre Oosten, is hedenmorgen onder voorzitterschap van en vertegenwoordiger van den Spaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Madariaga, ge opend. Van Fransche en Amerikaansche zijde streeft men er duidelijk naar, de Japansche regeering te dwingen tot het onmiddellijk staken der mi litaire operaties. Het valt iedereen op, dat Amerika zich op een wijze als nooit te voren bij het optreden van den volkenbond heeft aan gesloten. Briand aanvaardde het voorzitterschap met de herinnering, dat hij ook voorzitter van den raad geweest was In 1925, toen het Grieksch- Bulgaavsch geschil behandeld werd en m 192S. toe-n het geschil tusschen Bolivia en Paraguay de aandacht van den volkenbondsraad eischte. Hij gaf een overzicht van hetgeen sinds 30 September was oorgwaillen en verleende hier na 't woord aam den Chlmeeschen gedelegeer de, Sze, die op een spoedige bij eenroeping van den raad had aangedrongen. De rede van Sze toonde aan, dat China nog steeds op hetzelfde standpunt staat, dat de volkenbondsraad moet zorgen voor een onmid dellijke ontruiming van de door Japan bezette gebieden in Mandsjoerije en dat met die ont ruiming niet mag gewacht worden, totdat eerst de algemeene betrekkingen tusschen China en Japan zullen verbeterd zijn. Sze wees erop, dat het de taak van den vol kenbond en van de Vereenigde Staten is, thans te toonen, dat de volkenbond en het pact van Kellogg inderdaad in staat zijn, de volkeren tegen vredesverstoring te beschermen. Indien het thans niiet gelukken zou Japan tot eenterugtrekken de rtroepen uit het Chi neesche gebied te bewegen, zou geen volk meer vertrouwen kunnen hebben in het volkenbonds. verdrag en het pact van Kellogg en zou ook de ontwapeningsconferentie dus een misluk, king moeten worden. De Chineesche gedelegeerde nog indruk door het voorlezen van twee nieuwe dlien dag ontvangen telegram men, volgens welke Japansche vliegtuigen op nieuw bommen boven twee Chineesche steden geworpen hebben op niet minder dan 150 K.M. afstand van Moekden. Lord Reading was blijkbaar ook zeer onder den indruk van deze nieuwe Japansche ge welddaden en verzocht Yoshisawa onmiddellijk hieromtrent inlichtingen in Japan te willen inwinnen. Met betrekking tot de rechtstreeksche onder handelingen tusschen Japan en China was Sze wederom onverzettelijk. China blijft recht streeksche onderhandelingen van de hand wijzen, zoolang Japansche troepen het onrecht matig bezette gebied niet ontruimen Nadat Yoshisawa en Sze gedurende twee en „jn half uur elkaar over en weer verwijten hadden gedaan, besloot Briand de bijeenkomst voor dien dag te sluiten. Zij zal waarschijnlijk Donderdag hervat worden. Briand aan het woord Briand gaf nog eenige slotindrukken weer over de gehoorde verklaringen Hij zeide, de hoop niet op te geven, dat beide partijen toch nog tot een vreedzame regeling zouden komen De Japansche gedelegeerde heeft opnieuw de bereidwilligheid tot ontruiming bevestigd, mits waarborgen voor de veiligheid der Japan ners gegeven worden en de Chineesche gede legeerde heeft nogmaals verzekerd, dat China geen répresaille maatregelen treffen wil en de verantwoordelijkheid voor de veiligheid der Japanners na de ontruiming tenvolle op zich neemt. Onder deze omstandigheden acht Briand het geheel ondenkbaar, dat twee landen, die bei den in den volkenbondsraad zitting hebben, den toestand tot een catastrofe zullen laten ontaarden. Zonder evenwel een uitdrukkelijk bemidde lingsvoorstel te willen doen, liet Briand door- Japansche controle. LONDEN, 13 October. (V.D.). Uit Moekden wordt gemeld, dat Japan de Ohineescihe ban ken in Mandsjoerije scherp controleert en op kosten der banken Japansche „adviseurs" In de leiding der banken doet opnemen. Generaal Honjo heeft verklaard, dat hij er niet aan denkt, zijn troepen uit Mandsjoerije terug te trekken. In Japansche kringen verluidt, dat China meer dan 65.000 Ohlneezen in burgerkleeding het bezette gabled heeft binnengesmokkeld. Hun taak zou zijn achter het Japansche front onrust te verwekken. „Oorlog uitgesloten". WASHINGTON, 13 October. (V.D.) De Ja pansche ambassadeur Debuchl heeft onder staatssecretaris Castle opnieuw verzekerd, dat de Japansche troepen uit Mandsjoerije zullen worden teruggetrokken, zoodra de veiligheid voor leven en bezittingen der Japansche on derdanen verzekerd is. De ambassadeur sprak de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn, het conflict door directe onderhandelingen op te lossen, terwijl hij ver klaarde, dat een Chineesch-Japansche oorlog uitgesloten is. TOKIO. 13 October 1931. (R. O.) Daar Japan ernstige verwikkelingen vreest, indien de troe pen van Tsjang Hsee Liang te Tsjinitsjow zich terugtrekken naar Shan Kal Liang, waar krachtens het „boksers-verdrag" een Japansch detachement in garnizoen ligt, is aan de Ja pansche legatie te Peking opdracht gegeven, er bij Tsjang Hsoe Liang op aan t© dringen, voor zorgsmaatregelen te treffen, om een botsing te voorkomen. TOKIO, 13 October. (N.T.A.) Van offideele zijde wordt medegedeeld, dat de niet-erkeuning der regeering van Tsjang Hsoe Liang door den Japanschen opperbevelhebber, generaal Honjo, het persoonlijk standpunt van den generaal en. niet dat van de Japansche regeering weergeeft. Directe besprekingen tus- schen Japan en China NEW YORK, 13 October. (V. D.) Uit Tokio wordt gemeld, dat gisterenavond de Japansche minister van buitenlandsche zaken en de Chi neesche gezant te Tokio een poging hebben gedaan om door een persoonlijke bespreking de mogelijkheid te openen, het conflict tusschen Japan en China in Mandsjoerije nit den weg te mimen, Een bericht uit Rlo de Janeiro meldt! De plechtige onthulling van het geweldige standbeeld van Christus Redemptor, dat giste renmorgen in tegenwoordigheid van meer i dan vijftig bisschoppen en honderden andere schemeren, dat hij in deze richting werken elHk6n uit alle deelen van Zuid-Amerika -o/OitotTAeksche lngewijdj was €6n grootsche manifesta tie van godsvrucht. Dom Getulio Vargas, de president, de leden der voorlbopige regeering en een geweldige menigte woonden de plechtigheid bij. Zooals wij reeds hebben gemeld, stelt het beeld dat dertig meter hoog Is en ontworpen werd door H. da Silva Costa, Christus voor met de armen wijd uitgestrekt. Het staat op den top van de Corcovado, welke 750 meter boven de baal van Rio de Janeiro oprijst. Japansch standpunt. Yoshisawa begon met een uitvoerig histo risch overzicht over de betrekkingen tusschen Japan en Mandsjoerije. Hij besloot dit overzicht met de verklaring, dat Japan zooveel goed en bloed geofferd heeft, opdat de Japansche bevolking rustig in Mandsjoerije leven kan en dit gebied tot wel vaart kan brengen, dat Japan niet het gevaar mocht loopen van ordeverstoring in Mand sjoerije en van ondermijning van den toestand der Japanners aldaar. Dit verklaart de bezetting van Moekden en van andere plaatsen door Japansche troepen, toen op 18 September de spoorlijn door Chi neesche soldaten was aangevallen, nadat reeds andere symptomen van een anti-Japansche stemming ln Mandsjoerije te bespeuren waren geweest. Yoshisawa herhaalde echter nogmaals, dat Japan geenerlei bedoeling heeft, gebied in Mandsjoerije te annexeeren en dat Japan tot ontruiming bereid is, zoodra leven en goed der Japansche bevolking aldaar zullen ver zekerd zij li. De toeneming van de anti-Japansche stem ming ln geheel China bemoeilijkt en vertraagt wil, dat Japan en China in rechtstreeksche onderhandelingen zullen treden, wel niet ter stond over het geheel der Japansche en Chi neesche betrekkingen, doch over enkele voor waarden betreffende de ontruiming. Een diepe indruk. Met grooten nadruk wees Briand ook nog op de moreele verplichting, die Japan en China hebben, om niets te doen, wat onherstelbaar zou kunnen zijn, en op de verantwoordelijk heid, die zij hebben, niet alleen ten opzichte van elkander, maar ook tegenover de geheele wereld, vooral in dezen tijd. Yoshisawa en Sze schenen diep onder den indruk te zijn van de improvisatie van Briand, die natuurlijk een veel grooteren indruk maakte dan de van te voren op schrift gestelde en in de raadszitting van September voorge lezen verklaringen van Lerroux. Amerika's bemoeiing. GENEVE, 13 October. (V.D.) In de kringen der Japansche delegatie heerscht een zekere ontstemming over het energieke optreden van de Vereenigde Staten in het Chineesch-Japan sche conflict. De nota aan den volkenbond, waarin Stim son er op aandrong, dat de volkenbondsraad zijn volle autoriteit in de weegschaal werpt en druk op Japan uitoefent, alsmede de ge heele houding van de regeering te Washing ton heeft te Genève een uitstekenden indruk gemaakt. De Amerikaansche vertegenwoordiger, con sul-generaal Gilbert, had hedenmorgen een onderhoud met den secretaris-generaal van den volkenhond, sir Eric Drummond, over de verder te nemen maatregelen. Hoover stelt gerust, WASHINGTON, 13 October: (R.O.) Presi- dent Hoover heeft het kabinet medegedeeld, dat er teekenen zijn, die er op wijzen, dat de toestand in Mandsjoerije verbetert. Japansche bladen over den volkenbond. TOKIO, 13 October. (N. T. A.) De geheele Japansche pers bespreekt de houding, welke de volkenbond waarschijnlijk zal aannemen ten opzichte van het conflict in Mandsjoerije en verklaart, dat hij tot nog toe getoond heeft, geen juist begrip te hebben van den toestand en den eenigen wensch van Japan om de rust en orde in Mandsjoerije te handhaven. De weigering van Japan om zijn troepen terug te trekken wordt slechts veroorzaakt, doordat de onzekerheid blijft voortbestaan. De volkenbond is onbevoegd om op te treden. Voor een interventie ontbreekt hem de juiste grondslag. Hoogstens kan hij zijn vroegere aan sporing aan Japan om het conflict met China zoo spoedig mogelijk bij te leggen, herhalen. Japan handelt in het belang van alle bij China geïnteresseerde mogendheden, waar het aandringt op naleving van de internationale verplichtingen en private rechten door China. De regeering kan zich, wordt in de pers verder verklaard, als zij in Genève te krachtig optreedt, onvoorwaardelijk op den steun van het Japansche volk verlaten. Indien zij niet krachtig optreedt, is een kabi netscrisis te verwachten, daar de algemeene stemming een krachtige buitenlandsche poli tiek eischt. De pers voorspelt in dit geval de formatie van een nationaal kabinet naar Engelsch voor beeld, met het doel, een energieke buitenland sche politiek door te voerea. Voor en tegen de Calmettebehandeling "I LüBECK, 13 October. CV.D.) Het prooes we gens de zuigelingensterfte te Lübeck werd heden voortgezet met het verhoor van den geneesheer Altstaedt. Tijdens het verhoor gaf dr. Altetaedt een uitvoerig overzicht van de literatuur vóór en tegen de Calmettebehandeling. Hij meende liet met zijn plicht als arts te kunnen jerant- woorden, voor te stellen in Lübeck de Cal. mette-behandellng toe te passen. De stemmen, die zich tegen deze behandft. ling hadden uitgesproken, dateerden uit het jaar 1927 In dien tijd was het onderzoek in Duitschland nog niet zoo ver voortgesohxe. Zelfs in de vergadering van de hygiënische commissie van den volkenbond waren geener- lei bezwaren gerezen tegen toepassing van de Calmette-behandeling. Bij het rijksbureau voor gezondheid had men geen inlichtingen ge vraagd. GROOTE BRAND IN EEN DORP IN 1 HET THüRINGERWALD. Naar uit Weimar wordt gemeld, is gisteren nacht tegen drie uur in de hoofd straat vau het dorp Lehesten in het Thürin- ger Wald, op drie plaatsen tegelijk, brand uit gebroken. Met behulp van de motorspuit van Graefen- thal en Leutenberg, slaagde men er pas heden morgen tegen half zeven ln, het vuur eenigs- zins In te dammen. Inmiddels waren echter vier woonhuizen, vier schuren en vier achtergebouwen vernield. De geheele oogstvoorraad en veel landbouwge reedschappen werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Men acht kwaadwilligheid niet uitgesloten. Zijn toestand baart zorg Naar Reuter uit Londen seint, werd Maandag avond bekend gemaakt, dat de ziekte van ad miraal Jellicoe, die op bet eiland Wight ver toeft, nog steeds reden tot ongerustheid geeft De dokter acht het noodig morgen een on derzoek met Röntgenstralen in te stellen. De* admiraal is aangeraden tot het einde van hit jaar volkomen rust te houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9