m FEUILLETON 8üöêau DE GEHEINZimiQE DERDE BUSSINK'S KOEKPLAATJES BRACHTEN HET UIT. DE AUTO OP AFBETALING. DONDERDAG 15 OCTOBER Ï93Ï HET VERGAAN VAN DE „JOHANNA". ZEILSCHIP VERGAAN. Waarschijnlijk drie opvarenden verdronken. EEN LIJK AAN LAND GEBRACHT. MET EEN FIETS TEGEN EEN AUTO OPGEREDEN. «I WILDE STAKING ONDER MEISJES TENTOONSTELLING TE VINCENNES DE ZWENDEL TE LIMMEN VERDRONKEN. van-VALKENBURG'S-- -LEEUWARDEN- BEDDENMAGAZIJN UITGEBRAND GEEN VOORRANG VERLEEND AAN DE BRANDWEER. DE BIOSCOOP MOEST ONTRUIMD WORDEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Verdachten van den Haagschen post- diefstal braken ook in te Delft. De diefstal van een zak met geld uit een postauto te 's Gravenhage heeft voor de per sonen, die in verband daarmede zijn aan gehouden, den 37-jarigen J. en den 39-jarigen K. nog verdere gevolgen gehad. (J. is dezelf de, die in 1926 is aangehouden geweest als verdacht van de inbraak In het Prinsenhof te Delft). In het pakhuis van J. te 's GraVenhage. waarin de geldzak met een gedeelte van het geld werd teruggevonden, trof de Haagsche politie ook aan een spaarbankboekje en eenige effecten, die in den naoht van 11 op 12 Sep tember j.l. bij zekeren T. aan de Brabantsche Turfmarkt te Delft waren ontvreemd. Toen dus bleek dat J. weer een bezoek aan Delft had gebracht werd eveneens onderzocht of hij mogelijk ook schuldig was aan de in braak in de drie woonhuizen aan de Nieuwe Plantage aldaar in den nacht van 4 op 5 Sep tember j.l. Bij deze inbraken werd o.a. ont vreemd een 30-tal koekplaatjes van de fa Bus-sink te Deventer, waarvan de nummers toevallig bekend waren. f Bij een grondige huiszoeking in de woning van J. door de Delftsche en Haagsche politie werden deze plaatjes alle teruggevonden. Hierop heeft J. bekend de inbraken op beide genoemde data te hebben gepleegd en hd wees K. als medeplichtige aan. Het gestolen geld had hij besteed voor de afbetaling van een auto. De sieraden waren verkocht aan zekeren aanhouden wegens heling cu naar het huis van bewaring is overgebracht Nalatigheid van den gezagvoerder v. en Woensdagmiddag kwam de stoomtrawler ler ebroeders van den heer Scherpenhulzen e Groningen, thuisbehoorende te Zoutkamp, in deze haven binnen en rapporteerde op de Kuipersbilt bij het Priesche Gat een zeilschip in nood te hebben waargenomen. Daarop is s middags te één uur onmiddellijk de motor- redclmgsboot Insulinde uitgevaren om zoo mo gelijk hulp te verleenen. De Insulinde is W oensdagavond te kwart over zes in Oostma- horn teruggekeerd en heeft behalve verschil lende wrakstukken een lijk aan land gebracht. Het op de Nederlandsche kust vergane zeil- vaartuig ia vermoedelijk van Engelschen oor sprong. Op een der wrakstukken die zijn aan gespoeld, stonden vermeld de woorden Wil bur, Amorse, Builder, Friendschip, M. F. Op Schiermonnikoog zijn nog meer wrak stukken, o. a. de mast van het vaartuig, aan land gespoeld. De bemanning van de fnsulinde heeft op zee ook de roef van het vaartuig zien drijven, doch niet kunnen meenemen. Aan boord van het zeilvaartuig hebben zich, naar men vermoedt, drie personen bevonden, die zeer waarschijnlijk alle drie zijn omge komen. Ongeluk met doodelijken afloop. Een 33-jarige vrouw, A. K. genaamd, dienst bode te Velp, was bij haar familie in de St. Josephstraat op den Geitenkamp te Arnhem op bezoek geweest. Omstreeks kwart vóór elf gis teravond begaf zij zich per rijwiel huiswaarts. Op de helling van de Dr. Schaepmanlaan onder Arnhem kreeg haar fiets, die slechts voorzien was van een bandrem, een dusdanige vaart, dat zij onder aan de helling tegen den bumper van een auto botste, welke zich over den Roo- sendaalsoheweg in de richting van Roosendaal bewoog. Haar fiets werd totaal vernield. De vrouw werd door een arts per auto naar het Velpsche ziekenhuis vervoerd, waar zij is over leden. INBRAAK. In den nacht is ingebroken In de perceelen 20 en 22 aan de Kon. Wilhelminastraat te Amersfooort. In de eerstgenoemde woning is een bedrag van 20 aan geld meegenomen. In de tweede woning is een bedrag van 60 aan geld en een doublé kettinkje ontvreemd. De politie heeft vingerafdruk-ken kunnen nemen. HAD DE RAMP VOORKOMEN KUNNEN WORDEN? Op 2 October 1.1. is een Nederlandsch stoom- schip, „Johanna" geh-eete®5 op de Fnanscihe kust nabij He de Sein op de rotsen geloopen, lek geslagen en gezonken. Naar de oorzaak' hiervan heeft de Raad voor de Scheepvaart gisteren een onderzoek ingesteld. In deze zaak werd alleen de gezagvoerder gehoord. Betrokkene deelde -mede, dat de „Johanna", een schip van 2076 bruto register ton, met een lading pyriet op weg was van Hu-elva naar Rcmaan. Het schip was tot aan het merk geladen, de kompassen waren in orde, terwijl het weer niets te wenschen over liet. Op 1 October werd te 5 uur 's morgens kaap Vilano gepasseerd, waarna de koers op Quessant is gesteld. Volle kracht Heip het schip acht mijl, deze vaart werd op den dag van het gebeurde, ook gehandhaafd, toen het zicht minder werd. De „Johanna" was toen nog, aldus meende betrokkene, minstens dertig mijlen van Quessant verwijderd. Het was toen ongeveer tien uur 's avonds; betrokkene was net op de brug gekomen. Een half uur later hoorde betrokkene mistseinen van een tegen- komer aan bakboord en stuurboord* Te 11 uur 20 stootte het schip, bijna onmiddellijk was de vaart eruit. Betrokkene heeft nog ver schillende manoeuvres aangewend, waardoor het schip in dieper water is geraakt. Na rondgedraaid te zijn, stootte het opnieuw. Een kwartier na de stranding zag betrokkene rotsen boven het water uitsteken, hij heeft toen het anker laten uitwerpen en doen looden. De „Johanna" is edhter niet van de rotsen vrijgekomen; het schip sloeg lek en liep geleidelijk vol water. Betrokkene gelooft dat hij, als er tijdig sleepboothulp was opge^ daagd, het schip had kunnen behouden. Het laatste bestek, dat betrokkene genomen had, was dicht bij den middag geweest. Ben lid van den Raad gaf uiting aan zijn meening, dat de kapitein zorgeloos heeft ge navigeerd door in deze gevaarlijke omgeving niet tijdig te hebben gelood. Voorts werd er op gewezen, dat men slechts bij „glashelder" weer vanuit de Golf van Biscaye Quessant kan ronden op 9 mijl. AltUd bestaat daar gevaar, dat men naar binnen loopt. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, vice-admiroal b.d. C. Fock, zeide, dat, indien de kapitein des avonds te 10 uur het lood zou he/bben uitgeworpen, de ramp niet zou zijn geschied. Wat de oorzaak van de afwijking van d-en koers is geweest, wilde spr. in het midden laten; dat deze afwijking zeer groot kan zijn, weet hij uit eigen ervaring. De kapitein heeft de zekerheid gehad, dat het zioh-t niet goed was, terwijl hij ook wist dat -het bestek niet was te vertrouwen. Dat hij desondanks niet gelood heeft, is hem als een nalatigheid aan te rekenen. De Raad zal later uitspraak doen. "Q' NA DEN OVERVAL. Nieuwsgierigen voor 't filiaal der Bank-Associatie te Amsterdam, waar gemaskerde bandieten een overval deden. DE BESCHADIGING VAN DE „ANATOMISCHE LES". Tegen verdachte 1 jaar geëischt. WAARTOE DE ECONOMISCHE NOOD HEM BRACHT HET CONFLICT BIJ DE N-S-F. Naar aanleiding van hef bericht omtrent staking bij de N.S.F., deelt de directie ons het volgen-de mede. Gedurende den inleertijd der montage-ban den wordt een toeslagpercentage op het defini tieve tariefloon gegeven. Dit toeslagpercen tage vermindert naarmate de vaardigheid, i.e. het aantal vervaardigde apparaten toeneemt. Op deze wijze wordt gedurende den inleertijd een vrijwel gelijkmatig, behoorlijk loon ver kregen. Daar de meisjes het aanlooptempo te snel vonden, weigerden ze Maandagmorgen aan het werk te gaan, zelfs nadat door de directie aan een deputatie uit de meisjes toezeggingen waretn gedaan, dat gedurende de eerstvolgende 2 weken het tempo niet verhoogd zou worden en de i-nleertoeslag dienovereenkomstig ge- handhaafd zou blijven. Trots deze toezegging verlieten 128 meisjes de fabriek. Na een bespreking van de directie met de fabriakskern gisterenmorgen, werd een paar afgevaardigden der kern op een vergadering met de stakende meisjes het standpunt der directie uiteengezet en daarop is, gelijk ge meld, besloten het werk na den middag te hervatten, hetgeen intusschen geschiedde. Het betrof hier dus een wilde staking oqder een gedeelte der meisjes. Naar Havas uit Parijs seint, heeft de Fran- sche minister van koloniën verklaard, dat, in dien het weer zulks toelaat, de koloniale ten toonstelling te Vincennes, waarvan de sluiting, zooals men weet, op 15 November is bepaald, open zal blijven tot 1 December. De tentoonstelling zal het volgend jaar niet heropend worden. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heropende gisteren het onderzoek in de strafzaak tegen den werkloozen boekhou der W. F. A„ verdacht van vernieling. Zooals men zich zal herinneren, heeft verd. op 17 Februari in het Rijksmuseum het schil derij van Rembrandt, „De Anatomische les van dr. Deijman" met bijlslagen ernstig be schadigd. Het schilderij hangt inmiddels ge heel gerestaureerd weder in het Rijksmuseum. Bij interlocutoir vonnis van 9 Juli achtte de rechtbank het onderzoek niet volledig en ge lastte een nieuw getuigenverhoor. De Offi cier van Justitie, mr. Versteeg, eischte bij de eerste behandeling een gevangenisstraf van één jaar. Thans werd als getuige gehoord mevrouw J. C. van Staveren Benard, bestuurslid van de Vereeniging van Slechthoorenden. Zij had verd. A„ die wederom niet voor de rechtbank was verschenen, herhaaldelijk gesproken en was goed op de hoogte van verd.'s financieele omstandigheden. Volgens haar verklaringen is verd. geheel doof en reeds jaren werkloos. Door zijn doofheid voelt hij zich geheel ge ïsoleerd; hij woont in hij zijn zuster en ouden vader en heeft niet het minste contact met het gezin. Hij spreekt geen tien woorden per dag. Wegens zijn doofheid was hij niet op de zitting verschenen. Verd. had tegen getuige gezegd: „Ik ga maar niet, want ik versta toch niets". Getuige was van meening, dat het een uiting van verdwazing van verd. geweest was, hij wist op dat oogenblik zeer zeker niet wat hij deed. Ook had hij tegenover haar steeds ont kend, een bijl te hebben gekocht. Nogmaals wees get. er met klem op, dat verd.'s p-hysiieke gesteldheid en zijn economische uood hem tot zijn daad hadden gebracht. De Officier van Justitie, mr. Versteeg, per sisteerde zonder nadere argumentatie bij zijn eisch (gevangenisstraf van één jaar). Uitspraak 28 October. DOODELIJK ONGELUK. Een bijna 4-jarig dochtertje van den heer J. Rengers te Wieringen kwam onverwacht te vallen en 'geraakte met haar hoofdje onder het wiel van een met mest geladem kar. Hef hoofdje van het meisje werd verplet terd. Zij was op slag dood. In de Raiffeisenstraat te Eindhoven is het 3-jarig dochtertje van den heer G. door een achteruitrijdend één-mans-motorwagentje over reden en gedood. Het kind was uit de grap op straat gaan liggen, zoodat de chauffeur de kleine niet heeft kunnen zien. BRAND. Te Heesoh is de woning van P. v. Ros malen geheel afgebrand. De schade wordt ge deeltelijk door ver-zekering gedekt. SMAADSCHRIFT. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch behandel de Dinsdag de strafzaak tegen A. N., 43 jaar, geboren t-e Zuidh-orn, adjudant-onderofficier- instruoteur te Amersfoort, beklaagd opzettelijk de eer en goeden naam van W. J. Vaalstra, destijds le secretaris van de onderofficieren- vereeniging „Ons Belang" te hebben aangerand door In „Het orgaan van het Verbond tot de- mocrati-seering en moreele zuivering van Ons Belang", van welk blad hij destijds redacteur was, een artikel te hebben doen opnemen, dat vooY V. beleedigend was. Verd. bekende het artikel te hebben doen op nemen. De verdediger, mr. Stadig uit Amersfoort, betoogde, dat het hier het algemeen belang be trof. Verdachte was valschelijk beschuldigd, dat hij de cursussen in anti-militairi-stische richting en op socialietischen grondslag wilde leiden. Het algemeen belang vorderde dat hij zich verdedigde en de zaken In het openbaar juist stelde. Na in raadkamer te zijn geweest besliste de Krijgsraad dat er geen termen zijn om bekl. toe te laten tot bewijslevering dat het alge meen belang met de publicaties kan zijn ge diend. De auditeurmilitair achtte de opzettelijke be leediging bewezen. De algemeene ledenverga dering heeft verd. eveneens in het ongelijk ge steld. Wegens eenvoudige beleediging eischte spr. f 30 boete subs, hechtenisstraf. Verd. nader gehoord, betoogde opnieuw dat door de gewraakte cursussen geen roode draad liep en het communisme er beslist in bestre den werd. De uitspraak werd bepaald op 20 October. Daarna stond terecht G. A. J. de B., 36 jaar, geboren te Houten, fourier te Amersfoort, be klaagd in hetzelfde orgaan opzettelijk de eer en goeden naam van W. Klooster te hebben aangerand door onder eigen verantwoording te doen opnemen een door hem geteekend ar tikel „Niet schelden" waarin hij oa. zei: Kloos ter liegt en scheldt er lustig op los. Ook In deze zaak Het de Krijgsraad geen bewijslevering van de noodzakelijkheid in het algemeen belang toe. De auditeur-militair eischte wegens eenvou dige beleediging f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Ook in deze zaak werd de uitspraak bepaald op 20 October. Hoe een manufacturierster en haar oude vader broodeloos zijn gemaakt. SCHENDING RAADSGEHEIM. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft F. H. M. J„ lid van den gemeenteraad te Eijs- den, wegens het openbaar maken van een in besloten zitting genomen raadsbesluit, waar omtrent geheimhouding was opgelegd, veroor deeld tot 100 boete. De rechtbank te Maas tricht had een boete van 300 opgelegd, subs. 2 maanden hechtenis. Btf het visschen op den aanlegsteiger op het opgespoten eiland Breezand aan den afsluit dijk Den Oever-Friesland, viel het 13-jarig jon getje A. Klein van den steiger in zee en ver dronk. H«t lijkje is een uur later opgehaald. Praktijken van een advocaat. De vorige week hebben wij melding ge maakt van twee arrestaties een der aange- houdenem is een advocaat te Amsterdam in verband met de oplichting van een vrouw te Llmme® (N.H.) De tweede aangehoudene is een voormalige caféhouder, die te Keulen ia gearresteerd. Uit Alkmaar meldt men aan „de Telegraaf' nader dat hef slachtoffer van de beide arres tanten een 38-jarige manufacturierster is, die sedert eenige jaren te Llmme® den manufac- turenlhandel drijft van haar vader. In Februari versoheen een neef uit Dnitsch- land en deze overtuigde haar van de noodza kelijkheid de zaak te moderniseeren. Hij had een vriend in Amsterdam die zulks wel zou verzorgen. Met dezen vriend verscheen de thans gearresteerde voormalige caféhouder ten tooneele en deze wist, onder trouwbelofte dermate hef vertrouwen van de manufactu rierster te winnen, dat zij goed vond, dat de winkelvoorraad in auto's werd geladen om in Amsterdam te worden verkocht. Zij stelde hem zelfs de sieraden van haar overleden moeder ter hand. Op aandrang van den man bestelde zij zelfs nog bij een grossier in Amsterdam voor 2000 aan nieuwe goederen. Toen de grossier na eenige weken op beta ling aandrong, stelde zij zich telefonisch met den ex-caféhouder in verbinding, die mededeel de, dat hij zou komen, omdat het goed inmid dels verkocht was en de ontvangst ruim schoots toereikend was om de schulden te vol. doen. De zaak moest op grooten voet worden op gezet en hij was bezig op het pand, dat slechts met een eerste hypotheek van 5000 belast was, een crediethypotheek te bezorgen. In een onderhoud, dat hij te Castricum met de manufacturierster had, wist hij het meisje te bewegen een paar blanco stukken te teeke nen, naar hij zeide om het geld voor de hy. potheek te krijgen. De acte voor de crediethy. potheek zou gepasseerd worden bij een nota ris te Amsterdam. De gearresteerde advocaat, de raadsman van den z,g. aanstaande van het meisje had het meisje verklaard, dat zij niets moest zeggen en alleen maar haar naam op de haar voorgelegde stukken moest teekene®. Ten kantore van den notaris bleek, dat de taxatie slechts 8000 bedroeg, zoodat het niet moge lijk bleek de gevraagde crediethypotheek van 10.000 te verstrekken. Met goedvinden van den notaris werd de taxatie van 8000 veranderd in •een.e van 18.000. Eén inwoner uit Bussum, als slacht offer hiervoor door den advocaat gevonden, bleek bereid de 10.000 crediethypotheek te verstrekken. De caféhouder wist van het meis je de volmacht te krijgen waardoor hij het geld in ontvangst kon nemen. Toen dit geld uitbleef en het voorts bleek, dat de ex-caféhouder gehuwd was, verschafte het meisje den oplichter zelfs nog 200, die hij, naar hij beweerde noodig had voor zijn echtscheiding, om met haar te kunnen trou wen. In weken hoorde zij echter niets meer van haar vereerder. Toen de grossier haar faillis. semenit aanvroeg, moest zij ervaren, dat de gedroomde echtgenoot, na goeden sieir van het geld te hebben gemaakt, was verdwenen. Het inmiddels uitgesproken faillissement werd wegens gebrek aan actief opgeheven. De zieke vader, die begreep, dat het weinige, dat hij zich na een moeizaam leven had ver- gaard, was verdwenen, kreeg van schrik een verlamming. Hij moet het thans zelfs beleven, dat ook het huis publiek verkocht wordt, om dat de hypotheekrente niet meer betaald kan worden. De justitie heeft inmiddels Ingegrepen; naar wij vernamen zouden nog meer arrestaties te wachten zijn. Het geld is echter weg en het meisje met haar ouden vader totaal broodeloos gemaakt, terwijl de hypothecaire vordering van 10.000 van den ingezetene uit Bussum waardeloos is gemaakt. Reel. 578 DGVS 10 Kritieke toestand in een theater Vrij ernstige gevolgen. Te 's Hagie had op den hoek van de Anna Paulownastraat en de Kortenaerkade een aan rijding plaats tusschen een naar een brand In de Torenstraat uitrukkende motorbrandspul! dier Politie, en een vrachtauto, doordat de bestuurder van laatstgenoemden auto zijn ver plichting niet nakwam, om voorrang aan de motorspuit te verleenen. De vrachtauto werd aan de carrosserie zwaar beschadigd, terwijl het chassis werd ontzet. De motorspuit werd aan de voorzijde zoodanig beschadigd, dat zy geen dienst meer kon doen en door een kraan wagen moest worden weggesleept. De brand in de Torenstraat, een onbelangrijk buiten brandje, was intusschen al gebluscht. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenavond heeft op de Ceintuurbaan 286 een brand gewoed, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, maar die door h,et krach tig optreden van de brandweer ios betrek kelijk spoedig beperkt kon worden. In het genoemde perceel is gevestigd het beddenmagazijn van de fa. v. d. Lubbe, het welk bestaat uit een winkel en een daarachter gelegen fabriek. In deze fabriek moet te om streeks kwart voor negen, vermoedelijk door kortsluiting, de brand ontstaan zijn. Het feit, dat de fabriek van de straat af geheel onzichtbaar is, was oorzaak dat nie mand den brand bemerkte en de vlammen dus ongestoord hun weg vonden in de brandbare stoffen, welke hier aanwezig waren. Dit alles heeft niet veel tijd in beslag ge nomen. Van de fabriek sloeg het laaiende vuur over naar den winkel en daarmee teekende het zijn doodvonnis. En een paar minuten laiter verscheen de brandweer al met drie motorspuiten en een ladderwagen onder bevel van boofdbrandmeester Hartdorf. Inmiddels begon de toestand in het Cein tuurtheater er niet ongevaarlijk uit te zien. Rook drong door deuren en naden naar bin nen, waaruit viel af te leiden, dat het vuur den kant van den bioscoop uit woedde. Uit voorzorg liet de directeur van het theater, de heer v. Rooyen, het Hoht aanmaken, waar op hij den bezoekers meedeelde hoe de zaken stonden en hun verzocht hoewel er geen on middellijk gevaar bestond, ordelijk de zaal te verlaten. Hieraan werd voldaan. Alvorens de brand weer zich volledig had kunnen ontplooien had de brand zich door den geheelen winkel ver spreid, waarna door de hitte de voorruit sprong en de vlammen naar buiten sloegen. Een kort oogenblik maar, even blakerden zij het balkon van de eerste verdieping, toen wer den vijf stralen op den vuurpoel gericht en begon de brand zlenderoogen af te nemen. Het spreekt vanzelf, dat er nog massa's water aan besteed moesten worden voor het vuur, dat In alle hoeken en gaten genesteld zat en vooral in de kapokmatrassen lang bleef smeulen, geheel gedoofd was, maar de toestand was toch van dien aard, dat toen om half tien de tweede voorsteljing in het Ceintuurtheater moest beginnen, de bezoekers weer rustig toe gelaten konden worden. De winkel en de beddenmakerij zijn totaal uitgebrand. Het postvliegtuig de Raaf vertrok gisteren om 5.35 uur uit Jodhpur en arriveerde m een tussichenlanding van 11.30 tot 12.20 te 12.20 te Alahabad, om 17.40 uur in Calcutta. - OCT TERUG UIT DE MISSIE Op 18 October zal te Antwerpen aankomen Pater J.Rijnja O.S.C. uit de missie der Kruis- heeren in Congo. Z.Eerw. komt, na ongeveer 3% jaar in deze missie te zijn werkzaam ge. weest herstel van gezondheid zoeken. Met hem komt uit dezelfde missie Broeder Alb. Ver. stegen. EiE-N NIEUWE UITVINDING. Uit New York wordt geseind: De Amerikaansche geleerde prof. Robert Millikan beeft op een wetenschappelijk con. gres medegedeeld, dat hij een instrument heeft uitgevonden voor het meten «n waarnemen der electronen. STAKING N-S-F- GEëINDiGD De Maandagmorgen uitgebroken staking van ruim 200 meisjes in de montage-afdeeling der Ned. Seintoesteillenfabri-ek te Hilversum, is Dinsdagmiddag weer geëindigd. Tot de staking was buiten de organisatie om besloten. EXAMEN KLERK BIJ DE DEPARTEMENTEN. Het examen voor het diploma van klerk bH de Departementen van Algemeen Bestuur zal dit jaar worden gehouden op Dinsdag 27 en Woensdag 28 October a.s. in de Ridderzaal, Bin nenhof, te 's Gravenhage, en op beide dagen aanvangen te 9 uur. door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 3). Inlichtingen?... Ik weeft niefts bijzon ders. U bent op de hoogte van alles, wat er gebeurd is. U weet van den dreigbrief, van de vergiftigingspoging en onze vlucht naar hier. Ik heb inderdaad evenmin als u eenig vermoeden, wie mijn vader naar het leven zou kunnen staan. En uw vader? Al heeft hij mischien ook vermoedens, in elk geval zegt hij niets. Hij wil mij na tuurlijk niet verontrusten. Misschien zal hij u wat meer zeggen. Dat is -mogelijk. Maar mag ik nog 'n paar vragen stellen? verzocht Werner. Natuurlijk. Zoover ik kan, wil ik graag alles beantwoorden. Bent u al eens op den Beukenhof geweest? Neen, nooit En uw vader? Ook nooit, geloof ik. Ik weet er ten min ste niets van. Weet u, van wie dit huis is? 't Lijkt mij 'n prachtig goed te zijn. Papa. vertelde me, dat mijnheer van Gie ten. het kort geleden gekocht heeft. Is hier dan -personeel van je vader In huis? vroeg We-rner aan zijn vriend. O neen, antwoordde deze, en ft is 'n groote vraag, of die menschen w-e-l te vertrouwen zijn. Best mogelijk., dat ze nu aan de deur staan te luisteren. 'n Plotselinge ingeving volgend, liep van Gielen naar de oeur, deed zo open en keek, of er niemand vóór stond. Maar er was niets ver dachts te bespeuren en hij lachte om zijn eigen mistrouwen. Alice lachte met hem mee. Lieve hemel! zei ze. Ten slotte zullen we ook nog onder de tafel moeiten kijken en mijn heer Werner misschien achter de gordijnen om te z-ien, of er iemand achter zit. Dat is de beste manier, om elkaar bang te maken. Neen, ik geloof, daft we hier veilig zijn. Mijnheer van Gielen, uw vader is toch 'n uiterst voor zichtig man. En ais hij nu verordent, dat mijn vader hierheen moet gaan, om 'n aanslag op zijn leven te ontloope®, dan weet hij toch zeker, dat het personeel, aan hetwelk wij toever trouwd zijn, volkomen vertrouwbaar is. Dat is 'n heel gezonde redeneering, zqj Werner, die bij t venster stond. Hij had de zware gordijnen 'n beetje ter zijdie geschoven, o-m naar buiten te kunnen kijken, 't Was buiten wel donker, maar hij zag toch duidelijk, dat er iemand haastig van het ven ster wegvluchtte. Werner lieft 't gordijn vallen en verborg zijn onrust voor de anderen. Uw vader moet zijn kamer goed afsluiten, vervolgde hij. Dat zuït u hem vooral goed op 't hart drukken, niet waar? En laat 'n huis knecht nazien, of alle vensters goed gesloten zijn. Bent u bang voor iets? vroeg juffrouw Evan. Neen, maar wij mogen geen enkelen vei- liigfheidsmaatregel over 't hoofd zien. Men kan nooit walen, niet waar? Het jonge meisje knikte toestemmend. Ik laat u nu alleen, heeren, zeide ze, en wenecih u verder 'n aangename nachtrust. Toen ze weg was, schoven de twee vrienden twee Êeauteuiils bij den haard, en Antootn van Gielen strekte zich met 'n zucht van wel behagen l-anguit in een der fauteuils u-it. Laten we eerst nog een sigaar rooken, voordat wij eveneens naar bed gaan, zeide hij. Naar bed g-aan? Ik denk er niet aan, om naar bed te gaan, antwoordde Werner. Wait ben je dan van plan? vroeg hem zijn vriend verwonderd. Je wilt toch niet zeggen, dat we den heelen nacht op moeten blijven, om den professor te beschermen? Zeker, dat wil ik zeggen. Hoor eens, ik heb hoegenaamd geen vermoeden, wie den pro fessor naar 't leven sitaat, maar dat hem een onmiddellijk gevaar bedreigt, daarvan ben ik vas/t overtuigd. Waarom toch? Als dat werkelijk zoo is, dan is die heele tocht naar hier 'n misgreep. Professor Evan heeft 'n vijand, die hem naar 't leven staat, zeg je. Goed, dan kan die per soon er misschien ook achter komen, dait hij hierheen gevlucht is, en dan Is 't ook moge lijk, dat hij het al weet. 't Is inderdaad moeilijk aan te nemen, dat geef ik toe. Maar die boom dwars over den weg.vergeet dat niet. Och wat! Ik wil het niet afkeuren, dat je onze auto 'n omweg hebt laten maken. Maar duizend tegen één was die wegversper ring niets anders dan toeval Maar er is nog wat anders. Toen we zoo even met juffrouw Evan spraken, zeide Wer ner zeer ernstig, keek ik juist door 't venster en zag heel duidelijk, hoe iemand daarvoor wegdook en wegsloop. Onmogelijk! Dat .was maar inbeelding van je. Nee, absoluut niet. Ik had moeite, om op dat moment in te houden, maar ik wilde niets zeggen, om juffrouw Evan niet te verschrikken. Maar nu weet ik zeker, dat we hier bespied worden, dat de vijanden van den professor dus reeds hier zijn en zijn leven in gevaar is. Ik begrijp van de heele zaak niets meer, stamelde van Gielen. Kan 't geen nieuwsgieri ge huisknecht geweest zijn, die. Hij sprak dit vermoeden, waaraan hij zelf niet veel waarde hechtte, niet verder uit, want op dat moment hoorden ze 'n vreeselijk angst- geschrei, dat door 't heele hu-is weerklonk. Groot» God, wéft is dat? riep Werner. III. Op het angstgeschrel, dat de twee vrienden zoo vreeselijk verschrikt had, volgde een mo ment van ijzige stilte. Daarna hoorden ze deu ren open- en dichtslaan, heen- en weprloopen, fluisteren. Zij ijlden de kamer uit en liepen in den gang de ontstelde huishoudster tegen het lijf. Hebt u dat geschrei gehoord? vroeg ze. Haar lippen beefden en haar gezicht was door angst vertrokken Twee huisknechts stormdeD de trap af. Waar kwam 't vandaan? vroeg Werner. ft Was daar op den gang, ik heb ft duide lijk gehoord. In de kamer van den ouden heer maar ik durf niet naar binnen gaan, zei de oude jufrouw. Wijs ons de kamer van den professor, zei van Gielen tot een huisknecht. Gauw, gauw! De aangesprokene liep vooruit en wees naar de laatste deur rechte. Van Gielen draaide de deurknop om. De deur was niet afgesloten en ging direct o-pen. In de kamer vertoonde zich een ontzettend schouwspel. Op het bed zagen ze den professor liggen met een gapende won de in zijn borst en voor het bed op de vloer lag zijn dochter, schijnbaar levenloos. Ze had ze- ker haag vader goeden nacht willen zeggen en hem in de-zen verechrikfcelijken toestand aan getroffen. Daarop nad ze een gil gegeven, die door het heele uuis geklonken had en was diaarna bewusteloos in elkaar gezakt. Met een enkelen oogopslag hadden de beide vrienden de situaftie overzien. Terwijl van Gielen zich over den professor heen-boog, nam Frits Werner de bewustelooze in zijn sterke armen en droeg ze den gang op, waar middelerwijl 't heele dienstpersoneel zich verzameld ha,d. Wijs me een kpmer, waar Ut ze op een bed kan leggen, zeide lïtj, en nadat hij zijn kostbaren lasit zacht neergelegd had, liet hij ze verder over aan de zorgen van een oude dienstmaagd. Ze is van schrik in onmacht gevallen. Als ze weer bijkomt moogt ge ze niet in de kamer van haar vader laten, gebood Werner en ging dan haastig weg. Antoon van Gielen had zich intusschen met den professor bemoeid. De wondie was diep en had veel bloedverlies veroorzaakt. De gewonde ademde nog heel even, maar lag reeds te ster ven. Ais medisch student wist van Gielen wat hij doen moest, maar zag ai heel spoedig, dal- zelfs de hulp Van den ku-ndiigsten arts hier niets meer kon uitrichten. Zorgvuldig verwij derde hij de k-leeren rondom de wonde, om 'n nppdverband te kunnen leggen Nu vroeg Frits hem, wat denk je er van? Hopeloos! Hier is geen hulp meer moge lijk. De dolk heeft maar al te juist getroffen Is de dokier gewaarschuwd? Ja, er is iemand naar ft dorp gegaan. En de auto moet direct naar de stad om fti specialist te hialen. Voordat die auito terug is, is hier alles al voorbij. Van Gielen scheen het ernstige van den toe stand goed gezien te hebben, want toen on- veer 'n half uur later de dokter van R-ens- woud-e verscheen, schudde ook deze het hoofd. Hij sterft, fluisterde hij en inderdaad, nog geen kwartier lat-ed was ft afgeloopen. Het slachtoffer van den aanslag was niet meer tot bewustzijn gekomen. Middelerwijl had de dokter Alice in behan deling genomen, die nog steeds bewusteloos lag. Ten laatste rukte het hem, haar weer bij 'te brengen. Op 't eerste moment herinnerde heit ongelukkige jonge meisje zich niet, wat er ge beurd was, en keek verbaasd nu eens de huis houdster dan weer den dokter aan, die aan haai bed stond. Maar opeens kwam het voor-ge vallene in haar uewustzijn terug. Mijn vader is vermoord. Ik wil naar mrjn vader! riep ze. Met zacht geweid hield de dokter haar te gen Neen, dame, u kunt uw vader nu uiet zien. Hier, drink eens. 1J bracht het gl-as aan haar lippen, en daarop viel ze in 'n onrus-tigen slaap, ergeten is op 't oogenblik de grootste die wij Laar bewijzen kunnen, zei de u- ze zal nu wel een paar uren blijven slapen. Middelerwijl waren op den Beukenhof aange komen; de burgemeester van het dorp, 'n oude aambansti-ge baron, en de gendarme, die ver wittigd was, dat er 'n misdaad gepleegd was. Toén de dokter in de kamer kwam, waarin de moord had plaats gevonden, hadden van Gielen en Werner zich reeds aan den burge meester voorgesteld Vreeselijk, vreeselijk! mompelde deze. Zoo iets is hier nog nooit gebeurd. Wat moeten we nu doen? Ik geloof, zea de dokiter, dat hier weinig te doen valt, voor het morgen is. Vanzelf sprekend moet u dan direct naar de stad tel» grafieeren, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6