EEN KRUISTOCHT VAN NAASTENLIEFDE. UIT BLADEN EN TIJDSCHRIFTEN ITL ELS?1."4? -«fiS DE GEHEIMZinrilGE DERDE ZATERDAG 17 OCTOBER 193T CRISIS-COMITÉ'S IN HET BISDOM DEN BOSCH GEBEDS-ACTIE VOOR DEN VREDE. müdhL G06d6 G°d dan aller harten KONINKLIJKE—SHELL-GROEP. INTREE-REDE van prof. mr. B. M. TELDERS. VEREENIGING VAN GEMEENTE ACCOUNTANTS. „De nood is zoo nijpenddat ieder, die dit vermag, to( ruime buitengewone liefdewerken moet overgaan", „St. Janski." van deze week bevat het vol gend herderlijk schrijven van Z. H. Exc Mgr A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch Onder dagteekening van 2 October j.l. heeft Onze Heilige Vader Pius XI, zooals U, B. G. reeds door de pers is meegedeeld, den ontróe renden Pauselijken Zen-dbrief „Nova impen dent" uitgevaardigd, die handelt over de zware economisohe crisis onzer dagen, over de be treurenswaardige werkloosheid en den toene- menden volkerenwedloop in bewapening. Ofschoon de latijnsohe tekst nog niet in Ons bezit is, meenen Wij toch door de pers genoeg zaam ingelicht te zijn over de juiste verlangens van den Heiligen Vader betreffende °een ONVERWIJLD WERKDADIG OPTREDEN ten dezen, zoowel van de Bisschoppen als van de hun toevertrouwde geloovigen, om reed, thans onderstaande aanwijzingen en voorschrif ten voor ons Bisdom te kunnen geven De Paus doet n.l., B. G„ een allerdringendst beroep op alle Katholieken der door rijke aalmoezen en milde hulpverleéning in christelijke naastenliefde en door eendrach tig georganiseerde samenwerking den reeds Vader wtl ZtL te, V6rza<*ten. De Heilige 'ijn L L n, (lffn wedijver er op uit zal bittere ellende^ i 611 het doelmati®st in die lenden zal voorzien worden. mét den h^t barmhartiS". zoo zeggen Wij U barmhartig'is'"g?Iiik uw Vader d "Geeft en U zal gegeven wor- Ei, g'eméfl "J met dezelfde maat -waarmede ken^^f"^4'6 mag d0 ^wone llefdewer- haar scbaden of verdringen. Zij moet het v™ wSSend eigen tijdelijk karakter hebben vo,-L I a'.?emeen inzamelen en uitdeelen der opte buitengewone liefdegaven. Zij moet algemeen zijn dus op alle plaatsen gevoerd worden, doch ook in dien zin algemeen, flat niet alleen eigen plaatselijke nood en ge- enigd worden, doch dat, door wijs beleid, ook e overvloed van teor plaatse ingekomen liefde gaven de behoeften van andere minder bedeel- - dö plaatsen ga aanvullen. Z. H. vertrouwt, dat d, thans te ondernemen kruistocht zal worden beschouwd als een hei lige plicht der christelijke naastenliefde waar door allen, die als kinderen van eenzelfden Vader in den Hemel leden en broeders zijn Van eenzelfde huisgezin, het huisgezin van God, ook elkanders lasten zullen helpen dragen en zoo al niet uit hun nooddruft toch zeker rijke lijk uit hun overvloed den nood en het gebrek zu en verzachten waaronder zoo velen hunner Ge,heel bijzondere zorg en hulp echter B. G., broeders thans zoo kommervol gebukt gaan! wil de Paus daarbij gebracht zien aan de zwaksten en minst beschermden onder hen aan de van gebrek kwijnende kinderen, aan de armen en aan die arbeiders ,die, hoe werk- willig ook, reeds tot werkloosheid gedoemd zijn of door dezen geesel bedreigd worden en aldus een uiterst schamel bestaan hebben of weldra tegemoet gaan. Dewijl echter ook het edelst menschelijk streven vruchteloos blijft zonder de hulp van God, verlangt Z. H. dat wij in deze benarde tijden met Hem vurige gebeden zullen richten tot den Gever aller gaven, opdat Hij, in zijn barmhartigheid, spoe- dig gelukkiger tijden late aanbreken. Deze mogen dan verhooring vinden bij Hem, die Ons door Christus geleerd heeft tot Hem, ons aller Vader, de bede te richten„Geef' ons heden ons dagelijksch brood". Gebeden voor den vrede. van Ons Bisdom zal dit jaar op 22, 23 en 24 October een TRIDUÜM gehouden worden met plechtig Lof, met uitstelling in Ostensorio, can van den barmhartigen God die zoo noodige gedachten en gaven des vredes af te smeeken. Terzelfder intentie zal onder dat Lof het Rozenhoedje met het Gebed van den H. Jozef en in plaats van de anders voorgeschreven Litanie van O. L. Vr., de op de 1ste Vrijdagen gebruikelijke Akte van Eerherstel aan het God delijk Hart gebeden worden. - De geloovigen allen, bijzonder wel zij die onder den nood het meest gebukt gaan, wor den ten dringendste uitgenoodigd deel te nemen aan dit Triduum en met hetzelfde doel in die dagen of op het Feest van Christus' Koningschap de H.H. Sacramenten te komen ontvangen. Wat hier aan de bovengenoemde kerken is voorgeschreven wordt aan alle andere kerken of kapellen toegestaan en aanbevolen. Wij verzoeken ook, dat onze geestelijkheid, onze religieuzen en onze geloovigen voortdurend door vurige gebeden, door het godvruchtig bijwonen der H. Mis, door goede werken van barmhartigheid, versterving en boete gelukki ger tijden van Gods barghartigheid zullen trachten te verwerven. Of stilt de boete Gods toorn niet en werd Gods rechtmatige verbol genheid niet altijd ontwapend door werken van barmhartigheid en naastenliefde Plaatselijke crisis-comité's. als: voedsel, kleeding, dekking, brandstof de J.„nkeur. var<lienen boven geldelijken onder stand, al zal deze laatste voor betaling van stills'ar' Va° andere 8chulden of tot hulp aan „stille armen nog al eens noodig zijn. c. Het verschaffen van ontwikkeling werkloozen blijve mede bijzonder verzorgd Mnl is 8temmen en deze neigen tot onder- en tot hRian hulpbetoon om Zijnentwille M holingelooze eensgezinde medewerking. inspanning26 !g® 6n edelm°edige krachts- nrZJ, 8 „°nZer geliefde Diocesanen de linge liefde en waardeering onder alle standen versterken, den noodtoestand van zoo- ve en onzer lenigen, opheffen of voorkomen allen haat en vertwijfeling bezweren en aan de wereld wederom de macht vertoonen der allesverwinnende Christelijke naastenliefde En zal dit Ons Herderlijk schrijven op Zon dag 18 October 1931 in alle kerken en kapel len, over welke een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze van den kansel worden afgekondigd. Gegeven te 's-Hertogenbosch, den 14en October 1931. f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. In het bijzonder verlangt Z. H., dat, ter voorbereiding van het a.s. feest van Christus Koning, in de parochiekerken plechtige tri duüms worden gehouden, om van den barm hartigen God gedachten en gaven des vredes af te smeeken. Gevolg gevend aan de Ons in dezen Pause lijken zendbrief opgelegde taak verordenen Wij dan als volgt. Ie. In alle parochie- of rectora^skerken 2e. Gebruikmakend van de bevoegdheid Ons door Z.H. gelaten, om, in plaats van zelf een Centraal Crisiscomitê in onze Bisschops stad In te stellen ter inzameling en uitdeeling van liefdegaven voor Ons geheel Bisdom, die inzameling en uitdeeling aan andere ons ver trouwen waardige en voor de taak geschikte comité's op te dragen, verordenen Wij, dat in elke parochie (of rectoraat) of, als dit ge schikter voorkomt, in elke plaats van het Bisdom door de zorg van de betrokken Pas toors onverwijld een Crisiscomité zal worden opgericht tot inzameling en verstrekking van aalmoezen en liefdegaven in allerlei vorm, vooral aan de door Z.H. bijzonder aanbevole- nen: de hongerlijdende en ondervoede kinde ren, de noodlijdende en stille armen en de in hun bestaan bedreigde werkloozen. Deze parochiale of plaatselijke comité's zullen den naam dragen van Katholiek Crisis comité der parochie N.N. of te N.N. Zij zullen werkzaam blijven zoo lang de nood dit eischt. Elk comité zal Ons van zijn oprichting ken nis geven en zal gehouden zijn hetzij bij zijne opheffing hetzij zoo zulks reeds eerder door Ons gevraagd wordt, ten minste een sum miere verantwoording van zijn inkomsten, uit gaven en werkzaamheden aan Ons schriftelijk over te leggen. Elk crisis-comité is bevoegd, zoo zulks wen- schelijk blijkt, met behoud echter van eigen zelfstandigheid, met andere, hetzelfde doel beoogende comité's samen te werken, ook met niet-k tholieke crisis-comité's die een over schot hebben van liefdesgaven, zullen daar mede andere behoeftige crisiscomitë's helpen of dat overschot aan Ons opzenden. 3e. Zelf zijn Wij, volgens het Inzicht van Z.H., volgaarne bereid geldelijke crisisliefde gaven, hetzij gelijk reeds gezegd van over schot hebbende crisiscomitë's, hetzij van an deren, van wien ook, in ontvangst te nemen en voor een goede verdeeling daarvan naar best vermogen te zorgen. 4e. Wij vertrouwen, dat onze Diocesanen Onze reeds vroeger aanbevolen middelen ter bestrijding der werkloosheid, zoo veel mogelijk zullen blijven toepassen en dat niemand ter- wille van deze Pauselijke crisisactie zijn an ders gebruikelijke liefdewerken zal achter wege laten, verminderen of wijzigen. De nood is zoo nijpend, dat ieder die dit vermag tot ruime buitengewone liefdewerken moet over gaan. Samenstelling en uit- keering. Ofschoon Wij, om het groote verschil in omstandigheden der parochiën en der plaat sen van ons Bisdom, allen zooveel mogelijk vrijheid willen laten om alles op de beste wijze te regelen meenen Wij toch aan deze bepalingen de volgende aanwijzingen te mo gen toevoegen: a. Bij de samenstelling en bij de werkzaam heden der Crisiscomitë's en harer bijzondere commissies, betrekke men zooveel mogelijk de besturen en leden der plaatselijke Katho lieke liefdadigheidsinstellingen, de stands- en vakorganisaties, en vooral onze zoo nuttige commissies van samenwerking en onze Jeugd- vereenigingen. Bij gelegenheid der Katholieke kinder- en vreemdelingenactie tijdens en na den oorlog hebben vele hunner onder de leiding van ons R.K. Huisvestingscomité veelvuldige, uitste kende en onvolprezen liefdediensten bewezen. b. In den regel zal uitkeering in natura, Samenwerking met de Anglo Persian. Ter bereiking van de meest doeltreffende en economische distributie hunner producten in Groot-Brittann/ië en Ierland, hebben de Anglo Persian en de Koninklijke Shell besloten, geza menlijk een maatschappij op te richten, ten einde de nauwste samenwerking te verzekeren in hun distributiebedrijf, dat thans respectie velijk door de British Petroleum Company en de Shell Mex.-Companys wordt uitgeoefend. GEEN INFLATIE De „Stand," driestart: Het is verheugend te hooren, met hoeveel kracht zich onze sociaal-democraten koeren tegen het gevaar der inflatie. Ontkend wordt zelfs dat mr Troelstra indertijd oordeelde, dat een „beetje Inflatie" geen kwaad kon. Het is ons best. Alleen maar: het baat niet veel of men zegt geen Inflatie te willen, wanneer heel de ar beid er op gericht is om het werk der Re- geering tot voorkoming van dit schrikkelijk kwaad te doen mislukken en voorts een pro gram voor Staat en Maatschappij wordt ont wikkeld, dat bij verwezenlijking geen ander gevolg kan hebben. In Pruisen klaagde de socialistische Mi nister Severing over de agitatie der radicale partijen, die misbruik maken van de harde maatregelen, waartoe de regeering haar toe vlucht moet nemen en onrust zaaien. Een beetje overleg met de Duitsche partij- genooten zoude voor de sociaal-democraten ten onzent misschien niet kwaad zijn. Als zij ten minste willen leeren. STEENKOLEN HANDELSVEREENIGING. Schade van het bunkeren in Engeland. Het bunkerstation van de Steenkolen Han- delsvereeniiging, liggende in de buitenhaven te Vhssingen, ondervindt veel schade van de da ling der Engelsche valuta, die het bunkeren in Engeland goedkooper doet zijn. Hiervan maken verschillende reederijen gebruik. Mr. B. M. Telders, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in het Volkenrecht aan de Leid- sche Universiteit als opvolger van prof. mr. dr. jhr. W. J. M. van Eijsinga heeft gistermiddag in het groot auditorium der Leidsehe univer siteit zijn ambt aanvaard met het houden van een rede over: De juridische beteekenis van den oorlog. CONCURRENTIE TUSSCHEN ZIEKENHUIZEN. De verschiiilende plattelandsgemeenten op Walcheren moeten beslissen waarheen zij haar lijders aan besmettelijke ziekten zullen zenden, naar de barak van het Gasthuis te Middelburg of wel naar die van het nieuwe Protestantsoh ziekenhuis te Vlisslngen. Beider besturen doen ihnn best een contract met de gemeentebestu ren te sluiten. Voor een beslissing stond dezer "dagen o.a. de gemeenteraad van Domburg en dit college ■besloot met Vlisslngen een contract te sluiten, omdat bij gelijken kosten van overeenkomst de verpleegpirijs daar pas van ƒ3.75 tot 3 per dag is verlaagd, en die te Middelburg nog 3.75 'bedraagt. Alleen zal te Vlisslngen wor den geïnformeerd of geen verhooging van den verpleeg-prijs is te verwachten. Domburg ligt eenige km., dichter bij Middelburg dan bij Vlisslngen en heeft door de autobusdiensten meer verbinding voor ziekenbezoek met eerst genoemde gemeente. DE DIETSCHE BEWEGING. Prof. G. Besselaar van Pieter Maritsbrug (Zuid-Afrika) zal Maandag 19 October a.sf des n.m. 8 uur in de aula van de Technische Hoo- geschool voor het Dietsch Studenten Verbond spreken over „De Dietsche Beweging". Deze vereeniging houdt 24 Oct. te Utrecht haar vijfden accountantsdag. Prof. dr. H. Fry- da zal het onderwerp behandelen: „Het finan cieel© element der wereldcrisis." DE RIJDENDE DOOD Naar aanleiding van het droevige ongeluk te Schovcningen schrijft de „Avondpost" o.m.: Jan en alleman zijn plotseling automobilist. Dan moet men leeren rijden. Leeren? Men kan het van alle kanten hooren: er is „niets aan" Een paar uur oefening, en men kan een auto besturen en rijdt en rost er mee langs 's Heeren wegen. Rijbewijs? Gemakkelijk te krijgen. Jon gens en meisjes hebben het tn een ommezien veroverd Ja: ook meisjes. Want één der eerste hegeer- ten van het moderne meisje is; leeren chauf. feeren. U ziet ze toch wei, de bakvisschen, die achter het stuiir zitten? En de dames ook? We leven toch in een grooten tijd? Het is toch „het recht van het meisje en van de vrouw om preoies alles te doen, wat de man doet? Alle onderscheid valt toch weg? Behalve als 't den militairen dienst geldt; dan zijn de dames rog bevoorrecht; dan is er nog ver schil Maar overigens! En dus wil het jonge meisje, wil de jonge vrouw, een auto kunnen besturen. Of ze (gemiddeld) op oogedblikken van spanning en van gevaar, en als er behalve snelheid van handelen ook physieke kracht wordt geëiscbt, geschikt is om een rustige en veilige beslissing te nemen, wordt niet ge vraagd. Desnoods rijdt ze „met groot lef" langs den verkeerden kant den auto voor haar voorbij en a-Is dan het groote, lef mislukt, davert ze tusschen de voetgangers, rijdt een bank in splinters en een paar menschenlevens zijn weg. De rijdende dood. Met mannen en vrouwen, jongens en meisjes als impresario.. Wat zal men er aan moeten doen? Zich be roepen op het verantwoordelijkheidsbesef en op den eenvoudszin van een vorige generatie? Het zal vruchteloos zijn: men wiil „een wagen" hebben, men wil „leeren rijden". Het maakt bovendien ook den Indruk, of de waaTd© van een menschenleven niet meer wordt beseft. En dus zal het rijden en het rossen doorgaan, zelfs op de drukste plaatsen, tusschen duizenden voetgangers in, want een verbod zou de heilige auto-vrijheid bedreigen en een storm van ver. ontwaardiging ontketenen. Het eenige midde'. zou misschien zijn, dat men voortaan heel wat strenger werd bij het verstrekken van rijbe wijzen al zal men daardoor tragische gebeur tenissen als die van Zondag toch niet geheel kunnen voorkomen. Dok wij zouden met klem willen aandringen op grooter strengheid bij het verstrekken van een rijbewijs. Het is volstrekt noodzakelijk, dat geen rijbewijs worde verleend aan iemand, wiens gemis aan vaardigheid en geschiktheid een voortdurend gevaar vormt voor het leven van zijn evenmensch Wie zou durven beweren, dat de wijze, waarop thans rijbewijzen worden verleend, ook maar eenigermate een waarborg is voor de geschiktheid- van hem of haar, die met zulk bewijs van vertrouwen wordt ver eerd? HERINNERING AAN MGR. NOLENS Wij lezen in „De Tijd": Het is al een paar jaar geleden en het ge beurde te Genève. Een Hollandsch echtpaar, daar woonachtig was op een Zondag met zijn zoontje naar de Hoogmis geweest. Voor ze huiswaarts keer den, zetten ze zich even neer op het terras van een café. Terwijl ze (jaar zaten kwam langzaam een heer aangewandeld, aan zijn Meeding kenbaar als een Hollandsch geeste lijke. „Jan", zei vader tot de kleine, „daar is een Hollandsche pastoor. Ga hem eens goeden dag zéggen". Jantje bedacht zich geen oogenblik. Hij liep naar den eenzamen heer toe. Met zijn linker hand trok hij zijn matrozenmutsje of en ter wijl hij het rechter vol vertrouwen omhoog stak zei hij: „Dag meneer pastoer". De aangesprokene was natuurlijk wel eenigs- zins verrast bij deze onverwachte begroeting, maar aanvaardde het toegestoken handje on middellijk Binnen weinige oogenblikken waren de twee In een druk gesprek. Het duurde zoo lang dat mevrouw tot haar echtgenoot zeide „Maar ga toch eens kijken. Wie weet wat de bengél daar allemaal staat te vertellen." Ja, dat vond mijnheer toch ook en hij stond op. En toen zag mevrouw dat haar man voor den „Hollandschen pastoer" diep den hoed af nam en er nog een diepe buiging bij maakte Op een wenk kwam ze zich bij het drietal voegen en werd daar voorgesteld aan Mgr. Nolens. ,,'n Aardig ventje mevrouw" zej Monseig neur. Maar mevrouw wist daar zoo gauw niet op te antwoorden. „Kom" zei toen Mgr. Nolens, „ik heb van daag tijd genoeg, 't Is Zondag. Mag ik m©c jullie opwandelen?" En zoo geschiedde. Het viertal wandelde de Route de Fernex op, terwijl dr. Nolens met veel belangstelling informeerde naar de levens omstandigheden zijner iandgenooten. Voor het huis van den Hollander gekomen, noodigde mevrouw Monseigneur uit binnen te komen en wat uit te rusten. Neen mevrouwtje hoe gaarne ook. Ik mag dat niet doen. Ik kom in Genève nergens, hoe veel malen ik ook gevraagd word. En dat zal mevrouwtje wel begrijpen. In die gezelschap pen is kwalijk plaats voor 'n Hollandschen pastoor. Maar Zondag zien we elkander weer na de Hoogmis? En Jantje komt mee, nietwaar?" Zoo is Mgr. Nolens meerdere Zondagen met zijn Iandgenooten na de Hoogmis opgewandeld. Maar hoe de zon ook den witten Route de Fer nex blakerde en hoe stoffig deze was, geen enkele maal heeft Mgr. een voet over hun dor pel gezet om ook maar even uit te rusten. SPELEN MET VUUR De „Vrijzinnig Democraat" schrijft onder bovenstaand opscshrift. Het demonstratief congres, dat de S.D A.P. en het N.V.V. op Zaterdag en Zondag te Rot terdam hebben gehouden heeft ons de oplos sing van het probleem van de economische crisis niet gebracht.. Niet, dat wij verwacht hadden, dat dit wel het geval zou zijn, doch aan den anderen kant hadden wij evenmin kunnen denken, dat het resultaat van het congres zoo mager zou zijn als het geweest is. Van eenige nieuwe constructieve gedachte heeft geen der inleiders of sprekers d'oen blij ken. Het is gemakkelijk genoeg om eenige groote woorden te gebruiken over de noodza kelijkheid van „planmatige" productie en distributie om een einde te maken aan de chaos, die het kapitalistische „stelsel" in het leven heeft geroepen. Daarmede echter heeft men de oorzaken van de crisis de oorlog, de funeste handelspolitiek, de regeling der internationale schulden, enz. - niet wegge nomen. Naar aanleiding van de door velen noodza kelijk geachte vermindering van de lasten, op het bedrijfsleven drukkend, schrijft het blad: Wij staan niet op het standpunt, dat men zou kunnen zeggen, dat in alle bedrijven het bestaande loonpeil onder alle omstandigheden zal moeten worden gehandhaafd. Wij besef fen maar al te goed, dat ook hier dan de onverbiddelijke economische kracht zich een uitweg zal moeten zoeken, op deze wijze als dit in Engeland is geschied. De erkenning van deze waarheid wil echter volstrekt niet zeggen, dat daarom nu maar zonder meer voor het geheele bedrijfleven de eisch van loonsverlaging moet worden geproclameerd. Dat de arbeidersklasse niet bereid is voets- stoots te aanvaarden dat die loonsverlaging het eenige middel is, kan toch niemand on begrijpelijk voorkomen. Is de houding van den Engelschen mijnmerker zoo onverklaar baar, die er niet voor voelt afstand te doen van een deel van zijn loon, zoolang de mijn eigenaren weigeren er toe mede te werken om hun bedrijven op meer moderne leest te schoeien en daarmede het rendement van den menschelijken arbeid te vergrooten? Wanneer inderdaad een bedrijf het bestaande loon niet meer dragen kan, dan zal ook het belang van den arbeider zelf meebrengen in 'n looncerlaging toe te stemmen, omdat na eenmaal, naar het juiste woord van den Ruitsohen sociaal-democraat Bernstein, geen fabrieksschoorsteenen rooken, waar geen winst wordt gemaakt. Geheel in de lijn va.n hetgeen wij dezer dagen beltoogden verwacht de schrijver ten slotte alleen heil van „de bereidheid tot samen werking van allen, die den chaos vermijden willen. de VROUW IN DE SAMENLEVING De liberale „Avondpost" schrijft: Wij durven de steUing aan, dat de verwar de toestand in de huidige samenleving mede een gevolg is van het feit, dat een deel der vrouwen vergeet op welke plaats de vrouw ln die samenleving heelt te staan. En het Is aan vele vrouwen niet eens zoo erg kwalijk te nemen, dat ze dit vergeten, want de leid sters der vrouwenbeweging zelf toonen in dit opzicht een schromelUk tekort. Die beweging loopt eenvoudig aan beide beenen kreupel, door maar steeds op de „rechten" der vrouw te blijven hameren, terwijl die rechten, nor maal opgevat, reeds absoluut verzekerd zijn. LIBERALE STEM VOOR BEDRIJFS ORGANISATIE De liberale „Avondpost" driestart: Anatole France noemde eens den Staat „een zure meneer achter een loketje''. Maar zoo zegt het Christelijk-Histori. sche Alg. Weekblad tegenwoordig is de staat voor velen „een afgodsbeeld", en het wijst op de woorden, die mr. van Schalk, de voorzitter der Tweede Kamer, onlangs sprak over de mogelijke uitzetting der grenzen van het publiek recht In onze dagen. Wat, in 's hemelsnaam, heeft de heer van Schalk toch miszegd? Van verschillende kanten, helaas ook van liberale zijde, is hij er hard over gevallen. Zou 't dan om één voorbeeld te noemen zoo verschrikkelijk zijn als het kwam tot de instelling van be- drijfsraden? Waar zijn In onze dagen bij ve len toch de hervormingslust en de hervor mingszin? Moet de periode-Borgesius dan geheel worden verloochend? Erkent men niet, dat een nieuwe tijd ook nieuwe eischen stelt „elk tijdvak" zei Thorbecke heeft zijn eigen beginsel van beweging; la ten wij dit rusten, dan ontstaat in een vol gend tijdvak verwarring van beweging"), en dat de arbeidersbeweging daarin mede een zekere rol speelt? Laat ons dankbaar zijn, dat de excessen die politieke en economische beweging, wei. ke elders zooveel onheil stichten, in ons land niet voorkomen. Nog niet, althans. Maar: laat ons dan tevens begrijpen, dat het staats- manswlfsheid is. om die hervormingen te scheppen, en desnoods die concessies te doen, welke een rustig en ordelijke ontwik, keling in de hand kunnen werken. Van die staatsmanswijsheid getuigde het woord van mr. van Sohaik. TE HOOG LEVENSPEIL? De „Standaard" herhaalt nog eens wat het blad sinds 1922 voortdurend heeft betoogd: De welvaart is niet groot genoeg om de wereld te doen leven op de wijze als zij de laatste jaren leefde; wij zijn op weg naar een lager liggend 'stabiiisatievlak. Men kan tegenspartelen zoolang men wil, maar het komt. En hoe langer het verzet er tegen -duurt, hoe dieper de bodem van den put komt te liggen. Omdat de krachten, diy tot herstei moeten bijdragen, hoe langer hoe meer in sterkte zullen afnemen. Er ia veel waaraan wij alleen niets kun nen veranderen. Maar orde stellen op het eigen huishouden, dht hebben we, naar den mensch gesproken, zelf ln de hand. Aanpas sing aan het lager liggend welvaartsvlak. DE GEHUWDE VROUW IN HET BEDRIJFSLEVEN De „Standaard" schrijft: Naar de Vossische Zeitung in haar num mer van 4 October meedeelt zijn er in Duitschi&nd van 15.7 millioen gehuwde of ge- huwd geweekt zijnde vrouwen niet minder dan 4.7 millioen in onderscheidene bedrijven werkzaam. In vol beroep werkzaam. Dat is dus ongeveer 30 procent van het totaal aan huismoeders, weduwen en ge scheiden vrouwen De ongehuwde vrouwen zijn onder dit cijfer van 4.7 millioen niet begrepen. Wel echter vallen er onder zeer vele vrouwen uit den kleinen boerenstand. Tot drie opmerkingen geven deze cijfers aanleiding. Ten eerste, dat de beroepsarbeid van dit groote getal gehuwde vrouwen groote scha de moet veroorzaken in het Duitsche gezind leven. Ten tweede, dat de dubbele verdienste in mlllioenen gezinnen storend op het loonpeil moet werken. En ten derde, dat het emplooi van vrou wen op deze schaal een zeer ongunstigen Invloed op het aantal werklooze mannen uitoefent. door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) Antoon van Gielen, medisch student, zoon van den bankier van Gielen, en ik. Wij wa ren na de dochter van den vermoorde de eer. sten, die na de misdaad in zijn kamer kwa men. We waren opgeschrikt door het angst- geschrei, na de vreeselijke ontdekking. We .vonden ze bewusteloos vóór het bed van haar [vader liggen. Dat Is alles. U kunt nog mel den, dat de burgemeester, de dokter en een gendarme spoedig ter plaatse waren, de dok ter nog vóór diat de ongelukkige den laatsten adem uil'blies. Kraus wilde nog steeds meer weten. Maar Werner vond, dat t genoeg was en belde af. Hij kon zich levendig voorstellen, wat er nu bij de redactie gebeurde. De posteditde van het morgenblad was al gedrukt, maar in al lerijl werden maatregelen getroffen, om ten minste in de stadseditie het ontzettende nieuws den lezers in alle finesses mee te dee. len. 't Eerste was 'n boodschap naar de zette rij, dat er nog 'n paar kolommen senaatlo- neele nieuwstijdingen moeeten opgenomen worden. En terwijl de heer Kraus zelf bezig was, om een samenhangend bericht in elkaar te zetten over hetgeen hij per telefoon verno men had, waren reeds twee andere redacteu ren bezig met het samenstellen van een „In Mietmcxriam" van den professor. Do noodige ge gevens uit het leven van den beroemden ge leerde hadden ze natuurlijk bij de hand. De eene beschreef in 't kort den levensloop van den professor, de andere weidde uitvoerig uit over zijn groote verdiensten voor de weten schap en wees op het groote verlies, dat de wetenschap in t algemeen en de academie van de hoofdstad in 't bijzonder leed door den onverwachten, gewelddadigen dood van den geleerde. En terwijl de drie heeren schreven, trek ken de loopjongens uit de zetterij de beschre ven bladen letterlijk onder hun vingers weg, om ze aan den chef van de drukkerij te brengen, die ze over vijf zetmachines ver deelde. De redacteuren waren met het laat ste gedeelte van hun bericht nog niet klaar, toen het eerste gedeelte al gezet was en naar den corrector ging. Zoo werkten ze allemaal met koortsachtige haast. En toen 's morgens de krantemverkoopers opdoken, draaide reeds in razend tempo de rotatiepers en spuwde onophoudelijk kranten uit, kraaten met op schriften in reuze-letters, die direct de aan dacht trokken. De oplaag werd dien morgen verdubbeld, want 't was te voorzien, dat er een kolossale straatverkoop zou zijn. En bij 't ontbijt, op straat, op de tram, op alle bu reaux, in fabrieken en werkplaatsen sprak men dien morgen over niets anders, dan over den vreeselijken, gehei mzinnigen moord van een bekend gedeerde. De andere morgen-bladen meldden wel is waar niets daarover, maar de Neuesten Nach- richten deden zoo zeker en gaven zelfs ver schillende bijzonderheden aan, zoodat er geen twijfel mogelijk was aan de waarheid van 't bericht. De hoofdredacteur was ai vroeg op zijn kan toor. Vergenoegd wreef hij in z'n handen. Niet, aJsof hij 'n mensch zonder gevoel was, die plaizier had in die afschuwelijke misdaad, heelemaal niet. Maar de journalist ondervond natuurlijk 'n koninklijke vreugde over het feit, dat zijn blad en zijn blad alleen het sen- sationeele nieuws zoo snel en zoo uitvoerig had kunnen brengen. Dat was 'n prachtrecla- me. En met genoegen stelde hij zich voor, hoe ze op dat moment op de andere redacties nijdig bij elkaar zaten en hem dit succes misgunden Hij vroeg den eersten redacteur, of die maataregelen getroffen waren, die men noo dig achten moest, om van de zaak op de hoogte te blijven. Maar daarvoor had de heer Kraus al gezorgd. Hij had 'n verslaggever naar Renswoude gestuurd en 'n ander was in de stad zelf op jacht naar nieuwtjes. En tooh verwachtte de hoofdredacteur niet al te veel van deze verslaggevers, maar wel van Werner. Wat die anderen konden te we ten komen, dat was ook te bereiken door de verslaggevers van andere kranten. Werner daarentegen kon misschien bijzonderheden brengen, die anders onbekend waren, want Werner speelde toch eigenlijk zelf 'n rol in dit drama. Terwijl de hoofdredacteur daarover zat na te denken, werd hem bezoek gemeld. Met ver bazing las hij den naam op bet kaartje, dat de portier hem bracht. Laat dien heer direct hier komen, beval hij. Een oogenblik later kwam bankier van Gielen binnen. De beide heeren kenden elkaar en schudden elkaar de hand. Ik helb haar 'n oogenblik tijd, begon van Gielen, mijn auto staat beneden te wachten, ik rijd aanstonds naar Renswoude. U weet, dat Evan mijn vriend was. En mijn zoon is ook daar. Ik wil U slecht® even een opmerkelijke bijzonderheid mededeelen, die voor uw blad van groot gewicht is. Een bijzonderheid? Ik luister met span ning. Ja, ziet U ik veel me anders niet geroepen om de pers te verwittigen, maar het is mijn schuld, dat U deze bijzonderheid niet verno men hebt, eu daarom wil ik ze U gauw even mededeelen. Professor Evan, ziet U, hechtte geen groot gewicht aan den dreigbrief, dien hij ontving. Maar na lang dralen gaf hij toe aan mijn aan- dringen en verwittigde de politie. Maar oat is n°g geen afdoende verklaring van het feilt, dat hij gisteravond zoo plotseling zijn woning verliet. Mij kwam dat ook zeer merkwaardig voor. De mam, ,van wien uw dagblad het be nicht vernomen heeft, weet het. Maajr hij heeft er niet over gesproken, omdat het hem in ver trouwen medegedeeld was. Maar nu de Jus. titie zich met de zaak gaat bemoeien, komt dat van zeisprekend ook aan 't licht, en daarom kunt U het nu gerust publiceeren. U moet weten, dat er gistermiddag reed® een poging gedaan is, om professor Evam om het leven te brengen. Wat zegt U! riep de hoofdredacteur ver baasd uit. Ja, gisterenmiddag is hij bijna vergiftigd. De boeven, die hem naar 't leven stonden, hebben vergif in zijn thee, of beter gezegd, in de rum gedaan ,die hij gewoon was in de thee te doen. De professor dronk echter maar 'n slokje thee, en dat was zijn redding. MaaT van dat oogenblik af voelde hij zich niet me ai veilig. De hoofdredacteur der Neuesten Nachtlichten kwam van de eene verbazing in de andere. Hij stelde nog 'n paar vragen aan mijnheer van Gielen, die dezebeantwoordde. Daarna namen ze afscheid van elkaar. Zoo gauw hij weg was, werden direct maat regelen getroffen, om ook dit nieuwtje zoo gauw mogelijk aan den mam te brengen, 'n Paar uur later rukten de menschen elkaar de nieuwe editie van de krant uit de hand, die nieuwe onthullingen bracht Sinds jaren had er geen misdaad meer plaat» gehad onder zulke geheimzinnige omstandig, hedengeen misdaad had zóó de algemeene op merkzaamheid tot zich getrokk*». IV De politie was dus spoedig gewaarschuwd, dat er in de gemeente Renswoude een vreese lijke moord had plaats gehad en wel een moord, gepleegd op een zoo bekende persoonüjicheid als professor Evan, en den volgenden dag was de politie dan ook reedis voor den mldoag op de plaats des onheils. De rechter van instructie sprak tegenover den burgemeester zijn groote bevrediging uit over de maatregelen, die hij getroffen had, o.a. dat hij niemand onnodig in den tuin Heen en weer had laten loopen, om de sporen niet uit te wissohen, die misschien door de daders achtergelaten waren. De heeren van de recht bank hadden 'n paar detectiven meegebracht, die om hun fijnen speurzin bekend stonden, en op staanden voet werd met een allernauw keurigst onderzoek begonnen. Alle personen dio op het moment van de misdaad op den Beuken hof aanwezig waren, werden aan een streng verhoor onderworpen, behalve de dochter van den vermoorde. Bij Alice Evan waren namelijk hevige zenuw koortsen opgetreden, zoodat de dokter ver klaarde, dat op dat moment een verhoor abso. luut ongewenscht en totaal onmogelijk was. Natuurlijk moest de Justitie daarmee genoe gen nemen, en zoodoende was Frits Werner de eerste, die ondervraagd werd. Hij beantwoordde kort en juist de vele vragen, die hem gesteld werden. Hij vertelde, hoe hij heel toevallig bij de zaak betrokken was en waarom hij aan het verzoek, om mee te gaan naar den Beuken hof, graag voldaan had. Hij sprak natuurlijk ook over den omgevallen boom, die dwars over den weg lag, en over het feit, dat hij iemand van het venster der woonkamer had zien weg sluipen. Op het herhaaldelijk en dringend ver zoek van den rechter van instructie, om een nadere beschrijving van die persoon te geven, verklaarde hij telkens weer, dat hij dit onmoge lijk kon. Hij had slechts 'n schaduw gezien, slechts 'n oogenblik. Zoodat wij ook met de mogelijkheid re ning moeten houden, dat het slechts inbeel- ding uwerzijds is, dat er iemand weggeslopen is, zeide de rechter van instructie. Neen, neen, zeide Werner met: nadruk, ge zien heb ik iemand. Er is geen sprake van dat ik het me slechts ingebeeld heb. Ik had zeer zeker direct naar den professor moeten gaan. Misschien echter was het toen reeds te laat. Maar ook Is mogeuijk, diat de moord onmid dellijk daarna heeft plaats gehad, zoodat ik hem nog had kunnen waarschuwen. Maar wie had nu kunnen denken, dat de schurk, die den professor vermoorden wilde, zoo spoedig diens spoor gevonden zou hebben? Dat kon u inderdaad ook niet denken, Maar vindt u het ook niet roekeloos, mijn heer Werner, dat de professor, indien hij werkelijk overtuigd was, dat zijn leven in ge- vaar was, 'juist op den Beukenhof zijn toe vlucht zocht? Een eenzaam landhuis biedt, dunkt mij, den moordenaar 'n betere gelegen heid, om zijn plan uit te voeren, dan hij zou gehad hebben, wanneer de mian, die hij wilde dood en, in de stad gebleven was. Frits knikte. Zeker, zeide hij, maar de hee ren zien de bijzondere redenen over 't hoofd, die Evan had, om niet in de stad te blijven. Had hij daarvoor bijzondere redenen? Daar weten wij niets van. Wij hebben hier het beriabt van uw dagblad, de Neueste Nacte richten, vóór ons, Daarin staat diienaa» de niets. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 12