CRISIS INTERPELLATIE IN DE TWEEDE KAMER. DE EENZAME LUITENANT. DE REGEERING ANTWOORDT ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 Dr. Kortenhorst raakt den zenuw der moeilijkheden. MR. MARCHANT OVER DE ECONOMISCHE CRISIS. STEUNVERLEENING AAN DE ONDERNEMINGEN. „Ome industrie kwijnt niet ten gevolge van te hooge loonen". ONZE LAATSTE CENT VOOR DE OPLEIDING DER JEUGD. SNELHEIDSWEDSTRIJDEN OP DEN WEG. folkloristische optocht een DE „WINSUM" VLOT. EEN VERKLARING VAN PROF. E. DRERUP. UIT DE MIJN.INDUSTRIE, UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Eat bodged s ÖAarnwel Minister Ruijs de Beerenbrotick. ALLES AFWENTELEN OP DE OVERHEID IS UIT DEN BOOZE Wie die beraadslagingen in die Kamer gieter- middag aanhoorde, mag met voldoening cön- stateeren, dat het peil In ons parlement zeer hoog staat, vergeleken met dat in andere lahden. Was dè rede van dr. v, d. Tempel een knap stuk werk géweest, ook het antwoord der Regeering de Premier sprak en Minis tef Verschuur zat achter de Regeeringstafel was klaar en stond ver boven het niveau van een gewoon vraag. en antwoordspel. Voegt men daarbij de rede van mr. Korten- horBt, die een schat van gegevens bevatte en die van den heer Schouten, welke een geduchte aanval recht streeks op veel zwak- ke steeën in de tac tiek der S. D. A. P. was, dan is de ba lans opgemaakt. Wat wij nu weten als vaststaand voor allen is, om met dr. r. d. Tempel te spre- ken, dat de toestand waarin ohs land mo menteel verkeert, uitermate moeilijk" moet Bêeten eü dat ,,alle kringen uitermate zwaar Zijn getroffen". Gelukkig ia deze toestand noch- hopeloos noch zelfs zoo, dat er reden is voor een paniekstemming; wel is klaar als glas, dat wij one ernstig bewust moeten zijn van het feit, dat oppassen de boodschap is. Nog ia onze betalingsbalans goed een uit Zondering, zooals mr. Kortenhorst aantoonde én een ding waarmee wij zeer voorzichtig moeten manoeuvreerén, waarsohuwde de heer Schouten niet ten onrechte. Wat ons vooral handicapt Bet was de heer Kortennorst die daar op wees en het schijnt ons werkelijk de meest beangstigende plek in one nationaal economisch bestaan is de financleele toe. stand van Indië, waar de vlottende schuld angstwekkend Is gestegen. Van dezen kant wordt ons geld mee ten ernstigste bedreigd. En hierover zijn wij 't nu wel allen grondig eens, dat, kost Wat kost, inflatie moet worden vermeden. Maar wie dit doel wil, moet ook de midde len willen en zoo Is 't te begrijpen, dat de Regeerihg naar lager niveau wil, niet als mid del om ült de crisis te geraken, maar als ge. Volg van de internationale crisis waarop ons land geen overwegenden invloed uitoefent, tyj^^die het gtootemdeels ondergaat. _LDr, v. d, Tempel zoowel minister Ruijs al? hêeren Kortenhorst en Schouten hebben dit geconstateerd kon, na alle critlek op het huidig productie-stelsel, welke de Minister grif onderschreef, oók geen universeel geneesmid del aanbieden. „Gij hebt dat ook nergens ge. daan, waar gij regeerdet", aldus scherp de heer Schouten. Gêen land en geen stad, waar geest- Verwanten van de S.D.A.P, de verantwoorde, lijkheid droegen of dragen, zijn aan de crisis ontkomen of konden haar overwinnen, Dit Werd zoo duidelijk met voorbeelden bewezen, dat de socialisten er weinig op terug hadden én vol verbazing de boetpredikatie van den anti-revolutionairen spreker over zich heen lieten gaan. Dr. Kortenhorst, die berekende, dat een Vierde deel van óns productief vermogen, dat Ifl 1930 in totaal ruim 4 miljard 284 millioen gulden bedroeg, aan openbaren dienst besteed werd, zag drie middelen om de crisis door te geraken: inperking der uitgaven, bevordering van den export, beperking van den invoer. Dat de regeering niet stil alt, heeft minister Ruijs bewezen. Zij verleende steun aan groote Industrieën en de scheepvaart; zij bemiddelde, waar opheffing van werkgelegenheid dreigde; zij heeft een commissie van advies inzake de exportcredieten ingesteld, al is zij voorzichtig met Rusland, hetgeen, naar uit de cijfers van dr. Kortenhorst bleek, nog niet zoo dom is. Deze voorzichtigheid heeft haar ook geleld bij de beoordeeling van de oprichting eener Industrlebank (ook al niet ten onrechte, zoo als dr. Kortenhorst weer opmerkte), hij haar politiek van werkverruiming, een zaak, wélke ie tabourregeering evenmin aandurfde, ett haar nauwlettend toezicht öp dé gemeenten, waaronder ér zijn, die Zoo gevaarlijk operee- ren{ dat de geldmarkt er onrustig onder wordt. De moeilijke toestand in de bedrijven heeft de regéering bewogen in te gaan op hét denk beeld werkgevers en arbeiders samen te roe pen om over den voortgang van het bedrijfs leven te Conferêeren. Niet algeméene loons verlaging was het primaire doel, maar Wel inzicht verschaffen ovér toestanden, waar loonsverlaging noodig is. Niemand Is natuur lijk enthousiast voor loonsverlaging, maar wat de regeering hier deed, is volkomen conform „Quadragesimo Anno". Want de Paus schrijft' „Ook moet, bij de bepaling van het loon, re kening gehouden worden met het bedrijf en 1 zijn ondernemer. Want het zou onrechtvaard!» zijn overmatige loonen te eischén, die het be drijf niet kan dragen zonder zelf tên gronde te gaan en de arbeiders mee te sleepen ln de ellende.... Laten dus allen, zoowel werklieden als leiders, met vereende krachten en gemeen overleg, de moeilijkheden en bezwaren trachten °™r*'nüen 8" een verstandige staats- poli lek hun hij dit heilzame werk tot steun zijn.' Het deed ons genoegen dr. Kortenhorst te hooren verklaren, dat de katholieke werkge vers geen heil zien in het liberale loonsverla- gings-recept-zonder-meer en dat hij publiek de tferkgêvers toeriep niet tot verlaging over te gaan dan in uiterste noodzaak. Maar deze noodzaak kan er zijn: wij hoorden van zeer groote fabrikanten, die 't a.s. jaar geen In komstenbelasting zullen betalen.... Waar de zaken zóó staan, hebben wij ons wel even verwonderd over de moties—v. d. Tempel, die neerkomen op verhoöging van de uitgaven voor werkloozen en vermindering van den arbeidstijd. Wat dit laatste betreft en- taffieerlng van de 40 urenweek te Genève dat Is een voorstel, waar wij ook de meening van een mr. Joekes wel eens over willen hoo ren. Maar wat de verhooglng dér werkloozen- Ultkéeringen aangaat, gezien hetgeen ln Duitschland en Engeland geschiedt, gezien ook den triestefl toestand van velen, die nog wer ken, niet het minst op het platteland, gezien ten slotte de overgroote werkloosheid, welke over 1932 nog wordt gevreesd, kunnen wij ons indenken, dat de regeering er niet aan kan denken deze elSchen in te willigen. Wie op haar standpunt staat en vóór alles de waarde vastheid van hét geld wil handhaven door een evenwichtige begrooting, kan zulke Voorstellen niet serieus nemen. Het heeft ons trouwens verbaasd, dat dr. v. d. Tempel een steun aan werkloozen voorstelt ln natura, ln zulk een vorm als juist de contact-commissie, welke de regeering adviseert en waarin ook socialisten zitting hebben, heeft, afgewezen. Natuurlijk zijn wij voor steun, maar alles afwentelen op de Overheid is uit den booze. Wij stemmen dan aok volkomen ln met dr. Kortenhorst, die ln den gèest Van het laatste apostolisch schrijven en met verwijzing naar Prinses Juliana's initiatief, aanspoorde tót hulp waar geholpen kan worden en die daarbij aan de regeering de vraag stelde of er ook geett mógelijkheid was goederen In natura uit te deelen opdat niet, zooals nu in noodlijdéftd West Friesland, massa's producten als waarde loos wórden weggeworpen. De ernstige toestand op het platteland werd ook nog evsn aangeraakt doof den heer Schou ten terwijl dr. Kortenhorst speciaal de aan dacht vestigde op de dreiging voot onzen ex port op Engeland, dat bijna een Vierde deel van onzen heélen uitvoer betrekt. Slaat dit mede op het niéuwe Wetsontwerp betreffende den invoer, dat de Premier aan kondigde Het debat duUrt voort Dr. Severijn, die benoemd Is tot hóogleeraar te Utrecht ln de theologische faculteit, heeft gistermiddag zijn collega's vaarwel gezegd Deze a.r. predikant zat sinds 18 September 1929 in de Kamer. Slechts eenmaal voerde hij het woord en toen hebben wij dadelijk ge dacht: een beste professor. Prof. Vlsscber kan met dezen opvolger tevreden zijn. BURGEMEESTER ROMIJN t- In den ouderdom van 61 jaren is te Haar lem overleden de heer P. A. Romijn, in leven burgemeester van de Rijp en Graft. \.v ZEDENMISDRIJF. De rechtbank te Assen veroordeelde gisteren D. O. te Dwingelo, thans gedetineerd, wegens het plegen van een zedenmisdrijf tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisoh luidde 2 jaar ge vangenisstraf. Mr. H. P Marchant. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam heeft dezer dagen een onderhoud gehad met mr. H. P. Marchant, lid der Tweede Ka mer en wethouder van 's-Gravenhage. Het gesprek mét den heer Marchant liep over de moeilijkhe den, waarmede de Nederlandsohe indus trie te kampen heeft, over de mógelijkheid om daar verbetering ln te brengen en of lie verbetering te be verken zou zijn door oen algemeene loons- crlaglng. Gevraagd naar de mogelijkheid om door het uitvoeren van groote werken de werkloosheid te beperken, antwoordde mr. Marchant, dat het ondernemen van belangrijke werken natuurlijk de werkloosheid vermin dert. Wij laden daardoor echter nieuwe kapi- taallasten op ons met alle m-oierllijkhedeü, welke daaruit in de toekomst kunnen voort komen. Daarmede is dus rekening te houden. Het stopzetten van de Zuiderzeewerken zou al zeer oneconomisch zijn. Men kan wel zeg- gen, dat de waarde van den grond, Zelfs bij normale prijzen, de kosten niet meer kan dek ken, maar dit standpunt schijnt mij toch on juist. Men zou alleen tot stopzetting van de Zui derzeewerken kunnen besluiten, als men van meening is, dat landbouw- en zuivelproduc ten hebben afgedaan. Maar als men zich stelt op het standpunt, dat wij straks te gronde zullen gaan, kan men niet regecren." Vervolgens vroegen wij den heer Marchant nog naar zijn meening over de steunverleenïng aan industrieën om op deze Wijze de werkloos heid te verminderen. „Deze sten nverl een ing mag alleen van tijde- lijken aard zijn en daarbij zeer beperkt. De be trokken industrie zal hebben te bewijzen, dat zij Inderdaad levenskrachtig is en door den steun er bovenop zal komen." Daarna kwam het gesprek op loonsverla ging en de wensehelijkheid om deze verlaging georganiseerd tot stand te brengen, dat wil zeggen, door onderling overleg van alle orga nen, welke daarbij betrokken Zijn. Te dien aan zien formuleerde de heer Marchant zijn stand punt als volgt; „Er zijn verschillende collectieve contracten, wélke binnen éenigen tijd afloopen en het Is volkomen te begrijpen, dat de vakbeweging alles in het werk Stelt óm loonsverlaging te voorkomen. Evenzoo Is het te begrijpen en uit economisch oogpunt wellicht niet onjuist, dat de werkgevers- de loonen naar beneden trach ten te krijgen. Dit is hun belang, niet alleen voor dit Oogenblik, maar ook voor later, wan neer wèer betere Verhoudingen zullen zijn ont staan. De ondernemers kunnen dan een nieu wen aanloop tot loonsverhooging afwachten, E,n daarom geloof ik, dat de ondernemers hij hun eisch voor verlaging meer denken aan de toe komst, dan aan het heden. Ik ben eohter een absoluut tegenstander van het streven naar loonsverlaging als middel om de industrie op de been te houden. Men moet de zaak niet zoo algemeen bezien. Is er een geval, dat een industrie dreigt onder te gaan uit de bewezen oorzaak van te hooge loonen dan is verlaging aangewezen. Maar in dat ge val zal men bij de arbeiders dan ook geen hals starrigheid aantreffen. De mensehen blijven heusch liever aan het werk tegen minder loon, dan dat Zij werkloözènsteun krijgen. Het is echter dwaasheid te beweren, dat een alge- meene loonsverlaging een algefneene Indus trieels opleving ten gevolge zou hebben. De ar beiders zijn werkelijk niet weigerachtig om ook iets te doen; voorbeelden uit den laatst en tijd wijzen duidelijk aan, dat ln gevallen, wan neer een industrie dreigt te gronde te gaan tengevolge van het loonpeil er een schikking getroffen kan worden. Wanneer loonsverlaging noodzakelijk is wijst zich dit vanzelf aan. Onze industrie kwijnt niet tengevolge van te hooge loonen, maar tengevolge t?X allerlei omstan digheden. Kijk eens naar Philips. De misere -N HET RIJK DER „KLONTJES". Een paar rakkers op de suikerbie ten, die by de opening der campagne te Halfweg liggen opgeslagen. hier heeft met de loonen niets te maken? Phi lips zit met groote crediet&n die niet worden afgedaan, met onverkoopbare voorraden wel licht; er zijn nog tal an andere oorzaken." „Bent u ook van meening, dat wij op weg zijn naar een blijvend lager niveau, ziooals dr. Colijin onlangs heeft betoogd?" „Wij zijn op weg naar een blijvend lager prijsniveau. En wanneer dit gepaard moet gaan met verlaging van het loon, wordt dit vanzelf aangewezen eu nogmaals dan blijken de arbeiders niet onhandelbaar. Maar: ln den stroom der ontwikkeling van het sociale leven ontvangt het kapitaal een voortdurend kleiner deel van het provenu en de arbeiders een steeds grooter. En daar moet rekening mede gehouden worden." Tenslotte voegde Mr. Marchant nog de vol gende opmerking aan het gesprek toe: „Re- geeren is alleen mogelijk wanneer men van de veronderstelling uitgaat, dat na den zor- gelijken tijd een betere zal komen. Is men van meening, dat toch allee verloren Is, dan komt men steeds -ot verkeerde maatregelen. Het komende geslacht zal een harden be- staansstrijd hebben te voeren, heviger dan het thans levende. Het zal groote moeite kosten de maatschappij weer „op gang" te krijgen, maar dan zal er ook èen verbazende behoefte bestaan aan goede werkkrachten. Wij moeten daarorm onzen laatsten oant uitge ven voor de opleiding der jeugd om het op groeiende geslaoht in den strijd van het be staan te sterken. Laten wij daarom het on derwijs e® de opleiding niet verknoeien." Tweede Kamer om onvoorwaardelijk verbod gevraagd. Naar aanleiding van een in den afgeloopen zomer te Aarle-Rixtel plaats gehad hebbend ongeluk met doodelijken afloop bij een weg wedstrijd, heeft de gemeenteraad van genoem de Noord-Brabantsche gemeente thans beslo ten een verzoek te richten tot de Tweede Ka mer om te komen tot een onvoorwaardelijk verbod van snelheidswedstrijden op den open baren weg. In het verzoek wordt door burgemeester Ter meer gewezen op het toenemend gevaar op den weg, hetwelk onnoodig door wedstrijden wordt vergroot, welke door de snelheid en roekeloosheid, waarmede zij gehouden worden- ontaarden in excessen. De Vereeniging van Nederl. gemeenten ziet, volgens haar advies, de bezwaren van deze wedstrijden niet zoodanig in, dat zij een ver toog tot de regeering zou richten. De Raad besloot om het verzoek meer effect te laten sorteeren adhaosiebetuigingen te vragen aan alle gemeenten in Noord Brabant en ln Noord- en Midden-Limburg. ZIJN EIGEN CANDIDATENLIJST AANGEVULD. De 32-jarige H. de B. te Tilburg had bij de laatste verkiezingen voor den gemeenteraad op een candidatenlijst, waarop hü zelf no. 1 stond, nog eigenhandig eenige namen van kie zers gevoegd. Hij werd deswege voor de recht bank te Breda veroordeeld tót 30 boete, te vervangen door 30 dagen hechtenis. VERMOMDE PROCESSIE? Het feest der Brabantsche studenten te Baarle-Nassau. Het Tweede Kmerlid de heer Moller heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is 'aam den Minister bekend, dat op Zondag 9 Augustus j.l., bij gelegenheid van den landdag van het Brabants studentengllde van Onze Lieve Vrouw, gehouden to Baarle- Nassau, de studenten een folklorischen optocht wilden houden, met als eindpunt het terrein van de nieuwe St. Salvatorkapel, te Baarle- Nassau, en zij daarna op het terrein een open luchtspel zouden opvoeren? 2. Is aan den Minister verder bekend: a. dat de burgemeester van Baarle-Nassau dezen optocht verboden heeft en dit wel onder aanvoering van zijn meening, dat zuljï een. optocht naar den kapelakker een vermomde processie zou zijn, althans dat hij, wanneer in de toekomst uit dergelijke optochten mis schien een processie zou groeien, het verwijt wilde voorkomen, alsof hij zich in het begin niet voldoende daartegen zou hebben verzet; b. dait voornoemde burgemeester wederom uit vrees voor naar zijn meaning toekom stigs mogelijkheden, den studenten verbood hét openluchtspel op den kapelakker op té Voeren; c. dat dezelfde burgemeester, altijd Uit de zelfde vrees, de studenten liet Weten dait, wan neer zij hun kamp in de huurt van de kapel opsloegen, hij zelfs alle verdere vergunningen voor het houden van hun landdag zou wei geren, als Brabantsche koffietafel op de markt, het maken van muziek, enz; d. dat tengevolge van dit optreden van den burgemeester, in het geheel geen optocht gehouden la, ornaat ook de plaatselijke Com missie van voorbereiding niet meer wilde mee werken aan den folklori&öhem optodht naar een ander eindpunt, ten einde geen voet te geven aan willekeurige verklaringen Van de bepall- gen, neergelegd in art. 171 van de Grondwet? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat het optreden van voornoemden burgemeester blijk geeft van een geheel onjuiste opvatting om trent zijn taak van het handhaven der open bare orde, en een ernstig machtsmisbruik ls, en dat met name diens eigenaardige Opvat tingen en Uitleggingen van art. 171 van de Grondwet ln geen geval mogen worden aan vaard? ONDANK IS 'S WERELDS LOON. Door een reiger in het oog gepikt. Donderdag is te Z-oeterwonde een reiger tus. eoheo struikgewas verward geraakt. Toen de heer C. O. dit bemerkte en het dier wilde be vrijden pikte het hem met zijn langen snavel in het linkeroog. In h&t Academisch Ziekenhuis te Lelden bleek, dat de heer O. dit oog zal moeten missen. Ondank is 's werelds loon. Naar Lloyd's meldt, la het Ned. s.s. Wln- sum, dat dezer dagen by Aaleeund aan den grond was gevaren, vlot gekomen. Heden hoopt men in Aalesund binnen te loopen. Naar aanleiding van het protest der Cura toren der R. K. Universiteit zendt prof. Drerup de volgende verklaring aan de „Gelderlander": De verklaring van Curatoren der R.K. Uni versiteit naar aanleiding van een passus in mijn overdrachtsrede zal zeker met groots voldoening ontvangen zijn. Want ze neemt een misvatting weg, die ont staan schijnt te zijn, door een minder juiste vertaling van den oorspronkelijken Duitschen tékst. Mijn juiste bedoeling Is reeds ln een voet noot op bladz. 7 van de officieele uitgave van den tekst ln het jaarboek der Universiteit duidelijk aangegeven. Hieruit blijkt, dat deze bedoeling geenszins is geweest curatoren door den gewraakten pas sus te kwetsen. Prof. Dr. E. DRERUP. Tegen het eenzijdig doorvoeren van verslechteringen. De Ned. R.K. en de Prot. Chr. Mijn Werkers- bond en dé Centrale van werkers in het mijn bedrijf hebben een schrijven gezonden aan de Contactcommissie voor het Mijnbedrijf, waarin Zij wijzen op hun herhaalde bereidwilligheid tot gezamenlijk overleg met de directies om te trachten maatregelen te nemen om aan de gevreesde gevolgen van den huldigen toestand in het bedrijf zooveel mogelijk te ontkomen. Niettemin zijn de directies daar niet op Inge gaan en worden thans maatregelen getroffen. Welke de positie der arbeiders ongunstig beïn vloeden. Na vermelding van die maatregelen en hun bezwaren daartegen, spreken de bonden nogmaals hun bereidwilligheid uit om met de mijnondernemingen samen den toestand onder de oogen te zien, waarbij dan ook kan warden nagegaan of het wenschelijk is gezamenlijk bij de regeering op het treffen van maatregelen aan te dringen. Voorts verzoeken zij de contactcommissie bij den betrokken minister met klem aan te drin gen op zoo spoedig mogelijke regeling van de kwestie der pensioenverzekering, terwijl zij tenslotte voorstellen de bestaande verlofrege ling na 31 December met twee jaar te verlen gen. Bespreking van loonsverlaging in Enschedé. De Enschedesohe fabrikanten vereeniging heeft de werknemersorganisaties ln de textiel, industrie Uiitgenoodtgd tot een oomferemitie ter bespreking van loonsverlaging, waartoe blijk baar het plan bestaat. De conferentie zal vermoedelijk ln den loop der volgende week plaats vindon. JUBILEUM ZUSTERS VAN LIEFDE TE VOORHOUT. In December a.s. zal het Vijf eü twintig jaar geleden zijn, dat de zusters van Liefdé te Veghel zich ln de gemeente VoOfhoUt Ves tigden. In een deze week gehouden vergadeirlng van hooiden van gezinnen werd besloten dit feit niét onopgemerkt te laten voorbijgaan. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De „Raaf" vertrok gisteren te 4.66 uur Uit Ta- voy en landde om 7.05 te Bangkok. Het vlieg tuig vertrok vandaar te 8.04 uur en arriveerde na een tusschenlanding tè Alorstar, om 15.68 te Medan. De „Reiger" ls gisteren te 6.04 uur uit Bata via vertrokken en na een tusschenlanding te Palembang om 14.16 uur te Medan geland. Het .postvliegtuig „De Leeuwerik" ls giste ren om 6.25 uur uit Boedapest vertrokken en om 8.30 uur te Belgrado aangekomen. Vandaar vertrok het vliegtuig om 9.30 uur, doch moest later wegens dén zwaren sneeuwval terug» keeren. HET VERONGELUKTE JACHT. De papieren, die op het lijk van het door de „Insulinde" te O os tm ahorn aangebrachte lijk van den schipper van het bij Schiermonnikoog verongelukte Jacht zijn gevonden, zijn opge stuurd naar den Amerilkaansohen consul-gene raal. Deze heeft verklaard, dat het hier geen Amerikaan betreft. Waarschijnlijk ls 'de ver dronkene van Duitsche nationaliteit. Gisteren middag ls het slachtoffer te Oostmahorn be. graven. Dó zeevarende bevolking van dit plaatsje deed het stoffelijk overschot uitge leide. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. IQ.) Misschien is dat maar het beste ook, merkte een dorre ambtenaarsvrouw op, de hemel mag weten wat voor schandaal er aan het lacht zou komen. Het spreekwoord zegt terecht: maak geen slapende honden wakker. De aanwezigen zouden reden hebben om zich deze wijze uitspraak later te herinne ren! Ik ben overtuigd dat Mr. Sampson een belooning zal uitloven, zei Lady Berwin tot degenen die om haar heen zaten. Hij scheen groote achting voor zijn overleden compagnon te koesteren en zal er wel niet in berusten dat zijn dood ongewroken blijft. Hijik bedoel Tyrrel, was een tamelijk intieme vriend van u, Lady Berwin, nietwaar? vroeg Tommy Paxton. Neen, zei de aangesprokene VTij onver schillig. hij behartigde mijn zaken alleen maar, meneer Paxton en als hij hier kwam hadden zijn bezoeken uitsluitend een zakelijk doel. Zijn compagnons zullen voor mijn belan gen blijven zorgen en ik denk dat dat zon der meneer Tyrrel net zoo goed zal gaan als met hem. Niemand ter wereld is onmisbaar, tenminste dat heb ik nog nooit gemerkt! Kapitein Drake, die de eindeiooze conver satie over den moord tamelijk vervelend be gon te vinden, verwijderde zich van het groepje dat om Lady Berwin verzameld was en zocht het gezelschap van juffrouw Chet- wynd, die nog steeds bij het venster stond en nagenoeg geen deel had genomen aan het geeprek. De knappe jongeman Drake was even dertig keek voor de zooveelste maal met bewondering naar haar gracieuss figuur en wondermooi gezicht. Ze was goudblond een en al vuur en energie en opgewekt heid. gaar blaccwe oogen en stralend-blonde haren, haar felllooze trekken en róomlgen teint zouden aan haar verschijning iets van bovenaardsche rust en Verhevenheid hebben gegeven als niet iedere oogopslag en leder ge baar van geestige wilskrachtige levendigheid hadden getuigd. Er was niets tams, niets be daards zelfs aan Edith Chetwynd; ze bezat het sterke temperament dat men meestal bij donkere vrouwen vindt. Lady Berwin haar aangetrouwde tante was onmiskenbaar een krachtig© natuur, maar Edith Chetwynd was ook geen persoon die over zich liet heenloopen. De oudere dame had gedacht gemakkelijk spel to hebben met het mooie, blank-en-blond© meisje dat bij haar was komen Inwonen en waarvoor ze eigenlijk een beetje minachting voelde, maar Edith Bad zich een waardige tegenstandster getoond, die zich niet in een hoek liet duwen. Het feit op zichzelf al, dat het meisje zoo dapper en standvastig vocht, maakte Lady Berwin begee- rig om overwinnaar te blijven. En de oorzaak van den strijd tusscben de jonge vrouw en de oudere, was Edith's huwelijk. Lady Berwin had Gervase Drake ale echtgenoot voor het nichtje van haar man uitgezocht, terwijl het meisje zelf haar keus had laten vallen on Edgar Heath. Alle argumenten en bedreigin gen van haar tante, slaagden er niet in om Edith afvallig te maken van den man aan wien zij haar liefde gegeven had. Het eenige wat Lady Berwin kon doen was zooveel mo gelijk te beletten dat Edlth en de luitenant elkaar, anders dan in het bijzijn van anderen spraken. Eerst was ze daar tamelijk goed in geslaagd, maar langzamerhand was in Edith een sterk verzet Ontwaakt tegen deze beper king van haar vrijheid en ze had er op ge staan Heath te ontmoeten waar en wanneer zij wilde. Het eenige wat de oudere vrouw dan ook kon doen was met allerlei Heten en voor wendsels een tête-A-tête zooveel mogelijk te verhinderen. Lady Berwin verwachtte haar neef dien middag dan ook op haar „thee" en naarmate de tijd verstreek en hij niet kwam, begon zfj zich meer op' haar gemak te voelen. Het was met een gevoel van groote voldoening dat ze haar huwelijkscandl 4aat op bet meisje sag toegaag, Edith begroette Drake uitermate koel, want ze vond hem heelemaal niet sympathiek en het feit dat haar tante verlangde dat ze hem zou aanmoedigen, maakte haar afkeer van den kapitein nog grooter. Drake van zijn kant was tot over zijn ooren verliefd; de schitte ring in zijn oogen toen hij zich vlakbij het meisje bevond, sprak duidelijke taal. Gewoon lijk was hij spraakzaam genoeg, maar hoe vrij moedig hij ook was, de onmiddellijke nabij held van Edith maakte hem ondanks zichzelf een beetje beschroomd en in den aanvang van het gesprek was zijn conversatie allesbehalve vlot. Het is vreeselijk warm vandaag, vindt u Ook niet, juffrouw Chetwynd, begon hij noga! aarzelend, heel warm! Wat een buitengewoon oorspronkelijke opmerking! antwoordde Edith kool en geprik keld. Ik kan niet oorspronkelijk zijn ln uw nabijheid, stamelde de kapitein. Dat is dan heel jammer, meneer Drake. Ik houd erg veel van oorspronkelijke men- schen. U hebt vandaag tenminste Iets oorspron kelijks gehoord op het gebied van de misdaad. Edith Chetwynd keek hem onverschillig aan. Misdaden interesseeren me niet en deze niet meer dan andere, zei ze mat. Er zijn ln leder geval prettiger dingen om over te praten antwoordde Drake, vooral met een jonge dame. Maar u begrijpt zeker wel dat we in de kazerne vol zijn van deze his torie. Dat kan ik me voorstellen en vooral-u- zelf, omdat de arme man ln uw kamer ver moord is. Ik heb andere, kamers betrokken, juf frouw Chetwynd; ik voel er niets voor om ln een bed te slapen, waarin een doode gelegen heeft. Om welke reden denkt U, ls meneer Tyr rel vermoord? vroeg Edith na een pauze en meer toet het doel om hem aan 't praten te krijgen waardoor hij haar minder zou aan staren, dan omdat de zaak haar eigenlijk be lang inboezemde. Drake streek over zijn sti I .ven vogr bi antvBPordde, Dat is een moeilijke waag, zei hij ein delijk. Het kan zijn dat de moordenaar de papieren in zijn bezit wilde hebben, die de advocaat in zijn geheimen zak had opgebor gen, zooals Paxton meent. 'Het kan Ook een geval van gewone berooving zijn, waarbij de dader Tyrrel vermoord heeft toeh hij toeval lig wakker werd om te voorkomen dat hij alarm zou maken, dus zonder voorbedachten raad. Al zijn kostbaarheden en het geld dat hij bij zich had worden immers vermist. Er zijn ook oen paar zilveren snuisterijen van mij verdwenen; ik veronderstel dat de moordenaar die ook meegenomen heeft. Ik heb er Ludlow een nauwkeurige beschrijving van gegeven; als de (lief probeeren wil ze te beleenen of te verkoopen, loopt hij tegen de lamp. Dan is er nog een derde mogelijkheid Drake pauseerde even als om de aandacht van zijn toehoordster te prikkelen. En dat is? vroeg ze dan ook. Kijk eens. Tyrrel ellep ln mijn kamer, terwijl ik met verlof was, dus bestaat de mo gelijkheid dat de Indringer gemeend heeft dat ik in dat ongeluksbod lag. Het zou best kun nen, dat ik als slachtoffer bedoeld was, juf frouw Chetwynd. Hebt u dan reden orft te denken dat Iemand u wilde vermoorden? vroeg het meisje verbaasd, O neen. Drake liet een gedwongen lachje hooren. Of het moest onze vriend Heath zijn. Edlth schrok en kreeg een kleur. Waarom zegt u dat? vroeg ze haastig. O ik maak maar een grapje 1 Dan vind Ik dat een misplaatste eh ge vaarlijke grap, antwoordde het meisje scherp. Ik zou het tegen niemand anders zeg gen dan tegen u, juffrouw Chetwynd. Maar het is vreemd dat Heath, die vlak boven de kamer sliep, waarin de moord gepleegd is, geen enkel verdacht geluid heeft gehoord. Ik heb begrepen dat meneer Tyrrel in zijn slaap geworgd is, protesteerde Edith. Drake haalde de schouders op. Dat denkt Ludlow tenminste. Maar dat ls louter theorie. Maar ik geloof natuurlijk direct dat Heath vaat in slaap was. Ik west dat hij mij niet mag, maar Ik zou de laatste zijn con leta in z^jn nadeel, te zeggen, Edlth negeerde zijn laatste opmerking en ging ln op het eerste gedeelte van wat de kapitein gezegd' had. Waarom zou meneer Heath niet mo gen? vroeg ze terwijl ze weer een kleur kreeg. De man keek haar strak aan. Ik denk niet dat het u moeilijk zal val len om de reden daarvan te gissen. Dat kan ik niet. En wil het ook niet pro beeren. Heath heeft een Jaloerschen aard, be schuldigde Drake op fluisterenden toon, Wat Wil u daarmee zeggen? vroeg Edlth uit de hoogte. Juffrouw Chetwynd, viel hij hartstochte lijk uit, maar nog steeds op zoo zachten toon dat de anderen ln de kamer het niet konden hooren, u weet even goed als ik dat het Heath niet aanstaat dat lk u attenties bewijs. Houdt u astublieft op, kapitein. Dit Is noch de tijd, noch de plaats om op 'die manier té praten: Trouwens lk heb uw attenties tot nu toe niet opgemerkt. Lady Berwin ls op de hoogte van mijn bedoelingen. Edlth antwoordde op verontwaardigden toon, eveneens fluisterend. Dat maakt de zaak voor mij absoluut niet andere. Ik vind uw manier van spreken bultengewoou onbehoorlijk, kapitein e® lk wi! u wel zeggen dat als lk een echtgenoot kie3, inijn keuze niet ln 't minst beïnvloed zal wor den door Lady Berwin, Volgens Lady Berwin hebt u al gekozen. Misschien, klonk het uit de hoogte, maar dat is toch ln elk geval een zaak die mij alleen raakt. Ik zal u nooit goedsolrlks aan Heath overlaten, zei Drake dreigend. U vergeet uzelf, antwoordde Edlth, vuur rood van drift en verontwaardiging om de on beschaamdheid van dezen vasthoudenden aan bidder, en als u voortgaat op die manier tegen mij te spreken, zal lk mt) bij meneer Heath over u beklagen. Dat zou ik niet doen als ik u was. Heath heeft op het oogenblik genoeg aan zijn eigen zaken, juffrouw öhetwynd. Vraag u het Heath zelf, antwoordde do kapitein veel bet-eekenend. Dat zal lk zeker doen en u zult u tegen» over hem moeten verantwoorden over wat u gezegd hebt. Laat u mij alsublieft passeeren. Er was een blik dn Drake's oogen, die toonde dat hij haar graag had willen tegenhouden en haar zijn overmacht toonen. Maar de ka» mer was vol menschen, dus er zat niets anders op dan aan haar verzoek te voldoen. Hij voelde zich vernederd en uit het veld geslagen door haar ijskouden toon van meerderheid. Maar op het oogenblik dat ze langs hem heengleed, waagde hij het haar op smeekenden toon „Edith" lü.het oor te fluisteren. Zij keek hem. aan met oogen donker van verontwaardiging, maar zei geen woord en liep door naar het midden van de kamer. Drake beet zich op do lippen over zijn onvoorzichtigheid en zijn stem ming werd er niet beter op toen even later Heath binnenkwam. Toen Lady Berwin zag dat Edlth aanstal ten maakte om den nieuwen gast tegemoet ta gaan, verhinderde ze een ontmoeting door on middellijk te zeggen: Zoo, ben Je daar, Edgar? Kom direct ba mij zitten en vertel me alles van het gerechte lijk Onderzoek. Heath en Edlth konden alleen maar een snellen blik wisselen en Drake genoot inwen dig, toen hij zag met hoeveel kennelijken te genzin zijn collega zijn tante gehoorzaan.de. En ook over het gezicht van Lady Berwin gleed een verstolen glimlachje. Ik hoor, begon deze dame, terwijl ze zich met een grooten, kleurlgen Spaanschen waaier koelte toewuifde, dat de uitspraak den moord aan onbekende daders toeschrijft. Ja. Ik veronderstel overigens dat Drake en Paxton u wel allee van de zaak zullen hebben verteld, antwoordde haar neef stijf, jee, zij en al de andere officieren van het regiment waren toch ook bij het onderzoels tegenwoordig. Wat is jouw opinie over deze geschiede nis, Edgar? vroeg de gouverneur. Ik heb er geen opinie over. Je hebt er geen opinie over? En je slis® in de kamer vlak boven, die waar de awft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6